KOMT NU OVER DE BRUG! H. RUSELER - HEERENMODES 5 Weerverwachtin2. I VOOR EEN GOEDE STADSNIEUWS. OFFICIEELE OPENING ORANJE-BRUG. MAANDAG 13 MAART 1939 NAAR DE STILLE OMGANG. Bijna 700 deelnemers. Z Meest matige Westelijke tot Z Z Noordelijken wind, betrokken tot Z Z zwaar of half bewolkt, mogelijk Z enkele regenbuien, temperatuur Z om het vriespunt des nachts, over- Z Z dag zelfde temperatuur. Z Zon op 6.22. Zon onder 18.01. Z Z Maan op 2.52. Maan order 11.32. Wielrijders lichten op van 18.31 Z H tot 5.50. H iiuiiiini 11111111111111 mi ij 11 uil mi NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. v. d. AREND HOOGSTRAAT 91 Jhr. Mr. Dr. H. A. VAN KARNEBEEK VERRICHT DE PLECHTIGHEID. Duizenden op de been. Redevoeringen. DE „ROELOFSARENDVEEN" WIEL VAN CARRIER GELOOPEN R. K. MIDDENSTANDSVEREEN. DE HANZE. HET GROOTE MOMENT DER KRONING DOOR Z. H. EM. KARDINAAL CACCIA QOMINIONI. Allééhverkoop: STETSON en BORSALINO Hoeden. KERKO en TRIGON SHIRTS. Recl.l0889S 15 In den nacht van Zaterdag II op Zondag 12 Maart werd in Amsterdam wederom de joarlijksche Stille Omgang gehouden. Schiedam leverde dit jaar bijna 700 deel nemers, van wie het leeuwenaandeel ver voerd werd per autobus. In 16 groote touring cars werden ruim 520 personen vervoerd, terwijl de trein nog ongeveer 14J) personen bracht. Onder deze deelnemers bevonden zich o.m. de burgemeester van Schiedam, Mr. Dr. F. L. J. van Haaren, wethouder M. M. J. van Vel- zen, kapelaan M. J. H. Koopman en Pater van Sijll O.P. Om 10 uur werd in de Singelkerk een plechtig Lof gecelebreerd door Pastoor L. A. Meijer O.P., die eveneens een predicatie hield. Met gloedvolle woorden beval hij de inten- tie's welke gesteld waren, bij de mannen aan. il I llllllll I I I I I II ril I 1:^ Nog 'n koude wind. h Voor de wielrijders. DINSDAG. 16 Maart: Groote Schouwburg, De on bekende vrouw (Het Masker), 8.15 uur (volw.) Dagelijks: Tivoli-schouwburg. De Spooktrein. De Rotterdammers) 8.30 uur. Bioscopen: Goedgekeurde program ma's tot en met Donderdag 16 Maart in: Lu- mière: Morgen gaat het beter; Grand: De schaakspeler (boven 18 jaar); Thalia: Het monster van Frankenstein (boven 18 jaar); Scala: Alexanders ragtime band (volw.); Prinses: 100 mannen en een meisje en De schrik van wijk 7; Corso: Robin Hood (bo ven 18 jaar); Capitol en City: Jongensstad; Ooster: Vier mannen en een gelofte en Mis bruik van vertrouwen en De zoon van Tar- zan (boven 18 jaar); Harmonie: Kapiteia Mollenard en Mammie (volw.); Colosseum: Testpiloot en Meisje overboord (volw.); Studio: Witte vanen en Pax vobiscum; Olympia: De ploeg der gedoemden en Cas- sidy is opstandig (boven 18 jaar); Cineac: Actualiteiten. Tento nstellingen: Gebr. ICoch, Noordblaak 21, Fransche kunst (tot 15 Maart) Museum Boymans, teekeningen van Rubens (tot 21 Maart) Kunstzaal van Zanten, Schied. Singel 27a: nieuwe werken van J. H. Weijns (tot 22 Maart). Schiedam. Passage-theater: Suez en Charlie Chan op de Olympische spelen' (boven 18 jaar); Monopole: Bliksemflits en Het gevaarlijke avontuur (boven 18 jaar). SCHIEDAM, 13 Maart. Officiëele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 16 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,401,50 (niet officieel). Precies elf uur vertrokken de bussen en 20 minuten later de trein. In Amsterdam aan gekomen vereenigden zich beide groepen en gezamenlijk werd naar de St. Dorpinicuskerk in de Spuistraat geloopen. Deze kerk werd genomen, omdat de St. Jozefskerk, waar de laatste jaren de JL Mis voor de deelnemers uit Schiedam werd opgedragen, te klein was geworden. Toen allen in de kerk waren, hield Pater van Sijll de predicatie, waarin hij de deel nemers opwekte tot rechtvaardigheid en sociale naastenliefde. Na deze predicatie naderden allen zonder uitzondering ter H. Tafel. Nadat de H. Mis geëindigd was werd nog eenigen tijd in de Kerk gebleven om hen, die het laatst ter communie waren geweest, gelegenheid tot dankzegging te geven, welke vorige jaren nog al eens ontbrak. Jammer echter, dat eenigen niet aan den wensch van het bestuur gevolg gaven om in de kerk te blijven totdat het bestuur een teeken had gegeven. Hierdoor zou voorkomen zijn, dat enkele personen, die krachtens hun plaats, die zij in onze stad innemen, eenigen voorrang genieten een andere plaats moest gegeven worden. Na deze H. Mis werd een aanvang met de eigenlijke Omgang gemaakt. De organisatie hiervan was dit jaar minder goed te noemen, waardoor deze omgang IV2 uur duurde en de deelnemers, die per bus gekomen waren weinig gelegenheid hadden om iets te gebruiken ter versterking van den inwendigen mensch. Toch konden de bussen nog op den vast- gestelden tijd vertrekken. De terugreis per bus duurde evenals de heenreis ongeveer twee uur en om 7 uur waren allen weer thuis. Jhr. mr. dr. van Karnebeek, commissaris der Konir. in de provincie Zuid- Holland verricht de officieele opening van de nieuwe ranjebrug te Schiedam, welke hedenmorgen plaats vona. NAAR EEN GOEDE OPTICIEN, DUS BRILLEN VOOR ZIEKENFONDSLEDEN. Reel 996S 10 Hedenmorgen heeft onder zeer groote be- langstelling zoowel van autoriteiten als van autoriteiten als van publiek, de officieele opening plaats gehad van de nieuwe Oranje- brug. In gebouw „de Eendracht" vereenigden i-h om half elf vele genoodigden. Onder hen mérkten wij op Z. Exc. de Minister van iaat, Commissaris van de Koningin in Zuid- olland, Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, oe burgemeester Mr. Dr. F. L. J. van Haaren, de wethouders mr. M. M. v. Velzen, Slaven burg, ir. C. Houtman en J. Dinkelaar, vele raadsleden, P. de Bruin, lid van Gedeputeerde Staten, Mr. J. V- d Lipj burgemeester van Kethel, M. C. Siezen, burgemeester van Vlaardingen, J. Baumann, burgemeester van Overschie, de Hogeerw. heer Deken A. J. C. Schraag, Th. J. Mouwens, namens de R.K. Volksbond, Mr. J. Wittkampf, secretaris van de Kamer van Koophandel voor de beneden- Maas, vertegenwoordigers van de diverse Middenstands-organisaties en verder vele hoofden van gemeentelijke diensten. De oud bode van de gemeente, de heer J. Duimel, was voor deze gelegenheid uit Oirschot overge komen om dit voor Schiedam zoo gewichtige moment mee te maken. De burgemeester, Mr. Dr. F. L. J. van Haaren, die als eerste het woord voerde heeft allen, die bij het ingebruik nemen van de Oranjebrug aanwezig wilden zijn, welkom geheeten, in het bijzonder Zijne Excellentie. Het gemeentebestuur stelt dit op hoogen prijs. Excellentie, wij stellen het op zeer hoogen prijs, dat U persoonlijk deze opening wilt verrichten. Het is de erkenning van het mooie werk, dat tot stand gebracht is. Spr. herinnert aan het verrijkende effect dat de brug mede brengt voor het verkeer en de volkshuisves ting. Een verbetering van grootschen opzet. Het zal bewondering afdwingen voor de uit voerders. De wethouder van gemeentewerken zal nu een nadere uiteenzetting geven. Ir. c. HOUTMAN, weth. van Gemeente werken nam hierna het woord. De Oranjebrug is geboren uit de noodza kelijkheid tot voorziening in de behoeften, die het steeds grooter wordende verkeer de Overheid heeft opgedrongen. In verband met de ligging van de Oranje brug, die den schakel vormt tusschen het sterk uitgegroeide Westelijk deel van Schie dam en tevens gelegen is in de, belaneriike doorgaande verbinding van Rotterdam overige Maassteden en het Westland, kon het mïr^bfmalhS °Z Sgriif h6t m°derne verkeer°aan een zoo öelangn k overgangspunt mag stellen. U ,1U de sPitsuren> wanneer het groote P soneel van de scheepswerven zich over deze brug moet bewegen, was de toestand ter plaatse kritiek. Reeds in 1932 werden plannen tot verbete ring aan de orde gesteld, waarbij overwogen werd het reeds lang versmade brugwachters huisje dat voor het uitzicht een leelijk ob stakel vormde te verplaatsen of op te rui men De eerste gedachte was de oude brug te verbreeden, waardoor zij een breedte van 8 M. zou krijgen, n.l. een rijvlak van 5 M. en 2 trottoirs van 1% Meter. In verband met het feit, dat dan nog slechts een tijdelijke verbetering zou worden ver kregen die niettemin nog een belangrijk be drag zou vorderen, kon dit plan niet zooda nige instemming verkrijgen, dat tot uitvoe ring ervan werd overgegaan. Steeds meer rijpte de gedachte over te gaan tot het bouwen van een nieuwe brug, als gevolg waarvan de Commissie voor de Gemeentewerken in het begin van 1934 het plan indiende voor een zoodanige brug. Een hulpbrug, waarover het verkeer tijde lijk zou worden geleid kon in dit plan niet worden gemist. Ht Werkfonds stelde voor het werk een voorschot beschikbaar dat door den Raad 1 zijn vergadering van 3 Mei 1935 werd aan vaard, zoodat het financieel mogelijk werd de plannen ten uitvoer te brengen. De voorbereidende werkzaamheden wer den voortgezet waarin werd opgenomen de verbetering van de toegangen nader uitgewerkt. Na rijpe overweging werd de keuze be paald op een hefbrug. Alhoewel een vaste brug veel goedkooper zou zijn geweest, is het Gemeentebestuur daartoe niet ovegegaan, in verband met de achtergelegen bedrijven, voor wie scheep vaartverbinding een groot belang wortA ge acht, alsmede ten behoeve van den aanvoer per schip o.m. van bouwmaterialen bij exploi tatie van Nieuwland. Nadat de Gemeenteraad in zijn vergade ring van 8 November 1935 zijn definitieve goedkeuring aan een en ander had gegeven, werden de bestekken opgemaakt en kon on geveer een jaar daarna de bouw van de ver schillende onderdeelen aan de diverse aan nemers worden opgedragen zooals de onderbouw aan fa. Van Splunder te Rid derkerk, die het werk met energie heeft aan gepakt en doorgezeten het tot groote te vredenheid heeft opgeleverd; de bovenbouw aan N.V. Swarttouw te Schiedam, die eveneens haar werk deed en op tijd afgeleverd heeft de bewegingsmachines aan de N.V. Ned. Staalindustrie te Rotterdam, die heeft zorg gedragen voor uitstekend functionneerende bewegingsmachines de electrische installatie aan N.V. Electro te Slikkerveer, die het ingewikkelde electri sche gedeelte naar volle tevredenheid heeft gemaakt. Aan deze aannemers en degenen die daar bij werkzaam zijn geweest mijn welgemeen- den dank voor hetgeen zij bij dit werk heb ben gepresteerd. De hulpbrug werd 27 Maart 1937 in ge bruik genomen. Gedurende 2 volle jaren heeft zij haar diensten bewezen en dat wel op uit stekende wijze. Begin April 1937 werd begonnen met het eerste heiwerk voor de groote fundeerings- put van de landhoofden van de nieuwe brug. De werkzaamheden vorderden regelmatig, zoodat in October het eerste beton gestort kon worden. Midden Februari 1938 werd begonnen met het maken van de eerste werkput voor den kademuur aan de Nieuwe Haven, terwijl in de Oranjestraat met het leggen van het nieuwe riool een aanvang werd gemaakt. Het betonwerk van de heftorens werd ge reed gemaakt, kademuren afgewerkt, ver schillende panden aan de Lange Nieuwstraat en Warande werden afgebroken, waarna tot verbreeding van de betrokken straten kon worden overgegaan. Op 18 November kwam de nieuwe brug na zeer voorspoedige goed voorbereide reis op de plaats harer bestemming aan, waarna onmiddellijk met het stellen werd begonnen. Zoo naderde het werk, waarvan aan den onderbouw 2900 en aan den bovenbouw 900 manweken is gewerkt, zijn voltooiing, die wij thans kunnen aanschouwen. De brug heeft een breedte van 23 Meter, waarvan 15 Meter rijvlak en 2 trottoirs ieder van 4 M. breedte. De doorvaartwijdte bedraagt 8.50 M. Dé hoogste stand van de geopende brug is 6.20 M boven normaal laag water. De vermelding van de verdere technische bijzonderheden laat ik gaarne over aan den betrokken ingenieur van Gemeentewerken die uit dem aard der zaak hiervan het best op de hoogte is. Schiedam is een belangrijk werk rijker geworden. Het lijdt geen twijfel, dat deze brug zal voorzien in een groote behoefte. Doch niet alleen zijn wij trotsch op deze nieuwe ruime brug. Evenzeer verheugt het ons, dat de aansluitende verkeerswegen zoo'n belangrijke verbetering hebben ondergaan, zoowel naar de richting Rotterdam, als - voor later met de aansluiting aan den Rijksweg Hoek van Holland Rotterdam. De onderhandelingen en voorbereidingen waren moeizaam, diverse aankoopen en ont eigeningen moesten plaats hebben. Het gel delijk offer dat hiervoor van de Gemeente moest worden gevraagd was groot, rond 250.000.voor onteigening en aankoop, 60.000.voor wegverbetering en aanslui ting en 450.000.voor de brug met bij komende werken, totaal ruim 750.000.—, maar daartegenover staat een nog grootere voldoening, dat wij door middel van werk verruiming in het hart van de stad een ver betering hebben verkregen, die getuigt van een streven om onze sterk groeiende gemeen te te ontwikkelen tot een stad, waar ver- keers-technische problemen een goede op lossing hebben gevonden Het is mij een behoefte mijn tevredenheid uit te spreken over het werk in deze door den staf van Gemeentewerken in samenwerking met de onderscheidene aannemers tot stand gebracht. Ik noem dan in het bijzonder naast de reeds door mij genoemde aannemers den Directeur den heer Gerlagh, den heer Aike- ma, naar wiens ontwerp dit werk is uitge voerd en die daarover de leiding heeft gehad, den heer Ir. Alexander en den heer Kruijer. Tenslotte noem ik nog de opzichters Rui ten beek, v. d. Lende, Assies, v. d. Veen, die zich uitstekend van hun taak hebben ge kweten. Ook spreek ik gaarne mijn dank uit voor de ondervonden medewerking van de inge nieurs van het werkfonds. De directeur van gemeentewerken, Ir. G. Gerlagh wil in het kort een inzicht geven op de manier waarop dit vraagstuk werd opgelost. De verbinding tusschen Rotterdam en Vlaardingen was hoofdzaak. Wij wilden voortbouwen op hetgeen onze voorvaderen gesticht hebben. Keuien en Aken zijn niet op één dag gebouwd. Heeft U wel eens op etui zomeistiie avond xangs onze havens geloopen en daar van het mooie gezicht staan genieten? Zoo moet men een doorbraak be schouwen die gedaan wordt uit stedebouw kundig oogpuni. Maar ails wij een doorbraak hebben die technisch goed is, moet er ge zorgd worden, dat die ook financieel goed is. Het plan dat nu uitgevoerd is, zaï na deze uiteenzetting anders bekeken worden. Spr. hoopt, dat men over het werk tevreden zal zijn. Wanneer er nog een nurks 'n aan merking zal maken, hoopt spr. dat er geant woord zal worden op deze wijze. Ir. H. B. J. Aikema, onder wiens leiding het werk tot stand is gekomen, heeft hierna een korte technische voorlichting gegeven aan de hand van eenige teekeningen. Eerst heeft spr. de toestand behandeld zooals die vroeger was bij de oude Oranjebrug. Uitvoe rig heeft spr. hierna de nieuwe toestand beiiandeld. Wij hebben nu over de Nieuwe Haven een verkeersbrug .gekregen van 23 M. breed. Deze bevat 4 rijbanen van 3 M., 2 verhoogde rijwielpaden van 1% M. breed te en 2 trottoirs van 4 M. De ruimte voor de brug is zoo groot mogelijk gehouden. Het verkeer wilde men zooveel zonder lampen regelen. Daarom moest het zoo gemaakt, dat het verkeer zich zelf gaat regelen. Als dc brug omhoog is zou er een verkeersstoring kunnen ontstaan. Het verkeer moet zich dan kunnen plaatsen. Toen zijn de drie verkeers- banen gemaakt aan weerszijden. Bij open staande brug kan het verkeer dat over de brug moet, 'plaais nemen in de tweede rij baan. De baan langs het trottoir blijft dan open voor recht uitgaand verkeer. Opstop pingen worden zoo voorkomen. De ver- keerslampen worden uit de hand bediend in het brugwachtershuisje. De brug is een hef brug. Ze hangt aan tegenwichten. Haar ge wicht is 140.000 K.G., de tegenwichten heb ben eenige duizenden kilo's overwicht. Een betonconstructie onder water zorgt dat de landhoofden niet naar elkaar toe zullen gaan. Verder zal spr. er niet op in gaan. De opening. Na deze uiteenzetting door den heer ir. H. B. J. Aikema begaf het talrijke gezelschap zich via de nieuwe verkeersbrug door de Plantage, via de Lange Nieuwstraat door de Oranjestraat naar de nieuwe brug. Er was overgroote belangstelling van de zijde van het publiek, dat nog extra ver sterkt bleek door duizenden schoolkinderen, die een vrijen ochtend voor deze gebeurte nis hadden gekregen. Door politie en ge meentewerklieden waren touwen aange bracht om de noodige regeling onder de dui zenden menschen te brengen. Feestelijk wapperden talrijke vlaggen. De. brug zelve en vooral de afsluitboomen waren ook gepavoiseerd. Voor de neergelaten hoo rnen was een lint gespannen in de Schie- damsche kleuren. In een korte toespraak zeide Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek o.m., ik voldoe gaarne aan het verzoek deze brug te openen in deze mooie omgeving. Het gaat om een be langrijk werk. Het is een werk van betee- kenis voor het interlocaal verkeer en voor de bebouwingstoestanden van de gemeente Schiedam. Spr. hoopt dat dit alles bij zal dragen tot ontwikkeling der stad Schiedam. Na het lint te hebben doorgeknipt, schreed het gezelschap onder de vroolijke toonen van het Stedelijk Muziekkorps, dat ondet leiding van haar directeur van Vleuten was opgesteld, over de brug. Op de groote verkeerscirkel bij de Fran- kenlandscne kerk werd halt gehouden en het werk van die zijde in het oog genomen Middelerwijl stond reeds een file voer tuigen opgesteld. Het publiek mocht nu ge bruik maken van de nieuwe brug en er was een geweldige drukte om er over te komen. De politie leidde een en ander goed. Als eerste voertuigen gingen drie bussen van v. d. Ende's Auto Mij. de nieuwe weg, terwijl daarop volgden een heele .stoet wa gensvan de fa. Bingham Co., van de an dere zijde verscheen een Midza reclame wagen. Binnen enkele oogenblikken was al les in voile bedrijf en scheen het, als was er nooit een verkeersomlegging van bijna 2 jaar geweest. Na een korte omwandeling begaf men zich weer naar gebouw Eendracht, alwaar ver- versohingen werden aangeboden. Een zekere Zondagsstemming viel op de zen voor Schiedam gedenkwaardigen mor gen te bekennen. Gisteren vlot gekomen. Nadat men Zaterdag den geheelen nacht getracht had om de motorboot „Roelofs- areridveen", die, zooals wij Zaterdag gemeld hebben, onder de brug over de Korte Haven bekneld was geraakt, vlot te krijgen, heeft men ook nog een gedeelte van den Zondag ochtend daartoe pogingen aangewend. Ten slotte is men er toe overgegaan het berg hout, de houten band die rond het schip loopt om het stooten op te vangen bij aan leggen aan kaden e.d., weg te branden. Het moment waarop het schip vlot kwam was toch nog vrij onverwacht. De haven meester, de heer W. J. Kruijer, was juist een kijkje wezen nemen en omdat men ver moedde dat het nog wel eenigen tijd zou du ren, begaf hij zich weer naar huis om daar spoedig te vernemen dat de boot vrij was. Het is goed dat het nog zoo vlug gebeurd is, want het spuien werd door deze versper ring zeer bemoeilijkt. Op den hoek van de Lange Nieuwstraat en de Westvest is Zaterdag een wiel van een aldaar rijdende motorcarrier afgeloopen. De bestuurder H. de P. uit Overschie, bleef on gedeerd. Een flesch, welke op de carrier stond werd gebroken. Het vierfcuig is voor hersteil naar een nabijgelegen garage ge bracht. Donderdag 16 Maart a.s. houdt de R.K. Middenstandsvereeniging „de Hanze" in ge bouw Musis Sacrum haar jaarvergadering. Een van dichtbij gemaakte opname van Z. H. Paus Pius XII na de kronings plechtigheid op de buiten-loggia van de St. Pieter. (telegrafisch overgebrachte opname.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1