Groote schoonmaak noodig ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. DONDERDAG 23 FEBRUARI 1939 ROTTERDAMSCHE FLITSEN. DE MELKPRIJS. Wordt Maandag a.s. met één cent per liter verlaagd. DOODELIJK ONGEVAL AAN DE MEENT. Jongen door auto overreden en op slag gedood. EEN GEESTELIJKE VERKEERSPOST OP HET STIELTJ ESPLEIN» DEUTSCHE FASTENPREDIGTEN. „ST. FRANCISCUS VAN ASSISIE". CONSULAAT GENERAAL VAN ESTLAND. ROND DEN SPELDJESDAG VAN „ST. JOSEPH". Verblijdende medewerking van vele zijden. Een half uurtje in de „centrale". DE HANG-LUÏNE. Ook het huis van Frantisek Skroup onder sloopershanden. HET NEDERLANDSCH TOONEEL. NIEUWE ROTTERDAMSCHE SCHAAK- VEREENIGING. BURGERLIJKE STAND. JOS. PANHUYSEN. Een voordracht over eigen werk in de R. K. Volksuniversiteit te Rotterdam. HET RESIDENTTE-TOONEEL De trein naar Venetië. WOLFGANG KANDER. MUZIEK in ROTTERDAM. GEZELSCHAP SAALBORN—PARSER TE ROTTERDAM. DE WONINGMARKT. Men heeft het kunnen lezen. De politie van het bureau Sandelingenplein ging, na her haaldelijke klachten van de bewoners van Hilledijk en Beijerlandsche Laan en omgeving er toe over, extra en ook in burger te sur- veilleeren, om aan de- heerschende baldadig heid van een groot aantal jongens een einde te maken. Heel wat jeugdige zondaars werden opge pakt en een paar uur op het bureau vastge houden, waarna hun ouders hen konden af halen. De politie had inmiddels een merk waardige ontdekking gedaan. Vele aangehou den jongens bleken in andere stadsgedeelten te wonen en wel in het Westen, het Noorden en zelfs in Hillegersberg. De plegers van baldadigheden gingen dus als het ware op strooptochten uit, ver uit de eigen buurt. De reden ligt voor de hand. Waar niemand hen kende, konden ze hun baldadige neigingen botvieren, zoo meenden ze. Nu hebben wij voor ons meermalen, het gedrag van talrijke jongelui op den Coolsin- gel, Hoogstraat en Binnenweg, gadeslaand, de vraag gesteld, of het meerendeel, dat door luid geschreeuw, opmerkingen tegen voorbij gangers en soms door handtastelijkheden on derling of tegenover anderen opviel, wellicht niet van buiten onze gemeente komt. De ervaring van den Linker Maasoever ver sterkt ons thans in die gedachte. Ofschoon we een bepaald deel van de vrijgevochten Rotterdamsche jeugd niet willen vrijpleiten hebben we toch het vermoeden, dat heel wat van het opgeschoten goed, waardoor onze binnenstad vooral op Zaterdag- en Zondag avonden in menig opzicht onveilig wordt ge maakt, uit de omringende gemeenten af komstig is. De autobussen verbinden Rotterdam met tal van dorpen en stadjes, voor wier jeugd een uitstapje naar onze stad thans een tweede gewoonte geworden is. Deze uitstapjes zijn dikwijls verbonden aan voetbalwedstrijden. Eenmaal in de stad, dan meenen de jonge- lut, zich er te mogen gedragen zooals, naar het gezegde luidt, een Hollander in Parijs. Ze behoeven niet bang te zijn herkend te worden, de blijbaar knellende banden van het burgerlijke fatsoen worden afgeschud en het resultaat is een schande voor onze stad. Nu het toeristenseizoen weer op komst is, houdt men z'n hart vast voor den indruk, die vreemdelingen op zulke dagen de Woensdagavond kan menigmaal aan de op somming worden toegevoegd in het cen trum opdoen, als ze daar de zoo vaak in bandeloosheid ontaardende uitgelatenheid gadeslaan. Wanneer ze het gedrag van de menigte op den Coolsingel zien, wat moeten ze dan denken van wat zich in stille zij straten kan afspelen? Het lijkt ons zaak, dat de betreffende auto riteiten hier eens een onderzoek instellen. Er is door een toezicht reeds veel bereikt. Toch laat de toestand nog veel te wenschen over. Het is nog zoo, dat de fatsoenlijke bur ger zich op Zaterdag- en Zondagavond maar liever niet op onzen voornaamsten verkeers weg vertoont. Mogelijk zal men ook eenige aandacht kun nen besteden aan het optreden van bepaalde elementen, die minder gemakkelijk te om schrijven vallen. Het schijnt heden ten dage meer en meer gewoonte te worden, dat „hee- ren" luide over en tegen passeerende dames opmerkingen maken, waarvan het gemeene geen herhaling duldt Het is juist, omdat de aldus beleedigden er liever niet over spre ken, dat men eigenlijk weinig protesten hoort. Naar ons door den Rotterdamschen melk handel wordt medegedeeld zal de melkprijs met ingang van 27 dezer met 1 cent per liter worden verlaagd. Toch is het vaak werkelijk meer dan erg. We herinneren ons eens in een Spaansche reisbeschrijving van Henri van Wermesker ken gelezen te hebben, dat te Madrid een dergelijke, smerige gewoonte steeds brutaler vormen aannam. Een Engelschman, die vaak men zijn vrouw door de hoofdstraten wandelde en toevallig Spaansch verstond, ergerde zich er zoo aan, dat hij zich tenslotte met een revolver wa pende en de volgende maal, toen een individu weder in het voorbijgaan een opmerking over zijn vrouw maakte, den kerel pardoes neer schoot. Nu willen we allerminst voorstellen, dat alle Rotterdamsche echtgenooten en verloof den zich tot de tanden gewapend door ons centrum zullen gaan begeven. We zijn hier niet in Spanje. Maar zoolang als dames zonder geleide of dames, die na een schouwburgbezoek in avondkleeding zich naar de tramhaltes be geven, het voorwerp blijven van smadelijk gelach en minderwaardige opmerkingen is er iets niet in orde en blijft het gewenscht, dat er streng wordt opgetreden. Het is immers beter, het kwaad reeds bij den aanvang den kop in te drukken. En waar het tenslotte om zulk een betrekkelijk kleine oppervlakte gaat, waar een afdoende surveil lance toch heel goed mogelijk is, vertrouwen we op een ingrijpend en afdoend optreden van de overheid, voor wier opvoedende taak hier een hoogst belangrijk werkterrein ligt. Het wordt lente. Welnu, ook hier is een groo te schoonmaak hard noodig. Gisterenavond om half zes werd de 16- jarige J. A. van Groningen, gewoond heb bende aan den Soetendaalscheweg, op de Meent nabij het Postkantoor, toen hij werd aangereden door een onbekend gebleven wielrijder, overreden door een juist passee- renden aanhangwagen, welke was gekoppeld aan een vrachtauto van de Heineken's Bier brouwerij, welke auto werd bestuurd dooi den 36-jarigen chauffeur M. H., aan de Ael- brechtskade. De jongen werd op slag gedood. Het lijk is per auto van den G. G. D. ver voerd naar het ziekenhuis aan den Cool singel. Het Stieltjesplein behoort tot de drukste circulatie-aders van ons modern stadsleven. We behoeven weinig omschrijving van dit stuk jachtend leven onzer metropool te ge ven. Elkeen kent het. Ieder weet ook, hoe heel die verkeersmassa van menschen en voertuigen wordt geleid met zekerheid en rust vanuit den toren op het plateau. Er is in deze omgeving echter nog een ander verkeerscentrum, een post voor inner lijk verkeer, met een zekerheid en rust van bovennatuurlijke orde. Dit centrum, deze post is de H. Martelarenkerk. „Ook bekend", zal menigeen zeggen. Maar wat nog niet bekend is, omdat het een novi teit is, is, dat de Stieltjespleinkerk voortaan den geheelen dag zal geopend zijn, d.w.z. tot 's middags vijf uur. Onder de duizenden voorbijkomenden zijn er allicht, die het op prijs stellen van het nieuwe kennis te nemen en de gelegenheid zullen te baat nemen, om den Meester met een bezoekje te vereeren, tot troost van den Goddelijken Wachter en tot eigen zieleheil. Sonntags abends Yt 8 finden in der St. Antoniuskerk, Boschje (3 Minuten vom Hof plein oder Tramhaltestelle der Linien 3, 4, 15, 16) deutsche Fastenpredigten statt unter dem Thema: Christi Passion im 20. Jahr- hundert." Alle deutschen Katholiken von Rotterdam sind dazu herzlich eingeladen! Beginn: diesen Sonntag Abend %8. (Kein Platzgeld; vordere Banke reserviert!) Maandagavond gaf de afdeeling Rotterdam van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden voor haar leden en introducé's een geslaagde tooneel- uitvoering in het R. K. vereenigingsgebouw aan het Stationsplein. Onder de bekwame leiding van Pierre Balledux voerden de Vereenigde Haagsche Spelers op het blijspel „Amor in de Pastorie", vol tintelenden Vlaamschen humor, hetwelk veel bijval oogstte. Na afloop was er een gezellig samenzijn, waarvan door velen een dankbaar gebruik werd gemaakt. Ter gelegenheid van de herdenking van het 21-jarig bestaan der onafhankelijkheid van Estland zal het consulaat-generaal van Estland te dezer stede op Vrijdag 24 Febr. a.s. den geheelen dag gesloten zijn. De violiste Lola Bobesco, die Zaterdag- middag soliste is bij het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest. Een buitenstaander heeft er eigenlijk geen idee vam, hoeveel rompslomp er aan zoo'n apeldjeadag vastzat. Tot die erkenning kom je pas, wanneer je op den dag zelf, als de oogst na zooveel arbeid binnengehaald moet warden, lakoniek een „centrale post" bin nenstapt en het lieve leven een poosje in oogensohouw nêemt Wat wij dan ook giste ren gedaan hebben bij „St. Joseph". Je komt dan voor vreemde dingen te staan. Zoo hoor je b.v., dat de speldjesdag op beurs- poliis verzekerd was. Tegen regenDe uit vinding is, meenen we, van de Spoorwegen, diie de liefhe.ebbers van de goedkoop e trei nen op die manier tegen gemis aan natuur genot verzekerde. Ze zijn er geuw van te ruggekomen, vermoedelijk omdait het zaakje niet al te voordeelig voor hen was. Maar „St. Joseph" had een goeden verzekeringsagent gevonden inSint Nicolaas (meer mo gen we niet verklappen, die (het voor een koopje deed. Maar het was niet zóó, dat men zich een schietgebedje waargde om asjeblieft veel regen. Voor 500.gaf het bestuur de opbrengst van een normalen speldje9dag niet prijs. In het ergste geval wilde men alleen voor de onkosten gedekt zijn. 't Is tegenwoordig eigenlijk misère met de speldjesdagen. De klad zit er in! Vroeger was zoo'n dag een gebeurtenis in het leven van den stadmensch en de jongedames ver drongen zich als 't ware otp asjeblieft te mogen soilecteeren Ze 'bewaarden haar lief- eten glimlach en haar aanminnigste woord voor den grooten dag, welke tevens een Zon dag was. Tegenwoordig loopen velen liever een blokje om, dan lastig gevallen te willen worden om een duppiecollectanten kun nen slechts met de groote trom bijeenge- sdharreld worden (het jonkvrouwelijk ele ment onder hen is niet eens zoo bijster sterk) en de Zondag, wanneeT pa nog versoh in ziin zakgeld zit en bij ma de lamp nog niet voor over 'hangt, de Zondag is een ordinarie door- d'eweekschediag geworden. Tel daarbij dan nog de crisis, waarvan het staartje ellendig Jang blijkit te zijn, dan begrijpt men «enigs zins de reden, waarom de opbrengst niet meer zoo stevig in de duizenden loopt als in dien goeien ouwen tijd. Ordening is een idee van den laatsten tijd, wordt er gezegd, maar de gemeente was er al vroeg achter En vermoedelijk was het wel noodig ook Ze heeft zelf de controle ter hand genomen, waarbij ze om. zoo pienter was op de liefdadigheid een soort belasting te heffen. De gemeiente verstrekt n.l. nu zelf de busjes, ijselUk zwaar verzegeld, met een nummer erop en zelfs voorzien van een apart rond gaatje voor bankpapier. Voor al dat laatste is heel attent, want daarvan slijten de busjes het meest. Ter tegemoet koming in de slijtage moet per busje 'betaald worden de somma van vijftien cent. De zware metalen busjes zijn geschikt om zoo oud als Methusalem te worden, zoodat de gemeente kas er niet slecht bij vaart. Maar daarvoor is dit dan ook het aandeel in de liefdadig heid, dat de gemeente levert. Doch ze doen nog meer. Ze bewaart de busjes op een zolderruimte iin het Gebouw voor Maatschappelijk Hulpbetoon Daar mag de vereeniging, welke ze noodig heeft, de in •kisten geborgen busjes zelf komen halen. Is de collecte ofgeloopen, dan gaan de 'bus jes nog denzelfden avond naar bet genoemde gebouw terug, worden daar in de safe ge stopt, en den volgenden dag begint onder gemeentelijk toeznoht het tellen. Welk laatste wij natuurlijk vain harte toejuichen. Die gemeentelijke controle 'brengt even wel tal van beslommeringen mee. En dan laten wij de geheele voorbereiding nog maar (buiten beschouwing. Zoo zün er legitimatie- kaarten noodig voor iedieren collectant en ook voor de controleurs in de stad. Baven- dien moeten de nummers vam de 'bussen ge controleerd worden, namen en woonplaat sen van de medewerkers, hun betrouwbaar heid, enz. Wamt er bestaat een zg. zwarte lijst van hen, die het bij vroegere collecten verbruid hebben. Zij hebben eens en voor goed afgedaan. En toch zijn er onlder hen, die zoo als gisteren bleek, die zonder legitimatie- kaart weer een bus zien machtig te worden. Hebben ze op het eene aammeldlmgebureau slip gevangen, dan gaan ze naiar het andere. Gisteren was er een, die ze alle tien afging, maar een telefoontje uit de centrale in den Katholieke Kring was hem voongeweest. Toen klampte hij een anderen collectant aan, om met hem samen te doen. 't Laiep gelukkig goed af. 't Viel niet mee, dat collecteeren, van des morgens vroeg tot diep in den middog of zelfs tot des avonds. Uren lang verblijf in dat gure weer maakte de dames en heeren hui verig en ze waren blij, in het controlelckaad even in de warmte te komen. Ze konden een consumptie krijgen, koffie of thee. Maar ze ker driekwart van de medewerkers wilden niet, dat de kosten daarvoor van de opbrengst af ging en bedankten er dan ook voor. Een sympcóhieke geste Een daime leverde wel een typisch staaltje, van wat zij voor den lijden den misdemensch over had. Ze rilde van de koude, maar wenschte toch geen koffie. Ik moet me haasten, zei ze. Mijn baby ligt thuis wel onder goede bewaking, maar ze wacht op haar moeder voor de voeding Vble colleotrices waagden zich om huis aan huis aan te bellen. In de arbeiderswijken ging dat goed, maar typisch was de onder vinding in een deftige laan. Daar hadden alle dienstboden blijkbaar al sinds jaar en dag instructie om bij „bedelen" aan de deur te zeggen, dat Mevrouw iet thuis was, zoodat er ook nu geen dubbeltje werd binnenge haald Door diêze instructie aan de dienst boden lijden de goeden met de kwaden, 't Was jammer Tusschen de 400 en 500 collectanten heb ben meegedaan, een aantal, waarover bet be stuur van St, Joseph zeer tevreden was. Er waren slechts enkele uitvallers wegens griep. Verblijdend is, d'at verschillende ouders, wier kinderen in den Hoek verpleegd werden of worden, met hart en ziel meehielpen. In de centrale in den Katholieken Kring was het gisteravond een drukte van jewelste. Hier kwam alles binnen van de andere de pots, hier in dat tamelijk groote zaaltje kon er soms geen kip meer bij en was er nauwe lijks plaats om behoorlijk werk te doen. Men kon soms zichzelf niet verstaan en dan rof felde voorzitter Beelkmanis met den hamer, terwijl de heer Mientjes zij.n spiedend oog over een serie lijsten liet gaan. Juffrouw, geeft u even de nummers van de bussen op O meiheer, over de drukte hebben we dit keer bij ons niet te klagen gehad, werke lijk niet! Van 5 tot 7 had u er foU moeten wezen. Ze haalden de bussen compleet onder m'n handen weg Hier is een bus, waar geen kaart van is Even stilte, we zijn aan t tellen 1621. 2327Ho Hier is er een tusschen- ui'tNoteeren s.vp. Zeg juffrouw, dat is waar ook. Er was een heer, die u zocht. Hij noemde geen naam, maar zei, „die juffrouw met dat vriendelijke gezicht". Nee, u fopt me. Wie was het Zoo ging het uren adhter alkaar door. En daar tusschendoor ratelde de telefoon, gons den ondere stemmen, paften die sigaren en pijpen en ritselden de papieren. Letterlijk geen plekje van de taiM bleef ongebruikt, zoodiat een der mannelijke steunpilaren van „St. Joseph" zijn notities moest maken te gen de deur van een vertrekje, nou ja. En tusschen al dat geroezemoes door vangen we aardige verhaten or> v*n Pa«towr Vij verberg, die een collecte in zijn kerk had la ten houden in zijn kerk voor „St. Joseph" en vanochtend de eerste was in het lokaal aan het Afrikaanderplein, om voor het goede doel te offeren; van een 70-jarigen collec tant, die tot den politieagent zei, die om zijn legimitatiebewijs vroeg, goed, dat kun je krijgen, maar koop dan eerst een speldje Voorts het verhaal van collectrice, die onder het personeel van een groote fir ma wilde collecteeren. Dat brengt bezwaren mee, zei de pa troon, maar ik zal het goed maken. En hij stopte een briefje van tien in het ronde gaat je. Voor alle zekerheid is het nummer van dit busje genoteerd, want verleden jaar kwam men er te elfder ure achter, dat een bankbiljet bij de telling niet voor den dag was gekomen- Toen moesten alle geledigde busjes weer een voor een worden nagezien, totdat het biljet terecht was- Vandaag, Donderdag, is de telling begon nen, maar de uitslag zal wel niet voor vier bekend zijn. En de overgebleven speldjes? Ze gaan al len naar het Preventorium in Hoek van Hol land, waar dekoinderen het een aardige sport vinden ze by 100 stuks in zakjes te doen. De afbraak van de bouwvallige panden aan het Hang gaat nog steeds voort. Het be gint er inderdaad op te lijken, dat het lang zamerhand één groote ruïne zal gaan wor den en dat zelfs de paar nog behoorlijk ge fundeerde pandjes het alleen niet meer zul len kunnen bolwerken nu het verband, waardoor alles bijeen werd gehouden ver broken is. De bouwpolitie was gisteren weer druk doende om alles nog eens aan een onder zoek te onderwerpen en wellicht zal daar bij weer een of ander „doodvonnis" zijn geveld. Dinsdagmiddag verschenen de sloopers ook op het dak van het pand Hang 31, het welk aan den voorgevel den gedenksteen draagt van den componist Frantisek Skoup, den maker van het Tsjecho-Slowaaksche volkslied, die hier indertijd heeft gewoond. Voorloopig zal het voorpand nog wel ge spaard blijven, doch het maakt toch al een zieligen indruk dit smalle, magere pandje te zien staan temidden van de groote door afbraak ontstane gapingen in de bebou wing. Het is maar eenige jaren geleden, dat deze gedenkplaat onder groote en officieele belangstelling o-a. van den Tsjechischen ge zant hier werd aangebracht. Niemand zou toen gedacht hebben, dat reeds zoo spoedig daarna rond dit huis de sloopers zouden rondwaren- Doch wie zou toen ook gedacht hebben, dat al eerder iets dergelijks met Tsjecho- Slowakije zelf zou geschieden? Zaterdag a.s. zal Het Nederlandsch Too- neel in Tivoli de eerste voorstelling voor Rotterdam geven van Op Vrije Voeten een belangrijk Fransch tooneelwerk van den be kenden schrijver Jean Anouilh. Hierin treden op: Helene Berthe, Nyra Ward, Stine Lerou, Theo Frenkel (hoofdrol) Anton Roemer, Louis de Bree, Frits van Dijk, Hans van Meerten, Eduard Palmers, Piet Rienks. De regie wordt gevoerd door Hans van Meerten. De décors zijn ontworpen door Karei Brückman en uitgevoerd op eigen ateliers. Dinsdagavond is in den winterwedstrijd der Nieuwe Rotterdamsche schaak vereeniging een aanvang gemaakt met de partijen van de tiende ronde- In de hoofdgroep won mevrouw Rood- zand van Teunissen door een krachtig offen sief in een vergevorderd stadium van het mid denspel ontstaan uit een half Slavische verdedi ging. De Boer verloor van J. F- W- Meyer in een d4 opening met de Rf4variant. In een voor hem bereids zeer moeilijke positie zag hij verlies van een officier over het hoofd- Een Fransche verdediging tusschen Wechselman en Van den Tol leidde na de opening tot een voor zwart lastige positie. Hij wist echter stand te 'houden en ten laatste is het gevecht onder broken in éen eindspel, dat Wechselman de beste kansen biedt. n de overige groepen werden de volgende beslissingen verkregen: PekkerRoodzant YzVan der Eisen Lagerwaard 01; Van HoffConfurius 10; JohansenDe Jager 10; ir. Jungerius—Van Daelen 10; Van der Linden—Jeene 10;S Sand- straVan der Bleeck 10; SlagmolenVerhulst 10; SchoonenbergVan Wageningen 10; Van 't OeverAarens 01; Van HeertTas 10; AarensVan der Blieck 10- Aangiften van 22 Februari 1939. BEVALLEN: M. M. Koote—de Heef z. W. F. A. M. PotjesAmmerlaan d. C. J. Scharff —v. Bemmel z. P. v. d. Staay—Sterrenburg z A. Sievekingv. d. Ouden d. H. J. A. Timmersv. Groesen d. C. Kalkmande Ruy- ter z. J. Haakden Boer d. E. I. V. Hjort Hanson z. H. Zoeteman—Körber z. J. M. de WitMeyer z. R. HazewindusBuisman z. J. D. Schiidkamp—Backer z. A. Muider- manv. Wingerden d. M. E. de Mooyd» Jonge z. M .v. IspelenMurre d. M. Huy- zerGille z. C. ZiessenPeijsier z. W. Veel- behrBorland z. C. J. J. BoumaWitteveen z. N. M. HartmanKlop d. A. Bakker Grijs z. H. KlinkRiksman d. J. C. de Ruiter—Bak d. GEHUWD: B. J. D. van Dam jm. 27 j. en P. A. de Man jd. 27 J. E. H. Dieletaans jm. 25 j. en M, Erwich jd. 19 j. P. Dronrijp jm. 20 J. en N- M. Versteeg jd. 18 j. H. J. Evenwel jm. 24 j. en M. Wehrmeyer jd. 20 j. H. van 't Hof jm. 39 j. en P. J. van Soest jd. 21 j. W. M. Hoogervorst jm. 21 j. en C. Cohen jd. 20 j. A. J. Hubregtse jm. 24 j. en C. Pieters jd. 22 j. C. A. Jansen jm. 22 j. en J. de Groot jd. 29 j. G. F. Klaasman jm. 25 j. en J. E. Masse Jd. 22 j. H. Kletn jm. 32 j. en J. T. H. Bout jd. 23 j. J. Maaskant jm. 23 j. en B Eisenga jd. 23 j. J. J. Mollevanger jm. 23 J. en A. D. Lupesou jd. 23 j. P. Poulisse jm. 21 j. en J. M. Risse jd. 20 j. G. W. Pronk jm. 20 j. en J. Peijffers jd. 23 j. H. de Ronde jm_ 24 j. en F. van Loon jd. 25 j. W. N. Rouss jm. 19 j. en M. C. de Groot jd. 20 j. J. J. de Rycke jm. 32 j. en A. J. ter Horst jd. 22 j. A. Maas jm .27 j. en J. W. Goos jd. 20 j, K. K. Mast jm. 40 j. en F. Huizer jd. 40 j.' L. S. Boot jm. 28 j. en E. Halbmeyer jd. 24 j. T. Verdouw jm. 33 j. en P. C. van Schel ven jd. 29 j. J. Baas jm. 26 j. en C. Steenbak kers jd. 22 j J. van den Berge jm. 25 J. en H. J. D. Grashoff dj. 23 j. H. de Boer ges. 31 J en N. J. Moerman jd. 27 j. L. den Boer jm. 29 j. en T. Schoonewagen jd. 20 j. D. Bosch jm, 24 j. en C. Remeeus jd. 24 j. B, Bruins jm. 25 j. en M. Schaumberger jd. 22 j. A. H. Egas jm. 24 j. en J. Kuiper jd. 24 j. W. van de Groep ges. 52 J. en A. M. van Dissel jjd. 56 j. T. Grootenboer jm. 32 j. en J. C. Brandt jd. 21 j. G. Hiele wedr. 25 j. en S. van der Krogt jd. 18 j. M. Kievit ges. 26 en J.J Niggelie wed. 28 j. A. Lagerwaard Jm- 25 j. en J. M. Waardenburg jd. 20 j. H- de Peinder jni. 24 J. en H. van Adrichem jd- J' G. M. van Poppel Jm. 27 J. en C. C. Moien- dyk jd. 28 j. B. Rozeboom jm. 22 J- Jj J. Vriezema jd. 21 J. J, van Rijswijk Jm. 22 j. en J. Filemon ges. 33 j. W. G- |m- 26 J. en G. A. Jansen jd. 24 j. c-f, 25 j. en W. H. van Kesteren jd. 21 J. G. C. Verhoeven jm. 24 j. en J- Veenendaal jd, 22 J. L. Vermeulen jm. 24 J.eW \JaP Giers- bergen jd. 21 j. J. van ,25 1- en A". van Zuilekom jd 22 j. J- Waarts jm. 30 j, en P. J. Hoogendam jd. 23 J- van Westreenen jm. 27 j. en G. L. van Nim™eS?n jd. 21 j. A. Confurius jm. 27 j. en c. i.Hemmes jd. 22 J. H. Droge jm. 22 J en C. Kuipers jd. 24 j. J. G. Pippel jm. 280J- en Koonings jd. 24 j. B. Schipper Jm. 26 j. en H. A. Böhm Jd. 25 j. OVERLEDEN: J- v. Gerven wed. v. F. A. Berwald 75 j- -— A. Stans vrouw v. J- Srpuyt 73 j, G. M. C. Haas vrouw v. C. F. Kleister- iee 46 j. M. v. Zuuren d. 14 j. N. A. Hoorn weg d. 2 j. M. J, Breevoort man v. W. Dek ker 36 j. J. Gytenbeek vrouw v. D. Bekker 73 J. J- den Broeder vrouw v. S. Oranje 70 j. M. Alberse wed. v. J. Friskes 81 J. M. v. d. Meer wed. v. L. Langstraat 83 j. B. Vink vrouw v. W. Lievegoed 77 j. P- J- J. Oostdijck ongeh. man 38 j. J. Moring ongeh. vrouw 34 j. W. A. Deterts wedr. v. S. Teljer 66 j. J. H. Oostendorp wed, v. D. L. Romeyn 71 j. I Broomans wedr. v. M. de Zwyger 78 J. A. Tiliich ongeh. man 62 J. N. Verberkt wedr. v. Lubeelt 82 j. Jkvr, J. A. C. A. van Suchtele v. d. Haare wed. v. T. Vreede Davidis 77 J. N. Bakker wedr. v. A. v. Eek 80 j. Voorts als levenloos aangegeven T. LegersteeNoor- dyk d. L ting van 21 Februari. Een schijncontract. De 47-jarige winkelier A. W. H. leefde sedert eenigen tijd in onmin met zijn vrouw en verleden jaar Januari was het al zoo ver gekomen, dat de vrouw niet meer in de echtelijke woning vertoefde. Bij H., die in gemeenschap van goederen was gehuwd, bestond de vrees, dat zijn vrouw op den een of anderen dag een deel van 't meubilair, den winkelinventaris en den goederenvoor raad zou komen opeischen en dat wilde hij voorkomen. Hij wendde zich daarom tot een lechtskundige, die hem den raad gaf een contract op te maken, waarbij hij alles in schijn zou overdoen aan een ander, die hem het gekochte dan weer in bruikleen zou afstaan. Aldus geschiedde en de rechtskun dige vond een vrouw bereid een geheel blanco papier op zegel te teekenen, waarop later een beschrijving is gegeven van de goederen, die in schijn werden verkocht en weer in bruik leen gegeven. H. had toen ook de acte onder teekend. Aangezien het echter een schijnacte was, had H. zich aan valschheid in geschrifte schuldig gemaakt en hij moest nu deswege voor de rechtbank terechtstaan. Hij gaf, na eenige aarzeling, de feiten toe. Het O. M„ waargenomen door mr. 'J. S. Loke, eischte 1 jaar gevangenisstraf. Mr. M. J. Kok uit Schiedam, die verdachte's verdediging voerde, bepleitte oplegging van een clemente straf, aangezien verdachte niet ten volle begrepen zou hebben, dat hij met het opmaken van die acte iets deed, wat niet mocht. Vervolgens heeft terecht gestaan de rechts kundige F. E. J. W-, die het door H. gepleegde feit zou hebben uitgelokt. Verdachte deed het voorkomen, alsof het plan tot het opmaken van een schijnacte van H. was uitgegaan, doch de president wees hem er op, dat hij voor den rechter-commissaris reeds een vol ledige bekentenis had afgelegd. Het O. M. was van meening, dat deze man aanzienlijk strafschuldiger is dan H. en eischte tegen hem 2 jaren gevangenisstraf en omdat er vrees voor herhaling bestaat vor derde het O. M. de onmiddellijke gevangen neming van verdachte. Mr. J. Winkel was van meening, dat W. niet zwaarder behoort te worden gestraft dan H. en redenen voor een onmiddellijke ge vangenneming waren er z. i. niet aanwezig. De rechtbank heeft, na raadkamer, het verzoek tot onmiddellijke gevangenneming afgewezen. Uitspraken 7 Maart. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld A. M. de R„ 18 jaar, dienstbode, gedeti neerd in de Magdalenastiehting, wegens dief stal van verschillende artikelen en geld ten nadeele van de dames P. J, M. C. Groeneveld Schilperoord en G. A. Reyinga—Hoeve, in wier dienst zij geweest was, tot 1 jaar ge vangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht en met de bepaling, dat 7 maanden van de straf voorwaardelijk worden opgelegd, met een proeftijd van 3 jaar. Dezelfde verdachte, thans wegens diefstal van eenig geld en wat lijfgoederen ten padeele van mevr. W. van Deynse—Kalkman, toen' zij aldaar als dienstbode werkzaam was, tot 1 maand gevangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. W. F., 35 jaar, werkster, gedetineerd, even eens wegens diefstal van geld ten nadeele van de dames in wier dienst zij was geweest, tot 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorge bracht, te ondergaan in een bijzondere straf gevangenis, met bepaling, dat 8 maanden van de straf voorwaardelijk worden opgelegd met 3 jaar proeftijd. H. H., 21 jaar, magazijnbediende, wegens verduistering in dienstbetrekking, tot vier maanden gevangenisstraf, doch voorwaarde lijk met een proeftijd van 3 jaar. 'J. E., 57 jaar, baas, wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld ver dachte had opdracht gegeven een bijna 10 meter hoogen paal, die op den voormaligen verbindingsweg tusschen Willem Buyte- wechstraat en Westzeedijk stond, te doen ontgraven, zonder dat hij voldoende maat regelen had genomen om te voorkomen, dat de paal kon omvallen, waardoor die paal is gevallen en terechtgekomen op het lichaam van J. Tienhoven, wegwerker bij de R. E. T., die daarbij een bekkenbreuk en een kneuzing van de lendenwervels had bekomen werd vrijgesproken, aangezien de rechtbank van oordeel was, dat aan verdachte geen gebrek aan normale voorzichtigheid kon worden ver weten, noch dat verdachte bij het volgen van een werkwijze, die nog nimmer tot ongeluk ken aanleiding had gegeven, het ongeluk zou hebben kunnen voorzien. In het kader van een reeks avonden aan den hedendaagschen roman gewijd, sprak gisteren Jos Panhuysen voor de R. K. Volks universiteit te Rotterdam over eigen werk. Spreker stelde eerst vast, dat hij behoorde tot hen, die niet onvoorwaardelijk aan in spiratie gelooven, maar meenen, dat een schrijver zich ook rekenschap moet geven van wat hij wil. Alvorens romans te schrij ven, was hij in zijn jonge jaren nagegaan wat literatuur is en het verheugde hem vele van de meeningen, die hij destijds in een opstel „Het Schrijversvak" vastlegde, het vorig jaar in de prachtige studie van pater McCarron ,';ReaRzaf!ó'ft weer te' vinaM." Teder littérair werk, dat niet als amusementskunst, maar als wezenlijke letterkunst bedoeld werd, zal een herschepping in taal van een realisatie moeten zijn. Om twee dingen gaat het dus steeds: om de waarde van het inzicht in men schen en dingen en verhoudingen, om de realisatie .dus, en het vermogen, die reali satie in het woord te vatten, te grijpen. Als de ervaring wezenlijk is en het vermogen der woordgeving gelijkwaardig daaraan, dan is alles in orde en dan zijn alle verdere on derscheidingen bijkomstig. Daar spreker echter over zijn romans moest vertellen, had het wellicht zijn nut duidelijk te maken wat hij onder een roman verstond. Er zijn romans en romans. Er zijn romans, die alleen wat ontspanning willen geven. Hoe lezenswaard ook, zij kunnen nooit geheel tot de litteratuur, tot de kunst gerekend worden. Ei3chen, die men niet ten onrechte stellen kan aan ontspanningsromans, mag en moet men niet stellen aan romans, die iets anders willen geven. De meest voorkomende eischen, die men aan romans stelt zijn: dramatische compositie en daarmede de meer uiterlijke spanning, sprekende karakterweergave, juiste inlichting over personen en toestanden. Spre ker zette nu uiteen, dat geen dezer eischen essentieel met den roman iets te maken heeft- Het gaat daar niet om een goede beschrijving van een operatie bijvoorbeeld, of om b8~ schrijvingen van land en volk in chif3- Al kan een dramatische compositie somtijds bij de ontwikkeling van een roman, vooral van een kleinen roman, van nut zijn, noodig }s die niet, de spanning van een roman 1S op de eerste plaats van innerlijken aard. De eisch van sprekende karakters werd geheel en al verworpen. Een roman moet geen karakter geven, maar een persoonlijke'L Uitvoerig zette spreker het verschil tusschen karakter en persoonlijkheid uiteen- Dit verzet tegen het karakter in den roman js geenszins nieuw, stelde spreker vast, het is even oud als de moderne roman telf. Goethe schrijft ergens in „Wilhelm Meisters Lehrjare": "ho den roman moeten vooral gevoelens en mee ningen en gebeurtenissen voorgesteld wor den, in het drama karakters en daden. De roman moet langzaam verder schrijden, en de gevoelens en meeningen van den hoofd persoon moeten, op welke wijze dan ook, het vooruitdringen naar ontwikkeling van het geheel tegenhouden. Het drama moet snel van tempo zijn en het karakter van de hoofd figuur moet zich met geweld naar het einde haasten en slechts tegengehouden worden. De romanheld moet passief, althans niet in hooge mate werkzaam optreden, van den dra- matischen held verlangt men activiteit en daden. Grandison, .Pamela, de Predikant van Wakefield, en zelfs Tom Jones zijn zooal niet passieve, toch de ontwikkeling tegenhou dende personen en alle gebeurtenissen wor den in zekeren zin naar hun gevoelens en meeningen gewijzigd." Men ziet dat deze eischen anders zijn dan de tegenwoordig ge bruikelijke en klaarblijkelijk werden ze be seft door Richardson, Fielding en Goldsmith, die toch inderdaad bij de scheppers van den modernen roman gerekend moeten worden. Onder zijn betoog wees spreker, daar hij over eigen werk moest vertellen, op zijn romans, op „De Liefde", „De Menschen- vriend", „De Kellner", „Het Afscheid", „Zee", „De Ontmoeting" en op een nieuwen roman, waaraan hij bezig is; hij maakte daar van gebruik als illustratie bij zijn uiteenzet ting. Het voornaamste is echter niet of iets een roman genoemd kan worden, meende hij, het voornaamste is of het wezenlijke waarde bezit, en of het inderdaad een her schepping in taal van een realisatie is gewor den. Met een enkele anecdote wees hij op het dichterlijk scheppingsproces en op de vreug de die in het vastleggen in woorden van een oorspronkelijke en onmiddellijke ervaring der werkelijkheid gelegen is. i In Rotterdams Tivoli vertrok gisteravond voor de eerste maal uit een Nederlandsch station althans „Le train pour Venise", bestuurd door het vermaarde duo George Berr en Louis Verneuil. Ofschoon alles op z'n pootjes terecht komt In dit driehoeksgeval, er wordt met de huwelijkstrouw toch zoo allerzonderlingst omgesprongen naar het bekende geestige maar helaas al te luchtige recept overigens van deze blijspelfabrikanten dat een aan beveling bezwaarlijk aan de vertooning kan worden meegegeven. Dies zien wij van verdere bespreking af» De jonge fluitist Wolfgang Kandér is wee? eens "op net podium van de Nutszaal ver schenen om, in samenwerking met Marinus Flipse, een concert te geven. Het is eenige jaren geleden, dat we hem voor het eerst hoorden. Dat eerste optreden was niet onver dienstelijk, maar met Kunst had zijn spelen toen niets uitstaanbaar. Nu, na ongeveer drie jaar, is wel vooruitgang te bespeuren, voornamelijk wat het technisch kunnen be treft, hoewel zijn spel in zuiverheid, ver fijning, toonkleur en afwerking nog heel wat kan winnen. Wat den uiterlijken vorm be treft weet hij tot op zekere hoogte een com positie te reproduceeren, maar voor een kunstzinnige weergave waarin geest en hart meespreken en het sentiment domineert, is meer noodig. En aan dat meer is deze jonge man nog lang niet toe. Aan wijsheid en rijp heid in geestelijk opzicht en inhoud moet zijn voordracht nog heel wat winnen. Af en toe hoort men fragmentarisch iets van stijl- begrip, maar het is te sporadisch. Van een steeds aanvoelen van schoonheid en de gave, °m ze te uiten, is nog lang geen sprake. Op zijn prestatie geschat is hij een ver dienstelijk leerling, die echter nog veel zal moeten studeeren en zich ook artistiek nog heel wat zal moeten ontwikkelen. We willen niet ontkennen, dat er goede hoedanigheden in de kern aanwezig zijn, maar hij is nog lang niet op een hoogte gekomen, dat op treden in het publiek gerechtvaardigd en aanbevelenswaardig is. Ook niet in zijn eigen belang. Marinus Flipse begeleidde en speelde ook eenige pianocomposities op de uitstekende wijze, zooals we dat van hem kennen en gewend zijn. G. Het zevende Zaterdagmiddagconcert van het Rotterdamsch Philharmonisch orkest op 25 Februari in de Doelen zal wederom staan onder leiding van Eduard Flipse. Uitgevoerd zullen worden de Hary Janossuite van Ko- daly en het concerto roumain van Golestan, waarvan de solopartij zal worden voorge dragen door Lola Bobesco, viool. Na de paüze zal de soliste zich nog laten hooren in het Vioolconcert in A dur van Mozart. 1 en 2 Maart 8.15 uur zal het gezelschap Saalborn-Parser in den Grooten Schouwburg voorstellingen geven van het successtuk „Grompie" blijspel in 4 bedrijven van Horace Hodge en Wigney Parcival. De titelrol zal hierin worden vervuld door Louis Saalborn. 3 Maart 8.15 uur zal het gezelschap de première te Rotterdam geven van het detec tive-spel, dat inmiddels reeds 75 opvoeringen elders beleefde „Parkstraat 13" van Axel Ivers, in de vertaling van Maurits Parser. Regie Louis Saalborn. In de voorstellingen treden op: Louis Saalborn, Lau Ezerman, Carla de Raet, Julia Cuypers, Ferd. Sterne- berg, Bob van Leersum, Jos Liesting, Hans Kaart, Bob Wijsman, Ko van Dijk jr. Maud Perry, Nel Snel, Floor Middag, Joh. Kaart Sr. en.a. In het geheele jaar 1938 is de woning voorraad vermeerderd met 3647 woningen, terwijl er einde des jaars aanwezig waren 165.536 woningen. Het aantal gezinnen vermeerderde in 1938 met 4486 en bedroeg einde des jaars 165.519- Eind December waren in uitvoering 1853 woningen- (Zie vervolg Stadsnieuws op Paffala 4 vaö het Derde Blad).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2