I1 DE KONING DER CANADEESCHE POLITIERUITERS. s. 1 7 \r rR' DONDERDAG 25 MEI 1939 Iff RIJSTOOGST IN OOST-JAVA NAAR DE NIEUWE GEMEENSCHAP. Haast overal groot beschot venvacht. BEGRAFENIS J. W. A. BEYNES. Actie onder priester studenten. TOESLAGREGELING KLEEDING- INDUSTRIE. NATURALISATIES. ITALIAANSCHE OPERA. NEDERL. SPOORWEGEN. Verbetering in Maart voortgezet. EEN HACHELIJK AVONTUUR. (VERVOLG) PLOTSELING GESTORVEN. AANRIJDING MET DÖODELIJK GEVOLG. (WORDT VERVOLGD). Met het snijden van de padi is thans overal in Oost-Ja va een begin gemaakt. Over eeni- ge weken is de oogst in vollen gang. In het algemeen is de padi-aanplant zeer goed ge slaagd, bijzonder in Banjoewangi. Alleen van de Zuidkust van Kediri en uit West Bodjone- goro zijn eenige mislukkingen geconstateerd, lezen wij in het „Soerab. Handelsblad". De zoo juist afgeloopen maisoogst heeft minder goede opbrengsten te zien gegeven. Op het ttogenblik is de copra wat minder in aanbod omdat de bevolking de handen vol heeft met het binnenhalen van den padi- oogst. De exportprijzen voor gaplek zijn laag, hetgeen veroorzaakt wordt door de groote g-aanoogsten in Amerika en Europa, waar door er veevoeder voldoende is. Bij den hui- digen prijs van 75 cent per pikol, welke de bevolking voor de gaplek krijgt, blijft er voor haar, na aftrek van zak- en transport-kos ten een bruto-prijs van ongeveer 40 cent over. Voor dezen pikol gaplek moeten 2 pi- kols knollen geschild, doorgesneden en ge droogd worden, zoodat de bruto prijs, wel ken de tani voor een pikol knollen ontvangt eigenlijk 20 cent is. Dit bedrag acht hij niet loonend en daarom eet hij de knollen liever zelf op. Voor de binnenlandsche consumptie zijn de ketellaprijzen dan ook aanzienlijk boven export-pariteit gelegen, zij bewegen zich tusschen 50 en 60 cent per pikol. Dank zij de goede oogsten valt er voor voedselschaarschte in het geheel niet te vree zen, daarentegen is de bevolking wel zeer geldarm door het feit, dat haar producten in den laatsten tijd zoo weinig opbrachten. Eerst sinds eenige weken trekken de prijzen weer wat aan. Het stoffelijk overschot van den te Heem stede overleden heer J. W. A. Beijnes werd Woensdag onder groote belangstelling op de R. K. Begraafplaats St. Barbara te Haarlem ter aarde besteld. Vooraf waren in de kerk van den H. Jozef aan de Jansstraat de uit vaartdiensten gehouden, waarvan te half 10 de plechtige gezongen Requiemmis werd op gedragen door den heerzoon van den over ledene, den zeer eerwaarden pater J. A. B. Beijnes, missionaris op Hawaï. Assistentie verleende mgr. J. J. J. Noordman, hoofdaal moezenier van Leger en Vloot, en de hoog- eerw. heer F. Filbry, plebaan der kathedrale kerk. In het priesterkoor hadden plaats ge nomen o.m. de hoogeerw. heer mgr. N. L. A. Ammerlaan, vicaris-generaal van het bis dom, mgr. M. P. J. Möllmann, oud-vicaris- generaal, dr. N. Poelman, provinciaal der Congregatie van de H.H. Harten, vele eer waarde geestelijken, waaronder verschillen de oud-kapelaans der parochie als de zeer- eerw. heeren pastoors E. H. Brüning en A. Leesberg. Achter de familie waren gezeten de heer ir. H. J. M. Bekkers, directeur van de Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes met de commis sarissen dezer N.V. prof. ir. J. Klopper, dr. L. G. Kortenhorst en W. Graadt van Roggen; namens de drukkerij „De Spaarnestad" de heeren J. W. Lucas, C. P. Ooms, mr. J. N. J. E'. Heerkens Thijssen, prof. mr. G. Russel en dr. J. G. Hoge, die tevens als directeur der Maria-stichting de laatste eer bewees; de heer J. W. Boerrigter, directeur van de N.V. „De Tijd", een deputatie van de „Nieuwe Haarlemsche Courant"; mr. Th. Westerwoudt, directeur van het bijkantoor Haarlem der Ned. Handelmaatschappij, de voormalige Spaarnebank; H. E. Everard na mens de cultuurmaatschappij Kalie Djompo; de heeren mr. J. B. Bomans en mr. A. Bruch, leden van Gedep. Staten van Noord-Holland; W. J. B. van Liemt, wethouder der gemeen te Haarlem, dr. A. Droog, wethouder der gemeente Heemstede e.a. De absoute na de Mis werd eveneens verricht door pater J. A. B. Beijnes. Op den weg naar de begraafplaats passeer de de stoet de Nieuwe Gracht, waar de heer Beijnes vroeger woonde, en hield halt voor de fabriek Beijnes aan het Stationsplein, waar directie en commissarissen en de oud ste employé's van (je fabriek zich hadden op gesteld. Hier werden twee kransen aan den lijkwagen gehecht. Op de begraafplaats gaven, behalve velen van de reeds genoemden, nog blijk van be langstelling de Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, mr. dr. A. baron Röell, de heer dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, burgemeester van Haarlem met den gemeente-secretaris, mr. Th. Wes- stra, en de heeren W. J. B. van Liemt en E. van der Wall, wethouders; mr. dr. F. A. Bij voet, voorzitter van de R. K. Raadsfractie; de heer J. de Bruyn Kops, namens de direc tie van Werkspoor, de heer P. J. van Kes- sel, namens de St. Vincentius-Vereeniging; de heeren B. van Hees en Jos. Dekkers na mens de R. K. Schoolvereeniging; dr, Jos van der Velden namens de R. K. Leeszaal; de heer W. Leverstein, directeur van de Haarlemsche Sodafabriek; notaris van Cra- nenburgh en vele anderen. Het stoffelijk overschot werd bijgezet in het familiegraf, waarbij wederom door den heerzoon de beaardingsplechtigheden werden verricht, waarna pastoor van Mierlo uit Heemstede vijf Onze Vaders en Weesge groeten voQrbad. Een kleindochtertje strooi de roode rozen in het geopende graf. Ten slotte dankte de zoon, de heer dr. J. A. M. Beijnes, voor de betoonde belangstelling. Zondag 1.1. is op initiatief van Sobriétas in het Kruisheerencollege te Uden een bijeen komst gehouden van directeuren van z.g. In- ternaatskruisverbonden met enkele genoo- digden tot bestudeering der nieuwe-gemeen- schapsactie. Aanwezig waren afgevaardigden van de Klein-seminaria te Apeldoorn en St. Michiels-Gestel, der colleges te Neerbosoh (O.P.), Uden (O.S.Cr.), Einhoven (O.E.S.A.), Uden (S.V.D.), Langeweg (O.M.C.), en van het Centraal bureau Sobriëtas. In de ochtendvergadering trad als inleider op de heer L. Beumer, secretaris van het algemeen comité, terwijl op de namiddagsche feestvergadering der studenten van het col lege door verscheidene eerw. heeren het woord werd gevoerd. Het enthousiasme, waarmee de talrijke leerlingen de actie „Naar de nieuwe ge meenschap" begroetten werkte aanstekelijk op alle aanwezigen, zoodat het een uitste kend geslaagde dag mag genoemd worden. Als practisch slot van den studiedag wer den eenige in de lijn van de N.G.-actie lig gende conclusies opgesteld, die door de In- ternaatskruisverbonden in eigen kring moe ten worden verwezenlijkt, o.a. het aankwee- ken van socialen offerzin door het onthou dingsoffer in welken vorm ook en het bid den van het binnenkort te verschijnen gebed voor het welslagen der actie. Middenstand en Nieuwe Gemeenschap. Woensdag 7 Juni a.s. belegt de R.K. Mid denstandsbond in het bisdom Haarlem zijn voorjaars centrale raadsvergadering te Den Haag. In de middagbijeenkomst zal dr. H. W. E. Moller, lid van de Tweede Kamer, spreken over: „De middenstand en de nieuwe ge meenschap". Dr. Moller zal de volgende stellingen ont wikkelen: De nieuwe gemeenschap beteekent niets anders dan terug naar de volledige levens houding van het Christendom in de gedra gingen en gevoelens van de menschen onder elkander. Deze verhouding kan alleen zuiver en juist zijn, wanneer wij de eenig ware ge- meenschansbeginselen volgen, die Christus ot.s heeft gebracht; niet alleen het strenge recht, maar het recht en de liefde tot een twee-eenheid samengegroeid. De middenstand verzorgt een aanzienlijk deel van de stoffelijke welvaart der men schen. Daarom heeft de middenstand in het vormen van de Christelijke gemeenschap een zeer bijzondere taak: a. ten opzichte van elkander, de mede-middenstanders (ieder voor zich en God voor ons allen? vrije con currentie?); b. ten opziehtp van de verbrui kers (handel is handel? zaken zijn zaken?). Daartoe is noodzakelijk, dat de R.K. Mid denstand zonder uitstel en met kracht gaat werken aan de herordening van den eigen stand: a. door de eigen R.K. organisatie van zelf standige middenstanders (de geheele werk- gevende middenstand inbegrepen) inwendig zoo krachtig en zoo christelijk mogelijk te maken in oprechte samenwerking en door een behoorlijke cultureele ontwikkeling te bevorderen van zijn leden en toekomstige leden (jonge middenstand); b. door organisch verbonden, zoowel in vak- als in standsverband samen te werken met den R.K. werknemenden middenstand en de andere werkers in de gezamenlijke R.K. middenstandsbedrijven; c. door naast elkaar, eveneens zoowel in vak als in standsverband samen te werken met andere georganiseerde middenstands- groepen. Het spreekt immers vanzelf, dat dit vraag stuk vele facetten heeft en dat men het daar om van verschillende gezichtspunten kan bezien. Zeer velen hebben zich bereid verklaard, zoodat kon worden overgegaan tot de samen stelling van een sprekerslijst. Deze is op aanvraag verkrijgbaar bij het secretariaat van het comité: Drift 1012, Utrecht. Een sprekerslijst. In verband met het zeer groote aantal ver zoeken, welke bij het Nationaal comité bin nenkomen om sprekers over de nieuwe-ge- meenschapsgedachte, heeft dit comité zich tot diverse personen uit allerlei kringen geestelijken zoowel als leeken gewend met de vraag of zij bereid zijn over dit actueele thema een inleiding te houden, waarin de gemeenschapsgedachte eventueel van een bepaalde zijde uit wordt belicht. Uit de kringen van de confectie-industrie is de wenschelijkheid naar voren gekomen de ondernemers in de kleedingindustrie te stimuleeren tot het aanstellen van mannelijke arbeidskrachten. Den minister van Sociale Zaken komt het wenschelijk voor dat verwe zenlijking van een maatregel als genoemd uit een oogpunt van werkloosheidsbestrijding alleszins aanbeveling verdient. De minister is derhalve bereid aan genoemden wensch in zooverre te voldoen dat tijdelijk een toeslag regeling zal gelden voor de op zekere voor waarden in het bedrijf aan te stellen manne lijke arbeidskrachten. De beperkte duur van de regeling is vastgesteld, in verband met het door den minister ingenomen standpunt, dat de consequenties van een eventueele wettelijke regeling inzake den toelatingsleef tijd in fabrieken en werkplaatsen geheel voor rekening van het bedrijf moeten komen. De toeslagregeling is van kracht tot en met 14 November 1939, met dien verstande, dat, hoewel tot en met dien datum toeslag kan worden verstrekt, na 31 Augustus 1939 geen nieuwe toezeggingen zullen worden gedaan. Voor elke mannelijke arbeidskracht, die in het kleedingbedrijf tot het verrichten van voor elke onderneming afzonderlijk goed te keuren werkzaamheden, ter vervanging van een gelijktijdig daaruit ontslagen vrouwelijke arbeidskracht, dan wel extra boven het op het tijdstip der aanvrage van den toeslag in die onderneming, voor 't verrichten dier goed gekeurde werkzaamheden werkend aantal mannelijke arbeidskrachten wordt aangesteld, zal met inachtneming van de genoemde data een toeslag op het door dien mannelijken arbeidskracht verdiende loon kunnen worden verstrekt. Deze toeslag zal gegeven worden over een tijdvak van ten hoogste 26 weken, hetwelk loopt van den dag af, waarop voor de betrokken onderneming de regeling is ingegaan. De sociale verzekeringen zijn voor de onder de toeslagregeling werkende arbei ders volledig van toepassing. De fabrikant die tot de regeling toetreedt, is verplicht de mannelijke arbeidskracht, voor welken hij toeslag zal ontvangen, nadat die toeslag zal zijn geëindigd, tenminste gedurende een gelijk aantal weken, als waarover hij voor dien arbeider toeslag heeft ontvangen, in dienst te houden. De fabrikant is verplicht dien werknemer, na afloop van het tijdvak, waarover voor dezen toeslag werd genoten, een weekloon te betalen, hetwelk tenminste gelijk is aan het door dien werknemer gedu rende de toeslagperiode verdiend weekmko- men. Er is een ambtelijke instantie in het leven geroepen, tot welke de fabrikant zich kan wenden, indien hij een arbeider, voor wien hij toeslag ontvangt of heeft ontvangen, binnen een bepaalden termijn wenscnt te ontslaan. De mannelijke arbeidskrachten, voor welke van overheidswege een toeslag wordt verstrekt, worden verdeeld in drie categorieën en wela. 17- tot en met 18- jarigen b. 19- t.m. 24-jarigen c. 25-jarigen en ouderen. In de voor de overheid uit deze regeling voortvloeiende kosten zal vanwege het depar tement van Sociale Zaken subsidie worden verstrekt. Dit subsidie zal berekend worden naar het percentage der gewone bijdrage, hetwelk voor de betrokken gemeente uit het Werkloosheidssubsidiefonds genoten wordt. Ingediend zijn wetsontwerpen houdende naturalisatie van Philomena H. Ammann en 20 anderen, alsmede van Wolfgang O. Born- haupt en 20 anderen. Behalve de reeds eerder gemelde artisten zijn voor de aanstaande concerttournée der Italiaansche Opera geëngageerd de tenoren Dino Hadesco, Gaspare Rubino en Pons De Leon. Met den bekenden tenor Cristy So- lari zijn de onderhandelingen nog gaande; met een gunstig resultaat kan reeds reke ning worden gehouden. De totale ontvangsten over Maart 1939 der Ned Spoorwegen geven een bemoedigenden vooruitgang te zien, na de toeneming der inkom- st--n over Januari en Februari. Zij Drachten n.l. met een totaal van 7.915.907 een bedrag *an 517 706 meer op dan de overeenkomstige maand van 1938. Hierbij dient er rekening mede ge houden te worden, dat Maart *938, wat de in komsten betreft, een zeer ongunstige maand was met een nadeelig saldo van rond 9 ton. Aan het gunstige verschil hadden de reizigers en bagage-ontvangsten een aandeel van 168.123 wat o.i. bevredigend mag heeten, al was Maart 1937 nog 11/2 ton hooger en is nog lang met het peil bereikt, dat noodig is in verband met het scheppen van de enorme reisgelegenheid en de pogingen, die de N. S. aanwenden om door practische en populaire bepalingen het reizigers- vervoer te stimuleeren. Het goederenvervoer, inclusief dat van léven de dieren, enz. bracht 258.206 meer op dan m Maart 1938 (v. j. rond minus 517.000). Deze gunstige uitkomst moet o.i. toegeschreven wor den aan een algemeene verbetering van den economischen toestand, waarop, zooals bekend is het spoorwegvervoer direct reageert. Het Postvervoer bracht 15.000 minder op, de oost .Diversen" was, evenals in de beide voor afgaande maanden, belangrijk hooger, namelijk f Me6t3J7anuari en Februari is het totaal voordee- lig verschil thans aangewassen tot 1.701.241, hetgeen niet onbevredigend is. Bob geeft Adair een wenk. Geef dat maar hier Anne grijpt Hier gaan we ons kamp opslaan Ik beveel hier. Daar ligt Porcupine. r/zf,*».. 1. De oude Adair staat op het punt om zijn revolver te trekken en Morgan neer te schieten, daar hij meent dat het oogenblik aangebroken is om handelend op te treden. Bob, die den ouden Adair de beweging naar zijn revolver zag maken weet hem nog juist bijtijds een teeken te geven om nog geduld te beoefenen en een gunstiger tijdstip af te wachtan. Morgan, die de anderen dwingt om naar zijn bevelen te luisteren, herhaalt, dat zij naar Westelijke richting moeten gaan heeft er gelukkig niets van gemerkt. 2. De oude Adair en Bob achten het op het oogenblik het verstandigst zich bij het bevel van Morgan neer te leg gen. Anne Adair, die op bevel van Morgan naast hem moet rijden ontdekt in de verte Porcupine en zij maakt Morgan daar opmerkzaam op. Deze voegt haar grijnzend toe, dat zij precies geraden heeft, waar hij heen wil. Hij geeft bevel, dat men hier het kamp op zal slaan, want zoo zegt hij, we hebben hier nog een karweitje te verrichten. Ik moet nog geduld beoefenen. Bob kan zich met moeite inhouden. 5. Doch ook ditmaal is Morgan weer de vlug ste. Voordat Anne het wapen heeft kunnen rich ten, is Morgan op haar toegesprongen en heeft haar het wapen ontrukt. Hij dwingt haar af te stijgen van haar paard en beveelt haar en Bob hem te volgen. Er zit voor beiden niets anders op dan te gehoorzamen, hoewel Bob zich met veel moeite in moet houden om niet het wapen te voorschijn te halen, dat hij onder zijn kleeding heeft verborgen. Hij weet zich echter te bedwin gen, want hij zou door zijn optreden op dit oogen blik den toestand alleen maar erger kunnen maken 3. Allen klimmen van hun paarden en de oude Adair, alias „Grand Galzac" meent, dat nu het oogenblik is aangebroken om den strijd tegen Morgan aan te binden. De sluwe Morgan is hem ephter voor en voordat de oude Adair gelegenheid heeft om tot han delen over te gaan weet Morgan met een vluggen greep de revolver aan Adair te ontnemen en hij voegt hem sarrend toe, dat hij „Grand Galzac" maar zal ontdoen van het lastige en zware voorwerp, dat de re volver kan zijn. Ik wil de zaak met je uitvechten. Wat wil je? 4. Anne Adair heeft het zoo juist voorgevallene met angst en beven gadegeslagen. Zij begrijpt, dat de toe stand voor haar vader hierdoor vrij wel hopeloos is geworden. Nu zij haar vader ontwapend ziet door den ban diet wil zij zelf een aanval op Mor gan wagen en met een vlugge bewe ging grijpt zij het geweer, dat zij onder haar zadeltasch heeft om hier mede haar vader te verdedigen en Morgan neer te schieten. Uitstekend Een gevecht met het mes. 6. Bob begrijpt, dat hij nog langer geduld zal moeten hebben. Als hij Anne Adair uit de han den van Morgan zal willen red den moet hij een veiliger tijdstip afwachten. Wanneer dit zal zijn kan hij nu nog niet beoordeelen. Hij moet in elk geval voortdu rend waakzaam blijven en zoo dra hij meent, dat het oogenblik om in actie te komen, gekomen is, moet hij vlug kunnen optreden. 7. De oude Adair is inmiddels op Morgan afgegaan. Hij wil en hij zal nu de zaak met Morgan uitvechten. Hij gaat vlak voor hem staan en voegt hem' toe, dat hij het tijdstip gekomen acht om tot afrekening over te gaan, hij wil dat doen op de oude manier, op de manier welke hem, Adair gemaakt heeft tot den „Grand Galzac", den koning van de roovers uit het Noorden. Morgan vraagt hem verbaasd, wat hij wil, daar naar zijn meening Adair, alias „Grand Galzac" heeft afgedaan. 8. Adair geeft Morgan ten antwoord, dat hij wil vechten met e. zoo als men dat in vroeger 1 deed, wanneer een geschil en Ult-" gevochten. Wanneer Adair wint zullen Morgan en zijn mann!,n(ir.,n eer moe" ten gehoorzamen 6 verklaart zich bereid om tot dezen strijd over te gaan, doch hij voegt Adair toe, dat deze er zeker van kan zijn, dat hij den „Grand Galzafc wel eens klein zal krijgen- Onder leiding van den heer A. M. Romein vergaderde Dinsdagavond de boerenleenbank in het R.K. vereenigingsgebouw te Leid- schendam. Toen de heer Romein, voorzitter van den raad van toezicht, de vergadering met den Chr. groet had geopend, wera hij plotseling onwel en zakte ineen. Geestelijke en geneeskundige hulp werden terstond in geroepen. De geneesheeren konden echter slechts den dood constateeren. Morgan zal mijn vader dooden. Kalm blijven Anne. i Ten strijd gereed. In het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda is overleden de 36-jarige manufacturier J. L. van P., woonachtig te Tilburg, die Zondag namiddag bij het door ons vermelde auto ongeluk onder de gemeente Terheyden ern stig werd gewond. De overledene was gehuwd en vader van drie kinderen. Zijn echtgenoote en drie kin deren, die mede in de verongelukte auto hadden gezeten en die allen eveneens wer den gewond, maken het naar omstandighe den op het oogenblik heel goed. 9. Bob en Anne Adair hebben met ontzetting naar deze woor denwisseling geluisterd. Anne is wanhopig geworden en wil op haar vader toesnellen, zij vreest dat Morgan haar vader zal doo den. Bob, die vermoedt, dat de oude Adair zich met het mes uitstekend zal kunnen verdedi gen, brengt haar tot bedaren. Haar vader zal zeker volgens een vooropgezet plan te werk gaan. 10. Morgan en de oude Adair, alias „Grand Galzac", begeven zich naar een nabijgelegen terrein, waar de zachte grond vrijwel egaal is. Daar zal de strijd, met het mes worden uitge vochten. De bandieten zoeken zich een goed plaatsje uit om te genieten van een strijd tusschen beide mannen op leven en dood. Gedeeltelijk ontkleed stellen beide mannen zich tegenover elkaar op, wadhtend op het afgesproken sein om tot den aanval over te gaan. Het is inmiddels donker geworden. Bij het licht der maan zal de strijd tusschen beide mannen zich gaan afspelen. 11. Het sein voor den aanvang van den strijd is gegeven. Eerst blijven de mannen eenige oogenblikken stokstijf tegenover elkander staan, daarna draaien zij langzaam loopend langs elkaar heen, het geschikste oogenblik afwachtend om tot den aanval over te gaan en dan eindelijk als een van beiden meent dat dit oogenblik gekomen is, stormen zij op elkander af. Zij trachten elkander te ontwijken, de messen glin steren in het licht van de maan, zij blijken beiden hun doel gemist te hebben. Opnieuw draaien zij om elkaar heen, elkander beglurend, afwachtend wanneer zijn tegenstander zich bloot zal geven, waarna een nieuwe aanval kan worden gedaan, doch wederom weten beiden den aanval af te slaan. In steeds kleiner wordende kringen loopen zij om elkaar heen. De toekijkende bandieten volgen vol spanning het verloop van den strijd. Anne slaat de handen voor het gelaat als haar vader uitglijdt. Zij vreest, dat haar vader's laatsite uur reeds heeft geslagen. (Nadruk verboden Panters versperren automobilist den weg. De „Oosthoekbode" vertelt: Een onzer stadgenooten maakte dezer da gen een zeldzaam avontuur mee, dat ge lukkig goed afliep en hem geen schrammetje kostte. Het was zoowat 10 uur 's avonds en hij bevond zich op de terugreis van Paree naar Malang, toen hij ongeveer 4 km. vóór Ngan- tang in het Poedjonsche iets vreemds op merkte oip den sterk zigzaggenden weg. Hij verminderde vanzelfsprekend zijn vaart en iets anderbij gekomen, ontdekte hij het ob stakel beschenen door de schelle koplampen: een tweetal groote gevlekte panters, die zich rustig op den weg hadden neergevleid en knipperoogend als katten kunnen doen in het helle licht staarden. De beestjes maakten niet de minste aanstalten zich verwijde ren en het had er allen schijn van, dat het avontuur niet bepaald aangenaam zou afloo- pen voor den automobilist, daar hu geener lei wapentuig bij zich had. Goede raad was duur. Hij besloot het er eindelijk op te wagen, aangezien wachten op het oogenblik dat de poesen het welletjes zouden vinden en deswege de beenen nemen, teveel op zijn zenuwen werkte. Met vol gas stoof hij derhalve vooruit en iuist toen de botsing had moeten plaatsgrij- nen maakten de beestjes zich met een ver vaarlijken sprong en een woedenden grauw in het nachtelijk duister van den wegkant in het naastbijzijnde bosch uit de voeten. Men kan zich voorstellen, met welk een zucht van verlichting en herademing de U^chilist zijn reis naar Malang, vervolgde had'ie "e.l t. 'tTirter'geval schijnt ln de hoschrcscr» rondom het Ngantangsche nogal wild ge dierte te huizen. DE KOLENDAMPVERGIFTIGING TE SCHEVENINGEN. Ook het tweede slachtoffer overleden. van 29 April werd in het In den cchevenlngen de 74-jarige G bé«.«2o. f" .d aangetroffen, 'even- Si si in echtgenoote van denzelfden leeftijd, H door kolendamp van de kachel, \vMrvan dfschuif vrijwe1 gesloten «as. R ripn werden naar het Roode-Kruiszieken- vT-e overgebracht; hun toestand was toen edeliik- Nadat echter op 6 Mei de man was overleden, is thans ook de vrouw aan de vergiftlging bezweken. OMK00PERIJ DOOR ADJUDANT ONDEROFFICIER. Een 57-jarige adjudant-onderofficier, ad ministrateur bij het 17e regiment infanterie, werkzaam als indeelings-district-comman- dant te 's-Hertogenbosch, heeft van deze vertrouwensfunctie misbruik gemaakt door giften aan te nemen van dienstplichtigen en hun ouders, ten einde de jongelieden op hun verzoek in te deelen, waar zij wilden. Wel deed hij niets in strijd met zijn plicht als ambtenaar, doch het feit was reeds strafbaar als het „als ambtenaar een belofte aanne men, wetende, dat zij hem gedaan wordt, ten einde hem te bewegen, zonder daardoor in strijd met zijn plicht iets te doen, in zijne bediening iets te doen De man was zelfs verder gegaan «ij was naar een familie toegegaan en had gezegd, dat hij wel iemand wist, die met hun zoon wilde ruilen. Die man moest 25.hebben. Toen de familie dat te veel vond, kwam de adjudant eenige dagen later terug met de mededeeling, dat de betrokkene het wel voor 12.50 wilde doen. Het bleek, dat een i dergelijk iemand in het geheel niet bestond, doch dat de adjudant zelf de overplaatsing I verrichtte en de 12.50 in zijn zak stak. Di leverde het feit van oplichting op. De krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van 59 dagen met aftrek van de preventieve hechtenis en verlaging tot den stand van soldaat. Hij was in hooger beroep gekomen, omdat de bijkomende straf hem zeer be zwaarde. De feiten gaf hij volmondig toe. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof, mr. L. B. J- Vermeulen, noemde dit geval het tragische einde van een voor beeldige militaire loopbaan. Beklaagde is ruim dertig jaar in militairen dienst ge weest tot volle tevredenheid van zijn su perieuren. Hij genoot hun volle vertrouwen en bekleedde een zeer zelfstandige functie. Van dit vertrouwen heeft hij echter schro melijk misbruik gemaakt. In. totaal heeft j met zijn knoeierijen ongeveer 350 gekre gen. Spr. vond geen aanleiding om het von nis van den krijgsraad te verzachten en vorderde bevestiging daarvan. De verdediger, mr. E. M. J. A. Sassen, betoogde in zijn pleidooi, dat familie-omstan digheden hem tot de zeer laakbare hande lingen gebracht hebben. Wanneer hij tot sol- i daat wordt gedegradeerd, is hij moreel zoo wel als financieel geruïneerd. Pleiter ver- zodht het Hof daarom met klem de bijko- mende straf te laten vervallen. Het Hof zal later uitspraak doen. B(j beschikking van den minister van Defensie Is de officier van den marinestoomvaartdienst le kl. D. J. Monté, dienende bij het Kon. instl- I tuut voor de marine te Willemsoord, den 22e* Mei ter beschikking gesteld./

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 4