TERUGBLIK OP HET ECONOMISCH LEVEN IN 1938. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. DINSDAG 3 JANUARI I9'33 KAMER VAN KOOPHANDEL DER. K. SPEELTUINVEREENIGING „ST, LAURENTIUS". Openbare vergadering van. 3 Januari. Uitbreiding der werkzaamheden. Nieuwjaarsrede van den voor zitter der Rotterdamsche K. van K. Wat zou 1938 wel geweest zijn zonder den invloed van oorlogs gevaar kath. volksuniversiteit. rotterdamsche dambond. KATHOLIEKE WERKLOOZENZORG Zitting van 2 Januari 1939 Het is ruim 3 jaar geleden, dat kapelaan Sprengers van de parochie St. Barbara het initiatief nam tot oprichting van een R. K. Speeltuinvereeniging. Voornamelijk als tegenhanger van het streven van de neutrale en socialistische speeltuinvereenigingen, die allerwegen het licht zagen. Zoo was het dus van kapelaan Sprengers goed gezien, om ook op dit terrein de jeugd in eigen milieu te houden. Al aanstonds bleek, dat hij in een lang gevoelde behoefte had voorzien, want de leden stroojnden toe. Harder dan de dub beltjes die vlbr dit belangrijke jeugdwerk toch ook ioo noodzakelijk waren. Het pad der jonge speeltuinvereeniging ging niet over rözen. Bergenhooge moeilijkheden moesten overwonnen worden. Er moest een geschikt speelterrein komen. Speelmeubelen moesten worden aangeschaft. Een leidershuis moest worden gebouwd. Na lang onderhandelen met de gemeente Rotterdam, werd de beschikking verkregen over een stuk van het Schuttersveld te Rot terdam, grenzende aan de Linker Rottekade, waar voorheen de barakken der gemeente hadden gestaan. Deze gebouwen, welke geen dienst meer deden, waren door de gemeente, verbrand en de puinhoopen waren zoo blijven liggen. Deze hopelooze ruïne nu, kreeg kape laan Sprengers toegewezen voor zijn speel tuin. Het was een troosteloos begin. Maar zie, onder zijn leiding heeft een klein groepje werkloozen van de parochie St. Barbara het bestaan, om, na het verzetten van bergen werk, hier een speelweide te voorschijn te tooveren, die gezien mag worden. Wat dit kleine groepje hier gepresteerd heeft, grenst aan het ongelooflijke. Om zich daar een oordeel over te kunnen vormen, moet men het werk van nabij meegemaakt hebben. Een woord van warme hulde komt hun hier op deze plaats zeker toe. Zij hebben de ruïnes afgebroken. De puinhoopen verwijderd de fundamenten uitgegraven en het geheele terrein Geëgaliseerd. Een zandbak van 15 bij 20 me'/ werd uitgegraven en de overige oppervlakte met graszaad bezaaid, zoodat een prachtige groene weide ontstond en thans bezit de speeltuin reeds een 12-tal wipplan ken, 24 schommels, een zweefmolen, een groote glijbaan en niet te vergeten een pracht van een leidershuis en tal van andere speel meubelen. Dat dit allemaal niet zoo gemakkelijk gegaan is, als hier beschreven wordt, laat zich begrijpen. Het pleit dan ook voor het kundig economisch beleid en doorzettings vermogen van kapelaan Sprengers, dat hij, toen hij na 2 jaar wegens gezondheidsredenen gedwongen was om afscheid te nemen, hij aan zijn opVolger kapelaan J. H. Remmer, een goed geoutilleerde en economisch gezonde speeltuin kon overdragen, met plus minus 600 leden en een 1500-tal kinderen. Vo/- deze prachtige prestatie van kapelaan Sprengers dienen wij allen eerbied te hebben. Intusschen, in den tegenwoordigen direc teur, kapelaan J. H. Remmer, had de speel tuinvereeniging een waardig opvolger gevon den en onder zijn kundige leiding ging de uitbreiding van den speeltuin rustig zijn gang. Was bij de oprichting van den speeltuin het doel negatief, d. w. z. alleen maar be schouwend en toeziend, dat de kinderen in Katholiek verband bij elkaar gehouden wer den en speelden, langzamerhand werd over gegaan tot de meer positief christelijke op voeding der jeugd. Gedurende de winter maanden, als de speelweide gesloten is, wor den winterclubs gevormd, waartoe de be schikking werd verkregen over een viertal schoollokalen en een gymnastiekzaal aan de Linker Rottekade 95 te Rotterdam. In club verband krijgen de kinderen nu gedurende de wintermaanden onder leiding van een tweetal Eerw. Broeders, bijgestaan door een groep van jeugdleidsters en jeugdleiders, die zich hiervoor belangeloos beschikbaar stellen, onderricht in teekenen, dammen, schaken, gymnastiek, figuurzagen, boetseerwerk, han denarbeid, handwerken, reidansen en volks zang. Zoo is de R. K. Speeltuinvereeniging St. Laurens uitgegroeid tot een goed gefun deerde vereeniging, waarin alle R. K. kinde ren tot en met 12 jaar welkom zijn, tegen een geringe gezins-contributie van enkele centen per week, en die zich in onze samenleving een onmisbare plaats verworven heeft. Onlangs heeft de speeltuinvereeniging twee feestmiddagen voor de kinderen en twee ouderavonden voor de ouders der kinderen georganiseerd, welke tot een waar succes geworden zijn. Een heele familie voor de rechtbank. Het wangedrag van den 37-jarigen maga zijnbediende B- S. M. die zich gedurende ge- ruimen tijd had schuldig gemaakt aan dief stallen uit de zaak waar hij werkzaam was, heeft niet minder dan acht leden van de familie M. voor de rechtbank gebracht. Barend S. M. was reeds meer dan zestien jaar magazijnbediende bij de N.V. Ilfra te Rotterdam. In de laatste jaren was Barend er toe overgegaan zich herhaaldelijk goederen uit het magazijn toe te eigenen. Aanvankelijk gebruikte Barend hetgeen hij wegnam in het eigen gezin, maar later trok zijn vrouw, die pianoleerares is er op uit om bij verschillende van haar leerlingen gestolen manufacturen aan den man te brengen. In het laatst van September was Barend tegen de lamp ge- loopen. Toen hij zich verrijken wilde met eenige paren sokken, over welka afdeeling eên ander ging, moest hij een trucje te baat nemen, dat aan het licht kwam en Barend be landde op het politiebureau. De familie kreeg al spoedig bericht van de aanhouding van Barend en een groote zenuw achtigheid heeft zich toen van haar meester gemaakt. Zijn schoonmoeder, (die bij Barend in woont) destijds woonde de familie in Utrecht, toog dadelijk naar een neef in Rot terdam, den 18-jarige lompensorteerder Mo- zes B. C. om hem te verzoeken te zamen met een paar anderen, de goederen, die Barend uit Rotterdam had meegebracht en die men uit angst voor ontdekking reeds bij een melk boer in de büurt had ondergebracht, weer naar Rotterdam te brengen, teneinde te voor komen, dat de politie deze zou vinden. Mozes B. C. liet zich verleiden en toog, in gezel schap van den 34-jarigen lompensorteerder, die vroeger in dienst was geweest bij een lid van de familie M- en die nu hoopte zich zoo verdienstelijk te maken, dat hij weer zou worden aangenomen, naar Utrecht, waar zij bij den melkslijter twee pakken en een kof fer in ontvangst namen, die zij naar Rotter dam brachten. De schoonmoeder van Barend, die van Mozes tante Mietje was, maakte zich nog verder verdienstelijk om een be roep te doen op een broer van Barend, die slager is en die de pakken met gestolen waar verder vervoerd heeft naar een wagenver huurder, waar hij een en ander in bewaring had gegeven en waar de politie ten slotte het gestolene opgespoord heeft en in beslag ge nomen, terwijl nog ander goed door een half broer van Barend den 28-jarigen koopman Samuel M. was verborgen. Afgescheiden van deze helingzaken, liep nog een tweede helingzaak tegen den 35-jari- gen broer van Barend, den koopman Joseph, die van Barend 5 had gekregen om daarmee een aankoop te doen bij de N.V. Ilfra, waarbij Barend hem goederen tot een veel grooter waarde in de hand gespeeld had. Die goederen waren in het huis van Barend's moeder ge weest, waar ze verhandeld waren aan een Antwerpschen koopman, den 50-jarigen J. M. die er 23 voor betaald had. In zijn requisitoir heeft het O.M., waar- IN de hedenmiddag gehouden ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor R'dam heeft de voorzitter, mr. K. P. van der Mandele 'n Nieuwjaarsrede gehouden, waaraan het onderstaande is ontleend. Wie deze sociaal zoo nuttige instelling wil gaande wil houden, denke eens aan het giro nummer van den directeur, kapelaan J. H. Remmer, No. 112620. goederenbeweging over het algemeen niet ongunstig te noemen, de aanvoeren van voorraden in verband met de internationale spanning, hebben hierbij een rol van betee- kenis gespeeld, zoodat men slechts met aar zeling van een vrij gunstige, althans niet achteruitgaande bedrijfsconjunctuur in onze stad zou kunnen spreken. De tonnage van de binnengekomen zee schepen is dan in de eerste 11 maanden met 4,5 pet. gestegen ten opzichte van het over eenkomstige tijdvak in 1937. De totale goe derenbeweging ter zee is, gerekend over dezelfde periode, echter slechts toegenomen met Vt pet. Het minst bevredigend was weder de ontwikkeling van het vervoer van het zuivere stukgoed. Een tweede maatstaf voor de algemeene welvaart is natuurlijk ook voor onze stad de ontwikkeling van de werkloosheid. Even zeer als voor ons land in zijn geheel kan worden getuigd, dat de toestand iets gun stiger is geweest dan in het voorafgegane jaar, waarbij echter moet worden opgemerkt, dat, hoewel de toeneming na de verminde ring in het voorjaar, welke in 1937 reeds in Juni intrad, zich ditmaal eerst in Junli af- teekende, de stijging in de daarop volgende maanden sterker was dan in 1937. In Januari bedroeg de werkloosheid te Rotterdam 11 pet. van die in Nederland, in October 14 pet. In het najaar viel met name in het bouw bedrijf en in de metaalbedrijven een ongun stige wending op te merken. Voorts kan ik mededeelen, dat in de eerste negen maanden des jaars door de binnengekomen schepen aan algemeene ha- venkosten (loods- en havengelden, kade- huur, sleeploon, laden en/of lossen, appro viandeering, commissie, enz.) ongeveer 26.900.000.werd betaald tegenover 26,700.000.— in de eerste negen maanden van 1937. Over het geheele jaar 1937 was de opbrengst der scheepsrekeningen 36.200.000.—. Aan bunkerkolen en -olie werden naar schatting de volgende bedragen besteed: geheel 1937 20.800.000.—; eerste 9 maan den 1937 15.000.000.—, eerste 9 maanden 1938 17.500.000.—. Het is wel één van de hoogtepunten van onze haven in het afgeloopen jaar geweest, toen het nieuwe grootste schip der Neder- landsche vloot, de „Nieuw-Amsterdam", zijn eerste reis aanvaardde. Op het water ligt nog altijd onze toekomst. Maar naast het verkeer te water heeft het verkeer te land en in de lucht Rotterdams bijzondere belangstelling beziggehouden. Het werk aan de Maastunnel begint nu langzamerhand vorderingen te maken, zoo dat men hopen mag, dat deze, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, op den ge stelden tijd in 1941 zal kunnen worden ge opend. Het Gemeentebestuur heeft besloten om in samenwerking met de burgerij en met steun van de Regeering te dezer gelegenheid en ook ter herdenking van het 75-jarig be staan van den Nieuwen Waterweg een natio nale tentoonstelling te houden, waar land- genooten en vreemdelingen kunnen zien, wat Nederland op waterbouwkundig gebied vermag. Een tentoonstelling van dezen op zet aarzelen wij niet onder de indirect-pro- ductieve werken te rangschikken, die ons land ten zeerste ten goede zullen kunnen komen. Wil men bezoekers van heinde en ver hier heen kunnen brengen, dan zal een goede luchtvaartverbinding daartoe on ontbeerlijk zijn. Ik behoef hier niet opnieuw te treden in alle bijzonderheden van het vliegveldvraag- stuk. Gij zijt eenstemmig op het standpunt blijven staan, dat Rotterdam een behoorlijk vliegveld vlakbij of althans op niet te groo- ten afstand noodig heeft. Toestand van Middenstand. Voor de tweede klasse-competitie vah den Rotterdamschen Dambond eindigde de wedstrijd tusschen de tweede tientallen van de Darn- vereenigingen „Het Oosten" en „Het Westen" in een gelijk spel. Hieronder volgt bet verloop: Het OostenHet Westen. B. de Graaf— P. C. Theunisse 2—0 p. StreefkerkTh. Daalhuizen 1 1 P. v. d. Wal—J. J. Thijssen 2—0* J. Smit—H. G. Hoogendoorn 0—2 P D. MelaardP. C. Gardien 1—1 A. Baks—G. H. A. v. Leeuwen 0—2 H. HulskerW. Wensing 2—0 H. de Haas—C. A. Gardien 1—1* G. v. Straaten—D. L. Eschbach 0—2 L. Evers—N. Corstanje 1-1 Totaal 10—10 wegens niet opkomen. Het Oosten was volledig, terwijl Het Westen 2 reserves had. Het eerste tiental van C.D.R.Z. won vervol gens van het derde tiental van de Zuid Dam club. Hieronder volgt het overzicht: Zuider DamclubC.D.R.Z. A. v. HertumG. Lems 2 0 M. Haagman—W. Nuijs L J Herrewijn—T. Grashof C. Bruinink—J. Molendijk T. de RotM. Soelens JJ J VerweijenH. Westrop j 0 J. HagoortW. Pierre 1 1 A. TrouwborstW. Herweijer T. de Vos—H. Brug 2—0 J. TimmermansJ. Smaling 0 2 Totaal 9—11 De Zuider Damclub telde 3 en C.D.R.Z. 1 in valler. Donderdag a.s. 's morgens om 10 uur vindt in Studio een filmvoorstelling van „Sneeuw witje" plaats. Gratis kaarten verkrijgbaar aan de zaal Sta tionsplein 10c. tot Woensdagavond, De toestand van de middenstandsbedrijven gedurende het afgeloopen jaar was niet on gunstiger dan die in 1937, maar gaf hetzelfde stationnaire weinig bevredigende beeld. pe uitvoering van de Vestigingswet Klein bedrijf heeft in de branches, die daaronder vallen, een gunstigen invloed gehad, door dat een einde is gemaakt aan het veelvuldig voorkomen van onberaden vestigingen. De taak die thans vóór ons ligt, zoo besloot mr. Van der Mandele, zal niet gemakkelijk zijn. De moeilijkheden, waarmede het be drijfsleven heeft te worstelen, verminderen nog steeds niet; integendeel, zij schijnen nog toe te nemen. Aan ons de plicht om handel en bedrijf met volle energie terzijde te staan en om bij voortduring waakzaam te zijn voor de belangen van onze haven. Moge ons in dit nieuwe jaar wederom dè kracht worden geschonken om met hoofd en hart te arbeiden aan het welzijn van onze stad en van het vaderland.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2