I UISHOUD-PUZZLE'S WILLEMS EN ERNSTING MELCHERS' RIJWIELHANDEL, A. DAALMEYER TEL, 67-57-0 TIM TYLER EN SPUD. Een ivoordief wordt gesnapt. OfEETc, rtv S STADSNIEUWS. WEER EEN S.B.L.O.- VERSLAG. ROTTERDAM. DE GEVELTOERIST. WOENSDAG 4 JANUARI 1939 TOONEELAVOND R. K. VROUWENBOND. 12| jaar „P. V.". m, Wm DE RADIO-CENTRALE. O, o die neutraliteit. HONDENBELASTING. AFSCHEID PASTOOR VIS. STRENGE KOUDE BRACHT WERKLOOSHEID HONDENBELASTING. SCHEEPVAART. SCHOORSTEENBRANDJE. VAN HET KANTONGERECHT. BURGERLIJKE STAND OPGELOST DOOR: 3-deel. 2-persoons BEDSTEL plus twee kussens, prima onvermengde kapok 17.90 Rotterdamsche Dijk 233 SINGEL 4 - hoek Rotterdamsche Dijk BERIJDT D.C.R. RIJWIELEN. STALLING REPARATIE. Adverteert in deze rubriek Stookt zuinig met brandstoffen van Nieuwe Haven 229 - Telef. 68296 Probeer onze eigen gemaakte BERLINER LEVERWORST 12 cent per ons Firma J. H. v. d. WATER, t/S En de ouFant? oOOoJXfii^Ux, HA. DAAR, KOMT OTEETO A0E.T FANG aan. JUBILEUM F. L. D .NIVARD. Huldiging door hoofdbestuur van St. Raphael. VRACHTAUTO GESLIPT DOOR GLADHEID. Gisteravond heeft de R. K. Vrouwenbond in de groote zaal van den R- K. Volksbond een iooneelavond gegeven ter gelegenheid van het 12%-jarig bestaan van de tooneel- club „P. V.". De voorzitster, tevens regisseuse van de jubileerende tooneelcluh, opende den avond met den christelijken groet en bleek zeer voldaan over de goede 'opkomst De zaal was trouwens geheel gevuld. Zij herinnerde nog even aan de kernlessen, welke Dinsdag middag om 3 uur onder de Gorzenkerk be- gihnen. Verder beval spr. nog de tooneel- uitvoering aan, welke onder auspiciën van het comité „Kath. Schiedam" op 13 Januari wordt gegeven en waar zal worden opge voerd' „En waar de Ster bleef stille staan". Hierna werd direct een aanvang gemaakt met de opvoering van het blijspel in vier be drijven van A. den Hertog getiteld „De privé- verpleegster", door de jubileerende tooneel club. Het stuk draait om een verpleegster (An nie Rebers) en een fabrieksdirecteur (Wim de Bruijn). Hoewel Joyce Allingwersh, de verpleegster wel iets voor dezen fabrleKsdi- recteur voelt komt het tijdens het stuk en kele malen tót een breuk tusschen het twee tal door de bemoeiingen van de tante van Joyce,Mrs. Ashcombe (Corry Hartog). Het komt zelfs zoover, dat deze haar nichtje haar inkomen onthoudt en haar brieven onderschept, waardoor het haar on mogelijk wordt een betrekking te krijgen. Als zij hierin eindelijk geslaagd is en als verpleegster in dienst is bij een oud-zeeka pitein, een echte dwarsdrijver, brengt het toeval haar weer in contact met Darnley, den fabrieksdirecteur. Na veel verwikkelingen komt het dan weer op een verzoening. Plotseling komt echter v. eer de tante op het tooneel en wederom komt het tot een breuk Uiteindelijk volgt evénwel toch tot een happy-end. Van de spelers willen wij op de eerste plaats noemen méj Annie Rebers, die haar zware rol prachtigheeft gespeeld. Hoe .ingeleefd was deze rol. Lou Bracco Gartner speelde de dankbare rol van van den brommerigen kapteln goed. Wim de Bruijn en Jan Smit waren in dit stuk wederom bij zonder op dreef evenals Corry Hartog als de bemoeizieke tante, een minder dankbare rol, die daarom des te meer van de speel ster eisehte. Maar aan mej. Hartog kan heel wat' worden toevertrouwd. Van de bijrolletjes noemen wij nog even de leuke creatie van Hanny Pluijm, die als tuinjongen leuk spel te zien gaf. Ook de niet-genoemde personen hebben allen bij gedragen tot het succes van de opvoering van dat stuk. Huldiging Mevr. Pluijm. Na het tweede bedrijf richtte de Geeste lijk Adviseur, Kapelaan van Steen zich tot Mevr. Pluijm, die 12% jaar lang de leid stér en stuwkracht van P V. is geweest. Spr. feliciteerde Mevr. Pluijm en vond dat een blijde taak. Ook zichzelf kon hij feli- cReeren. omdat hij als adviseur van 10 vereenigingen weet, wat zoo'n voorzitster voor .eenvereeniging, beteekent. Mevr. Pluijm komt alle lof toe, ondanks de cri- tiek die er wel eens is. Spr. hoopt, dat God haar arbeid moge zegenen. Spr bood na mens het bestuur, een theeservies aan. De Theresiavereeniging en de afd_Delft van den R. K, Vrouwenbond zonden bloe men, terwijl Tonny Pluijm, die niet aanwe zig kon zijn, haar moeder verraste met een bouquet roode anjers. Mevr. Pluijm heeft hierna een dank woord gesproken en- .daarbij ook despeel sters en spelers betrokken in de hulde die men haar bracht. Wim 4e Bruijn, een der spelers, bracht De auto, waarin Daladier gezeten is, passeert een der hoofdstra ten van Tunis, onder groot enthousiasme der bevolking. - Binnen enkele weken tijds verschenen van den Schied. Bond v. Lich. Oefening het jaar verslag 1937 en dat van 1938. Het is bijna te veel van het goede. De S. B L. O., althans zij die een gedeelte van het béstuur vormen,kunnen maar niet nalaten de nobdige, in die kringen zoo hoog geroem de „neutraliteit" slecht te beoefenen. In de loop der jaren heeft „Men" van de S B. L. O. zooveel „genoten", dat langza merhand bij de werkelijk goedwillende buitenstaander een andere gedachte naar voren komt over deze op zich zelf wel ver dienstelijke vereeniging. De „neutrale?" voorzitter vooral, die nu in het jaarverslag 1938 mede-jammert on der het hoofdstuk „Algemeene Zaken" in de 2e alinea: De verhouding tot en de medewerking van de plaatselijke pers was, op één enkele uitzondering na, aangenaam. Intusschen betreurt het bestuur van den „S. B( L. O." het dat daar, waar de sportbeweging be lang heeft bij een goede pers, niet alge meen van den wil tot prettige samen werking, werd blijk gegeven. Wij willen ter verduidelijking van dit vreemdsoortig geluid hier wel even verkla ren, dat met die „één", waarmee een ge deelte der S. B, L. O. niet 266 aangenaam samenwerkte, de „Nieuwe Schiedamsche Courant" bedoeld wordt! Deze laat zich niet zóó makkelijk inpal men. In dit verband herinneren we ons b.v. nog: dat een voorzitter van de S. B. L. O., tevens redactielid van de z.g. „neutrale' Schiedamsche Courant bij zijn eerste op treden in het openbaar moedwillig vergat, ter gelegenheid van de opening van het Spartpark Mathenesse een communiqué aan onzen verslaggever af te geven althans te laten afgeven. Deze „neutrale?" voorzitter brandde toch reeds zijn vingers. Wij herinneren in dit verband nog even aan „zijn" schrijfmachine, die slechts 3 door slagen verwerken kon! De S. B. L. O., althans een gedeelte van het bestuur heeft, gezien haar jaarversla gen, zoo nu en dan eens een opfrissching, ook wel een rectificatie noódig! Die ééne krant, die dan werkelijk objec tief deze jaarverslagen met belangstelling Bij of krachtens wetten ot verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. nog dank aan Mevr Pluijm, voor h4t werk, ^ziet, zal de Nieuwe Schiedammer dèn dat zij. in het belang'van P. V. gedaan heeft. Na het tooneelspel werden aan de dames bonbons en aan de heeren sigaren uitge reikt, terwijl mevr. Pluijpi nog een bloemen mand'lh ontvangst mocht nemen. Wij herinneren onze lezers die den schei denden herder van de Gorzenkerk nog de hand willen drukken, er aan, dat zij hiertoe gelegenheid-hebben hedenavond van 7 tot 9 uur of morgenavond van half 9 tot half 10. Besturen of deputaties van vereenigingen, waarvan Pastoor Vis adviseur of directeur was, worden morgenavond van 8 tot half 9 verwacht. Op 30 Nov. 1938 stonden ingeschreven 4118 werkzoekenden. Het aantal inschrijvingen gedurende de maand December 1938 bedroeg 1397; afge voerd werden in dezelfde maand 625 inschrij vingen; het aantal plaatsingen bedroeg 253, zoodat op 31 Dec. 1938 ingeschreven stonden 4637 werkzoekenden. Dit verhoogde aantal is in hoofdzaak een gevolg van het feit dat plm. 400 personen waren ingeschreven tengevolge van de vorst. Houders van honden en hen, die in het afgelopen jaar houder van een hond zijn geweest, verwijzen wij naar de officieele kennisgeving in dit blad, betreffende honden belasting. Uit deze kennisgeving moge be langhebbenden blijken, dat het, ter voor koming van onaangenaamheden, wel raad zaam is, vooral voor degenen, die tot op heden geen aangifte van hun hond hebben gedaan, zich voor de regeling van een en ander in verbinding te stellen met de be treffende afdeeling' (Nieuwstraat 30). moeten zijn. Ook geven wij als plaatselijk dagblad voor Schiedam en Omstreken aan iedereen de gelegenheid, mits oirbaar, zich te verdedigen tegen de methodes door zekere S. B. L. O.'ers toegepast! Wij zullen nu het verslag gedeeltelijk doen volgen, eventueel met enkele aanteekenin- gen van onze redactie. Bestuur. Zooals gewoonlijk was de samenwerking in het bestuur ook in 1938 onveranderd aange naam. De samenstelling was: M. Stavenga, voor zitter; A. van Schie, secretaris; E. A. Leen- derts, penningmeester; A. Bovenberg, notu list; J. Bergijk, commissaris, J. Hofman, com missaris; H J. Scheffers, commissaris. Ledental. In 1938 traden als lid tot den bond toe: de Schiedamsche Voetbalvereeniging „Steeds Hooger", Fersoneels-Vereeniging HAV Bank, W. A. Hoek's Sportvereeniging en Sportveree- niging „Gusto". De Schiedamsche Voetbal en Athletiek- vereeniging „D. V. S." heeft zich intusschen als lid aangemeld. Eenige watersportvereenigingen infor meerden of ook zij zich eventueel als lid bij den „S. B. L O." kunnen aansluiten, waarop bevestigend is geantwoord. Als lid werden afgevoerd „S. O. S.", „De Post" en de Tafeltennisclub „Schiedam", al len wegens likwidatie en de Voetbalvereenl. ging „Romi", wegens overplaatsing van de „Romi" fabrieken naar Vlaardingen. Op 31 December 1938 waren bij den „S. B. L O." aangesloten 46 sportvereenigingen. Opgemerkt wordt: dat het ledental als zoodanig ontbreekt red. N. S. C. T erreinen. Op 20 Mei 1938 werd, op voorstel van het College van B. en W., door den Gemeente raad o.a. besloten tot den aanleg van een sportpark voor de R K. Sportvereeniging Aanslagregeling 1939. Voor het belastingjaar 1939 wordt aan alle personen, die over het jaar 1938 in de Hon denbelasting aangeslagen geweest zijn, wederom ambtshalve een aanslag opgelegd. Uitreiking van een aangiftebiljet heeft niet plaats. Indien geenaanslag moet worden opge legd, öf wijziging in den aanslag moet plaats hebben, tengevolge van aan- of afschaffing van een of meer honden, of wel tengevolge van andere oorzaken, moet hiervan vóór 15 Januari 1939 kennis worden gegeven aan de Afdeeling Gemeentebelastingen, Nieuwslraat 30, alhier. Voor ieder, die in den loop van 1939 be lastingplichtig wordt, hetzij door aanschaf fing van een hond, of bij vestiging in deze gemeente, blijft de verplichting tot aangifte binnen 14 dagen bestaan. SCHIEDAM, 2 Jan. Aangekomen: Zuid- Slavisch s.s. Rad, ledig van Vlaardingen, om te dokken in de Wilhelminahaven; Ned. s.s. Ittersum, ledig van Rotterdam, om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 3 Jan. Aangekomen: Duitsch s.s. Umealv. ledig van Rotteodam; Ned. s.s. Sopsterberg, ledig van Rotterdam, beide om te dokken in de Wiltonhaven, SCHIEDAM, 2 Jan. Vertrokken: Finsch s.s. Kastelholm, ledig naar Antwerpen. SCHIEDAM, 3 Jan. Vertrokken: Noorsch m.b. Berganger, ledig naar Vancouver. Gisterenmorgen brak in het verfpakhuis van H. B..in het Broersveld een schoorsteen brand uit. De brandweer heeft het vuur met een rammonneur gebluscht. „Excelsior" en, los van het „Excelsior" com plex; het maken van een aarden trainings- baan voor wielrenners. Wij lezen hier „1 0 s" van het Excelsior- complex, terwijl bij het voorstel, dat toon aan den raad werd voorgelegd de wielerbaan zeer „n a u w" verbonden was aan de nieuwe velden van Excelsior. Moest de R. K. Sport toen voor gangmaker dienen? Het onderhoud van de terreinen, zoowel in Mathenesse als a. d. „Boschhoek" was in 1938 niet, zooals de S. B. L. O dit gaarne zou zien. Met name liet vooral het maaien van de terreinen te wenschen over. De hoop is ge wettigd, dat in het seizoen 1939 met een flinke machine zal kunnen worden gemaaid, waardoor dit bezwaar zal kunnen worden opgeheven. Waarom verpacht met het onderhoud der terreinen dan niet met de restauratie tegelij kertijd, zij het op nauwkeuriger omschreven voorwaarden en onder strengere controle. Gewenscht zal het ook zijn het laantje, ge legen tusschen het Mathenesser en het „Ex celsior" Sportpark, van een behoorlijke straatverlichting te voorzien. Het Stadiondroombeeld. In den laatsten tijd is van meerdere zij den gepraat over de mogelijkheid van den bouw van een stadion in Schiedam, waarbij zelfs is gesproken over één inrichting met 10 a 12.000 plaatsen Verwezen wordt 'daarbij o.a. naar het in Utrecht tot stand gekomen stadion. In de eerste plaats moet evenwel worden bedacht dat Utrecht in dezen een geheel an dere plaats inneemt én wat betreft ligging èn wat betreft aantal inwoners én wat be treft ook het aantal eerste en tweede klas se voetbalvereenigingen. Heel bijzondere wedstrijden trekken hier op het oogenblik een 5 a 6000 toeschouwers. Voor direct of op korten termijn is dit denkbeeld dan ook wel niet voor verwezen lijking vatbbaar, maar wél ware het o.i. te overwegen of, wanneer straks Nieuwland als bouwterrein in exploitatie zal komen en in verband daarmede meerdere voetbalter reinen zullen moeten verdwijnen, het mo gelijk is een plaats te vinden, gunstig door oude of nieuwe wegen met de stad verbon den, waar voorioopig iets zou kunnen worden gemaakt als het thans bestaande Mathenes- sersportpark, echter met 6 inplaats van met 4 terreinen en zóó ingedeeld, dat moch er t.z.t. behoefte aan een Schiedamsch stadion komen, dat sportpark door het ter plaatse aanbrengen van zekere wijzigingen, daartoe geschikt is te maken. In elk geval rekenen wij er op, dat de betrokken autoriteiten er op bedacht zijn om, komen de terreinen in Nieuwland in het gedrang, tijdig in de behoefte aan een speel, gelegenheid van de daar thans verblijvende vereenigingen te voorzien. De onzekerheid, welke omtrent Nieuw land bestaat, is oorzaak, dat bezwaren moe ten worden gemaakt tegen een verzoek van de S. F. en A. C. „D. H. S." om daar een perceel grond te mogen huren, bestemd te worden ingericht als 2de veld voor de vereeniging. Deze „onzekerheid" heeft weth. Hout man o.i. reeds lang weggenomen in de pas gehouden begrootinsdebatten! Men leze daarover de „Nieuwe Schiedamsche Cou rant" red, N. S. C. Gymnaitieklokalen. In den laatsten tijd bereiken ons klachten dat eenige turnzalen slecht worden schoon- gehouden. (Of worden die „eenige" te vuil gemaakt? Red. N.S.C.) In de gymnastiekzaal aan den Broersvest werd een Zweedsch klimraam ondoelmatig opgesteld, waardoor een vrij ernstig onge val in deze zaal gebeurde. Medische sportkeuring opgeheven. Was het verslag van het Schiedamsche Bu reau voor Medische Sportkeuring over 1937 reeds lang in mineur gesteld, op 16 Juni 1933 bereikte ons, van de zijde van dr. R. Ris Jr. de mededeeling, dat door H.H. Doktoren be sloten was het sportkeuringsbureau te Schie dam, wegens gebrek aan voldoende belang stelling, op te heffen. Omtrent het definitief nemen van deze maatregelen werd door H.H. doktoren voor af geen overleg gepleegd met den S.B.L.O., daar van deze zijde het standpunt wordt in genomen, dat het Schiedamsche Bureau voor Medische Sportkeuring een geheel op zich zelf staande inrichting is en als zoodanig met den S.BX.O. rechtstreeks niets te maken heeft. Ook al hebben wij reeds in ons voorgaand jaarverslag gezegd, dat wij het, om méér dan een reden, beter zouden hebben gevon den, indien het bureau in Schiedam recht streeks onder invloed van den S.B.L.O. zou hebben gestaan, het «zou t.o. H.H. Doktoren en den administrateur, die zich ongetwijfeld hebben beijverd het bureau zoo goed en doel matig mogelijk te doen functioneeren, een groote onbillijkheid zijn te beweren, dat het falen van dit werk alleen op rekening komt van de door dit bureau gewenschte zelfstan digheid. Hierboven weer een staaltje van „S.B.L.O.- arrogantie", waairover reeds vele Schiedam mers gevallen zijn. De S.B.L.O. wil de H.H. doktoren ook nog „trainen in ondergeschikt heid" Men moet vooral goed bovenstaande regels proeven. Als de S.B.L.O. meer Invloed had gehad, of te wel meer voor dokter had kunnen spelen, dan had het bureau wél blijven bestaan. Nu hebben H.H. Doktoren en den administrateur zich „ongetwijfeld be ijverd het zoo goed eh doelmatig mogelijk te doen functioneeren" en: dat het falen van dit werk alleen op re kening komt van de door dit bureau ge wenschte zelfstandigheid. Ook uit deze laatste aanhaling „proeft ieder S.BX.O.-insider de dictatoriale neigingen van zeker S.B.L.O. gedeelte. Dan vervolgt het verslag als 't ware met de zelfbeschuldiging: Wij (de S.B.L.O.) beamen volkomen, dat het met het bureau te Schiedam in de aller eerste plaats mis is geloopen, omdat van de zijde van het ofergroote deel van de bij den Programma 5, Donderdag 5 Jan. Luxemburg 8,209,30 concert; Diversen 9,2010.35; Luxemburg 10.3510.50 concert; Diversen 10.5011,20; Keulen 11,2012,20 orkest; Brussel (Fransch) 12,2012,50 gram.; 12,531,20 orkest; 1,301.50 concert; 1.50 3.20 gram.; Luxemburg 2,355.50 concert, Parijs P.T.T. 5.556.20 piano en viool; 6.20 6.35 chansons; Brussel (Fransch) 6.357,20 gram.; Radio P.T.T. Nord: 7,207,50 orkest; Brussel (Ned.): 7,509,20 nieuwsber. N.I.R.; 8,309,05 gram.; 9,2010,20 symph. orkest; 10,2010,30 nieuwsber. N.I.R.; 10,3010.50 concert; 10,5011,20 gram.; Luxemburg 11,20 11,50 dansmuziek. Voor de programma's 1 tot en met 4 raad plege men onze rubriek: „Uit den aether". S.B.L.O. aangesloten vereenigingen, geen ol veel te weinig gebruik is gemaakt van de diensten van deze nuttige instelling! Reeds spoedig na de openstelling van het bureau te Schiedam, was bekend, dat de keu ring hier een zeer uitgebreide en minitieuse was. Nu weten wij heel wel, dat er actieve sportboefeinaars zijn, die de sportkeuring met het daaraan verbonden verkrijgen van een bewijs van geschiktheid, beschouwen als een „noodzakelijk kwaad". Echter zijn de club besturen er o.a. voor om hun leden en ju niores op te voeden en waar hier de gezond heid van velen in het geding is, mocht wor den verwacht, dat deze clubbesturen het beste zouden kiezen .In dit opzicht zijn de verwach tingen van het bestuur van den S.B.L.O. door verschillende vereenigingsbesturen ernstig beschaamd. Voorts is het niet genoeg af te keuren, dat sommige sportmenschen, die zich geheel vrij willig voor het ondergaan van een medisch onderzoek hadden opgegeven, zich t.o. het bureau op meer dan ergerlijke wijze hebben misdragen. Moet de keuring onder dwang geschieden? In de Bestuursvergadering van 8 October j.l. is besloten, in die plaatsen, waar een me disch sportkeuringsbureau, aangesloten bij de Federatie van Bureaux voor Medische Sportkeuring in Nederland is gevestigd, de medische sportkeuring voor nieuwe spelende leden (seniores) en alle nieuwe juniores verplichtend te stellen, hetgeen hierop neer komt, dat de ledenopgaven te rekenen van 1 November 1938 af, vergezeld moeten gaan van een door het ter plaatse gevestigd sport keuringsbureau afgegeven verklaring, dat het opgegeven lid lichamelijk geschikt is bevon den om te voetballen Bij het opgeven van seniorleden, van wie dus geen medische verklaring is bijgevoegd, zal het Bondsbureau van de veronderstelling moeten uitgaan, dat deze leden niet in com petitie- of andere door den K. N. V. B. of een zijner Erkende Bonden goedgekeurde wedstrijden zullen uitkomen. Gebeurt dit wel en wordt dit te eeniger tijd bemerkt, dan wordt de overtredende vereeniging beboet. Dit zal ook het geval zijn voor elke opgaaf van een juniorlid, welke niet vergezeld van de vereischte medische verklaring. Deze boete zal 1 bedragen voor de eer ste overtreding, verhoogd met 2,50 voor iedere ingegane week verzuim om alsnog te voldoen aan de voorgeschreven verplich ting, zich door een medisch sportkeurings bureau te laten onderzoeken. En de H.H. Doktoren? Het bestuur van den „S. B L. O." houdt rekening met de mogelijkheid', dat hierdoor Schiedam eerlang een nieuw Sportkeurings bureau zal krijgen, waartoe reeds besprekin gen zijn ingeleid, (Wordt vervolgd). Aangifte van 31 Dec.—3 Jan. GEBOREN: Johanna H., dochter van L. J. Kramer en H. M. M. Vlugter, Nassaulaan 75 Lucia R., dochter van J. J. Timmerman en J. Steenhouwer, Heenvlietschestiraat 32 Lambertus J., zoon van J. B. van Hees en 1. van Bochove, Houtstraat 16 Abel en Jacob, zoons van J. H. Engelsman en S. Piller, Broersveld 127. OVERLEDEN: J. C. van Es, 35 jaar, Nas saulaan 75 A. v. d. Meiden 86 jaar, B. K. laan 59 A. C. M. Roerade, 40 jaar, echtg. van E. van Vliet, Dr. Noletstraat 1 P. Dingelhoff, 60 jaar, Dr. Noletstraat 1. Telefoon 69676. TELEFOON 67544 DAM 52 TELEFOON 67664. TAXI? Garage „WALDO" Ond.: A. G. v. Dorp SINGEL 41 43 achter „Hema" WAAR Zijti FANS Daar. <S1NG oe laatste. COevHJCHT OfCRA MVNOI Geldschieter veroordeeld. Hedenmorgen heeft de Kantonrechter mr. J. Stheeman Hesse uitspraak gedaan in de zaak tegen den Schiedamschen incasseerder J. C. W. Veertien dagen geleden diende deze zaak. Verdachte was ten laste gelegd 'n vier tal overtredingen van de geldschieterswet n.l. Ie. dat hij aan menschen die geld bij hem leenden geen afschrift gaf van de acte van schuldbekentenis; 2e. dat hij te veel rente berekende; 3e. dat hij geen restitutie gaf van rente bij vroegere aflossing en ten 4e. dat hij bij de meeste geldleeners de verplichting op lag eerst een verzekering te sluiten bij de bank waaraan verdachte als agent verbonden was. De ambtenaar O. M. eisehte toen 11 boeten van 100 of 11 maal 10 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte nu tot 10 boeten van 30. Staat voor de rechtbank terecht. De 25-jarige varensgezel K. W. de L., ge detineerd, die in den nacht van 15 op 16 November een groot aantal artikelen weg genomen heeft uit de Bijenkorf heeft zich terzake van diefstal gistermiddag voor de rechtbank alhier te verantwoorden gehad. Zooals men zich herinneren zal is deze ver dachte, toen hij getracht heeft de Bijenkorf te verlaten langs een lap gordijnstof, die hij aan het dak bevestigd had, doordat hij niet voldoende steun vond, steeds sneller aan het glijden gegaan zoodat hij zich ten slotte niet meer houden kon. Hij is op het trottoir aan de Gedempte Vest terechtgekomen, waar hij met een paar gebroken hielbeenen is blijven liggen. Zoo vond de politie hem, die hem naar het ziekenhuis heeft laten overbrengen. Daar is De L. verpleegd en korten tijd ge leden heeft hij deze inrichting kunnen ver laten. Hij is echter nog niet geheel hersteld. Met beide voeten loopt hij nog in steun- jjzers. Verdachte heeft, naar te begrijpen is, een volledige bekentenis afgelegd. Hij had zich Zaterdagavond laten insluiten, nadat hij zich in een leege toonbank had ver stopt Toen het personeel vertrokken was, heeft verdachte een bezoek gebracht aan ver scheidene afdeelingen en een groot aantal artikelen, die hem wel leken, heeft verdach te in een koffer gepakt, die hij van de leer- afdeeling had gehaald. Dat hij zich niet al leen liet leiden door de overweging, dat wat hij wegnam bij verkoop 'n behoorlijken prijs moest opbrengen, moge blijken uit de aan wezigheid bij de gestolen voorwerpen van een damestasch, een bontjas en een paar blauwe damespantoffels, met welke voorwer pen hij hartewenschen van zijn meisjes wilde vervullen. Het plan om van het dak af te dalen langs een reep gordijnstof, was tevoren door ver dachte in elkaar gezet. Dat hij ten slotte niet geslaagd is, weet hij hieraan, 'dat de stof nat geworden was, waardoor hij niet voldoende houvast had gehad. v De president, mr. J. G. Huysèr maakte de opmerking, dat dit toch niet de eerste klim partij van verdachte is geweest, want naar Omtrent de intieme huldiging van den heer F. L. D. Nivard bij gelegenheid van zijn zilveren jubilé als bondspenningmeester van „St. Raphael", lezen wij in „Het Rechte Spoor": „Het zal niemand verwonderen als wij zeg gen dat het niet zoo gemakkelijk is geweest om een huldiging van Nivard te organisee- ren, om de eenvoudige reden, dat de jubi laris er de man niet naar is om zich daarvoor te leenen. Bovendien was hij de meening toegedaan, dat de huldiging bij zijn koperen feest ruim voldoende was gewest. Tot ons genoegen is het tenslotte toch ge lukt bfivard tot „betere" gedachten te bren gen. En zoo was het mogelijk onzen bonds penningmeester na afloop van de op 30 De cember te Rotterdam gehouden hoofdbé- stuursvergadering te midden der zijnen eens te zeggen, hoe wij over hem denken, hoe wij zijn jarenlangen arbeid waardeeren, hoe wij allen hem dankbaar zijn voor hetgeen hij voor de Raphaëlfamilie, voor zijn medemen- schen gedaan heeft. Misschien wel ten koste van hetgeen de zijnen van hem mochten ver wachten. De bondsvoorzitter sprak een woord uit het hart en legde er den nadruk op, dat het werk van Nivard gedragen is door zijn diepe geloofsovertuiging. Voor zijn harden, stoeren arbeid wete hij zich den dank van alle leden verworven te hebben. Een dank, zich o.m, uitend in een stoffelijk blijk in den vorm van een huiskamerameublement. De bondsadviseur, pastoor Mutsaerts, was getroffen door de eerlijkheid, welke het op treden van Nivard kenmerkt. Bonssecretaris Timmermans was de tolk van het bondspersoneel, dat eveneens een stoffelijk bewijs van zijn erkentelijkheid aanbood, van de Herstellingsoordvereeniging en de Christ. Internationale van Spoor- en Tramwegpersoneel, welke beide organisaties èn met bloemen èn op andere wijze haar dank betuigden. Ook Jan Hellemons sprak nog een woordje en "noemde de uitverkiezing van Nivard, dertig jaren geleden als bestuuslid, een ge lukkige. Na nog enkele andere sprekers mocht ook Nivard nog „een ding" zegen-en daarmede was een huldiging afgeloopen, die allen die haar medemaakten lang in herinnering zal blijven. Moge Nivard, tegen zijn voornemen in, nog jaren lang onze bondspenningmeester zijn! Eén gewonde. Vanmorgen om half 8 is op den hoek van de Oranjeboomstraat en de Nassau kade een vrachtauto, bestuurd door den 20-jarigen chauffeur J. M. H., wonende Oranjeboom straat, doordat de chauffeur plotseling moest remmen door de gladheid van den weg een slag omgedraaid. Met de achterzijde werden eenige wielrijdsters die stonden te wachten, tegen de straat geslingerd. Een van haar, de 17-jarige S. Bezemer uit de Beverstraat, be kwam een lichte hersenschudding en is per auto van den G.G.D. vervoerd naar het zie kenhuis aan den Coolsingel. De andere wiel rijdsters kregen slechts lichte ontvellingen en eenige materieele schade aan de rijwielen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2