Het sloopen van panden aan den Hang. Rotterdarnsche Diergaarde. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. ZATERDAG 18 FEBRUARI 1939 R. K. SCHOUWTOONEEL. ROOMSCH TOONEEL. NOGMAALS DE DELFTSCHE POORT. Aardige bijzonderheden over den afbraak. NIEUWE VONDSTEN. VOOR DE CHINA-COLLECTE. Van overijld of onredelijk optreden geen sprake. Nog meer panden zullen moeten worden gesloopt. Uitgifte van 650 000 pet. obligaties van de Stichting. Met recht van voorkeur voor obligaties en aandeelen der Vereeniging. PAROCHIE H. ANTONIUS VAN PADUA, BOSCHJE, R'DAM. Aanbod aan obligatiehouders tot verkoop bij inschrijving van hun bezit. ROTTERDAMSCHE KOOMSCHE DRANKWEER FEDERATIE. BIOSCOOPNIEU W S. VASTENAVOND IN ROSALIAHUIS. (Zitting van 17 Februari.) =S De ondergang van een effecten kantoor. De Rotterdarnsche rechtbank heeft giste ren voortgezet de behandeling van de zaak tegen den 70-jarigen effectenhandelaar J. J V., die zi'zh te verantwoorden heeft gehad terzake van bedriegelijke bankbreuk. De verdediger, mr. J. Offerhaus had, nadat het O.M. vertegenwoordigd door mr, J. S Loke, een gevangenisstraf van 2 jaren had geëischt, een beroep gedaan op dagboeken, die door verdachte waren bijgehouden, waar uit de rechtbank zich een juist oordeel zou kunnen vormen over de persoon van ver dachte. De rechtbank heeft er prijs op gesteld, dat uit die overgelegde dagboeken eenige pas sages zouden worden voorgelezen, omdat daaruit ten volle blijkt, dat verdachte zich er volkomen van bewust was, dat de zaak niet goed kon gaan, en dat hij elk oogen- blik de krach verwachtte. Nadat het O.M. gepersisteerd had bij zijn eisch, heeft mr. Offerhaus nog gezegd zich er volkomen van bewust te zijn geweest, dat de overgelegde dagboeken gevaarlijk mate riaal waren .Inderdaad wist verdachte wel dat de zaken slecht gingen, maar hij werd door verschillende menschen gesteund en ten volle overtuigd was verdachte, dat hij dit ook werd door den legendarischen vriend van zijn zoon. Er blijft nu eenmaal een grens tusschen zorgeloosheid en strafbaarheid. Het standpunt van het O.M. is, dat verdachte alles geweten heeft. Maar dan was het ook niet noodig geweest den werkelijken gang van zaken van het kantoor voor hem verborgen te houden, zooals geschied is. De rechtbank heeft, na beraadslaging in raadkamer, uitspraak gedaan. Verdachte werd schuldig geoordeeld aan bedriegelijke bank breuk en de rechtbank heeft hem, rekening houdend met zijn hoogen leeftijd en met de omstandigheid, dat hij, door den ondergang van zijn zaak al zwaar getroffen is, doch aan den anderen kant in aanmerking ne mend, dat verdachte's handelingen gediend hebben om ernstige fraudes te bemantelen, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Woensdag jj. heeft het R. K. Schouwtoo- neel zijn algameene jaarvergadering ge houden, waarbij aanwezig was de moderator, kap. C. Olsthoorn. De voorzitter gaf een algemeen overzicht over het afgeloopen jaar en constateerde, dat het R. K. Schouwtooneel, gezien den vooruitgang van leden en de toeneming van uitnoodigingen, zich in stijgende lijn bevindt. Na een keurig jaarverslag van den secre taris R. Degenaar en het financieele verslag van den penningmeester, waarin werd aan getoond, dat de financieele toestand der vereeniging zeer gunstig is, werd overge gaan tot de bestuursverkiezing. Het bestuur werd in zijn geheel herkozen. Tevens deelde de voorzitter mede, dat er nog eenige uitnoodigingen waren ontvangen, terwijl het R. K. Schouwtooneel 16 April het seizoen sluit met de opvoering van het tooneelspel van Fabricius „De Reuzen van Klein-Benting". Na een geanimeerde rondvraag sprak ka pelaan C. Olsthoorn over het nut van R. T. Tooneelvereenigingen. Het correspondentie-adres is thans R. De genaar, Agniesestraat 132b. Op Maandag 20 Februari te half 9, geeft Roomsch Tooneel haar jubileum-voorstelling (de 150e), met „En Jacob diende". Na afloop Vastenavond-reunie met de Bobton Hippers, Voor verdere bijzonderheden zie annonce in deze rubriek. Gistermiddag is de eerste groote steen van de Delftsche Poort losgewerkt en op den be- ganen grond gebracht. Het betreft hier het sluitstuk van den steenen daklijst. Het weegt meer dan een dik echtpaar te zamen en mis schien bedraagt het verschil nog wel eens zoo veel. Boven op het steenen gevaarte staat nu een soort stellage, door middel waarvan het zware sluitstuk naar den beganen grond is gebracht. Dit geschiedt binnendoor en is mogelijk geworden, omdat men binnenwaarts en boven naar beneden voldoende ruimte heeft gemaakt. De minder zware stukken en het zg. waardelooze puin, dat bij den her opbouw van de poort door nieuw materiaal zal worden vervangen, wordt door de schoor steenruimte op den grond gestort. Gebleken is, dat het steen-voor-steen weg breken minder moeilijkheden zal opleveren, dan men aanvankelijk had gedacht. Wat den bovenbouw althans betreft is men tot de er varing gekomen, dat voor het metselen van den natuursteen zg kalksteenmortel is ge bruikt, vermoedelijk om de duurzaamheid van de gebruikte steensoort te vergrooten. Deze kalksteenmortel is gemakkelijker te verwijderen, dan de meer gebruikelijke spe cie. Voeg hierbij het feit, dat men toch al reeds eerder met de eigenlijke afbraak is kunnen beginnen, dan men zich had voor gesteld, dan kan men zich indenken, hoeveel eerder dan oorspronkelijk was gedacht de poort met den grond zal zijn gelijk gemaakt Het zou geen verwondering behoeven te baren, wanneer de afbraak reeds eind April haar beslag zal hebben gekregen. Dan zal nog wel de verwijdering van de fundeering overblijven een lang niet gemakkelijk karwei, wanneer men het voor eeuwen be stemde metselwerk ziet maar zoodra men met het afbrokkelen daarvan op het niveau is gekomen, waarop het nieuwe Hofplein is gedacht, kan men de rest laten zitten. De nieuwe bestrating wordt er dan overheen g? legd. Meer en meer komt vast te staan, dat kuns tenaars aan den bouw van de poort hebben meegewerkt. Het beeldhouwwerk trekt vooral de aandacht. Wat den sluitsteen betreft, is b.v. de onderkaak van een leeuw gebruikt, om er een mannenkop in te modelleeren. Voorts zijn er de figuren van Mercurius en de Stedemaagd en van de Rotte- en de Schie- nymf, Zij zijn in de buitenmuren ingemet seld en het transport daarvan zal heel wat zorg vereischen. Zooals trouwens ook het kruisgewelf van de eigenlijke poort. Dit is zoo kunstig gemetseld, dat men schroomt het te vernielen, ook al omdat de metselaars van heden niet in dit soort werk doorkneed zijn. Dit kruisgewelf zal men probeeren in zijn geheel los te werken en te bewaren, om er naderhand weer ongeschonden te kunnen aanbrengen. Dit zal wel niet meer op gewoon metselwerk neerkomen en het beton, hoewel gecamoufleerd, zal er een belangrijke rol bij spelen. Bij het graafwerk rondom de Delftsche Poort zijn eenige curiositeiten aan de opper vlakte gebracht, o.m. enkele geldstukken uit de zeventiende eeuw, oude looden kogels en eenige gouden ringen. Vermoedelijk zal de afbraak van de poort nog wel meer merk waardige vondsten opleveren. Op het bureau wordt met grooten spoed gewerkt aan de voorbereiding van de te houden collecte op 4 Maart a.s. voor hulp verleening aan de burgerbevolking van China. Dringend wordt nogmaals een beroep op de Rotterdammers gedaan, zich ten spoe digste in grooten getale aan het bureau Oude Raadhuis, Stadhuissteeg 1, als collectant op te geven. VERSCHENEN is het rapport van den gemeentelijken Technischen Dienst uitgebracht naar aanleiding van het sloopen van panden aan den Hang. Tijdens een bijzonder laag watertij werd door de Bouwpolitie geconstateerd, dat de fundamenten van den achtergevel van het pand Hang no. 41 in een zeer slechten staat verkeerden. Hierover is toen onmiddellijk een bespreking met de eigenaren van het pand gevoerd, waarbij zicïï de eigenaardige toestand voordeed, dat, hoewel er volgens de officieele registers slechts één eigenaar is, er in werkelijkheid twee eigenaars schij nen te zijn, waarvan de een den eigendom heeft van den grond en de kelderverdieping en de ander dien van de rest van den opstal. Bij dit mondeling overleg is echter gebleken dat de beide eigenaren niet bereid waren om spoedig voorzieningen te treffen. Bij be sluit van B. en W. van 13-14 Dec. 1938, ge nomen naar aanleiding van een voorstel van den directeur van den Gemeentelijken Tech nischen Dienst d.d. 12 December t.v., is daar om aan den eigenaar van den grond en van den kelder die in officieele registers als eigenaar van het geheel te boek staat een aanschrijven gericht er voor zorg te dragen, dat de noodige voorzieningen uiter lijk op 15 December d.a.v. des voormiddags 9 uur zouden zijn getroffen, bij gebreke waarvan van gemeentewege zou worden in gegrepen. De eigenaar van den verderen op stal heeft van deze aanschrijving een af schrift ontvangen. Inmiddels was de fundamentmuur van den achtergevel reeds op 14 December over de volle breedte van het pand ingestort, het geen aantoonde, hoezeer de vrees van de Bou politie gegrond was. Maatregelen moesten worden genomen. De geheele achtergevel hing in de lucht en onmiddellijke verdere instorting daarvan en van het achterste gedeelte van het pand moest gevreesd worden. Op 14 December is dan ook door de Bouwpolitie aan de bewoon ster van de beganegrondsverdieping de drin gende raad gegeven, om zich niet in het achtergedeelte van het pand op te houden. Aan de huurders van de eerste verdieping, die op het moment niet thuis waren, is la ter op den dag dezelfde mededeeling ver strekt. Als gevolg van deze mededeeling zijn de bewoners, die toevallig op dienzelfden dag deze woning betrokken hadden, direct weer verhuisd, hetgeen echter door de Bouwpolitie noch gevorderd, noch aangera den was. De bewoonster van den begane- grond heeft de woning in het voorgedeelt® voortgezet. Door de dreigende instorting is echter te vens tot den ingrijpenden maatregel moeten worden overgegaan om het vaarverkeer door den Steiger stop te zetten. Immers juist tijdens het voorbijvaren van schepen zou, door de daarbij ontstane watergolving, roe ring van den grond en daardoor verdere in storting plaats kunnen hebben. Bij een spoe dige voorziening was dus een dringend al- gend algemeen belang betrokken. Toen de ondergevel van het pand was in gestort, is hiervan op denzelfden dag (14 December) door den Gemeentelijken Tech nischen Dienst kennis gegeven aan den eige naar van den grond en den kelder. Daarbij is, gezien de groote belangen, welke hierbij De Stichting Rotterdarnsche Diergaarde be richt dat de inschrijving op 650.000.3% pet. Eerste Hypothecaire Obligatiën in stukken van nominaal 1000.en 500.aan toonder ten laste der Stichting Rotterdarnsche Dier gaarde te Rotterdam zal zijn opengesteld bij de kantoren der Heeren R. Mees Zoonen, te Rotterdam, 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Vlaardingen, op Woensdag 1 Maart 1939 tot den koers van 99% pet. Bij de inschrijving wordt een recht van voor keur toegekend aan de houders der thans nog uitstaande 3% pet. Eerste Hypothecaire Obliga tiën ten laste der Vereeniging Rotterdarnsche Diergaarde, zoomede aan de houders van nog niet geheel terugbetaalde aandeelen dezer ver eeniging, in dier voege, dat elke 1000.resp. 500.nominaal aan obligatiën of aan nog niet terugbetaald aandeelenkapitaal recht geeft op toewijzing eener obligatie van gelijke no minale waarde. Op het na uitoefening van bedoeld voorkeurs recht overbliivende gedeelte der onderhavige uitgifte wordt een vrije inschrijving opengesteld. Het zegelrecht op de nota van toewijzing komt ten laste van den inschrijver. De storting op de toegewezen obligatiën moet plaats hebben op Woensdag 15 Maart 1939, ten. kantore van inschrijving met 995.per obli gatie van 1000.resp. 497.50 per obligatie van 500. De voor uitoefening van het voorkeursrecht aangemelde 3% pet. Eerste Hypothecaire obliga tiën der Vereeniging Rotterdarnsche Diergaarde moeten, voorzien van alle nog niet verschenen coupons, op den stortingsdag ten kantore waar de inschrijving heeft plaats gehad, ter verreke ning worden ingeleverd; daarbij zal per obli gatie van 1000.nominaal aan den inleveraar worden vergoed voor koersverschil 5.en voor rente a 3% pet. 's jaars na aftrek der couponbelasting over het tijdvak 1 Novem ber 1938—15 Maart 1939 12.76, totaal 17.76. De voor uitoefening van het voorkeursrecht aangemelde aandeelen der Vereeniging Rotter darnsche Diergaarde moeten op gelijke wijze worden ingeleverd. Voor elke 1000.resp. 500.— niet terugbetaald aandeelenkapitaal zal daarbij aan den inleveraar wegens koersver schil worden vergoed 5.resp. 2.50. De leening zal, te beginnen met 1941, in 30 jaren pari worden afgelost, volgens een in het prospectus opgenomen plan. De Stichting behoudt zich het recht voor op 15 Maart 1943 of te allen tijde daarna, met inacht neming van een opzeggingstermijn van drie maanden, over te gaan tot vervroegde algeheele of gedeeltelijk aflossing a pari. De verplichte jaarlijksche aflossingen, ondergaan, tot aan de geheele aflossing der leening, door gedeeltelijke vervroegde aflossingen geen wijziging. De opneming der leening in de prijscourant van de Vereeniging van Effectenhandelaren'te Rotterdam zal worden aangevraagd. In het prospectus wordt o.m. het volgende me degedeeld; De ondervinding leert dat de groote steden de neiging hebben zich geleidelijk uit te brei den en dat zulks vrijwel geregeld gepaard gaat aan eene geleidelijke stijging van de waarde der in de oude bebouwing begrepen terreinen. Wanneer men nagaat dat bij een opbrengst van ca. 8.per M2. de geheele obligatieleening gedekt is, dan is hieruit gemakkelijk de con clusie te trekken, dat zekerheid in elk opzicht aanwezig is. In de wijk Blijdorp, in de onmiddellijke omge ving van het nieuwe diergaardeterrein, is door de Gemeente bouwgrond uitgegeven varieerende tusschen 20.— en 35.— per M2. De op het ons toebehoorend perceel te stichten gebouwen zullen in het hypothecair verband begrepen zijn; daaronder zal ook vallen het hoofdgebouw, naar voorloopige schatting ruim 7 ton kostende. Dit gebouw, waarin een zeer groote hal met res taurant, zal zoodanig worden ingericht, dat het ook na de eventueele opheffing der diergaarde voor onderscheidene doeleinden bruikbaar zal blijken te zijn. De rente der onderhavige leening zal tot de opening der nieuwe diergaarde ten laste van de liquidatierekening der Vereeniging Rotterdarn sche Diergaarde worden gebracht. Doel en zekerheid der leening. De Stichting Rotterdarnsche Diergaarde werd opgericht met de bedoeling een meuwe dier gaarde in Rotterdam te exploiteeren, waartoe de activa en passiva van de inmiddels m liqui datie getreden Vereeniging Rotterdamscne Diergaarde worden overgenomen, zoodat z|) beschouwd kan worden als een voortzetting van de ruim 80 jaren bestaand hebbende Rot terdarnsche Diergaarde, doch op geheel nieuwe basis en in een nieuwe omgeving. Tusschen de Vereeniging Rotterdarnsche Diergaarde, de Stichting Rotterdarnsche Dier gaarde en de gemeente Rotterdam is overeen stemming bereikt over een reeks van trans acties, die ten doel hebben de bestaande dier gaarde op te heffen en een nieuwe modern ingerichte diergaarde, te doen verrijzen op een terrein in den voormaligen polder Blijdorp- Van het nieuwe terrein wordt ruim 80.000 M2. eigendom der Stichting; dit zal ten bate van obligatiehouders met een eerste hypotheek worden belast, terwijl dit gedeelte zijn oor spronkelijke bestemming als bouwterrein in zooverre behoudt, dat bij een onverhoopte liquidatie deze grond als bouwgrond verkocht kan worden. De bebouwingsfactor van dit ge deelte is in de. overeenkomst met de gemeente Rotterdam vastgelegd en is gelijk aan die van het voor het geheele terrein vastgestelde uit breidingsplan. Het overige terrein, ter grootte van ca- 47.000 M2-, wordt door de gemeente voor on- beperkten duur, tegen een canon van 1 per jaar, in erfpacht afgestaan, zoolang het aan sluitend aan het overige terrein als dier gaarde geëxploiteerd zal worden- Het is het voornemen der Stichting de nieu we diergaarde in 1940 voor het publiek open te stellen. Bij den financieelen opzet van de nieuwe diergaarde is het bestuur ervan uitgegaan, dat uit de opbrengst van den bouwgrond der oude diergaarde en de opbrengst van de obligatie leening allereerst de middelen gevonden moe ten worden, benoodigd voor aflossing der thans nog uitstaande 312.000, 3% pet. obligaties ten laste van de Vereeniging Rotterdarnsche Diergaarde, voor de terugbetaling van het nog niet afgeloste gedeelte van het' aandeelenkapi taal der Vereeniging ad 71-000, en de afdoe ning der overige schulden. Met het resteerende bedrag kunnen dan de gebouwen en de in richting van de nieuwe diergaarde volgens het vastgestelde plan van den architect gesticht worden. Nu het uitbreidingsplan voor het terrein van de oude diergaarde door den gemeenteraad is aangenomen en ook de goedkeuring van het hooger bestuur is verkregen, is uit de daarop gevolgde onderhandelingen over den verkoop van den bouwgrond reeds gebleken, dat daar voor groote belangstelling bestaat. Dit is niet te verwonderen, daar het uitbreidingsplan zeer gunstig genoemd mag worden. Het is uiteraard niet mogelijk op diit oogen- Dlik reeds een exploitatierekening voor de eerste jaren na dp openstelling van de dier gaarde op te maken, doch de voorloopig be- groote exploitatierekeningen veroorloven ruime afschrijvingen op een basis van maximaal 40 jaar, terwijl de kosten van exploitatie door de grootere centralisatie van de gebouwen aan zienlijk lager zullen zijn dan voorheen het ge val was. Over den omvang van liet bezoek van een dergelijke grootsch opgezette diergaarde in de groote havenstad Rotterdam kan men volgens het prospectus gerust zijn. Interessant zijn de gegevens van andere nieu we diergaarden, die aantoonen dat het aantal; bezoekers per jaar gemiddeld overeenkomt met het aantal inwoners van de stad, waarin de diergaarde is gelegen; wat dat betreft kan Rotterdam met de omliggende gemeenten met haar zielental van ca. 750.000 en de groote uit breidingsmogelijkheden, die voor de eerste havenstad des lands nog verwezenlijkt kunnen worden, een bezoek waarborgen, dat zelfs een bescheiden entrée ruimschoots voldoen de zal zijo om exploitatiekosten en afschrij vingen te pekken. De dekkmg der thans uit te geven obligatie leening bestaat uit de vestiging eener eerste hypothecaire inschrijving op het in eigendom komend gedeelte van het nieuwe terrein- Een taxatie van de waarde zou voor dit oogenblik slechts een practisch zeer beperkte beteekenis hebben. Immers de verkoop van net onderpand zou naar menschelijke berekening eerst in een ver verschiet aan de orde komen, nadat de stad ongetwijfeld een andere gedaante en grootte zal hebben gekregen en een belang rijk deel der leening ten gevolge van de an nuïteit zal zijn afgelost- in het geding waren, herhaald, hetgeen ook reeds in de aanschrijving van B. en W. stond, dat hij op 15 December om 9 uur des voormiddags moest beginnen, daar anders van gemeentewege zou worden ingegrepen. Op het genoemde tijdstip was de eigenaar niet met sloopen aangevangen, waarna door den Gemeentelijken Technischen Dienst aan een sloopersfirma opdracht tot gedeeltelijke amotie is gegeven. Opnieuw instortingsgevaar. Tijdens deze slooping kwam aan het licht, dat de scheidingsmuur tusschen de panden nos. 39 en 41 een scheur van ca. 1 c.M. wijdte vertoonde. Op 2ichzelf zou dit nog niet bijzonder onrustbarend zijn, ware het niet, dat bij een inspectie op 2 Januari aan den dag kwam, dat deze scheur in dit korte tijdsverloop tot ca. 4 c.M. wijdte vergroot was. In ieder geval stond nu vast, dat het achtergedeelte van den scheidsmuur en daar door dus ook het onderste gedeelte van den achtergevel van het pand no. 39 zich in een vrij snelle beweging naar het water toe be woog, zoodat ook hier wederom onmiddellijk gevaar voor instorting bestond. Dit gevaar kon weer niet anders dan door slooping voorkomen worden, aangezien stutten of schoren bij de gegeven situatie langs het water niet mogelijk was. Inmiddels moest echter opnieuw tot den zeer onaangenamen maatregel van onmiddellijke stopzetting van de vaart besloten worden. De eigenaar van grond en kelder van pand no. 41 was tevens eigenaar van het pand no. 39. Deze is toen, gezien de groote urgentie, op 2 Januari door den Gemeente lijken Technischen Dienst aangeschreven, dat indien op 3 Januari om 9 uur des voormid dags niet met het treffen van voorzieningen was aangevangen, dit ook hier van gemeen tewege zou geschieden. Op 3 Januari des voormiddags half tien was de eigenaar, noch iemand namens hem aanwezig, zoodat ook in dit geval moest worden ingegrepen en het achtergedeelte van pand no. 39 eveneens geheel buiten gebruik, zoodat hier geen van gemeentewege is gesloopt. Het pand was huurders gewaarschuwd behoefden te wor den. Bij besluit van B. en W. van 3-6 Jan. 1.1. is den betrokken eigenaar medegedeeld, dat de kosten van de op order der gemeente verrichtte werkzaamheden te zijnen laste zullen worden gebracht. Aangezien het achtergedeelte van het pand Hang no. 25 zich in slechten staat be vond, is door den eigenaar destijds kennis gegeven van zijn voornemen om dezen ach- terbouw te sloopen, waarbij werd verzocht op een gedeelte van den vrijkomenden grond een uitbouw te mogen maken. Voor een en ander is op 11 October 1938 vergunning ver leend, terwijl met het sloopen 28 October een aanvang is gemaakt. Het aangrenzende pand Hang no. 27 bezat reeds sedert twee a drie jaar geen achtergevel meer en vormt hierdoor een typeerend voorbeeld van de zorgelooze wijze, waarop in sommige geval len met het eigendomsrecht en de daaruit voortvloeiende plichten wordt omgegaan. Het was wel allerminst een overbodigheid, dat aan den eigenaar van pand no. 27 op diens verzoek bij besluit van B. en W. van 6-9 December is medegedeeld, dat tegen de voorgenomen slooping van het pand geen bezwaar bestond. Bij het afbreken van no. 27 bleek echter, dat het pand Hang no. 29 benevens het achtergedeelte van no. 31 eveneens in zeer slechten toestand verkeer den en een en ander van zoodanigen aard was, dat de sloop van de achtergedeelten van de panden nos. 25 en 27 tijdelijk geen voortgang kon vinden. De eigenaren van de panden nos. 29 en 31 zijn bij besluiten van B. en W. van 16 De cember 1938 aangeschreven om binnen 14 dagen na dezen datum de noodige voorzie ningen te treffen. Het pand no. 29 is thans gesloopt. De sloop van no. 31 is tijdelijk op gehouden, echter onder het uitdrukkelijk be ding, dat, als een direct ingrijpen eventueel noodzakelijk zou blijken, dit dan ook onmid dellijk zou geschieden. Bij het afbreken van het voorgedeelte van het pand no. 27, der halve aan de zijde van den Hang, kwam aan den dag, dat de gemeenschappelijke scheids muur van dit pand en van het voorgedeelte van pand no. 25 ter hoogte van de begane grondsverdieping een uïtbuiking vertoonde en dat deze muur over de volle hoogte van pl-m. 15 meter slechts 16 c.M. dik was. De muur moest onmiddellijk geschoord worden, waartoe de eigenares volle en snelle mede werking heeft verleend, terwijl aan B. en W. het voorstel werd gedaan om aan de eigenares een aanschrijving te richten. Deze aanschrij ving is bij besluit van B. en W. van 24/26 Januari j.l. verzonden. Als typeerende bij zonderheid, welke aantoont, dat dergelijke kwesties zich in werkelijkheid wel eens anders afspelen dan het publiek dikwijls ge neigd is om aan te nemen, kan nog mede gedeeld worden, dat de deskundige van de eigenares aan de Bouwpolitie heeft verzocht om tevens een aanschrijving tot onmiddellijke ontruiming te mogen ontvangen, doch dat de Bouwpolitie, nadat het schoren had plaats gehad, de urgentie niet zoo groot achtte, dat zij hiertoe wenschte te adviseeren. Over het pand no. 431 zijn langdurige mon delinge onderhandelingen gevoerd. Bij een niet te laag watertij zou men den indruk kunnen krijgen, dat de achtergevels een zeer solide fundament van beton hebben, doch bij een lagen waterstand komt aan den dag, dat deze op zichzelf solide fundamenten op een onsamenhangend samenvoegsel van vergane muren, puin en grond hun steun vinden en het geheel aan instortingsgevaar bloot staat. De eigenaren van het pand no. 43' hebben dan ook kennis gegeven van hun voornemen dit pand te sloopen. Bij besluit van B. en W. van 4 Januari j.l. is bericht, dat tegen dit sloopen geen bezwaar bestaat. Inmiddels was met het afbreken reeds een aanvang gemaakt, doch de scheidsmuur tusschen dit pand en het pand no. 45 was zóó slecht, dat het sloopen moest worden gestaakt. De eigenaren, i-c- d®~ zelfden als van het pand no. 431, zijn daar° bij besluit van B. en W. van 16 De^gen 1938 aangeschreven om ook no. 45 in v_ g staat te brengen. Met het sloopen van p den 431 en 45 is men thans bezig. Bebouwing verkeert m slechten staat. Verwacht mag worden dat aan den Hang en den Steiger nog wel eenige panden zullen moeten worden afgebroken. Op enkele uit zonderingen na verkeert de bebouwing in dit stadsgedeelte n.l. in zeer slechten staat, waar toe de ligging aan een druk bevaren water in belangrijke mate heeft bijgedragen. Deze laat ste omstandigheid is er dan ook oorzaak van, dat in het algemeen het tijdstip, waarop moet worden ingegrepen, niet is te bepalen, Hieruit mag evenwel niet de conclusie getrokken worden, dat er daarom aanleiding zou zijn om van gemeentewege tegenover deze bouw valligheidskwesties een ander standpunt in te nemen, dan gewoonlijk wordt gedaan. Een eigenaar zal nu eenmaal de bijzondere na- deelen, welke de situatie van zijn pand onder omstandigheden kan medebrengen, zelf moe ten aanvaarden, evenzeer als hij dat ten aan zien van bijzondere voordeelen pleegt te doen. Iemand, die panden in eigendom heeft of ver werft, welke verkeeren in omstandigheden, als hier het geval is, moet nu eenmaal reke- Gelij'k wij destijds hebben gemeld heeft het R.K. kerkbestuur der Parochie van den Heili gen Antonius van Padua, Boschje Rotterdam, zich in Juni 1938 tot zijn crediteuren gewend met een reorganisatievoorstel, waardoor de rente van alle schulden werd gereduceerd tot 3 pet. en op de hoofdsom resp. 25 pet. en 20 pet. werd terugbetaald. Deze terugbetaling was mogelijk na ontvangst van een bedrag van ca. ƒ341.000 van de ge meente Rotterdam als afkoopsom van de sub sidie voor een schoolgebouw krachtens art. 205 der L O- Wet. Thans zal het kerkbestuur, naar het in een circulaire aan obligatiehouders mededeelt, de beschikking krijgen over een bedrag van 384.000 als afkoopsom van de subsidie voor het schoolgebouw aan de Kortebrandtstraat, terwijl aan rente nog zal worden ontvangen on geveer 29.000, totaal 413.000. De afgekochte subsidies vertegenwoordigden het belangrijkste deel van de parochie'ele in komsten. Nu deze zijn vervallen, ontstaat de volgende begrooting; Inkomsten 29-000; uitgaven 17.700; zoodat voor rente en aflossing slechts beschikbaar is 11-300. Verhooging van dit overschot mag volgens het Kerkbestuur in de toekomst niet worden verwacht. De parochie ligt in het centrum van de stad, zoodat rekening moet worden gehou den met vermindering van het aantal paro chianen en daling der inkomsten- De uitstaande sohulden beloopen pro resto 895.300 oorspronkelijk waren de obligatie- leeningen groot; leening 1926 800.000, 1890 170.000, 1923 ƒ150.000, 1894 100.000 en 1888 50.000. Na afbetaling van het beschikbare be drag blijft er een schuld over van 482-300- Het is duidelijk, dat over dit bedrag geen rente meer kan worden betaald; het jaarlijksch over schot zal gebruikt moeten worden voor aflos sing, waarvoor dan echter nog circa 50 jaar noodig zullen zijn- In verband hiermede wordt aan obligatie- houders en crediteuren voorgesteld, uiterlijk 15 Maart 1939 een inschrijvingsbiljet in te leveren en kenbaar te maken tegen welken koers zij bereid zijn hunne obligaties te verkoopen. De toewijzing geschiedt tot zoodanigen koers van inschrijving, waartegen alle aanbiedingen tegen dien koers of daar beneden, tot den ge kozen koers ten volle bevredigd kunnen wor den uit het voor inkoop ter beschikking ge stelde bedrag. De loopende rente tot den datum van inkoop ten gunste van de obligateihouders. Zegelkos- ten en de gebruikelijke verkoopprovisie komen ten laste der verkoopers. Uit het feit dat er circa 413.000 beschikbaar is voor obligateihouders met een vordering van 895.300 blijkt, dat, indien alle obligaties ten verkoop zouden worden aangeboden, er niet meer dan ca. 45 pet- betaald zou kunnen wor den. Naarmate er minder obligaties worden aangeboden kan deze koers hooger gesteld wor den- Geslaagde Dr. Ariënsavond. Met groot succes organiseerde de Rotter darnsche Roomsche Drankweer Federatie gisteravond een Dr. Ariënsavond in de groote schouwburgzaal der St. Josephgezellen aan. het Stationsplein. Met vocale en instrumen tale opluistering van het R.K. dameskoor Sancta Cecilia, onder leiding van den heer Mackenbach, en het muziekgezelschap St. Cecrlia, onder leiding van den heer van Eer- sel, waarbij aan den vleugel mej. Rini Viel- voye, werd vertoond de dramatische film „Gevangene no. 33". De nieuwe voorzitter, het gemeenteraads lid, de heer Hendriks, sprak een kort ope ningswoord. Allereerst herdacht hij den Paus der Katholieke Actie, Pius XI z.g., voor wiens zielerust de aanwezigen een Onze Va der en Weesgegroet baden. De voorzitter wees daarna op het instructieve karakter van dezen avond, die mede beoogt iets uit de practijk van het drankbestrijdingswerk te demonstreeren en daardoor belangstelling en waardeering te wekken. Als voorfilm ging daarna „Het wonder der bloemen", gevolgd door enkele versnelde en vertraagde films, die met hun komische effecten zeer in den smaak der aanwezigen vielen. Nadat vervolgens waren gezongen „Sacris Solemniis" en „Liefde" van een Haagschen priester, draaiden achtereenvolgens de vijf acten van „Gevangene no. 33", af gewisseld door „Panis angelicus" van César Franck door het muziekensemble. In de pauze heeft de heer Vloeiberghs in het kort nog doel en streven der Dr. Ariënsvereeni- ging, n.l. het reddingswerk der slachtoffers van drankzucht, uiteengezet. Na de pauze volgden nog zeer verdienste lijk de vertolking van „Dornröschen Braut- fahrt" van Max Roode door het muziek ensemble en „Zondagmorgen" van J. Kwast, het „Te Deum Laudamus" van Halier door het koor en Lanternentanz door Joshitomo. Ten slotte sprak de heer H. v. Oyen, pro pagandist van het Ariënsfonds, die de aan dacht vroeg voor den mooien en gratis be schikbaren folder tot stichting van het na tionale monument ter nagedachtenis van Neerlands grooten socialen priester-drank bestrijder, tot wien reeds nu gebeden wordt: Alphons Ariëns, Dienaar Gods, bid voor ons, en te wiens eere de zeereerw. heer H. Geert- man, pastoor te Enschedé, zich voorstelt de Ariënskerk te bouwen. Het geheel was een uitstekend geslaagde avond, die kennelijk ten volle voldeed aan de verwachtingen van het talrijk opgekomen publiek. Asta Theater. De directie van genoemd theater weet haar bezoekers deze week wederom een filmpro gramma te presenteeren, dat klinkt als een klok en waarin actie,, spanning en tempo elkander afwisselen. Als eerste hoofdfilm wordt vertoond „Duivelswater", met Buster Crabbe, June Martel en John Patterson. Een Wild-West-thriller van de eerste orde, waarin prachtige paardenraces te genieten zijn. De film begint "met Gen "bankoverval. Een achtervolging heeft plaats, de sheriff en zijn mannen raken het spoor kwijt, maar een vijand van den bendeleider weet zich van den buit meester te maken. De bendeleider geeft zich nu uit voor een paardenkooper voor het leger Hij wint het vertrouwen van de fok kers en weet een groot aantal paarden bij elkaar te krijgen, om deze dan te daten verdwijnen. Zijn oude vijand zit hem echter weer dwars en slaagt erin het plan op het laatste nippertje te verhinderen en den paar dendief aan de wet over te leveren. Als 2e hoofdfilm draait „De man, die zichzelf vond". Een zeer boeiende en sensa- tioneele rolprent met John Beal en Joan Fontaine. De jonge chirurg Jim Stanton, die bezig is naam te maken is een enthousiast vlieger en heeft onder leiding van zijn vrien^ Dick Miller zijn vliegbrevet gehaald. Jim's vader echter de conservatieve dokter Stan ton is sterk tegen 't vliegen van z'n zoon. Hot conflict bereikt zijn hoogtepunt als Jim in een hevigen storm naar Philadelphia vliegt met een vrouw aan boord. Het vliegtuig ver ongelukt, waarbij de vrouw om het leven komt, doch Jim ongedeerd blijft. De echt genoot van de vrouw dient een aanklacht i° tegen Jim. Het programma kunnen wij aan «iet e jeugdige personen aanbevelen Colosseum. Na een interessant voorprogramma, dat zeer zeker de moeite waard is. k°I"t Metro's belangrijke filmoperette „Het meisje uit het Verre Westen" een film, die overal veel suc ces oogstte en die in Rotterdam-Zuid on getwijfeld duizenden bez0.e, ers zal trekken. Het zijn Jeanette MacDonaid en Nelson Eddy, die door hun spel, maar ™eer hog door hun zuivere en melodieuze sternkwaliteiten aan dit werk een bijzondere charme geven. De opnamen van de groote scènes zijn grandioos. De vloue Muziek, welke Nelson Eddy met zijn spitsbroeders ten beste geven, past bij de omgeving. dan de fjesta op e hacienda, waarbij een ballet wordt opgevoerd zoo schitterend en romantisch, als wij nog maar zelden ln di<; sQort f.jmg zagen yy-y njng houden met de bijzondere risico's, die nier geloopen worden. Het overheidsstand punt mag hierdoor evenmin beïnvloed wor- als dat in beteekenende mate het geval ma§ zijn bij de overweging of een op zich- z®if noodzakelijk optreden ten aanzien van één pand eventueel gevolgen kan hebben voor belendende panden. Hierbij is n.l. te beden ken, dat in een bepaald geval een dergelijke overweging de noodzakelijkheid van optre den bij dreigend gevaar niet wegneemt en dat voorts elk pand geacht moet worden zelf standig te kunnen blijven staan. Een slecht pand kan trouwens, behalve door het optreden van de Overheid ten aanzien van een be lendend pand, evenzeer in gevaar geraken, wanneer de eigenaar van dat belendend per ceel eigener beweging tot sloop daarvan over gaat. Doordat thans verschillende panden aan den Hang gesloopt zijn, zullen vele van de overblijvende in sneller tempo in bouwval- ligen toestand geraken. De wrakke scheids muren en fundamenten worden nu n.l. nog meer dan voordien aan verweering en aan tasting blootgesteld. B. en W. meenen dat door de hier gegeven inlichtingen en beschouwingen de noodzake lijkheid en de urgentie van de getroffen maat regelen wel onomstreden zullen komen vast te staan en dat overijld of onredelijk optreden aan den betrokken dienst noch aan B. en W. ten laste kan worden gelegd, doch dat in te gendeel erkend zal moeten worden, dat de gevolgde gedragslijn onvermijdelijk is, in dien men onaanvaardbaar risico wil ontgaan. kunnen dit programma dan ook aanbevelen aan hen, die een paar gezellige uren in het Colosseum willen doorbrengen. Harmonie. Het theater aan de Gaesbeekstraat brengt deze week uitgebreid Hollandsch en buiten- landsch nieuws in woord en beeld, waarvan tot slot als voorgerecht een teekenfilm van Betty Boop. Hierna wordt vertoond „Het Geheim van den Vuurtoren". Hugh Herbert en Allen Jen kins vertolken hierin de hoofdrollen en weten dan ook bij bet publiek danig; de wieu- spieren in beweging te brengen. Tot slot draait na de pauze Alexander's Ragtime Band". De hoofdpersonen in deze film zijn Tyrone Power en Alice Taye. In het San Francisco van vóór den oorlog is een jong, begaafd violist, Roger Grant, die ondanks de successen, die hij oogst, er niet mee tevreden is, den weg te blijven volgen van de klassieke muziek. Hij en enkele ande ren verwachten veel heil van de zg. „Rag time" en zij spelen in jeugdigen vermoed en in hun vast geloof in het nieuwe rhythme een orkestje, dat zij Alexander's Ragtime Band" noemen. De zangeres hierbij is de ruwe goedhartige Stella Kirby, die in hun wisselvallig succes trouw meedeelt. De oorlog breekt uit en verschillende leden moeten dienst nemen, zoodoende raakt de geheele band uit elkaar. Als de oorlog is afgeloopen, wordt de band weer overeind gezet en na veel zoeken wordt tenslotte Stella gevonden. Zij zingt dan weer met de oude band, voor aeen enthousiast publiek het oude lied van toen... de Alexander's Ragtime Band, Een spannend programma, dat we kunnen aanbe velen, maar voor volwassenen moeten voor behouden. Centraal. fh „Sterren boven Arigona" zendt de gou verneur van Arizona één zijner mannen naar Tuba City, dat geterroriseerd wordt door een bende misdadigers. Jack en zijn vriend Grizz- ley komen juist op het moment om Jane te i.elpen haar transport vee te verladen vóór Au Carter, die wraak zweert en Jack wil laten dooden, welke poging echter mislukt. Deze krijgt dan de hulp van een viertal man nen. die alle tot vele jaren gevangenisstraf zijn veroordeeld en geweldige vechtersbazen blijken te zijn. In een gevecht tusschen Jack en zijn mannen bereikt de film haar groot ste spanning. Als Jack het stadje dan geheel gezuiverd heeft, worden zijn helpers begena digd en verlaat met Jane en Grizzley het stadje. De Geheimen van Diamant-eiland" alle te ontsluieren, zou in dit korte bestek on doenlijk zijn. Wel kunnen wij mededeelen, dat deze sensationeel spannend t im vol ee" varen is en snel opeenvolgende gebeurtenis sen. welke den toeschouwer van begin tot einde geboeid houden. Het gaat hier om een doodelijk gifgas, hetwelk in misdadigers- handen dreigt te komen. Een programma, dat in zijn geheel de moeite waard is. oster-theater. Het Ooster-theater brengt deze week een tweetal films, zooals het meerendeel van het publiek ze gaarne ziet. Op de eerste plaats een film met een titel, die op zichzelf al aan trekkelijk is. de Roos van de Rio Grande. Het is een belevenis van de dolste avonturen, welke zoo aaneengeregen zijn, dat ze span ning brengen en verlangen doen naar den afloop. Natuurlijk is het komische element er eveneens ruimschoots in vertegenwoordigd. In oud-Chicago is de titel van de tweede rolprent, waarin Tyrone Power, Alice Faye en Don Ameche zich van hun beste zijde laten zien. Deze grootsch opgezette film brengt nu letterlijk elck wat wils amusant, sensatie, goede muziek enz. De beide groote films worden voorafgegaan door het gebruikelijk programma met het wereldnieuws. Volwassenen kunnen wij een gang naar het Ooster-theater van harte aanbevelen. Door de feestcommissie van het R.K. Too- neelgezeischap „Joost van den Vondel", is een vroolijke avond georganiseerd op Zondag 19 Februari, in de intieme zaal van het Rosa. liahuis aan de Leeuvwast-Bat. Fzm prettige avond, opgeluisterd met muziek, tooneel en zang. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de kabouter-annonce in dit blad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2