1 1 DONDERDAG 4 MEI 1939 DE HAKA IN 1938. Omzet iets lager, doch netto- overschot gestegen. VOORKOMING EN BESTRIJDING VAN DEN WOEKER. SCHEEFSDIEVEN IN ARREST GESTEL. „SCHADA". POLITIE WEDSTRIJDEN OP WOUDESTEIN. MUZIEK IN ROTTERDAM. GRAAN ELEVATOR MIJ. VAN MALE BEDANKT. BURGERLIJKE STAND. STOOMBOOT MIJ. HILLEGERS- BERG. Vernieuwing der vloot heeft de aandacht. RECHTERLIJKE MACHT. VLAARDINGEN. SCHOONHOVEN. HILLEGERSBERG. ERNSTIGE AANRIJDING VOORKOMEN. OVERSCHIE. AFSCHEID PASTOOR JANUS. IJSSELMONDE. VOORBURG. ONDER DE TRAM. INGEZONDEN. Aan het jaarverslag van de Coöperatieve Groothandelsvereeniging De Handelskamer „Ha- ka" G. A. te Rotterdam, over 1938 ontleenen wij het volgende De totale netto-omzet (verkoop na aftrek van omzetpremie, afname bonus en uitgaande vracht) bleef in het afgeloopen jaar beneden die van 1937; de vergelijkende cijfers luiden 1935 25.128.893 1936 -25.681.810 2.20% 1937 - 28.118.700 9.49 1938 -27.893.093 0.80 De prijzen van tal van goederen hebben zich ln het afgeloopen jaar in matig tot sterk dalen de lijn bewogen. Het aantal deelnemers aan het omzetpremle- stelsel nam dit jaar toe tot 244 (242). ..Dezelfde moeilijkheden welke in de voorat- gaande jaren haar stempel drukten op den gang van zaken in den detailhandel op het door onze beweging bestreken terrein, golden in het afge loopen jaar in onverminderde mate. Sterke overbezetting van het distributie-appa raat met daaruit voortvloeiende zeer scherpe concurrentie, nog verhoogd door het optreden van talrijke gelegenheidsdistribuenten, sugges tieve reclamecampagnes van een in ons land voordien ongekenden omvang, een overdreven service aan den verbruiker, geperfectioneerde verkoopmethoden, dit alles gezien in verband met een slechts weinig verhoogde koopkracht van de groote massa consumenten, geeft eenigs- zins een indruk van de moeilijkheden, waaron der onze beweging in het afgeloopen jaar haar taak moest vervullen. Het is verheugend te kunnen constateeren, dat onze beweging, gezien in haar totaliteit dezen moeilijkheden het hoofd heeft kunnen bieden. De totaalomzet van ons bedrijf te Rotterdam, na eliminatie van de interne leveringen uit onze productiebedrijven aan de bijkantoren bedroeg 22.681.181 23.357.572). De totale omzet in de Grossierderij, eigen han del en eigen productie bedroeg in 1938 9.958.714 tegen 10.283.458 in 1937. De geldelijke omzet van den Commissiehandel vertoont ook hier 'n kleinen achteruitgang: 1938 12.722.467 tegen 1937 13.074.114; daar echter onder dezen omzet ook het artikel tarwebloem valt, behoeft de daling geen verwondering te wekken. Gehoudens kleine wijzigingen en aanvullin gen in de bestaande afdeelingen heeft het bedrijf te Utrecht in het afgeloopen jaar geen uitbrei ding ondergaan; daarentegen is met kracht voort gegaan op den weg van verdere consolidatie van het tot nu toe door onze eigen productiebe drijven bestreken terrein. De uit de omzetcijfers blijkende resultaten van ons streven in dit opzicht gaven reden tot voldoening; de totale omzet steeg van 3.158.000 in 1937 tot 3.424.000 in het afgeloopen jaar. Van de exploitatiekosten is het volgende overzicht te geven Bedrijf te Rotterdam Huish. Art. en Schoeisel Productiebedrijven Kaas Manufacturen Assurantie Accountancy Alg. beheer, toezicht en prop. Het vijfde jaarverslag van de Rotterdamsche commissie. Volgens het jaarverslag over 1938 heeft de Rotterdamsche Commissie ter voorkoming en bestrijding van den woeker wederom in vele gevallen op afdoende wijze tusschen- komst kunnen verleenen. De commissie blijft echter van meening, dat de bemiddeling niet alleen nog te weinig wordt ingeroepen, doch in vele gevallen te laat om nog een bevredi gende oplossing der moeilijkheden te vinden. Meermalen toch komt het voor, dat be trokkenen zich tot de commissie wenden, nadat zij een oproeping hebben ontvangen om voor het kantongerecht te verschijnen en in enkele gevallen zelfs eerst als reeds door den kantonrechter een uitspraak is ge daan. Naar aanleiding hiervan wil de com missie dan ook ieder, die met gevallen van werkelijken of vermeenden woeker of met financieele gezinsmoeilijkheden, welke met woeker samenhangen in aanraking komen, ernstig raden deze t ij d i g ter kennis te brengen, opdat de commissie-leden zooveel als in hun vermogen is, nog kunnen helpen, voordat het te laat is om een bevredigende oplossing der moeilijkheden te vinden. Het aantal aanvragen om bemiddeling be droeg in het afgeloopen jaar 64, terwijl nog 3 in het jaar 1937 onafgedane gevallen zijn behandeld. Evenals andere jaren vermeldt, het jaar verslag weer een aantal treffende gevallen, waarin de commissie met succes bemidde lend kon optreden. Door de Rivierpolitie zijn aangehouden de 56-jarige bootsman F. K. J., de 38-jarige matroos J. P. S., de 25-jarige matroos C. R. en de 37-jarige matroos D. L. terzake van diefstal. Zij hadden van het Engelsche s.s. „Day- rose" een partij van 45 kilogram rundvleesch, een hoeveelheid spek en een partij gecon denseerde melk meegenomen. De steward had dezen voorraad aan boord zoo lang $rgens neergezet. De verdenking viel terstond op de hierboven genoemde mannen, die de ste ward van boord had zien gaan. De politie werd gewaarschuwd en 't gelukte haar de dieven aan te houden, toen zij een café ver lieten. De gestolen goederen hadden zij bij zich. 1937 1938 592.422 608.820 43.491 69.397 696.377 755.435' 49.578 47.484 131.849 160.169 8.923 9.185 67.357 67.139 309.692 279.212 1.899.693 1.996.845 De verhooging van de exploitatiekosten is voornamelijk toe te schrijven aan de in gebruik neming van het nieuwe magazijn met toonkamer voor de afdeeling Huishoudelijke Artikelen, voorts aan de belangrijke toeneming van de eigen productie te Utrecht en de uitbreiding van het confectie-atelier te Hengelo. Uitbreiding van eigen productie veroorzaakt uiteraard een ver meerdering van de exploitatiekosten, zooals el ders blijkt wordt deze vermeerdering voldoende opgevangen door de stijging der bruto-over- schotten. Het netto-overschot op de bedrijven steeg van 424.249 in 1937 tot 563.378, dit is met ƒ139.137. Het netto-overschot der afdeeling Assurantie ad 25.599 werd evenals vorige jaren naar de assurantie-reserve gebracht, welke hierdoor op 150.241 is gekomen. Bovendien werd, gelijk uit de algemeene resultatenrekening blijkt 25.000 toegevoegd aan het fonds voor algemeene doel einden, zoodat de balans sluit met een over schot van 512.787. De omzet in het bedrijf te Rotterdam daalde van 23.288.988 tot 22.682.565, dus met 606.423; het brutooverschot steeg met 0,45 terwijl het netto-overschot vermeerderde met 61.121. De omzet in de afdeelingen Huishoudelijke Ar tikelen en schoeisel steeg met 522.683 in 1937 tot 581.836 in 1938, dus met 59.152. Het bruto-overschotpercentage steeg eveneens, en wel van 11,83 tot 14,65 de kosten vermeer derden met 3,61 en het netto-overschot liep terug met 0,79 In de productiebedrijven werd 265.657 meer omgezet (1938 3.423.977; 1937 3.158.319). Het bruto-overschotspercentage steeg dus van 30,82 in 1937 tot 31,49 in 1938, dus met 0,67 de kosten en het netto-overschot vermeerderden resp. met 0,02 en 0,65 In de afdeeling Kaas liep de omzet zoowel in geld als in gewicht terug en wel van 710.739 in 1937 tot 709.539 in 1938, dus met 1200 en van 1.656.020 k.g. in 1937 tot 1.586.998 k.g. in 1938. Het bruto-overschot daalde met 0,24 en de kosten met 0,18 terwijl het netto-over schot vermeerderde met 301. De omzetvermeerdering in de afdeeling Ma nufacturen ad 125.973 leverde een grooter net to-overschot van 244 op, terwijl het bruto overschot met 0,92 en de kosten met 1,07 vermeerderden. De 7de partij om den Rotterdamsehen titel 1939 eindigde na 62 zetten met 9 tegen 5 pun ten, in het voordeel van den heer M. de Jonge. De stand is M. de Jonge (Kampioen *38) 4 winstpuntenJ. Korpel (Uitd.) 3 winst punten. Hoofdcommissaris reikte de prijzen uit. Dinsdag heeft de Rotterdamsche Politie- sportvereeniging Hermandad wedstrijden voor de verschillende afdeelingen van de politie doen spelen op het Sportterrein Wou- desteijn. Er waren vrij veel toeschouwers en onder de belangstellenden bevonden zich mr. L. Einthoven, hoofd-commissaris van politie, commissaris Voskuil, de hoofd-inspecteurs Bontebal, Weekenstroo en Hermans, alsmede verscheidene inspecteurs, chefs van de af deelingen. De uitslagen luiden als volgt: lste ronde: 3de afdeeling A (Meerman straat)lste afdeeling A (hoofdbureau A) 03; 2de afdeeling A (Sandelingplein) Rivierpolitie 30; lste afdeeling B (Hoofd bureau B)Centraal Bureau 03; Motor- dienst4e afdeeling (Oostervantstraat) 02. 2de ronde: lste afdeeling A (Hoofdbureau A)—2de afdeeling A (Sandelingplein) 2—1; Centraalbureau4de afdeeling (Oostervant straat) 12. Verliezersronde: 3de afdeeling A (Meer manstraat A)Rivierpolitie 50; lste af deeling B (Hoofdbureau B—Motordienst 0—2. Eindstrijd: lste afdeeling A (Hoofdbureau A)—4de afdeeling (Oostervantstraat) 4—1. Reserve-klas: lste afdeeling C (Hoofd bureau O—3de afdeeling B (Meermanstraat B) 10—2; 2de afd. B (Sandelingplein B)— lste afdeeling C (Hoofdbureau C) 3—1; 3de afdeeling B (Meermanstraat B)2de afdee ling B (Sandelingplein B) 42. Na afloop van de wedstrijden heeft de voorzitter van de vereeniging, de heer M. G. Impelmans dank gebracht aan degenen, die prijzen hadden uitgeloofd, aan de scheids rechters en aan de organisatie-commissie- De hoofdcommissaris van politie, mr. L. Einthoven, heeft tenslotte de prijzen uitge reikt. Hij bracht hulde aan het bestuur van Hermandad en schonk dit een plaquette, waarop het nieuwe hoofdbureau van politie staat afgebeeld. De politie-sport zal een uit breiding ondergaan en hij spoorde de poli- tie-mannen aan tot een veelvuldige beoefe ning van de sport. Naar wij vernemen zullen de avondcon certen voor de Sociëteit „Harmonie" in het aanstaande seizoen op de volgende data plaats hebben: Woensdag 18 October (W. Mengelberg); Woensdag 29 November (idem); Woensdag 10 Januari (Bruno Walter); Woensdag 7 Februari (Ed. van Beinum)Za terdag 2 Maart (idem); Woensdag 3 April (W. Mengelberg). Verder zal onder de auspiciën van de Commissie voor Volksconcerten een popu laire matinée plaats hebben op Zaterdag middag 2 Maart onder leiding van Ed. van Beinum. De Mannenzangvereeniging Apollo" zal op Dinsdag, 9 Mei a.s. om acht uur in de Doelen een concert geven. Dit koor zal wer ken ten gehoore brengen van Alphons Die- penbrock, Dina Appeldoorn, Henk Badings, Nico Verhoeff, Palestrina, Haydn, Schubert, Janos en Archangelski. Medewerking zal worden verleend door Bertus van 't Hoff (zang), Marlnus Flipse (piano) en Ferd. Timmermans (orgel). Het koor staat onder leiding van Nico Verhoeff. De uitkeering van 1 Januari tot en met 4 April. Door den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon werd aan werk- loozen en armlastigen gedurende het tijdvak van 1 Januari tot en met 1 April uitgekeerd 6.022.113,04 en aan brandstoffen- of win- tertoeslag 651.289,64. 't Vorig jaar werd in het zelfde tijdvak uitgekeerd, respectievelijk 6 086.817,95 en 650.123,82. De Feijenoord-doelverdediger, Van Male, die reeds zoovele malen bij wedstrijden van het Ne- derlandsch elftal onder de lat heeft gestaan, is, ongeveer twee weken geleden gepasseerd als internationaal. Reeds lang was de naam van Dijkstra, den doelman van Z.F.C., genoemd, en voor den wedstrijd, dien Nederland op 23 April tegen België speelde, werd de Z.F.C.-er gekozen. Van Male is over het feit, dat hij door Dijk stra is vervangen, zeer slecht te spreken. Hij is namelijk van oordeel dat de manier, waarop deze verandering in het Nederlandsch elftal is tot stand gekomen niet in den haak is, aldus meldt de „Voorwaarts". In de eerste plaats is hij van meening, dat hetgeen eenige Amsterdamsche kranten, vooral „Het Handelsblad", den laatsten tijd over zijn fouten en Dijkstra's kwaliteiten hebben ge schreven, er veel heeft toe bijgedragen, dat hij gepasseerd werd. Na den wedstrijd tegen België verzekerde men Van Male van de zijde der Keuze-Commissie, dat hij stellig weer voor den volgenden wedstrijd van Nederland (op 7 Mei tegen Zwitserland) zou worden opgesteld, daar men over Dijkstra niet tevreden was. Donder dag j.l. deelde men hem echter tot zijn groote verbazing mede, dat hij weer als reserve zou worden aangewezen. Dit is voor den Feijenoord-doelman aanleiding geweest den K.N.V.B. te berichten, dat hij in het vervolg niet meer in aanmerking wil komen als reserve en ook niet van plan is, om in een door den K.N.V.B. georganiseerden proefwed- strijd het doel te verdedigen. Van Male (Feijenoord)die als reserve-doel- verdediger voor den wedstrijd tegen Zwitser land, welke a.s. Zondag te Bern wordt ge speeld, was aangewezen, heeft hiervoor bedankt. De keuzecommissie van den K.N.V.B. heeft thans Pino (U.V.V.) gekozen om naar Zwitser land als reserve mede te gaan. s Een drietal baggermolens, welke voor Russische rekening bij Jen K. Smifs Scheepswerv ente Kinderdijk werden gebouwd, heeft in afivachting van het vertrek naar Rusland, zoolang ligging genomen aan de Parkkade te Rotterdam. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. KINDEROPERETTE „DOORNROOSJE" Opvoering ten bate van „Huize Padua". In den Grooten Schouwburg is gisteravond eene reprise gegeven van de laatst met zoo veel succes onder leiding van de dames M. Lohmeijer en D. van Zwieten opgevoerde kinderoperette „Doornroosje". Andermaal is de kleine prinses na een honderdjarigen sluimer door den kus van den prins ten leven gewekt en is feestelijk de bruiloft gevierd van den dapperen prins en de schoone slaap ster in het bosch. En ook dezen keer was aan dit festijn een bijzonder mooie beteeke- nis verbonden. Immers deze kleine, zoo ge lukkig levende kinderen traden dezen avond op ten bate van een liefdewerk, dat zijn zegenende handen uitstrekt over een breede groep van in den harden levensstrijd ge strande medemenschen, die in „Huize Pa dua" een veilige haven hebben gevonden. Voor den aanvang van de voorstelling hield Pater de Wit O.F.M. van af het too- neel een korte toespraak, waarin hij zijn vreugde uitte over de groote opkomst van katholieken uit alle deelen van de stad. Want „Huize Padua" op de been te houden is geen parochieel belang, zelfs geen stedelijk belang van Rotterdam alleen, neen dit is een onder neming, welke geheel Katholiek Nederland aangaat. In dit tehuis vinden honderd jon gemannen arbeid, brood en hervinden zij een levensideaal, de blijdschap en vreugde van het leven. De belangstelling voor dezen avond mocht daarom een weliswaar kleine materieele, maar een groote moreele steun zijn voor het werk der broeders, die zich dag in, dag uit opofferen om dit mooie, maar o zoo zware werk te volbrengen. Hij hoopte daarom, dat deze avond in breeden kring voor dit werk daadwerkelijke belangstelling zou wekken. Na dit korte inleidend woord nam de voorstelling een aanvang. Persoonlijk heb ben wij de eerste vertooning van deze ope rette niet medegemaakt. Maar 't kon wel niet anders of op het tooneel van den Groo ten Schouwburg met zijn fraaie decors is al het werk, dat aan deze opvoeringen is besteed door talrijke krachten, nog beter tot zijn recht gekomen dan den eersten keer. Welk een suggestieve romantische sfeer gaven die oude gothische ridderzakl en het fraaie boschdecor. Tegen zoo'n achter grond te spelen is een genot. En 't was of de kleinen dit ondergingen, want zij bewo gen zich over het tooneel als toekomstige opera-artisten. Opmerkelijk was het, zo. zuiver als er gezongen werd en vooral eenige der hoofdexecutantjes muntten daarin bij zonder uit. De maar simpel, doch voldoend illustratief en. varieerend gehouden dansjes werden met nauwkeurigheid uitgevoerd. En waar men zich over verwonderde, was al leen, dat alles zoo rustig en ongestoord ver liep van „Bühnenfieber" was geen sprake. Sommigen speelden met een bravour of het hun dagelijksche bezigheid was. Wat deze vertooning ook voor de groote ren zoo bijzonder aantrekkelijk maakte, was de bijzonder fraaie costumeering, waarvan de ontwerper aan het slot van den avond zeer verdiend een extra pluim op den hoed kreeg. 't Moet voor mej. Lohmeijer na ai de moeiten welke zij zich had gegeven om met de kleinen dit stuk in te studeeren, wel een groote voldoening zijn geweest, dat zich de gelegenheid voor een reprise heeft voorge daan. Zij en haar medewerkster voor de dansen, mej. van Zwieten kregen aan het slot een bloemenhulde. Het publiek heeft het aan ap plaus niet laten ontbreken. Dividend 170 (v. j. 220). In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Graan Elevator Mij. werden de Balans en Winst- en Verliesrekening over 1938 goedgekeurd en het dividend vastge steld op 170 (v. j. 220) per aandeel en per inkomst-obligatie. De aan de beurt van aftreding zijnde coiïl- missarissen werden herbenoemd, terwijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer ir. J. van Dusseldorp A. Mzn., werd be noemd de heer W. C. Drossaart van Dussel dorp, directeur van de Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij N.V. De graanaanvoer verschilde in dit verslagjaar niet veel met het voorafgaande jaar, zoodat de inkomsten van het bedrijf weinig verandering toonen. Het rendement der beleggingen was in verband met de groote liquiditeit kleiner dan in het vorig jaar, omdat voor liquide middelen nagenoeg geen rente was te maken. Aangiften van 3 Mei 1939. BEVALLEN: P. Driesen geb. Visser z. A. M. A. Reijnst geb. Geuten z. W. Aussems geb. Marechal z. J. Palte geb. Otterspeer z. J. M. Lepping geb. van der Sluijs z. A. Hollestein geb. van der Linden z. E. J. de Winter geb. Meijer z. B. G. van dre Wielen geb. van "Wilgen d. A. de Haas geb. Klyn z. T. A. A. Koutstaal geb. Opel z. M. J. M. Rijnhart geb. Breuders d. G. C. Vingerling geb. Visser z. G. Bogaard geb. den Broeder (j, c. Breur geb. van der Kaaden z. G. Buningh geb. Moser d. J. C. van de Laar geb- van Put d. T. Rietdijk geb. de Bruin z. P. de Geus geb. Kamp d. E. M. S. de Koning geb. Coenders d. M. de Graaf geb. van Slinger land d. L. van Rijsoort geb. van de Wetering z. H. Visser geb. Capelle d. F. Htfrteveld geb. van Gogh d. H. S. Bokslag geb. Bliek z. J. P. Kamper geb. de Smit d. M. Vos geb. Dorst d. M. Versnel geb. Vroegindeweij z. C. Houweling geb. He(j z. A. C. E. Bein- tèma geb. Gerhard d. GEHUWD: P. A. van Avezaath jm. 33 j. en M. Werkheim gesch. vr. 31 1- A- A- .CV,van Bommel jm. 32 j en A Kok jd 18 J A P H. Cantineaux jm. 25 j. en J. J. van Leeuwen jd. 21 1 C. J. Geilman jm. 25 j. en H. A. Wal raven id 23 1. J. L. Gemetie jm. 27 J. en P. S. den Toorn jd. 21 j. C. Goedhardt jm. 19 j. en L. van der Vliet jd. 17 j. J. M. Hoek jm. 26 j. en A. Dijkgraaf jd. 23 j. J- W. Horree jm. 32 j. en J. Elvers jd. 22 j. W. L. P. van Houten jm. 24 j. en A. H. Boon jd. 19 j. A. Huis jm. 20 j. en S. L. X. Engelhard jd. 18 j. A. Kaldenberg jm. 21 j. en D. Veth jd. 17 j. T. J. van Kouwen jm. 25 j. en D. M. de Buf jd. 29 j. J. Kraaieveld jm. 22 j. en J. H. Nyman id. 20 j. J. van der Kraan jm. 22 j. en A. Sans 1d 22 j. N. Kreuk jm. 22 j. en J. Pelgrom jd. 19 i. M. Manse jm. 28 j. en J. van der Wal id 25 j M. A. van der Meulen jm. 28 j. en O. A.' van Dam jd. 20 j. - P. J- H. van der Meulen lm. 27 j. en C. van den Ende jd. 19 j. H-. Muilwijk jm. 28 j. en K. E. Krygsmanjd 27 1. J. Nederlof jm. 24 j. en A. A. Klapwyk 4 - t-r TT, tit 4TV» 99 1 P.n R. Algiers staat geheel in het teeken van het Eucharistisch Congres, dat gisteren in deze stad is aangevangen. De versiering op het gouvernementsplein met pause lijke wimpels. E. H.' Muilenberg jd. 21 j. J. M. Rietveld jm. 28 j. en A. G. S. Hildebrandt jd. 28 j. P. Schaap jm. 39 j. en C. Themmen gesch. vr. 41 1. R. Schuurs jm. 36 j. en M. Bosch jd. 34 j. J. P. Simoskie gesch. m. 30 j. en P. van Eek gesch. vr. 25 j. C. Sinke jm. 23 j. en M. H.A. Algers 1d. 24 j. D. G. van der Stel jm. 27 j. en M. P. Teijgeman jd. 18 j. D. A. Tichelaar jm. 25 j. en M. van den Heuvel jd. 20 J. A. J. de Vette jm 34 j. en G M. Ruigrok jd 37 j. j. E. Vermeire jm. 28 j. en W. Terwal jd. 18 1 J. I. Vos jm. 24 j. en C. M. van den Bergh id 19 1. E. B. Wegman jnp 25 1- en w- Hablous id. 27 j. A. van Wijnen gesch. m. 36 j. en W. Bogaard jd. 34 j. L. J. J- van IJperen jm. 24 j. en M. P. Speelman jd. 24 j. A. J. van Amersfoort jm. 30 j. en J. P. van Rijt jd. 25 j. H. Blnneweg jm. 27 j. en E. A. C. Tertoolen jd. 30 j. L. Breevoort jm. 28 j en N. Schippers jd. 21 j. M. van Dijk jm. 31 j. en G. P. van Heiten jd. 24 j. - P. C. Edel wedr. 55 j. en A. H. Kroon gesch. vr. 53 j. M. C. Karelse jm. 27 j. en B. E. Kleijwegt jd. 25j. A. Lobe jm. 28 j. en P. M. C. van Schalk jd. 25 j. W. A. Louwe jm. 31 j. en M. A. Jonker jd. 22 j. P. J. van Oostrum jm. 24 j. en J. P. Akkerman3 jd. 26 j. K. van Rotterdam jm. 25 j. en. C. Witte jd. 24 j. J. RF. Stagen jm. 26 j. en C. G. Dorrestjjn jd. 27 j. G; M. C. de Vries jm. 35 j. en J. A. van der Werff jd. 25 i. W. de Vries jm. 29 j. en A. A. Knuist jd 2 8j G. Waalwijk jm. 26 j. en D. M. Ramaker jd. 28 j. B. H. Medendorp jm. 25 j. en A. W. van Doome jd. 25 j. J. G. Abrahams lm. 22 j. en F. A. F. van den Hoek jd. 19 J. A. de Been jm. 23 j. en C. F. Dazeler jd. 26 J. J. Blok jm. 22 j. en C. W. Keiler jd 22 j. A den Broeder jm 28 j. en H. J. Lazet jd. 22 M. Catshoek jm. 24 j. en A. Cogels jd. 21 j. C. G. Dallau jm. 27 j. en W. H. Kramer jd. 21 j. F. J. H. Freyssen jm. 22 j. en A. Plo®8 Jd. 23 j. W. M. Friderichs jm. 31 j. en J. H. S, Horstmann jd. 26 j. R- van Gogh jm. 27 j. en P. van Neutigem jd. 24 J. C. F. van der In aansluiting op de gepubliceerde jaar cijfers ontleenen- wij aan het jaarverslag over 1938 der Stoomboot Mij. Hillegersberg nog het volgende: De samenstelling der vloot onderging geen wijziging en de schepen verkeeren alle in uit stekenden staat. De noodzakelijkheid onze vloot tijdig te vernieuwen heeft onze aandacht. Schade van beteekenis hebben onze schepen dit jaar niet beloopen. Ons ss. „Zypenberg" werd .wederom in de vaart op Zuid-Amerika gebruikt. De beide klei nere schepen vonden gedurende het houtseizoen emplooi in de vaart op Oost- en Witte Zee. In het voorjaar maakten zij enkele reizen naar West-Afrika en de Adriatische Zee, terwijl wij de schepen in het najaar op tijdcharter in Amerika hebben bevracht. Het groote aanbod van tonnage, speciaal in de La Plata havens heeft een verlaging van de voor deze vaart vastgestelde minimumvrachten noodzakelijk gemaakt en ook de minimum/vrach ten van Australië en de Golf van Mexico moes ten, zij het dan ook in minder sterke mate, wor den verlaagd. Het mintmumvrachtenschema in de houtvaart kon helaas niet worden gehand haafd. Een en ander zal zeker van invloed zijn op de bedrijfsresultaten. Een bedenkelijken factor vormt voorts de En gelsche scheepvaartsubsidie die ongetwijfeld aan de Engelsche reederijen een voorsprong zal ge ven vooral met betrekking tot de vernieuwing der vloot. Het is te hopen dat onze Nederland sche regeering hieruit eventueel de noodige consequenties zal trekken. Hart jm. 22 j. en C. Ringlever jd. 27 j. J- Hassink jm. 23 j. en B. Klop jd. 22 j. C. van der Heiden jm. 22 j. en M. C. de Brujjn jd. 19 j. G. C. Henkens jm. 27 j. en J. Karman jd. 25 J. H. de Hooge jm. 35 j. en E. M. Vis jd. 32 j. J. H. de Hooge jm. 22 j. en M. M. F. Schaduw jd. 32 j. T. Hubregtse jm. 24 j. en L. van der Male jd. 20 j. J. Huisman jm. 24 j. en G. C. van Tiel jd. 23 j. H. J. van Hulst jm. 29 j. en L. C. Peinemann jd. 22 j. H. Kolder jm. 24 j. en A. Gehoorzaam jd. 23 j. W. Kostense jm. 25 j. en C. A. J. de Haan jd. 34 j. J. Kramer jm. 28 j. en E. C. Verwijmeren jd. 25 j. H. va nLaar jm. 22 j. en J. Kuisen jd. 21 j. A. Leeflang jm. 32 j. en J. van Adrighem jd. 31 j. J. C. Lodder jm. 25 j. en G. van Eijsden jd. 22 j. J. W. Meekers jrh. 24 J. en W. R- ten Have jd. 21 j. T. W. Nederhand jm. 37 j. en M. C. P. Dekkers jdi. 27 j. F. A. Nulle jm. 23 j. en M. Brugman jd. 21 j. W- J. Outemans jm. 22 j. en G. de Haan jd. 21 j. D. 'Reek jm. 30 j. en F. Appeldoorn jd. 24 J- T. C. Russner jm. 22 j. en E. F. A. Kloots 3«- 22 j. H. F. Scbönefuss jm. 30 j. en M. Ruizenaar jd. 21 j. G. Verschoor jm. S. A. C. A. Broekmans jd. 20 j. B. L. jm. 30 j. en G. J. Vermeulen jd. 26 j. 22 de Voorde jm. 25 j. en T. van der Horst P J H. A. de Vrise jm. 24 j. en A. Groeri JdL 19 J. J. de Waardt gesch. m. 30 j- en„ Is jd. 23 j. - A. van der Windt jm..33 J. en M. J. Leentvaar jd. 21 j. - I. Woudstra. jm. 27 en J. Boon jd. 23 j. - J. A. van Wilk jm. 25 j. en M. T. de Jong jd. 24 j. - B. M.._A- Breed»eld Jm. 28 j. en B. Herrewijn jd. 26 j- A- breukhoven jm. 23 j en A Hermans jdM 1- ,lvi- de Bruin jm. 29 j. en M. T. Hagenddk ja. 28 j J. ciere- mans jm. 28 j. en J- H. L n Pd. 20 j. J. Clement jm. 26 j. e" C,22 i Kouwenhoven jd. 29 1 J van Eijsden jm. 22 j. en M. Groenevelt jd. 20 j - W. H. Groeneweg jm. 33 j. en A. Joele jd. 24 j. 25 j. en J. Luitjes jd. 25 j.1der Straaten jm. 30 j. en C W. van Dok Jd. 23 j. p Verkalk jm. 24 i. 'en M. A. Broekhuizen jd. 22 j. J. A. J. Wilders jm. 27 J. en E. M. Verbeet jd. 26 j. V. van der Willigen jm. 26 j. en G. J. Ofeigssen jd. 28 j. A-van Woerkom jm. 30 j. en E. W. van Vliet jd. 26 j. D. van Wijngaarden jm. 25 1. en H. de Vries jd. 21 j. OVERLEDENE. Hofman wede. van H. Lome 83 j. R' G. Groen ongeh. m. 55 j. G. C. v. d. Poel m. van J. Smits 48 j. A. Klinkenberg ongeh. m. 21 j. j. Akkerman ongeh. vr. 59 j. J. B. H. Woudenberg wede. van J. Schnei der 90 j. p, Heininga m. van G. Horrel 50 j. M. Timmer m. van A. Tillema 28 j. C. J. Schippers wede. van C. Verweij 72 j. T M. Brusselers ongeh m. 25 j. B. L. J. M. Schoon- heijt gesch. m. van A. Peeters 55 j. W. F. v. d. Staat m. van H. Kievit 68 j. P. Hazele- bach vr. van J. C. Lange 63 j. S. Zwanenburg vr. van A. Haas 49 j. Bij K. B. is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantonge rechten in het arrondissement Rotterdam: mr. L. H. F e i t s m a, thans waarnemend ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in voormeld arrondis sement. GESLAAGD Aan de Textielschool te Tilburg is voor het diploma textiel-technoloog geslaagd de heer L. A. M. Bracco-Gartner, alhier. NATIONALE RECLASSEERINGSDAG Teneinde de collecte, welke op Zaterdag 3 Mei a.s. gehouden wordt ten bate van het Reclasseeringswerk van alle gezindten, aan te bevelen, is er naast het Landelijk Comité van Aanbeveling een Plaatselijk Comité van Aanbeveling gevormd. Hierin hebben zit ting genomen: M. C. Siezen, burgemeester van Vlaardingen; J. Luyerink, burgemeester van Vlaard. Amb.; mevr. C. Birnievon Zie- genweidit; mevr. C. BuisWeerheim; J. Buis, weth„; W. M. W. Don, wethouder; dr. A. L. Erkelens; ds. G. Grootjans; ds. D. B. Hagenbeek; ds. W. J. H. Hubeek, A. Hooger- werf, J. m. v. d. Hout, comm. van politie, L. M. J. van Pinxteren; A. van Rijn, weth.; mr. W. A. Schippers, J. van der Sman, pastoor; A. Vermeulen. OOIEVAARS; ZOEKEN EEN WONING. Zooals men weet is in het nieuwe Juliana- park, vroeger de Sahara geheeten, vorig jaar van gemeentewege een ooievaarsnest ingericht. In weerwil van de comfortabele Inrichting, werd het tot dusver echter nog niet bewoond. Dinsdagmorgen echter ver toonden zich twee ooievaars boven het park, waarvan een zich boven het nest zette en er gedurende 20 min. bleef zitten. Hierna ver trokken de beesten- Zullen ze terugkeeren, om zich voorgoed in het park te nestelen? Hun woning is gereed. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: van Haren, Maassluïs- sche dijk 1, speelgoedaapje; Vellekoop, Hoog straat 120, damesparapiuie; Verbeek, Mes dagstraat 9, bouvier; Taanderij, Maassl. dijk oud rijwiel; Braat, Mesdagstraat 21, rijwiel- plaatje; de Rond, Nieuwe Kerkstraat 32, vulpenhouder; Dekker, Richard Holstraat 80, hoed; van Dijk, Gr. van Prinstererstraat 23, paair dameshandschoenen. Dinsdagmiddag ongeveer 5 uur reed de motorrijder T. J. Natzijl, wonende te Hazers- woude, op den Straatweg in de richting van Rotterdam. Nabij de Hillegondastraat stak de 7-jarige Cornells S., me* een autoped aan de hand, plotseling den Straatweg over, op weg naar „De Overdekte De motorrijder zag in een oogenblik het ■gevaarlijke van den toestand in en remde zoo krachtig, dat zijn achterwiel slipte en de motor, met den berijder er op, over den kop sloeg. De knaap bleef ongedeerd. De man had een kranig stukje van tegen woordigheid van geest geleverd doch werd daarbij aan hoofd, armen en beenen geW°". In het bureau van politie is hij voorl°op s verbonden- BURGERLIJKE STAND. GEBORENHendrika E. d. van x an der Gaag en M. P. Prins „„«ten 18 1 OVERLEDEN: H. F. M. van ,°T H. KilLf van M. H. van Oosten én J. tA- DE AUTOMATISEERING DER TELEFOON Het hoofdbestuur van de P. T. T. heeft thans van het gemeentebestuur de benoo- digde vergunning gekregen voor den bouw van een automatische telefooncentrale. Dit gebouwtje zal komen aan het einde der Ha venstraat waar door P. T. T. een gedeelte der tuin van den heer J. Niekerk is aan gekocht. JUBILEUM A. C. LENSEN. Het gemeentebestuur heeft Maandag on zen stadsbeiaardier, den heer A. C. Lensen bij gelegenheid van zijn zilveren jubileum gehuldigd door de aanbieding van een bloemstuk. 4 De beide wethouders en den gem.-secre- taris hebben in den loop van den middag den jublaris bezocht en hem gecomplimen teerd, De burgemeester die uitstedig was liet door het zenden van een telegram van zijn belangstelling blijken. Ook van verschillende andere zijden mocht de heer Lensen blijken van medeleven ontvangen. BOTERMARKT. Op de Woensdagmorgen gehouden boter markt werd besteed voor Goêboter 65 cent en voor Weiboter 60 cent per pond, VERLAGING DER ELECTRICITÈTTS- TARIEVEN. Met ingang van 1 Mei (na de meteropna me over April) zijn enkele electriciteitsta- rieven verlaagd. 'Het vastrechttarief, dat voor iedere verbruiker afzonderlijk is vast gesteld is verlaagd met 10 pet. Het mini mum te betalen vastrechtbedrag blijft 1,25 per maand. Mede is met ingang van boven genoemde datum het winkeltarief verlaagd en de prijs per K.W.U. gebracht van 12 op 11 cent. De prijs van de maximale belasting blijft echter ongewijzigd. Een verder gaande tariefsverlaging heeft de goedkeuring der betrokken autoriteiten niet kunnen verkrijgen. GEVONDEN VOORWERPEN. Riiwielbelastingmerk; knipmes; heerenrij wiel. Inlichtingen aan het politiebureau. Voordat pastoor Janus naar zijn nieuwe standplaats Bodegravravertrekt, heeft ka tholiek Overschie ^hoeft.e gevoeld van den scheidenden herder openlijk afscheid te ne- men. En ook vele Parochianen zullen per- soonlijk gaarne de gelegenheid aangrijpen den vertrekkenden geestelijken leidsman de hand te komen drukken. Daartoe wordt Woensdag, 10 Mei a.s. ge legenheid geboden. Dan wordt des avonds om 8 uur gebouw van den R. K. Volks bond naast de kerk een bijeenkomst gehou den, waarop alle besturen der bestaande ka tholieke vereenigingen worden uitgenoodigd. Bij dit meer officieele gedeelte van den avond kunnen, voor zoover de plaatsruimte toelaat, ook andere belangstellenden te genwoordig zijn. Na afloop hiervan is er voor alle parochianen gelegenheid afscheid van Pastoor Janus te nemen. EXAMENS Thans werd het examen afgenomen voor het eenheidsdiploma E.H.B.O. Er waren 12 candidaten. Geslaagd de heeren A. F. van Kleef en J. v. d. Hoek en de dames mevr. van Steenwijk, mevr. Barendrecht, mej. J. Baars, mej. B. Rijkse, mej. C. Kooijman en mej. N. Lems. DIEFSTAL. Tegen den 17-jarige G. de R. if> procesver baal opgemaakt wegens diefstal, gepleegd op de scheepswerf van Gebr. van G'ravenstein alhier. De gestolen voorwerpen zijn in be slag genomen. LUCHTBESCHERMING. Gisteren is alhier op het gemeentehuis de eerste sirene geplaatst met 6 p.k. motor met bereikbare straal van 1 K.M. Op verschil lende punten der gemeente zullen nog meer dere sirene's worden geplaatst. Gisteravond is het 7-jarig zoontje van den heer K., op den Parkweg met een step ge vallen, waarbij het met zijn voetje onder den baansehuiver van de blauwe tram terecht kwam- Het ventje is, nadat ter plaatse de eerste hulp was verleend, naar St. Antoniushove vervoerd. Vermoedelijk zal het voetje moe ten worden geamputeerd. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie), „NATIONALE BIDDAGEN". Gaarne zag ik plaatsing van het volgende ln Uw blad: Het artikel van P. Fabianus O.M. Cap. over bovengenoemd onderwerp, had mijn volle aandacht. En voor een groot deel kan ik onder schrijven hetgeen daarin wordt gezegd. Maar één ding moet mij toch van het hart. Waarom hier alleen een verwijt gericht aan het adres van Frankrijk? Waarom niet met name genoemd, dat de „hooge verantwoordelijke leiders, die bidden voor den vrede een zwakheid vinden en iets on mannelijks en dit in strijd achten met den geest der natie" de leiders zijn van het Duitsche volk? Bidt Duitschland wel? Bidt Italië wel? Een en ander dan bedoeld in den geest van schrijvers artikel Ik wil in het geheel niet blind zijn voor de fouten, die Frankrijk gemaakt heeft en wellicht nog maakt, maar waarom moet altijd juist Frankrijk worden voorgesteld als de natie, die God vergeten heeft? Kent P. Fabianus het woord van Maritain, dat Frankrijk op den ingeslagen weg voortgaande, over 25 jaar weer geheel prak- tiseerend katholiek zal wezen? Nog eens, er schuilt veel waarheid in het ar tikel, maar het opschrift „alléén Frankrijk bidt niet meer' lijkt mij niet gelukkig gekozen. J. J. M. TEULE. EEN ENKLE SIGARET KAN MAKER DAT_B05CH EN HEI IN BRAND GERAKEN. NEOEKb HÊIDÉMÏ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2