DE KONING DER CANADEESCHE POLITIERUITERS. MI I ts WÊ WOENSDAG 24 MEI Ï939 KARD. FUMASONI BIONDI IN ONS LAND. Bezoek aan het zusterklooster in Beek en Donk. ST. BERNULPHUS! TWINTIG JAAR. Voorzitter Reynart onderscheiden. Mr. Marchant over „de technische ontwikkeling en de nieuwe gemeenschap". TENTOONSTELLING „IDEAAL WONEN" TE 's-HERTOGENBOSCII BELEEDIGING VAN MINISTER COLIJN. CONTINGENTEERINGEN. OP SLAG GEDOOD. LANDELIJKE VOSSEJACHT DER N. V. V. R. AUTOBUSDIENST. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND WILDSCHAPECOMMISSIE. VERVOLG) DE FRUITTEELT. Verwachtingen zijn veel gunstiger dan vorig jaar. Stand der gewassen op 17 Mei 1939. COUPEEREN VAN HONDEN-OOREN EN PAARDESTAARTEN. (WORDT VERVOLGD) DE PHILIPS' HARMONIE NAAR FRANKRIJK. 3 Gisterochtend om kwart voor tien is Z. Em. Kardinaal Fumasoni Biondi uit Wittem naar het Brabantsche Beek en Donk gegaan waar het moederhuis staat van de zusters van het Goddelijk Bloed, de missie-congre gatie, waarvan Zijne Eminentie procurator is. Het was de eerste volle stralende zomer dag en de hemel was strak blauw. De kardinaal maakte een tocht door het pralende Limburg, waar het koren golvend over de zonnige hellingen der heuvels staat en de boomen ruischen met dichter en don ker wordend loof in den zachten wind. Langs de wegen bloeit de brem en het landschap is 'n verrukking van schoonheid. De kardinaal betoonde zich gedurende den rit zeer opgetogen over de pracht van het Nederlandsche landschap. Langs de Limburgsche wegen reed de auto naar Brabant via Weert en Helmond. Hier werd de weg gekozen langs het kanaal naar Beek en Donk. Het klooster der eerw. zusters van het Goddelijk Bloed is gelegen tusschen Beek en Donk en Aarle-Rixtel en een hooge eikenlaan, waar de vogels zingen in het jonge groen, leidt er heen. De eerwaarde zusters hebben den toe gangsweg met wit-gele vlaggen versierd. Voor de ingang van het klooster is een eere-poort opgericht en de poorten zijn ver sierd met berkengroen en gouden regen. De geheele cummunauteit staat op de trappen van het klooster opgesteld en de pension- naires wachten in den tuin daarnaast. En kele menschen uit de buurt, die de gewich tige gebeurtenis vernomen hebben, staan in kleine groepen langs den weg, waar de vaantjes wapperen tusschen de stammen der eikeboomen, waar zon en schaduwvlek ken heen en weer wiegen over den grond. Er wordt gewenkt aan de bocht van de laan. Een auto nadert. Zijn Eminentie wordt ontvangen door de overste der eerw. zusters van het Goddelijk Bloed, de eerw. moeder Ebba, die den prefect dèr congregatie van de Propagande Fide hartelijk verwelkomt. Zijne Eminentie is vergezeld van zijn se cretaris mgr. Carminati en den zeereerw. pater dr. Jos. Drehmanns C.ss.R. Verdei; zijn aanwezig de provinciaal der paters van den H. Geest Pater dr. L. Vogel, de overste van het klooster te Gemert de zeereerw. pater L. Strik, pater Lutterbach en pater de Lange. Voorts deken M. P. P. Rath van Helmond en de zeereerw. heer Th. J. Stoute, pastoor van Donk. Z. H. Exc. mgr. A. F. Diepen was verhin derd wegens de inwijding van de nieuwe kapel van het groot-seminarie te Haaren. Zijne Eminentie wordt plechtig ontvan gen in de kapel, waar het koor der zusters het „Ecce Sacerdos Magnus" zingt en waar een korte adoratie van het H. Sacrament plaats heeft. Na deze korte plechtigheid wordt Z. Em. in de aula ontvangen, waar verschillende zangstukken werden uitge voerd en de kardinaal werd toegesproken o.a. door een der zusters in de Italiaansche taal. Na het noenmaal in het klooster is de hooge kerkvorst omstreeks 3 uur naar Ge mert vertrokken naar het klooster der pa ters van den H. Geest. Z. Em. zal het avond maal gebruiken bij Z. H. Exc. mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond. 55 De Ned. Bond van Technici „St." Bernul- phus" hield te Eindhoven zijn twintigste bondscongres, waarmee tevens de herden king van een jubileum gepaard ging. Tegen drie uur verzamelden zich Zaterdag de uit alle oorden van het land bijeengekomen afgevaardigden in het raadhuis waar ze door burgemeester Verdijk ontvangen werden. Na een gezellige conferentie dankte voor zitter Reynart voor deze officieele ontvangst, waarna de congressisten zich naar hotel „Trianon" begaven, waar de bondsvergade ring gehouden werd. De voorzitter van de Eindhovensche afdeeling, de heer Roekema verwelkomde hier de naar Eindhoven geto gen collega's waarna de heer Reynart spe ciaal den heer Kuyper van het R. K. W. V. begroette. De voorzitter wierp daarna een terugblik op het in de afgeloopen twintig jaar gepres teerde werk. Thans is de bond gegroeid tot 840 leden, terwijl Eindhoven mèt 151 leden tot de grootste afdeeling uitgroeide. Besloten werd het bcndsbestuur op te dra gen op een gewenscht oogenblik tot het op richten van een bondsbureau en tot het aan stellen van een gesalarieerde over te gaan. Ingevoerd werd een gunstige regeling zoo wel ten opzichte van de contributie als de uitkeering van de werkloozenkSs. Hierna keurde re vergadering het regle ment voor het onderling Fonds goed, dat ten doel heeft leden te ondersteunen, die buiten hun schuld in moeilijkheden zijn ge raakt. Hierna had de behandeling der afdeelings- voorstellen plaats. Nadat het meerendeel der voorstellen na toelichting van het bondsbestuur was inge trokken werd de vergadering verdaagd. Op de Zaterdagavond in hotel de Koren beurs te Eindhoven gehouden feestvergade- ring van den Ned. R.K. bond van technici „St. Bernulphus", bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan, deed de geestelijk adviseur pater Frantzen de mededeeling, dat voor zitter Reijnart door Z. H. den Paus was begiftigd met het gouden eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Met een toepasselijk woord en onder applaus van de talrijke aan wezigen werd den voorzitter het eerekruis overhandigd. Zondagmorgen kwamen alle afgevaardig den bijeen in de kapel van het Gezellenhuis, waar pater Frantzen een H. Mis opdroeg. Vervolgens werd ontbeten, waarna in de bi bliotheek van hetGezellenhuis het nieuwe in de ateliers van de firma v. d. Water te Geldrop vervaardigde fraaie bondsvaandel aan het bestuur werd aangeboden. Hierna werd door Pater Frantzen de wijding ver richt. Te 11 uur kwamen de congressisten in hotel Trianon bijeen, waar de bondsvergade ring werd voortgezet. Na de heropening kwamen verschillende afdeelingsvoorstellen aan de orde. Hiervan werd er na het prae- advies van het bondsbestuur geen enkel aan genomen. Besloten werd na besprekingen te komen tot de uitgave van een apart tech nisch tijdschrift naast het bondsorgaan in samenwerking met het Nimt. Als de bespre kingen met het Nimt slagen zou het tijd schrift om de 14 dagen kunnen verschijnen. Als het orgaan alleen voor katholieke tech nici uitgegeven moet worden dan zou het blad elke maand kunnen verschijnen. In ver band met de mogelijke instelling van een bondsbureau in het nieuwe begrootingsjaar kwamen er twee begrootingen aan de orde: een zonder en een met bondsbureau. De be grootingen sluiten met-een bedrag aan in komsten en uitgaven van 15.327,60. Beide begrootingen werden door de vergadering na eenige discussie over den verminderden post voor het onderling fonds geaccepteerd. Bij de bestuursverkiezingen werden de af tredende leden de heeren Uyen, Eindhoven; Koster, Haarlem en Stalenhoef, Amsterdam bij acclamatie herkozen. De heeren Padberg Utrecht en Alders Haarlem wenschten een candidatuur voor de vacatures niet te aan vaarden. Hierna kwam de rondvraag. Bij een debat over rekenplichtige werken deelde de voorzitter mede, dat dit een zeer moeilijke zaak is, waarvoor niet gemakkelijk de medewerking verkregen wordt. Wij staan, aldus spr., zonder wapens zoo lang de formuleering over de aanstelling van katholieke technici bij de rekenplichtige werken niet scherper en bindender is. Nadat Pater Briels uit Heerlen het woord had gevoerd, sprak de bondsvoorzitter de heer Reijnart het slotwoord. Hij wees er daarbij op, dat „St. Bernulphus" als orga nisatie nooit tot een bepaalde positie zal komen. „St. Bernulphus" blijft een door- stroomende organisatie, een organisatie zon der een categorie ouderen. Zelfs burgemees ter Verdijk was dit bij de officieele ontvangst opgevallen, want er ontbraken de gebruike lijke patriarchale gezichten. Na een propa gandistisch en een dankwoord volgde de sluiting. 's Middags te half 3 hield oud-minister mr. h. P- Marchant voor de technici een lezing met als onderwerp „De technische ontwikkeling en de nieuwe gemeenschap". Mr. Marchant betoogde dat het gevaar om door eenzijdigheid het hooge en allesbe- heerschende bovennatuurlijke leven uit het oog te verliezen het grootste is voor de man nen der techniek. Techniek, wiskunde exacte wetenschappen gaan het bewustzijn geheel in beslag nemen. De technicus tracht de natuur te beheerschen. En als hij alles beheerscht, verbeeldt hij zich God niet meer noodig te hebben. In de nieuwe gemeenschap zal aan de techniek een groote plaats worden inge ruimd. Maar de nieuwe gemeenschap is voor den een iets geheel anders dan voor den ander. In verband hiermee toonde spr. de nood zakelijkheid aan van een katholieke organi satie voor technici, een organisatie die voor de verwezenlijking van de Nieuwe Gemeen schap van groot belang is. Na deze rede vond een feestdiner plaats, waaraan o.m. aanzat de heer de Jong van het Nimt en verschillende genoodigden. Er werden vele vriendelijke woorden over en lot elkaar gesproken. De afd. Eindhoven werd geroemd om de keurige organisatie van deze bondsdagen. Prijsvraag voor een lancl- arbeiclerswoning. Zooals men weet wordt van 15 Juli tot en met 7 Augustus te 's-Hertogenbosch de ten toonstelling „Ideaal Wonen" gehouden. De sociale beteekenis, welke deze expositie zal hebben, wordt o.m. geaccentueerd door de uitvoering van het volgende plan. Het bestuur der tentoonstelling schrijft een studieprijsvraag uit voor het verkrijgen van een ontwerp voor een Brabantsche landarbeiderswoning. Overwogen is, dat er nog vele goede woningen gesticht dienen te worden. Deze moeten uiteraard berekend zijn zoowel op de geringe financieele draagkracht van de bewoners als op de specifieke behoef te en levensgewoonten van den arbeider ten plattelande. Het doel van de prijsvraag is nu het verkrijgen van een ontwerp, dat deze eischen op een in architectonisch opzicht juiste wijze belichaamt. De jury bestaat uit de heeren ir. Alph. Siebers, Ulvenhout, voorzitter; ir. H. M. Bus- kens Vught, secretaris; ir. J. M. A. Zfietmul- der, Heerlen; H. J. M. Hanssen, b.i. 's-Her togenbosch en Jos. Bedaux, Goirle, leden. De termijn van inzending sluit Vrijdag 7 Juli. De Hooge Raad heeft Maandag verworpen het cassatieberoep van Arnold Meijer, die door het Haagsche gerechtshof, na verwij zing der zaak door den hoogen raad naar dat college, is veroordeeld tot 14 dagen ge vangenisstraf wegens beleediging van minis ter Colijn op een in Vaals gehouden verga dering. De Staatscourant van Dinsdag 23 Mei 1939 bevat de Kon. besluiten met de ministerieele uitvoeringsbeschikkingen betreffende voort zetting van de tijdelijke beperking van den invoer van zeevisch en van dien van aal en paling. Motorrijder botste tegen auto op. In het dorpje Liesveld is gistermiddag de 49-jarige A. Brox, caféhouder aldaar, met zijn motorrijwiel op het kruispunt nabij de Ba varia bierbrouwerij tegen een personenauto gebotst en op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. 2en Pinksterdag zal de Nederlandsche vereeniging voor radio-telegrafie wederom haar groote jaarlijksche landelijke vossejacht houden, welke dit jaar ergens in de provincie Zuid-Holland zal plaats hebben. Aan deze jacht wordt weer door vele radio-amateurs uit geheel Nederland deel genomen, zoodat men op bovengenoemden dag in de provincie Zuid-Holland weer vele menschen met een peilontvanger voor zien van de N. V. V. R. vlag, rood met geel kruis, aan het werk zal kunnen zien voor den grooten N. V. V. R. prijs. Er wordt in twee groepen gejaagd, n.l. voor afdeelingen van de N. V. V. R., om den zilveren wisselbeker en voor persoonlijke groepen om den zilveren wisselvos. Voor hen, die de beteekenis van een radio vossejacht nog niet kennen, zij medegedeeld, dat hiervoor een radio-zender, onder vooraf gaande toestemming van den directeur van den radio-controledienstj ergens wordt ver borgen. De deelnemers moeten nu met een daarvoor speciaal ontworpen ontvanger, dezen zender opzoeken „peilen" en door mid del van de landkaart precies de plaats aau geven, waar de zender zit. Wie dit het best doet en tevens het eerst op de plaats aan wezig is, wordt prijswinnaar. De uitzendingen geschieden op de golf- lengte van 80 M. van 's morgens 11 uur tot 's middags 14 uur. Bij K. B. is ongegrond verklaard het be roep, ingesteld door J. Lemson, te Nieuwen- hoorn, tegen de beschikking van de com missie reglement autovervoer personen, waarbij aan hem vergunning is geweigerd tot het uitoefenen van een dagelijkschen autobusdienst tusschen Nieuwenhoorn en Rotterdam. In verband met het niet aannemen van zijn benoeming door den heer G. Bergshoeff te Alphen a. d. Rijn is door den viorzittei van het centraal stembureau tot lij van de Prov. Staten van Zuid-Holland benoemd verklaard de heer H. van Rossum (S. G.) te Melissant. De minister van Economische Zaken heeft eervol ontslag verleend aan ir. G. Veenstra, te Waseningen, als lid en voorzitter van de Wildschadecommissie voor de provincie Gro ningen en als zoodanij benoemd ir. P. G. Meijers, te Groningen. Bob bescherm met deze revolver het leven van Anne. Dank je Adair. Ik had de opdracht niet aan moeten nemen. Morgan zal Adair, Anne en Bob als gevange nen mee nemen. Wat zeg je daar Kon ik me maar van Morgan ontdoen. Het restant van mijn vermogen. 1. Nadat de bemde van Morgan besloten heeft om de verblijfplaats van „Grand Galzac" in brand te steken, maken de bandieten zich gereed om met den ouden Adair, Anne en Bob als gevangenen naar een nog onbekende bestemming te vertrekken. Bob verklaart aan Anne, dat hij betreurt, dat hij ooit zijn jongste opdracht heeft aanvaard. Hij zegt haar dat hoewel Morgan de ware Grand Galzac ds, haar vader eveneens schuld heeft. Anne zegt hem, dat zij het nooit zou dulden, dat Bob haar vader gevangen zou nemen. 2. De oude Adair verschijnt even later voor het vertrek, waarin Bob zich bevindt, hij overhandigt hem een revolver en verzoekt hem deze te gebruiken om zijn dochter Anne te beschermen. Hij vraag Bob om toch vooral goed op Morgan te let ten. Bcfb belooft dit te zullen doen en zegt den ouden Adair, dat hij wenschte, dat hij hem als Anne's vader zijn vriend zou kunnen mogen noemen. 3. De oude Adair verwijdert zich en be geeft zich naar zijn geheime bergplaats, waar hij zijn in den loop der jaren ver gaarde rijkdommen heeft verborgen. On derweg vraagt hij zich af, dat hij er heel wat voor zou willen geven als hij zich van Morgan zou kunnen ontdoen, doch hij ziet geen enkele mogelijkheid hoe hij dat zal moeten doen. Hij zou zoo gaarne zijn leven willen beteren en zijn schuld tegenover zijn medemenschen willen terugbetalen, vooral tegenover zijn dochter. K Een spion van Morgan bespiedt Adair. 4. De oude Adair is in zijn geheime bergplaats aangekomen, waar hij de zakken geld en de klompen goud be tast, welke hij bezit. Hij denkt, dat hij geheel ongezien naar zijn bergplaats is kunnen gaai?, doch een der mannen van Morgan, die hem langs een der rotsen had zien klimmen, is hem ach terna gegaan en bespiedt hem thans om dadelijk aan Morgan rapport uit te brengen van hetgeen hij heeft ge zien. Moeten het goud meenemen? Dat is nu te laat I 7 Bent U ongerust? Misschien heeft Bob hulp noodig We hebben nog niets van Bob gehoord. yjÉtes» De bende vertrekt. Bij inspecteur Mackenzie. De spion vertelt. 5. Zoodra de spion voldoende gezien meent te hebben, snelt hij naar Morgan en vertelt, wat hij gezien heeft. Hij zegt aan Morgan, dat hij met eigen oogen gezien heeft dat Galzac klompen goud in zijn handen hield en vraagt of de bende ook dit goud niet in handen moet krijgen. Morgan roept hem echter toe, dat men daar nu geen tijd meer voor heeft. Hij geeft het bevel spoedig te vertrekken. 6. Op verschillende plaatsen steken de leden der bende van Morgan de hut, waarin Galzac heeft vertoefd, in brand, ten- öinde alle sporen welke op hun aanwezigheid zouden kunnen wijzen, te laten verdwijnen. De oude Adair, diens dochter Anne en Bob zullen als gevangenen worden meegevoerd. Anne Adair wordt gedwongen voorop te rijden tusschen Morgan en een der bendeleden, daarachter volgen de andere bandieten, die in hun miaden den ouden Adair, alias „Grand Galzac", en den politieman Bob met zich medevoeren. Behalve Morgan weet nog niemand, waarheen de tocht zal gaan. Terwijl de hut in vlammen opgaat, begeeft de bende zich in galop met de drie gevangenen op weg. 7. Op het bureau van inspecteur Mackenzie van de Canadeesche politieruiters is men ongerust ge worden over Bob. Inspecteur Mac kenzie verklaart aan een van zijn assistenten, dat hij nog steeds niets van Bob heeft vernomen en dat hij moeilijk met Bob in contact kan komen, daar Bob met een speciale zeer belangrijke opdracht werd uit gezonden. Zijn assistent vraagt hem of hij zich ongerust maakt. 8. Mackenzie verklaart, a ij zich nog nooit ongerust over Bob heeft gemaakt, daar deze ot nu toe nog nooit in zijn °PC rachten heeft gefaald, maar hij acht het heel goed mogelÜk' a °b^iun hulp noodig heeft zone er dat hij in staat is er oml te vragen, zoo dat Mackenzie het noodig vindt om zijn assistent opdracht te geven zich in burger naar Por cupine te begeven. Plan veranderd We gaan West waarts U hadt me anders beloofd Morgan. We moeten onzen tijd afwachten. Bob fluis tert Adair iets toe. Adair trekt zijn revolver 9. Terwijl de bende van Morgan met de drie gevangenen op weg is weet Bob on gemerkt den ouden Adair eenige woorden toe te fluisteren. Hij zegt Adair, dat Anne niet mag weten dat hij van haar vader een wapen gekregen heeft, dat zou haar maar nog banger maken. Bob zegt aan Adair, dat men het gunstige oogenblik moet af wachten om samen tegen Morgan op te treden. Adair weet Bob nog toe te voegen voorzichtig te zijn, daar Morgan hun rich ting uitkomt. 10. Morgan kwam juist te laat om te hooren, waarover Adair en Bob spra ken. Hij rijdb weer naar voren naast Anne en geeft zijn mannen het bevel om in Westelijke richting te gaan. Anne, die zoo juist met hem gesproken had over de richting, waarin de tocht zou gaan wijst hem er op, dat hij haar anders beloofd had. Hij had haar ge zegd, dat zij langs het gebied der drie rivieren zouden gaan, dus juist ln tegenovergestelde richting. (Nadruk verboden) 11. Morgan valt woedend tegen Anne uit dat hij van plan veranderd was en zij zich daar niet mede heeft te bemoeien. Zij noch haar vader zullen nog iets te bevelen hebben in zijn bijzijn. Hij alleen zal voortaan zeggen wat er gebeuren moet en zij zullen hem hebben te gehoorzamen, hetzij goedschiks, hetzij kwaadschiks. Anne, verschrikt door den woosten toon van Morgan, zoekt bescherming bij Bob, die zijn paard ongemerkt naast dat van Anne heeft weten te brengen. De oude Adair, die meent dat nu het oogenblik gekomen is om handelend op te treden, doet een greep naar zijn revolver om ten aanval over te gaan. Hij bevindt zich op dat moment vlak achter Morgan, dus zijn kans om Morganbuiten gevecht te stellen, is bij zonder gunstig- Hij zal hierdoor in staat zijn eens en voor altijd met Morgan af te rekenen. Hij wil Morgan niet in koelen bloede neerschieten, doch alleen maar on schadelijk maken en de leiding opnieuw in handen kijgen. Hoewel de weersgesteldheid in de eerste twee weken van de maand Mei zich ken merkte door overheerschende Noordelijke winden, welke de temperatuur betrekkelijk laag hielden, kwamen groote afwijkingen niet voor. Temperaturen beneden het vriespunt wer den op de hoofdstations van het Konink lijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut niet waargenomen, zoodat mag worden aan genomen, dat nachtvorsten zich niet alge meen hebben voorgedaSn. In tegenstelling met het vorige jaar, toen in de overeenkomstige periode nachtvorsten en koude winden groote schade toebrachten aan knoppen en bloesems, zijn thans de ver wachtingen ten aanzien van het komende fruitjaar veel gunstiger gestemd. Met be trekking tot de grootte van den te verwach ten oogst valt echter nog niets met zeker heid te zeggen. Het blijkt thans, dat de in December op getreden vorst aan verschillende fruitsoor— ten schade heeft toegebracht. Zoo werd alge- meene melding gemaakt van knopbeschadi- ging bij appelen en peren, ten gevolge waar van deze knoppen zich niet hebben kunnen ontwikkelen. Ten aanzien van de afzonderlijke gewassen kan nog het volgende worden medegedeeld. Appelen. De appelen vertoonen een rijken bloei; de kansen op een goede tot zeer goede vruchtzetting worden gunstig geacht. In het bijzonder ten aanzien van Brabantsche Belle fleur en Early Victoria \fmrdt melding ge maakt van knop- en takbeschadiging ten ge volge van de vorst. Peren vertoonen een eenigermate uiteen loopenden stand. Terwijl bij sommige va riëteiten, zooals Clapp's Favorite, Triomphe de Vienne en Beurré de Mérode, de vrucht zetting slecht tot matig wordt genoemd, ver loopt deze bij andere variëteiten daarentegen goed tot zeer goed. Pruimen staan er goed tot zeer goed voor. De bloei is rijk geweest, terwijl nachtvorst- schade niet is waargenomen. In de IJssel- streek en in Limburg is de variëteit Reine Claude Vert echter slacht tot matig gezet. Over het algemeen is nog niet met zekerheid te zeggen, hoe de oogst zal uitvallen, al worden goede verwachtingen gekoesterd. Kersen. Evenals de pruimen, hebben ook de kersen rijk gebloeid. De vruchtzetting laat echter hier en daar nog wel te wenschen over. Over het algemeen genomen is de stand goed. Bessen. Zoowel ten aanzien van de kruis bessen als van de roode en zwarte bessen worden de oogstvooruitzichten goed tot zeer «oed genoemd. Frambozen vertoonen een goeden tot zeer goeden stand. Verlioogen van handelswaarde is redelijk doel. Het Haagsche gerechtshof kreeg Maandag twee principieele kwesties te behandelen principieel althans, volgens de verdachten over de vraag of het coupeeren van ooren van honden en van staarten van paarden strafbcieir is. In beide gevallen is overtreding van art. 254 sub. 1, wetboek van strafrecht, het zon der redelijk doel, opzettelijk aan een dier pijn of letsel veroorzaken, en aste gelegd. De 36-jarige A. J- te Utrecht moest het eerst terecht staan. Hij deelde mede, dat hij meermalen de ooren van DuitsChe dog gen afkneep met klemmen, omdat de beesten daardoor meer handelswaarde kregen. Te voren verdoofde hij 2e met chlorothyl. Hij verrichtte deze operatie, wanneer de honden g g weken oud waren. Verdachte is door de Utrechtsche rechtbank tot een geldboete van 40 veroordeeld, waar na het Amsterdamsche hof een boeten van f i oplegde. De Hooge Raad heeft de zaak naar het hof in Den Haag teruggewezen. Nadat eenige getuigen waren gehoord, zei de de advocaat-generaal, mr. J. U. Pol- man> in zijn requisitoir, dat men zich niet moest voorstellen, dat in dit proces een Principieele uitspraak zal gegeven worden, men moet elk geval op zichzelf beschouwen en zich afvragen, welk doel bereikt wil wor den en welk leed men een dier aandoet. lil dit geval achtte spr. het redelijk doel zeker aanwezig, n.l. het verhoogen van de han delswaarde. De pijn, welke men een dier daardoor veroorzaakt, kon spr. met overma tig groot noemen, blijft soms zelfs geheel achterwege. Men kan in een dergelijke kwestie ook te sentimenteel zijn en men moet niet vergeten, dat art. 254 W. van S. voor dierenmishande ling is gemaakt. Er gebeuren heel wat er gere dingen met dieren dan dit coupeeren, b.v. stroopen van palingen, castreeren van paarden enz. Spr. vorderde daarom in dit geval ook vrij spraak. De rechtbank te Middelburg heeft de dieren-arts W. J. L. de G. uit Kruiningen, die een veulen den» staart heeft ingekort, vrijgesproken van dieren-mishandeling, na dat de officier van justitie een geldboete van 1 had geëischt. De officier had, om de zaak principieel uit te makea appel aange- teekend Bij het getuigenverhoor verklaarde de die renarts S. Hoogstra, dat 99 procent van de landbouwpaarden gecoupeerd zijn, terwijl de paardenfokker P. Dekker zeide, dat voor export het coupeeren noodzakelijk is. Wan- neer deze kwestie niet internationaal gere geld is en hier te lande wordt het coupeerên verboden dan is onze export ten doode op geschreven. De advocaat-generaal, mr. J. H. Polman, zeide, dat het doel van verdachte, een proef proces uit te lokken, welhaast niet verwe zenlijkt kan worden. Elk geval moet op zich zelf beoordeeld worden. Maar ook in deze zaak kwam spr. tot dezelfde conclusie, n.l. dat hier vrijspraak moest volgen. Uitspraak in beide zaken 5 Juni. De Philips harmonie te Eindhoven is uit- genoodigd om, onder leiding van haar diri gent, den heer C. v. d. Weyden, ons land op muzikaal gebied te vertegenwoordigen op de twee Nederlandsche dagen van de „Exposi tion du progres social 1939." Ook te Roubaix zal dit, uit tachtig leden, bestaande muziekcorps, een concert geven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 4