MAANDAG 23 JANUARI 1939 TWEE RECHTSCHE SCHOENEN. KATHOLIEKE VOLKSUNIVERSITEIT. Oplichter in de val. BEGRAFENIS J. A. STOKDIJK. TENTOONSTELLING VAN VLIEGTUIG MODELLEN. ZAKENJUBILE F. BEUDEKER. TRAMVERTRAGINGEN. KAPELAAN J. B. L. SIMON. ONEERLIJKE LOOPJONGEN. DIEFSTAL. 's-GRAVENZANDSCHEWEG TE HOEK VAN HOLLAND. OUD-HOOFDINSPECTEUR H. W. HOLSTEYN f WAARSCHUWING. BLOEMENKIOSKEN VOOR DE PASSAGE. VERKEERSONGEVALLEN. STEUNMOEILIJKHEDEN. TWEEDE LUSTRUM ALG. R. K. PROPAGANDACLUB. KALENDERS. VAN TRAP GEVALLEN. UEFDAD1GHEIDSPREDICAT1E. KAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM SPANGEN'S KOOR. NOG EEN OPLICHTER IN ARREST GESTELD. HET ONGEVAL TIJDENS DE VERDUISTERING. NED. REISVER. VOOR KATHOLIEKEN Een klein ensemble van liefhebbers, dat er wezen mag. ROTTERDAMSCH KATHOLIEK VROUWENKOOR. ROTTERDAMSCH KAMERORKEST. R. K. R. T. E. ZAR UND ZIMMERMANN. ROTTERDAMSCHE DAMBOND. VAKTEEKENSCHOOL VESTASTRAAT H [LLEGERSBERG. SPORTBUREAU SCHIEKADE. APOLLO. DE R'DAMSCHE KNEIZER. DE GEMEENfEBEGROOTING 1939 Eind van het vorig jaar, ongeveer medio December, werd uit de strafgevangenis te Haarlem ontslagen, waar hij wegens, op lichting een straf had uitgezeten, de plus minus 60-jarige P. de R. De man heeft daar op de wijk genomen naar Rotterdam. Woens dag j.l. heeft hij weer voor 't eerst van zich laten hooren. Hij vervoegde zich in een mode-magazijn in de binnenstad, waar hij een verhaal begon met de winkeljuffrouw yan de afdeeling corsetten. „Mijn vrouw, zoo zeide hij, heeft eenige maanden geleden bij een auto-ongeluk een dijbeen-fractuur beko men. Zij is thans zoover hersteld, dat zij na het rustuur zal worden ontslagen uit het ziekenhuis aan den. Coolsingel. Maar nu heeft de verpleegster gezegd, dat mijn vrouw een flink lang corset moet hebben, dat ste vigheid geeft aan het dijbeen". De man wenschte enkele modellen mee te nemen, opdat de verpleegster de keuze kon maken. Aanvankelijk voelde de winkeljuf frouw daarvoor niet veel, ze zou de corset ten wel even laten brengen, doch tenslotte gaf zij toe en de man verdween met de cor setten en kwam niet meer tefug. Donderdag heeft de recidivist eenzelfde spelletje gespeeld, nu echter in een schoe nenmagazijn, eveneens in de binnenstad. Daar vertelde hij, dat zijn zoon eenige maan den terug een motorongeluk had gehad, waarbij hij beide enkels had gebroken. Hij werd verpleegd in het ziekenhuis aan den Coolsingel, doch zou er dien middag nog uitkomen. Nu had dokter „zoo en zoo" en hij noemde den naam van een bekend chi rurg, door wien hij destijds zelf was geo pereerd en wiens naam ook bekend was bij den schoenwinkelier, hem gezegd naar dat en dat schoenmagazijn te gaan voor een paar stevige schoenen. Hij zou het paar meenemen, aan den dokter laten zien en waren de schoenen in orde, dan zou hij even komen betalen. Ofschoon de kooper een betrouwbaren indruk maakte, toch voelde de schoenwinkelier aan, dat er iets niet in orde was, maar hij durfde het niet te zeggen. Wat deed hij nu? De schoenwin- kelier pakte twee rechtsche schoenen in, dan moest de kooper in ieder geval terug komen. En dit is den oplichter dan ook noodlot tig geworden. Want hij kwam des middags terug teneinde de schoenen te ruilen, weer echter zonder te betalen. De schoenenwin kelier bemerkte dat de kooper nog al diep in het glaasje had gekeken en stuurde hem weg.... zonder schoenen, maar volgde hem op straat, waar hij den man heeft aangewe zen aan een agent van politie. Op het hoofd bureau gekomen was de zaak spoedig opge lost. De man stond gesignaleerd in het politieblad wegens oplichting in Haarlem. Daar had hij vier corsetten zonder te beta len meegenomen. Waarschijnlijk heeft de oplichter dezer dagen nog geopereerd in Kralingen en in het Noorden, waar hij ook schoenenwinkeliers heeft opgelicht voor een paar schoenen. Aangifte zijn echter nog niet binnengekomen. Nu verzoekt de politie van het hoofd bureau deze aangiften alsnog te doen. De man is ter beschikking gesteld van den Officier van justitie en zal naar het Huis van Bewaring worden overgebracht. Zaterdagmiddag is op de oude begraafplaats te Overschie ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. A. Stokdijk, eenig firmant groentenexport der fa. A. J. Stokdijk Co. en J. R. Kuipers en lid van de Kamer van Koophandel, afd. grootbedrijf. Onder de belangstellendene waren o.m. de voorzitter en secretaris der K. v K. de heeren mr. K. P. van der Mandele en mr. dr. W- F. Lichtenauer, de oud-voorzitter, de heer W. A Engelbrecht en verschillende leden. De voorzitter der K. v- K. heeft den over ledene met grooten weemoed en erkentelijk heid herdacht. Op zijn gebied stond de heer Stokdijk bekend ais zeer deskundig. Zijn adviezen waren steeds van de allergrootste waarde. Aan iedere zaak gaf hij zich immer met volle energie. Hij was steeds strijdvaardig cn vol toewijding. En daarbij liet hij zich steeds leiden door een sterk en .krachtig geloof. Namens de Ned. Ver. van Fruit- en Groen- teëxporteurs sprak de heer J. H. Kruidenier, Deze herdacht al hetgeen de overledene voor de organisatie heeft gedaan. Notaris A. Rijers sprak namens de Christ. Schoolvereeniging aan de Hovenierstraat, van welk bestuur de overledene sinds 1905 deel uitmaakte. Tenslotte heeft een lid van het personeel den overledene herdacht. Een zoon van de familie dankte tenslotte. Piano-duo Annie MeysAnnic Nederbragt. Een pracht muziekavond van eerste klas krachten. In het vorig seizoen schreef „De Maabsode" over bovengenoemde artisten „Een debuut met onbetwist succes, gedistin geerd, prachtig verzorgd en muzikaal samen spel, een mooi met smaak samengesteld pro gramma". Deze avond van hooge kunst wordt gehou den in de Nutzaal, op Donderdag a.s. 26 Ja nuari, 's avonds half 9. De toegangsprijs bedraagt slechts 50 cent. Kaarten verkrijg baar aan het Kath. Centr. Bureau (telefoon 15346) of Donderdagavond aan de zaal. De hoofdcursus. De hoofdcursus vdn de K. V. U. is wegens de verduisteringsproef van vorige week den weg kwijt geraakt. Voor de vele trouwe cur sisten zij fhedegedeeld, dat de e.v. les wordt gegeven, niet Donderdag a.s., maar Donderdag 2 Februari. De docent van dien avond is mr. H P. Marchant met het onderwerp: „Heele wetenschap leidt naar God". De laatste les van den hoofdcursus door prof. dr. G. Brom wordt daardoor ook een week later gegeven n.l. op 9 Februari. Heden herdacht de heer Frans Beudeker, firmant van de heerenmode-magazijnen van dien naam, zijn 25-jarig zakenjubilé. In 1914 opende de heer Beudeker zijn eerste zaak aan den Binnenweg, welke zaak in den loop der jaren meermalen werd uitgebreid en gemoderniseerd. In 1920 werd een filiaal geopend aan den Nieuwen. Binnenweg, in 1923 aan de Hoogstraat en in 1924 aan de Jonker Fransstraat. In de zaak aan den Ouden Binnenweg, waar het geheele personeel was tezamen ge komen, werden de heer en mevr. Beudeker hedenmorgen feestelijk ontvangen. Allereerst sprak de heer L. Beudeker, de bedrijfsleider, een woord van gelukwensch onder aanbieding van een persoonlijk ge schenk. Daarna namens het geheele personeel mej. J. van Brouwershaven onder aanbieding van een herinnerings-wandbord van Delftsch Blauw, dat op fraaie wijze in een bloemver- siering was gevat. De heer Frans Beudeker heeft hierna een hartelijk dankwoord gesproken en daarin gewezen op de prettige samenwerking van het geheele personeel. Hoewel aan het jubilé geen ruchtbaarheid was gegeven, kwamen ook van buiten vele blijken van belangstelling. Er waren talrijke bloemstukken. Vrijdagavond hebben zich twee tramstorin gen voorgedaan. Om half 8 liep op het Stroo- veer nabij het Hofplein een motorwagen van lijn 14, bestuurd door H. N., wonende Teilin- gerstraat uit de rails, doordat de bestuurder van den achterop rijdenden tramwagen te vroeg de wissel omwierp. Door de takelwa gen van de R. E. T. is de tramwagen weer in het juiste spoor gebracht. Het tramverkeer op de lijnen 11 en 14 ondervond 45 minuten stagnatie. Te half 9 dienzelfden avond geraakte de stroomvoedingsdraad van de R.E.T. op den Eendrachtsweg plotseling stroomloos. Ten gevolge hiervan heeft zich 25 minuten ver traging voorgedaan op de lijnen 1, 11 14 en 16. In het Scheepvaartkundig Instituut. Ter gelegenheid van haar vijf-jarig be staan heeft de Rotterdamsche Jeugd Lucht vaart Club, aangesloten bij de Kon. Ned. Vereen, voor Luchtvaart, in het Scheep- en Luchtvaartkundig Instituut aan het Ha ringvliet een tentoonstelling georganiseerd. De expositie is maar bescheiden van om vang, doch geeft toch een representatief beeld van het werk van de club en van de resultaten in die vijf jaren bereikt. Behalve een aantal zeer goede vliegtuig modellen, ook van de allernieuwste types, vindt men ook hetgeen aan bijzonder ge slaagde zwevende en vliegende modellen is gebouwd. Er zijn er onder, waarmede de club veel eer heeft ingelegd. Getuige de ve le zilveren bekers en medailles, welke er mede gewonnen zijn- De opening geschiedde door den heer H. F. C. Holtz, algemeen secretaris van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, tevens voorzitter van de jeugdluchtvaartbeweging. Als iemand, die tien jaar actief vlieger is ge weest, zeide spr. met waardeering het werk der club te hebben gevolgd. Met namen als Mosch, de Kat en Bezemer, die algemeen bekend zijn, gaat Rotterdam op dit gebied aan de spits. Spr. uitte de beste wenschen ook voor de volgende jaren- De opening werd o.m. bijgewoond door den directeur van het instituut, den heer Baron van Haersolte, door den heer L. Bo- daan, gem. ambtenaar voor de Rijpere Jeugd en ook door den heer P. J. Bartholomeus, van de Kath. Jeugdluchtvaartorganisatie. Deze laatste organisatie heeft momenteel ook reeds 'n 3-tal cursussen> hoewel nog niet te Rotterdam. Dit zal echter niet lang meer uitblijven, zoodat dan de katholieke jonge ren waaronder ook veel belangstelling voor de luchtvaart leeft, in eigen milieu kunnen werken. De weleerw. heer J. B. L. Simon, kapelaan van de parochie St. Antonius Abt te Delfs- haven is door Z. H. Exc. den Bisschop be noemd tot rector van het St. Joannes-Gesticht te Amsterdam. Ruim zes jaar heeft kapelaan Simon in de parochie van Delfshaven gewerkt en in dien tijd, dank zij zijn ijver en prettige persoon lijkheid, een breeden kring van vrienden verworven. De Vrouwencongregatie, waar van hij directeur was, wist hij tot hoogen bloei te brengen. Ook als adviseur van den R.K. Volksbond en andere vereenigingen heeft hij verdienstelijk werk gedaan. Zijn heengaan zal de parochianen dan ook zeer spijten. Tot zijn opvolger is benoemd de weleerw. heer G. A. Beek, die tot nu toe kapelaa1" was te Duivendrecht. In het hoofdbureau van Politie is ingeslo ten de 19-jarige loopjongen P. J. K., die ten- nadeele van zijn patroon de firma H., wo nende op Crooswijk, een bedrag van plus minus 20 gulden heeft verduisterd. De jongen was belast met het wegbrengen van bestelde goederen, maar heeft het ontvangen geld niet afgedragen. Reeds eerder kwam K. met de Justitie in aanraking. Hij is naar het Huis van Bewaring over gebracht. Ten nadeele van den 37-jarigen A. M. V., wonende Gedempte Slaak is in het Sport- fondsenbad uit een cabine een portemonnaie gestolen met 10 gulden. Ter uitvoering van de in het afgeloopen jaar met het Rijk gesloten overeenkomst inzake verbetering van rijkswegen te Hoek van Holland moet worden overgegaan tot verbreeding van §en 's-Gravenzandscheweg aldaar. Daartoe zal de gemeente ten spoe digste de vrije beschikking behoeven over eenige perceelen grond. Met de betrokken eigenaren zijn over den aankoop onderhandelingen gevoerd, welke over het algemeen tot overeenstemming hebben geleid. Een voorstel tot aankoop zal binnenkort bij den raad aanhangig worden gemaakt. De eigenaar van de perceelen, kadastraal bekend gemeente Rotterdam (Hoek van Holland), sectie B nos. 1880 ged. en 1882 bleek evenwel niet tot verkoop bereid. In verband daarmede verdient het aanbeve ling stappen te doen, teneinde langs den weg van onteigening den eigendom ook van deze gronden te verkrijgen. Daarbij kan gebruik gemaakt worden van de vereenvoudigde procedure, omschreven in den krachtens art. 51 der Wegenwet aan de Onteigeningswet toegevoegden Titel Ila, betrekkelijk onteige ning o. m. voor aanleg en verbetering van wegen, enz. Ingevolge het bepaalde in dezen Titel kan zoodanige onteigening'plaals heb ben uit kracht van een Koninklijk besluit.' den Raad van State gehoord, zoodat een voorafgaande wettelijke verklaring van alge meen nut niet is vereischt. Te Brussel, waar hij de laatste jaren woon de is Vrijdag op 59-jarigen leeftijd overleden de heer H. W. Holsteyn, oud-hoofdinspecteur van politie alhier. Hij werd geboren op 28 September 1879 te Ambarawa op Java. Na aanvankelijk hier te lande tot onderwijzer te zijn opgeleid en ook in deze functie werk zaam te zijn geweest, kwam hij op 1 Januari 1904 als schrijver bij de Rotterdamsche po litie. Een half jaar later volgde zijn benoe ming tot inspecteur-titulair. In 1909 werd hij benoemd tot inspecteur 3e klasse en in 1913 werd hij bevorderd.tot inspecteur 2de klasse. Zeven jaar later volgde zijn benoeming tot inspecteur 1ste klasse. Op 12 Nov. 1928 werd wijlen de heer Holsteyn benoemd tot hoofd inspecteur. Om gezondheidsredenen werd hem op zijn verzoek op 1 Mei 1931 eervol ontslag ver leend. De heer Holseyn was toen chef van den Gemeentedienst van het bureau aan de Groote Pauwensteeg. De heer Holsteyn, die reserve luitenant kolonel van den motordienst was, werd des tijds in verband met zijn verdiensten voor de in den mobilisatietijd hier te lande geïnter neerde Belgische militairen door de Belgische regeering begiftigd met het officierskruis van de Orde van Leopold II. Het stoffelijk overschot is te Maria Hoore- beeke teraarde besteld. De commissaris van politie in de le af deeling, justitiedienst geeft in overweging de noodige voorzichtigheid in acht te nemen al vorens in relate te treden met G. J. de Bou- ter, die met teekeningen langs de huizen vent en daarbij tracht op ongeoorloofde wijze me delijden op te wekken. Gemeente zelf gaat gebouwtje stichten. In verband met de aan het Van Hogen- dorpsplein te stichten nieuwe bebouwing zullen, de bloemenkiosken aldaar verplaatst worden naar het verhoogde middengedeelte van den Coolsingel tegenover de Passage. Door de betrokken kooplieden is daarop een ontwerp ingezonden voor de op dit straatgedeelte te stichten nieuwe bloemen kransen. Aangezien dit ontwerp niet voldeed aan voor te dezer plaatse op te richten kramen te stejlen redelijke eischen, is nader het denkbeeld overwogen de kiosken van ge meentewege te doen bouwen en deze daarna aan de tegenwoordige vergunninghouders in huur te geven. Volgens dit nader ontwerp zullen de vier kiosken worden' vereenigd in één gebouw tje, zoodat 2 kiosken komen te staan met het front naar de Passage en de andere twee met het front naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel. De kosten van den bouw worden op 4000 geraamd- Daar rekening valt te houden met een afschrijving in 10 jaar, alsmede met kosten van onderhoud, zal de huur op 145 per kiosk per jaar zijn te stellen. De 26-jarige J. van Toorn wonende Berg- schelaan is Zaterdagmiddag o pden 's Gra- vendijkwal met zijn fiets geslipt. Hij be kwam een wonde boven het rechteroog, een wonde aan het achterhoofd en een hersen schudding. Per auto van den G.G.D. is de man vervoerd naar het ziekenhuis aan den Berg weg. Hedenmorgen is een personenauto be stuurd door mevr. R. M. F.C. wonende 's Gravenweg op het kruispunt Mathenesser- laanRochussunstraat tegen een aldaar staande verkeerszuil opgereden, welke bij den grond afbrak. De auto werd zwaar be schadigd en moest door een takelwagen wor den weggesleept. De dame, die de auto be- stuürde bekwam een neusbloeding, terwijl haar beide kinderen respectievelijk van 2 en 5 jaar vrij ernstige hoofdwonden opliepen. Zij zijn ter plaatse verbonden door dr. Kra mer. De politierechter alhier had zekeren T. B. wegens valschheid in geschrifte veroor deeld tot een gevangenisstraf van 14 dagen, omdat hij op zijn biljet voor steun-aanvrage de inkomsten van zijn zoon onjuist had op gegeven. In hooger beroep heeft het Haagsche Ge rechtshof dit vonnis bevestigd. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaah door de Alg. R.K. Prop.club Rotterdam dezer dagen herdacht, heeft Woensdag a.s. in Pa lace (Botersloot) een Cabaret-feestavond plaats. Een weekkalender zond ons nog de kan- torenboekenfabriek en boekbinderij fr. P. Dankaart (Nieuwehaven 5) die ons tevens een fraai' gebonden en practische zakagenda deed toekomen. Gisteravond om half 9 is de 80-jarige wed. B. van den Helden uit Helmond in een pand aan de Wijnstraat van de trap gevallen. Met I een hoofdwonde en inwendige kneuzingen is zij per auto van den G.G.D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Gisteren heeft pater Th. Hagemans O.P. in de St. Rosaliakerk een liefdadigheidspredika- lie gehouden voor het St. Teresiagesticht. De collecte bracht een som van 408.81 op. Vrijdagavond werd de derde ronde gehouden van groep C in de voorwedstrijden. De hesulta- ten waren als volgt: A. v. VlietH. Blom 20, J. Eekhoud—C. Heij 1—1. De hangpartij Cohenvan Dijke werd afge speeld en door eerstgenoemde gewonnen. De partij WiersmaBakker had remise tot slot. Het koppel ShutsPellenaars, dat winnaar werd van de Brusselsche zesdaagsthe. De 31-jarige reiziger M. K. afkomstig uit Haarlem, is ingesloten in het hoofdbureau van politie. Hij vervoegde zich dezer dagen hier ter stede bij de firma van C. en de N.V. W.'s. Handelsondenemingen, alwaar hij eenige wollen dekens bestelde, volgens hem in opdracht van zijn patroon te Haarlem. Het gelukte hem bij de firma van C. eenige dekens los te krijgen, welke hij direct daar op beleende in êen bank van leening. Bij de N.V. W.'s Handelsonderneming ging de truc echter niet op. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat K., die reeds eenigen tijd geleden bij zijn patroon ontslagen was, zich ook te Amsterdam aan dergelijke practijken heeft schuldig gemaakt. Het is hem namelijk daar gelukt zes Persische tapijten in han den te krijgen. K. is ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie en zal naar het Huis van Bewaring worden overgebracht. Naar aanleiding van het bericht over het ongeval tijdens de uren der verduistering een Deenschen zeeman overkomen, verzoch ten betrokkenen ons te melden, dat de twee personen, die den zeeman zijn nage sprongen, waren de heeren Mars en van Donk, geaffecteerden van slangenwagen 51 en dat deze personen, geoefende zwemmers als zij zijn, op eigen gelegenheid weer op het droge kwamen en niet zelf gered zijn moeten worden. Op Donderdag 26 Januari geeft de afd- Rotterdam in Huize St. Rosalia, Leeuwen straat 33 een avond over Canada. Films met een causerie over: Bij de hout hakkers in Canada's oerwoud, van kust tot kust, met kano en vischtuig de wildernis in, Quebec, Montreal, enz. De toegang is vrij. Voor bijzonderheden zie men de Kabouter-annonce in dit blad. Het is een zeer te waardeeren initiatief geweest van het bestuur van den Rotterdam- schen Kunstkring om Spangen's Koor, onder leiding van Jos. Vranken Jr., voor de Kunst kringleden te laten optreden. Dit is de weg naar meerdere bekendheid, waarop dit uit stekende koortje meer dan recht heeft. En hier vond het een kring van luisteraars, die de prestaties naar waarde weet te waar deeren en van die waardeering ook overdui delijk heeft doen blijken. Vranken had voor dit concert een zeer bijzonder en hoogst kunstzinnig program saamgesteld, waarop o.m. voorkwam een keurcollectie van middeleeuwsche en heden- daagsche composities: Jannequin, Orlando di Lasso, Boulanger, Bordewijk-Roepman en Diepenbrock, terwijl bovendien nog werken werden uitgevoerd van Purcell, Sweelinck, Rimsky-Korsakow en Gretschaninof. Hoe verschillend van karakter en tijdeigen al deze composities ook waren, ze werden gezongen met een superbe afwerking van techniek, klankschoon en samenzang, waarbij ook het juiste stijlbegrip geen wenschen liet. Als men dit kleine ensemble van dilettan ten bijv. hoort voordragen „La bataille de marignan" van Jannequin, „Echo" van di Lasso,, „Nymphs and Shepherds" van Pur cell en „Soir sur la plaine" van Lili Bou langer composities die de allerzwaarste eischen stellen aan zingen en zeggen met haast onfeilbare trefzekerheid, zuiverheid, soepele en zwierig-gelijnde stemvoering en oprecht sentiment, maar niet minder met be grip van waarde en karakter, dan vraagt men zich af, wat meer te bewonderen is de schoonheid en kunstzinnigheid van deze ver tolking of het feit, dat het mogelijk is zoo iets artistiek-frappeerends met menschen, die de zangkunst uit liefhebberij beoefenen, te bereiken. Eenige weken geleden hebben we dit koortje alle hulde en lof gebracht, die het zoo dubbel en dwars toekomt, zoodat we nu kunnen volstaan met de mededeeling, dat ook Zondagmiddag in het Nut weer voor naam en gedistingeerd genot volop is ge schonken. In het prachtige en stemmingrijke „Soir sur la pleine" van Lili Boulanger, zong me vrouw Henriette Sala de sopraan-solo, ter wijl in „Credo" van Gretschaninof Manoia van Waesbergen de alt-solo vervulde. Beiden deden het op zeer te loven wijze en met ge voelvolle dictie. Charles van Isterdael vulde, nauwgezet, bescheiden, maar muzikaal begeleid door Jac. Keulemans, het program met eenige cello-soli aan, waarmee de eerste solo-cellist van het Residentie-orkest veel bijval genoot. Vrijdag j.l. werd de jaarlijksche leden vergadering gehouden van het Rotterdamsch Katholiek Vrouwenkoor. Nadat de voorzit ster, mevrouw van Klaveren de vergadering had geopend, werden de jaarverslagen voor gelezen. Hierin kwamen vooral tot uiting de successen, die het koor in het afgeloopen jaar had mogen boeken. Als bestuursleden traden af: mevr. E. v. Klaveren-Donker, voorzitster; mevr. N. Pe ters-den Dekker, secretaresse; mej- T. We ber en mej. Verhagen. Herkozen werden: mevr. E. v. Klaveren- Donker, voorzitster; mevr. N. Peters-den Dekker, 2e voorzitser; mej. T. Mulders, se cretaresse. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen; mevr. S- Neefjes-den Dekker, 2e secreta resse; mej. T. Schilte, bibliothecaresse: Na uitvoerige besprekingen betreffende ingebrachte voorstellen werd deze zeer ge animeerde vergadering gesloten. Katholieke dames worden verzocht zich op te geven als lid van het Rotterdamsch Katholiek Vrouwenkoor, dat onder directie van Frans Odijk weer bijzondere koorwer ken in studie heeft genomen. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij de voorzitster mevr. E. van Klaveren-Donker, Mathenesserdijk 141; mej- T. Mulders, Kruis straat 68 en aan het repetitielokaal Paro chiehuis St. Rosalia, Leeuwenstraat 33. Repetities worden gehouden iederen Vrij dagavond om half 9. Woensdagavond a.s. geeft het Rotterdamsch Kamerorkest een uitvoering in de Nutzaal onder mr. P. H. M. Hoogenbergh. Het pro gramma wordt gevormd door het concert voor kamerorkest „Dumbarton Oaks" van Strawinsky, serenade A Dur van Johannes Brahms en de Jenaer symphonie van Beet hoven. Het werk van Strawinsky, dat op 15 Januari voor het eerst in ons land werd uit gevoerd te Amsterdam, zal na de pauze wor den herhaald. Stond op het jaar-programma van het R. K. Rotterdamsch Tooneel-Ensemble voor de maand Januari een schouwburgavond ver meld, de omstandigheid dat voor de uitvoe ring van Molière's „Burger-Edelman", waar aan alle vier de afdeelingen (tooneel, zang, dans en orkest) wederom haar medewerking verleenen, geen geschikte avond in den Tivoli schouwburg (de Groote Schouwburg wordt door het Bouwmeestergezelschap in beslag genomen) bleek te kunnen worden gereser veerd, moest het bestuur wel doen beslui ten, den opvoeringsdatum voor het Fransche blijspel te verschuiven tot na de Vasten. Deze is nu gefixeerd op Vrijdag 14 April in den Tivoli-schouwburg. Voor de maand Januari is nu een „Vroo- lijke klein-kunstavond" in voorbereiding bij de vier afdeelingen onder regie van Anton Sweers. Deze wordt gegeven op Maandag 30 dezer in „Palace" (Botersloot 92). Op het programma staan o.m. twee korte spelen van Nederlandsche jongere auteurs, Irma Meijer en Godfried Bomans. De gebruikelijke carnavals-avond is vast gesteld op Maandag 20 Februari in Pschorr. Voor bijzonderheden betreffende intro ductie zij verwezen naar een annonce in dit nummer. Donderdag 26 Januari a.s. zal de jonge opera en operette-vereeniging Madrettor, onder muzikale leiding van den heer Joh. van Gooi en regie van den heer Nico Soester, haar openingsvoorstelling geven met de komische opera „Zar und Zimmermann" van G. A. Lortzing, in de Schouwburgzaal aan het Stationsplein 10 te Rotterdam. Het ballet voor deze uitvoering wordt ver zorgd door mej. Corrie Hartong, directrice der Rotterdamsche Dansschool (Toonkunst) en wordt uitgevoerd door leerlingen van de Rotterdamsche Dansschool. De uitvoering zal een bijzonder karakter dragen, daar zoowel de vereeniging als de medewerkenden individueel met dit werk hun debuut maken. Klopt volkomen. „Noem mij twee dingen, die vóór honderd jaar volkomen onbekend waren?" vroeg de meester „U en ik," antwoordde de leerling Nu de tweede klasse-competitie van den Rot- terdamschen Dambond voor de helft is gevor derd, geven wij een overzicht van den stand van zaken. Het Westen 2 Constant C. C.D.R. Z D.O. S Concordia Charlois 2 O.N.A Het Oosten 2 Z.D.L. 3 bord- gesp. gew gel. verl. pnt. pnt. b 5 0 0 10 88 5 3 2 0 8 58 4 3 0 1 6 52 5 3 0 2 6 50 5 2 1 2 5 47 1 2 2 4 41 1 1 2 3 37 5 1 1 3 3 49 5 1 1 3 3 43 0 0 5 0 33 Voorgedragen worden ter benoeming aan de Gemeentelijke Vakteekenschool aan de Vestastraat a. voor tijdelijk leeraar in werktuigkun dig teekenen en krachtwerktuigkunde de heer H. G. Steenweg alhier b. voor tijdelijk leeraar in werktuigkunde de heer J. J. van der Zwaai alhier voor tijdelijk leeraar in technisch schet sen de heer A. J. M. Weimar alhier. C.D.A. heeft hier op fraaie wijze de leiding genomen; Het Westen 2 en Constant c zijn ech ter nog geduchte concurrenten. De wedstrijden Het Westen—C-D.A. en Het Westen—Constant zullen wel de beslissing brengen- Het derde tiental van Z.D.L. is nog geheel zonder punten. Maandag 23 Jan.. sjP-S. 78-30 aspiran- ten; 8.3010 uur dames. Dinsdag 24 Januari SOS 6.30—7.30 uur aspiranten; ALO 6.307.30 uur junioren.; 7.158.15 ryth- club; 9—10 uur dames-. Woensdag 25 Januari Sportief 6.308 uur aspiranten; 8.159.45 dames; Spirit 24 uur Kleuters; Kwiek 3.30—5.30 kleuters; 7.30— 8.45 aspiranten; 8.45—10 uur dames; Stu wers (Schiedam) 5-157.15 kleuters; 8.45' 10.15 dames. Donderdag 26 Januari A.L.O. 56 uur kleuters. Vrijdag 27 Januari Spirit 7.30—8.45 aspi ranten; 8.45—10 uur dames; ALO 5.30—6.30 uur kleuters; 710 uur dames- Gisteren zijn in het Kralingsche Feestge bouw de clubkampioenschappen op den ho metrainer over 1 K.M verreden van de Rot terdamsche Rennersve'reeniging Apollo. De uitslagen luiden als volgt: Klas A: 1. J. van Riel, kampioen 35.1 sec., 2. A. Habermelh 36.6 sec., 3- H* Kui per 36.8 sec., 4. J, Akeleien 37,4 sec., 5. A. Hallensleben 38,4 sec. Klas B: 1. A. de Vries, kampioen 37,8 sec., 2. A. van Bavel 38,2 sec., 3. J van San ten 39,4 sec., 4. J. Tom 40 sec., 5 C. Ver meulen 41 sec., 6. H. Kleiweg 42,4 sec. De R. H. C. de Rotterdamsche Kneizer hield Zondag een onderling concours in de Schie bij de Kandelaar, De uitslag luidt als volgt: 1. G. de Waard, 2. M Molders, 3. G. Schellen, 4. T. Buising, 5. J.' Molders, 6. J. Broekmans, 7. J. G. Buising, 8 M. Schel len, 9. J. Buising. Het concours stond onder leiding van den heer L. Buising. B. en W. hebben de gemeentebegrooting 1939 den gemeenteraadsleden doen thuis komen. In den daarbij gevoegden geleidebrief zeggen B. en W. o.a., dat ondanks het feit, dat de begrooting, evenals in vorige jaren, onder moeilijke omstandigheden moest wor den samengesteld, het college in tegen stelling tot de primitieve begrootingen van 1937 en 1938 er in geslaagd is, ten be hoeve der uitgaven over 1939 geen belasting- bijdrage te moeten ramen. B. en W. zijn en blijven eensgezind in het streven om door een sober financieel beleid en gemotiveerde bezuinigingen, de gemeente buiten den greep der noodlijdendheid te houden, alhoewel zij dienaangaande scep tisch gestemd zijn, wanneer nieuwe voor stellen van de regeering zouden worden aangenomen. Bij de begrooting 1939 is dan ook geen rekening gehoüden met de voorstellen der regeering tot nadere wijziging van de wet van 15 Juli 1929, houdende herziening van de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenen en de wijziging van de wet van 22 December 1933 (steun aan gemeen ten), aangezien deze voorstellen nog niet door de Staten-Generaal zijn aanvaard m bovendien geen zekerheid aanwezig ïs, dat hij eventueele aanvaarding deze wijzigingen nog dit jaar zullen worden ingevoerd. De invoering van centraal kasbeheer van de gemeente en haar bedrijven (met samen voeging van het kantoor van den gemeente ontvanger) waartoe in den raad van 9 Dec. j.l. is besloten, bracht naast vereenvoudiging in het kasbeheer, tevens een bezuiniging op de uitgaven, welke in deze begrooting is gerealiseerd. Gemeenteschuld. De gemeenteschuld per 1 Januari 1939 wijst t.o.v. 1938 en 1937 een verdere vermindering aan en bedraagt op voormeld tijdstip 4.988.908, waarvan 2.473.894 productief, resp. 222 en 110 (productief) per inwoner. In de onderwijsposten is weinig of geen verandering gekomen. Alleen wordt met be trekking tot het voorbereidend Lager Onder wijs opgemerkt, dat de exploitatievergoeding met f 5 per leerling is verlaagd, zulks in verband met den van hooger hand uitge- oefenden drang om tot vermindering van de uitgaven van het hierbedoelde onderwijs te komen. Luchtbeschermingsdienst. De post voor den luchtbeschermingsdienst is aanmerkelijk verhoogd. Gelet eenerzijds op de ongunstige internationale verhoudingen, anderzijds op de wel zeer bijzondere positie, die Hillegersberg (uit hoofde van naar ur ging de ontnwdéii^tr nabijheid van Rot terdam) onder de gemeenten $er 3e geva- renklasse inneemt, moeten thans speciale maatregelen getroffen of voorzien worden. Voor de waarschuwings- en alarmeerings- afdeeling zijn 2 groote sirenes aangevraagd, te plaatsen in de meest bedreigde wijk (het Kleiwegkwartier), alwaar ook overigens de te nemen maatregelen een meer intensief karakter zullen moeten dragen. Ter bestrij ding van het gevaar, uit het gebruik van brandbommen voortvloeiende, zijn voorzie ningen omtrent blokbrandweer in voorbe reiding. Ook de andere afdeelingen moeten belangrijk nog worden uitgebreid. Werkverschaffing. In overleg met de Rijksinspectie zullen B. en W- er naar streven, dat het aantal tewerk- gestelden gemiddeld ongeveer 140 man zal bedragen. Getracht zal nog worden een jf meer objecten te vinden, welke voor uitvoe ring door jeugdige werkloozen geschikt zijn. Hiervoor zullen dan afzonderlijke voorstel en bij den raad worden ingediend. De omstandigheid, dat het werkverschaf fingsplan voor 1939 dermate kon worden verruimd, dat het bedrag aan werkobjecten voor dit jaar op ruim het dubbele kon wor den geraamd van dat, voorkomende in de begrooting 1938, is voor het college een aangename aanleiding te constateeren, dat niet alleen de uitgaven voor steun aan werk loozen daardoor tot de helft konden worden teruggebracht, doch dat tevens de financieele en moreele gevolgen dezer werkverschaffing voor de werkloozen niet van beteekenis zul len zijn ontbloot. Het stemt het college tevens tot voldoening te kunnen constateeren dat de werkloosheid afnemende is. Volkshuisvesting. Ten aanzien van de volkshuisvesting Is door B. en W. op grond van de min. missie ven van 23 Juni en -10 November 1938 aan dacht geschonken aan de huisvesting van groote gezinnen en de verbetering van arbei derswoningen, ten aanzien waarvan thans een onderzoek wordt ingesteld. Dit onder zoek strekt zich uit tot den materieelen toestand van oude woningen, teneinde te kunnen overwegen, of tot onbewoonbaarver klaring moet worden overgegaan. Maatschappelijk hulpbetoon. Dat de subsidie aan de gemeentelijke in stelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon voor 1939 lager kon worden geraamd dan 1938, is niet een gevolg van een wijziging van de gedragslijn ten aanzien van de steun bedragen voor behoeftigen, doch vloeit voort uit een gunstige ontwikkeling van de bij deze instelling ondergebrachte takken van sociale zorg. Gemeentelijke gezondheidsdienst In de bij de reorganisatie der sociale dien sten naar voren gekomen wensch om wijzi ging te brengen in den geneeskundigen en gezondheidsdienst in deze gemeente, heeft B. en W. aanleiding gevonden, den raad in het onderhavige begrootingsjaar een voor stel te doen tot aanstelling van een gemeente arts, vol-ambtenaar. A rbeidsbemiddeling. De vrouwelijke arbeidsbemiddeling, voor dien verzorgd door de gemeentelijke ar beidsbeurs te Rotterdam, wordt mqt ingang van 1 Januari 1939 af als onderdeel van het agentschap door deze gemeente zeif behar tigd, waarvan zij, die van deze bemiddeling gebruik wenschen te maken, ongetwijfeld voordeel zullen trekken. Zij nog vermeld dat de begrooting 1939 sluit met een totaal aan ontvangst en uit gaaf van 1.853.573 en de kapitaaldienst met 940.216.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2