V A I UIT DEN RAAD. ROTTERDAM. DINSDAG 14 MAART 1939 Wie betaalt WIE MIST ZIJN FIETS? DROEVIG ONGEVAL OP DE AELBRECHTSKADE. Auto rijdt in volle vaart in op een met zeildoek over spa en weri KATHOLIEKE FILM-ACTIE. Pater F. H. Waanders O.P. over doel en heteekenis. iclilsiiian op sL gedood. ONGEVALLEN. LENTETOCHT. BEGRAFENIS W. DROP. R. K, VOLKSUNIVERSITEIT. Concert van oude muziek. ming. g. Voor sportieve jonge mensclien! PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM. ROTTERDAMSCHE DAMBOND. J. SARIS f BEËEDIGING VAN EXPERTS EN TAXATEURS. ZAKEN-JUBILÉ. R. K. AQUARIUMVEREENIGING MAILVERZENDING. BERKEL EN RODENRIJS. V"1"111'Tö Steun aan „zelfstandigen" Van B. en W. advies dd. 20 Februari 1939, naar aanleiding van het verzoekschrift van den Heer H. Kadiks c.s., om voor de z.g. zelfstandigen een gunstigere ondersteunings regeling vast te stellen; en voorstel van B. en W. tot wijziging van de begrooting voor den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Mr. KA VELAARS (K.K..) verzoekt B. en W. deze zaak zoo snel mogelijk aan Ged. ter goedkeuring voor te dragen. De nood dezer categorie is zeer hoog Reeds maanden wacht men op deze beslissing. dhr. KEDDE (CPN.): het is niet duidelijk wat bedoeld wordt „met onder bepaalde voorwaarden steun verleenen". Wie zijn b.v. bonafide zelfstandigen Er moet toch naar een bepaald vast te stellen norm gezocht worden Ook moet een „invalide" zelfstandige, ook als „valide' zelfstandige onder deze regeling vallen. 6 6 Ook de bonafide venters behooren er onder. Ook dienen ze aan de spaarregeling en de Steun B deel te kunnen nemen. Weth. DINKELAAR (S.D.A.P.): B. en W. zullen zoo snel mogelijk de zaak naar Ged. Staten doorzenden. Men moet echter niet te veel eischen preciseeren, dan zal het nog niet zóó makkelijk gaan. We kunnen hier toch geen aparte steunregeling gaan ontwerpen. Ze blijven onder de bepalingen van de „armenwet" doch we passen de steunnormen van M.H. toe. Of ze in B steun vallen, óf ze in de spaarregeling komen, dat zal heel goed mogelijk zijn Laten we er niet te veel over praten. Het is de taak voor de commissie van M.H. Wat de venters betreft. Het zijn zelfstandi gen. Het is niet de bedoeling om hen bijslag te geven op verdien ste n. Als we daarmee met venters beginnen, moeten we dat voor winkeliers ook doen, die in de knoei zitten. Wannéér die in de knoei zitten, moet er echter heel wat gebeuren eer ze zich voor steun melden dhr. KEDDE deze zaak is toch niet los te maken van de raadsbeslissing. Het is niet de commissie van M.H. die te beslissen heeft. Die voert alleen uit. Mr. KAVELAARS dankt voor de toezeg ging „met spoed" en dringt aan dat aan Ged. Staten ook gevraagd wordt spoed te betrach ten in deze. Van B. en W. voorstel dd. 25 Februari 1939, tot vaststelling van een Verordening, houden de bebouwingsvoorschriften, enz., voor de Nieuwe Haven, tusschen Burgemeester Knap- pertlaan en St. Liduinastraat. Aan de orde te stellen in de eerstvolgende ne 25 Maart te houden vergadering. Mr. KAVELAARS (R.K.) wenscht de voor schriften beter omschreven. Er is b.v. ook een open terrein van Ingelse. Mag daar nu niets mee gebeuren. Volgens het voorgestelde door B. en W. niet. Spr. ziet gaarne, dat ook dit terrein niet zoo zeer gebonden wordt. Verder wordt in art. 3 gesproken, dat te bouwen huizen daar minstens 6 meter breedte moeten hebben. Spr. wil weten hoe breed de verschillende gebouwen zijn, die er nu staan, opdat in de toekomst schade voor de betrokken eigenaars worde voorkomen, als deze bepaling bindend wordt en onvoordeelig zou blijken bij be paalde breedten. Weth. VAN VELZEN (R.K.): De bedoeling Is, dat als een gebouw nu een bepaalde be stemming heeft, daar in de naaste toekomst geen geweld aan zal worden gedaan. Eventueel zal de redactie gewijzigd worden, zooals Mr. Kavelaars die wenscht. Om aan de frontbreedte der diverse panden te komen, zou een meeting moeten plaats hebben, die wellicht zeer kostbaar is. Als het niet te veel kost, wil spr. zulks voor Mr. Kavelaars gaarne doen. Van de Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs schrijven d.d. 24 Februari 1939, houdende verzoek gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van school banken in verband met de uitbreiding van het aantal leerlingen van de Oranje-Nassauschool en voor de aanschaffing van nieuwe gor dijnen. In handen gesteld van B. en W. om advies. Ontslag Ir. G. Gerlach. Van B. en W. voorstel dd. 7 Maart 1939, om aan den Heer Ir. G. Gerlach, Directeur van Gemeentewerken, overeenkomstig zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag uit genoemde betrek king te verleenen, zulks onder dankbetuiging voor de in die functie aan de Gemeente be wezen diensten. Aldus besloten. Van het Bestuur van de Vereeniging „Ambachtsschool voor Schiedam en Omstre ken" adres dd. 14 Februari 1939, houdende verzoek, in verband met het bepaalde bij art. 25, 2e en 6e lid, der Nijverheidsonderwijswet, de noodzakelijkheid van de tot standkoming van leervakken in: a. motorrijtuigherstellen en b. koper-, lood- en zinkwerken, aan de dagambachtsschool uit te spreken. In handen te stellen van B. en W. om advies Van de Commissie uit den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Schiedam tot be hartiging van den Diaconessenarbeid, adres dd. 4 Maart 1939, waarbij, met aanbieding van de rekening van ontvangsten en uitgaven over 1938 en de begrooting voor 1940, wordt verzocht het tekort op de exploitatierekening over 1938 ad f 352,07 te willen voldoen. In handen te stellen van B. en W. om advies Benoemingen. Benoemd tot lid van de Commissie tot WTering van Schoolverzuim, de heer F. G. Lugtenburg; met 27 stemmen (28 uitgebr.). Benoemd tot lid van de Commissie van toezicht op het Bewaarschoolonderwijs, Mevr. C. M. A. v. d. HoekZelissen (aftredend) met 28 stemmen. Benoeming van voorzitters, leden en plaats vervangende leden van de hoofdstembureaux ter verkiezing van leden van den Gemeente raad, overeenkomstig de bij het desbetref fende voorstel overgelegde lijst. Benoeming van voorzitters, leden en plaats vervangende leden van de stembureaux ter verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, overeenkomstig de bij het desbetreffende voorstel overlegde lijst. Aldus besloten. Stemming verdeeld Benoeming tot lid yan het College van Curatoren van het Gymnasium, de heer Mr. J Stheeman Hesse, met 16 stemmen, terwijl A. H. «de Bruijn, arts, 7 stemmen behaalde en er 7 blanco werden uitgebracht. Presentiegeld Stembureau. Voorstel van B. en W. om het presentie geld van de leden der stembureaux voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad te bepalen op f 4. per zitting. De heeren Hoogendam, (A.-R.), v. Lith (S.D.A.P.), Kedde (C.P.N.) hebben met el kaar betoogd, dat deze betaling zeer gering is, in verhouding tot het aantal uren, dat dienst wordt gedaan. Vooral ook de werk nemers zijn gedupeerd, daar'zij per dag meer aan loon kunnen verdienen. Op, deze wijze zou een gedeelte der raadsleden niet in de gelegenheid zijn de gewichtige functie aan een stembureau te vervullen. De houding van Ged. Staten werd niet goedgevonden. De VOORZITTER Van drie zijden is te leurstelling over dit voorstel uitgesproken. Hieraan is echter reeds bespreking en cor respondentie met Gedeputeerden vooraf ge gaan, zoodat al is men er .tegen, de uiteinde lijke goedkeuring aan de betreffende begroo- tingspost door Gedeputeerden toch wordt ont houden. Men weet wat zulks beteekent. (de heer Collé: zeg maar gerust dictatuur Diverse voorstellen onder den hamer. Van B. en W. om aan de tengevolge van de doorbraak van de Lange Haven naar de Westvest ontstaande straat den naam van Griffioenstraat te geven. Van B. en W. om te besluiten tot den bouw van een hoogspanningsgebouw, waarboven twee woningen aan den Singel, ten behoeve van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf. Van B. en W. tot vaststelling ten behoeve van de Bijzondere Schoolbesturen van de ver goedingen in de materieele exploitatiekosten ingevolge artikel 101 (oud) der Lager Onderwijswet 1920, verschuldigd over de jaren 1934 t/m. 1937 voor de onder hun bestuur staande scholen. Van B. en W.: a. tot het verleenen van een crediet van f 6.000voor herstelling van het riool in den Buys Ballotsingel, op de kruising van dezen singel met de Lorentzlaan, over een lengte van 70 M.; b. tot wijziging der gemeente begrooting over het dienstjaar 1939, model D. f 6.000.— Voorstel van B. en W. om te besluiten tot ter visielegging van een nieuw uitbreidings plan voor Nieuwland met bebouwingsvoor schriften. Van B. en W.: a. tot het verleenen van een crediet van f 6.000.ten behoeve van de vernieuwing van een gedeelte kademuur van de Buiten haven tegenover het woonwagenkamp, zulks over een lengte van 30 M.; b. tot wijziging der gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1939, model D. f 6.000. Van B. en W.: a. tot het verleenen van een crediet van f 1.900.f- f 360.— f 2. 260.— ten be hoeve van de betegeling van de speelplaats van het schoolgebouw aan de Prins Maurits- straat en het maken van een rijwielbergplaats bij genoemd schoolgebouw; 2. idem van f 1.500,ten behoeve van de betegeling van de speelplaats van het school gebouw aan de Dwarsstraat; b. tot wijziging van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1939 in verband met voormelde uitgaven. Alles aangenomen als voorgesteld. Voorstel van B. en W. tot beschikbaar stelling van de benoodigde gelden ten behoe ve van de betegeling van een gedeelte van het aan de gemeente behoorend perceel grond achter het schoolgebouw van de Vereeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs aan de West-Frankelandschestraat, welk perceel tijdelijk bij genoemde vereeniging als speelplaats in gebruik is. Mr. KAVELAARS (R.K.) acht beter de kosten van deze betegeling voor gemeente rekening te nemen en niet volgens de L.O. wet op de school te doen drukken. Weth. HOUTMAN (V.B.): de gemeente staat den grond tijdelijk af, op zeer voor- deelige wijze kan men dus daarvan profitee- ren. Het is onbillijk, dat het betreffend schoolbestuur de tegelkosten betaalt. Trou wens het zou toch gelijk blijven, uiteindelijk betaalt de gemeente toch alles zelf. Voorstellen. Van B. en W. om het Ambtenaren- en Werkliedenreglement zoomede het Arbeids- overeenkomstenbesluit in overeenstemming te brengen met de in verband met de wijzi ging van de Dienstplichtwet in het Rijks ambtenarenreglement aangebrachte wijzigin gen. Van B. en W. om opnieuw te besluiten tot het sluiten van een z.g. fraudeverzekering. Van B. en W. betreffende voortzetting van de onderhandsche verpachting van den tol aan den Overschiescheweg aan den Heer H. J. Tijhuis te Rijssen (O.). Alles aangenomen als voorgesteld. Aan het Hoofdbureau van Politie Lange Nieuwstraat no. 55 te Schiedam, zijn op iederen werkdag tusschen 1 en 2 uur des na middags inlichtingen te bekomen, over de op onderstaande data en plaatsen gevonden rij wielen. Nabij pand No. 180 aan den Buitenhaven weg, op 24 April 1938, een oud roestig hee renrijwiel, torpedonaaf, lederen zadel, zon der lamp of kettingkast nabij pand no 11 aan de Beijerlandsche- straat, omstreeks 20 April 1938,' een oud roestig heerenrijwiel, torpedonaaf, lederen zadel, bagadrager, geen lamp of kettingkast; op het terrein van de Hoogere Burger school, op 5 Juli 1938, een oud roestig hee renrijwiel, törpedonaaf, lederen zadel, geen lamp of kettingkast nabij pand no. 25 aan den Vlaardingerdijk, op 12 Juli 1938, een oud roestig heerenrij- wel, torpedonaaf, lederen zadel, geen lamp,of kettingkast nabij pand no. 8 aan de Archimedesstraat, op 3 Augustus, een oud roestig heerenrijwiel torpedonaaf, lederen zadel, bagagedrager, met standaard, electrische verlichting, zon der kettingkast nabij pand no. 14 aan den Dam, op 25 September 1938, een oud roestig heerenrij wiel. halhöofd rood afgezet, torpedonaaf, terry zadel, geen pedalen .kettingkast en jas- beschermer Philips-dynamo en lampkop ge merkt „F G."; nabij pand no. 33 aan den Rotterdamsche- dijk, op 2 October 1938, een oud roestig heerenrijwiel, gemerkt „Royal Cycle", tor pedonaaf, terry zadel, kettingkast en jasbe- schermer defect, voorzien van slot en sleu teltje nabij pand no. 121 aan de Hoofdstraat, op 16 October 1933, een oud roestig heerenrij wiel, torpedonaaf, lederen zadel, bagadrager, bosch-verlichting, zonder kettingkast nabij pand no. 120' aan den Singel, op 19 October 1938, een in tamelijk goeden staat verkeerend damesrijwiel, gemerkt „rijwiei- beurs Schiedam", geel gebiesd, torpedonaaf, terry zadel, bagadrager, kettingkast, iasbe- schermer, stuur- en zadeltaschje nabij pand no. 31 aan den Vlaardingerdijk, op 23 November 1938, een oud-roestig hee- renrijwiel. torpedo'iaaf, lederen zadel, ias- b~s~horme"- e'ectr'-cbe verlicht!nrt <*een kettingkast nabij pand no. 4 aan dc Ar" z s'ntrp.at op 12 December 1938. één odd roest'" hee renrijwiel gemerkt nD. C. R. torpedoraaf, lederen zadel, bagagedrager met standaard, kettingkast, electrische verlichting nabij pand no. 5 aan de Lange Haven, op 13 December 1938, een zoo goed als nieuw heerenrijwiel gemerkt „Royal Standard", geel gebiesd, torpedonaaf, terry zadel kèt- tingkast en jasbeschermer, bagagedrager met standaard, dynamo en lamp gemerkt „Stok vis" nabij pand no. 268 aan den Rotterdamsche- dijk, op 31 December 1938, een oud roestig heerenrijwiel gemerkt „The Balmoral", tor pedonaaf, terry zadel, kettingkast, jasbe schermer, frametaschje, bagagedrager, dyna mo en lamp gemerkt „Melas" op den Gusto weg, op 31 December 1938, een oud roestig heerenrijwiel, torpedonaaf, terry zadel, zadeltaschje, bagagedrager, geen kettingkast. Op een bijeenkomst in de kerk van de H. Elisabeth aan -de Mathenesserlaan heeft Pa ter F. H. Waanders O.P. gisteravond betee- kenis en doel uiteengezet van de Katholieke Film-actie. Na opening met den Christelijken groet, sprak kapelaan B. Dosbeck allereerst een enkel woord ter inleiding en verklaring van deze bijeenkomst, georganiseerd in een kerk, in tegenwoordigheid van het H. Sacrament. Toch is dit, zeide spr., een heel gewone zaak, 'want het doel van de K. F. A. is niet anders, dan de verdediging en. de bevordering van de eer van Christus. Vervolgens schreed een deputatie uit de parochieele katholieke jeugdvereenigingen met de kleurige vlaggen het kerkgebouw binnen en stelde zich vervolgens aan weers zijden in de zijpaden op. Waarna Pater F. H. Waanders O.P. uit Nij megen zijn betoog begon, dat hij kenschet ste als een eenerzijds stelling nemen tegen onaanvaardbare films en anderzijds katho lieke frontvorming tot verhooging van het peil van de film. De plicht van allen, aldus spr., is bestrijding van de slechte film en bevordering van de goede. De actie keert zich niet tegen de film, maar is voor dé goe de film, welke kan strekken tot verheffing en veredeling van den mensch. Spr. releveerde de instelling van de Bis schoppelijke commissie voor het katholieke filmwezen, de vorming van een hoofdcomité, bijgestaan door een nationaal comité van actie, dat op zjjn beurt weer moet zorgen voor oprichting van plaatselijke actiegroe pen. Tot die actie wordt u heden opgèroepéft1, riep spr. uit. Men kan zich laten inlijven in de legioenen voor de goede film, door met zijn handteekening op eerewoord te beloven, nooit afgekeurde films te bezoeken. De methode is Amerikaansch, maar Paus Pius XI z.g. heeft ze aangeprezen en deze nieuwe Paus heeft getoond, het werk van Zijn grooten Voorganger te willen voortzet ten. Reeds als kardinaal heeft Paus Pius XII verklaard, dat de verwezenlijking van het program der katholieken op het gebied van de film gewetensplicht is voor allen. Maar de gevraagde handteekening is niet het voornaamste, maar de daad. Wie afgé- keurde films bezoekt, bevordert de exploi tatie daarvan. Speculeeren op de lagere drif ten van den mensch is allesbehalve cultu reel of verheffend, en zeker niet christelijk en katholiek. Spr. gaf eenige voorbeelden van de fnui kende uitwerking van slechte films. Commu nisten en nationaal-socialisten hebben, toen zij aan het bewind kwamen, in de film een machtig propagandamiddel gezien. De god- loozen hebben het satanische plan opgevat, om een film te vervaardigen, bestemd voor de missielanden. Daarin worden de missiona rissen voorgesteld als monsters van wreed heid en egoïsme. Even noodig als 't is hei denen te bekeeren, even noodig is het te zor gen, dat de christenen van heden geen hei denen worden. In Nederland mogen wij gerust zeggen, dat door de Rijkskeuring werkelijk slechte films niet worden gedraaid. Toch is voor de katholieken nog niet alles bereikt. Er is slechts een keuring op de toelaatbaarheid, niet op de geschiktheid en dan nog naar algemeene normen. Slechte films niet bezoeken is reeds een negatief meewerken aan de K. F. A. Ook positief moet men echter meewerken, door het bevorderen van de goede film. Zeker, op filmgebied staan de katholieken ten achter, maar de achterstand is nog in te halen. Niet enkel heiligenfilms worden onder goede films verstaan. De film behoeft geen predicatie te zijn. Ook de film Sneeuwwitje was goed en opende voor de katholieken perspectieven. De K. F. A. behoeft ook financieelen steun Deze parochie heeft het begrepen, getuige het comité, dat gevormd is. Van hieruit moet de overwinning over de stad beginnen. Het geloof aan den modernen anti-christ, zoo besloot spr., haalt het leven neer. Oog en hart moeten, door de goede film, omhoog ge richt zijn, naar Christus, onzen Koning! Na deze geestdriftige rede werd het H. Sa crament uitgesteld en gemeenschappelijk een Gregoriaansch Tantum Ergo gezongen. Na den Zegen, waarbij de vlaggen van de pa rochieele jeugdvereenigingen den Vaandel- groet brachten, zongen allen nog: Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat! Velen leverden de circulaire onderteekend in, zoodat met recht deze kerkelijke bijeen komst als geslaagd mag worden beschouwd. AIS NACHT heeft zich een droevig ongeval voorgedaan op de Ael- brechtskade waardoor een 57-jarige wachtsman op slag werd gedood. Op de Aelbrechtskade nabij de Mathenes- serbrug voor pand 101 had men de straat opengebroken ten behoeve van den Rijkste lefoondienst en zooals te doen gebruikelijk was over dit opengebroken gedeelte van de rijstraat een zeildoek-tent geplaatst. Daar het karwei nog niet was beëindigd en de werkput dus nog niet kon worden dichtge- worpen, had men alle noodige voorzorgs maatregelen ten behoeve van het verkeer genomen door het plaatsen van borden en van een roode lantaren. Ten overvloede was bij de tent nog een wachtsman geplaatst, die vermoedelijk omdat het van tijd tot tijd re gende, in de tent was gaan zitten. Te ongeveer tien minuten over één van nacht naderde uit de richting stad de per- - -sonenauto bestuurd door den oogarts H. J. K. uit Den Haag en deze auto reed in volle vaart op het tentje in, waardoor de wachts man van „Securitas", de 57-jarige L. Reedijk gewoond hebbende Prins Alexanderstraat, op slag werd gedood. Volgens de verklaringen van den oogarts moet hij een oogenblik geen aandacht heb ben besteed aan den weg, omdat hij namelijk zijn benzine onder druk moest brengen. Een ware ravage werd aangericht en zooals ge zegd werd de wachtman, die In het tentje zat en wiens kleeren nog een oogenblik hebben gebrand omdat een petroleumlampje was omgevallen, op slag gedood. Het ontzielde lichaam van den ongelukkige is per auto van den G.G.D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar de politie beslag heeft gelegd op het stoffelijk overschot. De bestuurder, die zelf geen letsel had be komen is op het bureau aan de Oostervant- straat aan een verhoor onderworpen, terwijl proces verbaal werd opgemaakt. De auto, welke aan de voorzijde zeer beschadigd was werd in beslag genomen en naar het hoofd bureau van politie overgebracht. Hedenmorgen om elf uur heeft de politie het ongeval ter plaatse gereconstrueerd. Eventueele getuigen worden opgeroepen om zich te melden aan het bureau van politie aan de Oostervantstraat. De 24-jarige mejuffrouw B. Bok wonende Schooterboschstraat is gisteren op den Hof dijk met haar fiets geslipt en onder een lijk wagen gekomen. Zij bekwam een hersen schudding en is per auto van den G.G.D. ver voerd naar het ziekenhuis aan den Coolsin gel. Op den hoek van den Lange Hilleweg Strevelsweg is de 13-jarige H. Tas wonende Kouderstraat met zijn rolschaatsen gevallen. De jongen kreeg een linker polsfractuur en is per auto van de G.G.D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Vanmiddag heeft op de algemeene be graafplaats te Vlaardlnger-Ambacht de ter aardebestelling plaats gehad van het stoffe lijk overschot van den heer W. Drop, in leven lid van de Tweede Kamer Her Staten-Gene raal en lid van den gemeenteraad van Rot terdam. De baar bedektTnet de vlag van de S.D.A.P. vertrok de eenvoudige stoet, bestaande uit een vijftal auto's, om kwart over twaalf van het sterfhuis aan de Benthuizerstraat, om vervolgens naar den Coolsingel te gaan, waar voor het stadhuis enkele honderden partij- genooten zich hadden verzameld om een laat- sten groet te brengen. Er werd voor den hoofdingang van het stadhuis een oogenblik halt gehouden, waarna de stoet zich weder in beweging zette en zijn weg naar Vlaar- dingêr-Ambacht vervolgde. De vierde en laatste instructieve muziek avond in dit seizoen door de R. K. Volksuni versiteit gegeven was gewijd aan oude mu ziek. Het program liep van Sweelinck tot Bach met daar tusschen werken van vele anderen componisten van verschillende na tionaliteit en gaf muziek te hooren van ver schillende bewerkingen en componeerwijze. Hans Schouwman hield vooraf een inlei ding over het cembalo, gaf een beschrijving van bouw, speeltrant en techniek van het instrument, dat eeuwen lang een groote rol heeft gespeeld, gaf een overzicht van compo nisten en muziekliteratuur uit den tijd en wees erop, dat, wil men die muziek juist waardeeren naar gevoel, smaak en stemmin gen, waarmee ze geschreven is, de weergave ervan gebonden is aan de instrumenten van dien tijd. Medewerkenden aan dezen avond, waarvan ontegenzeggelijk ook voor onze, op geheel an dere uitdrukkingsmiddelen ingestelde ooren, groote bekoring uitgaat, waren behalve Schouwman (cembalo) Magdalena de Jong (alt) mevr. H. Meijer-van der Woude (viola da gamba) en Jan v. d. Velde. Door deze veelzijdige medewerking werd een concert van groote en aangename afwisseling. Schouwman is een bekende cembalist, wat hij in de verschillende door hem voorgedra gen werken weer opnieuw bewees. Hij weet in zijn voordracht een wisselend coloriet met smaak en nuances toe te passen, zoowel in de soli als in de begeleiding. Juist voor lich te en teere kleurschakeering, voor het geven van stemmingen van gracieusen aard leent het cembalo zich wel bij uitstek, maar - en dat wordt zoo duidelijk als men weer lang achtereen op dit instrument heeft hooren spelen voor het uiten van diepere accen ten en sterke emoties schiet het toch te kort; dan mist men den krachtigen, vollen en breeder zingenden klank van den vleugel. De andere solisten hebben, in samenwer king met schouwman, door hun toegewijde, verzorgde en kunstzinnige medewerking de verschillende composities alle waarde en be- teekenis gegeven en de aanwezigen onge twijfeld doen genieten van een weinig be kende en weinig gehoorde, maar schoone en hoogstaande muzikale kunst. De serie instructieve muziekavonden is met dit concert geëeindigd. Al is de belangstelling niet geweest, zooals men had mogen vertrou wen en verwachten, we hebben toch kunnen constateeren ,dat er zich langzamerhand een kern van luisteraars heeft gevormd. Dat geeft moed voor de toekomst. De vaste bezoekers van nu zullen zeer zeker propagandisten worden en anderen aansporen zich het vol gend seizoen niet onbetuigd te laten. Ten op zichte van het hoog te waardeeren streven van het bestuur van de R. K. Volksuniversi teit tot muzikale ontwikkeling en liefde en ambitie wekken voor de toonkunst, zal ook hier gelden: „De aanhouder wint". Zooals ieder jaar organiseert de Sportraad van de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Ka tholieke Actie ook nu weer in 1939 vier wan deltochten. n.l. een lente-, een zomer-, een - en een wintertocht. En aangezien het ;\r alweer volop z'n intrede heeft ge- dasri. wordt het dus tijd ons te gaan voorbe reiden op den eersten marsch, nl. den lente- tocht op Zondag 26 Maart a.s. 'n Tocht van 25 K.M. door de zonnige voorjaarswereld een mooie inzet voor een sportief seizoen! De deelnamekosten bedragen voor leden van Katholieke Jeugd- of Sportorganisaties: 0,35, voor buitenstaanders 0,45, waarvoor men dan ontvangst een keurige verzegelde oorkonde, voorzien van het lakstempel: Len- tetocht. Wil men in den loop van dit jaar ook aan den zomer-, herfst- en wintertocht deelnemen, dan bedraagt voor die tochten het deelnamegeld telkens 0.15 en men ontvangst dan aan zijn oorkonde bij iederen tocht een nieuw lakze gel met stempel. Degenen, die geen oorkonde verlangen, kunnen deelnemen aan deze tochten tegen een inschrijfgeld van 0,15 voor leden van Katholieke Jeugd- en Sportorganisaties; en van 0.20 voor buitenstaanders; zij ontvan gen een eenvoudig diploma. In Rotterdam wordt de tocht verzorgd door het Sportbureau, Schiekade 93, waar ook alle verdere inlichtingen zijn te verkrijgen. Het secretariaat voor dezen tocht wordt waarge nomen door Mejuffrouw R. v. Teeffelen, Jan Sonjéstraat 8, waar de opgaven schriftelijk worden ingewacht vóór 19 Maart a.s. Bij de opgave wordt tevens het deelnamegeld vol daan. Het vertrek vindt plaats vanaf het Graal- huis „Letare" aan de Robert Fruinstraat 41 des namiddags om 1 uur. Dê crocus bloeit, de merel fluit, Trek met den Lentetocht mee uit! Voor de voor wedstrijden om bovengenoemd kampioenschap werden eenige beslissingswed strijden gespeeld en wel in groep A, om één plaats in de finale G. H. van LeeuwenJac. Bulier afgebr.; H. WittevringeiPion 02. Groep D: om één plaats in de finaleJ. Blom —Th. v. Daalhuizen 1—1. C. Kusters was vrij. Nu van de derde klasse clubcompetitie op een enkele uitzondering na vijf ronden zijn gespeeld, gevert wij thans de stand: gesp. gew gel. verl. pnt. Constant i 5 4 0 1 8 Excelsior 4 3 0 1 6 C. D. A. 2 4 3 0 1 6 Viaardingen 2 5 3 0 2 6 Schiedam 2 5 3 0 2 6 Semper Avanti 2 4 2 0 2 4 C.D.R.Z. 2 4 2 0 2 4 Sunlight 5 2 0 3 4 R.DG. 2 5 1 0 4 2 O.N.A. 5 0 0 5 0 De strijd om de eerste plaats gaat hier tus schen Constant, Excelsior en C.D.A., waar de ontmoetingen Constant—Excelsior en C.D.A. Constant wel de beslissing zullen brengen. De onderste plaats is voor O.N.A. of R.D.G. Voor de derde klasse club-competitie van den Rotterdamschen Dambond eindigde de ontmoe ting tusschen de beide Vlaardingsche clubs Viaardingen 2 en Sunlight in een 97 overwin ning van eerstgenoemde. De juiste uitslag was als volgt: ViaardingenSunlight. P van VeelenC. Groeneveld11 S. SoetemanK. de Ligt 20 A. LeeuwisA. de Hond 02 L. Soeteman—A. van Yperen 20 C. UiterlindenP. Gerth 02 J. LeeuwisG. Pleyzier 20 J. PrinsenL. Mark 2—0 H. Kwakkelstein—P. Sijtsma 2 L. BlomL. Noordhoek afgebr. C. Ommering—T. de Kok afgebr. Voorl. totaal9—7 Vermoedelijke uitslag 119 voor de damclub Viaardingen. Viaardingen was volledig Sunlight telde een invaller. Hedenmorgen is te zijnen huize aan de Eerste Lombardstraat 13, waar zich ook zijn goudsmidszaak bevindt, plotseling komen te overlijden de heer J. C. Saris, lid van het kerkbestuur der St. Rosalia-parochie. Toen de dood hem trof, maakte de heer Saris zich gereed om deel te nemen aan de uitvaart en begrafenis van zijn oud-pastoor, Pater Van den Donk. Pater P. Dijkstra van de Leeuwen- straatsche kerk'stond gereed om bij de plech tige Lauden te gaan assisteeren, toen dit be richt over het sterven van den kerkmeester hem bereikte, en kon nog het H. Sacrament des Oliesels toedienen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam maakt bekend dat zij mr. F. A. Nelemans, Kantonrechter te Rotterdam, bereid gevonden heeft om, na gunstig advies der Kamer, personen te beëedigen als expert of taxateur voor een tijdvak van een jaar, met uitzondering van die gevallen, waarin de wet nadrukkelijk beëindiging van een deskundige voorschrijft. Hiermede wordt voorzien in de moeilijk heid, dat personen, die zich bekwaam achten om de bovenbedoelde werkzaamheden te verrichten, tot dusver moesten trachten te worden beëedigd als makelaar in hun branche, zonder dat zij evenwel voornemens waren van de makelaardij hun bedrijf te maken. Heden was het 25 jaar geleden, dat de N.V. Van Kooten s Uzerconstruetiewerkplaatsen 25 jaar bestond als vennootschap. Het bedrijf zelf is van veel ouderen datum. Reeds in 1873 vestigde zich de heer D. van Kooten in de toenmaals nog landelijke omgeving van den Hlllepolder te Hillesluis. Bij het graven van de verschillende oudere havens in deze om geving en den aanleg van het spoorwegem placement ontwikkelde het bedrijf zich meer en meer naar den industrieelen kant. Op 14 Maart 1914 zette de heer M. van Kooten, die het bedrijf van zijn vader had voortgezet, de zaak om in een N. V. en werden de zoons D. V/. en P. J. van Kooten als directeuren aangesteld. In 1915 trad ook de heer H. Za- nen tot de N. V. toe. Op Zaterdag 18 Maart zal van 25 uur in Bristol een receptie worden gehouden. De R. K. Aquariumvereeniging St. Francis- cus v. Assisië houdt haar maandelijksche ver gadering op Donderdag 16 Maart te 8 uur in het St. Antoniuspatronaat, Stampioenstraat Ii,?.T^Volgende verzendingen en laatste bus- de Iaatste aanbieding aangeteeken- terdam aan het hoofdpostkantoor te Rot- „,Ned-, Indië: 16 Maart mail st. Sibajak vla Marseille 14.- gew. st., 13.- agt. st.17 Maart zeepost st. Kertosono vla Rotterdam 11.. gew st., 16 Maart 20.- agt. St.; 14, 10 en 18 Maart luchtpost via AmsterdamBandoeng 1.30 gew. st., v. dag 20.- agt. st. Suriname: 17 Maart mail st. Pericles v. Am sterdam 1.30 gew. st., 16 Maart 20.- agt. st. 28 Maart zeepost st. Cottica v. Amsterdam 1 30 gew. st., 27 Maart 20.- agt. St.; 15 Maart lucht post via Duitschland—Zuid Amerika 11.- eew at., 11.- aj?t. at.; 15 Maart luchtpost via. x>uttnri land—Zuid Amerika 1) 21.30 gew. st., 20.. ag 'n Driehoekig bord (punt naar boven) met rooden rand is de waarschu wing voor mogelijk gevaar. V o» Rond zijn verkeers borden, die een verbod o( een gebod inhouden. GEMEENTERAAD Vrijdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente, onder voorzitterschap van den Burgemeester, Mr. A. A. M. Grüdemann. Na opening met gebed werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen was een dankschrijven namens H.K.H. Prinses J«liana en Z.K.H. Prins Bernard voor de ontvangen gelukwenschen bij de verjaardag van Prinses Beatrix. Van Ged. Staten was bericht ingekomen, dat zij de goedkeuring °P het raadsbesluit inzake overneming van het electriciteits bedrijf hebben verdaagd, tevens hun beslis sing inzake de hiervoor benoodigde geld- leening. Door Ged. Staten wordt voorgesteld be doelde geldleening inplaats van een 40-jarige tot een 15-jarige leening te maken, omdat dit beter overeenkomt met de afschrijvings percentages. Hiertoe wordt besloten. Ingekomen was het jaarversla; "'an de Commissie tot Wering van Schoolverzuim over 1938. Het voorschot op de gemeentelijke ver goeding ex. art. 103 der L.O.-Wet werd voor dit jaar vastgesteld op f 10.— per leerling. Het aantal opcenten op de Gemeentefonds belasting voor 1939/1940 werd vastgesteld op 75. Hierna werd uitvoerig behandeld het com plex maat egelen inzake het instellen van een eigen gemeentelijk electriciteitsbedrijf. Hiertoe was in de vergadering aanwezig de heer Ir. Vleugeld, die als adviseur der gemeente alle voorbereidingen heeft mee gemaakt en de verschillende rapporten op gemaakt. Aangenomen werden de voorwaarden met het bedrijf te Delft terzake de stroomlevering; vastgesteld weru de beheersverordening en de regeling der werkzaamheden voor de in gestelde commissie voor het electriciteits bedrijf, terwijl tevens vastgesteld werd de verordening voor de levering van electriciteit, met tarieven en installatievoorschriften. Wat de tarieven betreft werd vastgesteld, dat de K.W.U. voor licht op 24 cent (thans 25 cent) zal komen; de vastrechttarieven zullen blijven zooals deze zijn; voor kracht zullen de volgende tarieven gelden de eerste 1000 K.W.U. 15 cent per K.W.U.; de volgende 1000 K.W.U. 12 cent per K.W.U.; de volgende 2000 K.W.U. 10 cent per K.W.U. en het meerdere gebruik 8 cent per K.W.U. Tot leden van de electriciteitscommissie werden gekozen de heeren P. B. v. d. Burg, L. v. Rijn, B. Vermeer en J. v. Mannekes, terwijl de Burgemeester als voorzitter zal optreden. In de vorige vergadering was een voorstel van de A.R. Fractie in behandeling geweest om het visschen in de geheele gemeente op Zondag te verbieden. Door de oppositie, vooral van R.K. zijde tegen dit voorstel waren B. en W. toen gekomen met een tus senvoorstel om het verbod te doen gelden tot 12 uur. Daar geen resultaat verkregen kon worden, w erd toen besloten dit voorstel tot een vol gende vergadering aan te houden. In deze vergadering was een nieuw voor stel van de A.R. Fractie ingekomen, overeen komende met het voorstel van B. en W„ om dus het visschen, ook het hengelen te ver bieden op Zondag tot 12 uur. Dit voorstel werd nu met algem. stemmen aangenomen. Tot controleur op ondersteunde werkloozen en in werkverschaffing geplaatsten werd be noemd de heer W. Havenaar met 6 st. tegen 4 stemmen op den heer J. 't Hart Jr. Goedgekeurd werd het verzoek van den Gemeentesecretaris aan H.M. de Koningin om uitwoning, in verband met diens a.s. pensioneering op 1 Maart 1940. ■Aan B. en W. werd machtiging verleend een gedeelte van het Gemeenteterrein aan de Westersingel te verhuren bij inschrijving. Inzake een verzoek van den Heer Kolpa om toestemming voor het bouwen van eenige woningen aan den Rodenrijscheweg werd besloten hierop niet in te gaan, omdat het bestaande uitbreidingsplan zulks niet toestaat. Uit de Raad werd wederom aandrang uit geoefend het uitbreidingsplan te herzien, opdat aan dergelijke verzoeken wel toestem ming verleend zal kunnen Worden. Wat betreft het eventueel sloopen van de vier bestaande molens, de z.g. Bovenmolens, deelde de voorzitter mede, dat het Polder bestuur op behoud geen prijs stelt, daar de molens niet meer zullen kunnen voldoen aan het doel, waarvoor ze oorspronkelijk zijn gebouwd; ook de vereeniging „De Holland- sche molen" vindt overname niet op haar weg liggen. Besloten werd, dat B. en W. zich in ver binding zullen stellen met den eigenaar, om vpnemen op welke voorwaarden deze nolens als natuurschoon zullen kunnen be houden blijven. Verschillende raadsleden spraken zich echter uit, dat zulks de gemeente niet veel zou moeten kosten, daar ze anders maar af gebroken moesten worden. Aan B. en W. werd nog verzocht, te trach ten het van Sociale Zaken gedaan te krijgen, dat de werkloozen niet langer twee maal per dag hoeven te komen stempelen. Hierna sluiting.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2