HET EEUWFEEST van Phs. van Ommeren's Scheepvaartbedrijf N.V. DINSDAG 5k, xVIEI 1939 Receptie in den foyer van de Doelen. Aanbieding van het jubileum geschenk aan de gemeente Rotterdam. EEN JUBILEUM IN DE HAVEN. Pater van Rixtel 5 jaar aalmoezenier. .AMIC1TIA' usa Een succesrijke avond in Tivoli- Bovenzaal. INTERNATIONAAL BEZOEK AAN ONZE STAD. HANDELSONDERWIJS. ONGEVALLEN. MARIAHULDE DOOR DE KRUISVAART. ENTING TEGEN DIPHTHERIE. HET ONGEVAL AAN DEN GOUDSCHESINGEL. INBRAAKJE. GROENTENDISTRibutiE. 480e STAATSLOTERIJ. 3061 sols 3191 lllo 6318 BURGERLIJKE stand. c* Gisterenmiddag hebben commissarissen en directie van Phs. van Ommeren's Scheep vaartbedrijf N.V. ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan der onderneming gere cipieerd in den foyer van de Doelen. Hon derden prachtige bloemwarken in de groot ste verscheidenheid stonden in de wandel gangen en in den foyer opgesteld en gaven aan de rêceptie een zeer bijzonder cachet. Wist men niet beter, dan zou men hebben gemeend te vertoeven op een fraaie bloemen- expositie, welke terstond door opstelling en kwaliteit de harten zou hebben veroverd. En te midden van deze bloemenweelde hadden de vele geschenken, die de jubileerende on derneming had ontvangen, een plaatsje ge kregen. Bij den aanvang van de receptie heeft na mens het Hoofdbestuur van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel de heer ir. A. Plate, die vergezeld was van het mede hoofdbestuurslid den heer P. J. Spoorenberg, in een hartelijke toespraak commissarissen en directieleden den zilveren legpenning der maatschappij aangeboden, omdat zooals spr. zeide de maatschappij er prijs op had gesteld haar gelukwenschen vergezeld te doen gaan van een stoffelijk blijk van waardeering. De gedelegeerd commissaris der vennoot schap de heer nar. C. C. Gischler dankte voor •het geschenk. Hierna zijp honderden vertegenwoordigers van bevriende scheepvaartmaatschappijen zoowel uit het binnen- als buitenland en tal rijke personen uit andere handelskringen hun opwachting komen maken, 't Was een va et vieut van belangstellenden van wie mervïgeen de opmerking maakte, dat een beairsdag niet beter bezocht kon zijn. Ook de vice-admiraal J. F. Furstner chef van de Marinestaf en de voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel respectievelijk de heeren mr. T. P. v. d. Mandele en mr. W. F. Lichtenauer gaven acte der presence. Het geschenk aan de gemeente. Gisterenmorgen heeft het bestuur van Van Ommeren's Scheepvaartbedrijf N.V. het ge schenk, dat de maatschappij zich voorstelt ter gelegenheid van haar eeuwfeest de ge meente Rotterdam aan te bieden, in de ka mer van den- burgemeester aangeboden. Dit geschenk zal bestaan, zooals door ons werd medegedeeld, uit een monument, te plaatsen op het verkeersplein voor den tunnelingang aan den Westzeedijk. Een prijsvraag onder een zestal kunstenaars werd uitgeschreven, doch de jury was van oordeel dat geen der ingezonden ontwerpen een definitieve op dracht wettigde. Thans heeft de jubileerende maatschappij besloten twee der zes uitgenoodigde kunste- naarst tw. Radecker en Wezelaar uit te nóo- digen een nieuw ontwerp in te dienen, .waar voor aan beide kunstenaars een tijd van zes maanden is gegeven. Uit deze ontwerpen zal dan tenslotte een keuze worden gemaakt. Zaterdagavond is in dep grooten schouw burg een feestvoorstelling gegeven ter gele genheid van het 100-jarig bestaan der ree- derij vari Ommeren. Opgevoerd werd de re vue .honderd jaar van Ommeren" geschre ven door Charles Cócheret, regie mevrouw Nëttie van der Valk, muziek Wim Quispel, decors van den heer D. Elffers. Aan deze revue werkten behalve de leden van het per soneel, leden van de balletschool van mevr. Nettie van der Valk mede. De vrouwelijke hoofdrol werd vervuld door mej. Amy de Wilde, de mannelijke hoofdrollen door de heeren J. J. Horselenberg en D. Rijneke. De opvoering is een groot succes geworden. On der de a ezigen bevond zich de buitenge woon commissaris van het bedrijf de heer Phs. van Ommeren Jr. De president-commis saris, de heer Paul Nygh, was, zooals bekend, wegens ziekte verhinderd de feestelijkheden bij te wonen. Na afloop heeft de heer J. Kui- tert den medewerkenden voor 't groote suc ces dank gezegd en met bloemen begiftigd, waarna namens de directie de oudste direc teur de heet W. ten Broek, de groote erken telijkheid voor het gebodene heeft uitgespro ken en allen medewerkenden een souvenir heeft overhandigd. Gistermorgen zijn commissarissen en directie van Phs. van Ommeren's Scheep vaartbedrijf N.V. op het stadhuis versche nen ter aanbieding van het jubileumge schenk. Door mr. Gischler werd bij die ge legenheid de volgende toespraak gehouden tot den burgemeester. Dat wij liier voor u staan, vindt zijn reden in het feit, dat Phs. van Ommeren's Scheep vaartbedrijf, naar aanleiding van zijn hon derdjarig bestaan, er waarde aan heeft ge hecht, uiting te geven aan de waardeering en erkentelijkheid, welke het gevoelt jegens de stad, waarin het gedurende deze honderd jaar heeft gewerkt. In vergelijking met de zes eeuwen ontwikkelingsgeschiedenis van deze stad en haven, is de enkele eeuw van ons bestaan niet veel en toch is honderd jaar een heele tijd, vooral deze laatste honderd jaren, waarin de ontwikkeling met zulke snelle schreden is gegaan. In het raadhuis te Hamburg treft men een merkwaardige zaal aan. Zij is geheeten de Zaal van de Vier Republieken. Deze repu blieken zijn Athene, Rome, Venetië en Hol land. Dat was het Holland uit de Gouden Eeuw. Nadien is het bergaf gegaan, is er verval gekomen. Maar in de tweede helft van de vorige eeuw bloeit de ondernemings geest weer op Zeker, de omstandigheden waren Rotterdam gunstig, er woei weer een vrijere wind over de wereld. Alom werden oude handelsbelemmeringen opgeruimd. Rijnland en Westfalen begonnen hun indu strie te ontwikkelen. Maar ook Rotterdam zelf liet zich bij deze reveille niet onbetuigd. Ik herinner slechts aan 't graven van den prachtigen toegangs weg van Rotterdam naar zee, ook aan den man, die zooals het op een gebrandschil derd raam in uw Timmerhuis heet „groot voelde, groot dacht en groot uit voerde" en die met vooruitzienden blik Rot terdam den havenaanleg gaf, noodig om het snel groeiend verkeer meester te blijven. En als de baggermolens weg waren, verschenen de schepen en dan zette voor Rotterdam de phenomenale ontwikkeling in, die nog in verre toekomst de Verwondering van den historieschrijverr zal gaande maken, een ontwikkeling, die slechts in die van het moderne Amerika en Japan haar weerga yindt. Besluiten worden genomeni plannen wor den ten uitvoer gebracht, men staat even stil bij de wijzigingen en dan draait het leven weer in tempo, tempo verder. Die snelheid van leven demonstreert zich wel op zeer felle wijze in het jachtend bedrijf der havens. Toch moeten we vandaag we zouden met een reuze-megafoon voor de haven bekkens willen staan de aandacht vragen voor een jubileum van een der bekendste figuren uit de haven, den weldoener van zooveel duizenden schepelingen, den groot bewaker van de geestelijke veiligheid, den dag- en nachtzwoeger voor zielenkapitaal, aalmoezenier Patef Antoon v. Rixtel S.C.J. Maandag a.s. zal het n.l. al weer vijf jaar geleden zijn, dat Pater van Rixtel tot aal moezenier in de Rotterdamsche haven werd benoemd. Nog ligt ons kersversch in het geheugen de overdracht door Pater Laureanus O.M. Cap. van zijn functie aan den goedlachschen maar zich nog wat onwennig gevoelenden grooten seminarie-professor pater v. Rixtel S.C.J. Het was me ook een overgang van den professors-katheder in de zalen van de wijsbegeerte én andere hooge geleerdheden over te stappen op een hakkepoffertje tus- schen oceaanstoomers en elevators, studie fraters te verlaten en zich te begeven in een rookerig lokaal onder de zeelieden. Doch Pater van Rixtel, steunend op God en Maria en vervuld van een onbegrensden ijver voor het zieleheil, begon, greep in, sjouwde, smeekte, confereerde, kocht en. Enfin in die vijf jaar stelde hij een reCks daden van eerbiedwaardigen omvang. Vijf jaar havenaalmoezenier. We mogen zeggen: het waren Indische jaren. Maandag wordt dit lustrum gevierd. De jufiileerende priester recipieert zelfs het zal wel noodgedwongen zijn van half een tot half twee. Naturlijk op het Willemsplein. Heel wat felicitaties zullen hem geworden. Mogen velen daarvan een zilveren klank hebben. Want hij, die toch rijk van al zijn gaven geeft, heeft één gebrek: geldgebrek. Verstaat u dat Overzicht van de autoriteiten, die bij de plechtige onthulling van het f an Rossum-monument te Wittem aanwezig waren. Het is uit deze bron van energie en van durf, dat ons bedrijf in den loop van zijn bestaan heeft geput. Het is deze bron ge weest, die ons in staat heeft gesteld, van Rotterdam uit een krachtige internationale organisatie in West- en midden-Europa op te bouwen. Want waar wij kwamen in Engeland, Duitschland, Frankrijk, België of Finland, steeds deden wij de merkwaardige ervaring op, dat de wijze van werken, welke wij hier hadden geleerd, ook daar bruikbaar is, ook daar tot succes vermocht te voeren. Rotterdam maakt thans moeilijke dagen door. Er wordt in de haven grimmig om het bestaan gevochten. Er hebben na den oor log allerlei nieuwe denkbeelden postgevat, die de leiders van de bedrijven niet gaarne zien en die zij op den duur voor de praktijk onbruikbaar achten. Maar moeilijke dagen brengen ook vaak goede dingen voort en onder die goede dingen reken ik de groeien de saamhoorigheid, den grooteren burgerzin, de liefde, die er naast die voor het be drijf ook voor de stad is gekomen. Want het valt niet te verhelen, de tijd van het liberale individualisme, welke voor Rotter dam zooveel heeft gebracht, waaraan deze stad zooveel te danken heeft, valt van een zekere eenzijdigheid niet vrij te pleiten. Zij heeft groote bedrijven doen ontstaan, maar heeft tevens gebracht een geest van ver splintering, een geest van verbrokkeling, van ontevredenheid hier, van zelfgenoeg zaamheid daar, en dit zijn ondeugdelijke elementen om een „stad" te bouwen. Thans in deze moeilijke tijden is er meer concen tratie gekomen, meer aaneensluiting. De verschillende deelen van de burgerij begrij pen elkaar meer. Rotterdam bouwt weer aan zijn toe|:omst. Ons bedrijf verheugt zich in deze ontwik keling en wil er zijnerzijds gaarne een steentje toe bijdragen. Het weet, dat het stadsbestuur voor den stadsaanleg op het oude Hobokenveld bij de tunnel-traverse groote plannen koestert. Er is daar op den Westzeedijk een groot verkeersplein ont worpen, waarachter zich het nieuwe belas tingkantoor zal verheffen en rechts waar van genomen van de richting van de stad af het nieuwe Maritieme Museum zal ver rijzen van den t er Van der Steur. Ons bedrijf heeft besloten, ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan, aan de ge meente Rotterdam voor dit verkeersplein een gedenkteeken aan te bieden, een ge- denkteeken, dat op monumentale wijze uit drukking zal moeten geven aan de vooraan staande plaats van Rotterdam als havenstad, knooppunt en schakel in het wereldhandels- verkeer. Teneinde dit voornemen tot uitvoering te „de vooraanstaande plaats, welke zij als havenstad, knooppunt en schakel in het wereldhandelsverkeer inneemt". Getoetst aan dit trotsche gegeven, acht de jury geen der ontvangen inzendingen in die mate aan de opgave te beantwoorden, om deze ter uitvoering aan den opdracht gever voor te dragen. Als het meest deze opgave benaderend, beschouwt zij de inzen dingen „De Zee" en „Wereldhaven". Zij sluit daarom de meervoudige opdracht hier mede af en adviseert den opdrachtgever, de ontwerpers van de laatstgenoemde twee in zendingen in de gelegenheid te stellen, op nieuwe voorwaarden een tweede project te vervaardigen. Dat Rotterdam' hiermede een nieuw on opgelost vraagstuk krijgt, geloof ik echter niet. De inzendingen, met name die van den heer Raedecker en van den heer Wezelaar, vertoonen zooveel uitmuntende eigenschap pen, dat ik stellig vertrouw, dat hier iets goeds tot stand gebracht zal worden. Ik hoop dan ook, dat binnen niet al te langen tijd een definitief ontwerp aan uw gemeente ter uitvoering kan worden aangeboden en dat dit monument nog in lengte van dagen getuigen mag van de vooraanstaande plaats, welke ons tegenwoordig Rotterdam als haven in de wereld inneemt. Dankwoord van den burgemeester. De rede van mr. Gischler werd door den burgemeester als volgt beantwoord „Deze samenkomst vindt haar oorzaak in een verheugend feit. Voor alles moge ik deze gelegenheid aangrijpen om U, mijne heeren, geluk te wenschen met het 100-jarig bestaan van uw bedrijf, een jubileum, waarin ook het bestuur der gemeente, waar dit bedrijf is gevestigd, zich zeer verheugt. U hebt erop gewezen, mijnheer Gischler. dat een tijdvak van een eeuw in de geschie denis onzer stad, die zich reeds over vele eeuwen uitstrekt, toch nog niet zoo heel lang is. Daar zou ik tegenover willen stel len, dat beschouwingen over tijdsduur steeds zeer betrekkelijk zijn. Wanneer men eens zou nagaan, hoeveel bedrijven er in de af- geloopen eeuw in Rotterdam zijn opgericht, dan zou zeker blijken, dat een groot deel daarvan niet tegen den tand des tijds be stand is geweest. In dat licht bezien is een eeuwfeest reeds zonder meer een bijzonder heid en dat is het nog te meer, nu het een jubileum geldt van een bedrijf, dat een ont wikkeling heeft doorgemaakt als het uwe en dat nog geenszins teekenen van ouder dom geeft. U hebt een terugblik gegeven op de af- geloopeneeuw. De geschiedenis van onze stad, en die van uw bedrijf loopen in menig opzicht parallel. 1839 staat bekend als het „Amcitia", de tooneelsectie van de Man- neneongregatie der St. Ignatiuskerk van den Westzeedijk, heer Zondagavond voor haar do natrices, donateurs en vrienden in de Tivoli- Bovenzaal blijk van haar kunnen gegeven en wel op een wijze, die veel gezonde vroo- lijkheid in de volle zaal bracht en na het einde van ieder bedrijf een dankbaar ap plaus. Opgevoerd werd „Moppie", een vroolijk spel in vier bedrijven door Jan Everwijn, een stuk dat al talrijke opvoeringen heeft beleefd, zoodat wij ons over de kwaliteiten niet behoeven uit te laten. Men kan een stuk spelen met al het raf finement, aan geoefende spelers eigen, of zonder veel pretenties, echt als liefhebbers, die behalve anderen ook zichzelf willen amuseeren, echt opgevat als leeken-tooneel. Deze 'laatste methode heeft „Amicitia" op beminnelijke wijze gedemonstreerd, wat ech ter allerminst zeggen wil, dat er een cachet van minderwaardigheid op lag, integendeel. Er waren tooneeltjes, zooals tusschen Mop pie en Eddy, die behalve vermaak ook wis ten te ontroeren en de uiterst moeilijke scè nes aan de piano maakten in al haar pri mitiviteit een indruk, welke geheel in de sfeer paste- 't Was jammer, dat men op dit kleine tooneeltje niet erg uit de voeten kon. De meubelen stonden nu wel wat erg dicht op elkaar om nog behoorlijke speelruimte te bieden, vooral als er tien of meer per sonen tegelijk „op" waren. Dan stond men vaak zichzelf in den weg en ontkwam men niet aan een eenigszins rommeligen indruk. Toch heben we veèl waardeering voor mise- en-scène en algemeene leiding, al vonden we het nu juist niet noodig geweest om als chèque een blaadje uit een telefoonboek te gebruiken of als Bewijs van Nederlander schap een bewijs van toegang voor dezen avond. Intusschen: er waren ook aardige indlvi- dueele prestaties. De pantoffelheld Lambert van Epscheuten (Bern. v. d. Berg) wist zijn komische talenten vooral ook geldend te maken in stille momenten en hij was handig genoeg die gave eveneens aan te wenden, als het gefluister uit het „hok" niet gauw ge noeg tot hen doordrong. Césarine, zijn vrouw (Ria Fritsehy), hoewel wat klein van stuk voor deze rol, sloeg er zich kranig doorheen. Aardig getypeerd was Riet Sikken als doch ter Eva en Wijnand Nijs speelde een zeer aannemelijke Eddy. Den jonkheer (Nico Langen) hadden we gaarne een tikje fatte riger gezien, niettemin toonde hij in zijn scènes met Moppie begrip van samenspel. Jacques van Hees speelde een aanvaardba ren boef Linke Hein en Gré van Hees wist van haar dienstbodenrolletje iets aardigs te maken. Henri v. d. Water gaf een kostelijke karikatuur van een huisknecht te zien, ter wijl last but not least Moppie (Riet van Brederode) verraste met een onbevan gen uitbeelding en een naief-brutale opvat ting van haar rol. Gezamenlijk maakten de speelsters en spelers de opvoering tot een waar succes. Dat het publiek meer den tevreden was bewees het feit, dat dezen avond de hon derdste donateur kon worden ingeschreven. Vandaag bezoeken ongeveer zeventig deelnemers aan de te Scheveningen congres- seerende Union Internationale des chemins de fer onze stad. Deze vertegenwoordigers van vrijwel alle landen ter wereld zijn met een extra trein omstreeks 2 uur aan het Station D. P. gearriveerd, hebben van daaruit met touringcars een rondrit door de stad ge maakt en voornamelijk de nieuwe woon wijken in het Oosten en Westen bezichtigd. Als eindpunt van de rondrit gold de Oos terkade, waar een boot gereed lag voor een boottocht door de havens, aangeboden door de Stichting Havenbelangen en het Gemeentebestuur Onder technische voorlichting is een rondvaart door de havens gemaakt, met als eindpunt het s.s. „Zaan dam" van de Holland Amerika Lijn, waar de directie dezer maatschappij een thee aan biedt. Omstreeks 6 uur zullen de bezoekers per autocar naar het station D. P. rijden waarna de congressisten naar den Haag ver trekken. brengen hebben wij een commissie inge- Jaar van den eersten spoorweg in ons land; i i_i manr Ir» irola ort/4ni*a r\n7?r>VtIon ixroa Viof Viof steld en de volgende heeren bereid gevon den in deze commissie zitting te nemen de twee beeldhouwers professor J. Bronner en de heer L. Zijl, de kunsthistoricus dr. D. Hannema en de architect ir. A. v. d. Steur, van welke commissie ikzelf het voorrecht had, mede-lid en voorzitter te zijn. Deze commissie heeft zich in meervou dige opdracht tot zes Nederlandsche beeld houwers gewend, omdat het de meening der commissie is geweest, dat op de aangeduide plaats niet anders dan een door eigen land- genooten gewrocht kunstwerk mocht ver rijzen. De namen dezer beeldhouwers zijn M. Andriessen, L. Bolle, F. J. van Hall, Johan Polet, John Raedecker, H. M. Weze laar. De ingevolge deze opdracht Ingekomen zes ontwerpen zijn thans in Museum Boy mans opgesteld en teneinde U te toonen, wat bereikt is geworden, zou ik U willen verzoeken, zoo aanstonds met ons mee naar Boymans te gaan en daar de inzendingen persoonlijk in oogenschouw te nemen. Tot mijn spijt moet ik melden, dat de commis sie op dit oogenblik nog niet tot een defini tieve keuze uit de diverse projecten geko men is. De conclusie van het jury-rapport luidde Zij erkent de vele en bijzondere kwali teiten der ingezonden ontwerpen. Zij her innert echter aan de verstrekte opgave, welke luidde om voor Rotterdam, als op één na de grootste haven der wereld, op monu mentale wijze tot uitdrukking te brengen maar in vele andere opzichten was het het jaar waarin een nieuw tijdperk aanving. Inderdaad heeft in dit tijdperk de onderne mingsgeest tot groote daden geïnspireerd. Onze stad zelf is daar een voorbeeld van. r ontwikkeling* mg heeft er zelfs toe ge leid, dat onze stad het in haar aankleeding wat te nauw heeft gekregen en er allerwegen naar verruiming wordt gestreefd. Aan de pogingen van het gemeentebestuur om een nieuw uiterlijk aspect voor onze stad te scheppen, verleent uw bedrijf thans vrij willig steun. Namens het gemeentebestuur kan ik U de verzekering geven, dat dit ge baar van burgerzin ten zeerste wordt ge waardeerd. Moge het resultaat dan nog niet een definitievên vorm hebben gevonden, wij twijfelen er niet aan of voortgaande op de wijze, waarop dit uw initiatief tot dus verre tot uitvoerlr/ is gebracht, zal ook de laatste étappe op dezen weg met succes wor den bekroond. Aan U en uw medewerkers mogen wij dit ze ér zeker toevertrouwen. Het te plaatsen monument is bedoeld als een symbool van Rotterdam als havenstad. Dat dit een belangrijk gegeven is, behoeft hier niet te worden gezegd. U wil ik echter nog toewenschen, dat latere geslachten van Rotterdammers, dit monument bekijkende niet alleen zullen zeggen, dit is Rotterdam's symbool, doch tevens zullen kunnen zeggen „Bij haar honderdjarig bestaan, nu lang ge leden, schonk de thans nog zoo bekende firma Van Ommeren d't monument aan Rotterdam"* COMMISSIE VOOR VOORTGEZET Maandag 22 Mei vond de uitreiking plaats van de diploma's der commissie in de Han- delshoogeschool. Cursus scheepvaart- en transportbedrijf. Voor dezen cursus, waarvan het examen mondeling werd afgenomen door de heeren ir. W. Royer, drs. J- Paardekooper, P. van Riet en mr. R. Michielsen, slaagden 33 can- didaten van de 34, n.l. de heeren G. W. Acker, H. C. Bongers, A. J. Brouwers, W. de Bruyn, J. J. Bijsterveld, A. A. Couwenberg, H. W. van Gent, A. W. van Gremberghen, D. Haan stra, W. F. Heller, H. Hendrikson, G. van Herwaarden, A. J. de Jong, K. Kegel, S. Kei zer, J. A. Koning, P. E. J. Kroos, S. Lagen dijk, V. H. van Leeuwen, C. H. W. Mulder, M. Mulder, P. A. Raap, M. Rom Colthoff, P. Rotgans, G. M. Smits, L. Storm, W. A. Vee- nendaal, P. Vink, P. P. Visser, P. W. de Vries, F H. Willems, W. J. Wijenberg, Z. Zwiep. Industrieele bedrijfscursus. Het examen van dezen cursus werd mon deling afgenomen door de heeren prof. mr. F. de Vries, dr. E. J. Tobi, prof. mr. C. W. de Vries, drs. J. Paardekooper, E. B. W. Schuitema, dr C. Visser, ir. B. W. Berenschot. Van de 19 candidaten slaagden 13, n.l. de heeren C. van den Berg, W. H. P. den Brin- ker Jr., J. V. Buursema, A. van Es, P. E. J. Fölting, P. j. m. de Haan, C. de Haas, F. C. H- Hattink, H. C. Hijmans, G. Prins, P. van Renssen, A. W. Sluyter, J. J. J. Wortelboer. Van het eerste studiejaar gingen 46 cur sisten over naar het tweede studiejaar. In den a.s. winter zal behalve een eerste studie jaar ingelegd worden een verzekeringscursus en een bankcursus. De inschrijving hiervoor vindt plaats in September a.s. op het secre tariaat, Westzeedijk 145, tel. 52200 en 50924. In de Lijnbaanstraat is gisteren de 50 jarige fietser J. W. Wehrmeyer wonende Malie straat aangereden door een vrachtauto be stuurd door den 23-jarigen P. S. wonende Melkpad. De man bekwam een schedelbreuk en is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De 50-jarige M. v. d. Berge-v. d. Woude is gisteren in haar woning aan de Sophia- straat van de trap gevallen. Met een gapende hoofdwonde en een hersenschudding is zij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel over gebracht. Gisteren is de 12-jarige J, Heykoop wonende Eber Haezerstraat bij het spelen aan de Woiphaertsbocht tegen een bijwagen van lijn 2 opgeloopen. De jongen kwam te vallen en geraakte onder dien bijwagen. Md een hersenschudding en verwondingen hoofd en knieën is hij per auto van de G-G D- vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coo - singel. Op den Binnenweg is gisteren de 56- jarige C. de Bruin-Toussaint over een ba nanenschil uitgegleden. Met een rechter enkelfractuur is zij opgenomen in net zie kenhuis aan den Coolsingel. De 17-jarige J. J. van Beusekom wo nende Spanjaardstraat is gisteien op een bouwwerk aan de vierhavenstraat gevallen en heeft zijn rechter enkel gebroken. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Gisteren is op den Statensingel de 11- jarige G. v. d. Meer, wonende Nicolaas Zas- straat bij het oversteken aangereden door een personenauto, bestuurd door den 30- jarigen J. van E. De jongen bekwam een hersenschudding en is per auto van de G. G.D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Bergweg. Zondag hebben de Cohorten van Buurt schap West in de St. Elisabethkerk een grootsche en zeer geslaagde hulde gebracht aan Maria, de Koningin van de Kruisvaart. Tegen 3 uur kwamen de deelnemende groepen met haar kleurige vlaggen en voorafgegaan door tamboers bij de kerk aan. Het plechtig Lof, dat daarna volgde, werd gecelebreerd door den Buurt-directeur pater A. Timmers S.J. en afwisselend met het jongenskoor door allen meegezongen.' De directeur van het St. Elisabeth-cohort kap. L. Schinkel hield een treffende toe spraak, waarna door de schildknapen en aanvoerders aan de H. Maagd een bloemen hulde werd gebracht. Tijdens deze hulde werd door een der Kruisvaarders gedecla meerd en werd het „Ave Maria" van Cesar Franck ten gehoore gebracht. Na het Lof vereenigden allen zich in de Robert Fruinstraat, waarna voor de kerk op de Mathenesserlaan gedefileerd werd voor de Buurtleiding. Daarna werd de groep op den Heemraadssingel ontbonden. Onder de vele belangstellenden merkten wij nog op den Buurtbaljuw van Buurtschap Zuid. Deze dag is werkelijk voor Buurtschap West een groot succes geworden als spontane uiting van liefde en vereering voor de H. Maagd. Want onder Haar bescherming toch is, gelijk reeds geschreven, de Kruisvaart gesteld. De directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen- en Gezondheidsdienst vestigt er de aandacht op, dat de kostelooze inen ting tegen diphtherie van gemeentewege zal plaats vinden op Woensdag, 24 Mei a.s., des namiddags tusschen half drie en half vier, in de openbare school voor voorbereidend on derwijs Meidoornstraat 47. Daar de enting drie weken later herhaald moet worden om in voldoende mate onvat baarheid te kunnen geven, zal de tweede zitting plaats hébben op Woensdag 14 Juni a.s., terzelfder plaats en op hetzelfde uur. De noodige circulaires zullen worden uit gereikt aan de leerlingen der verschillende scholen voor voorbereidend en lager onder wijs, gelegen in het stadsgedeelte begrensd door Rotte, Schie en grens der gemeente Echter zijn ook andere kinderen dan zij, die in bedoelde stadswijk wonen of schoolgaan, welkom. Voor de enting komen in aanmerking alle gezonde kinderen, op den leeftijd van een tot ongeveer 10 jaar, tenzij zij reeds diph therie gehad hebben, of daartegen volledig werden geënt, Tevens worden Woensdagmiddag 24 Mei a.s., tusschen half drie en half vier, de kin deren, die drie weken tevoren in de open bare school voor voorbereidend onderwijs aan de Hugo de Grootstraat 119 voor de eerste maal geënt werden, daar voor de twee de enting terugverwacht. Inlichtingen zijn verder te krijgen aan het bureau van den Gem. Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst, Achterklooster 26 (tele foon 25000). Het ongeval, dat gisteren heeft plaats ge had aan den Goudschesingel is niet, zooals was opgegeven door de politie, veroorzaak door een tractor van de fa. H. H. Breysg®" door vestigd aan den Goudschesingel, maar een tractor van de fa. A. H. Breys z° Dijkstraat. Den afgeioopen nacht is er .^'J de firma M. aan de Kipstraat. 's bin nen gekomen via een dakraam' ermist wordt een bedrag van 25 gt>lden' In verband met zuHen de lokalen der groentedistributie volgende week geopend zijn op ag 31 Mei en Zaterdag 3 Juni, van 9—12 Ul» v.m. VIJFDE KLASSE VIJFDE LIJST Trekking van 22 Mei. ƒ1000 No. 1090, 6080, 11678, 11966, 16141. 400 No. 1553, 3623, 17354. 200 No. 2864, 6978, 8034, 8047, 9645, 13696, 15780, 18497, 20222. 100 No 4758, 5061, 6304, 7005, 9590, 10730, 11246, 12028, 12337, 13052, 15984, 16867, 16897, 17949, 18169, 20354. PRIJZEN VAN ƒ70. 1259 4397 1547 4541 1583 4587 1659 4739 1668 4812 1693 4879 1798 4928 1911 5013 1918 5027 1993 5047 2014 5102 2080 5132 2277 5149 2303 5151 2385 5303 2566 5327 2569 5328 2735 5416 2764 5447 2815 5507 2919 5704 2972 5827 3078 5841 30945934 3099 5975 3108 5984 3157 5999 3252 6003 3308 6074 3490 6140 3683 6161 3890 6218 3978 6392 4034 6511 4047 6652 4112 6779 4207 6820 4245 6979 6996 7052 7171 7222 7312 7390 7616 7660 7703 7723 7751 7766 7874 8262 8308 8377 8388 8480 8695 8732 8767 8801 8850 9008 9019 9023 9122 9183 9297 9407 9541 9704 10145 10194 10347 10362 10537 10562 10646 10729 10747 10760 11095 11144 11312 11344 11389 11420 11519 11546 11553 11685 11765 11829 11832 11941 11963 12137 12293 12373 12520 12782 12819 12830 12997 13024 13066 13211 13239 13336 13414 13432 13497 13531 13590 13679 13764 13772 13847 13864 13973 13984 14124 14203 14250 14318 14358 14411 14418 14531 14563 14612 14784 14971 14993 14996 15090 15190 15266 15268 15366 15384 15400 15407 15439 15522 15537 15674 15791 15818 15967 16082 16124 16168 16226 16466 16498 16515 16655 16675 16862 17085 17137 17359 17452 17487 17632 17688 17767 17857 18021 18036 18152 18233 18237 18543 18709 18847 18904 19111 19121 19149 19166 19222 19305 19551 19565 19573 19644 19922 19985 19994 20013 20043 20147 20208 20267 20353 20382 20399 20454 20546 20571 20588 20595 20625 20643 20673 20720 20798 20907 21023 21051 21067 21072 21213 21248 21250 21388 21432 21476 21540 21617 21621 21661 21904 21991 NIETEN. 1021 4058 1035 4070 1045 4170 1088 4176 1098 4181 1122 4201 1154 4214 1193 4236 1194 4291 1197 4346 1271 4373 1290 4463 1299 4464 1331 4473 1374 4474 1420 4496 1448 4515 1512 4578 1525 4580 1571 4598 1579 4638 1641 4673 1688 4697 1744 4716 1792 4760 1890 4777 1907 4791 1930 4899 1969 4910 1972 4913 1973 4925 1992 4966 2015 4994 2026 5014 2051 5024 2198 5030 2221 5078 2229 5204 2298 5240 2310 5262 2335 5285 2426 5306 2429 5325 2469 5362 2555 5414 2561 5451 2590 5498 2591 5502 2592 5505 2610 5509 2635 5513 2640 5519 2662 5522 2679 5564 2685 5572 2686 5599 2693 5638 2718 5654 2744 5726 2797 5740 2895 5787 3920 5857 2944 5866 3007 5889 3011 5928 .3023 5942 3197 6031 3261 6089 3265 6093 3270 6110 3305 6293 3347 6305 3378 6366 3382 6399 3430 6442 3447 6479 3470 6483 3485 6495 3533 6560 3536 6615 3584 6619 3710 6664 3787 6677 3792 6680 3820 6730 3834 6735 3883 6738 3901 6792 3923 6873 3981 6881 40.31 6191 6896 10470 6944 10477 6963 10484 6997 10540 6998 10542 7020 10543 7050 10614 7077 10617 7113 10619 7137 10626 7185 10652 7229 10658 7259 10727 7260 10744 7273 10754 7293 10795 7309 10914 7323 10944 7364 11010 7438 11057 7453 11058 7608 11077 7633 11097 7655 11100 7728 11107 7760 11152 7772 11196 7798 11198 7805 11203 7830 11222 7887 11271 7910 11299 7985 11323 8019 11333 8030 11355 8059 11381 8135 11388 8162 11393 8232 11435 8261 11444 8364 11521 8452 11588 8470 11638 8500 11690 8554 11757 8561 11803 8675 11848 8698 11919 8752 11923 8760 11931 8881 11938 8886 12006 8964 12007 8979 12020 9005 12022 9026 12030 9053 12032 9059 12039 9089 12059 9135 12076 9146 12"0 9153 12112 9156 12145 9176 12167 9177 12225 WM 12305 0212 12372 8292 12406 938l 12465 9441 12480 9458 12558 9476 12587 9573 12656 9632 12664 9660 12670 9713 12689 9717 12722 9746 12736 9765 12822 9780 12829 9865 12854 9932 12888 9982 12922 10000 12937 10082 13004 10189 13017 10206 13057 10247 13082 10262 13119 10311 13146 10369 13151 10374 *13161 10386 13164 JA*R9 13167 13171 13185 13197 13263 13266 13268 13370 13415 13467 13525 13602 13646 13691 13737 13795 13854 13887 13907 13909 13999 14042 14061 14080 14115 14174 14192 14193 14326 14362 14386 14415 14487 14490 14497 14521 14564 14607 14639 14645 14682 14705 14725 14735 14790 14852 14863 14876 14945 15013 15022 15027 15053 15074 15091 15107 15111 15132 15134 35146 15155 15196 15215 15235 15237 15251 15258 15262 15308 15354 15413 15433 15479 15505 15516 15556 15598 15625 15652 15655 15737 15741 15750 15764 15802 15811 15866 15918 15962 15966 16000 16013 16133 16158 16189 16261 16262 16309 16310 16419 16467 16488 16508 16511 16522 16580 16591 16647 16685 16705 16709 16733 16735 16743 16756 16762 16838 16855 16894 16966 16967 17035 17061 17075 17113 17156 17186 17213 17214 17241 17272 17303 17321 17336 17350 17384 17426" 17462 17519 17591 17604 17637 17651 17755 17773 17829 17836 17843 17911 17936 17939 17941 17998 18005 18013 18040 18045 18086 18104 18114 18168 18172 18176 18203 18239 18254 18274 18281 18302 18309 18310 18361 18434 18435 18462 18474 18526 18563 18574 18580 18628 18629 18646 18657 18671 18767 18804 18807 18815 18818 18825 18875 18935 18986 19023 19035 19048 19054 19075 19106 19138 19162 19255 19258 19265 19275 19279 19410 19517 19678 19820 19827 19880 19887 19892 19988 19991 20018 20028 20084 20185 20194 20203 20270 20279 20317 20365 20444 20510 20576 20537 20558 20559 20567 20579 20632 20677 20680 20686 20722 20761 20769 20796 20845 20883 20901 20905 20911 20936 20982 21011 21033 21048 21147 21152 21163 21215 21253 21302 21362 21410 21451 21460 21486 21550 21625 21693 21701 21706 21710 21720 21792 21846 21889 21907 21930 21949 21966 21977 (Door een misverstand ter opmakerij is bo. venstaande loterij gisteren per abuis niet geplaatst). Aangitfen va-n 20 Mei 1939. BEVALLEN,J' 'M- WiUemsen geb. Plijnaar d j. Markka geb. van Ettinger d. M. Mug geb. de Wolf d- L- Brans geb. van Sprundel d M. Gravendeel geb. Scha°r d. W. Quist geb. van der Male d. M E j van der Starre geb! Tode Seb- Berzee d. A. Bax geb- Wolfson z. jj Houstma geb. Schnei der z- v,a nder Giessen geb. Hoornweg z. j. M. Hoogkamer geb. Banis d. J. C. Bak ker geb- Stegere d. T. M. van Uden geb. priessen d. a. C. Moreel geb. Ouwerkerk d. L. J. Groene geb. Vijverberg z. L. Kans geb. den Dikkenboer z. E. H. Peulen geb. Havermans z. k. Janssen geb. van Trierum Z- H. J, Koopman» geb. van Dom d. J. L. Bitman geb. Verstraaten z. A. W. van Drielen geb. Hujjsdens d. M. E. Niehorster geb. Isgaaij M. Sips geb. Charpentier d. J. C. van Herk geb. van Ballegoiijen d. C. Vondeling geb. de Jong z. OVERLEDEN: P. B. Vedwer m. van E. Honds- werk 72 j. G. C. H. Lieberwirth ongeh. m. 46 N. B. v. d. Broek wede. van D. Spuij 82 j. c. Schuurhof z. 1 j. H. Bettlnger z. 9 J. J. H. Bock ongeh. vr. 79 j. P. M. v. Schalk wede. van W. H. Beverloo 66 j. J. Roosen m. van A. M. Meerman 46 J, C. F. W. Mante gesch. m. van T. Krijgsman 57 j. F. D. Wierkx m. van G. J. Wessel 79 J. C. J. V. Doom wede. van B. V. Heinink 71 J. Voorts als levenloos aangegeven: L. Wolffers geb. de Jong d. T. Rijnhart geb. Bruggeman z. Aangiften van 22 Mei 1939. BEVALLEN: J. A. J. Mannee geb. Kleinee d. A. Burgemans geb. Verhoeken d. G/ M. de Kra&ij geb. Boot d. L. M. Berkhout geb. van den Blink d. A. C. Asselman geb. van Darnme z. MWJ. E. Voorhagen geb. van KordelAar d. C. J. M. van Geldrop geb. Lutz d. J. F. W. van der Kleij geb. Rietveld z. - L. Njjkamp geb. Ridderhof d. - E. Schults geb. Hillebrand z. M. J. Verstraeten geb. Remoortere d. - E Amersfoort geb. van Grootveld z. G. West maas geb. Eger z. K. H. Palte geb. Kraaijen- brink x. X. Palll geb. Willemse d. C. da Kort geb. Klots d. E. van Herk geb. Korpershoek d. E. G, Llndhout geb. Janssen d. C. J. Peters geb. Giljam z. P. J. van Gelderen geb. Flipse z. M. EUgelsheim geb. In 't Hout d. A. H. Hagendyk geb. Thpssen d. D. L. Pronlt geb. Uijtdebroek d. G. B. Terleuw geb. Swets z. J. G. M. Mennings geb. Ouborg z. I. de Waard geb. Verstraaten z. L. M. van der Munnik geb. Brouwer z. E de Loor geb. Poot z. S. Alessle geb. de Deugd d. M. Stam geb. Brummelink z. Z. van der Sande geb. Beer z. G. Buskop geb. van den Bogerd z. J. H. Verhoef geb. Domenle z. G. B. Weekhout geb. Weekhout z. M. M. Nelen geb. Tielenburg z. M. E. P. Vermefj geb. Willemsen d. A. G. M. van der Linden geb. Ham z. M. Smit geb. Overweelt d. T. Pennewaard geb. Huizer d. H. van Oudenaarden geb. Boet z. J. Hem mes geb. Dortwegt d. M. J. Vermaas geb. Woordmeijer d. J. v£n der HorBt Seb- Mo1 z A. Molenaar geb. Hobbel d. C. van der Ham geb. Kruidenier z. M. Vergoes geb. Vogel (j_ p. Beenhakker geb. Buitenhuis z. en d. P M. van der Bent geb. Korporaal z. J. Kosten geb. van den Bogert d. B. M. Houwe- ling geb. de Jong d. C. Zaalberg geb. Ranselaar d. E. N. Verheule geb. Serier d. OVERLEDENC. Oesterman wede. van S. J. de Swaan Arons 47 J. J. C. v. Alphen vr. van E. W. Aarae 66 j. J. P. Hommers vr. van A. Vos 71 j. M. H. v. d. Horst wede. van J. P. de Jong 71 j. G. Groenenboom m. van H. K. v. d. Hilt 64 j. C. de Geest m. van E. J. R. Hazel- zet 71 j. J. Burgmans z. 2 m. P. W. Albert vr. van C. Kerdel 68 J. C. Kroes wede. v. J« Zorg 76 j. C. L. v. Eerdenburg wedr. van M. M. Billiet 63 j. B. Buurmeester vr. van B. de Jong 66 J. J. C. Deering m. van M. A. Over- beeke 42 j. J. F. Tromp m. van W. v. d. Tang 60 J. M. J. v. Toornenburg m. van J. A. v. Es B9 j. H. Schmid m. van V. Vennlus 60 j. O. Bax wede. van D. Lankhaar 69 j. P* Terree horst wedr. van M. B. de Bruijn 74 J. M. B. de BMeiJer ongeh. m. 34 J. H. C. Bruggeman ongeh. m. 80 J. A. D. Hölzken vr. van T. Kou. ters 33 j. W. Kagei m. van A. Ferwerda 58 j. D. Maaswinkel wede. van W. Steenbrink 84 j* P. Bastiaanse m. van P. v. d. Est 65 j. A. J. Hofman m. van A. M. Jacobs 50 j.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2