van Maarschalk Graziani. ZUIDELIJK FRONT "::;TarT ™kT ZATERDAG 24 DECEMBER 1938 S ROTTERDAM. ACHTDUIZEND GULDEN VERDUISTERD. DE INBRAKEN IN HET ZUIDEN EN WESTEN VAN DE STAD. Nog vijf jeugdige inbrekers in arrest gesteld. SCHAKEN POSTDIENST. Het' eene gat met het andere gestopt. MOORDAANSLAG OP ZIJN VROUW. Diefstal goud en diamanten uit Belgiscli Congo. Dader poogt de hand aan zichzelf te slaan. MEDISCHE ZONDAGSDIENST. KETHEL. TENTOONSTELLING MUSEUM VOOR LAND- EN VOLKENKUNDE. DE R. K. ZUIDER TOONEELKRING. PAAL OP HET HOOFD. ROTTERDAMSCHE FLITSEN TOCH NOG HET BOOTJE GEHAALD. Kerstcantate van W. Smits. MASSAKAMP DEN HAAGR'DAM. De stad in sneeuw en hou. BURGERLIJKE STAND. Oorlog naar Afrikaansche methoden. Het voorwoord van Mussolini, ROTTERDAMS ONTWIKKELING ALS WERELDHAVEN. ROTTERDAMSCHE DAMBOND'. DE RADIO-CENTRALE Programma 5, Zondag 25 Dec. Diversen: 8.359.35; Luxemburg 9.35— 11,50 concert; Brussel (Ned.) 115012,15 mu sette-ensemble; Luxemburg 12,204.50 gevar. concert; Luxemburg of Dievrsen 4.506.20; Luxemburg 6.208,50 gevar. concert; Diver sen 8,509,20; Luxemburg 9,2011,20 gevar concert; Luxemburg oi Diversen 11,2011,50 dansmuziek; 11,50—12 uur gram. Programma 5, Maandag 26 Dec. Luxemburg: 8,209.30 concert; Diversen: 9,301.0 uur; Luxemburg 1011,20 concert; 11,2011,35 gram.; 11.4512.15 gram.; Brus sel (Fransch): 12.2012,50 gram.; 12,501,20 omroep-kleinorkest; 1.301.50 omroep-klein- orkest 1.50—2,20 gram.; Luxemburg: 2,35 5.50 concert; Brusel (Fransch) 66.20 dans muziek; Reg. progr. 6.206.40 lichte mu ziek; Reg. progr. of Diversen: 6.406,50 lichte muziek; 6.507,20 zangvoordracht. Brussel (Ned.) 7,207,50 gram.; 7.508.10 nieuwsber. N.I.R.; 8,209.05 cabaret-progr.; 903—9.20 voordracht; 9,20—10,20 cabaret- progr.; 10.3011,20 gram.; Luxemburg of Di versen: 11,2011,50 dansmuziek. Programma 5, Dinsdag 27 Dec. Luxemburg 8,20—9,20 concert; Diversen: 9,20—10.35; Luxemburg: 10.35—11,20 con cert, 11,20—11.35 gram., 11.45—12,05 gram.; Diversen: 12,0512,20; Brussel (Fr,); 12,20 —12,50 gram., 12,50—1,20 concert, 1,30 1.50—1,50 concert; 1,50—2,20 gram.; Luxem burg: 2,355.50 concert; 6.056.20 concert, Reg. Progr.: 6.206.45 volksmuziek, 6.457,20 concert; Radio Paris: ca. 7,29—7,50 concert; Brussel (Fr.): 8.20J8.35 concert; Brussel (Fr.) of Div.: 8,358,50 concert; 8,509,35 symph. orkest; 9,359.50 gram., 9,5010,50 symph orkest; 11,-11,20 concert; Luxem burg of diversen: 11,20—11,50 dansmuziek. Voor de programma's 1 t.m. 4 raadplege men onze rubriek: „Uit den aether". KONING WINTER. IJspret en ijsverdriet. Het vriezend weer der laatste dagen nog gevolgd door een flinke sneeuwlaag heeft al tijd iets bekoorlijks. De oud-Hollandsche schaatsensport wordt druk beoefend en de sneeuwballen vliegen op onverwachte oogen- blikken om je ooren, Maar alles heeft zijn schaduwzijde en zoo heeft door de stremming der scheepvaart de boerenstand van dit win terweer groot ongerief De bekende Schie- damsche spoeling moet nu met spoelingwa gens en vrachtauto's worden aangevoerd, wat uiteraard met veel moeilijkheden ge paard gaat. Van gemeentewege worden da gelijks verschillende buitenwegen met zand bestrooit, teneinde ongevallen tegen gladheid zooveel mogelijk te beperken. Het verkeer aan het overzetveer aan de Kandelaar geschiedt over het ijs. Een ijsbre- ker houdt in de Delftsche Schie de vaar geul open. Over het slop kan men met een groote plank de overzijde bereiken; NAAR 'T CONCOURS. Tweede Kerstdag zal de R. K. Fanfare St. Radboud (dir. Joh. Oomes uit Schie dam) in de eerste afdeeling fanfare te Rot terdam aan het Nationaal concours deelne men. Donderdag werd in het clublokaal van E. S. S. „De Amstelbron", alhier, de wedstrijd uitgespeeld tusschen E. S. S 2 en Het Wes ten 3, voor de competitie van den Rotter- damschen Schaakbond, Klasse 2A. De gedetailleerde uitslag was als volgt: E. S. S. 2 Het Westen 3. C. v! Wingerden—J Kadde N. v. Heiningen—J.' P. Weyerman H. Hamstra—M. Kaplan G. Hal va xA van Zijl M. KemperJ. Frank van LeerdamJ. A. Smidt MulderJ. M Wallaart BastiaanJ. van Os J. J. BröklingF. v. IJsseldiik M. j van Eden—H. J. Wallaart Totaal 1—0 1—0 Vi 1—0 1—0 1—0 0—1 0—1 0—1 1—0 6%—3y, In verband met het feit, dat de Nieuw jaarsdag op Zondag valt, is het van veel be lang, dat de correspondentie vroegtijdig; ter post wordt bezorgd, opdat een zoo groot mo gelijk gedeelte reeds vóór 1 Januari kan worden verwerkt. Op Zondag 1 Januari vindt geen postbe stelling plaats. Tusschen 13 en 14 uur kan de correspondentie ten postkantore worden afgehaald, waarbij evenwel geen naamkaar tjes en gedrukte nieuwjaarwenschen worden afgegeven. Het kantoor is geopend van 89 en van 13.14 uur. Door de politie is aangehouden en in be waring gesteld de 41-jarige vertegenwoor diger G. B., die de „belangen" behartigde van den bierhandel „Quirinus" te Honte- nisse. Hij bereisde het rayon Rotterdam, Den Haag en Schiedam en had tevens opdracht kwitanties te incasseeren. In de afrekenin gen heeft de vertegenwoordiger echter de noodige „slordigheid" betracht en daardoor kwam hij hoe langer hoe meer achterop. Hij stopte het eene gat met het ander met de gelden, welke hij van de afrekeningen ont ving. Op het laatst had de man echter geen geld meer voor deze manipulaties en hij viel door de mand. Een aanklacht werd bij de Justitie ingediend en B. werd te Rotterdam aangehouden. Het totaal verduisterde bedrag bedraagt plusminus acht duizend gulden, waarover hij ongeveer een jaar heeft gedaan. De vertegenwoordiger is in het Huis van Bewaring ingesloten. mr. Oud met dezen hamer de leden van het College bijzonderen bijstand wilde verlee- nen. Wij kunnen daartegen geen bezwaar hebben, indien dit niet geldt voor thans, maar voor de toekomstevenzoo. Wij willen dit gaarne aannemen. De vorige week Zaterdag hebben wij er melding van gemaakt, dat de politie van de bureaux Oostervantstraat en Nassaukade op het spoor waren gekomen van een paar jeugdige inbrekers, die zelfs kans hadden gezien in één nacht zes „kraakjes" te ple gen. De aangehoudenen waren de 21-jarige loswerkman P. O. en de 21-jarige schip persknecht W. T. Uit het verhoor was ko men vast te staan, dat zij niet alleen, maar in vereeniging met andere inbrekers den laatsten tijd hier en daar hun slag hadden geslagen. Zoo kwam de politie te weten den naam van den 19-jarigen monteur A V., die ech ter op dat moment in Nijmegen onder dienst was. Zijn aanhouding werd verzocht en de jeugdige inbreker werd naar Rotterdam op transport gesteld. Toen hij bemerkte dat reeds vele „kraakjes" waren opgehelderd als gevolg van het praten van de twee hier boven genoemde arrestanten, kwam ook zijn tong los. Hij had zich namelijk schuldig gemaakt gedurende de laatste twee jaren aan inbraken gepleegd bij de Centrale Werkplaats aan de Piekstraat. De grootste buit ongeveer twee jaren geleden bedroeg daar 180, er volgde nog een vangst van 70 en voor de rest had men zich telkens tevreden moeten stellen met wat gereed schappen. Behalve door P. O. en W. T. was hij daar bij ook nog geholpen door den 20-jarigen varensgezel A. den B„ den 22-jarige expe ditieknecht A. V. en diens broeder den 20- jarigen expeditieknecht L. B. V. en den 19- jarigen smid G. van G. Deze inbrekers zijn achtereenvolgens mede door de politie ge arresteerd kunnen worden. Het voortgezet onderzoek heeft de politie dus wel geluk gebracht. De zeven arrestan ten, die zoo langen tijd het Zuiden en het Westen van de stad onveilig hebben ge maakt, zullen naar het Huis van Bewaring worden overgebracht. Gistermiddag heeft in pand 101b aan de P. Krugerstraat, na een ernstige woordenwis seling, een man gepoogd, zijn echtgenoote van het leven te berooven, waarna hij tracht te de hand aan zichzelf te slaan. Terwijl de beide kinderen van het echt paar, jongens van respectievelijk 8 en 9 jaai buiten speelden, ontstond in de echtelijke woning van den 42-jarigen J. E. een woor denwisseling tusschen dezen en zijn echtge noote, de 30-jarige A. E., geboren K. Aanleiding tot de echtelijke twist was een brief van de vrouw aan een familielid, waar in passages voorkwamen, die den man niet aanstonden. Op een gegeven oogenblik wérd E. zoo woedend dat hij een hamer greep en daar mee zijn echtgenoote op het hoofd sloeg. Hoe wel zij door de opgeloopen hoofdwonde veel bloed verloor, zag de vrouw nog kans, luid schreeuwende naar de buren te vluchten, die onmiddellijk de politie waarschuwden. Deze begaf zich ijlings naar het bewuste pand en vond den dader bewusteloos en hevig bloe dend op den grond liggen. E. had na de vlucht van zijn vrouw een aardappelmesje genomen en zich daarmede de beide polsslagaders doorgesneden. In zorgwekkenden toestand werd de man per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd en aldaar op genomen. Zijn toestand was echter van dien aard, dat hij nog niet verhoord kon worden. De vrouw werd bij de buren verbonden en later evenens naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar zij ter observatie werd opgenomen. Het droevige geval verwekte veel opschud ding in de vredige Paul Krugerstraat. Voor spoedgevallen nemen gedurende de beide Kerstdagen de volgende geneesheeren den Zondagsdienst waar: J. A. H. v. d. Berg, Lange Nieuwstraat 175; A. H. de Bruijn, Nw. Haven 147; A. Hoogendijk, Tuinlaan 74 en D. Ris, Tuinlaan 94. Geopend zal zijn op de beide Kerstdagen en beschikbaar voor den nachtdienst in de komende week de apotheek van F. H. Backer, St. Liduinastraat 58. Op den 2en Kerstdag is bovendien geopend de apotheek van J. H. Evers, Lange Haven 81. KERKBERICHT. Zondag 25 Dec., 6 uur jaarget. Cath. Adr. Voskuil; 7.10 Maria Roeling—de Vette; 7.35 maandd. Gerard Ham; 9 uur geestel. en tijd. welzijn parochie; 9.30 jaarget. Leonard de Vette; 10 uur Com. Adr. Lansbergen. Maandag 2e Kerstdag, 8 uur overl. ouders', 10.10 overl. familie v. d. Hurk en echtgen. Dinsdag 7.30 zeereerw. heer pastoor J. A. Saulenn. 8 uur Ger v. d. Helm en Martina Romein. Woensdag 7.30 jaarget. Marg. Mar. Roo iing; 8,15 uitreiken H. Communie; 9.30 ge zongen Huwelijksmis met Veni Creator. Donderdag 7,30 Petrus van Leeuwen; 8 uur zeereerw. heer pastoor de Groot. Vrijdag 7.30 Adr. de Vette en Cath. Mar. Stolk; 8 uur maandd. Leon. Rooiing en Anna Wilh. Langelaan. Zaterdag 7,30 Leon. Lansbergen en Gertr. Ham; 8 uur meest verl. zielen (bus). Zondag 1 Jan. 8 uur jaarget. Leon. Over- gaag; 10.10 Anna Peters—Heijdra. Heden hoogfeest van Kerstmis, herdenking geboorte des Heeren. Ten 6 uur de Nachtmis met korte predikatie, gevolgd door twee stille H.H. Missen, waaronder uitreiken der H. Communie en zingen van Kerstliederen. Ten 9 uur en 9.30 stille H.H. Missen en ten 10 uur de Hoogmis. Onder de Nachtmis en Hoogmis collecte voor de schulddelging dei kerk welke zeer bijzonder wordt aanbevolen 's Avonds om 7 uur Kerstvespers met feest preek. Maandag 2e Kerstdag, dag van devotie, echter alles als op Zondag, maar geen lof. Woensdag geen H. Mis ten 8 uur, maar 8,15 uitreiken der H. Communie, ten 9,30 gez. Huwelijksmis met Veni Creator. Vrijdagavond geen lof. Zaterdag van 45 en 68 uur biecht- hooren, ten 7 uur 's avonds lof met preek en Te Deum tot sluiting van het jaar. Zondag 1 Jan. feest Besnijdenis des Heeren. De Euchar. dag en de algem. H. Communie voor de jeugd zal zijn op Zondag 8 Jan. KERSTFEEST VOOR DE JEUGD. Gistermiddag werd in het Vereenigingsge- bouw een Kerstfeestviering gehouden voor de kleuters der bewaarschool en de leerlingen van de St. Jacobusschool. De jeugd werd getracteerd, er werden Kerstliederen ge zongen en lichtbeelden vertoond. Tot slot kregen allen nog een mooi prijsje van de handwerktentoonstelling mee naar huis. Een fraai verlichtte Kerstboom en een mooie Kerststal, welke op het tooneel wa ren opgesteld, verhoogde de stemming. RAADSVERGADERING. De gemeentebegrooting in behandeling. Vrijdag a.s. om 9 uu/'s morgens zal de raad 'bijeenkomen ter behandeling van le ge meente- en bzdrijfsbegrootingen over het dienstjaar 1939. Als Kethel er wat vlugger over doet dan Schiedam dan kan de zaak net dit jaar nog voor elkaar gebracht worden. Het museum van Land- en Volkenkunde en het Maritiem Museum Prins Hendrik, waar heden een belangrijke tentoonstelling van Chineesche en Tibetaansche kunst ge houden wordt, is beide Kerstdagen geopend. In het Maritiem gedeelte is thans voor he* publiek te bezichtigen het model van een c, enlandvaarder van omstreeks het begin der 18e eeuw, welk model door den heer W. A. Engelbrecht aan het museum in bruikleen is afgestaan. Bij gelegenheid van het jaarfeest in Ja nuari as. zal de RK. Z.T.K. voor eigen kring leden en belangstellenden een opvoering geven van het Amerik. blijspel van H. Gre- ven in 3 bedr. ,Op de 7e van 7e". Dit „socie- teitsstuk" beteekent een „première" voor tooneellievend Rotterdam, waarmede de kring zich ongetwijfeld tevens verzekerd heeft van een geslaagde uitbreiding van het repertoire en een succesvolle voortzetting van de reeks avonden nog op het program ma, w.o. één op 2en Kerstdag in Gouda en wederom. „K. v. o. Volk" begin Januari in Rotterdam. Voorts kwam weer ten dienste van de ser vice een folder als machtigingskaart „van de pers". Tenslotte zij nog medegedeeld dat voor belangstellende organisaties een foto reeks van meerdere tooneelstukken gereed kwam, die naast de referenties gaarne ge toond wordt, en aan het corr.-adres Beijer landsche laan 15, is aan te vragen. Bij de werkzaamheden aan de Maashaven Z.Z. op een steiger, waar beschoeiïngsaf- beid werd verricht, is door de gladheid vdn de sneeuw een paal van den steiger geval len, welke op het hoofd van den 25-jarigen B. de Groot, wonende in de van Reijnstraat, terecht kwam. De man bekwam een her senschudding en werd per auto van den G.G.D. naar het Ziekenhuis Coolsingel ver voerd en daar ter verpleging opgenomen. Opsporing verzocht. In verband met den diefstal, gepleegd op 1 December j.l., van ruwe diamanten en goud, welke van Matabi, (Belgisch Congo) naar Antwerpen werden vervoerd aan boord van het s.s. „Elisabeth Fields", verzoekt de commissaris van politie van de afdeeling justitioneelen dienst van het hoofdbureau van politie te Rotterdam, de opsporing en inbeslagneming van twaalf pakken ruwe diamant, genummerd van 156 tot 167, res pectievelijk wegende 1086,12, 653.16, 105.50, 1260.52, i 198.82, 1094.33, 967.06, 1130.36, 1202.42, 1124.49,1224.53 en 4000 gr„ verder van een staaf geel goud, genummerd k. 1382, wegende 9,650 k.g. en 10 pakken goud, gemerkt met de nummers 36 en 382 tot 390, tezamen wegende 131,692 k.g. Dit goud bestaat uit staven en klontjes. Maar hoe Ziehier een tragi-comisch verhaal van een man, die op een ongewone manier zijn bootje haalde en toch niet tijdig aan de overzijde kwam. Om kwart over acht gisterochtend maakte het veerbootje aan den Linker Veerdam zich los van den kant om de vele passa- biers naar den Rechter Maasoever te bren gen. En zooals zoo vaak gebeurt: er kwam nog een man aanrennen, die net even te laat was. Het was de 24-jarige bootwerker H. H., wonende in de Seringenstraat. Menigeen zou den afstand tusschen boot en kade reeds te groot gevonden hebben, maar gedreven door de harde noodzaak komt men soms over den moed der wan hoop te beschikken. Zoo was het ook met H. Hij vond, dat het nog wel ging, versnelde zijn loop, nam een vervaarlijken sprong en.... plonste in het ijskoude water, langszij van het bootje. Gelukkig kwam hij op een goede plek weer boven, zoodat de 42-jarige kapitein C. Pin- ge, wonende in de Eben Haëzerstraat, voor over liggende den man de hand kon reiken en aan boord helpen. Het bootje had hij, zij het op ongewone wijze, gehaald, maar toch kwam hij niet aan den oever van bestemming. Want H. werd teruggebracht naar den Linker Veerdam, waar men hem in den politiepost aldaar van droge kleeren voor zag. Naar ons wordt meegedeeld zal in de plechtige Nachtmis op Eersten Kerstdag in de S. Ignatiuskerk door het Kerkkoor „Laus Deo" in eerste uitvoering worden gezongen een Kerst-cantate van den organist der kerk, den heer W. M. A. Smits. Het werk, waarvan de uitvoering ongeveer 20 minuten in beslag neemt, is geschreven voor koor, tenor- en baritonsoli met orgel begeleiding. r Als konijnen in hun holen, zoo zijn de Rotterdammers aanvankelijk weggekropen, vluchtend voor de koude. Jaren lang hebben ze er over gejammerd, dat er maar geen ouderwetsche winter meer kwam. Het was tegenwoordig rond Kerstmis een saaie tamme beweging. Een witte Kerstnacht kende men slechts van de plaatjes, zoo werd er geklaagd. En daar kwam opeens een koudegolf op zetten, die het leven in de stad, als het ware paralyseerde. Er stak bijna geen mensch z'n neus meer buiten de deur. De café's en de bios keken tevergeefs uit naar bezoekers. Wie in de café's een hartversterking nam, deed het matig, uit vrees, dat een teveel met dit buitenissige weer hem zou opbreken. En in de winkels van wollen goederen zag men eveneens tevergeefs uit naar de koopers, waarop men met het oog op den stand van den thermometer stellig meende te kunnen rekenen. Het duurde werkelijk enkele dagen, voor aleer de menschen vanden schrik waren bekomen en zich er rekenschap van gaven, wat hun te doen stond. En toen was het, alsof een volk werd vrijgelaten. Motorkappen, wollen dassen, handschoenen en oormoffen vlogen weg. Het zwakke ge slacht toonde zich buitengewoon handig in 't maken van beschermende en tegelijkertijd flatteerende kabouterkapjes. Alles was daar coed voor en menige oude rok werd ver knipt tot een kleedingstuk, geschikt voor het Poolgebied. Hoeveel Rotterdammers er deze week met een warme kruik naar bed zijn gegaan, valt eenvoudig niet te tellen. We hoorden van een zaak, die het artikel reeds als uit den tijd zoo'n beetje had afgeschreven ener op een dag niet minder dan twaalf honderd verkocht. Terwijl in tal van zaken, die op een Kerst drukte hebben gerekend, schier geen ster- De massakamp Den HaagRotterdam wordt gespeeld op 26 December te Den Haag in ge bouw Amicitia en zal te 11 uur aanvangen. Van beide bonden zal een 90-tal spelers deelnemen. J Tevens wordt dan gespeeld de stedenkamp Den opdagen, konden na de eerste HaagRotterdam, waarvoor het resultaat van vci 6 r 8 - - - - - 1 dagen van algemeene verstijving in tal van andere de klanten bij gebrek aan voorraad niet meer geholpen worden. Toen het begon te sneeuwen, werd een taxi goud waard. En tegelijkertijd verander de ook het aspect van de menschenmenigte. Haag-HPMfPM de eerste tien borden telt. Daar de Ver. Con stant bezwaar heeft gemaakt om aan deze kamp deel te nemen, zal het tiental in andere forma tie spelen, n.l. zonder Constantspelers. Indien Constant op haar standpunt blijft staan zal het volgende tiental den strijd aanbinden: J. Blom, D. v. d. Veer, Jac. Buller; V. F. Tromer; J. v.d. Wiersma en B. C. Klijn, Voort, K. F. 'de Haan Jr., C. Heij, J. Kerver; D. Tevoren liep men zoo hard men kon, om zoo gauw mogelijk thuis te zijn. Met de sneeuw werd het een voorzichtig voetje voor voetje en ook het snelverkeer werd door een langzaam werkend apparaat onder handen, genomen. In bioscopen en café's werden tonnen en tonnen verstookt, zondat dat het in het begin mogelijk leek, de koude te verdrijven. Let terlijk iedereen was door de ijsperiode over vallen. De ijsclubs waren open voor men er aan dacht. En de eenden in de singels en vijvers zaten vastgevroren voor ze tot het inzicht waren gekomen, dat het beter was,, hun steeds inkrimpend domein geheel prijs te geven. De verbazing over den echten winter zóó opeens, was en is nog steeds dermate groot, dat niemand eigenlijk moppert. Integendeel geb Koops z. G. C. Bosman geb. Breur d. over het algemeen vat men den overval van Klaassen geb. v. d. Wagt z. C. M. Lakcr- Koning Winter nogal goedmoedig op, pro- veld geb. Palte z. T. Wezeman geb. Dijkstra d. beerend fe helpen, waar men helpen kan. harh J. T. anse man de voikshumor gaf uiting aan die goed moedigheid door vermakelijke opmerkingen. Zoo was daar de komenijsman, die naarstig zijn zure bommen loshakte uit het ijs, dat zich in het vaatje had gevormd en ze aan bood als een zeldzame gave, als een speling van Moeder Natuur, n.l. zure polkebrokken. En dan die autobus-conducteur, die ten spijt van bevroren radiatoren en dergelijke ongemakken, zijn goede humeur in de rij dende ijskast behield. „Hè" vertelde hij. „Gisteravond pakte ik, toen ik bibberend thuiskwam, het blozende potkacheltje in mijn arm en zoende het, tot mijn vrouw me waarschuwde. Jó, zei ze. Ja hebt de verkeerde voor".... BEVALLEN: E. A. v. Es geb. v. Leeuwen d. J. J. Seelaar geb. Kamerling d. E. Admiraal geb. Visser d. J. Klaris geb. v. Vulpen d. S. Braasem geb. Ensel d. L. Middelkoop geb. Lutenburg d. A. M. de Jong geb. WUlemsen z. J. Verkade geb. Teijn d. A. B. Koorevaar geb. v. Wingerden d. M. C. Brouwer geb. Hoonings d. W. H. de Jong geb. Lokker d. J. C. Andeweg geb. Wubbeiing d. F. Bran denburg geb. de Groot z. J. Riesmeijer geb. Janssens d. A. C. Moolenaar geb. Groenweg d. M. G. Goedegebure geb. Hagendijk z. A. M. Stolte geb. Buenteweg d. H. J. Lange geb. v. Kol d. M. J. Rost geb. de Wit d. C. Vermeer geb. Berkeiouw z. - M. P. Giesen geb. iRetveld z. G. H. E. v. Dijk geb. v. Dongen d. M. H. M. Kraft geb. Meieher z. M. J. C. Louwerens geb. Koenraadt z. G. de Haan 1 Bosman geb. Breur d. J.~Koole geb. Alsbach z. J. T. Hanselman geb. Schmidt d. J. Edel geb. V. d. Enden d. A. v. Duuren geb. Breur d. D. A. Plenk geb. de Jong d. C. v. Eek geb. v. d. Pioeg z. J. C. Geilman geb. v. d. Schoor z. C. P. vb. Soolen geb. Schmidt z. OVERLEDEN: M. P. v. d. Ploeg wede. v. D A. Noorduvjn 77 j. J. L. Teeuwe m. van M. Burger 53 j. A. Berkelaar m. van W. Braven- boer 60 j H. v. Hulst wede. van P. Stempels 84 j. C. Verboom z. 18 d J. ILeentvaar m. van W. v. d. Wel 75 j. E. J. v. Roo vr. van A. C. Blonk 48 j. F. Harkink m. van C. J. Daane 70 j. H. Brouwer gesch. m. van T. Dol- stra 60 j. G. J. Venderbos m. van A. M. de Vos 80 j. E. Driessen wede. van B. Derksen 69 j. H. Rodi vr. van P. M. Bouwens 79 j. M. P. Scholten wede. van J. L. Westrus 82 j. N. v. Diesen wedr. van Cde Raad 88 j. 0. Colijn z. 4 j. W. R. C. Willebrands wede. v. J H. v. d. Walle 73 j. J. C. Uittenboogaard wede. van J. P. de Boer 76 j. L. den Dikken- boer ongeh. vr. 85 j. C. Tas ongeh. vr. 60 J (Van onzen K-correspondent). ROME, December 1938. Het ligt ieder nog versch in het geheugen, welke crisis de Abessijnsclie veldtocht in in ternationaal opzicht heeft ontketend en wel ken invloed ze heeft gehad op de ontwikke ling der gebeurtenissen in Europa. Het sinds kort opgerichte Stresa-front stortte ineen; de uitzending van de Home Fleet naar de Middellandsche Zee en de afkondiging van de volkenbond-sancties tegen Italië brach ten Europa aan den rand van een oorlog; het Abessijnsche conflict maakte de militaire bezetting van het Rijnland mogelijk en dit was op zijn beurt weer gunstig voor Italië, daar het de aandacht van de Westersche machten afleidde van de sancties, juist op het moment, dat deze verscherpt hadden moeten worden; de beide „autoritaire" sta ten sloten een bondgenootschap; de as Rome- Berlijn ontstond; Duitschland herstelde zijn vroegere positie in Europa, enz. Om al deze gevolgen groeide de historische beteekenis tvan de Abessijnsche onderneming ver uit boven die van een willekeurigen kolonialen oorlog en daarom staan de publicaties over dit gebeuren in het brandpunt van ieders belangstelling. Over de voorgeschiedenis van den ooriog en de eerste operaties verscheen indertijd het boek van warschalk de Bono, die als minister v. koloniën één der leiders was ge weest van de onderneming, de voorbereidin gen trof en de eerste maanden het com mando voerde. Over de gebeurtenissen aan het Noordelijk front, dat het eigenlijke oor- logstooneel was en waar ook de beslissing viel, bericht tot in alle bijzonderheden het groote werk van maarschalk Badoglio, aan wien na de Bono het opperbevel werd op gedragen. En bij deze beide werken heeft zich thans, als der Dritte im Bunde", dat van maarschalk Graziani gevoegd, die aan het Zuidelijk front commandeerde. Maarschalk Graziani had reeds meerdere koloniale oorlogen achter den rug en was geen nieuweling op Afrika's bodem. Hij had Tripolitanië onderworpen (onder het gou vernement van de Bono), en daarna Cyre- naica (onder het gouvernement van Bado glio), en hij kan ongetwijfeld gelden als de eerste koloniaal-generaal van Italië. Deson danks werd hem slechts het commando op gedragen over het secundaire front, met de opdracht zich aanvankelijk te beperken tot verdediging. Het hoeft nauwelijks gezegd te worden, dat elk van deze werken, bewust of onbe wust, een eigen tendenz bezit. Het minst komt dit tot uiting bij Badoglio, maar die heeft door zijn succes, dat voor nem spreekt, een gemakkelijken voorrang. Uit het boek van de Bono blijkt duidelijk diens ergernis, dat de kroon der overwinning niet hem, maar zijn opvolger toeviel; openlijk schrijft hij in zijn boek, dat hij hoogstens van Gra ziani iets had kunnen leeren. Deze laatste wederom tracht te bewijzen, wat de door hem behaalde successen aan het Zuidelijk front voor het Noordelijk front beteekenden. Zoo spreekt hij b.v. van de „bliksemsnelle, maar gemakkelijke" be zetting van de hoofdstad door de troepen van Badoglio en van de „tragische periode", die daarop volgde van Mei tot September 1936 en die hij, nadat hem het vice-koning- schap, dat slechts pro forma korten tijd in handen van Badoglio was, werd opgedragen, moest doorstaan. Pas onder zijn leiding zou de onderwerping van Abessynië feitelijk tot stand zijn gekomen, en wel door uitroeiing der gevaarlijkste tegenstanders: Desta Damtü, Gabremariam en Beine Merid, die een guerrilla-oorlog trachtten te voeren en zelfs de omgeving van Addis Abeba onvei lig maakten. Buitendien wijst Graziani er met nadruk op, dat de actie aan. hét Noordelijk front niet van die aan het Zuidelijk gescheiden kan worden en dat het uiteindelijke (en wel het absoluut uiteindelijke) succes zonder de actie in het Zuiden nooit behaald had kunnen worden. „Als het Zuidelijk front niet was overgegaan tot een ingrijpend of fensief", schrijft hij, „dan zou de veldtocht in Mei 1936, toen de regentijd inzette en de sancties het Italiaansche volk aan den rand van hongersnood dreigden te brengen, nog lang niet ten einde zijn geweest." Het werk van Graziani, dat gevolgd wordt door niet minder den vier deelen documen ten, is, evenals dat van Badoglio, in wezen militair-technisch en strategisch. Hij schil dert de geweldige moeilijkheden, die vooral bestonden in 't volslagen gebrek aan bruik bare havens en wegen, in de groote afstan den en in het gevaarlijke klimaat. En hij beschrijft, hoe hij al deze hindernissen wist te overwinnen en hoe hij weldra van zijn aanvankelijke opdracht (de verdediging van het kustgebied) overging tot verdediging van de geheele Somali-kolonie en tenslotte tot het zegenrijke offensief tegen de 100.000 man sterke Abessiniers, die gecommandeerd werden door Wehib Pacha, den Turkschen generaal, die gedurende den wereldoorlog zijn lauweren behaald had in den strijd te gen de Russen aan het Armeensche front. De veldslag van Ogaden beslaat van de in totaal 348 bladzijden niet minder dan 64, die van Ganale Doria zelfs 80. Om begrijpelijke redenen vertelt Graziani niet, hoe hij den oorlog gevoerd zou heb ben, wanneer hem van het begin af aan het opperbevel zou zijn opgedragen. Maar het is bekend, dat hij in 1931, toen hij den oorlog in Cyrenaica leidde, 40.000 man kreeg aangeboden, om de Bedouinen te onderwer pen en dat hij die toen weigerde, omdat de Europeesche infanterie volgens zijn meening veel te veel verpleging behoefde en veel te moeilijk verplaatsbaar en in klimatisch op zicht onbetrouwbaar was. In plaats daarvan vroeg hij toen 15.000 Erythreische Askari's en onbeperkte technische middelen. Zijn systeem, waarmee hij indertijd in verrassend korten tijd Cyrenaica onderwierp, bestond in hoofdzaak hierin, dat hij de kleurlingen troepen, die aan soberheid, snelheid en strijdkracht gelijkwaardig waren met den tegenstander, door alle middelen van de moderne techniek en door een bedacht zame strategie en tactiek geweldig „poten- tiëerde". Het is dan ook waarschijnlijk, dat hij als opperbevelhebber van beide fronten, zich beperkt zou hebben tot de verdediging van de kolonie Erythrea door Italiaansche devisies en alle kleurlingentroepen aan het Zuidelijk front gebruikt zou hebben, om van hier uit het Abessijnsche front in den rug aan te vallen, den DjiboetiAddis Abeba- spoorweg, die den vijand diende voor toe voer van wapenen en munitie, te onderbre ken en zelfs de hoofdstad in te nemen. Hoe het zij: Graziani heeft aan het Zuiden)k front getoond, dat zelfs de grootste aistan- den voor hem geen bezwaar waren en hij heeft tenslotte slechts eenige dagen na den intocht van Badoglio in Addis Abeba, de Djiboeti-lijn, die de eigenlijke levensader van den Abessijnschen tegenstand was, be reikt. Graziani is er in de eerste plaats op be dacht geweest, havens en straten aan te leg gen en zich technisch in ieder opzicht uit te rusten. De haven van Mogadiscio, die nauwelijks meer was dan een reede, liet hij uitbouwen, met het gevolg, dat van 5 Maart 1935 tot 31 Juli 1936 de verscheping kon plaats vinden van niet minder dan 135.000 man, 18.600 viervoeters, 810.000 tonnen ma teriaal en 9666 vrachtwagens. In Maart 1936 telde Graziani aan witte troepen, behalve de technische afdeelingen (33 motor-afdeelin- gen met 307 officieren en 7118 manschap pen, 3772 gewone en 343 bijzondere vracht wagens en 185 tanks) alleen de Siciliaan- sche devisie „Peloritana" en de zwarthem- den-divisie „Tevere", tezamen 55.000 man. Buitendien had hij 'n Libysche kleurlingen- devisie van Aroba-Berbers en verder Soma lische Dubats en Erythreische Ascari's, te zamen 44.000 man. Naast de Dubats heeft Graziani getracht Arabieren uit Yemen aan te werven, echter met weinig succes. Hier uit blijkt, dat hij in Somalie-land getracht heeft op dezelfde wijze oorlog te voeren, als hij het gedaan had in Tripolitanië en Cyre naica. Mussolini schrijft in zijn voorrede tot dit boek over hem: „Zijn strategie is de stra tegie van bijna astronomische afstanden; de strategie van de woestijn, waarin Graziani een meester is, ook al is die, zooals de Soma lische, met verraderlijk struikgewas bedekt. En deze strategie heeft de operaties aan het De geest van toenemende belangstelling I in het wel en wee van onze haven, die zich Zuidelijk front een veel sneller rhythme ge- I op verheugende wijze uitte ter gelegenheid geven dan aanvankelijk voorzien werdvan het Regeeringsjubileum en die nu weer Ziin boek toont, dat het woord „onmoge- leidde tot de oprichting van de Havenver- lijk" voor Italianen' niet bestaat, wanneer eeniging Rotterdam, die ten doel beeft onza ze goed geleid worden en bezield zijn door bevolking meer „port-minded" te maken, een groot ideaal. Men moet tot de slotsom heeft de fa. Van Waesberge, Hoogewerff komen: met leiders en soldaten, zooals die Richards bewogen tot het uitgeven van een van het XVIde jaar van de fascistische jaar- i halender, waarin afbeeldingen uit verschil- telling, kan Italië met absolute zekerheid de lende eeuwen een historisch overzicht ge- toekomst van zijn keizerrijk tegemoet zien. ven van Rotterdam en zijn scheepvaart. Zooals ook reeds uit de werken van de Bono en Badoglio, blijkt thans opnieuw uit het boek van Graziani, dat Mussolini de eigenlijke „strateeg" van dezen oorlog is geweest. Want deze crisis was met alleen een conflict met Abessyme, maar veel meer een conflict met de Westersche machten. Daarom werden zooveel mogelijk troepen naar Afrika gezonden, want dat was het Bij de uitvoering van dit denkbeeld mocht men de medewerking ondervinden, in de eerste plaats va nden heer W. A. Engel brecht en van mr. H. C. Hazewinkel, den gemeente-archivaris, verder van de direc teuren en beheerders van de stichting Atlas van Van Stolk, het Maritiem Museum „Prins Hendrik", Stichting Havenbelangen, de ge- ppniee gebied, waar deze machten werkelijk meentebibliotheek, Rotterdamsch Leeskabi- verwondbaar waren. De verscheping van net de N.V. W. L. J. Brusse's Uitgevers' bijna een half millioen manschappen en een Mij. en van vele reederijen en bedrijven geweldige hoeveelheid oorlogsmateriaal, niet Öp het schutvel zijn de tegenstellingen alleen naar Oost-, maar Vgelijk ook naar tusschen de 19e en de 20e eeuw in één Noord-Afrika, moest weliswaar in de eerste afbeelding naast elkaar gesteld: een fregat plaats dienen, om de Abessyniërs, die (in van a. van Hoboken, saluutschoten los- tegenstelling met de Arabo-Berbers) niet in sentje en daarnaast een moderne bunker- staat waren een guerrilla-oorlog te voeren, machine. maar eenvoudig op de Italiaansche troepen Qp de 53 weekbladen zijn tal van interes inrenden, zoo snel mogelijk te vernietigen: S£mte afbeeldingen opgenomen,' welke een maar dit geweldige leger moest tegelijkertijd beeld geven Van de geleidelijke ontwikke- een bedreiging vormen voor de Afrikaansche van Rotterdam als havenstad, terwijl bezittingen der Westersche grootmachten, daarnaast 0ok afbeeldingen zijn opgenomen om hun tegenstand te breken en hen tot in- van dg groncReggers van eenige vooraan- ÏÏ£Sb«« Mussolini sijn gon.r.sls st..nd. Ro.terd.mssb. e„ «heep- <w„ „.6 zelden is voorgele/ in de w„d, om 1935 afscheid nam van Graziani bij diens voor het wel en wee van de haven voor vertrek naar Oost-Afrika, zei hij: „Wanneer treffelijk gediend. Want de eerste stap m blijken zou, dat de zending van een tweede die richting is verbreiding van historische Italiaansche devisie nuttig en noodig is, ver- kennis, lang ze dan en ik zal ze sturen. Ook het aantal vliegtuigen en snelle strijdwagens kan eventueel verdubbeld worden. Ik verlang te vens, dat de inboorlingen-troepen tot een maximum van 50.000 man gepotentiëerd worden. Dit alles, omdat ik geloof, dat de krijgsvoering in Somaliland binnenkort een interessante wending zal nemen en wel van een offensief karakter, in de richting en met het doel Harrar en in samenwerking met de operaties aan het Noordelijk front En hij Voor de tweede klasse-competitie van den Rotterdamschen Dambond had de ontmoeting plaats tusschen het eerste tiental van Concor dia te Rockanje en Constant C„ welkesin een 15—5 overwinning van Constant C eindigcle. Schiedam won met 119 van de Zuiderdam club, Rotterdam. Voor de wedstrijden om het kampioenschap van Rotterdam hebben 47 spelers ingeschreven. vervolgde: „Alles is voor deze onderneming I Hiervan wordende ^ers P^Wzwda^Ph.. J. berekend. Mijn besluiten betreffende strija- negm jneens jn de finale geplaatst. De overige krachten en tijd zijn niet van vandaag. Ik spelers zyn verdeeld over 4 groepen elk be reken dat we 300.000 man en 2 jaren tijd staande uit 10 spelers. Uit elke groep komen noodig zullen hebben en daarnai nog een on- twee spelerswo> bepaalden tijd van guerrilla-oorlog. Het fas- den gewgiam ae Woensdagi z D c Don_ cistische Italië moet deze onderneming door- derdag Constant Donderdag en Het Oosten zetten. Wat heeft het democratische Frank- Vrijdag. De eerste ontmoeting vindt plaats op rijk in 1925 in Marokko gedaan? Het stuurde Dinsdag 3 Januari. Dan ontmoeten elkaar: P. 2Ö0.000 man en maarschalk PétainBakker—C. Kusters; J. Blom—C. Dij lm; D. Wier- Graziani sluit het verhaal van deze sma-Th. v-Dsaftmzen, g. Cohen Kars en audiëntie met de woorden: „Zijn groote Het^tempo voor deze wedstrijden is bepaald oogen straalden me tegen als twee heiver- 45 zetten m de eerste l'A uur. Als wedstrijd- lichte vuurtorens. En ik scheidde van hem iejders zijn aangewezen de heeren H. Klein, P. in de overtuiging, dat hij in den geest aan streefkerk, J. Kerver, G. Krediet en J. J. do Türio TDPpctrppfl pn tpvGiis in. d.6 ov6r~ I Bruijn wcdstrijdlGidor. onze zyde meestreed en e De finale van het kampioenschap wordt ver- tuiging, dat ik niet gedoemd was, alleen spee]d na beëindiging van het kampioenschap maar een defensieve rol te spelen in. tut J van Nederland, dit op verzoek van enkele spe- groote gebeuren I" Iers, die aan beide wedstrijden deelnemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2