Frans Boers. DINSDAG A 1939 ALS DE MARINIERS GAAN VERHUIZEN. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. DE NEDERLANDERS IN AMERIKA. IJSSELMONDE. VLAARDINGEN. Wm 4 OVERSCHIE. HILLEGERSBERG. HOEK VAN HOLLAND. SCHIEBROEK. Dan raakt Crooswijk een deel van zijn décorum kivijt. Een frappante herinnering. KATHOLIEKE VOLKSUNIVERSITEIT. Een te Parijs gevestigd Nederlander exposeert in Rotterdam. LIEDERENAVOND JO VINCENT. De groote emigratie in de 18e en 19e eeuw. BROEDERSCHAP VAN VAK- DIRIGENTEN. waarschuwingsborden bij de burgerwacht. RAADSVERGADERING. GEVONDEN VOORWERPEN. ZILVEREN JUBILÉ TANDARTS J. H. HOLTZAPFEL. GEVONDEN VOORWERPEN. lederen morgen rukken ze uit, de Mari niers van Rotterdam. Wie in de buurt van Crooswijk woont o£ daar toevallig wezen moest, hoort ze reeds in de verte aankomen. Dan roffelen de tamboers en fluiten de pij pers, dan plaatsen de hoornblazers hun in strument tegen de lippen en schetteren de klanken door de nog na-dommelende stra ten. En steeds weer treft die orde en disci pline die regelmaat, dat geen enkel wapen in ons land zal verbeteren Het is niet stram Duitsch met een air van gewichtdoenerij, het is geen Engelsche of Fransche imitatie, neen, het blijft Nederlandsche discipline op haar best, een keurkorps onder rood-wit- blauwe vlag waardig. lederen morgen trekken ze naar het Schuttersveld, waar geëxcci'ceerd wordt en gedrild, waar theorie en praktijkworden be. oef end. Tamboers, pijpe" en hoornblazers vinden er hun emplooi in de loods, de „troep" bevindt zich o phet veld, waar de sport ook allerminst vergeten wordt. En iede- ren dag weer hebben onze mariniers veel bekijks0 door de hekspleten heen en over den ingangswal van de R. K. Begraafplaats op den Crooswijkscheweg. Het is altijd een lust het korps bezig te zien. Een paar maal per jaar is er op het Schut tersveld groote parade, als we het zoo noe men mogen. Dat is op Koninginnedag, op den stichtingsdag van het korps en bij het beëedigen van nieuwe officieren. Dan mag het publiek zich op het veld langs de afzet ting scharen en de oogen van zooveel dui zenden burgers schitteren, wanneer ze onze zeesoldaten wier scheldnaam „bok 'es in- gers" gelukkig meer en mee°P gaat raken zoo keurig ziet dei en het geweer presenteeren Dan is er ook een keur van uniformen aanwezig, mees al re serve-officieren van allerhande wapens, m groot tenue. De eenige, die zich door de plechtigheid nooit van de wijs laat brengen, is de korpshond, die altijd zichzelf blijft, maar zich tijdens het défilé toch nooit zal absen teeren en doen wat des honds is. Zoover is de discipline ook pp hem overgeslagen. Tegen den tijd van het twaalf uurtje mar cheert de troep weer terug, zooals ze geko men is en menigeen blijft staan, als altijd weer onder de bekoring van het schouwspel. Dan zwaait de tamboer-maitre vol trots zijn staf, dan spelen de pijpers vaderlandsche liedjes of zelfs wel moderne schlagers, en in stevigen pas marcheeren de honderdtal len naar de kazerne aan het Oostplein, om ook den inwendigen mensch te versterken. De mariniers hooren bij het Oostelijk stadsbeeld, zooals de Maas bij Rotterdam. Toen de radio nog niet zoo algemeen was, zetten de huismoeders haar klokken gelijk °p het voorbijtrekken van de compagnie, ^ant dat ging op de minuut af. We hebben persoonlijk nog een frappante berinnering aan de mariniers. 't Zal dertig a vijf en dertig jaar geleden zi.in. Heeds toen liep de rossige tamboer- biaitre voor de troep, die nog onlangs bij het groote jubileum van het korps in functie was en eerst later zijn pensioen kreeg. Te genwoordig zien we hem nog wel bij feesten de manége of als tamboer-maitre voor t muziekcorps van een groote firma. We waren nog op de lagere school, liepen op den Boezemsingel om vlug naar huis te gaan. Daar klonk het bekende tromgeroffel achter ons en, zooals jongens plegen te doen, we keerden ons om, maar bleven toch ach teruit in de richting van het ouderlijk huis loopen, midden op den weg. Opeens werden We omver geworpen en voelden wielen over ons heen gaan Het was een hittenkar, Waarmee we overreden werden, gelukkig zonder ernstig letsel te bekomen. Verbouwe reerd stonden we op, bleven perplex even staan en zagen iets wonderbaarlijks: de tam boer-maitre had zijn troep halt laten hou den en stevende op den koetsier af met een notitieboekje. Waarschijnlijk was hij onbe zoldigd rijksveldwachter tevens, en gaf den koetsier een proces-verbaal. Wij echter zetten het op een loopen, om eerst thuis te ervaren, dat we schrammen en verwondingen hadden opgeloopen en onze kleeren gehavend wa ren De Boezemwijk en Crooswijk voelen zich één met de mariniers. Maar jammer genoeg zijn zij er den langsten tijd troepsgewijze doorheen getrokken Want de kazerne aan het Oostplein wordt verlaten, er komt een nieuwe, comfortabeler kazerne aan het Toe pad, met een groot excercitieterrein vlak er voor. Binnenkort is het dus gedaan met de marschen door de bekende straten. Dan blijft Crooswijk alleen nog maar zijn begrafenis stoeten houden, die daar tot laat in den namid dag komen, aanrijden. En alleen straatnamen als Pijperstd., Tamboerstr. en Vaandrigstr. zullen het nageslacht nog herinneren, dat hier in de buurt vroeger eens een excerci- tieveld was voor het korps mariniers. Want ook dat Schuttersveld zal het dan niet lang meer maken. Op het oogenblik zijn er nog sportterreinen en een gedeelte ervan is in gebruik bij de R. K. Speeltuinvereeniging „St. Laurens" Maar de gemeente zal wel niet lang zoo'ri open plek midden in een be woond stadsdeel blijven dulden. Er wordt nu reeds gemompeld van een nieuwe straat, achter de Crooswijkschestraat. Wel is er plaats genoeg voor een tweede straat, maar de wet schrijft nu eenmaal voor, dat het R. K. kerkhof een bepaald aantal meters van den openbaren weg gescheiden moet zijn. Mogelijk is ook, dat die begraafplaats met grond van het Schuttersveld eenige uitbrei ding ondergaat, maar zoowel het een als het ander hangt nog in de lucht. In ieder geval: Crooswijk raakt met de ma riniers een deel van zijn decorum kwijt en dat is jammer. Maar de nieuwere tijd stelt nu eenmaal nieuwere eischen en daar heb ben de Crooswijkbewoners zich bij neer te leggen. De hedendaagsche roman. Woensdag 1 Februari, begint Jan Nieu- wenhuis, kunstredacteur van „De Maasbode" zijn cursus te geven over „Letterkunde". In 3 lessen zal hij speciaal „de hedendaagsche roman" bespreken. Over den roman zijn veelvuldig sombere voorspellingen gedaan; hij zou stervende zijn en voorbestemd te ver dwijnen. Maar intusschen bestaat hij nog al tijd en hij geeft met tal van nieuwe ver schijningen bewijs van onverwoestbare le venskracht. De cursus zal handelen over ty pen van den hedendaagschen roman, en te vens zal de vraag onder de oogen worden gezien, wat van de toekomst te verwachten zal zijn. In aansluiting op dezen cursus zullen twee karakteristieke vertegenwoordigers van be paalde genres romankunst in dezen tijd, ko men spreken over eigen werk. Deze twee be kende romanschrijvers zijn Jos. Panhuysen en Herman de Man. Alle avonden van dezen cursus worden ge houden 's avonds kwart over 8 in bet insti tuut St. Lucia, Aert van Nesstraat 29. Het lesgeld bedraagt voor 5 lessen samen naar financieeie draagkracht 2.10, 1.70 of 1.25. Inschrijving bij het Kath'. Centr. Bureau, Wolfshoek 6, Telef. 15346 (van 10—15 uur) of Woensdagavond a.s. aan de leszaal. De leden van de K. V. U. kunnen tegen gereduceerde prijzen van 60 of 30 cent een toegangsbewijs bekomen voor het Jubileum- Concert, te geven door het Rotterdamsch Kath. Mannenkoor in de Doelenzaal, Coolsin- gel, op Woensdag 1 Februari, 's avonds half 9 precies. De kaarten voor de leden van de K. V. U. zijn alleen verkrijgbaar aan het Kath. Centr. Bureau, Wolfhoek 6. Van Maurice Denis stamt het gezegde, dat een schilderij alvorens een portret, land schap of stilleven te zijn, een ensemble is van kleurwaarden, in een bepaalde orde bijeengebracht. Aan zoo'n uitspraak is behoefte in een tijd die zucht onder de tirannie van het onder- derwerp, maar wanneer de schilders van alle denkbare vrijheden ruimschoots profi teered trapt men er opend euren mee in. We hebben immers een kunst gekend, die zoo zeer enkel kleur was in een bepaalde orde (of wanorde), dat het portret, het landschap ot het stilleven daarin niet anders dan met moeite konden worden teruggevonden. Bij Frans Boers echter wordt het woord van Denis weer volop actueel. Niet omdat bij hem de verhouding tot het onderwerp al te innig is geworden, noch omdat hij er zich lichtvaardig al te ver van verwijdert, maar omdat de fameuze „orde" zoo kenne lijk het object van zijn schilderlijke zorgen uitmaakt. Zijn werk vertoont een bepaald type, dat hij vasthoudt en consequent tot ontwikke ling poogt te brengen. Zich beperkend tot bescheiden formaten, bouwt hij zijn compo sities in sobere kleurvlakken en enkele groote vormen op. Hij geeft de dingen in een sterk vereenvoudigde verschijning; hoo rnen bijvoorbeeld zijn herleid tot den stam met een paar dikke bladerlooze takken, soms zijn ze niet meer dan die enkele kale stam. Zoo schildert Boers stadsgezichten, havens en landschappen en deze gesloten ensembles hebben iets aantrekkelijks van wei-overwogen verhouding, ook in de kleur. Maar het valt niet te ontkennen, dat door deze wijze van voorstellen met vlakke, scherm-achtige „opstanden" verdeeld over de plans, de schilderijen wel zeer gaan ge lijken op ontwerpen voor tooneeldecors. De indruk wordt nog versterkt door het ont breken van elke figuratie. Nergens ver schijnt een gelaat voor de tallooze vensters, noch ooit een wandelaar in de straten. Zelfs een schip vaart zonder bemanning uit. Het schetsmatige in dit toch zoo ernstige en goed-volgehouden oeuvre wordt ten slotte door de verfbehandeling nog in de hand ge werkt. Want al streeft Boers naar schakee ring in lichtere en donkere partijen, hij waagt het daarnaast met betrekkelijke groo te vlakken die zeer effen en nuchter zijn uitgestreken. Men zie maar eens hoe dor het gras bij hem is en hoe bleek het zand van strand en duinen. Toch is hij zonder twijfel een colorist. In die ietwat verouderde z.g. expressionistische stadsgezichten kan hij een muur van een vervallen huis schilderen met veel gevoel voor fijnere nuanceering. Geestig staat een klein boeketje in de vensterbank en sugges tief zien we een paar witte zeilen weer spiegeld in het water. Men zou eruit opmaken dat Frans Boers rijker, warmer, gevarieerder en voller van fantasie zou kunnen schilderen, dan hij thans doet. Dit blijkt overtuigend zoodra het bewegelijke en grillige van het leven door liet zelf-gekozen schema heenbreekt. Hij houdt daar nu al te angstvallig aan vast en men krijgt den indruk, dat hij zich breeder ontplooien zou wanneer hij deze ietwat op zettelijke beperking overwon- Zitting van 30 Januari. De zangeres Jo Vincent heeft voor haar hederenavond op Donderdag 2 Februari in ce Nutzaal te Rotterdam o.a. gekozen den geheelen cyclus Frauenliebe und Leben van Schumann en liederen van Debussy op tek sten van Paul Verlaine. „De Nederlanders in Amerika" was het onderwerp van de voordracht, door dr. J. van Hinte in het Gebouw van de Nederlandsche Handels-Hoogeschool gehouden op uitnoodi- ging van het Algemeen Nederlandsch Ver bond en het Kon. Ned. Aardrijkskundig Ge nootschap. Dr. van Hinte begon zijn interessant be toog, dat de Nederlandsche landverhuizers 2'ch hoofdzakelijk in den loop van de 18e en van dp eeuw in de Ver. Staten hebben den^1 Het aantal, dat in de 17e eeuw sterdam^"1 oversta^ en 0,m' (Nieuw) Am- York Stlchtte het tegenwoordige New- Drie Arne^.' erK talrijk geweest, n.l. 7000. Nederlandsche3presidenten zijn van van Buuren, .fyomst 8eweest> nd- Maarten tegenwoordige pres,drt°or R°°sevelt en de hebben ook een behf"4'De Nederlanders aandeel gehad in dennAri~'k' doch miskend heidsoorlog. merikaanschen vrij- Spr. wijdde uit over de Am schiedenis omstreeks 1783. aansche §e" die voor den vrijheidsoorlog6 ^ederlanders, leeningen hadden verstrekt, kregel? geld- beneden de Mississippi perceelen grondt V°0r Maar de groote stroom immigranten kw"g' eerst later. Europa was verarmd door <je poleontische oorlogen. Groote drommen Dmt. schers en anderen kwamen den Rijn afge zakt, om via Nederland over te steken naar Amerika Dat stimuleerde de Nederlanders. Bovendien lieten de economische toestanden in het begin van de 19e eeuw veel te wen- schen over. Van de twee millioen inwoners moesten er 700.000 bedeeld worden. Om streeks 1830 begon in de mentaliteit van doffe berusting verandering te komen, onder in vloed van de revoluties elders. Het verzet openbaarde zich onder de meer kerkelijken en afgescheidenen. Deze laatsten ondervon den van Koning Willem I veel moeilijkheden. Wel was Koning Willem II iets soepeler, maar door allerlei maatregelen bleef de ver bittering. Daarenboven werden de toestan den op het platteland steeds ernstiger. Ons land werd overstroomd met Pruisisch en Russisch graan. In de veertiger jaren kwam toen nog de geweldige mislukking van den aardappeloogst, die catastrofale afmetingen aannam. Bij honderd- en duizendtallen werd daarom Nederland verlaten. Zeeuwsche en Groningsche boeren hadden het voorbeeld gegeven. Uit hun brieven kwam men een en ander te lezen over dat wonderland Ame rika. Van de emigranten namen enkele pre dikanten de leiding op zich, opdat zij niet alleen zouden komen tot emigratie, maar ook rot kolonisatie. De reis bracht veel moeilijkheden mee. Al leen de meer gegoeden konden zich veroor loven per stoomschip den overtocht te onder nemen. De meesten echter moesten het op een koopje doen en gingen per zeilschip. De gevaren waren geweldig. In Maart 1846 ging o.m. de familie Osinga uit St. Anna Pa rochie naar Rotterdam, om daar scheep te gaan. Osinga maakte te Rotterdam aanmer king op de gebrekkige ruimte, waarop de kapitein korte metten maakte en zei: je mag heelemaal niet mee! Hij moest wachten op een tweede schip, dat van Hellevoetsluis ver trok. Er weiden 200 landverhuizers aan boord genomen, doch volgens de Amerikaansche wetten zou er maar plaats zijn voor 100. Een honderdtal moest toen het schip verlaten, onder wie alweer de familie Osinga. Toen werd gewacht op het derde schip, de „Louise". Dat nam hen eindelijk mee. De overtocht kostte voor lederen passagier hon derd gulden. Hij had daarvoor recht op een slaapplaats, op drinkwater en vuur. Voor eten moest hij echter zelf zorgen. De over tocht met zoo'n zeilschip duurde soms 6 7 weken. Raakten de levensmiddelen op, dan kon men bij den kapitein inkoopen doen. Eind Augustus kwam de familie Osinga ein delijk in Amerika aan. Vreeselijker ervaring deed de familie Bon- nema op. Die ging met een Engelsch schip, waarvan de bemanning meestal beschonken was. De navigatie liet zooveel te wenschen over, dat het schip met 50 andere Friezen aan boord schipbreuk leed. De bemanning zocht toen een goed heenkomen in de red dingsbooten en liet de passagiers aan hun lot over. Gelukkig trok een passeerende En gelsche schoener zich het lot van de men. schen aan. Eenmaal in New York, was voor de land verhuizers het einde van de ellende nog niet Sekomen. Als muggen om de kaars zwierven ko3? de ronselaairs, om de menschen in den ma'ke' mo8ellj'ïen hjd hun geld afhandig te sproken1>an moesten er plaatsen worden be- heid op der Hudsonbooten. De ruw- vergeleken tyf°Peescfie l300^11 was nog niets, heid op <je ij de ruwheid en onverschillig schip verongel^trikaanSche' Meer dan een De „Phoenix' b.v6 aIdus °P de groote meren, huizers uit Winterer t°p heel wat landver- bevonden, raakte in brann^ Apeldoorn zich ten kwamen om. en 250 immigran- In 1846 en '47 trokken honn. uroornnHpr eï*den uit OTIS land, waaronder zeer veel af«Lb°"S onder leiding van hun PredikanT*™6" York ontmoetten zij de nakomelinge ^ew 17e eeuwsche landverhuizers. Die wezen hun het meest ideale gebied bij de groote meren Aanvankelijk was het doel Wisconsin, maar in Detroit kwam de predikant van Raalte in kennis met een scheepswerf. Later ging hij zelf te paard het terrein verkennen en als plaats van vestiging werd ten slotte Michigan bij de Grand River gekozen. Een andere groep bleef bij het oorspronkelijke plan Wisconsin en weer een ander deel koos de prairie. Voor woning moest men zich té Michigan den eersten tijd behelpen met stevige tak ken, als een hooivork in den grond gestoken, met dwarslatten en eên doek afgedekt. Het was de meest primitieve woning, welke men zich denken kon. Een boomstronk diende voor tafel, kisten voor stoelen. Zoolang men geld had, kwamen de Amerikanen levens middelen aanvoeren, maar toen dit op was bleven zij weg. Het kappen in de boschrijke streek ging uiterst langzaam, zoodat men over onvoldoende bouwterrein beschikte. De kleeding raakte op, de meest verschillende ziekten dunden de nederzetting, zoodat men soms te weinig menschen over had om de dooden te begraven. Doch telkens nieuwe stroomen landverhuizers kwamen aan. Eerst heel geleidelijk is er wat welvaart gekomen. Er waren dorpen gesticht met Hollandsche namen: Holland, Zeeland, Borculo, enz. In 1870 dreigde een nieuwe ramp door de groote droogte. Holland en Zeeland werden door brand vernield. De kolonisten naar de prairiën mogen het wat gemakkelijker hebben gehad, hun eer ste moeilijkheden mogen echter niet worden onderschat. Men leefde in groote gaten in den grond, met takken overspannen en met bladeren bedekt. Het vee liep er soms over en zakte in de woning. Op den duur verbe terde het. Men legde zich op den landbouw toe, er kwamen verkeerswegen, spoorwegen, enz. Duizenden Nederlanders hebben arbeid ge vonden te Grand Rapids bij de meubelnij verheid, waar thans nog talrijke nakomelin gen arbeid vinden. Langzamerhand wilde de jongere generatie het Westen in. Nieuwe Hollandsche dorpen ontstonden, de z.g. doch terkolonies. Steeds verder trok men naar het Westen en kwam eindelijk in Californië te land. Toen zich in 1890 een typische strijd tus- schen de verschillende landverhuizersgroe- pen van allerlei nationaliteiten ging ontwik kelen, bleven de Hollanders liever dichter bij huis. Door groote werkkracht en spaarzaam heid konden zij hun land beter bebouwen. Wanneer land werd aangeboden konden de Hollanders de hoogste prijzen geven. Gelei delijk aan werden de vreemdelingen in de buurt uitgekocht. Ook tegenwoordig vindt men in Michigan nog de Hollandsche namen en de bewoners zijn van Nederlandschen stam. Twee groepen hebben het wat gemakkelij ker gehad, n.l. die zich vestigden aan de Zuidzijde van het Michiganmeer, waar het dorp Zuid Holland nog bestaat en een andere groep Noord Hollanders, welken dichter bij Chicago het plaatsje Roosland stichtten. Door de uitbreiding van Chicago zijn de Holland sche boeren door de geweldige stijging van de grondprijzen slapende rijk geworden. Spr. wijdde nog uit over het geestelijk le ven van deze menschen en hun splitsing in een Reform Church en een Christian Reform Church. -;.N zijn de Hollanders veramerkaanscht, A1P°U.den nog vast aan tradities en taal. Um-tot 06 •,0"?ere generatie heeft zich in den m°gelijken tijd het Amerikaansch eigen gemaakt. Toch verschijnen er nog Ne derlandsche couranten. Na de pauze heeft spr., wiens voordracht een aandachtig gehoor vond, tal van lan taarnplaatjes vertoond. Diefstallen uit étalages. De 24-jarige monteur E. W. en zijn twee lingbroer H. W., rijwielmonteur, beiden ge detineerd, bekenden zich in 1938 aan niet minder dan zes diefstallen uit etalages te hebben schuldig gemaakt. Hun daderschap aan deze diefstallen was uitgekomen, terwijl beide verdachten zich in de gevangenis be vonden tot het ondergaan van een straf, die hun kort geleden was opgelegd. De politie had namelijk bij een huiszoeking, welke zij moest doen ten huize van een houdster var. een werkloozenpension, tal van goederev. ontdekt, welke van diefstal afkomstig ble ken te zijn. Het was komen vast te staan dat de pensionhoudster die goederen, van de verdachten had gekregen. Het O. M., waargenomen door mr. J. C. Meischke, wees er op, dat de verdachten niet alleen tweelingen van geboorte zijn. maar ook in de misdaad. E. kwam op zijn zevende levensjaar reeds in aanraking met den kinderrechter en werd op later leeftijd nog tweemaal veroordeeld. Ook H. onder ging al meermalen straffen. Het O. M eischte thans tegen ieder der verdachten een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden De verdedigers, mr. H. v. d. Hoeven en mr. F. J. Kranenburg pleitten oplegging van een mildere straf. Een masseur voor de rechtbank. In hooger beroep heeft terecht gestaan de 52-jarige masseur J. W. H. M., die in appèi was gekomen van een vonnis van den kan tonrechter alhier, waarbij hij, wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst, was veroordeeld tot tweemaal 300 boete, subs, tweemaal 2 maanden hechtenis. Ver dachte zou niet alleen gemaseerd hebben, maar ook geneeskundigen raad en bijstand hebben gegeven. In de handlijnen kon ver dachte lezen aan welke ziekten de menscher leden, die zijn raad kwamen inroepen. Hij schreef dan pillen, kruiden of poeders voor. Het staatje van verdachte's gedrag, waar van de president mededeeling deed, was niet zoo mooi. Negentien maal veroordeeld o.a. wegens dood door schuld en voorts nog eenige malen wegens inbraak, maar dat had eigenlijk met dit feit niets te maken. Het O. M. herinnerde er aan, dat ver dachte ook in Frankrijk zijn ongeoorloofde practijken heeft uitgeoefend. Het ging toen met de noodige reclame gepaard. De Fran sche autoriteiten hadden echter in de zwen- delpractijk ingegrepen en verdachte is ver oordeeld. Hij is daarop naar Wiener Neu- stadt gegaan, waar het hem al niet betet verging. Dat er maar steeds menschen zijn die de hulp van dergelijke kwakzalvers in roepen, behoeft niet te verbazen, want voor een groot deel bestaat de cliëntèle uit men schen die door den dokter opgegeven zijn. Het O. M. achtte het vonnig juist gewezen en eischte bevestiging er van. Verdachte voert aan, dat hij niet strafbaai is, want massage valt buiten de wet en wat het overige betreft, dat deed hij niet voor geld. Als de president hem nog eens op zijn strafblad wijst, roept verdachte uit, dat hij daarmee niets te maken heeft en dat m\ Meischke ook nog niet van hem af is. De president laat verdachte dan door den veldwachter verwijderen. Uitspraken 13 Februari. Uitspraken De rechtbank heeft veroordeeld: I. N„ 28 jaar, Zuid-Slavisch zeeman, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd, wegens diefstal van een portefeuille ten nadeele van den landbouwer M. Paul te Ze venhuizen, tot 5 maanden gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. P. T., 26 jaar, Zuid-Slavisch landarbeider, zonder vaste woonplaats, eveneens gedeti neerd, die terecht gestaan had ter zake va a medeplichtigheid aan den door den vorigen verdachte gepleegden diefstal, werd vrijge sproken. In de zaken van C. T. S., 19 jaar, kantoor bediende, gedetineerd, die terecht gestaan had terzake van diefstal van een fototoestel uit de kamer van een student aan den Heem - raadsingel en ter zake van verduistering verdachte had een aantal filmtoestellen, die hij van verschillende winkeliers in huur had genomen, beleend en verkocht en tevens had hij tweemaal een auto, die hij in con signatie gekregen had van een garagehou der te Delft verkocht en verzuimd het daarvoor ontvangen geld af te dragen heeft de rechtbank een onderzoek gelast naar reclasseeringsmogelijkheid van verdachte en bepaald, dat het door de centrale vereeni- ging voor zenuw- en zielszieken uit te brengen rapport zal worden behandeld in de zitting van 13 Februari. I- van O., 2 7 jaar, vertegenwoordiger, recidivist, wegens heling verdachte had een der door S. verduisterde filmtoestellen vervoerd tot 3 maanden gevangenisstraf. S. S., 49 jaar, pensionhouder en koopman, recidivist, wegens heling verdachte had een der door S. verduisterde filmtoestellen gekocht tot 4 maanden gevangenisstarf. R. van H., 35 jaar, tapijtwever te Moor drecht, gedetineerd, wegens niet nader te noemen handelingen, tot 2 jaar 'gevangenis straf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. Dezer dagen hield de Broederschap van Vakdirigenten haar eerste ledenvergadering voor het district Rotterdam. Nadat de voor zitter der tijdelijke commissie de aanwezigen had verwelkomd, werden verschillende on derwerpen, betrekking hebbend op het doel der vereeniging, besproken. Vooraf kon een ledenlijst worden voorgelezen, waaruit bleek dat het ledental zich na enkele maanden werken heeft verviervoudigd. 'Het feit dat op deze ledenlijst de namen van een aantal vooraanstaande dirigenten voorkomen, mag het bewijs leveren, dat het ernst is met het streven der Broederschap, om de eischen aan het vak te stellen, zoo hoog mogelijk op te voeren en tevens er bij de regeering op aan te dringen, dat wettelijke voorzieningen worden getroffen, ten behoeve van hen, wier beroep het is muziekgezelschappen, hetzij koren of orkesten te leiden. De leden zien in dat het een cultureel belang van de eerste orde is indien het lei ding geven aan koren 'of orkesten slechts door bevoegde personen zal kunnen geschie den. Daaraan vermag het feit, dat enkele bekende koor- of orkestleiders tot de niet- vakdirigenten moeten worden gerekend, niets af te doen. De heer Piet Versloot, die voor het cen traal bestuur het woord voerde, zeide, niet naar Rotterdam te zijn gekomen om een propagandarede te houden. Onze argumen ten, zoo zeide hij, zijn zoo sterk dat geen enkel vakmusicus nogmaals van het belang der organisatie behoeft te worden over- RIOLEERING. Voorloopig zal nog niet worden overgegaan tot rioleering van den Dordtschestraatweg. Dit kan worden medegedeeld aan meerdere personen, die den laatsten tijd daarnaar vroe gen. De aan te leggen rioleering zal zich niet verder uitstrekken dan tot den Hordijk GEVAARLIJKE HOEK. Op het gevaarlijke kruispunt Dordtsche- straatweg-Achterweg-Lindelaan zal een be langrijke verbetering worden aangebracht. De gemeente heeft ter plaatse een perceel grond gekocht van den heer H. Groenen boom terwijl ter plaatse een afrastering zal woeden aangebracht. VERZAKKING IN DE BURGEMEESTER VAN SLIJPELAAN. Gebleken is, dat de hoofdleiding van het gas in de Burgemeester van Slijpelaan dus danig is verzakt, dat gevaar ontstaat voor het afbreken der aansluitingen. Er heeft een verzakking van niet minder dan 55 c-M. plaats gehad. Ter plaatse heeft indertijd een opspuiting met zand plaats gehad. WEGEN. Gebleken is, dat meerdere waarschuwings borden bij de wegen verdwenen zijn. Waar het hier betreft wegen buiten de bebouwde kommen, is aan Gedeputeerde Staten ge vraagd voor nieuwe borden zorg te dragen. HUWELIJKSFEEST. Op 1 Februari hoopt het echtpaar J. M. van Dorstvan der Wel, aan den Kerkedijk 301, zijn 45-jarige echtvereeniging te her denken. KONIJNENLIEFHEBBERS. Tot voorzitter van de Konijnenliefhebbers- vereeniging „Onderling Belang" is gekozen T. de Lijstertot 2de penningmeester A. Kranendonk tot 2de secretaris B. Wilstra. GEEN WERKLOOZE IJZERWERKERS. Als curiosum kan vermeld worden, dat de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen in IJsselmo'nde geen werklooze ijzerwerkers kon vinden. Onverrichte zake moest de werfbaas, die overgekomen was, huiswaarts keeren. Ook niet-leden kunnen de feestelijke bij eenkomst van de Burgerwacht op 16 Febr. a.s. in de gemeentezaal aan de Dorpsstraat bijwonen. Men kan kaarten bekomen aan het adres Benedenstraat 65. EERSTE HULP. Op den intercommunalen wedstrijd te Rijs- oord van de Kring Barendrecht heeft de af- deeling IJsselmonde van de E.H.B.O. met 76 punten den tweeden prijs behaald. iP- De Burgemeester van Overschie roept de leden van den gemeenteraad op tot het hou den van een vergadering op Donderdag 2 Februari 1939, des namiddags 7 uur. «PERSONEEL GEMEENTE-SECRETARIE. B. en W. hebben aangesteld tot klerk ter secretarie alhier, den heer J. Kempen. Bevorderd tot adjunct-commies ter secre tarie is de heer J. Deelen. In het politie-bureau Straatweg 138 zijn in de afgeloopen week de volgende gevonden voorwerpen gedeponeerd1 kindercape, 1 zak waschgoed, 1 dameshandschoen. Bij vinders zijn te bekomenportemonnaie met inhoud, Zonne, Dorpsstr. 70; autoped, Herwerden, Schiebroeksohesingel 3; boekje, Van Vliet, Kleiweg 22; motorhandschoen, Kootschekade 1; bruin dekzeil, Wildenbosch, Jan Willem Frisostraat 13; zwarte ceintuur, Van Helden, Margrietstr. 1 b; zwarte been- pijp, Bakker Brevet, Dorpsstraat; bril met hóornmontuur, Schipper, Kerkstraat 16b; gor dijnroe, Politiepost Terbregge; rozenkrans, Wels, Kleiweg 240, Sohiebroek; vulpenhouder, belastingkantoor Parklaan; motorhandschoen, Tombroek, Chrispijnlaan 109, Rotterdam; aan gedreven 1 2-persoons kano, Plasoord 17. Opgevangen 1 bouvier, te bekomen bij Hoek, Grasstraat 6a, Rotterdam. BURGERLIJKE STAND. GEBORENCatharina Magdalena d. X*. H. Haniach ten Cate en C. G. van den Wall Bake Louise d. v. D. A. van Gosen en W. L. Sligte Jaeomijndert Nicolaas z. v. P. Jans en J. van Giessen Cornelia Wilhelmina Alida d. v. A. v. d. Akker en W. M. Vermooten. tuigd. In een zeer gedocumenteerde rede zette hij de mogelijkheden tot het verkrijgen van gezondere verhoudingen in het vak uit een, doch wees er op dat alle voorzieningen, die men van regeeringswege zou treffen, door de vakdirigenten zelf zouden worden gevraagd, want hier komt het vooral op aan: „Zonder een sterke organisatie, die rege lend kan optreden, zal het niet mogelijk zijn van hoogerhand eenige verbetering in onze positie te vragen of te verkrijgen". Nadat de heer Versloot verschillende vra gen van algemeene strekking had behan deld, werd hem vanuit de vergadering dank gebracht, voor de moeite die hij zich heeft getroost om vanuit Nijmegen op de verga dering aanwezig te zijn en hem werd de verzekering medegegeven, dat de leden van het district Rotterdam, onder leiding van een permanente commissie, een intensieve pro paganda zullen gaan voeren en niet zullen rusten voor practisch alle vakdirigenten zich bij de Broederschap hebben aangesloten. Verder zij nog vermeld dat voor vorenge noemde commissie met algemeene stemmen werden gekozen, de leden der voorloopige commissie, zijnde de heeren Ant. Blazer, M. Egberts, C. Limburg, Otto de Vaal en als vijfde lid werd daaraan toegevoegd de heer Joh. J. Hoefgen. Deze heeren zullen gaarne alle inlichtingen verstrekken, terwijl alle correspondentie kan worden gezonden aan den heer Otto de Vaal, Voorschoterlaan 29, Rotterdam. Maandag 6 Februari a.s. hoopt de heer J. H. Holtzapfel zijn 25-jarig jubileum als tandarts te herdenken. Vanaf. 19141937 werkte hij samen met zijn oom, de heer J. J. Holtzapfel en oefenden zij hun gemeen schappelijke praktijk uit. Na diens overlij den vestigde tandarts J. H. Holtzapfel zich aan den Nieuwen Binnenweg no. 64. Veel van zijn vrijen tijd gaf hij aan Ver- eenigings- en Maatschappelijk werk. Zij, die den jubilaris wenschen te compli menteeren, hebben daartoe óp 6 Februari de gelegenheid, des middags van 35 uur, Nieuwe Binnenweg 64. PRINSES BEATRIX VERJAARDAG. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Beatrix wapperde de va derlandsche driekleur van de openbare ge bouwen, terwijl verschillende particulieren eveneens de vlag hadden uitgestoken. De Harmonievereeniging „H. V. O.'' zal hedenavond een marsch door de gemeente maken In de zaal Harmonie geeft de Oran je-Garde een feestavond. AUTO-BOTSING. Op den hoek le van Leyden Gaelstraat—- le Spoorstraat botsten een vrachtauto,, be stuurd door N., alhier en een luxe auto, be stuurd door L. uit Rotterdam, tegen elkaar; doordat L. aan het verkeer van rechts geen voorrang gaf. De vrachtauto werd aan de voorzijde beschadigd. AANRIJDING. Maandagmorgen reed de 19-jarige juffr. M. de B. uit Vlaard_ Ambacht per rijwiel op den Maassluisschen Dijk, toen achter, haar de 25-jarige C N. uit Vlaard. Am bacht met een vrachtauto aankwam. In de bocht MarktMaassl. Dijk schoot het por tier van den auto open en toen de chauf feur dit dicht wilde trekken, raakte hij een oogenblik zijn stuur kwijt, waardoor hij te gen de wielrijdster aanreed, wier rijwiel onder den auto verdween. Mej. de B. had echter de tegenwoordigheid van geest, zich. tijdig te laten vallen, waardoor zij alleen aan beide beenen werd gewond. Haar rij wiel werd totaal vernield. AANGEHOUDEN. Door de politie alhier werd aangehouden de zwerver J. F., die in het Algem. Politie blad stond gesignaleerd ivoor het betalen van 6 boete subs. 4 dagen hechtenis. De man betaalde de boete WERKLOOSHEID. Het aantal werkzoekenden, ingeschreven bij de Arbeidsbeurs alhier, bedroeg Zater dag j.l. 2123, tegen vorig jaar op denzelf den dag 2475. POLITIE. De heer M. Westerdijk, leerling van den Politie-vakcursus alhier, is met ingang van 15 Februari a.s benoemd tot agent van po litie te Den Haag. EXAMEN HANDELSINSTITUUT. Bij het alhier door de Nat. Vereeniging van Leeraren in de stenografie „Groote" en het Machineschrijven gehouden examen slaagden de volgende leerlingen van het Handelsinstituut Schied. weg 57, alhier; Stenotypist: de dames G. J. M_ Eibers (met lof); M. Kroos; J. Vogler (met lof); P. Hein-. sius en P. Kornaat (met lof) en de heer C. J. de Bruin (met lof); allen alhier; Typist mej. A. M. Rijstenbil en de heeren J. Erke- lens alhier, G Quack, Maasland en J. Rot huizen, Maassluis. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De Burgemeester zal spreekuur houden op Donderdag 2 Febr. a.s. van 10 tot 12 uu? voormiddag. UIT HET HANDELSREGISTER. Nieuw ingeschreven: Eerste Vlaardingschg Verffabriek (firma Hennings Don) Ie van Leyden Gaelstraat 59, alhier. Vennooten C. Don Wzn., alhier en H. W. H. Hennings, te Rotterdam. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Adriaan M., d. van A, A. V. d. Griend en M. van Rossum, Valeriusstraat 69; Jacobus M., z van J. de Bruijn en E< Schenk, Jac v. d.' Wintstraat 5; Roelof, z. van G. Schipper en H. Soeteman, Schied. weg 170; Cornells M., z. van H. v. d. Lugt en B van Vulpen, 2e Maasboschstraat 16; Nicolaas J., z. van H. Swaneveld en J. Geldog, Struijkstraat 12; Tieleman, z van J. A. Poot en H. Westerhout, Sweelinckstraat 48; Arnaldus J. F., z. van H. J. Kok en A. H. Ammerlaan, Kortedijk 27b. OVERLEDEN: Arigje Koudstaal 71 j. wed, van J. Ommering, P K. Dr.straat 250 GEVONDEN' VOORWERPEN Te bevragen bij: Roozeboom, 4e Maassteeg 7, paar heerenschoenen; Schippers, Pr. Hen drikstraat 8, dameshandschoen; Hoogerwerf, Oranjestraat 16, motorkap; Penning, Jan Steenstraat 9, herdershond; Politiebureau, 2 rijwielen, bosje sleutels, gereedschapszak; Veldheer, Liesveldsteeg 1, ceintuur; Den Engelsman, Mairkgraaflaan 11, wieldop auto; Politiebureau, Vlaard. Ambacht, gebreide want; van der Werf, Kethelweg 3, Vlaard. Ambacht, paar dameshandschoenen; Kalis vaart, Kethelweg 88, portemonnaie met in houd; van der Sar, Oostveenscheweg 20, VI. Ambacht, ring met sleutels. Te bevragen bij Roozeboom, 4e Maassteeg 7, paar heerenschoenen. Penning, Jan Steen straat 9, herdershond. Lengton, Arn. Hoog vlietstraat 73, kinderhandschoentje. Van Dorp, Binnensingel 142, kralensnoer. Bree- derveld, Falckstraat 16, kanarievogel. Bui tendijk, de Wetstraat 11, parapluie. Van Keu len, Weteringstraat 12, portemonnaie met inhoud. Nuit, Wm, Barendsz.straat 18, dames horloge. Te bevragen bij: Moerman, Prins Hen drikstraat 32, kinderportemonnaie; van Vliet, Steynstraat 51, padvindersriem; Hoogerwerf, Haydnstraat 54, melkbussleutel; Verwey, P. K. Drossaartstraat 179, handschoentje; Spoorwegstation, nummerbord; Molendijk, Bleekstraat 25, rijwielplaatje; Bloemendaal, Oosthavenkade 13, rijwielplaatje; Politiebu reau, huissleutel, paar zwarte handschoenen kindertasehje met inhoud, paarhandschoe- nen. BUURTCOMMISSIE. Alhier is opgericht een buurtcommissie StrandwegPaviljoensweg op den „Ouden Hoek" met het doel op feestdagen van het Koninklijk Huis dezen weg te versieren. De commissie weird opgericht onder auspiciën van de Oranjevereeniging. Als bestuursleden werden benoemd de heeren G. Boekesteln, v, Didden en v. Marion. De volgende gevonden voorwerpen werden in de afgeloopen week aan het bureau Ring dijk gedeponeerd 1 duo-voetrust van motor rijwiel; 1 speldje met rood en wit hondje; 1 witte kat met grijze vlekken; 1 teddy beertje en 1 autoped. BURGERLIJKE STAND GEBORENRudolf Henri z. v. M. J. Saus* en H. H. Weener Henricue Willebror.dus z, v. P. A. B. Dille en G. D. Helnemaris. GETROUWD: P. v. d. E(jk 28 j. en J. v, <L Berg 27 jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3