Java in de kunst. .m Wi pmt, .xÊt m m ■y* BIOSCOOPNIEUWS. SPAARBANK TE R'DAM. SCHOONHOVEN. ZATERDAG 25 MAART 1939 Schilderijen van Willem van der Does en etsen van D. Homberg. BIJ GEBR. KOCH TE ROTTERDAM. tt.;: 1 api iW&f - V „MARCH OF TIME' MUZIEK IN ROTTERDAM. CLUBKAMPIOENSCHAP ROTTERDAM ACHTKAMP TE ROTTERDAM. EEN AVOND NEDERLANDSCHE MUZIEK. Uitvoerenden Swaap, Brill en Flipse. „ROOMSCH TOONEEL". DEENSCHE KOLONIE AAN BOORD VAN HET m.s. „SELANDIA". CENTRALE RAAD VOOR SOCIALE TANDHEELKUNDE. Taak der instelling voorloopig tot sehooltandverzorging beperkt. Jaarvergadering „Het Ivoren Kruis". VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATH. ACTIE. R'DAMSCHE huishoudschool. KOSTELOOS INENTEN TEGEN DE POKKEN. Verdere verlaging der inleggersrente. Bedrijfsoverschot 1938 ƒ404.576 (v.j. ƒ507.513). HAVENONGEVALLEN. XERXES—STORMVOGELS. HOOGER ONDER Wijs# INGEZONDEN. DE STOPCONTACTEN-CAMPAGNE. ROTTERDAMSCH KATHOLIEK MANNENKOOR. FORD-EXPOSITIE. DOODELIJK ONGEVAL. Het is vele jaren geleden, dat Willem van der Does voor het eerst in ons land expo seerde, een zeeman, die bekoord was ge worden door de schoonheid van Indië, kijker en sextant verruilde voor palet en penseel en met een collectie schilderijen naar het moe derland toog. Hij kwam toen rechtstreeks onder de tro penzon vandaan en hij viel in 's Heeren straten op, doordat hij zonder overjas en met een tennis-hemd aan de Hollandsche winter kou trotseerde. Dat beteekende overigens nog niets, want later vertrok hij 'zelfs naar de Zuidpool, waar hij een dik boek over schreef Als schilder lijkt hij ons tusschen de be drijven door wel vooruitgegaan, maar veel Veranderd is er bij hem niet. Van der Does bleef zijn zuiver impressionistische visie trouw en van. een ontwikkeling naar een meer verdiepte en persoonlijk-genuanceerde natuur-beschouwing, zijn geen sporen te vin den. Als Van der Does de oude Hindoe-Ja- vaansche monumenten schildert, dan hebben ze hem als schepping van menschenhanden en getuigenis der eeuwen maar heel weinig te zeggen; hij neemt ze eenvoudig op in een avondlijk landschap, dat geheel als een stem mingsstuk werd begrepen. De techniek van Van der Does is volkomen in overeenstemming met wat hij bedoelt te geven en berust op het samenvloeien van tipjes en veegjes kleur, die aldus een indruk moeten wekken van het oerwoud, van een begroeiden bergwand of van zon-beschenen rotsgesteente. Men kent deze bewegelijke verfbehande- ling uit meer dan een halve eeuw schilder kunst en Van der Does past haar met talent toe. Hij weet zijn kleurvlakken af te wisselen met de meer compact geschilderde bladeren van groote tropische planten of met figuur tjes in bonte kleedij, die op de rijstvelden werken. Maar het neemt niet weg, dat het eenigs- zins vage en verzwommene, aan het impres sionisme zoo spoedig eigen, ook in dit werk voelbaar is.Het wordt dan slap en vlekkerig en men mist voldoenden „bouw" in de com positie. Wij vinden Van der Does dan ook het beste, als zijn onderwerpen gelegenheid geven tot een meer markante lineatuur en tot kleurvlakken in sprekende tegenstellin gen. Zoo is hij in de passarscène met de .rijk- gekleurde sarongs en lappen, in de schepen aan den Oedjong en in de stadsgezichten uit Soerabaja. Bij dit werk sluiten zich de etsen van Homberg zeer goed aan. Zij hebben juist het kantige, waar de grafische techniek dan ook meer gelegenheid voor biedt. Fraai is de klei ne ets van Boegineesche zeeschepen. En dat Homberg ook met een veel-omvattenden op zet klaar weet te komen bewijst het markt- tafereel, waarop de statige tropische natuur met het beeld van een opgewekt volkleven tot een schóone ën imposante synthese is ge komen. Beide artiesten mogen met waardeering worden vermeld als het gaat over Indië in de kunst. JAN N. Willem van der Doesochtendlucht aan den Oedjong"Olieverf(Bij Gebr. Koch te Rotterdam Coloaseum-theater In de reeks van goede films wordt deze week het werk: „Drie Kameraden", in het Colosseum, Beijerlandschelaan, vertoond. Na Erich Maria Remarque's werken „lm Wes ten nichts neues" en „Der Wek zurück", is ook de derde roman van dezen wereldbe- roemden schrijver voor de lens gekomen. De verfilming van „Drie Kameraden" heeft meer waardeering mogen vinden dan het boek zelf. De realiteit van de opeenvolgende beel den, scènes of gebeurtenissen in dit drama tische werk is treffend en aangrijpend. Het ligt voor de hand, dat de hoofdfiguren in dit filmwerk bijzondere kwaliteiten moesten be zitten. Margaret Sullavan, die de vrouwelijke rol vervult, en de drie kameraden Robert Taylor, Robert Young en Franchot Tohe be antwoorden volledig, en zelfs meer dan dat, aan de fantasie van den lezer van Remarque's boek. Voor hen, die met den inhoud hiervan niet bekend zijn, vermelden wij nog, dat dit drama een idee geeft van de moeilijkheden, die den jongen solaten van circa 20 jaar na den „vrede" van 1918 te wachten ston den, toen zij teruggekeerd waren in de bur germaatschappij. Vóór de pauze draait de film „Booloo, de witte tijger", een sensationeele avonturen film uit de jungle. Vanzelfsprekend ont breekt een aardig en interessant voorpro gramma niet. Het geheel is toegankelijk voor volwassenen. Harmonie. Het voor-programma deze week in Har monie omvat: Uitgebreid wereldnieuws, een teekenfilm van Poppeye en een wetenschap pelijke film. Als eerste hoofdfilm voor de pauze wordt dan gedraaid: „Een groot schan daal", met Carole Lombard, Fernand Gravet e.a. Een vlot gespeelde film met zeer vroo- lijke momenten en waarin het eigenlijke „Groote schandaal" wel eenigszins op den achtergrond treedt. Na de pauze zien we dan hethoofd,product van den avond, Shirley Temple in: „Little Miss Broadway". Een Shirley-film schijnt nog steeds in den smaak van het publiek te vallen, hetgeen in Harmonie wederom be wezen wordt, en daarom een aardig geheel. Vanwege het voorprogramma moeten we echter voorbehoud maken voor volwassenen. Asta-theater. Nadat het programma op de bekende wijze is ingeluid en nadat de bezoekers het laatste wereldnieuws gepresenteerd is, verschijnt als eerste hoofdfilm op het witte doek: „Helden van het Noorden" met John Preston en "William Desmond in de hoofdrollen. In deze zeer goede rolprent zijn prachtige staaltjes van techniek en spel te genieten, terwijl de omgeving waarin het gegeven zich afspeelt, betooverend werkt op den toeschouwer. Als tweede hoofdfilm wordt deze week vertoond: „Dieven in Arizona". In deze film worden de hoofdrollen vertolkt door Buster Crabbe en Marsha Hunt. Laramie Nelson wordt valseh beschuldigd van paardendiefstal. Met moeite weet hij aan den strop te ontkomen. Hij vlucht naar Arizona en ontmoet onderweg een lotgenoot Trach Williams. Zij ontmoeten Monroe Adams, wiens paarden op hol geslagen zijn. Zij weten de verschrikte dieren tot kalmte en stilstand te brengen. Adams tracht In vloed uit te oefenen op het huwelijk van Linta, een zuster van Harriet Lindsay. Hij wil het huwelijk tusschen haar en Muihad onmogelijk maken door laatstgenoemde in de gevangenis te sluiten. Williams, die in een al te overmoedige bui de stad op stelten heeft gezet, wordt al heel spoedig door Nel son bevrijd. Beide vrienden vinden werk op den ranch en ontdekken hier de werkelijke paardendieven. Nu staat het jong geluk niets mer in den weg en het slot is dan ook een rvoudig happy-end. Voor niet al te jeug- e personen. Ooster theater. Wie van avonturen houdt, kan in de vol gende dagen zijn hart weer ophalen. De directie van het Oostertheater heeft n.l. voor haar programma de hand weten te leg gen op een film van het avontuurlijke genre, „In de greep der wildernis" geheeten. De spannende geschiedenis speelt zich af in de wildernis van Brazilië. René Deltgen en Gustav Diessl spelen er op zeer aantrekke lijke wijze de hoofdfiguren in, met wie de zaal op duidelijke wijze meeleeft. Het gaat hier om avonturiers, die met moeite den strijd om het bestaan voeren en te kampen krijgen met wilde dieren en Indianenstam men. De tweede groote film is weer van een ander genre, al is ze dan ook uit de Ame- rikannsche productie: „Het Geheim van den vuurtoren" is de veelzeggende titel. Wan neer men dan bovendien nog weet, dat er een detective aan te pas komt, dan is te be grijpen, op welke wijze dat geheim zal wor den ontsluierd. Spanning en sensatie wisse len elkaar af. Voorts is er nog het gebruikelijke voor programma met het Wereldnieuws. Voor volwassenen bevelen wij dit program ma gaarne aan. Gevarieerd programma in de Cineac. Het lang verwachte filmevenement „March of Time" wordt deze week in de Cineac ver toond. Nadat wij reeds op onze filmpagina van Zaterdag 1.1. en in ons ochtendblad van Vrijdag 1.1. een uitvoerige bespreking aan dit „gedramatiseerde filmjournaal" hebben ge wijd, meenen wij thans te kunnen volstaan met onzen lezers aan te raden, een bezoek aan de Cineac te brengen, om met dit nieuwe snufje op filmgebied persoonlijk kennis te maken. Aan buitenlandsche actualiteiten biedt het programma voorts het bezoek van president Lebrun aan Londen, den intocht der Duitsche troepen te Praag, het huwelijk van den kroonprins van Iran met prinses Fawzia van Egypte, de overbrenging van Spaansche kunstschatten naar Genève. Een uitvoerige reportage van de voetbal match BelgiëNederland, laat ons de span ning meemaken, die Zondag 1.1. in het Ant- werpsche stadion blijkbaar heeft geheerscht. Van de binnenlandsche actualiteiten noemen we de herdenking van den sterfdag van wij len koningin Emma en den tunnelbouw te Rotterdam. Het programma wordt gecompleteerd door een gekleurde teekenfilm „Venetiaansche nachten." Het Rott. Philharmonisch Orkest voert op Zaterdag 1 April de symphonie van Franck uit onder Ed Flipse H Rijnsbergen speelt het vioolconcert van Pijper en S. Brill het cel lo-concert van Milhaud- De schaakclub „Spangen" heeft gisteravond in de hoofdklasse het clubkampioenschap van Rotterdam gewonnen, doordien zij de schaak club „Het Westen" met 6%3% versloeg. In den Rotterdamschen achtkamp tot aanwij zing van twee representanten in onze nationale ploeg, die tegen België zal strijden, won gis teravond Overgaauw van Mahutte en werd de partij v. d. TolFontein remise. De partij Samelius tegen Vlagsma is verdaagd in verloren stand veer Vlagsma. Voor leden van den muziekkring gaven Sam Swaap (viool), Sam. Brill (cello) en Marinus Flipse (piano) een concert, dat geheel aan werken van Nederlandsche com ponisten was gewijdDiepenbrock, Willem Andriessen, Bertus van Lier, Henk Badings, Jan Felderhof en Alex Voormolen. De totaal indruk van dezen avond is wel, dat op de muziek van de eigentijdsche componisten van toepassing is, dat het nog lang allemaal geen goud is, wat er blinkt. De kwaliteiten loopen heel sterk uiteen en Diepenbrock en Badings spanden o. i. zuiver muzikaal beschouwd verreweg de kroon, waarbij dan Voormolen zich direct kan aansluiten. Diepenbrock's „Hymne" voor viool en piano is een compositie die nog lang niet van die diepte is als de werken van dezen componist op zijn hoogtepunthet heeft nog weinig eigen karakteristiek, maar bevat toch reeds extatische hoogtepunten van gevoelige expressie. De Sonate van Willem Andriessen, die zijn werk eenige maanden geleden zelf in Amsterdam introduceerde, bij welke gelegenheid er reeds uitvoerig over werd geschreven,kenmerkt den maker als den componist-pianist, die met alle kennis van zaken voor zijn instrument weet te schrijven. Ook nu weer bleek, dat de rhythmische vondsten en toepassingen aan het werk de grootste waarde en belangrijkheid geven. De „Kleine Suite" van Bertus van Lier weet maar weinig te boeien en te interesseeren het gaat nog te veel op in experimenteeren, er is meer uiterlijkheid dan inhoud, waarop de langzame deelen en speciaal het Andante wel een aangename uitzondering maken door stemming en sentiment. De Sonate van Jan Felderhof voor cello en piano begint veel belovend dan heeft hij wat te zeggen en doet het ook expressief, maar al heel spoedig zakt de kwaliteit af en de hoogte van het begin wordt niet meer bereikt. Het werk is als geheel te fragmentarisch, mist te veel de sterke bindende gedachte, het gaat van den hak op den tak, het weet de aandacht niet vast te houden. Alex Voormolen vroeg hierna direct weer de volle interesse voor zijn gevoelig „Sonnet", zijn geestige „Het huis houden van Jan Steen" en zijn stemmings volle ,De Haven"pianostukken, die van groote compositorische gaven en smaak getuigen. De Sonate van Badings, die na het concert herhaald werd, is boeiend door spontane muzikaliteit en bouw. Het is muziek, waarin de hartslag is te voelen en die bewondering wekt door even- wichtigen en sterken bouw, gebonden door vaste lijnen. Het is weer in die tragesche sfeer gehouden, die door heel het werk do mineert, die aan Ba(Jings werk zoo eigen is en ons altijd doet verlangen naar wat blij heid en zonneschijn. Tegen de scherp opge voerde machtige accenten, zet hij zangerige lyrische gedeelten in welgekozen afwisse ling. Het prachtige, breed-melodieuse adagio is wel het hoogtepunt van het werk. De drie uitvoerenden, die een eereplaats innemen in de rij onzer instrumentale musici hebben den verschillenden werken alle recht laten wedervaren en ze met volle toe wijding vertokt. Marinus Flipse vooral had een drukken avond als solist en samenspeler en juist daardoor was er weer eens een góede gelegenheid om te constateeren Tfoê" hij in beide kwaliteiten uitmunt. Hij was door spontaneïteit, sprekende muzikaliteit en uitstekende fijn geslepen techniek dezen avond in topvorm. Zijn voordracht getuigde van een doorgronden van geestelijken in houd en van de macht om eigen gevoelens en intenties den hoorder over te dragen. In de sonate van Bading bleek vooral hoe hij en Brill elkaar volkomen hebben leeren begrijpen. Mede door het excellente spel, de warme voordracht en den sonoren toon van den cellist werd de reproductie van dit werk het glanspunt van den avond; een geculti veerde weergave gericht en ingesteld op één gedachte, bezield en sprankelend van leven. Swaap had in de „Suite" van van Lier geen dankbare taak, maar in de Hymne van Diepenbrock, kon hij zijn warm voelend violistenhart laten spreken in een gevoeli- gen toon en een pakkende voordracht. G. Onder algemeene belangstelling vond dezer dagen de 8e jaarlijksche ledenverga dering plaats, waarin voorzitter Jac. Thiel weder met een kort overzicht over 1938 den gestadigen bloei en steeds grootere belang stelling kon aantoonen. Na ballotage van enkele nieuwe werkende leden en nadat se cretaris, penningmeesteresse en bibliotheca resse gelegenheid was gegeven voor de resp. verslagen, welke een duidelijk beeld gaven van de omvangrijk gevoerde corresponden tie, de gunstige financieele positie en de steeds grooter wordende bibliotheek der vereeniging, werden de aftredende be stuursleden H- v. d. Meyden Jr-, John v- d. Griendt en Max. v. Munnen herkozen. Een belangrijk bestuursvoorstel, alsmede eenige wijzigingen in het huishoudelijk reglement vonden de instemming der vergadering. Tot leden van de kascontrole voor 1939 werden aangewezen de dames Anny Pons en To van Velzen, terwijl de- tooneelcommissie zal worden gevormd door Aleyda Donnay en Henk Zwueste. De artistiek leider Vincent Berghegge gaf, bij zijn woorden van waar deering voor hetgeen het bestuur en leden voor den groei van R- T- reeds deden, en kele raadgevingen om het artistieke peil van de uitvoeringen nog hooger op te voe ren, terwijl de moderator kapelaan C C. M- Hijgemann in een geestige peroratie de be- teekenis schilderde van de letters R.T. De East Asiatic Company Ltd. te Kopen hagen, eigenares van het m.s. „Selandia", had de Deensche kolonie uit Den Haag en Rotterdam aan boord van de „Selandia" voor een lunch uitgenoodigd. Aan den disch zaten o.a. aan de heer T. B. Bull van het Deensche gezantschap in Den Haag en consul-generaal W. van der Vorm uit Rotterdam. Kapitein H. I. Vaering, commandant van de „Selandia", en mr. H. Willemse, directeur van Cornelder's Scheepvaart Maatschappij N.V., agente der reederij, heetten de aanwe zigen hartelijk welkom. Namens de Deensche gasten sprak dr. H. Jerne, directeur van de Rotterdamscne Koel- en Vrieshuizen. Van Deensche zijde voerde ook nog het woord de heer P. Ben son, die de geschiedenis van den Diesel motor in zeeschepen, waarin de eerste „Se landia" zoo'n groote rol heeft gespeeld, in herinnering bracht. Consul van der Vorm bracht tenslotte een dronk uit op de samenwerking tusschen de kleine volkeren, die hun geestelijke en staat kundige vrijheid wenschen te bewaren en wenschen te verdedigen. Gisteren is te Rotterdam de jaarlijksche algemeene ledenvergadering van „Het Ivoren Kruis" Nederlandsche vereeniging voor mond- en tandhygiëne gehouden. De voorzitter, de heer J. J. Backer Dirks, herinnerde in zijn openingswoord aan de plannen betreffende fusie met de Neder landsche vereeniging voor sociale tandheel kunde, tot welk doel het vorige jaar een commissie was samengesteld. Het resultaat is geweest, dat de afgevaardigden van deze beide vereenigingen met die der Nederland sche maatschappij tot bevordering der tand heelkunde onder voorzitterschap van dr. R, N. M. Eykel, den hoofdinspecteur voor het staatstoezicht op de volksgezondheid, tot overeenstemming zijn gekomen over het in stellen van een centralen raad voor sociale tandheelkunde, die zijn taak voorloopig tot de sehooltandverzorging zal beperken. Deze voorstellen zullen aan de ledenvergadering worden voorgelegd. Vervolgens weidde de voorzitter uit over de nog steeds te geringe belangstelling voor de tandheelkundige vraagstukken bij het leekenpubliek, waardoor allerlei sociale maatregelen (sehooltandverzorging) nog moeten worden opgedrongen, in plaats dat de bevolking om zulke maatregelen vraagt. Hij besloot zijn rede met den wensch, dat deze belangstelling in het komende jaar in sterker mate moge toenemen. Aan het jaarverslag, uitgebracht door den eersten secretaris, den heer J. Morra, valt het volgende te ontleenen: Dr. W. E. van Wijk, directeur van het mu seum voor onderwijs en schoolbioscoop te 's-Gravenhage is wegens zijn vertrek naar Parijs als vice-voorzitter vervangen door den heer G. A. H. Eibrink Jansen, leider der sehooltandverzorging te 's-Gravenhage. De heer P. Ch. Willemse trad als eerste secre taris af en werd vervangen door den heer J. Morra. De sehooltandverzorging te trecht is opge heven, in enkele andere plaatsen is sprake van invoering. De commissie voor onderzoek van het mondreinigingsvraagstuk heeft een rapport over de wenscheüjkheid van het gebruik van den tandenborstel uitgebracht en onder handelt over den aanmaak van een goeden, goedkoopen tandenborstel voor de lagere volksklassen. Zij zal thans een aanvang nemen met het bestudeeren van het vraagstuk der tandreini gingsmiddelen. Herkozen werden tot voorziter de heer J. J. Backer Dirks, tot eersten secretaris de heer j. Morra en tot penningmeester de heer F. J. Ninck Blok. Het algemeen bestuur, werd uitgebreid met de heeren dr. B. P. B. Plantenga, kin derarts te 's Gravenhage, F. E. Paesi, tand arts te Haarlem en W. Hoekstra, hoofd eener l.o. school te 's Gravenhage. De vergadering keurde goed het voorstel tot het instellen van een centralen raad voor sociale tandheelkunde. Zondag 26 Maart: „Lentetocht", vertrek van de deelneemsters en deelnemers om 1 uur vanaf Robert Fruinstraat 41. Ieder wordt verzocht minstens een kwartier van te voren aanwezig te zijn. Om ongeveer half zes zal de uitreiking van de oorkonden en diploma's plaats heb ben. 5 uur: Repetitie van het Graalkoor. Maandag 27 Maart: 8.15 uur Repetitie van het Graalkoor. Woensdag 29 Maart. 8 30 uur: Practische leidsterscursus, onderwerp „zang". Op dezen avond worden de practische cursussen vastge steld, die na Paschen zullen gegeven worden in: Volksdansen, zang, handenarbeid, tooneel en declamatie. Vrijdag 31 Maart: 8.15 uur: Repetitie van het Graalkoor. Ieder lid wordt bijzonder dezen avond in uniform en op tijd verwacht. „Je Levenstaak": Voor het weekend van 1 en 2 April kunnen nog opgaven worden in gewacht vóór Maandag 27 Maart bij de Cen trale voor Katholieke Actie, Scheveningsche weg 90, Scheveningen of bij Centraalhuis, Schiekade 93, Rotterdam, tel. 41421. Zaterdag 25 Maart: 810 uur: Sportbureau geopend. Alle besturen worden verwacht met hun maandelijksche besprekingen en af dracht. Zondag 26 Maart: „Lentetocht", vertrek 1 uur Robert Fruinstraat 41. De deelneemsters en deelnemers worden minstens een kwartier van te voren verwacht. Half zes uitreiking der oorkonden en di ploma's. In de gisteren onder voorzitterschap var mr. G. L. A. van Dijk gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeniging „Rotterdamsche Huishoudschool" is het jaar verslag over 1938 uitgebracht en zijn de balans en winst- en verliesrekening vastge steld. Uit de exploitatie-rekening bleek, dat de uitgaven 113.628,70% (v.j. 115.713,97%) bedragen hebben. Alle klassen en cursussen waren goed bezocht en ook het Internaat was goed bezet. De begrooting voor 1940 is vastgesteld op een totaalbedrag aan uitgaven van ƒ11 3 (118a635). In de vacature, ontstaan door de ontslagname van mevr. H. Drooglever >oi- tuynBruinier, werd voorzien d°°' e be noeming van mevr. J. C. Oud-Fis. e., die deze benoeming aanvaard heeft Mevr. M. C. H. van Es-StaUl, die volgens rooster aan de beurt van aftreden was als lid van den Raad van Beheer, werd met algemeene stemmen herkozen. De vacature, ontstaan door het aftreden van mevr. W. Ruysvan Hoboken, werd voorloopig onvervuld gelaten. Op Maandag, van half drie tot half vier, schoolgebouw, Lijnbaanstraat 26. Op Dinsdag van elf tot twaalf uur, Con sultatie-Bureau voo- Zuigelingen, Goudsche- Singel 49. Op Donderdag, van half twaalf tot twaalf uur, Hulppost, Gem. Gen. Dienst, Maasha ven 2. Op Vrijdag, van elf tot twaalf uur, Gonsul- tatie-Bureau voor Zuigelingen, G. J. Mulder straat 102. Aan het verslag over het boekjaar 1938 der Spaarbank te Rotterdam ontleenen wij het vol gende: Het boekjaar 1938 zal in de geschiedenis onzer Spaarbank tot de moeilijke jaren dienen te wor den gerekend. De stroom van conversies van Staats-, Provin ciale en Gemeenteleeningen, waarvan het ver slag over 1937 gewaagde, kwam in dit boekjaar, niettegenstaande het optreden van het z.g. be- leggingsaccoord, nog geenszins tot staan. Het rendement onzer beleggingen werd door een en ander ongunstig beinvloed en al mogen de financieele resultaten van het afgeloopen boekjaar nog niet onbevredigend worden ge noemd, toch moet met de gevolgen van een verdere inkrimping van de rentemarge rekening worden gehouden. Uw College vond daarin aanleiding om te besluiten tot een verdere verlaging der inleg gersrente en deze met ingang van 1 Januari 1939 voor bedragen tot 2000 vast te stellen op 2,25 pet., voor bedragen boven 2000 tot 10.000 op 1 pet. en voor boekjes met vooraf bepaalden vervaldag op 2,64 pet. De toeneming van het inleggerssaldo had geen verderen voortgang. Ten eerste tengevolge van de nog krachtiger maatregelen ter beteugeling van den inbreng van gelden, die het karakter van bankdeposito's hebben, en ten tweede door de belangrijke terugbetalingen, die gedurende en kort na de spannende Septemberdagen plaats vonden. Blijkbaar wenschten vele inleggers toen met het oog op eventueele moeilijkheden eenig geld in huis te nemen. In de maanden October en November kwam een deel van de opgevraagde bedragen terug. Het kapitaal der inleggers was op 31 Decem ber 1937 52.798.493, terwijl het tegoed aan het einde van 1938 53.151.357 bedroeg. Men houde hierbij echter in het oog, dat deze vermeerdering is ontstaan door de op 31 December 1938 aan inleggers tegoed geschreven rente a f 1.252.253 waardoor het verschil van de terugbetaling bo ven het ingelegde bedrag 899.388 met 352.864 werd overtroffen. In het boekjaar 1938 werd ingelegd 26.960.701 tegen 31.229.907 in 1937, alzoo een vermin dering van 4.269.205, de terugbetaling was 27.860.090 tegen 25.650.954 of 2.209.135 meer. Het totaal bezit der Spaarbank bedroeg 66.008.804 (65.243.016) en was als volgt belegd: kas, postgiro, enz. 5,46 pet.; effecten 52,95 pet.; schatkistbiljetten 6,97 pet.; prolongatiën 0,22 pet.; beleeningen en voorschotten 0,02 pet.; leening op schuldbekentenis 23,29 pet.; hypotheken 10,64 pet.; onroerende goederen 0,45 pet. De gekweekte rente bedroeg in totaal 2.069.421 (2.197.619). Door de verjaringsbepa ling kwam 3401 aan de Verlies- en Winstreke- kening ten goede. Tegenover dit totaal van 2.072.823 staan de volger.de posten: Inleggers tegoed geschreven aan rente 1.252.253, Onkostèn 152.054 en salarissen 263.938, in totaal 1.668.246. Er is dan een bedrijfsoverschot groot 404 576 (507.513). Voorgesteld wordt aan het bedrijfsoverschot groot 404.576 vermeerderd met 148.441 (323.870), zijnde het bedrag der waardevermeer dering van effecten, in totaal 553.017 (831.383) de volgende bestemming te geven: af te schrijven: op onroerende goederen 100.000 (78.300), op meubilair 14.592 (7964), op debiteuren voor verlies op hypotheken 8446 (1377); te verhoogen: Fonds voor eenige niet verze kerde pensioenen 8452 (12.453); te versterken: Reserve voor koersverschillen op effecten en verlies op hypotheken 375.000 (500.000), waardoor deze reserve stijgt tot 5.500.000 (5.125.000); te voegen bij: de Reserve, het restant 46.552 (231.288), waarna deze reserve te boek staat voor 6.890.322 (6.843.769), zijnde 12,96 pet. van het bedrag aan inleggers verschuldigd. Aan boord van hét Ned. m.s. Tramp, lig gende in de Maashaven heeft de 41-jarige havenarbeider C. A. C. J. Punsilie wonende in de Groepstraat, die in een ruim werkte, eenige zware stukken hout, welke uit een hijsch vielen, op het lichaam gekregen. De man bekwam inwendige kneuzingen en een gebroken arm en is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Gisteren is aan boord van het Eng. s.s Dallas City de 53-jarige havenarbeider A. Smit, wonende in de Christiaan de Weth- straat door een hijsch sojaboonen, welke opzij zwaaide, getroffen, waardoor de man het evenwicht verloor en over een luikhoofd in een ruim viel. ongeveer zeven meter diep. Met ernstige inwendige kneuzingen is hij in het Havenziekenhuis opgenomen. Aan boord van het Rijnschip Willem van Priel 72 is gisteravond de 23-jarige matros W. A. v. d. Pluym bij het dicht leggen van de luiken in een vijf meter diep ruim geval len. Met een hersenschudding is hij per auto van den G.G.D. vervoerd naar het zieken huis aan den Coolsingel. Het elftal van Xerxes, dat morgenmiddag aan den Wilgenpias tegen Stormvogels""komt, heeft eenige wijziging ondergaan- wet ziet er thans als volgt uit: Damme (doel); vuyx en Louwe (achter)Verploegen, Ve Haan (mid den)Kok, Kruysbergen, Rosbach, Dubbelman en Pama (voor). ROTTERDAM, 24 ^aart. Geslaagd voor het doctoraal examen economische wetenschappen de heeren A. Kraal (met lof), B. Pruyt (met lof), E. d'Ancona, G. D. Stuurop en J. H. van Stuyvenberg. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) Mijne Heeren, Naar aanleiding van Uw artikel „Stopcontac tencampagne zouden wij gaarne het volgende onder Uw aandacht willen brengen Indertijd belegde de Heer Ir. Römer in het G. E. B.-gebouw een vergadering voor alle er kende installateurs. In deze vergadering ont vouwde de heer R. zijn lofwaardige plannen om door middel van een stopcontacten-campagne tot werkverruiming in ons vak te komen. De installateurs zegden onmiddellijk spontane me dewerking toe en hebben dan ook gaarne hun. financieel offertje daarvoor gestort. Echter bij de nadere bespreking der details, bracht de heer R. zijn nieuw kabelsoort naar voren en onmiddellijk kwamen de technische bezwaren van de zijde der installateurs naar voren zoozeer zelfs, dat verreweg de grootste meerderheid der installateurs zich tegen dit materiaal uitsprak. Dit zou een achteruitgang voor de veiligheid beteekenen en daarom is tot nu toe door de installateurs in het algemeen geen medewerking tot propageeren van dit ma teriaal toegezegd. De oppositie ter vergadering tegen de gummi kabel was dusdanig, dat de heer R. zich ge noodzaakt zag de vergadering te beëindigen met de toezegging dat nog een andere bespreking over het toe te passen materiaal zou plaats vin den, hetgeen tot nu toe niet is geschied. Welke zijn nu de bezwaren der vakmenschen tegen sectorvormige gummikabel Op de eerste plaats is het den installateurs verboden stroom-geleidings-draden toe te pas sen, welke niet voorzien zijn van een Kema- kendraad (het off. teeken voor Kema-keur). De nieuwe kabel voert deze kendraad niet. .Het grootste bezwaar is echter het groote gevaar voor brand en zelfs-leven, dat aan deze kabel verbonden is. Proeven hebben n.l. aangetoond dat een kind zeer makkelijk met een speld door de rubberlaag heen kan prikken en door de ligging van de stroomvoerende koperkernen in den sectorvorm raakt zoo'n speld dan bijna al tijd één en zeer dikwijls zelfs beide kernen. Waar nu een stopcontactleiding altijd onder stroom staat, laten de gevolgen van een dergelijke prik zich makkelijk indenken. Dit gevaar is niet beeldig, daar in de praktijk al menig onge val, zelfs met doodelijken afloop, heeft plaats gevonden, doordat een spelend kind een spij ker of een speld in een stopcontactbus stak. Het zal U na deze uiteenzetting duidelijk zijn, dat een vakman geen medewerking kan verleenen propaganda te maken voor dit nieuwe materiaal. Bovendien was het tot nu toe ook verboden vaste leidingen aan te brengen welke niet tegen mechanische beschadiging beschermd waren. De inhoud van dit schrijven draagt de volle goedkeuring van de Ned. Ver. v. Electro-Techn. Werkgevers afd. Rotterdam. Hoogachtend. Namens beide Besturen FR. KOOPMANS JR. Secretaris afd. R'dam. Nat. Bond van R. K. Electro- technische Werkgevers. Dit schrijven legden wij voor aan den Direc teur van het G. E. B., die hierop het volgende antwoord gaf: Zeer tot mijn leedwezen heb ik moeten vast stellen, dat er in Rotterdam een kleine groep bestaat van electrotechnische middenstanders, die hun belangen meer gebaat achten met af breken dan met opbouwen. Ik zal niet in details treden, echter kan ik U de verzekering geven, dat dit de voornaamste reden is, waarom dit in gezonden stuk Uw blad heeft bereikt. Gelukkig toont het grootste deel der installateurs warme belangstelling voor de bewuste campagne. De motiveering voor het niet toelaatbaar ach ten van den sectorkabel is gezocht. Hoeveel snoeren en wandcontactdoozen zijn reeds in de woningen aanwezig ,waarin kinderen met spel den zouden kunnen prikken? Indien de door" vorengenoemde vereeniging geschetste gevaren hier inderdaad aanwezig zouden zijn, zouden deze materialen toch niet reeds tientallen jaren mogen zijn toegepast. De sectorkabel is een variatie van een lei dingsoort, welke in het buitenland normaal wordt toegepast voor geheele installaties Dit is hier niet de bedoeling. Deze kabel mag uit sluitend in bijzondere gevallen „in zicht" wor den gebruikt, daar waar andere leidingsoorten om technisch of aesthetische redenen geen toe passing kunnen vinden. Indien de gevaren, in het ingezonden stuk genoemd, reeel zouden zijn, zou ik er uiteraard niet over denken een dergelijke leidingsoort te propageeren. Hoogachtend, de directeur, ir. M. J. ROMER. A s- Maandagavond (27 Maart) om half 9 is in het Rosaliahuis, Leeuwenstraat de al gemeene jaarvergadering- Alle leden-zan gers worden dan verwacht. De burgemeester mr. P. J. Oud heeft he denmorgen een bezoek gebracht aan de Ford tentoonstelling, welke momenteel gehouden wordt in de Doelen. Toen vanmorgen de smid C. van Zessen bezig was met het autogenisch lassehen van een benzinevat, is dat met een hevigen knal uit elkaar gesprongen. Van Z. werd door een der wegspringende stukken getroffen, waardoor zijn hoofd geheel verbrijzeld werd. Teneinde op alle eventueele gebeurtenissen voorbereid te zijn, versterkt Frankrijk rijn strijdkrachten in da verschillende bezittingen. Fransche soldaten op de kade van de haven van Ajaccio op dorste», na aankomst.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2