Roode branieschoppers. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Gecompliceerde aanrijding. i' DINSDAG 13 JUNI 1939 Is het den socialistischen wethouders in den bol gesla gen a.d. IJSSEL. DE STRIJD TEGEN DE WILDE AUTOBUSSEN. BEIAARDBESPELING. Z.-H. PROVINCIALE BRAND- WEERBOND. R 33 IN BOYMANS. OVERWEG-ONGEVAL AAN DEN LAANSLOOTSCHEWEG. Chaffeur van vrachtauto kwam met den schrik vrij. WAARSCHUWING. HET LEEKENAPOSTOLAAT. De jaarvergadering te Rotterdam. Werken van S. van den Hoonaard en G. Ladage. SPANGEN'S KOOR. BURGERLIJKE STAND. if f rTinoo2ai; t A. VHwEK rdeB vJanMGDjniMei AFFICHES NED. SPOORWEGEN. promotikdegradatie. MET EEN VALSCHEN SLEUTEL. GEM. ARBEIDSBEURS. T Zitting van 12 Juni- Bij deze Raadsverkiezingen schijnt voor al de stelregel te worden gevolgd .„Bescheidenheit ist eiine Zier, weiter kommt man ohne ihr!" Men zie maar eens naaf de affiches, welke de laatste dagen op de gemeentelijke aan plakborden en -zuilen zijn verschenen- Over al prijkt een biljet van de Liberale Partij, waarop is afgebeeld de kop van den voor zitter der liberale fractie in den gemeente raad, mr. Jacq. Dutilh, m-st daaronder zijn kwalificatie „de pijler van-Rotterdams wel vaart". Wij kennen den heer Dutilh al jaren als een verdienstelijk raadslid, als een |cherp- zinnig man, als een sympathiek mensch. Maar de lof, welke hem op deze verkie zingsbiljetten wordt toegezwaaid, gaat toch wel te ver. Men zou den heer Dutilh niet moeten kennen, om te. veronderstellen, dat deze biljetten hem persoonlijk bij zijn dage- lijksc'nen gang door, de stad -niet. het-meest zouden irriteeren. Niet een, maar „de pijler van Rotttrdams welvaart nog wel! -* Wat de liberalen met deze verkiezings plaat hebben uitgehaald, is echter nog maar kinderspel bij hetgeen de sociaal-democraten hebben bestaan. Bij de vorige Raadsverkiezingen was het nog: „Rattaplan, rattaplan Jan ter Laan is onze man." maar dit oude paardje is nu op stal gezet en als lijstaanvoerder is nu de heer De Zeeuw op no. 1 komen te staan. Aangezien onze Ne- derlandsche taal nog wel eenige woorden rijk is, welke op den naam van den rooden lijst aanvoerder rijmen, zoude wel weer een popu laire strijdleuze zijn te dichten geweest, als „Stemt op Arie B. de Zeeuw, d'onverschrokken rooden leeuw". Tusschen dien Zeeuw en dien leeuw ont dekte men evenwel nog meer'overeenkomst dan het einde alleen. Immers, het wapen der Zeeuwen vertoont een rooden leeuw, op klimmend uit de baren. Luctor et emergo, vrij vertaald: worstelend omhoog, bleek bo vendien een goed devies, ook voor de poli tiek. Heeft niet eenige jaren geleden de roode wethouder Brautigam in onvervalsch- te zeemanstermen het wachtwoord uitge geven „pompen of verzuipen", hetgeen wel een minder deftige, maar even rake vertaling kon zijn van het Zeeuwsche devies, hetwelk de roode Zeeuw van Rot terdam voor zijn verkiezingsstrijd heeft aan geheven. Door heel Rotterdam heeft de S- D. A. P een boekje doen verspreiden, op welks titel blad men De Zeeuw in de verschijning van den Zeeuwsciien wapenleeuw uit de baren ziet opstijgen, worstelend omhoog. Ook dit „roodboek", is een typisch be •wijs, dat bij deze verkiezingen de branie- echoppers aan bod schijnen te zijn. Zou volgens de liberalen Rotterdams wel vaart ineenstorten bij het verdwijnen van den heer Dutilh, nog gortiger maken de so- .ciaal-demöcraten het, die met dit boekske vol kwalijk riekenden eigenroem de burge rij willen diets maken, dat als het in Rot terdam nog mogelijk is om adem te halen, de Rotterdammers dit aan het roode college te danken hebben. Maar het komt ons voor, dat de sociaal-de mocraten met dit boekje hun doel voorbij zijn geschoten. Gedachtig aan de oude, maar nog altijd geldende waarschuwing „nihil probat, qui nimium probat" d. w. z. dat hij, die te veel wil bewijzen, daarmee niets bewijst als gebrek aan bewijs, hadden zij beter gedaan, de fantasie van hun reclame-agent wat te breidelen. Indien zij zich beperkt hadden tot datgene, wat inder daad kan worden aangevoerd als bewijs, dat zij in de afgeloopen vier jaren niet stil heb ben gezeten, hadden zij meer bereikt, dan met dit libel vol ijdele grootspraak en zelf verheerlijking, dat zelfs voor een sociaal democraat te ver gaat. Deze roode verkiezingsbrochure staat van de eerste tot de laatste bladzijde met de waarheid op zeer gespannen voet; niet al leen wat de details betreft, maar ook wat aangaat den geheelen opzet van het betoog. Met de sinds 1936/37 ingetreden algemeene opleving in Nederland wordt geen rekening gehouden. Wanneer het momenteel in Rotter dam beter gaat dan drie jaar geleden, dan is daar volgens de sociaal-democraten maar één verklaring voor te vindenhet roode col lege. Wanneer de werkloosheid iets is ge daald, wanneer de scheepvaart weer floreert, wanneer de bewapeningsconjunctuur het ver voer over ons land naar Duitschland heeft gestimuleerd, wanneer de positie van de ka pitaalmarkt overal de overheidslichamen aan goedkooper geld heeft geholpen, dan is daar voor in Rotterdam maar één verklaring te vindenhet roode college. Men slaat het intellectueele peil van de Rotterdamsche burgerij wel heel laag aan, door te veronderstellen, dat dergelijke sprookjes voor waarheid zullen worden ge accepteerd. Natuurlijk moet met de verheerlijking van den tegenwoordigen toestand gepaard gaan een zoo donker mogelijk voorstellen van de positie van Rotterdam, voordat de sociaal democraten, door de rechterzijde gedwongen, het roer in handen namen. De financieele toestand was zorgwekkend, zoo schrijven zij nu. Maar zij voegen er niet aan toe, hoe door diezelfde sociaal-democra ten die toen ook in den Raad zaten, inder tijd' over dien toestand werd geoordeeld. Zij vertellen er niet bij, dat die financieele toe stand nog zorgwekkender ware geweest, in dien door 't vorig college, tegen de voortdu rende oppositie ja obstructie van de socialis ten in, niet talrijke bezuinigingsmaatregelen waren genomen. Ze verdonkeremanen, dat de crisisschuld alsdan nog hooger zou zijn ge stegen. Zij verdoezelen de waarheid, dat er van de gemeentelijke zelfstandigheid alsdan wel niemandal was overgebleven. Inderdaad, de positie van Rotterdam in de jaren 1933—'35 is bijzonder moeilijk geweest en het zag er op elk gebied donker uit. In derdaad lag de ondernemingslust grootendeels lam, inderdaad vertoonde de algemeene toe stand van Rotterdam in die jaren een beeld van groote neerslachtigheid. En zoo zag het er ook naar uit, toen de raadsverkiezingen van 1935 werden gehouden en precies eender was het, toen in September van dat jaar 1935 de heeren sociaal-demo craten gedwongen werden om de verant woordelijkheid zelf te gaan dragen als con- Doodelijk ongeluk te Ouderkerk De 38-jarige melkrijder J. T. uit Ouderkerk a. d. IJssel heeft terechtgestaan ter zake, dat hij op 12 April in de Dorpsstraat te Ouder kerk a. d. IJssel den 75-jarige.» voetganger C. de Rek met de door hem bestuurde vracht auto heeft aangereden, waarbij De Rek eeni ge ribfracturen, benevens beschadiging van het hersenweefsel had bekomen, tengevolge waarvan hij eenige dagen later is overleden. Het bleek, dat^de Dorpsstraat een zeer smalle straat is. Op het oogenblik, dat T- er passeerde, kwam uit tegenovergestelde rich ting de bode-auto van A. Dekker. Geheel rechts van den wég liep De Rek. Naar later uit ópmetingen "is vastgesteld kunnen worden, is de breedte van den weg 4.90 M, De breedte van verdachte's auto en die van dén bode be draagt, te zamen 4.20 M. zoodat er voor den voetganger nog zeventig c.M. overbleef, van welke, ruimte natuurlijk nog wat afgaat, omdat er ook ruirhte"fnbet zijn tusschen de beide wagens. Toch meènde verdachte, dat er voor hem. nog. ruimte genoeg was om te passéoren. Óm de attentie van den voetganger te trekken, had verdachte nog tweemaal ge toeterd, rftaar hij had niet bemerkt, dat De Rek er op reageerde. Nadat eenige getuigen gehoord waren, heeft het O. M- vertegenwoordigd door mr. J- C- V. Meischke, er op gewezen, dat verdachte ter plaatse bekend is, en dus weet, dat de Dorps straat zeer nauw is en dat De Rek een beetje hardhoorend is. Verdachte had dan ook be- hooren te wachten totdat de uit de an dere richting komende auto was gepasseerd. Het O. M. was van meening, dat verdachte door dat na te laten, zeer roekeloos heeft gereden. Het ten laste gelegde bewezen ach tend, heeft het O. M. verdachte's veroordee ling geëischt- tot 14 dagen hechtenis en in trekking van het rijbewijs voor den tijd van 6 maanden. Mr. R. Rensma uit Gouda, die verdachte's verdediging voerde, merkte op, dat verdachte zeer langzaam gereden heeft. Op de vraag of verdachte had moeten stoppen antwoordt pleiter, dat daarvoor voor hem geen aan leiding bestond. Zelfs zoo weinig twijfelde verdachte er aan, dat hij volkomen veilig kon passeeren, dat hij eerst vijftig meter ver der is gestopt, nadat men hem op het ongeluk opmerkzaam had gemaakt. Naar het oordeel van pleiter is het ongeluk niet te wijten aan een verkeerde taxatie van verdachte, maar aan een onoplettendheid van den voetganger- Voor die lezing zou pleiten, dat 's mans ta baksdoos open op den weg is gevonden. Ver moedelijk heeft hij juist op dat oogenblik een pruim willen nemen. Wanneer de recht bank echter van meening mocht zijn, dat ver dachte wel schuldig is, dan verzocht pleiter oplegginig van een geldboete. Het ontnemen van het rijbewijs zou voor verdachte ruïneus zijn, omdat hij daardoor zijn betrekking zou verliezen. Jassendieven. De 56-jarige H. J- Du P., koopman en reci divist en de 27-jarige A. M. v. d. W. bediende ter groote vaart, beiden gedetineerd, hebben zich terzake van diefstal van jassen te ver antwoorden. In den nacht van 4 op 5 Mei zijn niet minder dan 5 mantels ontvreemd uil de woning van A. Pauwlusma aan de Bergstraat, waartoe men zich met behulp van een val- schen sleutel toegang had verschaft- Dien zelfden nacht is v. d. W. door een surveil- leerenden agent van politie op den Bergweg aangehouden, in het bezit van drie van de gestolen mantels, terwijl later in het pension van Du P. de twee andere mantels zijn te ruggevonden. Tegen Du P. die al achttien maal is veroordeeld, eischte het O. M. 9 maan den en tegen v. d. W. die voor het eerst terecht stond 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraken 26 Juni. De rechtbank te Rotterdam heeft van daag uitspraak gedaan in de zaken van de garagehouders G. A. v. Z., P. L. v. G.; J- C. S., P. H. S. en A. P. V., die in appèl waren gekomen van een groot aantal von nissen van den kantonrechter alhier, waar bij zij wegens het zonder vergunning on derhouden van autobusdiensten waren ver oordeeld tot boeten, die varieerden van 500 tot 1.000. De rechtbank heeft in alle zaken de ver dachten schuldig verklaard doch de opge legde straffen gewijzigd in 5 boete subs 1 dag hechtenis. In de zaak van P. H. S. werd het vonnis vernietigd en de dagvaarding nietig verklaard. Het programma voor de beiaardbespeling op den stadhuistoren op Woensdag 14 Juni 1939, des avonds van 910 uur, door den stadsbeiaardier Ferd. Timmermans, luidt als volgt 1. Praeludium No. 3M. v. d. Gheyn. 2 a. Ick wil te landt uytryden, b. Wie dat sich selfs verheft, c. G'lyck den grootsten rapsack. (Valerius' liederen). 3. Menuet Jef van Hoof. 4. Andante cantabile met 2 variaties. Jef Denyn. 5. Studie voor beiaardStaf Nees. 6 a. Klokke Roelant J. de Stoop. b. Myne Moedertael L. F. Brandts Buys. c. Moederke alleenJ. P. J- Wierts. 7. Impromptu (hommage a Chopin) Ferd. Timmermans. Tractor rijdt op een personenauto, die op zijn beurt tegen een carrier botst. Vanmorgen omstreeks half acht reed een tractor met aanhangauto, toebehoorende aan de firma Schupper en bestuurd door den 51- jarigen T. B. uit de Gouvernestraat, den Wes tersingel af in de richting van de Mathenes- serlaan, toen uit die laan een personenauto kwam bestuurd door den 49-jarigen G. J. P- uit Voorburg. De tractor greep de personen auto in de linkerflank, waardoor dit voertuig een zwaai maakte en terecht kwam tegen een carrier, bestuurd door den 18 jarigen melk bezorger L. Visser; wonende in de Willem Buytewechstraat, van welke carrier het ach terwiel werd vernield. De personenauto kan telde, waardoor mede de carrosserie zeer ern stig 'werd beschadigd. De tractor bekwam ernstige schade aan de voorzijde. Geen der chauffeurs werd gewond, doch de melkbezorger kreeg lichte kwetsuren aan de rechter knie. De tractor met aanhangwagen is in beslag genomen, terwijl de personenauto met een takelwagen moest worden weggesleept. Het verkeer ondervond eenige stagnatie. mm Gistermiddag om vijf uur is op den on- bewaakten overweg bij hen Laanslootschen Weg (Spangen) een ongeval gebeurd, het welk wonder boven wonder goed is afge loopen. Op genoemd tijdstip naderde uit de richting Schiedam een electrische trein, be stuurd door den 37-jarigen A. G. Meinzer, wonende in de Groote Visscherijstraat. Uit de ricihting Overschie kwam een vracht auto gereden, waarvan de bestuurder, de 47- jarige J. Commijsj wonende in de Van Olde- barneveltstraat, den trein niet had opge merkt. De vrachtauto botste op tegen den tweeden wagon van den rijdenden trein en werd ongeveer vijf meter meegesleurd. Daar na sloeg de vrachtauto om, welke zwaar werd beschadigd. De chauffeur kwam met den schrik vrij. De trein kwam spoedig tot stilstand. Slechts lichte schade had de wagon, waartegen de vrachtauto was opgebotst, bekomen. Enkele ruiten waren gebroken en daardoor werd de 38-jarige tramreziger, J. Bruin, uit de Damstraat, te Maassluis, aan hoofd en pols gewond. Hij is meegereden tot aan het sta tion D- P. en verder per auto van den G. G. D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Cool- singel, waar de verwondingen zijn behan deld. Aug. Siegen. Visschershaven, een der stukken, voorkomend op de veiling, welke 14 en 15 Juni a.s. in het Notarishuis te Rotterdam gehouden wordt. sequentie van de door hen gevoerde oppositie tors et 5 travers. Wat hebben ze in 't najaar van 1935 geen moeite gedaan om aan de volledige verant woordelijkheid over den gang van zaken te ontkomen! Welke moeilijkheden deden zich al niet aanstonds voor, ook in de verhou ding tot de Regeering! Moest de toenmalige minister van financiën, onze huidige burge meester Oud, destijds niet onder de oogen van het college brengen, dat de Regeenng zich de moeilijke positie, waarin Rotterdam verkeerde, ten volle bewust was, maar dat ook het college van B. en W. moest besef fen, welke verantwoordelijkheid op het col lege drukte? Moest hij niet nadrukkelijk on der de oogen van de roode heeren brengen, dat hij tot dusver niet had kunnen ontwaren, dat dit besef bij het college in voldoende mate aanwezig was. De behandeling van de begrooting 193b was dan ook het duidelijkst bewijs, dat in de omstandigheden van die dagen het roode college niets anders vermocht te doen als hetgeen het rechtsche college, evenmin voor zijn plezier, onder hoon der socialisten had gemeend te moeten doen. Het eerste periode van het roode college is de volkomen recht- vaardiging geweest van de politiek van rechts in de jaren 19331935. We leven wel heel snel en de dingen van den dag worden spoedig vergeten, maar men mag toch niet veronderstellen, dat iedereen vergeten zou zijn, dat er in September 1936 zooiets als een devaluatie is geweest van den gulden en dat daarmede de financieele poli tiek, welke tot dusverre was gevoerd, op een andere basis kwam. We leven heel snel en kunnen niet alles in onze herinnering vast houden, maar er schijnt nadien toch zooiets als een algemeene opleving te zijn gekomen, waarvan ook Ne derland, ook Rotterdam heeft geprofiteerd, waardoor scheepvaart en bedrijfsleven er weer anders kwamen voor te staan. We leven heel snel, maar zijn nog niet ver geten dat de Rechtsche regeering Rotterdam, wat zijn haventarieven betreft, heeft gehol pen en daardoor het scheepvaartverkeer over Rotterdam sterk heeft gestimuleerd. Er zijn van die dingen, die juist in de herinnering opkomen, als ze moedwillig ver zwegen worden. Zoo zal het ook gaan bij het lezen van dit zoo kwistig verspreide rood- boekje der S D.A.P. Het is misleiding de positie van het huidig college, dat de laatste drie jaar den wind in de zèilen heeft gehad, op zoodanige wijze in vergelijking te betrekken met de positie van het vorig college, dat heeft moeten optor nen tegen storm en ontij Als men van „wor stelend omhoog" wil spreken, ons goed, maar dan geldt dit „worstelend" op de periode, welke het rechtsche college en het roode college tot medio 1936 hebben door moeten maken en het „omhoog" is de juiste aandui ding voor de jaren van de opleving, waar van bat geheele Rotterdamsche leven heeft geprofiteerd, de wethouders evenzeer als de reeders. Willen wij daarmede zeggen, dat door de sociaal-democratische wethouders in de laat ste drie jaren niets is gepresteerd? Wie ge regeld onze Raadsoverzichten heeft gevolgd, weet wel, dat wij die opvatting niet zijn toe gedaan. Het is voornamelijk de heer Brautigam ge weest, die als wethouder voor den Gem. Technischen Dienst in samenwerking met zijn directeur, ir. Witteveen, de gunstige ge legenheid heeft aangegrepen om den stede- bouw te stimuleeren, eenerzijds door bij tal van jaren hangende problemen den knoop door te hakken, anderzijds door vele groote werken onder handen te nemen of daaraan medewerking te verleenen. Waarom zou men den heer Brautigam dien lof onthouden? Maar dat in tegenstelling met voordien zooveel ter hand kon worden gc—o- men, dit was toch alleen mogelijk, doordat de Rechtsche regeering telkens weer bereid was uit het Werkfonds de benoodigde kapi talen tot vel§ millioenen toe, disponibel te stellen. Als die medewerking er niet was ge weest, zou ook 'n wethouder Brautigam niets hebben kunnen beginnen, want ondanks alle opleving had zijn ambtgenoot van finan ciën ze niet kunnen verschaffen. Wanneer men de dingen, die stof geven tot voldoening, objectief en eerlijk bekijkt, dan is er aanleiding voor wederzijdsche waar deering niet het minst voor de rechterzijde, welke aan al die plannen heeft meegewerkt. Maar dit is nu juist 't stootende in de ge wraakte branie-achtige verkiezingsbrochure der S.D.A.P., dat van die wederzijdsche waardeering geen spoor aanwezig is. Indien de S.D.A.P- werkelijk worstelend omhoog wil, dan zou zij ook dergelijke min derwaardige politiek beneden haar standing moeten achten. Van leeuwen, ook al zijn het dan geen koninklijke, maar roode leeuwen, verwacht men alleen leeuwen-manieren! In herinnering worden gebracht de waarschuwingen van 26/27 Augustus 1937 en van 13 October 1938, waarvan de inhoud luidt als volgt: De wnd. Commissaris van politie van den Justitiedienst, hoofdbureau van Politie te Rotterdam vestigt er de aandécht op, vooral van binnen- en Rijnvaartschippers, dat voor zichtigheid geboden is bij het treden in on derhandelingen met agenten of vertegen woordigers van het Administratiekantoor „De Atlas" te Tilburg of het Handelsbedrijf „Prosperitas" te Ede, beoogende verkoop a contant of op afbetaling van rijwielen, naai machines, e.d. bij welken aankoop men te vens deel neemt in een combinatie van 20 menschen voor wie premieaandeelen (z.g. Belgische loten e.a) worden gekocht. Te Rotterdam en wellicht ook elders in Ne derland worden de laatste maanden tal van schippers door colporteurs van „De Altlas" en „Prosperitas" bezocht. De algemeene vergadering van directeuren en leekenapostelen van Rotterdam wordt ge houden op Woensdag 14 Juni a.s. des avonds om kwart over acht in den grooten foyer der St. Josephsgezellenvereeniging aan het Stationsplein. De inleiding zal worden gehouden door kap. H. J. Westérkamp over: Leekenaposto- laat in vroeger tijden, speciaal ten tijde van St. Johannes Chrysostomus. Alle directeuren, leekenapostelen en aspi ranten worden verwacht. Andere heeren gees telijken zijn van harte welkom. Onder voorzitterschap van mr. W. J. Wol- dringh van der Hoop heeft de Z. H. Provin ciale Brandweerbond in het Oude Stadhuis te Rotterdam vandaag zijn algemeene jaar vergadering gehouden. De voorzitter sprak woorden van welkom, speciaal tot het eerelid den heer W. A. Kee- man. We kunnen constateeren - aldus spr. dat in Zuid-Holland het geheele le ven op brandweergebied zich buitenge woon ontwikkelt. Overal wordt gewerkt aan moderniseering van de uitrusting, wel ke steeds verderen voortgang vindt, dank zij mede de voorlichting van den bond. Het be langrijkste achtte spr., dat de samenwer king tusschen de verschillende gemeenten steeds intensiever wordt. Bijna 119 gemeen ten zijn reeds aangesloten. De gebeurtenis sen van de laatste jaren hebben duidelijk bewezen, dat ook met het modernste ma teriaal branden niet altijd met eigen ma terieel bedwongen kunnen worden. Steeds kan men voor situaties komen te staan, welke tevoren niet waren voorzien en waar door het vuur met de plaatselijke brand weer niet voldoende te bestrijden is. Spr. kan dan ook samenwerking tusschen de verschillende gemeenten niet voldoende aanbevelen. Het jaarverslag van den secretaris, den heer W. A. Cosijn, werd goedgekeurd, ter wijl ook het financieel verslag, uitgebracht door den penningmeester, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerdep, Werd goed gekeurd en hem deswege décharge werd verleend. De begrooting voor het vereenigingsjaar 1939 werd zonder discussie goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren mr. W. J. Woldringh van der Hoop, bur gemeester der gemeente Katwijk, J. Pellen- koft te Rotterdam en ir. J. W. A. Renssen, generaal-brandmeester te Dordrecht, wer dén herkozen. In de plaats van den heer 'ir. H. B. J. Aikema te Schiedam, die zich niet her kiesbaar stelde, werd gekozen ir. W. E. Eggink, inspecteur van politie-brandmees- ter te 's-Gravenhage. Vervolgens werd de agenda van de jaar vergadering van de Kon. Ned. Brandweer vereeniging behandeld, welke op 6 en 7 Juli a.s. te 's-Gravenhage gehouden zal worden. Overwogen zal worden, om met een candidaat voor de vacature van den aftredenden voorzitter, den heer jhr. mr. J. E. van Beijma die niet herkiesbaar is te komen. Aangezien de Z. H. Bond als gastheer zal optreden voor het brandweercongres in den Haag. werd door het bestuur aan de ver gadering een voorloopig programma voor de ontvangst voorgelegd. Er zullen op Juli verschillende demonstraties worden gehouden, o.m. ook op luchtbeschermings- gebied, terwijl de handel met het nieuw ste materiaal oefeningen zal houden. Na de rondvraag werd de lunch gebruikt in „Tivoli", terwijl in den middag een be zoek werd gebracht aan de Bierbrouwerij d'Oranjeboom, waar o.a. de brandblusch- installatie en de tegen luchtgevaar getroffen voorzieningen werden bezichtigd. VERKEERSONGEVAL. De 30-jarige motorrijder W. de Werk, wo nende in de Rusthoflaan is gisteren op den Croóswijkschen Weg in botsing gekomen met een motorcarrier, bestuurd door den 28-ja- rigen B. de R. uit de Wandeloorddwarsstraat. W. bekwam een linker-onderbeen-fractuur en een gebroken linker-pols en is per auto van den G. G. D. vervoerd naar het zieken huis aan den Bergweg. In het Museum Boymans te Rotterdam is gistermiddag een tentoonstelling geopend, ingericht door de groep Rotterdamsche beel dende kunstenaars R. 33 ter nagedachtenis van twee harer leden S. van den Hoonaard en G. Ladage. De voorzitter van R. '33, de heer J. Tielens, hield een korte inleiding tot beter begrip van het werk der twee overleden kunste naars. Van Ladage's werk, dat op het eerste gezicht een onbegrijpelijken, fantastische*» indruk maakt, zeide hij, dat dit niet buiten de natuur om tot stand was gekomen, doch een zeer persoonlijke herschepping is van de natuur na eene verdieping in de ziel der dingen. Ook het werk van v. d. Hoonaard, dat voor een man, die niet ouder dan 34 jaar is ge worden, zeer omvangrijk is, vertoont den zelfden geest. Er zijn in zijn werk twee pe rioden. In den beginne kon hij in zijn me taalplastieken de gewenschte ruimtevulling niet bereiken men kijkt er doorheen later wist hij tot valkbegrenzingen te komen, welke gesloten ruimten suggereeren. Voor een gedeelte heeft hij zijn opgave weten te bereiken. Zijn spoedige dood verhinderde de verdere ontplooiing van dit talent. Bijzondere dank werd gebracht aan dr. Hannema, den directeur van Boymans voor de gelegenheid dit werk van twee vrienden behoorlijk te exposeeren. Het werk van Ladage (Gerlroh) bestaat uit een twintigtal aquarellen en eenige hout en linoleumsneden. Vooral de aquarellen zijn het meest karakteristiek voor den kunste naar welke een geheel in zich zelf verloren en misschien ook wel in zich verdwaald mensch moet zijn geweest. Openbaren, wat er aan innerlijke schoonheidsontroering in zijn ziel is omgegaan, doen zijn werken nau welijks. Wat uit zijn aquarellen echtei vooi- al naar voren komt, is de groote eerlijkheid, waarmede deze stille, vergeten man heeft gewerkt en zijn indrukken in kleurtegen- stellingen en rythme van lijnenspel heeft trachten te openbaren. Een geheel ander mensch schiet uit het plastisch werk van Van den Hoonaard naar voren, geen droomer, zooals Ladage, maar een scherp, dikwijls onbarmhartig opmer ker, gedreven door den lust om door vlak- begrenzingen, facetten, het wezen der din gen en der menschen, hun dynamiek, htyr drijfveren plastisch aan te duiden. Er is in zijn inderdaad zeer omvangrijk oeuvre een stijgende lijn aan te wijzen, welke wel het duidelijkst naar voren komt in de tegenstel ling tusschen zijn saxophonist (1933) en zijn Pan (1937), welke in Parijs werd bekroond. Deze omvangrijke tentoonstelling, welke al leen mogelijk was door de medewerking van talrijke eigenaars van zijn werk, toont ons een mensch, geheel toegekeerd naar het hedendaagsche leven. Als zoodanig is zijn expositie voor de eigentijdsche visie bijzon der typeerend. Spangen's koor te Rotterdam (dir. Jos Vranken Jr.) zal medewerken aan de opera „Pellias en Melissande", die op 26 en 28 Juni a.s. in het Kurhaus te Scheveningen wordt uitgevoerd, onder Ansermet. f VOOR DE ZWEMMERS. De temperatuur van het water in de open zwembaden bedroeg heden 66 graden. Aangiften van 12 Juni 1939. BEVALLEN: A. C. L. Denijs geb. Dietz d. M. van Veen geb. Wulf trait z. P. de Draaf geb Groene d. A. Tameris geb. Heuvelman z. M. Tempelman geb. van Veen z. M. van Soest geb. Visser z. M. A. W Scheffer geb Braat z. G. van Leeuwen geb. Gorter ft. Querido geb. van Buren z. A% E. Gi'Uteke geo de Beer z. J. ït. van der Valk geb Koks cl. J. Bok geb. Beukema z. G. O Verbeek geb. Seesink z. J. I Ameiing geb. de Wilde z. A. C. Wehrmeijer geb. Bol z G. Vrekke geb. van Heyst z. A. Somezs geb van Drie d. J. Ie Cler geb. van Klaveren a K. L. Velthuizen geb. noogenooom z- jj. Gommel geb. Vingerling z. W. H. R®elJ"g geb. van Gronüel z. - J. U. 't Hart geb. Holle- uoom d N. M. Hanemaaijer geb. de Haant u. M. Blanker geb. Bussem z. J- van Heijst geb. Klein d. M. E. J. ibc?'??L d Eoetekouw z O. van Dellt geb. Jonas d. J M. Stuut geb. van Dienst z. - <-• R-- Qe Boer geb. Kome z. - T. W. de Kogel geb Meyer jA. .Loeve geb. van Holten a. x-. a. Kind geb Boerlage z. H. M- h Bannen backer z E. van Herk geb. Rosse d. M. M. van Noord geb. Stain z. A. Swart geb. Petrejus d. - P. Mulder geb. Goedhart z. H Gerritse geb. van Driel z. R. de Nie geb. Peul d. F. M. Meijer geb. Kersten z. M. van der Pluym geb. van der Hout d. M. C. van Druninck geo. van Vessem d. W. M. van Galen geb. Wink z. A- E. Hipke geb Laurent! z - A. J. van der Velde geb. Loob- zoo z J D. Goor geb. Muller d. M. F. Ruiibreets geb van Leuven d. J. E. A van den Hurk geb Peerenboom z. - J. P. W. Rossaert eeb Peters z. N, Kamst geb. Briede cl. V G Erwich geb Harmsen z. H. Blomme geb. Daal man z. B. W. van Maaren g Kopmels d. - M. J. Heimeriks geb. van Mo<w 2 - s. C. Nab geb. Vis d. - H B Kamer man geb Ooms z. OVERLEDENM. Heuvelman, vrouw van a. j. Schutter 81 j. - C. A. Llotard y van m. van H. Wiegmann S5 j. "jNpMerazSI m. van M. J. Schors 77 j. Jmeters z 9 j. P. E. Sluimer vr. van B. Niessen 25 j J. Stolk ongeh m. P38 J. - C W. v. Dam m. van M Besuyen 35j - M. C. Schouten vr. van J. Anker 54 j. - L. v. t Hot m. van S. P Wijnbelt 46 j H. K. J. Jensen m. van H. Mattsson 59 j. Voorts als levenloos aangegeven: A. Catshoek geb. Cogels z. H. C. Collette geb. v. Over- betek d. J. A. Uittenbogaart geb. Middelhoek y A C. E. Pack geb Lufjkenaar z. E. J. Meester geb. Rijnders z. A. Salomon geb. Hentzschel z. De Nederlandsche Spoorwegen hebben een drietal platen doen ontwerpen, welke een inzicht moeten geven in de bijzondeie eigenschappen van het bedrijf. Elk exemplaar mogen we als geslaagd be schouwen en producten noemen met goede uitbeelding. Teekenaar Mettes houdt den vorm strak, maar 'zijn poging om op de leuze: „met de regelmaat van een uurwerk de aandacht vestigen, is van kloeke proporties. De plasj doet rustig aan. Een dergelijke leus tnon. ook zonder veel argumenten gebezigd Run nen worden. „Doorkruist uw land met een 8-d^°,,n abonnement" is zonniger met enkele „aan'Ru- dingen" van het moois, dat wij Pe,Vn Nederland allemaal kunnen bereiken Het bruine vlak houdt overigens o.x. «yeei ver borgen. De „aanduidingen" hadden iets meer van den aard der grootstedelijke bedrijven kunnen vertoonen. De derde plaat, een ontwerp van Gee- sink „Een troost m'neer, ze gaan nu elk half uur", is veel speelscher van inhoud en meer van caricaturaal karakter. Echter niet hinderlijk. Het ontwerp °f,?okt een glim lach, doch een troost blijft het: de treinen gaan elk half uur. De propaganda-leuzen zijn waar en geen bombast, zoodat wij nuchtere Nederlanders, volkomen ïhet de suggesties kunnen mee gaan en meegaan. Spangen—Haarl. S.G. 5—4. In de promotie-degradatie-competitie voor de eerste klasse B van den K. N'. S. B. ontving de Schaakvereeniging „Spangen" Zondag het Haarlemsche Schaakgezelschap. De uitslag van den strijd tusschen den vertegenwoordigers van den Rotterdamschen Schaakbond, die, naast het Hilversumsche Schaakgenootschap, als winnaar uit de étappe der kampioenswedstrijden was geschreden, en den degradatie-candidaat uit de Spaarnestad, welke Hilversum reeds met 6% 3% geklopt had, werd voorloopig 54. Het wachten is op de arbitraire beslissing der partij aan het eerste bord die afgebroken werd in een stelling, die veel remise-mogelijkheden biedt, zoodat de uitslag vermoedelijk een 5V£4>/z zege voor Spangen wordt. De persoonlijke resultaten luiden: SpangenHaarl. S. G. H. OvergauwG. Kroone afgeb. C. VlagsmaG. Bollebakker 10 J. Koedood—J. H. Marwiaz 0 P Lamdr. P. C. Blokker 1—9 M. G.~Spijkers—J. K. Veurman 0—1 A. de Bruijn—drs. R. H. Rooda J. Hoogendoorn—C. A. Lukaart J. B. .J Boilerman—J. Sondrop 1—0 P. Boilerman—J. G. Leibrandt 1—0 J. F. v. Netten—Ph. Th. Stol 0—1 Voorloopig 54 Spangen voerde aan de even genummerde borden het witte spel. Met een valschen sleutel heeft een onge- noode gast zich toegang verschaft tot de woning van J. L. M. B. aan de Roentgenstraat Na de buitendeur geopend te hebben, heeft hij een kamerdeur geforceerd en vervolgens uit een aleóof een kistje met 18 ontvreemd» Gevraagde werkkrachten Afd. voor mannen. Fahrieks-, loop- en fietsiongens, leerl. en aank. halfwas kappers, le klas drukker, jongens voor de Rijnvaart, matrozen met paspoort op sleepschepen, ma- trozen en stokers op Duitsche sleepschepen. schildersjongen, loodgietersjongens, meubei- makersjongens, aank. halfwas schilders. Voor huiten Rotterdam: voor Wasscherij, een de- tacheur voor tijdelijk. Voor Duitschland: losse sjouwers en ongehuwde bouwvak arbeiders. Voor West-Indië: koperslager-pijp- fitters, bekw. constructiewerkers. Voor Bergschenhoek: halfwas schilder. Voor Bol nes: nageljongens. Voor Hellevoetsluis; 2 ta pijtwevers. Voor Hillegersberg: aank. meu belmakers, 2 jongens voor landbouwwerk, loop-f ietsjongens, fabrieksjongens. Voor Rhoon: loopjongen-melkbezorger. Vo°r' IJsselmonde: jongen voor de zagerij. Hotex- bedrijf: gérant-restaurateur, ass. bedrijfs leider (volontair), beschaafde piccoio S, aides de cuisine, entrementier ervaren 2e kok, jongste aide de cuisine, halfwas banketbak ker banketbakker-o vemst, banketbakkers- leerlingen, leerling banketbakker-volontair, eenige commis de rang, aank. 2e bediende banketbakker, demie chef de rang, spoel- jongen, chefs de rang en commis de rang, chefs de partie en commis de partie, aar:k. bankethakker, jonge hotel-rest. kellner, aide de cuisine. Voor Katwijk aam Zee: commis piccolo. Voor Dordrecht: jongste keilner (piccolo) en zelfstandige chef kok. Voor Schiedam: zelfst. kok bekend met -patisse- ttie. Vooor Scheveningen: saucier. Afd. voor vrouwen. Voor psychiatrische inrichting: leerl. verpleegsters minstens 19 jaar met diploma Mulo of 4 j. huish.school, industrieschool, vakschool voor meisjes of in het bezit van een daarmede gelijkgesteld di ploma. Winkelbedrijf: leerl. winkelmeisje opl. Mulo of vak- of huish.school. Vakkun dig winkelpersoneel, controleuses paktafel. Hotelpersoneel: kamer- en werkmeisjes, buf fet- en bedienjuffrouwen. Huishoudperso- neel: keukenmeisjes, 2e meisjes, meisjes al leen, dagmeisjes. Kledingindustrie: machi- nestikters, handwerksters, kleermaaksters, pompnaaisters, confectienaaisters, dassen- stiksters, pompnaaister voor mantels, over- hemdennaaiters, behangersnaaisters, naai sters voor japonnen en mantels fijn maat- werk aank. en vergevorderde naaisters voor costu'umatelier. Voor wasscherij: linnen- naaisters bekend met machinestappen. Kappersvak: bekwame-, aank. en leerl. kap sters, wasch- en inkfulmeisjes. Fabrieks- personeel: fabrieks-, loop- en pakmeisje3, zakkenstopsters, erwtenverleesters, lompen en adrmensorteersters, cartonnagewerkters en leerlingen. Voor de wasscherij: strijksters en meisjes voor allerlei werkzaamheden. Voor de badplaaten (seizoenbetrekkingen). werk- en kamermeisjes, buffet- en kof .te- juffrouwen, kooksters. Voor Schiedam, car- tonnagewerksters en leerlingen. Te s Gra- venhage: mach. borduursters (monogram men) .Noor Isr. Tehuis in Rotterdam: Isr. hulp in de huish. Te Arn hem: voor inrichting: hoofd van de keuken. 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2