W ilton-F ij enoord. I G U STADSNIEUWS. I Weerverwachtins. 1 durende werkloosheid VRIJDAG 3 MAART 1931 Dividend 10 (v. j. 9) pCt. 100.000 aflossing aan amortisatie biljetten. R. K. STAATSPARTIJ EN K D-P- DOORBRAAK LANGE HAVEN— WESTVEST ZAL GRIFFIOEN STRAAT HEETEN. In verband hiermede hebben B. en W. zich tot den Gemeente-Archivaris gewend, die er op wijst, dat in het stadsdeel tusschen de Lange Haven, Korte Haven en Westvest alle verbindingsstraten namen dragen, die herin neren aan het vroegere bedrijfsleven in Schiedam (zooals bijv. Westmolenstraat, Wal- vischstraat, Branderssteeg en Keetsteeg). Dientengevolge verdient het z.i. aanbeveling, dat aan de nieuw aan te leggen straat een soortgelijke naam wordt gegeven Waar in de onmiddellijke nabijheid van de plaats waar de nieuwe straat op de Westvest zal Uitkomen, aan de andere zn e van de straat vroeger de bekende brouwerij De Griffioen geveftigd was, adviseert de arch war»aan de Xiieuwe straat den naam van Grifiioenstraat té geven. OPENBARE leeszaal en bibliotheek. BURGERLIJKE STAND mmm "Br-sr 1HP - mmmm •mit" INVAL IN EEN SPEELHOL. VAN DEN GEMEENTERAAD. DE SPORT VAN ZONDAG. R. K. S. V. Excelsior. .HET N.V. BANKETBAKKERIJ WESTEN". VOOR SOMMIGEN VERBETERING. WEDEROM EEN LUNAPARK- QUESTIE IN DEN RAAD. aanrijding. PROMOTIE. SCHEEPVAART aanbesteding. KETHEL. ROTTERDAM. ONTBINDING K.D.P. SCHOORSTEENBRANDJE. Een Hagenaar was de organisator. - Voor het geheele land: Helder - tot licht bewolkt, iets kouder des - - nachts met kans op nachtvorst, - - overdag zacht, zwakke tot matigen - - Zuidelijke tot Zuid-Oostelijken i wind. ZATERDAG. Zon op 6.44. Zon onder 17.43. Z Maan op 16.32. Maan onder 5.32. 1 Wielrijders lichten op van 16.13 i tot 6.12. i LAFFE WRAAKNEMING. Van vergiftiging geen sprake. KARDINAAL MAGLIONE STAATSSECRETARIS. v m. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. Eenige mededeelingen van wethouder Dijk. In de heden gehouden vergadering van commissarissen en directie van de Dok en Werf Maatschappij WiltonFijenoord werd besloten aan de algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het afge- loopen boekjaar 1938 op de preferente aan- deelen een dividend uit te keeren van 5 pet. (onv.) en op de gewone en prioriteitsaandee- len een dividend van 10 pet. (v-j- 9 pet-). Voorts wordt voorgesteld aan amortisatie biljetten 'n bedrag af te lossen van 100.000 (v.j. nihil). De Maatschappij Fijenoord zal een divi dend van 4 pet. (v.j. 3.55) uitkeeren. Samen sterk. Het secretariaat der R- K' Staatspartij schrijft ons: Nieuwe Schied. Volgens een bericht m de bestuur der Crt. van eergisteren doet a] zijn voormalige K.D.P eenop^aPvond bijeen te voormalige ledeniten van hun Partij- komen, teneinde d«P w twijfelen er geen congres te £e00k "de Schiedamsche afdee- H°neezal het advies van het partijbestuur vol- t,en zoodat binnenkort een flinke toename van' het aantal leden der R.K.S.P. verwacht mag worden Onze Partijraad heeft dusda nige, reeds eerder gepubliceerde, dispensatie, besluiten genomen, dat vroegere leden der K D P die zich nu aanmelden, in rechten ge lijkgesteld zijn met de leden, die per 1 Ja nuari 1939 lid waren. Onder de leuze „Samen sterk" wordt weer ten strijde getrokken. Samen optrekkend naar „de nieuwe gemeenschap", samen strij dend voor onze idealen, voor sociale recht- vardigheid en sociale liefde. Geeft u ten spoedigste als lid op bij het secretariaat Hoogstraat 182. Na de ti?°r+ at -u onderdeel, van het plan tot uit- ne van straatwerken in verband met de wijziging van het kruispunt van de Gerrit Verboonstraat en Oranjestraat met de Lange Nieuwstraat, zal het gewenscht zijn, dat aan de ontstane straat een naam wordt gegeven. Het college kan zich met den ge ac gang van den archivaris geheel v js van meening, dat de in overweging ge geven naam hier zeer goed op zijn plaats De openbare leeszaal en bibliotheek heeft jn Februari j.l. ih totaal uitgeleend 18.864 boeken, tegen 19.205 in Februari vorig jaar- Het hoofdkantoor aan de Lange Hai/jn leende 16.673 boeken uit (vorig jaar 16.5571 daarvan waren 1981 (1926) kinderboeken, 5942 ,5637studiewerken en 8750 (8994) r°Hpt filiaal in de Gorzen leende 2191 (2648) boeken uit, waarvan 332 (374) kin- derboekeni070 (1454) studiewerken en 789 (820) romans. i^ctaarter, i Het aantal houders V^ kenbezit bedroeg droeg: 2386 (2328); het boexenu 36.157 (34.580). Aangifte van 28 Febr.2 Maar GEBOREN: Eva L. J. d.v. W- J. van ijn, sem en J. L. H. Rissema, Mariastr. 107, Jli j tje d.v. G van Loenen en M. M. de W- Brouwerstr. 33: Theodora H._ C. d-V, H. Rebers en W. F, Droge, Ridderkerksche- straat 5- OVERLEDEN: F. C. Gödde, 87 j. Zijl straat 40: G. van Spaendonck, 87 j. wed. v- J C Hoedemaker. Hoogstraat 153. ONDERTROUWD: J. A. Hofwegen 24 jr. i, - wipe 23 i A. Leerentveld 24 j. en G. B. de Vries, 2d b k 2g en B. Bogerd 24 G. JV J 0, r r en E. Touw 21 j.; K. de Vnes 23 j. en G. C. Beumer 22 j.; J Verschoor 27 .en A de Vries 26 j.; A. den Hartog 19 1. en A. Ver kerk 18 j.: J. H. G Riekwel 24 en J1 mermans 20 j.; D. Meerkerk 28 J. en der Meulen 25 j. De dhorme menschenmenigte, welke gisteren op het St. Pietersplein den eersten zegen van den nieuwen Paus mocht ontvangen. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Schie dam hebben bij hun besluit van 27 Februari 1939 vergunning verleend aan de N.V. „Ma- vom" Maatschappij voor Oppervlak- en Me taaltechniek i.o. tot oprichting van een fa briek tot vervaardiging van chemisch-tech- nische producten in het pand Noordvestsin- gel 123, met 1 electromotor van 20 P.K., drij- vende diverse arbeidswerktuigen. Schiedam, 2 Maart 1939, De gemeenteraad houdt vergadering op Vrijdag 10 Maart a.s., 's middags 2 uur. De agenda bevat o.m.: Voorstel van B. en W. tot benoeming van voorzitters, leden en plaatsvervangende le den van de hoofdstembureaux ter verkie zing van leden van den Gemeenteraad. Voorstel van B. en W. tot benoeming van van voorzitters, leden en plaatsvervangende leden van de stembureaux ter verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de Provinciale Staten en den Ge meenteraad. Voorstel van B. en W. om het presentie geld van de leden der stembureaux voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad te bepalen op 4. per zitting. Voorstel van B. en W. om aan de tenge volge van de doorbraak van de Lange Ha ven naar de Westvest ontstaande straat den naam van Griffioenstraat te geven. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot den bouw van een hoogspanningsgebouw, waarboven twee woningen aan den Singel, ten behoeve van het Gemeentelijk Electrici- teitsbedrijf. Voorstel van B. en W. a. tot het verleenen van een crediet van 6.000.voor herstel ling van het riool in den Buys Ballotsingel, op de kruising van dezen singel met de Lo- rentzlaan, over een lengte van plm. 70 M. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot ter visielegging van een nieuw uitbreidings plan voor Nieuwland met bebouwingsvoor schriften. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot ter vfkielegging van een plan tot herziening van het uitbreidingsplan voor Oud-Mathe- nesse. De mededeelingen bevatten o.m.: Schrijven dd. 14/20 Februari 1939, van Ged. Staten van het door hen goedgekeurde raadsbesluit dd. 19 December 1938 tot wijzi ging der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1938, model D 1500. Deze wijziging houdt verband met het in de raadsvergadering van 14 December 1938 genomen besluit om aan het Lunapark-Co mité 1938 te verstrekken een tegemoetkoming ten bedrage van 1.500.wegens de ver minderde opbrengst der standplaatsen op het Lunapark 1938 in verband met de verhooging der vermakelijkheidsbelasting in deze ge meente. Schrijven dd. 17/21 Januari 1939 van Ged. Staten van het door hen goedgekeurde raads besluit dd. 14 December 1938 tot vaststelling van een voorgevelrooilijn voor het gedeelte van de Westvest nabij de Branderssteeg. Ingekomen stukken. Van B. en W. schrijven dd. 7 Februari 1939 Afd. A no. 180/7, waarin wordt voorgesteld afwijzend te beschikken Gp het verzoek van het Centraal Comité en het Bestuur van de Afd Schiedam van den Eersten Ned. Bond van Oud-Onderofficieren van land-, zee- macht en koloniën om toestemming tot het organiseeren van een sportfeestpark in sa menwerking met diverse sportverenigingen op een gemeenteterrein aan den Rotterdam- schedijk, ten bate van het ondersteunings fonds voor behoeftige leden, hun weduwen en weezen. Van B. en W. schrijven dd. 14 Februari 1939, waarin kennis wordt gegeven van de door het Initiatief-Comité genomen beslis- slng om de bloemententoonstelling „Po_ IVantha" uit te steUen tot het voorjaar 1940 en waarbij Wordt voorgesteld om voor de tentoonstelürm 1940 dezelfde tegemoetko ming van gemeentewege te verleenen als was toegezegd voor die van dit jaar. Van B. en w. schrijven dd. 22 Februari 1939, houdende mededeeling, dat bij besluit van Ged. Staten zijn goedgekeurd de raads besluiten dd. 4 October 1938 betreffende vaststelling van voorgevelrooilijnen voor het bouwblok, begrensd door de Gerrit Verboon straat, de Lange Nieuwstraat en de Westvest; verordening bebouwingsvoorschriften enz. voor de Gerrit Verboonstraat W.Z. en omge ving en Verordening houdende bébouwingsvoor schriften enz. voor de Koemarkt W.Z. en omgeving. Van B. en W. advies dd. 20 Februari 1939, naar aanleiding van het verzoekschrift van den heer H. Kadiks c.s., om voor de z.g.n. zelfstandigen een gunstiger ondersteunings regeling vast te stellen en voorstel van B. en W. tot wijziging van de begrooting voor den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Dienovereenkomstig te besluiten. Van B en W. voorstel d.d. 25 Febr. 1939 tot vaststelling van een verordening, hou dende bebouwingsvoprschriften enz. voor de NJeuwe Haven tussfen Burgemeester Knap- pertlaan en St. Liduinastraat. Aan de orde te stellen in de eerstvolgende na 25 Maart te houden vergadering. Van het bestuur van de Vereenigmg K. K. Ambachtsschool „St. Joseph" te Rotterdam schrijven dd. 1 Februari 1939, waarin, met verwijzing naar het adres dd. 23 Augustus 1937 betreffende de oprichting van een R.K. avondvakteekenschool te Schiedam, en met DE RADIO-CENTRALE. Programma 5, Zaterdag 4 Maart. Luxemburg 8.209.20 concert; diversen 9.2010.35; Luxemburg 10.3511.05 concert; diversen 11.0511.20; Keulen 112012.20 orkest; Brussel (Fransch) 12.2012.50 gram., 12.501.20 radio-orkest; Brussel (Ned.) 1.30 1.50 concert, 1.502.15 filmmuziek; Reg. programma 2.203.15 B.B.C.-orkest; Brussel (Ned.) 3.204.22 orkest, 4.224.27 gram., 4.274.50 concert; Droitwich 4.505.20 vioolvoordracht; Luxemburg 5.206.20 Eng. concert; Reg. programma 6.206.50 koor en orkest; Brussel (Fransch) 6.507.20 omroep orkest; diversen 7.20—7.35; Brussel (Fransch) 7,357.50 gram.; Brussel (Ned.) of div. 7.50 8.20 nieuwsber. N.I.R., 8.209.05 opera, 9 059.20 declamatie, 9.20—10.20 opera; Brussel (Ned 10.3011.20 opera, 11.2012 dansmuziek. Voor de programma's 14 verwijzen wij naar onze rubriek^ „Uit den aether". overlegging van een nadere toelichting op de plannen, wordt verzocht te besluiten de In het genoemd adres gevraagde verklaring in gevolge artikel 25, 2e lid, der Nijverheids- onderwijswet af te geven. In handen te stellen van B. en W. om advies. Excelsior I is Zondag vrij. Het tweede ontvangt het Rotterdamsche Aeolus om 2 uur aan de Damlaan. Een over winning voor de zwart-witten ligt het meeste in de lijn. Het derde ontvangt om 12 uur St. Lode- wijk 2. Het vierde speelt om 12 uur thuis tegen Celer. In beide wedstrijden verwachten wij een overwinning voor de gastheeren. Het vijfde gaat op bezoek bij Spartaan, Wij ge- looven niet dat de. puntjes uit deze wedstrijd mee naar Schiedam zullen komen Het A 1 elftal speelt om half 1 in Rotter dam tegen Pioniers A. Programma voor Zondag: Excelsior C 1Activitas C 1 3 uur. Excelsior C 2Activitas C 2 3 uur. Hermes D. V. S. speelt Zondag tegen het Amsterdamsche D.W.S- dat een ernstig kampioenscandidaat is. Een spannende wedstrijd kan tegemoet gezien worden. Wandelen. De Schiedamsche Wandelaar. Bij gunstige weersomstandigheden, zal D.W.S. a.s. Zondag 5 Maart met een groep deelnemen aan een 25 K.1VI. wandeltocht van de W.S.V. DIO te Delft. De in onze stad zoo bekende banketbakke rij „het Westen" gevestigd in de St. Liduina straat 49 heeft nu een filiaal geopend in de Stephensonstraat 20, hoek van Leeuwen- hoeckstraat. De koekjes en gebakjes van „het .Westen" zijn dus nu ook verkrijgbaar in net Oosten van onze stad. De nieuwe zaak ziet er keurig uit. Alles is in lichte frissche kleu ren uitgevoerd. De inventaris bestaat uit toonbank en vitrines van glas afgezet met chroomranden. De enorme voorraden koek jes, gebakjes en chocolade vormen voor de lekkerbek een waar paradijs. Voor het Singelkwartier is deze zaak een prachtige aanwinst. B. en W schrijven aan den Raad: Met betrekking tot het adres der z.g zelf standigen met memorie van toelichting waarin gevraagd wordt voor de z.g. zelfstan digen een gunstiger ondersteuningsregeling vast te stellen, welk adres in onze handen werd gesteld, hebben wij de eer uw Raad mede te deelen, dat de Commissie voor den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, onder wie deze aangelegenheid ressorteert, ons heeft medegedeeld, dat zij, wanneer het bedrag van hare begrooting met de daaruit voortvloeiende meerdere uitgaaf wordt verhoogd, onder bepaalde voorwaar den, het tarief van de steunregeling voor de crisiswerkloozen zou kunnen toepassen op de valide „bona-fide" zelfstandigen. Waar deze vermeerdering van uitgaven aan onderstand voor de resteerende maanden van dit jaar wordt geraamd op 14.000, zal de begrooting voor 1939 van genoemden dienst derhalve met dit bedrag moeten worden aan gevuld. Wij stellen u voor hieraan wel uw goed keuring te willen verleenen door vaststelling van bijgaande ontwerpbegrootingswijziging. Uiteraard moet hierop de goedkeuring van Gedeputeerde Staten worden afgewacht. Het adres van den Eersten Ned. Bond van Oud-Onderofficieren van Land-, Zeemacht en Koloniën, om toestemming te verleenen tot het organiseeren van een Sportfeestpark in samenwerking met diverse sportvereeni- gingen, te houden op het gemeenteterrein aan dên Rotterdamschen Dijk, werd om ad vies in handen van B. en W. gesteld. Naar aanleiding hiervan deelen zij den Raad het volgende mede. Bij onderzoek is gebleken, dat het te hou den Sportfeestpark gedeeltelijk bestaat uit het houden van sportwedstrijden en -demon straties en gedeeltelijk uit het organiseeren van vermakelijkheden op de wijze van een Lunapark. De nétto-o^brengst van de standplaatsen wordt aangewend om de kosten goed te ma ken; dat daarna overblijft komt aan het Steunfonds van de E.N.B.O. ten goede. Gebleken is, dat dit overschot op een be trekkelijk gering bedrag zal moeten worden geraamd. In dit verband wijzen B. en W. er op, dat de medewerking, welke de Raad in 1937 en 1938 voor het houden van een Lunapark heeft verleend, voornamelijk gegrond was op de overweging dat de exploitatie daarvan voor de organiseerende vereenigingen een belangrijke bron van inkomsten beteekende. de. Dit is ten aanzien van het bedoelde Sport feestpark in veel geringere mate het geval. Hierbij komt nog de overweging, dat, ge zien de bezwaren, welke van geheel ver schillende zijden tegen het houden van Luna parken worden aangevoerd, het niet ge wenscht is van gemeentewege ieder jaar ge legenheid te geven tot het houden van deze of soortgelijke feestparken. B. en W. stellen daarom voor op het ver zoek van de E.N.B.O. afwijzend te beschik ken. Toen gistermiddag om kwart voor' een een bestelauto, bestuurd door A K. uit Schiedam vanuit de Kethelstraat in de richting Dam laan reed, werd hij aangereden door een uit de richting Noordvest komenden personen auto, bestuurd door G. v. d. B. uit Rotterdam. Beide motorrijtuigen bekwamen materieeie schade. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. De heer H. W. Offers, klerk bij de politie alhier, is met ingang van 1 April a.s. be noemd tot klerk met den titulairen rang van Inspecteur van Politie te Zaandam. SCHIEDAM, 2 Maart. Aangekomen: Duitsch s.s. Steinbek, ledig van Rotterdam, Ned. m.b. Alphard, ledig van Londen, beide om te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 2 Maart. Vertrokken. Ned. m.s. Coryda, ledig naar Pernis, Grieksch s.s. Michael Livanos, naar New York, Deensch m,b, Canadian Reefer, naar Guayaquil. Belanghebbenden verwijzen wij naar de advertentie in deze krant, betreffende een gemeentelijke Aanbesteding van een trans formatorgebouw met twee bovenwoningen. KIEZERSLIJST. Voor de op 19 April a.s. te houden verkie zing voor leden van de Provinciale Staten bedraagt het aantal stemgerechtigden kiezers in onze gemeente 1099. In 1935 was dit 1085. Voor de in 1935 gehouden gemeenteraads verkiezing was het aantal kiezers 1010. De datum van de dit jaar te houden ge meenteraadsverkiezing is nog niet definitief vastgesteld. Donderdagavond om 6.20 uur heeft de brandweer, met behulp van een rammonneur een schoorsteenbrand gebluscht ten huize van de familie de W aan de Nicolaas Beetsstraat alhier. Er werd geen schade aangericht. Afdeeling I opgeheven. Men schrijft ons:, Woensdag j.l. had alhier een ledenverga dering plaats onder leiding van den voorzit ter G. J. Bik In zijn inleiding gaf de heer Bik een overzicht van de besprekingen, welke hadden plaats gehad, om te komen tot ontbinding van de K. D. P. en het voorstel van 't Partijbestuur, den leden te adviseeren, allen lid te worden van de R. K. S. P. Ook sprak hij zijn voldoening uit over de sympa thieke artikelen in de „Maasbode" en andere Katholieke bladen over het, door het par tijbestuur, genomen besluit. Ook thans moe ten wij als afdeeling dit besluit, hetwelk met algemeene stemmen op het congres is aangenomen ten uitvoer brengen. Na dit inleidend woord had een geani meerde en zakelijke gedachten wisseling plaats, waarna de aanwezigen besloten zich nog deze week, als lid van de R.. K. S. P. op te geven. MEN HUURDE STEEDS EEN ANDERE KAMER. Gisteravond heeft de politie van 't bureau Oostervantstraat een inval gedaan in een pand aan de Aelbrechtsstraat, waar op een kamer gelegenheid werd gegeven om hazard te spelen. Dertien spelers trof men rond de roulette aan. De organisator, een Hagenaar had juist tevoren het pand verlaten. Het was aan de politie ter oore gekomen, dat op verschillende plaatsen in de stad ge legenheid werd gegeven voor hazardspel. Men ging echter zoo geraffineerd te werk, dat het voor de politie uiterst moeilijk was een inval te doen, aangezien de spelers tel kens in een ander pand werden ontvangen. Door een toevallige omstandigheid had de politie er gisteravond lucht van gekregen, dat de spelers zich moesten ophouden in een pand aan de Aelbrechtsstraat. Twee inspec teurs en een groot aantal agenten zijn gister avond om tien uur met den overvalwagen naar het bewuste pand gegaan. Toen de politie binnenkwam trof men dertien perso, nen rond de roulette aan. Alle aanwezigen werden in de overvalauto geladen en over gebracht naar het bureau aan de Oosten vantstraat, waar zij direct aan een verhoor werden onderworpen, welk verhoor tot he denmorgen zeven uur heeft geduurd. De roulette, een kistje met 107 en bene vens alle andere benoodigdheden voor het hazardspel zijn in beslag genomen. Uit het verhoor is komen vast te staan, dat werd gespeeld met fiches van 25 cent tot en met 20 gulden per stuk. Een Hagenaar, wiens naam men niet kende, is de organi sator. Zooals gezegd heeft de politie dezen Hagenaar nog niet te pakken kunnen krij gen, daar hij gisteravond juist even voor den overval het pand had verlaten. Zij, die aan het spel wenschten deel te nemen kwamen immer samen op een van te voren afgesproken plaats in de stad. Dan nam men plaats in auto's, welke naar een pand reden, dat men van te voren niet kende. Dan werd hier, dan weer daar gespeeld en de gelegenheid bestond reeds jaren. Tegen den verhuurder van de kamer een zekeren B. werd proces-verbaal opgemaakt wegens het geven van gelegenheid voor hazardspel. De bezoekers mochten het pand nooit eerder verlaten dan nadat al het materiaal het betrokken huis was uitgedragen. De personen, die gisteravond naar het bureau van politie zijn overgebracht, waar zij den geheelen nacht hebben doorgebracht, zijn over het algemeen menschen, die over be hoorlijke inkomsten de beschikking hebben. Onder meer had één der bezoekers nog een bedrag van plusminus 1000 gulden op zak. ■De politie is thans op zoek naar den Hage naar. 111:1111111111 li 1111111 mi 111111111,11 Frisch, maar mooi. Z Voor de wielrijders. E Üiimoiri 111111111111111111111111! Gistermorgen is op de Algemeene Begraaf plaats Crooswijk, op last van de Justitie het lijk opgegraven van een man, die op 2 Febr. jongstleden is overleden en op 6 Febr. d.a.v. begraven. Het betreft het stoffelijk overschot van G. J. M. B., die in den leeftijd van 58 jaar in zijn woning in de Rubroekstraat is overleden. In de buurt deden over het over lijden van B. allerlei verhalen de ronde, welke verhalen tenslotte bij de Justitie te recht kwamen, die, teneinde sectie te doen plaats vinden, het lijk heeft laten opgraven. De sectie is gisteren verricht, maar "naar wij vernemen is er geen sprake van vergifti ging, zooals zou zijn gesuggereerd. Voor alle zekerheid echter zal men de ingewanden van den overleden man voor nader onderzoek opsturen naar Leiden. De politie heeft verder gegronde reden om aan te nemen, dat men hier te doen heeft met een laffe wraakneming. Een zekere man zou de weduwe hebben willen treffen door het praatje te verkondigen, dat zij haar man zou hebben vergiftigd. Ajj •«■>-•*>"• Aim# i t u Z. Em. kardinaal Maglione in den tijd, dat Z. Em. nog Nuntius was in de Fransche hoofdstad. VATICAANSCHE STAAT, 3 Maart (Van onzen Correspondent). Z. H. Em. kardinaal Maglione is benoemd tot staatssecretaris. De dienstdoende monseigneurs en geheimkamer- heeren zijn in hun functies bevestigd. 4 Maart: Groote Schouwburg, Speur honden, (Gezelsch. Jan Musch), 8,15 uur (boven 18 jaar). 5 Maart: Groote Schouwburg, Als je maar 'n verleden hebt, (Gezelsch. Jan Musch) 8,15 uur (volw.). Schiedam. Passage-theater: Sneeuwwitje en Mannie; Metropole: De vliegende duivels en Kinde ren van den nacht (volw.) SCHIEDAM, 3 Maart. Officiëele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 16 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,40—1,50 (niet officieel). Wethouder Dijk had ons gistermiddag ten stadhuize genoodigd om, zooals de uitnoodi- ging luidde, eenige mededeelingen te doen omtrent aangelegenheden, welke meer spe ciaal onder hem ressorteeTen- Deze mededeelingen bleken te betreffen de werkloosheid in Rotterdam, een probleem, dat nu al zooveel jaren de zorgvolle aandacht der opeenvolgende stadsbestuurders bezig houdt en waartegen men, ook deze wethou der, ondanks allen goeden wil, vrijwel mach teloos staat. De wethouder wees er op, dat niettegen staande wisselende opleving in eenige takken van nijverheid, zooals b.v. in de bouwvakken, den scheepsbouw, de havenbedrijven en de metaalindustrie, toch voorloopig met het voortduren van een groote werkloosheid zal moeten worden rekening gehouden. Gedurende het jaar 1938 was aan het einde van elke maand het aantal bij de Arbeids beurs ingeschreven werkzoekenden welis waar iets lager dan het jaar te voren, doch de laatste maand sloot met een cijfer, dat weer hooger lag, n.l. 48.343 tegen 47.816 einde 1937. Het blijkt, dat in vergelijking met 1937 de werkgelegenheid voor jeugdige personen eenigszins minder ongunstig is geworden. In vergelijking met Amsterdam, Den Haag en Utrecht spant Rotterdam, wat betreft het werkloosheidspercentage de kroon. Voor 1938 was het voor Rotterdam 7,4, voor Amsterdam 6,5, terwijl Den Haag en Utrecht in 1937 resp. 4,8 en 6,5 hadden (over 1938 zijn van deze laatste twee plaatsen nog geen percentages bekend). Bij circulaire van 31 December 1938 werd door minister Romme bepaald, dat verdien sten van leden van ondersteunde gezinnen, die huishoudelijken arbeid verrichten (dienst boden) bij de vaststelling van het steunbe drag buiten beschouwing mogen worden ge laten. De bedoeling van den minister was het aanvaarden van een betrekking als dienst bode te stimuleeren. Tot 11 Februari jl- zijn in verband met deze nieuwe bepaling 1300 aanvragen om herziening ingekomen. Uit de beschikbare gegevens kan worden geconclu deerd, dat de toegekende verhoogingen hoofd zakelijk van 0.25 tot 2.per week vari- eeren. Bij de Rijks- en gemeentelijke werkver schaffing werden in 1938 in totaal 4385 per sonen geplaatst. De cultureele werkloozen- zorg strekte zich uit over 3171 personen, waarvan 2084 boven de 24 jaar. Ook aan emigratie is aandacht besteed. Het liet zich aanzien, dat pogingen om uiter aard een beperkt aantal gezinnen naar Australië en Zuid-Afrika, en van een 25-tal tot boerenknechts omgevorderde jongelui naar Frankrijk en Zweden te doen emigree- ren, succes zouden hebben. De Joodsche vluchtelingen-kwestie heeft deze plannen verijdeld. Aan de spaarregeling van minister Romme, welke in 1938 ook van toepassing is ver klaard voor degenen, die ingevolge de Ar menwet worden gesteund, namen op 31 Dec. 1938 deel 4695 gezinnen van werkloozen tegen 3533 op 29 Januari van dat jaar. Al- zoo wel een stijging. Volgens een betrouw bare schatting zouden er echter 16.200 gezin nen van werkloozen aan kunnen deel nemen. Het aantal armlastige gezinnen, dat zou kunnen deelnemen, wordt geschat op 10.000, terwijl er op 31 December in wer kelijkheid 1135 aan deel namen. In totaal zijn 44.250 hoofden van gezinnen, bestaande uit 159.630 gezinsleden in het be zit van legitimatiekaarten der levensmidde lendistributie gesteld. Uitgereikt werden pl.m. 5.470.000 margarine-, vet- en vleesch- bons. Bovendien werden in de gemeentelijke distributielokalen 1.473.691 bons voor ver- sche groenten en 21.571 bons voor inge maakte groenten verkocht, terwijl 87.982 bons voor blikgroenten werden verstrekt. Wat den jongsten stand der werkloosheid betreft, deelde de wethouder ons mede, dat in de week van 11 Februari jl. werd uit gekeerd door Maatschappelijk Hulpbetoon een bedrag van ƒ473.288.52 tegc 46 in de overeenkomstige week halve nog een kleine stijging.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1