|nOEZONDEj[U0? ff&ÓTUKkEM Ja U.?. c 0ï®7e1 Nieuwe Tooneelorganisatie in de Maasstad. MAANDAG 6 MAART 1939 Buitenlandsche journalisten op excursie door de Rotter damsche havens. PAUSDAG. In de kerk van den Allerheiligsten Verlosser. CINEAC. MOTORRIJDER VERONGELUKT. PAASCHVEETENTOONSTELLING. HAVENVEREENIGING „ROTTERDAM" ONGEVALLEN. KERKCONGERT VOOR JOODSCHE 7 VLUCHTELINGEN. ROTTERDAMSCHE SCHAAKBOND. R.K. SCHAAKVEREENIGING ROTTERDAM-ZUID. Op uitnoodiging van een stichting „Havenbelangen". VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATH. ACTIE DE GRAAL. DIEFSTALLEN. GOUDEN JUBILÉ. OVATIE BLUMENTRITT. EEN LOFFELIJK INITIATIEF. Waarom echter niet op hreedere basis overleg gepleegd DE NIEUWE GIDSEN-ORGANISATIE. RENNERSVEREEN. APOLLO. KANTONGERECHT. BEURTVAARDER op STREKDAM GELOOPEN. BURGERLIJKE STAND. HILLEGERSBERG. OPLICHTING. DE SINGELS AFGEVISCHT. S VOORBURG. GEESTELIJKE HERBEWAPENING. Met het prinselijk paar in Grindelwald. Het programma van de Cineac vertoont deze week een interessante reportage van het verblijf van het prinselijk paar en prin ses Beatrix in het Zwitsersche wintersport- oord Grindelwald. Het zijn mooie opnamen, waardoor we een indruk krijgen, op hoe on gedwongen en sportieve wijze het prinselijk paar zijn Vacantiedagen doorbrengt. Ook van prinses Beatrix worden aardige snaphots op het doek gebracht. Van de buitenlandsche actualiteiten noe men we de voorbereidingen, welke in den Vaticaanschen Staat werden getroffen in ver band met de verkiezing van den nieuwen Paus. Enkele kardinalen waren zoo welwil lend even voor den fotograaf te poseeren, o. w. de Duitsche kardinalen Faulhaber en In- nitzer. Voorts krijgen we reeds een beeld van het machtig complex, dat binnenkort de we reldtentoonstelling te New York zal vormen. Aan binnienlandsche actualiteiten zijn er o.a. flitsen van het eeuwfeest van 't Leidsch studentencorps, de verhuizing van de Delft- sche poort te Rotterdam en de voetbalmatch NederlandHongarije in het Feijenoord-sta- dion. Hoe men een hond manieren leert, blijkt uit de alleraardigste rolprent „Hondendres- suur". Een muzikale variatie brengt ons het or kest van Richard Himber, terwijl het pro gramma wordt gecompleteerd door een grap pige Walt Disney-film met „Donald Duck. Op den rijksweg langs Gotfcla naar Rotter dam en Den Haag is Zaterdagmiddag onder de gemeente Waddinxveen een uit de richting Gouda komende motorrijder, de 34 jarige aannemer H. van der L. uit Rotterdam, tegen den afsluitboom van de brug over de Gouwe gereden. De heer van der L. reed tegen de zon in en werd hierdoor verblind. Dientengevolge zag hij niet, dat de afsluitboom van de voor het rijverkeer juist weer vrijkomende brug nog niet geheel omhoog was gehaald. De motorrijder, die met een kalmen gang reed, sloeg er met het hoofd .tegen en smakte ver volgens tegen den grond. Hij was op slag dood. Zijn lijk is voorloopig naar het lijken huisje op de algemeene begraafplaats te Waddinxveen overgebracht. De motor be kwam geen schade. De jaarlijksche paaschveetentoonstélling van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw zal gehouden worden op Dinsdag 28 Maart a.s. universiteit zal worden uitgebreid met enkele jongere Rotterdammers als vertegenwoordi gers der couponhouders. In eersten aanleg zoo zeide de heer Dek king, zijn vastgesteld 64 (financieel gegaran deerde) voorstellingen t.w- 30 in den Grooten Schouwburg en 34 in TivoliSchouwburg. Met de directies van Het Nederlandsch Tooneel (van der Lugt Melsert, Van Dalsum), Resi- dentietooneel (Dirk Verbeek), Centraal Too neel (Cees Laseur) en Het Masker (Ko Ar- noldi, Else Mauhs) zijn de voorbereidende besprekingen gevoerd, waarmede niet wil worden gezegd, dat andere goede gezelschap pen zullen worden uitgesloten. Van deze 64 voorstellingen zullen er 10 gegeven worden voor de jeugd, 10 voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling en 44 voor de neutrale volksuniversiteit. Wat de couponboekjes betreft werd mede gedeeld, dat die tien coupons zullen bevat ten. De prijzen zullen varieeren van 50 cents tot 1.40 per coupon. Om couponboekjes te kunnen koopen moet met lid zijn van de neutrale volksuniversiteit. Ieder lid kan een tweetal boekjes koopen. De coupons zijn niet persoonlijk. Na de uiteenzetting door den heer Dekking, werd bovendien nog medegedeeld, dat mede is gedacht aan voorstellingen waarin het Rott. Philharmonisch Orkest kan meewerken. Dit staat in verband met de gala-avonden, welke zullen worden georganiseerd en waarvoor een toeslag zal worden gevraagd. Ook het laten optreden van een Fransch of Engelseh gezel schap staat op het programma. Ofschoon wij het van ganscher harte kun nen toejuichen, dat men in onze goede stad een plan heeft bedacht om de Rotterdamsche burgerij weer den weg te leeren naar den schouwburg en wij ons gaarne vereenigen met den opzet van de hierboven genoemde „tooneelcombinatie", weer volle schouwburg zalen te trekken, dank zij lage prijzen, en door middel van de organisatie een groote reeks goede voorstellirjjen te geven, waar voor de financieele basis hecht is, hebben wij toch gemeend op de hier besproken conferen tie, een bedenking te moeten maken. Immers, wil men profiteeren van hetgeen hier is opgezet en derhalve in het bezit ko men van couponboekjes, dan zal men lid moeten zijn van de neutrale volksuniversiteit, waardoor dus al direct een niet onbelangrijk deel van onze burgerij wordt uitgeschakeld. Op een desbetreffende opmerking onzerzijds gemaakt, werd geantwoord, dat het lidmaat schap van de volksuniversiteit verplicht is gesteld, omdat de V.U. de organisatie op zich De geschiedenis van onze haven. De Havenvereeniging „Rotterdam", welke in Januari j.l. onder groote belangstelling werd opgericht, is thans met haar werkzaam heden aangevangen. Verschillende studie groepen zijn reeds georganiseerd en het blijkt dat daarvoor groote belangstelling bestaat. Naast deze studiegroepen worden voor drachtavonden georganiseerd, waarvan de eerste Dinsdag, 7 Maart a.s. zal plaats vinden en wel des avonds om 8 uur in het Gebouw Palace, Gedempte Botersloot 92. In deze bij eenkomst zal de oud-voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam, de heer W. A. Engelbrecht een voordracht met lichtbeelden houden over „De Geschiedenis van de Rotterdamsche Ha ven". De Wethouders Brautigam, Ratté en De Zeeuw zullen deze vergadering eveneens bijwonen. Zaterdag is de 7-jarige N. C. Mekkum, wo nende Rubensdwarsstraat, in de Speelman straat tegen een auto opgeloopen, bestuurd door een 60-jarigen G. G. uit de Blokland straat. De jongen kreeg een ernstige hoofd wond en is naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. In de Witte de Withstraat, nabij den Schiedamschesingel, is Zaterdag de 40-jarige wielrijder C. Bos, wonende Kamperfoelie straat, in botsing gekomen met den 30-jari- gen motorrijder J. J. de K. uit de Bilderdijk- straat. De wielrijder kreeg een gecompli ceerde linkerbeenbreuk en is overgebrcaht naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel. Door achteloos over te steken is Zater dag op de Boompjes de 80-jarige P. v. Be- veren, wonende Stampioendwarsstraat, op geloopen tegen een personen-auto, bestuurd door den 26-jarigen J. v. G. uit de Strijen- schestraat. De oude heer bekwam een ern stige hoofdwonde en is overgebracht naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel. Om 3 uur Zaterdagmiddag is op den hoek MosseltrapSleepersvest de 34-jarige wielrijdster A. de RidderOuwens, wonende aan den Breede Hilledijk, aangereden door een onbekend gebleven wielrijder. De vrouw kreeg ernstige verwondingen aan de rechter knie en is eveneens naar het Ziekenhuis aan den Colsingel vervoerd. Het comité Vaarties, Rotterdam, deelt ons mede, dat de opbrengst van het kerkconcert ten bate der Joodsche Vluchtelingen, op 20 Februari jl. in de Luthersche kerk, heeft be dragen 1005. neemt, zij het namens de groep belangstellen de burgers, die gelijk hierboven gezegd, zul len zorgdragen voor êen zoo noodzakelijke waarborgsom, maar de mogelijkheid voor ver. eenigingen op cultureel gebied om aan de combinatie van de neutrale volksuniversiteit het Instiuut voor Arbeidersontwikkeling en de groep belangstellenden uit de burgerij deel te nemen, blijft open. Wij hebben geen reden om deze laatste mededeeling in twijfel te trekken, doch het doet toch eenigszins vreemd aan, dat terwijl men heeft te handelen in het belang van de geheele burgèrij, onder leiding van het ge meentebestuur plannen worden opgezet bij de voorbesprekingen waarvan, alleen zijn vertegenwoordigd geweest de neutrale volks universiteit en het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling, met absolute uitschakeling van en nu blijven wij alleen op eigen terrein een katholieke volksuniversiteit en een „Katholieke Kring". En nu kan men ons te genwerpen, dat bij de voorbesprekingen ook tegenwoordig zijn geweest de leden van de gemeentelijke tooneelcommissie, waarin ook katholieken zijn vertegenwoordigd, dit doet niets af aan hetgeen wij hierboven hebben gemeend te moeten opmerken. Men wil opnieuw belangstelling bij de Rot terdamsche burgerij wekken voor het tooneel we noemden het reeds een zeer prijzens waardig streven edoch dan moet men dit doen op een breedere basis en niet wanneer alles feitelijk reeds in kannen en kruiken iszeggen: de mogelijkheid voor andere vereenigingen op cultureel gebied om zich aan te sluiten, blijft open. Wij kennen niet de namen van hen, die de groep van belangstellende burgers ver tegenwoordigen, die zorg zullen dragen voor een waarborgsom, maar inoien men bij den eersten opzet eens direct contact had gezocht met de hier bedoelde anderevereenigingen op cultureel gebied, zou het dan 'zoo heele- maal uitgesloten zijn geweest, dat die groep had kunnen worden vergroot en derhalve ook de waarborgsom, waardoor men nog verder had kunnen gaan, dan op dit oogenblik? Wil men werkelijk in alle kringen van de burgerij weer belangstelling gaan wekken voor het tooneel, laat men dan beginnen zich vooral niet op een eenzijdig standpunt te stellen en zoo spoedig mogelijk contact te zoeken ook met die cultureele vereenigingen welke thans, op zijn zachtst uitgedrukt, over het hoofd zijn gezien, doch die op erkenning recht hebben, temeer daar het gaat om een hoog cultureel goed en niet alleen om een tooneelpubllek te kweeken. Eerst dan dient men het algemeen belang. Nieuwe voorzitter gekozen. De Rotterdamsche Schaakbond heeft zijn 25ste algemeene vergadering gehouden. De leiding was eerst in handen van mr. G. C. A. Oskam, die echter den wensche te kennen had ge geven bij de bestuursverkiezing die in deze ver gadering o.a. aan de orde was. niet meer te worden herbenoemd. In zijn plaats werd gekozen de heer A. de Bruyn, die tot dusver het eerste secretariaat had waargenomen. Nadat de heer Oskam den voorzittershamer aan den heer De Bruyn had overgegeven, nam de nieuwe president het woord en huldigde zijn voorganger wegens de groote verdiensten die deze voor het schaakleven in het algemeen en voor het rotterdamsche schaakleven in het bijzonder had gehad en het was spr. een ver- eerende taak den heer Oskam namens de 49 bij den R.S.B. aangesloten cvereenigingen het eere voorzitterschap te mogèn aanbieden. Mr. Oskam aanvaardde dit gaarne. Vervolgens sprak de heer P. A. Donker, voor zitter van de schaakclub Spangen, die den heer Oskam enkele fraaie kunstvoorwerpen aanbood. In plaats van den heer De Bruyn werd tot len secretaris benoemd de heer L. de Kwant. Verder werd de penningmeester, de heer P. de Jong in zijn functie herkozen en als tweede secretaris benoemd de heer G. W. Wesselman. Als nieuwe leden van het bestuur werden de heeren C. R. de Jong en A. Rietdijk gekozen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Rodenrijs, Maart 1939. EEN GEVAARLIJK PAD. In de Gemeente Overschie bevindt zich langs den Bovendijk een gevaarlijk gedeelte, namelijk het pad naar den tuin van den heer Havenaar. Op dien weg loopt een stuk rails ter breedte van den geheelen weg, dit stuk rails steekt ongeveer 10 centimeter boven den grond. Hier zijn al eenige ongelukken gebeurd, waarbij o.a. een fietser een val maakte en een half uur bewusteloos bleef liggen. Daar hier dagelijks fietsers en motorrijders pas- seeren, is het gevaar zeer groot dat hier nog meer ernstige ongelukken gebeuren. Van verschillende zijden is hierop gewezen, echter zonder resultaat. Hopend 'dat dit schrijven onder de aan dacht der bevoegde autoriteiten zal komen. Dankend voor plaatruimte, EENIGE BEWONERS VAN DEN BOVENDIJK. Een groot aantal in ons land woonachtige buitenlandsche journalisten heeft Zaterdag 'n bezoek gebracht aan Rotterdam, zulks op uit noodiging van de stichting „Havenbelangen". In het gezelschap bevonden zij zich Fransche, Engelsche, Hongaarsche, Amerikaansche, Duitsche en Zwitsersche persvertegenwoordi gers. „Havenbelangen" had voor dezen dag een speciaal Rotterdamsch programma samenge steld, dat Zaterdagmorgen begon met 'n ont vangst van de journalisten door het gemeen tebestuur op het stadhuis. Onder de auoriteiten, die zich in de bur gerzaal bevonden, waren o.a. de burgemees ter mr. P. J. Oud, de wethouders A. B. de Zeeuw, J. B. Ratté en J. Brautigam, de hee ren Stolk, mr. M. Smeding, mr. Lichtenauer en vele andere vooraanstaande personen. Bij het gezelschap had zich o.a. de heer D. J. Lambooy, adjunct-chef van den regeerings- dienst gevoegd. De voorzitter van de stichting „Havenbe langen", mr. Jacq. Dulith, gaf uiting aan zijn vreugde over het feit, dat een zoo groot aan tal journalisten aan de uitnoodiging om 's lands graotste havenstad te komen bezich tigen, hr,d gehoor gegeven. Zeer verheugd was spr. over het feit, dat het gemeentebe stuur de stichting met haar gasten had wil len antvangen en willen toespreken. Burgemeester Oud hield hierna een korte toéspraak, waarin hij vooral wees op de be- teekenis, die de pers heden ten dage heeft. 'Wij in Nederland aldus spr. staan met groot vertrouwen tegenover de pers. De pers is een uitstekend middel om de goede ver standhouding in de wereld te bevorderen. In het bijzonder Rotterdam heeft daaraan be hoefte, omdat het een centrum is van inter nationaal handelsverkeer. Spr. besloot zijn toespraak met de hoop uit te spreken, dat het uiteindelijk resultaat van dezen dag een goede verstandhouding In de toekomst zou mogen waarborgen. De president van de Buitenlandsche Pers- vereeniging in Nederland de heer Herbert Ancliffheeft den burgemeester met een enkel woord in het Engelseh dank gezegd voor de gastvrije ontvangst in Rotterdam. Gistermiddag hebben de journalisten een rondvaart door de havens gemaakt en een be- izoek aan het vliegveld Waalhaven gebracht. Daarna hebben zij met eenige bussen de tuindorpen bezocht, terwijl zij later in den middag aanwezig zijn geweest bij de tewater lating do „Klipfontein" van de werf Piet Sm' "Y. Donderdag 9 Maart a.s. wordt in de kerk van de Paters Redemptoristen aan den Goudscherijweg een Pausdag gehouden. Van des morgens 6 uur tot en met 9 uur wordt ieder half uur een H. Mis gelezen. Des avonds om 8 uur zal een plechtig Lof wor den geclebereerd waaronder feestpredikatie door pater Verheggen C ss.R- over den nieu wen Paus. Op de weekmarkt aan den Goudschesingel is ten nadeele van mej. A K. uit de Van der Palmstraat, een portemonnaie gestolen inhou dende zes gulden. Ten nadeele van mej. E. M. V., wonende Linker Rottekade, is op den Goudschesingel een portemonnaie gerold, inhoudende acht gulden. Een handtaschje, waarin zich bevond een portemonnaie met 25 gulden, is gestolen in een winkel aan de Hoogstraat, ten nadeele van mej. H. U„ wonende aan den Heemraads- Blngel, Vandaag was het 50 jaar geleden, dat de heer J. Labots in dienst kwam van de druk kerij Wed. S. Benedictus. De jubilaris is van ochtend met zijn familie van huis gehaald en eerst op de werkplaatsen van Helmonststraat door den heer G. Portielje Jr. in hartelijke bewoordingen toegesproken, die hem namens het personeel een cadeau aanbood^ Later is de heer Labots op het privé-kantoor op de Zuidblaak door zijn patroon, den heer G. Portielje, geluk.gewenscht en werd hem een geschenk onder couvert aangeboden. De jubi laris heeft den verderen dag in huiselijken kring doorgebracht en vele huldeblijken van verschillende organisaties en vrienden in ontvangst mogen nemen. Mej. Kersbergen vertelt de Gr aalleidsters over Australië, In de zaal van het St. Rosalia-huis hield de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor katho lieke actie „De Graal" gistermorgen een al- gemeenen leidsterdag, waarop mej. dra. LL. Kersbergen, die kortgeleden uit Australië te rugkeerde, met woord en beeld een indruk heeft gegeven van den geest van het leven der Australiërs en van de mogelijkheden voor de katholieke kerk in dit jonge wereld deel, ten onzent nog veel te weinig bekend. Twee jaar geleden vertrokken daarheen de eerste Nederlandsche vrouwen van Nazareth om ook daar de Graal te vestigen op uitnoo diging van het Australische episcopaat, het welk de Graal had leeren kennen op het Eucharistisch Congres te Dublin. De boeiende uiteenzetting van mej. Kers bergen werd met groote spanning gevolgd, terwijl ook veel aandacht was voor de films, welke een beeld gaven van het land en van de eerste werkzaamheden van „De Graal" aldaar. De bijeenkomst werd ook bijgewoond door den districtsdirecteur, kapelaan G. Hubers, alsmede door den algemeenen directeur prof. Vollaers van „Hageveld", die voor de leid sters een korte pakkende toespraak hield, daarin haar aansporende tot geloof, gehoor zaamheid en strijdlust ter verwezenlijking van het Graalideaal. Arnold I. v. d. Bergh's Harmonievereeni- ging „Blumentritt", directeur Joh. J. Hoeff- gen, is voornemens een ovatie te brengen bij het echtpaar B SchreuderIependaal, welke Dinsdag 7 Maart zijn 50-jarige echtvereeni- ging hoopt te herdenken. De vereeniging zal daarvoor Dinsdagavond 8 uur aantreden aan het repetitielokaal Persoonsdam. Deze tijdens den eersten zegen van Paus Pins XII genomen op name laat goed de loggia der zegeningen zien, van de St. Pieter, waar Zondag a.s. de kroning van Z. H. Paus Pius XII zal plaats vinden. Twee der vensters van de loggia zijn op deze opname ge opend. Dezer dagen werden wij uitgenoodigd voor een bijeenkomst ten stadhuize, waar ons zooals de uitnoodiging luidde, een uiteen zetting zou worden gegeven van de plannen voor het a.s. tooneelseizoen te Rotterdam. De conferentie, die onder leiding stond van den wethouder van onderwijs dn volksontwikke ling den heer J. B. J. Ratté, werd bijgewoond behalve door eenige andere persvertegen woordigers, door mej. I. M. van Dugteren, secretaresse v. d. neutrale volksuniversiteit, de heeren Henri Dekking namens de neutrale volksuniversiteit en de gemeentelijke too neelcommissie, mr. J. Leopold namens de neutrale volksuniversiteit en de gemeentelij ke tooneelcommissie, A. Reitsma namens de neutrale volksuniversiteit, de gemeentelijke tooneelcommissie en het Instituut voor Ar beidersontwikkeling, dr. J. P. Backx en mr- Ph. A. J. Mees, namens de belangstellenden uit de burgerij en mej. mr. M. Kruiskamp, secretaresse van de gemeentelijke tooneel commissie. Na een kort inleidend woord van wethou der Ratté, waarin werd gewezen op de groote noodzakelijkheid bij de Rotterdamsche bur gerij meer belangsteling en waardeering te wekken voor het tooneel, welke belangstel ling helaas in de laatste jaren vrijwel ge doofd leek, heeft de heer Henri Dekking de plannen tot organisatie van het schouwburg bezoek in de Maasstad uiteengezet. Hoe men zich deze organisatie heeft gedacht. In een aantal bijeenkomsten, zoo deelde de heer Henri Dekking mede, de eerste onder leiding van burgemeester mr. P. J. Oud en daarna onder leiding van wethouder Ratté, is de mogelijkheid besproken om de belangstel ling voor het tooneel bij de Rotterdamsche burgerij opnieuw te wekken. Ook wijlen bur gemeester mr- Droogleever Fortuyn had aan dit vraagstuk reeds zijn aandacht gegeven en hem dacht, aldus de heer Dekking, een uit breiding van het werk op dit gebied door de neutrale volksuniversiteit, met zooveel suc ces verricht, de beste methode. Aan de bij eenkomsten bovenbedoeld namen deel leden van het bestuur der gemeentelijke tooneel commissie, der neutrale volksuniversiteit, van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling en een aantal belangstellende tooneelvrienden uit de burgerij- Als resultaat der bespreking viel het besluit, dat de genoemde vereenigin gen hun bemiddeling tot het geven van goede tooneelvertooningen eiken winter zouden voortzetten, thans gecombineerd, wellicht ook in samenwerking met andere vereenigingen op cultureel gebied in onze stad, maar dat daarnaast door kunstvrienden een waarborg som zou worden bijeengebracht tot het geven van een garantie voor een aantal uitmun tende voorstellingen, toegankelijk voor hou ders van daartoe uit te geven couponboekjes. Er zouden vroeg in den zomer programma's worden vastgesteld voor het seizoen tot Kerstmis en in den loop van den herfst voor het seizoen na Kerstmis. De Volksuniversiteit heeft, zich bereid ver klaard naast haar gewone voorstellingen in series de leiding der nieuwe onderneming met de couponboekjes op zich te nemen. Ko men deze plannen tot uitvoering, zoo vervolg de de heer Dekking, dan zouden daarmede de goede tooneeluitvoeringen voor den geheelen Winter te Rotterdam zijn georganiseerd en de z.g.n. „vrije voorstellingen" waarvoor de aan dacht trouwens sinds geruimen tijd miniem is, zeer zijn beperkt. Alleen op deze wijze, door sterke organi satie dus, achtte men het algemeen mogelijk een nieuv/, voldoend omvangrijk „tooneel publlek" te vormen voor de toekomst en er zou in de komende jaren dan aanleiding zijn stappen te ondernemen voor de vorming van een eigen stedelijk gezelschap. Verder is men overeengekomen, dat de gemeentelijke tooneelcommissie haar zorgen voortaan uitsluitend zou wijden aan voor stellingen voor de jeugd, het Instituut voor Arbeidersontwikkeling zijn arbeid zou geven aan die voor arbeiders uit zijn kring, de volksuniversiteit zou op de beproefde wijze blijven voortwerken en mede zorgen voor de nieuwe combinatie, te wier behoeve de cou ponboekjes zullen worden uitgegeven en die een nieuw publiek uit andere kringen zou trekken. Ieder blijft autonoom in de vervul ling van zijn taak. In de voorstellingen voor de houders der couponboekjes zijn enkele „galavoorstellingen" begrepen, uitvoeringen van opera's en operetten en balletten, even tueel met eenigen toeslag op den prijs der coupons. De tooneelcommissie van de volks- Donderdag 2 Maart j.l. werd voor de competitie van het R. K. Schaakverband voor het bisdom Haarlem de competitie wed strijd Rotterdam Zuid 2S. B- O. 2 (Schie dam) gespeeld in het clublokaal aan den Strevelsweg 155. De uitslagen luiden: Rotterdam Zuid 2S.O.B- 2 (Schiedam) S. DrielVisJ- de Jongy3y3 C. v. d. WeijdenA. Sprong o1 J. DriesA- de Jong 10 Th HammansP. Voormeeren 10 A- HiltA. Broeren 0lw.n.o. J. KeijzerG- v. d. Tuin 10 J. v. d- WeckD. v. Hees 01 E. Veldmande Groot 01 3%—Vh Rotterdam Zuid had aan de even borden wit. A. v. d. Blom, vr. v. J. M. Herfat 73 j. W. Vogel, wede v. G. v. Schelt 76 J. A. Kersber. gen, ongeh. vr. 40 j. M. Margea, vr. v. C. Mei- lema 38 J. P. v. d. Wel, man v. B. den Boez 72 j. F- v. d. Brugge, wedr. v. E. Poot 85 j. A. M. P. Meijer, wede v. G. J. Hagelaar 79 p. v. d. Heijden, man v. M. H. v. Wouden-, berg 63 J. J. M. M. Dut, wede v. H. Verloot), 81 J. J. C. Both, vr. V. W. Kersbergen 64 j. -« P. C. Heijnemans, wede v. P. J. v. d. Schoot 70 j. G. Versluis, ongeh. vr. 61 j. Voorts als levenloos aangegeven w. Hendriks—v. d. Wiel z. Elerate leidsters geinstaUeertL -1 Zaterdagavond heeft de Rotterdamsche Rennersvereeniging Apollo haar 29-jarig be staan herdacht met een feestavond. De voorzitter van de vereeniging, de heer Collee, ging in zijn openingsrede de geschie denis van Apollo na en wees erop, dat zijn club de oudste vereeniging hier terstede is. Hij herdacht voorts het feit, dat de heer Th. Kempers voor 15 jaar tot eere-voorzitter van Apollo werd gekozen. Tot zijn spijt moest hij de aanwezigen mededeelen, dat de heer Kempers wegens ziekte verhinderd was dezen feestavond bij te wonen. De her Colleé verzocht daarna de renners L. Coenradie en J. Oudenaarde met hun da mes ten tooneele te verschijnen. Toen hieraan gevolg was gegeven, hechtte de voorzitter, na eenige waardeerende woorden aan het adres van genoemde heeren, voor hun groote verdiensten jegens Apollo, beide renners het draaginsigne als lid van verdienste op hun borst. De dames werden met bloemen ver eerd. Na bet openingswoord van den heer Col-, Jee, onverhandigde de heer Coenradie twee fraaie bekers, welke onder luid applaus in .ontvangst genomen werden. Hiermede was Het officleele gedeelte van den avond afge^ l'oopen. De Snarenzangers verzorgden het verdere gedeelte van den avond. fc Door den kantonrechter werden veroor deeld J. H. B„ hakker te Rotterdam, omdat hij op 23 Mei jl. in zijn broodmagazijn ter af levering in voorraad heeft gehad een aantal witte brooden, dat niet voldeed aan den eisoh van art. 10 sub 1 van het Broodbesluit (te laag drooggewicht) tot een geldboete van ƒ50 subs. 10 dagen en voorwaardelijk tot een hechtenis van 8 dagen met een proeftijd van 2 jaren. P. J. Str., bakker te Rotterdam, omdat hij op 14 Juni j l. in zijn bakkerij ten verkoop in voorraad heeft gehad een aantal witte brooden met een te laag drooggewicht, tot 'n geldboete van 40 subs. 10 dagen hechtenis- W. v. d. SI., bakker te Rotterdam, omdat hij op 12 Juli jl. in zijn broodmagazijn ten verkoop heeft in voorraad gehad een aantal melkbrooden, van een te laag vetgehalte der droge kruim, tot een geldboete van f 40 subs. 8 dagen hechtenis. W. v. d. SI., bakker te Rotterdam, omdat hij op 22 April jl. in zi.i" bro°dbakkerij- fabriek heeft aanwezig gehad een hoeveel heid melkbrooden van een te laag vetgehalte der droge kruim, tot een geldboete van subs. 5 dagen hechtenis- J. St., melkverkooper te Hillegersberg, om dat hij op 22 Juni jl. op den Oudendijk op een carrier heeft vervoerd een hoeveelheid melk met een te laag procentisch vetgehalte, wegens toevoeging van taptemelk, tot een geldboete van 60 subs. 15 dagen hechtenis. p. J. Str., bakker te Rotterdam, omdat hij op 1 Juni 1938 op de Schrijnwerkerssteeg in een broodwagen heeft vervoerd een aantal wittebrooden met een te laag drooggewicht, tot een geldboete van ƒ40 subs. 10 dagen hechtenis. Gistermiddag is ter hoogte van Kraling- scheveer nabij de machinefabriek van Rade maker een beurtvaarder bij hoog water op een strekdam geloopen, waarschijnlijk ten gevolge van de onbekendheid van den ka pitein van het scheepje met de navigatie ter plaatse. Aangezien de strekdam alleen bij hoog water onder water komt, bestond het gevaar, dat het scheepje geheel droog zou komen te liggen. Met vereende krachten heb ben daarom drie in de buurt varende stoom- booten getracht het scheepje weer aanstonds vlot te krijgen. Hetgeen vrij spoedig gelukte. BEVALLEN: S. WeberMartijn z. H. Oomen Krul z. C. Thomade Bruin z. B. J. M. M. MuntersRonteltap z. E. J. Plaggedo Bruin z C. H. KooijmanSnel d. P. Tlnke —Molendijk z. N. Ekelaar—Bazen d. H. HaasnootSmith d. J. M. Sassenhurg—Viola- d. C. Faassev. Gelder d. J. H. v. d. Berg de Boeck z. J. C. v. d. Sluis—Grootenboer z. M. Lakerveld—Thuis z. J. Burghardt - -Bran denburg z. A. SchermerHartlnger d. B. W. HoogstederLammere z. T. J. E. Derksen Temnel d. J. Deege—den Outer d. M. Boer —Kreukniet z. J. M. Begemann—de Reus z. H. C. v. AlcelUen—v. Soest z. G. M. de Groot —Lip z. OVERLEDEN: J. Visser, wedr. v. G. Luitjes 81 j. K. D. Kasseband, man v. G. van Gel deren 68 j. A. J. van Vlfet, ongeh. vr. 19 j. A. C. Doesburg, wede v. C. A. Vreakea tl i i In d§ St- Lamihertuskerk (Kralingen? werden gistermorgen voor den aanvang van de Hoogmis negen gidsleldsters door den districtsaalmoezeriier, kapelaan G. H- Hu bers, geïnstalleerd. Dit waren de eerstelingen voor de nieuwe sportieve jeugdorganisatie van de Graal. Binnenkort zullen deze eerste leidsters in een viertal parochies van Rotterdam, be ginnen met haar practisch werk. Het uniform van de gidsen is een blauw sportcostuum. Een 26-jarige me]., genaamd M. E. H. en wonende in het Berglustlaankwartier, kwam eenige maanden geleden in contact met een jongeman, den 28-jarigen P- V., wonende te Rotterdam. Onlangs kwamen beiden tot het besluit op een Zaterdagavond, waarvan de datum werd vastgesteld, het verlovingsfeest te vieren en er werd zelfs al gesproken van trouwplannen, die spóédTg hun beslag zouden krijgen. In ver band hiermede schonk mej. H. aan den jongeman meer dan eens geld, dat hij noodig zou hebben, o.a. voor het huren van een woning. Op den vastgestelden avond van het ver lovingsfeest liet de jongeman echter op zich wachten en van dien dag af is hij niet meer verschenen. Mej. H. heeft een aanklacht tegen den on trouwen minnaar bij de politie ingediend en deze onderzoekt thans de zaak. Na den Plas kwam J.L Zaterdagmiddag de beurt aan de Singels in het Grondbedrijf. De afd. Hillegersberg van de Ned. Heide maatschappij wenschte te weten hoe de al* daar uitgezette visch zich heeft gehouden, Aan den Villeneuvesingel werd gevischt met een gewoon net van den visscher Schenk. Men dacht daar snoek te zullen vangen, docht men ving er 5 karpers, tezamen ongeveer 60 pond wegende. Verder werd nog een partij baars en zeelt boven water gehaald. Deze visch, die ongeveer 6 jaren geleden werdE uitgezet, heeft zich goed ontwikkeld. De trek aan den Breitnersingel, die daarna volgde, mislukte. Visch moet er in een flinke hoeveelheid aanwezig zijn, doch de singel bleek een vergaarbak te zijn van allerlei af val, kortom een ware „vuilnisbelt". He derde vischvangst werd beoefend aan de singels bij de Lefèvre de Montignylaan, die nog niet zoo lang geleden gegraven zijn. De vischvangst gelukte uitstekend. Bij het eerste ophalen bevonden zich 24 snoeken in het net, alsmede een partij zeelt, baars en 2 groote karpers, ieder wegende 25 pond per stuk. De snoek en de baars zijn overgebracht naar de Bergsche Plassen, terwijl de andere waterbewoners weer aan de singel werden toevertrouwd. De burgemeester dezer gemeente heeft den navolgenden schriftelijken oproep tot de bur gerij gericht: „Het door H. M. de Koningin gesproken woord over de geestelijke en moreele her bewapening heeft ook in onze gemeente diepen, weerklank gevonden. Gevolg geven de aan H. M.'s toespraak, om o.a. door meer gemeenschapszin en naastenliefde elkanders lasten te helpen verlichten en daardoor de nooden van velen te verzachten, is vanzelf sprekend een offer noodig. Ook in onze ge meente is door den druk der tijden een niet gering aantal slachtoffers gemaakt, zoodat onmiddellijke hulp en bijstand noodzake lijk is. In verband daarmee doe ik een ernstig be roep op de burgerij van Voorburg om alle instellingen van weldadigheid, zoowel de kerkelijke als de overige instellingen door geldelijke bijdragen te steunen om daardoor die instellingen in staat te stellen zooveel mogelijk te beantwoorden aan het doel, waarvoor zij in het leven zijn geroepen. Voor hen die zulks wenschen, kan de stor ting of overschrijving plaats hebben op post rekening No. 9Ó500, onder aanhaling „Ko ninklijke Oproep Voorburg Z.-H." Ik hoop dat ieder naar vermogen zal bij dragen opdat deze oproep moge slagen en de mooie woorden van H. M. de Koningin „Draagt elkanders lasten" ook ln deze ge* meen te ia toepassing worden gebracht".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2