ROTTERDAMSCHE TRAMWEG MIJ. te Voortbestaan van dit vervoer noodzak el i j k. m LUCHTAANVALLEN ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. BERKEL EN RODENRIJS. ZATERDAG 4 FEBRUARI 1939 IN HET BELANG VAN DRIE GROEPEN. „Men roomt de Mij. af". VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE. SCHEIDSGERECHT VOOR HET GEMEENTEPERS ON EL. BEGRAFENIS E. J. SCHÜRMANN. KAMER VAN KOOPHANDEL. BIOSCOOPNIEUWS. HET TOONEEL IN ITALIË. Voordracht van Dr. Mario Ferrigni. MEN LEERT HET NOOIT. dlgd" de hanze. OVERSCHIE. DOOR GLADHEID GESLIPT. Tl Gistermiddag werd te Rotterdam onder voor zitterschap van mr. H. J. Knottenbelt de alge meene vergadering van aandeelhouders der Rot- terdamsche Tramweg Mij. gehouden, waarin de jaarverslagen over 1936 en 1937 werden uitge bracht. Aanwezig waren 8 aandeelhouders ver tegenwoordigende 48 aandeelen, recht hebbende op het uitbrengen van van 43 stemmen. De heer Bernhard wenscht over het geheele beleid van de directie een groote aanmerking te maken. Hij constateert, dat de directie schromelijk na latig is geweest; zij heeft inzake het uitblijven der jaarvergadering uitdrukkelijk bewezen, dat zi.) niet berekend is voor haar taak. Zij heeft toch hare statutaire plicht verzaakt, daar artikel 16 der Statuten uitdrukkelijk deze taak vastlegt. In de 4e alinea staat n.l.: „Ieder jaar wordt tenminste één algemeene vergadering gehouden. Uiterlijk in de maand Juni". De heer Knottenbelt heeft reeds op de ver gadering van Obligatiehouders pogen vast te stellen, dat 't wachten verband hield met de ver wachtingen. welke de regeerin had geschapen inzake de regeling van het weg-, spoor- en tram verkeer. Hij verkondigde hier tevens zijn mee- nmg, dat de Directie op deze nadere regeerings- uiteenzetting had gewacht, daar hij meende op de vergadering toch iets over de toekomst van de Mij. te moeten zeggen. Verder is het geheele bestuur, in overtreding van het Wetboek van Koophandel, daar toch uit drukkelijk in de artikelen 43 en 43a o.a. ver meldt staats, dat jaarlijks tenminste één alge meene vergadering moet worden gehouden. Bij de bespreking van het boekjaar 1937 merkt spr. op, dat een exploitatierekening, die toch zeker noodig was. geheel en al ontbreekt. De ge publiceerde cijfers over het jaar 1937 geven ab soluut geen beeld van den wezenlijken gang van zaken. Liquidatie ivordt tegengehouden. Als men dan ook de in deze twee laatste jaar- Verslagen gevolgde tactiek beziet 'kan men niet anders dan tot de conclusie komen, dat de direc tie en commissarissen de liquidatie van dit in en in verouderd bedrijf tegenhouden. Op de verlies- en winstrekening van het boek jaar 1935, aldus spreker werd aan de credit-zijde opgevoerd de rijks-subsidie groot 36.552. Waar men in de latere jaarverslagen dit schijnt ver vangen te hebben door voorloopig renteloos voorschot, moet ik hieruit concludeeren, dat het Rijk geen subsidie meer geeft, echter wel geld aan de Vennootschap leent. Voor een juist inzicht zou spr. van den voor zitter willen vernemen of de rijkssubsidies, welke tot het jaar 1935 werden verstrekt, be schouwd moeten worden als een schuld aan het rjjk en, dat deze evenals die van de laatste 2 jaren ten onrechte op de verlies- en winstreke ning zijn geboekt als ontvangen baten. Mocht spr.'s meening juist zijn en het Rijk voor hare subsidies vorderingen op de Mij. be zitten dan is toch zeker de geheele Mij. reeds hoog en breed verloren, daar volgens de jaar verslagen de regeering in 1919 reeds is beginnen bij te springen en nu tot en met 1935 reeds 3.418.823 aan subsidie heeft uitgekeerd. Mochten echter de tot 1935 verstrekte gelden zuiver subsidie zijn en dus niet door het Rijk teruggevorderd kunnen worden, dan wil spr. van den voorzitter weten, wat de Regeering in 1938 ertoe heeft gebracht haar subsidie te wijzigen in rentelooze voorschotten. De geste van de directie is onjuist met, indien hier terecht gesproken wordt van rentelooze voorschotten, deze als inkomsten op de verlies- en winstreke ning op te voeren. Critiek op afschrijvingen. De zienswijze inzake het afschaffen van de afschrijving op het rollend materieel kan spr. niet deelen. Ook hier poogt het bestuur aan de wettelijke liquidatiegrens te ontkomen. Over de jaren 1936/37 is nu reeds een achterstand van 91.000 ontstaan, wat nog vermeerderd dient te worden met die op schepen van 10.000. Ook wordt op de balans als bezitting opgevoerd de uitbreiding 1936/37 tot een totaal bedrag van 33.440 en tenslotte de post inventaris voor ge zamenlijk 116.848; dit dient eveneens als on volwaardig aangemerkt te worden, ondanks het in 1936 en waarschijnlijk ook in 1937 uitgetrok ken bedrag voor onderhoud en vernieuwing. Deze bedragên dienen zeker nog aan het ver lies toegevoegd te worden, die een gezamenlijk bedrag van 251.288 beloopen. Spr. vraagt, waarom de magazijnvoorraden voor den kostprijs zijn opgevoerd. Was het voorts niet juister den post „Deelnemingen in andere ondernemingen en de vorderingen op ondernemingen, waarin deelgenomen", te split sen? Spr. vraagt verder, waarom de reserves voor komende op de balans van 1936. tot een geza menlijk bedrag van 1.243.568 zoo plotseling af zonderlijk opgevoerd zijn geworden, in tegen stelling met de vorige jaren, daar het toen onder het hoofd „Verschillende rekeningen" opgevoerd ■werd. Dat de toestand van de Rotterdamsche Tram weg Mij. zeer en zeer slecht is behoeft, volgens spr. geen betoog, door het opsoupeeren van haar kas en effecten gaat de eenige reëele bate der Mij. ook» nog verloren. Het gaat dan ook steeds sneller bergafwaarts. Van de zooeven genoemde 1.243.568 reserves is nu ook reeds weer een half millioen verdwenen. Spr. komt tot de conclusie, dat de R.T.M. een verouderd instituut is. Binnenkort heeft de maatschappij heelemaal geen bezittingen meer en hebben de aandeelhouders alles verloren en is er niets meer van de maatschappij te redden. De heer Knottenbelt erkent naar aanleiding van den heer Bernhard, dat de directie inder daad in verzuim is met het uitbrengen van het jaarverslag. De heer B. heeft opgemerkt, dat de geste van het bestuur niet leidt tot vertrouwen in het beheer. Hij verzekert echter, dat de direc tie en de commissarissen hun uiterste best doen in het belang van de maatschappij. In het belang van drie groepen, die betrok ken zijn bij de R.T.M. is het noodzakelijk het bedrijf voort te zetten. 1. De streek, die de maatschappij bedient, kan voorloopig niet zonder deze tram. Voor de streek zou het wegvallen van de tram een cala miteit beteekenen. Een maatschappij als de R.T.M. heeft een moreelen plicht. 2. De maatschappij heeft een plicht tegen over het personeel, bestaande uit 600 man. Het ontslag zal zoo lang mogelijk worden tegenge gaan. 3. Het belang van de obligatiehouders eischt, dat de zaak wordt gaande gehouden. Voorts is de voortzetting hiervan in den geest van de regeering, die subsidie verleent, tot een betere regeling voor de streek kan komen. Inderdaad is het de bedoeling het leven van de onderneming te rekken. De achterstand in afschrijvingen, de te hooge inventaris volgens den heer B. enz. zijn geen verzwegen verliezen. De heer B.: „Gecamoufleerd verlies dan". Voorz.: „In het verslag staat „zonder afschrij vingen". Dus dit is ook geen gecamoufleerd .verlies." Rentelooze voorschotten subsidies. en De directeur geeft vervolgens enkele inlich tingen naar aaileiding van de opmerkingen van den heer B. 1^ wijst er op, dat de aandeelhou ders geenszins reden hebben om met critiek te ko.men' De liquidatiewaarde van de maatschap pij is niet voldoende om het renteloos voorschot en het obligatiekapitaal te betalen. Het rekken van het leven van de maatschappij geschiedt in het belang van de aandeelhouders zelf ten koste van de obligatiehouders. Het opbrengen van de magazijnvoorraden tegen kostprijs noemt spr. logisch. Hij merkt verder op, dat de heer B. het „voorloopig rente loos voorschot" en „het renteloos voorschot" niet goed uit elkaar heeft gehouden. Dit laatste is n.l. ontstaan vele jaren geleden bij de oprich ting. Toen deze plaats had werd een derde van het kapitaal gefourneerd door het rijk, een der de door de provincie en 'n derde door den on dernemer. Geheel anders is het met den anderen post, welke subsidies zijn van de latere jaren. Deze kunnen inderdaad als inkomsten op de ver lies- en winstrekening worden opgevoerd, aange zien deze naderhand omgezet worden in sub sidies. Tot op het oogenblik is de subsidie altijd nog verleend. Het rentelooze voorschot is een uitvloeisel van de concessieovereenkomst. De heer B. verklaart zich hierna met de uit eenzetting accoord. De voorzitter zegt n.a.v. de opmerking, dat ei geen afschrijvingen hebben plaats gehad op rollend materieel en geen storting in het ver nieuwingsfonds voor den weg, dat dit is geschied ingevolge den wensch van den minister van wa terstaat, zooals in het jaarverslag over 1937 ge meld. Het meubilair en de inventaris staan op de belans veel te laag. Geld in bodemloozen put. De heer B. zegt, dat als de R.T.M. zoo door gaat, het geld in een bodemloozen put wordt ge stort. Voorz.: „Dat is de zaak van de regeering". De heer B.: „Omgooien van het roer, geeft dat verlies van subsidie?" Voorz.: „Hoe het roer omgooien?" De heer B.: Door opheffing van railvervoer en moderniseeringen." De voorzitter merkt dienaangaande op, dat handhaving van het railvervoer in het belang is van de streek. Hierover geeft de heer de Haas nadere toe lichtingen. Hij deelt het standpunt van den heer B. van den bodemloozen put met. Het geld wordt niet nutteloos uitgegeven. De tram kan niet verdwijnen in het belang van de streek, voor dat de regeering iets geeft, dat beter of min stens even goed is als de huidige tram en dan nog goedkooper. Een particuliere ondernemer kan hiervoor niet zorgen. Die zou met groote verliezen en kosten werken en tenslotte weer spoedig verdwijnen. De streek zou dan zonder de noodige vervoermiddelen zitten. Noch voor het groot vervoer noch voor het kleine is de tram te missen. Met verschillende voorbeelden geeft hij hiervan het bewijs. Het vervoer buiten het spoor is veel te duur. Particulieren kunnen volgens hem niet zoo'n vervoer geven als de tram. Daarom is het particuliere vervoer af te keuren. De heer B.: „Hoe komt het dan, dat het rail vervoer in den put is weggezakt?" Directeur: „Omdat de tram een aanvulling is van het spoorwegvervoer. Niet alleen voor vee- vervoer maar ook voor het vervoer van land- en tuinbouwproducten is de H.T.M. noodzakelijk. De vrachtauto is niet in staat het kleine ver voer van iederen belanghebbenden over te ne men." De heer B.:„De voorzitter heeft op de ver gadering van obligatiehouders medegedeeld, dat de R.T.M. zware concessies heeft moeten doen aan het autovervoer. Hoe komt dat dan?" Directeur: „De auto's nemen slechts zooveel af als zij kunnen. De rest moet de R.T.M. ver voeren.' Men roomt de R.T.M. af. Inderdaad zijn dit groote consessies, welke gedaan moeten wor den aan het wielvervoer." Na zeer uitvoerige besprekingen van het ver voersvraagstuk wordt deze discussie afgesloten met de verklaring van den voorzitter, dat de tram niet kan worden gemist. De jaarstukken worden ten slotte aangenomen en de heer G. P. J. Caspersz wordt als commis saris herkozen. Zitting van 3 Februari. Bedrieglijke bankbreuk door een effectenhandelaar. De rechtbank heeft gisteren interlocutoir vonnis gewezen in de zaak van den 70-ja- rigen effectenhandelaar J. J. V., die terecht gestaan heeft terzake van bedriegelijke bankbreuk. Verdachte was eigenaar geweest van het bekende effectenkantoor van V. S.. Eind 1937 werd het faillissement van de firma V. S. uitgesproken met een deficit van 130.000. Bij het onderzoek was gebleken, dat de firma reeds sedert verscheidene ja ren onder nul was, maar dat men getracht had de zaken drijvende te houden. Daartoe waren allerlei manipulaties noodig, die weer verdere manipulaties tot gevolg hadden, tot dat ten slotte het gat zoo groot was ge worden, dat er geen stoppen meer aan was. V. en zijn zoon, die als procuratiehouder in de zaak werkzaam was, werden gearresteerd doch later werd de vader weer op vrije voe ten gelaten. De zoon is voor zijn frauduleuze handelingen door de rechtbank gestraft met 2 jaren gevangenisstraf, met aftrek. Veertien dagen geleden heeft de vader te recht gestaan terzake, dat hij door allerlei verkeerde boekingen, de rechten van zijn schuldeischers had verkort. Verdachte had zich op het standpunt gesteld, dat hij door zijn zoon geheel buiten den gang van za- ker is gehouden, zoodat hem die verkeerde boekingen niet verweten kunnen worden. Het O. M., vertegenwoordigd door mr. J. S. Loke, had echter het ten laste gelegde bewezen geacht en zijn veroordeeling ge- eischt tot 2 jaren gevangenisstraf. De recht bank heeft het onderzoek niet volledig ge acht en het wenschelijk geoordeeld, dat nog mededeeling zal worden gedaan van eenige stukken. Daartoe is de behandeling aange houden tot Vrijdag 17 Februari. Zaterdag 4 Februari 5 uurBegin van het weekend voor „Bewegingsopvoeding", waarvan het theorie-gedeelte gegeven wordt Schiekade 93 en de praktijk in de turnzaal van „St. Lucia" Aert van Nesstraat. Zondag 5 Februari 10 uur Tweede gedeelte van het weekend voor „Bewegingsopvoe ding"; 3.305 uur repetitie van het Graal- koor. Maandag 6 Februari 8.30 uurBelang rijke leidstersvergadering voor alle leid sters van Rotterdam en Hillegersberg. Dinsdag 7 Februari 8.30 uur Alle leden van cirkels en sportclubs van 17 jaar en ouder, worden verwacht voor een vergade ring. Opdat allen aanwezig kunnen zijn, is er dien avond geen repetitie van het Graal- koor. Algemeen nieuwsDe kooklessen aan de R.K. Vakschool in de v. d. Duynstraat wor den gegeven eiken Maandagavond van 8 tot 10 uur. De naailessen aan dezelfde school eiken Dinsdagavond van 8 tot 10 uur. Verschenen zijn de verslagen van het Scheidsgerecht voor het Gemeentepersoneel en van het Scheidsgerecht voor het Tram personeel der gemeente Rotterdam over het jaar 1938. Blijkens deze verslagen heeft het eerst- gemelc> Scheidsgerecht één strafzaak en zes beroepszaken van anderen aard behandeld- De aangezegde straf in de eerstbedoelde zaak werd bevestigd, terwijl van de zes ambte naren, die andere grieven bij het Gerecht aanhangig maakten, twee geheel of ten deele in het gelijk werden gesteldde overige vorderingen werden afgewezen. Het Scheidsgerecht voor het Trampersoneel behandelde twee strafzaken en vier klachten van anderen aard. Van de beide ambtenaren, die zich terzake van een hun aangezegde straf tot het Gerecht hadden gewend, werd ten aanzien van den eenen de straf bevestigd, terwijl van den anderen ambtenaar de straf werd verminderd. De vier ambtenaren, die zich uit anderen hoofde tot het Gerecht wendden, zagen allen hun vorderingen afgewezen. Onder groote belangstelling is hedenmor gen op de algemeene begraafplaats Croos- wijk ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer E. J. Schürmann, in leven voor zitter van den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond. Onder de velen, die ge komen waren, om den overledene de laatste eer te bewijzen merkten wij op de heeren A. Rom Colthoff, secr. van het Verbond van Ned. Werkgevers, mr. K. P. v. d. Mandele en mr. W. F. Lichtenauer, resp. voorzitter en secre taris van de Kamer van Koophandel te Rot terdam, mr. G. E. v. Walsum en W. G. A. M. v. d. Lugt namens het bureau van de Kamer van Koophandel, mr. J. Drost en J. J. Klop- pert namens den Vrijheidsbond, G. Drewes namens de Kamer van Koophandel te Am sterdam, G. Schras, dir, van het kantoor Rot terdam van de Nederlandsche Middenstands- bank, A. Bos, namens den Christelijken Mid denstandsbond, M. W. Wiewei, namens de Algemeene Winkeliersvereeniging Amster dam, Henri Dekking, voorzitter van den Ned. Journalistenkring, J. Schilthuys, lid van de Tweede Kamer, L. Moreau, vice-consul van Frankrijk namens den Franschen gezant, prof. dr. N. J- Polak, mr. F. J. H. Bachg, directeur van het bureau van de Ned. R.K. middenstandsvereeniging „De Hanze", dr. Kleipool, lid van den gemeenteraad, Alb. van Waasdijk, schrijver, en voorts vele ver tegenwoordigers van diverse bonden en ver- eenigingen. Terwijl in de kapel het orgel de trëur- marsch van Beethoven speelde werd de vlag van den Kon. Ned. Middenstandsbond over de lijkbaar gelegd. Ook een schat van bloe men en kransen bedekte de lijkbaar. Het eerst voerde het woord de heer L. de Groot namens den Kon. Ned. Middenstands bond. Spr. noemde de overledene één van de beste onzer. 20 jaar lang is hij bij vrije keuze aangewezen geweest om onze leider te zijn. Hij weidde uit over zijn scherpen geest, de knappe leiding van vergaderingen, zijn groote wetenschappelijke kennis, maar meer nog prees hij in hem den nobelen mensch, die voorging in vergevingsgezindheid. Moge God ons den weg wijzen, dien hij heeft uit gestippeld. Namens den Christelijken Middenstands bond prees de heer A. Bos de beminnelijke persoonlijkheid van den overledene en zijn groote toewijding en herdacht in hem één van de pioniers van de middenstands-bewe ging- Voorts voerden nog het woord de heeren De Boer namens de Liberale Staatspartij, G. v. d. Linden namens „Handel en Nijverheid" en Van Eist namens de jeugdgroep van den K.N.M.B. Nadat het oTgel had gespeeld „Wenn, ich einmal soil scheiden" van Bach werd het stoffelijk overschot naar zijn laatste rust plaats gedragen, Beschermt U tegen de gevolgen van Bescherming daartegen is alleen mogelijk als ieder zelf daad werkelijk meehelpt. voor een modern publiek aanvaardbare ma nier in de stukken van Shakespeare ten too- neele gebracht en die worden dan ook vaak door het open lucht-theater gebracht. Toch heeft men het ook te dien aanzien niet gemakkelijk. Zoo deed zich bij een op voering van „Julius Caesar" in de basiliek van Maxentius te Rome de invloed eener onjuiste vertaling voelen. Shakespeare spreekt over het forum als over de markt. Maar voor de Romeinen was dit een soort profanatie. Erkend moet worden, dat inzake de regie van Shakespeare de Italianen nog eenigs- zins bij Duitschers en Franschen ten achter staan. Behalve de klassieke werken en de iShakespeare-stukken bracht het Italiaan- ésche openluchttheater ook vertolkingen van Kliddeleeuwsche mysteriespelen. Onder lei- *ding van den bekenden tooneelcriticus Sil- jvio d'Amico voerde de Academia di Santa Cecilia te Rome o.a. de „opwekking van 'Lazarus" op, waarbij de decors geïnspi reerd waren op schilderijen van Giotto. Er Worden tevens verschillende tooneelstukken uit de Renaissance opgevoerd. Florence gaf er o.a. twee van Michel-Angelo Buonarottl, den neef van den schilder, respectievelijk in het Teatro Romano van Fiesole en in de tBobolituinen van het Palazzo Pitti. Hierover uitweidend, ging spr. nog ver schillende andere opvoeringen na, een in teressant beeld gevend van wat er door het openluchttheater in Italië wordt gepresteerd, zooals o.a. met een opvoerine van Montever di's „La coronazione di Pompeja", dit merk waardig muziekdrama, dat nog nauwelijks aan de hedendaagsche opera herinnert. Nog een opname van de uitwerking van de aardbevingsramp in Chili. Inwoners van Concepcion zoeken tusschen de puinhoopen naar dooden en gewonden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam houdt een openbare vergade ring op Dinsdag, 7 Februari a.s. des namid dags ten 2.15 uur, in de Raadzaal van het Stadhuis. De agenda luidt als volgt: Cencept-adres aan de Tweede Kamer der Staten Generaal inzake de ontwerpen van wet, houdende regelen op verschillend gebied voor het geval van intreden van buitenge wone omstandigheden. 2. Van den Minister van van Economische Zaken antwoord op dezerzijdsch schrijver! met betrekking tot de monopolieheffingen op versche appelen en peren en op geconser veerd fruit in verband met het Engelsch- Amerikaansche handelsverdrag. 3. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken antwoord op de.zerzijdsch schrijven met betrekking tot de postbestelling op ver jaardagen van het Prinselijk Gezin. 4. Van den Directeur-Generaal der Poste- rijen, Telegrafie en Telefonie antwoord op dezerzijdsch schrijven inzake de telefoon verbinding met Londen. 5. Concept-schrijven aan den Directeur- Generaal der Posterijen, Telegrafie en Tele fonie met betrekking tot de ongelijkheid in de internationale telegramtarieven. 6. Vaststelling van een datum voor de ver kiezing van nieuwe leden in de vacaturés, ontstaan door het overlijden van den heer J. A. Stokdijk en het bedanken van den heer J. van Hoboken Azn. 7. Van de Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam bericht van beëediging van de na- Colosseum. Het programma geeft deze week te genie ten van een aardige gekleurde teekenfilm uit het rijk der insecten, waar volgens den tee kenaar de meest interessante voetbalwed strijden worden gehouden. De film „Marine Pronkstukken" geeft een revue van het Amerikaansche Cadettenle- ven. Robert Young, Lionel Barrymore en James Stewart vertolken de hoofdrollen. Drie Amerikaansche jongens nemen dienst. Ofschoon elk van de drie verschillende mo tieven heeft om Marine-soldaat te worden, past dit trio zeer goed bij elkaar. De een is knap en voelt zich nog al met zijn mooie uniform, de ander heeft marinebloed in de aderen, terwijl de derde naïef is, maar door zijn goeden wil een waardig lid van de compagnie wordt. Deze film laat zien van hoeveel belang de Amerikaan de ge bruikelijke voetbalwedstrijden acht tusschen de marine en het leger. Op deze wedstrij den is hun carrière gebaseerd, althans zoo lijkt het Er zit in deze film een echt spor tieve geest met frisch spel en vlot tempo. De hoofdfilm is getiteld „De Godin van de Jungle Een gekleurde en zeer roman tische rolprent, waarin prachtige scènes, hier en daar wel een beetje griezelig, wor den vertoond. De wreedheid van de Inboor lingen gaat zoover, dat zij de blanken of feren aan de krokodillen. Natuurlijk komen we voor de mogelijk heid van 'n bepaald gevtl te staan. Machtig en fantastisch van beeld is hier o.a. de vraat zucht aangedreven opmarsch der krokodil- len. De aardbeving, waarbij inboorlingen en krokodillen worden vernietigd, mag een- kunststuk van regie genoemd worden. De spanning is nu en dan beangstigend. Voor niet al te jeugdige personen kun nen wij dit programma aanbevelen. Asta theater, Het programma van Asta theater is deze week wederom prima verzorgd, met de bei de hoofdfilms „Ontmaskerd" en „Kerels ge ven geen kamp". De eerste film, met in de hoofdrol Tim Mc. Coy, is een Wild-West thriller. Een film met boeienden inhoud, waarin actie, span ning en tempo niet ontbreken. De tweede film is van een heel ander genre, n.l. het rijden in de Cub-races, met in de hoofdrol Mickey Rooney. Roger en zijn grootvader vertrekken naar Amerika om hun paard Pookah mede laten doen in de Cub- races. Hij hoort spreken van een bekende jockey, Timmy Donovan, en komt met deze op een onvriendelijke wijze in contact. Tim my is echter na veel moeite bereid, Pookah op de renen te rijden. Maar om wille van zijn Vader wil hij deze race verliezen, om de kosten van den dokter te dekken. Tim my verliest inderdaad, dit is de dood van Roger's Grootvader. Nu wil hij zijn paard verkoopen, maar Timmy had bemerkt, dat zijn vader hem bedroog en komt met den vereischten inleg bij Roger. Nu zal hij nog een keer rijden enwinnen. Op het laat ste moment, deelt de jury mede, dat Timmy niet mede mag rijden, omdat hij op onver klaarbare wijze aan het geld is gekomen. Nu rijdt Roger zelf, en wint. Op de tribune zit de hospita van Timmy en deze weet op listige wijze, zijn vader in handen van de politie te krijgen. Ooster theater, Bij de veelheid van films is het dik wijls juist moeilijk een keuze te maken voor een nieuw programma, vooral als het avondvullend moet zijn en het publiek der halve van acht uur af tot bijna middernacht aangenaam bezig gehouden moet worden. Gezegd moet echter worden, dat de directie van het Oostertheater wonderwel haar Pap penheimers kent en steeds een programma weet samen te stellen, dat aam eiken smaak wat goeds biedt. Paar is op de eerste plaats spanning en mysterie. Tot op het laatste moment wor den de toeschouwers in het onzekere ge laten wie en hoe „De Raadselachtige mis daad" gepleegd heeft. En eindelijk aan het eind wordt een zucht van verlichting ge slacht, wanneer de toedracht der feiten be kend wordt. Voorts is er een uitstekende filmrevue „De Sterrenparade", waarin niet minder dan zestien lievelingen van het publiek op treden, zooals Willy Forst, Theo Lingen, Gustav Fröhlich, Lil Dagover, Anny On- dra, Paul Kemp en de beroemde danseres La Jana. Voor volwassenen is het programma een gang naar de St. Janstraat ten volle waard. Harmonie. Het programma, dat deze week in Harmo nie geboden wordt, omvat twee hoofdfilms. Aangevangen wordt met een bijprogramma, dat er wezen mag. Na het nieuws in beeld draait een teekenfilmpje onder den titel „Words Fair", gevolgd door een grappig éénactertje, dat de jalouzie van een man en vrouw weergeeft. Voor de pauze wordt dan op doek gebracht „Een wensch, die waarheid werd" met Bob by Breen als hoofdvertolker. Tot besluit gaat na de pauze Mr. Moto's laatste kans met Peter Lorre, Rochelle Hud son als prominente figuren. Het begin dezer geschiedenis is al sensationeel, als een jon ge dame zich uit een brandend vliegtuig weet te redden, zoodoende komt zij in aan raking met Mr. Moto. De gevaren, waaraan zij blootstaan zijn veelzijdig, doch Mr. Moto weet in de meest moeilijke omstandigheden uitkomst te krij gen. Uiteindelijk blijkt, dat Victoria en Mr. Moto hetzelfde doel nastreven en wel om via spionnage de wapenvoorraden van een bepaald land te leeren kennen. Een program in zijn geheel voor de menschheid boven 18 jaar. Cineac. Het programma van de Cineac van deze week bevat als aardigste actualiteit den rijtoer van Prinses Beatrix met haar prm - lijke ouders door de straten van Den g ter gelegenheid van haar eersten veUaa a»' We zien duizenden Hagenaars ie Prinsesje, dat gekleed was m uke, bekende capuchon-manteltje, en ousiast toejuichen. Wat het buitenlandseh nieuws betreft kunnen wij memoreeren de interessante op namen van den val van Barcelona en de navrante beelden van het lijden der Cata- laansche vluchtelingen op hun weg naar de Fransche grens. Voorts verplaatsen we ons in den geest naar Berlijn op den dag van de Rijksdag- zitting en maken de manoeuvres mee der Duitsche troepen in de Beiersche Alpen. Een boeiende rolprent is het filmpje „Hoe Amerika de misdaad bestrijdt". We zien, hoe de Amerikaansche politie physiek en intel lectueel wordt opgeleid om met succes de misdaad te kunnen bestrijden. Na hun proef tijd worden de manschappen ingedeeld bij de motor-brigade of auto-patrouille en we krijgen tenslotte een idee, hoe het geleerde in de practijk wordt toegepast. Liefhebbers van jazz kunnen hun hart ophalen aan de orkesten, respectievelijk gedirigeerd door Cab Calloway, Phil Spital- ny, Russ Morgan en Clyde Lucas. Een gekleurde teekenfilm van Walt Disney „De drie musketiers" besluit het interessante programma. volgende heeren: B. Benenga, als makelaar in scheepsvrachten voor de rivieren en binnen wateren; H. M. Kruis, als makelaar in assu rantiën; A. Ruys, als makelaar in koffie en thee; G. Timmers, als makelaar in onroeren de goederen. 8. Van het Kantongerecht te Rotterdam be richt van beëediging, voor den tijd van één jaar, van den heer H. J. van Santen Jr. te Rotterdam als weger, meter, teller en ijkop- nemer, geheel voor eigen rekening. Voor de afdeeling Rotterdam van „Dante Alighieri" heeft gisteravond dr. Mario Fer rigni een voordracht gehouden over „Aspet- ti del teatro drammatico in Italia". Het was sprekers bedoeling, een vluchtig overzicht te geven van enkele der thans het meest op den voorgrond tredende aspecten en met na me van de talrijke openluchtvoorstellingen van klassieke en moderne stukken. De velen, die Italië kennen, aldus dr. Fer rigni, soms beter dan heel wat Italianen, hebben toch vaak geen idee van het Ita- liaansche tooneel. Ze krijgen zooveel te zien, dat ze er niet toe komen, een schouwburg binnen te gaan. In Italië zijn twee soorten tooneel, een echt schouwburgtooneel en een tooneel in de open lucht, welk laatste een apart ge heel vormt en eigenlijk als de oervorm kan worden beschouwd. Het tooneel is immers In de open lucht geboren, langs de oevers van de zee, in de omlijsting var een prachtig landschap. Klimatologische oorzaken heb ben 't tooneel als het ware ommuurd, e „teatro all' aperto" moest plaats make" voo het „teatro nel chiuso". ,._t Spr. wilde vooral sprekenover he „teatro ell' aperto", zooals dit te in de openluchtvoorstelling61?' w u van Sicilië. Daar kan men fc betrekkelijk korten tijd vijf en twintig eeuwen tooneel aanschouwen en waai e beginnen met de werken van een Sophocles e s. Te Syracuse vonden en voorstellingen plaats van een bij*°ndere bekoring. Aan de hand van lantaarnPlaaties gaf spr. een in zicht in de choreografie en de regie, zooals deze bij de 'eksche treurspelen wordt toegepast. De beste dramatische werken der Grieksche oudheid worden er tegen een klassieken achtergrond vertolkt. De voor stellingen kunnen als eenig in de wereld worden beschouwd. Ze bieden intusschen bij zondere moeilijkheden. Deze steken evenwel gunstig af bij de bezwaren, die zich zouden voordoen bij het ensceneeren van een stuk van het oude Romeinsche tooneel voor een modern publiek. Men is hiertoe dan ook nog niet gekomen. De moeilijkheden zijn hier werkelijk te groot. Te Rome is slechts een comedie van Plautus opgevoerd. Het oude Rome wordt overigens op een De rijwielverhuurder G. v. d. P., wonendfl Walravenstraat heeft bij de politie van het bureau aan het Sandelingplein aangifte ge» *daan, dat hij is opgelicht door iemand, did voor een waarde van 31,50 had gekocht aan rijwielonderdeelen, waarmede hij wegens zijn zeggen een eigen zaakje wilde beginnen. De kooper verzocht de bestelling af te leveren 'aan een bepaald adres en tevens moest da rijwielverhuurder wisselgeld meegeven, want de kooper had niet anders dan een briefjd van 50 gulden. Toen de knecht met de bestelling het op» gegeven adres naderde, kwam de koopep hem reeds tegemoet met de mededeeling, dat de knecht het wisselgeld a 18.50 maar vast moest meegeven, dan zou hij het briefje van 50 gulden gaan halen, zooveel te vlugger, was de zaak afgehandeld. De knecht heeft echter het briefje van 50 gulden nog niet ontvangen. Nou, ik dacht, dat je twee uur dood moest blijven? Ja, maar de luitenant heeft me weer ten leven gewekt! (Berliner IHustrierUk BRAND. Vanmorgen vijf uur werd de heer P* Planken wakker door het knetteren. vaU vuur en ontdekte tot zijn groote scTurlK, aSf de op eenige meters naast zijn woning ge legen houten timmermans werkplaats van de Gebr, Nederpelt in lichte laaie stond. Zoo snel ontwikkelde zich de vuurgloed, die in de groote houtvooarraad gretig voed sel vond, dat de famlie Planken hun wo ning niet meer door de buitendeur, die zich aan de achterzijde bevindt, kon verlaten en sloeg de moeder met de hand eenige ruiten stuk, waarbij zij zich bloedend aan de hand verwondde en zich later onder dokters be» handeling moest stellen. De familie PI. be staande uit man, vrouw en zeven kleine kinderen, moesten door de kapot geslagen ramen zich redden en werden bij omwoneiw den ondergebracht. De brandweer waa spoedig ter plaatse en bepaalde zich tot het nat houden van de woningen van PI. en van de wed. Nederpelt. tusschen welke tweél woningen de hevige brand woedde. Van de timmermanswerkplaats en hout# voorraad was niets te redden en deze brand* de tot de grond af. pe beide woningen wist men gelukkig t$ behouden, hoewel de achter de huizep staande schuurtjes geheel afbrandden, ter# wijl vanzelf de woningen veel waterscha* de kregen.. Een woord van hulde aan de brandweeA die onder leiding van den opperbrandmees* ter den heer W. v. Leeuwen zich uitstekencl van haar taak kweet, waaraan het te dan ken is, dat niet minstens drie woningelj een prooi der vlammen werden. De oorzaak is onbekend^ Verzekering! dekt de schade. jeugd'AGenda. Zondag geen ontspanning Gezellen en K, j c. vanwege de filmavond. Maandag ledenvergadering D. O. Y. ordj 8 uur. Woensdag en Zaterdag Gezellen als ge- woon. De Graal. Alle clubs als gewoon. AANRIJDING. De winkelier J. S. reed zijn auto giste renmiddag uit de naast zijn woning gelegen garage de Noordeindsche weg op, toen op dat moment een der autobussen van de N.V. „Citas" te Zoetermeer passeerde. Bei de wagens raakten elkaar en het is aan de kalme gang te danken, dat gelukkig geen grooter ongeluk plaats had. Nu werden alleen beide auto s bescha- Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan gaf de afdeeling alhier van de Hanze in het Gezeilengebeuw een feestavond. Een uitvoerig 10-jarig verslag, door den secretaris, den heer L. Toussaint uitgebracht en eenige sprekers vertolkten de dank voor hetgeen in die 10 jaar werd bereikt. Het verdere van den avond was aan de gezelligheid gewijd. Door tooneel en muziek werden de talrijke aanwezigen eenige uren gezellig bezig gehouden. Hedenmorgen omstreeks 7 uur is op de Blijdorpbrug een auto, bestuurd door den 30-jarigen fabrikant A. G. R- v. d. B., wonen de te 's-Gravenhage, door de gladheid van het brugdek geslipt en terecht gekomen tegen een uit de tegenovergestelde richting komen de vrachtauto, bestuurd door den 27-jarigen F. R., wonende te Oudenhoorn. Beide auto's werden zoodanig gehavend, dat zij met een kraanwagen moesten worden weggesleept. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2