ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. MAANDM JULI 1939 EERSTE ROTTERDAMSCHE GIDSENAYOND. Een aantrekkelijke en sportieve beiveging. „LAUTER LÜGEN". De vrouw, die. vecht om de liefde van haar manen met succes. PLEZIERREIS bedienden. verteld: Andreas von Dörr is een heroemd fjgj vakoildenviis aan werk- autorenner, maar even roekeloos abi dom. OPERA ITALIANA. ONGEVALLEN. INDISCHE PENSIOENEN. Verblijdende resultaten over liet jaar 1938. Het nieuwe Reddingstation te Hoek van Holland. Z. K. H. Prins Bernhard zal de opening bijwonen. VOOR DE ZWEMMERS. H. PRIESTERWIJDING. ONDERWIJSVOORDRACHT. HOOGER ONDERWIJS. MR. J. A. S. ENDTZ. EXAMENS NUTTIGE HANDWERKEN. EINDEXAMENS GYMNASIUM. De gemeente-ontvanger 25 jaar in gemeentedienst. SERIEWEDSTRIJDEN TRANS- VALIA. SERIEWEDSTRIJDEN G.V.R. EXAMENS AKTE L.. O. AMERIKAANSCH CONSULAAT. ROTTERDAMSCHE DAMBOND. pnt. 7 - 6 5 5 5 0 Twee Gidsen-in-uniform brachten keurig haar groet, als we de parochie-zaal in de Robert Fruinstraat betreden, waar de „Eerste Rotterdamsche Gidsenavond" gehouden zou worden. Met het hljschen van de vlag het ope ningsgebed het zeggen van de wet en het Gidsenlied werd de avond geopend. Aalmoezenier Oorbeek heette de aanwezi gen welkom en legde in 't kort de bedoeling van den avond uit. deze nieuwe tak van de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie 'bekendheid te geven onder de studee- xen.de jeugd, waarvoor ze speciaal bedoeld is. Deze nieuwe vorm gebruikt nieuwe midde len aantrekkelijk en sportief maar voert toch naar heT eene doel: de Katholieke Actie. Tevens heette Aalmoezenier Dorbeck Pastoor Hubers welkom, die als Districts- Aalmoezenier aanwezig was) alsmede Pater Lemeer, Aalmoezenier van de Blandina- groep (H. Rozenkrans parochie). De Filmraad, die op geen enkelen avond meer gemist schijnt te kunnen worden, was ook hier aanwezig met een voor dezen avond buitengewoon geschikt programma. Voor de film, die het hoogtepunt van dezen avond moest vormen: „Gidsenkamp op 't fort Ooltgensplaat", gaf een der captains een korte verklaring over 't fort de reis erheen de heerlijkheden van een echt kamp de verrukkelijkheid van het primitieve, de ro mantische omgeving, die zich zoo bijzonder leende voor een „ridderdag", die je terug brengt in de Middeleeuwen. Daarom.nie mand van de aanwezige ouders mocht zich nog langer bedenken. Gids of toekomstige Gids, allen naar het Gidsenkamp van 1115 Augustus. De enthousisate aanmoediging werd on middellijk gevolgd door de film van 't kamp De pauze volgde, waaronder de toebereid selen werden getroffen voor het „kampvuur". Voor de Gidsen zelf was dit kampvuur het grootste evenement, het was hun eerste! Een geheimzinnig verhaal over een boot op de Mississippi, waaronder 'n soort India- nengezang „1 kon jama iva boe" aange heven werd. een rasecht Hollandsch trek kerslied „Hagel en sneeuw"; het Duitsche zwerverslied „Faria", dat vooral bij de hee- ren onmidoellijk bijval vond; een echt kampvuurverhaal „Brand in negerdorp" met alle duistere geluiden van een echt oerwoud en tot slot een geheimzinnig aangekondigd internationaal lied van „Faidoli" 't was inderdaad internationaal aan het eind werden alle Gidsenhoeden opgeheven en voelde je portemonnoaie een merkbare ver lichting van gewicht. Wie kon ook aan zoo iets origineels weerstaan? De Districts-Aalmoezenier, Pastoor Hubers, wilde nog even de indrukken van dezen avond vastleggen. Bij het kinderlijke element, dat vanavond vaak naar voren trad, moest vooral de diepe ondergrond niet uit het oog verloren worden. Want bij al het spel en de zang was toch de geheele methode van het „Gidsen" gericht op het vormen van zelfstan dige karakters, het bewust beleven van hun Katholicisme, het onder alle omstandigheden trouw blijven aan hun idealen en ook in moei lijkheden iets goeds tot stand weten te bren gen. Het aankweeken dus van een echt Ka tholieken geest. Bij het woerd van de captain over het Fort, voegde de Districts-Aalmoezenier nog een krachtige opwekking geen betere, geen prachtiger vacantie, geen vacantie die meer en betere indrukken ten goede zou achter laten dan 't Gidsenkamp op 't Fort. Wij wenschen dezen nieuwen tak van de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie 'n groeten bloei toe, opdat bewaarheid wordt wat het 'Gidsenlied zegt: Kijkt Gidsen, hoe menigten achter ons zijn, De hand van een Gids moet hen leiden. Zij kennen hun Koning, zij hoorden Zijn sein, Maar weten geen paden te mijden. Komt Gidsen wij voeren hen achter ons aan; Ziet op naar den Koning daarbóven. Zijn Hand geeft de richting, die wij moeten gaan Wij staan vast en veilig: wij gelooven. Het drama in de meest uitgebreide be- teekenis van het woord heeft vele dingen gemeen met den roman. Niettemin staan die twee, wanneer ze eikaars terrein betreden, eeuwig op voet van oorlog. Met film en too- neel is het niet anders gesteld. Ze hebben beide een gemeenschappelijken voedings bodem, maar toch zullen ze, als tragiek van de familieverwantschap, wel altijd met elkaa.r overhoop blijven liggen. Zoo goed als een voor de planken be werkte roman toch zelden of nooit zijn af komst verloochent, zoo is er al een heel uitzonderlijk her- en omscheppend talent noodig, die van een verfilmd tooneelstuk de nestharen geheel weet te camoufleeren. „Lauter Lügen" is ook oorspronkelijk een geschreven tekst voor de planken. Hans Schweikart is er de geestelijke vader van en Heinz Rühmann he eft het gewaagd onder zijn regie er een verfilming van te gever., vermoedelijk zijn best doende ons de eigen lijke afkomst te doen vergeten. 't Zou onbillijk zijn te beweren, dat hij daarin nooit of te nimmer is geslaagd. Daar voor kent hij trouwens te goed de knepen van het métier.Hij suggereert ons een ras echte film door de scène onophoudelijk te verplaatsen, wisseling te brengen in het fil misch beeld en het „geval" in allerharde milieu's en zelfs buiten de muren te bren gen. Maar daarmee is de kous dan ook af. Telkens en telkens weer komt het gemoede lijk opgevatte, weinig diepgaande Deutsche Lustspiel om het hoekje gluren: in het be houd van de uitgesponnen tekst, die vaak door een moordend, bijna Fransch tempo geestelijk niet zoo snel te verwerken is; in de motieven tot het verschijnen of verdwij nen van personages of de wijze waarop dit gebeurt; maar bovenal in de niet bepaald psychologische reacties van de dramatis per sonae, die den loop der dingen onwaarschijn lijk maken en voorts beaccentueeren, hoe zeer de (tooneel-)schrijver in de hem toege meten tijd een maximum aan flitsenden tekst wilde produceeren, waardoor de logische overgangen min of meer Luft voor hem werden. De Duitsche blijspelfabrikanten wa ren technisch knappe lui, maar de confectie- snit bleef het stempel op hun werk druk ken. En eerlijk gezegd: een onpsychologische.-! gang van zaken verdraagt de ernst van het thema niet. Een vrouw, die vecht om de liefde van haar man en die hem ook boven allen liefheeft, voert in eerste instantie niet zoo een gesprek met de vrouw, die als de noodlottige derde plotseling den echtgenoot voor zich komt opeischen. Dat is een on verklaarbare en onaannemelijke zelfover winning in een minimum van tijd. En konden we het geheel nu maar als een scherts beschouwen, doch daar is het spel weer niet luchtig genoeg voor. Het is eigenlijk hom noch kuit, voor wie deze film op den keper beschouwt. We zouden aan de waarheid tekort doen. wanneer we beweerden, dat de rolprent niet amuseert, al duurt het wel even, voor lat men wegwijs in de situatie geworden is. Maar dan treft het toch vooral weer, dat het juist de tooneelmatige situaties zijn, die tol het succes moeten bijdragen. Het in de film verwerkte verhaal is gauw Want hij is gelukkig getrouwd ,en beseft^ ]r)OZP handels- 611 kaïltOOr- niet eens, welk een geluk hem in den schoot is geworpen. Hem ontbreekt een goed in zicht in wat „echtelijke trouw" beteek ut. Gedurende den tijd, dat hij vanwege een auto-ongeluk in een sanatorium verpleegd wordt, verdient Garda, %ijn vrouw, den kost met foto's voor de geïllustreerde pers te ma ken. Andreas gaat in zijn beloften aan Joan Bennett, die hem tijdens zijn kuur het hof maakt, te ver, hetgeen haar ertoe brengt zijn vrouw op te zoeken en den man voor Zich op te eischen'. Garda verzint echter een sa menstel van leugens, welke haar man ja- loersch maken. Zoo weet ze hem ten slotte voor zich te behouden. Volwassenen, die niet al te critisch kijken, doch het gebodene nemen voor wat het is, kunnen zich deze week in „Luxor" te Rotterdam een paar vroolijke uren bezor gen. Zij kunnen dan trouwens kennis ma ken met het onbevangen spel van het kind vrouwtje Garda (Herta Feiler) en met de vele kwaliteiten der andere optredende ais Albert Matterstock, Fita Benkhpff, Hilde Weissner, Johannes Riemann e.a. Eerste zomerconcert in de Diergaarde. Het eerste der gebruikelijke zomerconcer- ten van de Italiaansche Opera in de Rotter damsche Diergaarde zal Dinsdagavond a.s. plaatshebben. Hieraan zullen hun medewer king verleenen de sopranen Diana Micelli, Nadia Vera Poggioli en Maria Meloni, de tenoren Cristy Solari en Dino Badesco, de bariton Enrico de Franceschi en de bas Ijfaldo Coda. Als openingsnummer van den avond zal de bariton Enrico de Franceschi de Proloog van Paljas zingen. Voorts staan op het pro grams het kwartet van Verdi's Rigoletto, het trio uit De Barbier van Siwglia, alsmede een aantal aria's o.a. uit R'goletto, Tosca, Elisir d'Amore, Gemaskerd Bal van Verdi, Cavalieria Rusticana, Butterfly, Lucia di Lammermoor, Gioconda. De avond staat on der muzikale leiding van Maestro Gino Bianchi Rosa. Zaterdagmiddag is de 75-jarige A. v. d. PijlClemens, wonende in de Schoorsteen- vegersgang op de Delftschevaart gestruikeld. Met een gebroken rechterknie is zij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Op den Terbregscheweg is Zaterdag de 62-jarige wielrijder A. W. van Leeuwen, wonende aan den Diergaardesingel, in aan rijding gekomen met den 41-jarigen motor rijder H. Voorthuis uit Nieuw-Leusen. De motorrijder kwam te vallen en kreeg een hoofdwond en vermoedelijk een hersen schudding. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De wielrijder be kwam geen letsel. De uitbetaling van voorschotten op Indi sche pensioenen (B G folio's) door de Ge meente Pensioenbank Groote Kerkplein 38 te Rotterdam, zal plaats hebben op de navolgen de data: voor de letters AJ, Dinsdag 18 Juli; K—R, Woensdag 19 Juli; S—Z, Don derdag 20 Juli. Wij ontvingen wederom het verslag van de werkzaamheden der Gemeentelijke Sub- Commissie voor vakonderwijs aan werklooze handels- en kantoorbedienden over het jaar 1938. Uit de gegevens in dit verslag genoemd blijkt, dat de Commissie nog steeds een breed werkterrein vindt voor haar bemoeiingen. In totaal 3410 werklooze handels- en kan toorbedienden stonden op 31 December 1938 ingeschreven bij de Gemeentelijke Arbeids beurs (op 31 December 1937 3919), waar onder 570 winkelbedienden. Het is een verheugend verschijnsel, dat steeds meer begrepen wordt hoe noodig de deelneming aan de diverse cursussen is. Liep het aantal cursisten iets terug van ruim 1800 op 31 Januari op 1607 op 31 December, het aantal aanvragen om de cursussen te volgen steeg en wel van 2745 in 1937 tot 3263 in 1938. Het is niet te verwonderen, dat zij, die energiek den gedwongen 'vrijen tijd aangrij pen om hun kennis te verrijken, die moeite vaak beloond zien met verblijdende resul taten; niet minder dan 705 cursisten gaven schriftelijk kennis, dat zij zoo gelukkig wa ren een betrekking te vinden. Uit de in het jaarverslag vermelde resul taten blijkt, dat de opleiding in vertrouwde en beproefde handen is. Aan 41 cursisten werden diverse praktijk-diploma's uitgereikt. Een afzonderlijk woord wordt gewijd aan het onder deze Commissie ressorteerende Administratief Bureau voor jeugdige werk- loozen. Vele jongeren, die wferkloos waren geworden, of nog nimmer in de praktijk hadden gewerkt, vonden hier wat geen school hun geven kan, d.w.z. practisch werk geheel in de sfeer van het moderne kantoor. De deelnemers weten, dat zij niet worden „be zig gehouden", doch dat hun arbeid, i.e. het samenstellen en vervaardigen van statistie ken betrekking hebbende op de cultureele zorg voor werkloozen en de verdere admi nistratie hiermede verband houdende, waar de heeft. Werklooze kantoorbedienden van beider lei kunne, in den leeftijd van 1625 jaar, kunnen hier worden geplaatst. Boven en behalve hun practische oplei ding ontvangen de deelnemers, bij wijze van „slijtage-vergoeding", 1 per week. Voor werkzaamheden buiten dit bureau kan in sommige gevallen 3 worden uitgekeerd, welke bedragen niet gekort worden op ■steunuitkeering, indien de ouders werkloo- zensteun genieten. Ook hier is het wel opvallend hoe veel grooter de kans is om tewerk gesteld te worden voor hen, die het Administratief Bureau opzoeken, dan voor die jongelui, die hun kostbaarste levensjaren met nietsdoen slijten. Niet minder dan 137 deelnemers van dit Bureau vonden werk. Vrijdag 7 Juli a.s. zal het nieuwe Redding station te Hoek van Holland aan de over zijde van den Nieuwe Waterweg, officieel worden geopend, bij welke plechtigheid Z. K. H. Prins Bernhard tegenwoordig zal zijn. De Prins zal zich des morgens te dezer stede inschepen aan boord van de „Nimphe van den heer A. J. M. Goudriaan Tegen half elf wordt Z. K. H. in Hoek van Holland ver wacht. De temperatuur van het water in de open zwembaden bedroeg heden 66 graden. Op Dinsdag 25 Juli e.k. hoopt Dom Martin van Enschot O.S.B. uit het Benedictijner klooster te Trinidad de H. Priesterwijding te ontvangen, toegediend door Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. P. Dowling O.P., aartsbisschop van Port Of Spain, in de Kathedraal te Port Of Spain, Trinidad, Br. West-Indië. Op Zon dag 20 Augustus d.a.v. zal hij te half elf zijn eerste plechtige H. Mis opdragen in de kerk van den Allerheiligsten Verlosser, Goudsche Rijweg. B. en W. bevelen aan voor de benoeming als leeraar in de Nederlandsche taal en let terkunde aan middelbare scholen: 1 den heer A. Piëte, tijdelijk leeraar aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus A 2 den heer Dr. J. J. Mak tijdelijk leeraar aan de le H. B. S. met 5-ja- rigen cursus B. Te Delft slaagde voor het ingenieurs examen voor civiel ingenieur de hoeren R. M. Rosen Jacobsein en J. D. Vobner te Rotterdam. Te Leiden slaagden voor het eerste ge deelte van het practisch apothekersexamen mej. C. L; van den Handel en de heer P. Pols, beid£ te Rotterdam. Aan de kweekschool der Zusters van Lief de te Tilburg slaagde voor bovengenoemd examen mej. A. M. E. C. Tromeer te R'dam ROTTERDAM, 3 Juli (Gemeentelijk lyceum voor meisjes, Witte de Witbstraat 50). Geslaagd voor diploma A de dames: J. S. de Beer, W. F. L. C. M. den Boer, A. M. R. Braams, E. J. van Lessen. J. van Oudgaarden; voor diploma B mej. H. A. Klos. De examens worden voortgezet met één candidaat. Afgewezen: geen. Mr. J. A. S. Endtz, ontvanger der gemeen te Rotterdam herdacht gisteren den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst van de gemeente trad. De jubilaris, geboren te Schiedam op 30 Juli 1888, studeerde aan de Rijksuniversiteit te Leiden in de rechten, aan welke instelling hij in 1911 promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. Nb eenigen tijd te Rotterdam werkzaam te zijn geweest als advocaat, werd hij, met in gang van 1 Juli 1914, benoemd tot commies redacteur bij de afdeeling Financiën van de secretarie dezer gemeente, bij welke afdee ling hij in enkele jaren tot administrateur opklom. In 1923 werd de heer Endtz chef van de afdeeling Personeelszaken en Pensioenen, waarna op 1 September 1936 zijn benoeming tot ontvanger der gemeente volgde. Naast deze functies werd de jubilaris in den loop der jaren belast met het secreta riaat van het Scheidsgerecht voor gemeente personeel, -werklieden en trampersoneel. Van 1929 af tot zijn optreden als gemeente ontvanger was hij bovendien waarnemend gemeente-secretaris. De heer Endtz heeft zich in zijn loopbaan doen kennen als een buitengewoon bekwaam en scherpzinnig ambtenaar, die met groote nauwgezetheid zijn gaven in dienst van de gemeente stelt. Veel werd er onder zijn lei ding tot stand gebracht, waarbij hij zich ook geroepen zag enkele zaken, behoorende tot de taak van den gemeente-ontvanger, aan een grondige reorganisatie te onderwerpen. De jubilaris, die er de voorkeur aan geeft, zijn jubileum in alle stilte te vieren, heeft zich door verblijf in het buitenland aan alle huldiging onttrokken. De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden luiden; 3e afd. Overmaas 4— Soag 1 11, Soag wint met strafschoppen; om den 3en en 4en prijs: TransvaliaCVV, 2 31; 2de afd.: om den lsten en 2den prijs: Feijenoord 3Overmaas 2 51. De uitslagen van de giseren gespeelde seriewedstrijden van G.V.R. luiden als volgt: PretoriaDRL 20. 3de afdeeling: halve eindstrijd: EDSI4 Hillesluis 2 4. 2de afdeeling- halve eindstrijd: CVV 3 jiDM 2 0—2. ROTTERDAM, 1 Juli. (Kon. Wilh. Kweekschool Haringvliet) Geslaagd de dames M. v. Staveren en S. Visser, Rotterdam en de heeren A. Bot, Vlaardingen, P. C. Bothoff, Slikkerveer. ROTTERDAM, 1 Juli. (Kweekschool met den Bijbel). Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de dames: C. A. Brunsting, Voorburg; L. Buk man, Delft; H. Douma, Delft; P. den Dunnen, Rotterdam en de heeren H. J. Barendregt en W. v. d. Engel, Rotterdam. Zitting van 30 Juni. Personeel Bendien's Confectie fabrieken, Almelo. Ter gelegenheid van het huwelijk van den heer Tjeerd Bendien, een der directeu ren van Bendien's Confectiefabrieken, N.V., te Almelo, heeft de pasgetrouwde direc teur aan het voltallig personeel dezer fa brieken, een reis naar Dordrecht, Rotter dam en Hoek van Holland aangeboden. Deze belofte zal op vandaag worden in gelost, Er nemen meer dan 1500 personen aan deel. Heden vertrok het groote gezelschap om, 5.15 uur 's morgens in 2 speciale trei nen uit Almelo. Het eerste reisdoel was Dor drecht. Daar stapte het gezelschap uit den trein, waarna een wandeling door Dor drecht wordt gemaakt. Na afloop van deze wandeling, scheept het Bendienleger zich in op twee groote raderbooten van de „Ree- derij de Lek". Voor deze menschen, die vcof het meerendeel minder met verkeer te water, rivieren en kanalen vertrouwd zijn, brak nu het interessantste gedeelte van den tocht aan. De tocht gaar nu via de Noord en de Nieuwe Maas naar Rotterdam. Daarna wordt de Waalhaven bezocht en vervolgens gaan de booten langs den Nieuwen Waterweg naar Hoek van Holland. Als het gezelschap is Hoek van Holland is aangekomen, blijft het daar een paar uur, teneinde zich aan het strand te vermaken, o.a. met het traditioneele „pootjes baaien", waarna de reis naar Utrecht aanvaard wordt. In deze plaats wordt een gezamen lijke maaltijd gebruikt. Evenals bij de reis, die het personeel voor twee jaar geleden naar' Amsterdam en Zand- voort maakte, geeft de directie ook nu weer 'n aaridg geïllustreerd boekje met zelfs prijs raadsels uit, waarvan ieder deelnemer aen exemplaar ontvangt. Op een onderhoudende wijze worden in dit boekje de verschillende wetenswaardig heden vermeld, betreffende hetgeen men op deze reis zien zal. Ongetwijfeld komt daar door de reis beter tot haar recht. Alleen moeten we bezwaar maken tegen de mede- deeling tusschen haakjes, dat Maassluis tot de gemeente Rotterdam behoort. Maassluis is een onafhankelijke stad. Het Amerikaansche Consulaat is Maan dag 3 Juli en Dinsdag 4 Juli a.s. in verband met de herdenking van Independence Day (Onafhankelijkheidsdag) den geheelen dag gesloten. De onregelmatigheden bij het B. A. te Gouderak. De rechbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 46-jarigen schilder A. R. uit Gouderak en den 52-jarigen touwslager J. de B. uit de zelfde gemeente, respectievelijk secretaris-penningmeester en voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, die terechtgestaan hebben als verdacht van verduistering en valschheid in geschrifte. De verduistering, die aan R. was ten laste gelegd, betrof een bedrag van 441.17, dat geboekt stond als gestort bij de Boerenleenbank, terwijl in werkelijkheid die storting niet had plaats ge had. De valschheid in geschrifte, waarvoor De B. zich te verantwoorden heeft gehad, bestond in het plaatsen van den naam van een werklooze op de lijst, waarop de uitkee- ringen werden vermeld. Het O.M. had tegen ieder 2 maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank fyeeft beide verdachten schul dig verklaard en ieder van hen veroordeeld in een gevangenisstraf van 14 dagen, met af trek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. Brandstichting en diefstal. De rechtbank heeft aan den 19-jarigen ar beider T. G. uit Melissant, gedetineerd, een gevangenisstraf opgelegd van 2 jaren, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht, te ondergaan in de bijzondere strafgevangenis voor jongelieden. De jongeman had op 5 November, toen hij in den schuur van de weduwe C. Michel- Goedebuur was doorgedrongen, om appelen te stelen, uit louter baldadigheid brand in dien schuur gesticht, waardoor gevaar was ontstaan voor den schuur en het pand, waar aan dien schuur was aangebouwd en tevens had hij zich een paar maanden later, terwijl de weduwe ter kerke was, toegang tot haar woning verschaft, doordat hij een raam had opengeschoven en naar binnen was geklom men. Uit een linnenkast had hij toen ruim 300 en een aantal gouden sieraden wegge nomen. Mishandelingen door een weesvader. De rechtbank heeft vervolgens uitspraak gedaan in de zaak van den 45-jarigen S. J. K., weesvader van het Israëlietische Weeshuis al hier, die terechtgestaan had als verdacht kin deren, die in dit weeshuis worden verpleegd te hebben mishandeld, door hen te slaan, te trappen en aan de ooren te trekken. De recht bank heeft het verweer, dat het veroorzaken van leed niet het doel van verdachte is ge weest en hij dus niet wegens mishandeling zou kunnen worden veroordeeld, verworpen, omdat verdachte, welk doel hij ook moge hebben nagestreefd en als hem, als weesva der al een zeker tuchtigingsrecht zou toeko men, hij daarbij in elk geval de redelijk toe laatbare grenzen heeft overschreden. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot 100 boete subs. 10 dagen hechtenis, bene vens 2 maanden gevangenisstraf, doch voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Kinderen hulpeloos achtergelaten. De 50-jarige stoker T. L. A. E. is door de ii -jdi1 rechtbank, wegens het verlaten van hulpbe hoevenden veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf. De man had op 4 Maart zijn woning aan de Schiestraat verlaten en daarin zijn vijf minderjarige kinderen achtergelaten. Drie van deze verdienden wat geld, maar voordat hij voor goed vertrok had hij het weekloon van twee van hen nog afgenomen, terwijl hij van den oudste het Zondagsche pak naas den lommerd had gebracht. Door tusschen- komst van de politie zijn vier van de kinde ren aan de zorgen van het Leger des Heils toevertrouwd, terwijl de oudste bij familie onderdak had gevonden. Een automobilist beroofd. De rechtbank heeft de 16-jarige ventster Johanna de V. gedetineerd, die terechtge staan had als verdacht van diefstal, veroor deeld tot 10 weken gevangenisstraf, met af trek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. Haar zuster, de 18-jarige A.altje de V, werd vrijgesproken. De meisjes hadden op 11 April, onder de gemeente Nieuwerkerk a.d. IJssel aan den autohandelaar D. Smit uit Reeuwijk, die daar per auto passeerde gevraagd mee te mogen rijden, waarin Smit had toegestemd. Nadat zij eerst al scheermesjes te koop hadden aan geboden, waarop Smit niet was ingegaan, duwde Aaltje de versnellingshandle naar vo ren en pakte zij het stuurrad beet. Smit slaag de er in zijn auto langs den kant van den weg tot stilstand te brengen en gelastte toen zijn passagiers om uit te stappen. Daaraan had den zij geen gevolg willen geven, waarop Smit eerst Johanna en vervolgens Aaltje bui ten den wagen zette. Terwijl hij met Aaltje doende was, had Johanna hem zijn horloge uit den zak gehaald. Verduistering van bijna 10.000. De 60-jarige koopman B. C. van N. uit Schiedam, gedetineerd, werd wegens verduis tering veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar, met aftrek van den tijd in voor loopige hechtenis doorgebracht en met bepa ling, dat 6 maanden van de straf voorwaar delijk worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaar. Verdachte was agent geweest van dé Fransche firma Wemaere te Rijssel en als zoodanig had hij opdrachten ontvangen tot vlasaankoopen. Verdachte voldeed daaraan echter niet, doch gebruikte het hem gezon den geld om eigen verplichtingen te voldoen. In vier maanden tijd liep het verduisterde bedrag op tot 9850. Na drie jaren bleek het huwelijk nietig. De rechtbank heeft den 28-jarigen K. van G„ ambtenaar ter secretarie van de gemeente Heenvliet en B. H„ 46 jaar, gemeenteveld wachter van Heenvliet, respectievelijk we gens het aannemen van een functie, waartoe hij niet gerechtigd was en wegens valschheid in geschrifte, veroordeeld tot respectievelijk 60 boete subs. 15 dagen hechtenis en 75 boete subs. 25 dagen hechtenis, benevens 1 week gevangenisstraf, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. Toen op 7 Mei 1936 het huwelijk tusschen \V. Stolk en M. Roetdijk voltrokken werd, bleek van G. als ambtenaar van den Burger lijken Stand te hebben gefungeerd, omdat de werkelijke ambtenaar, de veldwachter B. H. weggeroepen was naar een auto-onge luk op den Groene Kruisweg. Nadat bruid en bruidegom, benevens de getuigen de hu- welijksacte hadden onderteekend en de stoet het gemeentehuis weer had verlaten, was de veldwachter verschenen, die toen als ambte naar van den Burgerlijken Stand zijn hand- teekening onder de huwelijksacte plaatste, waardoor het in die acte vermelde onwaar was geworden en het huwelijk dus nietig. Uitspraken. De rechtbank heeft voorts veroordeeld M. E. M., 34 jaar, carosseriebouwer te Wad- dinxveen, wegens het veroorzaken van licha melijk letsel door schuld bij het stoeien in een werkplaats had verdachte een ste kende beweging in de richting van zijn me de-arbeider J. v.d. D. gemaakt, waarbij deze door 't mes, dat verdachte in de hand had, in de buik was getroffen tot 14 dagen hech tenis, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. A. I. C., 55 jaar, bakker, recidivist en ge detineerd, wegens verduistering in dienstbe trekking verdachte had, toen hij werk zaam was als colporteur voor de N.V. Van I'utten's Steenkolenhandel diverse bedragen aan geld die hij voor de firma ontvangen had, verzuimd af te dragen tot een gevange nisstraf van 6 maanden met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. B. W., 53 jaar, zonder beroep, wegens over treding van de wet tot bescherming tegen luchtaanvallen zij had tijdens de verduis teringsoefening van 29 Januari de straat uit het raam van haar woning verlicht met een electrische lantaarn tot 15 boete subs. 6 dagen hechtenis. P. Z., 29 jaar, loodsbaas, gedetineerd, we gens verduistering van veertig kisten sinaas appelen, behoorende bij een partij, welke in een loods aan de Merwehaven waren opge slagen, tot een gevangenisstraf van 4 maan den met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. F. W. D., 36 jaar, fruitwerker, wegens he ling deze verdachte had, op verzoek van den verdachte uit de vorige zaak „een gaatje" gezocht voor de veertig kisten sinaasappe len tot 3 maanden gevangenisstraf. A. S., 34 jaar, groentenhandelaar, die te rechtgestaan had terzake van heling ver dachte had de verduisterde sinaasappelen ge kocht werd vrijgesproken. A. S., 23 jaar, groentenhandelaar, die even eens terechtgestaan had ter zake van heling verdachte had de kisten sinaasappelen in zijn pakhuis opgeslagen gehad werd vrij gesproken. W. van K., 51 jaar, gewezen rechtskundig adviseur, wegens eenvoudige beleediging verdachte, die ontevreden was geweest over de wijze, waarop de Amsterdamsche advoca ten, mr. B. J. Stokvis en mr. I. G. Stibbe, een zaak hadden afgewikkeld, had mr. B. J. Stokvis een afschrift toegezonden van een adres, dat hij aan de leden van de Tweede Kamer had gericht en waarin voor mr. Stok vis beleedigende uitlatingen voorkwamen tot 3 weken gevangenisstraf. C. van E., 37 jaar, assistent-dienstgeleider van de invoerrechten en accijnzen te Lekker- kerk, wegens het aan zijn onvoorzichtig rij den te wijten hebben, dat de door hem be stuurde motorfiets op den Groenendaal in aanrijding was gekomen met den fietsrijder T. Baan, die dientengevolge was gevallen en kneuzingen aan zijn hand had bekomen, tot 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. L. A. H., 39 jaar en haar zuster E. F. A„ 32 jaar, beiden zonder beroep te Vlaardingen, wegens diefstal van diverse artikelen uit het magazijn de Bijenkorf, tot ieder 2 maan den gevangenisstraf. C. V., 46 jaar, schilder, zonder vaste woon plaats, thans gedetineerd uit anderen hoofde te Dordrecht, wegens een zedendelict, tot 9 maanden gevangenisstraf. B. van A., 48 jaar, bakkersknecht, gedeti neerd, wegens bedreiging met een misdrijf tegen het leven van zijn dochter gericht, tot 6 maanden gevangenisstraf, te ondergaan in een bijzondere strafgevangenis en daarna ter beschikkingstelling van de regeering. E. B. C. de P., 24 jaar, monteur, gedett neerd, die terechtgestaan had wegens een ze dendelict, werd vrijgesproken. L. de B., 31 jaar, tuindersknecht, recidivist en gedetineerd uit anderen hoofde in de straf gevangenis te Scheveningen, wegens oplich ting verdachte had van allerlei personen o.a. den filiaalhouder A. J. van Krugten te Schiedam en den slager L. Booster te Vlaar dingen betrekkelijk geringe bedragen weten los te krijgen tot een gevangenisstraf van 8 maanden. C. B., 26 jaar, chauffeur te Schiedam, we gens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wij ten hebben, dat op 7 Maart op de Blijdor- perbrug te Overschie de door hem bestuurde vrachtauto in aanrijding was gekomen met den uit tegenovergestelde richting komenden motorrijder A. A. C. Dussee, tengevolge waarvan deze aan den linker voet verwond was tot 14 dagen hechtenis. T. B., 29 jaar, schilder te Overschie, gede tineerd, wegens een zedendelict, tot 3 maan den gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht en daarna terbeschikkingstelling van de regee ring, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. C. van N„ 24 jaar, leerling-verpleegster, gedetineerd, wegens diefstal van geld en snuisterijen ten nadeele van patiënten in rust huizen te Schiedam en Rotterdam, waar zij in betrekking was, tot een gevangenisstraf van 8 maanden met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht en met de bepaling, dat 4 maanden van de straf voor waardelijk worden opgelegd, met een proef tijd van 3 jaar. H. G. F., 40 jaar, timmerman, gedetineerd, wegens een zedendelict, tot 1 jaar gevange nisstraf. N. van A., 21 jaar, kleermaker, gedetineerd wagens mishandeling den dood tengevolge hebbend verdachte had, toen er door wachtenden aanmerking op gemaakt was, dat het onderhoud, dat hij in Huize Padua, ge had had met den broeder-overste, zoo lang geduurd had, nijdig geworden en hij had den 34-jarigen J. Koppers een aantal slagen toe gediend, waarbij Koppercs achterover was gevallen en met het hoofd op de steenen gang was terechtgekomen, waarbij hij een ernstige beschadiging van de hersenen had bekomen, met het gevolg, dat hij korten tijd later was overleden tot een gevangenis straf van 1 jaar met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht, te onder gaan in een bijzondere strafgevangenis en met de bepaling, dat 6 maanden voorwaar delijk worden op gelegd met 3 jaar proeftijd. In de zaak van G. K., 33 jaar, reiziger te Utrecht, gedetineerd, die in verzet gekomen was van een vonnis van de rechtbank alhier, waarbij hij, wegens oplichting was veroor deeld tot 8 maanden gevangenisstraf, heeft de rechtbank het vonnis bekrachtigd, doch de straf gewijzigd in 6 maanden gevangenis straf. Nu de voorwedstrijden voor het persoonlijk kampioenschap eerste en tweede klasse zoo goed als beëindigd zijn (slechts één partij behoeft nog te worden gespeeld) geven wij hieronder den cfficieelen stand van alle klassen en groepen. Eerste klasse. Groep L gesp. gew. gel. verL 1. G. Molmans 7 4 3 0 2. J. A. Kermis 7 3 4 0 3. M. van Splunter 7 4 12 4. J. P. Vaandrager 7 3 3 1 5. W. M. van Luin 7 2 2 3 A. van Sliedrecht 7 3 0 4 7. J. J. Thljssen 7 1 3 8. J. de Vuyst 7 0 0 7 pnt. 11 10 9 9 6 6 5 0 Molmans en Kermis plaatsten zich ongeslagen in den eindstrijd. GroepII. gesp. gew. gel. verL pnt. 1. A. Gorree 7 5 2 0 12 2. A. Heuvelman 7 3 3 1 9 3. Th. A. van Ginkel 7 2 4 1 8 4. M. van Eijk 7 2 3 2 7 5. J. van Vessem 7 3 1 3 7 6. W. Mussert 7 2 2 3 6 7. D. A. Rambat 7 2 1 4 5 8. Jac. Loeve 7 0 2 5 2 In deze groep kwamen Gorree en Heuvelman in de finale. Groep III. gesp. gew. gel. verl. pnt. 1. A. Altmuller 7 5 2 0 12 2. J. C. Kuypers ..7 4 2 1 10 3. G. F. Dsinter ..7 3 3 1 9 4. A. van Hertum ..7 2 4 1 8 5. J. Spannenburg 7 3 0 4 6 6. H. A. Dunkhorst 7 1 3 3 5 7. J. Kuiper 7 1 2 4 4 8. J. Clausing7 1 0 6 2 Altmuller en Kuypers verzekerden zich hier van een plaats in den eindstrijd. Tweede klasse. gesp. 6 Groep I. 1. A. Foppen 2. J. Tims 6 3. A. A. Trouwborst 6 4. J. Hagoort 6 5. J. J. B. de Leeuw 6 6. D. Kinnegin 6 7. C. Boode 6 Foppen en Tims komen in de finale. Groep II. gesp. gew. gew. gel. verL pnt. 5 1 0 11 3 3 0 9 3 1 2 7 2 2 2 6 2 1 3 5 1 2 3 4 0 0 6 0 1. J. Ketting 5 2 2. J. Herrewijn 5 2 3. J. D. Marges 4 2 4. J. J. van Tol 4 1 5. G. Bink 5 2 6. N. P. Polderman 5 0 gel. 3 2 1 3 1 0 verl. 0 1 1 0 2 5 Ketting heeft zich reeds in de finale geplaatst. Voor de andere plaats moet de partij Marges- van Tol de beslissing brengen. Groep III. gesp. 7 1. D. L. Eschbach 2. H. L. Gouwens 3. J. Fok 4. A. Boogaard 5. J. A. Klomp 6. W. Barendrecht 7. D. Woerlee 8. L. Brus gew. 2 3 2 2 3 2 2 0 gel- 5 3 4 3 1 2 2 4 verL 0 pnt. Eschbach en Gouwens komen in de finale- Voor den herkamp om de tweede, derde en vierde plaats van het persoonlijk kampioenschap van Rotterdam, zijn de volgende partijen be slist: P. Meinster—p. H. Idzerda l—i, N- Cohen —James Coster 1—1, James Coster—P- Mem- ster 20. Idzerda behaalde 4 punten uit drie partijen en komt in aanmerking voor den tweeden prijs. Cohen en Coster ieder met 3 punten behaalden den derden en vierden prijs. P. Meinster met 2 punten plaatste zkh als nummer vijf, terwijl B. v. d. Graaf, die zich door het vervullen van zijn militairen dienst moest terugtrekken, als zesde werd geklasseerd. Voor de voorwedstrijden °m ''-et persoonlijk kampioenschap eerste en tweede klasse werden de volgende partijen beslist. Eerste klasse, groep I: A. van Sliedrecht—M. van Splunter 2—0, j, a. Kermis—G. Molmans 1—1, j. P. Vaandrager—M. van Splunter 0—2, G. Molmans—J. J. Thijssen 2—0, j. j. Thijssen— M. van Splunter 0—2. Eerste klasse, groep II: M. van Eijk—A. Gar- ree 02, J. van VessemTh. A. van Ginkel 2—0, A. Heuvelman—D. A. Rambat 2—0, Th. A. van GinkelA. Gorree 11. Jac. Loeve\y. Mussert 02, W. MussertD. A. Rambat 20. Eerste klasse, groep IH: J- Spannenburg j. Kuiper 2—0, j. Kuiper—A. van Hertum 11, A. van Hertum—j, C. Kuypers 2—o. Tweede klasse, groep II: N. PoldermanJ. D. Marges 02. Tweede klasse, groep UI: A. Bogaard—W. Ba rendrecht 11, D. WoerleeH. F. Bouwens 0—2.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2