J 1 1 De Dominicanen in Rotterdam. maassluis. ROTTERDAMSCHE SCHILDERS. m M ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. HILLEGERSBERG. YL AARDINGEN. SCHOONHOVEN. HOEK VAN HOLLAND. ïjSSELMONDE. DON DEI 'U 1939 Een episode uit de dagen voor de reformatie. Een geheimzinnige overval. AVONTUURLIJKE AVOND-UREN. JUBILÉ. 1-; V\> JUBILEUM R. HARTMANS ZONEN. R.K. AMBACHTSSCHOOL ST. JOSEPH. A.R. CANDIDATEN VOOR DEN GEMEENTERAAD. DE VRUE DINSDAGMIDDAG VOOR DE KAPPERS. NIET GELEVERDE FOTO'S. KAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM actie voor god. bevolking. ROTTERDAMSCH DAMGENOOTSCHAP ROTTERDAMSCHE DAMBOND. BURGERLIJKE STAND. Einde maximum sneHierd In 1444 vestigden zich de „predicaren" definitief in Rotterdam en betrokken een klooster aan het eind van de Hoogstraat, •ruim van opzet, dat aan wel honderd mon niken plaats kon bieden. De naam „Achter klooster" bewaart de herinnering aan de plaats, waar eens dit voor dien tijd imposante gebouw gestaan heeft. In tegenstelling tot wat dit huis met zijn twee eetzalen, één voor den zomer en één voor den winter, zou doen ver moeden, was het hier in werkelijkheid: dub bele borden en geen vleesch. De officieele gegevens laten zien, dat de finantieele toe stand bij voortduring allesbehalve rooskleu rig was en herhaaldelijk moesten zusterkloos ters en ook het stadsbestuur te hulp komen. Het pleit voor den goeden geest onder de predikbroeders, dat het godsdienstig en cultu reel leven op een hoog peil stonden, ondanks materieele zorgen. De geschiedenis van het kiooster werd in 1892 reeds door P. A. Hoog land O. P. in het Rotterdamsch Jaarboekje geschreven, doch zoo nu en dan duiken er kleine bijzonderheden op, die de moeite van het vermelden waard zijn, omdat ze een be paalde mentaliteit scherp doen uitkomen. De missiven van burgemeesteren maken op 21 Januari 1567 melding van het feit, dat „tsnacths int convent van den predickaren seeckere glaesen in stucken geworpen waren" Dit is dus vier jar enna den grooten brand: welke het geheele klooster volslagen in de asch had gelegd. Gedeeltelijk was het her steld, maar de voltooiing heeft het niet meer gezien, daar de Hervorming de monniken uitbande en het gebouw van bestemming deed veranderen. Het is erg verleidelijk dit incident te be schouwen als een preludium van den beelden storm, te meer daar dezelfde missiven van hagepreeken en woelingen gewag maken. Mogelijk zou het ook zijn dat het een alleen staand geval van brooddronkenheid betreft. Wanneer men de informatie, welke burge meesters en baljuw op het feit nemen, door leest, blijkt telkens, dat zij stuitten op een hardnekkig stilzwijgen, bij hen, die zouden kunnen getuigen. Het bekende procédé, waarop iedere ondervraging dood loopt. Dit wijst op een impopulariteit van de monniken, waartoe in het Rotterdamsche geval hun levenswijze toch geen aanleiding gaf. Eerst wordt ontboden Pater Pieter Syeren. in wien wij den prior Pieter Oudziers, waar schijnlijk uit het bekende geslacht van Kra lingen, te zien hebben. Hij verklaart, dat hij „ten tijde wanneer die glaesen vuijt geworpen werden, hij zijn hooft ter veijnsteren vuijt stack omme te besien wije tvoorscreven stuck bedreven hadde". Hij kwam dan tot de ontdekking, dat er drie perso~en aan den overkant stonden met hun gezicht naar den muur, zoodat hij hen niet kon herkennen, maar één was er „met een paer boxen ende een mantel". De brutaliteit ging zoo ver, dat de steenenwerpers den pater zelf tot mikpunt namen, zoodra zij hem achter een raam be merkt hadden. den eenen metten mantel hem omkeerende sloech zijn mantel voor zijn aensicht ende sulckx worp nae tveijnster, daer hij deposant inne lach", waarop de eigenlijk overbodige mededeeling volgt „twelck hij merckende sloet zijn veijnster toe ende dedet naer der kant nijet meer open." De projectielen, waarmee men gegooid had, waren Rotterdamsche straatklinkers en wer den 's morgens tot in de eetzaal gevonden. Dé naaste buren worden ontboden „maer daer is nyemandt geweest, die eenighe zeecker- fceijt wiste; daer waren eenighe die nijet met allen gehoort en hadden; eenighe hadden wel eenich rumoer van steenen te werpen gehoort ontrent elff ende twalff uren, maer en had den huer lieder hoofden nijet vruijtgeste- ken ende zulckx nijet gesien". Omdat tenslotte toch iemand de ruiten cnder handen moest hebben genomen, werden de stadswakers Knoop en Schouten voor de heeren ontboden. Het beeld van de bedrijvig heid van deze heeren, is allesbehalve ver kwikkelijk. Knoop vertelde dat hij „omme gegaen hadde van negen ure aff tot twalff ure, maer tselve worde onwaerachtig gevon den." Met Schouten was hij langs het kloos ter de brug naar de Goudschepoort overge gaan en had daar nummer drie Butterwegher, dienaar van den baljuw ontmoet „met wel- cken zij gegaen zijn voor een bordeel, staende over het Pestilentie-huys ende van twelck die waerdinne genoemp woret moeder; al- waer zij luijden doppende nijet inne en moch ten, want hem worde voor antwoorde gege ven dattet te laete was om bier te tappen." Uit nadere verklaringen komt dan nog vast te staan, dat de wakers van twaalf tot vier in een publiek huis geweest waren. Daar ook de ramen van het eerste bierhuis op de Hoogstraat het hadden moeten ontgel den, had men een sterke aanwijzing, dat de nachtwakers zelf zich behoorlijk van hun taak gekweten hadden. De kapitein van de wacht Adriaen Robrechts, zoon van den vroedschap Helm in Duijn met zijn schutters, mede gehoord, verklaart „gheen rumoer ter werelt" gehoord te hebben. De verdere af wikkeling van de zaak, is thans niet meer na te gaan, en voor ons van minder belang. Niet op het ingooien van de ruiten valt hier de nadruk, maar op de houding van de getuigen, welke een antipathie tegen de mon niken verraadt, en waarvoor nog wel een andere grond is aan te geven, dan de opko mende Hervormingstendenz. Men behoeft de kaart van Jacob van Deventer uit het jaar 1560 er maar op na te zien, om te constatee- ren hoeveel grond in de enge stadsdriehoek tusschen Vest-Goudschesingel-Hoogstraat aan kerkelijke instellingen behoorde. Behalve het Predikbroedersklooster was er het Aechnietenklooster, St. Aechtenkloos- ter, Cellitenklooster, Begijnhof, St. JElisa- beths-zusterhuis, ongerekend nog de St. Lau- renskerk en de kapellen. Het agrarisch ele ment was een sterk overheerschende factor in de levenswijze van de kloosterlingen en vroeg dus om veel grond. Aanvankelijk was daartegen geen enkel bezwaar, maar de ontwikkeling in het stadsleven ging meer en meer in de richting van nijverheid en in dustrie en verstond zich moeilijk met weinig gebied. De groeiende bevolking, samengeperst tus schen de steeds meer klemmende engte van stadswallen en waterkeeringen, welke een stadsuitleg voorshands onmogelijk maakten, begon in den clerys een tegenstander van haar belangen te zién. Uit zulke belangentegenstellingen, voort komend uit historische ontwikkeling, ont stond de funeste mentaliteit, welke la ter handig aan andere doeleinden wordt dienstbaar gemaakt. De oplossing van de moeilijkheden kwam een tiental jaren later op uiterst radicale wijze tot stand: een op lossing, die sterk eenzijdig en daardoor schrij nend onrechtvaardig was. Alle kerkgoederen worden geconfiskeerd en van bestemming veranderd. Pater Pieter Sieren en zijn mede broeders zouden in het klooster mogen blijven wonen, en twaalf pond vlaamsch werd hem tot alimentatie gegeven, mits hij zich van alle uitoefening van zijn ambt onthield. Eerst werd hij 1574 wegens inzegening van een huwelijk uit de stad gezet én andermaal in 1583 voor eenzelfde overtreding „als bij dese periculoese tijden derselver stede onnut" voor 9 jaren gebannen. Niet lang zijn de Dominicanen uit de stad geweest. Een niet te bewijzen traditie, wil zelfs beweren, dat de continuïteit nooit ver broken werd, maar dat steeds vanuit Zijde winde door hen de Sacramenten in Rotter dam werden toegediend. In ieder geval na eenige tientallen van jaren keerden zij, van het eene einde van de Hoogstraat verdreven, aan den Steigerschen kant ervan terug. De vriendschapsbanden zijn langzamerhand hersteld en de Rotterdammers doen weldra hun uiterste best hen voor goed in de stad te behouden. Op 17 Maart 1652, wordt voor cien katholieken notaris Adriaan Kieboom, een acte gepasseerd, waarbij door Maria Bou- wens bepaald werd dat „soo den Pater Pre- dickheer missionaris, alhier resideerende, geen behoorlick onderhout en wiert gegeven van sijn gemeijnte, dat dan de jaerlickxe renten bij hem sal werden genoten." Nog eenmaal, in den Franschen tijd, stond hun positie wankel, toen een der bestaande kerken moest verdwijnen en men het oog liet vallen op de Steigersche gemeente. De tradi tie bleef echter gehandhaafd tot op heden. M. P. VAN BUIJTENEN. E*n uit Riga geboortige Duitsch spre kende staatlooze jongeman, zekeret V. H. werd beschuldigd in den avond van 27 Juni jj. een hoeveelheid Fransche bankbiljet ten op een te Rotterdam liggende boot ten nadeele van den kapitein te hebben ge stolen. Hij zou per taxi uit Schiedam zijn gekomen en dienzelfden avond naar Am sterdam zijn gereden, waar hij den nacht met een hem tot dat oogenblik onbekende vrouw had doorgebracht, na met een En- gelsch pond het logies te hebben betaald. Den volgenden ochtend werd hij gesnapt en in verzekerde bewaring gesteld. De Rotter damsche rechtbank veroordeelde den jonge man tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Gisteren diende dez aak in hooger beroep. De vrouw in kwestie getuigde, dat de buitenlandsche gast ruim voorzien was van Fransche en andere bankbiljetten en de chauffeur die hem gereden had, gaf de noo- dige inlichtingen omtrent de gemaakte rit ten. Verdachte beriep zich op dronkenschap en bekende voor het overige- De procureur-generaal eischte bevestiging van het Rotterdamsche vonnis. Verdachte's raadsman mr. P. Molenaar pleitte clementie. Arrest 18 Januari. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer W. F. Wilschut als Chef-drukker in dienst trad bij de N.V. v.h. Gebr. Keeven, te Rotterdam. De jubilaris werd met zijn gezin per auto naar de fabriek aan de Vrouw Jannestraat gebracht, waar hij met welge meende woorden door de directie werd ont vangen en toegesproken. Hierbij werd hem een gouden horloge met inscriptie overhan digd benevens een geschenk onder couvert. Daarop werd het woord gevoerd door den Chef van de cartonnageafdeeling, den heer S. Timmers die hem namens het personeel een fraai theemeubel aanbood en een fruit' mand, waarbij spreker hoopte, dat hem nog eens het eere-metaal voor 40-jarigen trouwen dienst zal worden aangeboden. Vele bloemstukken werden de jubilaris toegezonden o.a. van de commissarissen der N.V. en de districts-leerlingencommissie. mmm ?mmm Over een tijdperk van bijna honderd jaar. De stad aan de Maas heeft geen naam als kunstcentrum, maar toch is er veel geschil derd. De vorming van een school met duide- lijken samenhang en eigen karakter is er echter uitgebleven, zoodat Rotterdam nim mer de reputatie verwierf van den Haag of Amsterdam. Hoezeer de kunstenaars eigen wegen gin gen, blijkt al in het midden van de vorige eeuw. Toen werkte Tavenraat braafjes naar den smaak van zijn dagen, terwijl een Jong kind de binnenhavens schilderde en het ijsvermaak in Overschie en Kralingen op een voor dien tijd geheel eigen en revolution- naire manier, waarvoor hij eerst later en in Frankrijk begrip zou vinden. En in diezelfde periode kwam uit Rotterdam Rochussen op, die onze bekende romantische teekenaar zou worden. Dat het ook later niet tot duidelijke arti stieke groepsvorming gekomen is, blijkt uit de tentoonstelling in den kunsthandel Van Zanten aan den Schiedamschen singel 27 a. Een representatieve collectie uit het werk der Rotterdamsche schilders vindt men daar niet bijeen; er zijn er bepaald zwak ver tegenwoordigd. Maar toch is het geheel als een geïmproviseerd overzicht wel de moeite waard. Het loopt van Rochussen over Breit- ner en P. C. de Moor tot Karei van Veen toe. Het belangrijkste is, dunkt ons wel „De Korenmarktpoort te Kampen" van Suze Ro bertson, in kleur en stemming zeer karak teristiek voor deze begaafde, laat erkende en nog niet voldoende gewaardeerde schil deres. Zwaarmoedig is haar werk, maar te vens krachtig, met een geheel eigen kleur: hier wit tegen het zeer donkere blauw van de lucht, zooals zij dat ook in haar bekende stadsgezichten van Harderwijk zocht. Een geestig instantanee is „de Dorpsnotaris" van M. Schildt, een vlotte gemoedelijk-voor- gedragen aquarel van groote kundigheid. Van C. J. Addicks is er een fraai stilleven van bloemen en aardewerk, van Nachtweh een stemmig gezicht op oud-Delfshaven, van le Comte een avond op de rivier in water verf, vol sfeer. Ook schilders, van wien men hoogst zel den iets ziet, zijn hier vertegenwoordigd, zooals de vereerde academie-leeraar Van Maasdijk. Van hem is er een zittende fi guur in historische kleederdracht, die weer eens herinnert aan het ongewoon talent van dezen paedagoog. JAN N. Gisteren was het een kwart eeuw geleden, dat de oud papierhandel R. Hartmans Zo nen werd opgericht. De firma meende dezen dag niet onopgemerkt te mogen laten voorbij gaan. Het pakhuis aan de Korte Wijnstraat werd voor deze gelegenheid geordend, ten einde een ontvanggelegenheid te scheppen. Tallooze zakenrelaties zonden bloemstukken, zoodat er bijna plaats te kort was om ze alle behoorlijk te kunnen rangschikken. Des morgens werd namens het vrouwelijk personeel een lamp voor het kantoor aange boden en namens het mannelijk personeel een electrische wandklok. De ochtenduren werden verder in vrooüjke stemming met het perso neel doorgebracht. De 's middags gehouden receptie werd door zeer vele relaties bezocht. Voorts waren er tal van telegrafiscdfe en schriftelijke gelukwenschen. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: J. C. O., 38 jaar, schipper te 's Graven- hage en J. V., 46 jaar, werkman te Rotter dam, beiden recidivist en gedetineerd, we gens diefstal met behulp van een valschen sleutel van 15 aan geld en eenige klee- din^stukken uit het café van D. P. Quist aan de Wolphaertsbocht, tot ieder 3 jaar ge vangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. J. C. B. 36 jaar bikker en C. G. de G. 35 jaar ijzerwerker, beiden gedetineerd, wegens diefstal en poging tot diefstal in vereeniging De G. had op 31 October uit een pand aan den Beukelsdijk waarvan, in verband met een gevelreparatie de buitendeur openstond, een aantal kleedingstukken weggenomen en 's middags was hij in gezelschap van B. ander maal naar dit pand gegaan, waar beiden wer den betrapt, toen zij probeerden een paar schoenen weg te nemen; B. had zich boven dien aan diefstal van een autoped schuldig gemaakt tot ieder 10 maanden gevangenis straf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht en met bepaling, dat 6 maanden van de straf voorwaardelijk wor den opgelegd met een proeftijd van 3 jaar. E. W. 24 jaar, monteur en P. S., 22 jaar, varensgezel beiden recidivist en gedetineerd, wegens diefstal van 5 petroleumpersgaslam- pen uit een loods van Van Gend Loos aan het station D.P. ten nadeele van de Neder- landsche Spoorwegen, tot ieder 1 jaar gevan genisstraf, met aftrek van den tijd in voor loopige hechtenis doorgebracht. E. G. 28 jaar, koopman, wegens verduiste ring van een bedrag van 49, dat hij ontvan gen had voor den verkoop van hem in con signatie gegeven goederen en welk geld ver dachte niet had afgedragen, tot 2 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Met 1 Maart a.s. vangt de nieuwe cursus van de dagambachtsschool aan. Het onderwijs wordt gegeven in vijf af- deelingen en wel: voor de bouwvakken; het machinebankwerken, de autotechniek, het electrotechnisch instrumentmaken en het schilderen-etaleeren. Als leerlingen kunnen aangenomen wor den jongens die den leeftijd van twaalf jaar bereikt hebben en zeven leerjaren van de lagere school doorloopen hebben, en jongens die zes leerjaren doorloopen hebben, mits de leeftijd van twaalf jaar en acht maanden bereikt is. De lesgelden worden overeenkomstig de draagkracht van het gezin vastgesteld. Voor de inschrijving wordt verwezen naar de advertentie. Ter eere van het bezoek van minister-president Daladier aan Tunis had gisteren een troepenparade plaats. Het Predikheeren-klooster aan het Oosteinde van de Hoogstraat te Rotterdam. Het Comité van gemachtigden der A. R. Partij, gevormd uit de drie plaatselijke kiesvereenigingen, heeft de advieslijst aan de kiesvereenigingen samengesteld als volgt: E. A. J. Breedeveld; 2. W. v. d. Have; 3. P. J. v. d. Akker; 4. D. v. d. Kooij; 5. J. L. v. d. Pauw; 6. N. J. v. d. Valk; 7. P. Rooze; 8. J. L. M van der Does; 9 J. Modderaar; 10. W. van der Hel; 11. J. P. van Kampen; 12. P. v. d. Bos. Bekend is, dat 2/3 van het aantal kappers alhier zich voor een vrijen middag per week, en wel op den Dinsdag, heeft uitgesproken. De Raad zal waarschijnlijk in de eerst volgende vergadering het praeadvies ontvan gen van B. en W. op een daartoe strekkend verzoek van den Ned. Kappersbond, afd. Hillegersberg, waarin aansluiting wordt verzocht bij de regeling te Rotterdam waar de kappers des Dinsdagmiddags na 1 uur vrijaf hebben. Te Schiebroek is een gelijk verzoek inge diend en alle kappers spraken zich daar uit voor den vrijen Dinsdagmiddag. Door den heer M. J. Janssen, bestuurslid van de ijsclub Hillegersberg, is bij de politie aangifte gedaan van het volgende. Gedurende de laatste ijsperiode bevond zich op de ijsbaan van de IJsclub „Hillegers berg" een fotograaf, die kiekjes nam van rijders en rijderessen. Een gedeelte van het verschuldigd bedrag moest vooruit worden betaald, terwijl het restant betaald moest worden bij de aflevering van de gewenschte foto. Tot dusver heeft echter de fotograaf zich niet laten zien, noch iets van zich laten hoo- ren. Daar waarschijnlijk meer personen tever geefs op hun foto wachten, verzoekt de po litie daarvan aangifte te willen doen aan het bureau, Straatweg 138, BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhavén zijn binnengekomen de stoomschepen „Stad Zwolle" om te bunke ren en „Maasburg" met 10.662 ton erts. ONGELUK BIJ HET BOETEN De boetster v. d. J. was bezig met het boeten van netten, toen plotseling het boet- mesje uitschoot en de punt van het mesje in haar oog drong. Onmiddellijk werd genees kundige hulp ingeroepen, waarna mej. v. d. J. naar het ooglijdersgesticht te Rotterdam werd gebracht. Zij zal het oog zeer waar schijnlijk moeten missen. VER. VLAARD. SPIJSKOKERIJ. Het bestuur der Vlaardingsche Spijskokerlj alhier heeft weder besloten 't liefdadigheids werk der vereeniging ook in dezen winter voort te zetten. De eerste uitdeeling van soep zal geschieden Dinsdag 10 Januari a.s. en vervolgens geregeld drie maal per week, op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Daar de tijdsomstandigheden nog steeds van dien aard zijn, dat vele arme ingezetenen door deze instelling zeer gebaat zijn, behoeft het werk der vereeniging eigenlijk niet, extra aanbevolen te worden. Wie het eenigszins kan missen, koope zich een soepkaart en geve die aan een behoeftige ten geschenke, waar door deze 3 maanden lang een goed bereid warm middagmaal drie maal per week kan genieten. De soepkaarten bevatten 36 bons, en zijn tot den prijs van 3 per stuk verkrijgbaar bij den penningmeester, den heer P. van Hale wijn, Schiedamscheweg 40b. 40-JARIG jubileum. De heer L. Knoop, chef van de afdeeling Bevolking, Burgerlijke Stand en Militaire Za ken ter secretarie alhier, zal 15 Januari a.s. den dag herdenken, dat hij vóór 40 jaar in dienst dezer gemeente kwam. WATERPOLO. Maandag 9 Jan. a.s. speelt in het Sport- fondsenbad te Schiedam het dameszevental van de V.Z.C. voor de le klasse der Z. R. en D. wintercompetitie tegen het eerste da meszevental van de S.Z.C. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: van Heusden, Stations straat 81, rijwielplaatje met 2 sleutels; Burks, Ged. Biersloot 45, beursje met inhoud; van der Windt, le van Leyden Gaelstraat 19, por- temonnaie met inhoud; Brobbel, Ooster dwarsstraat 33, portemonnaie met inhoud; Politiebureau, rijwielkaart, personenkaart, 2 sleutels; Markus, Struyckstraat 18, portemon naie met inhoud; van der Heul, le van Ley den Gaelstraat 136, portemonnaie met inh.; Hoogland, Sweelinckstraat 214, zakje aard appelen; Kalisvaart, Kethelweg 88, Vlaard. Ambacht, dameshandschoen. UIT HET HANDELSREGISTER Ontbonden is de vennootschap onder de firma N. Verboon, grossierden] in kappers- benoodigdheden, Westhavenkade 19, alhier. De zaak wordt door den vennoot N. Verboon ,voor eigen rekening voortgezet. IJSGANG EN VEERDIENST Nadat verleden week Vrijdag door ijs- brekers de Lek was opengebroken, heeft de Gem. veerdienst onmiddellijk de motorboot in de vaart gebracht en zoo goed mogelijk is daarmede de passagiersdienst onderhouden. Dinsdagmiddag was men echter zoo onfor tuinlijk, dat in het vrij zware ijs alle bladen van de schroef werden afgeslagen. Door een tweetal roeibooten zijn voor de rest van den dag de passagiers overgezet wat soms zeer moeilijk ging. Onmiddellijk is de motorboot bij hoog wa ter op de zandplaats gezet en heeft men des nachts bij laag water een nieuwe schroef aan gebracht, zoodat Woensdagmorgen de boot weer in bedrijf was. Door 't vele ijs is het nog steeds onmoge lijk om de motorpont in de vaart te brengen. AUTO TE WATER In de scherpe bocht aan 't einde van den Opweg geraakte Woensdagmorgen een luxe De uitslagen van de in groep B gespeelde par tijen in den voor wedstrijd van genoemd kam pioenschap luiden: A. de GraafH Wittevron- gel 02; J. BulierG. H. v. Leeuwen 11; Pion J. v. Kloeten 2—0; J. Kerver—P. Munster 2—0 (door tijdsoverschrijding) auto, bestuurd door mr. J. Slager, door slip pen van den weg, in volle vaart over den kop om daarna in de langs den weg loopen den Boteirsloot te verdwijnen. De beide in zittenden, de heer Slager was vergezeld van zijn echtgenoote, slaagden er niet zoo spoedig een portier te openen en zich daardoor uit hun benarde positie bevrijd te raken. Ge lukkig passeerde juist een kaashandelaar uit Haastrecht, die zich terstond te water begaf en er in slaagde een der portieren te openen, waarna de beide inzittenden er met zijn hulp in geslaagd zijn den vasten wal te be reiken, waarna een passeerend automobilist de beide onvrijwillige drenkelingen naar hun woonplaats bracht. De tweede avond van het winterprogram- ma van de R. K. Propagandaclub is gewijd aan de Actie voor God. Déze avond zal wor den gegeven op Vrijdag 13 Januari a.s. Als spreker treedt op prof. N. P. J- van Ruijven van het seminarie Hageveld. De lezing wordt door lichtbeelden toegelicht. MIDDENSTANDSVEREENIGINGEN. Tot secretaris voor de gecombineerde be- stuurs- en ledenvergaderingen van de plaat selijke middenstandsvereenigingen „Samen werking" en „De Hanze" is in de laatste ge- comtoinc;-:'? bestuursvergadering benoemd de heer J. Th. J. Schuiten, secretaris van De Hanze. Tot nu toe werd deze functie steeds waargenomen door den heer A. van Oosten, secretaris van „Samenwerking", HOFJACHT. In den Scheurpolder werd een hofjacht ge houden, waaraan werd deelgenomen door Z. K. H. Prins Bernhard en Prinsch Aschwin. Etr werden 58 konijnen en 16 fazanten ge schoten. 50-JARIGE ECHTVEREENIGING Heden herdacht het echtpaar Dekkerv. d. Tooien zijn 50-jarige echtvereeniging. KAMPEERTERREIN De werkzaamheden aan het nieuwe kam peerterrein zijn wederom hervat. Aan den z,g. Slaperdijk wordt thans een transforma torenhuisje gebouwd, dat het kampeerterrein vyn electrisch licht moet voorzien. BOUW IN HET ZOMERLAND. Alweer is een groote bouwaanvrage inge komen, nu voor 30 een-gezins woningen aan de Brienenoordstraat van het type een-gezins woning met 5 kamers en douche. De aan vraagster is de N.V. Zomerland, De bevolking van IJsselmonde is in 1938 vermeerderd door vestiging met 467 mannen en 477 vrouwen en verminderd door vertrek met 438 mannen en 420 vrouwen. De be volking vermeerderde in totaal met 78 man nen en 111 vrouwen en bedroeg op 1 Jan. 1939: 4303 mannen en 4052 vrouwen of in to taal 8355 personen. Woensdagavond werden voor den wedstrijd om de bordenbezetting de volgende partijen ge speeld: H. H. W. Borghardt—A. Cremer 2—0; A. J. Mulder—M. Godijn 0—2; P. Jongbloed I. Bonavang 11; N. v. VelthovenW. H. Cre mer 02; A. v. d. LaanJ. v. d. Eist 20; Chr. v d. Spek—D. Ardou 2—0; A. Cremer—N. v. Velthoven 11; L. HeijdraA. J. Mulder 1 1; H. H. W. Borghardt—W. H. Cremer 2—0. Voor de tweede klasse competitie van den Rott. Dambond werd te Charlois de wedstrijd Charlois—Concordia, Rockanje gespeeld. De ge detailleerde uitslag luidt: Charlois—Concordia: C. Ketting—C. Vermeulen A W. Kleingeld—J. v. d. Doel W. BoogaardH, Pothof P. Vreeswijk—A. Plooster B. Den Boer—B. Langedoen H. Krayo-—K. Langendoen J. v. Vliet—P. Eland J. GroenendijkJ. v. d. Nol A. StraverC. Wijn P. Los—A. Snoeij 20 1—1 0—2 2—0 0—2 0—2 1—1 0—2 2—0 2—0 Totaal 1010 Aangiften van 29 December 1938. ONDERTROUWD: W. Adelerhof jm. 25 j. en C. de Langen jd. 19 j. Oudedijk 122 P. Baris jm. 33 j. en N. Cohen jd. 26 j., Boerg.str. 41b W. Boxman jm. 25 j. en J. Schalken jd. 21 j., N. Binnenweg 307b W. R. Buys jm. 37 j. en P. Langhorst jd. 30 j.. Meent 79 M. Dasberg jm. 37 j. en L. C. Moses jd. 24 j., Kipstraat 51b A. Gebuis jm. 21 j. en A. W. de Groot jd. 18 j., Waterloostr. 187b E. O. Goedicke jm. 27 j. en J. C. Hablous jd. 23 j„ Teiiingerstr. S8b P, Grevel jm. 21 en J. F. Wolfs jd. 23 j„ Jen- siusstr. lib P. C. Hemmes jm. 27 J. en M, Hemelaar jd. 22 j„ Gaesbeekstr. 91a R. de Jong jm. 24 j. en C. Both jd. 23 j. Rizbensdw.- str. 6a A. Karsbergen jm. 25 j. en E. J. M- Stark jd. 22 j., Tarwestr. 50 J. Klapwijk jm. 28 en J. Moerman jd. 24 j. Scheepstimm.laan 29a, R. D. Lagendaal jm. 26 j. en M. KeiJzer jd. 25 J., Boezemsingel 222a A. Lens ges. 34 j. en J. J. Mei jd. 26 j. Strijenschestr. 81c D. C. A. v. d. Linde jm. 27 j. en P. M. C. Polderman jd. 26 j. v. d. Poeistr. 5b J. G. Pippel jm. 26 j. en T. Koonings jd. 23 j. Pr. Fred, plein 29a N. Schallenberg jm. 23 j. en A. L. Köhne jd. 27 j. Hofdijk 20/4b A. Schreuder ges. 54 j. en A. M. C. Kuhl jd. 34 j. Zijl 32a E. de Vries jm. 27 j. en E. v. Zeideren jd. 19 j. Zwart Jansstr. 141b A. O. A. Meijer jm. 30 j. en A. de Groot jd. 32 j„ p.a. Pr. Hendrikkade 106b H. W. Rensen jm. 25 j. en A. W. C. v. Schijndel jd. 25 j. Bemmel W. W. Bothe jm. 28 j. en W. C. Coppens Jd. 27, Rauwenhoffstr. 28b A. P. J. Bogers jm. 25 J. en A. M. C. v. Kuijk jd. 24 j., Nwe. Binnenweg 282b J. W. Bras jm. 23 j. en R. Zeeman jd. 21 j. Schiedam J. C. v. Breuge- len jm. 22 j. en J. C. de Kreek jd. 17 j. Goud- scherijweg 163/3 J. C. A. Bronstein jm. 37 j. en M. J. E. Zalme jd. 33 j. 's Gravenhage; R. Hoekstra jm. 27 j. en E. J. de Koning jd. 21 j., Tarwestr. 48 W. Hulsteede jm. 34 j. en A. J. C. v. Wijngaarden jd. 22 j. Hugo Molenaarstr. 15b L. A. Mes jm. 26 j. en A. Knippel jd. 26 j. v. Diestr. 19b B. M. Tordoir jm. 29 j. en P. A. J. M. Rademaker jd. 28 j„ Heemraadsingel 187 -* W. H. v. Huiden jm. 32 j. en H. J. M. Biesta j^. 21 j. Adamshofstr. 118b F. H. de Neijs jm. 24 j. en C. D. C. Stekelenburg jd. 24 j. Bleiswykatr. 26 M. Noorduin jm. 23 j. en J. M. v. Boxel jd. 22 j„ Boezemsing. 79b J. B. Onink jm. 30 j. en H. J. de Bree Jd./ 25 j. Teiiingerstr. 45a C. J. Ouwejan jm. 24 j. en C. v. d. Berg jd. 26 j. Wlek- str. 64b A. W. Reesink wed. 31 j. en A. Brand jd. 30, Sandelingstr. 56 G. D. Schrauwen jm. 22 j. en M. L. Holderikx jd. 17 j. Nieuwekerkstr. 79/4 J. J. Schuijf jm. 25 j. en M. Zoestbergen jd. 24 J. Insulindestr. 219b F. Seemeijer wed. 49 j. en L. Nederhelman ges. 44 J„ Zaagmolenstr. 51a J. A, v. Tilburg jm. 25 j. en N. Baard jd. 21 j. Hillegersberg J. Versnel jm. 23 j. en A. van Dael jd. 18 j. Oostmaasstr. 53b F". Ware- man jm. 18 j. en G. G. Swart jd. 19 j., Schied.dijk 235a H. v. Wijck jm. 24 j. en M. H. Tas jd. 25 j. 's Gravenhage J. T. J. Wichman jm. 19 en J. v. Dam jd. 22 j„ Overijselschestr. 60b, Aangiften van 4 Januari. BEVALLEN: D. Brugman—Rietveld d. J. Patijnv. Triet d.' W. K. Jansen—Rutjes d, P. de Valck—Vons d. H. F. GortRijns- dorp d. M. Lubking—Bras z. M. C. J- Buij- singNijssen z. M. Lodderv. Etten z. H. J. V. Doorn—Kerst d. A. v. d. Veen—Rientjes d. N. M. v. BruggenVilleriue d. T. M. Hendriks—v. Os d. P. Blom—de Jong z. W. Möringv. d. Ham d. A. Lagendijk—v.: Kleef z. H. M. v. Vuurenv. Ommeren d. G. Voss—v. d. Werk d. E. Kik—Kagchelland z. J. H. v. d. SteeneLoojje d. W. Siepkes de Brtlin d. E. v. d. Bergde Ruiter d. P. H. de BoomWenink d. M. H. C. Maag denbergThomassen z. C. J. Slingerland— Meijer d. M. K. v. d. Berg—v. ,d. Linde z. M. K. v. d. Wagt—v. d. Wolfshaar levenl. z, S. TrijselaarTroost levenl. z. GEHUWD: Th. Andriese jm. 23 j. en R. Wurma jd. 22 j. A. Bezemer jm. 29 j. en S. A. Molen kamp jd, 23 j. J. M. L. Bronneberg jm. 23 j. en C. van den Berg jd. 23 j. R. A. de Bruin jm. 25 J. en M. J. van Velzen jd. 22 j. J. Deijl jm. 22 j. en J. M. Dollee jd. 21 j. H. Hagen-* dijk jm. 51 j. en J. H. Deij jd. 44 j. M. J. Hen-* sen jm. 24 j. en J. M. Cordia jd. 22 j. 'F. Ho* genkamp jm. 22 j. en B. de Vroed jd. 19 J. J, M. v. d. Kraan jm. 24 j. en P. M. Molendijk jd, 17 j. L. Levi jm. 28 j. en E. Winter jd. 21 j. L. J. van der Lugt jm. 27 j. en T. Weijer jd 27 J. G A. Meerts Jm. 23 j. en B. Schaaf jd. 20 j. H. Overdijk jm. 23 j. en C. P. Creteèp jd. 19 j. R. E. Peter jm. 24 j. en J. C. W. Va der jd. 24 j. H. J. de Rot jm. 25 J. en J. van Hoewflk jd. 26 j. J. J. A. Smoolenaars jm. 26 j. en M. H. Ritman jd. 26 j. B. H. Terlouw jm. 22 j en A. van der Werff jd. 22 j. W. H. van der'Tol jm. 25 j. en M. H. van Baardwijk jd, 30 j. J. van der Werf jm. 50 j. en T. J. Bolman 56 j. P. G. Zijderveldt jm. 29 J. en J. van da Haar Jd. 23 j. J, J. Busker ges. 42 j. en C. J. Wulffraat jd. 36 j. S. L. van Geldere jm. 23 j. en E. Schar Jd. 22 j. L. X. Hage jm. 29 J. en J. P. Slis jd. 21 j. J, J. Steenhuizen jm. 31 J. en R. C. B. Oskam Jd. 29 J. B. de Vos jm. 24 J. en A. Spiekstra jd. 22 J. C. van den Akker jm. 24 j. en A. Siewert jd. 21 j. G. M. J. Ak- veld jm. 31 j. en H. M. Slootmans jd. 24 j. M. Baa'ten jm. 30 j. en J. S. Ducoffre jd. 23 3- R. H. Deelstra jm. 27 j en R. Roerdinkholder jd. 19 j. D. Huizer jm.'25 j. en J. van Zwieten jd. 24 j. P. de Jong Jm. 21 j. en J. Broeshart jd. 18 j. G. Kooij jm. 24 J. en A. van da Werken jd. 23 j. P. J. Kroep jm. 27 j. en J. C. Groenewoud jd. 23 j. A. A. Krooswijk jm. 24 j. en C. A. E. van der Kolk jd. 23 J. W. Langestraat jm. 23 J. en H. K. van Gemert jd. 26 j. J. Naaijen jm. 21 j. en M. Wildschut Jd. 20 j. J. C. J de Neef Jm. 21 j. en C. van der Meide Jd 21 j. N. Romeijn ges. 26 j. en P. de Wild wed. 22 J. C. J. van Schouwen jm. 29 J. en W. H. van der Velden jd. 24 j. J. de Wolf jm. 26 j. en J. M. Willebrandt jd. 19 j. P. M. Arense jm. 31 j. en J. Maaskant jd. 25 j. L. van der Kuijp jm. 24 J. en A. van Zon jd. 22 j. K. W. Mesman jm. 29 J. en C. C. Luitjes jd. 26 j. J. Verheul jm. 23 J. en G. van Straten jd. 23 jaar. OVERLEDENH. de Haas vr. v. J. D. A. Gil let 73 j. P. Diepstraten wed. v. J- v. Ginneke 49 j. J. W. Stoeller wedr. v. W. L. Schmidt 82 j. C. J. v Dashorst wedr. v. C. T. C. Vis 76 j. H. J. M. v. Deutekom wedr. v. D. F. S. de Beer 69 j. J. Koote ong. m. 76 j. j. m. Tabbers wed. v. B. Muller 78 j. Z. Schreuders vr. v. J. Genis 65 j. A.. M. G. Feleus d. i d- N. Roest ong. vr. 59 j. A. v. d. Klei) m. v. W. v. d. Klei) 69 J. B- Spruijt m. v. E. Speel- man 44 j. Een grijs bord met schuine zwarte streep geeft aan, waar de maximumsnelheMe- bepalingen eindigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2