Bedrijfsleven in Rotterdam. De Boekenweek. Was in 1938 niet zoo onbevredigend ALGEMEEN OVERZICHT. SCHIEBROEK. W. GOUWELEEUW f HILLEGERSBERG. DINSDAG 21 FE' VJARI 1939 VERKEERSONGEVALLEN. AARDOLIËN EN HAAR MODERNE DERIVATEN. Lezing van dr. H. B. J. Schmink voor het Rotterdamsch Natuurkundig Genootschap. JEUGDIGE INBREKERS. ROOMSCH TOONEEL' Vastenavondviering en 150ste voorstelling. DE RIJKSWEG NAAR DORDT. ARENA WEER IN EXPLOITATIE POLITIE-JUBILEUM. SPELDJESDAG „ST. JOZEF". W. VAN STAALDUINEN f J. W. v. d. SANDE f OM HET ZILVEREN NIEUWSB LAD- BILJART. De Bie Jf VASTENAVOND-FEEST OP FEIJENOORD. MUZIEK IN ROTTERDAM. GEMEENTERAAD. MACHINISTEN-EX amen. BURGERLIJKE STAND. hoeff-i w?:-?■ w- Mac Lean "u-e.r.z- VERKOOP VAN BOUWGROND. HET RESIDENTIEORKEST TE ROTTERDAM. TRAMPERSONEEL HARMONIE VEREENIGING R. E. T. GEM. ARBEIDSBEURS. R. K. raadslid van Schiebroek. gevonden voorwerpen. Indien men in aanmerking neemt, dat de ver wachtingen, waarmede de Rotterdamsche nijver heid 1938 is ingegaan, weinig hoog gespannen waren, dan is het totale beeld, dat zich aan de hand van de binnengekomen verslagen laat vormen, nog niet zoo onbevredigend, aldus het zoo juist verschenen jaarverslag der K. v. K. te Rotterdam. Zoo heeft de opleving in de scheepsbouw- en metaalnijverheid, een voor de welvnrt van het district der Kamer zeer belang rijke factor, zich over het algemeen wel kunnen handhaven, mede dank zij de nawerking van orders uit 1937. Men moet hierbij evenwel be denken, dat de vrij gunstige toestand in deze industrie en in verschillende andere takken van nijverheid ten deele op een zeer tijdelijken grondslag berustde vrijwel overal gevoelde behöefte aan versterking der bewapening. De werkgelegenheid kon als gevolg van één en ander hier en daar wat worden verruimd, al maakte met name de metaalindustrie in het najaar in dit opzicht een minder goed figuur. Verschillende bedrijven bleven het voorts onver minderd slecht maken. Het prijspeil liet, mede als gevolg van de vrijwel op elk gebied heer- schende felle concurrentie, over het algemeen te wenschen. Invoer- en betalingsmoeilijkheden in het buitenland bleven den afzet bemoeilijken. Jaar van slapte voor de Brouwerijen Evenals 1937 was voor de brouwerijen 1938 een jaar van slapte. Tengevolge van een hittegolf in de eers'e weck van Augustus en de jubileum feesten in September viel tijdelijk een grootere verkoop te boeken. De ontwikkeling van het bedrijf werd geremd door de zeer hooge lasten, we'ke er op rusten, zoowel in den vorm van belastingen op het koffiehuisbedrijf als in den vorm van den bieraccijns. Wanneer de plannen der regeering tot afschaffing van de personeele belasting op café's. restaurants en hotels en tot verlaging van den accijns doorgang hebben, zou dit stellig tot verbetering kunnen bijdragen. Ook naar grondige wnziging van de voor het bedrijf zeer schade'"''? D-ankwet 1931 wordt nog steeds verlangend uitgezien. De export naar Nederlandsch-Indië is in 1938 gedaald, aangezien de Heineken's Bierbouwerij- Maatschappij N.V. haar uitvoer daarheen heeft ingekrompen, waarna zij den verkoop van in Indië gebrouwen bier met succes heeft ter hand genomen. De uitvoer naar Curaqao toonde een lichte stijging als gevolg van de gunstige con junctuur in dit gebiedsdeel. Felle ccrciirrentie in de blik- industrie. In het be":" - an 1938 moest zii het gedeelte lijk in dr groote blikfabriek binnen het district der Kamer in verkorten arbeidstijd worden gewerkt teneinde te voorkomen, dat aan een gedeelte van het personeel ontslag moest worden aangezegd. Opmerkelijk was vooral een zekere terughoudendheid der cliëntèle wat be treft de vraag naar gedecoreerd blikwerk. Eerst in den loop van het tweede kwartaal was eenige opleving, speciaal wat aangaat het blanke blik werk, waar te nemen, mede in verband met de grootere seizoenbehoeften van verffabrikanten en drogisten. Sedertdien kon weer in volle loon- week worden gewerkt en zelfs aan de perso- neels-bezetting een kleine uitbreiding worden gegeven. De concurrentie, in het bijzonder van de zijde van kleine blikbedrijven, was fel, waardoor het prijspeil- laag bleef en winstgevende exploitatie nauwelijks kon worden verkregen. De laatste maanden van het jaar kenmerkten zich door een meer dan normale bedrijvigheid. Van de zijde der olie- en vetindustrie kwam een grootere vraag naar bussen voor exportverpak king. Voorts deed ook het winterseizoen met zijn grootere behoefte aan koffie-, thee-, cacao- en biscuitblikken een gunstigen invloed gelden. Een desillusie voor de kisten fabrieken. Liet de toestand zich in 1937 iets hoopvoller aanzien, 1938 is in alle opzichten een desillusie geworden. De omzet was minder dan in het voorafgegane jaar, wat tot gevolg had, dat de prijzen verder afbrokkelden, mede door de zware onderlingen concurrentie der kistenfabrieken. In het najaar kwam er een contingenteering af van kisten en kistenplankjes, teneinde paal en perk te stellen aan den buitenlandschen aan voer, voornamelijk uit Polen. Hiervan worden in vakkringen groote verwachtingen gekoesterd. De contingenteering werkt echter nog te kort om thans reeds over eventueele resultaten een oordeel te kunnen vormen. Wil zij resultaten afwerpen dan zullen de kistenfabrieken niet op dezelfde wijze moeten doorgaan, elkander con currentie aan te doen. In den toestand van den handel in en de fabricage van houten vaten kwam in het afge- loopen jaar over het algemeen weinig ver andering. Gloeilampenfabriek ondervindt concurrentie. De binnenlandsche afzet van de in het district der Kamer gelegen gloeilampenfabriek was bevredigend. Het verslagjaar bracht echter con currentie van verschillende fabriekjes, welke door het afloopen van enkele octrooien konden verrijzen en, werkend met zeer primitieve mid delen, hun product tegen abnormaal lage prijzen aanboden. Voor den uitvoer gingen enkele landen ver loren als gevolg van deviezenmoeilijkheden. Griekenland heeft den invoer van gloeilampen sterk beperkt, terwijl de afzet naar Argentinië bedreigd wordt door plannen tot verhooging van het invoerrecht daar te lande. Margarine zwaar belast. Gedurende het geheele jaar bleef de toestand, waarbij de verliezen, voortvloeiende uit den boterexoort, bestreden worden uit de opbrengst van heffingen op margarine, vet en olie, besten digd. De margarine-industrie lijdt nog steeds groote schade door dit stelsel van heffingen. In de eerste plaats heeft er tengevolge van het feit, dat de heffing per eenheid op margarine hooger is dan op vet. een verschuiving plaats gehad van margarineverbruik naar vetverbruik, maar vooral ook was het gevoelig merkbaar, dat de consumenten, die bij de margarine zijn geble ven, op dit verbruik sterk bezuinigden. Hoe zwaar deze last op de margarine- en vet- consumenten drukt, moge blijken uit de begroo ting van het Landbouwcrisisfonds 1939, waarin de heffing op margarine, vet en olie op een totaal bedrag van ƒ38.600.000 geraamd wordt, als volgt gespecificeerdheffing op 52.000 ton margarine ƒ26.000.000, heffing op 25.500 ton vet en reuzel 9.180.000, heffing op 9500 ton olie 3.420.000. Reeds een jaar geleden heeft de minister van Economische Zaken dit systeem, waarbij zulke zware lasten gelegd worden op het minder draagkrachtige deel der bevolking, dat immers op het gebruik van goedkoope spijsvetten is aangewezen, een funest stelsel genoemd. Maar ook voor het komende jaar schijnt deze druk kende belasting voor den margarine- en vetcon- sument gehandhaafd te blijven. Export van tapijten nam toe. De aan het einde van 1937 begonnen daling van de noteeringen der grondstoffen, in het bijzonder van wol, zette zich in het begin van het verslagjaar voort, waardoor de verkoop prijzen van wollen tapijten eveneens een ver laging ondergingen. De noodzakelijke afschrij vingen op voorraden tengevolge van de ingetre den prijsdalingen oefenden een ongunstigen invloed op de bedrijfsresultaten. De eerste drie maanden des jaars bleef de omzet ongeveer gelijk aan dien in het overeenkomstige tijdvak van 1937, daarna was een vergrooting op te merken. De uitvoer nam niet onbelangrijk toe. De be drijfsbezetting was ongeveer gelijk aan die van het vorige jaar. Met ingang van 1 Juli is weder om een productie- en prijsovereenkemst tot stand gekomen tusschen de fabrikanten van 'n speciaal soort wollen karpetten. Ongunstige toestand in de trico tageindustrie. In de tricotage-industrie was de toestand zeer ongunstig. Vóór de invoering der contingentee ring in 1932 waren er in Nederland ongeveer 14 tricotfabrieken, terwijl haar aantal thans ongeveer 200 bedraagtin deze cijfers zijn be grepen de confectionneurs, die de tricotstoffen verwerken. Het laat zich verstaan, dat onder deze omstandigheden de concurrentie zeer scherp is. Er is een groep tricotfabrikanten, die er naar streeft een collectief arbeidscontract verbindend te doen verklaren, en een andere groep, die een z.g. conditiekartel wil vormen. In vakkringen hier ter stede zou men dit laatste echter funest achten, daar mede door de prijsverhooging.van het product, we'ke hiervan het gevolg zou zijn. de afzet in het binnenland zou verminderen en de export belemmerd zou worden. Onze vliegtuig-industrie. Geheel in overeenstemming met de verwach ting aan het einde van 1937 is de belangstelling, welke in binnen- en buitenlandsche militaire en burgerluchtvaartkringen voor de nieuwe typen der te Rotterdam gevestigde vliegtuigenfabriek bestond, tenslotte tot uitdrukking gekomen in de versrekking van orders, nadat de praestaties der protrotypen waren vastgesteld. Gdurende het verslagjaar werden 29 vliegtuigen afgeleverd, terwijl de verkoop van reservedeelen voor en het verrichten van reparaties aan vliegtuigen voortduurden. De aan het einde van 1937 in ontwikkeling zijnde nieuwe vliegtuigtypen wer den geheel uitgewerkt, terwijl daarvan verschil lende prototypen werden gebouwd. De in 1938 hierop verkregen bestellingen zullen waarschijn lijk gevolgd worden door nabestellingen en orders van andere zijden. Op 31 December waren opdrachten in bewerking of in handen voor de lev wing van 105 vliegtuigen. Zeepproductie gestegen. In 1938 werd meer zeep geproduceerd dan in 1937. Tengevolge van betalingsmoeilijkheden in het buitenland ging de export aanzienlijk achter uit. De samenwerking tusschen de vanouds be staande fabrieken duurde voort, doch de zeep- prijzert waren zeer slecht, daar de nieuw opge richte fabrieken tegen abnormaal lage prijzen bleven aanbieden. In September konden de noteeringen eenigszins meer in overeenstemming met den kostprijs worden gebracht. De glycerineprijzen. welke in 1937 reeds daal den, waren gedurende 1938 steeds zeer laag dientengevolge was er ook minder vraag naar oliezuren, daar er slechts een geringe vergoeding voor het splitsen der oliën gegeven kon worden. De aflevering van vetzuur was dan ook zeer gering, vergeleken met die van 1937. Een aantal fabrikanten van zeep heeft bij den minister van Economische Zaken een verzoek ingediend tot verbindend verklaring van een ondernemersover eenkomst. Gistermiddag Is de 17-jarige wielrijdster M. van Eijk, wonende Wolphaèrtsbocht, op den Goudschesingel, terwijl ze overstak van de Hugo de Grootstraat naar de St. Jans straat, door eigen onoplettendheid aangere den door een motorwagen van lijn 4, be stuurd door den 40-jarigen J. P. K. uit de Van Heusdest.raat. Het meisje werd eenige meters meegesleurd en is in bewusteloozen toestand per auto van den G.G.D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar zij met een hersenschudding is opgenomen. De 49-jarige E. Wiggelinkhuizen uit de Eben Haezerstraat, is vanmorgen op den Westzeedijk met zijn fiets geslipt. De man brak het rechterdijbeen en is per auto van den G.G.D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Op den Kreekweg nabij de West-Var- kenoordscheweg is gisteren de 13-jarige G. van Buiten, wonende Roentgenstraat, toen hij plotseling overstak, aangereden door een personenauto, bestuurd door mevr. H.K. uit Barendrecht. De jongen bekwam een hoofd wonde en een linkerbeenbreuk en is per auto van den G.GD. vervoerd naar het zie kenhuis aan den Cooisingel. Voor het Rotterdamsch Natuurkundig ge nootschap heeft dr. H. B. J. Schurink, scnei- kundige oij de Bataaiscae retroieum Maat schappij en pnvaat-doceni aan de Rijks universiteit te Groningen gisteravond m dr artsenzaal van het ziekennuis aan den Cooi singel gesproken over „Aardolie en haar mo derne derivaten". Spr. begon met enkele dorre cijfers. De wereldproductie van ruwe olie bedraagt thans circa 280 millioen ton (320 milnuci. M3) per jaar, waarvan 62 pet. in de Ver Staten, 10 pet. in Rusland, evenveel in Ve nezuela, 21a pet. in Roemenië, ook in Ned Indië en 5 pet. in Perzië en Irak en 2 li pet. in Mexico wordt gevonden. Hiervan is 30 pet. benzine. De waarde van al die produc ten wordt geschat op 8 milliard gulden, on geacht de belasting. Reeds in over-oude tijden werden olie producten toegepast. Asphalt b.v. werd ge bruikt bij de Ark van Noach, het rieten mandje van Mozes, den toren van Babel, het Babylon van Nebucadnesar. Asphalt diende toen als mortel bij bouwwerken, voor het waterdicht maken van schepen en van dij ken. Gevonden beeldjes wijzen uit, dat as phalt reeds voor den zondvloed gebruikt werd. Er was een behoorlijke handel in dit pro duct, dat veelal ingevoerd werd uit de Doo- de Zee. Ook in Amerika wonnen de oude Indianen petroleum, dat op de oppervlakte van bron nen en meren dreef. Met behulp van 'n vette deken, die geen water opnam, wisten zij de olie te winnen. Eerst na I860 werd de boortechniek ecfcter voldoende ontwikkeld, om de olieinduSWit tot bloei te brengen. Men verkreeg de lamp olie, daarna de benzine en de dieselolie. Spr. behandelde in den breede het ont staan, de winning en de toepassing van olie De wetenschappelijke zuiveringsmethode kwam eerst bij de vervolmaking van de mo torindustrie. De olie wordt in de poriën van den zandsteen gevonden. Drie kwart ervan blijft echter nog in het gesteente zitten. Spr. weidde uit over de verschillende ele menten bij de oliewinning. De verwerkings methode moet aanelk soort olie worden aangepast. De boormethode werd al door de Chineezen toegepast. Zij kwamen ongeveer 1200 M. diep. De diepste boring van thans bedraagt 5000 M., n.l. in Texas. In den breede ging spr. in op het vervoer en de verwerking der olie en op het proces dat men zou kunnen noemen „van de bron naar het gebruikte product." Met tal van lantaarnplaatjes werd de voor dracht toegelicht, terwijl er ook een film was en demonstratiemateriaal, om het ver handelde te verduidelijken. Den laatsten tijd werd nog als eens inge broken in openbare scholen aan den Lin ker Maasoever, o.a. Zaterdag j.l. in een school aan de Oranjeboomstraat. Een agent van Po litie trof nu gisteren op straat twee jongbns aan n.l. den 12-jarigen P. M. de B. en den 12-jarigen L. v. d. P. Zij hadden een leege melkflesch bij zich. De agent vroeg den jon gens wat zij met die flesch gingen uitvoeren en het antwoord was: „voor moeder inrui len". De politieman vertrouwde de zaak niet en kwam er al spoedig achter dat de jongens de flesch hadden gestolen van een melkwa gen, welke stond aan de Hendrik Croesing- straat 't Plan was de flesch te verkoopen en voor het ontvangen geld rolschaatsen te hu ren. In de zakken van de jongens werd ook schoolbehoefte aangetroffen en op het poli tiebureau werden de beide jongens eens ge ducht ondervraagd. Zij bekenden de daders te zijn geweest van de strooptochten in de scholen aan de Kastanjedaal, Jagerslaan, Pol derstraat en Oranjeboomstraat. Bij een huiszoeking werd nog behalve schoolbehoeften een mondharmonica gevon den welke op één van de bovengenoemde scholen werd gebruikt als begeleiding bij het zingen. De jongens zijn heengezonden, doch zullen te maken krijgen met den kinderrechter. In een tot de laatste plaats uitverkocht „Palace" heeft de vereeniging „Roomsch Tooneel" gisteravond zijn achtste jaarfeest gevierd. Als première ging dezen avond het tooneel- spel „En Jacob diendeeen luchtige, niet zoo ingewikkelde comedie van Christien van Bommel en Henk Bakker, waarin het oud-testamentische verhaal van vader Jacob in een modernen vorm werd opgediend. In plaats van een linken schoonvader was het ditmaal een uit-den-tijdsche oude tante, welke Jacob tot dienstbaarheid dwong om hem daarmede te laten bewijzen, dat hij tot werken in staat is, de conditie voor het ver werven van de hand' van tante's nichtje Amelia. In tegenstelling met den ouden Jacob be reikte de moderne Frits van Arkel met zijn noodgedwongen aanvaard baantje als chauf feur - huisknecht bij de Zeister - familie gansch iets anders. Hij maakte kans om, dank zij den politie-radio-omroep Hilversum, als een oplichter te worden ingerekend, doch even te voren kiest hij zelf al levenslang met een aardig nichtje van de familie, dat in dit huisknecht-jasje al dadelijk den gentleman had ontdekt. Met de kortgehouden pleegdochter van Tante Cornelia loopt het intusschen ook heel anders, dan Tante bedoeld had. Zij is heele- maal niet zoo stijf als het leven in Tante s huis deed vermoeden en vindt als een mo dern meisje zelf den jongen, waarvan ze kan houden. Als derde komt in het verhaal een vriend van Frits, die eigenlijk den stoot geeft tot de reed3 verwikkelingen, geregeld opduikt en ten slotte ook volkomen content is als het logétje van de familie hem haar ja-woord geeft. Met dit drievoudig happy-end, waarmede zoowel Tante Cornelia als het publiek zich volkomen kunnen vereenigen, eindigt de grappige vertelling. „Roomsch Tooneel" onder leiding van zijn regisseur Vincent Berghegge, heeft van dit blijspel een prettige, vlotte vertooning ge geven. Aleyda Donnay vond in de rol van de stijve, conservatieve tante Cornelia ge legenheid tot een kostelijke typeering, welke èf was tot in alle details. Max van Munnen als Frits van Arkel had geen scherp-getee- kende karakterrol, doch wist heel goed de verschillende situaties te benutten en door natuurlijk spel het geheele geval niet al te dol te doen schijnen. Als de losse Ernst van Heeronia bijgenaamd „boy" was John van der Griendt de nachtmerrie voor Tante Cor nelia en met haar een der hoofdfiguren van het eerste bedrijf, dat speelt in een dorp in den Gelderschen Achterhoek. Miep Venze- laar vond eveneens in dat eerste bedrijf het meest gelegenheid tot geestig spel. Jac. en Ans Thiel wisten als de heer en mevr. van Gelder met allerlei naar het leven geteeken- de trekjes heel vaak de sfeer en het milieu aan te geven in de Zeister-familie, gehol pen door Anny Pons en Anny Slee als het nichtje en het logétje. Jo van Ravesteyn viel bijzonder op in haar scherp rolletje als het gehaaide dienstmeisje bij deze familie. Wies Lavalije en Tom van Dijk gaven als de oude huishoudster en de tuinman aan het eerste bedrijf de locale kleur. Het publiek heeft het stuk met veel bijval ontvangen en den ganschen avond bleek men er zich kostelijk mee te amuseerer». Aan het einde van de voorstelling ver schenen niet alleen de medewerkenden aan deze voorstelling, maar nog verscheidene andere leden van R. T. op de Bühne en in hun midden, verwelkomd met een hartelijk applaus, de artistiek leider, Vincent Berg hegge en mevr. Berghegge. Voorzitter Jos. Thiel herinnerde er aan dat Roomsch Tooneel dezen avond zijn 150ste voorstelling had gegeven van de acht jaren, welke de vereeniging thans bestaat. Van die 150 voorstellingen zijn de verreweg meeste gegeven onder het regisseurschap van den heer Berghegge. Dat R. T. zoo'n populariteit geniet, dit danken wij, zoo zeide spr., aan onzen artlstieken leider. Als be wijs van erkentelijkheid bood hij den heer Berghegge een groote fruitmand aan en me vrouw Berghegge een fraaie doos bonbons. Deze aanbieding ging vergezeld van den wensch, dat R. T. zeer veel jaren den heer Berghegge als regisseur zou mogen behou den. Na afloop vap de voorstelling zijn de aan wezigen nog eenige uren in gezellig samen zijn bijeengebleven. „The Bobtonflippers" zorgden daarbij voor het rhythme in dit ge noeglijk vastenavondfestijn. Een tweede rijbaan aanbesteed. De Rijkswaterstaat heeft heden aanbe steed de aanleg van een tweede rijbaan op weg no. 16 van het Rijkswegenplan 1938 in de gemeenten IJssehnonde, Ridderkerk en H. I. Ambacht met bijkomende werken. De laagste inschrijving was van de N.V Noord-Nederlandsche Wegenbouw Mij. te Harlingen voor 598.150.y Vermoedelijk als bij-theater van bet Koyal-Conoem. Naar wij vernemen, heeft het Royal-con- cern, dat in onze stad reeds twee theaters exploiteert, nl. Capitol en City, het onlangs gesloten Arena-theater ingehuurd. Het moet in de bedoeling liggen dit theater als bij- theater te exploiteeren voor z.g.n. derde- weeks-films. Verder moeten er ook plannen bestaan om dezen zomer de beide theaters Capitol en City te restaureeren. De majoor van politie P. de Boer van het bureau Charlois aan den Charl. Kerksingel heeft op 13 Febr. j.l. zijn zilveren jubileum herdacht in dienst van de Rotterdamsche po litie. Op dien dag heeft hij zich echter aan alle huldebetoon onttrokken, door de stad uit te gaan. Gisteren is de jubilaris echter teruggekeerd en men had hem een hulde bereid. In de versierde wacht werd hij toe gesproken door den wnd. commissaris F. N. van Vliet, den chef-inspecteur P. de Jong en den majoor van politie van Gils. Namens het personeel werden hem een rooktafel en een schemerlamp aangeboden. De jubilaris heeftf daarop bedankt voor de hem gebrachte hulde. Morgen, Asch-Woensdag, houdt de vereen. Uitzending van Zwakke en Tuberculeuse Patiënten „St. Jozef" haar jaarlijkschen speld jesdag. Het bestuur heeft door radio, pers en verscheidene publicaties bekendheid aan dit belangrijke gebeuren gegeven en wacht nu nog slechts met spanning het resultaat af. Ruim 500 collectanten stelden zich be schikbaar en dit mag zeker wel als 'n goed voorteeken gelden. Wij schromen niet om de collecte aan te bevelen. De vereen. „St. Jozef", welke in Rotterdam 'n belangrijke taak voor de T.B.C. patiënten vervult, hoopt uit den speldjesdag het noodige geld bijeen te brengen om op ruimere schaal vooral T.B.C.-kinderen uit te zenden naar haar kindersanatorium, het preventorium „St .Jozef" te Hoek van Hol land en op deze wijze een belangrijke bij drage te geven in den strijd tegen de tuber culose. Bekend als de vereeniging is in ge heel Rotterdam, zal zij niet tevergeefs een beroep op het publiek doen, mede gezien ook de staat van dienst, waarop zij kan bogen. 182 patiënten zond zij in 1938 uit. Met een aantal verpleegdagen van 19.313 had zij dagelijks de zorgen over 53 patiënten. Te Rotterdam is in den leeftijd van 7b jaar overleden de heer Willem van Staalduinen, die meer dan 27 jaar afslager is geweest van de veiling te 's-Gravenzande. De heer Van Staalduinen, destijds een be kende figuur in het Westland, heeft den tijd meegemaakt van het mondeling mijnen, dat in later jaren met het afslagbord aanmerke lijk vereenvoudigd weid. De toenemende doofheid was er de oorzaak van, dat bij zijn functie pl.m. 10 jaar ge iden, heeft neergelegd. Bij zijn 25-jarig jubileum is hij op harte lijke wijze gehuldigd. De begrafenis is bepaald op a.s. Donder dag half twee op het kerkhof te Charlois- Rotterdam. Van Zaterdag op Zondag is te zijnen huize plotseling overleden de heer J. W. v. d. Sande, een der grootste importeurs op groenten- en fruitgebied en een bekend katholiek, die niet zoozeer optrad in ver- eenigingswerk maar die als een stille wel doener van talrijke vereenigingen en be- hoeftigen kan worden aangemerkt. De over ledene was 58 jaar en een persoon die in zijn omgeving en zakenrelaties algemeene achting verwierf. De plechtige H. Mis van Requiem zal plaats vinden Donderdagmorgen om half 10 in de parochiekerk van den H. Lambertus, waar na de begrafenis op de R. K. begraafplaats te Rotterdam. Gisteravond is in bet clublokaal van de Maas stad te Rotterdam het tornooi om het Zilveren Nieuwsbladbiljart begonnen. De uitslagen van den eersten avond luiden als volgt. CALAND—DE MAASSTAD Petit Hl 40 13 2.77 Berkelouw 175 40 29 4' Klinge 123 41 den Arend 175 41 Oversloot 112 54 Sleutelberg 150 54 Arons 61 40 Smit 125 40 Caland behaalde 407 en ROTTERDAM—HET ZUIDEN Waalboer 175 41 15 25 10 32 11 14 3.07 4.26 2.07 2.77 .os 40 o 17 en Maasstad 625 punten 1.52 3.12 Tournier Veentjer Van Santen Kok 175 175 90 150 125 53 53 41 41 17 15 11 25 3.50 7.29 3.30 3.30 2.19 3.65 v. d. Hoeff iza 48 10 2.60 Vogel 69 48 10 i 43 Rotterdam scoorde 474 en het Zuiden 569 punten. HILLEGERSBERGHET Krocee Waalboer Van Hoek Veentjes ZUIDEN 110 20 20 5.50 175 20 51 8.75 .167 54 19 3.09 175 54 30 3.24 88 37 10 2.37 150 37 22 4.05 102 39 7 2.61 125 39 15 3.20 Haasnoot Kok De Vries Vogel Hillegersberg behaalde 467 en het Zuiden 625 punten. De wedstrijden worden vanavond voortgezet. Verdere bijzonderheden uit het algemeene programma. In aansluiting op betgeen we reeds hebben vermeld over de Boekenweek, die van 25 Februari tot 4 Maart zal worden gehouden seven wij hieronder nog eenige bijzonder heden uit het algemeene program. In Botterdam snreekt op 24 Februari A. den Doolaard in „De Bijenkorf" over zijn nieuwen te verschijnen roman „De Bruiloft der zeven Zigeuners", met lichtbeelden en muziek. Op 2 Maart is er eveneens in „De Bijen korf" een voordrachtavond van Jan Apon. Het programma van den heer Apon bestaat uit werk van J. W. F. Werumeus Buning, Jan Engelman en Felix Timmermans, ter wijl hij een fragment zal voordragen uit den nieuwen roman van Antoon Coolen „De Her berg in 't Misverstand". Duur ongeveer een uur. Het is de eerste maal, dat dit werk zal worden voorgedragen. Tevens zal, eveneens in de lunchroom, ge durende de komende Boekenweek een ten toonstelling worden gehouden, gewijd aan het ontstaan, de ontwikkeling en den inhoud van de thans complete Winkler Prins Ency clopaedic. Het spreekt vanzelf, dat de radio zich niet onbetuigd zal laten. Wij herinneren nog eens aan de voordracht van pater Dr. J. van Heugten S.J. voor den K.R.O. op Zondag 26 Februari van één uur tot half twee. Een succes van „Magna Pete". Pastoor Van der Meer heeft dit jaar zijn parochianen eens onder elkaar op een bij zonder gezellige manier Vastenavond willen laten vieren. Daartoe had hij ze bijeen ge roepen in „hun eigen huis", zooals hij het Vereenigingsgebouw aan de Stampioenstraat in zijn kort, doch geestig openingswoord zeer terecht betitelde. Dat Pastoor Van der Meer in zijn opzet volkomen geslaagd is, zal dooT niemand der aanwezigen worden betwijfeld. Het is een avond geworden van opgewekte vroolijkheid, waarvan de stemming misschien wel voor het grootste deel te danken is ge weest aan de prachtige wijze waarop de R.K. Tooneelgroep „Magna Pete" haar succes nummer „Over 12 dagen, tegen middernacht" voor het voetlicht heeft gebracht. Geen mo ment ook was de vroolijkheid uit de zaal. „Magna Pete" kan met veel genoegen op dezen avond terugzien, te meer daar het haar eerste uitnoodigingsavond was natuur lijk in de parochie van haar moderator, 'ka pelaan A. Trouwborst. Na afloop hebben „The Candy Kids" er voor gezorgd, dat de stemming er in bleef en dat jong en oud zich kostelijk kon amu- seeren. De jeugdige fluitist Wolfgang Kander geeft op Woensdag 22 Februari een uitvoering in de Nutszaal met Marinus Flipse aan den vleügél. Het programma ó'mvat werken van Haendel, Beethoven, Mozart, Gaubert, Van den Sigtenhorst Meyer en Chaminade. Op haar tweeden liederavond, Zaterdag a.s. in de Nutszaal, zal Jo Vincent den geheelen cyclus „Frauenliebe und Leben" van Robert Schumann vertolken. Het programma ver meldt voort een aantal liederen van Gabriel Fauré en Debussy. Theo van der Pas bege leidt. De gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Donderdag a.s. Op de agenda staan o.m-: Het voorstel tot het toestaan op de be grooting 1938 van crediet voor het maken van schuilloopgraven en schuilkelders. He voorstel tot regeling op de begrootin gen 1938 en 1939 van credieten wegens kos ten van de luchtbescherming en het voor stel inzake den aanleg van een strandboule- vard te Hoek van Holland. •s- GRAVENHAGE, 20 Februari. Geslaagd voor diploma B de heer B. de Groot, te Rotter dam. Aangiften van 20 Februari 1939. BEVALLEN: M. J. Sleutelberg-M°l*naar z' W. J. MelsenV. Moergestel d. TTneren Viesmann—v d. Broek d. E. E-A pn~ Groeneveld z'. J. Plomp—de Br"-L k»..a VlietNeerhout z. - F. H. Br"""! Kaa6J,ager z. L. H. de Wildt—Fonho* Twigt— Both z. - B. W Leening- MunU f P. Breda—Groenevelt z. j-> Mik z. J. M. v. Os-Ras- 'M r?7"Izaaks G. Snoek—v. Rü ÜLhmidt—de °'denburg—V. Schinkel z. F. j v a/t z' H. Sandig—Gillet b 'd d- Molen—v. E(jk z T de t Ji'a JM. Trommels —Lokker d. ^W-Raadsve'd d. - A. M. Kock-Bjn^elaar d- - E. M j p. ninge -Schreve! d; - M- FeSten-La b z. - V. H. ierghout-Sulman M de Jeu 7 iVson d. - ^iSf d. Poel d. - C. ver- noen Wqu^/j-u vv 2>aö,c iieau M' z M. v. Veld hoven— Schelleken» d. J. M.Willemse—v. d. J Vink—de Waard z. J. Huisman v M- H. W. Boer—Prinssen z. TolLighaam d. A. BoxmaOck- z' J. MeijerKuntkes z. H. E. v. d- Berg Z. I. v. Klaveren—Hen- nerson 2 P. v. Baardewijk—Brandt d. M. J. StotRnSpek d. C. H. Timmermans f v- Gent z. W. v. d. Schoqr—Bosvelt d. Stoutjesdijkden EngelBman d. C. W. Ge«- 'en—Versloot d P. W. Griekspoor—v. d. Bergh d- P. C. Langhorst—Noordzij d. E. H. de Jongede Wit z. J. D. v. OyenMuusz d. J. E. v. Herpenv. Hasenbroek d. D. Swanbornv. Staveren z. H J. v. Marion Roobol d. P. BckkerDubbelman z. C. W. V. LinschotenGebhardt d. H. T. F. M. Antes Stroucken z. G. RoozemondEkelmans z. M. J. Ras—Alessie d. L. J. Stolk—Hulzer z. G. HerzmannWendriner z. K. Overduin— v. d. Vlies d. J. G. Stroo Uittenbogaard— Koalsie d. W. v. d. LaanBloemink z. P. Breevoortv. d. Hengst z J. C. Michels Kraal d. OVERLEDEN: C. Alderliesten man V. M. v. d. Wulp 60 j. J. H. Antink wed. v. N- J- v. d. Ree 78 j. K. Koelewijn wed. v. J. de Puy 79 j. J. A. Wolf wed. v. E. v. d. Bosch 90 j. K. M. Verheul wed. v. M. Koole J. J. W v. d. Sande wedr. v. J. M. v. 57 j. P.' J. v. Znp z. m. T. Mourik man v. J. v. d. Wal 80 j. C. v. 't GeUn— wed. v. H. A. Cleef 81 J. G. P Twigt d. 9 J. L. de Lange vrouw v. W. A. Zalme 57 j. W. V\jg vrouw v. M. v. Toorn 57 J. M. Driezen wed. v. C. de Bruin 78 j. B. J. Thiel t. 15 j, H. C. Trom mels vrouw v. A. H. Scharloo 69 j. K. Rekoert man v. T. Kruys 80 J. J. E. Schmied wed. v. P. J. Fiet 73 J. H, F. v. Buuren wedr. v. M. v. Baaren 70 j. M. Jacobson man v. A. de Leeuwen 69 J. E. de Vries wed. v. J. Ter wen 77 j. J. Korting wedr. v. W, M. Bünlng 80 j. J. v. Son wedr. v. L. v. Maren 73 j. Voorts als levenloos aangegeven: M. v. Dtjk— v. d. Knaap d. N. Weelenv. WuÜck- huise B. en W. stellen den raad voor om in be ginsel te besluiten tot verkoop aan de navol gende personen van de achter hun namen vermelde perceeien bouwgrond I. aan den heer J. Peeman Sr. een perceel aan den Pleinweg, groot pl.m. 1123 C.A., tegen 26 per M2. II. aan den heer Ad. Verschoor een per ceel aan de Wolphaèrtsbocht, groot pl.m. 700 c.A., tegen 23 per M2. III. a. aan den heer C. Gestel een per ceel op den hoek van de Paetsstraat en de Bentincklaan, den eigenlijken bouwgrond, groot pl.m. 970 c.A., tegen ƒ25 per M2. en het tot voor- en zijtuin bestemde gedeelte tegen 5 per M2. b. aan den heer J. D. van Bennekum een perceel op den hoek van de Bickerstraat en de Bentincklaan, den eigenlijken bouwgrond, groot pl.m. 765 c.A., tegen 25 per M2. en het tot zijtuin bestemde gedeelte tegen 5 per M2. In het verslag over het Residentieorkest te Rotterdam staat: „waarbij het „Adagio" (van Haydn) misschien wel het vurigste en treffendste, dat de meester heeft geschre ven". De lezer zal wel begrepen hebben, dat hier bedoeld is „het innigste en tref fendste". De Harmonie R, E. T. gaf op Zaterdag 18 Februari in het Vereenigingsgebouw een concert-feestavond. De Harmonie gaf dezen avond onder haar nieuwen Directeur den heer A. Haanstra. Nadat de voorzitter de aanwezigen ha«i ver welkomd en den heer Haanstra had voor gesteld werd hij door het in de houding staande corps ontvangen. De ten gehoore gebrachte nummers te be- oordeelen zou ons te ver voeren, het corps gaf blijk van een volgen van de dirigent, waardoor dezen 't mogelijk is geweest, het rorps in de korten tijd, dat hij er voorstaat om te vormen tot 'n harmonisch en 't ge hoor streelend geheel De rest van den avond werd gevuld door de tooneelvereeniging Joost van den Von del, die een revue ten gehoore bracht waar op het publiek dankbaar reageerde. Gevraagde werkkrachten. Afd. voor mannen. Fabrieks-, loop- en fietsjongens, leerlingen een aank. 'halfwas kappers. Jongens voor de Rijnvaart 15-17 jaar; matrozen voor sleepbooten in het bezit van geldig paspoort. Loodgietersjongen, glas in loodzellersieerling, meubelmakersjongen, meubelstoffeerdersjongen, eenige waterb. op zichters met dipioma ivi. T. S. 25-35 j. Voor buitenland: enkele timmerlie den, prima vakmenschen Voor uitzending naar Curacao: koperslagérspijpfitter, bekw. ketelmaker. Afd. Hotel-, Café- en Restau rantbedrijf: chefs en commis de rang voor Transatlantische Scheepvaart Mij., chefs de partie en aides de cuisine, eenige café-rest. kellners, 2de bar-kellner met talenkennis, buffetbediende-barman, spoeljongen, chef kok voor kleine Brigade, aank. banketbak- ker, banketfoakkersleerTkifsen voor fabs-»-- werk, "commis de 'restaurant," rötisèur, koks leerling, beschaafde piccolo, leerling of 3 be dienden banketbakker voor fabriekmatig werk. Voor Hillegersberg: halfwas kleermaker, bankwerkers- en draaiersjongen, tirnmer- mansjongen, magazijnjongen, expeditiejon- gen Afd. voor vrouwen: Voor psychiatrische in richtingen: leerl. verpleegsters minstens 19 jaar met diploma M. U L. O. of 4 j. huish. school, Industrieschool, Vakschool voor meisjes of in het bezit van een daarmede ge lijkgesteld diploma. Leerl. winkelj. met di ploma M. U. L. O. of Vak- of Huish.- school. winkeljuffrouwen b. m manufactu ren, stoffen, confectie, levensmiddelen, schoe nen, enz. Hotelpersoneel, o.m. werkmeisjes, buffet- en bedienjuftrouwen (voor hèt zo merseizoen); kamermeisjes, kamerwerkmeis jes en werkmeisjes. Huish. personeel: keu kenmeisjes, 2de meisjes, meisi"a"bb®"t:kn dagmeisjes. Kleedingmclustrw^ machmestik sters en handwerksters voor - g, mantelnaaisters pompnaalsters> COntectie- naaisters' dame'sjaponnen, lmnenjassennaai sters tricotnaaisters hngenenaaisters, ;am- nekannaaisters, hoedenmodistes, apprêtéuses, h oekenstiksters, confectiestrijksters, chem. chem. strijksters en leerling naaisters. Kap- persvak: bekw aank. kapsters en leerlingen, wasch- en ink'rulmeisjes. Fabriekspersoneel: Fabrieks-, pak- en loopmeisjes, zakkenstop- sters, erwtenverleesters, lompen- en dar- mensorteersters, cartonnagewerksters. Voor de wasscherij: strijksters en meisjes voor al lerlei werkzaamheden. Voor Den Haag en Scheveningen: werkmeisjes. In den ouderdom van 76 jaar is overleden de heer W. Gouweleeuw, een cler twee katholieke gemeenteraadsled n de randgemeente Schiebroek. v,„0_ Twintig jaren lang heeft heer Gouwe leeuw deel uitgemaakt van ïebroek- schen raad. Hij had zitting m de commissie van openbare werken en in het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon. H,j was een stil en ijverig werker, die algemeene achting en sympathie genoot. Van de oprichting van de St. Pauluspa- rochie te Schiebroek was hij lid van het kerkbestuur en eerder lid van het armbe stuur der St. Liduinaparochie. Op de R. K. lijst van de candidaten voor den gemeenteraad werd hij opgevolgd door den heer C. B. T. Vermeulen. In het politiebureau Ringdijk zijn de na volgende gevonden voorwerpen te bekomen belastingmerk in bruin etui, sleutel merk Union, heerenhandschoen met kap, sleutel met koperen nummerplaatje, kosteloos rij- wielbelastingmerk, voetbal no. 3. Opgevangen 1 grijze kat. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN; Wilhelm L„ z. v. P. L. Boer ea N. Immink Bob, z. V. S. E. Bego en N. v. d. Waal. OVERLEDENJohanna A. Gouda, 70 J„ Wedr. V. P. Hogerwaard.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2