schoonhoven. MAANDAG 16 JANUARI 1939 HET HOFPLEIN EN ZIJN TOEGANGSWEGEN. Een stukje historie. ROTTERDAMSCHE KUNSTKRING. Slagveld BOUWMEESTER- SCHOUWSPEL. Zondagmatinées. TWEEDE BRIDGEDRIVE. MAIL VERZENDING. ROTTERDAM. JUBILEUM R.K.S.V. „ACTIV1TAS". BIBLIOTHEEK EN LEESZALEN DER GEMEENTE. BIJKANTOOR POSTERIJEN IN WITTE VAN HAEMSTEDESTRAAT. R. K. CURSUS MANUFACTUREN- BREVET. ppiisi HILLEGERSBERG. ROTTERDAMSCHE MANEGE. Geslaagde dressimrwedstrijd. DIEFSTALLEN. LIEFDADIGHEIDSPREDIKATIE IN DE ST. HILDERGARDIS-PAROCHIE. BURGERLIJKE STAND. r-, y X.j4 CANDIDAATSTELLING LEDEN Provinciale Staten. BRAND OP BOERDERIJ. BERKEL EN RODENRIJS. muziekuitvoering Woensdag 18 januari a.s. zal de R. K. Mu ziekvereniging Toageno onder leiding van (jen heer B a. ll°on een uitvoering geven in het R. K. Par. Vereenigingsgebouw. De aan vang is bepaald op kwart voor acht. Voor de vroolijk® 'n°ot op dezen avond zal het duo „Wi-J°" zorgen, terwijl er na afloop gezellig samenzijn is onder leiding van den heer Holthuisen uit Gouda. VOORBURG. VAN HET DAK GEVALLEN. OVERSCHIE. I Naar aanleiding van de heden geopende tentoonstelling, gewijd aan het Hofplein en zijn toegangswegen, in het gemeen telijk Archiefgebouw aan de Mathenesserlaan 215 een tentoonstelling, welke een bezich tiging alleszins waard is laten wij hier onder nog een kort historisch overzicht vol gen, waarvan de gegevens ons bereidwillig zijn verstrekt door den archivaris, mr. H. C. Hazewinkel, en welk overzicht den be zoeker als leidraad kan strekken. Het Hofplein ontleent zijn naam aan de ridderhofstad Weena, die het eerst genoemd wordt in 1306, maar vermoedelijk al van iets ouderen datum was en ongeveer ter plaatse van het tegenwoordige station Hofplein, de jonge nederzetting aan den Rotte-dam be schermde. Het slot werd indertijd bewoond door leden van de familie Bokel, die zoo'n groote rol gespeeld heeft in de oudste ge schiedenis van Rotterdam. Met het achterland was dit slot verbonden door den Hofdijk (die zich verder noord waarts uitstrekte dan de tegenwoordige straat van dien naam). Deze dijk, die het huis beveiligde tegen het water van de Rotte, leidde in zuidelijke richting naar den Rotte- dam. Hij was een van de oudste en belang rijkste verkeerswegen in de opkomende stad (Oppert), waar de lakennijverheid, de dra perie, zich concentreerde. Later, toen de stad van jhr. Jacob van Almonde de landen van Weena en de ambachtsheerlijkheid van Blommersdijk en Beukelsdijk, genaamd Cool, gekocht had, werden de lakenramen van de binnenstad naar het „Hof" overgebracht. Van het slot was destijds al niet meer dan een ruïne over. Na het verdwijnen van de lakenindustrie zijn in 1854 de laatste ramen verkocht, om het terrein dienstbaar te ma ken aan stratenaanleg. De naam Raampoort laan herinnert nog aan de vroegere bestem ming. Het primitieve poortje. Het primitieve poortje, dat van Weena uit toegang tot de stad verleende (Hofpoortje), is in 1618 verbouwd en verbreed. In 1778 werd het vervangen door een sierpoort naar het ontwerp van den architect Dallon. Een zuil met aan den voet de vier zandsteenen leeuwen van den beeldhouwer Keerbergen, die thans de wacht houden voor de Konings- brug over de Oudehaven, werd mede opge richt. Toen tegen het midden van de 14de eeuw de stadsvesten en de Rotterdamsche Schie waren gegraven, vormde de Hofdijk een dam, die de Schie- en Rotteboezems scheid de. De sluis, waardoor deze boezems met el kaar in gemeenschap stonden, is in 1426 voor de scheepvaart geschikt gemaakt. Ruim vijf eeuwen later, in November 1938, is dit Stok- vischverlaat door de afdamming van de Schie buiten werking gesteld. De Rotte staat thans in open verbinding met de Delftsche- vaart. Door deze afdamming van de Schie heeft Delfland de mogelijkheid om door de Vlasmarktsluis water in te laten tot verver- sching van zijn boezem, verloren. Het Leprooshuis. Het hoogheemraadschap is echter schade loos gesteld door den bouw van een duiker- sluis naast de Parksluizen, waartoe Rotter dam in 1932 de verplichting op zich genomen had. De voorgenomen demping van de Schie zal, niet minder dan de verplaatsing van de Delftsche poort, op dit centrale punt het stadsbeeld radicaal wijzigen. Ook dit water is bijna zoo oud als Rotterdam zelf. Het dag- teekent van 1340, toen Rotterdam van den graaf het recht kreeg een vaart te graven van Oversehie naar de Maas. Langs de kade aan de westzijde van de Schie ging vanouds het landverkeer naar Delft en, via de Hoge Heul, naar Hillegersberg. Aan dezen weg bevond zich ter hoogte van den tegenwoor- óigen Provenierssingel het Leprooshuis, waar de melaatschen verpleegd en geïsoleerd wer den. In de 17de eeuw, toen de melaatschheid nog maar sporadisch voorkwam en het ge bouw leeg kwam te staan, werd het gewoon te, dat kostkoopers of proveniers zich in het huis inkochten om zich een rustigen en on- bezorgden ouden dag te verzekeren. Een avond van Spangen's koor met Ch. van Isterdael. Voor den Rotterdamschen Kunstkring treedt Zondagmiddag 22 Januari Spangen's koor op onder Jos. Vranken Jr. met als solist Charles van Isterdael. Een interessant programma is samengesteld van oude en moderne muziek. In de eerste helft van Februari exposeert Dirk van Gelder penseelteekeningen in den Kunstkring. Aan het begin van de Schiekade, bij het Slagveld, lag tot 1898 de voormalige stads herberg „De Romein", waar de Delftsche bootjes afvoeren. Waaraan het Slagveld zijn naam ont leent, is onzeker. De naam duikt het eerst op in 1728 en vindt misschien zijn oorsprong in den stad- of slagboom over den Coolsingel, die in 1803 verwijderd is. Misschien ook naar een kroegje buiten het Hofpoortje, genaamd „Het Slach van Goa", welke naam de her innering aan een episode uit onze koloniale geschiedenis oproept. De naam Slagveld im mers was in de 18de eeuw geenszins beperkt tot het pleintje ten noordwesten van de Delftsche poort, maar strekte zich aan weerszijden van de Schie uit tot bij het Hof poortje. Het was destijds geheel met hoo rnen beplant, zooals nog duidelijk te zien is op de tentoongestelde aquarel van Brasser van circa 1750, zoodat er wel gesproken werd van het Boschje bij de Delftsche poort. Tot demping van de kolk tusschen de Hof poort en de Delftsche poort is in 1829 beslo ten. Het aldus onstane Hofpoortplein is in 1853 ingericht tot Veemarkt. Als zoodanig heeft het ongeveer 25 jaar dienst gedaan. Tenge volge van de demping dier kolk was de Hof. poort een sta-in-den-weg eeworden en in 1833 is ze onder sloopershanden gevallen. Rond het Hofpleinvraagstuk. Gedurende den wereldoorlog begon het Hofpleinvraagstuk acuut te worden. Bouw kunst en Vriendschap stelde het in 1917 aan de orde. Diverse plannen van Gemeente werken en van particulieren vroegen om be langstelling. Heit plan van B. en W. liet het geheele verkeersplein beoosten de Delftsche- poort buiten beschouwing, omdat over de opheffing der open verbinding tusschen Schie en Rotte vooralsnog geen beslissing mogelijk was. Al deze plannen werden door den Raad gewogen en te licht bevonden. Daarom werd in 1921 opdracht gegeven aan dr. H. P. Berlage te Amsterdam, om in sa menwerking met den heer A. C. Burgdorffer, den toenmaligen directeur vun Gemeente werken, naar een oplossing te zoeken. Het plan-Berlage was echter te duur. Daarom werd hij in 1926 uitgenoodigd om in overleg met den directeur van Gemeentewerken, den heer H. S. de Roode, een goedkooper plan te ontwerpen. Dit vereenvoudigde plan bleek echter geen aannemelijke oplossing te bieden. In 1927 kreeg Gemeentewerken opdracht om op korten termijn een nieuw plan in te dienen. Begin 1928 was dit nieuwe ontwerp gereed. Het kon, behoudens enkele kleine wijzigin gen, de instemming van B. en W. verwerven. Dit door den Stadsarchitect ontworpen plan werd op 11 April 1929 door den Raad aange nomen. Tot uitvoering kwam het echter niet, zoowel tengevolge van de crisis als om be zwaren van waterstaatkundigen aard. De directeur van den dienst der stadsont wikkeling ontwierp toen, met terzijdestelling van het plan-1929, 'n geheel nieuwen aanleg, waarbij de verbetering van het Hofplein mede gezocht werd in een verlaging van het niveau rondom de Delftschepoort. De poort zelf kon op haar tegenwoordige plaats niet gehandhaafd blijven en moest verhuizen in zuid-oostelijke richting, zoodat ze zou komen te liggen in de as van den na demping van de Schie op het plein uitmondenden ver keersweg. Op 21 Januari 1937 nam de Gemeenteraad dit vereenvoudigd Hofplein-plan aan. De verrolling van de poort, waartoe tevens be sloten werd, is inmiddels weer opgegeven. Zooals men weet, zal ze afgebroken en weer opgebouwd worden, met welke werkzaam heden men inmiddels is begonnen. Uit onzen lezerskring ontvangen wij klachten, bij de vertooningen, welke des Zondagsmiddags worden gegeven, de heer Buziau niet optreedt doch wordt vervangen door den heer Elsensohn. Ofschoon de directie van het gezelschap deze programwijziging (die wel in hoofdzaak plaats heeft op verlangen van den heer- Bu ziau zeiven, voor wien tweemaal per dag optreden bezwaarlijk is) zij het bedektelijk heeft aangekondigd in annonces, heeft het waarschijnlijk zijn nut, haar hier nog eens nadrukkelijk onder de aandacht te brengen. Ten einde begrijpelijke teleurstelling te voorkomen bij vele gegadigden, die uiteraard een Bouwmeester-schouwspel zonder Buziau zoo iets als hazepeper zonder haas vinden. Laatste buslichting aan het hoofdpostkantoor alhier voor: Liberia, Sierra Leone, Ivoorkust, Senegal, Togo, Dahomey en Kameroen per st. Reggestroom, alleen gewone stukken 17 Jan. 8.—. Nota: De verzending der briefpost voor Senegal en Ivoorkust geschiedt uitsluitend op verzoek der afzenders, blijkende uit eene aanwijzing op het adres. Verzending van postpakketten naar Italië en kol., Egypte, Saoedl, Aden, Perlm, Syrië, Pale stina. Ceylon, Br. O.-Afrika, Siam, Br. Borneo, Malaya en Ned.-Indië. Eerstvolgende verzending per s. Joh. de Witt, vanuit Amsterdam. Tijdstip van laatste aanbieding aan het hoofdpostkantoor alhier 17 Jan. 20.uur. Verzending van postpakketten naar Noorwegen Eerstvolgende verzending per s. Jupiter, vanuit Rotterdam. Tijdstip van laatste aanbieding aan het hoofdpostkantoor alhier 18 Jan. 10.— uur. Verzending van postpakkeetten naar Curocao Venezuela, Costa Rica, Columbia en Panama. Eerstvolgende verzending per s. Costa Rica van uit Amsterdam. Tijdstip van laatste aanbieding aan het hoofdpostkantoor alhier 18 Jan. 20.uur. Verzending van postpakketten naar Z.-Amerika (niet voor Brazilië). Eerstvolgende verzending per Alpherat vanuit Rotterdam. Tijdstip van laatste aanbieding aan het hofdpostkantoor al hier 20 Jan. 10.— uur. Verzending van postpakketten naar Ver. St. v. Amerika. Eerstvolgende verzending per s. Noor- dam vanuit Rotterdam. Tijdstip van laatste aanbieding aan het hoofd postkantoor alhier 20 Jan. 20.— uur. Eerstvolgende verzendingen en laatste buslich tingen resp. laatste aanbieding aangeteekende jen aan ^et hoofdpostkantoor te Rotterdam. Ned. Indlë: 18 Jan. zeepost s. Johan de Witt v. Amsterdam gew. st. 17 Jan. 23.—, agt. st. 20. 19 Jan. mail s. Kota Inten v Genua gew. st. 18 Jan. 23 agt. st. 20.— 17, 19 en 21 Jan. lucht post via AmsterdamBandoeng gew. st. 1.30, agt. st. 20.—. Suriname: 19 Jan. mail s. Costa Rica v./ Am sterdam gew. st. 1.30, agt. st. v. dag 20.— 2.3 Jan. mail-zeepost s. Stuyvesant v. Amsterdam 22 Jan. gew. st. 4.30, 21 Jan. agt. st. 16.— 18 Jan. luchtpost via Dultschland—Zuid Ame rika gew. st. 13.15, agt. st. 13.15; 18 Jan. lucht post via Dultschland—Z.-Amerika 1) gew. st. 21.30, agt. st. 20.— 21 Jan. luchtpost via Frank rijk—Z.-Amerika gew. st. 13.15, agt. st. 13.15. Aruba. Bonaire, Curacao: 17 Jan. mail s. Man- hataan v. Southampton gew. st. 17.30, agt. st. 14.18 Jan. mail s. Mataroa v. Southampton gew. st. 9.30, agt. st. 9.19 Jan. mail-zeepost s. Costa Rica v. Amsterdam gew. st. 1.30, v. dag agt. st. 20.—; luchtpdtet als Suriname. Saba, St. Eustatius, St. Maarten: 17 Jan. mail s. Manhattan v. Southampton gew. st. 20.45. agt. st. 20.19 Jna. mail s. Deutschland v. South ampton gew. st. 9.30, agt. st. 9.—; 21 Jan. mail s. Noordam v. Rotterdam gew. st. 9.—; agt. st. 8.30, 19 Jan. zeepost s. Costa Rica v. Amsterdam gew. st. 1.30. v. dag agt. st. 20.— luchtpost Suriname en via U. S. A. Ver. Staten van Amerika, Canada, Mexico, Cuba. Ecuador: 17 Jan. st. Manhattan v. South ampton 20.45 gew. st., 20.- agt. St.; 19 Jan. st. Deutschland v. Southampton (alleen voor U.S.A.) 9.30 gew. st., 9- agt. st.; 19 Jan. st. Deutsch land v. Cherbourg (niet voor Canada) 20.30 gew. st„ 20.- agt. st.; 20 Jan. st. Montrose v. Glasgow (alleen voor Canada) 9.30 gew. st., 9.- agt. st. 21 Jan. s. Noordam v. Rotterdam 9.. gew. st.. 8.30 agt. st. Columbia, Jamaica, Peru: 17 Jan. s. Manhat tan v. Southampton (niet voor Jamaica en Buena ventura) 20.45 gew. st., 20.. agt. st.- 19 Jan. s. Deutschland v. Cherbourg (niet voor' Peru) 20.30 gew. st., 20.- agt. st.; 21 Jan, s. Noordam v. Rotterdam (niet voor Peru en Buenaventura) 9.- gew. st., 0.30 agt. st.; luchtpost als Suriname en via U. S. A. Argentinië, Brazilië, Chili en Uruguay: 19 Jan. s. Alcantara v. Lissabon 20.30 gew. St., 20.- agt st.; 20 Jan. s. Alpherat v. Rotterdam (alleen voor Uruguay en Argentinië) 13.- gew. st., 12.30 agt. st.22 Jan. st. Monte Rosa v. Lissabon (niet voor Pernambuco) 4.- gew. st„ 21 Jan. 16.- agt. st.luchtpost als Suriname. Barbados, Trinidad, Venezuela: 17 Jan. st. Ca- ribia V. Antwerpen 1.30 gew. st„ v. dag 20.-; 18 Jan. s. Mataroa v. Southampton (Maracaibo) 1.30 gew. St., v. dag 20- agt. st.19 Jan. s. Costa Rica v. Amsterdam 1.30 gew. st., v. dag 20.- agt. st.- luchtpost als Suriname en via U. S. A. China, Hongkong, PhilippUnsche ell., Japan, MantsjoerUe en Jehoi: 17 Jan. via Siberië (niet voor Mantsjoerije en Philippijnsche eilanden) S.15 few. st„ v. dag 20- agt. St.; 20 Jan. via Siberië .15 gew. st., v. dag 20- agt. st.; luchtpost als Ned. Indië (niet voor Japan). Oost Afrika: 18 Jan. st. Leconte de Lisle v. Marseille 10- gew. st., 9.30 agt. St.; 19 Jan. st. Rawalpindi v. Marseille 13.30 gew. st., 13- agt. st.; 20 Jan. s. Njassa v. Genua 4.- gew. st., 10 Jan. 20.- agt. st.; 17, 19 en 20 Jan. luchtpost via EngelandZuid Afrika 9— gew. st., 9— agt. stukken. Madeira: 18 Jan. st. Winchester Castle via Southampton 20.45 gew. st., 20 .- agt. st.19 Jan. st. Alcantara v. Lissabon 20.30 gew. st., 20- agt. stukken. Canarische eilanden: 22 Jan. s. Monta Rosa v. Lissabon 4- gew. st., 21 Jan. 16- agt. st.; 18 Jan luchtpost via Duitschland—Zuid Amerika 13.15 gew. St., 13.15 agt. st.18 Jan. luchtpost via DuitschlandZuid Amerika 1) 21.30 gew. st„ 20- agt. st. Goudkust: 17 Jan. st. Reggestroom v. Amster dam 1.30 gew. st., 16 Jan. 20- agt. st.; 21 Jan. luchtpost via Frankrijk—Zuid Amerika 13.15 gew. st.. 13.15 agt. st. Nigeria: 17 Jan. s. Reggestroom v. Amsterdam 1.30 gew. St., 16 Jan. 20.-; luchtpost als Oost- Afrika. (Jnie van Zuid Afrika, Mozambique: 18 Jan. st. Winchester Castle v. Southampton 20.45 gew. st., 20— agt. st.luchtpost als Oost Afrika. Nieuw Zeeland17 Jan. st. Manhattan v. South, ampton 20.45 gew. st., 20- agt. st.; 19 Jan. st. Orontes v. Toulon 13.30 gew. st., 13— agt. st.; 20 Jan. st. Orontes v. Napels 12- gew. st., 11.30 agt. st.; luchtpost als Ned. Indië. Noorwegen: 18 Jan. st. Jupiter v. Rotterdam* 14.45 gew. st., 14.15 agt. st. alleen op verlangen der afzenders. 1) aansluiting niet onder alle omstandigheden verzekerd. Verzending van postpakketten naar Bombay Eerstvolgende verzending per st. Gaasterkerk vanuit Rotterdam. Tijdstip van laatste aanbie ding aan het hoofdpostkantoor alhier 20 Jan. te 20 uur. Ten bate van „Huize Padua", Op Dinsdag 17 Januari a.s. des avonds te 8 uur zal in de groote zaal van het gebouw van den Katholieken Kring, Korte Hoog straat 16, een geanimeerde bridge wedstrijd worden gehouden, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het noodlijdend liefdewerk van „Huize Padua" Deelneming aan de£è „drive" welke wederom zal staan onder lei ding van den heer H. L. van Riel, kost slechts 1 ends nog mogelijk, mits men zich voor Maandagmiddag 16 Januari 5 uur n.m. opgeeft aan het sigarenmagazijn J. A. Baars, v. Oldenbarneveltstraat 13, tel. 13027; ofwel by „Huize Padua" Rechter Rottekade 63, tel, 41037. Gezorgd zal worden, dat men na afloop van de „drive" de laatste bus of tram nog kan „halen". „Activitas", de katholieke sportvereeni- ging van Rotterdam-West, vierde gisteren haar 12%-jarig bestaan. De dag werd ingezet met een H. Mis tot intentie der leden, welke opgedragen werd door den Weleerw. Heer Th. Hilhorst, gees telijk adviseur der vereeniging. Onder de H. Mis naderden alle aanwezigen ter H. Tafel. De predicatie werd eveneens door kapelaan Hilhorst gehouden. Na de H. Mis trok men naar het clubhuis in de Nanningstraat, alwaar een gezamenlijk ontbijt plaats vond. Hier werd allereerst het woord gevoerd door den heer Starmans, voorzitter der vereeniging, die o.m. wees op het bloeitijdperk, waarin Activitas nu ver keert, na een groote depressie te boven ge komen te zijn. Nog werd het woord gevoerd door den weleerw. heer Hilhorst en den heer v. Kempen, voorzitter der feestcommissie. Aan het oudste lid der vereeniging, den heer J. Ham, werd als aandenken een souvenir aangeboden. Felicitaties waren binnengekomen van Professor Cleophas, oprichter der vereeni ging, broeder overste van „Regina Pacis", Cohort „St. Aloysius", D. H. V. B., R. K. R. V. B., Pioniers, St. Ignatius, Excelsior en Quick Steps (Den Haag). Des middags vond op het terrein aan djen Abraham van Stolkweg een wedstrijd plaats tusschen Activitas 1 en Aeolus 1, waarvoor door het bestuur voor de winnende ploeg een fraaie herinneringsplaquette beschikbaar gesteld was. De ontmoeting eindigde in een 21 zege der jubileerende vereeniging Na afloop reikte de heer Starmans de plaquette aan den aanvoerder van het winnende elf tal uit. In de maand December bedroeg het aan tal leeszaalbezoekers 34070 (tegen 37372 in Dec. 1937). Totaal over 1938 390903 (tegen 411068 in 1937). Het aantal in December 1938 uitgeleende boeken bedroeg 33678 (tegen 39089 in Dec. 1937). Totaal over 1938 398.827 (tegen 434047 in 1937). De directeur van het postkantoor maakt bekend, dat met ingang van Maandag 16 Ja nuari a.s., een bijkantoor der Posterijen, Te legrafie en Telefonie wordt opengesteld in het perceel Witte van Haemstedestraat 40b. De brievenbus van het Middellandplein wordt naar dit perceel verplaatst. Onder verwijzing naar een in dit nummer voorkomende advertentie zij nog eens herin nerd aan den nieuwen R. K. Cursus voor het Manufacturenbrevet, welke Woensdag a.s. in de school aan de Zwarte Paarden straat aanvangt. Naar het bestuur van den cursus ons mede deelt, zijn er nog eenige plaatsen over, zoodat zij die deze voor hun geheele verdere leven zoo belangrijke opleiding willen volgen, zich zullen moeten haasten. De bekende Rotterdamsche kunsthandelaar R. H. A. Unger Sr,, die morgen zeventig jaar ivordt. Zaterdagmiddag heeft in de Rotterdamsche manége de jaarlijksche dressuurwedstrijd om den Le Heux-beker plaats gehad, waar voor veel belangstelling bestond- De Le Heux-beker is destijds aangeboden door majoor G. W. le Heux, directeur van het Remontewezen. In de jury hadden zitting genomen; ma joor G. W. le Heux, majoor W. van den Hoek en majoor P. M. R. Versteegh, dus drie bekende dressuurruiters. Het programma, hetwelk in al zijn een voud moeilijk was, hebben alle deelnemers goed gereden. De jury had geen gemakke lijke taak- De deelnemers, die niet in de prijzen zijn gevallen, waren n.l. boven het gemiddelde en verschillende niet-geplaat- sten had de jury gaarne voor prijzen in aan merking laten komen. De voorzitter, de heer W. C. Bolle, heeft na afloop in de Jockeyclub den heeren jury leden voor de moeilijke taak dank gezegd en ook woorden van dank gericht aan den directeur, den heer Ad. Klebe voor de goede voorbereiding en de vele lessen, welke voor een dergelijkan wedstrijd noodig zijn. Majoor le Heux antwoordde hierop met eenige geestige woorden en drukte zijn bewonde ring uit over den vooruitgang in het dres suurrijden in de Rotterdamsche Manége. Wat laten hier de prijswinnaars volgen: Eigen- of maandpaarden; 1. H. Oostra met Duinroos; 2. W- C. Bolle met Monaster; 3. mej. E. Veder met Sahib. Manègepaarden: 1 mej. H- Knape met Ala- din; 2. mej. T. Quartero met Hamlet; 3. mevr Diepeveen met Prelude; 4. mej. A. van Bag- güm met Flirt. Eervolle vermelding: mej. H. Stenfert Kroese met Saphir en mevr Schwalm met Manola- Met het hoogst aantal punten in beide klassen werd de heer H. Oostra met Duin roos zeer verdiend winnaar van den le Heux- beker. Ten nadeele van de firma B. en N. is van de Wijnhaven een vat jenever gestolen. Een portemonnaie met 12 is gerold op de markt aan den Goudschsingel ten nadeele van F. J. J. S. De liefdadigheidszin van de parochianen van „St. Hildegardis" heeft zich gisteren weer voor den zooveelsten keer gedurende dezen winter op grootsche wijze gedemonstreerd door n.l. de kas van de Martha-sectie met niet minder dan ruim 650 te versterken. De geestelijke vader, van deze allernuttig ste instelling, welke zich ten doel stelt het verstrekken van kleeding, dekking en schoei sel aan de armen der parochie, hield zelf de liefdadigheidspredicatie. Aangiften van 14 Januari 1939. BEVALLEN: F. Hakker—Peters z. S. Strör- mannDeerenberg z. T; J. Breedeveldv. d. Woude 2 z. C. S. L. Smit—v. Laar d. C.'W. Willemsev. Dipten z. W. v. d. VeldenRig- ter d. J. Duimelde Veld z. C, v. Namen Fijan z. H. J. Plet)Brand z. H. J. v. Vlijmenv. Hal d. E. MeijerKogel d. L, Buquet—Meijer d. J. v. d. Lindenv. d. Kaay z. J. de Hekv. Wensveen d. C. Loeve Scheepbouwer z. H. VosHeijkoop d. J. v. d. Meij de BieBogers d. E. C. A. van NamenBernard d. M. A. TolenaarsBergers z. C. IJzendoornv. d. Holst d. A. G. van Beekhovenv. d. Plasse d. C. S. Laarhoven Emmerig z. H. Kanij—Holtmann d. T. VoogtBeü d. A. L. v. LeeuwenLenzini z. P. H. DlepenbachNume'Jer d. OVERLEDEN. M. A. Heiman wed. v. J. F. Hensen 78 j. A. J. Vermeulen man v. T. J. v. d. Beek 79 j. J. Cazemier man v. A. M. v. Wijk 66 j. H. C. P. Minderhoud man v. J. v, Schooneveld 53 j. L. v. Dijk z. 1 J. A. Broere wed. v. G. Don 78 j. J. M. Stegeman wed. v. S. Rotsteege 80 j. P. J. Smelting vrouw v. F. P. Koopmans 67 j. H. J. Zwildens wedr. v. J. Houweling 77 j. S. J. Zöllner ong. vrouw 59 j. Voorts als levenloos aangegeven; J- M. ScholKramer z. Bewoners van 't door den bosclibrand in Australië bedreigde gebied trachten het begin van het vuur te stuiten. Ondanks alle pogingen nam de brand onge kende afmetingen aan en heeft reeds méér dan honderd dooden geëischt. Vrijdagavond hield de afdeeling Hillegers berg van de R. K. Staatspartij in het Ver- eenïgingsgebouw van de St. Liduinaparochie haar eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar De voorzitter, de heer H. Brink Sr., open de de vergadering, den aanwezigen een Zalig Nieuwjaar toewenschend. Hij wees daarbij op de in het voorjaar te houden verkiezingen voor de Provinciale Staten en Gemeenteraad, waarbij hij de vurige hoop uitspraak dat deze een gunstig verloop zou den hebben. Hij wees enkele punten aan om een gunstig resultaat te kunnen bereiken en waaraan elk katholiek kiezer, in 't bij zonder leden van de R. K. Staatspartij, moe ten medewerken. Als eerste factor om met winst uit de stembus te komen en de positie aan onze partij tegenover de aanvallen van onze te genstanders te versterken, ligt in het behoud van onze eenheid. De verloren stemmen op de K. D. P. moeten daarom op onze lijst komen. Bij vorige verkiezingen bezorgde deze afval ons verlies, terwijl dit voor genoemde partij geen winst bracht. De heer Brink wees er verder op dat, wanneer er over een punt meenings- verschil mocht bestaan, de vergadering van de Kiesvereeniging de plaats is, om aan bezwaren uiting te geven, en daar kunnen ze worden opgelost Spr. einde zijn toespraak met den wensch, dat wanneer de dag van de verkiezing zal zijn aangebroken, elke katho liek zijn stem op de candidaten van onze R. K. Staatspartij zal uitbrengen. Hierna vogde voorlezing van de notulen en ingekomen stukken, waaronder een schrijven van den heer L J. Heydra, waarin hij om gezondheidsredenen ontslag neemt als pen ningmeester. De heer Brink heeft hierop de vele verdiensten van den heer Heydra, die reeds 20 jaar in het bestuur is opgenomen, waarvan 7 jaar als penningmeester, naar vo ren gebracht en hem onder applaus van de vergadering dank gebracht. Op de d.d. 4 dezer gehouden bestuursver gadering is de heer A. G. K. Schouten als penningmeester gekozen. Na uitvoerige bespreking werden als can- didaat voor de Provinciale Staten gesteld de heer W. L. M. Daniëls, wethouder te Hillegersberg, alsmede de heeren mr. E. J. M. H. Bolsius, Leiden, A. C. Deerenberg, Schoonhoven, A. Heerkens, Gouda, W. J. H. J. M. Keijzer, Leidschendam, A. J. van Lies hout, Schiebroek, E. A. Meijer, Voorburg, H. J. v. d. Poll, Bodegraven, P. van Rijn, Ter Aar. De te voeren actie kwam daarop in be handeling, waarna de heer Brink de vergade ring met den Christelijken groet sloot. Zondagmiddag 1 uur brak er brand uit in een groote loods, toebehoorende aan den landbouwer J. Stofberg, aan de Linker Rotte kade op de grens van Zevenhuizen en Hille gersberg. Vermoedelijk ontstond de brand bij het aanslaan van een oude auto die in de loods was geplaatst en daarbij vlam vatte. Het vuur greep snel om zich heen en vond er volop voedsel aan alle zijden. Er stond een stevige bries die de vlammen aanwak kerde en het duurde niet lang of de vlammen tastten een in de nabijheid staanden hooiberg aan. Te Zevenhuizen, aan df Linker Rottekade, is een handpomp van de brandweer gesta- tionneerd die spoedig op het terrein van den brand verscheen en waarmede het vuur, onder leiding van den brandmeester J. Vente, spoedig werd bestreden. Daarna verschenen de Hillegersbergsehe spuiten. Spoedig verschenen achtereenvolgens de brandspuiten 4 en 5 resp. onder leiding van de brandmeesters Schiereck en v. d. Dussen, die ieder het vuur met 2 stralen aantastten. Later verschenen nog de tweede handbrand spuit van Zevenhuizen en de motorspuit, zoodat weldra 7 stralen op de vlammenzee werden gericht. Uit Hillegersberg verscheen ook de motor- brandspuit. De commandant en de onder- commandant van de Hillegersbergsehe brand weer, de heer P. P. pontier en A. Hueck, waren ter plaatse aanwezig- Door deze krachtige bestrijding werd de brand spoedig bedwongen. De loods en <je hooiberg brandden uit. De ln de nabijheid staande woning bleef echter gespaard. SCHRIJFMACHINES VOOR de U.L.O.-SCHOOL In September 1938 weigerde de faad van Schoonhoven een credit toe te staan voor de aanschaffing van schrijfmachines aan de Christelijke Ulo-school, zulks uitsluitend met het oog 0p de noodlijdendheid der ge meente. Het bestuur dier sch°«i nam daar mede geen genoegen en ging in beroep bij Ged. Staten. Naar wij vernemen zal deze aangelegenheid worden behandeld voor een commissie uit voormeld college en wel op Vrijdag 31 Januari a.s. BURGERLIJKE stand GEBOREN: Wilhelm, zoon van J. J. van der Horst en A. E. Wdlken. OVERLEDEN; G. stigter 82 jaar, echtge noot van C. Th. Berlenbach J. H. Suur, '4 jaar, weduwnaar van E. de Pleljt. Vrijdag Is de loodgieter S. terwijl hij be zig was met herstellingswerkzaamheden van het dak van het gemeentehuis, gevallen. Hij kwam op een platform terecht, doch de val was nog van dien aard, dat de man zijn arm brak.- Door dr. v. Laarhoven werd de eerste hulp verleend. Daarop werd de ongelukkige naar het ziekenhuis overgebracht. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: 10 Jan.: Réné G. A. z. v. M. E. van Nie— Lemmens Aria z. v. J. BazenHess 11 Jan.Louise F. I. d. v. L. J. Oudshoorn Granneman. GEMEENTERAAD. Donderdagavond vergaderde de Raad de zer Gemeente, onder voorzitterschap van den Burgemeester Mr. A. A. M. Griindemann. Na opening met gebed hield de voorzitter een korte Nieuwjaarsrede, waarin hij wees op de verschillende blijde feiten in het afgeloopen jaar, waarin ons vaderland zoo merkbaar door God gezegend is. Spr. hoopte dat Gods zegen met het Koninklijk Huis en ons Vaderland moge blijven. Economisch was 1938 voor onze gemeente wederom zeer ongunstig; spr. hoopte dat het nieuwe jaar meer opleving moge geven. Ten slotte wenschte spr. de Raadsleden, hun familieleden en alle gemeentenaren van harte een Zalig en voorspoedig jaar Hierna werd begonnen met de agenda: De rekening 1937 werd op voorstel van de commissie tot nazien der rekening voor- loopig goedgekeurd met aan inkomsten een bedrag van 164.739,85 en uitgaven 152.994,05; aldijp een batig saldo van 11.745,80. Hierbij werden eenige opmerkingen ge maakt ten opzichte van het eventueel conver- teeren van verschillende kleine leeningen tot een groote leening. Het totaal der leenin gen beloopt thans nog een bedrag van 175.605. Hierna kwam in behandeling de be grooting 1939. Door verschillende R. K. raadsleden werd aangedrongen op een betere armenverzor ging, te meer, daar het R. K Armbestuur zooveel aanvragen krijgt, dat ér niet meer aan te voldoen is. De wensch werd wederom uitgesproken over te gaan tot instelling van een Burgerlijk Armbestuur. De heer v. d. Burg zette uiteen, hoe vol gens de statistiek door de Overheid ruim ƒ100 millioen is uitgekeerd, hetgeen neer komt op 10 per inwoner, terwijl in onze gemeente dit bedrag hoogstens 1 per in woner bedraagt. De voorzitter stelde er bij- zonderen prijs op, dat B. en W. zelf de armen zorg in handen houden; het gaat goed en als blijkt, dat de armbesturen niet meer bij machte zijn, dan zal de gemeente zeker steunen; epr. zal zich nog eens met de armbesturen in verbinding stellen. Verschillende leden becritiseerden nog maals het uitbreidingsplan, waardoor het onmogelijk is middenstandswoningen te bouwen, terwijl daaraan juist zoo'n behoef te is Getracht zal worden hierin zoo mogelijk verbetering te brengen, terwijl het even tueel bouwrijp maken van gronden even eens in nadere studie zal genomen worden. De voorzitter wilde echter ten opzichte van dit laatste een zeer voorzichtige politiek voeren. Betreurd werd het, dat nog steeds geen kans gezien is eenige verlichting te bren gen in den belastingdruk, speciaal wat da personeele belasting betreft. Gehoopt werd, dat mogelijk het te verwachten batig saldo van het electriciteitsbedrijf hiervoor aan gewend zal kunnen worden. De heer v. d. Burg hing een sdhrijtien<1 beeld op van de armoede, welke in som mige gezinnen wordt geleden en spr- vroeg hiervoor vooral de bijzondere aandacht; 80 pet. van de steuntrekkers behoort tot de ka tholieken; dit zegt voldoende ten opzich e van den maatschappeiijken toestand. Hierna werden verschillende posten onder de loupe genomen. Inzake de verbetering van de onderwegen kan nog steeds geen beslissing worden genP1 men daar nog gewacht wordt op iret rm woord van Ged. Staten. Veranderingen WÓ* den in de begrooting niet aangebracht; dat ten slotte deze met alg st. werd nomen, •-... Aan J. Hugens werd eervol ontslae Ver leend als controleur op ondersteunde Werk- lcozen en in werkverschaffing geplaatste"- Aan dit voorstel werd het volgende geK"P. peld om als zoodanig te benoemen de beel J« 't Hcirt Jr Uitvoerig werd over deze voorsë®lleil ge discussieerd. De voorzitter deelde mede, dat «oor de Overheid aangedrongen is op nct San»®® er» van een speclale11 Controleur- «mdat de ïeer Hugens met zooveel werk 18 overladen, dat deze dit. niet voldoende kan waarnemen. VerschiUendö lede" voerden hierover het woord, omdat hierdoor een bedrag van ƒ350 meer werd gevergd van de gemeente. 'vrijwel geen enkel raadslid kon zich ver eenigen met den voorgedragene J. 't Hart, omdat men deze te jeugdig achtte een derge- lijke betrekking tebekleeden. De voorzitter deelde echter mede, dat da delijk opgetreden moest worden en dat 't Hart reeds dit werk eenigen tijd heeft ge daan en voldaan heeft. Ten slotte deed de heer Vermeer Het voorstel om 't Hart voor drie maanden te benoemen en in dien tijd een oproep te plaatsen voor deze betrekking, waarbij dan 't Hart vanzelf ook zal kunnen solliciteèren. Dit voorstel werd door B en W. overgeno- nomen. Door A. R. raadsfractie was een voorstel ingediend om de politie-verordening zooda nig aan te vullen, dat op Zondagen het verboden zal zijn langs den openbaren weg en voorzoover het vanaf den openbaren weg zichtbaar is te visschen, zoowel met netten als met den hengel. Door de meerderheid van B. en W., werd thans het voorstel gedaan, ten einde één compromis te vinden, dit te verbieden vóór 12 uur. Uitvoerig werd hierop door verschillende raadsleden ingegaan. Door alle R. K. raadsleden werd het voor stel der A. R. fractie genoemd een op spits drijven van de verhoudingen, waard°or aan bijna de helft van de inwoners een slechte dienst wordt bewezen Het doordrij ven van hun standpunt Zal' aan de goede 'harmonie een geduchte knauw geven. Wanneer het dan de bedoeling is de tten" gelwedstrijden te verbieden; daarmede wil de R. K. fractie meegaan; desnoods vóór de goede samenwerking een verbod van Vóór 12 uur, maar verder gat de R. K- fractie be slist niet. Zoowel door den voorzitter als door verschillende raadsleden werd in dezen bemiddelenden geest gesproken; de A, R.- fractie gesteund door de C H, raadsleden bleven hun voortsel aanhouden. Ten slotte stelde de voorzitter voor het voorstel nog even aan te houden om door onderling overleg een oplossing zien te krijgen. Hiertoe werd eindelijk besloten, waarna de vergadering met gebed gesloten werd ONDERLINGE SCHIETWEDSTRIJD. Door de afdeelingen alhier van Burger wacht en Bijzonder Vrijw. Landstorm wordt in het schietgebouw van de Burgerwacht een onderlinge schietwedstrijd gehouden op Dinsdag 17 Jan., Woensdag 25 Jan. en Don derdag 2 Febr. a.s. telkens van 710 uur 's avonds. Debanen zijn: personeel, vastebaan vrijebaan, korpswedstrijd, geluksbaan, kop- peiwedstrijd en vogelprik. Hoe kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dac erin past.('t Is veel minder tijdroovend om !n alle bochten altijd rechts te houden).. v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2