i m DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Intern, autodief in arrest gesteld. TIM TYLER EN SPUD. Strijd tegen de paardendieven. 28. I Weerverwachting. 62ste JAARGANG No. 18514 MAANDAG 26 JUNI 1939 VIER BLADEN. STADSNIEUWS. KETHEL. ROTTERDAM. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 autotocht r.k. vrouwenbond ONDERWIJSVRAAGSTUKKEN. het stedelijk muziekkorps. WEDEROM SUCCES. burgerlijke stand. scheepvaart. AANRIJDING. Bij aanhouding in zijn hotel trachtte de vreemdeling te ontvluchten De Zwitser bracht elf jaar in de gevangenis door. Houdt Uw kunstgebit zuiver en rein v&R.-rg n_e n. H Overdag iets warmer. - Overwegend droog, gedeeltelijk - bewolkt, koude nacht, overdag iecs r warmer, meest zwakke wind uit H Noordelijke tot Westelijke rich- tingen. Voor de wielrijders. I DINSDAG. H Zon op 4.41. Zon onder 21.24. E E Maan op 17.17. Maan onder 1.52. E - Wielrijders lichten op van 21.54 - tot 4.11. liiimia 1 minimi 11111111111111 n u r NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. AANRIJDING. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco bij vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2.55. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand 1.10, per drie maanden 3, LOSSE EXEMPLAREN verkrijgbaar 5 ct. per stuk. De prijs der ADVERTENTIES bedraagt 2a ets. per regel. Bij contract reductie. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maas bode te Rotterdam. CHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt 25 cent per regel met een minimum van 4 regels. Bij contract aanzienlijke reductie. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.- tarief. Liefdadigheidsadvertentiën half tarief. Familieberichten 10 cent per regel. Kampioen-advertenties van twintig woorden 0.50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 cent. Kampioen-annonces en familieberichten worden geplaatst in de gezamenlijke vier dagbladen: de Nieuwe Schiedamsche Courant, Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe Zuid- Hollander en de Nieuwe Dordtsche Courant. De Gratis-Ongevallenverzekering bedraagt 3.000 bij levenslange invaliditeit; 2.000 bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; 1000 bij overlijden tengevolge van een ander ongeval; 250.— voor het verlies van een band, een voet of een oog; 100.— voor het verlies van°een duim, bij breuk van de ruggegraat of bij schedelbreuk; 75.— voor het verlies van een wijsvinger of voor het verlies van de voorste twee leden van alle vingers; 50.— voor het verlies van een volledig lid yan een duim, of voor bet verlies van twee leden van een wijsvinger; 25 voor het verlies van alle leden van een anderen vinger, of van een lid van een wijsvinger, bij breuk van bovenarm, of bovenbeen, onderarm of onderbeen, knieschijf, sleutelbeen of enkel; 10.— voor één lid of twee leden van een anderen vinger. Een en ander volgens de geldende voorwaarden gelijk deze eenmaal per maand in dit blad gorden afgedrukt. Betaling van het reisgeld. Naar wij vernemen zal de betaling van het reisgeld voor de autotocht naar Lier moe ten plaats vinden op een nader te bepalen uur in den R. K. Volksbond, waarschijnlijk Maandagmiddag en Dinsdagmorgen a.s.. Juiste datum en uur zullen nog nader in dit blad per advertentie wordein bekend ge maakt op Zaterdagavond a.s. De leden kunnen zich voor dezen tocht nog opgeven en wel uitsluitend schriftelijk aan het secretariaat Hoogstraat 182. In de Vrijdag gehouden raadszitting wer den nog de volgende kwesties het onderwijs betreffende, afgedaan: Voorstel van B. en W. tot overplaatsing van mej. M. van Rijn, onderwijzeres aan school D, aan de St. Anna Zusterstraat naar schol J2 aan het Edisonplein. Hiertoe wordt besloten met 27 stemmen voor en 1 tegen. Voorstel van B. en W. om, in verband met het bepaalde bij artikel 25, 2e en 6e lid, der Nijverheidsonderwijswet de toevoeging van de vakken a. motorrijtuigherstellen en b. ko per-, lood- en zinkwerken aan het leerplan van de school der Vereeniging ,,De Am bachtsschool voor Schiedam en Omstreken" noodzakelijk te verklaren. De heer DE BRUIN (Lib.) vraagt of daar nog extra leerkrachten voor noodig zijn. De VOORZITTER antwoordt dat dit niet noodig is. Z. h. s. werd dit voorstel aange nomen. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot invoering van avondpraktijkonderwijs aan de Gemeentelijke Nijverheidsavondschool. Mr. KAVELAARS (R. K.) vraagt wat de kosten zijn die hieraan verbonden zijn. Wethouder DINKELAAR antwoordt dat deze zeer laag zijn voor de gemeente De kosten bedragen f 2195. Het r.k. betaalt hier aan 1010. Verder komt er nog 3b0 aan schoolgeld binnen. Z. h. s. wordt het hierop aangenomen. Voorstel van B. en W.: a. tot invoering van avondonderwijs voor oud-leerlingen der Buitengewone School; b. tot wijziging der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1839, model D. 675. Aldus besloten. Voorstel van B. en W. om, overeenkom stig den door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te kennen ge geven wensch, de aanschaffing van lesroos- tersL, programma's en boekenlijsten door de leerlingen van het Stedelijk Gymnastum te gen kostenden prijs verplichtend te stellen en om in verband daarmede te besluiten tot wijziging van de Verordening tot regeling Van het Gymnastum der Gemeente Schiedam. Aldiis besloten. De reis van het Stedelijk Muziekkorps belooft een succes te worden, want nu reeds zullen in totaal 125 personen mede gaan om in Antwerpen het concert te beluisteren te beluisteren en Bxusel daaraan aansluitend te bezichtigen. Het tijdstip van vertrek is 7 uur Zon dagochtend Rotterdamschedijk (Tramhalte). Er komen zich nog steeds passagiers aan melden, maar Dinsdag a s. wordt de inschrij ving gesloten. Terug te Schiedam 12 uur. De bij de Federatie van Schiedamsche Muziekgezel schappen aangesloten korpsen zullen de reis mede maken, om zoodoende blijk van warme belangsteling te geven en zich zoodoende mede te verheugen in het aanzien dat Schiedam ook in bet buitenland, door middel van een zustervereeniging geniet. Muzikanten en pasagiers kunnen om 6 uur in de Havenkerk de H. Mis bijwonen. Was het vorige week 'n Mannenkoor, gis teren behaalde het R. K. Dameskoor Can tate et Jubilate" Den Haag, o. 1. V. Jac- Schuurmans, directeur-organist van de Sin gelkerk, den len prijs met 227 punten in de Bid. Uitmuntendheid. Als bijzonderheid kunnen we hierbij op merken, dat bovengenoemd koor in vijf jaar tijd vijf maal 'n eersten prijs gehaald heeft en dus het volgende jaar in de hoog ste afdeeling n.l. de eere-afdeeling zal uitko men. Verplicht werk was Af scheid aan het woud" van Theo v. d. Bijl. Als vrij werk werd gezongen een Italiaansch madrigaal van Archadelt „II bianco et dolce cig.no". GEBOREN: Ina, dochter van W. Lange- straat en E. von Hobe, P. K. Onneslaan 179 Franciscus W- J. zoon van A, Heesbeen en J. P. Brökling, Brandersteeg 4. OVERLEDEN: J. Groenendaal 65 j-, van Smaleveltstraat 45. SCHIEDAM, 23 Juni. Aangekomen Zuid- Slavisch s.s. Istok, ledig van Rotterdam, om te dokken in de Wilhelminahaven; Noorsch s.s. Pollux, ledig van Pernis; Noorsch m.s. Ronda, ledig van Rotterdam, beiden om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 24 Juni. Aangekomen m.b. Crescendo, ledig v. Immingham, m.b. Tinda, ledig van Immingham, ledig s.s. Gouwe, le dig van Rochefort, Ned. s.s. Prinses Bea trix (mailboot nieuw), ledig van Vlissingen alle om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 23 Juni. Vertrokken; Zuid- Slavisch s.s. Istok, ledig naar Panama. SCHIEDAM, 26 Juni. Vertrokken: Ned. ïhailboot Prinses Beatrix, ledig naar Vlissin gen. Brandweer- en ambulance-auto's komen na de explosies aangereden op Piccadilly Circus te Londen, temidden van de enorme menschenmenigte, welke zich steeds op Zaterdagavond daar bevindt. OVERGANG. ExcelsiorQuick. I In een bijzonder spannenden wedstrijd is het Excelsior gelukt Quick met een wicket te kloppen. Quick wordt het eerst naar de mat ge stuurd, waarbij Excelsior gehandicapt was, doordat Jack üosterholt wegens hinder van een voetblessure niet kon bowlen. Het begin was niet rooskleurig voor de Nijmegenaren. Reeds op 2 velde H. Zoetmulder het wicket van N. Smithuizen (0) 12. In de volgende over boekte hij opnieuw succes toen hij W. Fiegé (6) l.b.w. kreeg (27). De wickets bleven snel vallen en toen Jack Oosterhoit een goede vang deed op het bowlen van A. fluiterman, kon H. Burki (2) vertrekken (318). De inmiddels ingekomen R. de Vries kreeg A. Ruiterman voordat hij had gescoord l.b.w. (418). J. Faber, die als derde man was ingekomen, had zich rustig ingespeeld en had voor de bowlery weinig ontzag. F. Kensekers (11) werd vervolgens het slacht offer van de inmiddels aangezette G. Oos terhoit (537). Even kwam er nu een kleine verbetering, maar vooral Faber bleef voor de runs zorgen. N. Blok had juist de dubbele cijfers bereikt toen hij bij het runnen tijd te kort kwam (6-64). J. Hendrikx gaf zich door A. Ruiterman gebowld (7-68). J. Hethusius 0 zag zich door W. v. Kemenade gevangen op het bowlen van H. Zoetmulder (8—73) en het einde kwam in zicht toen J. Kettenis door G. Oosterhoit werd gevangen op het bowlen van H. Zoetmulder (981). Maar J- Faber was nog steeds op de mat en van C. Fiegé kreeg hij goede steun. De honderd ging op en vooral J. Faber scoorde er lus tig op los. Pas op 136 kreeg H. Zoetmulder, C. Fiegé l.b.w. J. Faber bleef met 66, waar onder 6 vieren not out. Met inbegrip van 25 extra's werd het totaal 136. Bowlingcijfers H. Zoetmulder 534, A. F.uiterman 349, G. Oosterhoit 127, A. Walbeek 0—1. Bij Excelsior had de innings een geheel ander verloop. Toen de telegraaf 11 aanwees velde C. Fiegé het wicket van A. Hoenderop (7). Excelsior speelde voorzichtig verder en toen J. Faber een goede vang deed op het bowlen van H. Burki, kon W. Schewe 17) gaan (228), J. Oosterhoit scoorde vrij snel enkele bounderies en zag zich vervolgens door J. Hendrikx op het bowlen van H. Bur ki gevangen. Hij scoorde 14 runs (3 x 4). De stand was inmiddels 3—49) A. Ruiterman viel nog in dezelfde over als slachtoffer van Burki zonder gescoord te hebben 450). Vervolgens kon het ope- nmgsbat A. v. d. Horst vertrekken, hij scoorde een geduldige 24 (5—66). R. v Lingen en G. Oosterhoit kwamen nu samen. Dit tweetal bracht een goede verbetering in de stand. Op 99 zag q. Oosterhoit met een solide 21 (lx 6 en 1 x 4) achter zijn naam zich door H. Burki gebowld. Direct hierna velde C. Fiegé het wicket van R. v. Lingen zijn bijdrage was 24 (2 x 4). De strijd had inmiddels een zeer spannend karakter gekre gen. Toen A. Walbeek (4) op 110 sneuvelde begon het er voor de thuisclub somber uit te zien (8110). F. Baker en H. Zoetmulder hadden er goed het oog in en batten rustig verder, zoodat Quick het raadzaam oordeelde te changen. N. Blok kreeg F^ Bakker <10) in zijn twee de over gevangen. Stand (9133). De span ning was z eer groot. Het Quick totaal werd tenslotte gepasseerd en op 140 werd gestopt. H. Zoetmulder bleef met een verdienstelijk 17 not out en W. v- Kemenade 2 n. o. Bowlingcijfers C. Fiegé 349 H. Burki 449, N. Blok 115, R. de Vries 017- Excelsior wint met één wicket en 4 runs. DE RADIO-CENTRALE. Programma 5. Dinsdag 27 Juni. Luxemburg 8.2.010.05 Eng. concert; Di versen 10.0510.35; Luxemburg 10.3511.05 Eng, concert; Diversen 11.0512.20; Brussel (Fr.) 12.2012.50 gram.; 12.501.20 dans- orkest; 1.301.50 öansorkest; 1.502.20 gram.; Luxemburg 2.355.50 Eng. concert; Keulen of Div. 5.506.20 concert; Reg. progr. 6.206.50 B.B.C.-orkest; Gramofoonplaten- eoncert 78 uur; Diversen 88.20; Brussel (Ned.) 8.209.05 Radio Revue; 9.2010 20 Radio Revue; Brussel (Fr.) 10.3011.15 gram Diversen 11.1512 uur. Voor de programma's 14 verwijzen wij naar onze rubriek „Uit den aether". SCHIEDAMSCHE VOETBAL COMPETITIE. Uitslagen der gespeelde wedstrijden VVR 1—DES 1 2—1, FSV 1—NIMA 1 0—5 reg., NOVI 1NFC 1 0—0, HVO 1—Kethel 1 42, Zwaluwen 1DRZ 1 uitgest., Hercules 1—Romi 1 8—1, St. Hooger 2—DWS 1 2—0, BZS 1—RSV 1 0—0, CWS 1— Burgo 1 41 NIMA 2—BZS 2 2—0; Burgo 2—DVO 2 1—2; DRZ 2Hercules 2 42, Zwaluwen 3BZS 42, Kethel 2—Zwaluwen 4 11, HVO 2 —CWS 2 1—4, NFC 2—FSV 2 3—3. Op den hoek VondellaanDirk van Was senaarstraat alhier, had gisterenmorgen een aanrijding plaats tusschen een luxe-auto, bestuurd door A. v. d. T. uit Rotterdam. Beide motorrijtuigen werden licht bescha digd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet DE RAAD BIJEEN Diverse benoemingen De wachtkamer bij den dokter komt Nieuwe klapbrug in den Polder De Vrijwillige Brand weer Als Sijmen gaat rijmen Onder presidium van burgemeester mr. J J van der Lip kwam de raad voltallig bij een. Na lezing der notulen van het verhan delde in de raadsvergadering van 31 Maart 1.1. volgde enkele ingekomen stukken w.o. de goedkeuring van Ged. Staten inzake een tijdelijk voortbestaan der O. L. school, zulks uit overweging, dat vele kinderen van deze school waarschijnlijk naar de O. L. school in Schiedam zouden gaan en het dagelijksch passeereh van den onbewaakten overweg denig gevaar oplevert. Vóór de agenda wordt aangesneden krij gen we eerst nog even enkele bedrijfswijzi- gingen in de begrooting w.o. een post uit gaven van 189 voor het incasseeren en op nemen der meters door den incasseerder A van Wijk. De voorzitter licht deze uitgave toe en zegt o.m. dat van de Wildt overbe last is met werk, zoodat een incasseerder moest worden aangesteld. De heer L. Lansbergen, R. K., vraagt, waar om hiervoor geen vakman wordt aangesteld. Spreker uit tevens zijn teleurstelling over deze aanstelling, omdat de achterstand der katholieken, die ruim 40 pet. der inwoners uitmaken, in de gemeentediensten toch al zoo groot is. De voorzitter merkt op, dat van Wijk ai vele jaren als incasseerder, zij het dan voor achterstallige kwitanties, in dienst der gemeente is. De heer van de Water, R. K., vindt dit geen overwegend bezwaar. Hij zou hiervoor sollicitanten opgeroepen willen zien. Is van Wijk destijds wel door den Raad aange steld? De heer van de Water vindt ook den eisch van v. Wijk, n.l. T/i cent per kwitantie, te hoog. De voorzitter betoogt, dat hij het College destijds een belofte gedaan heeft, dat bij een benoeming van een nieuwen functionaris in gemeentedienst, met de wen- schen der katholieken rekening zou worden gehouden. Volgens spreker betreft het hier geen nieuwe functie, daar van Wijk reeds vele jaren als zoodanig werkzaam is geweest. Het is hier de overbelasting van den bedrijfs leider, die oorzaak werd, dat van Wijk tijdelijk als incasseerder moet worden aan gesteld. Meerdere raadsleden uitten hun on tevredenheid over den bedrijfsleider. De voorzitter zal de klachten onder de aandacht van den betrokken bedrijfsleider brengen. Z.h.s. wordt de heer A. van Wijk zonder vaste aanstelling, tijdelijk met de in casso der kwitanties en het opnemen der meters belast. Uit de 61 sollicitanten naar de vacant zijn de betrekking van nacht-brugwachter aan 't Huis ter Rivier, is door B. en W. een voor dracht van 3 personen gemaakt, n.l. 1 Jac. de Vette; 2 J. C. van Oevelen; 3 Jac. Th. Lans bergen. Voor de raad tot de stemming over gaat, wordt eerst nog even besloten om de dagtaak van den brugwachter Jongste met 2 uren te verkorten, met behoud van loon en pensioen, en deze uren aan de werktijd van den nachtbrugwachter toe te voegen. De voorzitter zegt, dat ook deze benoeming tij delijk is, daar de brug in een zeer slechten toestand verkeert en binnen enkele jaren toch een nieuwe brug gebouwd zal moeten worden. Waar de tolheffing aan deze brug eveneens binnenkort zal moeten worden op geheven, zijn reeds voorloopige plannen voor den nieuw te maken brug onder het oog gezien. Tot brugwachter voor den nacht wordt be noemd J. C. van Oevelen met 4 stemmen, terwijl op Jac. de Vette 3 stemmen werden uitgebracht. Benoemd wordt als handwerk-onderwijze- res aan de O. L. school mej. Oorbeek, te Vlaardingen. Dan komt aan de orde het voorstel van B. en W. tot het bouwen van een wachtkamer achter de woning van den gemeente-genees heer. Het voorstel werd z.h.s. goedgekeurd, ter wijl de bouw zoo spogdig mogelijk zal plaats vinden. Ten aanzien van het voorstel van B. en W. om over te gaan tot vernieuwing en verbree ding van de klapbrug over de Polderwete ring, betoogde de voorzitter dat voor ver nieuwing der brug 2000 op de begrooting is gebracht, welk bedrag evenwel niet toe reikend zal zijn, daar aanvankelijk aan re paratie was gedacht, terwijl een nieuwe brug de voordeeligste oplossing zal zijn. De brug zal alsdan tijdelijk voor het verkeer worden afgesloten. Voor voetgangers zal een nood brug worden gelegd. Besloten werd de aan besteding onder plaatselijke aannemers te houden, daarbij rekening houdende met de genen die reeds eerder opdracht voor repa ratie der brug hadden gekregen, tewijl B. en W. gemachtigd werden voor het doen van uitgaven .noodzakelijk voor het maken der meerdere kosten boven de begroeting. Vastgesteld werd een nieuwe verordening op de Vrijwillige Brandweer in deze ge meente. De heer A. van der Eik zou de weg werkers nog willen belasten met het drogen der slangen, wat de voorzitter sterk ont raadde, omdat de wegwerkers toch overal al voor gebruikt worden. De wegen gaan er onder lijden. De verordening werd in art. 13 aangevuld n.1. dat bij ontslag beroep bij den Raad mogelijk is. Brandmeldingsposten zullen komen in de Polder en in Bijdorp. De verordening wordt goedgekeurd. Voorts besluit de Raad tot het verleenen van extra hulp aan werkloozen in 1939 (steunverleening B) zulks gerekend naar 't gemiddeld aantal werkloozen over de eerste 10 maanden van 1938, toen 53 werkzoeken den bij de Arbeidsbemiddeling stonden in geschreven, terwijl voor deze steunverlee- O DE Rotterdamsche politie heeft de liand kunnen leggen op een be- ruchten internationalen autodiel niet tegenstaande de vreemdeling bij zijn aanhouding in een hotel in de bin nenstad een poging waagde te ont vluchten. Hij is de 40-jarige Zwitser- sche koopman W. H. F., die heel wat op zijn kerfstok heeft. In den nacht van Woensdag op Donderdag werd bij de gebruikelijke h otel-controle, in een hotel in de binnenstad een buitenlander aangetroffen, wiens pas niet aan de gestelde eischen bleek te voldoen. Er waren name lijk verschillende bladzijden uitgescheurd. De rechercheurs, die met de controle waren belast sommeerden den vreemdeling mee te gaan naar het hoofdbureau van politie. De man toonde zich zeer gewillig, doch vroeg alleen zich behoorlijk te mogen aankleeden, hetgeen hem natuurlijk werd toegestaan, doch één der rechercheurs hield de kamer deur voor alle zekerheid op een kiertje. Toen dit aankleeden wat al te lang duurde keek de rechercheur eens om een hoekje de kamer in maar de vreemdeling was verdwenen en had door een raam de vlucht genomen. Men zag heb nog in de verte tippelen. Onmiddellijk werd een achtervolging in gesteld en het ging straat in straat uit, doch den man kon men niet te pakken krijgen Op het Oude Hoofdplein zag een der rechercheurs een fiets staan, sprong op dit rijwiel en in de Hertestraat gelukte het de politie den man in zijn kraag te grijpen. Hij werd overge bracht naar het bureau aan het Haagsche- veer. Óp de vraag van den inspecteur, waarom verschillende bladzijden waren gescheurd uit de pas, antwoordde de vreemdeling, dat lrj ninig op 25 Februari 1939 1 B. Boer in aan merking kwam. Hierna volgen nog enkele wijzigingen van de gemeentebegrooting, w.o. een subsidie vain 75 gulden voor de Burgerij wacht. De subsidie wordt goedgekeurd. De heer van Noordemnen vroeg aaniteekening tegen dit voorstel te hebben gestemd. De agenda vermeldt nog schoolgeld reclames, welke in comité-generaal behan deld worden. De voorzitter stelt echter eerst de rondvraag aan de orde. De heer J. J. van de Water, R. K., vraagt inlichtingen over den gang vam zaken, met betrekking tot het herstellen der Dorps straat. Spreker acht het gewenscht na de besprekingen in geheime zittingen, dat deze zaak in het openbaar komt, mede in ver band met de vieze reclame, welke bij de verkiezingen is gevoerd, waarbij de goede naam van het hoofd der gemeente en den Raad door het slijk zijn gesleurd. De voorzitter grijpt deze geboden gelegen heid aan om te toonen, hoe B. en W. reeds ruim een half jaar geregeld in de weer zijn om met de Provincie een regeling te tref fen om de stuk gereden weg weer hersteld te krijgen. Tal van conferenties hebben reeds plaats gehad en naar het zich laat aanzien kan zeer spoedig een oplossing worden ver wacht. De heer van Noordennen, Alg. Bel., komt op tegen de uitdrukking „vieze reclame" en heel even dreigde de rustige sfeer, die onze raadsvergadering kenmerkt door over en weer gekrakeel verstoord te worden, toen de voorzitter er met een stevigen klop op de tafel een einde aan maakte. Enkele kleinigheden vormden het slot der zitting. dooi dagelijksche behandeling met' Ir. busje* van 50 en 90 t» I I I I I bij apothekers en drogisten. JL Jü A Reel. 1141S 18 XpRACHTitPS Tlp\ .200DRA' JE IcTS Wet I tCQ<N je C\£ DAt- Even* IK: BL9P Hier ZOO ZOi_L.EN ZE TOC.H Ni ET RUNNEN ZE 2'JN VA IN N'N Kl-BN- 2-OON GEWEÊST, 1"» WEG Geloopen Dep4>ceROA\ AflN NIENANP .VER TELLEN, DAT IK- HlER. BENDEWEES' „„Ik GA PROBEEREN e^jn baantje git. DAT ik: B'J DE PAARDEK diev en me KR.GEN PA» ROUILL Aem TALfc MUWPi gl| I I II I I I I I I I I I I I I I I II I I I I I I I I l'| SCHIEDAM, 23 Juni. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 40 pet. 16 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,401,50 (niet officieel). dit had gedaan in verband met de deviesen in Duitschland en dat hij bc-vreesd was om met de politie in aanraking te komen. Hsel terecht reageerde de betrokken inspecteur op deze verantschuldiging, door te zeggen; „dan behoef je toch niet op den loop te gaan voor de Rotterdamsche politie". Allemaal zenuwen, zeide de vreemdeling. Intusschen had de politie een onderzoek ingesteld in de bagage van den vreemdeling, die bleek te zijn de 40-jarige Zwitserscne koopman W. H. F. In de koffers werden aan getroffen enkele Hollandsche autonummer platen, een Ned. Nationaliteitsbewijs, enkele buitenlandsche autopapieren, verder papie ren welke betrekking hadden op. een door den buitenlander afgesloten transactie 1 December 1938 en een kaartje met het adres en het telefoonnummer van iemand uit Ach> tienhoven-Westbroek. Volgens zijn zeggen, had de vreemdeling dit kaartje ontvangen van iemand uit Zwitserland. Het was natuurlijk evident, dat de man stond te liegen. Een verder onderzoek werd ingesteld vooreerst aan de hand van de pa pieren, die betrekking hadden op de afge sloten transactie in December 1938. Het blee t, dat F. in Amsterdam een auto had gekocht, en deze koop bleek in orde te zijn Daarop is de politie eens gaan informeeren in de ge meente Achttienhoven, naar aanleiding van het adres op een kaartje. Men belandde bij een rijwielhandelaar, die ook wel eens auto's verhuurt. Deze vertelde V/oensdagmiddag jl. te zijn opgebeld door iemand die Duitscn sprak en vroeg een auto te auren voor den geheelen dag. Heel goed had de rijwielhan delaar den vreemdeling echter niet kunnen verstaan en daar 't telefoontje uit Utrecht kwam, was hij niet op de zaak ingegaan. Het bleek, dat de Zwitser het adres van den be- wusten rijwielhandelaar had overgeschreven van een reclame, welke staat op de eerste pagina van de telefoongids van Bilthoven. De politie had echter nog een ander kaar tje gevonden van een autogarage in de bin nenstad. Ook op dat adres werd een onder zoek ingesteld. Denzelfden Woensdag was ie vreemdeling daar geweest orr een Chrevolet te huren, maar een dergelijken wagen had de garagehouder niet. De Zwitser 13 daarop naar zijn hotel gegaan, waar hij verschillends adressen van autoverhuurders uit de cou ranten heeft overgeschreven. Het was duidelijk, dat de politie te doea had met een beruchten internationalen auto dief en de Centrale Auto-opsporingsdienst werd in den arm genomen en nee signalement van den arrestant werd verspreid. Spoedig kwam vast te staan, dat in medio Maart in Den Haag en medio April jn Amsterdam auto's waren verhuurd aan iemand, wiens signalement overeenkwam met dat van den vreemdeling. De auto's waren nimmer terug gebracht. De betrokken garagehouders wer den op het hoofdbureau ontboden en nog voor dat de confrontatie had plaats gehad herkenden de Amsterdammer en de Hagenaar in de verte reeds den auto-bandiet, die ten slotte bekende de beide auto's te hebben ge huurd en via Muhlhausen ae wagens naar Parijs te hebben gebracht. De man had tel kens gereden met de nummers en papieren, van den reëelen koop in Dea Haag. De politie heeft met de aanhouding van dezen internationalen autod ef engetwijfeli een goeden slag geslagen. De vreemdeling is, zooals gezegd 40 jaren oud, en heeft in totaal elf jaren in de gevangenis in Zwitserland doorgebracht, waar hij o.m. diiemaal een straf van twee jaren heeft moeten uitzitten en dit alles voor diefstallen en verduisterin gen, maar niet zooals de arrestant zeide met betrekking tot auto's. Daar het vermoeden is gerechtvaardigd, dat de vreemdeling nog wel meer op zijn keif- stok zal hebben, wordt een onderzoek in het buitenland ingesteld. Voo-ioopig blijft de Zwitser opgesloten in het hoofdbureau van politie. Zaterdag is in de Van der Takstraat de 46-jarige G. Ouwerkerk, wonende in de Nieuwe Havensteeg, aangereden door een motorrijder. De man bekwam een linker beenbreuk en een rechter armfraetuur en is door de auto van den G. G. D. overgebracht naar het zie kenhuis aan den Coolsingel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1