St. Willibrord en de cultuur. maassluis. HILLEGERSBERG. IJSSELMONDE. Frans Langevelcl. DINSDAG 27 JUNI 1939 KEES VAN DONGEN, BEIAARDBESPELING. 25 JAAR VINCENTIAAN. Belangstelling voor de unieke Utrechtsche tentoonstelling stijgt voortdurend. ZILVEREN JUBILÉ. INBRAAK BIJ P. EN C. BURGERLIJKE STAND. NIEUWE AF^AANSCHE handelsvennootschap. X - - ■'■'"'Winst ƒ33.560 (170.571). De kunstschatten van Kloostergang. den R1JWIELDIEF gepakt. JUBILEA R. E. T. RUIM een week is de prachtige expositie van vroeg-middel- eeuwsche kunst in den Utrechtschen Kloostergang geopend geweest en in de eerste week hebben reeds 1700 bezoe kers een rondgang langs deze unieke verzameling gemaakt. Onder dit getal werden niet degenen meegeteld, die voorzien zijn van doorloopende toe gangsbewijzen en uit hoofde van studie of reportage herhaaldelijk de tentoon.- stelling bezoeken. DIEFSTAL. GEVONDEN VOORWERPEN Bekend vooral om zijn pinsterdamsche stadsgezichten. EEN RUBENS ONTDEKT. EINDEXAMENS H.B.S. EXAMENS AKTE L. O. HOEK VAN HOLLAND. brandweer. Expositie bij Gebr. Koch in Rotterdam. I Bij Gebr. Koch in Rotterdam is Zaterdag middag door wethouder J. B. Ratté eene ten toonstelling geopend van werken van Kees van Dongen. Amsterdam en Den Haag zagen al eerder deze collectie, bestaande uit 21 grootere en kleinere doeken met een geza- menlijken verkoopsprijs van ruim 50 000 gul den. Wethouder Ratté motiveerde zijn verschij ning als vertegenwoordiger der gemeente in den Kunsthandel door te wijzen op het nut, dat de handel den levenden kunstenaars een dienst bewijst door exposites als deze. Overi gens achtte hij het ook uit algemeen oogpunt van belang meer kennis te nemen van de Fransche kunst, omdat deze laat zien, wat de vrije kunstenaar weet te scheppen, Kees van Dongen, de zijn stad ontrouw geworden- Rot terdammer, bood volgens hem, daartoe een goede - gelegenheid. Het programma voor de beiaardbespe* ling op den Stadhuistoren op Woensdag 28 Juni a.s., des avonds van 910 uur door den stadsbeiaardier Fed. Timmermans luidt als volgt: 1. Toccata et fuga, Staf Nees; 2a.) Spotlied op den Graaf de Bossu, b.) Ick ging lest- mael uyt jaegen, Valerius-liederen; 3. l'Angliose (Rondeau), J. H. Fiocco; 4a.) In den regen, J. P. J. Wierts, b.) Bij en blom, Ph. Loots, c.) Zonnetje, C. van Rennes; 5. Sonatine no. 3, L Pleyel; (Allegro-Adagio- Rondo), 6a.) Dansliedje, Jos. Reekers, b.) De orgelman, c.) Slapedoe, A. Fagel; 7. Im provisatie, Ferd. Timmermans. Op Donderdag 29 Juni hoopt de heer P. J. Simonis den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar als lid der St. Vincentiusveree- niging werd ingeschreven. Gedurende al die jaren is de -jubilaris ver bonden geweest aan de conferentie H. Anto- nius (Boschje) Op dien dag zal om 8 uur ter zijner intentie een plechtige H. Mis uit dankbaarheid worden opgedragen, waarna huldiging van den jubilaris aan de pastorie. Zaterdag 1 Juli a.s. herdenkt de heef C. de Boer, technisch ambtenaar bij den Gem. Technischen dienst zijn zilveren jubileum. De jubilaris is op dien dag tevens 25 jaar gehuwd, MEER DAN GOUD. EEN HALVE EEUW EIFFELTOREN. Ter gelegenheid van den vijftigsten verjaardag van den Eiffeltoren te, Parijs werd op de eerste verdieping van den feistelijk versierden toren een groot vuurwerk afgestoken. Den 2den Juli a.s. hopeft.-f^jieer en mev'. M. L. van Beijner^-Sjjf^manden dag te Per- denken. jftgaFóp zij 55 jaar geleden in het nu- WeliiL traden. VERKEERSONGEVAL. Gisteren is bij de kruising Willem Buite- wechstraat Pieter de Hooghweg een auto, be stuurd door den 53-jarige F. A. Winter, wo nende Mathenesserlaan in aanrijding geko men met den 39-jarigen motorrijder W. C. Smit uit de Jan Kruijffstraat. Met een gebro ken linker knieschijf is de motorrijder over gebracht naar het ziekenhuis aan den Cool- singel. Door middel van inklimming heeft men zich toegang verschaft in het pand van de firma Peek Cloppenburg aan de Berkel- schelaan. Het kantoor werd doorzocht, alle lessenaars werden opengebroken, doch geld werd niet gevonden. Slechts enkele nieuwe kleedingstukken worden vermist. Aangiften van 24 Juni 1939. BEVALLEN: J. -C. Saré geb. Schuit z. A. S. J. Roozenbeek geb. van Vianen d. C. H. Fischer geb. Paardekooper z. C H. van Driel geb. Janssen d. G. van Wijgerden geb. Bok. d. B. G. Lagrand geb. van de Wal d. M. H. Nome geb. Kramers z. J. Moonen geb. Brurn- melink z. M C. P. Damsteeg geb. van der Sluijs d. J. A. C. Bettinger geb. Lupgens d. B Otterspeer geb. Steinvoort z. A. Blokker geb. de Jong z. G. Verhagen geb. Schnitzler 7 OVERLEDEN: J. Olree wede. van H. H. Bour- gonje 74 j. L. v. Baren m. van M. Kuik 77 j. S. J. v. Itersen vr. van F. Conijn 73 j. W. v. Hal wed. v. P. Cauwenberg 81 j. T. Pon wedet. v. C. A. Hollanders 74 j. A. v. Gent wedr. v. H. A. de Graaf SO j. - A. P. Verboom m. van G. C. Remkes 46 j. C A. Boerendonk Z'voortarkls levenloos aangegeven: M. C. Boeren donk geb. Servaas z. Aangiften van 26 Juni 1939. BEVALLEN: E. Arbman geb. Kuijpers _z. G. A. M. Stuivers geb. de Roos z. J Stuif zand geb. van Schijndel z. J. P. Z. Kuhnen geb. Labeij d. C. E. M. Vogels geb. Knaapen d. S. van Buren geb. van der Sluis d. -- J. J. de Ru(jter geb. Vos d. J. N. Dries geb Bruggeman z. G J Jacobs geb Overdiep C. J. Lafeber geb. Sclioots z. G. Verschoor geb. van den Berg d. C. P. J.anze van der Sluiis z. J. M. van der Meer geb. Bou lonois z. M. A. E. van der Stoep geb van der Pols d. A. L. M. Fetter geb. Steutel d J. P. Schreuder geb. van Unnilc z. H Buddenberg geb. van Hengel d. N. Doedpn geb. Nouwen d. J. Verduijn geb. Schneider d A. M. Broeders geb. van Rijn z. M. O Stolk geb. van Asperen z. M. K. M. Schreu der geb. Holterhues d. M. C. A. Korff geb Smulders d M A. Roth geb Kusters z. E. Blom geb. Schouten d. E. van Hemert geb. Hagenaars z. J. Jas geb. de Keizer a. j. Grupper geb. Pol z M. W. Dirgs geb. Heiierman z. A. van Bruinisse geb. Vlas z. J. J. Koops geb. Woordmeijer z. J. H. Hardenbol geb. Franzen d. N. Bogers geb Slappendel d. - E. Lagendtlk geb. Breemen d. J. Stoppelenburg geb. Baaij z. N. J. van Dam geb. Roos d J. P. P- Peperzak geb. Brockhus z. - P. Seemann geb. van Kleef d. C. Lageweg geb. Gravendeel Z/ P. Schip per geb. van Steenis d. J. T. M. Put geb Fortuin d. J. Punt geb. Eijgenberger d. - J. Veldhorst geb. Beekman d. M. C. Kwa- dijk geb. Bussing z - M, J. Palsrok geb Grund d S A. Poll geb. Muizer z. J. J- Anarea- sen geb. Groenewegen z. M. A. AidwUes.e geb. de Rooij z. - C. G Schippers geb. Weijeis d. G. Koopmans geb. van der Most d. J. C. Breugem geb. Luiit z. H. J. van Schaf ten geh. Netten d. E Lokker geb Bakker z. J Boeree geb. Marorier d. C. Teerling geb. van Diik z. A. van Vriesjand geb. Schra h A. Plomt) geb. Faasse d. D. J. Moea- hart geb. Smeltzer d. H. M. L. Bussum geb. de Goefl d. J. A. van der Plaat geb. van der Meiirien z. T OVERLEDEN: A. de Laat zoon 11 j. F. L W Strous zoon 16 j. A. Burgers, wede. van A.' v. Luik 68 J. j. c. V. Bavel, vrouw van J v Teiilingen 41 j. C. v. Asneren, man van O. Schutte 58 j. - A. A. Geleilnse. vrouw van G. J. V. Assendelft 32 j. H. de Jonde, wedr van S. C. Harte 89 J. -8. H Frank, vrouw van A. Bakkers 65 1. - M. v. Bmiren, ongeh. man 32 j. - A. Vis, man van M. H. Stuiit 61 j. A. F. de Hoon, vrouw van J. P Vanderwoodt 79 j. - H. Buwalda, vrouw van t' Pool 58 1. C v. Smaalen. wede. van H. Ïr. E. H'iijgens 89 J. H.D. v. Zadelhoff. wedr. van J M. C. F. Lucas 77 j. H. Knegt, man van A Smit 69 j. P. Kersseboom. wede. van JBMinken 72 J. - J. van Cieeff. nnanvan N. Hanf 81 j. C. M. Versnel, man van A. de Haan 64 Voorts als levenloos aangegevenG. Schreu. der geb. Cornells zoon. Aan het verslag over het boekjaar 1937-1938 van de Nieuwe Afrikaansche Handels-Vennoot schap ontleenen wij het volgende: Eind 1937 trad een prijsdaling in van vrijwel alle producten, waarbij onze handel belang heeft; deze daling heeft zich in den loop van 1938 voortgezet. Het winstcijfer waarmede de productenreke ning aan het eind van het jaar afsloot, was dan ook aanmerkelijk lager dan dat van het vorige boekjaar. Vooral de uitkomst der afgeloopen katoen-campagne was teleurstellend. Niet alleen moest in verband met den marktprijs van 1937 tegen hoogere prijzen worden ingekocht en, tengevolge van het prijsverloop in 1938, tegen lagere prijzen worden verkocht, ook de kwali teit van de katoen in het bijzonder van dia geoogst in de Noordelijke streken van den Bel gischen Congo liet, door insectenschade en ongunstige weersomstandigheden tijdens het oogsten, zeer veel te wenschen over, waardoor ook uit dien hoofde met een lagere opbrengst genoegen moest worden genomen. Gelukkig kunnen wij hierbij vermelden, dat de katoen- oogst welke thans wordt behandeld en afgele verd, weder van goede kwaliteit is; slechte af leveringen als in 1938 plaats hadden zullen wel tot de uitzonderingen blijven behooren. Het na- deelig saldo der katoen-rekening bedraagt 76 749 (v.j. voordeelig saldo 82.533, waar van Vz aandeel voor de Belgische regeering). De exportzaken konden zich handhaven, de winst hierop behaald - 383.181 - overtrof met ongeveer 30.000 die van het vorige boek- De rekening „Winst in Afrika", welke afge- zien van de rekening „Katoen de uitkomst van alle transacties omvat, welke niet direct het kantoor te Rotterdam betreffen, wijst volgende resultaten aan: Congo-afdeeilng: Winst 177.124 gulden (v.j. 150.771), Liberia-afdeeling: Winst 85.467 (v.j. 120.987). Per saldo sluit de saam- gevoegde Winst- en Verliesrekening met een winst van 33.560 (170.579). De verkorte balans per 31 October 1938 ver meldt als Activa- Gebouwen en terreinen in Oost en West-Afrika 404.241 (534.856), Katoenfa- brieken 50.414 (56.999), transportmateriaal m Afrika 1 (onv.), kantoorgebouw te Rotterdam 35 000 (40.000), meubelen en gereedschappen f 1 (onv) Inventaris in Afrika: Handelsgoede ren f 1.203.579 (1.012.894), producten 78.268 (116.952), kas, bank, giro 196.582 (110.569), de biteuren f 427.004 (354.051), vooruitbetaalde kosten 3043 (1796), totaal 1.908.478 (vorig jaar 1.596.264). Af crediteuren f 142n246 (vorig jaar 239.692), reserves 47.014 (76.8i9), resteert f 1.718.218 (1.279.692). Exportgoederen in voor raad 9.718 (25.075), producten in voorraad f 325 801 (315.567), deelnemingen en vorder in een op'deze 1.139.786 (786.008), debiteuren 129.983 (224.294), vooruitbetaalde kosten Door de Rivierpolitie is aangehouden de 39-jarige schipper J. H., thuisbehoorende aan boord van een sleepschip liggende in de Merwehaven, die ten nadeele van den 24-jarige schipper C. B. van het sleepschip „Mercurius", liggende eveneens in de Merwe haven een fiets heeft gestolen. De benadeelde zag eenige dagen later zijn rijwiel staan aan dek van het sleepschip, waarbij J. H. thuisbehoorde. De fiets werd door de politie in beslag genomén en de dief verhuisde naar het bureau van de Ri vierpolitie. Donderdag 29 Juni a.s. hopen de heeren G. P. Simonis (onderbaas wagenmakerij) en P. van Leeuwen (wagenmaker), den dag te herdenken, dat zij voor 25 jaar bij de R.ET. in dienst zijn gekomen. (Herplaatst wegens misstelling.) VOOR DE ZWEMMERS. De temperatuur van het water in de open zwembaden bedroeg 67 graden. HOOFDCOMMIEZEN P.T.T. BU beschikking van den directeur-generaal der PT.T., zijn, met ingang van 1 Juni 1939, be noemd tot hoofdcommies der posteryen, telegra fie en telefonie J. Berkhout, thans commies bij den P.T.T.-dienst, aangewezen als beheerder van het districtsbijkantoor Rotterdam-Zuid en S. Ochtman, thans commies bij den F.r.i.- dienst, aangewezen als beheerder van het bij- 'kantoor te Voorburg. Na het globale overzicht, dat wij reeds eenige malen hebben gegeven, moge hier een meer op de details ingaande beschouwing volgen van een deel der expositie. Voorop, en met grooten nadruk, dient allereerst te worden geconstateerd, dat deze expositie van vroeg-middeleeuwsche kunst den geheelen bezoeker opeischt, zijn geconcentreerde aan dacht en zijn toewijding vooral. Hier is im mers niet een schilderijen-expositie, die in groote, sprekende doeken van constructieve schoonheid, of in adel van kleur en licht direct de verbeelding aanspreekt. Hier staan de stille getuigen van een pri mitieve, maar groote cultuur, die vragen om een aandachtige beschouwing, maar die die aandacht ook overwaard zijn. Hier bij die Utrechtsche vitrines moeten de gedachten terug naar de prille tijden, toen in Noord- Europa de schoonheidsuiting nog aan haar eerste ontwikkeling toe moest komen. Men bedenke, dat de onrust der volksver huizing nog doorwerkte in de kunst, waar het beweeglijke vlechtbandmotief de statische vormgeving van nog primitieve kunst kwam vervangen. En wat uit die tijden aan kunst voortbrengselen op de Utrechtsche expositie werd bijeengebracht, is zóó prachtig, zóó in structief ook, dat het meer studie dan opper vlakkige belangstelling vraagt. En, of men nu het Utrechtsche Psalter be ziet, of het Egmondsche Evangeliarium, het Evangeliarium van Atrecht, den Abtstaf van Clonmacnoise, of den schat van koning Childeric, steeds zal men er bij ontdekken, hoe ieder voorwerp een ernstige, toegewijde aandacht overwaard is. De schat van Childeric. Tot de alleroudste schatten van deze ten toonstelling van vroeg-middeleeuwsche kunst behoort de schat van koning Childeric. Deze schat bestaat uit eenige fragmenten van een zwaard, n.l. de knop, de greep en het gevest, voorts 'n deel van een scheede, met den ring, waarmede deze bevestigd werd en het einde van de scheede. Verdér behooren bij dezen schat twee gouden bijen, een ronde knop van een rozet, een knoop in den vorm van een halven cirkel, voorts fragmenten van een mantelgesp en een riemtong, een ceintuur gesp, een bol van bergkristal, twee gouden stuivers van Leo I, keizer van het Byzan- tijnsche rijk, een fascimile van den gouden ring van Childeric (het origineel werd in 1831 gestolen) en een lanspunt en een strijd bijl van ijzer. Deze geheele verzameling werd gevonden te Doornik in 1653, in het graf van koning Childeric (den vader van koning Clovis), ge storven in 481. De geheele vondst werd in 1665 door aartsbisschop Philips van Schön- born, keurvorst van Mainz, aan Lodewijk XIV geschonken. Op de Utrechtsche expo sitie ziet men den gehtelen schat, met een vorstelijk gebaar afgestaan door de Biblio- thèque Nationale van Parijs. Men kan er de fraai bewerkte gouden bijen bewonderen, welker motief later door Napo leon tot empire-kunst werd verheven. O.a. diende dit bijen-motief als ornament voor zijn kroningsmantel in 1804. En men raakt er bij in stilie bewondering voor de goud smeedkunst, die bij de Franken reeds in de 5e eeuw op zóó hoog peil bleek te staan. De schat van Gourdon. Uit de Bibliothèque Nationale stamt ook de z.g. schat van Gourdon, eveneens een zeer kostbaar en fraai specimen van de Franki sche goudsmeedkunst. En dit relict uit dien tijd behoort, met Childeric's schat en de ver maarde votiefkronen van de West-Gothische koningen Recesvinthus en Synthilla tot het voornaamste materiaal, waarop de kennis van de Frankische goudsmeedkunst berust. De schat van "Gourdon, aldus genoemd naar de vindplaats in het departement Saöne et Loire, werd tijdens de regeering van Louis- Philippe gevonden. De schat bestaat uit een kleinen kelk en een patena, voor onze litur gische begrippen van ongewonen vorm. De kelk is twaalfdeelig en werd in het midden samengesnoerd met een kleinen nodus met parelrand. De opstaande rand van den kelk is breed en werd rondom belegd met fili- graanranken en hartvormige schildjes, waar in almadijn- en turquoise-steentjes werden aangebracht. Twee accoladevormige heng- seltjes werden met granaatsteentjes ingelegd en deze eindigen in arendskoppen, die hun bek op den rand van den kelk leggen. De patena is een rechthoekig schaaltje dat in het midden is uitgediept. Het midden daarvan toont een ingelegd kruis met roode glasplaatjes. Aan de hoeken zijn vier hart vormige plaatjes aangebracht met turquoise steentjes, waarvan er echter eenige verloren gingen. De vlakke rand bestaat geheel uit ingelegde glasplaatjes in een ruit-ornament. Iersche kunst. Een afzonderlijke en zeer voorname plaats is ingeruimd aan de Iersche kunst, die hier voor het eerst in Nederland werd geëxpo seerd. Deze Iersche kunst, met haar prach tige vlechtbandmotieven, vormt de inleiding op de tentoonstelling. Zij doet ons in liturgische en gebruiksvoor werpen zien, wat voor kunst St. Willibrord mee naar onze lage landen heeft gebracht. Men ziet er de ontwikkeling in van vlecht- f 220 (198), kas, bank, giro 7.625 (5839), Te amortiseeren uitkeeringen aan de bevolking. Mei. M. E. T., wonende te Rotterdam, te- zocht Zaterdagavond j.l. Lommerrijk. Een taschie, inhoudende eenige snuisterijen en een bedrag van 9 aan geld, werd door haar nedergelegd op een kist achter het booten huis. Zij vergat de tasch mede te nemen, toen zij zich naar den tuin begaf om eens naar de dansende paren te kijken. Bij haar terugkomst was de tasch verdwenen. Een be diende van Lommerijk vond de tasch later terug in de kanobergplaats. De snuisterijen waren er in aanwezig doch het geld was ver dwenen. Aan het bureau van politie werden in de afgeloopen week de volgende gevonden voor- donkere da meshandschoenen, steekbeitel, grijze cein tuur, fototoestel (film). Bij vinders zijn te bekomen: wieldop van een auto, Kint, Oranje Nassaustraat 21a; kosteloos rijwielbelastingmerk, J. Wiljens, Prins Bernhardkade 39a; donkerbruine da- mestasch met inhoud, Son, Ceintuurbaan 25; ----- 9 905 079 1 blauwe gabardine jas, Voorlaars, Witte de nisterie van Koloniën te Brussel B. fr. 2,200.0/9 wuh traat 61a, Rotterdam; kosteloos rijwiel- «W xiSTa»! betastingmerk, v. Eick; Erasmussingel 14 De verkorte V/inst- en Verliesrekening over Schiebroek; zaketui van Boven, Straatweg XJtc v ei- nui I iU J „I- TliiKKöl i n Cf TVSJ boekjaar 1937-1938 staat Debet voor: onkosten en salarissen te Rot terdam 83.499 (80.034). interest 53.035 (v.j. 48.041), verlies op katoen 76.749 (v.j. winst 41.261), afschrijving op gebouwen In Afrika en te R'dam 21.299 (24.203), saldo winst boek jaar 1937-1938 33.560 (170.579) en Credit voor: Winst in Afrika 262.592 (v.j. 271.758), commissie 5.552 (9.838). ingevolge de katoenovereenkomst met het Mi- werpen gedeponeerd: 1 paar nictprip v. Koloniën te Brussel: 136.188 (onv.) meshandschoenen, steekbeitel, (v.j. nisterie v. Koloniën 9n Winst en verlies: saldo Ao. Po. 120.881 291.461), Af: winst boekjaar 1937-1938 33.o6 (170.579), resteert 87.321 (120.881). en als Passiva: gewoon aancseelen kapitaal f 1 153 380 (onv.), 6 pCt. cumulatief preferent aandeelenkapitaal 500.000 ionv.1, voorzie ningsfonds 278.905 (onv.), crediteurengulden 1.669.852 (1.166.895), voorschotten van het Mi- af Beanne, afstand 555 K.M. waren als volgt: A. v. Geest 1 en 22; W. de Koning 2 en 5; C. Boeterse 3, 8, 11 en 19; D. v. Oosten 4 13 18 en 27; D. Prins 6 en 30; W. v. d. Meer 9 en 29; J. v. d. Borg 10; C. Noordam 12: A Faas Voirs 14; H. v. Zanteen 15 en 21 C. Ottevanger 16 en 26; Th. v. d. Ende Ad miraal 17- J. Hoogenraad 20; W. v. Geest 23 en 25; N. H. Aalberse 24; A. Klootwijk 28; v;fl - Wagt 31. Geloist 6.10 uur. Aankomst 1ste duif 13,12 Laatste duif 13,57. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN; J. van den Boogaart—Span- jersberg z. W. C. VerploeghVerboon z. G. E. PrangVeldhoen d ONDERTROUWD; J. D. Sparling en H. M. Rab J van der Knaap en M. van der Snoek. OVERLEDEN; Neeltje Prins 71 j. Pieter Bruinings, 7 j. De z.g. „Hunterston Broche een der fraaie tuniekspelden uit de Iersche kunst, dateerend uit het midden van de achtste eeuw. band-motief naar gestyleerde dier-orna- menten. Men vindt dit in de prachtige tuniekspel den, in de reliekkastjes en in de versiering van handschriften en boekbanden. De Ieren waren geniale kunstenaars en men staat met zijn bewondering voor de keuze, wat he zwaarste zal wegen, de geraffineerde tech niek van de materiaal-bewerking, of nobele, rijke en toch ook zoo devote versie ringskunst. nI1 ^pr Onder de rubriek Iersche kunst is ejffl allerfraaiste inzendingen de indrukw abtstaf van Clonmacnoise, die dateert u begin van de 12e eeuw. Duidelijk spieent hierbii de vooruitgang der techniek. De ltaf zelf is van hout, bekleed met een dun laagje leer en koper. Aa» het onder einde, in het midden en aan de kromming is de staf gevat in een kostelijke versiering van edelsmeedwerk. Men vindt daar een aantal vlakjes, telkens met een ander vlechtband motief versierd; onder de kromming werd een ring aangebracht met twee toegewende dieren in griffioen-motief- an het onder einde van de kromming staat een zegenende abtsfiguur in een in i100^ rehef gedreven nis. Dit kostelijk stuk is, evenals het grootste deel der Iersche kunstvaarwerpen, afgestaan door het Nationaal Museum of Ireland uit Dublin. Voorts is er ook een repliek van het be roemde „Kruis van Clogher", waarvan het origineel berust in het Diocesaan Museum van het St. Macartens Seminary te Mo- naghan. In een volgende beschouwing komen wij op een ander onderdeel van deze werkelijk unieke tentoonstelling nader terug. Belangrijke aanwinst. Een kostbare zending uit Reims is de reeds zoo rijke tentoonstelling van vroeg-middel eeuwsche kunst te Utrecht sinds de opening nog komen aanvullen. De inzending bestaat uit den vermaarden bronzen kandelabervoet, een ruim een meter groot fragment van de monumenatle, zevenarmige kandelaber, die tot het einde der XVIIIe eeuw het koor der abdijkerk van St. Remy te Reims sierde. De 18 voet hooge kandelaber, een waar meesterwerk van Fransche bronsgietkunst, teerend van het midden der Xlle eeuw en. welhaast op een lijn te stellen met den be roemden zevenarmigen kandelaber van Ni- colaas van Verdun in den dom van Milaan, werd bij de Fransche revolutie zonder meer versmolten, maar een op zichzelf uiterst be langrijk deel van het voetstuk bleef daarbij gespaard. Dit onderdeel, vormend een derde deel van den voet, munt uit door zijn rijke versiering, vol fantasie en weelderigheid, met allerlei symbolische mensch- en dierfi guren, die geplaatst zijn tusschen sierlijke ajourbewerkte ranken- Het prachtige frag ment, dat sinds de vorige eeuw in het museum te Reims wordt bewaard, werd door nieuwe gevaren bedreigd, toen bij den wereldoorlog in 1914 een groot deel der stad Reims in brand geschoten en verwoest werd- Hoewel ernstig beschadigd, kon ook nu weer de kan delabervoet uit de puinhoopen gered worden. Thans is dit aan zooveel gevaren ontsnapte bronswerk geëxposeerd in de kloostergang van den dom te Utrecht en vormt het hier het belangrijkste Romaansche bronsgietwerk, in de op dit gebied hier aanwezige uitgebreide verzamelingen. De boven het fragment ge plaatste reconstructie-teekening van den ge heelen kandelaber geeft een indruk van het machtig monument, waartoe eens dit onder deel behoord heeft. De oorspronkelijke vergulding van het brons is door den brand van 1914 verdwenen, maar een ruwe, donker-groene bronspatine kwam er voor in de plaats, die den indruk geeft, of het stuk eeuwen in den grond heeft gerust. Ook de cabochons van bergkristal, die oor spronkelijk tusschen het verguld brons ge plaatst waren, zijn door het vuur verdwenen behalve een, welke in beschadigden toestand nog aanwezig is. Ondanks de diepe sporen van wat dit stuk bronswerk in den loop der eeuwen meemaakte* geeft het nog steeds een voornaam beeld van het in artistiek en tech nisch opzicht superieur karakter der XUe eeuwsche modelleurs en bronsgieters. Terecht werd dit geteisterd fragment dan ook waardig geacht om te worden opgenomen in de groo te tentoonstelling „chef-d'oeuvres de l'art francais" welke in 1937 te Parijs werd ge houden. Heden overleed plotseling de bekende La* rensche schilder Frans Langeveld. HIfwPra 16 Febr. 1877 te Amsterdam geboren. Hij be zocht aldaar de H.B.S. en later de rijksnor maalschool voor teekenonderwijs, waar hij leerling was van Huybers. Op de burger avondschool ontving hij ook nog les van den bekenden visschenschilder Deisselhoff. Hij had aanvankelijk een atelier te Amsterdam, doch werkte later te Parijs en München en vestigde zich in 1902 te Laren. Als schilder van landschappen, stadsgezichten, figuur en stillevens geniet hij algemeene bekendheid. Vooral de Amsterdamsche stadsgezichten hebben hem naam gegeven Hij was lid van de Gooische schildersvereeniging en van Arti". Op een der „Arti"-tentoonstellingen werd een interieur-stuk bekroond met den Willinck van Colleprijs. In Febr. 1937 vierde hij zijn 60sten verjaardag te Laren, bij welke «elegenheid een eere-tentoonstelling van zijn werken werd ingericht. Ruim een jaar gele den brandde zijn atelier te Laren geheel af, waarbij vele van zijn werken verloren gin gen- In het Poeshkin Museum voor beeldende kunsten te Moskou heeft men dezer dagen een schilderij van Rubens uit zijn jongen tijd ontdekt. Het schilderij „Portret van een jonge dame" ging tot dusver door voor het werk van een onbekenden Vlaamschen ku - stenaar uit de XVIIe eeuw. Het kwam einde van het vorige jaar in de werkplaatsen van het museum om een kleine restauratie te on dergaan. Toen de dikke vernislaag verwij derd was en de latere bijvoegsels waren weg genomen. kwam het oorspronkelijk schilde rij prachtig naar voren. In den rechter boven hoek vond men de signatuur „R. f." (Rubens fecit"). Waarschijnlijk, naar den stijl te oordeelen heeft Rubens dit stuk rond 1615 geschilderd. Oorspronkelijk was het portret op hout ge schilderd. In de XVIIIe eeuw werd het op linnen overgebracht. Het is nu opnieuw ge vernist en weer publiek tentoongesteld. ROTTERDAM, 26 Juni. (H.B.S. A., Hofstede- straat). Geslaagd G. Alders. A. Batenburg, M. T3„Mer J W. van Belkum, Cor Beijer, AH Bosiooócu A. Dekker, Iet Dubeling, J. H. Ja cobs F. de Jong, A. Kruing, Ina Lickhorst. R. Neu' J. Nieuwenburg, Dinie Polmann, P. P°'s> J. A. v. d. Starp, Annie Tieleman J. Branden burg, Annie Boerenbrink, J. J. Bondewel. W. J. M. A. v. Buren, C. M. Bout, H. Geleerd, Annie v Haastert, G. Hartman, R. Honcoop, Ursula Metzer, M. Muste, Stientje Penning, W. v. Meurs, Adri v. Steveninck en B. J. Eisma. Afgewezen 3 candidaten. ROTTERDAM, 26 Juni. (Gem. kweekschool). Geëxamineerd 2 candidaten. Geslaagd de heeren M. Schikhof en. M, Nobel, 132; blauw damesbadpak, Dubbeling, p.a. Borman, Ged. Karnemelkshaven 9a, Rotter dam; gouden medaille, van Lieshout, Buiten zorg 22, Schiebroek; wollen vest, v. d. Akker, J. van Ghestellaan 42; damestasch met in houd, Blok, W. van Hillegaersbergstr. 100; paar heerensokken- Molengraaf, Hillegon- dastraat 1. GESLAAGD. Van de R. K. modevakschool der Eerw. Zusters alhier slaagden 10 dames voor het Lingerie-examen en 1 dame voor costumiere. Voorwaar een groot succes voor onze R. K. school. BURGERLIJKE STAND. OVERLEDEN G. v. d. Burg 83 j. DUIVENWEDVLUCHT. De uitslagen der duivenwedvluchten ge- I houden en uitgeschreven door de postduiven- vereeniging combinatie Westland alhier van- ONGEVAL. Gisteren was op de werf van de Jong en Smit alhier de werkman J. L. bezig met car bid te storten in een gasketel toen een vonk van het schip waarop hij werkzaam was, in den ketel sprong. Deze ontbrandde en dé werkman werd deerlijk aan een arm ge wond. Hij moest zich onmiddellijk onder ge- neesk. behandeling stellen. ZWEMBAD. i Woensdag a.s. te 8 uur vergadert in de ge meentezaal bij Claus de zwembadcommissie. De vergadering is openbaar. Reeds vanat 1936 wordt in deze gemeente geijverd voor een zwembad. In de raadsvergadering van Donderdag a.s. zal alsnu het zwembad aan de orde komen. GEREF. KERK. De Geref. Kerk alhier zal gesloopt wor den begin Augustus. Sloopers zijn de firma Kooijman en Verrijp te Zwijndrecht. In verband met het aanschaffen van een nieuwe motorbrandspuit is de organisatie der brandweer ook anders opgezet. De motor brandspuit blijft ten dienste van luchtbe scherming; in geval van brand zal zij ech ter daarvoor worden gebruikt. Voorts zal bij brand een slangenwagen gebruikt wor den uit de wijk, waar de brand is. Voor het drogen der slangen zal een aparte installatie v/orden gemaakt. Gisteren is hét Wimbledor,[tennistornooi aangevangen. De eerste partijen j werden bijgewoond door koningin-moeder Mary. Links van haar str Samud Hoare. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2