ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. MAANDAG 9 JANUARI 1939 VERKIEZINGEN IN HET ZICHT. J zv. w "zinr<- van candMaten. BOUWKOSTEN VAN EEN GEMEENSCHAPPELIJKEN MUUR. Pleidooi voor den Hoogen Raad. 2e BRIDGEDRIVE TEN B ATE VAN HUIZE PADUA. COMMISSIE MAASOORD. PREVENTORIUM ST. JOZEF Bezoek van burgemeester Oud. COMMISSIE ZIEKENHUIZEN. EEN MAN MET FANTASIE. Kreeg door droeve verhalen geld en goederen los. DE ROTTERDAMSCHE LEEUW. WIJZIG1NG INTERIEUR RAADSZAAL. RESTAURANT WOLFF IN ANDERE HANDEN. HERDENKING JO ZWARTENDIJK. EEN MIDDAG DVORAK. Het Residentie-orkest onder Georg Szell. DE R. K. WIJKVERPLEGING. Het feest van a.s. Zondag. HET raadslid, mej. pomper. VERHURING VAN NIEUWE TERREINENw vechtpartij. ROTTERDAMSCH PHILHARMONISCH ORKEST. KATHOLIEKE VOLKSUNIVERSITEIT. Weekagenda. m.s. ZAANDAM. BRANDWEERVEREENIGING DOOR VLUGHEID HULP. APOLLO Dit j r vir.'dc.i gelijk bekend, wederom Verkiezingen plaats voor de prov. Staten en dm gemeenteraad. Voor de stelen-stembus ,die het eerst aan do* orde" is. 'worden bereids overal in den li.- .e de voorbereidingen getroffen. Hier ter stede zuilen in den loop der Ja- nuari-maand de parochieele afdeelingen van „Recht en Orde" (afd. Rotterdam der Kath. Staatspartij) haar jaarvergadering beleggen, waarop in elk geval de voorloopige aanwij zing yan candidaten voor de prov. staten verkiezing zal moetan geschieden. Als afge vaardigden der Kath. Staatspartij treden af de heeren: mr. Walter F. Baars, H. E. van den Brule en J. Hendriks. Ten einde het hoofd te bieden aan de enorme onkosten, welke een dubbele stem bus-campagne met zich brengt, heeft ecsn comité ad hoe zich willen belasten met de inzameling van de broodnoodige strijdpen- ningen-. Het is dringend noodzakelijk, dat katholiek Rotterdam aan dén oproep van dit comité gehoor geeft, teneinde „Recht en Orde" in staat te stellen, aan beide stembus sen de gebruikelijke actie te ontplooien. Het adres van den centraal-penningrn tes ter luidt: Herman J. Belleman, Berkelsche- laan 33. De voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. J. R. H.. van Schaik, oud-minister van justitie, heeït Vrijdag als advocaat-procureur gepleit in een cassatie zaak voor den Hoogen Raad der Nederlan den, waarbij het ging om de bouwkosten van een gemeenschappelijken muur van twee huizen te Rotterdam. Het is,, zoo ving spr. zijn pleidooi aan, verscheidene jaren geleden, dat ik voor uw college mocht pleiten en wanneer ik thans als eerste pleiter in de eerste zitting onder leiding van mr. Visser als president van den Hoogen Raad dit ma^ doen, dan beschouw ik mij in zekeren zin weder al3 een nieuwe ling, die hoopt, te mogen rekenen op de toegeeflijkheid van den Hoogen Raad voor het geval hij de regelen niet voldoende mocht Kennen. Wanneer men het wereldgebeuren om ons heen ziet, dan schijnt, aldus spreker, de on derhavige zaak op zichzelf minuscuul, maar ook op de kleine paden van het recht pleegt de Hooge Raad zich te begeven. In deze zark is e'scher in cassatie de heer H. L. Winkelman te Rotterdam, terwijl ver weerders zijn de >".V. Dictator II cum suis, De gemeente Rotterdam heeft in 1934 aan Winkelman een bouwterrein verkocht, waartoe he.t onderhavige perceel behoorde. De kooper, die het eerst zou bouwen, n.L Winkelman, heeft gebruik gemaakt van zijn recht om den scheidingsmuur (zijmuur van het gebouwde; voor de helft van de. bouw-, kosion in rekening te brengen van den late- reii .-bouvfer van het naastkomende perceel. Pegs houwer is de. genoemde N.V.,.„pic-, tator". In 1935 droeg Winkelman zijn perceel over aan den heer van der Laan, die nu eigenaar van het. huis van Winkelman werd. Daarna is „Dictator" gaan bouwen, die even wel geen gébruik heeft gemaakt van het in het contract omschreven recht tot koop van dén halven. muur, dóch eenvoudig de balken in dien muur heeft gelegd. Daardoor heeft Van der Laan geen recht' gekregen op de koopsom van dén halven- muur. Pleiter zette vervolgens op grond van art." 653 van het Burgerlijk Wetboek en van eenige daarmede verbandhoudende wets artikelen, uiteen* dat Winkelman recht doet géiden op de halve bouwkosten van dien muur. Dé rechtbank te Rotterdam heeft die vor dering toegewezen, doch het Gerechtshof nam in hooger beroep een tegenover ge stelde beslissing én erkende niet, dat Win kelman zich contractueel zijn recht had voorbehouden, doch besliste dat Winkelman al zijn rechten bij den verkoop aan yan der Laan had overgedragen. Pleiter concludeerde tot vernietiging van 's Hofs arrest, Als tegenpleiter trad op mr. van Zwet te Rotterdam. r Bridgende lezers en lezeressen kunnen een goed werk doen, en zichzelf een prettigen avond bezorgen tévens, door deel te nemen aan de tweede bridgedrive ten bate van „Huize Padua", welke op Dinsdagavond 17 Januari a.s. in de groote zaal van het gebouw van den Katholieken Kring, Korte Hoog straat 16, Rotterdam, gehouden wordt. Bij deze bridgedrive, welke wederom zal staan onder leiding van den heer H. L. van Riel, wordt een groot aantal fraaie prijzen voor de winnaars en winnaressen beschik baar gesteld. Het inschrijfgeld bedraagt slechts 1 per persoon. Men "kan zich opgeven per giro- biljei. waarbij men 2 voor zich en de partner overmaakt op giro 314718 ten name van „Huize Padua" of op giro 234450 ten name van H. L. van Riel, Rotterdam, Ook kan men inschrijven bij het sigaren magazijn J. A. Baars, Van Oldenbarnevelt- straat 13 (nabij Coolsingel), tel. 13027. Alle aanmeldingen moeten vóór of op 14 Januari a.s. zijr ontvangen. Giften van brid gers en niet-bridgers zullen gaarne worden aanvaard: „Huize Padua", Rechter Rottekade 63, tel. 41037 verstrekt gaarne alle gewenschte inlichtingen. Medegedeeld wordt nog, dat in 2 groepen al naar gelang de sterkte, zal worden ge snoeid zoodat ook zij die niet tot de „cracKS bchooren, kans op een prijs hebben. Volledigheidshalve wordt nog vermeld, dat het gebouw van den Kath. Kring gelegen is in het centrum van de stad, met een goede bus- en tramverbinding naar alle stadsdeelen. Gezorgd zal worden, dat men de laatste bus of tram nog kan halen. Ter benoeming van de Commisie voor de Psychiatrische Inrichting „Maasoord ter voorziening in de vacature, welke op 31 De cember j.l. is ontstaan ten gevolge van de periodieke aftreding van den heer W. Kave laars, die niet herkiesbaar is, wordt aanbe volen de heer mr. F- A. M. Cavadino. Van zijn aanwezigheid te Heek van Hol land hedenmorgen heeft burgemeester Oud gebruik gemaakt om ook een bezoek te bren gen aan het preventorium van de Vereeni- ging St. Jozef te Hoek van Holland. Dit bezoek had een bijzondere beteekenis in verband met het feit, dat, hoewel in deze gelegenheid een goede vijftig kinderen kun nen worden opgenomen, den laatsten tijd de bezetting zeer gering is momenteel slechts 17 een gevolg van de noodzakelijke beper king in de uitzending vanwege de Centrale Vereeniging, dat in haar subsidie zeer is be knot Ter begroeting van den burgemeester, die vergezeld van mr. J. B. de Klerk, den chef van de secretarie, hedenmorgen te 10 uur arriveerde, waren van het bestuur der ver eeniging St. Jozef aanwezig de heeren A. P. Beekmans, vice-voorzitter, E. Mientjes, se cretaris, H. Stuivers en mevr. J. J. Ooster Keulemans, de geestelijk adviseur Pater R. Dijkstra O.F.M., de geneesheer-internist dr. J. H. Wagenaar en de directrice Zuster Wap. Nadat de burgemeester in de groote re- cratiezsal door het bestuur was ontvangen, traden twee patiëntjes naar voren om mr. Oud met eenige hartelijke woorden te ver welkomen en ham namens de kinderen een bouquet witte tulpen aan te bieden. Een at tentie, welke de burgemeester zeer op prijs- stelde en waarvoor hij de kleinen hartelijk dankte. Dr. J. H. Wagenaar, die den voorzitter der vereeniging, dr. Huddleston Slater excuseer de, gaf den burgemeester hierna in een korte toespraak een inzicht in het werk van dit preventorium, een inrichting zooals er alleen te Domburg nog een bestaat. In dit preven torium „St. Jozef" worden in hoftfdzaak Rot- terdamsche kinderen opgenomen ter voor koming van de tuberculose, welke zij door besmetting gevaar loopen te krijgen. In den regel zijn hier een 50-tal kinderen doch thans is dit aantal veel lager, een ge volg van de financieele omstandigheden, waarin de Centrale Vereeniging verkeert. Het bestuur van „St. Jozef" is zeer actief en verklaarde zich bereid om nog weer den verpleegprijs te verlagen, waardoor het uit zicht is geopend dat binnen een paar maan den weer een betere bezetting van dit voor treffelijk ingerichte tehuis mogelijk zal zijn. De burgemeester verklaarde het bijzonder op prijs te hebben gesteld, deze inrichting eens te bezoeken. Wat hier gedaan wordt, is voortreffelijk werk. Want voorkomen is beter dan genezen. Daarom is het tijdig in grijpen, zooals hier geschiedt, van het hoog ste belang. Ik heb den indruk, zoo zeide de burgemeester, dat gij alles doet om er van te maken, wat er van te maken is en dat de kinderen zich in deze inrichting echt thuis moeten voelen. Ik hoop, dat uw mooie werk ondanks de tegenwoordige belemmerende financiééle omstandigheden onder Gods ze gen velen tot heil zal strekken. Onder leiding van dr. Wagenaar maakte de burgemeester hierna een wandeling door het huis en overtuigde zich door persoonlijke aanschouwing zoowel van de doelmatige hy giënische inrichting als van de moderne the rapeutische outillage, waarover i^et preven torium beschikt. Deze waardeerendd belangstelling van den burgemeester zal voor het reeds zoo actieve bestuur van „St. Jozef" een nieuwe aanspo ring zijn om hun voortrefflijken arbeid voort te zetten, ondanks de huidige moeilijkheden. Ter benoeming van de Commissie van Ad ministratie övèr de Gemeente-Ziekenhuizen tér voorziening in de vacature, welke op 31 December j.l- is ontstaan ten gevolge van de periodieke aftreding van den heer P. G. Bus- kens, d!e niet herkiesbaar is wordt aanbe volen da heer ir. E. H- A. Kraaijvanger. Een gootsteenkastje als safe. De familie Janson uit de Jaarsveldstraat 53 had de gewoonte het kistje met het gespaar de geld op te bergen op een richel in het gootsteenkastje. Men meende, dat het daar volmaakt veilig was en men liet het daar ook, als er niemand thuis was. Op 5 October, toen man en vrouw den geheelen dag af wezig waren geweest, heeft de vrouw bij haar thuiskomst het kistje, waarin toevallig veel geld was, omdat men in de spannende dagen van* September een groot bedrag van de spaarbank had gehaald, in de veronder stelling, dat het thuis veiliger was, gemist. Sporen van braak waren niet aanwezig en andere voorwerpen van waarde waren on aangeroerd gebleven, zoodat het voor de hand lag, dat hier iemand aan het werk was geweest, die over een sleutel van de buiten deur beschikte het huis heeft een veilig heidsslot en die met de bewaarplaats op de hoogte was. De verdenking viel op den huiseigenaar, die, hoewel er drie sleutels bij zulk een slot behooren, er slechts twee aan de huurders had gegeven en bovendien her innerde men zich, dat Janson, tijdens een bezoek van den huiseigenaar op Kerstdag '37, over de bewaarplaats van het geld had gesproken. Daarvoor was aanleiding geweest, omdat de huiseigenaar, die vroeger zelf in dit pand gewoond heeft, Janson gewezen had op de aanwezigheid van een gemetseld hokje in den kelder, waarin hij gewend was ge weest zijn geld te bewaren. Janson had toen uit den mond laten vallen, dat zij een veel handiger manier hadden en hij had den huis eigenaar zelfs meegenomen naar de keuken, waar hij de gootsteenkastjes had geopend en hem had laten zien hoe men dan hurkend, juist een richel kon bereiken, die aan het oog onttrokken was en waarop ruimte ge noeg was om een kistje te plaatsen. De huiseigenaar, de 64-jarige gewezen havenarbeider W. F, B. gedetineerd, heeft zich terzake van diefstal voor de rechtbank te verantwoorden gehad. Hij heeft ten stel ligste ontkend iets met het verdwijnen van het kistje met geld te maken te hebben. De vrouw van den havenarbeider C. Jan son heeft omstandig verklaard, hoe zij het kistje met geld ongeveer 4500 nog gezien had op den morgen van den 3en Oct., voordat zij wegging. Zij had er toen de huur uitgehaald, want met verdachte was afge sproken, dat, wanneer hij om de huur zou komen, op een oogenblik, dat zij niet thuis was, het geld te vinden zou zijn in het vlie- genkastje, dat aan de buitenzijde, achter het De 37-jarige bediende op de groote vaart L. J. H. B. was in October van het vorig jaar lid van een muziskvereeniging. Hij scheen ook techmsch ondeiTegd te zijn. want hij -- jod aan een clarinet, toebehoorende aan een van de leden ,te repareeren. Derhalve nam hij het muziekinstrument mee. maar sinds dien dag Werd daarvan niets meer gezien, omdat ook B. zich schuil hield. De politie kwam het geval ter oore. En toen nu Zaterdag B. zich op den Schiedamsehe- singel waagde, werd hij onverwacht aange houden door een rechercheur, die hem her kende en meenam naar het bureau. Hiér kwam uit, dat B. de clarinet had be leend. Maar bovendien had hij sinds Octooer nog heel wat meer délicten bedreven. Zoo wendde hij zich tot verschillende geestelijken hier ter stede, aan wien hij een verhaal op- disehte van een pasgeboren baby en een arm gezin. Dan kreeg hij levensmiddelen of geld bedragen. Ook vertelde hij wel eens, te kunnen gaan varen, maar geen geld te heb ben om in Amsterdam te monsteren. Dan kreeg hij wat geld los. Zoo heeft hij mede een liefdadigheidsinstelling opgelicht. De verhalen waren natuurlijk pure fan tasie, want hij leefde geschieden van zijn echtgenoote. De man is in bewaring gesteld en zal eer lang voor den rechter moeien verschijnen. Feestelijke herdenking van het vierjarig bestaan. Zaterdagavond heeft de rennersclub „De Rotterdamsche Leeuw" in gebouw „Musis Sacrum" aan het Vredenoordplein haar vier jarig bestaan herdacht. Het gebouw was stampvol toen de voor zitter, de heer J. Mens, den avond met eenige hartelijke woorden opende. De eere-voorzitter, de heer J. W. Bitter, wees op de verschillende prestaties der le den, o.m, op J. Hellemons, die in de Tour de France wel als laatste eindigde, doch on noemelijk veel voor zijn team-genooten heeft gedaan om hen behouden in Parijs te bren gen. Spr. herdacht de prestaties van den ama teur J- Demmenie, die de derde plaats be zette in het wereldkampioenschap op den weg en nü op de officieele lijst als no. 1 staat met de meeste overwinningen in het binnen- en buitenland. Tenslotte wees spr. op de prachtige prestatie van den wielren ner-schaatsenrijder P. Zwanenburg, die in Davos de Hollandsche kleuren hoog zal hou den. Namens de donatrices boden dé dames v. d. Hotst en Nelly Nuyen een fraai, met de emblemen van de vereeniging, geborduurd kleed aan voor de bestuurstafel. De heer Lood van Hal, voorzitter van de R.R.C. „Sportief" liet zij benste wenschen voor de jubileerende vereeniging vergezeld gaan met een fraaien beker De heer C. Strookman bood een fraai boek werk, betreffende de wielersport aan. De heer Westerhof schonk een prachtigen beker. De eere-voorzitter bracht alle sprekers dank voor de gulle woorden en blijken van sympathie en deed tevens mededeeling, dat hij van het gemeentebestuur bericht gekre gen had, dat aan den bouw van een nieuwe wielerbaan aan den Boezem op Crooswijk zoo spoedig mogelijk begonnen zal worden. Daarna werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het komische gedeelte van het programma, dat verzorgd werd door le den en donateurs van de Rotterdamsche Leeuw. Er was o.a. een schets „Zet je Petje af" waarin de heeren van der Horst, K. Apon en de heer en mevr, Duvalois op dol komische wijze hun rollen vervulden. Na de pauze een revue „Alles O. K." met liedjes en tekst van den heer W. J. Bitter, het hoogtepunt van dezen zeer goed geslaag den feestavond. De „Bobton Flippers" ver zorgden de muzikale illustratie van deze revue. huis is bevestigd. De keukendeur, die toe gang geeft tot het plaatsje achter de woning kan alleen aan de binnenzijde gesloten wor den. Zij weet zeker, dat zij die deur heeft afgesloten, toen zij weggegaan is en dat zij toen het slot van de buitendeur tweemaal heeft omgedraaid. Toen zij des avonds weer thuiskwam, viel het haar op, dat het slot bij eenmaal draaien al openging, doch zij ver onderstelde, dat haar man al thuis gekomen was. Dit was echter niet zoo en toen zij nog bemerkte, dat de keukendeur niet meer op slot was, begreep zij, dat er iets niet in den haak moest zijn. Zij had dadelijk naar de geheime bewaarplaats gegrepen, doch zij sloeg haar hand op een leege plaats. Het kistje was verdwenen. Het sleuteltje, zei getuige, heb ik nog. Dat is het treurig restant van den rijk dom van weleer, zei de president mr. J. G. Huyser. Daar ben ik nu altijd zoo zuinig voor geweest en nu speelt een ander mooi weer van mijn centen. Ik ben er kapot van.... De president, tot verdachte: Bent u nu niet bewogen door de tranen van die vrouw. Zoudt u nu maar niet liever bekennen? Verdachte: Ik weet er werkelijk niets van. De president: Maar u bent toch in de wo ning geweest? Verdachte: Welnee. De president: Nu dat zult u van de getui gen hooren. Een overbuur verklaarde, dat zij verdach te dien Maandagmorgen voor de woning van Janson heeft zien staan. Hij-belde zoowel aan het benedenhuis als boven aan. Even later kwam de bewoonster van het bovenhuis om de huur te betalen. Janson belde, nadat deze vrouw weer naar binnengegaan was, nog maals pan het benedenhuis aan en dadelijk daarop zag de buurvrouw de deur opengaan, waarop verdachte naar binnen stapte. Een rustend schipper uit de Van Diest- straat, waarvan de woningen aan de achter zijde uitkomen op hetzelfde pad, dat door de bewoners van de panden aan de Jaars veldstraat gebruikt moet worden om achter om binnen te komen, verklaarde verdachte dien morgen te hebben zien passeeren, toen hij uit de richting van de woning van Jan son kwam. De man heeft verdachte niet naar die woning zien gaan. Het O.M. waargenomen door mr. E. D. H. Schutter ging in zijn requisitoir de getui genverklaringen na en besteedde veel aan dacht aan het ontbreken van den derden sleutel, om ten slotte tot de conclusie te ko men, dat het onomstootelijk vaststaat, dat verdachte de dader van den diefstal is. Het O. M. vond het een heel gemeene streek, die een ernstige bestraffing verdient. Het O. M. eischte een gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar en zes maanden. De verdediger, mr. H. W. A. van Toen heeft in een zeer uitvoerig pleidooi de on- Eerst goedkeuring van den Raad. Aan het slot van de vergadering van den gemeenteraad op 23 December j.l. is ter sprake gebracht de- voorgenomen wijziging van het interieur van de raadszaal, terwijl vervolgens op 27 December d.a.v. van het raadslid, den heer J. ter Laan bij B. en W. een schrijven is ingekomen, waarin hij mede namens den heer dr. C. M. Kleipool verzoekt de verandering niet aan te brengen alvorens de gemeenteraad in de gelegenheid is gesteld zijn oordeel over deze aangelegenheid ken baar te maken. In verband daarmede brengen B. en W. het volgende onder de aandacht van den raad. In het college is de wenschelijkheid ter sprake gekomen van een verandering in de inrichting van de raadszaal in dezen zin, dat de leden van het college van B. en W., gelijk naar zij meenen in alle andere gemeenten het geval is, aan één tafel bij elkaar zouden zijn gezeten. Een dergelijke verandering zou niet alleen het overleg tuschen de leden van het college van B. en W. gedurende de vergade ringen van den gemeenteraad vergemakke lijken, doch zij zou ook meer in overeenstem ming zijn met de gemeentelijke bestuurs organisatie, die immers niet alleen een ge meenteraad en een burgemeester kent, doch daarnaast aan het college van B. en W. een zeer belangrijke plaats geeft. Na raadpleging van het seniorenconvent, dat vrijwel unaniem met de voorgenomen verandering instemde, is door het college op 23 December j.l. in meerderheid besloten tot de verandering van de inrichting van de raadszaal. De aan de wijziging verbonden kos ten ad 1347 zullen kunnen worden bestre den uit het op de gemeentebegrooting 1939 voor het onderhoud van het raadhuis uitge trokken crediet. Met de voorbereiding van de verandering is, teneinde daarmede vóór de op 12 Januari a.s. te houden raadszitting ge reed te kunnen zijn, onmiddellijk een aanvang gemaakt. In verband echter met het hiervoor vermelde, op 27 December "ingekomen schrij ven, is, uit deferentie tegenover den gemeen teraad, opdracht gegeven om de voorberei ding vootshands op te schorten. Gelijk uit het vorenstaande blijkt, achten B. en W. de onderhavige verandering, welke mede kan strekken in het belang van een doeltreffender resultaat van de beraadsla gingen in den raad, gewenscht, terwijl vol gens deskundige meening de wijziging aan het aspect van de raadszaal geen afbreuk zal doen. Op grond van een en ander geven B. en W. den raad in overweging om voor zooveel noodig aan de door hen voorgenomen wijzi ging van het interieur van de raadszaal goed keuring te hechten. Aangekocht door een consortium. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is het bekende Restaurant Wolff aangekocht door een klein consortium, bestaande uit eenige vooraanstaande Rotterdamsche bur gers. De daartoe op te richten Naamlooze Vennootschap zal teii doel hebben de voort zetting van het bedrijf op den zelfden voet, als tot dusverre geschiedde. Tot directeur van exploitatie is benoemd de heer G. van Egerschot, Rotterdammer van geboorte, die zijn sporen in dit bedrijf, heeft verdiend. Zaterdagmiddag heeft in het gebouw van den Rotterdamschen Kunstkring de over dracht plaats gehad van het brons van Ro din, dat door vrienden van mej. Jo Zwarten dijk te harer nagedachtenis aan het Museum Boymans is geschonken. Bij deze plechtigheid heeft mr. J. R. God- dard in een rede het beeld geschetst van de begaafde kunstjournaliste, die ook in het bestuur van den Kunstkring een leegte heeft gelaten. Uit naam van de commissie voor het mu seum heeft burgemeester Oud het geschenk onder dank aanvaard. schuld van verdachte betoogd en zelfs de mogelijkheid geopperd, dat er in het geheel geen diefstal zou hebben plaats gehad. Deze mogelijkheid moest pleiter wel onder de oogen zien, omdat de benadeelden en hun familie in het vooronderzoek allerlei tegen strijdige verklaringen hebben afgelegd. Plei ter concludeerde tot vrijspraak en vroeg de onmiddellijke invrijheidstelling van verdachte Na het protest van mr. Schutter tegen de verdachtmaking als zouden de benadeelden een valsche aangifte hebben gedaan, heeft de rechtbank de invrijheidstelling geweigerd. Uitspraak 20 Januari. Uitspraken. Poging tot moord. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 21-jarigen havenarbeider A. Z., 'gedetineerd, die op 1 September de 18-jarige dienstbode F. H. Sliep, omdat zij de verhou ding met hem had afgebroken, met een dolk mes een steek in het hoofd, nabij het rechter oor had toegebracht. De rechtbank achtte poging tot moord bewezen en veroordeelde verdachte overeenkomstig den eisch van het O.M. tot 3 jaren gevangenisstraf, door te brengen in de bijzonder strafgevangenis voor jongelieden. De rechtbank heeft verder veroordeeld: J. B., oud 64 jaar, fabriekschef te Maas sluis, gedetineerd, wegens verduistering van een bedrag van 173 ten nadeele van de N. V. Key's Asfaltfabriek, tot 9 maanden ge vangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht en met de bepaling, dat 6 maanden van de straf voorwaardelijk worden opgelegd, met een proeftijd van 3 jaar. J. G., 37 jaar loswerkman, recidivist en ge detineerd, wegens diefstal van brandewijn, sigaretten en biljartballen uit cafe De Spil aan den Dordtschen straatweg, tot 1 jaar ge vangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. C. J. M., 27 jaar, schoenmaker, recidivist en gedetineerd, wegens diefstal van een groote partij levensmiddelen uit een berg plaats achter den winkel van de firma Va^| Gilsfaan de Oranjeboomstraat, tot 1 jaar ge vangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. A. V. 20 jaar, tuinarbeider te Naaldwijk, gedetineerd, wegens diefstal van konijnen, tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht en met bepaling, dat 6 maanden van de straf voorwaardelijk worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaar. A. J. van V., 24 jaar vertegenwoordiger te Hillegersberg, wegens verduistering van een bedrag van 155, dat hij voor zijn firma had ontvangen en niet afgedragen, tot 8 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Het Residentieorkest gaf Zondagmiddag in de Doelenzaal te Rotterdam onder leiding van prof. Szell een matinee geheel gewijd aan werken van Dvorak. Het mag den diri gent als een groote verdienste worden aan gerekend, dat hij op het programma, naast ouverture „Carnaval" twee groote werken heeft geplaatst: de 4de Symphonie en het vioolconcert in a moll op 53, die we he laas maar zoo zelden te hooren krijgen. We behoeven hier niet te herhalen, dat de oud-Boheemsehe meester een groot en ge niaal componist was; maar na een concert als dat, met zoo prachtig en hoogstaand mu- siceeren, wordt dit de hoorder nog eens op nieuw en krachtig gedemonstreerd en Szell is wel de dirigent, die als geen ander diepte en beteekenis, geestelijke en nationale waar den van deze muziek tot uiting weet te brengen. Dvorak is de componist van bruisende muzikaliteit, die geen noot schrijft, die niet rechtstreeks uit ziel en hart komt. Al wat hij schrijft kenmerkt zioh op de allereerste plaats door een rijkdom van melodie, door een fascineerend rhythme, door een sterk leven in volkslied en folklore- Men zou kunnen tegenwerpen, dat deze muziek niet vrij is van artistieke grilligheid, zelfs van bizarre invallen, onbeheerschte fantasie en van een van den hak op den tak springende inspiratie, maar niet kan worden ontkend, dat hij een volbloed muzikant, een rijk fleu rig en kleurig geschakeerd instrumentalist is, een weergaloos knap vakman, die, al mo ge hij zijn muzikale invallen in nog zoo velerlei en wisselende vormen uitdrukken deze toch op zich steeds van sterken bouw en schoon van lijn en uitwerking maakt. Dvorak is de onvervalschte Bohemien en „zigeuner", die spreekt met vurig tempera ment en ongebreidelde spontaneïteit; voor wie muziek eten en drinken was. Hij uit zich in massale, hoog-opstuwende climaxen en een treffend, zangerig en rijk bloeiend me- los. De gebondenheid, stijleenheid en de be- heersehende lijn raken wel eens zoek door de spontane invallen van zijn levendigen en rijk werkenden inspiratieven geest, maar zijn composities zijn eerlijk, oprecht en zui ver, maar nooit ongezond of overgevoelig. Muziek, welke steeds pakt, meesleept en van het begin tot einde de aandacht gespan nen houdt. Met- onverflauwd elan en onverzwakte stu wing heeft het orkest onder Szell's voortref felijke leiding gespeeld met een minutieus verzorgde afwerking, verfijnde nuanceering, adel en warmte van klank en daardoor zoo'n intens genot geschonken, dat na de sympho nie orkest en dirigent ovatie op ovatie wer den gebracht. De jonge Amerikaansche violiste Ruth Posselt had met de vertolking van het viool concert een niet minder uitbundig succes- Publiek en ook het orkest hebben haar enthousiast toegejuicht. Haar prachtige tech niek, haar subliem, voornaam, rijp spel, haar volle, warme en bezielende toon, haar toe gewijde, gezonde en begeesterende kunst, de innigheid en diepte van expressie vooral in het Adagio. wat een heerlijke muziek heeft Dvorak hier geschreven hebben de toehoorders in vervoering gjpbracht, welke zich heeft ontladen in een eclatante huide en dankbetuiging. De volgende week Zondag 15 Januari vie ren de Zusters van de Wijkverpleging aan de Henegouwerlaan het 12% jarig bestaan van haar mooien charitatieven arbeid in onze stad, Rotterdam. Heeft u nu al het aardige gedenkboekje gelezen, dat Pater Hyacinth Hermans over het werk van deze Zusters geschreven heeft? Zoo niet, vergeet dan de volgende week niet, als u ter receptie gaat, den Zusters om dit geestig geillustreerde boekje te vragen. Het prachtige werk van barmhartigheid en naastenliefde, reeds 12% jaar door deze Zusters in onze groote stad verricht, verdient gekend en gewaardeerd te worden. Wij mogen er allen trotsch op gaan. Zal worden opgevolgd doo'r den heer Melk Het S.D. raadslid, mej. A- B. Pomper, een op wachtgeld gestelde onderwijzeres, zal in de a.s. Raadszitting weer benoemd worden bij het openbaar onderwijs te dezer stede In ver band hiermede zal zij ontslag nemen als lid van den gemeenteraad omdat beide functies niet vereenigbaar zijn. De benoeming gaat eerst in per 1 Maart en tegen dien datum gaat mej- Pomper ook den Raad verlaten. Zij zal in den Raad worden opgevolgd door den heer Melk, den voorzitter van den Rot terdamschen Bestuurdersbond. Mej. Pomper was de laatste onderwijzeres- wachtgsldster van het Openbaar Onderwijs. De Gemeente Rotterdam is nu door zijn wachtgeldsters heen. Aan de Bataafache Petroleum Maatschappij. B. en W- stellen den Raad voor om aan de N.V. De Bataafsche Petroleum Maatschappij tot 15 April 2000 te verhuren een terrein, ter oppervlakte van pl.m- 27 H.A., aanslui tende aan het reeds aan haar verhuurde terrein aan de Petroleumhaven onder Pernis, en het daarvoor gelegen haventalud, groot pl.m. 2.75 H.A., zulks met ingang van nader door het college te bepalen data, tegen een huurprijs van 0-30 per M2 per jaar voor het terrein v 0.05 per M2 per jaar voor het haventalud. Zaterdagavond heeft op de Kruiskade tus- schen eenige personen een vechtpartij plaats gehad, waarbij L- F,, wonende in de Kruis straat en P. Braida, wonende op het Vaste land, eenige lichte verwondingen opliepen. Zij werden in het ziekenhuis aan den Cool singel verbonden- Met een hartstochtelijke, vuurspetterende reproductie van de ouverture „Carnaval" werd dit zeer bijzondere concert gesloten, dat nog lang een dankbare herinnering zal nalaten. Werken van Hendrik Andriessen en Edw. Staempfli. Eduard Flipse gaat onvermoeid voort met het ten gehoore brengen van muziek die van daag aan den dag gemaakt wordt en die dus het onmiskenbaar voordeel heeft als noviteit althans interessant te zijn. Dat het repertoire van het Rotterdamsch Philharmonisch orkest bij dit loffelijk streven van zijn dirigent enorme afmetingen gaat aannemen is een tweede. Men verlangt overigens wel eens, wanneer een seizoen geheel of zelfs maar ge deeltelijk verstreken is naar een herhaling van dat wat ons bijzonder getroffen heeft en het is merkwaardig, dat Eduard Flipse, die dit zelf ook wel inziet, zooals hij ons eens mededeelde, het toch niet kan laten om her halingen vaak uit te stellen en steeds weer met iets hyper-nieuws aan te komen. De plank wordt daarbij vanzelfsprekend wel eens minder raak getroffen, hetgeen wij als keerzijde van de medaille gaarne op den koop toe nemen. Het Zaterdagmiddagconcert dat wij thans bezochten, deed ons kennis maken met de tweede symphonie van Hen drik Andriessen, den bekenden Utrechtschen organist en koordirigent, voor welke intro ductie te Rotterdam het werk werd door van Beinum ten doop gehouden wij Flipse niets dan dankbaar kunnen zijn. Als Andries sen muziek schrijft zijn er steeds sterke in- spiratieve krachten die hem daartoe aanzet ten en het wordt den hoorder al aanstonds duidelijk, dat het vakmanschap van den com ponist op het tweede plan komt, al is dit in hooge mate aanwezig. Rustig noteert hij zijn gedachten en voegt ze tot een sluitend geheel aaneen. Het voornaamste blijven echter zijn invallen en de momenten, waarop deze mu ziek het hart raakt zijn zeer talrijk. En geheel andere ervaring deden wij op bij het pianoconcert van den Zwitserschen com ponist Edward Steamplfi, door zijn vrouw, Monique Haas, gespeeld. Het is een werk dat overladen is met knapheid, een knapheid die op den duur vermoeiend werkt en het hart geen enkele kans meer geeft in contact te komen met wat den componist ertoe aanzette zijn thema's uit te werken. Er zijn ook in dit werk enkele sublieme momenten, maar zij zijn dun gezaaid als kostbare steenen in een bergbeek en voordat men den tijd heeft zich deze momenten goed te realiseeren, gaat Staempfli reeds onbarmhartig verder en ont wikkelt een ontembaren stroom van fugati- sche verwerkingen, waarin hij een verbluf fend vakmanschap ontwikkelt, maar waar mede hij de muziek maakt tot een weten schap eerder dan tot een kunst. Monique Haas speelde het werk met groote kunde, terwijl ook het Philharmonisch orkest zich in beide werken van zijn meest slagvaar dige zijde liet kennen. Jammer dat wij de soliste niet meer na de pauze in César Franek's Variations Symphoniques konden hooren. Zij moet daarin meer kans hebben gekregen met hart en ziel te musiceeren. Het publiek toonde zich zeer dankbaar en liet den componist met een gul applaus op hfet podium komen. Voor zijn vrotiw waren er witte seringen. Maandag (heden) eerste conferentie over Spanje „Factoren en facetten" door Dr. N. Deen, in het Oude Raadhuis, half negen. Woensdag: tweede les van den cursus Kin derpsychologie door Drs. W. Chorus in het instituut St .Lucia, Aert van Nesstraat, kwart over acht. Donderdag hoofdcursus half negen in het Rosaliahuis, Leeuwenstraat, docent Dr. H. Dorresteijn S.C.J. Onderwerp: „Hoe moet of mag de katholiek tegenover de kunst staan", Het m.s. Zaandam van de Holland Ame rika Lijn is Zaterdagmiddag voor zijn eerste reis van Rotterdam naar New York vertrok ken met 114 passagiers aan boord. Bovengenoemde vereeniging hield haar 44ste jaarvergadering in het lokaal E. A. de Vogel Haagscheveer 3. Nadat de voorzitter de heer W. A. Brandse de vergadering had geopend met een hartelijk welkomstwoord, volgde voorlezing van notulen en jaarversla gen van den secretaris en penningmeester, doch niet voordart de secretaris de heer M. J. G. v. Zonn eenige oogenblikken stilte en staan had verzocht voor de onvergetelijken Burgervader Mr. Droogleever Fortuyn De voorzitter dankte dan de- functionarissen voor het vele werk, dat zij in 't afgeloopen Vereenigingsjaar hadden verricht. Vervol gens bracht de heer J. Houtman verslag uit van de laatste afgevaardigden-vergadering en spoorde de leden aan, in 't vervolg meer gebruik te maken van hun recht om op de vergaderingen van den bond te verschijnen. De agenda vermeldde daarna: Bestuursver kiezing. Het geheele bestuur werd veran derd. Het nieuwe bestuur bestaat thans uit de heeren T. Weiss, voorzitter; G. Vinke, secretaris, Schiekade 141/9; A. G. W. Wal raven, penningmeester, Jacob Loistraat 30 2 x b.; J- Houtman Jr. en J A. Mars Jr., commissarissen en J. Houtman Sr. en J. G. Zonn resp. 1ste en 2de afgevaardigde. Tij dens het verdere verloop der vergadering dankte de voorzitter het afgetreden bestuur voor zijn moeilijke werkzaamheden en wenschte, dat in 't nieuwe jaar de samen-, werking van 't bestuur en leden zeer goed, zou zijn. De Rotterdamsche Rennersvereeniging Apollo heeft gisteren een hometrainer-wed strijd in het Kralingsche Feestgebouw ge houden, die door een talrijk publiek is bij gewoond. De wedstrijd ging over 1 K.M. voor A, B en C klassers. De uitslag luidt ais volgt: A Klas: 1. H. Kuiper 76,2 sec., 2. A. Ha- bermelh 77.4 sec.; 3. J. van Riel 78.9 sec., 4. A Hallensleben 81,4 sec., 5. J. Aksleien 81,8 sec. B Klas: 1. A. de Vries 80.4 sec., 2. van Bavel 81,8 sec.,3. J. van Santen, 84.4 sec.; 4. J. Tom 84.4 sec., 5. H. Kleiweg 85,2 sec. 6. M. Kleiweg 88,2 sec. C Klas: 1. C. Vermeulen 86,2 sec.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2