Costuums naar maat uit laatste Coupons f25.- RESIDENTIE - TO ONEEL HILLEGERSBERG, DE VERDUISTERINGS PROEF. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. SCHIEBROEK. HOEK VAN HOLLAND MAATKLEEDING NOORDBLAAK VRIJDAG 20 JANUARI 1939 BALANS- OPRUIMING! RESTANTEN! SPORTCOSTUUMS, Restanten FM 7.50 REGENJASSEN, Restanten.. 13.50 DEMI -S AIS O N S, Restanten.. 19.50 WINJERJASSEN, Restanten.. 21.50 ROTTERDAMSCHE FLITSEN. Stralende Dageraad. De Ned. Vereeniging van Antiquaren exposeert te Rotterdam. DE TENTOONSTELLING GEOPEND BURGERLIJKE STAND DE KLOKKEN VAN 1941 is, dat men het sinds vijftig jaren ongeveer niet meer aandurfde, ze te laten galmen. Het lijkt ons een goed denkbeeld, met het officieele in gebruik nemen van deze twee wachters van de lucht te wachten tot 1941, wanneer ze de herauten kunnen zijn van een nieuw, mooier, in grooter Rotterdam. De klokken van 1941, zouden we ze willen noemen, deze kolossen. En haar klanken zul len de feestelijkheden inluiden en aan dit inluiden een bijzonder, romantisch cachet verleenen. Een dergelijke daad zou vooral gewaar deerd worden door het volk, dat zoo gevoe lig is voor symboliek en terecht bijzondere dagen graag op bijzondere wijze herdacht ziet. ding bestendigd zou blijven en dat ook dezS tentoonstelling daartoe zou medewerken. Wethouder Ratté, vervolgens het woord verkrijgende, verklaarde, dat het gemeente bestuur met genoegen deze tweede tentoon stelling van de vereeniging in Rotterdam ge houden zag. Spr. vertrouwde, dat de belang stelling daarvoor mee zou vallen. Er zijn in Rotterdam veel burgers, die boeken verza melen en die na hun veeleischende beslom meringen in het bedrijfsleven verkwikking koeken in het mooie boek. Deze tentoonstelling toont ook opnieuw aan, dat onze cultuur haar indrukwekkende geschiedenis heeft en in een ver verleden wortelt. Voor deze demonstratie hebben we in onze dagen erkentelijk te zijn. Hiermede verklaarde de wethouder de tentoonstelling voor geopend. We mogen nu wel veronderstellen, dat elke Rotterdammer weet, dat 1941 voor onze stad een belangrijk jaar zal zijn. Uiteraard is elk jaar belangrijk. Dit zal eenieder beamen, die den loop der gebeurtenissen regelmatig volgt. Elk jaar geschiedt er in onze stad iets heel bijzonders. En over het algemeen kunnen we toch zeggen, dat het van verheugenden aard is. Maar juist omdat er elk jaar iets ge beurt, waarover we later spreken, komen we er niet zoo gemakkelijk toe, er een uit te zonderen en bijzonder te gedenken. Tal van belangrijke gebeurtenissen vonden plaats, zonder dat we er meer dan gewone aandacht aan besteedden. Wij Rotterdam mers houden nu eenmaal niet van uiterlijk vertoon. Er is daarom des te meer reden, om het jaar 1941 met belangstelling tegemoet te zien en eens te overwegen, hoe we het een bij zondere plaats zullen kunnen laten innemen in de rij van jaren, waaruit een menschen- leven bestaat en waardoor ook de geschie denis van een stad gevormd wordt. Men weet het, een aantal grootsche pro jecten komt, indien alles goedgaat, in 1941 gereed. En de Rotterdammers, die op aanspo ring van de bekende tentoonstelling hun stad hebben ontdekt, zullen dan wèèr op ontdek king moeten uitgaan. Want het zal een ander Rotterdam zijnf dat zich aan hun oogen zal vertoonen en, naar we hopen, aan de oogen van duizenden en duizenden vreemdelingen, vooral uit de Zuidelijke provincies, die dan door een prachtigen, nieuwen weg met de Maasstad zullen zijn verbonden. En men zal ongetwijfeld een feestpro gramma opmaken. Voor dit feestprogramma nu hebben we een denkbeeld, dat we graag aan de bevoegde autoriteiten in overweging geven. Het gaat hier om klokken. In 1941 zal vol gens berekening ook de restauratie van den Sint Laurenstoren gereed zijn. Dit monument uit de Middeleeuwen is nog steeds een do- mineerende factor in het aspect van onze stad. Jaren en jaren is de toren al blind. De groote wijzerplaten, waarvan de cijfers en wijzers zoo heerlijk in de zon konden schit teren, zitten achter een stellage verborgen. Menigeen, wiens dagelijksche weg hem voert door straten en over pleinen, die uitzicht ge ven op den toren, kijkt nog steeds onwille keurig naar boven, door een gewoonte, die een tweede natuur geworden was. De velen ,die zich eiken dag naar het ge bouw van onze krant begeven, zullen een maal weer de klok van den Sint Laurens kunnen raadplegen, om er hun horloge mee gelijk te zetten. En het zal weer zijn zooals vroeger. Dit zal dan onopgemerkt geschieden. Maar achter de klok schuilt het carillon, dat zoo lang gezwegen neeft. Wanneer dit mogelijk is, zal men het natuurlijk vol vreugde laten spelen, teneinde de tolk te zijn van heel een verheugde burgerij. Er bevinden zich in dit carillon intusschen twee brandklokken, wier zwaarte zoo groot 5119VS 66 stoord. Opmerkelijk in dit verband is wel, dat van de Haagsche tooneelisten, die hun medewerking aan „Glorious Morning" ver leenen, nu juist alleen de vertolkster der hoofdrol, die een zoo zuivere creatie van de geloofsheldin weet te geven, haar naam leen de voor het bedoelde protest. Wat de vertolking betreft, refer eer en we ons overigens aan de bespreking der Haag sche première. Behalve Adrienne Canivez, (Leda), muntten vooral Richard Flink (als de oude grootvader) en Coba Kelling (Le da's moeder) uit. De partij van Mieke Flink-Verstraete (Katherina) werd door Enny Meunier over genomen en zeer acceptabel gemaakt. Ook de Leman-typeering van Max Croiset viel op. Het talrijke publiek volgde de ongewone handeling met gespannen aandacht en toon de door herhaalden en nadrukkelijken bij val, dat het de bedoeling van den schrijver- apprecieerde. Toen aan het slot de geloofs heldin voor de treden van het schavot uit riep: „de mensch moet en zal vrij zijn om te zeggen, dat hij gelooft", barstte er een langdurig applaus bij open doek los, dat ten overvloede bewees, hoezeer het spel de aanwezigen in de ziel had gegrepen. Aan enkele rollen valt intusschen nog wel te retoucheeren en op de zuiverheid van het gesproken Nederlandsch kan beter worden acht gegeven. In elk geval een stuk, dat warme aanbeveling verdient. L- H. om hun inhoud van belang zijn voor de drukkunst. Hierbij vinden we een „Exem- plaar-boeck" met schoonschrift-modellen, ,,De jure belli ac pacis" van Grotius door Blaeu (1631), een monumentalen Elzevier bijbel en ook eenige moderne luxe-drukken. Curiosa zijn een „Kern der kerkelijke his torie", in twee zeer kleine deelen van 5 bij 3V2 c.M. en een boekje, dat nog kleiner is n.I. een Engelsche almanak uit 1938, niet grooter dan 2 bij IV2 c.M. Toch is ook dit boekje nog met gravures verlucht. Wie het koopt in étui, vindt, er een vergroot- glaasje bij! Veel is er op het gebied van reizen, plaatsbeschrijving en cartografie. Bij menig stuk zal het hart van den Rotterdammer opengaan, b.v. bij de uitgaven en prenten, die op de oude zeevaart betrekking hebben en op de geschiedenis van het land der Maas. Van de hoofdstad zijn er o.m. „Am- stellredams eer ende opcomen", de „Gezich ten" van Nooms en het grachtenboek van Philips. De letterkunde is met een aantal belang wekkende en soms zeer omvangrijke uit gaven vertegenwoordigd van Nederlandsche en Fransche dichters, de natuurlijke histo rie met fraai-geïllustreerde boeken over vo gels, .vlinders, bloemen en planten, terwijl ien slotte de schoone bindkunst in den loop der eeuwen in tal van voortreffelijke werk stukken der oude meesters wordt getoond. Hoewel de zaal in den Kunstkring zich weinig leent voor tentoonstellingen van de zen aard het kostbare oude boek zou men in een warmer en stijlvoller omgeving wen- sehen te zien heeft men toch een aantrek kelijk geheel weten te creëeren. De bezoe kers zullen de komende veertien dagen op deze tentoonstelling aangename en vrucht bare oogenblikken kunnen doorbrenen. De plechtigheid van de officieele opening. Er was zeer veel belanstelling voor de officiëele opening van de tentoonstelling, gistermiddag om drie uur. Daar waren aan wezig de wethouder van onderwijs, de heer J. B. J. Ratté, de directeur van de gemeente bibliotheek, Dr. Kossmann, de directeur van het Museum Boymans, de heer D. Hannema, de voorzitter van den Kunstkring, mr. J. R. Goddard, de voorzitter van den Rotterdam- schen Boekverkoopersbond, de heer Donncr, de oud-archivaris Dr. Wiersum, en vele anderen. Namens het bestuur van de Vereeniging van Antiquaren sprak de voorzitter, de heer Menno Hertzberger uit Amsterdam, woor den van welkom. Spreker, deelde een en ander mede over de tentoonstelling en over de vereeniging, die haar in het leven riep, om vervolgens een enkel woord te wijden aan antiquariaat en bibliophilie. De liefde voor oude boeken geeft veel genot en is van groot belang voor de persoonlijkheid om de rust, die ervan uitgaat. Het antiquariaat in Nederland heeft een goede reputatie ook onder vreemdelingen. De antiquaren zijn ook niet uitsluitend kooplieden, maar zelf blblio- phielen, die met de liefhebbers samenwer ken op het gebied van het mooie oude boek. Spr. hoopte, dat deze goede verstandhou- Het tooneelspel „Glorious Morning" van Norman Macowan, dat begin December zijn eerste Nederlandsche opvoering beleefde in de bakermat van Dirk Verbeeks gezelschap, kwam gisteravond eindelijk naar Rotterdam, waar het op het Volksuniversiteits-program- ma een vervroegde beurt kreeg toegewezen. Na welke première, zoo wij hopen, de baan is vrij gekomen voor vertooningen buiten be sloten kring; vertooningen, die zeker ook van de zijde der katholieke bevolking op belang stelling zullen mogen rekenen. Want „Glorious Morning" in een uit voerige bespreking te dezer plaatse ging de faam het stuk reeds vooruit verdient in meer dan één opzicht die belangstelling vol komen- Al was het alleen omdat het een „tijdstuk" is met vlotten en levendigen dia loog, onder bekwame regie bovendien zeer aannemelijk ten tooneele gebracht. Een „tijdstuk", dat de in de huidige wereld botsende wereldbeschouwingen raak en zake lijk, zonder geraisonneer en wijsgeerige diepzinnigheden op de planken zet en tegen over het geloof in de staats-almacht den triomf van het geloof in God en van de ge wetensvrijheid accentueert. We moesten tijdens deze opvoering onwil lekeurig denken aan het „manifest der too- neelspelers", dat dezer dagen de wereld werd ingezonden en waarin deze hun beklag doen over het verbieden door „bestuursinstanties en politieke groepen" van stukken „van socia le en cultureele beteekenis, die een uitspraak bevatten over de groote vraagstukken van het geweld en de onderdrukking, van het machtsmisbruik en de rechteloosheid" tot groot nadeel van „het toch reeds moeilijke tooneelbedrijf" en zeer ter detrimente van „de toekomst van de geestelijke vrijheid in het algemeen." Welke die tooneelstukken zijn of waren, onthulde het „manifest" niet. Maar zeer stel lig vindt het onderhavige spel een stralende plaats in de omschreven categorie, zonder dat het blijkbaar in zijn tocht over de Neder landsche planken door eenige „bestuurs- instantie" of „politieke groep" wordt ge- De Nederlandsche Vereeniging van Anti quaren heeft het initiatief genomen, om de belangstelling voor het mooie oude boek bij het publiek te verlevendigen en organiseert daartoe tentoonstellingen op dit gebied. Ge legenheid om oude boeken door eigen aan schouwing te leeren kennen is er niet ge regeld in ons land, dat maar één boeken museum bezit (Meermanno Westreenianum in den Haag) en dat wel velé bibliotheken telt, maar die niet gewoon zijn haar schat ten te toonen. In 1936 heeft de Vereeniging van Ned. Antiquaren in Amsterdam haar eerste ten toonstelling gehouden, die toen een groot succes werd. De tweede heeft thans in Rot terdam plaats, waarvoor de zaal van den Kunstkring aan de Witte de Withstraat is gekozen. Voor het materiaal heeft men uitsluitend geput uit het bezit van de leden der veree niging. Namen van firma's worden echter bij de inzending niet genoemd. Een opeen- hooping van velerlei werken heeft men voorts willen vermijden en men handelde volgens de zinspreuk „Niet hoeveel, maar eel". Dat aldus een kleine keuze moest worden gemaakt ligt voor de hand, want alleen al het Nederlandsche boek heeft een belang rijke geschiedenis, terwijl men de boekkunst uit den vreemde niet wilde laten ontbreken. Bij de indeeling heeft men er ten slotte naar gestreefd, dat het geheel ook een beeld zou geven van de ontwikkeling der druk kunst. Er is dus ook een kleine collectie hand schriften bijeengebracht, waarvan wij ver melden een bundeltje preeken van Jodocus Cats, later kanunnik van Haarlem en aarts priester van Kennemerland. De teksten wer den geschreven door Maria van Wieringhen, religieuse van Den Hoek te Haarlem, het bekende jionnenklooster aldaar. Het ware te wenschen dat dit fraaie handschrift, dat ook uit geschiedkundig oogpunt zeer de moeite waard moet zijn, een passende bestemming kon vinden, b.v. in het Bisschoppelijk Mu seum te Haaïlem, dal toch dl mèer' herinne ringen bevat aan de zusters van Den Hoek. Een kleine groep incunabelen omvat oude preekenbundels en andere fraaie en zeld zame uitgaven. Dan volgen de post-incuna- belen en verdere boeken uit de zestiende tot de achttiende eeuw. We noemen daarvan een. leven van Huig de Groot door Brandt, een zeer zeldzaam Duitsch boekje over het schaakspel uit 1617, fraaie uitgaven van Klassieken, o.a. door Erasmus bezorgd, een bundel muziek van Cornelis Schuyt uit 1600, het handboek der architectuur van Vignola ii een Nederlandsche editie van 1643, pree- hen van Vineentius Ferrer, enz. Onder den titel „Typographic" zijn een aantal boeken bijeengebracht, die behalve Pupillenstraat 74b P. Vuyk jm. 25 j. en A. F. v. d. Poel jd. 22 J., Duivenvoordestraat 89a D. Alken jm. 21 j. en M. Krispijn jd. 19 j., Gaf felstraat 4a P. J. Campo jm. 22 j. en S. P. Rjjnooy jd. 22 j., Meerster Willemstraat 28a W. P. Hofman ges. 33 j. en T. de Vries ges. 30 J., Brabantschestraat 33a G. P. Simonis ges. 36 j. en M. H. de Vos ges. 45 j., Hillestraat 54c M. H. Evers jm. 33 j. en C. T. Vinke jd. 34 j., Van Vollenhovenstraat 24. Aangiften van 19 Januari 1939. BEVALLEN: M. ViserValk z. M. Peeman —v. d. Bergh d. M. ZandvlietVerwaal d. A. P. Borsje—Kuipera z. H. de Jongv. Mourik d. H. Kievietv. Gelderen d. C. v.d. Herik—Euit d. J. Planken—Hordijk d. G. van DurenIerschot d. J. A. van Vuurende Reus 2 z. C. E. Lodder—v. Raamsdonk z. N. A. HaslinghuisBaaij z. L. v. 't Hoftv. d. Weck d. E. de GoedeSteffens d. N. Soudijnde Visser z. L. J. P. KraanDiks d. M. E. van Oosten—Marcusse d. T. Hem- peniusMaasdam z. A. v. OuwerkerkWols d. A. J. v. ReedeBoet d. E. de Visser Goossen z. P. S. A. M. v. LoonScheeren z. J. M. HermansGerritsen z. M. J. de Pair de Jong z. J. A. Zweerev. Dam d. N. de BruijnSchuttevaar d. A. StokHuijzer z. M. T. SterkensSchneijderberg z. A. Ko renhofZandstra z. ONDERTROUWD: J. Wilkes jm. 25 j. en T. Borkus jd. 25 J., Diergaardesingel 79c L. E. v. Trierum jm. 28 j. en M. J. Peereboom jd. 25 j., a/b sleepschip Aschaffen!burg. Stadionweg 115 G. W. Pronk jm. 20 j. en J. Peijffers jd. 23 j., Tjimahi (N.-I.) M. J. v. Anholt wedr. 33 j. en W. C. Heerliem ges. 34 j., Baan 101 W. A. de Beer jm. 28 j. en J. Jochims jd. 22 j., Hendrik de Kei(jserstraat 53a P. Bekkers jm. 30 j. en P. Goedendorp jd. 36 j., Amsterdam M. v. Dalen jm. 27 j. en M. v. Ballegoyen jd. 23 j., Oudelandstraat 28 D. Diederik jm. 26 j. en G. A. Esmejjer jd. 21 j., Infirmeriestraat 5b J. den Draak Jm. 34 j. en J. M. Starreveld jd. 24 j., Jonker Franstraat 29a D. Faassen jm. 24 j. en C. P. v. d. Horst jd. 22 j., Speel- manstraat 92b A. L. v. Gils jm. 23 j. en T. A. Boks jd. 21 j.t Albregt Engelmanstraat 41b P. W. F. Herrijgers jm. 29 j. en T. Rotterdam Jd. 30 J., Hillegersberg A. Heijlema gec. 44. J. en A. Knijf jd. 46 J., Mathenesserstraat 156c L. Hoogendtjk Jm. 29 j. en J. v. Dijk jd. 30 j., Aeidiusstraat 71a A. Keijzer jm. 30 j. en M. A. v. d. Elburg jd. 21 J„ Boelstraat 4c H. W. Kooke jm. 23 j. en W. v. Looyen jd. 20 J., Vaste land 20b C. W. de Lange jm. 24 j. en E. Berk hout jd. 22 j., Schiedam M. Leer jm. 20 j. en C. Elshout 1. 19 j., Tuindersstraat 51b E. v. d. Mede jm. 25 j. en S. Noordzij jd. 24 j., Hooi- drift 13a L. v. Meegdenburg jm. 33 j. en C. J. Regeer jd. 25 J., Dijkstraat 93a C. A. v. Meel jm. 25 j. en M. P. v. Deurzen jd. 24 J., Boezem singel 102b J. v. d. Meer wedr. 54 j. en A. C. v. Lieshout jd. 40 j., Pjjnacker B. J. Mole naar jm. 29 j. en C. H. Blom jd. 26 j., 's-Gra- venhage A. H. Odems jm. 24 j. en J. Wijmans jd. 24 j., Waterloostraat 47a B. Palsrok jm. 23 j. en M. J. Grund jd. 24 j., Zoomstraat 101b J. A. v. d. Pijl jm. 24 j. en E. de Groot jd. 19 J.. Hooldrift 78c A. de Regt jm. 40 j. en W. M. Breuren Jd. 37 j., Feijenoordstraat 48a G. Toet jm. 25 j. en A. de Wolf jd. 23 j., 's-Gravenhage L. P. Treljtel jm 30 j. en A. M. Kros jd. 27 j„ Zaagmolenstraat 211a J. A. W. Bogers jm. 23 j. en N. Slappendel jd. 23 J., Borselaarstraat 45b I. ten Brink jm. 40 j. en S. Spetter Jd. 48 J., Van der Duynstraat 61b N. v. Delft jm. 21 j. en G. Harcksen jd. 18 j„ Nlcolaas Zasstraat 9a G. Hagestein jm. 19 j. en J. Horeweg jd. 18 j., Van Malsenstraat 70a M. Knippel jm. 21 j. en M. Boenders jd. 22 j., Katendrechtsche Lagedfjk 272a A. Wellens jm. 32 j. en D. J. Elshout jd. 16 j., Oranjeboom straat 70b P. v. Overbeek jm. 28 j. en D. J. Hunik jd. 22 j. Schiedam H. America jm. 25 en S. Koogjé jd. 23 j., Rechter Rottekade 63 - J. C. C. Basters jm. 25 j. en J. Verkerk jd. 20 j., Van Heusdestraat 45b C. H. Bax jm. 29 J. en G. Starre jd. 28 J., Oostmaasstraat 7a A. A. v. Broekhoven jm. 27 j. en P. M. Visse- ren jd. 28 j., Nieuwe Binnenweg 302a J. A. Broer Jm. 25 j. en A. v. d. Sefjde jd. 22 j., Wie- Ierstraat 16a H. M. Heesbeen jm. 27 j. en P. J. Vervoort jd. 28 j., Schooterboschstraat 87b H. J. Mann Jm. 27 j. en L. C. Luyendijk jd. 24 J., Eikendaal 19 J. W. Noordvjk jm. 23 j. en J. M. Edelenboscb jd. 25 j., Dreef 134 A. V. Nuszbaumer jm. 29 j. en J. Visser jd. 25 j., Rosier Faassenstraat 37b A. H. Plug jm. 28 j. en J. H. Breedljk Jd. 24 j., Essenburgstraat 43a J. E. Ie Pluk wedr. 61 j. en H. F. Gieling wed. 50 j., Heemraadsingel 255b A. Pollé jm. 29 j. en J. G. Vermaas jd. 25 j., Lusthofstraat 90a J Ringeling jm 29 j. en J. v. d. Toorn jd. 21 j., Eendrachtsstraat 2a G. P. Roszbacb jm. 22 j. en H. H. v. d. Vees jd. 19 j., Diergaardelaan 54 C. B. Schenk jm. 34 j. en N. Rijkers jd. 27 j., Slotstraat 14a M. v. Schie jm. 28 j. en C. J. Fasseur jd. 25 j., Bootsmansstraat 3 A. C. W. Schuier jm. 34 j. en A. Verlaan jd. 25 j„ Nieuwe Binnenweg 392b L. Veltman wedr. 67 j. en E. H. Eisenkramer wed. 51 j., Rechthuisstraat 2a C. Verhetjen Jm. 24 j. en N. G. J. de Vos jd. 24 Feijenoordstraat 10b H. Verlinde jm. 24 j. en G. v. Boggelen jd. 22 J., Klaverstraat 10b P. W. Visser jm. 23 j. en C. Sptjkhoven jd. 2 3j., Ringvaartweg 142 H. J. Vos jm. 21 j. en R. v d. Helde jd. 23 j., Frederikstraat 35b C. G. Vuik jm. 23 j. en H. J. v. Angelen jd. 19 J., Gedempte Botersloot 163b J. A. Waayers Jm. 23 J. en A A. v. Ee jd. 25 j., Mathenesser- dijk 72b L. 'v. Walsum jm. 2 5j. en T. J. M. Kolk jm. 26 J., Schledamscheweg 322a H. J. Weeteling jm. 25 j. en E .v. Elderen jd. 26 i. GEHUWD: J, Koenderman jm. 40 j. en M. C. Zaalberg Jd. 44 j. J. Harmsma jm. 24 j. en E. van de Velde jd. 22 j. OVERLEDENL. A. Holtermann, man v. N. H. Nilsen 52 j. J. T. Heemskerk, man v. H. G. M. Epping 51 j. M. E. Vreke, wede v. G. L. Theijssen 86 j. M. Koopmans, vr. v. N. de Munnik 80 j. D. v. d. Gaag, man v. J. M. Wet- steijn 56 j. A. D. B. Schweitzer, vr. v. G. J. H. Marcussen 76 j. M. Bolten, vrouw van J. J. Swibben 63 j. W. H. Proon, ongeh. vr. 32 j. A. Morang, wede v. H. J. den Breems 71 j. J. Barzilay, man v. A. M. Kramer 71 j. J. A. J. Rauda, wedr. v. H. Heerbaart 65 j. M. v. Bokkum, vr. v. H. Arends 47 j. A. W. Dier- manse, vr. v. D. Passenier 85 j. M. v. Dijk wede v. C. Les 73 j. c. Sudmeier, vr. v. H. P. v. d. Meijden 63 j. J. A. Stokdjjk, man v. A. C. Bolk 68 j. H. B. Burgersdtjk dochter 3 j. Te Southampton had gisteren de tewater lating plaats van de Engelsche kanonneer boot Grasshopper"welke in China dienst zal doen op de Jangtse. in het hoofd hield, omdat hij, wanneer de wagen zou passeeren, de papieren van den bestuurder aan een controle wilde onderwer pen. Inderdaad zijn de jongens hem later voorbijgereden en de veldwachter heeft toen het stopteeken gegeven. De bestuurder vol deed daaraan, doch in den tijd, dat de veld wachter noodig had om zich naar het portier te beven, waarachter hij den bestuurder ver moedde, gaf deze gas en reed door. De veld wachter had nog tijd om den knop van een der achterportieren te grijpen met de bedoe ling zich op de treeplank te hijschen, maar hij viel met het hoofd op de straat en bleef liggen. De auto reed verder. Als besturder van die auto heeft thans terechtgestaan de 18-jarige induwer J. J. W- T. uit Capelle a/d IJssel. Het bleek, dat in de auto het vallen van den veldwachter wel was opgemerkt. De twee jongelui, die achterin zaten hadden het geroepen en het bevel tot stoppen er aan toe gevoegd. De jongeman echter, die naast T. had gezeten had dezen toegeroepen door te rijden en daaraan had verdachte voldaan. De jongelui hadden aanvankelijk afgesproken, dat de strafrechtelijk minderjarige, die tot doorrijden had aangezet, de schuld op zich zou nemen. Er is zelfs een strafzaak tegen hem opgezet, doch ten slotte was toch de waarheid voor den dag gekomen. Het O.M. was van meening, dat hier de baldadigheid al tot een misdadig gedoe was overgeslagen. Gelukkig voor Korenblom, voor de gemeente Krimpen a/'d Lek en zeker niet minder voor dezen verdachte is de veld wachter niet ernstig verwond geworden. Vat hier gebeurd is, is echter zeer ernstig. De bevelen van de politie moeten stipt gehoor zaamd worden en de opgeschoten jeugd in Capelle a/d IJssel dient te weten, dat de justitie niet met zich laat spotten. Het O.M. eischte 4 maanden gevangenisstraf, ontzeg ging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar en toe wijzing van de civiele vordering ten bedrage van 18.85 aan den veldwachter terzake van door hem geleden schade. Uitspraken 2 Februari. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: J. S., 21 jaar kapper te Ouddorp; gedeti neerd, wegens opzetelijke brandstichting in het door jiem bewoonde perceel, tot 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. W. S., 21 jaar suikerwerker en diens broer C. S., 27 jaar, timmerman, recidivist, beiden gedetineerd, wegens diefstal van een geldkist je, een spaarpot en een fototoestel uit de lin nenkast in de woning van de familie J. A. de Roon aan de Roehussenstraat ,tot welke de Zitting van 19 Januari, Heling van fietsen. Eenigen tijd geleden hebben twee jongens van 13 en 15 jaar terechtgestaan, die in Sep tember en October een groot aantal fietsen hadden gestolen. De rechtbank heeft toen ook eenige personen veroordeeld, die van deze jongens de fietsen hadden gekocht. Thans moesten nog vier verdachten terechtstaan ter zake van heling. De 26-jarige varensgezel I. U. die de beide knapen kende, had van hen voor 3 een fiets gekocht en later voor 0.75 nog een achterwiel. Er bleek bij den koop wel ge vraagd te zijn, of het wel een eerlijke zaak was en toen de jongens toestemmend geant woord hadden, zou verdachte, glimlachend gezegd hebben: Ik ben toch bang van niet. Dat had hem echter niet weerhouden toch de fiets te koopen en thans hoorde hij 3 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. Eenzelfde straf heeft het O.M. geëischt tegen een broer van dezen verdachte, den 22-jarigen sjouwerman H. U. die met een der jongens een fiets geruild had, waarbij hij wel gezorgd had, dat niet hij degeen was, die moest huilen. Ten den 72-jarigen waschbaas N. A. van O. die zijn bemiddeling had gegeven voor den verkoop van een der gestolen fietsen, heeft het O.M. vrijspraak geëischt, aangezien met gebleken was, dat Van O. geweten of begre pen heeft, dat de fiets gestolen was. Tegen den 27-jarigen fabrieksarbeider A. R. die de fiets gekocht had, eischte het O.M. 3 maanden gevangenisstraf. Een kwajongensstreek met ernstig gevolg. Op 13 Augustus van het vorig jaar wilde een viertal jongelieden uit Capelle a/d IJs sel in het nabijgelegen Krimpen a/d Lek de opening van een dierenpark meemaken. Zij hadden een auto gehuurd en reden daarmee naar Krimpen a/d Lek. In de Dorpstraat had, met het oog op het drukke verkeer de veld wachter C. P. Korenblom postgevat. Aange zien de jongelui niet in het bezit waren van een rijbewijs, vonden zij het beter hun auto te stoppen, voordat zij den veldwachter ge naderd waren. Diens aandacht werd echter toch getrokken, doordat uit de wijze, waar op de wagen aan den kant van den weg werd neergezet, het gebrek aan routine bleek, zoodat de veldwachter het nummer

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2