ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. achterzijde van oude MAANDAG 8 MEI 1939 DE PIET HEIN-VLOOT. LOOPJONGEN LIET ZIJN BAAS IN DEN STEEK. BURGERLIJKE STAND. Drie der schepen komen te liggen in de Blaak. ECHTPAAR DOOR TRAM GEGREPEN. Beide slaehtöffers werden ernstig gewond. HET PROGRAMMA VAN DE CINEAC. UITVAART VAN PATER G. BLOETJES S.J. Plechtige Requiem Westzeedijkkerk Rotterdam. m te de ROTTERDAMSCHE DAMBOND. R. K. SCHAAKVERBAND. SERIEWEDSTRIJDEN VAN TRANSVALIA. SERIEWEDSTRIJDEN G. V. R. APOLLO STADHUIS AFGEZET. Wegens gevaar van vallend gesteente. HILLEGERSBERG. DE AANRIJDING OP DEN GRINDWEG VEREENIGDE VETERANEN VAN NEDERLAND. R. K. TOONEELGROEP MAGNA PETE. BERKEL EN RODENRIJS. SCHOONHOVEN. RENNERSCLUB ROTTERDAM ZUID-HOLLANDSCHE WIELER FEDERATIE. ONGEVALLEN. KRUIMELTJES-DIEVEN. IJSSELMONDE. VLAARDINGEN. E|en doodejjjk auto-ongeluk. Op 5 Maart is. op den Groene Kruisweg, onder de gemeejj.te Poortugaal een doodelijk ongeluk gebeurd. De 26-jarige smid-bank werker M. Zevenbergen, die daar met zijn meisje liep te wandelen, werd plotseling door een b.em achterop rijdende auto van haar zijde weggerukt en in den berm van den weg gesmeten. Vermoedelijk is de man op het aangezicht terechtgekomen, dat dienten gevolge geheel is ingedrukt. Eenige oogen- blikk.en later is Zevenbergen overleden. De bestuurder van de auto, de 48-jarige motor- handelaar P. v. d. S. uit Poortugaal heeft terzake van het veroorzaken van dood door schuld terechtgestaan. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat hoewel het ongeluk om kwart voor acht had plaats gehad, het dank zij den helderen he mel niet erg donker was geweest. Aan het meisje van het slachtoffer en aan den land bouwer W Molenaar, die spoedig na het on geval ter plaatse was, had verdachte gezegd, de wandelaars niet te hebben gezien. De brigadier van de Rotterdamsche motor politie A. Oswald heeft kort na het ongeval verdachte's wagen onderzocht. Deze bleek geheel in orde te zijn, op de lichten na, die gedimd zooals verdachte gereden had slechts zeventien meter vooruit straalden, een afstand waarbij verdachte zeker onder de 40 K.M. had moeten blijven. Volgens zijn opgave had hij met een snelheid van 50 ge reden. Overigens was het, volgens dezen ge tuige dien avond zoo licht, dat verdachte ook met deze lichten de wandelaars had moeten zien. Verdachte meent ook, dat de lichten, die zijn auto voerde, meer dan voldoende waren. Thans beweert verdachte de wandelaars, althans één wandelaar, wel gezien te hebben en nog voor dezen naar links te hebben uit geweken. Dat de man toch met zijn wagen in aanraking is gekomen, is voor hem een raadsel, tenzij, die man een onwillekeurige beweging naar links heeft gemaakt. Met O. M., waargenomen door mr. H. A. J. Reumer, zegt met eenigen schroom deze zaak bij de rechtbank te hebben aangebracht, om dat korten tijd geleden deze rechtbank een vrijsprekend vonnis heeft gewezen tegen een chauffeur, die op denzelfden weg en onder gelijke omstandigheden vier wandelaars heeft aangereden, zij het gelukkig niet met zoo ernstig gevolg. De Groene Kruisweg is al verscheidene keeren het tooneel geweest van aanrijdingen. Deze weg is een voorrangsweg, hetgeen zeggen wil, dat het uit rechtsche zij wegen komend verkeer geen voorrang kan doen gelden. Dit schept natuurlijk de moge lijkheid, dat auto's met groote snelheid over dezen weg kunnen rijden.... mits er zich geen obstakels op bevinden. In de bebouw de kom van Rotterdam geldt een maximum snelheid van 45 K.M. H^en mag dus met zulk een vaart over den Coolsingel rijden, maar toch zeker niet op een moment, dat daar een optocht is. Hoewel deze weg tot voorrangs weg is geproclameerd, wordt hij door de be woners van Poortugaal op Zondagavonden als wandelweg gebruikt. Men kan dit nu wel afkeuren, maar de toestand is nu eenmaal zoo. Het rijwielpad is voor voetgangers ver boden en dan zou voor hen alleen de zachte berm nog maar overblijven. Men loopt dus op den weg en nu vraagt de officier zich af of een wandelaar verplicht is achterom te kij ken, ten einde op het verkeer, dat het ach terop komt te letten. Hij meent van niet en stelt juist, dat een voetganger geen rekening behoeft te houden met de mogelijkheid, dat het achteropkomend verkeer hem niet zal zien. Dat verdachte den wandelaar niet ge zien heeft, is een raadsel. Wel waren zijn lichten onvoldoende, maar de toestand was zoo, dat hij den man zelfs zonder het licht van een auto had kunnen zien. De conclusie ligt dan ook voor de hand: verdachte heeft niet voldoende opgelet. In verband met de ernstige gevolgen van dit ongeluk heeft de officier verdachte's veroordeeling geëischt tot 3 maanden hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te bestu ren voor den tijd. van 6 maanden. De verdediger, mr. S. C. Geldtelder, wees er in zijn pleidooi op, dat men hier te doen heeft met een verdachte, die als een zeer be zadigd chauffeur bekend staat en die ook den avond van het ongeluk, toen zich de burge meester van Poortugaal als passagier in zijn wagen bevond, heel kalm heeft gereden. Er moet dus wel een zeer bijzondere omstandig heid zijn, die meegewerkt heeft tot dit on geluk. Pleiter wil het niet zoeken in de lich ten van de auto, waaraan wel iets mankeer de, en ook is die omstandigheid niet té vin den in een roekelooze snelheid. Is verdachte dan onoplettend geweest? Verdachte zegt van niet en als men de beschadigingen aan zijn wagen nagaat, dan valt daar ook we) iets voor te zeggen. Immers gebleken is. dat het voorste gedeelte van dr au'o voorbij de wandelaar is gekomen, zond ar hem te ra ken. Die aanraking heeft ee.A r-i-iats 'er hoogte van de reserveband Daaruit blijkt, dat de mogelijkheid b°steat. dat d wande laar, plotseling en onwillekeurig een zijons heeft gedaan. Peiter's conclusie is dat zoo veel onzekere elementen aanwezig z in. dat men niet tot verdachte's schuld mag beslui ten. Mocht de rechtbank het ten laste ge legde wel bewezen achten, dan verzoekt plei ter oplegging van een voorwaardelijke straf, zonder intrekking van het rijbewijs. Uitspraak 16 Mei. In bewaring is gesteld de 17-jarige loop jongen C. P. J- die Vrijdag j.l. met een car rier beladen met brood voor zijn baas de firma B. erop uit trok. Hij was tevens in het bezit van eenige kwitanties, welke geïnd moesten worden Toen de jongen echter 90 gulden had ontvangen liet hij carrier en baas in den steek en ging op stap. Er volgde aan gifte bij de politie en vanmorgen is de loop jongen in zijn woning aangehouden. Het geld was echter opgemaakt. Aangiften van 6 Mei 1939. BEVALLEN: A. Grethe—Viaser z. M. Pij per—van der Neut d. - W. G. Lammers—van Batenburg z. - C. E. J. de Waard-Krijgsman d J. H. Lagerwaard—Jonkers z. W. A. Kei ler—Jagers d. J. A. Machielsen—Smits z. B J. van der Sluisde Lang d. A. ten Pierik —Vos d. C. J. M. Elie—van der Eerden z. J van Voorden—Kolkman z. A. H. de Bij 11 Nachenius—Erkelens d. M. Blommesttjn—Ver waal d. F. C. A. Koevoets—van Benthem z. B. Baayvan der Klein z. J. Coenders van Prooyen d. B. P. de HeldBoer d. A. T. Vosmeervan' der Ent d. OVERLEDEN: G. Bloetjes ongeh. man 85 j. j p. a. Luken wed. v. A. de Graaf 00 j. E. H. Wustandt ongeh. man 47 j. J. E. Rutte- man wedr. v. A. C. Nome 53 j. L. Janssen man v. C. J. Scheers 73 j. - D. v. Herpen wed. v A M. Fel g Am 85 j. M. E. Metz vrouw v. L. Ohler 72 J. - N. v. Wittene ong. vr. 70 j. G G. aree wed. v. H. J. Jansen 83 j. E. Wes- seling wed. v. F. Hallerbach 60 j. J. Blokzeijl wedr v. J. A. Gall 86 j. M. A. Termijn wed. v. E. Schriel 84 j. G. T. Mumm wed. v. G. Hall 53 j. Men zal zich het buitengewone schouwspel herinneren, dat verleden jaar tijdens de ju bileum-feesten van H. M. de Koningin te zien is geweest op de Maas. Een achttal sche pen van de vloot van „Piet Hein" werden toen op de natuurlijke grootte voor een ach tergrond van historisch Rotterdam aan het publiek getoond en duizenden menschen hebben zich dag aan dag langs de kade be- wogen om van dit zeldzame tafereel te ge nieten. Nadat een viertal dezer schepen verleden najaar nog eenige weken voor het publiek ter bezichtiging was geweest in de Achter haven te Delfshaven in de onmiddellijke nabijheid van het standbeeld van „Piet Hein" en diens geboortehuis gedurende welken tijd 5600 betalende bezoekers de schepen hebben bezocht, zijn zij voor de wintermaanden op de verschillende bouwwerven opgeborgen gebleven. Thans heeft de commissie, welke hun tijdelijke instandhouding behartigt, besloten, dat de schepen gedurende de zomermaanden weder ter bezichtiging zullen worden gesteld en drie der schepen zullen plaats nemen in het hart van Rotterdam n.l. aan de Zuid zijde van de Blaak. Deze schepen zijn: Het Admiraalschip van Piet Hein de „Nep- tunus", een driemast pinas-schip groot 230 last bewapend met 28 stukken. Het jacht van oorlog „De Roode Leeuw", bewapend met 12 stukken, welk schip ook inwendig geheel historisch is ingericht en aan boord waarvan het publiek tegen een zeer matigen entree prijs zal worden toegelaten. Het Advies- Jacht ,,'t Vliegend Hert" bewapend met 10 stukken. Ongetwijfeld zullen deze schepen ook in oud Rotterdam een zeer schilderachtig ta- freel vormen en men hoopt, dat ook het bezoek aan boord, hetgeen vooral voor de jeugd een zeer leerzaam beeld geeft van het leven der oude zeevaarders, zich in een groote belangstelling zal mogen verheugen. Er zal worden zorg gedragen dat de vloot voor de Pinksterdagen ter bezichtiging ge reed ligt. Het programma van de Cineac bevat deze week aan buitenlandsche actualiteiten o.a. de rijksdagrede van Hitier, de invoering van den dienstplicht in Engeland, de onafhan- kelijksfeesten te Luxemburg en de Lind berghs in Amerika terug. Wat de binnenlandsche actualiteiten be treft, nemen de verjaardag van prinses Ju liana en de vlootdemonstraties te Rotter dam de voornaamste plaats in, terwijl het sportieve gedeelte wordt gevormd door het winnen van de CJup-final door Portsmouth. In de serie „De strijd om het bestaan" wordt een fraaie documentaire film „Een drama tusschen woestijnbewoners" ver toond, terwijl het programma wordt gecom pleteerd door een gekleurde teekenfilm „Donald Duck voor de radio" en een aardige rolprent „Hoe een Amerikaan New Vork ziet". Gisteravond omstreeks kwart over elf is op het kruispunt PutschelaanMaashaven een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee personen gewond zijn, van wie één zeer ernstig. Ter hoogte van genoemd kruispunt-' wandelden de heer en mevr. C. Van Winger denvan Kouferden, wonende in de Fuchsia straat 10. Bij het oversteken van de Putsche laan is het echtpaard aangereden door een motorwagen van lijn 2, bestuurd door den 40-jarigen P. de R. uit de Vlasakkerstraat. Man en vrouw liepen tegen de tram op en kregen een hevigen slag van het linkerge deelte van het voorbalcon, waardoor beiden een eind weg werden geslingerd. Spoedig was medische hulp aanwezig. De man was tegen het hoofd getroffen en had een sche delfractuur bekomen, terwijl de vrouw een hersenschudding had opgeloopen. Beide slachtoffers zijn per auto van den G.G.D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Cool singel, waar zij ter verpleging zijn opge nomen. De toestand van den man is zorgwekkend, ofschoon hij hedenmorgen nog in leven was. dingen en het derde tiental van de Chr. Dam- bond. De voorloopige uitslag 88 volgt hier onder: V.F.C. Chr. Dambond P. de KokS. J. Leentvaar 20 G. HofmanJ. van Prooyen 02 J. ZonneN. Bossche 02 C. de LigtJ. Keijzer 11 C. van OeverenF. van Boven 20 N. OliemanA. Vaandrager 11 C. OliemanA. C. Dolder afgebr. B. v. d. HarstJ. W. N. Hageraats 02 H. GoedendorpH. J. Knol 20 'W. C. VerharenC. A van Os afgebr. Voorloopig totaal 88 Vermoedelijke uitslag 128 ten gunste van de Chr. Dambond. Beide tientalen telden een Zaterdagavond had voor de 4de klasse club competitie de ontmoeting plaats tusschen het tweede tiental van D.O.S. en het vierde tien tal van C.D.A. Eerstgenoemde won met 17—3 als volgt: D.O.S. C.D.A. A. van BeekA. Heine 11 Joh. LoeveP. van Baarle 11 J. van BergenG. Leek 20 L. J. SiepmanP. Schriel 11 L. Spekn. 020 C. de Klerk—C. Hoog 2—0 W. BiSchW. van der Linden 20 F. KrüterTh. Fulpen it20 A. van DamP. Snijder 20 N. VerzijdenS. Klomp 20 Totaal 173 D.O.S. had één invaller; C.D.A. verscheen met negen spelers. Vervolgens eindigde de wedstrijd tusschen de derde tientallen van C.D.A. en S.D.R.Z. in een gelijk spel 10—10. De juiste uitslag was: C.D.A. C.D.R.Z. Jac. VerveenD. Woerlee 20 S. Klomp—P. Hoornweg 1- J. Kievit—C. Feenstra 0—2 A. BurggraaffJ. v. d. Akker 2—0 J. VerveenP. van den Akker 1—1 W. n. o.N. Peereboom 02 J. C. Zaanen—J. Moret 2—0 F. Fulpen—N.N0—2 C Z aanen—P. Ponsen 2—0 ,J Lakerveld—W. Knuist 0—2 Totaal 10-10 Tenslotte speelden te Vlaardingen tegen el kander het eerste tiental van V.F.C. te Vlaar- Voor het R. K. Schaakverband vond 4 Mei j-1. in de „Rustburcht" de ontmoeting plaats voor het club Kampioenschap van het R. K Schaakverband tusschen de eerste tientallen van S.B.V. (Schiedam) en Rotterdam Zuid. Deze ontmoeting werd door laatstgenoemde met groote cijfers gewonnen; De gedetailleerde uitslagen luiden: R'dam ZuidS.V.B. 1. J. v- RossumDrs. P. Willems.... ^2 2. H. HijgemannD. Rensman10 P. HouwelingJ. de Jong 10 4. B. de RonJ. v. Oostrom10 5- J. SchulpW. Steenhouwer10 6. F. v. AaienE. Linnenbrink10 7. A. v. RossumA. Sprong 10 8. J. MensA. de Jong 10 9. S- Driel-VisD. v. Hees 10 10 J. DriesW. v. d. Klink 10 Hedenmorgen is in de kerk van O L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen en den H. Ignatius aan den Westzeedijk te Rotterdam de plech tige Uitvaartdienst gehouden voor den Vrij dag j.l. overleden Pater G. Bloetjes S. J„ ka pelaan dezer kerk. Zondagmiddag was het stoffelijk overschot naar de kerk gebracht en duizenden zijn in den loop van den middag komen bidden bij de lijkbaar van dezen zoo beminden priester en gezienen biechtvader. Zelfs in den dood had de 85-jarige grijsaard de houding be waard, waarin hij de laatste twintig levensja ren bijna onafgebroken in den biechtstoel heeft doorgebracht, luisterend naar de zwak heden der menschen en sprekend over Gods oneindige goedheid. Zondagavond te half acht werden de met ten gehouden, waarbij agens was pastoor H. A. J. Janssen S. J., met assistentie van pater A. Th. Hulsebosch S. J. en pater P. L. Theu- nissen S. J. Cantores waren kapelaan A. J. M. Kat en kapelaan B. J. M. Dorbeck. Hedenmorgen te half tien vingen de lauden aan, waarbij kapelaan A. J. M. Kat en kapelaan J. B. Karskens als cantores fungeer den. k. Het priesterkoor was in plechtigen rouw- tooi gehuld. Na afloop van de lauden werd de kist ge sloten en daarop neergelegd de biechtstola van den overledene met den kelk, de twee symbolen van dit zoo bij uitstek priesterlijk beleefde leven. Rond de lijkbaar hadden de geloovigen plaats genomen. Leden van kerk- en armbe stuur en de overige parochseele organisaties woonden allen dezen Requiemdienst bij. Op het ruime priesterkoor hadden de priesters plaats genomen. We merkten er op mgr. dr. J. Witlox. hoofdredacteur van „De Maasbode" Pastoor H. J. C. Haver, Pastoor H. J. C. v. d. Burg, Pastoor G. J. H. Kerkvliet, Pastoor L. J. A. Oorsprong O. P., Pastoor F. J. Zantvoort O. F. M„ Pastoor H. B. P. Drenth, Rector P. J. Maas, Rector D. van Heel O. F. M., Pas toor Th. Kok en voorts zeer vele kapelaans. Ook onder de clergé van Rotterdam en om geving telde Pater Bloetjes vele poenitenten. Uit Utrecht was overgekomen Pater L. Bon- nike S. J„ oud-pastoor van den Westzeedijk, thans pastoor van de St. Aloysiusparochie te Utrecht, welke indertijd door Pater Bloetjes is gesticht. De heer J. Jongerius vertegen woordigde het kerkbestuur dezer Utrecht- sche parochie. Het versterkte zangkoor der Westzeedijk kerk zong, onder leiding van den heer J. Lucas de Requiem van Perosi. Na afloop van de H. Mis besteeg de zeer- eerw. heer H. J. Kuyperi rector van de ka pel van het Allerh. Sacrament, den kansel voor het uitspreken van de lijkrede. Gedachtenisrede van Rector Kuyper. 9 y2—% R'dam-Zuid even borden wit. Door deze overwinning heeft R'dam-Zuid het kampioenschap practiseh veroverd. Al leen een overwinning van ^§§£r J|rk^r op de Hoogstraat, Toren" zou een beslissingswedstrijd m lijk maken. De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden luiden: 3e Afd., Ie ronde: CVV 6—Overmaas 4 12; CVV 4Dindua 3 20, DEH 2 Soag 1 0—1, DCL 4SDV 1 0—1. 2e Afd., voorronde: Coal 2DHZ 2 12. De uitslagen van de seriewedstrijden van G.V.R., gisteren gespeeld, luiden: Bloemhof 3—RDM 4 2—3, Bloemhof wint met straf schoppen; EDS 2SMV 2 24, DRLSMV 30, NHS 2Saturnus 2 33, NHS wint met strafschoppen; NestoroGVR uitgest; Singelkwartier—Charlo is 2 gew. geg. Singelkwartier; NHS 3CVV 5 05, 5Overmaas 5 23. door DHZ De Rennersvereeniging Apollo heeft gis- teren een prestatierit gehouden op het tra ject van Waddinxveen voor de klassen A en B. De uitslagen zijn: Klas A: 1 J. Akeleien, 2 A. de Vries, 3 J. van Santen, 4 C. Bol. Klas B: 1 Akeleien, 2 Rosebrand, 3 Mos man, 4 P. Post, 5 G. de Graaf, 6 J. de Graaf, 7 Mulders. Fortitudo et decus indumentum ejus, kracht en minzaamheid is zijn gewaad. (Spreuken 31 25.) Toen de doodstijding van Pater Bloetjes ons bereikte, wisten wij, dat God een innig vro men priester tot zich genomen had. Vereend rond de baar, waarop zijn stoffelijk omhulsel is neergelegd, hebben wij door het H. Mis offer de eeuwige rust gevraagd voor de ziel van hem, die ons is voorgegaan met het tee- ken des geloofs. Als wij hier een kort woord spreken is het niet om een zinledige lofprij zing, maar om in hem onzen Hemelschen Vader te verheerlijken. Ieder, die met Pater Bloetjes in contact is gekomen, moet onder invloed zijn gekpmen van zijn eenvoud en goedheid. Deze twee deugden, zijn goedheid als mensch en zijn eenvoud als priester> doen ons denken aan het woord van Jezus over Nathanaël (Jo. 1 47) Dit is een waar Israëliet, waarin geen bedrog is. Als er iemand was, in wien geen bedriegelijkheid was, dan Pater Bloetjes, die de menschen en de dingen dezer wereld slechts zien wilde onder het licht des geloofs Vandaar ook die goedheid. Nooit ontsnapte hem een hard woord of een ongunstig oor deel over wien ook. Hij was altijd vol be grip en goedheid en deed ons steeds denken aan het woord van den Apostel Jacobus, dat hij, die zijn tong weet te beheerschen, een volmaakt mensch is. Immer was hij vol groote goedheid tegen over ieder en allen, vooral tegenover de lievelingen van Christus: de kinderen en de armen. Wat heeft hij hier en op andere plaatsen voor goed gedaan aan minzame liefdadigheid. Vaak worden menschen hard en stug door de ondervinding, door de ontgoocheling van het leven. Meer dan een normale menschen- leven lang heeft Pater Bloetjes in het leven verkeerd, maar hij is nooit verbitterd of ver hard. Meer dan zestig jaren lang heeft hij het oor geleend aan menschelijke ellende, maar als vrome priester, heeft hij het ver trouwen in de menschen behouden en is hij altijd goed en mild gebleven, ja goeder en milder geworden, hoe ouder hij werd en hoe dichter hij bij God kwam. Was het deze ster ke goedheid en milde eenvoud niet, welke zoo talloos velen tot hem deed komen Hij was de biechtvader, niet alleen van zijn parochie, maar van heel Rotterdam. Als kapelaan, als seminarie-leeraar, als pastoor heeft hij veel gewerkt, maar later trok zich zijn geheele activiteit terug tot zijn biechtstoel, welke activiteit daarmede even wel niet verminderde, doch vermeerderde door intensiteit. Aan die priesterlijke taak van biechtvader heeft hij zich geheel ge geven. Nooit was den hoogbejaarden, zwak ken grijsaard die gang naar den biechtstoel te zwaar. Hoe vaak hij ook werd geroepen- Nog sterker dan door zijn woord, heeft Pater Bloetjes door zijn voorbeeld tot ons gesproken. Getrouw aan het woord bij zijn H. Pries terwijding, welke hij in 1876 ontving, is hij als een andere Aaron gestorven op de wacht in den tempel. Enkele uren nadat hij den biechtstoel had verlaten, is hij opgegaan van dit aardsche tot God. De eenvoud en minzaamheid, welke dezen priester bij uitstek sierden, waren geen ge volg van een gebrek aan kracht, neen, het waren bloemen, ontloken op den akker van een door hard zelfbedwang doorploegd zie- beleven, waardoor hij zich geheel vereenigde met God. Steeds heeft hij de strakke lijn van zijn levensdoel voor oogen gehouden. Hij was een eer voor het priesterschap, een sieraad voor de Sociëteit, een vreugde voor het christen volk, deze eenvoudige van hart, maar groote van ziel. Eenvoudig als zijn leven is ook zijn ster ven geweest. Midden in den nacht staat hij op om zijn medebroeders te waarschuwen, dat hij sterven gaat, hij ontvangt vol gods vrucht, geheel helder van geest, de H.H. Sa cramenten en sterft dan rustig eenige oogen- blikken later. „Ecce ego, Domine, quia vocasti me." Hier ben ik, Heer, Gij hebt mij geroepen. Met deze woorden moet hij voor zijn Meester zijn getreden. Zijn leven was voor de priesters een ver maning, voor de geloovigen een voorbeeld, voor allen een lichtend spoor, dat voert van deze aarde recht naar het hart van God. Ave, pia anima, sta Gij ons bij bij God en wees zooals gij goed zijt geweest op aarde, ook goed voor ons in den hemel., Na deze treffende en zeer gevoelvolle woorden van rector Kuyper werd het „Li bera" aangeheven en volgde de absoute. Onder het zingen van het „In Paradisum" werd het stoffelijk overschot van den be minden heiligen priester de kerk uitgedragen. Hedenmiddag is het op het kloosterkerkhof der Paters Jesuïeten te Mariëndaal bij Grave aan den schoot der aarde toevertrouwd. Pas toor Janssen verrichtte ook hier de absoute met assistentie van pater A. Hulsebosch en pater H. Sterneberg. De communiteit van Mariëndaal deed een plechtig uitgeleide. Zaterdagavond is van den achtergevel van het oude stadhuis een vrij belangrijk stuk steen naar beneden gekomen, gelukkig zon der iemand te treffen. Dit mag wel een gelukkig toeval heeten, gezien het zeer Medegedeeld wordt, dat de agent van po litie, J. van den Heuvel, die enkele weken geleden na de aanrijding op den Grindweg in het Ziekenhuis werd opgenomen met een rib- en sleutelbeenfractuur, die inrichting thans heeft kunnen verlaten. Het zal echter nog geruimen tijd duren eer hij zijn functie weder kan vervullen. De 18-jarige H. de R. die bij dezelfde aan rijding een hersenschudding en een oorwond bekwam, is nog niet hersteld. De bouwpolitie is er aanstonds toe over gegaan een onderzoek in te stellen- Aange zien bleek, dat nog meerdere steenen los zaten, is in afwachting van verdere maat regelen het trottoir langs den achtergevel van het oude stadhuis met hekken afgezet Gisteren hebben de Vereenigde Veteranen van Nederland een nationalen koers gehou den van 62 K.M., rond de Meern bij Sas- senheim. De uitslagen waren: Klas A: 1 Sluyter, Amsterdam, 1 uur 47 m.J 2 Schermer, den Haag, 3 Huivenaar, Am sterdam, 4 Pronk, Den Haag, 5 Kruisheer, Amsterdam, 6 Laman, den Haag; 7 de Waag, Rotterdam; 8 Breedveld, Rotterdam; 9 Aart- sen, Rotterdam; 10 Stoops, den Haag. Klas B: 1 Koppe, Amsterdam, 1 uur 47 m- 4 sec.; 2 Draayer, Amsterdam; 3 Boon, den Haag; 4 Stoeltie, Amsterdam; 5 Beeke, Haarlem; 6 Roks, den Haag; 7 Verdonk, den Haag; 8 Koopal, Rotterdam; 9 Vroegop, den Haag; 10 van Deutekom, den Haag. De Hage naar Corino moest in deze afdeeling den strijd staken wegens een ernstigen val, waarbij hij een sleutelbeenbreuk opliep. Klas C: 1 Schenk, Rotterdam, 2 uur 1 m 2 Spierenburg, Amsterdam; 3 Gerritse, Am sterdam. Speelseizoen gesloten met opvoering van ,,'n Wespennest". De R. K. Tooneelgroep „Magna Pete" heeft gisteravond het speelseizoen 193839 be sloten met de opvoering van J. W. v. d. Hei den en Henk Bakker's blijspel in drie be drijven: ,,'n Wespennest" in gebouw Palace en reeds bij voorbaat kunnen wij vaststel len, dat deze opvoering zeer geslaagd mag worden genoemd. Een uitstekend bezette zaal heeft zich bijzonder vermaakt met het vroolijke spel der groep en toonden dit door een welverdiend applaus. Het blijspel van v. d. Heiden en Bakker, dat ten tooneele werd gebracht, Is opge bouwd op het zeer dankbare en daarvoor reeds veel gebruikte en soms misbruikte gegeven van het „leugentje-om-bestwij, dat, eenmaal uitgesproken en consequent volgehouden, tot de dolste situaties kan leiden, vooral als het tot gevolg heeft, dat een vrijgezel zich plotseling tot gemaal van een charmant vrouwtje ziet gebombardeerd, terwijl de ware heer des huises, de rol van „paying guest" moet vertolken. De leden van „Magna Pete" hebben, zooals gezegt, van dit vroolijke geval een even vroolijke vertolking gegeven, al speelde de zoo gevreesde „Bühnenfieber" hen, vooral in het eerste bedrijf wel eens parten, hetgeen voordracht en minnen enkele malen afbreuk deed. Van de acteurs verdient op de eerste plaats vermelding Jo de Knoop, die na een aarze lend begin, er weer spoedig steeds beter „in kwam" en zijn rol van Fred Verduin, die zich van liefhebbend echtgenoot plots gede gradeerd zag tot „paying guest" en willoos slachtoffer van een mannenjagende jonge juffrouw, bijzonder relief verleende en ver volgens Nelly Clasquin als Petronella, die het huwelijk als het meest geschikte middel beschouwde, om met haar dichterlijk aange legde natuur uit het aardappelenkeldertje van haar ouders te ontsnappen. Ook Jo Ju'-ay als Hans Nijhoff, de huis vriend, die met een liefde-op-het-eerste- gezicht het zijne er toe bijdraagt, om de ver wikkelingen nog te vergrooten en Gré Haa- zer, het enfant terrible van de familie Koe man, leverden verdienstelijk werk, evenals Marie Buskens én Trude van Heel en Tonny Verpoort als Loeki Verduin, die echter, daar zij een zwakke stem heeft, meer dient te accentueeren. Feitelijk was er in de heele rolbezetting slechts één zwakke plek, namelijk Hetty Nij- pels als Flip, eenige zoon van de familie Koeman en dit is haar eigenlijk niet kwalijk te hemen, aangezien het slechts zeer enkelen actrices, na ingespannen studie mogelijk is een jongensrol overtuigend voor het voet licht te brengen. We verwachten dan ook, dat de groep „Magna Pete", welke over zulk goed men- schenmateriaal beschikt, spoedig haar krach ten zal beproeven op een serieuzer stuk, dat beter dan ,,'n Wespennest", de acteurs in staat stelt, hun kwaliteiten te toonen. De tooneelaankleeding het stuk behoeft slechts één decor, hetgeen voor amateurs, die over het algemeen slechts over beperkte middelen beschikken, een groot voordeel is was goed verzorgd, zij het naar onzen smaak wat te druk, (Teekeningen zonder lijst plegen nu eenmaal niet in een villa op de Veluwe aan een gordijn te bengelen) evenals costuums en kapwerk. De regie, welke berustte bij Leo J. Beuger, heeft zich goed van haar taak gekweten, hoewel er o.i. beter op dient te worden ge let, dat tijdens een monoloog de acteur, die stil spel levert, zich meer op zijn gemak kan voelen. Al met al een geslaagde opvoering, waar mee het talrijke publiek zich zeer inge nomen toonde. Na Thalia, de muze van het blijspel, was het de beurt aan haar zuster Terpsichore en nog lang bleven de aanwezigen in gezellige reünie bijeen. en H. C. van Krimpen, 33 jaar, te Dussen. GETROUWD: C. Andeweg, 32 jaren, te Ridderkerk, en R. R. Pleijzier, 26 jaar, te IJs- selmonde; L. A. Vos, 25 jaar, te IJsselmonde, en D. C. Goosen, 22 jaar, te IJsselmonde. OVERLEDEN J. de Regt, 72 jaren, echt- genoote van J. van der Burg; H. J. van Wijk, 76 jaar, echtgenoot van J. A. van Dort. Gisteren heeft de Rennersclub Rotterdam een peletonrit gehouden voor de klassen A, B en C. De uitslag was: Klas A, afstand 85 K.M.: 1 C. Smits, A. v. d. Berg, 3 H. Bakker, 4 J. Bloem, I N. Verheul, 6 C. Schenk. Klas B, afstand 85 K.M.: 1 F. Rietveld, 1 G. Rook, 3 M. Beute, 4 G. de Reus, 5 Ca boret. Klas C, afstand 60 K.M.: 1 MeTk, 2 de Lange, 3 T. Verbuys. Gisteren heeft de Zuid-Hollandsche Wie lerfederatie op de Alexanderbaan wedstrij den gehouden. De uitslagen daarvan zijn: Klassementswedstrijd voor juniores: i Koks, 2 Okhuyzen, 3 van Straten. Sprintwedstrijd: 1 J. de Groot, Leiden; 2 J. Schuier, Leiden; 3 H. Jansen, Den Haag- Eigen kracht-wedstrijd, verreden in vier series: 1 Bernards, Feijenoord R'dam; 2 van Tiggelen, Rotterdamsche Leeuw; 3. J-a Groot, Leiden; 4 H. Weber, Rotterdam; 5 J- Buyse, Rotterdam. Op Hemelvaartsdag zal de Zuid-Hoiiana- sche Wielerfederatie wedstrijden houden op de Feijenoordbaan aan den Krommen Zand weg te Rotterdam. Gisteravond is de 27-jarige mej. O. van Vark, wonende aan den Waalweg 80 te Rijsoord op den Dordtsche Straatweg aange reden door een fietser. Zij bekwam een sche delbreuk en is per auto van den G.G.D. ver voerd naar Bethsaïda, waar zij in ernstigen toestand is opgenomen. POSTZEGELAUTOMATEN. Sinds eenige dagen zijn aan de zijmuur van het postkantoor aan de Korte Weistraat een tweetal pastzegelautomaten aangebracht. Vermoedelijk zal het wel de bedoeling zijn door middel dezer toestellen, postzegels ver krijgbaar te stellen. Thans behoeft men dit nog niet te probeeren daar beide apparaten het woord „ledig" vertoonen. DE TEERSPROEIER. Met de door B. en W- aangekochte téer- sproeier is Vrijdagmiddag een proef geno men op de Wal. Het apparaat is voorzien van een handpomp, waarop een slang met spuit is bevestigd. Hierdoor is het mogelijk veel vlugger en voordeeliger te werken dan met de tot heden toegepaste methode, waarbij de teer over den weg uitgestreken moest worden. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor alhier en het daar onder behoorende ambtsgebied, is geduren e de maand April ingelegd 21.690,51 en terug betaald 25.362,31. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer l550?:.^ GEVONDEN VOORWERELD- Dop van auto, zilveren vulpotlood, twee paar bruine veters, damesportemonnaie, jongensjasje, halsketting, krie santje, bril met montuur. Inlichtingen aan net politie bureau. BURGERLIJKE stand. GEBOREN Geertrui, dochter van J. W. van der Velden en J- J- van Eyk; Antonius Adrianus Maria, dochter van A. F. van. Breu- kelen en van A. «- Straver. ONDERTROUWD M. Westerweel. 37 jaar en T. de Bruin, 29 jaar. GEHUWD A- O. Pompe, 25 jaar en A. C. van Engelen, 19 jaar; E. B. Dubbeldam, 21 jaar en M- Riedler, 28 jaar. OVERLEDEN Abraham Verheij, 71 jaar. Ten nadeele van mej. G. H. K. uit de Rubensstraat, is op de markt aan den Goud- schesingel Zaterdag een tasch gestolen, in houdende een portemonnaie met 4 gulden. VERKIEZINGEN. De groslijst van de A. R. Partij voor de a.s. raadsverkiezingen luidt als volgt: 1. C. van Rij Sr. (aftr.); 2. M. Hagendoorn; 3. A. Luyendijk (aftr.); 4. H. Maaskant; 5. P. J. Malade; 6. G. Elzerman; 7. Th. Bontenbal; 8- Joh. Hoving; 9. P. J. van der Leer; 10. P. Visser; 11, A. U. van Grevenstein; 12. G. Ouwens; 13. H. J. van Rietschoten; 14. P. G. Lodder. GEBOUW GEMEENTEBEDRIJVEN. In verband met het overlijden van den administrateur der gemeentebedrijven zal voorloopig nog nier worden overgegaan tot den bouw van een gebouw voor de admi nistratie rezer bedrijven op het gemeenteter rein aan den Koninginneweg. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN Dirkje, dochter van L. Cok en C. Harmsen; Eleonora, dochter van P. C. den Boer en W. G. Heiden. ONDERTROUWD J. Misset, 25 jaren, te Hilversum en P. Kooijman, 22 jaren, te IJs selmonde; R. de Winter, 20 jaar, te Rotter dam en J. M. van Zwol, 18 jaar te IJssel monde; J. v. d- Vorm, 29 jaar, te IJsselmonde EERSTE EIERENVEILING. Vrijdagmiddag 4 uur bad aan de C. G. V. V. „Berkel en Rodenrijs" G.A. te Berkel 611 Rodenrijs de eerste eierenvëllingpmts, tot welker oprichting besloten was op een ver gadering gehouden met de pluimveehouders en het Bestuur van genoemde Veilingveree- niging op Vrijdag 31 Maart 1939. De voorzitter der Veilingvereeniging de heer A. Klapwijk Azn. hield een kort ope ningswoord. Spr. heette allen hartelijk welkom en zet te het doel van het samenzijn uiteen n.l. het publiek verkoopen van eieren. Spr. memoreerde dat het nu 30 jaar gele den was. dat het bestuur er toe overging in Berkel groenten te veilen. Daar er onder de leden ook waren, die zich op pluimveeteelt gingen toeleggen, om zoodoende hun inkomsten te verbeteren of te verhoogen, besloot het Bestuur om aan de ledenvergadering een voorstel te doen om eieren te gaan veilen. Dit werd dan ook met bijna algemeene stemmen aangenomen en na veel voorberei ding zullen wij thans, zei spr., de eerste,.; eierenveiling houden. Wij zullen ons best doen om èn koopman en aanvoerder tevreden te stellen, waartoe de eieren zullen worden geschouwd en ge wogen. Aan deze eerste veiling is nog een klei ne attractie verbonden en wel deze. de eer ste aanvoerder en de eerste kooper èn de grootste aanvoerder èn de grootste kooper en tenslotte de kooper, die de hoogste prijs be steedt zal een keurige Gloxinia cadeau wor den gedaan. Vervolgens gaf de voorzitter nog het woord aan den heer H. A. v. d. Lugt, die sprak als aanvoerder en bestuur en Di recteur hulde bracht voor het nemen van het initiatief tot deze veiling. Vol vertrouwen sprak spr. uit in de leiding, zoodat hij niet twijfelde of ook in de toekomst zullen onze eieren op zoo voordeelige mogelijke wijze verkocht worden. Vervolgens werd door den voorzitter bij loting aangewezen dat no. 51, D. Konings het eerste zou worden geveild. Deze eieren brachten 4.30 per 100 stuks op en werden gekocht door den heer A. Bak, Overschie, welke ieder een Gloxinia werd toegewezen. De hoogste prijs werd besteed door den heer J- J- J. Bos, groentenexporteur te Over schie, die voor 6 afdrukte en dus ook een Gloxinia kreeg, terwijl door den heer C. J. v d. Spek, eierenhandelaar te Zoetermeer de meeste eieren werden aangekocht. De meeste eieren werden aangevoerd door den heer L. de Gelder, die ook beiden een Glo xinia cadeau kregen. Op deze eerste velling was flinke aan voer en de prijzen varieerden van 3 tot 6 per 100 stuks. BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhaven is binnengekomen 't stoomschip Nordsee om te bunkeren. NOG GOED AFGELOOPEN. Zaterdag reed een tractor met aanhang wagen volgeladen met heipalen den Afrol op. Bovenaan gekomen brak de koppeling en met volle vaart ging de aanhangwagen den Afrol weer af. Het was tegen 9 uur, dus juist zeer druk, in verband met het aangaan der scholen, doch wonder boven wonder liep het ongeval zonder persoonlijke ongelukken af- Eerst bij den Ged. Biersloot kon de wagen tot stilstand worden gebracht. GESLAAGD. Te Den Haag slaagde bij de gehouden Machinistenexamens voor het diploma mo tordrijver de heer C. Spanjersberg, alhier.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2