TIM TYLER EN SPUD. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN isfs*6 Weerverwachting. Strijd tegen de n. STADSNIEUWS. BRANDBOMMEN OP WAALHAVEN. ROTTERDAM. 62ste JAARGANG No. 18503 DINSDAG 13 JUNI 1939 I BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 VIER BLADEN. Nog geen kv/ar TIER. Gct-EDEN VmERD AtVN PAARD gestolen.^ Niloq af y/.we Gaan S "n>v(. REIDANSFEEST „DE GRAAL". Taveerne „TER MER WE" Lunch a ƒ1.25 - Diner a 1.75. DE RAADSVERKIEZINGEN. Redevoeringen van de heeren H. E. van den Brule en Bewolking en regenbuitjes. 1 Voor het geheele land: Wisselen- de bewolking, enkele plaatselijke regenbuien. Koude nacht, iets war- mer overdag. Matige tot zwakken Z j§ Noordwestelijke tot Zuid-Westelij- ken wind. Th. Bastiaanse. PLUIMVEE EN KONIJNENLIEF HEBBERS VER. „NIEUW LEVEN". NIET OPGELET. KINDERWAGEN AANGEREDEN. ACTIE VAN SIGARENWINKELIERS SCHEEPVAART. BURGERLIJKE STAND. WOENSDAG. 1 Zon op 4.40. Zon onder 21.20. g i Maan op 2.40. Maan onder 17.47. 1 Wielrijders lichten op van 21.50 tot 4.10. i Demonstratie hoe gevaarlijk ze zijn. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DE RADIO-CENTRALE. Programma 5. Woensdag 14 Juni. R. K. S. V. EXCELSIOR. BENOEMING. TEGEN AUTO OPGELOOPEN. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco bij vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2.55. Bij bezorging franco pei post bedraagt de abonnementsprijs per maand 1.10, per drie maanden 3, LOSSE EXEMPLAREN verkrijgbaar ft 5 et per stuk. De prijs der ADVERTENTIES bedraagt 25 ets. per regel. Bij contract reductie. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maas bode te Rotterdam. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt 25 cent per regel, met een minimum van 4 regels. Bij concract aanzienlijke reductie. Reclames tusschen den tekst dubbel adv. tarief. Lieldadigheidsadvertentiën balf tarief. Familieberichten 10 cent per regel. Kampioen-advertenties van twintig woorden 0.50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 cent. Kampioen-annonces en familieberichten worden geplaatst in de gezamenlijke vier ■dagbladen: de Nieuwe Schiedamsche Cou rant, Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe Dordtsche Courant en de Nieuwe Zuid- Hollander. De Gratis-Ongevallenverzekering bedraagt 3.000 bij levenslange invaliditeit; 2.000 bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; 1000 bij overlijden tengevolge van een ander ongeval; 250.voor het verlies van een hand, een voet of een oog; 100.— voor het verlies van een duim, bij breuk van de ruggegraat of bij schedelbreuk; 75.voor het verlies van een wijsvinger of voor het verlies van de voorste tw.ee leden van alle vingers; 50.voor bet verlies van een volledig lid van een duim, of voor bet verlies van twee leden van een wijsvinger; 25 voor het verbes van alle leden van een anderen vinger, of van een bd van een wijsvinger, bij breuk van bovenarm, of bovenbeen, onderarm of onderbeen, knieschijf, sleutelbeen of enkel; 10.voor eén bd of twee leden van een anderen vinger. Een en ander volgens de geldende voorwaarden gelijk deze eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. EtN HUIS TÏM.' (vve zuuers\ er. .eve-N gaw /"ze z.'jr 0/N«S STEEDS even te ZB VE.ROWE N£N I N Die l^iGH TlNG Gaspedalen zijn gewillig! Maar als uw autosnelheid verdubbelt wordt uw remweg (afstand, noodig om te stoppen) 2 X 2 4 maal zoo groot! Op Zondag 25 Juni a.s. organiseert de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Kath. Ac tie te Hillegersberg op het terrein „Duiven- steijn" een Reidansfeest, waaraan door alle katholieke meisjes boven 18 jaar kan worden deelgenomen. De Graalleden en Sportleden van de Jeugdbeweging voor Kath. Actie van Schie dam die in reidansen belang stellen, worden zoo veel mogelijk verzocht hierbij tegen woordig te zijn, terwijl ieder lid bovendien twee introducee's mag medebrengen. Men wordt verzocht in gebloemde jurken te ko men, dus niet in uniform. Vóór Zondag 25 Juni zal nog twee maal worden geoefend en wel voor de eerste maal Woensdagavond van 810 uur in de R. K. school in de Kleine Coolstraat te Rotterdam. De tweede maal wordt nog nader bekend ge maakt. Belangstellenden, die hieraan willen deel nemen, kunnen zich opgeven bij mejuffrouw M. van Noort, Thomas a Kempis- straat 19 en het Graalhuis in de Gorzen, Hoofdstraat. N.V. CAFE-RESTATJRANT DORDRECHT Reel. 3374 6 pilllllllllllllllllilllllllllllillllllll I I I l!lll]|]llllllilllllllHIIIIII| Voor de wielrijders. SDe op Zaterdag j.l. gehouden jongdieren- keuring van bovengenoemde vereeniging, mag in alle opzichten geslaagd genoemd wor den. Het aantal ingezonden dieren was 77. De jury was vol lof over de kwaliteit. De onderscheidingen werden behaald door: A. v. d. Klink met Black and Tan als mooiste van het geheel, tevens mooiste eigenfok 1939 en mooiste in de kleine ras sen; L. v. d. Winkel in groote rassen met Vlaamsche Reuzen; Reyers met Lotharingers. Iu midden rassen T. Knotsenburg met Wee- ner. In zilvers, W. Post. In nesten de heer Bakker, en fokrammen de heeren Bakker en v. d. Water. Al deze onderscheidingen wer den behaald in zware concurrentie, wat voor „Nieuw Leven" beteekent, dat er pri ma dieren door de leden zijn gefokt. Maandagmiddag omstreeks 3,30 uur reed de 29-jarige wielrijder W. H. B. op de Rot. terdamschedijk. Ter hoogte van de tram halte reed hij naast een vrachtauto en wil de vervolgens links afslaan in de richting Broersvest. Hierbij lette hij niet op het ach ter hem komende verkeer met het gevolg, dat hij tusschen de vrachtauto en een hem achterop komende autobus bekneld geraakte. Het rijwiel werd beschadigd, terwijl de man er zelf zonder kleerscheuren afkwam. Maandagmorgen omstreeks 9 uur liep de 28-jarige L, de J. met een kinderwagen in de Stadhouderslaan. Doordat de vrouw een pa- rapluie voor zich hield, bemerkte zij een al daar rijdende handwagen niet, met het ge volg, dat de kinderwagen hiermede in botsing kwam; de kinderwagen werd beschadigd. Morgenavond wordt in de Amstelbron een vergadering belegd van sigarenwinkeliers. Het doel van deze vergadering is actie te kweeken tegen den verkoop van sigaren buiten de sigarenwinkeliers. SCHIEDAM, 12 Juni. Aangekomen Eng. s.s- F,ei.n.rn00r, ledig van Aarhuis, s.s. Ara- gon, leojg van Bordeaux, beide om te dok ken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, i3 Juni. Vertrokken: Ned. motorschoener Kwiek, ledig naar Rotter dam. Aangiften van io en jj Juni. GEBOREN: Petroneiia, d van c. Wie gel en h. Notenboom, Potgieterstraat 40 Jacob, z van Schneider en W. J. van Houten, Nassaulaan 75 Maria E., d. van A- M- Loch en L. Groeneweg Nieuwe Maasstraat 22 Hermanus, z. vöan A Jan. sen en c. Planken, Hoogstraat i13 G rardus T, z. van G T. Gerlach en J D. Clemens, p K. Onneslaan 179 Wilhelmus jd. M., z. van W, van der Toorn en m. m. Veltman, Stephensonstraat 20 Hans p z. van P. W. Bosma en M. de Winter, a' v. Solmsstraat 19. OVERLEDEN; J. Jacobs 73 j. echtg. van J. van den Noort, Maasdijk 142b; J. Metselaar 37 j. echtg. van M. Heytink, Nas saulaan 75; J- van Grootveld 65 j. echtg. v. J,an Katwijk, Visscherstraat 33: L. P- no 89*' 75 i' wed" V- H' °udshoorn, Singel Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; doen te weten, dat de door den Raad dier Gemeente in zijn vergadering van 5 Mei 1939 vastgestelde Verordening tot wijziging van de Verordening op de Winkelsluiting in de gemeente Schiedam <Gemeentebladen 1936 no. 3 en 1938 no, 5), welke is goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 31 Mei 1939 no. 71, heden op de secretarie der gemeente! ter lezing voor een ieder, gedurende drie maanden is nedergelegd. SCHIEDAM, 13 Juni 1939. In het zaaltje aan de Verseijdenstraat no. 18 hebben de afdeelingen uit de Proveniers- en Bergsingel-parochie van „Recht en Orde" gisteravond een goed-geslaagde verkiezings bijeenkomst gehouden. Nadat de voorzitter van de afdeeling van den Allerh. Rozenkrans, de heer F. J- Diep- huis, inleidende woorden had gesproken, werd het woord verleend aan den eersten spreker van dezen avond, den heer H. E. van den Brule. liiiiiiiiiiiiiiimiiiiüi'ii 11111 imii iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiil Hoe gevaarlijk brandbommen zijn is gister middag op initiatief van den commandant der militaire bezetting op het vliegveld Waalhaven, majoor Steup, gedemonstreerd voor tal van autoriteiten. Daarbij is wel komen van te staan, dat zand het best afdoende blusschingsmiddel is. Wil de Luchtbeschermingsdienst goed func- tionneeren, dan moeten zeker de leidende personen goed op de hoogte zijn van alle mogelijke gevaren, welke dreigen van uit de lucht. Men moet goed de werking kennen van alle helsche machines, welke worden gebruikt om mensch en eigendommen te vernietigen. Een van deze gevaren is onge twijfeld de brandbom. En dit is heusch geen denkbeeldig gevaarNa eerst verschillende proeven te hebben gehouden voor de mili tairen, heeft de commandant van de bezetting van het vliegveld Waalhaven majoor Steup de leidende persoonlijkheden op het gebied van den Luchtbeschermingsdienst te dezer stede uitgenoodigd een demonstratie bij te wonen, teneinde het bewustzijn wakker te roepen voor het werkelijke gevaar, dat dreigt wanneer brandbommen worden geworpen. De leiding van onzen Luchtbeschermingsdienst ging wat verder en zoo zagen we gistermiddag op het vliegveld Waalhaven naast de vele politie- en brandweerautoriteiten, ook ver schillende burgemeesters van omliggende gemeenten. Tal van industrieelen gaven mede acte de presence. Voor dat men begon met de demonstraties, welke werden gehouden op een afgezet gedeelte van ons vliegterrein, heeft de heer Slikkers van de Hembrug zijn auditorium het een en ander verteld over de constructie van de brandbommen. Het type electron- brandbom, welk type uitsluitend in Duitsch- land wordt gebruikt, bestaat uit een alliage van magnesium en aluminium. De totale brandduur bedraagt hiervan ongeveer acht minuten. De brandbommen, welke in hoofd zaak gevuld zijn met thermiet, worden hoofd zakelijk gebruikt in Frankrijk en België. Deze bommen hebben een hoogere verbran- dingstemperatuur, doch branden veel korter. Het bijzondere doel dezer De brandbom, waarmede werd gedemon streerd, was van het eerste type. Het ging er feitelijk om te laten zien de vlugste wijze van onschadelijk maken. De brandbom is ongetwijfeld een zeer gevaarlijk „projectiel". Nauwelijks ontstoken of de bom toont een gevaarlijke steekvlam, het best te vergelijken met die van een laschapparaat. Bovendien verspreiden zich vele vonken in de omgeving. De eerste demonstratie toonde, dat een houten vloer onmiddellijk doorbrandt. En wanneer dus een dergelijke bom wordt geworpen, dan brandt deze onherroepelijk het houtwerk van de zoldering door met alle gevolgen van dien. Hoe is nu zoo'n brandbom te blusschen of onschadelijk te maken Feitelijk is slechts één middel vrij afdoend, dit heeft de demon stratie wel bewezen, namelijk zand, want ai het vloeibare materiaal, zoowel water als het vocht uit de brandbluschapparaten, maken het geval dikwijls nog erger dan wel beter. Kan men het ..projectiel" ineens in een bak met water dompelen, dan sist en kookt het wel in den bak, doch men is er spoedig van af. Maar het is gemakkelijker de brandbom met zand te bedekken, dan de fel brandend^ massa eerste op te scheppen of te duwen In een emmer met water. De demonstratie heeft geleerd, dat een brandbom zeer gevaarlijk is en tevens zal ieder der aanwezigen de noodzakelijkheid hebben ingezien, dat een hoeveelheid zand tegenwoordig behoort bij de inventaris van ieder huishouden. Laten we hopen, dat we den gruwel van een luchtaanval nooit zullen beleven, maar ook in onze beschaafde maatschappij blijft alles mogelijk endaarop moet men zijn voorbereid. De Luchtbeschermingsdienst doet momen teel reeds veel in het belang van het alge meen, maar een ieder is individueel verplicht zich te wapenen. En één van deze wapenen is ongetwijfeldzand, omdat daarmede het gevaar van brandbommen het best kan bestreden worden. Hier heb ik een oude Egyptische papyrus. Zeer waardevol! Wat? Is het een cheque? (Ill Familieblad) verkiezingen. De verkiezingsactie van dezen keer heeft een zeer bijzonder doel, aldus spr. en dit is den tweeden spreker van dezen avond, den heer Th. Bastiaanse, in den raad te brengen. Het is van groote be teekenis en ook mogelijk, dat wij met acht zetels in den raad komen. Dit doel is waard, dat we actiever worden dan anders. Rotterdam's bestuur moet niet meer afhankelijk zijn van een roode meer derheid. We zijn voor democratisch regeeren, maar onze katholieke principes moeten hoogge houden worden. Principieel inzicht spreekt in de politiek ontzettend veel mee. Niet alle vraagstukken hebben een principieelen in slag, maar wij kunnen ons er niet bij neer leggen, dat alles wordt gesteld in het teeken van de materie. Spr. ging in op eenige punten van ons pro gramma. Al zingen de socialisten thans correct het Wilhelmus) de grondpijlers van ons wettig ge zag berusten toch bij de rechtsche partijen. Volkshuisvesting is een vraagstuk voor Christelijken en Katholieken- Vooral ten aanzien hiervan is een sterke positie van onze partij noodzakelijk. Bij stadsuitleg is het niet genoeg, woningen te bouwen, er dient ook rekening gehouden te worden met cultureele goederen als kerken, scholen, ver- eenigingsgebouwen. Wij kunnen evenmin on verschillig staan tegenover vraagstukken als werkloosheidszorg, verkeer, handel en nijver heid, de gemeente en haar personeels verhou dingen. Scherpe principieele tegenstellingen tusschen rechts en links zijn er altijd ge weest en die verdwijnen niet. De heer v. d. Brule wees voorts op de nieuwe belastingvoorstellen van de regee ring, waarbij gunstige voorwaarden 'voor de groote gezinnen worden voorzien, maar de gemeenten hebben, worden die regeerings- voorstellen aangenomen, andere maatregelen te treffen. Zijn dan de belangen van de groo te gezinnen bij links veilig Neen. Daarom is onze plicht de uiterste krachten in te span nen opdat een zoo sterk mogelijke katholieke fractie „er van kan maken wat er van te maken- is". Spr. besprak de brochure, verspreid door de sociaal-democraten, waarvan hij verschil lende beweringen weerlegde, mede aan de hand van de historie. Het roode college heeft haar oppositioneele houding tegenover de regeering niet lang kunnen volhouden en heeft zich moeten aanpassen. Verschillende diensten moesten bezuinigen en aan perso neel inkrimpen. Het is geen verdienste van het roode col lege, dat de omstandigheden in de laatste jaren over het geheele land zooveel beter zijn geworden. De tunnelplannen waren al lang in kannen en kruiken, het was alleen een wachten op het geld. Veel van hetgeen nu in Rotterdam aan vooruitstrevends gebeurt, is te danken aan de regeering of aan de ka pitaalsmarkt. Spr. wil allerminst zeggen, dat het roode college niets gedaan heeft, maar wat gedaan is, is geschied ook dank zij de stimuleering van de andere partijen- Wat de S. D. A. P. in de brochure naar zich toehaalt is derhalve tendentieus. De komende anderhalve week dienen we te benutten, om bij anderen voor onze ka» tholieke lijst op te komen, opdat 1939 het keerpunt brengt in de verhoudingen in den Rotterdamschen raad. Na een korte pauze was hét woord aan den heer Th. Bastiaanse, die speciaal het R. K. Nijverheidsonderwijs in onze stad onder de loupe wilde nemen. D a g e 1 ij k s: Tivoli-Schouwburg, Knap Sammetje (De Rotterdammers), 8,30 uur (volw.). Schiedam. Passage: Orkaan en Mr. Moto's laatste waarschuwing (boven 18 jaar); Monopole: De sport koningen en De schrik der smokke laars (boven 18 jaar). SCHIEDAM, 13 Juni. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 40 pet. 16 per H.L. Spoeling. Spoeling ƒ1,401,50 (niet officieel). COPyRiGHT OP£*A /nuiNDi Het roode college ten aanzien van het nijverheidsonderwijs. De heer Bastiaanse wilde, zooals hij zeide niet ver van huis gaan. Het katholieke la gere nijverheidsonderwijs voor de jongens heeft van het roode college weinig mede werking gehad. Uitbreidng van dit onder wijs is dringend noodig en het mag niet beschouwd worden als een weelde-artikel. Spr. ging de geschiedenis van het nijver heidsonderwijs eenigszins in den breede na. Het heeft voor ons Nederlandsche volk een zeer wijde beteekenis, omdat het vakkennis, vakontwikkeling, arbeidsliefde brengt. Vak kennis is van invloed op het product: een slechte vakman kan geen goed product ma ken. Ons nationale product is derhalve in het geding. Een goed product is van invloed op de volkswelvaart en op onze positie op de wereldmarkt. Vandaar dat het vakkundig peil van ons volk zoo hoog mogelijk moet worden opgevoerd. Verwijding van zijn le vensruimte heeft de Nederlander steeds ge zocht in emigratie. Wie emigreert, heeft al leen kans van slagen als hij geschoold is. De werkloosheid besprekend pleitte spr. voor verwijdering uit de bedrijven van de jongens, die vaak de plaats innemen van geschoolde ouderen. Die jongens behooren. eerst naar het nijverheidsonderwijs gezonden te worden. Ook van vele jeugdige werkloo- zen hoezeer te waardeeren is_ wat de mi nister van sociale zaken op het oog heeft ten aanzien van de instelling van centrale werk plaatsen en werkkampen kunnen ge schoolde werkkrachten gemaakt worden, door ze naar de nijverheidsscholen te zen den Alleen zullen er dan meer van die scho len moeten komen. Ons volk heeft dus belang bij goed nijver heidsonderwijs. Men mag daarom verwach ten, dat een speciale arbeiderspartij zich ook speciaal zal interesseeren voor dat onderwijs en dat bevorderen zal. Maar wat is er in de vierjarige periode van rood bewind hier voor het ambachtsonderwijs geschied Het aantal dagscholen in Rotterdam vijf kan het getal leerlingen, dat zich opgeeft, niet ver werken. Er is aan dit college gevraagd me dewerking voor drie dag-ambachtsscholen. Slechts één aanvrage is toegewezen; natuur lijk betrof het een neutrale school. De aan vragen van Katholieken en Christelijken werden afgewezen Ook voor practisch avond onderwijs de machines zijn toch disponi bel heeft het roode college aanvankelijk geen medewerking willen verleenen, zoodat het een afwijzend prae-advies gaf. Gelukkig slikte de raad dit niet. Eveneens werd weinig medewerking on dervonden ten aanzien voor het godsdienst onderwijs. Op het desbetreffend schrijven werd niet eens geantwoord. De vraag om het invoeren van lichaamsoefening is op de lange baan geschoven, teneinde het confessioneele bestuur van de R. K- Ambachtsschool daar niet de première te gunnen. Maar dit is niet alles. Had de wethouder van onderwijs zijn zin gekregen, dan hadden de avondvakteekenscholen vijf cursusjaren van 5 maanden gekregen in plaats van 4 jaren van 6 maanden. Voor die eene maand ver schil was Rotterdam dan '6 van de 12 scho len armer geworden. Waarlijk, voor ons nij verheidsonderwijs, waarvoor het roode col lege zooveel had moéten doen, heeft het niets gedaan. Mag het zoo verder gaan? Neen! Daarom moeten allen propagandist zijn voor de ka tholieke lijst! Beide redevoeringen werden meermalen door applaus onderbroken. Tenslotte heeft de heer Simons het „tech nische gedeelte van het stembiljet" behan deld en waardevolle inlichtingen verstrekt. Luxemburg: 8,209.50 Eng. concert; Di versen: 9.50—10.35; Luxemburg: 10.35—11.05 Eng. concert; Diversen: 11.05—11,20; Radio Paris: 11,2012.10 orkest; Brussel (Fr.): 12,201,30 gram.; 1.302,20 gram.; Luxem burg: 2,355.50 Eng. concert; Brussel (Ned.) 5.50—6.05 concert; Brussel (Ned.) of Div.: 6.056.50 kinderuurtje; Gramofoonplatencon- cert: 7—8; Diversen: 8—8,20; Brussel (Ned.): 8,209.05 cabaret; 9,059,20 declamatie; 9,2010.20 symph. orkest; 10.3010.50 con cert; 10.5011,20 gram.; Diversen 11,20 12 uur. Voor de programma's 14 verwijzen wij naar onze rubriek „Uit den aether". Hockey .programma Dames; Donderdag 15 Juni: Excelsior 1— Rotterdam 7 uur, op het Excelsior-Sportpark. Bij beschikking van den minister van Staat, minister van Financiën a i-, is met ingang van 12 Juni 1939, bij het Departement van Finan ciën benoemd tot adjunct-commies D. A. P. W. van der Ende, te Schiedam. Vannacht om kwart over twaalf is in de Veerlaan de 19-jarige zeeman C. P. Hin- drichsen, tremmer aan boord van het in de Maashaven liggende Deensche s.s. Flynder- borg, tegen een auto opgeloopen, bestuurd door den 21-jarigen J. J. H, uit de Delistraat De man werd tegen den grond geslagen en liep inwendige kneuzingen op- Per auto van den G G. D. is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd en daar ter ver pleging opgenomen. Een vijfmaster, het Duitsche zeilschip „Carl Vinnen', is in de Rotterdamsclie haven op stroom voor anker gegaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1