DE EENZAME KUITER. Beschadig Voedt Uw huid 's nachts met Purol DONDERDAG 25 MEI 1939 HET ZIEKENTRIDUUM. Oproep tot milddadige Rotterdammers. MEESTE WILDE BUSSEN STAKEN HUN DIENST. Veel personeel komt daardoor broodeloos. FLINKE DAAD. ALLESBEHALVE „PATENT-HEER". COMITÉ BERGWEG. ONGEVALLEN. R. K. BRIDGE-CLUB ROTTERDAM. SOFOKLES' „AIAS Opvoering te Rotterdam. BRIDGE-DRIVE ST. LODE WIJK. Houdt Uw kunstgebit zuiver en rein COMITÉ ZEEVAARTSCHOOL. BRANDWEER. BURGERLIJKE STAND. OP ELKE BliS EEN BON VOOR GESCHENKEN Geautoriseerde vertaling naar het Amerikaansch van EMILIE LORING. Was het geen milde daad, welke eertijds vier mannen in Caphamaüm stelden, toen zij hun lammen medemensch opnamen, om hem naar Jesus te brengen En als het huis, waarin Jesus zich bevond, overvol was en ZIJ niet door de deur binnen konden komen, klommen zij op het dak, braken dit open en lieten den zieke naar beneden. „En Jesus hun geloof ziende Het 14de Ziekentriduum in de St. Lauren- tiuskerk wordt gehouden op 27, 28 en 29 Juni 1939. Vervoer en verzorging der zieken vragen veel geld. Wij doen een beroep op uw mild dadigheid met een verwijzing naar het voor beeld der vier mannen van Capharnaüm. Helpt mee de zieken bij Jes/ s te brengen J. W. v. Heeswijk, Deken, Nieuwe Haven 145, Giro 793 dr. C. A. A. Minderop, Mathe- nesserlaan 439 mevr. J. v. Eyck-Seeuwen, 's-Grayenweg 1 mevr. J. Fehmers-Stevens, Pr. Julianalaan 49 mej. J. de Groot, Een- drachtsweg 10mej. W. Hellebrekers, Avenue Concordia 31 mevr. A. Lammer- schop-Graulich, Maashaven 12 mej. D. van der Lugt, Witte de Withstraat 94cmevr. J. Minderop-Harte, Mathenesserlaan 439 mej. J. Seeuwen, van Vollenhovenstraat 18 mej. Zr. S. Vierhout, Admiraliteitskade 88. Namens bovengenoemd comité, kap. D Buis. Na de beschikking vaA den Hoogen Raad van Maandagmiddag jl. hebben verschillende ondernemingen, zooals bereids door ons werd medegedeeld, hun wilde busdiensten ge staakt. De „Rovar" en de Rotterdamsche Reiscentrale hebben gisteren overdag reeds het besluit genomen voorloopig het wilde- bussenspel op te geven. De firma Van Zetten is daar eerst gisteravond om 8 uur toe over gegaan. De laatste passagfers zijn gisteravond om 6 uur naar Amsterdam vertrokken. De firma Van Zetten, die reeds de 10.000 gulden boete is gepasseerd, denkt er niet aan te blijven doorrijden totdat de veroordeeling in hoogste instantie is uitgesproken. Nu de wilde-busdiensten nagenoeg alle zijn stopgezet, komt heel veel personeel broodeloos. Alleen bij de firma Van Zetten is aan goed 100 man ontslag aangezegd tegen 3 Juni a.s. Naar. wij verder vernemen hebben de ondernemingen „Nova", de firma Stoop, en „Hercules" haar diensten no^ niet doen ophouden. De politie heeft vandaag op auto bussen nog geen beslag gelegd. R'DAMSCHE VACANTIESCHOOL. ST. JOSEPH'S GEZELLENVEREEN. Propaganda-schouw „afd. Leerlingen '39". Uiteraard zijn wij geneigd om bij 'n uit voering of avond, verzorgd door jeugdige menschen, te spreken van: „goede bedoeling en veel goede wil" en denken daarbij - aan alles wat bereikt had moeten worden en niet bereikt werd. Deze instelling is echter niet op z'n plaats bij 'n beoordeeling van 'n avond, welke de afd. Leerlingen van de St. Joseph's Gezellen Vereeniging Rotterdam I onder leiding van den Vice-President p. N. Apeldoorn O.P. Zondag aanbood aan de honderden ouders en zeer talrijke belangstellenden, welke na genoeg geheel de groote schouwburgzaal aan het Stationsplein 10 vulden. „Geschreven voor de jongen?, Gespeeld door de jongens", luidde de ondertitel van de verklaring, welke op deze„Propaganda- schouw afd. Leerlingen 1939" was geschre ven. En zeer juist waren deze woorden ge kozen. 't Waren de jongens in eigen omge ving. Zooals we ze kennen en zooals we ze ga<4rne zien. Vtanaf den pittigen, kleurigen en fleurigen intocht, waarmee ze hun welkom aan het publiek kwamen brengen, hadden ze de gunst van 't publiek gewonnen. En dan gaat 't spel beginnen. Geschreven in twee ge deelten, laat 't eerste deel ons kennis ma ken met de inrichting, de samenstelling van de afd. leerlingen. De over 't algemeen met opzet zeer sober gehouden tekst, welke door 'n goedwllligen humor de jongens gemakke lijk lag, verbindt de verschillende taferelen. In snel tempo volgen deze elkander op in steeds wisselend, dikwijls verrassend gevon den, décor, tptdat ze 'n natuurlijke bekroning vinden in de Koninginne-hulde, waarbij de silhouet van Hare Majesteit tegen 'n orahje en blauwen achtergrond domineert. Na de pauze krijgen we de groote serie clubs te zien, wederom in eigen omgeving, waarover de afd. Leerlingen beschikt, en welke juist bedoeld zijn als „het" middel om de jongens aan de Vereeniging te binden. Zoo voorkomt men immers tevens 't gevaar, dat de jongen enkel sportman wordt en voor 't overige z'n godsdienstig-maatschappelijke vorming gevaar loopt. Dergelijk werk en humor wisselen hier elkaar af en één moment wordt de zaal in spanning gebracht, als de midvoor z'n schot lost op 'n volle zaal. Doch dan komt de ont spanning, de rust keert weer en, hoe kan t ook anders, alle groepen marcheeren op naar 't tooneel, waar te midden van 'n lichtblau- wen achtergrond, omringd door talrijke zwart-oranje-vlaggen, Kolpings beeld prijkt. En daverend klinkt 't dan uit de zaal van de 130 meewerkenden: „Trouw aan Kolping, telt geen last trouw aan Christus, Jungs houdt vast". Aan het slot dankte Praeses Terstegen den Vice-Praeses voor diens bewonderenswaar dige prestatie, welke dankwoorden in een enthousiaste ovatie uitgroeiden, toen p. Apeldoorn door „zijn jongens" voor het voet licht werd gebracht. Voorwaar 'n avond, waarover terecht ge schreven kon worden: Kolpingswerk roept ook een moderne jeugd". R.K. E.H.B.O. „ST. FRANCISCUS". Diplomadag en wedstrijden. In de zaal van Maison Kok heeft de R.K. E.H.B.O. „St. Franciscus" den jaarlijkschen Diplomadag georganiseerd. Nadat de heer H. Wennekes, voorzitter der Vereeniging, den avond had geopend, heette hij speciaal de heeren doktoren van harte welkom. Spr. verklaarde dan, dat er 61 leden gediplomeerd waren en 50 hun diploma resp. met 1—2—3 jaar zagen ver lengd. Nadat dr. Romijn de diploma's aan de leden had uitgereikt, feliciteerde de heer Wennekes de nieuwe leden en spoorde allen aan om trouw te blijven aan St. Franciscus. Vervolgens werd aan.mevr. Bosvan Ocken- burg onder applaus het eere-insigne over handigd voor haar 12y2-jarig lidmaatschap. Hierna werd overgegaan tot den ouder lingen wedstrijd der afdeelingen. Als jury leden fungeerde voor de senioren de heeren doktoren A. C. Romijn v. d. Velden en Huy- brechtsen. Voor de junioren dr. Koning, dr. Beer en de heer H. Wennekes. Het resultaat der gehouden wedstrijden was een succes voor de senioren van afd. D. met 38% punt. Commandant de heer Eshof wist voor de derde maal den wisselbeker te bemachtigen. Ook de Commandantsbeker en een extra prijs ter gelegenheid van het 4de lustrum van afd. A kwamen in het bezit van afd. D. Voorwaar een fraai resultaat. Van de Junioren wist afd. I den wissel beker en den extra-prijs te bemachtigen. Dr. A. C. Romijn en dr. Koning overhan digden aan de resp. commandanten de prij zen. Hierna had een huldiging plaats van dr. A. C. Romijn, die tien jaar lang geheel be langeloos les had gegeven op afd. D. Dit feit mocht volgens den heer Wennekes niet onopgemerkt voorbij gaan. Onder luid ap plaus overhandigde spr. aan dr. Romijn eep gts. Dr. Romijn dankte deft heer Wennekes hartelijk. Tenslotte werd het H.B. bij monde van den heer F. L. Plijnaar, ter gelegenheid van het 4de lustrum van afd. A, een stencelmachine en drie gasmaskers aangeboden, welke door het H.B. op hoogen prijs werden gesteld. Gistermiddag om 5 uur is de 6-jarige C. Wijmans, wonende Simonstraat, ter hoogte van die straat in het water van de Schie gevallen. De 17-jarige machine-bankwerker W- M. van Beurden, wonende Lamsteeg is gekleed te water gesprongen en hij heeft den jongen behouden aan wal gebracht Jaarlijksche algemeene vergadering. In het voormalig Raadhuis heeft de Rot terdamsche Vacantieschool gisteravond haar jaarlijksche algemeene vergadering gehou den onder voorzitterschap van den heer A. Rothfusz. Volgens het jaarverslag van den secre taris den heer L. H. Klootwijk konden het afgeloopen jaar weer meer kinderen van de Vacantieschool genieten. „Duit in 't zakje" zorgde voor 711 kinderen. Het totaal aantal uitgezonden kinderen steeg met 276 tot 3.171. De gemiddelde bijdrage der ouders steeg tot 2.53 (v.j. (2.07). De gemiddelde bijdrage voor de „blijvers" liep op tot 7.06 (v.j. 6.72). Het jaarverslag van den penningmeester den heer J. de Haar sluit aan inkomsten en uitgaven met 39.771,54. Er is een nadeelig saldo van 761,36- De begrooting 1939 werd vastgesteld op een eindbedrag aan inkomsten en uitgaven van 40.086,36. De begrooting 1939 werd vastgesteld op een eindbedrag aan inkom sten en uitgaven van 40.086,36. De be grooting 1939 van de Stichting „Fonds voor de Rotterdamsche Vacantieschool" werd vastgesteld op 10.000. De vier periodiek aftredende bestuursle den de heeren W. van Etten, J. van Hoorn, A. Rothfusz en mej. M. Schürmann werden bij acclamatie herkozen. Bij loting werden de Ned. Onderwijzersr bond, de Vereen, voor gelijk Staatsburger schap en de Ned. R. K. Bond voor groote gezinnen aangewezen om. de rekening en verantwoording over 1939 na te zien. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat in verband met de troepen-bezetting in het kamp te Hoek van Holland besprekingen zijn gevoerd met de betrokken instanties. Een deel der troepen zal binnenkort in eigen barakken worden ondergebracht. Ten aanzien van het andere deel is nog geen be slissing genomen. Besprekingen dienaan gaande met den Minister van Defensie zijn nog gaande. Aan het dagelijksch bestuur is intusschen opdracht gegeven het vraagstuk onder de oogen te zien, wanneer bij geval het kamp met één Augustus niet vrij komt. De kinderen zullen dan toch ergens anders heen moeten. In zijn slotwoord sprak de voorzitter de verwachting uit, dat het derde lustrumjaar van de Rotterdamsche Vacantieschool een topjaar zal worden. In het bureau aan den Bergsingel is ingesloten de 47-jarige chemiker H. J., die eenige dagen geleden een advertentie had geplaatst, waarin om 500 gulden werd ge vraagd, teneinde een uitvinding te kunnen exploiteeren. Er was zoowaar een Rotterdam mer, die reflecteerde. Deze kwam in contact met den chemiker en na ingewonnen infor maties werd aan H. J. 500 gulden ter hand gesteld onder voorwaarde, dat het geld zou worden besteed ter bestrijding van de kosten voor de octrooi-aanvrage. Maar ziet, de chemiker had geen uitvinding gedaan, vroeg dus ook geen octrooi aan, doch maakte het geld met vroolijke avondjes op. Het bedrog kwam echter spoedig uit en de man werd gegrepen. In de bovenzaal van „Du Nord'T hééft 'hét Comité Bergweg Maandagavond zijn laat- sten avond van dit seizoen gegeven, welke minder druk was bezocht dan vorige. Na woorden van welkom door den voor zitter, den heer D. D. Boest van Reijn, maakte de secretaris, de heer B. Demets, nog eens propaganda voor de komende ver siering in Augustus, waarvoor nog heel wat geld wordt vereischt. Vervolgens werd een amusant programma afgewerkt, waarbij mej. Dini van Broek- huyze aardige liedjes zong, de heer Müller een drama in zakformaat uitvoerde en The Four Rhythmics een gewaardeerd Swing programma uitvoerden. Het bal stond onder leiding van Martin Hengeveld, terwijl Nico Fierlier muzikale medewerking verleende. En natuurlijk was er ook weer de gratis tombola, waarvoor verschillende leden prij zen hadden geschonken. Gistermiddag is de 50-jarige W. J. Arnol- dessen, wonende Warmoezierstraat op den Pompenburgsingel midden op de tramrails gestruikeld toen er juist een motorwagen van lijn 15 naderde, bestuurd door den 53-jarige C. V., wonende Boezemlaan. De trambestuurder remde maar kon niet ver hinderen, dat de dame een eind werd mee- geschoven. Met inwendige kneuzingen is zij in zorgwekkenden toestand overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. De 8-jarige A. v. d. Heide, wonende Ruilstraat, is gistermiddag, toen zij was gaan staan aan den ingang van de remise aan den Nieuwe Binnenweg, juist op het mo ment dat een tramwagen, bestuurd door den 40-jarigen A. A. uit de Jasmijnstraat, werd binnengerêden, bekneld geraakt tusschen den muur en dien tramwagen. Met zeer ern stige hoofdwonden is het meisje in het zie kenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Om 5 uur gistermiddag wilde de 42-jarige magazijnknecht W. N. uit Hille- gersberg op het terrein van Stokvis aan den Westzeedijk een zware roldeur openschuiven. Dit lukte echter niet, want een stapel ijzeren platen van een gewicht van circa 500 .kilo gram stond tegen deze deur. Toen N. de stapel probeerde te verplaatsen, viel deze plotseling om en kwamen de platen terecht op het linker been van den 21-jarigen expe ditie-knecht G. Meijer, wonende Multatuli- straat. Deze is met een gebroken linker been vervoerd naar het ziekenhuis aan den Cool singel. Maandagavond hield bovengenoemde club haar laatste Bridge-drive van dit seizoen. Er werd met veel animo gestreden voor de mooie collectie luxe prijzen. De uitslag was als volgt: Groep A: oneven lijn le prijs: dames Breijs en Van Wel,, 2e prijs: dames H. v. Riel en de Wit. 3e prijs: mevr. Hoeffgen en mej. Op- tenberg. Even lijn le prijs: mevr. de Groot en mej. Paardenkamp. 2e prijs: de heer Ultée en mej. Rietjouw. 3e prijs: de heer Slotermans en mevr. v. Veen. Groep B: Oneven lijn le pr. mr. en mevr van Laarschot. 2e prijs: mej. Bollaars en de Beij. 3e prijs: mr. v. Haasteren en mej Stoopman. Even lijn le prijs: mr. en mevr. Brand. 2e prijs: mr. v. d. Broek en mej. Steens. 3e prijs: dames Govers. 99 Heet van het vuur kregen gisteravond de leden der Rotterdamsche Volksuniversiteit de Maneto-opvoering der Grieksche tragedie voorgezet, waarvan Dinsdag in Amsterdam pas de première gegaan was. Een tooneeldaad mag de praestatie van Abraham van der Vies en Bertus van Lier den eerste als verzorger van regie en mise-en-scène, den tweede als vertaler van den Griekschen tekst en componist-dirigent der muzikale illustratie zonder voorbe houd genoemd worden. Want zelden zal nien met ernstiger toewijding hebben getracht, de sfeer van het Helleensche treurspel te benadereneen pogen, dat op zich reeds de volle belangstelling verdient, ook al mag het niet in elk opzicht geslaagd heeten. Dit laatste geldt allermeest het moeilijke probleem van de ten halve gezongen koor partij op instrumentalen achtergrond, die nochtans het schijnt een redelijke eisch volledig verstaanbaar dient te blijven. Wij herinneren ons van jaren her de spreekkoren, door Van der Vies destijds geïntroduceerd. De methode, ofschoon ook niet ideaal,- liet in bedoeld opzicht minder te wenschen. Naar een sterke eenheid tusschen woord en klank en kleur in costuums en decor was met succes getracht, zoodat in het tooneel- beeld de klassieke allure van soberheid en regelmaat niet gemist werd. In het spel viel velerlei te loven. Uiteraard gaf Ben Royaards een zeer-verzorgde creatie Zaterdagavond jl. vond in café „Zomer lust" te Hillegersberg een bridge-drive van bovengenoemde vereeniging plaats. De be langstelling was groot, terwijl er een pret tige stemming heerschte. Onderstaand geven geven wij een overzicht van de prijswin naars. Groep A, even lijnle prijs de heer en mevr. Steenhof, 2e pr. de heer en mevr, Schamlée. Oneven lijn le prijs de heeren HollWol- terbeek; 2e prijs de heeren dr. Van Haeren C. van Eijk. Groep B, even lijnle prijs de heeren Jansenv. Osch, 2e prijs de heer en mevr, Cales. Oneven lijn le prijs mej. Willems en de heer Koops; 2e pr. mej. Dijkzull en de heer De Koning. Groep C, even lijnle prijs mej. Swilders en de- heer Becharro; 2e prijs de heer en mevr. Dorpmans. Oneven lijnle prijs mevr. Schaap en mej. Schaap; 2e prijs mej. Stoopman en de heer Brandt. - van de tragische Ajax-figuur, symbool van oud-heidensche zielegrootheid en verkeerd gerichten heldenmoed. Zeer suggestief werd zij geheeld, geheel aannemelijk tot in de verstrakking van den dood. Prachtig contrasteerde met dit valseh heroïsme het vrouwelijke sentiment der blankarmige Tekmessa (Rie Gilhuys), niet het minst in haar stil spel bewonderens waardig. - Bij haar bleef even achter de op een scheepsra boegspriet loopende Pallas Athene van Willy Haak, letterlijk als figuurlijk een vérheven gebiedster, op wel hoogen toon aan den door haar van zinnen gebrachten Ajax heur misnoegen beteekenend. Aan de Teukros-partij gaf Johan Schmitz alle relief en Henk Schaer muntte in de kleine bode-rol uit. Den slim-overleggenden Odysseus van Joan Remmelts zagen we ln de slot-scènes op z'n besten de beide Atriden werden door Max Croiset en John Gobau scherp getypeerd. Onder het >,wel erg kortgejakte scheepsvolk school luttel materiaal dat een Phidias had kunnen inspiraeren. Als gewoonlijk was de Groote Schouwburg dicht bezetdeaen keer ontbrak de belang stelling van de Jpnge generatie niet en veel blijkbaar niet kvlas-zieke M. O.-Achivers waren present om\ de sehoone verbeeldingen uit het Grieksche (lesuur veraanschouwelijkt te zien. Het V U.-publiek\toonde zich zeer dank baar voor de buiten do gewone sleur tredende vertoon ing. Er waren kransen en bloemen voor de beide leiders en de voornaamste executanten. L. H. want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 X per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60—30 ct. W door dagelijksche behan, deling met lil busjes von iiO I n 90 cl. 'bfj -apothekers en' jürógjw&Al RecL 1141S 18 Van het comité, gevormd ter herdenking van de Belgische leerlingen, is voorzitter de heer H. G. J. M. Drabbe. Benoemd tot brandmeester zijn aan slan genwagen 5 de heer J. van Tol, Avenue Con cordia 50 b (bij overplaatsing van slangen wagen 11); aan slangenwagen 13 de heer P. van Putten, Pijnackerplein 13 a (tot dusver onderbrandmeester aan dien slangenwagen) aan slangenwagen 18 de heer C. F. P. van der Goes Jr., Heer Kerstantstraat 80 a (bij over plaatsing van Slangenwagen 13); aan slangen wagen 20 de heer J. N. P. Bohnen, Schieweg 16 b (tot dusver onderbrandmeester van slangenwagen 30); aan slangenwagen 29 de heer P. C. J. C. van der Rijk, Spoorsingel 71 a (toij overplaatsing van slangenwagen 18) en aan slangenwagen 56, de heer H. E. Over man, le Middellandstraat 110. Aangiften van 24 Mei 1939. BEVALLEN: G. C. Hageraats geb. Martijn z. L. Dubbelt geb. Boerstra z. J. Koppelaar geb. den Uil z. W. Versteegt geb. Kerkhoven d. J. Baan geb. Wollbrinck z. J. van der Waals geb. Houtman d. C. A. van der W(jn- gaart geb. Smit d. P. C. Bekker geb. Been- nakker z. H. Treffers geb. de Jong z. P. W. Vermeulen geb. Kolen d. J. Meijndert geb, van Oorschot z. M. C. de Rljcke geb. Linde man z. W. Adamse geb. Montvjn z. M. J. van Gelder geb. Verschuor d. W. F. den Ouden 'geba. Janzee 2d. M. J. Elderhorst geb. Hoogendoorn d. J. Grinn geb. van Waarden- berg d. A. T. van der Slik geb. Scheuerman d M. Melching geb. Valke d. J. A. Wassink eèb Michilsen d. E. J. M. Karsbergen geb. Stark z. S. Berkelaar geb. Roose d. J. P. Maarschalkerweerd geb. Groenendijk d. GEHUWD: J. Schoon jm. 28 j. en D. Zeichner id. 24 j. M. Boom jm. 31 j. en A. H. Groeneweg jd. 23 j. P. van Andel jm. 25 j. en C. van der Toorn jd. 27 j. J. C. Bender jm. 22 j. en C. van der Gaag jd. 21 J. C. M. Bezemer jm. 2 j. en H. van Leest jd. 24 j. J. J. Bobbink jm. 23 j. en G. H. de Kreek jd. 23 j. J. Boere jm. 35 j. en G. M. de Groot jd. 30 j. W. Boode jm. 41 j. en G. J. Aliens jd. 33 j. M. A. Bos man jm. 20 j. en C. den Ouden jd. 20 j. J- Brand jm. 37 j. en W. Fransen jd. 36 j. S. F. Brunia jm. 40 j. en M. C. Koekebakker jd. 38 J. J. H. ten Cate jm. 19 j. en T. E. van der Munnik jd. 17 j. T. L. J. Coster jm. 25 j. en E. J. van Wilgenburg jd. 23 j. A. H. B. Dek ker jm. 24 j. en C. M. van Beek jd. 18 J. J. F. W. van Deursen jm. 28 j. en C. H. A. van Hagen jd. 22 j. D/ van Dongen jm. 25 j. en A. Dubbeld jd. 20 j. F. M. J. Feuth jm. 27 j. en T. P. L. Waterreus jd. 26 j. W. Gastelaar jm. 25 j. en G. A. Mouthaan jd. 19 j. G. van Gelder jm. 27 j. en C. A. Goud jd. 24 j. J. Groeneweg jm. 25 j. en J. J. Swinkels jd. 22 j. L. C. G. Hammer jm. 23 j. en C. Jongejan jd. 23 j. J. C. Harms jm. 26 j. en M. van KooU jd. 24 j. P. J. M. Houweling jm. 28 J. en C. A J. de Lange jd. 23 J. J. Huigena jm. 22 j. en H. JL Schaaf ja. 23 1. A. Jordens jm. 27 j. en M. E. Bol kenbaas jd. 19 j. C. J. Ketz jm. 28 j. en C. G. M. Veldhoven jd. 23 j. R. Kaub jm. 27 j. en H. de Neef jd. 25 j. J- Meesters jm. 34 J. en C. Craft jd. 43 j. P. J. Meyer jm. 24 j. en A. Butjsman jd. 21 j. J. J. van der Perk jm. 26 j. en S. E. A. Pesloens jd. 23 j. C. Platen- burg Jm. 29 j. en A. C. van Uffelen jd. 26 j. D. Pronk jm. 23 j. en A. P. Koekebakker jd. 23 J. J. Roosenburg jm. 25 j. en N. P. Maliepaard jd. 23 j. H. L. Schneider jm. 25 j. en M. P. Lübeck jd. 21 j. J. A. Sondermeyer jm. 28 j. en C. M. den Elzen jd. 29 j. A. W. van Tiel jm. 33 j. en J. van Haften jd. 29 j. W. G- A. Versterre jm. 24 j. en M. D. F. Dijkgraaf jd. 25 j. L. H. W. van Vessem jm. 30 j. en L. van Unen jd. 23 j. - J. W. Wassen Jm. 24 j en A E. H. van Os jd. 22 j. W. G. Witzand Jm. 22 j. en M. F. Harreman Jd. 27 J. K. van Wijn gaarden jm. 28 j. en C. J. van der Ster jd. 25 J. - P. van Zessen jm. 22 J. en S. de -TonS Jd. 18 J. P. van Amen Jm. 25 J. en J. Averse jd. 22 J. - P. Bergshoef jm. 25 j. en A. Pbi'ips Jd- 20 j. A. D. den Braber jm. 23 J. en N. Groenenboom 1(j 22 j. J. Doorduin jm. 27 j. en G. van der Lee id 33 i J. J- Euser jm. 26 j. en H. Hui- zingh pd. 25'j. - M. Groenendijk jim 45 j. en P J. van Bekkum Jd. 26 j. - H. A. L M. Hustinx jm. 28 j. en M. C. Hoenkamp jd. 21 j. - E de Jong im 41 1 en L van Stnen jd. 36 H. F. Jonge- iari im 24 j en N. Pons jd. 26 j. J. van Kleeff m 30'j en P Tromp jd. 23 J. H. J. Koudijs jm' 26 J en E. Sprupt jd. 25 j. K. Noorlande' lm 30 1 en E. Trielle Jd. 25 J. - G. J. Pels wed'- 41 J en C M. Schoors gesch. vr. 39 J. C.P11", jm. 25 j. én A. W. de Groot Jd. 23 J. - J-,Tu^n jm. 31 J. en M. Knoops Jd. 26 j. A- j. der Waal jm. 26 j. en W. Rosierse jd. 25 J- E H wynen wedr. 36 j. en W. Koch Jd. 36 J- g Bakkér jm. 25 j. en C. Kruithof jd. 23 J- d_ 25 P A. Beemink jm. 27 j. en A. HoogendU -yvengp, J.'_ A. van den Berg jm. 23 j. en J- Berg jm. Jaar gesch. vr. 29 j. p. L. van den H 21 j. en M. Miedema jd. 20 J. B. L- jm. 28 J. en C. W. •C. Mulder jd. >J21 j. M. P. Diepstraten jm. 20 j. en A. G. Vennaat jd. 19 j. j C van der Draai wedr. 36 j. en^A. de Cnate- nier' jd. 22 j. J. L. A. van Eyk jm. 23 j. en J M Heykoop jd. 20 j. G. G. Filfois jm. 21 J. en M. M. Brandenburg jd. 22 j. - H. A. de Groot lm. 25 tj. en A. PJ. van Pelt gesch. vr. 20 J. L. Hoogenstryd jm. 28 j. en W. D. vart Belle jd. 26 j W. C. Karstens jm. 25 j. en M. vjan Wage- n in gen jd. 23 j. - J. van Kleef jm. 29 i^nM. J. Kok jd. 26 j. G. Kiyn jm. 29 j. en AAKohaut id 20 j. W. van der Kroef jm. 25 j. en J. W. Kamp jd. 23 j. - J. J. Kryger jm. 28 j^en H. W. van Dam 'jd. 24 1. J. KuUper jm. 24 j. en P. Wies jd. 23 j. J. van Loo jm. 33 j. en\C. H. Welbedacht jd. 26 J. R. H. M. Ludvdg jm. 27 j. en D. J. van Klaveren' wede. 28 J. H. Meijer» wedr. 55 j. en E. Schram wede. 52 j. c-TM®le": djjk jm. 25 j. en C. Hermann jd. 23 j. —JU -Lde Moor jm. 22 j. en M. Metfer jd. 18 „F® sen jm. 24 j. en G. van <Jen Heuvel jd. 2b j. P. M. van Poppel jm. 22 J. ,en N H van Kampen jd 20 j. W. Put jm. 28 j:: en K. Dirks jd. 26 j. J. Slot jm. 25 j. en G. -van Noort jd. 25 j. J. P. Streijl Jm. 26 j. en El M. Dartee jd. 25 j. F. F. Sundquest jm. 28 j. erK H. J. Bezem jd. 26 j. A. Vlasbom jm. 25 j. eti J. van Alphen jd. 24 j. A. van Vollenhoven Jm. 39 j. en E. Kloots wede. 36 J. W. J. v«fc Waas jm. 34 j. en E. C. H. van Netten jd. 25 J\ W. J. van Wanum jm. 25 j. en G. van Tol 41. 23 j. P. van Wijnen jm. 24 j. en J. Vermaan jd. 22 J. J. Boot jm. 26 j. en J. P. Sahll jd.t 25 j. W. Bot jm. 24 j. en N. F. van Es jd.\ 22 j. C. Gouwen jm. 26 j. en G. W. Lammees Jd. 25 J. D. J. de Jong jm. 30 j. en J. vw t Hart id 27 1 W. J. de Man jm. 38 J. en) E. M. S. Smit jd. 27 j. - J. Mondeel jm. 27 U en C. Duinker jd. 26 j. - J. Polleman h M. T. Schutter jd. 26 J- ?\,va hL j. en M. Sleeuwenhoek jd. 25 j. P. de Jttek jm. 27 J, en M. Kleingeld Jd. 21 J. H. Scheitel jm. 28 j. en N. van de Velde jd. 24 j. J. J. Si%kkers jd. 28 i'. F. Stuit jm. 23 j. en C. W. OliemAn* ld. 20 j. G. Teileman Jm. 29 J. en M. A. dèjl Boer jd. 27 j. J. Verhagren jm. 23 J. en A. Priïl jd. 21 1. P. P. Visser Jm. 26 J. en H. C. -r» Herk jd. 23 j. G. Scale jra. 26 j. en H. D. J. Vlaming jd. 23 j. OVERLEDEN: W. v. d. Hoek m. van M. C. Hanselaar 77 j. E. Edel wede. v. P. 3. Brug man 62 j. C. v. Leerdam vr. van P. Haas 38 J. K. v. d. Boogert m. van W. v. R.ee 61 J- TKT-oürio «rede. van A. KoDDenJan t» j. T. v. d. Weyde wede. van A. Koppenjan G. Buikhuizen ongah. m. 64 j. W. Nul» rLv*n W. Huisman 37 j. - IJ. ter Horst vr. van F. C. H. Top 53 j. D. Scherpenisse vr- a J- Weg. seis 70 j. - M. Potters Tvigt M j 43 j. - C Offerman m. ^njAv. Ehfn i' I J. E. de Haas vr. vaA\R- T J. B. Litzau m. van J-1--, Es 74 VVoortTafs 'evenio^ ^^ven: M/ C. de rlester geb. Nederland z. H. Baartman geb. c. v. d. Broek J. Priester geb v. d. Broek z Reel. 5693DGVS 19 32) Tony, ik voel me overal omringd door geheimzinnigheden. Waarheen ik me ook keer of wend.zij greep de hand op haar schouder en fluisterde dicht in zijn oor; K-kijk! Zij knikte in de richting van het Coroman- del-scherm. Toen zijn verschrikte oogen de hare ontmoetten, fluisterde zij nauwelijks verstaanbaar: Het bewoog! Zijn arm sloot zich vaster om haar schou ders, terwijl hij naar het gekleurde scherm keek. Drup! Drup! deed de fontein. Tik-tak! Tik-tak! ging de klok. Bovenop het oude erf stuk knorde de aap van opwinding. Het scherm trilde. Anthony liet het meisje los en wees met zijn hoofd in de richting van de hall. Zij schudde het hoofd en stond dicht achter hem, met een pook in haar hand, toen hij een paneel van het scherm opzij rukte. De man en het meisje staarden vol ongeloof voor zich uit. Juno! riepen zij gelijktijdig. Het gelaat van de negerin zag grauw van angst. Zij hield haar handen strak op haar borst gevouwen, als in gebed. De ceintuur, welke zij om haar omvangrijk middel droeg, was even rood als het scherm naast haar. Antony was een moment verstomd van ver rassing, alvorens hij in een luid gelach uit barstte. Rose liet zich als onmachtig op een Stoel neervallen. Verontwaardiging en spot streden om de overhand, terwijl zij vroeg. Juno, wat moet dat beteekenen, zóó het huis te komen binnensluipen? Waarom ben je niet op de bijeenkomst van de gevouwen handen? De oogen van de vrouw rolden wild in hun kassen op en neer. Zij had moeite om uit haar woorden te komen, toen zij antwoordde. Kind, ik ben diep ver- vernederd. We waren net begonnen met „step on the puppy tail" op het bal, toen Jup'tur mij bij mijn arm greep en mee naar huis nam. Alsof ik niet een vrij mensch was met het recht me te amuseeren, zooals ik wil. Dwong Jupiter je naar huis te gaan, Juno? Um-um, dat deed hij. Onderweg probeer de hij het weer goed te maken. Of dat een troost was voor de schande, die hij mij tegen over al mijn gekleurde vrienden en vriendin nen heeft aangedaan? Hij vernederde me. Anthony liet zijn hoofd op zijn arm rusten en schudde van het lachen. Juno keek hem eens aan en snoof minachtend. Rose wist nog juist een schaterlach in te slikken. De vrouw keerde zich verontwaardigd tot haar: Je lacht, kindjelief. Hoe zou jij het vin den, als je eigen man voor een zaal vol men schen tegen je zei: Jij zondige vrouw, hoe kom je aan dat ding om je hals? Je gaat direct mee naar huis! Jij zult geen juweelen dragen, die niet van jou zijn. Denk je soms, dat de menschen hier niet weten, dat Jupiter je die niet kan koopen? Ik ga de auto halen en dan gaan we naar huis". we naar huis." Ik heb het uit je kamer genomen, kindje lief. Je vindt toch niet erg, dat je ouwe mammie het zoolang genomen heeft, wel? smeekte zij, terwijl zij haar handen van haar borst wegnam. Aan een koperen ketting om haar hals fonkelde de slinger van haar pen dule met de vele rijnsteenen. Anthony lachte nu onbedaarlijk. Rose be groef haar gelaat in het kussen van den stoel. De vrouw staarde haar met groeiende ver ontwaardiging aan. Het schitterend sieraad op haar borst rees en daalde met eiken opge wonden ademtocht. Anthony's stem klonk nog verstikt van het lachen, terwijl hij vroeg: Maar waarom moest je voor den drom mel zoo geheimzinnig het huis binnensluipen, Juno? Waarom ben je niet door de achterdeur binnengekomen? Dat wilden we doen. Maar die Eddie Timmins zat op den stoep te rooken. Jupiter zei, dat ik de familie beter niet kon laten zien wat ik gedaan had, omdat ze me anders door de politie zouden laten weghalen. Er was geen licht in deze kamer, zoodat ik de deur van de tuin kamer probeerde Ik dacht, dat mars Tony bij zijn meisje zou zitten en dat mijn kindje- lief haar zilveren schoentjes ergens stuk zou dansen. Het komt allemaal, omdat ik teveel waarde gehecht heb aan de wereldsche ijdel- heid. Maar het was een schandaal, zooals de menschen lachten en lachten, toen Jup'ter zoo tegen me stond te schreeuwen en me meesleurde. Rose richtte zich weer overeind en droog de haar tranen af. Ga de klok terugbrengen op mijn kamer, Juno. Probeer maar niet den slinger weer op te hangen. Dat zal mr. Tony wel doen. Ik beloof je, kindjelief, dat ik die klok nooit meer zal aanraken, nadat ik haar op den schoorsteenmantel zal hebben teruggezet. Hoe moet ik deze vernedering ooit te boven komen? Al die menschen op het bal zullen zich herinneren, dat ik daar zoo vernederd en beleedigd ben. En ik was nog wel druk bezig stemmen voor jou te verzamelen. Ik zal nooit van mijn leven nog iets anders doen dan den Heer prijzen en vbor m's Claire koken. Zij snoof hevig en wreef haar oogen droog. Rose legde troostend haar arm om haar schouders en drukte haar zacht rose wang tegen de zwarte van de oude gedienstige. Vergeet het maar, mammy Juno. Ik vind het niet erg. Ik ben blij, dat jij de ju- juwee len gedragen hebt. Ze stonden eeuvoudig schitterend op die paarsche japon. O, kindjelief. Jij kent stand, wanneer je dien ziet. Ik zal dien ouden Jupiter eens even gaan vertellen, wat je gezegd hebt. Zij schreed weg als een wrekende Nemesis. Weldra klonk haar rijke stem uit de hall door, een tikje somber en profetisch, zooals het een Nemesis paste: „I'm on mah way to heaven, An' I don 't wan' stop, I don' wan' be Nu stombelin' block1." Een deur viel dicht. Stilte. Nog proestend stamelde Rose: Heb je ooit iets mooiers gezien dan dien slinger om Juno's hals? Nu begrijp ik, waar om ze me niet met afwasschen wilde laten helpen. Zij wilde die klok ongemerkt van boven halen. Zij moest weer even lachen, al vorens ze kon vervolgen: Wat een dag! Ik heb het gevoel, alsof ik vandaag een paar eeuwen geleefd heb. Je moet wel doodmoe zijn. Ik behoorde je eigenlijk naar bed te sturen maar Ik zou niet gaan. Wil je me kwijt, zoo dat je kunt gaan werken? Werken! Neen. Ik verwacht een telefoon gesprek en dan hij zweeg en bukte zie om het vuur op te poken. Van Daphne? Neem me niet kwaiiJA, dat had ik niet moeten vragen, maar, 1 ik maak me bezorgd over je Tony. I»-8 niet dat ze je volkomen eerlijk behan Maar lieve meisje. Als ik je moest ver tellen.... Een bijzonder timbre x leek een gramofoonplaat in ring in werking te zetten: Waarom trouw je niet met Tony? Wmrom trouw je niet met Tony? Zo°„ ^p^ n, .aar voortdurend Het refrein ging echter plotse ling verloren in het geluid van krakende takken en een doffen slag. Binnen klonk een gH O Lawd! Mars Tony! Kindje! Juno kwam naar beneden gehold. Rose en Anthony snelden haar in de hall tegemoet. Haar oogen rolden. De slinger van de klok fonkelde. Haar kin beefde. Zij wees op het plafond en stamelde: Manbandietgang. Anthony greep haar bij den schouder. Kom op adem Nu. Wat hebje gezien? Juno's boezem golfde op en e€n schip op een wilde zee. Ik wilde net de klok terugzetten, mars Tony, toen ik een geluid P de bo- V-gavSerteel Verder, drong Hose Lawd, kind. Ik ^Me deur^01"' Ik zag een schaduw bij 3® slmpen. Ik was stijf van angst en gilde en llet de klok vallen en.schseeuwde Anthony, ter- wiil hii naar boven rend€. Eddie Timmins verscheen aan de keuken deur. De patient slaapt .verklaarde hij op vertrouweüjken fluistertoon, welke een uur in den omtrek te hooren was. Ben even een piip gaan rooken' zijn verbaasde oogen volg den Anthony, die juist op de bovengang ver dween. Hij stond nog naar hetzelfde punt te staren, toen zijn werkgever al weer naar be neden kwam. Hij is weg, riep hij over zijn schouder, terwijl hij meteen door naar buiten snelde. Timmins volgde. De aap sloot de rij. Nadat de mannen verdwenen waren, slaak te Juno een diepe zucht van verlichting. Ik geloof, dat het maar goed was, dat |k die diamanten heb meegenomen, liefje. Als ik dat niet gedaan had, zou ik die klok niet hebben moeten terugbrengen naar je kamer en zou niemand ooit geweten hebben, dat er een dief in huis was. Hebt u hem niet ge pakt, mars Tony? vroeg zij ademloos, toen Tony weer binnenkwam. Ik durf Vast niet naar bed, terwijl die vreemde persoon vrij rondloopt. Hij is weg, Juno. Sluit voor alle zeker heid de achterdeur maar goed' af. Wel te rus ten. Ik zal eerst die klok even oprapen. Ze is niet gebrokeni enkel maar gebarsten. Ze rolde zenuwachtig met haar oogen, terwijl ze Rose aankeek, maar het meisje scheen vol maakt onverschillig voor het lot van haar schitterend uurwerk. Zij had Hamilton bij de revers van zijn jasje gegrepen. Terwijl de deur achter de negerin dicht viel, vroeg Was er een mkan, Tony? Hij streek het zatchte haar van haar voor hoofd vandaan. Wazou er gebeuren, indien hij ^aar in zijn armen nam en haar kuste, totdatDe gedachte alleen deed zijn hart wild kloppen. Hrj stak zijn handen diep in zijn zakken en glirr.üachte in haar bezorg de oogen. Hardy is er vandoor gegaan. Vla jouw kamer van het balkon langs den grooten boom naar beneden. Wij\ vonden een afge broken tak, welke onder\ zijn gewicht be zweken moet zijn. Toen T.tyn hem daarstraks boven alleen liet, scheen fitij even rustig te slapen als een baby. Hij kan dus onmogelijk', zoo ernstig ge wond zijn geweest, als je geöacht hebt. Het heeft er allen schijn van, dat hij méér af weet van die vernieling van ojtze jonge hoo rnen. Waarom zou hij anders behoeven te vluchten? Waarom zou hij aan mijn biyreau geze ten hebben, probeerend te telefoheeren? Ik ben er nu van overtuigd( dat hij daéir om die reden was. Ik geloof nog altijd in 'hem. En ook vermoed ik, dat die Spaansciw butler hem zocht en niet den aap, toen hij daar straks hier kwam. Hij nam haar handen in de zijne en vervolgde: Maar laten we nu niet langer over onze moeilijkheden pjuiten. Ik weiger dezen mooien avond te latein be derven. Daar heb je het weer, Tony Je zietor uit, alsof je onuitsprekelijk gelukkig beïtt. Ben ik ook. Waarom? Heb je Daphne gesproken?; vroeg Rose vol jaloersche achterdocht. Ja. Ik reed haar achterop en heb haar thuis gebracht, voordat ik daar straks naar kantoor ging. Heeft zij iets te maken met je geluk? Ja. Met een tiomfantelijk lachje drukte hij zijn lippen op haar hand, welke hij omvat hield. Rose rukte haar handen los en bailde ze achter haar rug. ■rdt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2