Rotterdamsche Tramweg Mij Jaarverslagen over 1936 en 1937 thans verschenen VERLIES 1936 ƒ129.995. ALS WEER EEN JAAR VERSTREKEN IS ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. liederavond emylon DONDERDAG 19 JANUARI 1959 Zal de Mij. blijven voort bestaan De groote veranderingen op en om den Coolsingel. BURGERLIJKE STAND. NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Dr. J. G. van Dillen over liet gilde- wezen als bedrijfsorganisatie. BRIDGEDRIVE „HUIZE PADUA". R'AMSCH DAMGENOOTSCHAP. KAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM BIEDENHARN. JUBILÉ INSPECTEUR L. HERMANS, Aan het verslag over 1936 der N. V. Rotter damsche Tramweg Maatschappij ontleenen wij het volgende: In verband met den stand der kasmiddelen was het niet mogelijk, de coupons der obliga tie-leeningen, welke in het verslagjaar vervie len, te voldoen. In het vorig jaarverslag werd vermeld, dat een nadere regeling met obligatiehouders in voorbereiding was. Alvorens hiervoor obligatiehouders opnieuw in vergadering op te roepen was het noodig van het, althans voorloopig, voortbestaan der ven nootschap verzekerd te zijn. Hierbij was mede werking van den Minister van Waterstaat noo dig. Wel werd over de noodig geoordeelde ka pitaalsreorganisatie van gedachten gewisseld, doch het overleg om te komen tot reorganisatie van het bedrijf, die tevens moest plaats hebben, leverde moeilijkheden op. De besprekingen hierover waren in Juni a.p. reeds vergevorderd, konden evenwel met den toenmaligen Minister van Waterstaat niet worden beëindigd, zoodat de huidige bewindsman de beslissing hierom trent moest nemen, hetgeen wederom eenigen tijd vorderde. Aangaande de in eerste instantie noodige wij ziging in het bedrijf bestaat thans overeenstem ming en werd door Z. Exc. de toezegging ge daan te zullen bevorderen, dat over de jaren 1938, 1939 en 1940 financieelen steun zal wor den verleend. De besprekingen omtrent de kapitaalsreorga nisatie zullen nu ook weldra beëindigd kunnen worden, waarna deze aan aandeel- en obliga tiehouders ter beoordeeling zullen worden voor gelegd. Subsidie ter compensatie der opgelegde per- soneellasten werd over 1936 niet toegekend. Wel werd van 2 gemeenten een subsidie en van het ■Rijk een voorbetaling op renteloos voorschot ontvangen voor instandhouding en exploitatie van de tramlijnen, ten bedrage van 31.239. In verband met de gedane toezegging hebben wij ons gewend tot den Minister van Water staat met het verzoek alsnog een subsidie voor -1935 te willen toekennen. Daar de Winst- en Verliesrekening sluit met een belangrijk verlies, kan vanzelfsprekend ook voor het jaar 1936 geen restitutie op de rente- looze voorschotten van het Rijk en van de Pro vincie Zuidholland plaats hebben. Hoewel de ontvangsten uit het vervoer ook dit jaar weder aanzienlijk bij die van. het vorig jaar ten achter bleven, waren er niettemin tee kenen, die op een lichte verbetering in den toestand wezen. Bij het reizigers ver voer met de Stoomtramwegen en veerdiensten was o.a. het percentage van den achteruitgang der ontvang sten beduidend lager dan de laatste jaren het geval was, terwijl voor het eerst sinds jaren de ontvangsten uit het goederenvervoer een gerin ge toeneming vertoonden, zulks ondanks de voor zoover noodig ingevoerde verlaging der vrachtprijzen. Gedurende het verslagjaar bleven wederom maatre /alen van Overheidswege tot ordening van het verkeer achterwege, hetgeen vanzelf sprekend door de steeds in aantal toenemende wilde vervoersdiensten verdere verlaging van vrachtprijzen noodig maakte. De exploitatierekening sluit ook dit jaar weder met-een nadeelig saldo, n.l. -ƒ.49.708. - Om redenen van concurrentie werd met be vredigend resultaat bij den Stoombootdienst ZierifezéeRotterdam het reizigerstarief ver laagd onder gelijktijdige uitbreiding van 'den dienst met één vaart in beide richtingen ge durende de zomermaanden. Ter beteugeling van het toenemend reizigers verkeer met snordersdiensten werd bij den auto busdienst Oud-BeijerlandRotterdam tot ver laging van het tarief overgegaan en werden bij de autobusdiensten RotterdamPoortugaal en Rotterdam—Zwij ndrecht tienrittenkaarten tegen verlaagd tarief verkrijgbaar gesteld. De opening van de brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk op 17 December leidde tot een plotselinge en belangrijke inzinking van het vervoer met den veerdienst NurrvmsdorpWil lemstad. Hoewel het reizigersvervoer bij de Stoom tramwegen ook dit jaar weder over de geheele linie, doch in het bijzonder in de groep Voome en Putten, beduidend terugliep, viel in zooverre eenige verbetering waar te nemen, dat de ach teruitgang beduidend minder was dan vorige jaren. Het zomerseizoen verliep over het geheel on bevredigend, tengevolge van het ongunstige we der gedurende de zomermaanden; niettemin was het verkeer met de badtreinen op het traject RotterdamOostvoorne eenigszins gunstiger dan het vorig jaar, waaraan de verlaging van de prijzen der speciale dagretours niet vreemd zal zijn geweest. De verhouding tusschen het aantal le klasse en 2e klasse reizigers blijft zich ten nadeele van de le klasse wijzigen. De versnelling van den treindienst vond ver der voortgang: deze moet echter thans als geëin digd worden beschouwd, zoolang de gemengde treinen gehandhaafd moeten blijven. In de bestaande autobusdiensten kwamen geen wijzig/.gen. in dit verslagjaar werden de plannen tot ge deeltelijke vervanging van den treindienst door een autobusdienst op het traject Spijkenisse Oostvoorne voorbereid. Verslag van Commissarissen. Aan het verslag van Commissarissen is nog het volgende ontleend: Vorenstaand jaarverslag werd door den Di recteur aan ons in druk uitgebracht in Januari 1938 en het lag toen in ons voornemen dit ver slag binnen korten tijd te publiceeren en aan deelhouders tot het houden van een vergadering bijeen te roepen. Wij meenden toen tot een en ander over te kunnen gaan, wijl de Minis ter van Waterstaat ons in Januari had doen be vestigen, dat gedurende de jaren 1938, 1939 en 1940 een subsidie zou worden uitgekeerd, zoo als in het verslag van den directeur is vermeld. Aan dit voornemen kon door nieuw gerezen bezwaren geen gevolg worden gegeven, hetgeen tot verder uitstel leidde. Voordat deze tot op lossing waren gebracht, nam de Minister van Waterstaat zijn gedane toezegging terug, aan vankelijk zelfs voor het loopende jaar 1938. Dit zou tot onmiddellijke liquidatie hebben moeten leiden. Aangezien terzelfder tijd een combinatie van in het vervoersvraagstuk in het door de R.T.M. bediende gebied belangstellenden zich tot ons wendde met de mededeeling dat zij bereid was zich voor de R. T. M. te interesseeren, meenden wij kennisneming harer plannen te moeten af wachten, temeer daar de bespreking met deze combinatie met medeweten en instemming van den Minister van Waterstaat geschiedde. Wel drongen wij op spoedige beslissing bij de bedoelde combinatie aan, doch daar deze nog op zich laat wachten en inmiddels de Minister van Waterstaat bereid is gebleken, teneinde vbor een regeling eenigen tijd te laten, over het eerste kwartaal van 1939 nog subsidie te verleenen, meenen wij met het uitbrengen van het jaar verslag over 1936 niet langer te moeten wachten. Verlies 1937 ƒ220.438 (129.995). Aan het verslag der N.V. Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij over 1937, ontleenen wij het volgende: Het verslag was in vorige jaren zeer uitvoe rig, doch meen ik mij voor het jaar 1937 te mo gen en te moeten beperken tot het hierna vol gende korte verslag, omdat: le. het gewenscht is het verslag van 1937 met dat van 1936 uit te brengen ten einde u in staat te stellen beide verslagen c.a. aan aan deelhouders tegelijk ter beoordeeling voor te leggen; 2e. technische moeilijkheden bestaan, het verslag over 1937 binnen den door u gewensch- ten tijd in druk gereed te maken; 3e. alsmede ter besparing van kosten. De rente der obligatieleeningen kon met wor den betaald; uitloting en hiermede gepaard gaande ailossing der obligatieleeningen konden evenmin geschieden, zoodat de in het verslag van het vorige jaar opgenomen staat der uit gegeven obligatieleeningen en de daarop plaats gehad hebbende aflossingen ook thans nog geldt. Hoewel de Minister van Waterstaat erkende, dat de maatschappij over 1936 in aanmerking kwam voor een renteloos voorschot van 57.045, ontvingen wij slechts 30.000, zoodat van het in 1937 ontvangen renteloos voorschot ad 45.000 feitelijk een bedrag van 27.045 ten bate van 1936 en van 17.955 ten bate van 1937 zou moeten komen. Overeenkomstig de redactie der missiven van den Minister van Waterstaat werd echter voor loopig het geheele bedrag van 45.000 in de winst- en verliesrekening over 1937 opgenomen als „voorloopig renteloos voorschot". Als subsidie voor instandhouding en exploi tatie van de tramlijnen werd van twee gemeen ten en van het Rijk ontvangen 1227. Restitutie op de rentelooze voorschotten van het Rijk en van de provincie Zuid-Holland kon ook over 1937 niet plaats hebben. Aan de bezittingen der vennootschap werden de noodige herstellingen verricht, zoodat de toestand hiervan niet is verminderd. Afschrij ving op het rollend materiaal en storting in het vernieuwingsfonds voor den weg, hadden in gevolge den wensch van den minister van Wa terstaat niet plaats. Hoewel op sommige lijnen de stoomtractie, Aan het van Hogendorpsplein wordt ste vig geheid. Een stelling, welke denken doet aan een miniatuur-Eifeltoren, trekt de be langstelling van honderden, die zich soms uren lang rondom de afzetting van de Boy- mans hol scharen. Schokbetonpalen worden stukje bij beetje in den grond gerammeid. Zoo glad als met de gewone heipalen gaat het niet, maar dat is juist de bedoeling. Zag men vroeger en ook nu nog wel bij den bouw van gewone woningen, in stadsgedeel ten, waar de veenlaag dik is bij den eer sten klap ongeveer de halve paal in den weeken bodem schuiven, nu biedt de ver- breede betonvoet zooveel weerstand, dat men overtuigd is eindelijk de goede paalfun- deering voor geweldige bouwwerken gevon den te hebben, zoodat Rotterdam niet lan ger verstoken behoeft te blijven van sky scrapers, zooals New York ze kent. Hebben de Rotterdammers zich wel ge realiseerd bij het begin van dit nieuwe jaar, hoezeer het hart van Rotterdam, dat tegen woordig ongetwijfeld rondom den Coolsin gel klopt, bij het scheiden van 1939 veranderd zal zijn? Nu is men nog slechts aan het allereerste begin bezig van den torenflat, die voor het van Hogendorpsplein zal verrijzen Maar over een jaar, zoo mag verwacht worden, staat het gebouw daar reeds uiterlijk in volle glorie. En van Hogendorp zal er blij om wezen. Hij schaamt zich al jaren lang voor zijn standbeeld, dat groen uitge slagen als het is vanuit de verte iets heeft van een skelet. Langen tijd moest hij bo vendien nog een half vergane krans rondom zijn hals gedogen en om de bespotting te vervolmaken, hadden jongens kans gezien om zijn rechterhand nog een tweeden krans te werpen, n.leen oude fietsband. Sinds weken liet men die bespotting ongemoeid, totdat eindelijk op den dag van de herden king nozer 125-jarige onafhankelijkheid vaardige handen den grondlegger onzer vrij heid van den fietsband hebben ontdaan en later studenten kwamen, om het beeld met de boender wat op te kalefateren. Het mocht niet gelukken. Het eenige, dat bereikt werd, was de vernieuwing van de halskraag, n.l. een nieuwe krans, met oranjelinten. Deson danks is zóó de beeltenis van den ontwerper ozer grondwet het aankijken niet waard en het is maar goed, dat ze voorloopig in een enger behuizing komt te staan. Met den afbraak van de huizen tusschen Groote Paauwensteeg en Draaisteeg is men eveneens gisteren begonnen. Dat zal aan het eind van 1939 een heele verbetering zijn, wanneer daar een breede oprit naar den Blaak is gekomen. Maar dat is lang niet het eenige, wat over een jaar rondom den Coolsingel ver anderd zal zijn. Want vinden alle goede voornemens uitvoering, dan is op dat mo ment ook het scheefgezakte monument ver dwenen, waarop Coos Speenhoff zijn on sterfelijk lied van den diender zong; het Calandmonument, dat nog niet zoo enorm lang geleden met heel veel glorie werd ont huld en aan de burgerij van Rotterdam ten geschenke aangeboden. Naar dat steenen ge vaarte, een dorado voor de baldadige jeugd, wordt dit gedeelte Coolsingel nog altijd ten onrechte Calandplein genoemd. Hier zijn intusschen de bloemkraampjes uit hun asch herrezen, die lange jaren van Hogendorp gezelschap hebben gehouden. Zij zijn er minder op achteruitgegaan dan de .concurrenten van het Hofplein, die met de 'bezadigde Groote Markt en het aftandsche Beursplein genoegen moesten nemen. Over een jaarhoe zal het nieuwe beursgebouw dan opgeschoten zijn. En mis schien ligt dan het bouwvallige sociëteitsge bouw van de Doelen tegen den grond, om plaats te gaan maken voor het nieuwe Stadstimmerhuis. Wellicht zijn dan de oude panden ernaast, tot voorbij Pschorr, onder sloopershanden gevallen, heeft Pschorr zijn serre moeten ruimen voor de nieuwe rooi lijn, enz. Om vooral ook niet te vergeten de aan het eind van 1939 gewijzigde situa tie aan het Hofplein: een gedeelte reeds op niveau gebracht en in gebruik, de Delftsche Poort ontleed en in mootjes opgeborgen, de Schiekolk en een gedeelte Schie gedempt en het mos van de oude Beestenmarkt langs de Galerij opgeruimd ten bate van een ge makkelijker verkeersweg naar den Pompen- burgslngel. Aan de andere zijde van den Coolsingel zijn de vooruitzichten op veranderingen min der groot. Maar toch zijn ze er. Mogelijk zijn aan het eind van dit jaar reeds de twee oude pandjes gesloopt, rechts van Heek gelegen, waarin nu nog een kleer makerij en een sigarenwinkel zijn gevestigd. Naar uit goede bron verluidt, komt daar een nieuw hotel-restaurant, te exploiteeren door Martinot. Doch misschien zal de grootste verandering op onzen stadsboulevard minder zichtbaar zijn D'it jaar brengt ons o.m. de gemeenteraads verkiezingen. voor het vervoer van personen, werd vervangen door autotractie, nam dit vervoer, voor wat de stoomtramwegen en veerdiensten betreft, toch nog zoowel in aantal reizigers als in ont vangsten eenigszins toe. Door genoemden maat regel was het aantal reizigers per autobus ver voerd, natuurlijk belangrijk hooger. In totaal werden vervoerd 1.227.886 reizigers, d.i. 75.106 meer dan in 1936 en was de opbrengst van dit vervoer 503.689, d.i. 21.025 meer dan in genoemd jaar. De ontvangsten uit het vervoer van bagage, automobielen, enz. bedragende 58.884, ver minderden met 3634 als gevolg van de opening van de brug over het Hollandsch Diep bij Moer dijk, waarvan het veer Numansdorphaven-Wil lemstad den terugslag ondervond. Tengevolge van eenige uitbreiding van het postvervoer met de tramdiensten, waren de ontvangsten uit dit vervoer 883 hooger en ste gen hierdoor tot 59.883. Hoewel ook dit jaar maatregelen van over heidswege tot ordening van het verkeer achter wege bleven, hetgeen vooral op de vrachtprijzen zéér nadeeligen invloed uitoefende, had ook dit jaar het goederenvervoer een bevredigend ver loop: pl.m. 5000 ton goederen werden méér ver voerd dan het vorig jaar, terwijl de ontvangsten 6138 hooger waren. Tengevolge van het in het verslagjaar heer- schende mond- en klauwzeer, verminderde het veevervoer aanmerkelijk, zoodat in totaal de ontvangsten uit het goederen- en veevervoer slechts 2878 hooger waren. De ontvangsten „diversen" verminderden met 41.716 als gevolg van het niet meer ontvan gen van subsidies voor de veerdiensten van het Rijk en van de bij deze veerdiensten be trokken provincies. De balans per 31 Dec. 1937 toont in het debet: onk. van opricht, en concessies 4. (onv.), kassa en kassier 51.008 (62.381), effec ten (ter beurze genot.) 3.616 (14.152), stoom- tramw. op de Z.-Holl. en Zeeuwsche Eilanden 10.966.066 (10.965.023), stoomfr. Rockanje Oostvoorne 3.851 (onv.), stoombootdiensten 186.091 (onv.), magazijnvoorraad 222.453 (229.541), debiteuren en agenten 112.141 (159.768), vaste en roer. eigend., werkt, en ge- reedsch. 144..432 (137.395), deeln. in andere on dernemingen 'en vord. op ondern. waarin is deelgen. 12.088 (9.489), tegoed ink., verv. in volg. jaren 2.125 (37.217), kosten, naar volgend boekj. overgebr. 9.317 (10.457), verlies 1937 220.438 (129.995); en in het credit: kapitaal 1.000.000 (onv.), obligatieleeningen: eerste 3% pet. 1897 820.000 (onv.), tweede 3% pet. 1900 1.070.000 (onv.), 4% pet. 1914 299.000 (onv.), 5 pet. 1915 ƒ323.000 (onv.), 4% 1916 368.000 (onv.); rentelooze voorschotten: a. van het Rijk 2.465.129 (onv.), b. van de provincie Z.-Holland 1.806.535 (onv.), gerestitueerde rentel. voorsch. 228.291 (onv.), vern.-fonds stoomtr. Z.-Holl. en Zeeuwsche Eil. 141.507 (onv.), achterstall. coup. per 1/11 '34 tlm 1/12 '36 280.787 (168.472); obligatie-rente 1937 112.315 (onv.), te betalen kosten, verv. in volg. jaren 59.393 (63.585), saldo inbreng R.E.T.M. .verkoop paardetram Leiden, Dordr., Hoorn-Enkhuizen en likw. paardenbedrijven 1.731.469 (onv.), remboursementen 4.404 (6.422), waarborgsommen 814 (740), crediteu ren 109.515 (97.331), reserve afschr. 179.889 (179.373), buitengew. res. 933.587 (1.064.195). Aan de toelichting op de balans ontleenen wij het volgende: Op deelnemingen in andere ondernemingen en de vorderingen op ondernemingen, waarin is deelgenomen, zijn in verband met de resul taten van deze ondernemingen belangrijke af schrijvingen toegepast. De tramweg c.a., het rollend materieel en de inventaris, zijnopgenomen voor de aanschaf fingswaarde verminderd met de tot ultimo 1935 door den Minister van Waterstaat goedgekeurde afschrijvingen. Op het rollend materieel hebben in 1936 en 1937 geen afschrijvingen plaats gehad. Het vernieuwingsfonds is onveranderd geble ven, de vernieuwingen zijn ten laste van de exploitatie-rekening gebracht. De schepen, welke bij naasting door den Staat worden overgenomen, zijn gewaardeerd tegen bedragen, volgens de door den Minister van Waterstaat goedgekeurde „Vereenigde Inventa risrekening", na aftrek van de daarbij goedge keurde afschrijvingen tot ultimo 1935. Op een tweetal dezer schepen waarop nog most worden afgeschreven, had in 1937 geen afschrijving plaats. Op de overige schepen, vaste en onroerende eigendommen, werktuigen en gereedschappen, werden in vorige jaren afschrijvingen toegd- past;, deze activa zijn voorzichtig gewaardeerd. Op sommige vorderingen werd in verband met het daaraan verbonden risico een behoor lijke afschrijving toegepast. De magazijnvoorraden werden gewaardeerd tegen kostprijs. De winst- en verliesrekening over 1937 toont als verlies: obligatie-rente 112.315 (onv.), afschrijv. (onv.), expl.-saldo 153.385 (49.708); en als wins t: voorl. renteloos voorschot 45.000 (30.000), saldo interest-rek. 261 (2.027), saldo 220.438 (129.995). Aangiften van 18 Januari 1939. BEVALLENW. v, -Lier geb. de Klepper d, M. J. V. d. Sar geb. v. d. Bos z. W. Diemei geb. Maljers d. M. C. v. Loon geb. ,Riket d. C. M. Janssen geb. Huisman z. H. H Reiken geb. v. Wanum d. N. Schaper geb. Groen z. H. A. de Jong geb. Becks z. M. O. Tinkhof geb. Goudriaan d. G. H. Fritz geb. Bruins d. P. C. J. M. Lussenburg geb. v. d. Berg d. M. C. Pelk geb. de Boeck z. M. J. Andressen geb. Bouman z. K. Taapken geb. Westerwaal z. A. C. J. Oudeman3 geb. v. Lede z. M. Stolte geb. v. d. Jagt z. J. C. v. d. Pole geb. Raadsen z. J. v. Dalsum geb. de Graaf z. J. F. Langermans geb. Neuteboom d. J. v. d. Zee geb. Beers d. GEHUWD: W. Beider jm. 24 j. en A. J. D. Koster jd. 25 j. H. Bouwhuis 24 j. en A. H. Jansen jd. 21 j. R. Brants 33 J. en S. Mug 29 j. J. H. de Bruijn 32 J. en J. E. Simons 22 j. J. Duermevjer ges. 41 j. en S. de Kruis wed. 32 j. A. A. Ebeli 24 j. en M. Brouwer 23 j. D. N. van Es 27 j. en A. M. Rooseboom 18 J. C. Euser 24 j. en P. Giele 19 j. M. J. van Gammeren 24 j. en P. Kerkdijk 21 j. C. Griep 50 j. en F. B. Knaap ges. 30 j. M. A. van Haaften 32 j. en M. A. van Sluijs 30 J. A. H. M. Heek 31 j. en J. M. F. Kooijmans 22 j. E. Horstman 22 j. en E. van den Bergh 18 J. J. F. van Kalsbeek 20 j. en G. E. van Persie 20 j. A, H. Keuken 28 j. en J. de Jong 26 j. W. B. Knoops 22 j. en G. M. van Ooste- rom 23 j. J. van der Korput 26 j. en P. M. van den Bergh 25 j. W. L. H. Molkenboer 22 j. en A. R. Hannema 23 j. J. A. C. van der Pluym 24 j. en C. Knotter 23 j. F. J. Sanders 19 j. en H. Pronk 21 j. F. Schmidt 25 j. en N. M. Visser 24 j. L. J. W. A. Wassen 27 j. en W. van Gooi 20 J. E. M. van der Wielen 26 j. en B. G. van Wilgen 25 j. B. Wigmans 25 J. en A. M. de Voogt 24 j. C. H. Brugmans 30 j. en M. G. Sutherland 24 j. M. A. Elder- son 24 j. en E. Edenburg 25 j. A. de Graaff 26 j. en P. Klootwijk 28 j. P. Levering 22 j. en J. Baars 21 j. B. M. Tordoir 29 J. en P. A. J. M. Rademaker 28 j. M. J. W. A. de Vos 27 j. en J. de Vos 23 j. K. IJzerman 30 j. en M. de Vliet 28 j. J. K. Nuszbaumer 26 j. en E. Bleecke 22 j. P. Both 29 j. en P. H. Vroomman 30 j. L. G. Bovens 24 j. en G. J. van Woensel 24 j. J. M. van den Broek 29 j. en M. Tromp ges. 22 j. B. Damsteeg 27 j. en M. M. Booij 26 j. P. L. van Dongen 24 j. en J. P. Warnaar 21 j. J. van Doom 22 j. en H. Foppen 21 j. C. Euser 32 j. en P. Blok land 22 j. A. van Gijzelen 20 j. en A. G. de Jong 20 j. P. J. Klein Wolt 36 j. en E. Schraa 25 j. H. A. Niël 30 j. en A. C- Bronscheer 29 j. J. M. Soldaat 23 j. en C. E. J. Hoegee 19 j. C. Stein 22 j. en J. M. van Leeuwen 21 j. A. Tiemen 34 j. en M. M. Langerak ges. 25 j. L. Tiemen 25 j. en A. Hoefsmit 22 j. S. Verboom ges. 43 j. en C. E. P. Legrégreois wed. 42 j. P. Verolme 21 j. en E. Schilperoordt 17 j. J. de Vries 21 j. en W. A. van Dijk 28 J. J. Westerweel 22 j. en H. van der Laan 21 j. F. A. Wynen 20 j. en C. Buijsman 20 j, W. van Beveren 26 j. en J. Vermeulen 22 j. M. Blanken 27 j. en C. G. Koops Z5 j. C. Brandt 28 j. en J. de Kreij 23 j. C. C. Gooijers 28 j. en C. H. de Jong 32 j. M. J. W. Heringa wed. 33 j. en J. G. van Zanten 25 j. J. D. de Koning wedr, 62 j. en C. J. C. Sable- relle jd. 56 j. J. L. Kraanen jm. 23 j. en R. van Ham jd. 23 j. J. Nekaman jm. 26 j. en J. L A. Zwart id.. 24 j. C. J. Sondermeijer jm. 24 j. en F. H. C. van Brederode jd. 23 j. T. Steen beek jm. 30 j. en C. Muller jd. 26 j. OVERLEDENS. v. Katwijk vr. van N. Taze- laar 57 j. i. Lindon vr. van G. v. Wijk 78 j. L. Koster m. van T. W. Driessen 42 j. H. J. Bennis m. van G. P. Verkaik 47 j. T. Wouters z. 4 m. A. H. v. Holten z. 6 J. M. v. Groningen wede. van M. de Groot 78 j. J. Verhagen ongeh. m. 55 j. B. de Grijs m. v. M. L. Overeem 65 j. J. v. d. Perk m. van C. Lagendijk 63 j. G. Roos ongeh. vr. 31 j. A Wilders ongeh. vr. 50 J. C. de Ruiter vr. van J. v. d. Velde 71 j. C. Wiering vr. van S. Visser 55 j E. C. v. Duijvendijk wede. v. P. J. de Klerck 81 j. J- Vermeulen m. van A. Bergwerf 73 j. J. Hollebrandse wedr. v. C. A. Steutel 88 j. Voorts als levenloos aangegeven: J. G. de Looze geb. Bruinzeel z. Voor het Departement Rotterdam van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel heeft de heer dr. J. G. van Dillen, Privaatdocent aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, gister avond een voordracht gehouden over „Het Gildewezen als bedrijfsorganisatie. Na een inleidend woord van den voorzit ter, den heer C. van Stolk, merkte de heer van Dillen op, dat er iets gemeenschappe lijks is met de tegenwoordige problemen van ordening en de vestigingswet. Het gildewe zen, vervolgde spr., was aanvankelijk alles kleinbedrijf. Omtrent het jaar 1000 voelden de ambachtslieden in de zich ontwikkelende West-Europeesche steden de behoefte, zich vaksgewijze te vereenigen. Het product werd met primitieve middelen vervaardigd. Het ontstaan van de gilden schijnt een godsdien stig motief geweest te zijn. Ze waren vrije vereenigingen en er was nog geen dwang voor het lidmaatschap. Op den duur vond de stedelijke overheid het noodig controle uit te oefenen; het gilde moest door haar goedgekeurd worden. Daarna werd het lid maatschap over het algemeen verplicht, uit hoofde ook van het feit, dat het gilde een publiekrechtelijke corporatie werd. Veelal hadden de gilden ook verordenende bevoegd heid, doch ze werd zeer beperkt en ging over in een adviseerende bevoegdheid. Een belangrijk kenmerk van de gilden was, dat zij zich intensief bezig hielden met den waarborg van vakbekwaamheid. De omstan digheden maakten de concurrentie niet zoo heftig, doch men stelde geen gemeenschap pelijke prijzen vast. Werkstukken uit de mid deleeuwen zijn niet talrijk overgebleven, maar wat er nog is, getuigt volgens dr. Ber- lage van groote vakbekwaamheid en hooge cultuur. Een andere tendenz van het gildewezen was een nivelleerende. Een recht was het recht van mede-koop, zoodat de voordeelen van inkoop allen ten goede kwamen. Later kwam er een interlocale concurren tie. De gilden drongen toen aan om den in voer te beperken tot tweemaal 's jaars, tijdens de jaarmarkten. Het locale protectio nisme werd hoe langer hoe sterker, vooral toen de gilden, politiek g sproken, machtiger werden. Dit was zeer zeker in Duitschland het geval. Ook de stad Utrecht kwam geheel in handen van de gilden, doch dit was hier een uitzondering. Die politieke bedrijvig heid is aan het karakter als bedrijfsorganisa tie nooit ten goede gekomen. In de 16e eeuw werden de politieke func ties aan de gilden ontnomen. Niettemin kre gen de gilden nog dikwijls hun zin, zooals in Amsterdam, waar zij nooit politieken in vloed hadden en toch het locaal protectio nisme bijv. ten aanzien van den verkoop van scheepsbeschuit zegevierde. De gil den wilden in hoofdzaak beveiligd zijn tegen concurrentie van het platteland. De ge meenschapszin beperkte zich tot de eigen stad. Er was volgens spr. wel degelijk groeps-egoïsme. Venten in de steden was verboden. In de middeleeuwen kwam niemand op voor bedrijfsvrijheid. Het bestaan van de Gilden was niet denkbaar zonder de werk zaamheid van het stadsbestuur, dat bijv. den broodprijs regelde, van meel en bier, dus- van artikelen, die van belang waren voor de geheele bevolking. Met de loonen be moeide het stadsbestuur zich eveneens nu en dan. Het hield dus de gilden in bedwang. Tegen het einde van de middeleeuwen ont stond de verandering. Toch schafte de abso lute monarchie de gilden niet af, doch be perkte hun bevoegdheden. Naast het klein bedrijf ontwikkelde zich het fabricage-be- drijf. Dit kwam op buiten het gildewezen. Er ontstonden nieuwe industrieën, zooals in Frankrijk. In ons land is in de 17e eeuw tot ontwikkeling gekomen de veredelingsindus trie, buiten gildeverband, al was er wel or ganisatie. Spr. gaf hiervan uitvoerige voorbeelden. De nieuwe denkbeelden van het natuurrecht, in de 2e helft van de 18e eeuw, brachten geen oppositie tegen de gilden. Met de Fransche revolutie werd het anders. Vrijheid vond met een essentieel deel van de natuur. Men wilde afschaffing van de overheidsbe moeiing en van de gilden, ook al omdat de gilden zich keerden tegen technische ver beteringen. Na de pauze weidde spr. nog uit over de afschaffing van de gilden. Dinsdagavond j.l. werd onder leiding van den heer H. L. van Riel in het gebouw van den Katholieken Kring een zeer geanimeerde bridge-drive gehouden ten bate van „Huize Padua". De uitslag luidt als volgt: Groep A even lijn: le prijs mevr. Van Schaick en mej. Verhyck, 2e prijs mevr. De Groot en mej. De Groot, 3e prijs ir. L. F. de Wit en de heer Heusscher, 4e prijs dr. J. F. Dungelmanr. en mevr. Dungelmann. Groep A oneven lijn: le prijs de heer en mevr. Schaper, 2c prijs mevr. Van Waarden en mevr. Oelsen, 3e prijs de heer Karreman en de heer v. d. Linden, 4e prijs mevr. C. Hen driks en de heer C. v. d. Cammen. Groep B. even lijn: le prijs de heer en mevr. Neef, 2e prijs mej. v. d. Bos en mej. Brouwer, 3e prijs mr. van Eyck en mej. H. Breys, 4é prijs de heer ten Brink en de heer Berten. Groep B oneven lijn: le prijs de heer en mevr. Nefkens, 2e prijs de heer Verwiel en de heer Noyons, 3e prijs mej. Breys en mej. van Wel, 4e prijs de heer Van Eyck en mevr. Kampschreur. Woensdagavond werden voor den wedstrijd om de bordenbezetting de volgende partijen ge speeld A. CremerW. H. Cremer 02; F CremerB. M. Steyger 20; A. J. MulderJ. A. Lodewijkx 02; Jos. LodewijkxB. C. Wou ters 02; M GodijnH. v. d. Sluis 11; H. H. W. BorghardtD. Ardon 20; I. BonavangJ. v. d. Eist 0—2; Chr. v. d. Spek—N. van Velthoven 2—(j; J. v d. KrukW. H. Cremer 20; L. HeijdraN. v. Velthoven 1—1; Chr. v. d. Spek A. Cremer 20; P. JongbloedF. Cremer 02; B. M. SteijgerJ v. d. Kruk 02; Chr. v. d. Spek—W. H. Cremer 2—0; J. A. Lodewijkx—A. Cremer 2—0; A. Cremer—F. Cremer 0—2; A. CremerJ. v. d Kruk 02. Gisteravond werden de voorwedstrijd-partijen van de A-groep in het Oude Raadhuis gespeeld. De derde ronde bracht de volgende uitslagen J BullerL. D. Baardewijk afgebroken, eerst genoemde heeft een stuk voor; W. Pion—H. Wittevrongel 2-0; J. Kerver-G. H. v. Leeuwen 0—2; P. Meinster—J. v. Kloeten 1—1. Eerste ontvangen foto na de inneming van T arragona door de troepen van Franco. Het uitdeelen van brood aan de burger- bevolking. Knalpot-ridders veroorzaken ongelukken. Twee motorrijders, die door hun onvoor zichtig rijden een ongeluk veroorzaakt had den, hebben voor de rechtbank terechtge staan Ee eerste was de 21-jarige kraanmachinist A- v. d. S., die, terwijl hij nog niet in het beait van een rijbewijs was, op 20 Mei met zijn verloofde mej. F. M. Smits op de duo, een ritje gemaakt had en daarbij op den Schulpweg in aanraking was gekomen met een lantaarnpaal. Voor v. d. S. zoowel als voor zijn verloofde had dit ongeluk licha melijk letsel meegebracht. Eerstgenoemde had een onderbeen gebroken en zijn ver loofde een dijbeen. Zij was tot eind Sep tember in het ziekenhuis verpleegd, vervol gens thuis, daarop weer vier weken in het ziekenhuis en eergisteren is zij juist ont slagen. Zij kan zich op het oogenblik nog slechts met behulp van een kruk voortbe wegen, maar naar het oordeel van den dok ter zal alles weer terechtkomen. Een verklaarbare reden voor de botsing met den lantaarnpaal was er niet geweest. Ander verkeer was er op dat oogenfolik niet. Verdachte beweerde, dat zijn verloofde hem bij den arm had vastgepakt, maar 't meisje sprak dit tegen. Zij had het wel -tegenover de politie verklaard, maar dat had ze gedaan om verdachte te deseulpeeren. Hij had haar later ook een brief geschreven, waarin hij haar adviseerde ook voor de rechtbank een dergelijke verklaring af te leggen, maar dat wilde het meisje niet. Het O.M. waargenomen door mr. E. D. H. Schutter vond het onvoorzichtig en licht vaardig van verdachte om, terwijl hij nog zoo weinig routine had, een meisje aks duo passagier mee te nemen en bovendien nam het O.M. hem zeer kwalijk, dat hij getracht had 't meisje tot het doen van een valsche verklaring over te halen. Het O.M. eischte 1 maand hechtenis. De tweede zondaar van den weg was de 23-jarige sleepbootkapitein P. S., die op 24 Augustus, toen hij met een motorfiets over den Wolphaertsbocht reed, geen voorrang gelaten had aan een van rechts komende fietsxijdster, waardoor een aanrijding was ontstaan, die 'bet meisje een lichte hersen schudding benevens een sleutelbeenfractuur kostte. Uit de verklaringen van de getuigen bleek dat verdachte, die in gezelschap was van een anderen motorrijder, zeer snel gereden had. Een chauffeur van 'n vrachtwagen, die door verdachte gepasseerd was, schatte zijn snel heid op 65 K.M., terwijl anderen een snel heid van 70 a 80 noemden. Verdachte had dan ook geen gelegenheid meer gehad te stoppen en hoewel hij zeer stug geremd had was het aangereden meisje toch nog over een afstand van 20 meter meegesleept. Ver dachte was er zelf ook niet zoo goed afge komen. Hij is ernstig aan het hoofd gewond geraakt, terwijl hij ook een hersenschudding had bekomen. Als gevolg hiervan wist hij zich niets meer van het ongeval te herin neren, evenais het slachtoffer. Op grond van de geboorde getuigenver klaringen, beeft het O.M. verdachte s schuld bewezen geacht en tegen hem geëischt eeh hechtenis van 4 maanden, benevens intrek king van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. De verdediger, mr. W. Noordiik, betoogde dat verdachte in het gelheel niet onverant woordelijk had gereden en dat hij gedaa" had, wat mogelijk was CMl een aanrijding te voorkomen. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. Voor het geval de recht anit echter verdadhte's schuld mocht aannemen verzocht pleiter niet mee te_#aan1 den desastreuzen eisch van he O. doch ver dachte een geldboete of een voorwaardelijke straf o<p te leggen: Uitspraken 11 Januari. De Amerikaansche altzangeres Emylon Bie- denharn gaf in het Nut een liederavond met den program, waarvan de samens e hng niet getuigde van stijl en maak. e zeer vele componisten waren kris en kras door elkaar gezet, wat den avond een onrustig karakter gaf en het volgen der liederen wel bemoei lijkte. Wat bij deze zangeres voor alles opvalt is, dat haar muzikale intuïtie en artistiek sen timent zoo zeer verschillend zijn en zoo he melsbreed van elkaar afwijken bij verschil lende liederen, dat het bijna onbegrijpelijk is, dat ze door een en dezelfde zangeres worden gezongen. Deze scheidingslijn liep precies tusschen de liederen voor en na de pauze. Wat onverdeelden lof verdient is de prach tige, volle en sonore altstem met een uitge breid register; een stem, zooals men er maar weinig te hooren krijgt. En het is zoo dood jammer, dat een dergelijke natuurstem door een andere opleiding niet beter ontwikkeld en gevormd is. De manier van zingen is nog te stroef met te weinig buiging en losheid; over 't algemeen bij het forto te onbeheerscht, waardoor meermalen ruwheid ontstaat en de zuiverheid in het gedrang komt. Aan kleur- schakeering en variatie van coloriet móet bo vendien nog meer zorg worden besteed. Bij het voluit zich geven, komen deze tekort komingen het meest opvallend naar voren, terwijl daarentegen in het mezza voce, waar"" mede de zangeres zeer mooie dingen doe charme, poezie en intimiteit in hooge mate zijn waar te nemen. Dan is van haar zingen volop te genieten. De kunstzinnige waarde van haar zang kunst wordt geheel beheerscht door haar ver mogen om de geestelijke diepte en inhoud van een lied te peilen en aan te voelen. Van de liederen die ze geestelijk niet aan kan en niet in zich heeft kunnen opnemen, zingt ze alleen de noten zonder meer, zonder eigen beleefde ontroering, zonder voordracht en emotie. Zoo was bijv. de vertolking van de liederen van Brahms en Schubert vlak en glad, zonder bewogenheid en leven. Terwijl daarentegen, om een ander voor beeld te noemen, de liederen van Cornelius en in het bijzonder „In der Mondnacht" m „Wiegelied", van een lyrisch en innig- poëtisch karakter 011 eenvoud, ongetwijfeld zich geheel aanpassend aan de mentaliteit en gevoeligheid der zangeres, prachtige voor beelden waren van intieme liedkunst, waar- bij de stem, welke zich in deze liederen voornamelijk beweegt tusschen piano, half- sterk, bloeiend van timbre en vol klank- adel was terwijl de techniek hier boven dien veel beter verzorgd was en de voorko mende slordigheid van voor de pauze af wezig bleef Ook in eenige Amerikaansche liederen waarmede de avond werd besloten was in zang en voordracht zeer veel te prij zen. en te genieten. Coenraad Bos, die we langen tijd niet meer op net podium hebben gezien, deed zijn naam van uitstekend begeleider weer alle eer aan. Het was wel opvallend, dat óók hij na de pauze er pas geheel in was en pianospel gaf, dat van hem altijd zois te bewonde ren geweest. De nobeler stemming en de artistieke sfeer van na de pauze, was mede voor een groot deel aan zijn prachtige en warme be geleidingskunst te danken. Wanneer deze zangeres zich technisch en artistiek verder weet te ontwikkelen en zich vooral zal weten in te werken in in houd. beteekeniis, sfeer en stemming van den tekst, zal van haar nog veel zijn te ver wachten. Ze is het aan haar nobele en zeer bijzondere stem verplicht. G. Heden heeft de inspecteur van P°xl*ie' de heer L. Hermans, chef van het bureauaan de Hoflaan, in intiemen kring J veren jubileum herdacht. Vanmorg j in zijn woonhuis aan de Graaf °VSS aat gecom plimenteerd door den 0 pecteur J. C. Norenburg van het bureau aan de Meerman straat, namens den commissaris, hoofdinspec teur en inspecteurs. Hoofdinspecteur Noren burg was vergezeld van de twee inspecteurs van het bureau Hoflaan, de heeren A. de Jong en H- Hartman. Een vaas met bloemen plus een oorkonde werd den jubileerenden inspec teur aangeboden. Namens de agenten van het bureau Hof laan kwam een deputatie, bestaande uit den brigadier K. L. Roetman, den oudsten majoor M. Dolvers en den oudsten agent G. Bok. Zij boden een leeslamp en een radiotafel aan. De rechercheurs van de derde afdeeling waren vertegenwoordigd door den majoor-recher cheur C. Kleppe en den rechercheur A. van der Merwe. Hun gelukwenschen gingen ver gezeld van een bureaulamp. Talrijke andere geschenken heeft de heer Hermans nog mogen ontvangen. Ook vele schriftelijke en telegrafische gelukwenschen kwamen binnen, o.a. van den R.K. Bond voor Groote Gezin nen en van de Katholieke Kinderuitzending. Namens de R.K. Vereeniging van Hooger Politiepersoneel in Nederland, van welke vereeniging de jubilaris vele jaren de ijve rige secretaris is geweest, werd een bloemen hulde gebracht. Een deputatie kwam de ge lukwenschen aanbieden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2