LAATSTE BERICHTEN. zeetijdingen! ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Terug naar het heidendom in Duitschland. Sabotage en arrestaties in liet „protectoraat". WIJZIGING VAN DE SPELLINGBESLUITEN. ZATERDAG 3 JUNI 1939 kamer van koophandel. ONDERWIJS VOORDRACHTEN. Alles doet voorzien, dat in de komende jaren in Duitschland een groot gebrek aan priesters zal ontslaan. grondverkoop. TENNISPARK WALENBURG. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. VERDUISTERING VAN EFFECTEN. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN. Aan de Belgisch-Nederlandsclie grens. THUISVAART BIJ DE MARINE. „De Ruyter" gaat weer varen. ACHTSTE NEDERLANDSCH RECLAME-CONGRES. KOSTELOOZE INENTING TEGEN DE POKKEN. ROTTERDAMSCHE DAMBOND. PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM. OM 'T DISTRICTSKAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM. Op de examens van dezen zomer niet van toepassing. H.H. WIJDINGEN. 'a PAUSEN VREDESACTIE. BINNENLANDSCHE HAVENS. STOOMVAARTLIJNEN. NEDERLAJMDSCHE SCHEPEN. BUITENLANDSCHE HAVENS. BERICHT AAN ZEEVARENDEN. AANGEKOMEN ZEESCHEPEN TE ROTTERDAM. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN. Zitting van 2 Juni. Dierenmishandeling. De 52-jarige opperman H. S. te Vlaar dingen, die tevens koster is van de Chr. Geref. Kerk aldaar, heeft zich terzake van dierenmishandeling te verantwoorden gehad. Op 25 April had verdachte een Maltheser leeuwtje, dat aan zijn buurman B. Heyes toebehoort, met een ijzeren staaf zoodanig op den kop geslagen, dat het dier een wond aan het rechteroog had bekomen, waardoor het dier het gezichtsvermogen van dat oog verloren heeft. Het bleek, dat Heyes het hondje buiten zijn tuin gezet had, omdat het dier kefte tegen een merel, die in zijn tuin zat en die nog niet goed vliegen kon. De tuin van Heyes is naast de Chr. Geref. kerk gelegen en toen het hondje buiten was gezet, bevond het zich in de ruimte rond het kerkgebouw. De koster was op dat oogenblik bezig geweest met het verplaatsen van een zware kachel. Het hondje is nimmer erg gesteld geweest op den koster, want zoodra het dier den man ziet, begint het te blaffen. Dat was toen ook het geval geweest. Bovendien had het hondje zich honds gedragen tegenover eenige testen, die buiten stonden. Dat had de woede van den koster opgewekt en met een gaspijp, die hem dient om de slakken uit de kachel te verwijderen, had hij toen naar den hond geslagen. Verdachte zei, dat het niet zijn bedoeling was geweest den hond zoo te raken. Mr. H. A. J. Reumer, die het O. M. ver tegenwoordigde, vond, dat verdachte een ergerlijk en gemeen feit bedreven heeft en dat er een voorbeeld dient te worden gesteld. De officier eisehte 1 maand gevangenisstraf. Verdachte verzocht hem een voorwaarde lijke straf op te leggen. 9 Een kruimeldiefstal. Op 9 Februari had de 19-jarige nagelheeter L. van B., toen hij over den Lange Hilleweg fietste, gezien, dat een melkboer twee pakjes boter een pand binnenbracht. Voor dat de man de deur weer dichtgetrokken had, was verdachte bij het pand geweest ef doende, alsof hij er woont, was hij binnengegaan. Even later, toen de melkboer vertrokken was, verscheen verdachte weer buiten, met de twee pakjes boteT, die de melkboer daar op de trap had neergelegd. Die twee pakjes boter had hij later verkocht aan een juffrouw, wie hij wijs gemaakt had, dat hij een boter- handeitje was begonnen. Van jB. bleek dit feit bedreven te hebben in den proeftijd van een straf, die hem wegens een ander feit was opgelegd. Toch was opnieuw het advies van de reclasseering gevraagd. Dit advies luidde echter ongunstig, ïn verband hiermee heeft de officier drie maanden gevangenisstraf geëischt. Uitspraken 13 Juni. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam houdt eene openbare ver gadering op Dinsdag 6 Juni. De agenda vermeldt: 1. Concept-schrijven aan den minister van Financiën inzake restitutie van betaalde in voerrechten. 2. Van den directeur van het postkantoor te Rotterdam schrijven inzake de postverbin ding-met Londen. 3. Van het Kantongerecht te Rotterdam bericht van beëediging van de navolgende heeren: B. Kruyne de Bruyne te Rotterdam als taxateur van inboedels en winkelinven tarissen, voor het tijdvak van 1 Juni 1939 1 Juni 1940; J. Hogesteeger te Rotterdam als taxateur van inboedels en winkelinven tarissen, voor het tijdvak van 1 Juni 1939 1 Juni 1940. Van het Kantongerecht te Rotterdam be richt van beëediging van de navolgende hee ren: J. Woelaart, Zwijndrecht, als meter, we ger en teller, uitsluitend in dienst van de N.V. Algemeen Vrachtkantoor; H. Gerrits, Rotterdam, als weger, meter en teller, uit sluitend in dienst van de N.V. „Bcco" Euro- peesche Controle Compagnie; J. Buuyman, A. C. van der Jagt en J. Pronk, allen Rotterdam, als meter en weger, uitsluitend in dienst van de firma Pakhuismeesteren; J. R. Klat- ten en H. van Kraanen, beiden Rotterdam, als weger, meter en teller, uitsluitend in dienst van de firma Peterson Hauchmami; B. Dekker, T. de Jong en J. C. Kerkwijk, allen Rotterdam, als weger, meter, teller en ijkopnemer, uitsluitend in dienst van de N.V. Steenkolen-Handelsvereeniging; J. J. van Duyn, Rotterdam, als weger, meter, teller, ijkopnemer en controleur, uitsluitend in dienst van de Stuwadoors Mij. „Rotterdam- Terminal" N.V.; F. Krijgsman, Rotterdam, als meter, weger en teller, uitsluitend in dienst van de firma Vogelpoel Noorwee- gen. 5. Verleening van vergunningen krachtens de Wet op het Afbetalingsbedrijf. Aanbevolen wordt voor de benoeming als tijdelijk leerares voor bepaalde uren in de li chamelijke oefening aan het Erasmiaansch Gymnasium mejuffrouw J. C. de Bruyn al hier. Als tijdelijk leerares voor bepaalde uren In de Fransche taal aan het Lyceum voor Meisjes, mevrouw de Wed. A. E. Otten-Wolff alhier. Als tijdelijk leerares voor bepaalde uren in de lichamelijke oefening aan de H. B. S. voor meisjes, mejuffrouw M. A. van Wes- sem althier. In het tijdschrift van den nationaal-socialis- tiscben onderwijzersbond, afd. hooger onder wijs, worden de cijfers gepubliceerd over het beroep, dat gekozen werd door de studen ten, die hun eindexamen aan de middelbare scholen met goed gevolg hebben afgelegd en die met Pasch-en 1939 aan de verschillende inrichtingen voor hooger onderwijs hun studie gingen voortzetten. In totaal waren er in Duitschland onge veer 36000 studenten, die eindexamen had den gedaan aan een middelbare school. Ruim 21 procent (7740) gingen naar een Techni sche Hooge School, 13,6 procent (4900) na men dienst bij het leger; 10.6 procent (3830) gingen in de medicijnen studeeren. Slechts 2 procent van de studenten gingen, na het eindexamen in de Godgeleerdheid, Interessant is het ook te vernemenj uit welke streken de meeste theologanten af-, komstig zijn. Van de 3053 studenten, die in Berlijn eindexamen hadden afgelegd, gingen er slechts 0.4 procent (12) theologie studee ren; in Oost-Pruisen van de 954 studenten, die eindexamen hadden behaald, slechts 1 enkele student. De beste cijfers vinden we in Schwaben, waar van de 381 studenten, 15.4 procent theologie gingen studeeren. Deze cijfers hebben betrekking op de beide christelijke belijdenissen, Katholicisme en Protestantisme. De Protéstanten-kerk in Duitschland moet ieder jaar ongeveer 650 vacante predikanten-plaatsen aanvullen. Wat de katholieke clerus betreft, doet alles voorzien, dat er in de komende jaren in Duitschland een groot gebrek aan priesters zal ontstaan. Nog zij eraan herinnerd) dat onmiddellijk voordat de studenten hun eindexamen moes ten doen, „das Schwarze Korps" een scher pen aanval deed op de studie in de H. Godge leerdheid, die, naar het blad den studenten voorhield, voor „de politieke ontwikkeling van Duitschland niet de minste waarde had". Het resultaat van de actie van het „Schwar ze Korps" komt in bovenvermelde cijfers wel duidelijk tot uitdrukking. B. en w. stellen voor om in beginsel te be sluiten tot verkoop aan de navolgende per sonen van de achter hunnen namen vermel de perceelen bouwgrond: a. aan de heeren A. W. Visser en J. de Jonge een perceel aan de Wolphaertsbocht .groot 525 c.A., tegen 23 per M2.; b. aan de heeren L. Punt, P. van Leeuwen en M. Woudenberg een perceel aan de Wal- cherschestraat, op de hoeken van de Beve- landsche- en Markerstraat, een gedeelte, groot 2405 c.A., tegen 21, en een gedeelte, groot 115 c.A. tegen 5 per M2. B. en W. deden het voorstel tot verhuring aan de N.V. Tennispark „Walenburg" van 'n binnenterrein aan de Schepenstraat, groot 2227 c.A., zulks voor den tijd van 15 jaren, tegen 440 per jaar voor het geheel, bene vens 1 per jaar voor eiken M. grond, welke door opstallen wordt ingenomen. Op 4 Juni a.s. hopen de heer en mevrouw A. Spruijt en A. Spruijt v. Zwieteren den dag te herdenken, dat zij voor 50 jaar in het huwelijk traden. De fascisten-betoogingen te Praag. PRAAG,'2 Juni. (P.A.T.) De Duitsche auto riteiten hebben het dragen, het verkoopen en het vervaardigen verboden van Tsjechi sche insignes in de nationale kleuren met de inscriptie: „voor het vaderland". In welingelichte kringen doet het gerucht de ronde, dat in verband met de voortduren de daden van sabotage in het centrum der oorlogsindustrie van Skoda verscheidene duizenden Tsjechische arbeiders naar het binnenland van Duitschland zouden worden gebracht en In de Skoda-werkplaatsen ver vangen door Duitsche arbeiders uit het Duit sche rijk. De golf van arrestaties onder de Tsjechen in Bohemen en Moravië, zoo wordt gemeld, neemt weer toe. De laatste dagen zijn tal rijke Tsjechische persoonlijkheden, die tot het nationaal bureau te Praag behooren) ge vangen genomen. Een effectenhandelaar te Lelden, die zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering van een groot aantal effecten, welke zijn cliënten hem hadden toevertrouwd, werd gisteren door de Haagsche rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van acht maan den, waarvan vier maanden voorwaardelijk en aftrek van de preventieve hechtenis, welke ook reeds vier maanden bedroeg, zoo dat verdachte onmiddellijk in vrijheid kon worden gesteld. In de grensstreek in de omgeving van GiL.e hebben Donderdagavond enkele bosch- en heidebranden gewoed. Om zes uur brak brand uit in de streek tusschen Baarle-Nassau en Merxplas, dat op Belgisch gebied ligt, waardoor 20 h.a. jonge dennen en heide zijn verwoest. Om twee uur in den afgeloopen nacht was het vuur tot staan gebracht, door het ingrijpen van de brandweer van Baarle-Nassau, bijgestaan door militairen uit de grensstreek. Denzelfden avond zijn op Belgisch terrein te Merxplas eveneens 20 h.a. bosch door het vuur weggevreten. Vanmorgen om elf uur ontstond brand in de heide achter het station Weelde. Vanmid dag om een uur waren reeds 20 h.a. ver brand en woedde het vuur nog onverminderd voort. Naar het „Soer. Hbl.", vernam, zal de marinecommandant, kapitein ter zee A. C. van de Sande Lacoste, toch reeds zeer bin nenkort, namelijk over enkele weken, repa- trieeren om zijn functie als directeur loods wezen te Vlissingen te aanvaarden. De ka pitein ter zee P. Koenraad, thans comman dant van de marinekazerne Oedjoeng, zal hem als marine-commandant opvolgen. Ver moedelijk zal de heer Koenraad deze functie tijdelijk bekleeden; tegen het einde desjaars wordt een nieuwe marine-commandant uit Nederland verwacht. Wie het zijn zal, staat echter nog niet geheel vast. Nu kolonel van de Sande Lacoste repa trieert, rijst vanzelf de vraag, of het thuis varen nog lang zal blijven stopgezet. Ver wacht wordt, dat het in een zeer nabije toe komst zal worden hervat, Nederland is per soneel blijven uitzenden, dus het stopzetten van het thuisvaren kon slechts een tijdelijk karakter dragen, daar anders Nederland zonder personeel zou komen te zitten. Voorts valt té melden, dat Hr. Ms. „Dc Ruyter" binnen den begrooten tijd op het marine-etablissement is gerepareerd. Er U zeer hard en met succes gewerkt. De achter uit-turbine, die moeilijkheden gaf, is weer geheel In orde. De kruiser heeft, na de re paratie, bij „Soerdok" gedokt en is nu terug aan den Oedjoeng. Volgende week wordt uitgevaren. „Volksvoorlichting en propaganda door de overheid". Het achtste Nederlandsch reclame-congres wordt dit jaar gehouden te Maastricht op 16 en 17 Juni a.s. Het algemeen onderwerp van deze studiedagen Is gewijd aan „volksvoor lichting en propaganda door de overheid". Op 16 Juni zullen prof. dr. J. A. Veraart, dr. L. G, Kortenhorst en de heer J. G. Pater (referendaris hoofdbestuur der P. T. en T.) praeadviezen uitbrengen over „moge lijkheid van volksvoorlichting door de over heid in een democratisch staatsbestel", over „de werkingssfeer van een dienst van pro paganda en volksvoorlichting" en over „de middelen waarover de overheid kan beschik ken". Op den tweeden congresdag zal de heer E. B. W. Schuitema de psychologische grond slagen voor de actie der overheid op ge noemd gebied in een prae-advies beschou wen. De congressisten worden den eersten dag officieel door het gemeentebestuur ontvan gen, terwijl ze op den tweeden dag des mid dags de tentoonstelling te Luik zullen be zoeken. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32. maar 64 meter 1 Op Maandag, van half drie tot half vier uur. Schoolgebouw Lijnbaanstraat 26. Op Dinsdag, van elf tot twaalf uur, Con sultatie-Bureau voor Zuigelingen, Goudsche- singel 49. Op Donderdag, van half twaalf tot twaalf uur, Hulppost Gem. Gen. Dienst, Maasha ven 2. Op Vrijdag, van elf tot twaalf uur, G. J. Mulderstraait 102, Consul'tatie-Bureau voor Zuigelingen. Voor de voorwedstrijden om het persoonlijk kampioenschap eerste en tweede klasse werden de volgende partijen gespeeld: Eerste klasse groep II: J. van VessemD. A. Rambat 11. Eerste klasse groep III: J. P. KuijpersA. van Hertum 1—1, G, F. Dsinter—J. Clausing 2—0, A. Altmuller—H. A. Dunkhorst 2—0, J. Span nenburg—J. Kuiper afgebroken. Tweede Klasse, groep I: C. BoodeA. A. Trouwborst 02, J. J. B. de LeeuwA. Foppen 02, M. KinneginJ. Hagoort 11. Tweede klasse, groep II: J. HerrewijnG. Bink 0—2, J. D. Marges—J. van Tol afgebroken. Tweede klasse groep III: H. F. GouwensJ. Fok afgebroken, D. L. EschbachL. Brus afge broken, S. A. Klomp—D. Woerlee 2—0, A. Boo gaardW. Barendrecht 02. Voor de clubcompetitie van den Rotterdam- schen Dambond won het tweede tiental van D.O.S. met 137 van C.D.A. 3. Hieronder volgt de gedetailleerde uitslag- D.O.S— C.D.A.: A. van BeekJac. Verveen 20 Joh. LoeveJ. Coremans 2—0 J. v. d. Berge—J. Burggraaf 2—0 L. J. Siepman—J. Kievit 2—0 C. de Klerk—J. Verveen 2—0 W. Bioch—B. Tims 0—2 F. Ruter—S. A. Klomp 1—1 A. van DamJ. C. Zaanen 20 Jac. van EgmondC. Zaanen 02 B. J. de Graaf—J. L&kerveld 0—2 Totaal 13—7 Vervolgens eindigde de ontmoeting tusschen het vijfde tiental van Constant en het derde tiental van C.D.R.Z. in een 11—9 overwinning voor laatstgenoemde. De uitslag was als volgt: Constant—C.D.R.Z:: A. BurgS. Hollander 11 B. ten VoordeP. Hooming 02 J. LuijendijkC. Feenstra 20 J. D. Marges Jr.J. van Driel 20 J. KrouwelJ. v. d. Akker 02 B. Coster-P. v. d. Akker 11 H. VerdierJ. Peereboom 02 A. OnderwaterA. C. Moret11 L. Spruijt—W. Noordhuijzen 02 B. van HolstP. Ponsen 20 Totaal 9—11 Deze week werden voor bovengenoemd kam pioenschap de laatste partijen beslist. Zooals verwacht won B. v. d. Graaf zijn afgebroken partij tegen N. Cohen. De uitgestelde partijen James CosterV. F. Tromer en H. F. J. Kinne ginTh. Daalhuizen werden remise. Zooals reeds vermeld werd de heer H. F. J. Kinnegin met 19 punten, zonder één enkele partij te verliezen, kampioen. Hij eindigde met drie punten voorsprong op de heeren N. Cohen, B. v. d. Graaf, P. H. Idzerda en P. Meinster, welke spelers een herkamp zullen moeten spe len om den tweeden en derden prijs. De deelnemers, die minder dan 14 punten behaalden zullen het volgend jaar zich via voorwedstrijden een plaats in de finale moeten verzekeren. De uitslagen van de gisteren in het clublokaal van de B. V. Rotterdam voortgezette wedstrij den om het districtskampioenschap driebanden klas A luiden als volgt: de Bie 40 99 3 0.404 Cohen 37 99 5 0.373 van Lier 20 79 3 0.253 van Eymeren 40 79 6 0.500 Bornkamp 40 56 5 0.714 Hofstede 30 56 5 0.535.. Menist 18 90 4 0.200 Baay 40 90 3 0.444 Cohen 40 76 5 0.526 van Lier 22 76 3 0.289 van Eymeren 40 73 4 0.547 Hofstede 32 73 4 0.438 Naar wij vernemen, is binnenkort een wijziging te verwachten van de spellingbe sluiten 1934 en 1930, welke wijziging zal gaan in de richting van hetgeen de minister van Onderwijs, K. en W. heeft aangekondigd in zijn Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer inzake de begrooting van zijn departement voor het dienstjaar 1938. Bij deze gelegenheid heeft de minister o.m. verklaard, dat de regels van De Vries en Te Winkel inzake geslacht en voornaamwoor delijke aanduiding zouden worden hersteld en dat de commissie-Fockema Andreae de vraag zou onderzoeken in hoeverre wijziging van deze regels in de toekomst wenschelijk zou blijken. In de thans aanstaande wijziging der spel lingbesluiten is het resultaat van dit onder zoek belichaamd. Naar ons ter oore komt, zullen de regels 5 en 6 van het besluit van 1934 door nieuwe voorschrften worden vervangen. Het is nog niet bekend, of de regeering na afkondiging van het Koninklijk besluit er toe zal overgaan de nieuwe schrijfwijze in de van haar uitgaande stukken te bezigen, dan wel de totstandkoming van de aangekondigde wet op de schrijfwijze der Nederlandsche taal zal afwachten. In ieder geval zal het besluit op de examens van dezen zomer niet van toepassing zijn. Z.H. Exe. de Bisschop van Haarlem heeft hedenmorgen in de Kathedrale kerk van St. Bavo te Haarlem de H- Priesterwijding toe gediend aan de eerw. heeren: J. W. Bruin; J. Th. J. Drost; C. J. M. Eeken; J. P. A. M. v. d. Engh; W. Q. Grimbergen; G- J. M. Groot; P. W. A. Hillebrand; J. C. A. Huibers; W. G. H. Kamerbeek; J. G. v. d. Kley; M. C. Klijn; H. F. A. Konijn; C. C. Kroon; G. A. v- Leeuwen; J. C. Loerakker; C. H. M. Nolet; M. M. Out; P. J. N. M. Riep; M. M. Rozestraten; A. H. Schrama; H. A. C- Snelders; H. M. J. Stoeliinga; J. P. J. Solle- veld; P. J. v. Stralen; P. A. Tweehuysen; J. L. H. V. Vliet; A. A. v. d. Voort; J. H. Warmerdam. De Subdiaikenwijdinig aan de eerw. heeren: P. J. v. Rakel; H. Beek; J. de Rouvère; H. J- A. v. Dijk; N. J. Donkers; H. J. Th. v. Duin; E- A. S. M. Duym; H. C. de Graaf; C. J. Hageman; P. H. L. v. Ingen; J. Koning; J. M. de Koning; G. H. Lagerberg; M. W. Meiman; H. L. Nederstigt; L. L. Pas; P- L. M, Plouvier; P. Remijn; J. A. M. Rohde; Th. G. Rosier; W. J- v. Schle; A. J. M. Spronk; A. Strooband; C. J. v. Teylingen; C. H. Vrie- zekoop; W. G. Vroom; J. W. v. Went. Allen studenten van het Theologicum te Warmond. De weerklank in AiustraJië. Dë door den H. Vader aanbevolen gebeds actie voor den vrede gedurende de Meimaand is, naar de „Irish Independant" meldt, in Melbourne besloten met een massa-demon stratie, waaraan door 60.000 personen werd deelgenomen. Onder de talrijke sprekers bevond zich ook de nieuwe Australische premier, R, G. Men- zies. Door de vergaderden werd een resolutie aangenomen, welke zal worden toegezonden aan den H. Stoel en aan de regeerdngen van Groot-Brittannië, Frankrijk, de Vereenigde Staten, Duitschland, Italië en Polen en waar in wordt verklaard, dat de oorlog niet on vermijdelijk is en derhalve een vriendschap pelijke bespreking der internationale proble men en de beëindiging van den bewape ningswedloop verlangd wordt. ROTTERDAM aangekomen. 2 Juni voormiddag: 10.10 AJAX, Meyer Co., Japan, Merwehaven (C. Swarttouw), stukg.11.45 LISBETH, Gans Tl-ansp. C.r l^oermansk. A. S. F. Pemis, fosfaat; 11.50 KERSTEN MILES, N.V. Seam, Lulea, Waalhaven 9, erts; 11.50 AIKATERINI, N.V. Walsum, Tragana, Waalhaven Nz., 2 Juni namiddag; 12.45 NOORDPLEIN, N.V. Walsum, Hamburg, Binnenhaven, stukg.; 1.WESTERNLAND, Ned. Bevr. kant., New-York, Lekhaven CTz., stukg.1.25 MARIA EUGENIA, Ferrovie dello Stato, Livorno, Waalhaven D, ledig. 2.30 HOGLAND (Fin.), N. A. B. O., Amsterdam Waalhaven NHB., ledig; 3.30 ADAMANDIOS GEORGANDIS (Gr.), N. V, Walsum, Tunis, Waalhaven Nz., erts; 3.45 MARIA AMELIA (Port), N. V. Furness, Lissabon, Maashaven Nz., stukg.; 3.50 MIDSLAND (Ned.), Scheepv. en Steenk. Mfj., Immlngham, Merwehaven. stukg. en kolen; 4.PIET HEIN JNed.), Holscher, Sundsvall, n. Bolnes, 5.GOLDENFELS (Duit.), Holl./ Britsch-Indlë Hjn, Bremen, Petrol. Hav. Pernis, stukg.; 5.30 FIAN ON A (It.), Ferro. vie dello Stato, Piomblno, Waalhaven B, ledig. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 2 Juni namiddag: 7.45 MARIANNE (Duit.), W.-Hartlepool7.50 SEBU (Duit.), Lissabon, 8.— PALMA m., (Ned.), Londen, voor Zwijndrecht. 9.50 TABIAN, Batavia, voor Vlaardingen; 10.10 LOTHA (Duit), Amsterdam; 10.55 PRINS BERNHARD, Risör. URMAJO, m., Brunsbut- tel; Vertrokken. 2 Juni namiddag: 3.— STANLEIGH, Antwerpen; 4.20 TIMOK, Split; 4.40 DAGö, Nordenham; 5.— BARON BLYTHSWOOD, Cardiff; 5.30 CLAN MACNEIL, Swansea; 6.50 WAICAMA, Hamburg; VIRGO, m., Antwerpen; LESTRIS, Blyttt; 7.15 BRIKA, Sa- vona; DELPHINUS, Otterbacken; GISELa, Holtenau; ARETE, Swansea; GNEISENAU, Bremerhaven; 7.45 OSTROBOTNIA, Abö; OL DENBURG, Hamburg. GANTER, Kopenhagen; CITY OF WATERFORD, Cork; IJSSEL, m., Londen; 8.15 BATAVIER III, Londen; 8.45 ESCHERSHEIM, Wilhelmshaven; 9.10 BALI, Oslo; BERNHARD SCHULTE, Helgoland; JU- NO Algiers; IRENE. Lissabon. 10.10 STERN, Stettin; 10.55 EUROFELD, t., Key West v. o.; BELGIEN, Burntisland; 11.35 FLANDRIA, Gothenburg. Wind O., matige bries, kalme zee, helder. IJMUIDEN aang. 2 Juni DOROS, Rotterdam; VEGA, Oskarshamn voor Velsen; ORION, Hambi vertr. 2 Juni LOTHAR, Rotterdam; ORANJE m., Hamburg; KONGSGAARD, Hull- OISE m., Parijs- MERCURIUS, Skaghall; LAGOSIAN, W. Afrika; EK, Oslo; BOSKOOP, Chili. VLISSINGEN 2 Juni aang. MECKLENBURG, Harwich; DICTOR, Antwerpen, bunkert; VADERLAND, m., Antwerpen; WOCANA m„ Antwerpen vertr. PRINCES JULIANA, Harwich; GRO, Mc Kenzie- CONFID, m„ Rouaan; EVINA t., Rotterdam: MAR GLAUCO, Italië; POLPERRO, Zweden; PACIFIC m., Noordzee; gep. naar Antwerpen: WACHTEL, Londen; MARY, Hamburg; DUNCARRON, Londen; TOR- FINN JARL, Livorno; NYROCA, Southampton; PICARDY, Yarmouth J YEWARCH, Boston (Line) - LEOPOLD 2, B.-Ayres; MADURA, Beira; BILDÉRDIJK, Rotterdam; ERPEL, Rotterdam; VENETIA t„ Port Arhtur (V. S.) gep. van Antwerpen: HEBE, Rouaan- PATRIA (H.A.L.), Hamburg; LEOPQLDVILLE, Congo; ORINOCO, W.-Indie; MARGAUX, Gdynia; DY NAMO, Londen; PRINSES BEATRIX m., Rot terdam; SVANHOLM, Kopenhagen; ARIMA MARU, Japan; HAVBRIS, Marseille; WAZIRI- STAN, Swansea; OLINDA, Bremen; gep, naar Gent: HAKEFJORD, Londen; GWENTHILLS, Newport; ge van Gent: PANDION, Glasgow. HOLLAND AMERIKA LIJN. BILDERDIJK 2 van Rotterdam n. New York via Antwerpen. LOHMONAR 1 van Rotterdam te Vancouver. BILDERDIJK Rott. n. N.-York 2 te Antwerpen. HOLLAND—AFRIKA LIJN. HEEMSKERK (thuisreis) 2 te Mombassa. BLOEMFONTEIN (uitreis) 2 te Lor. Marques. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. MEERKERK (thuisreis) 2 van Durban. HALCYON LIJN, STAD VLAARDINGEN Wabana naar Vlaardin gen pass. 2 Prawle Point. KON. PAKETVAART MIJ. STRAAT MALAKKA Rotterdam n. Batavia p. 1 Kaapstad. BANDJERMASIN Rotterdam n. Batavia p. 1 Algiers. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. PYGMALION 2 van Constantza te Stamboul. BERENICE 2 van Oran naar Genua. CRIJNSSEN Amst.n Barbados 31, 180 m(jl O. van Land's End. GANYMEDES Jamaica n. Engeland 1, 300 mijl Z.W. van Land's End. JUNO 2 van Rotterdam naar Algiers. IRENE 2 van Rotterdam naar Lissabon. BOSKOOP 2 v./ Amsterdam n. Chili. ORION 2 v. Hamburg te Amsterdam. DOROS 2 v. Rotterdam te Amsterdam. KON. HOLLANDSCHB LLOYD. WATERLAND (thuisreis) 2 v. Las Palmaa. MONTFERLAND 1 van Amsterdam n. B. Ayres MEIJER CO.'S SCHEEPVAART MIJ. GLENAFFARIS Japan n. Rott. vertr. 8 V. Ldn. GLENBEG Dairen n. Rottm. 1 v. Londen via Duinkerken. CITY OF LINCOLN Hongkong n. Rottm. vertr. 3 van Havre via Londen. BENVORLICH Masulipatam n. Rott. p. 2 Wight. GLENAFFARIC Japan naar Rotterdam vla Londen pass. 2 Dungoness. CLYTONEUS Batavia naar Amtserdam 81 van Port Sudan, ROTTERDAMSCHE LLOYD. BLITAR (uitr.) 2 van Suez. BRASTAGI 2 van Rotterdam te Liverpool. BALOERAN (uitr.) 1 van Colombo. DEMPO (thuisreis) 2 (1 n.) van Lissabon. SIBAJAK (uitreis) 2 v. Southampton. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND TJIKANDI (thulsr.) 2 te Havre. TABIAN (thuisreis) 2 te Vlaardingen. WIJK LIJN. RANDWIJK 2 van Rotterdam te Alexandria. ARIZONA 31 van Sunderland n. Richborough. DA COSTA 1 v. Londen n. Antwerpen. DOLLARD 1 v. Havre n. Dieppe. DELFZIJL 31 van Delfzijl te Selby. EUROPA 1 van Shields naar Mlddlesbro. FLORES 23 van Portrieux te Bordeaux. FRIESLAND 1 van Dordrecht te Leningrad. GRADA 31 van Granton naar Londen. GRUNDA 27 van St. Valery en Caux n. Irvine. HAVIK 1 van Shields naar HOOGLAND 1 van Hamburg op Tyne. IDA 31 van Granville naar Londen. JOMA 31 van Rotterdam te King's Lynn. KIELDIEP 31 v. Stockholm te Blyth. KATENDRECHT t„ 30 v. Curagao n. Antwerpen/ Hamburg range. MASCOTTE 31 van Antwerpen te Kopenhagen. MARTINI Eastham naar Riga p. 30 Ham- mershus. OOSTPLEIN Rotterdam n. Narvik p. 2 Utslre. OTTOLAND 1 van Rotterdam te Immlngham. PARKLAAN Barbados n. Ver. Kon. 1 van Fayal PROGRES 30 van Danzig te Omskoldsvik. PALMA 1 van Zwijndrecht te Huil. REZE 27 van Duisburg te Elblng. SLAMAT 1 van Methil naar Nordenham. SCHOKLAND 1 van Delfzijl te Goole. TUBO 31 van Brighllingsea naar Huil. TRUIDA Shoreham n. p. 1 Dungeness. TRIO 31 van Immlngham naar Exmouth. UNITAS Middlesbro n. Memel p. 31 Hammersh. ZEELAND 31 te Harwich. ZEEMEEUW 31 van Aberdeen te Grangemouth. ZEELAND 31 van Rouaan naar Stranraer. ARNE KJODE, t., 30 v. Rotterdam te Bergen. AKAGI MARU 31 van Rotterdam te Osaka. ANITA L. M. RUSS Vlissingen naar Bordeaux pass. 1 Ouessant. ALICE MARIE 1 van Amsterdam te Shields. ARRIVAIN 1 van Rotterdam te Leith. ANDROMEDA 1 v. Rott. te Koningsoergen. AKERSHUS 31 van Amsterdam te Oslo. ANNELIESE ESSBERGER 30 V. Rott. te Wil- lapabaai. AZUMA MARU Rott. n. Japan 2 te Pt. Said. BUTT 1 van Rotterdam te Llepaja. B. O. BORJESSON 31 v. Rott. te Helslngborg. BOR 25 van Rotterdam te Dramm»n. CONSTANTINOS H. Rotterdam n. Piraeus pass. 1 Dungeness. CITY OF LONDON 1 v. Rotterdam te Belra. DANMARK Rotterdam n. Japan 1 v. Shanghai. DR. HEINR. WIEGAND 81 van Rotterdam te Helsinki. EAST WALES Rott. n. Cardiff p. 1 Dungeness. ELSA ESSBERGER 31 v. Schiedam te L03 Ang. FECHENHEIM Rott. n. Wabana p. 1 Dungeness. FJORDAAS Rott. n. Bayonne p. 1 Dungeness. FREIENFELS 30 van Amsterdam te Bahrein. FINLAND 31 van Rotterdam te Immlngham. ilNK 31 van Rotterdam te Helsinki. FAGERVIK 31 van Rotterdam te Helsingborg. GUDVOR Rotterdam n. Quebec p. 1 Dungeness. GYLFE Amst. n. Gulfhavens 1 v. Manchester. GATESHEAD 1 van Rotterdam te Shields. GRANö 30 van Rotterdam te Malmö. HOEGH CARRIER Amst. n. New-York pass. 1 Dungeness. HELENE Rott. n. Lissabon p. 1 Dungeness. HELGOY 30 v. Rott. te Söderhamn. HAKONE MARU Rot. n. Japan 1 v. Marseille. ITALO BALBO Rott. n. Napels p. 1 Gibraltar. JONNA Schiedam naar Barcelona p. 30 Gibr. KATORI MARU 31 van Rotterdam te Osaka. KOHOLYT 27 van Rotterdam te Koningsbergen. KAUPO 31 van Rotterdam te üsio. KEP.MA Rott. n. Savona p. 2 Gibraltar. LINDA 31 van Liverpool naar Temeuzen. LINDA Liverpool n. Temeuzen p. 1 Longships. LEANDER 31 van Rotterdam te Oporto. LALANDIA Rott. n. Bangkok p. 28 Guardafui. MUNIN 31 v. Rott. te Stockholm. MEDEE 1 v. Rot. te Caen. MYRIEL Rott. n. Constantza p. 1 Dungeness. MELROSE ABBEY 1 van Rotterdam te Hull. NUEVA GRANADA Amsterdam naar Port Arthur 1 van Liverpool. NORDKAP 28 van Amsterdam te Gdynia. NIJKOLT 27 van Rotterdam te Gothenburg. PACIFIC 28 van Rotterdam te Gothenburg. PEIPING Rott. n. Dairen 1 v. Colombo. PANAMA Rott. n. Japan 28 v. Livorno. PRETORIA CASTLE Rott. n. Beira 31 v. Lor. Marques. PINK ROSE 1 van Amsterdam te Goole. POLLUX (Nept.) 1 van Rotterdam te Lubeck. PALLAS (Nept.) 31 v. Rotterdam te Stettin. PHAEAX Schiedam n N.-York p 26 St. Michaels. ROTENFELS Rott. n. Calcutta 31 v. Madras. ROSIN A TOPIC Rott. n. Servola p. 31 Gibr. SAUERLAND 1 van Rotterdam te Moji. SERAFIN TOPIC Rott. n. Servola p. 2 Gibr. STELLA POLARIS 31 v. Rotterdam te Harwich. SCEBELI 28 van Rotterdam te Sandefjora. SALLY MAERSK 22 v. Terneuzen te Fredriks- fiavn. SIMLA Rott. n. Rangoon 2 te Bombay. TOWNELEY Rotterdam naar Newport 1 op 65 mijl Oost van Land's End. TEMERAIRE 1 van Rotterdam te Sydney. THORE HAFTE 31 v. King's Lynn n. Delfzijl. UTENA 28 van Rotterdam te Memel. VARDAAS Rott. n. St. Kitt's p. 1 Dungeness. VENERSBORG Amsterdam n. Helsingborg 31 v. Landskrona. WANDSBEK 30 van Rotterdam te Limhamn. WYOMING 1 v. Rotterdam te Havre. NEDERLAND. Zegat van Terschelling. Schuitengat. Licht gewijzigd. Op plm. 53 gr. 21.3 min. Nb. en 5 gr. 13.1 m. El zal op 15 Juni a.s. zonder nadere aankondiging in het Westelijk havenlicht van Terschelling (lage géleideiicht Schuitengat) een rooden sector worden ingevoegd zichtbaar van 50 gr. tot 60 gr., dekkende de stomptetonskant van het vaarwater. Gedurende de 21e week van 21 tot en met 27 MeU Landen aantal netto Inhoud schepen kub. m. tons Europa België 8 18.243 6.448 Britsche gebieden 1 6.730 2.378 Danzig 12 24.611 8.695 Denemarken 5 17.854 6.309 Duitschland 55 185.582 65.577 Estland 3 5.630 1.989 Finland 6 20.809 7.S53 Frankrijk 10 21.773 7.694 Griekenland 1 3.053 1.079 Groot-Brittannië en Ierland 61 122.066 43.133 Italië 3 29.540 10.438 Joego-Slavië 2 12.957 4.578 Litauen 1 579 205 Nederland 3 10.494 8.708 Nederland (m. vr^st. v. inkl.) 11 17.686 6.249 Noorwegen 11 66.721 23.576 Polen 3 5.824 2.658 Portugal 2 3.186 1.126 Roemenië 1 7.807 ^.759 Rusland (Europ.) Oostzee 1 5,573 1.969 Spanje (Atlant. Oceaan) 6 18.582 6.548 (Middell. Zee) 1 2.065 730 IJsland 1 1-311 Zweden 25 100.772 35.608 Azië.' Britsche gebieden 1 3.195 1.129 Fransche gebieden 1 5.206 1.840 Japan en Korea 4 58.942 20.828 Nederlandsche gebieden 4 47.806 16.893 Philippijnen 1 7983 2.821 Turkse 1 3.017 1.066 Afrika: Britsche gebieden 1 8.409 2.971 Fransche gebieden 5 32.918 11.632 Portugeesche gebieden 1 25.983 9.181 Amerika: Argentinië 10 75.097 26.854 Brazilië 2 7.146 2.525 Canada 5 54.992 19.432 Andere Britsche gebieden 5 48.189 17.028 Columbia 2 18.440 6.516 Mexico 1 4.808 1.699 Nederlandsche gebieden 2 29.346 10.370 Vereenigde Staten 11 114.337 40.402 Australië: Britsche gebieden 1 15.422 8.449 Overige landen: Venezuela 2 32.341 11.428 Nieuw gebouwd 2 18.487 6.533 Tezamen 295 1322.262 467.230 Vergelijking met de 22e week van 1988 ge durende 22 tot en met 28 Mei: Tezamen 294 1407.491 497.347 2,83 M3 1 ton. NIEUWE WATERWEG aangekomen. 3 Juni voormiddag: 10.35 HEINRICH ARP, Vivero naar Dordt Vertrokken. 3 Juni voormiddag: 12.05 VIENNA, Harwich; 2.10 GEZIENA HEN- DERIKA m., Koningsbergen; 2.30 NIOBE, Hol tenau; 4.30 ZELO, Gent; 5.— ROBERT MULLER 6, Hamburg; 6.30 ROBUR V, Newcastle; 7.05 DIANA, Huil. 8.50 FRANKFURT, Hamburg; 8.50 GUMBINNEN, Koningsbergen; 9.15 ADA, Genua; 10.50 EVELLYN MARION, Methil. Wind N.O., matige bries, kalme zee. ROTTERDAM aangekomen i 2 Junt namiddag: /7.45 MARIANNE, W. Hartlep. N.V. Hjto, 2e Kat.h. V.K.M. SEBU, Lissabon, Wambersie Zn, Sohiehaven, stukg.; 10.10 LOTHAR, Am sterdam, N.V. Walsum, Binnenhaven, ledig; 10.55 PRINS BERNHARD m, Soetermeer, Fek- kes' Carg.kantoor, Rijnhaven N.Z., stukgoed; URMAJO m, Brunsb., Vermaas' Schv.bedr., op stroom, ledig; 3 Juni voormiddag: 12.55 LIVADIA, W. Afrika, Wm. H. Muller en Co.. Merwehaven, stukgoed; 1.5 RHEINGOLD, B. Ayres, Wambersie en Zn., Maashaven 7, stg. 1.40 CANADA, Vancouver, N.V. Cornelder's Scheepv. MU-, Lekhaven, fruit en stukgoed- 2.10 PRINSES BEATRIX m, Londen, Anth. Veder N.V., IJselhaven, stukgoed; 4,30 LEORARDI, Flume, Amando Farina, 2e Kat.h. C. stukg.; 2.50 BENVOKLICH, Madras, Meyer en Co.'s Sch.v. Mij.. Waalhaven N.Z., grondnoten; 3.30 SIMON- BURN, Three Rivers, Furness' Sch.v. en Ag. Mij-, Maashaven 6, graan; 4.20 SAVA, Antwer pen, Wm. H. Muller en Co., Merwehaven. stukg.; 4.30 BREMERHAVEN. Santa Marta, Wm. M. Muller en Co., PTr.Tiaven N.z., banen; 5.10 KAR— PEFJELL, Antwerpen, Fjell Line, ï»ijnhaven N.z., stukgoed; 6.10 TILSIT, Hamburg, Seam, Merwehaven, stukgoed; 6.40 BATAVIER IV, Londen, Wm. H. Muller en Co., St. Jobskade, stukgoed; 6.45 NEREUS, Amsterdam. Hudig Veder, Lekhaven, stukgoed; ASTARTE, Am sterdam, Wambersie en Zn., Lekhaven, stukg. SEA CLOUD jacht, Antwerpen, le Kat.d.dam, FBLLXTOWE, Harwich, Hudig en Pieters, Merwehaven, stukgoed6.25 ATHEN, Alexandria, Carg. en Sch.v.kant. Levant en Oostzee, Lek haven, stukgoed; 7.40 LISTRAC, Havre, Worms en Cie., Westerkade stukgoed; CHRISTIAN KROGH, Schiedam, N.V. Klevenberg, werf Wil ton, ledig; 8.25 SIRENES, Wabana. Seam, Waal haven F. Sw., erts; 8.50 AURORA, Valencia, Hudig en Veder, Lekhaven, fruit en stukgoed; HIDLEFJORD t, Vlaardingen, Phs. v. Om. meren'8 Sch.v. bedr. N.V. Pernis, ledig; 9.50 KOLN, Hamburg, Stand. Transp. Mij., op stroom, stukgoed; DORIS, Rott. Schv.bedr. Maashaven Z.z. graan- 10.5 VOGESEN, Huelva Maatsch. Wega, Waalhaven 7, erts; ZONEWTJK Pepel, Friedr. Krupp, Waalhaven Nz. erts. SCHIEDAM aangekomen 3 Juni: KARI, Ca lais, hunkert. HOEK VAN HOLLAND aangekomen 8 Juni! AMSTERDAM, Harwich. VLAARDINGEN aangekomen 3 JuniRO NALD, Manchester. VERWACHT TE ROTTERDAM. HECKSEE van Kolberg p. 3 Brunsbuttel. AMELAND van Narvik 17 te Vlaardingen verw. SAMBRE m, 2 van Parijs via Antwerpen. JAMAICA PIONEER v. Kingston (J.) 2 (11.20 v.) 5S0 m. W.Z.W. v. Valentia, 6 verwacht. DUBAC 1 van Dugirat. HOHBNFELS van Basrah 2 van Port Said. VI KIN GLAND 1 van Alexandrië. PETRARCA van Genua 1 van Bona. REGENSBURG v. Japan 2 van Port Sudan. BORINGIA 2 van Bangkok. TARA van Bahia Blanca 3 te Antwerpen. CITY OF PITTSBURG v. Japan 1 te Chinw.tao. SAUERLAND v. Japan 2 van Moji. HAKOZAKI MA.RU v. Japan 3 te Antwerpen DEMPO v. Batavia p. 3 Finisterre 5 (9 v.) vw. PLAVNIK v. Dubrovnik 2, p. 3 Gibraltar. ALFRED JONES v. W.-Afrika p. 3 Dungeness STAVROS van Japan p. 3 Dungeness. JAGERSFONTEIN van Beira p. 3 Ouessant. ANTONIS v. Fethiye 2 (7.1) 250 m. Z. v. L. End BALKAN v. Bilbao 2 (8.42 v.) 43 m. W. v. Niton NEDERLANDSCHE SCHEPEN. EXPRESS, m, 3 van Middelburg te Boston (L) SCHIELAND 2 van Hamburg te Gdynia. IMMINGHAM 3 van Hull naar Harlingen. OTTOLAND 2 van Immingham naar Hamburg. INGEBORG 3 van Gdynia naar Fredrikstad. MARNE, m, 2 van Parijs naar Londen. SOESTYHBERG 2 van N.-York n. San Pedro de Macoris. OOTMARSUM. San Nicol. n. Falmouth 2 v. St. Vincent. AALSUM, Rottm. n. B.-Ayres p. 2 Fern. Nor. WAALHAVEN 2 van St. Thomas n. Br. Guyana JOBSHAVEN 2 van Pastellillo n. Philadelphia. s. Xurtureton. BUENOS-AYRES, 2 Juni. Het Eng. s. Nur- tureton, van hier bestemd naar Madeira v.ow met een lading gestorte mais, is in 't Zuider kanaal bij mijlpaal 7 omhoog gevaren. Verdaf» bijzonderheden ontbreken nog. m.s. Germaan. DANZIG, 31 Mei. Het Deensche s. Prins Knu4 Is hier ln de haven tijdens het verhalen tegen de stuurboordzijde van het Nedr. ms. Germain gebotst, waardoor eenige schade is ontstaan. De herstellingskosten worden geschot op 55. m.8. Voorwaarts. HANSWEERT,, 2 Juni. Heden passeerde achter de sleepboot E.H. 7 het motorschip Voorwaarts met machineschade naar Rotterdam. Het schip zal daar de schade herstellen. Scliepenveiling, IJMUIDEN, 2 Juni. De stoomtrawler ÏJM. 70, Eemmond, welke ten verzoeke van de Rotter- dar.rsche Bank in veiling werd gebracht, is op gehouden voor 6800.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3