D' HOE DE WATERWEG WERD ONTDEKT. ROTTERDAM. HET SLACHTHUIS-PLAN, Een werk van 9 ton. VERBOUWING EN UITBREIDING HUISHOUDAFDEELING GEMEENTE-ZIEKENHUIS. CRICKETSPORT. SLUITING BUREAUX. HINDERWET. VOORGEVELROOILIJN VOOR HET GEDEELTE NOORDVEST (NOORD OOSTZIJDE) NABIJ DE SPOELINGBRUG. AFSCHAFFING RADIOBELASTING CAFé'S. AUTO IN BRAND. Een man ternauwernood gered. HAAR GELD VERSTOPT IN EEN VUILNISBAK. Door 850 Rotterdammers. Leerzame excursie van de Haven vereeniging „Rotterdam'" Niet gestolen, toch kwijt. BLOEMEN GESTOLEN. En ermee gaan venten. DE WISSELTRUC. WAAR MAG MEN ROL SCHAATSEN? R. K. KINDERUITZENDING S.H.V. DE ALFER. WATERPOLO. GESLAAGD. Weest op uw hoede R.K. ZUIDER GEMENGD KOOR. SCHEEPVAART. SCHOORSTEEN GEVALLEN. BURGERLIJKE STAND. ONGEVALLEN. DREIGEND CONFLICT IN DE MEUBELINDUSTRIE VOORKOMEN. Zooals bekend, hebben de plannen be trekking hebbende op het slachthuis, nu vas ten vorm aangenomen. In de raadsvergadering van Vrijdag zullen B. en W. aan den raad voorstellen doen. Zooals wij reeds meldden, zal dit slachthuis dienen voor de gemeenten Schiedam, Vlaar- dingen, Vlaardinger-Ambacht, Maassluis en Maasland. Teneinde deze plannen nader uit een te zetten, had Zaterdagmorgen ten stad- huize een persconferentie plaats. De burgemeester, Mr. Dr. F. L. J. van Haaren, wees er op, dat het gaat om een werk waar 9 ton mee gemoeid is. Het is een onder- Werp van het allergrootst belang. Men zal Zich afvragen, of hier, in Schiedam, zoo'n gebouw met zulke hooge kosten moet komen. Het gaat hier niet alleen over Schiedam, maar ook over de omliggende gemeenten, die tezamen een inwonerstal van ruim 100.000 Jaebben. Ing. Aikema heeft hierna, aan de hand van Benige teekeningeni de plannen voor de pers ontvouwd. De plannen, aldus spr., zijn het resultaat van zeer lange studie. De plaats, waar het slachthuis moet komen is uitvoerig bekeken. Zooals bekend, werd reeds besloten tot een terrein in de Klein Babberspolder. De toegang komt vanaf den Vlaardingerdijk t. o. Wilton Feijenoord in Noordelijke richting. Het abottoir komt van den weg te liggen. He terrein is ongeveer 1,6 H.A. groot en grenst aan de uitbreiding van de algemeene begraafplaats. Deze plaats is gekozen in verband met de eischen, die de directeur van den Keuringsdienst, Dr. P. v. d. Endt moest stellen. Door de goede sa menwerking met den keuringsdienst gelooft spr. dat de plannen aan de modernste eischen voldoen. Bij dit plan is gebroken met den opzet, dat een abattoir een koelhuis moet hebben. Tusschen den ingang en het hoofdgebouw zal een ruime straatweg gemaakt worden, waardoor het verkeer zich behoorlijk kan ontwikkelen. Het heele terrein zal worden bestraat. De bouwkundige eischen zijn zoo opgelost, dat men met minimum kosten een maximum comfort zal worden bereikt. De bouw zal ongeveer 2 jaar duren. Als het voorstel Vrijdag a.s. in den raad aange nomen zal worden, zal over ongeveer een half jaar of 9 'maanden met den bouw be gonnen kunnen worden. De stankversprei ding is zooveel mogelijk in den bouw onder vangen. Verder zal Dr. v. d. Endt daar de hand aan moeten houden. De eventueel op het terrein te stichten nevenbedrijven be hoeven ook geen lucht te verspreiden. Krachtens de Hinderwet kan men hierover de eischen zeer zwaar stellen en zoonoodig nog verzwaren. Het hoofdgebouw zal on geveer 45 X 70 M. worden. Het voorterrein zal ongeveer 35 M. breed worden. De stal- gebouwen zullen een grootte krijgen van 42 X 9 M. Een derde deel van het terrein zal bebouwd worden. Bij het geheele plan is rekening gehouden met uitbreidingsmoge lijkheid. De directeur van den Keuringsdienst Dr P. v. d. Endt, heeft hierna een keurtech- nische toelichting op het plan gegeven. Spr. zeide blij te zijn met het plan; De meest mo derne dingen zijn in het plan verwezenlijkt, Wat betreft de nevenbedrijven en de stank Verspreiding zeide spr. dat een modern abat toir niet behoeft te stinken. Voor de neven bedrijven is deze kans wel grooter. Toch is ook dit gevaar niet zoo erg. De oorzaak van de stank bij het Rotterdamsche abattoir in dertijd lag ook bij de nevenbedrijven. Men heeft deze bedrijven toen gesaneerd. Nu zijn er geen klachten meer. Als men zorgt, dat Ide zaken niet vervuild zijn, is ook hier geen gevaar. Het plan is sober opgevat. De exploitatie is zoo, dat er van winst geen sprake is. Ook wat betreft de uitkom sten is de zaak niet geflatteerd. Men heeft hiervoor de cijfers van 1938 genomen, dat geen best jaar was. Het aantal slachthuizen is stijgende. Bij een kleine opleving valt het mee. Er is geen aparte hall voor exportslach tingen. Dat lijkt spr. niet noodig. Op het oogenblik is er heelemaal geen export. Als het weer zou komen is een dergelijke ex pansie mogelijk zonder uitbreiding. Deze bouw wijkt af van den bouw van de abattoirs van den laatsten tijd. Het hoofdgebouw is de z.g. gesloten bouw. Er is geen binnenplaats. Alle onnoodige hoeken en gaten zijn zoo veel mogelijk vermeden. Alles begeeft zich in rechte lijnen. De inrichting is zoo, dat het reine (vleesch) zooveel mogelijk gescheiden blijft van het onreine (vee). Alles beweegt zich van vuil naar schoon. Voor de runder hall is deze oplossing gevonden. Er is geen middeningang, maar 2 zij-ingangen. Het le vende vee komt binnen aan den zijkant. Bloed, mest enz. blijft aan den kant. In het midden gaat het geslachte beest weg. Klein vee wordt het dichtst bij den ingang ge slacht omdat dat door de slagers gedragen moet worden. In de runderhall komen 12 lieren. Boven de afd. klein vee komen 2 re- serve-lieren. Zij sluiten aan op een glijbaan systeem, die in het midden op de hoofdbaan aansluit. Draden van geslacht vee is dus geheel niet noodig. Ook in de varkenshall is alles gericht op hygiëne. Overal krijgt men bovenlicht, wat de keuring ten goede zal komen. Als de raad in haar vergadering van Vrij dag a.s. haar goedkeuring aan deze plannen kan hechten, zal Schiedam en omstreken over enkele jaren een abattoir rijk zijn, dat een voorbeeld zal worden van eenvoud, com fort en hygiëne. Wij hebben de eer onder de aandacht van uw raad te brengen, dat in het Ge meente-Ziekenhuis zich reeds jaren lang de behoefte doet gevoelen aan meer ruimte voor de huishoudafdeeling, waarin de keuken ruimte een belangrijke plaats inneemt. Na de groote uitbreiding van onze ge meente en de toename van het aantal pa tiënten begint het gebrek aan ruimte in deze afdeeling meer en meer te klemmen. Hierbij komt nog, dat, terwijl vroeger voor namelijk operatiepatiënten werden opgeno men, in den lateren tijd ook vele lijders aan interne ziekten in het ziekenhuis worden ver pleegd, voor wie een verschillend diëet wordt voorgeschreven, wat medebrengt, dat in de keuken meer verscheidenheid van spijzen moet worden klaargemaakt, hetgeen wegens de beperkte ruimte niet dan uiterst bezwaar lijk kan geschieden. Maar niet alleen de kookkeuken is te klein, ook de andere ruimten van de huis houdafdeeling voldoen niet meer. Vele daar van zijn te klein; andere, die in een zieken huis niet kunnen worden gemist, ontbreken geheel. Omfrent een en ander mogen hier eenige bijzonderheden volgen, waarbij tegelijkertijd het plan tot verbetering wordt toegelicht: De bestaande kookkeuken is gecombineerd met diëetkeuken en spoelkeuken. Deze com binatie is thans niet meer juist. Er moet een Bü of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat met het oog op de stemming ter verkiezing van de leden van den Gemeenteraad, de bu reaux van de gemeente-secretarie, gevestigd ten Stadhuize en Nieuwstraat 2630, als mede het kantoor van den Gemeente.ont- vanger, op Woensdag 21 Juni a.s. voor het publiek gesloten zullen zijn. De Afdeeling Bevolking en Burgerlijke Stand (Nieuwstraat 26) zal dien dag echter wel geopend zijn: voor zaken betreffende den burgerlijken stand van 8,302,30 uur en voor verkiezingsaangelegenheden van 85 uur, SCHIEDAM, 19 Juni 1939. Burgemeester en Wethouders van Schie dam hebben bij besluit van 15 Juni 1939 de beslissing op het verzoek van de N.V. A. van den Berg's Glashandel om vergunning tot oprichting van een meubel- en spiegel- fabriek, in het pand Noordvest 117, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. SCHIEDAM, 19 Juni 1939. Burgemeester en Wethouders van Schie dam doen te weten, dat het door den Raad dier gemeente in zijn vergadering van 27 Januari 1939 genomen besluit tot vaststel ling van een voorgevelrooilijn voor het ge deelte van de Noordvest (Noordoostzijde) na bij de spoelingbrug, welk besluit is goedge keurd door Gedeputeerde Staten der provin cie Zuid-Holland op 21 Maart 1939, heden ter secretarie der gemeente (afd. Algemeene Zaken, Stadhuis) ter lezing voor een ieder gedurende drie maanden is nêdergelegd. SCHIEDAM, 19 Juni 1939. afzonderlijke spoelkeuken komen voor het vaatwerk, zooals ook in vergelijkbare zie kenhuizen. De groentenafwaschkeuken is te klein. Er is geen plaats voor schil- en snijmachine. Verder is er op het oogenblik geen ruimte om groenten en aardappelen in voorraad te hebben. De broodkeuken is te klein en wordt bo. vendien nog ge.bruikt voor melkuitgifte (bij na 200 L. per dag). Het is de bedoeling thans van de zitkamer-personeel een melk- keuken te maken. De zitkamer voor het personeel is te klein. De provisieruimte is veel te klein om voor raad van eenige beteekenis op te slaan. Werkkasten voor schoonmaakgereedschap ontbreken; ook daarin is te voorzien. Door middel van de voorgestelde verbou wing zal het gebrek aan ruimte in de huis. houdafdeeling worden opgeheven, terwijl te vens de eischen der hygiëne behoorlijk tot hun recht zullen komen. De kosten van deze .verbouwing worden geraamd op 54.500; die van de inrichting op ten hoogste 15.000, zoodat in totaal met een en ander een som van 69.500 is gemoeid. B. en W. schrijven aan den Raad: Wij hebben de eer hierbij wederom aan te bieden het verzoek van de afdeeling Schie dam van den „Nederlandsche Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters' van 31 October 1938 tot afschaffing van de belasting op radiomuziek, welk schrijven in Uw vergadering van 11 November jl. in onze handen werd gesteld om advies. Naar aanleiding daarvan merken wij op dat in vele gemeenten nog steeds belasting op radio-muziek in café's wordt geheven. Aangezien een verlaging dezer belasting die voor de caféhouders eenig gewicht in de schaal zou leggen, de gemeente op zeer be- lanrijke bedragen zou komen te staan, lijkt het ons twijfelachtig, of een eventueele ver laging wel hoogere goedkeuring zou erlangen Mede in verband met de door de Regee ring aamgekondide maatregelen tot verlaging der lasten, welke op de koffiehuishouders drukken, waarvan de resultaten moeten wor den afgewacht, lijkt het ons evenals de Financieele Commissie die ons over deze aangelegenheid adviseerde beter in de bestaande regeling der vermakelijkheidsbe lasting geen wijziging te brengen. TWEEDE KLAS Excelsior 2N.L.C.C. Excelsior opent met batten. Van de kop- wickets biedt alleen J. Oranje tegenstand. De overige wickets worden vrij snel ingerekend. Wanneer de score van J Oranje 15 bedraagt wordt hij door K. v. Boven gebowld (437). A. Zoetmulder en J. Scheffers komen nu samen op de mat en nu komt er een goede verbetering in. Verschillende viertjes wor den genoteerd en pas op 84 ziet A. Zoetmul der zich door L. Brunekraft gebowld (5-84). Hij scoorde een verdienstelijke 23 (2 x 4). M. Geeratz voegde in een snel tempo 23 (3 x 4 en 1 x 6) aan de score toe en zag toen zijn palen duikelen. Vervolgens komt J. Scheffers 19 (3 x 4) bij het runen tijd te hort (7109). W. Peters is de eenigste van de staart die nog voor een goede score zorgt met enkele goede bounderys, hij bleef met 26 not out. Met inbegrip van 19 extra's werd het totaal 144. Bowlingcijfers: L. Brunekraft 736, K. v. Boven 156, F. Koopstra 05 en H. Hoets 128. Met batten bracht N.L.C.C. er weinig van terecht, vooral het bowlen van M. Gee ratz lag de gasten in het geheel niet. Alleen F. Blok wist de Excelsior-aanval te weer staan en scoorde een goede 20. De rest van de batsman scoorde van 1 tot 3 runs. Met inbegrip van 2extra's bedroeg de score 36 runs. De bowlingcijfers waren natuurlijk voortreffelijk, n.l. M. Geeratz 7—23 en J. Scheffers 2—11. N.L.C.C. kreeg dan de follow on en werd door Excelsior nogmaals ingestuurd. In de tweede innings verging het de gasten al niet veel beter. A. Zoetmulder nam in zijn eerste over 3 wic kets (31). M. Müller wist de collapse te stuiten door een verdienstelijke 22 te scoren en was tevens de eenigste, die in de dubbele cijfers kwam. Ten slotte kwam J. Scheffers met den bal nog los en op 43 hadden allen een tweede beurt gehad. Totaal bedroeg nu 43. Bowlingcijfers: A. Zoetmulder 324, M. Geeratz 27 en J. Scheffers 49. Excelsior wint met innings en 65 runs. DERDE KLAS H.C.C. 5Excelsior 3. H.C.C. bat eerst. Reeds op 0 va.lt het eer ste wicket, maar daarna geven de Hagenaars geen krimp meer. Het geheele bowlers-arse naal van Excelsior moet er aan te pas ko men. H.C.C. scoort er echter lustig op los en behoudens 3 nullen komen allen in de dubbele cijfers. A. Beukers had nog het meeste succes al was hij niet goedkoop. Hij bowlde 30 overs en nam 6 wickets voor 98 runs, hetgeen op een totaal van 248 niet zoo ongunstig is. In de dubbele cijfers kwamen O. Planken 65, J. Exalto 13, S. Asman 12, W. Jeartsema 12, D. van Romunde 26, Kolk man 15, P. van Voorthuizen 32 en M. Colt- hoff 40 (7 x 4). De overige bowlingcijfers waren G. v. d. Horst 127, M. Bokhorst 1-23, A. v. d. Horst 09, J. Westerholt 015, A Staal 0—12, A. Hoenderkamp 1—31. Dit totaal zou voor Excelsior te hoog blijken. Het openingsbat J. Westerholt weer de zich echter geducht en scoorde een ver dienstelijke 51 (5 x 4 en 3 x 3). Verder kwa men nog in de dubbele cijfers A. Beukers 14 en M. v. d. Horst 20. Het totaal werd 98. Bowlingcijfers: S. Asman 342, D. Planken 427. P. v. Voorthuizen 214, J. Exalto 011. Excelsior kon de fellow on niet ont- loopen en werd nogmaals ingestuurd. De te genstand was nu nog geringer. Alleen J. Westerholt (15), A. Beukers (14), J. v. d. Berg 10 n.o. Op 62—9 was de tijd verstre ken, zoodat Excelsior de inningsnederlaag ontliep. De laatste twee stonden op de mat. Bowlingcijfers: O. Plinten 1—7, F. de Klerk 5—6, Colthoff 3—5, S. Asman 0—6, Voort hulzen 08 en Exalto 05. H.C.C. wint met 148 runs op de eerste in nings. Zaterdagmorgen tegen 9 uur is in de Hove nierstraat, ter hoogte van pand 32, een met vaten terpentijn geladen vrachtauto van den verhuizer J. Keiler in brand gevlogen. Een zwager, de 23-jarige F. J. Oord, wo nende in de Buitenhofstraat, lag onder den auto, bezig met het repareeren van een lek in de benzineleiding, toen vermoedelijk door kortsluiting de benzine in brand vloog. Met brandende kleeren zag hij nog kans onder den wagen uit te komen, waarna het gelukkig aan een voorbijganger gelukte de vlammen te dooven. Per auto van den Geneeskundigen Dienst is de man naar het ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd en daar ter verpleging op genomen. Hij bleek brandwonden te hebben opgeloopen aan rechter arm en rechter been. Het brandje is gebluscht met zand en een schuimblusscher, alsmede een slang op de waterleiding, door gasten van slw. 15, onder leiding van onderbrandmeester K. v. d. Wolf en brandmeester J. M. Corbeth. Mede aan wezig was slw. 12. De m<?tor en de cabine zijn geheel uitge brand. De auto was niet verzekerd. Een zekere mejuffrouw J. M. wonende aan den Crooswijkscheweg moest op 13 de zer voor een dagje de deur uit en aangezien zij bang was voor diefstal van haar bezit ad 202 gulden aan papier en zilvergeld, deed zij het geld in twee damestasschen en stopte de tasschen in den vuilnisbak. Donderdag jl. kwam de vuilnisman en zonder er verder over na te denken gaf de juffrouw den vuil nisbak mee. Zaterdag echter moest zij be talen en eerst toen bemerkte zij de grove fout, welke was begaan. Onmiddellijk werd de Reinigingsdienst gewaarschuwd, maar 't vuil van Donderdag was reeds verbrand en natuurlijk waren ook de tasschen met geld verdwenen. Een vuilnisbak is nu ook direct geen safe! E jonge en actieve Havenvereeni- ig Rotterdam" heeft Zater dag een breede schare van Rot terdammers in de wei-unieke gelegen heid gesteld om eens persoonlijk mee te maken, wat er al zoo aan te pas komt, eer een zeeschip, dat den Nieuwen Waterweg binnenvalt, aan de boeien in Rotterdam ligt om ge. lost te worden. Wat de havenvereeniging tot nu toe heeft ondernomen, trok steeds zeer groote be langstelling. Ook de Zaterdag door haar georganiseerde excursie „Ontdekt den Nieu wen Waterweg" maakte hierop geen uitzon dering. Toen de deelnemers te twee uur bij het station D.P. aankwamen, om eerst per trein naar Hoek van Holland te gaan en vandaar met de raderboot „Chriemhilde" van de Nederlandsche Stoomboot Reederij den Waterweg op te varen, geleek het wel of er ergens een meeting zou worden ge houden. Niet minder dan 850 personen ble ken voor de excursie te hebben ingeschre ven, welke met twee speciale treinen naar den Hoek werden vervoerd. Aan den steiger van L. Smit Co's In ternationalen Sleepdienst te Hoek van Hol land, lag de „Chriemhilde" van de Neder landsche Stoomboot Reederij gereed om het massale gezelschap aan boord te nemen. Kapitein H. G. Smolenaars, de oud-kapitein van het s.s. „Alhena", beroemd geworden door de indertijd verrichte moedige redding in de Atlantic nam het commando van de groote, breede raderboot over. Een zeeman op een Rijnboot! Maar voor dezen middag fungeerde de „Chriemhilde" als een binnen komend zeeschip. En geheel overeenkom stig de werkelijkheid zouden de verschil lende instanties en organisaties achtereen volgens worden ingeschakeld, zooals dat bij een° echt zeeschip gebeurt. DE RADIO-CENTRALE. Programma 5, Dinsdag 2C o uni. Luxemburg: 8,20—10.05 Eng. concert; Di versen: 10.05—10.35; Luxemburg; 10.3511.05 Eng. concert; Diversen: 11,0512,20; Brus sel (Fr.): 12.20—12,50 gram.; 12.50—1,20 ra dio orkest; 1,301.50 vervolg orkest; 1.50 2.20 gram.; Luxemburg: 2,355.50 Eng. con cert; Deutschlandsender of Div.; 5.506.20 Otto Dobrindt's orkest; Reg. Progr.: 6.20— e.45 Tango orkest; Gramofoonplatenconcert: 7—8; Diversen: 8—8,20; Brusel (Ned.): 8,20 —9.05 concert; 9,20—10.20 omr. symph. or. kest; 10.3010.50 vervolg concert; 10.50 11.2 gram.; Diversen; 11,2012. Voor de programma's 14 verwijzen wij naar onze rubriek „Uit den aether". Het komt den laatsten tijd herhaaldelijk voor dat ten nadeele van grossiers uit pak huizen bloemen worden gestolen. Een der benadeelden t.w. T. V. uit Schiedam, die de vorige week plotseling uit zijn pakhuis aan de Teilingerstraat duizenden anjers miste, kwam Zaterdag jl. over het Hofplen en zag iemand venten met zijn gestolen bloemen. Hij wees den man aan een agent aan en deze heeft hem overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Hij is de 24-jarige bloemenkoopman A. J. A. P., die heeft bekend en is opgeslo ten. De Commissaris van Politie maakt be kend, dat B. en W. van Schiedam met in gang van 18 Juni 1939 het volgende rol- schaatsenverbod hebben afgekondigd: Het rijden op rolschaatsen is verboden op alle rijwegen, benevens alle voetstraten, welke onmiddellijk langs woonhuizen, zie kenhuizen, rusthuizen enz. gelegen zijn, op alle uren. Verder de voetstraten in de nabij heid van kerken en scholen op de uren, gedurende welke daarin kerk en school wordt gehouden. B. en W. meenen, de jeugd nog voldoende gelegenheid te hebben gegeven om te kunnen rolschaatsen omdat zij zulks kan blijven uit oefenen op de trottoirs voor woningen met een voortuin, op pleintjes en op trottoirs, die niet langs woningen, ziekenhuizen, rust huizen e.d. gelegen zijn. Het spreekt van zelf, dat het rijden met rolschaatsen op rij wegen, welke voor het openbaar verkeer open staan, verboden moest worden. De rij weg is nu eenmaal geen speelplaats; zulks is voor de jeugd levensgevaarlijk. Het rij den op voetpaden, die langs de woonhuizen liggen, is voor de bewoners zeer hinderlijk. Mocht' in de toekomst blijken, dat het nood zakelijk is strengere maatregelen te nemen, dan zal hiertoe worden overgegaan. Het zich voortbewegen met autopeds is met ingang van 18 Juni 1939 verboden op alle rijwegen op alle uren. De collecte, welke gisteren in de Singel kerk is gehouden ten bate van de R. K. Kinderuitzending, voor welke collecte Pater E. Peeters onder alle H.H. Missen een gloed volle predikatie hield, heeft in totaal 330 opgebracht. Het comité is met deze opbrengst tevreden, doch kan nog steeds niet voldoen aan haa» vurigen wensch om dit jaar 100 kinderen uit te zenden. Momenteel kunnen slechts 75 kinderen worden uitgezonden. Zij, die als nog iets voor de Schiedamsche bleekneus jes willen doen, kunnen zich o.m. wenden tot Kapelaan Westerkamp. Bovengenoemde vereeniging heeft Zondag een onderling concours gehouden in de Schie. De prijzen werden als volgt behaald; 1. W. Sommer, 2 A. Nettebrijer, 3 P. Ilmer, 4 W. Verhoeren, 5 H. v. d. Wahl, 6 J. Berkhout. Voor de tweede klasse van den K. N. Z. B. speelt het eerste heerenzevental van S. Z. C. Dinsdagavond te Haarlem tegen de club van dien naam. Een der sterkste veree- nigingen van die klasse. Bij de vorige week gehouden examens slaagden voor machineschrijven; Mej. J. M. A. Vredebregt, alsmede de heeren J. A. A. Hollanders, J. O. v. d. Klink, W. C. van Noortwijk en A. H. v. d. Wal. Allen leerlingen van Schiedams Handels Instituut. De afgeloopen week is weer eenige malen de bekende wisseltruc toegepast bij verschil lende winkeliers door een ongeveer 30-ja rige vrouw, een zigeurner-type. Zij spreekt o.m. Spaansch en is over 't algemeen slordig gekleed. Zij begint met een kleinigheid te koopen en deponeert dan een biljet van 25 gulden, toont voorkeur voor bepaalde munt stukken en weet op deze wijze door over en weer te wisselen 10 gulden a 20 gulden tel kens afhandig te maken. Eerst na vertrek komt de winkelier bij de kascontrole tot de ontdekking, dat hij is opgelicht. Weest op uw hoede! Geeft onmiddellijk het hoofdbureau kennis van de oplichting. Een succes en nieuwe plannen. SCHIEDAM, 16 Juni. Aangekomen: s.s. Kurikka, van Tunis om kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven; Eng. s.s. Dahomian ledig van Rotterdam, om te dokken in de W ilhelminahaven. SCHIEDAM, 16 Juni. Vertrokken Noorsch m.s. Lionel, ledig naar Demerara; s.s. Kurikka, naar Abö; drie lichters, per zee sleepboot Oostzee naar Gibraltar. SCHIEDAM, 17 Juni. Aangekomen s.s. Madrono, ledig van Stockholm, om te dok ken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 17 Juni. Vertrokken: Eng. s.s. Dahomian, ledig naar Huil. Nu en dan hebben we in deze kolommen bericht gegeven over leven en groei van het R. K. Zuider gemengd koor. De inhoud was van geruststellenden aard en legde na druk op werken en belangstelling kwee ken. Den nog twijfelachtigen zij thans me degedeeld, dat de jongste loot aan den zuiderstadsohen cultureelen stam gisteren een fraai succes heeft geboekt en zulks on danks een kortstondig bestaan. Het R. K. Zuider Gemengd koor, dat ge lijk bekend, onder leiding staat van den heer W. M. A. Smits heeft Zondag te Voor burg deelgenomen aan het concours van de R. K. Zangvereenigingen in Noord- en Zuid-Holland. En dan onmiddellijk in de eerste afdeeling. Het Zuiderstadsche koor kwam met een tweeden prijs uit dezen strijd. Voorwaar een prachtig resultaat, dat tevens wijst op werklust, goed materiaal en stevige leiding. Aan zanglustigen en muziekliefhebers zij nog medegedeeld, dat genoemd koor thans een nieuw groot werk van den dirigent „De Dageraad" in studie heeft genomen. Deze compositie is, geschreven voor koor, solisten en orkest. Het werk zal in Octo ber of November in de aula van de H.B.S. aan het Afrikaanderplein ten gehoore wor den gebracht. Zij, die alsnog lid van het koor wenschen te worden, kunnen zich aanmelden bij den secretaris, den heer Gransbergen, Korte Dreef 31, of op de repetitie eiken Maandag avond om half negen in het R. K. Vereem gingsigebouw, Afrikaanderplein. De manoeuvre vangt aan We waren dus dezen middag zooveel als op manoeuvre. Bij manoeuvres wordt altijd een en ander verondersteld. Wij kwamen met het schip uit Alexandrië, een besmette haven. Een paar verdachte ziektegevallen bevonden zich aan boord. Bovendien ver voerden we ook nog een partijtje ontplof bare stoffen. In overeenstemming hiermede had de loods het vlaggesein T. M. benevens Q. en het cijferwimpel 2 geheschen, terwijl ten bewijze dat er ontplofbare stoffen aan boord waren de roode standaard B. werd getoond. Of daarnaast nog een of ander sein ge heschen was, dat dit alles maar veronder steld werd, weten wij niet. Zoo niet, dan moeten de zeelui, die ons tijdens dezen tocht over den Waterweg zijn gepasseerd, bij het z'en van deze stampvolle pleiziertaoot wel gedacht hebben een stel losgebroken gekken uit Maasoord te zijn tegengekomen! Intus- schen, daar hebben we ons geen zier van aangetrokken en net gedaan of alles echt was. Op het overdekte bovendek was de micro foon opgesteld, waarbij de secretaris van H. R. de heer Pleyte als conferencier optrad en beurtelings de verschillende deskundigen inleidde, welke de deelnemers van de ver schillende onderdeelen op de hoogte brachten. Ons eerste werk was den Nieuwen Water weg niet op maar af te varen tot binnen de pieren. Gedurende deze, uiteraard maar korte uitreis, gaf de heer C. P. van Diest, commissaris van het Loodswezen te Hoek van Holland, een exposé over de werking van de semaphore, de hooge ijzeren stellage aan het begin van de Zuiderpier, waaraan door middel van blokken, ballen en kegels de getijseinen worden gegeven en de binnen komende zeevaarder precies kan aflezen, hoe diep de vaargeul is, welk tij het is en zooveel meer hij weten moet om veilig binnen te komen door den 600 meter breeden Water weg met zijn 12 meter diepe vaargeul. Daar aan den Koek was intusschen n 5 meer te zien. En daarvan vertelde allere de heer Dirkzwager ~-i-~wa2e dat de „Chryssi" In de vaargeul !s gezonken en met ontplofbare stoffen is opgeblazen. Aan den oever van den Waterweg zagen wij de geborgen overblijfselen van het schip uitgestald. Hetgeen deed denken aan de manier der Amerikanen om in puin gereden auto's als afschrikwekkend voorbeeld voor roekelooze bestuurders langs de verkeers wegen op te stellen- Door middel van de luidsprekers aan boord konden de deelnemers grootendeels het ge sprek volgen, dat de post Radio-Holland, welke zich eveneens aan boord bevond, voerde met het bureau van de rivierpolitie over het zenden van een quarantaine-arts en het kruisgesprek van dit bureau met een der politie-booten. Nadat wij Maassluis genaderd waren, be gon de heer P. F. w. Mouton, secretaris der directie van L. Smit en Co's Int. Sleepdienst, over dit interessante en eigenaardige bedrijf te vertellen. Bij het passeeren van de „Zwarte Zee", de „Roode Zee" en de andere sleepbooten, welke deels in de haven, deels in den Waterweg voor anker lagen, begon voor de aanwezigen iets te leven van dit roemrijke bedrijf. De Rijkshavenmeester, de heer J. F Jan sen, gaf een uitvoerig en leerzaam resumé van zijn zoo onmisbaren dienst, de ver keerspolitie op den Waterweg. Dan passeerden we de Noordgeul met de vroegere kruitopslagplaats, de chemische fabrieken en het bunkerstation VondeUn- génplaat om dan aan te komen bij een der belangrijke onderdeelen van het Rotterdam sche havencomplex, de petroleumhaven. Na dat alle sigaretten en sigaren waren gedoofd, werd deze haven ingevaren en was het de beurt van den heer H. H. Buss, directeur van de Bataafsche Petroleum Maatschappij om te vertellen over de bijzondere maat regelen, welke voor tankschepen genomen moeten worden, voor lossen en laden, het verblijf der bemanning aan den wal, waarna hij in het kort aanduidde, welke bedrijven hier gevestigd zijn en waarom men nu al een tweede. Petroleumhaven aan het graven is. Full speed gaat het dan verder langs de Nieuwe Matex, de Vulcaanbaven, de scheeps werven van Wilton en Nieuwe Waterweg, maar dan is het Quarantaine-station gena derd en dit beteekent stoppen voor ons be smette schip. De politieboot, eveneens de gele vlag voe rend (quarantaine-arts aan boord) komt langszij en dr. Van der Horn v. d. Bos wordt verondersteld nu pas aan boord te komen om de twee zieken te onderzoeken. Gelukkig valt zijn onderzoek nog al gunstig uit, de quarantainevlag wordt gestreken en de politieboot mag weer langszij komen, ditmaal om de politie bij ons aan boord te zetten, want tot overmaat van ramp hebben we ook nog een verstekeling. Inspecteur P. C. Ver sloot onderneemt met zijn mannen, die zich zelfs in ketelpakken moeten steken om de bunkers na te zoeken, een speurtocht, welke natuurlijk tot het gewenschte resultaat leidt. Hoofdinspecteur J. Riedijk, die intusschen ook een exposé heeft gegeven, neemt den stowaway in het Engelsch een verhoor af, waarna de verstekeling onder groote hilari teit door de politieboot wordt mer/enomen. Tenslotte houdt ir. W. G. vati Dijk een korte uiteenzetting over de gemeentelijke en particuliere havenbedrijven en over de ha ven politiële van Rotterdam, komt dö havenloods Dekker aan boord," spreekt over beloodsing en ligplaatsen, maken de sleep booten vast en eindelijk om zes uur na drie uur varen wordt het schip in de Maashaven door roeiers aan boeien gemeerd, waarbij de waterklerk C. Bal van de fa. Kuyper, van Dam Smeer ons een kijk geeft, wat er al zoo komt kijken bij de inkla ring van schepen. Daarmede is de „manoeuvre" ten einde en vaart de Chriemhilde naar de Boompjes om de ruim acht honderd excursisten aan wal te zetten. Een leerzame middag, welke volkomen beantwoordde aan het doel, hetwelk de Havenvereeniging „Rotterdam" zich heeft gesteldmeer algemeene kennis van de haven onder de Rotterdammers te ver spreiden. Aangifte van 16 Juni. GEBOREN: Frederika P., d. van W. Gies- selbach en A. Krommenhoek, Havendijk 1 Catharina, d. van D. Krommenhoek en R. W. M. Kars, v. d. Elststraat 11. „Och, waren alle menschen wijs. (Dal is heelemaal niet noodig, als ze achter het stuur maar n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél terreden zijn I) Niemand getroffen. Gisterenmiddag omstreeks half drie is in de Persoonstraat de schoorsteen van pand no. 50, bewoond door J. van Wienng, plotseling omlaag gevallen. Het stuk metselwerk kwam midden in de straat terecht, waar verschil lende kinderen speelden en veroorzaakte groote consternatie. Gelukkig werd echter niemand door het vallende gesteente getrof fen, zoodat het ongeval buitengewoon goed is afgeloopen. De Bouwpolitie heeft terstond een onderzoek ingesteld, terwijl de straat gedeeltelijk werd afgezet. Gebleken is, dat de schoorsteen van het pand zeer bouwvallig was. Dirkzwa^er^ Scheepsagentuur N.V., die daar aan de" zijn altijd-aanwezigen uitkijkpost oogen van otterdam», welke komende met speciale kiikers de binul schepen rapporteeren naar Rott®^en worden daar tijdig allé maatregelen kun g6Nadat wij gedraaid waren, g|f^^eer A. J. Drenth, inspecteur van dehi^™and" sche Mij. tot redding van sclm]sukiehngen een interessante uiteenzettmg - veilig heidsmaatregelen langs de g^ele kurt van Loosduinen tot aan de Srens- Een der twee in den Hoek gesteüonneerde motor- reddingsbooten, de "•^ieSy.],nn ,?n was eveneens uitgevaren en huppelde en sprong rbriemhilde als een herdershond om de kudde. De constructie van deze moderne reddin"sbooten is ?at omslaan practisch is uitgesloten. Mocht dit toch geschieden, dan sluit de booten automatisch en keert auto matisch na korten tijd zich weer om. Na deze korte inleiding begon dan de eigenlijke tocht, het opvaren van ons denk beeldige zeeschip naar Rotterdam. Nadat de loodsvlag was opgezet, kwam de rivierloods, de heer A. Steehouwer met de „Valk" aan boord en stelde den kapitein de gebruike- lijke vragen. Waarbij hij dan tevens ook dat opwekkende nieuws van die zieken en die ontplofbare stoffen enz. te hqoren kreeg. Wat hem niet verhinderde om eerst een in teressante causerie te houden over de regle menten omtrent de navigatie bij nacht, over betonning, bevuring enz Er werd dan zoo dicht mogelijk langs den nieuwen Kruitsteiger (voorm Poortershaven) gevaren, waarbij de heer H. A. van Dijk, w.n. commandant van het korps geleiders van ontplofbare stoffen interessante bijzon derheden mededeelde over dezen nieuwen dienst, welke voor de veiligheid van de Rot terdamsche haven van groote waarde is. Want jaarlijks worden duizenden kilo's ont plofbare stoffen over den Waterweg ver voerd. De heer Janse, kruitgeleider vertelde in het kort. hoe, dit gevaarlijke goed, van boord wordt gehaald en met wagentjes op rubberbanden in een ondergron^sch maga zijn wordt opgeborgen. Soms word' wel 20 ton'van dergelijke „bagage" tegelijk m be waring gegeven aan het. depot. Verondersteld werd. dat ook wij ons kruit hie- hadden afgegeven, en de kruitviag werd dan ook gestreken. Het was in de buurt van deze kruithaven, DRIE JONGENS KOPJE ONDER. Vooral in deze zomersche dagen heeft het water bijzondere aantrekkingskracht, op de jeugd. Vier jongens zijn er de dupe van ge worden, maar gelukkig kwamen ze er met een nat pak af. Bij het visschen in het Spuiwater verloren het evenwicht de 9-jarige H. de Weijer en de 7-jarige A. J. Heshof, beiden wonende in de Krattensteeg. De 41-jarige daar wonende caféhouder L. Smit zag de beide knapen kop je onder gaan. Lij sprong gekleed te water en mocht het genoegen smaken de drenke lingen op het droge te brenS®n' In de Wijnhaven was het de 10-jarige J. Splinter uit de Wijnstraat, die van den wal af in het water terecht kwam. Hier was het een voorbijganger, die door middel van handreiking de redding verrichtte. Vrijdagavond is in de Brielschelaan de 19-jarige ijzerwerker T. de Wit uit de Derde Carnissestraat over het losse schelpzand met zijn fiets geslipt. Bij zijn val kwam hij met hét hoofd zoo ernstig op den rijweg terecht, dat hij een hersenschudding opliep. Per auto van den Geneeskundigen Dienst is hij naar het Ziekenhuis Coolsingel vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. De 5-jarige J. Been, wonende in de Boezemstraat, is in den speeltuin van de speeltuinvereeniging „Crooswijk van een eliiplank gevallen, waarbij hij zijn linker arm brak. De knaap is in het Sophia Kinder ziekenhuis opgenomen, waarheen een auto van den G. G. D. hem vervoerd heeft. Zaterdag heeft aan boord van het Duitsche ss lamses, de 36-jarige havenarbeider K. P. van Hengel, wonende in de Schalkburger straat een duw gekregen van een uit een hijsch' vallende baal lorren. De man kwam met zijn hoofd tegen een ijzeren steun te val len en bekwam een bloedende verwonding. Hij is per Politie III vervoerd naar het bu reau van de Rivierpolitie en vandaar per particuliere ambulance-wagen naar het Ha venziekenhuis. Vrijdag heeft de firma „Allan" te Hille- gersberg aan den rijksbemiddelaar, pr°£- Jor sephus Jitta, te kennen gegeven, dat zij het collectieve contract van de meubelindustrie wenschte te onderteekenen. Dit zou dan al- leen gelden voor de meubelfabriek. Hierdoor behoort het conflict, dat hier dreigde, tot het verleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2