Qebtuik SUNLIGHT ZEEP Gevaarlijk goud DONDERDAG 15 JUNI 1939 Vraag grooter dan het aanbod. DE KOOPVAARDIJ KOMT INTEROCEAN LINE. MACHINISTEN TE Jaarlijkscne bijeenkomst der relaties KORT. jn gastol. VAKSCHOLING VOOR WERKLOOZEN. ROTTERDAMSCH KATHOLIEK MANNENKOOR. i HP KAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM GEVONDEN VOORWERPEN. VRACHTAUTO KANTELDE. ONGEVALLEN. ppnT KOKEND VET OVER 'T LICHAAMPJE DEZEN TIJD VAN HET JAAR GEWENSCHT NAALD INGESLIKT. EINDEXAMEN GYMNASIUM EXAMENS NUTTIGE HANDWERKEN. EXAMENS STENOGRAFIE EN MACHINESCHRIJVEN. BURGERLIJKE STAND. est zet. NÖOIT ZEEP VAIM onbekeimpe herkomst Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van STONE CODY. - - '- - '''■tfiï'ïp'/ -*. (Wordt vervolgd.) J O D De vraag naar goed onderlegde scheeps- machinisten of wellicht beter uitgedrukt technische officieren ter koopvaardij, is den laatsten tijd bijzonder groot, terwijl het aan bod daarentegen niet voldoende is, om in de bestaande behoefte te voorzien Op het oogen- blik komt onze koopvaardij per jaar minstens twee honderd goed onderlegde machinisten te kort. Men zou geneigd zijn te zeggen: en dit in een tijd, waarin de werkloosheid nog lang niet is overwonnen! Voor dit tekort aan machinekamer-perso neel zijn echter verschillende redenen aan te geven. Vooreerst is daar de techniek, welke de laatste jaren op vrijwel elk gebied met rasse schreden is vooruitgegaan. En dit niet alleen aan den wal, maar ook aan boord van onze schepen. Ze zijn grooter en sneller ge worden, zopdat een krachtige voortstuwings installatie noodig is. De eenvoudige zuiger- stoommachine met bijbehoorende cylindri- sche ketels, die stoom van lage spanning le verden, is thans voor'een groot deel vervan gen door veel ingewikkelder motoren en voor de zeer groote vermogens door de tur- Op uitnoodLging van de firma Vinke Co., agente van de Interocean Line te Rot terdam, werd gisterenavond in Restaurant „Bristoi" een vriendschappelijk samenzijn ge houden van in- èn exporteurs van versch en gedroogd fruit, granen enz., welke hun goe deren met de booten van de Interocean Line verschepen. Nadat.in de bar eenige vérver- schingen waren aangeboden, volgde een ge meenschappelijke maaltijd in Noorschen trant. Deze maaltijd bestond namelijk uit een uitgebreid koud buffet (z,g. Kold Seska) in den vorm van een loopend souper. Aan het begin van den maaltijd heeft de Noorsohe consul-generaal Oelmer een dronk uitgebracht pp den Koning van Noorwegen en de Koningin der Nederlanden, waarbij door de aanwezigen het Noorsclje Kongesangen „Gud Sign var Konge god" en het „Wilhel mus" werd gezongen. Ter verklaring diene, dat de „Interocean Line", welke haar eind- haven in Rotterdam heeft, een Naorsche ree- derij is. Eigenaresse is Westfal-Larsen Co te Bergen. Namens de „Sportvereeniging Rotterdam- sche Beurs", welke Dinsdagavond op het Nep tunus-terrein een vriendschappelijke match had gespeeld tegen de bemanning van bine-installatie met hooge-druk stoomketels. I het m.s. „Villanger", werd verklaard, dat De groote passagiersschepen zijn drijven- men om den bij die gelegenheid gewonnen be de hotels geworden, waar de gasten met alle ker tegen elke bemanning van een der Inter- mogelijke gemakken worden omringd en ocean-booten wilde spelen, waar de electriciteit in al haar uitgebreid- De leiding van den avond, welke een zeer heid toepassing vindt. De instandhouding en aangenaam verloop had, en door een hon- bediening van een dergelijke ingewikkelde derdtal personen werd bijgewoond, was bij en uitgebreide installatie vragen een tech- den heer R. Vinke in goede handen- nisch en theoretisch goed geschoold en prac- Uitreiking van diploma's. Maandagmiddag j.l. heeft de Gemeentelijke Sub-Commissie voor vakonderwijs aan werk- looze vakarbeiders in de 3e ljdasse Trouw zaal ten stadhuize de diploma's uitgereikt aan degenen, die de cursussen regelmatig en met vrucht hebben gevolgd. In het korte woord, waarmede de voor zitter der.Commissie, de hèer J. E. van RieL tevens directeur van de Gemeentelijke AT-*" beidsbeurs, de cursisten toespraak, wees deze erop, dat het aantal uit te reiken diploma's sinds den vorigen keer is verminderd, het geen een gevolg is van de omstandigheid, dat het in dien tusschentijd aan velen is gelukt, weer een plaats in het bedrijfsleven te ver overen. Sterker dan ooit is in den laatsten tijd gebreken, welk een groote factor de vakbekwaamheid is, waar het er om ging weer in het productieproces te worden inge schakeld. Het spreekt wel vanzelf, dat, wan neer de werkgever een keuze moet doen uit twee gelijk bekwame vaklieden, hij de voor keur geeft aan dengene, die tijdens zijn werkloosheid niet heeft stilgezeten, doch zijn bekwaamheid door het volgen, van vakonder- richt heeft weten op peil te houden. Spreker hoopte, dat voortgezette vakstudie ook voor de anderen er toe moge leiden, spoe dig weer de plaats in het bedrijfsleven te vinden, die hun toekomt. Het geleerde zal het gemakkelijk maken verder te gaan met de vakstudie, hetgeen de liefde voor het vak slechts ten goede kan komen. Met nadruk raadde sprekers aan van het behalen van het diploma aanteekening te laten doen bij de Gemeentelijke Arbeids- jg HET VOEREN VAN DUIVEN IN In de „OIde"-kerk met 5 st. Mis van W. Heijdt. Reeds bij de eerste uitvoering van de 5-stemrnige Mis van Willem Heijdt door het Rotterdamsch Katholiek Mannenkoor bij gelegenheid van het lustrum-concert in De Doelen, op 1 Februari, werd de verwachting uitgesproken van een herhaling, maar dan als opluistering van een kerkelijke plechtig heid. Naar wij vernemen zal dit Zondag a.s., 18 Juni, plaats hebben in de H. Hartkerk aan de Oldenbarneveltstraat ter opluistering van de plechtige Hoogmis van kwart ovèr negen uur ter gelegenheid van het patroonsfeest van de H. Hartkerk. Het mannenkoor staat ook nu weer onder leiding van den dirigent Paul van der Putten, met medewerking van Frans Odijk als organist en van Cor van Munster voor de solopartijen. De Gregoriaansche gezangen worden ge zongen door het eigen koor der H. Hartkerk, waarvan van der Putten tevens dirigent is. Men kan zich reeds vóór Zondag van plaat sen in de Oldekerk verzekeren door zich te wenden tot den koster der kerk, P. Booms, ook telefonisch aan pastorie op no. 54069. Vrijdagavond half 9 is de slotrepetitie op 't koor in de kerk Oldenbarneveltstraat van de 5-stemmige Mis van W. Heijdt, welke Zon dagmorgen onder de Hoogmis van 9Yi uur in diezelfde kerk wordt uitgevoerd- Alle le den worden verzocht op tijd aanwezig te zijn. Voor de wedstrijden om het hoofdklasse kam pioenschap van Rotterdam werd de wedstrijd V. F. Tromer—J. Costër gespeeld, welke Coster won De heeren J. Coster, N. Cohen, P. Meinster, B v d Graaf en Ph. Irzerda spelen een her kamp om den tweeden en derden prijs. Voor dezen herkamp speelde P. Meinster remise met P. Idzerda. tisch goed onderlegd machinekamerperso- neel. De eischen aan de kennis van dit per soneel gesteld zijn wel heel anders en over het algemeen veel liooger dan 20 of 25 jaren geleden. De tijd, dat men, alleen toegerust met een goed 'verstand, een paar stevige knuisten en een sterk karakter, tot de hoog ste posten kon opklimmen, is reeds lang voorbij. Een stevige fundatie dient eerst ge- Geen persoonlijke ongelukken. Gistermiddag is in-de Eerste Middelland straat ter hoogte van de Bellevoystraat een vrachtauto van de Rott. Expeditie-onderne- legd"te wórden, waarop het latere gebouw ming, bestuurd door den 24-jarigen C. G. uit der technische kennis kan. worden opgetrok- de Paradijslaan, aan de achterzijde gegrepen ken. door een motorwagen van lijn 15, bestuurd De mogelijkheid dezen grondslag voor een door den 47-jarigen M. H., wonende Berg- goed bezoldigde en bevrediging schenkende polderstraat. De vrachtauto kantelde om en betrekking te leggen is aanwezig, daar in de chauffeur kwam met den schrik vrij. De meerdere plaatsen van ons land, we noemen tramwégen werd aan de voorzijde flink be- Amsterdam, Vlissingen, Rotterdam, Gronin- schadigd, terwijl eenige ruiten waren gebro gen en Terschelling, goed ingerichte scholen ken. Met een takelwagen van den R.E.T. is voor de opleiding der toekomstige scheeps- de vrachtauto weggesleept en^ overgebracht werktuigkundigen aanwezig zijn. Onvol doende bekefidheid hiermede schijnt echter oorzaak te zijn, dat hiervan niet ten volle gebruik wordt gemaakt. Dit is de tweede en misschien wel de voornaamste reden, waarom men op het oogenblik met een tekort zit aan goed onder legd machinekamer-personeel. In een conferentie, welke wij dezer dagen hadden met den directeur van de Rotter- damsche Machinistenschool, gevestigd aan den Schiedamschesingel, heeft deze gemeend op het bovenstaande eens de aandacht te naar het hoofdbureau van politie, waar de wagen in beslag is genomen. Het tramverkeer heeft 15 minuten vertra ging gehad. De lijnen 4, 5 en 9 zijn voor eenigen tijd omgelegd. De 18-jarige J. E. H. Giellied, wonende Catharinastraat, wilde gisteren in de fabriek van „Vir" aan den Oudedijk met een steek- wagen waarop een kist stond met een in- houd van 50 kilogram een lift verlaten, moeten vestigen. Er zijn tallooze afgestu- Achteruitloopend struikelde de man en kreeg deerden van M.U.L.O. en H.B.S. die zonder de z„n ge2jc]1t. Met een hersenschud- bezigheid rondloopen of rollen van het eene d en een neusw0nde is hij per auto van Slecht betaalde baantje in het andere, terwijl dgn G q. d. vervoerd naar het ziekenhuis ir.r-,1 ln.OT-1 i n Cf mót ppn UlL- ménige ambachtsschoolleerling met een uit stekend verstand later een eenvoudig werk man. blijft. En noodig, is dit niet! Er bestaat voor deze jonge menschen, die een wil heb ben en beschikken over behoorlijke capaci teiten, een weg, zich een goede positie in de maatschappij te veroveren, een positie welke gerespecteerd en goed betaald wordt en die zeker in den tegenwoordigen tijd ge lijk staat met de positie van de dekofficieren. Het is wel merkwaardig, dat een stad als Rotterdam met zoo'n groot aantal technische bij de scheepvaart betrokken bedrijven, zoo weinig materiaal voor scheepsmachinisten levert. Het tekort is op het oogenblik, vol gens den directeur den heer J. C. Piek, wer- i. rro aan den Bergweg. >Gistererf heeft de 10-jarige A. van Kus sen, wonende Thoolenstraat, een-steen tegen het hoofd gekregen, waardoor de jongen een hersenschudding bekwam. Hij is vervoerd naar het ziekenhuis aan deri Coolsingel. VOOR DE ZWEMMERS. De temperatuur van het water irf de open zwembaden bedroeg heden 66 graden. Het grootste deel dezer leerlingen is evenwel a HÜMB IInit afkomstig uit Rotterdam zelf, maar komt keliik nijpend te noemen, wat helaas ten ge- van buiten Van hen die zich voor de eerste volge heeft, dat door de scheepvaartmaat- klasse van de dagschool hadden aangemeld schappijen menigeen- zonder behoorlijke op- kwamen uit Rotterdam: in 1936 dertien van léiding wordt aangenomen. Zonder twijfel de 23, in 1937 negen van de 21 en in 1938 echter loopt dat voor de menschen op een twaalf van de 30. teleurstelling uit, zoodra zij trachten verder Dit is wel zeer typeerend! te komen en daarvoor de noodige examens Ten overvloede wijzen wij er bovendien ptobeeren af te leggen. op, dat na het doorloopen van den 2-jarigen De Rotterdamsche machinistenschool, óm cursus en na een jaai fabriekspractijk te dicht bij huis te blijven, welke school met de hebben gehad de leerlingen van den noodige werkplaatsen is uitgerust biedt 3-jarigen avondoursus werken overdag op zoowel op den dag als desavonds de gelegen- eèn passende fabriek als assistent-scheeps- heid voor jongelieden zoowel leerlingen, werktuigkundige kan worden begonnen die op uitmuiitende wijze de ambachtsschool op een gage, die normaal 65 trrt 75 gulden hebben doorloopen als leerlingen met alleen per maand bedraagt en welke gage momen een theoretische vooropleiding M.U.L.O., 2, teel door gebrek aan aapbod tot 100 gulden 3 of 5 laar H.B.S. te worden opgeleid voor boven kost en ihwoning is opgeloópen. Daar- scheepswerktuigkundige. De avondschool telt na bestaat natuurlijk de mogelijkheid om thans circa 50. de dagopleiding voor het zich verder in het vak te bekwamen en de eerste getuigschrift eveneens 50 leerlingen, diploma's A, B en C te halen. beurs. Vervolgens bracht de voorzitter een woord van dank aan den algemeen-technisch leider en aan de leeraren, die hun lang niet gemak kelijke taak op lofwaardige wijze hebben vervuld. Voorts dankte spreker de heeren D. J. v. d. Berg, G. de Jong en J. A. Kann, die mede hielpen de vorderingen der cursisten te be- oordeelen. Van de zijde van de cursisten warden woorden van hartelijken dank gesproken aan de Commissie en de leeraren voor het genotèn onderwijs. Vervolgens werden de diploma's uitgereikt aan: electrisch-lasschen: P. J- Velthuyzen, G. Baron, J. C. Robijn, en P. J. Ririgeling; autogeen-Iasschen: H. van der Linden, F. J. M. Tuijtjens, L. Hooglander, C. Hens, C.- Ch. Quist, R. van Rijs, P. J. Broeders, H. W. Rijhnen, M. van den Bosch, J. Hol, A. Slab- bekoorn, B. Kruizinga, P. C. van Lopik, N. van Staveren, A. Teileman, G. F. N. M. Dob- ben, J. Letterie, J. H. A. M. Deijers; chauffeurs: B. Alders, P. H. Breusers, H. van Dorp, R. W. N. van Gulik, S. C. Luybé, A. van Maurik, C. J. Meijer, L. van der Oord, J. F. J. Rachenberger, J. K. Risse, B. van Rumpt, H. Speelman, M. Struijk, H. J. Ver- weijen, W. van der Waal, K. L. van der Wal, H. Walraven, P. A. J. Waijers, C. J. Welsink, en F. van Zon; groot chauffeurs-diploma: F. L. J. Berg hout, C. Daniëlse, P. J. Dekkers, J. van Eijk, H. J. van der Schans, A. Struijs, F. Visser, P. J. C. M. Woudenberg, B. Alders, G. Dub belt, P. Goedhart, H. J. F. Heijmans, D. J. Jansen, L. van der Oord, G. van Ringele stijn;, >- schilders: M. Bloem, H. G. Saabeel, J.,J. Hubregtse, H. Jansen, M. C. Hartog, J. A. J. Grijseels, J. W. M. Vissers, A. C. Bloem, scheepsbouwers: J. P. Brugman, H. A. Wil- lemse, Th. J. J. Roos, H. Reints, J. L. Schou ten, J. H. Lucas, H. Touburg, A. Kats, G. van Wijk, F. de Kok, J. PP. J. Goosens, A. Pols, J A. M. L. Steeman; timmervak, meubelmaken, mach. houtbe werking: J. S. van Dijk, A. W. Vermeulen, J P. Roedoe, B. J. van der Ree, J. A. Zui- dam, M. J. de Gelder, K. Koomans, D. La- ger weii loodgieters: J. Hollebrandse, 'W. C. Seton; machinebankwerkers; W. van Leijden, J. Mosterd, J. H. Henderfx, J. F. van Es; motorkennis: J. J. Huijbers, C. Verhoeven, M. H. 't Hooft; constructie-teekenen en maken van uit slagen: J. C. Braber, I. van der Linde, G. F. N. M. Dobben, H. H. Vastenhout, H. van der Linden, A. Slabbekoorn, Th. F. Smit; electriciëns: A. Schollaart, J. de Beré, C. E. W. de Klerk. Gisteravond om 6 uur is de 4-jarige C. Krente, wonende in de St. Jansstraat 4, toen haar moeder een pan kokend vet in een stee- nen schaal wilde overgooien, waardoor de schaal brak, getroffen door het kokende vet. Het meisje bekwam ernstige brandwonden aan armen en beenen en is per auto van den G.G.D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Het Bestuur der Ned. Verg. tot Besch. v- Dieren Afd. Rotterdam, verzocht opname van het volgende: Aan het zeer aardige schouwspel dat een koppel duiven in een stad oplevert, is veel grooter nadeel verbonden dan menig dieren liefhebber zich realiseert. De schade, welke aan gebouwen, monumenten, plantsoenen en goten van daken wordt toegebracht is reden, dat van gemeentewege maatregelen worden beraamd, om het aantal duiven in de stad aanmerkelijk te beperken. Hoe goed bedoeld ook, heeft het voederen der duiven, vooral in dezen tijd, een sterken aanwas ten gevolge en er wordt dan ook van verschillende zijden van een duivenplaag gesproken. Het resultaat is, dat een grooter kwantum zal moeten wor den geruimd. Wij adviseeren daarom met nadruk het voederen na te laten, daar vele duiven dan een goed heenkomen zoeken, wat in dezen tijd gemakkelijker gelukt. Wij zijn ervan overtuigd hiermede zoowel in het belang der duiven als in dat der ge meenschap te adviseeren en zullen dan ook de medewerking van het publiek ten zeerste op prijs stellen. Gisteren heeft de 5-jarige R. Gregel, wo nende Spaansche bocht in de Borgerstraat een naald gevonden en bij het spelen inge slikt. Het meisje is overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel en daar ter verpleging opgenomen. ROTTERDAM, 14 Juni (Gymnasium-Erasmia- num). Geslaagd voor getuigschrift A de dames: Willy Maliepaard, Martine de Jonge en Arina A. van Slingelandt en de heeren: M. Bremer, N. Mulder, A. Ruoff en C. Reedijk. Herexamen: 1 candidaat, afgewezen: geen. ROTTERDAM, 14 Juni (Kweekschool St. Lu cia). Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de dames: J. H. M. van Bergen, E. M. H. W. A. M. Ziekman, C. C Beis en M R v d. Els- hout, allen Rotterdam. Voor de examens, afgenomen door den Nederl. R. K. Bond van „Groote" schrijvers, St- Genesius, slaagden de volgende candi daten, allen van de St. Petrusschool voor Ulo, Oostervantstraat 20 te Rotterdam: voor Diploma Kantoorstenograaf 130 let tergrepen: J. Bassant, N. Booms, H. de Cloet, A. Degenaar, J. Doornbos, W. Fikken, C. Hol- link, J. de Jong, J. van Kan, J. van Reede, J. Rieke, P. Rombouts, P. Roovers, H. Schruer A. de Wit. Voor Diploma Maehineschrijven: P- Arts, J. Bertels, W. Flipse, H. v. d. Horst, H. van Kan, M. Legierse, J. Opdenkelder, J. Op- denkelder, Chr. Peters, F. Poppe, W. van Rens, A. Schollaart, A. Strooband, A. Wee vers. aangegeven in het tijdvak van 9 tot en met 12 Juni 1939, waaromtrent inlichtingen zijn te be komen aan het Hoofdbureau van Politie te Rot terdam, iederen werk dag van 11 tot 16 uur en bovendien des Dinsdags en Vrijdags van 19—21 uur. Aan het Centraal Bureau: Rijwielbelasting- merken (zoowel losse als in etuis en dergelijke), div. portemonnaies, bruine portefeuille met kwi tanties, kralen kindertaschje met suisterijen, rood kindertaschje met portemonnaie, marmer- kleurige vulpen, groen gevlamde vulpen in etui, verm zilveren armband, im. paarlen halsketting, wit metalen armbandje, witte halsketting, double ring, zilv. broche met steen, zilv. armband met steentjes, spoorkaartje, beleenbriefje, div. para- pluies, div. sleutels, div. brillen, div. handschoe nen, div. ceintuurs, zwarte heerenschoen, blauw kinderschoentje, witte kinderdirectoire, wit-bruine sjaal, br. kinderscboentje, zw. kinderschoentje, beige overall, richtingaanwijzer- autowieldop, stuk electrlsche kabel, 2 ijzeren haken met touw, koperen 1 H.G.-gewicht, hamer, groene autoped, blauwe autoped, slinger van markies, flesch eau de Cologne, div. rijwielen. Aan het bureau Beig- singel: heerenrijwiel, zweep, zak visschersbe- noodigheden. Aan het bureau Nassaukade: blauwe autoped. Aan het bureau Oostervantstraat: 3 heerenrij wielen. Bij vindersbruine port. met Inhoud, R. K. Kalkman, Polanenstr. 24; bruine heerenport. met inh. T. Visser, Bethlehemstr. 27b; bruine dames- port. met inh. R. Verweij, Zaagmolenstr. 113; idem, H. van der Wolf, Waterloostr. 77c; ge bloemde port. met inh., J. Barendregt, Zuidhoek 278b; geruite zijden damesport., E. A. Loggers, Pleinweg 205; bruine sportport. met inh. W. L. Simons, Borgesiusstr. 18; etui, inh. kam, spiegel, etc. C. Mansveld, Mathenesserdyk 253; br. acte- tasch, inh. Engelsch boek, G. van Vliet, Iepen- daal 93; br. zwart geviismde vulpen, G. J- Peer- bolte, Slaghekstraat 109a; zw. grijze vulpenhou der, Van den Berg, Essenburgstr. 17bbruin ge vlamde vulpen, C. Haag, Beukelaarstraat 56b; verchr. damespolshorloge, L. Buitendijk, Molen wei 43; verchr. damespolshorloge, P. J. Langen- berg, Lange Geer 197; vetrm. gouden schakel armband, R. C. A. Stigter, P. C. Hooftplein 15b; verm. gouden kinderarmband, M. van Oosteinde, Groene Hllledijk 213b; halsketting, W. Delwel, Hennewierstr. 8; verm. zilveren damesarmband, A. Kamp, Lange Welle 90; verm. gouden schakel armband, A. Kits, Duivenvoordestr. 3; gouden horlogeketting, C. J. Brons, Snellinckstr. 29lot Ned. Staatsloterij, M. Buining, Jufferstraat 41 2 bankbiljetten, A. C. Commijs, Schieweg 208; geldstuk, P. Moll, Oostzeedijk 51a; bankbiljet, Th Oudendammer, Van der Poelstr. 37a; aantal plak- zegels, P. Pape, p.a. Metselaar, Sint Jacobstr. 12; kanarievogel, P. van der Meer, Vlietstraat 17a; groene parkiet, H. C. Reijbersberg, Potgietersstr. 39; blauwe parkiet, L. Neleman, Soetendaaische- plein 13; postduif, J. C. Witter, Steven Hoogen- dijkstr. 13b; zwarte bouvier, H. B. Peters, Walen- burgerweg 106; dobberman-pincher, M. A. Wolf vliegenier Waalhaven; bastaard schippertje, teef Dierenbescherming, Boezemstraat; zwarte bouvier reu, A. G. van-Loon, Banketstr. 9; pekingeesje, reu, D. Keizer, Wandeloordstr. 37; wit Malth leeuwtje, teef, A. den Ouden, Snellemanstr. 713 sleutels aan ring, T. van Assendelft, Adrien Mil- dersstr. 11; rijwielslotsleutel, H. Veenendaal Heerjansstr. 13; bril, B. Blom, Hilledijk 177; paar gymnastiekschoenen, T. Valk, Taandersstr. 136; bruine padvindersriem, A. E. D. Jongenengel, Ooievaarstr. 33; idem, T. van Heivoort, Strevels- weg 74b; beige jongensjasje, A. T. Sus, Dahliastr. 1paar regenpijpen, M. J- Cohen, Soetendaalsche- plein 3a; motorhandschoen, J. van Meggelen, As terstraat 59b; gele damesschoen, J. Scheek, Klap hek 1; grijze heerenregenjas, D. H. Dijkgraaf, Tweeboschstr. 84; rijwielpomp, I. van Willigen, le Jericbostr. 88b; rijwielkettingslot, T. van der Geest, Stuurmansstr. 11; res. autowiel met band, W. H. de Regt, Boyyestraat 7b, Schiedam; schoe nendoos met eieren, M. H. H. Jansen, Leeuwen- steinstr. 59b; beige autoped, L. Cabaret, Honin- gerdyic 188 8; speelgoedhond. N. Bos, Boschpol- derplein 21b. Vliegenthart d. A. v. Oostrom geb. Wolter d« E. Smits geb. Helder d. M. S. Bleij geb. Schroeter z. A. Janssens geb. v. d. Loo z. J. Correlje geb. Blok d. J. A. de Joug geb. de Mul z. N. v. Holten geb. Guillot d. H. G. Koster geb Fongers d. J. E. Swart geb. Escabache d. J. B. Riehorn geb. Torcque z. H. M. Ooms geb. Zegers d. J. J. G. v. Pelt geb. Gitz z. J. C. Meijer geb. v. Ringelenstiju d. en z. OVERLEDEN: P. Lankhaar, vrouw van J. C« Ista 22 j. F. P. M. v. Zwam, man van A. C v. d. Starre 69 j. A. Kuiper, vrouw van A. Bos 55 j. C. de Visser, man van G. Minder, man 58 j. J. Nijman, wedr. van M. M. Hel merhorst 60 j. A. Straver, wedr. van J. v. d. Vliet 85 j. p. de Meij, zoon 3 j. C. v. Tilburg, wede. van W. v. Tiel 77 j. J. M. Wevers, dochter 14 j. Voorts als levenloos aangegeven: M. v. t UoefL geb. de Groot d. H. den Boer geb. Rijsdijk d. L. Stanske geb. Spaans z. G. Snel geb. v. d. Veer d. GETROUWD: H. J. van Tol ]m. 33 j. en H. van der Sloot jd. 27 j. C. Th. van Berkel cl j. en H. P. Verbeten 23 j. H. Bleecke 24 j. en M. Beerewout 20 j. D. Bogaard 25 j. en. L. Visser 22 j. S. Boogaart wed. 53 J. en H. Schot wed 49 j. S. Bruins wed. 33 j. en M. J Kilian 17 J. L. S. Busse 23 j. en M. Lans 22 j. N. Ceton 37 j. en H. Freidl 33 j. B. Damme 23 j. en M. F. Heine 21 j. C. H- Daniels 27 j. en P. van Velde 26 j. P- J- Doove 26 J. en M. Wojciak 24 j. S. Dunk 27 i. en D. H. van Spronsen 24 j. L. J. van Diik 20 i en P. C. Wasserman 17 j. J. D. van Geidre 26 j. en M. J. A. Kievits 25 j. Th J Groothuizen 23 j. en H. J. Kolb 22 j - G. Hameetman 22 j. en M. Chr. Ackema 20 j. C P de Hamer 44 j. en B. Engelbrecht 37 j. 'c.'W van Herk 24 j. en M. Uittenbogaard 24 j p. 'j Hoogendoorn 24 j. en F. Th. Grooa 22 j'. G. Hogendoorn 27 J. en M. J. Meijer W. B Ipema 24 j. en P. Oosthoea 23 j. G. Joppe 29 j. en J. Th. Rauwerda 24 j. J. A. Jührend 23 j. en A. C. Hopman 19 j. - A K. Karei 26 j. en E. L. van Rooi) 20 j. R, de KreU 25 j. en M. A. Vleghaart 25 j. W, van der Kroon 29 j. en C. M. de Pee 26 J. er e van der Linden 25 j. en J. A. Hoornweg 22 1 J. van der Linden 25 j. en J. J. Reits. ma 23 1. E. Lubbe ges. 34 j. en M. A. B, Suurbach ges. 30 j. A. Man in 't Veld 22 J. enUUG Morin 20 j. - D. Mik 23 j. en M. E, Breetveld 19 j. f ?-^>aauY'e 31 3- ®n M" Hacen 2S i W- de Paus 23 j. en M. M. van Donkelaar 19 j. A. M Pelgrim 23 j. en M. F. J. Kappeteijn 21 J. - M- ,f- Pot 02„7 en *a Geus 25 j. - J. R- A. Rutjes 30 j en J. M. Vooren 26 j. J. Steenbakkers 26 j en H. Jansen 25 j. W. van Stek 47 j en W. H Westerink 40 j. H. G. L. van der S(jde 33 Aangiften van 14 Juni 1939. BEVALLEN: E. A. V. Someren geb. Barten d J. Groenenboom geb. Swart d. A. M. Kik geb. Poos d. E. S. Koerten geb. Corne- lissen z. Q M. Glaubitz geb. Kapteijn z. I. S Roder geb. Vies z. M. A. Janssen geb. Kleijn d. H. H. Roszbach geb. v. d. Veer d. M. J. Rippens geb. v. Bergem d. H. Orn. stein geb. v. d. Lee d. A. Plomp geb. Oskam z. A. H. J. Sluijter geb. Schwartz z. J. H. Vermeer geb. de Bruin d. M. A. J. A. v d. Gaag geb. Tieleman 7. M. v. Hecke geb Jaspers z. M. H. v. d. Berg geb. v. d. Reijnst z. J. den Braber geb. Zanen z. G. M. v. d. Mast geb. Stuivenberg d. M. Bejjk geb. Vergouwe d. C. A. Schipper geb. v. Ipenburg d A. M. v. Genne geb. Brouwer z. E. E. Rinkel geb. Aalrichs d. E. Heddergott geb. Viool d S. M. de Swaaf geb. den Hartog d. E. v. d. Wal geb. v. Stelle z. J. H. P- d. Loos geb. v. Reenen z. W. Hegemans gen. 1. en C. P. C. van de Veerdonk 20 j. A. Velt. man 23 j. en N. van Gelder 18 j. P. 24 j en Chr. E. Blauw 22 j. P. P de Waal 21 1 en M. H. Reuters 18 j. J. Woutersen 26 i en M. A. van Os 23 j. J. Alblas 30 j. en M j J Wilschut 27 j. F. Dumoulin 29 j. en M' N. Mourus 27 j. - P. den Engelsman wed, 47'j en M. Both 31 j. - P. G. Friedench 23 j, en j Sikman 23 j. Th. J. Gunter 38 j. en M. A Vos 28 k - W. van Halem 28 j. en F. Dru. ring 21 j G. Hoögenstrijd 30 j. en J. M. van der Werf 28 j. - J. van Leeuwen 30 j. en Chr M T Coniin 35 1 M. Otting 28 j. en M. da Bie 26 j. - J. L. Paardekooper 27 1 en J. van der Graaf 20 j. Chr. Salij 26 j. en W. H S£*">« peroort 24 j. B. van der Slik 23 J. en T. E°n" tes 20 j. J. A. P. de Vos 24 j. en J. M. Mon ster 19 j. H. M. van Adrichem 30 j. en II J« Ouwerling 22 j. - J. P. Baans 25 j. en C. Chrj van Deufsen 21 j - J van Godegraven 23 U ChJerB2lT - A.' B. Boeser^1Ï j. li Broer 29 1 B- Bloem 25 j' en H' B' Groene- veld 18 j w. B. Copier 27 j. en A. C. Mag- nin 25 J S. Dangerman 35 j. en E. van der Molen 25 J. - E. van den Donker 35 j en W, van Boven 21 j. C. den Duik 26 J. en J. Zwiers 20 j. D. J. F. Fahmel 22 j, en A< Haasnoot 19 j. D. van der Gaag 22 J. en U van der Pvuijt 27 j. A. J. Grollee 27 j. en C. w Pak 23 j. J. van Hachgenberg 23 J. en F de Haan 28 j. G. van Hal 26 j. en J« Kwarten 24 j. G. A. Heesakkers 26 J. en R. Schalbroeck 18 j. - W. J. R. van Hoewjjk 26 j en M. C. Regoord 26 j. B. van Kal 27 j. in M. C. Schutte 21 j - G. Kalkman iS j^en -C. van Wijngaarden 22 J. J. W. Karreman 28 j. en J. A. M. Voss 2b j. J. van Kessel en C. G. van Arkel 23 j. J. J. H. Koenen -6 i en F Jansen 25 j. J- Liefhebber 25 j. en A C s'elle 20 j. J- van der Linden 24 j. en JA de Bruin 28 j. A. van Mastrigt 27 j. en w H Solinger 22 j. G. Molijn 24 j. en A. P win lö 25 j. - C. A. Overbeeke 32 j. en F J P van der Est 30 j. - A. van der Ploeg 26 j en M. Bongers 23 j. J- J- van der PloeS 28 j. «M-I J- mh. E. van Elerkum 27 A L Rademokers 24 j. en j. a! vom.r, U M. Roosenburg 22 j. en J. van Weizen 21 j. R. S. Steens 25 j. en J. van Hecke 25 k - M. van der Stoop 20 j. en J. A. W Kraselmg 24 j. C. Storm 28 j. en A. M. de Lang 23 J. L. Ph. Thomassen 24 j. eIUA- Vredebregt 26 j. - J. Verweij 33 j. en K. M. W; Kwoli 32 j. T dp Vooet 19 J- en BaaiJ 17 3- D* de Waard 30 J. e" 25 B "j "zuMe- reentV\ V™" van ITvlLt 2? j -FDel. lius 25 1 en C. Schuitemaker 20 j. E- w- Va-A Doorn 22 J. en C W. Meeneveld 19- J. - J. Bscb. hsrh 26 k en J- G. C. Boxem 25 k H. M. Gort 29 j en M. D. Stok 28 J. Hoogeveen 33 1 en C. M. de Jong 24 k A. de Kejjser 24 1 en B. Kalkman 22 k A. N. van der Knijff 26 3- en J. Riegman 22 J - w. Korpers. hoek 27 j. en J. van Viegen 27 J. p. Kraak 38 j. en C. H van den Heuvel 21 j. P. G. Krujjthoff 22 j.' en E. Goudnaan 24 j. A. Oos- terwyk 26 1. en S- Kruithof 25 j. G. J„ Peerbolte 31 j- en E- C* van der Waal 20 j. W. J. van Reeuwijk 24 j. en G. Breedijk 24 j. J Chr Schenk 26 j. en E. Maier 25 j. J«< van 'der Schoor 27 j. en G. M. de Koning 27 Reel. 5806 DGVS 3) Spijt me ontzettend u te moeten lastig vallen, ma'um, zei hij verontschuldigend. De zwijgende man aan de andere zijde van den wagen sprak nu dreigend tegen den dikken passagier: Vooruit jij, maak dat je d'r uit komt! We willen enkel maar het hart uit je body snijden en er zal genoeg van je overblijven om aan je familie af te leveren, zoodat je je nergens bezorgd over behoeft -te maken! Alma kwam wegens hot kleine meisje in haar armen moeilijk overeind en maakte aanstalten om uit te stappen De man, die de deur geopend had, stak zijn revolvers haas tig in de holsters en kwam naar voren om haar te helpen De jongeman met de aange name stem was bezig de rest van de passa giers te ontwapenen en hen naar de voor zijde van den koets te drijven. De groote man aan de andere zijde liep om den koets heen teneinde hem te helpen. —Laat mij de jongedame maar even over nemen, ma'am, zei de derde roover, zijn ar men uitstrekkend. Automatisch gaf Alma het kind aan hem over, zonder zich af te vragen, -waarom zij geen wantrouwen jegens hem koesterde. De geheimzinnige aanvaller nam Julie met de grootst mogelijke teederheid in zijn armen. Alma zag, dat hij bruine oogen had en zij meende er een uitdrukking van droevig ver langen in te zien. Waarschijnlijk omdat zij zoo vol aandacht en verbazing naar hem keek, zette Alma bij het uitstappen haar voet in een wagenspoor en viel, waarbij zij haar enkel bezeerde. De roover zette Julie haastig neer en kwam haar te hulp. Hebt U zich bezeerd? Zijn toon klonk bezorgd en vol zelfverwijt, alsof het zijn schuld was. Het is niets, antwoordde Alma, zich tot een glimlach dwingend. Het is al weer in orde. De roover bukte zich en begon Julie te troosten, die was gaan huilen, toen zij haar moeder had zien vallen. Met een schuinschen blik zag Alma, dat de dikke man zijn hand onder zijn jas 9tak. Aarzelend kwam zijn hand weer te voor schijn, een korte, zware revolver omklem mend. Zijn oogen stonden star. Even was zij als verlamd door ontzetting. De dikke man richtte zijn wapen op den gebukten roover. Zijn hand beefde, werd dan vaster.Alma slaakte een gil. Op dat moment dacht zij er niet aan, dat zij een bandiet hielp. Een kreet welde in stinctief uit haar keel op. Kjjk uit! Hij gaat De roover draaide zich bliksemsnel om en zijn hand greep naar een geholsterde Colt, op hetzelfde oogenblik, dat de dikke map den trekker overhaalde. Het wapen van den roover vloog te voorschijn en knalde tegelijk reeds los. De dikke man liet zijn rookende revolver uit zijn rechterhand vallen, terwijl zijn linker hand naar een verbrijzelden schouder greep. Hij begon met een hooge Stem als van een vrouw te gillen en te jam meren. Alma besefte, dat hij buiten zich zelf van angst moest zijn geweest, daar hij anders nooit den moed had gehad om zijn revolver te trekken. Nu was zijn moreel volkomen gebroken. Zijn doordringende geschreeuw maakte ook Julie aan het huilen. Het was een waar pandemonium. De groote, zwijgende man was op het eer ste schot komen toesnellen. Nu stak hij zijn hand in den koets en trok den dikken msu naar buiten. Leelijke adder! siste hij. Ik moest je nek omdraaien! Kalm aan! Kalm aan! waarschuwde de man, die het schot had afgevuurd. Hij is ge wond. Niet half zoo erg als het geval zal zijn, wanneer hij nog eens zooiets probeert. Zwijg met dat gejammer, jij De dikke man zweeg en mompelde enkel zachtjes nog wat na, waarna hij meegenomen werd naar de overige passagiers. De roover nam Julie weer in zijn armen. Wees maar niet bang, liefje, zei hij sussend. Wees maar niet bang. Maar het kind was wèl bang. Hartstochte lijk sloeg zij den man in het gezicht. Een van haar handjes greep den doek voor zijn gelaat en rukte dien af. Alma hield haar adem in. Het ontmaske ren van roovers, al waren ze ook nog zoo vriendelijk, leek haar nu niet bepaald een veilige bezigheid. Maar, hoewel de man even verrast leek, scheen hij niet al te boos. Hij stond met zijn rug naar de anderen ge keerd en maakte geen al te groote haast om zijn masker weer voor te doen. Zij zag, dat hij een doodgewone man was, met krachtige gelaatstrekken en oogen, wel ke een ondefinieerbare uitdrukking van droefheid vertoonden, zelfs wanneer ze op lichtten in een blik van teederheid, zooals nu hij naar Julie keek. En nu zijn gelaat onbedekt was, hield Julie vreemd genoeg direct op met huilen. De berooving van de overige passagiers vorderde intusschen met spoed en volgens 'n ietwat eigenaardig systeem. De slanke tnan met zijn rustige Stem, die de leiding haa. scheen niets naar zijn gading te vinden. Hij onderzocht de portefeuilles en horloges, welke de passagiers hem toestaken, met ver strooide blikken en gaf ze dan onverschillig weer aan de eigenaars terug. Alma zag tot haar verrassing, dat beide bewakers ongedeerd schenen. Zij had ver wacht hen dood te zullen vinden, want haar reeds jong aan dergelijke geluiden gewende ooren hadden haar doen opmerken, dat beide eerste schoten uit revolvers afkomstig wa ren en niet uit geweren. Nu zag zij beide Winchesters op den weg liggen. De eene kolf was versplinterd door een kogel. De geweren moesten den bewakers uit de handen zijn ge schoten. Het eerste oogenblik drong de beteekenis hiervan niet tot haar door, maar dan staarde zij den slanken man en den vijfden roover vol verbazing aan. Dat moest het werk van die twee zijn geweest. Wat voor soort roovers waren dit, die bereid waren de kans te wagen hun vijanden de wapens uit de handen te schieten inplaats van de mannen zelf neer te leggen Op dit oogenblik trad de slanke man op Bogart toe. Ben je bereid ons alles te overhandigen, vroeg hij rustig. Of moet ik je fouilleeren Zij kon zien, dat Bogart verteerd werd door een onbeschrijfelijke woede, maar hij zei niets. Hij greep in den binnenzak van zijn jas en haalde een uitpuilende portefeuille te voorschijn. De slanke man maakte de porte feuille open, trok er een dikke bundel bank biljetten uit, welke hij met geroutineerde vingers doorbladerde als om de waarde te schatten, en gaf de portefeuille, zelf aan Bo gart terug. Ongeveer tien duizend dollars merkte hij vragend op. De sheriff gaf geen antwoord. Tot zijn lip pen waren wit. De slanke man haalde zijn schouders op en stak de bankbiljetten in zijn zak. Een van de roovers was naar een boschje, een heel eind verder weg, gegaan en kwam nu te paard terug, vier andere paarden aan den teugel meevoerend. De vijfde man, wiens met stof bedekte haar onder zijn sombrero er uit zag, alsof het wit kon zijn, raapte de revolvers, welke aan de passagiers toebehoorden, bij elkaar en slinger de ze zoo ver mogelijk tusschen de lage strui ken. De man, die Julie had vastgehouden, kwam weer naar haar toe en stak een harden, ruwen vinger naar haar uit. Tot ziens, missy, zei hij, terwijl zijn oogen glimlachten. Wees maar nergens bang voor. En dan wendde hij zich ietwat verlegen tot Alma. Goeden middag en goede reis, ma'am. Spijt ons, U te hebben moeten lastig vallen, ma'am. Het was de breedgeschouder de jongeman met de welluidende stem, die deze woorden sprak, terwijl hij 0p zijn paard toetrad. Bogart hoorde hem en sprak grimmig Je zult nog reden genoeg hebben tot spijt, als ik met jullie klaar ben De roover lachte. Ik zou me maar niet al te veel haasten om die revolvers op te rapen, adviseerde hij. Het volgend oogenblik zaten zij in het zadel, in rustigen draf in de richting van de Blood Mountain rijdend, welke scherp afstak tegen het metaal-blauw van de zomermid dag-lucht. Het viel Alma op, dat slechts één hunner nog omkeek, de man met de droevige blauwe oogen. Hij zwaaide, ongetwijfeld tegen Julie. Ben Bogart bleef onbeweeglijk staan tot het groepje ruiters misschien een honderd yards had afgelegd. Daarop werd hij plotse ling een en al actie. Zoek je wapens en dan op je plaatsen, brulde hij met van woede vertrokken gelaat. Hij stortte zich in de struiken en begon de wapens, welke hij vond, naar bewakers en passagiers terug te gooien. Daarop snelde hij naar den koetsier en naar beide nu weer ge wapende begeleiders toe, schreeuwend, dat zij moesten vertrekken. Hij kwam weer naar de achterzijde van den koets en begon de passagiers naar binnen te duwen als waren zij een stelletje kuikens. Alma zag, dat de man volkomen buiten zichzelf was. Hij was door het dolle heen, en zijn oogen schitterden als die van een krank zinnige. De anderen weken angstig voor hem terug. Geschrokken, zenuwachtig drongen zij vóór haar den koets binnen, hun ruwe, maar zelden falende hoffelijkheid voor het moment vergetend. Alma was zoo geboeid door het schouw spel, dat zij vergat zich te bewegen. Het drong plotseling tot haar door, dat zij nu een blik kreeg op het ware karakter van den man. Alma dacht: hij maakt zich zelf belachelijk, maar God helpe die mannen, wanneer hij hen ooit te pakken krijgt Zij zag, dat de koetsier weer op den bok zat en dat zij de eenige was, op wie nog ge wacht werd. Met voorovergebogen hoofd kwam Bogart op haar toestormen, schreeu wend Instappen instappen Hij greep haar bij haar elleboog en duwde haar in de rich ting van het portier. Half boos, en half geneigd om te lachen, begaf zij zich naar het portier, zette haar voet op de treeplank en wilde instappen. Het zou uren duren, alvorens Bogart met een pa trouille het spoor van de roovers zou kun nen volgen. Wat kwamen die paar seconden er dan op aan Vooruit maarschreeuwde Bogart. De koetsier wachtte, omkijkend om te zien, of Alma met het kind in haar armen veilig bin nen waren. Bogart, die scheen te denken, dat zij reeds was ingestapt, vloekte en snelde naar de paarden. Met zijn vlakke hand gaf hij het achterste paard een harden klap, ter wijl hij als een karankzinnige naar voren sprong, om met wild-zwaaiende sombrero de voorste paarden op te jagen. De dieren, die toch al zenuwachtig waren, wierpen zich met een ruk in het tuig- De wagen schoot vooruit. Alma, die nog pas met eén voet op de treeplank stond en gehinderd werd door haar daar straks verstuikten enkel, verloor haar evenwicht en viel, terwijl zij met haar vrije hand wanhopig naar een hou vast zocht. De schok van haar val deed Julie uit haar anderen arm vallen. Het kind kwam onder den wagen terecht. Het groote, zware achterwiel rolde op haar; lichaampje toe...,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2