LAATSTE BERICHTEN. Loudens buitenlandsche politiek. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. ZATERDAG 10 JUNI 1939 INSTITUUT VOOR SCHEEPVAART EN LUCHTVAART. BIOSCOOPNIEUWS. Asta. VLAARDINGEN. De jaarlijksche algemeene vergadering. NEDERLANDSCHE MUZIEK TE ROTTERDAM. BURGERLIJKE STAND. EXCURSIE NEDERLANDSCHE HANDELSHOOGESCHOOL. HOEK VAN HOLLAND. OVERSCHIE. VOORBURG. R. K. STAATSPARTIJ— PROPAGANDACLUB. PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM. ROTTERDAMSCHE DAMBOND. IJSSELMONDE. Chamberlain voor zijn kiezers. VLOOTDAG IN ITALIË. DUITSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Zitting van 9 Juni. Diefstal uit de hut van een schip. Op 15 April van dit jaar was In een der droogdokken van Wilton-Fljenoord te Schiedam het s.s. Manfield opgenomen tot het ondergaan van een reparatie. De beman ning bevond zich aan boord en ook waren daar werklieden van de werf. Toen de stoker Olsen langs zijn hut kwam, zag hij daar twee werklieden van de werf gebogen over zijn koffer. Olsen had zich naar binnen begeven, waarop de werklieden haastig waren weg gegaan. Zijn boeltje nakijkend vermiste Olsen zijn. portemonnaie, benevens een aan tal pakjes sigaretten. Hij waarschuwde de politiebeambte van de werf en aan dezen had hij de beide mannen aangewezen, die hij in zijn hut had gezien. Als verdacht van dief stal werden zij aangehouden en zij moesten nu voor de rechtbank terechtstaan. Zij wa ren de 33-jarige loswerkman F. van P. en de 34-jarige loswerkman A. J. de H. recidivist, beiden uit Schiedam. De eerste legde voor de rechtbank evenals hij dat al voor den politiebeambte van de werf en voor de Schiedamscha politie had gedaan, een volledige bekentenis af Hij had van de vijf vermiste doosjes er twee weggenomen. Van de verdwenen portemon naie wist hij niets. De andere verdachte nam een heel ver schillende houding aan. Wel gaf hij toe in de hut te zijn geweest, maar hij wilde daar al leen maar wat platen bekijken. Van een weggenomen portemonnaie of doosjes siga retten wist hij niets. Van P. die in zijn zaak als getuige gehoord werd, verklaarde echter er bij tegenwoordig te zijn geweest en te heb ben gezien, dat de H. drie doosjes sigaretten wegnam. De vertegenwoordiger van het O.M. mr. ii. A. J- Reumer wees er in zijn requisitoir op, dat de verdachte De H. al zestien maal is veroordeeld, Van P. nog slechts één keer. Bij de beoordeeling van dit feit moet men niet letten op de geringe waarde van hetgeen is weggenomen. Indien er in de hut bank noten aanwezig warengeweest, zouden ze evengoed verdwenen zijn. Hier dient de na druk te vallen op de schade, die vooral in het buitenland aan den naam van de werf wordt toegebracht door gedragingen als die der ver dachten. Belde memscben hadden werk en voor hen was er dus geen enkele reden om zich aan het goed van een ander te vergrij pen. De elsch tegen Van P. luidde 6 maan den en tegen De H. 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 23 Juni. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: P. V., 24 jaar, loswerkman, A. F. S., 20 jaar, machinebankwerker en A. H., 26 jaar, los werkman, allen te VLaardingen, gedetineerd, wegens een aantal diefstallen in vereeniging, waarbij zij zich door middel van inklinuning toegang hadden verschaft tot een winkel, een bioscoop en eenige scholen, tot respec tievelijk 1 jaar, 1 jaar en 8 maanden gevan genisstraf, voor allen met aftrek van Ier. tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. J. van R., 21 jaar, zonder beroep te Vlaar- dingen, wegens diefstal in vereeniging deze verdachte had met de vorige verdachten meegedaan aan den diefstal in den banket bakkerswinkel van gebroeders Van Tienen, aan het West Nieuwland te Vlaardingen, waarbij een bedrag van 65 uit een kasre gister was weggenomen tot 6 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder de bijzondere voorwaarde, dat verdachte zich zal stellen onder toezicht van het Ned. Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen. J. J. L., 28 jaar, loswerkman, recidivist en gedetineerd, wegens poging tot diefstal verdachte had in twee café's te Schiedam getracht geld uit de toonbanklade te halen tot 6 maanden gevangenisstraf, met af trek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht te ondergaan in een bijzondere strafgevangenis. H. de B., 52 jaar, schipper te Hedel, die terecht gestaan had terzake van het veroor zaken van lichamelijk letsel door schuld verdachte zou niet voldoende voorzorgsmaat regelen genomen hebben bij het strijken van den mast, tengevolge waarvan de. schippers knecht A. M. van Horssen door de tuigage van den vallenden mast werd getroffen en in het ruim terechtkwam, waarbij hij zoodani ge kwetsuren aan den rechter arm had be komen, dat deze boven den elleboog is moe ten worden geamputeerd werd vrijgespro ken. P. J. K., 35 jaar, schipper te Schiedam, die terechtgestaan had terzake van het aan zijn onvoorzichtigheid te wijten hebben, dat een vlot, hetwelk hij op den Nieuwen Waterweg ter hoogte van Maasland met zijn motor- Westander op sleeptouw had genomen, in aanraking is gekomen met den ankerketting van een vischkotter, die daardoor is gekap seisd, waarbij twee personen, die zich aan boord bevonden te water zijn geraakt en slechts met moeite konden worden gered, werd vrijgesproken. J. B., 39 jaar, gewezen gemeentewerkman, wegens diefstal van een partijtje hout ten nadeele van de aannemers Roos en Sinke van een bouwwerk aan de Dordtschelaan, tot 3 maanden gevangenisstraf. Het Russische biljart. In de zaken van A. G. 43 jaar en G. J. van H. 48 jaar, beiden ijsbereider te Schiedam, appellanten van een vonnis van den kanton rechter te Schiedam, waarbij zij wegens over treding van de verordening op de openbare orde en de reinheid aldaar zij hadden aan bezoekers van hun inrichtingen gelegenheid gegeven op een Russisch biljart te spelen waren veroordeeld, heeft de rechtbank het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende de verdachten vrijgesproken, overwegende, dat niet is gebleken, dat op een Russisen bil- jart een ander spel dan een variatie van het door de verordening toegelaten biljartspel wordt gespeeld. De rechtbank gelastte de teruggave van d.e in beslaggenomen biljarts. Het Colosseum. Dit theater in Rotterdam-Zuid heeft deze week het Jubileum-Filmwerk van de Metro Goldwyn „Marie Antoinette" op het program ma staan. Dat voor dit Jubileum door de Goldwyn Mayer iets zeer bijzonders zou worden gebracht, lag reeds voor de hand. „Marie Antoinette" overtreft dan ook alle verwachtingen. Zij, die dit programma ge zien zullen hebben, zullen moeten erken nen, dat zij nog zelden een film hebben aanschouwd, die zoo rijk aan pracht en praal was, als de Goldwyn bij „Marie An toinette" ten-toon spreidt. Het is tevens een boeiend en interessant verhaal, meesterlijk gespeeld door de hoofd figuren, maar in het bijzonder door Norma Shearer, Tyrone Power, John Barrymore, Robert Moley, Joseph Schildkraut e. a Het geweldige drama, de Fransohe revolutie, die het koninklijke gezin van Lodewijk XVI naar de guillotine voerde, wordt 'n deze film zoo aangrijpend en natuurlijk voorgesteld, dat men moet erkennen: zoó 7,al het zijn geweest en niet anders. Wij laten enkele gegevens volgen, welke de Metro Goldwyn over dit werk heeft verstrekt. Bij deze film waren meer men- schen betrokken, dan bij de Fransche revo lutie zelf. De kosten van de film zijn zoo groot geweest, dat had Marie Antoinette dit fantastische bedrag ter harer beschikking gehad, zij de revolutie een andere wen ding had kunnen geven. Men heeft aan de. ze film *V2 jaar gewerkt. Kostbaarheden uit Versailles, costuums uit den tijd zelf, enz. werden bij elkaar gebracht. Norma Shearer draagt 34 verschillende costuums, waarvan het gewicht per costuum meer bedraagt dan zij zelf. Twintig duizend paar kousen voor de heeren en dames waren noodig. Er ziin niet minder dan 98 verschillende tafree- len met 98 decorwisselingen. Het opmaken van de pruiken en kapsels van de medespe lenden vroeg een leger van kappers. Tot in de kleinste bijzonderheden is deze film uitgevoerd. Volwassenen, die van een mooie film wenschen te genieten, kunnen wij een voorstelling in het Colosseum aanbeve len. Zij zullen moeten erkennen, dat zij Norma Shearer zelden of nooit een rol zoo goed hebben zien vertolken, dat zij nim mer een dergelijke variatie in décors, cos tuums enz. hebben gezien. CivC:' „Het geheim van den Vuurtoren" voert ons, vergezeld van de detectives Kelly en Demp- sey (Hugh Herbert en Allen Jenkins) naar een vuurtoren aan de Amerikaansche kust. Deze toren staat reeds gedurende 20 jaar leeg en nu heeft de regeering hem verkocht aan een kunstschilder. Deze is echter ook detective en op zoek naar een monster, dat reeds geruimen tijd de omgeving onveilig maakt. Als Kelly en Dempsey op het too- neel verschijnen, gaan zij in gezelschap van dezen schilder en nog eenige andere detec tives op ziek naar de Octopus. Bij hun tocht door den toren beleven zij allerlei eigenaar dige avonturen, maar tenslotte lukt het toch den Octopus te ontmaskeren. De tweede film is van een heel ander genre. Bobby Breen en May Robson vervul len de hoofdrollen in Mammy". Philip, een vondeling, is reeds 8 jaar door Toinette, een vrijgelaten slavin opgevoed. Niemand weet, wie hij is, tot tenslotte Father Joseph er ach ter komt. Hef blijkt, dat Philip nog een groot moeder heeft in New York. Deze laat hem halen, maar als hij bij haar is, doen andere familieleden hun uiterste best om hem weer weg te krijgen, daar hij waarschijnlijk de erfenis zal ontvangen. Tenslotte komt de oude dame zelf ook op de hoogte van het complot. Aan het slot zien we Philip's groot moeder op weg naar het Zuiden, om daar Toinette, die veel verdriet heeft van het ver trek van haar pleegzoon, te gaan halen. Vooraf het Fox.journaal. Harmonie. Voor de pauze wordt vertoond „Twee on misbare vrouwen" met Loretta Young en Warner Baxter. Baxter is doctor en hij heeft een zeer drukke praktijk. Op een rijk meisje, dat geen onnoodige doctorsvisites maakt, wordt hij verliefd en hij is binnen zeer korten tijd met haar getrouwd. Ook een van zijn assistenten bemint hem en zijn vrouw komt dit te weten, hoewel hij van dit alles geheel onbewust is. Uit het verdere verloop blijkt, dat hij voor zijn werk zijn asistente niet missen kan en wanneer deze op een goeden dag verdwenen is, dreigt hij den verkeerden weg op te gaan. Alls komt echter op de goede manier weer in orde en elke voor hem onmisbare vrouw weet dan precies haar taak. Na de pauze kunnen de Charley Chan liefhebbers zijn opvolger gaan bewonderen in de film „Charley Chan in Honoloeloe". Er is weer een raadselachtige moord be gaan. 't Is de voortzetting van de bekende Chan films en nu treden weer eens andere zoons van hem op, die alle de voetsporen van hun vader willen volgen. Er is natuur lijk weer een groot aantal verdachten, ter wijl de toepasselijke spreuken ook niet ach terwege blijven.' Er wordt ook weer een moordaanslag op hem gepleegd en de tradi- tioneele ontknooping is als van ouds. Vol wassenen. President Roosevelt met zijn vorstelijke gasten aan boord van het Jacht Potomacop weg naar Mount Vernon, waar een bezoek werd gebracht Oan het graf van George Washington, (radio-telegrafischische foto). Gisteren had in het gebouw van de Ver eenlging Nationaal Technisch Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart de algemeene vergadering van leden plaats, gecombineerd met een vergadering van het Nationaal Co mité. De voorzitter wees er bij de behandeling van het jaarverslag op, dat de moeilijkheden, welke men ondervindt inzake een goede huisvesting, ondervangen kunnen worden, doordat na afloop van de tentoonstelling 1941, ruimte zal worden afgestaan in één der alsdan vrijkomende gebouwen. Op verzoek van den voorzitter deed de heer W. van der Vorm eenige mededeelingen over de plannen van het nieuwe gebouw. Na behandeling van het financieel verslag over 1938 werd tot voorzitter benoemd vice- admiraal jhr. G. L. Schorer in plaats van den aftredenden voorzitter van het Nationaal Co mité, den heer J. B. van der Houven van Oordt. Tot onder-voorzitter werd herbenoemd de heer Ph. Mees. De heer W. C. Hudig barcht den heer van der Houven van Oordt dank voor al hetgeen hij in het belang van het Instituut heeft ver richt. Vervolgens werden de leden van het Na tionaal Comité: E. P. de Monchy Rzn., B. E. Ruys, mr. J. Smit Azn.. mr. J. A. Stoop, prof. ir. 'Chr. K. Visser, A. van Hoboken jr., mr. H. J. Knottenbelt, M. H. de Beaufort, W. van der Vorm, prof. dr. ir. J. Goudriaan, mr. H. J. Silvergieter Hoogstad, mr. P. J. Reymer, dr. E. Heldring, prof. L. A. van Royen, A. M. van Roosendaal, ir. P. van Braam van Vloten, dr. ir. A. H. W. Hacke, R. Leeuwen burg, J. W. Jeneson, generaal M. Raaymaa- kers, ir. J. F. de Vogel, H. Walaardt Sacré, die aan de beurt waren om af te treden, allen herbenoemd. Als nieuwe leden van het Na tionaal Comité werden benoemd de heeren: mr. P. J. Oud, J. W. G. van Hengel, H. Nieu- wenhuis, ir. J. H. Coops jr.. E. G. Wesselink. Aan de beurt tot aftreden als lid van het dagelijksch bestuur waren de heeren: W. C. Hudig, D. G. van Beuningen, ir. A. de Kan ter, mr. J. K. Hummel, die eveneens werden herkozen, terwijl mr. K. P. van der Mandele benoemd werd in de vacature van den heer mr. H. J. Knottenbelt dis lid van het dage lijksch bestuur. Na afloop van de vergadering had een bui tengewone algemeene vergadering plaats van leden gecombineerd met een vergadering van het Nationaal Comité, waarbij de door het dagelijksch bestuur voorgestelde wijziging der statuten werd aangenomen. Vervolgens droeg de heer J. B. van der Houven van Oordt het voorzitterschap over aan den heer jhr. G. L. Schorer. Door den heer ir. L. J. van Dunné werd daarop een inleiding gehouden tot een te brengen bezoek aan den Maastunnel. Na deze Inleiding werd door het dagelijksch bestuur een koffiemaaltijd aangeboden in de Konink lijke Roei- en Zeilvereeniging „De Maas", waarop vervolgens 't bezoek aan den Maas tunnel plaats vond. Ter gelegenheid van de 64e Alg. Jaarver gadering te Rotterdam van de Koninklijke Ned. Toonkunstenaarsvereeniging vond het eerste der twee concerten in den Grooten Schouwburg plaats welke aan Nederlandsche muziek van Leden gewijd zijn. De eerste avond bracht een groote teleur stelling door het feit dat van een ons onbe kend werk van Henri Zagwijn: „Oom Jahres- lauf (Sprüche von Rud. Steiner)" voor acht stemmig koor en orkest slechts één negende deel kon worden ten gehoore gebracht, naar de heer Flipse zeide wegens Bijzondere om standigheden. Nu werd de zevende strophe van het gedicht ten gehoore gebracht, een rond vijf minuten durend orgelpunt van sterk Mahlersche werking. Echter is een or gelpunt, een zoodanig rustpunt in een om vangrijk opus weinig geschikt om zich, zij het eenigermate, een oordeel te vormen om trent den vorm, de structuur dezer composi tie Wat we hoorden was een soort Verkla- rung's-motief gelijk de Achtste van Mahler of Tod und Verklarung van Strauss dat op imposante wijze in klank wisten te brengen. Een dergelijke laat-romantische. van 19e eeuwsche Weltschmerz vervulde sfeer was trouwens niet vreemd aan dezen avond, die voor een groot deel werd in beslag genomen door „Der Kreis der Lebens" naar R. M. Ril- ke's tekst van Jan van Gilse. Hèt werk is reeds ampel te dezer plaatse besproken bij de 3 uitvoeringen die er van in den laatsten tijd gegeven zijn. Geheel andere wind, de luchtstroom m. waardoor onze tijdgeest wordt aangeblazen, woei er uit de werken die aan het begin van het programma stonden. Het Chanson a boire „Révaillez-vous, Piccars" van Pijper dat ook meerdere malen tie Rotterdam is uit gevoerd. De benaming „voor mannenkoor en blaas instrumenten" zooals het programma aangaf is niet geheel volledig. Het werk is voor har monieorkest en klinkt als zoodanig positie ver, virieler dan de bewerking die er thans van gemaakt was, ofschoon de vertolking louter muzikaal beschouwd er zijn mocht. Zoo was ook „Sint Jans Gheleide voor man nenkoor a capella van H. Badings en „Naar Oostlamt" voor gelijke „bezetting" van E. Flipse bij laatstgenoemden dirigent in ver- throuwde handen en vond hij in de Kon. Zangver. Schiedamsch mannenkoor „Or pheus" een gewillig en goedklinkend vocaal apparaat. Jo v. d. Meent-Walter zong een Ballade (Charles, due d'Orléans) voor alt en orkest van H. Henkemans. Het stuk klonk somber, tè somber voor 'n joing auteur als Henkemans, ©ven triest als de sirenes wier geluid van buiten onophoude lijk door de zaal heendrongen. Maar het kan zijn dat voor velen uiit het huidig geslacht de levensblijheid alleen maar een fantoom is Afgeziien van dit al viel gemakkelijk te constateeren dat Henkemans een vrij per soonlijke vlssie heeft en een daarmede aequ'ivalente orkestratie. De sfeer van Debussy's Pelléas et Mélisan- de lijkt niet vreemd aan deze pastelachtige tinten waarmede zijn orkestkleur wordt ge differentieerd. Het concert dat een matig bezette zaal vond, en door enkele vertegenwoordigers van het stadsbestuur werd bijgewoond, werd geopend met het Wilhelmus en een korte toespraak van den voorzitter afd. Rotterdam van de Kon. Ned. Toorikunstenaarsvereeni- ging die een krans namens deze afdeeling aanbood Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest en -koor verleende waardevolle medewer king aan dezen avond. M. VOOR DE ZWEMMERS. De temperatuur van het water in de open zwembaden bedroeg heden 69 graden. ALGEM. BLINDENZORG „STEUNT ONS STREVEN". Bovenvermelde vereeniging organiseert op 20 Juni a.s. een groot tuinfeest in Parkzicht. Het batig saldo is bestemd voor hulpbehoe vende blinden van alle gezindten. Belang loos zullen medewerken: de Harmonie „C. Jamin"; Politie Mannenzangver. „Herman, dad"; Politie Dameskoor „Cantabile"; Chr. Gymn.ver. „Concordia". Aangiften van 9 Juni 1939. BEVALLEN J. B Breur geb Lugten z. M. U J Stevense geb van Éijmeren z_ jj'. P' J.' Zwaan geb. van den Broek d. -1 A. van Essen geb. Teeuwe d G. A. van der Donk geb Vos d J. A Xooymans geb Ven- driz d H T van Wilgenburg geb. Wierda z 'G. R. J. W Wessels geb. Hobe z. A. C Brinkman gêb. van den Bos d M Speksnijder geb. van der Heiden d K M. van der Meer geb de Vaal d A_ W. Visser geb. van der Slik "z A. Timmers geb. Slooter z. J. Vorstenberg geb_ Schut d_ E.H Bonder geb. Aldenkamp z. M N Marjjnissen geb. Doe z. L Bos geb Havérhoek z W. van der Straaten'geb. Harins d T. Schmkels- hoek geb den Hartog d. A. Daniels geb. de Ruijter cf. J. Hille geb 't Hardt z G. M. Kruiniger geb. Groeneweg d. N van Diike geb van Loon z. E. F. M. Fransen geb. Schrauwers z ME. Hessels geb Kluth 4 L, Munne 'geb Kui-vink d. B. Pot ters geb' Dorreman d ME. van Helden geb van Erp' z. J. van der Schaft geb. van den Berg z A Duijster geb. den Boer d. G Biesheuvel geb. van Rosmalen z. OVERLEDEN: M. Heerebout wede van A Hanselman 63 J. G Meijer m. van J W Markus 94 j. G. J. Ardon vr. van P. v. Wijk 58 j P. J. Breemer m van K A Lindhout 88 j'. M Ames wedr van H. J Bakker 81 1. H J.' de Groot vr' van A. Nólta 25 j. K. Hfeinblasem vr van A C. Cranendqek 63 j. P. J v d. Heuvel m van A C. Vis 35 j. M. Versluijs wede van K. v "d. Vlist 75 J M E v. Hees wede. v W Nuijens 87 j; M' Molendijk wede van'A. "Jongkrijg 73 J. M. 'Ekkers wede van A. N. V. d. Vegt 77 j J W. Rosenstók gesch. m V. R. A. Thannhauser 60 J H J. de Ruijter m. van A. C H. v d. Steen' 67 J.'— J. Dijkshoorn vr van JGeerihg 48 j J. Feenstra in. van S Okkema 67 J. A C" Franken m. van A. Bergljk 64 j M Harsten z. 10 Deze week maakte een groep Rotterdam- sche studenten onder leiding van prof. Boer man een excursie nar Limburg, waar, mede dank zij de hulp en de goede zorgen van het economisch technologisch instituut in Lim burg, een aantal bedrijven werden bezocht; een gresbuizenfabriek, een dakpannenfabriek, een porselein- en aardewerk-fabriek, een kolenmijn, een bruinkoolgroeve enz Het Julianakanaal werd ten deele gevolgd. Op een avondbijeenkomst gaf mr. Gielen, directeur van het Economisch technologisch instituut, een overzicht van 't werk vai- dit instituut op het gebied der electriiicatie, en werd een documentaire film over den scheep vaartweg naar Zuid-Limburg gegeven. Op een der dagen werd een bezoek ge bracht aan de water-tentoonstelling te Luik, waar o.m. de keurige inzendingen van Bel gië, Nederland en Duitschland werden be zichtigd. De door goed weer begunstigde excursie heeft bij de deelnemers een diepen Indruk, zoowel van de tentoonstelling als van het Limburgsche bedrijfsleven en het Limburg sche landschap, achtergelaten. 25-JARIG JUBILEUM N. W. A. LENS. Donderdag was het 25 jaar geleden, dat de heer N. W. A. Lens in dienst trad bij de Fir ma Dorsman en Odé, alhier. Bij die gelegenheid werd hij ten kantore door zijn patroon, den heer J. Dorsman, har telijk gecomplimenteerd onder aanbieding van een cadeau onder couvert, terwijl het personeel hem, bij monde van den heer P. Wouda, een Encyclopaedie en een schaal fruit aanbood. Van verschillende zijden mocht de heer Lens, die, naast zijn arbeid als binderij-chef, tevens het Vlaardingsch Advertentieblad verzorgt, vele bewijzen van belangstelling ontvangen in allerlei vorm. CHR. ORANJEVEREENIGING. De Aubade op Koninginnedag. Jongens en meisjes van 714 jaar kunnen zich aanmelden om deel te nemen aan de Aubade, welke onder leiding van Mevr. K. VerhoeffTorn vanwege de Chr. Oranje, vereeniging zal gegeven worden ter gelegen heid van den verjaardag van H. M, de Ko ningin op 31 Augustus a.s. „HARINGVLAGGEN". De heer D. Pronk, vischhandelaar alhier, heeft op zijn verzoek aan B. en W, ten ant woord gekregen, dat voor z.g. „Haringvlag- gen" geen recht wegens gebruik van open baren gemeentegrond zal worden geheven. KINDERVOEDING. De administrateur van de vereeniging „Kindervoeding", de heer E. J. Visser, ont ving dezer dagen een belangrijke gift vah 50 van de E. N. C. K. alhier, ten bate van genoemde liefdadige instelling. OPBRENGST COLLECTE. De te Vlaardingen en Vlaard. Ambacht gehouden collecte ten bate van het fonds tot bestrijding der tuberculose „Draagt elkan ders lasten" heeft opgebracht 189,32. VERKOCHTE GOEDEREN. Ten overstaan van notaris H. P. Dolk wer den de volgende goederen verkocht: Het Fabriekspand gelegen aan de le van Leyden Gaelstraat 7, 9 en 11 alhier. Koop I, geveild voor 9800. Niet gemijnd Koop II, geveild voor 4125, Gemijnd op ƒ5125. Koop III, geveild voor 4950. Gemijnd op 5550. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Voor de leden van het Maatschappij Zie kenfonds en het Kotterdamsche Zieken fonds zullen vanaf Zaterdagavond 7 uur tot Zondagavond 11 uur dienst doen: Dr. P. G. Kousemaker, Hoflaan 13, tel. 203. Mej. Dr. Annie H Westenbrink, Binnensingel 62 te). 528. Geopend is de apotheek J. Backer, Hoog straat. 228, tel. 162. De POSTDUIVENWED VLUCHT. postduivenvereeniging „Combinatie Westland" alhier hield een wedvlucht vanaf Ciney, afstand 200 K.M. Aantal deelnemende duiven 139. Los 7 uur. De uitslagen luiden als volgt; 1 H. v. San ten; 2 12 18 21 en 28 C. Boeterse; 3 en 34 H v. d. Meer; 4 5 6 11 en 25 D. v. Oosten; 7 W. v. Geest; 8 C. Ottevanger; 9 M. v. d. Wagt; 10 16 en '19 J. v. d. Borg; 13 A. v. Geest; 14 A. Faas Voois; 15 en 24 J. Hoo. genraad; 17 20 en 32 W. de Koning; 22 C. Noordam; 23 en 35 A. Vellekoop; 26 29 en 31 C. v. d. Ende; 27 Th. Ende Admiraal; 30 B. Prins; 33 H. v. Rijn; le overduif D. v. Oosten; 2e overduif C. Ottevanger. Aankomst lste duif 10.56. Laatste duif 11.25. VOOR DE DIENSTPLICHTIGEN. De ingeschrevenen voor den dienstplicht, die hun wenschen met betrekking tot de inlij ving niet reeds bij de keuring of bij een an dere gelegenheid hebben opgegeven of die anders zouden wenschen, dan zij toen heb ben meegedeeld, hebben gelegenheid hun voorkeur alsnog voor 10 Juli op te geven aan den Indeelingsdistrictscommandant te 's-Gra- venhage. Het verdient aanbeveling dit schrif- elijk te doen. Deze voorkeur kan betreffen zoowel de indeeling bij de zeemacht of bij een bepaald korps en het garnizoen als den tijd van opkomst, de opleiding tot officier of onderofficier etc. Belanghebbenden behooren er echter re kening mee te houden dat niet aan ieders wenschen kan worden voldaan. Nadere inlichtingen zijn ter secretarie te verkrijgen. De voorzitter der propagandaclub, mr. M. F. F. A- de Nerée tot Babberich, schrijft Het bestuur der propagandaclub vergader de- met een vertegenwoordiger van het af- deelingsbestuur der Partij, om eenige door het prop&gandabestuur genomen voorberei dende maatregelen te sanctioneeren en ver dere maatregelen voor de gemeenteraads verkiezingen op 21 Juni te beraden naar hunne wenschelijkheid, noodzakelijkheid enmogelijkheid in het kader der finan ciën van het verkiezingsfonds, beter fondsje. Er zijn geruimen tijd geleden circulaires uitgegaan, waarop het voor de leden en kiezers der R.K.S.P. toch zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt was van hun belangstel ling in het werk der propaganda door eigen deelname op daadwerkelijke wijze kennis te geven, alsmede een storting te doen in het verkiezingsfonds (giro nr.: 219954). Er zij den katholieken van Voorburg nog eens ge wezen op het feit, dat bij een goedopgezette propaganda-actie, dus een waaraan een ieder naar zijn beste vermogen en beschikbaren tijd deelneemt, in onze gemeente een zetel winst mogelijk is, gezien het stemmenresul- taat bij de Statenverkiezingen. Dat hier een belang voor allen ligt, hoeft nauwelijks on derstreept te worden- Kritiek na afloop ia gemakkelijk, hulp van te voren niet erg moeilijk. Katholieke Voorburgsche kiezers, Mest den laatsten, opbouwenden weg en steunt onze propaganda. Er zijn b.v. nog veel te weinig opgaven voor de bezetting der 16 stembu- reaux ter telling der R.K. stemmen, speciaal in de uren van 8 tot 2. De actieve secretaris der propagandaclub, de heer J. B. A. van Heyst, Park te Werve 4, telefoon 773759, ontvangt nog gaarne opgaven en verstrekt verder alle inlichtingen omtrent de propa ganda (na 18 uur)- Het gironummer blijft intussdhen: 219954 (twee-een-negen-negen-vijf-vier) Voor de bezetting van de tweede, derde en vierde plaats werden Donderdagavond de vol gende partijen beslist. P. H. Idzerda—N. Cohen 1—1, P. Meinster— B. v. d. Graaf, afgebroken. Voor de voorwedstrijden om het Persoonlijk Kampioenschap eerste en tweede klasse, wer den de volgende partijen beslist. Eerste klasse, groep I: J. P. VaandragerJ. A. Kermis 11, G. MolmansJ. de Vuyst 20, J. J. ThijssenA. van Sliedrecht 02, W. M. van LuinM. van Splunter afgebroken; J. P. VaandragerA. van Sliedrecht 20. Eerste klasse, groep II: A. GorreeA. Heu velman 11; Th. van GinkelD. A. Ram bat uit gesteld; W. BussertM. van Eljk 02; Jac. Loeve—J. van Vessem afgebroken. Eerste klasse, groep III: J. KuiperJ. P. Kuypers uitgesteld; H. A. DunckhorstJ. Span nenburg 02, J. ClansingA. Altmuller 02, J. SpannenburgJ. P. Kuypers 02. Tweede klasse, groep I: A. FoppenM. Kin- negin 20, A. A. TrouwborstJ. J. B. de Leeuw 1—1, J. TimsC. Boode 20, Tweede klasse, groep II: J. A. KettingN. Polderman 20. Tweede klasse, groep III: W. Barendrecht H. F. Gouwens 20, D. WoerleeA. Boogaard afgebroken, L. Brus—S. A. Klomp 02; J. Fok D. L. Eschbach 11. AUTOBCSDIENST. Door de Rijksverkeersinspectie is aan L. Ringelberg alhier vergunning verleend tot het exploiteeren van autobussen in de uit oefening van een autobusdienst op Zonda gen tusschen IJsselmonde en Loosdrecht via Rotterdam.Gouda-Utrecht-Hilversum. BOUW R. K. SCHOOL. De bouw van de R. K. school aan den Ko ninginneweg is thans zoover gevorderd dat met het binnenwerk kan worden begonnen. Over eenige weken zal de school geheel ge reed zij en nog dezen zomer in gebruik worden genomen. Draag dat pakje teek onder je arm, Pan toffel! i Zeker Hafo, onder m'n linker of onder m'b rechter? (Sunday BxdésjbI „Onderhandelingen en geen geweld en over heersching" IONDEN, 9 Juni. (R.O.) „Ik heb _J nog geen besluit genomena'" dus Chamberlain in verband met een toespeling op de mogelijkheid van algemeene verkiezingen binnen anderhalf jaar, welke toespeling ge maakt werd door den voorzitter van de vergadering in den kieskring van den premier te Birmingham. Sprekende over d,e buitenlandsche politiek, verklaarde Chamberlain o.m.: Teneinde te trachten de tysiligjheid der naties te verzekeren, heb ik twee verschillende richtlijnen gevolgd, welke echter niet in het minst onver, eenigbaar met elkander zijn. De eerste was te trachten uit te vinden, wat de mogelijke oorzaken van oorlog waren en of ik die uit den weg kon krijgen. De tweede was de kracht van dit land op te bouwen, zoodat, wanneer bet ooit zou komen tot een bespre, king van de voorwaarden eeixer rege ling, geen land in staat zou zijn ons te dwingen, om tengevolge van onze zwakheid voorwaarden te aanvaarden, die onteerend zouden zijn, of ramp spoedig voor onze vitale belangen. Wat het eerste deel van die tweevoudige politiek betreft, moet ik toegeven, dat ik vele teleurstellingen ondervonden heb en zeer weinig steun van de landen, met wie ik hoopte tot overeenstemming te komen. Aan den anderen kant is de opbouw van onze nationale defensie zoo uitgebreid en zoo snel geweest, dat ik thans met vertrou wen kan zeggen, dat geen land, hoe sterk het ook zij, vermoedelijk een conflict met dit land zou willen ondernemen. De geheele wereld weet, dat wij nooit van deze machtige strijdkrachten gebruik zouden maken om een niet-uitgelokten oorlog te be ginnen tegen iemand anders en ofschoon ik van tijd tot tijd beweringen van het tegen deel zie, die geuit worden met propaganda doeleinden, hoop ik, dat geen volk door een dergelijke verdraaiing van de waarheid zal worden misleid. Er is echter één ding en dat is, dat wij weerstand moeten bieden tegen iedere po ging om een overheersching van de wereld tot stand te brengen door geweld, omdat er in geval van een dergelijke poging geen ge regelde vrede In Europa kan bestaan. Zoolang er echter geen dergelijke ambities worden gevoed, heeft niemand iets te vreezen van de gewapende macht van Engeland en bovendien hebben wij niet dat eerste gedeelte van onze politiek laten varen. „Zooals Halifax gisteren in het hoogerhuis verklaard heeft, zijn wij bereid aan de ronde tafel de eischen van Duitschland of ieder ander land te bespreken, mits er een redelijk vooruitzicht bestaat op een werkelijke rege ling. Wij moeten slechts het vertrouwen hebben, dat een dergelijk vooruitzicht bestaat en een dergelijke regeling moet verkregen worden door onderhandelingen en niet door geweld." Hieraan voegde Chamberlain toe: Ik zou willen zeggen, dat deze politiek, welke ik v/ederom voor u heb beschreven, een politiek is, welke wij voornemens zijn te blijven voeren. Ik veronderstel, dat in den natuurlijken loop der dingen, wanneer men mijn eerbied- waardigen leeftijd heeft bereikt, men niet verwachten kan een groot aantal jaren ac tieven arbeid voor zich te hebben, maar zoo lang ik gezegend ben met de gezondheid en de kracht, die ik thans bezit, en zoolang ik het vertrouwen heb van het land, ben ik van plan om voort te gaan mij te wijden aan deze taak van het vestigen van een geregelden vrede en, versterkt en aangemoedigd door uwe goedkeuring en uw steun, hoop ik, dat ik nog in mijn leven het succes mijn streven zal zien bekronen. ROME, 10 Juni. (R- °0 Heden viert Italië vlootdag. 22.000 leden van de vlootmacht zullen hun vlaggen langs koning Victor Emanuel en Mussolini voeren in een groote parade, welke hier gehouden wordt. Terzelfdertijd zullen 300.000 man der Ita- liaansche vloot en de handelsmarine over de geheele wereld ter eere van dezen dag den arbeid stilleggen. Matrozen, die zich in den Spaanschen bur geroorlog en in Albanië onderscheiden heb ben zullen hun belooningen ontvangen in den vorm van speciale „oorlogsdecoraties". WARSCHAU, 9 Juni. (HAVAS). Een vligtuig der nationaal-socialistische partij is neergestort in het woud van Wrzeszsez op Danzigsch gebied. Het toestel werd geheel vernield.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2