m Sr Uit Schiedam's verleden ROTTERDAM. ZATERDAG 28 JANUARI 1939 KETHEL. R. K. SCHAAKVEREENIGING S.B.O. SCHEEPVAART. GEVONDEN VOORWERPEN. COOP. TUINBOUWVEILING „ROTTERDAM EN OMSTREKEN". DE NIEUWBOUW VAN ST. HOMOBONUS. Het geheele bedrijf in de afgeloopen week ondergebracht. Minister Steenberghe komt officieele opening verrichten. EEN KWAKZALVERSINSTITUUT. DE KRUGER-WILDTUINJFILM. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. ROTTERDAMSCHE DAMBOND. PERSOONLIJK kampioenschap ROTTERDAM. HET PRO ARTE KWARTET. dd. 19 December 1938, waarin hij, naar aan leiding van het ter inzage gelegde nieuwe ontwerp van een besluit tot vaststelling van een voorgevelrooilijn voor het gedeelte van de Noordvest N.O.Z., nabij de Spoelingbrug, protest aanteekent tegen de daarbij voorge stelde wijze van taxeeren van de waarde van zijn daaroij betrokken perceel aan de Noord- vest 2a, b, en waariifiuj voorts verwijst naai de bij zijn bezwaarscnrift van 30 April j.l. kenbaar gemaakte bezwaren. Mr. KAVELAARS ((K.K) Vorige keer heo ik tegengestemd ten eerste omdat een nieuwe rooilijn getrokken werd, waardoor het geheele pand daarbuiten zou vallen; ten tweede: omdat ik beter oordeel dat de ge meente in dit geval tot onteigening volgens de wet overgaat. Mr. NOLET (R.K.) is het met mr. Kave laar eens. Wanneer de gemeente 't niet zou •hebben zóó een rooilijn te trekken, zou een eigenaar geen beschikking meer hebben over datgene wat hem in eigendom toebe hoort! Ook gaat het niet aan dat Harreman zou moeten accepteeren, datgene wat de ge meente er voor bieden wil- De heer HOOGENDAM (A.R.) sluit zich bij vorige sprekers aan. Weth. v. VELSEN (R.K.): zet uiteen d^t de gemeente alleen uit een oogpunt van voordeel deze gedragslijn, ook als koopman, volgt. Daardoor wordt een dure onteige ningsprocedure voor den rechter voorkomen. Ook in geval onteigening komen er drie deskundigen! Daarom hebben wij Harreman voorgesteld in onderling overleg zelf drie deskundige taxateurs te benoemen, wier uitspraak bindend zal zijn ter bepaling der koopwaarde! Reeds eerder heeft de gemeente 5500 ge- boden- Harreman zegt geef mij 8100, dat heb ik er ook voor gegeven. De gemeente kan zulks niet doen, als we het niet zooveel waard achten. Dat deze zaak weer terug komt, doordat de teekening aan Ged. Staten niet voldoen, de inzicht gaf in de toestand ter plaatse. Nochthans behoeven de deskundigen die schatten straks geen rekening met het even tueel rooilijnbesluit te houden, dus zuiver de waarde zooals het pand nu heeft in oogenschouw te nemen. Dat is de beste weg, daar anders veel geld door de gemeenschap bij een procedure be taald moet worden. Mr. KAVELAARS is het niet met mr. v. Velzen eens, daar de eigenaar er nu huizen wil zetten en zich dat recht ontnomen ziet door de nieuwe rooilijn- Wil de gemeente daar over enkele jaren andere plannen uit voeren, dan moet men zulks niet op reke ning v. d. tegenwoordige bezitter doen, doch er dan voor betalen. Is het bod van de gemeente wel groot ge noeg? Ook in oogenschouw nemend de eventueele proces kosten. Mr. NOLET (R.K.) is het ook nog niet met den wethouder eens. Wanneer de gemeente een andere procedure wil volgen dan de wet toelaat, moet men zulks niet op den eigenaar verhalen, doch zijn grieven richten tot den wetgever! Mr. v. VELZEN verklaart nog eens in den breede, dat B. en W- al het redelijke hebben gedaan om met Harreman tot vergelijk te komen. Nogmaals: Zóó is het belang der ge meente. Het voorstel wordt aangenomen, met aanteekening, dat de heeren mr. Kavelaars mr. Nolet en Hoogendam tegen hebben ge stemd. Voorstel van B. en W.: a. tot het verleenen van een crediet van 660ten behoeve van het aanbrengen van een electrische verlichting dn het gebouw van de Koopmansbeurs; Voorstel van B. en W.: a. tot het verleenen van een crediet van 3.250.voor de oprichting van een houten gebouw aan het Oude Kerkhof, ten behoeve van de tijdelijke huisvesting van de afdee- ling Belastingen; b. tot wijziging der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1939, model D ƒ3.250. De heer v. d. KRAAN (C.H-): is tegen een houten gebouw voor de belastingdienst. Laten B. en W. nog eens uitzien naar een andere gelegenheid tot onderbrenging. Een houten gebouw past niet. In de Doelen, de Beurs kamer 9 bij de bevolking is toch ook plaats. Deze hulpgebouwen en noodoplossin gen houden den bouw van een nieuw stad huis tegen- De heer HOOGENDAM (A.R.) heeft zich vorige maal verzet tegen dit voorstel, doch zal nu vóór stemmen. Weth. HOUTMAN (V.B.) een en ander is in B. en W. goed besproken. Weth- SLAVENBURG (C.H.): is ook geen voorstander van een houten loods, doch men zal niet merken dat het een houten gebouw as. Men kan het kantoor niet ver van dat der ontvanger vestigen. Het publiek moet dan te ver loopen. De gegevens van den heer v. d. Kraan zijn niet voldoende. We „puilen' als 't ware de beurs uit; de Doelen is te ver; kamer 9 is bezet door de luchtbescherming. Het voorstel wordt aangenomen met aan teekening dat de heer v d. Kraan tegen heeft gestemd. Voorstel van B- en W. tot wijziging der ?n?T^nte"begr00ting voor het dienstjaar 1938 in verband met het terugbrengen van de raming van de uitgaven, die voor subsi die uit het Werkloosheidssubsidiefonds in aanmerking komen. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van ƒ260.000 ten laste van perceel 2- van het Grondbedrijf ten behoeve van straat- en plantsoenaanleg op genoemd perceel in Oud-Mathenese. De heer y. d. KRAAN (C.H.) wijst er op, at de woningen die weer gebouwd zijn aan ae achterzijde modderpoelen vertoonen- La- en we nu besluiten tot ophooging van het enter de komende straten, gelegen terrein. ^Pr- betreurt verder, dat het peil van Weth. HOUTMAN (V.B.) acht opspuiten °neh^vgr.^anneer de grond bebouwd wordt +^>fr 4 i noodi£ te zÜn> zullen de be- r,Pn v v daarvoor dienen te zor- Ledt wordem6 be" nfrLTtï61 W°rdt hierna aangenomen. 5aad slo®g ee" record en eindigde nog vóór de thee. Om vier uur werd deze^uccesf: volle vergadering gesloten. Vóór 50 Jaar. Wij lezen in de Nieuwe Schiedamsche Courant van 31 Januari 1889. Zaterdag a.s. feestdag van O. L. Vrouw Lichtmis, zal het 30 jaar geleden zijn, dat de O. L. Vrouw Visitatiekerk voor Cen H. Dienst in gebruik werd genomen en daarin het eerste H Misoffer werd opgedragen. Vóór 25 aar. Wij lezen in de Nieuwe Schiedamsche Courant van 30 Januari 1914. R. K. ZIEKENHUIS. Naar wij vernemen, heeft dezer dagen de overdracht van den grond, bestemd voor den bouw van het nieuwe R. K. Ziekenhuis, plaats gehad. Door den architect Joling te Amtserdam worden met bekwamen spoed de detail-teekeningen uitgewerkt. Wanneer de teekeningen gereed zijn, zal de aanbesteding zoodra mogelijk geschieden. Het is thans zeker, dat de eerw zusters Dominicanessen met de verpleging der zie ken zullen worden belast. heel Nederland, is een film gemaakt, welke u alles toont wat daar te zien is. Alle wilde dieren passeeren de lens en u zult verwonderd staan, dat het mogelijk ge weest is zoo'n film te vervaardigen. Er is dan ook 18 jaar aan gewerkt om deze cp- namenreeks te voltooien. Men ziet de wilde dieren in hun natuurlijken staat, van de rooibok af tot de olifanten en leeuwen toe. Zelfs nog een leeuwin, die voor haar jongen een vlakvarken prooi maakt Laten wij er echter niet meer van ver tellen, doch gaat u zelf de Kruger-Wild- tuinfilm bezoeken, die 1 en 2 Februari in het Vereenigingslokaal, Nieuwe Haven 155, vertoond zal worden. Ook de leerlingen der scholen worden in de gelegenheid gesteld deze film te zien en wel om 9 uur, 11 uur, 1,30 uur en 3,30 uur a 10 cent. Het kan een prachtige dag worden, zoo wel voor oud als jong. Deze film, welke niet anders laat zien dan de wilde die ren in hun natuurlijke omgeving is van werkelijk zeldzame schoonheid. Zie voor verdere bijzonderheden de ad vertentie in dit blad. Vanaf 7 Februari zal de wekelijksche club avond van S.B.O. in het vervolg op Dins dagavond worden gehouden in de bovenzaal van den R K. Volksbond. Zij, die als lid van deze vereeniging willen toetreden kunnen zich dan alsnog opgeven bil het bestuur. J Het nieuwe bestuur is als volgt samenge steld: Voorzitter: J de Jong; secretaris: D. Rensman; penningmeester en wedstrijdlei der: W. Steenhouwer. De uitslagen van de gespeelde pairtijen van deze week zijn: H. KloosJ. v. Oostrom 10; P. Voor- meeren P. Oomen 01, J. de JongJ. de Groot I—0;Drs. P. WillemsD Rensman, af gebroken; E. LinnebrinkA. 'de Jong 10; G v. d. TuynA. Veringmeier 1—0; W. SteenhouwerJ. Sprong 01. SCHIEDAM, 27 Jan. Aangekomen: Duitsch s.s. Helga Ferdinand, ledig van Rotterdam om te dokken in de Wilhelminahaven; Eng. s.s. Somali, ledig van Rotterdam; Ned s.s. Haulerwijk ledig van Rotterdam, beide om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 27 Jan. Vertrokken: Noorsch m.s. Athene, ledig naar Rotterdam; Eng. s.s. Somali, ledig naar Antwerpen; Joego-Sla- visch s.s. Nemanja, ledig naar Cristobal; Eng. m.s. Cape York, ledig naar Newport. Te bevragen aan het Hoofdbureau van po litie te Schiedam, de navolgende, in het tiid- vak van 21 tot en met 27 Januari 1939, ge vonden voorwerpen, op eiken werkdag, des namiddags tusschen 1 en 2 uur; diverse cein tuurs; diverse handschoenen; kam; vreemde munt; parapluie; pet; portemonnaie met inh.; kosteloos rijwielbelastingmerk; shawl; km- dertasch met inhoud Bij vinders: zakje aardapjpelen, H. H. Tig- geier, Swammerdamsingel 7; armbandje, C. Gabriels, Sterrebosch 2; bril, P. v Sloboe, Nassaulaan 24; ceintuur, B. Versteeg, P. K. j3an idem, J. de Tuinman Vlaardin- Wem, B. Verhaar, Broersveld, 14c, filter van benzinetankwagen, W Enge- ring Hoogstraat 180; hondje, E. J. Houtln- brmM Tollensstraat 24b; heerenhandschoen, P. Rooyes, Laan 36; dameshandschoen, J. Broks, Korte Achterweg 8; kinderhand schoen, de Broks, Lange Achterweg 34b; kinderhoedje, A. van Kerkhof, Groeneiaan 69; heerenhandschoen, P. Gillissen Lange Achterweg 36; dameshandschoen, A Camman Hoogstraat 139b; horlogeketting, P.'c. Klok J Steensstraat 5; damesmuts, P. Warmerdam' Nieuwsticht Z.Z. 7; wollen muts, D. de Njjs Broersveld 125; mat, A. Geurtsen, Aleida- straat 25; portemonnaie met inhoud. H. S Kerklaan, Nieuwstraat 10; idem, J. Bastiaan- se, Dam 5; Rozenkrans, Th Hovaert, Ant. Muijsstraat 5; rijw, bel.merk in étui, C. R. van Rijnsbergen, IJsselmondeschestraat 56; idem, B. v. d. Hul, Mariastraat 93; idem J. Donker, Klaaswaalschestraat 1; idem, kos- KERKBERICHT. Zondag 29 Jan., 8 uur jgt. Anna Peters Heijdra; 1.010 overl. ouders v. d. SchoB. Maandag 7,30 geestel. en tijd. welzijn van de parochie; 8 uur gez. Requiem jaarget.. M. memsoroeK: en Helena M. r ransen. Dinsdag 7,30 Alida Catn. GoemanVoskuil 8 uur jgt. Wilhelmina Langeiaande Vreaüe Woensdag 7,30 meest veri. zielen; 8 uur Cornelia Stalkde Vette. Donderdag 7,30 zek. intentie (V.); 8 uur Petrus v. Mil Jos.zn. Vrijdag 7 uur Apollonia v. Koppenv. d. Vaart; 8 uur overl. op kerkhof begraven. Zaterdag 7,30 Petrus van Leeuwen; 8 uur zeereerw. heer pastoor W. H. de Groot. Zondag. 5 Febr. 7,30 overl. ouders ülsit- hoornv. d. Enden; 10.10 geestel. en tijd. welzijn van de parochie. Heden laatste Zondag der maand, collectie voor de schulddelging der kerk, bijzonder aanbevolen, ten 7 uur lof. Maandag 8 uur gez. Requiem. Dinsdagavond 7 uur congregatie meisjes. Donderdag feest Maria Lichtmis, vóór de H. Mis van 8 uur de wijding en uitdeeling der gewijde kaarsen; 8 uur gez. H. Mis; des avonds 7 uur Marialof niet rozenhoedje., Biechthooren van 68. Vrijdag 1ste der maand,, tevens feest van den H. Blasius, patroon tegen keelziekte. De H.H. Missen zijn ten 7 uur en 8 uur de gez. H. Mis; na iedere Mis uitdeelmg van de Blasiuszegen. 's Avonds 7 uur Lof en na het lof alsnog de Blasiuszegen. Zaterdag biechthooren van 45 en 68 uur. Zondag a.s. 1ste der maand; Eucharist, dag, algemeene H. Communie mannel. en vrouwel. jeugd der parochie. Op Zondag 5 Febr. begint weer de ge wone tijd, n.l. 7 uur uitr. der H. Communie; de H. Mis weer ten 7,30 en 10.10. JAARVERGADERING L. T. B. Gistermorgen heeft de R. K. Land- en Tuinbouwbond, afd. Kethel haar jaarver gadering gehouden. De godsdienstige lana- mannen kon men gistermorgen allen om 8 uur vinden in de parochiekerk, waar door den geestelijk adviseur, kap. P. J. Zouten- bier, een H. Mis tot intentie der leden werd opgedragen, en waaronder bijna allen tot de H. Tafel naderden. Om 9 uur werd de drukbezochte jaarver gadering in het Koffiehuis van den' heer Soeters, door den voorzitter, den heer L. J. Lansbergen, geopend. In z'n welkomstwoord richtte hij zich bijzonder tot het bestuur der K.J.M.V. en den R. K. Volksbond, welken deze vergadering eveneens bijwoonden. Spr. wenscht de leden een voorspoedig en ge zegend 1939, waarbij hij de hoop uitspreekt dat de bedrijven in het nieuwe jaar voor de vreeselijke veeziekten gespaard mogen blij-" ven en de dreigende oorlog moge worden af gewend. Blijkens het jaarverslag van den secre taris zagen wij dat een actief en zelfs een bloeiend organisatieleven valt waar te ne. men. De vereeniging telde op 1 Jan. 1938 45 leden en op 31 Dec. 48 leden. Voor de zielerust van een overleden lid werd een H. Mis opgedragen, waarbij vele leden te genwoordig waren. Een der oud-veteranen in het bestuur, de heer C. Olsthoorn, welke juist in de moei lijke jaren de afdeeling heeft helpen behou den, trad uit het bestuur en zijn plaats werd ingenomen door den heer A. Vollering. De samenwerking met den R. K.. Volksbond was wederom zeer goed. Ér werden geza menlijk 5 ontwikkelingsavonden voor de Katholieken van Kethel gegeven, terwijl ook de L.T.B.-leden aan het Kolenspacufonds van den "Volksbond deel namen. In het fonds had de heer P. Ham als L.T.B.-vertegenwoordi- ger zitting. Ook de samenwerking met den Christ. Boeren- en Tuindersbond was vriend schappelijk en er werden regelmatig ge combineerde vergaderingen gehouden. Bij den heer A. A. G. Lansbergen, als lid van de districtscommissie 19 van de L.C.O. waren de crisismaatregelen in goede handen. Ook op het gebied van klein-boerensteun werd door de afdeeling reeds veel bereikt. In de pachtkamer ter uitvoering van de Pachtwet 1938 is de afdeeling Kethel ver tegenwoordigd door de benoeming van den secretaris als 1ste plaatsvervanger, terwijl de afdeeling in het gemeentebestuur is ver tegenwoordigd door haar voorzitter, den heer L. J. Lansbergen. Aan het Gemeente bestuur werd vele malen geadviseerd inzake mollenwet enz. Huishoud- en tuinbouw- cursussen zijn geslaagd en een nieuwe huis houd-, landbouw- en tuimbouwcursus wer den geopend, welke allen goed bezet zijn. In samenwerking met den C. B. T. B. werd een t.b.c.-bestrijdingsvereeniging voor rundvee opgericht en werd mede door sa menwerking een aanzienlijke wegenverbete ring in onze gemeente verkregen. teloos A. Mes, Ant. Muijstraat 57; idem, C. Lelieveld, Leliestraat 27; sleuteltjes, Th. Mastenbroek, S. Stevinstraat 3b; schop, M. van Lienden, Lekstraat 25b; kinderschoentje, A B. van Gerven, Lekstraat 38a; vulpen, J. Meiboom, van Leeuwenhoeckstraat 5b; knot wol, J P. Pdein, Jan Vermeerstraat 30a; leege zak, H. van Vliet, Groeneiaan 85; zak met zaagsel, N. Roels, Rott. Rijk 210a. Bij alhalen gelieve men bericht te zenden aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, Lange Nieuwstraat 55 (telef. 68070 en 68036) Het m.s. „Beatrix", in aanbouw voor de Stoomvaart Mij. Zeeland bij de Kon. Mij. De Schelde, wordt gebouwd op dezelfde helling als de „Koningin Emma". Links de achter-, rechts de voorsteven. Van de onderafdeelingen werden geen bijzonderheden vernomen, terwijl in het afgeloopen jaar een retraiteclub met 11 le den werd opgericht. Aan de Oranjefeesten ter gelegenheid van het 40-jarig regeerings- jubiié van onze Koningin, werd deelgeno men met een prachtige praalwagen, welks aan de kas een flinke aderlating en aan de afdeeling een tweeden prijs bezorgde. Een arbeidscontract met de R. K. Land- arbeidersbond St. Deus Dedit, werd afge sloten. Het actieve leven der afdeeling werd mede toegeschreven aan de groote stuw kracht van den zeereerw. heer Pastoor en de geestelijke adviseur, welke voor hun prettige samenwerking werden dank gezegd. Tenslotte werd ook dank gezegd aan de le den voor de goede samenwerking en mocht er iets haperen, op welke wijze ook, het af- deelingsbestuur is bereid om indien zij hier van tijdig in kennis wordt gesteld, alles wat mogelijk is voor haar leden te doen. Met vertrouwen op God de toekomst tegemoet, opdat de boerenstand behouden blijft, want, zoo besluit het verslag, doet uw best, Goa doet de rest. De voorzitter dankt den secretaris voor zijn keurig jaarverslag. tHt de rekening en verantwoording bleek dat de ontvangsten 295.80, de uilgaven 316.80 hadden bedragen, zoodat er een nadeelig saldo van 21 was. Het tekort kon echter gedekt worden uit de reserve van het spaarbankboekje. De heer G. Hofstede ver klaarde de boeken in goede orde te hebben bevonden. Van St. Deus Dedit Was een schrijven in gekomen, namens de drie plaatselijke land arbeidersbonden, waarin verzocht werd het collectief arbeidscontract, ondanks de niet medewerking van den C.B.T.B., toch te wil len aanvaarden. Het contract zal niet per 1 Maart maar 1 Mei a.s. kunnen ingaan. Het standpunt van den L.T.B. werd nader uit eengezet en de pastoor adviseerde de L. T. B.'ers zich christelijk te toonen, dan zullen straks de goedgezinden bij den C. B. T. B. ongetwijfeld volgen. Besloten wordt het con tract te aanvaarden. De begrooting 1939 wordt goedgekeurd. Een schrijven van een comité van actie die adhaesie-betuiging vraagt voor algeheele afschaffing van kal- verenteeltbeperking, zal aan 't hoofdbestuur der L.T.B. worden doorgezonden omdat de L.T.B. in bet comité niet gekend werd. De voorzitter van de K. J. M. V. kreeg op 2ijn verzoek voor de jonge L. T.-ers een vruchtboomspruit cadeau. De L. T.-ers moe ten voor geschoold personeel zorgen en de L. T. B.-ers zullen alsdan van hun diensten tegen geringe vergoeding gebruik kunnen maken. De pastoor spreekt een bemoedigend woord tot de vergadering, waarna Pater Sengers, C.ssR. een opwekking tot deelname aan de gesloten retraite tot de aanwezigen richtte. Reeds aanstonds gaven zich 4 deelnemers op waarvan er drie hedenavond aan de retraite te Noordwijkerhout deelnemen. De eerste uitloting uit het retraitefonds had hierna tot resrfttaat dat C. Olstihoorn uit Kethel en C. van der Helm uit Overschie dezen zomer op kosten van het fonds eveneens een retrai te zulen meemaken. Kapelaan Zoutebier sprak tenslotte nog een woordje en vroeg vooral waardeering voor het werk der jongeren, die straks onze plaatsen zullen innemen. Na de rondvraag waarvan enkele leden ge bruik maakten sloot de voorzitter met een dankwoord aan allen, deze vergadering met de Christelijke Groet. DE NATIONALE BOEREN ONDERLINGE. In de bovenzaal van café „De Vergulde Valk" heeft gisteravond de N. B. O. haar "jaarlijksche ledenvergadering gehouden on der leiding van de vice-voorzitter den heer A. A. G. Lansbergen. Hij sprak de beste wetnschen uit voor het nieuwe jaar en hoopte, dat de voorzitter, die wegens ziekte niet aan- w®ig kon zijn, spoedig geheel mocht her stellen. Blijkens de rekening en verantwoording was het afgeloopen jaar niet zoo gunstig als zijn voorgangers. Voor ongevallen werd 2S3.uitgekeerd en wegens geneeskundi ge behandeling 219.11. Het totaal verzekerde bedrag over 1938 be liep 52.505.Het ledental bleef station- hair (72). Bij monde van den heer S. J. Poot werd namens de financieele comm. rapport uitgebracht. Voor het accuraat beheer werd den. secretaris-penningmeester door den voor zitter dank gezegd. B5j de gehouden bestuursverkiezing werd de heer J. C. de Jong met 40 van de 43 uit gebrachte stemmen herkozen, terwijl in de vacature door het bedanken van den heer D. Tan der Eik werd voorzien door de ver- kiemng van den heer P. Roodenburg. In de financieele commissie voor het loo- pende boekjaar werden benoemd J. van der Bik, Cor van Schie en G. Zonneveld, als plaatsvervangers W. van der Eik, A. Poot en p- Bijl. Het rapport van de Algemeene vergade- rmg werd uitgebracht door den heer J. C. de Jong. Hierna kwam in behandeling een voorstel inzake ontheffing van de betaling van 1.50 contributie voor enkele leden. De voorzitter betoogde dat dit voorstel, wat de vorige vergadering reeds was ingediend, door het bestuur ernstig was bestudeerd doch men kon in het bestuur geen termen vinden orn dit voorstel te steunen, zoodat het heele be stuur tegen aanneming van dit voorstel was. Nadat door de heeren J. S. F. Olsthoorn en A. van der Eik het voorstel was verdedigd, heeft de heer A. van der Eik, daarbij ge steund door den heer Olsthoorn het volgen de voorstel in gediend „Zoolang de rente der reserve het toelaat, zal de contributie ad 1.50 per lid, voor hen die langer dan 5 achtereenvolgende jaren lid zijn, door de vereeniging worden betaald''. Nadart pro- en contra van verschillende zijden waren belicht kwam het voorstel in stemming en werd met 2320 stemmen aan genomen. Na de rondvraag, welke geen bijzonder heden opleverde, sloot de voorzitter met een ernstige vermaning om bij ongevallen toch binnen 2 x 24 uur kennis te geven aan het bestuur, deze geanimeerde en vlot verloo pen bijeenkomst. RAADSVERGADERING. De raad dezer gemeente is in openbare vergadering opgeroepen tegen Maandagmor gen te 10 uur. In de afgeloopen week is het geheele be drijf van de Coöperatieve Inkoopvereeniging „St. Homobonus" van het oude kantoorpand aan den Goudscheweg overgebracht naar het nieuwe gebouw aan den Statenweg. Deze verhuizing is, dank zij de goede orga nisatie, buitengewoon snel verloopen, zoodat de meeste afdeelingen van het bedrijf zonder noemenswaardige stagnatie hebben kunnen doorwerken. De officieele opening van den nieuwbouw zal op Donderdag 16 Februari a.s. geschieden. De minister van Economische Zaken, Zijn Excellentie mr. Steenberghe, heeft toegezegd persoonlijk de opening te komen verrichten. Zijne Excellentie Dr. H. D. van Broekhui zen schrijft in zijn voorwoord over de Krn- ger-Wildtuin het volgende: „Ja die Kruger-Wildtuin is seker een van die wondere van die wereld. Dank sy die wye blik en die versierde perspektief van President Kruger is hier die pragtige wild- tuin enig in sy heerlike natuurverskynsel en is en sal bly 'n aantrekkingskrag vir elke diereliefhebber en 'n blywende monument vir Suid-Afrika se grootste staatsman". Het is echter niet noodig om naar Zuid- Afrika te gaan om al dit schoons te kunnen zien en daarvan te leeren en te genieten, Imj mers van dit reservaart, dat grooter is dan i x r -Wi- rfW .TV i3«3S#s..; :?L 4 Li*:* Zr Nietigheid gevraagd van een overeenkomst wegens ongeoorloofde oorzaak. Door de rechtbank afgewezen. De kamer voor civiele zaken van de rechtbank te Rotterdam, gepresideerd door mr. G. W. van Vierssen Trip, heeft gisteren uitspraak gedaan in het geding, dat de vroe gere eigenaar van een kwakzalvers-instituut aanhangig heeft gemaakt tegen zijn opvol ger, nu deze in gebreke is gebleven de af betaling van de overname-som te doen, zoo als deze was overeengekomen. Men zal zich uit de voor deze kamer ge houden pleidooien herinneren, dat het insti tuut was overgegaan aan een medewerker, die als spoeljongen in dienst gekomen was en die zich later tot een manusje van alles had opgewerkt. Deze ex-spoeljongen had na tuurlijk niet de benoodigde gelden voor de overname en daarom werd een afbetalings regeling getroffen van 1000 per mand. Die overeenkomst is later zoodanig veranderd, dat met een geringer bedrag per maand ge noegen werd genomen. In acht jaren tijd werd 70.000 afgelost en 32.000 betaald aan rente over de nog niet afgeloste ge dragen. De zaken van het instituut gaan echter niet meer zoo goed als in den tijd, dat de vroegere eigenaar het leidde. Het medisch tuchtcollege heeft ingegrepen, zoodat het niet gemakkelijk meer is een toezichthoudend arts aan de inrichting te verbinden. De te ruggang van de zaken heeft reeds geleid tot een mildere overeenkomst, doch eind No vember 1937 stagneerden de betalingen en de vroegere eigenaar deed zijn opvolger dagvaarden voor de onmiddelijke betaling van het resteerend bedrag van 50.750. Hiertegen heeft de opvolger zich verweerd met het doen van een beroep op de onge oorloofde oorzaak, die aan de overeenkomst ten gondslag lag, nu deze een kwakzalvers onderneming betrof. Hieruit zou voort vloeien, dat de rechtbank tot nietigheid van die overeenkomst zou moeten besluiten. Die primabse vordering in reconventie heeft de rechtbank echter aan gedaagde ont zegd. Ten aanzien van de subsidiaire vorde ring, welke het opleggen van een boete van ƒ10.000 vraagt aan eischer voor elk 8eyal> waarin eischer, iM strijd met de gemaakte overeenkomst, pnsctijk als uroloog heeft uit geoefend, besliste de rechtbank, dat aan ge daagde opgelegd wordt met getuigen te be wijzen, dat eischer dit vier maai heeft ge daan. Dit getuigenverhoor, dat plaats zal hebben voor mr. L. van Lookeren-Campagne is bepaald op 20 April a.s. De rechtbank heeft een beslissing op den eisch in conventie aangehouden, totdat een eindbeslissing zal zijn verkregen op den eisch in reconventie. Lijk nog niet opgtthaald. Gisterenmiddag was op het Feijenoord-eta- blissement aan de Piekstraat de 29-jarige kolenhandelaar H. Roelofs, gewoond heb bende aan het Burgemeester Hoi'fmanplein bezig met het overladen van kolen. De man geraakte plotseling te water en verdSveen in de diepte. De Rivierpolitie heeft terstond een begin gemaakt met dreggen, doch het lijk is nog niet opgehaald. Gisteravond had voor de tweede klasse com petitie van den Rotterdamschen Dambond de ontmoeting plaats tusschen de derde tientallen van Constant en de Zuider Damclub. Constant won met 137 als volgt Constant. Zuider Damclub. H. M. Levie—A. van Hertum A van DuynJ. S. Herrewijn M de Jong—G. Bruinmk P. GieleJ. Klein J. van KlootenJ. Verweyen 1—1 1—1 1—1 1—1 2—0 W de WarleJ. Ketting ]_i P Mahn Jr.—A. Trouwborst 0—2 BlesgraaffT. de Vos 20 G. MolmansG. den Hartog 20 J. A. van Gent—J. Hagoort 2—0 Totaal 13—7 Constant had een invaller en de Zuid Dam club twee invallers. Jaarvergadering in Lommerrijk. In de groote zaal van Lommerrijk heeft de Coöp. Tuinbouwveiling „Rotterdam en Omstreken" gisteren haar 27ste algemeene jaarvergadering gehouden. In zijn openingswoord heeft de voorzider de heer A. van 't Hart Jr., er op gewezen, dat de tuinbouw nog geen stof tot jukv.en heeft. Toch was er in het afgeloopen jaar een geringe verbetering in den veilingomzet. Daarom is de hoop op betere tijden nog niet verdwenen. De regeering zal haar steun aan den tuin bouw nog niet kunnen verminderen. Dit wil echter niet zeggen, dat de tuinders zich op den overheidssteun moeten gaan in del len Het parool moet zijn: wij willen zelf. Hiertoe is noodig het instandhouden van goede verkoopinstellingen, de zorg voor goede sorteeringen, verpakkingen, enz. Echter rijst de vraag, in hoeverre naast den normalen veilingverkoop, methoden kun nen worden toegepast om tot een meer be vredigende prijsvorming te geraken; die aan den tuinder waarborgen biedt voor een loonende opbrengst van het product. Thans wordt nog door buitenlandsche autarkische maatregelen een normale prijs vorming op de veilingen belemmerd. Wij moeten ons beraden over de vraag: hoe de ondervonden bezwaren kunnen worden op geheven. Tijdsomstandigheden en het beeld van de wereld, dwingen ons om andere maatregelen te treffen, niet alleen ten op zichte van den afzet der producten, maar ook met het oog op het inkoopen van onze benoodigdheden. Tegenwoordig waren 437 leden, uitbren gende 556 stemmen. Het jaarverslag van den secretaris, den heer L. J. v. d. Bosch, werd met algemeens stemmen goedgekeurd. De heer H. van Veen bracht rapport uit namens den raad van commissarissen en deelde mede dat het een goed en rustie iaar is geweest. 6 J Aan de orde kwam de balans en de winst en verliesrekening 1938. De winst- en ver liesrekening toont een batig saldo van 5314,82. De balans toont een batig saldo van hetzelfde bedrag. De voorzitter deelde mede, dat e.en groo ter bedrag was afgeschreven van de gebou wen, n.l. 26.000 en dat in het fonds voor bijz. nooden 2500 was gestort. Ook op de veilingkisten was flink afgeschreven, n.L 10.622,85, zoodat nu iedere oude kist een waarde vertegenwoordigt van 9 cent. Aan vankelijk was de winst 30.000 doch door de afschrijvingen daalde het cijfer. Bestuur en commissarissen stelden voor, hét saldo op de nieuwe rekening over te brengen. De heer de Kroes vraagt of dit wel noodig is. Wij hebben een reserve van 100.000 en er is nu 26.000 op de gebouwen afgeschre ven. De voorzitter zegt, dat de gebouwen na de afschrijving genoteerd staan op 106.000. Dit komt neer op een meterprijs van 35. Dat is niet laag. Wij kunnen de gebou .ven hooger laten en de reserve lager, doch dit maakt niets uit. De vraag is: als wij den grond verkoopen, krijgen wij dan wel voor die 3000 M2. een bedrag van 106.000 op de tafel? Een reserve van 100.000 met 600 leden is maar een peulschilletje. De reserve is er alleen maar, als de gebouwen 106.000 opbrengen. De heer de Wit zou het liever hebben ge- zien, dat de winst in dezen slechten tijd aan de leden was uitgekeerd. De kans bestaat dat we straks een veiling hebben met geld en tuinders zonder centen. De voorzitter merkt op, dat de uitkeering van zulk een klein bedrag over zooveel leden geen zin heeft. Voor hen die hulp noo dig hebben wordt reeds een bedrag gereser veerd in het fonds voor bijz. nooden. Winst- en verliesrekening en balans wor den vervolgens na een korte verdere dis cussie met algemeene stemmen goedgekei ..rd, In de plaats van de aftredende heeren K. Mostert te Bergschenhoek en J. Blom te Rotterdam werden de heeren J. van den Eijck en P. Mast te Rotterdam tot bestuursbcl gekozen. He heer Mostert werd tot eerelid De- noemd. Het entreegeld voor nieuwe leden werd voor 1939 vastgesteld op 5. De presentie gelden bleven ongewijzigd. Met algemeene stemmen werd de heer; Alb. van 't Hart, voorzitter, als leider aan de veilingen benoemd voor het jaar 1939. Het veilmgspercentage voor 1939 werd vastgesteld op 2 pet. voor groenten, 3 pet. voor bloemen, terwijl de kosten voor het gebruik der kisten bepaald werden op 1 ct. per stuk en per keer. Verplaatsing van de veiling. De voorzitter verstrekte vervolgens eenigei Biededeelingen omtrent de nieuwe veiling. De onderhandelingen zijn nog in vollen gang. De gemeente staat op het standpunt dat alle groepen homogeen moeten zijn omtrent de verplaatsing van veiling en markten. De toestand kan zoo niet blijven. Ook de ex porteurs zijn het hiermede eens. Wij moeten uit dien hoek, waar geen aansluiting bestaat aan den spoorweg, verdwijnen. Thans staat in het Bosch- en Parkplan een terrein be schikbaar. Het bestuur meent, dat wij de Zaagmolenkade moeten verlaten. Het nieuwe terrein is goed gelegen. De stad wordt ver meden en men kan het in korten tijd van alle kanten bereiken. Voor een goede spoor wegverbinding zal worden gezorgd. Hierna volgde de pauze. Na de pauze heeft de heer ir. C. A. G. Spaan, dir. van het Land- en Tuinbouwbureau der I. G. Farben industrie Aktiengesellschaft te Amsterdam een lezing gehouden over het onderwerp: „Bemesting in den tuinbouw", welke werd toegelicht met eenige interessante films. Donderdagavond werd voor de voorwedstrij. den om bovengenoemd kampioenschap de vierde ronde gespeeld in de volgende groepen. Groep B: H. H. W. Borghardt—N. Delicaat 2—0; J. W. Konings—V. F. Tromer uitgesteld; J. J- v. d. Heijden—J. v. d. Doe afgebr.; B. v d. Graaf—K. F. de Haan Jr. 2—0; E. la Rondelle was vrij. Groep C: H. BlomJ. H. G. MöHenkamp 1*5 c. HeyD. v. d. Veer afgebr. J. M. Jansen—J. B. Eekhout afgebr.; A. J, J. Van VlietJ. H. Ansems 20: J. de Korte was vrij. Groep D: Th. van DaalhuijzenJ- L. G. van Dijek 2—0; Bet Pro Arte Kwartet treedt Dinsdag avond 31 Januari op voor de Kamermuziek- vereeniging in Rotterdam in de Nutzaal. Het programma brengt het kwartet in C gr. t. (Dissopantenkwartet) van Mozart (K.V. 465), de Lyrische Suite (1926) van Alban Berg en .het kwartet in Bes. gr. t. op. 130 van Beet-< hoven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2