vlaardingen. w MAANDAG 26 JUNI 1939 JAARVERGADERING VAN „HET ORANJE KRUIS". Problemen rond de lucht bescherming. DE KRUISVAARDERS VAN „ZUID" VOLKDANSFEEST DUYVESTEIN" OP HAVENONGEVAL. DIEFSTAL. mam Zon in lucht en hart en ziel. VEREEN. VAN NEDERLANDSCHE ARBEIDSBEURZEN. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE» HOLLAND-AMERIKA LIJN NEEMT RED STAR LINE OVER. Feest-diner bij de uitbreiding der vloot MIJ. VAN ASSURANTIE, DISCONTE RING EN BELEENING DER STAD ROTTERDAM. BELHAMELS. SPANGEN PROMOVEERT. MILITAIREN BIJ DE REVUE VAN SNIP EN SNAP. MAILVERZENDING. IJSSELMONDE. HILLEGERSBERG. COLLECTE GEWAPENDE DIENST. Naar de eerste klasse B van den K. N. S. B. HOOGER ONDERWIJS. OVERSCHIE. EINDEXAMENS GYMNASIUM. EINDEXAMENS H.B.S. EXAMEN AKTE L. O. AUTO-BOTSING. Hedenmorgen omstreeks 8 uur is op den Rijksweg bij het kruispunt Hofweg een auto, bestuurd door J. W. J. wonende te Rotter dam met groote snelheid opgebotst tegen een vrachtauto van het destructieoedrijf „Gekro bestuurd door C. J. M. v. d K. wonende 1 Rijswijk. Laatstgenoemde auto wilde cu_ SERIEWEDSTRIJDEN TRANSVAL1A. EXAMEN MIDDELBARE MEISJES SCHOLEN. aanbesteding. BERKEL EN RODENRIJS. De Koninklijke Nationale Bond vaor Red dingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis" heeft Zaterdag hier ter stede in Coomans zijn jaarvergadering ge houden, onder voorzitterschap van H. Graaf van Limburg Stirum. Aan het Jaarverslag van den secretaris Dr. van Roojen over 1938 is net volgende ontleend. Hoewel het afgeloopen jaar voor het Oranje Kruis als zoodanig niet bijzonder belangrijk was is het jaar van groote betee- kenis geweest voor de eenheid in het onder wijs in eerste hulp bij ongelukken. Deze een heid wordt in groote mate bevorderd door het verstrekken van Eenheidsdiploma's. Deze diploma's worden uitgereikt door het Centraal Bureau tot Uitreiking van het Een heidsdiploma voor E.H.B.O., dat naast het Oranje Kruis staat. Toch is de invloed van den Bond hierop van groote beteekenis door het vele materiaal, dat door ons in bruik leen wordt gegeven, door de subsidie, welke wij verleenen en den velen raad, die bij ons wordt ingewonnen. Dit is van groot belang, omdat tengevolge van het steeds dreigende oorlogsgevaar de luchtbescherming be hoefte heeft aan veel goed geschoolde Eerste Helpers. Zoo heeft het Oranje Kruis, mede kunnen voorkomen, dat men bij de luchtbescherming met onvoldoende geoefen de helpers genoegen neemt. Wanneer ooit een goede samenwerking getoond heeft nuttig te zijn, is het wel in dit opzicht. Een kleine commissie, bestaande uit een verte genwoordiger van het Ned. Roode Kruis; de Ned. Vereeniging E.H.B.O., een directeur van een G. G. en G. D. en het Oranje Kruis heeft den Inspecteur voor de Bescherming van de Bevolking tegen Luchtaanvallen geadviseerd hoe in dezen te handelen. Ook de Nederl. Vereeniging voor Luchtbescherming heeft zich veel aan ons inzicht gelegen laten lig gen, wat ook daarom mogelijk was, om dat uw secretaris reeds jaren lang deel uit maakt van het Bestuur van de Nederl. Ver eeniging. Het materiaal voor de cursussen moest weer worden uitgebreid. Nog steeds voldoen de verbanddoozen van Absorba uitstekend. In het afgeloopen jaar werden vrijwel alle verbandtrommels, die nog aanwezig waren, verkocht, zij het dan ook met een niet gering verlies. Het is eigenaardig, dat nu nog in vele gemeenten niet bekend is, dat het Oranje Kruis zich met de voorziening van de wegen niet meer bezig houdt. Het komt voor, dat wij niet alleen gevraagd worden de trommels bij te vullen, maar men vult zelfs eigenmachtig de trommels aan en zendt ons de nota ter voldoening. Zooals u wel be grijpen zult, kunnen wij hieraan niet vol doen. Wel zijn wij nog steeds bereid ons ma teriaal, dat in de verschillende plaatsen ge deponeerd werd, aan de plaatselijke veree- nigingen af te staan, mits deze voor aanvul ling zorgdragen. In de maand September hebben wij in overleg met het Roode Kruis alle bij ons aangesloten vereenigingen, welke beschik ken over Eerste Helpers tot een vergadering opgeroepen. In deze vergadering werd mede gedeeld, dat op samenwerking van de Eerste Helpers met het Roode Kruis in tijd van nood hooge prijs werd gesteld. Het Roode Kruis was in principe bereid om dezen Eerste Helpers individueel den status van Roode Kruis-man te geven om alle risico's voor deze menschen weg te nemen. Het bleek uiterst gewenscht te zijn, dat de Regeering deze risico's overneemt en dat elkeen, die voor het Roode Kruis werkt, zooveel mo gelijk tegen elk risico is verzekerd. Naar wij vernemen is de Regeering bereid hier aan geheel en al tegemoet te komen, hoe wel een dergelijk wetsontwerp nog niet is ingediend bij de Staten-Generaal. De jaarlijksche algemeene bondsvergade ring werd gehouden in het Gemeente Zie kenhuis te 's-Gravenhage. In dit verslagjaar werd de 11de druk van het Oranje Kruisboekje voorbereid. De op lage bedraagt weer 50.000 exemplaren. Het aantal leden verminderde door de op heffing van het Comité voor Dadelijk Hulp betoon der Nederl. Diaconessenhuizen. Ook 't aantal leden-begunstigers liep weer iets terug. De penningmeester bracht verslag uit over de financiën, waarna de begrooting voor 1940 werd vastgesteld. Hierna vond de bestuursverkiezing plaats. De voorzitter bracht dank aan de aftredende bestuursleden, Ir. R. A. Gorter, Ds. J. Beyer- man en Dr. P. W. L. Penris, voor hetgeen ze ten behoeve van ,.Het Oranje-Kruis" heb ben gedaan. De heeren D. Baggelaar, Dr. J. H. Tuntler en F. A. Hooftman werden bij acclamatie tot bestuursleden gekozen. Dr. Feisser hield vervolgens een inleiding over de passieve luchtbescherming, die zoo als bekend, aan de gemeenten is opgedra gen. Helaas was er niet van den aanvang af een algemeene leiding. Volgens spr. zal de regeering hier een speciale commissie moeten instellen. Vooral de kleinere ge meenten weten niet, wat ze hebben te doen. Het kostenbezwaar moet hier niet worden onderschat. Inmiddels is het de vraag, of een passieve luchtbescherming wel vol doende is. Ook in het buitenland stelt men zich deze vraag en voelt men meer voor afweer. De passieve luchtbescherming blijft altijd het karakter van fragmentarisch werk behouden en men zal hierin moeten be rusten, daar immers vooral in groote steden met voor den vijand belangrijke objecten een afdoende passieve luchtbescherming on mogelijk is. Bovendien koestert men terecht vrees voor de schuilkelders, speciaal die onder hooge gebouwen. Spanje en China hebben reeds bewezen, dat de instortingen van groote gebouwen anders plaats vinden dan men zich tot dusver heeft voorgesteld. Door de massa's instortend puin werden de toegangen naar schuilkelders dikwijls ver sperd en was het menschen dikwijls niet mogelijk, ze te verlaten. Men mag het pro bleem der schuilkelders nog wel eens ter dege onder de oogen zien. In Engeland voelt men meer voor suikerbroodvormige schuil plaatsen voor enkele personen. De resultaten hiervan zijn buitengewoon gunstig. Spr. gaf hierna een beschrijving van de geneeskun dige hulpposten te Rotterdam, die zooveel mogelijk scherfvrij zijn. Men is in de Maas stad zoo gelukkig, te kunnen beschikken over gemeentelijke badhuizen, die half in den grond gelegen zijn. zonder hooge ge bouwen boven zich. Aangezien he grootste deel der artsen te Rotterdam in geval van oorlog zou worden opgeroepen, was er gevaar, dat er geen me dici meer beschikbaar zouden zijn. Hierom is toegestaan, dat een honderdtal artsen blijft, maar die moeten zich ter beschikking van de geneeskundige hulpposten stellen. Elke post heeft er thans zes ter beschikking. Ook het verplegend personeel is georgani seerd, terwijl ook voor transporteurs ge zorgd is en de E. H. B. O. werd ingeschakeld, welke beide categorieën zooveel mogelijk geschoold worden o.a. ten aanzien van het gasmasker. Per post beschikt men over 30 E. H. B. O.'ers en transporteurs. Het is niet de bedoeling dit aantal almaar op te voeren. Dr. P. H. van Rooyen, vestigde er de aan dacht op, da de luchtbescherming overal een puzzle is, ook in Duitschland. Hier te lande vormen de schuilkelders het grootste pro bleem. Dat men in Londen niet veel voor schuilkelders voelt, ligt ten deele hierin, dat men meer hoop gesteld heeft op eva cuatie. Men beperkt er dus ook de ruimte In de ziekenhuizen. Inmiddels leert de er varing, dat de practijk der luchtbescherming heel wat van de theorie verschilt. Ook dit is o.a. in Barcelona gebleken, waar na 18 maanden een heel ander systeem van eerste hulp werd georganiseerd. In Engeland, met name Londen, is men eveneens op veel te ruggekomen en hier profiteeren we van de daar opgedane ervaringen. De eerste helper krijgt een belangrijke taak en wordt o.a. be last met het toedienen van injecties ter plaatse tegen shocks etc. Voorloopig zal men hier door de le helpers geen bloedtransfusie laten toedienen, zooals in Barcelona, dat overigens ten aanzien van de luchtbescherming heel leerzaam is ge weest. Ofschoon de bescherming tegen vlie geraanvallen heel moeilijk is, mogen we toch niet bij de pakken blijven neerzitten. Er kan heel wat goeds worden gedaan. Spr. merkte op, dat de spoedcursussen voor E. H. B. O. beter beperkt kunnen worden. Het verdient ook eerder aanbeveling, een algemeen plan te ontwerpen. Liever een minder goed plan, dat overal wordt toege past, dan versnippering. Daarom is centrale leiding dringend noodig. We gaan hier dood, aldus Dr. van Roojen, aan gebrek aan dis cipline. Eenheid is een eerste noodzaak. Er was een korte gedachtenwisseling, waarbij de sprekers hun opmerkingen na der toelichten. Hierna werd de vergadering gesloten. De deelnemers hadden des morgens een boottocht door de havens gemaakt en ver der o.a. de schuilkelders van den Rotter- damschen Lloyd bezocht, alsmede een eerste hulppost. Begunstigd door fraai weer en onder vrij veel belangstelling, hebben de Kruisvaar ders van Rotterdam-Zuid gistermiddag een buurttornier gehouden op de terreinen van de eerwaarde paters Capucijnen op Charlois. In totaal hebben vier cohorten aan dit tor nier deelgenomen, n.l. van de parochies van de H. Theresia, H. Kruisvinding, O. L. Vr. v. Lourdes en St Michaël Om half 3 trokken deze cohorten met slaande trom en vliegende vaandels naar de kerk van den H. Aartsengel Michaël op den Dorpsweg, waar een kort Lof werd ge celebreerd door den buurtdirecteur, kapelaan C. Hupperetz. Direct na het Lof werd het tornierveld be volkt met ouders van de Kruisvaarders en andere belangstellenden. Ook de eerwaarde paters Capucijnen kwamen een kijkje nemen naar het spel van de groen-gekielde jongens, die zich intusschen voor de kerk van de pa ters hadden opgesteld om straks met roffe lende trommen en getooid met tientallen vlaggen het veld op te marcheeren. Hetgeen dan ook op uitstekende wijze geschiedde. Naar Kruisvaarders gewoonte wérd ook nu begonnen met het gebed en het opzeggen van de Kruisvaartwet, gevolgd door het hijschen van de nationale- en de Kruisvaart- vlag. Hierna volgden de eigenlijke demonstra ties door de cohorten. Bij het seinen met de vlag gaven verschillende ploegen blijk dit volkomen onder de knie te hebben, zoowel wat het verzenden als het ontvangen van berichten betreft. Een alleraardigst nummer was het Romein- sche wagenrènnen: 3 jongens fungeerden als paarden, 2 als wagen, terwijl nummer zes als een Ben Hur op den levenden wagen stond. Het spreekt haast vanzelf dat dit evenmin zachtzinnig geschiedde als ten tijde van het Romeinsche „brood-en-spelenvolk". Het beste nummer van het programma von den wij nog het „vrij acteeren". Hierbij ga ven de verschillende groepen van jongens, de eene misschien wat meer dan de andere, blijk, over een echte jongensfantasie te be schikken. Binnen vijf minuten moesten de vier deelnemende ploegen, ieder een kort tooneelstuk ensceneeren, waarvan hun een titel werd opgegeven. Het zou natuurlijk on doenlijk zijn om op deze plaats vier tooneel- stukken tegelijk te gaan bespreken. Alleen zullen we de titels noemen: „De familie gaat een dagje uit", „Een kinderroof in den nacht", „Wilde dieren beleggen een men- schenroof", en „Het vangen van den Rotter- damschen potvisch". Het hoeft geen betoog, dat de jongens de opgegeven titels zorgvul dig hebben uitgebuit en tot drama verwerkt. Na afloop van de diverse wedstrijden bleek, dat het cohort van de parochie van de H. Theresia, de meeste punten had behaald, en in aanmerking kwam voor den eersten prijs. Al met al een geslaagde middag. Alleen zou het aanbeveling verdienen een volgenden keer het programma in een eenigszins vlug ger tempo te doen geschieden. De 27-jarige matroos Runjan Ali X To- herubbis is gisteren aan boord van het in de Lekhaven liggende s.s. „Cheshire" van een tiap gevallen. De man bekwam een her senschudding en verschillende verwondin gen aan het hoofd en is per auto van den G. G. D. vervoerd naar het Havenzieken huis. Ten nadeeie van W. L. is uit een werk plaats in de Isaac Hubertstraat een porte- monnaie gestolen met 32 gulden. Worm*. raar* In de wei, daar liep een koe, „Boe, woe", zei die koe, en ze smulde van het gras, of het pruimepudding was Dat zongen wel en niet Graalmeisjes van boven de 18 gistermiddag bij het „Volks dansfeest op „Duyvestein". Als de tekstdich ter nog even met de voleinding van zijn lied gewacht had tot dezen blijden, fleurigen Junimiddag, waarop ruim 150 katholieke meisjes haar levensvreugde uitjubelden „in de wei", zou hij vermoedelijk niet met vier coupletten hebben volstaan. Hij zou gewaagd hebben van een feest met zon in lucht en hart en ziel. Echt prettig moet het zijn zóó gemeen schapsgeest te kweeken, wat o.m. het doel was van dezen middag, gelijk de „stadslei- ding" van de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal" bij aanvang uiteenzette. Die „Graal" heeft er toch maar slag van. Van de ruim 150 aanwezige meisjes waren er misschien 30 of 40, die de uit te voeren volkskansen kenden, doch ziet: een korte uitleg, een aanmoedigend woord, en er werd gedanst als of ieder bij intuitie voelde hoe het moest, 't Bleef echt in de mode van dezen tijd, want bij de namen der dansen was het Engelsch niet van de lucht wat zou u denken van: Pleasures of the town?! maar dit was slechts een vernisje voor den schijn. De dansen waren eigen compositie en dus oer-Hollandsch, o zoo! Moegedanst, hurkten de meisjes neer in t gras van de wei, om community singing te plegen. En wie de melodietjes niet kende mocht toch meezingen. Nou, op zoo'n stel sopranen zou de meest koninklijk erkende zangvereeniging jaloersch kunnen zijn. Een fijne middag, die daar zijn we zeker van om herhaling vraagt. De vereeniging van Nederlandsche Ar beidsbeurzen zal haar jaarvergadering hou den op 27 en 28 Juni a.s. te Rotterdam. Op deze vergadering zullen o.m. in be handeling komen prae-adviezen over het vraagstuk: Is het, ten einde de arbeidsbemiddeling zoo doeltreffend mogelijk te doen zijn, wen- schelijk in hare organisatie wijziging te bren gen? Zoo ja, welke maatregelen moeten daar toe gewenscht worden geacht? De prae-adviezen zullen worden uitge bracht door de heeren jhr. P. E. van der Maesen de Sombreff, directeur der gemeen telijke- en districtsarbeidsbeurs te Nijmegen, J. B. J. Ratté, wethouder der gemeente Rot terdam, en Anth. Folmer te 's-Gravenhage. De bekende sigarenwinkel van den Nederlander Van Raalte aan het Piccadilly Circus te Londen iverd bij de bomaanslagen van Zaterdagavond aan den voor gevel ernstig beschadigd. WEEKAGENDA. Maandag 26 Junihalf 9 vergadering voor de dames van de turnclub „Spirit" in het cirkellokaal Zwederstraat 20. Dinsdag 27 Juni„Aantreden" voor de ge- uniformde leidsters om 8 uur op het Stations plein. (Dus niet zooals oorspronkelijk afge sproken was om half 8). Donderdag 29 JuniFeest van Petrus en Paulus. Algemeene gebedsdag voor de inten tie van onzen bisschop „de bloei van de Katholieke Actie". Om 12 uur bidden we allen het „Sub tuum praesidium" voor deze intentie. Om elkaar eraan te herinneren dra gen we dezen dag het vreugdelint „Laetare". Volksdansfeest: Mocht, onverhoopt, het weer niet goed zijn, dan gaat het volksians- feest toch door, maar dan in een zaal. WandeltochtOp Zondag 9 Juli zal de „Zomertocht" gehouden worden, voor dames 25 K.M., voor heeren 30 K.M. Opgaven wor den voor Zondag 2 Juli ingewacht, Lumeij straat 16 A. Onze D-corres,pondent schrijft .ons: Vrijdagavond heeft de Holiand-Amerika l43n aan boord van het ss. „Penland" een groot ban- Beet gegeven ter viering van de overname der Red Star Line. Er waren met minder dan 300 gasten, o.w. de heeren F. Bouman en W. üe Monchy, directeuren der Holiand-Amerika .njn, de heer Ruys, consul-generaal der Nederlanden, vertegenwoordigers van het gemeentebestuur en al wat naam heeft op het gebied van handel en scheepvaart te Antwerpen. Aan het einde van het diner, hield de heer Bonman een rede, waarin hij wees op de .al rijke banden, welke de Holiand-Amerika Lijn en de haven van Antwerpen sedert tal van ja- Spreker verklaarde verder, dat het noodza kelijk was, dat de Red Star Line, in andere handen overging en het compromis, hetwelk ■thans tot stand is gekomen, nog met zoo slecht was. Integendeel, vooral wanneer men in aan merking neemt, dat alles in het werk zal wor den gesteld opdat de Nederlandsch—Belgische samenwerking in de overname door de Holiand- Amerika Lijn een buitengewoon voordeel zal opleveren voor België en voor Nederland. De rede van den heer Bouman werd langüu- n'be°eheei-UCSasse, schepene der stad Antwer pen en hoofdagent van den dienst Red Star Line van de Holiand-Amerika Lijn, kwam daar op aan het woord om op de eerste plaats de geschiedenis der Red Star Line te schetsen. Daarop vervolgde hij: Thans zien wij de een heden dezer maatschappij onder de vlag van een zuster-natie, de Nederlandsche vlag, en on der de directie van een scheepvaartlijn, die de Atlantische vaart volkomen kent.. Ik ben er zeker van dat al degenen, die de toekomst van de haven van Antwerpen een coed hart toedragen, zich verheugd hebben over deze wijziging, welke het heelt mogelijk ge maakt. dat de oude, zoo populaire dienst der R S. L.. op New-York behouden bleef. Daarmee zijn tevens de belangen van verla ders van België gewaarborgd. Bovendien moet fk" evens w«zen op de geluktoge houdingder monsteren. (Langdurige j,+ Ik moet er verder aan toevoegen, dat van nu af reeds maatregelen genomen zijn, dat de wekelijksche dienst op Amerika zal verbeterd worden, door de „Volendam en de „Veendam bii den dienst der R. S. L. m te lasschen. Ten slotte deelde de heer Sasse nog mede, dat de Holiand-Amerika Lijn het plan in studie heeft, twee nieuwe, moderne schepen aan ae Red Ster Line toe te voegen, opdat deze ïijn weer haar vroegre plaats ip de Transatlantische vaart zou kunnen innemen. Verscheidene redenaars kwamen daarop o.e Holiand-Amerika Lijn gelukwenschen met naar nieuwe onderneming en het feest eindigde in 'n ware Nederlandsch-Belgische verbroedering. Aan het verslag over 1938 der N.V. Mij. van Assurantie, Discontering en Beleening der Stad Rotterdam, anno 1720, ontleenen wij het volgende: Brandverzekering: Hoewel enkele zware bran den hun invloed op de uitkomst hebben uitge oefend, mogen wij over het resultaat niet on- Transportverzekering: Vergeleken bij het vo rige jaar laat deze afdeeling betere eindcijfers zien. De verzekering tegen molest bracht eeruge levendigheid en spanning in dagen van politie ke onrust. In de binnenvaart-cascoteekenmg_ kwam eenige verbetering, doch voorzichtigheid blijft hier extra geboden. De premien voor üe gewone casco-verzekering zijn vrijwel over üe gansche lijn verhoogd maar nog nauwelijks op een peil gebracht, hetwelk voldoende rernune- ratief is, Va n a - v erzek er i n gDe automobielteekening blijft een zorgenkind. Nog steeds blijkt hier en daar een honger naar zaken, welke de nood zakelijke verbetering tegenhoudt. De uitkom sten voor de andere branches zijn met onbe- ^^ar^onze overtuiging zijn de verschillende bedrijfs-reserves behoorlijk ruim berekend. Wij stellen wederom voor uit de winst een bedrag van 5000 naar de reserve voor diverse belangen over te brengen en op den panden rekening 8000 af te schrijven, alsmede even als verleden jaar te bes-luiten tot uitkeermg van een dividend van 7 put. over het op de aan- deelen verplicht gestorte bedrag, IK levens 7';'' en Western- Op nieuwe rekening kan dan een bedrag van «a. 1/ 10.504 worden overgeschreven. De politie heeft een zestal jongens aange houden, waarvan de oudste 9 en de jongste vijf jaren telde. Zij hadden er een „spelle tje" van gemaakt om van fietsen, welke de eigenaars een oogenblikje tegen een pui hadden gezet, de ventiele n los te draaien, zoodat de banden leeg liepen. Bij een der fietsers was deze bedenkelijke aardigheid driemaal achter elkaar uitgehaald, zoodat de eigenaar meer tijd met pompen versoeel- de, dan hij door de snelheid van zijn fiets won. Vrijdagavond waren de militairen van Waalhaven de gasten van de Directie van het Grand Theatre. Onder de aanwezigen bemerkten wij o.a. den commandant van het vliegpark Waal haven, de majoor-vlieger Steup. Comman danten van het detachement Luchtstrijd krachten en Infanterie en den heer Tolk, havenmeester K.L.M. De jongens hebben weer eens heerlijk ge noten '-an de kostelijke grappen van Snip en snap en een homerisch gebrul steeg' op toen Snip en Snap door de zaal holden. Een der soldaten heeft na afloop der voorstelling vanaf het tooneel de heeren Wil ly Walden en Piet Muyselaar toegesproken en hen uit naam van alle jongens hartelijk bedankt voor den genotvollen avond, dien zij hun bereid hadden, terwijl spreker beiden enkele doozen sigaretten aanbood, die de soldaten van hun zakcenten hadden betaald. Eerstvolgende verzendingen en laatste bus lichtingen resp. laatste aanbieding aangeteeken- de stukken aan het hoofdpostkantoor te Rot terdam. Ned. Indië: 29 Juni mail s. Dempo v. Mar seille gew. st. 14.00. agt: st. 12.00; 30 Juni zeepost s. Brastagi v. Rotterdam gew. st. 11,00. 29 Juni aft. st. 12.00; 27 en 29 Juni en 1 Juli luchtpost via AmsterdamBandoeng gew. st. 1.30, agt. st. vor. dag 20.00. VERLICHTING. Het Electriciteitsbedrijf zal er toe over gaan de straatverlichting aan te brengen in de Korenmolenstraat op „het Zomerland". GESLAAGD Aan het gymnasium St Angela te Venray slaagde mej. H. Dussenbroek voor eind examen gymnasium B. 49 54 Dr. C. Moerman; 8 18 D. de Jong; 9. A. van Brandwijk; 11 46 C. Kolenberg en Houwelingen; 12 en le overduif A. J. Lod der; 42 C. Letterie; 15 16 23 34 J. Mul; 20 29 J. Harloff; 22 50 55 Gebr. van Brand wijk; 24. A. Poot; 25 36 M. J. Heinsius; 27 32 37' 47 H. Snoek; 30 F. van Oosten; 31 53 Gebr. v. d. Meyden; 33 41 44 48 Gebr. Hein sius; 35 40 P. G. van Galen; 38 H. Barg; 39 43 D. Steensel; 45 J. G. Sey; 51 B. Simon; 52. J. C. Muller. Aankomst le duif 9 uur 22 min. 32 sec. Aankomst laatste duif 9 uur 55 min. 39 sec. EXAMEN HANDELSINSTITUUT. Bij het alhier door de Nationale Vereen, van Leeraren in de Stenografie „Groote en het Machineschrijven gehouden examen slaagden de navolgende leerlingen van het Handelsinstituut, alhier. Steno-typist: de dames H. van Geest (met lof) en B. Lucassen, beiden alhier; Kantoorstenograaf Ned. 130: mej. J. A. de Vette, alhier. Tvpist: mej. J. v. d. Heul en de heeren L. Coenradie (met lof) en G. Hitzeman (met lof) allen alhier. Kantoorstenograaf Duitsch 100 lettergr.: de dames T. Struys, G. J. M. Eibers, M. A. den Hond; W. Smith; N. Bezemer, allen alhier; M. A.' Pouwer, Schipluidéh en de heer J. Er- kelens, alhier. Bij de laatst gehouden examens voor het Middenstandsdiploma Alg. Handelskennis slaagden nog de heeren A. Bos en H. Moer kerken, beiden alhier. POSTDUIVENVEKEENINGING „DE LUCHTBODE". De postduivenvereeniging „De Luchtbode" hield een wedvlucht van St. Denis. Afstand 370 K.M. In concours stonden 101 duiven, welke te 9 u. 30 min. werden gelost. De uit slag is als volgt: 1 2 4 9 11 16 19 P. van Dorp; 3 24 J. Vlielander; 5 J. v. d. Zande: 6 7 M. v. d. Caay; 8 C. Verweij; 10 G. Scheffer; 12 14 I. van Keulen: 13 J. Jekel; 15 22 J. van Ever- dingen 17 20 M. Poot; 18 23 K. van Keulen; 21. L. Poldervaart; 25 J. de Ligt; Aankomst le duif 3 u. 22 min. 42 sec.; Aankomst 25e duif 4 uur 8 min 52 sec. NEDERLAAGSERIE „DE HOLLANDIAAN". Voor de nederlaag-serie speelde „De Hol- landiaan" I tegen D. H. C. I uit Delft. De uit slag wérd een gelijk spel 11. De netto-opbrengst van de collecte voor den gewapenden dienst bedraagt 28.94 tegen vorig jaar 27.25. VERJAARDAG PRINS BERNHARD. De Chr. Oranjevereeniging heeft ter ge legenheid van den verjaardag van Prins Bernhard op Donderdag a.s. een programma samengesteld, dat een mooien avond belooft. Op het gemeentelijk feestterrein aan den Broekweg zal de Harmonievereeniging „H. V. O.", directeur P. J. Oomes, een concert geven. Verder verleenen medewerking het Kinderkoor „Jong Leven", onder leiding van mevr. Kath. VerhoeffTorn, met speellied- jes lintenspel, boerendans, een en ander ge- costumeerd. Tot slot groot schitterend vuur werk met 53 afdeelingen. VOETBAL. Sunlight speelde voor haar nederlaagserie tegen de Feijenoord-veteranen en verloor met 6—1. Ruststand 3—0. BURGERLIJKE STAND VLAARDINGER— AMBACHT. Geboren: Joannes An.toni us Wimtbrord. zoon van B. M. Wensing en M. J. L. Schmtèfl, lianalaan 93. „SIMAVI". Woensdag 28 Juni a.s. zal alhier een speld jesdag worden gehouden ten bate van „Si- mavi", n.l. „Steun in medische aangelegen heden voor inheemschen". Het doel is dus medische hulp te verleenen aan de inlandsche bevolking in onze overzeë- sche gewesten. GESLAAGD. In Coomans te Rotterdam werd Zondag de laatste wedstrijd van deze competitie gespeeld, n.l. tusschen Spangen en Hilversum. De opstelling en uitsjag waren hier: Spangen—Hilversum. J. Koedood—dr. L. Lande 1—0 Chr. VlagsmaG. Smit 1 0 W. Overgaauw—P. de Ruiter te J. Hoctgendorn—P. L. Kuperus 0—1 P. Lam—J. Both 0—J- J. Bollerman—G. Looper 1—0 A de Bruijn—Th. de Kruiff 1—0 P. Bollerman—C. de Boer 1—0 M. Spijkers—A. M. Hazevoet 1—0 C. Luyendij'kJ. H. W. v. Helden Te Delft slaagden voor het propaedeutisch examen voor electro-techisch ingenieur de heeren J. H. Engelsman, A. E. Jager, J. A. van Toorn, te Rotterdam; voor idem natuur kunde de heeren D. J. Hofsommer, D. Kleis, H. Montague en C. v. d. Poel te Rotterdam. Aan de school v. h. genootschap Mathesis scientiarum genitrix slaagden Zaterdag te Leiden de volgende Rotterdammers voor de afd. A Werktuigbouwkunde en electro- techniek A. D. Langeveld en F. v. d. Water ROTTERDAM, 26 Juni. Aan de Nederlandsche handelshoogeschool zijn geslaagd voor het can- didaatsexamen in de economische wetenschap pen de heeren J. G. Nieuwenhuis en F. J- Roe lof s Heijermans. 1—0 Totaal 7%2Vz Spangen speelde aan de oneven borden met wit. Door deze fraaie overwinning promoveert Spangen naar de eerste klasse B., ten koste van H. S. G.. De eindstand luidt: gesp. gew. gel verl. pnt. bordpnt. H. Chr. S. V. 3 2 1 4 19 —11' Spangen 3 1 1 1 3 15% 14,4 H S. G3 1 1 1 3 14 Hilversum .3 1 2 2 ROTTERDAM, 24 Juni. (Rott. Lyceum afd. gymnasium) Geslaagd voor diploma A: dames J. E. Greep en M. E. Westerveld. Verlengd exa men 1. Geslaagd voor diploma B. mej. .N. Boorsiha en de heeren A Hart, E C van Lissa Nessel, D. G. Postma. Verlengd examen 1. ROTTERDAM, 24 Juni. (RK. Lyceum voor Meisjes, afd. A), Gesl. de dames: A. Baetens te HiUegerstoerg; F. Boes en E. Piepers te Den Haag: B. Maas te Overschie; R. ten Bosch, M. Houniet, C. Leyendekkers, T. Ponsioen, St. Sturkenboom, W. v. d. Ven en J. Verkade, al len te Rotterdam. Afgewezen geen. ROTTERDAM, 24 Juni. (Gem. Kweekschool voor Onderwijzers(essen). Geëxamineerd 6 car\- didaten. Geslaagd de heeren J. Schippers, J- a. Roskam, A. P. Beesten, E. M. H. Jansen en n. Lans er. Hofweg inrijden en werd bij die manoeuvre aan de achterzijde geraakt. bpscha- Beide auto's werden zeer zwaar bes a digd, terwijl de bestuurder van de aan u de auto ernstige snijwonden opliep- Verzekering dekt de schade. BOTSING TUSSCHEN AUTO M°TOR, Gistermorgen omstreeks l1 U"U is een motorrijder B. wonende te 's Gravemh,age, op den Rotterdamschen Rijweg tfS een au-° van den heer v. d. B. aangereden, die aldaar zijn auto de inrij voor zijnj\uis ^Vll,de in rijden. Het motorrijwiel w totaal ver nield en de berijder kreeg ernstige verwon dingen aan hoofd, ar'nen en beenen. Ten huize van dokter Roest Crollius werd hem de eerste hulp verleend, waarna hij naar zijn woning werd vervoer —13 11%—18% De uitslagen van gisteren luiden: 3e afd. halve eindstrijd: Overmaas 4 Soag uitgesteld. 2e afd. om den 3en en 4en prijs: DHZ 2—Bloemhof 0—2. Eindstrijd ve teranen: Musschen—Transvalia 53. ROTTERDAM, 24 Juni. (H. B. S. voor Meis jes, afd. Middelb. Meisjesschool). Geex. 32 can- didaten. Geslaagd A. J. M. Beekmeijer, A, L. Brussaard, A. S. van Camp, M. L. Eindhoven, C, M. Goddard, J. Hendriks, C. M. Hummel, j. T Peute, C. Römer, M. E. Rotteveel, H. M. C. van de Stadt, W. de Ven, J. C. M. van Zadel- hoff J. H. Ziekman, M. J. Beenen, D. A. H. Bödeker S S. van der Broek, T. van der Hem, E J Hermans, J. H. de Hoog, P. J. Jansen, G. M Kapsenberg, A. Meijer, H. Molenaar, D. J. la Rivière, C. C. Roeters van Lennep, J. van Rossen, M. Roodzant, H. G. Rijken, L. P. Schvoe- der, M. Verbrugge en C. E. Wefers Bettink. Afgewezen geen. DE DOORBRAAK NAAR HET WESTEN. Op Vrijdag 30 Juni a.s., des namiddags te half drie, zal in het Stadhuis door B. en W. worden aanbesteed het sloopen van panden aan de Gedempte Biersloot en de 6e en 7e Bierslootsteeg, alhier, alles noodig voor de nieuwe doorbraak. POSTDUIVENVEREENIGING „DE ADELAAR". De postduivenvereeniging „De Adelaar" hield een wedvlucht vanuit Beaune, afstand 548 K.M. In concours stonden 173 duiven, die om 6 u. 10 min. met Z. W. wind in vrijheid werden gesteld. De aankomst was als volgt: 1 5 12 25 48 50 5,6 58 H. Priem; 2 24 30 33 34 44 A. Vink; 3 4' 17 38 49 A. v. d. Berg; 6 28 35 43 L. Priem; 7. C. Prille; 8 16 46 Jos. Lucieer; 9 11 37 C. Stolk; 10 15 32 A. de Rui ter; 13 20 27 52 J. Rijnaard; 14 41 42 47 W. van Loon; 18 19 55 Gebr. van Toor; 21 53 54 P. van Roon; 22 57 C. van Aken; 23 P. van Gijn; 26 36 45 H. Moerman; 29 W. Bakker; 31. K. de Ligt 39 40 H. Janse; 51. L. Moerman. Aan komst le duif 1 uur 22 min. 14 sec.; Aankomst 58e duif 2 uur 14 min. 41 sec. „KEER WEER". De postduivenvereeniging "^®erT. Y^ee^" hield een wedvlucht, afstand 286 K.M. In concours stonden 218 vogels, die om 6 uui werden gelost. De aankomst was als volgt. 1 3 5 9 26 E. Zijdenbos; 2 14 17 28 A, Stigter 4, A, Sonneveld en Co.; 6 A. van Es; 7 10 21 Mej. Chra. v- d. Tempel, alhier slaagde te Rotterdam voor onderwijzeres. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde de heer J. van Wijk, alhier, voor scheikundig ingenieur. BENOEMD. •pot leidster van het kinderkoor der Chr. Oratoriumvereeniging te Schiedam is be noemd mevr. Alida de VinkVerschoor, zangleerares te Vlaard.-Ambaeht. WANDELSPORT, De Wandelsportvereeniging „Flardinga" is voornemens op Zaterdagmiddag 22 Juli a.s. Schooljeugdwandeltochten te organiseeren over afstanden van 18 en 25 K.M. Ook jeugd- vereenigingen mogen daaraan deelnemen. Nadere bijzonderheden zullen aan alle scho len hier ter stede en omstreken worden ver zonden. Verdere inlichtingen verstrekt gaar ne het secretariaat 2e Maasboschstraat 3. De in Schiedam onlangs gehouden school- jeugdwandeltocht had een groot succes. Er liepen toen 1800 schoolkinderen mede. Door de Vereen. Patrimonium's Woningen is aanbesteed het verbouwen van een blok woningen aan den Spoorsingel e.a. Ingeko men waren 18 biljetten: J. v. d. Zwan 14.142 p. Onderdelinden 14.061; Vermeer 13.896; Maarleveld 13.875; J. P. v. d. Linden en Zn. 13.785; P. Drop 13.640; Joh. Blok 13.595; Fa. Spuybroek 13.565; P. Bakhuizen 13.500 A. Booy 13.425; A. Baauw 13.326; A. van Santen 13.200; J. Nieuwstraten 13.150; K. v. d. Velden 13.090; Joh. Kornaat 13.065; v. d. Wal en Woudenberg 12.970; L. Maat en Zn. 12.279; K. v. d. Lugt 12.233 en met voorwaarden 11.678. De begrooting was 14.289. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente is ter openbare vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 27 Juni a.s. nam. half 7. Op de agenda komt o.m. voor: Verzoek van het R. K. Schoolbestuur om een bedrag beschikbaar te stellen ingevolge art. 72 der L. O.-wet. In verband met vorige verzoeken van het R. K. en N. H. Schoolbestuur stellen B. en W. voor de geldleening van 4000 te ver- hoogen tot 4200. Opnieuw ingediend verzoek van het Ger. Schoolbestuur om tot stichting van een bij zondere lagere school de benoodigde gelden te verstrekken. Voorstel van B. en W. tot het bekomen van een bijdrage in de kosten van extra hulp aan werkloozen over 1939. Verzoek van J. M. de Moen om eervol ontslag als waarnemend Ontvanger, waarn. secretaris en ambtenaar van den Burgerlijke Stand. Voorstel van B. en W. tot toekenning be looning voor tijdelijke hulp ter secretarie. Voorstel van' B. en W. tot vaststelling sa laris voor te benoemen eerste ambtenaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2