A 1 DINSDAG 4 JULI 1939 40 JAAR „ST.CHRISTOFFEL' TENTOONSTELLING ACADEMIE. Een feestelijke herdenkings bijeenkomst. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE. In de gebouwen van Alkemadeplein en Coolsingel. LIEBAARDMARSCHEN. BEIAARDBESPELING. HOOGER ONDERWIJS. NOTARIEEL EXAMEN. VLAARDINGEN. LAATSTE WEEK IJSREVUE. GEMEENTERAAD. R. K. BEGRAAFPLAATS CROOSWIJK BURGERLIJKE STAND. INSTITUUT VOOR SCHEEPVAART EN LUCHTVAART. VOOR DE ZWEMMERS. HOEK VAN HOLLAND. opbrengst collecte. burgerlijke stand. MAASSLUIS. IJSSELMONDE. GESTOLEN AUTO AANGEHOUDEN. KINDJE AANGEREDEN. OVERSCHIE. SCHIEBROEK. HILLEGERSBERG. „PLAS WIJ CKPARK". ITALIAANSCH OPERA-CONCERT. GEVONDEN VOORWERPEN. V V vulmol V Zondag 2 Juli was een heugelijke dag voor 'de R.K. Vereeniging van Handelsreizigers- en -Agenten „St. Christoffel", daar op dien dag de afd. Rotterdam en met haar de ge- heele vereeniging, haar 40-jarig bestaan vierde. Op 2 Juli 1899 besloten nl. de Rotterdam- sche R.K. handelsreizigers zich principieel te organiseeren en vormden zij de R.K. Han- delsreizigersvereeniging „De Eendracht", die Jater uitgroeide tot de landelijke organisatie „St. Christoffel". De feestelijke viering van dit feit zal op J5 October a.s. plaats vinden. Uit dankbaarheid werd Zondag een plech tige H. Mis opgedragen in de Eendrachts- kapel, waar vele leden ter H. Tafel nader den. Na afloop vereenigden de leden en hun dames zich aan een gezellig ontbijt in café „De Kleine Kroon", waar verschillende sprekers het blijde feit in opgewekte termen herdachten. Allereerst voerde de voorzitter van de afd. R'dam, de heer Meijer het woord en bracht dank aan de leden voor hun massale op komst, waarna hij speciaal 't oudste lid, den heer Visser, een der oprichters, die alle 40 jaren de vereeniging was trouw gebleven, huldigde. Ook het jongste lid, de heer Ver meer, werd even in het zonnetje gezet, wat deze beantwoordde, door het bestuur een tegel, voorstellende den patroon der vereeni ging, aan te bieden. Verder verzocht de voorzitter alle leden mede te werken aan het welslagen van den feestavond in October. Hierna bracht de heer Wuyster, voorzitter der feestcommissie, dank aan alle leden dezer commissie voor de spontaan geboden medewerking en memoreerde hij nog in een geestig speechje, dat hier en daar eenige hilariteit verwekte, de verdienste van. mevr. Visser, die haar man in alle moeilijkheden der eerste jaren zoo trouw terzijde had ge staan. De heer Visser dankte hierna voor de hem gebrachte hulde en momoreerde het vele werk, dat door de mede-oprichters en door alle leden in de eerste jaren van het bestaan der vereeniging verricht werd en wekte de jongeren op, dit voorbeeld na te volgen. Als laatste spreker voerde de geestelijk adviseur, rector H. J. Kuyper, het woord, die de leden wees op het lichtend voorbeeld van den schutspatroon der vereeniging, St. Chris toffel, die het KindjeOesus droeg over de baren. „Volgt gij allen dit voorbeeld, draagt gij Jesus uit in den stroom des levens en wordt aldus tot echte kinderen van uwen patroon St. Christoffel, aldus besloot spr. zijn korte gevoelvolle toespraak. Nadat de heer Jansen nog opgewekt had een der retraiten bij te wonen, werd gecol lecteerd voor het Vrijwillig Ondersteunings Fonds, welke collecte ruim 11 gulden op bracht. Al met al kan gezegd worden, dat deze herdenking in alle opzichten op waardige wijze gevierd en volkomen geslaagd is. De leidsters-instuif, die Zaterdagavond zou gehouden worden in de Waterloostraat, is verschoven naar Dinsdag 11 Juli. Alle leidsters worden bij dezen af scheidsavond van één hunner verwacht en wel om 8.30 uur in Waterloostraat 168. Wandeltocht De inschrijving voor deel name aan den „Zomertocht" van 9 Juli a.s. (voor dames 25 K.M., voor heeren 30 K.M.) staat open tot en met Zondag 2 Juli Lumeystraat 16a. Deelname-kosten zijn voor leden van Ka tholieke Jeugd- en sportvereenigingen aldus: diploma 15 ct., verlenging van de oor konde 15 ct-, voor een nieuwe oorkonde 15 ct. Voor buitenstaanders is de deelname: diploma of verlenging van oorkonde 20 ct., nieuwe oorkonde 45 ct. Bij inschrijving wordt tevens het ver schuldigde bedrag voldaan. Start: Heit vertrek vindt plaats op Zon dag 9 Juli vanaf het Jeugdgebouw Croos- wijkschestraat 5. De deelneemsters en deel nemers worden om 12.30 uur verwacht. Fort te Ooltgensplaat: De kampen zijn dit jaar als volgt: 1521 Juli: Leidsterskamp. 2327 Juli Sportvacantiekamp. 29 Juli4 Aug. Leidsterskamp. 811 Augustus Gid- senkamp. 1925 Augustus: Leidsterskamp. 2731 Augustus. Ledenkamp. De opgaven worden ingewacht minstens 14 dagen voor het begin van elk kamp met storting van het bedrag, voor de leidsters kampen worden de opgaven verwacht vóór S Juli. Belangstellenden, die een dezer kampen willen meemaken, kunnen zich in verbin ding stellen met het Districtsbestuur Lu meystraat 16a Rotterdam, waar zij tevens alle verdere inlichtingen kunnen verkrijgen. In de gebouwen van Alkemadeplein 42 en Coolsingel 78 van de Academie van Beelden de Kunsten pn Technische Wetenschappen is tentoongesteld het werk, ingekomen op de voor de leerlingen der afdeelingen D (Hand- teekepen, schilderen enz.) en E. (Binnen huiskunst, publiciteit en nijverheidskunst) uitgeschreven prijskampen. Voor de leerlingen op het van Alkemade plein luidde de opgave: het teekenen van een neger. De jury bestond uit de heeren Louis van Soest, J. H. van Mastenbroek, Jan Sluyters, Dr. D. Hanrema, ir. J. Rotgans en Herman Mees. Zij wees als beste werkstuk aan het ingezondene onder het motto „Honos alit arti" van J. A. Goethart, die voor den twee den keer meedong en verleden jaar de bron zen medaille verwierf. De overige inzenders dongen voor den eersten keer mee. De uitslag van de jury-keuring luidt als volgt: 1. mottó ..Honos alit arti", J. A. Goethart. 2. motto „Suriname" H. J. Baas. 3. motto „Studie", J. Visser. 4. Willy A. A. Six. Uitgebreider is de expositie in het gebouw aan den Coolsingel. Hier werd deelgenomen door de hoogste klassen avor.d- en dagopleiding. Winnaars van de zilve'en medaille in vorige jaren wa ren uitgesloten. De jury bestond hier uit de heeren H. M. Kraayvanger, Rotterdam, ir. A. v. d. Stëur, RoRtterdam. mr J. F. van Royen, Den Haag, ir. P. F. v. d. Thoörn, Jac. Jongert en J. Doets. Voor de afdeeling opleiding publiciteits- en nijverhe.iskunst bestond de opgave uit het ontwerpen van een reclameplaat voor een tentoonstelling, waarop als tekst moest komen: Tentoonstelling voor water, Rotter dam 1941. Van de avondopleiding waren 13 ontwer pen ingezonden. De uitslag werd: 1. motto Z. H., H. Speksnijder (zilveren medaille), 2. motto' Boei, W. A. Visker (bronzen medaille), 3 motto Water, A Reijerkerk (eervolle ver melding).. Dag opleiding, ingezonden 7 ontwerpen: 1 motto, Meermin, mej. J. Weijenbergh (zil veren medaille), 2 motto X, P. v. d. Water (bronzen medaille), 3. motto Dolfijn, G. Vink (eervolle vermelding). Opleiding modeteekenen: De opgave bestond in het ontwerpen van een winkelbiljet, waarvoor 4e tekst moest luiden: Voorjaarsstoffen Liberty, Metz Co. Een zilveren medaille werd toegekend aan mej. H. Bouman. Opleiding binnenhuiskunst. De opgave was: een boekerij, tevens ver gaderzaal voor het bestuur van de in aan bouw zijnde academie. Er waren tien deel nemers. 1. Motto?, mei. H. Welschen (zilveren me daille). 2 motto D I. O., Th. M. de Lange (bron zen medaille)- 3. motto 1940, B v. d. Hoeven (bronzen me daille). 4. motto Regen, G. Bevaart (eervolle ver melding). De tentoonstellingen in de beide gebouwen zijn geopend Maandag, Dinsdag en Woensdag van,9 tot 16 uur, Zondag 1.1. organiseerde de G.W.C. district Rotterdam het tweede gedeelte van de Lie- baardmarschen, welke marsch als geslaagd mag beschouwd worden. Er waren in totaal 173 deelnemers(sters), waaronder 99 heeren, 30 dames en 44 ju nioren; een getal, dat voor Rotterdam een aardige opkomst beteekent. De verschillende mooie prijzen, welke voor deze marschen beschikbaar waren gesteld, werden door de volgende groepen als best marcheerende gewonnen: Heerenafdeeling: le prijs een beker door de G.W.C. Kolping Vooruit (Gouda); 2e prijs een krans door de G.W.C. Kolping Boys (Rot terdam). Afd. dames en junioren: le prijs door de dameswandelclub W.I.P. (Delft); 2e prijs Cohort H. Hart (Schiedam). Verder werd ter gelegenheid van het le lustrum van de G.W.C. aan iedere groep een plaquette uitgereikt en aan 'iedere deelne- mer(ster) een fraai insigne of naar verkiezing een diploma of K.M.-teller. Mogen wij tenslotte vermelden, dat èn de organisatie der leiding èn de geest van de wandelaars(sters) in prima conditie waren, zoodat deze Liebaard-Wandelzondag een be lofte beteekent voor de toekomst van de R.K. wandelsport in Rotterdam. Het programma voor de beiaardbespeling op den Stadhuistoren op Woensdag 5 Juli 1939, des avonds van 910 uur door den heer R. Heering, beiaardier te Leiden, luidt als volgt 1. Praeludium No. 3 M. v. d. Gheyn. 2. a. Hoe groot, o Heer, b. Al Uwe boos aenslagen, c. Laet sang en spel. Valerius-liederen. 3. Concerto A. Vivaldi. 4. Hollandsche feestdag, (vier boerendans), Ferd. Timmermans. 5. Menuet Jef van Hoof. 6. a. Verborgen liefde, b. M'n zoet liefM. A. BrandtsBuys. c. 's Avonds in de mane, Arth. Vermeulen. ImprovisatieR. Heering. Te Leiden slaagde voor het taalkundig candidaatsexamen Indologie cum laude dé heer H. Snelleman te Rotterdam. Te 'sGravenhage slaagde voor deel III de heer J. van Gent te Rotterdam. De IJsrevue die nu ook in onze stad het gesprek van den dag is, blijft nog slechts weinige dagen in de Maasstad. Wegens ver bintenissen elders kan, ondanks het overwel digend succes dit eminente gezelschap slechts tot en met Zondag a.s. 9 Juli in den Grooten Schouwburg zijn voorstellingen blij ven geven. Men heeft dus nog alleen deze week gelegenheid de topprestaties op het gebied van sport, gratie en amusement te zien. De gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Donderdag 6 Juli a.s. De agenda bevat o.m.. het voorstel tot nieuwe vaststelling van de verordening op de heffing van gelden voor het gebruik maken van den afslag van visch enz., het voorstel tot wijziging van het uit breidingsplan voor Hoek van Holland, het voorstel inzake beschikbaarstelling van pre mies voor verbetering van arbeiderswonin gen, het voorstel tot onbewoonbaarverklaring van woningen aan den Nesserdijk en den Hoogen Boezem De hertog van Spoleto. die Zaterdag j.l.in het huwelijk trad met prinses Irene van Griekenland, iverd Zondag j.l. met zijn bruid door den H. Vader in audiëntie ontvangen. Het bruidspaar verlaat het Vaticaan na de audiëntie. VERBETERING VAN ARBEIDERS WONINGEN. De Vereeniging van Huis- en Grond eigenaren „Het Eigendom" heeft een adres gericht aan den gemeenteraad naar aanlei ding van het voorstel tot beschikbaarstel ling van premies voor verbetering van ar beiderswoningen. Het komt de organisatie wenschelijk voor, dat: le. de in art. 6 van het voorstel gestelde uitsluitingen komen te vervallen; 2e. de in art. 7 van het voorstel gestelde eischen eveneens komen te vervallen: 3e. op ruime schaal de eigenaren van bedoelde woningen in de gelegenheid wor den gesteld hun aanvragen in te dienen en geval voor geval te beoordeelen of door een wijziging, die lang niet altijd het gestelde maximum aan kosten behoeft mede te bren- egn, een zoodanig bevredigende toestand wordt verkregen, die de kosten rechtvaar digt. Voorts wordt in overweging gegeven te bewerkstelligen, dat de beoordeeling van de Ingekomen aanvragen in handen te stellen Van een commissie, eventueel aangevuld met een of meer vertegenwoordigers van de huiseigenarenorganisatie te dezer stede, die onder het geven van de vereischte toelich tingen omtrent de nuttig geachte wijzigin gen adviseert aan B. en W De maandelijksche H. Mis op de R. K. Be graafplaats Crooswijk zal worden opgedra gen op Donderdag, 6 Juli a.s. Aangiften van 1 Juli 1939. BEVALLENJ. W. van der Heiden geb. Ko- nings d. G. van der Kroef geb. van der Sluis d. J. IJsselstefjn geb. Roskam d. S. W. Felser geb. Bunge z H. Kroll geb. Windt d. G. Leentvaar geb. Goedknecht z. H. Bor- gers geb. Adema z. A. C. Kranenburg geb. Bos z. J. J. M. van Eelcert geb. Martvjn 2 drs. M. Vondeling geb. Holderikx d. H. Bosman geb. Kop d. R. J. Reijnierse geb. Via d. M. G. H. du Buf geb. Dekkers z. OVERLEDEN: H. v. d. Kemp, vrouw van W. ter Velde 64 j M. J. Bosch, vrouw van B. H. v. Pelt 87 jj. J. J. Jansen, man van S. Oving 48 j. J. de Geus, dochter 1 mnd. K. Vroegop, dochter ld. S de Koning, man van C. de Klerck 50 3 E. J Eijsink ongeh. man 60 3- W. C. Barendregt wedr. van W. v. Gent 74 3- T- Hofman vrouw van J. v. d. Velde 25 j. J- H. v. d. Berg man van L. v. Tooren 42 3- D. C. v. d. Voort, ongeh. vrouw 39 j. W. M. J. Franken, ongeh. vrouw 54 3- J. Geuze, man van J. H. Soetens 56 j. Aangiften van 3 Juli 1939. BEVALLEN: J. Spruit—Vroegindeweij 2 z. S F. WitterBeijer d. H. F. W. v. d. Eist Steenbergen d. E. Horstman—v. d. Berg d. M W. Hasselmanv. Abkoude z. S. C. Ma- hutteSvensson d. C. v. Amerongen—v. Sluis z c. W. v. d. Heide—Zuidmeer d. J. Bout —v. d. Wal z. C. M. de Goede—v. Oord z. R. Kfoep—^Bierschenk d. M. Louwer—Warnau z A. P. StjjgerBraat z. A. V. Allworden —Visser d. M. C. C. Kuijpers—Cafferata z. E. Bousemav. d. Linden z. E. Buurman v. d. Heuvel d. E. B. de Laat—Vos d. N. KrolJacquemljns z. -J. BoersKamerling z. J. F. C. Berreboom—v. Golden z. E. Heme- laar—de Vos z. E. A. v. Berghem—Voogd d. A. M. E. v. OeverenFink d. J. J. Rijsdyk Bal3on d.'— G. Scholte—v. d. Heijden z. A. Mulder—Tims d. H. Wuijster—v. d. Schans z. E. BoonstraZoutewelle z. A. M. W. JansenLindroos z. F. R. Raapde Groot z. M. Vfek—Pflug z. B. R. A. Koreman— Baart z. N. J. v. Essenv. Katwijk z. W. F. Peterichv. Beuningen d. W. G. v. d. Hart—V. d. Water z. C. C. Kruis—v. Hoewjjk Bodegomv. Halderen z. S. de Vroedt.Touw z. G. Stieberv. d. Eist d. A. T. de Graaf Hendriks d. G. van Venrooij—Janze z. L. v. DuinRemus d. A. F. KeijzerKetelaar d. M. DijkgraafWeeda z. K. Koedoot Groeneveld d. J. W. PopplierBerende d. T. A. de Koningv. d. Heide d. C. Rietveld Lekkerkerker d. A. DalbouthAlewijn d. A. VerbogtMulder z, N. TerlouwMilort d. A. H. Tvjssenden Otter z. A. de Rijke v. Harrewjjen d. OVERLEDEN: A. F. Weber, ongeh. vr. 52 j. M. v. Vliet ongeh. vr. 69 3. D. J. A. Dik- mans, man v. E. B. Lang 79 3- P- T. Krei- scher, wedr. v. H. M. H. B. Charles 87 3. J. B. J. Harte, man van M. Pelgrim 60 3- M. v. Kleef, ges. vr. v. P. d. Kruis 57 3. Voorts als levenloos aangegeven M. J. C. SchuitWaakop Reflers z. De verzameling van het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart, Haringvliet 68 te R'dam, werd gedurende de maand Juni bezocht door 1085 personen, terwijl het aan tal bibliotheekbezoekers 1136 bedroeg. Uit geleend werden 1292 boeken; 96 inlichtin gen werden verstrekt. Ten behoeve van de verzameling werden navolgende modellen en voorwerpen ont vangen: een oliefront met luchtregulateur en Todd-oliebrander; een snelsluitbare veerafsluiter; een model van het „Hoesch"- damwandprofiel; een kistje met monsters triplex; een collectie scheepssloten en slui- tingén; een model van een inrichting voor het lichten van scheepsluiken. De temperatuur van het water in de open p. TcTurnier—de^Boé'r d! -T.' M.X' v, zwembaden bedroeg 67 graden. GEMEENTERAAD VLAARDINGEN. Vrijdagavond kwam de gemeenteraad bij een onder voorzitterschap van burgemeester M. C. Siezen. Bij de ingekomen stukken was een schrij- vij van Gedeputeerde Staten, waarin zij aan B. en W. berichtten, dat met het oog op de financieele positie der gemeente, elke niet strikt onvermijdelijke uitbreiding van de uitgaven behoort te worden vermeden, en dat op grond hiervan de instelling van een gemeentelijk geneeskundig schooltoezicht nog moet worden uitgesteld. Over dit punt ontstond eenige discussie. Tevens waren ingekomen de missives van de voorzitters der diverse hoofdstembureaux en van den voorzitter van het Centraal Stembureau, waarbij mededeeling werd ge daan van den uitslag der gehouden Raads verkiezingen. Van alle nieuwgekozen raads leden was bericht ingekomen dat zij hun be noeming tot lid van den raad aanvaardden. Van den heer W. Clements Gzn. was be richt ontvangen dat hij ontslag neemt als lid van den Raad van de Commissie van toe. zicht op de gemeentelijke Arbeidsbeurs. Al deze stukken werden voor kennisge ving aangenomen. B. en W. deelden mede, dat van de direc tie der Nederlandsche Spoorwegen bericht was ontvangen, dat het voorloopig niet in de bedoeling ligt den overweg aan den Binnen singel, onbewaakt te maken. Ook deelden B. en W. mede, dat de heeren Visser en Knegt in het door de Rechtbank gewezen vonnis hebben berust. Deze stukken werden evèeens voor kennisgeving aanvaard. Een verzoek van het bestuur van de Vereen, tot het verstrekken van lager onderwijs op ge reformeerden grondslag inzake de stichting van een bijz. lagere school werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Ook een verzoek van K. A. Kleijn om de drooglegging van den grond, waarop zijn café staat, op te heffen, ging naar B. en W. om advies. Een verzoek van bewoners van de Sta tionsstraat om het trottoir van het gedeelte van die straat tusschen Vettenoordstraat en Zomerstraat, ook van tegels te voorzien, werd ter afdoening in handen van B. en W. gesteld. Van de N.V. Bouw- en Handelsmaatschap pij „d'Opbouw" was bericht ingekomen, dat zij haar verzoek om grond in erfpacht aan den Burgemeester Pruissingel, d.d. 8 Augus tus 1938, intrekt. Op voorstel van B, en W. werd besloten met deze intrekking genoegen te nemen. Bij het schrijven van Ged. Staten be treffende het uitstellen van de instelling van een gemeentelijk geneeskundig schooltoe zicht, vroegen de heeren Rey en de Bruin, of het niet de bedoeling was geweest, dat B. en W. eerst nader de plannen zouden uit werken en financieele berekeningen maken, zoodat later pas om de goedkeuring van Ged. Staten zou gevraagd worden. Wethou der van Rijn deelde mede, dat B. en W. met algemeene stemmen hebben besloten eerst de goedkeuring van Ged. Staten te vragen. Bij weigering zou het nutteloos zijn dan nog be rekeningen te maken. De heeren Moerman en de Bruin vonden deze houding van B. en W. niet gelukkig. De heer Moerman wees er op, dat desnoods in beroep kan worden ge gaan bij de Kroon. De heer de Bruin her innerde er aan, dat het genomen besluit een principebesluit is geweest. Door de afwijzing van Ged. Staten ontstaat een scheeve ver houding. Spr. wees op het Raadsbesluit van Vlaardinger-Ambacht, waar 55.000 werd beschikbaar gesteld voor een recreatie-ge- bouw, Deze houding vond spr. juister. Wet houder van Rijn was van meening, dat wan neer Vlaardingen in dezelfde financieele positie zou verkeeren als Vlaardinger-Am bacht er bij Ged. Staten geen bezwaar zou bestaan. Het heeft volgens spr. thans geen zin, financieele berekeningen te maken, daar men toch de zekerheid heeft, dat alles wordt afgewezen. Het voorstel van B, en W. of het schrij ven van Ged. Staten voor kennisgeving aan te nemen, werd met 10 tegen 11 stemmen verworpen. Dit sluit dus in, dat B. en W. aan den Raad met een ander voorstel moeten komen, waarin verdere plannen moeten worden uitgewerkt, als door den heer de Bruin nader was geformuleerd. Hierna werd begonnen met de behande ling der agenda. Allereerst kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot het aankoopen van wonin gen en van een perceel grond ter uitvoering van liet westelijk doorbraakplan. Wat het laatste stuk grond betreft, zeide de heer Bagchus, den voorgestelden prijs van 3500 voor 294 M2, dus 12 per M2. te hoog te vinden. De heer Rey had gaarne ge- izen, dat dit stuk in de commissie van ge meentewerken was behandeld geworden Wethouder Buis zeide, dat de commissie voor gemeentewerken zeker tevreden kan zijn daar steeds alles in de commissie wordt be handeld. Het gold hier echter de taxatie prijs en deze was zeker niet te hoog, dat zal later wel blijken. De voorstellen werden z.h.s. aangenomen. Bij het voorstel inzake het vaststellen van een bouwplan „Vaartweg c.a." vroeg de heer Rey, of de noodige garanties waren gesteld en tevens, wie de kosten van overdracht moest betalen, daar deze nogal belangrijk zullen zijn. Wethouder Buis deelde mede dat men er van verzekerd kon zijn, dat alles in goede orde zou verloopen. Aangenomen werd het voorstel tot het wijzigen van de voorgevelrooilijnen met be trekking tot het westelijk doorbraakplan. Hierna kwam aan de orde het voorstel van B. en W., om overeenkomstig het verlangen van Ged. Staten het presentiegeld van leden van de stembureaux, vast te stellen op 4, Dit was voorheen geweest resp. 10, 7.50 5 en nu moest het f 4 worden. De heeren Rey, Bos en Van Toor becritiseerden deze houding van Ged. Staten. De heer Rey wilde gaarne een voorstel indienen om het werk van de leden van de stembureaux als een eeretaak te beschouwen, waarvoor dus niet betaald behoefde te worden. Spr. was van meening, dat men het \^erk moest betalen doch dan behoorlijk, anders moet men het als een eere-taak beschouwen. De heer Bos verklaarde, dat de S.D.A.P.-fractie zich te gen het voorstel om het presentiegeld te verlagen zou verzetten. In een vurig betoog kwam de heer Moerman op tegen de hou ding van Ged. Satten. Spr. vond deze hou ding klein en kon zich niet indenken, dat het landsbelang er mee gemoeid zal zijn als om een klein bedrag, van totaal 50 onze begrooting niet goedgekeurd zal worden. De burgemeester wees den Raad nog eens op de groote verantwoordelijkheid, welke hij op zich zou nemen, door het voorstel te ver werpen. Dan wordt de begrooting niet goed gekeurd en kan men in beroep gaan bij de Kroon. Dit brengt echter de financieele' po sitie van de gemeente in groote moeilijkhe den en nadeelen. Spr. ontraadt den Raad om bij dit punt tegen Ged. Staten te blijven vechten. Dan waren er wel andere punten o.a. het bewaarschoolonderwijs. Wethouder van Rijn zeide, ook op het standpunt te staan,, dat een bedrag van f 5 gehandhaafd had kunnen worden. Maar uiteindelijk zijn de wethouders toch met de gedachte van Ged Staten meegegaan. Echter niet van harte. Ook B. enW zijn van meening, dat Ged. Staten niet bezwaar hadden moeten maken tegen dit luttel bedrag. Echter, we hebben nog steeds de exra-bijdrage van het Rijk en daarom houden Ged. Staten toezicht op de financiën. Nog verschillende sprekers voer den over dit punt het woord. Het voorstel van B. en W. om het presentiegeld per dag op 4 te stellen, werd tenslotte met 13 tegen 8 stemmen aangenomen. Aangenomen werden de voorstellen tot het wijzigen van de gemeentebegrooting- 1938; tot het vaststellen van de regularisatie van den dienst 1938; tot het vaststellen van het kohier der hondenbelasting, dienst 1939, tot het vaststellen van het kohier der stra ten- en wegenbelasting, dienst 1939; tot het vaststellen van 'n staat van beslissingen op bezwaarschriften straten- en wegenbelasting, dienst 1938; en tot het vaststellen van onin bare posten. De Raad besloot z.h.s. tot het aangaan van een geldleening, groot f 228.000. Credieten werden toegestaan ten behoeve van uitbreidingen der licht- en waterbedrij ven in de gemeente Vlaaddinger-Ambacht Bii hét voorstel der commissie voor straf verordeningen tot het wijzigen van de alge meene politieverordening betreffende het aanwijzen van bepaalde plaatsen, waar het rijden op rolschaatsen door de jeugd wordt verboden, voerden eenige leden het woord, waarna het voorstel z.h.s. werd aanvaard. (Wordt vervolgd) VERBINDING HOFLAANGEDEMPTE BIERSLOOT. In het saneeringsplan, door den architect H. van der Kloot Meijburg ontworpen voor het westelijk deel der gemeente, is o.m. op genomen een verbindingsweg van de Hoflaan vit Havenstraat, Hoogstraat en Kwakelsteeg naar de Gedempte Biersloot. Het komt B. en W. gewenscht voor, voor dezen ontworpen verkeersweg reeds thans voorgevelrooilijnen vast te stellen. Het ontwerpbesluit tot vaststelling van die rooilijnen, heeft van 31 Mei 1939 tot en met 29 Juni i939 voor een ieder ter inzage ge legen op de gemeente-secretarie. Bezwaren zijn tegen het plan niet ingediend. In overeenstemming met het advies der commissie voor gemeentewerken en bezit tingen enz. stelden B. en W. den Raad voor deze rooilijnen vast te stellen. Hiermee ver- eenigde de Raad zich z.h.s. De collecte ten bate van het Roode Kruis heeft totaal opgehaald 61.36. DUIVENWEDVLUCHT. De postduivenvereniging „Combinatie Westland alhier hield een wedvlucht vanaf Noyon. Afstand 280 K.M. Aantal deelne mende duiven 119. Los 10.35. De uitslgaen luidden: C. Boeterse 1 en 27; D. v. Posten 2, 8, 12 en 14; M. L. v. d. Wagt 3; J. v. d. Burg 4; A. Vellekoop 5 en 16; A. v. Geest, 10 en 28; W. de Koning 7, 13 en 22; L. v. d. Ende 9 en 21; H. v. Zanten 11 en 30; A. Kootwijk 15; A. v. d. Sar 17 en 29; J. v. d. Ende 18; P- Prins 19; Th. v. d. Ende 20; W. v. Geest 23; N. H. Aalberse 24; J. Hoo- genraad 25; A. Faas-Voois 26; C. Oktevanger 2e overduif; D- v. Oosten 1ste overduif. Aankomst eerste duif 15.52. GESLAAGD. De heer F. v. d. Berg alhier klerk ter ge meentesecretaris slaagde voor het êxamen gemeenteadministrateur. RIJKSPOSTSPAARBANK. In de maand Juni werd op de Rijkspost spaarbank alhier ingelegd 10-946.24 en te rugbetaald 10.525.69. ONDERTROUWD: P. J- Bernard 25 j. en C. A. C. Optema 23 j. O. Quint 32 j. en A. J. G. v. Borselen 37 j. GETROUWD; P v. Geest 27 en C. M. Schroef 23 j- - C. D. v. Geest 27 j. en D. C. v. Geest 20 GEBOREN: Cornelia en Wilhelmina, doch- ters van L. v. d. Peppel en J. J- C. F. de Bruyn Willem z. v. L. M. Smit en J. Ver schoor Leentje d. v. W. Aalbracht en J. Zeeman Ida d. v. W. v. Dort en I. Bruk- ken Mia Willy d- v. W. H. Schornagel en M. Soeteman. Bestuurder gearresteerd. Gistermiddag ongeveer half 6 werd de veldwachter Lindhout te IJsselmonde op een kruispunt van den rijksweg Rotterdam Dordrecht aangesproken door den 21-jarigen J. H. J., wonende te Venlo, die een tweeper soonsauto bestuurde en den weg vroeg naar Arnhem. De veldwachter, die de zaak niet ver trouwde, nam achter het stuur plaats en bracht auto en bestuurder naar het politie bureau. Daar bleek, dat de auto gistermor gen in Rijswijk was gestolen. De jongeman was Zaterdagmorgen met een bodedienst meegereden van Venlo naar Arnhem. Van daar was hij met een autobus naar Apel doorn gegaan. Hier had hij een auto gehuurd naar Den Haag. Van Den Haag ging hij per voet naar Rijswijk, nam daar een auto weg, waarmee hij naar IJsselmonde reed, waar hij is aangehouden. Gisteravond om half elf heeft op den Ko ninginneweg P. B. uit Rotterdam, komende uit de richting West-IJsselmonde, het 5-jarig dochtertje van A. J. de Jong aangereden. Het kind bekwam een ernstige hoofdwonde en een hersenschudding. Het meisje werd naar de ouderlijke woning vervoerd. De wielrijder kwam er goed af. Alleen zijn fiets werd be schadigd. BIJENPLAAG. De bewoners van de Prinsessestraat be klagen zich over een ernstige bijenplaag bij hun woningen. Deze bijen schijnen afkom stig te zijn van een ter plaatse wonenden iemker. RIJKSPOSTSPAARBANK. In de maand Juni werd alhier op de Rijks- postspaagbank ingelegd een bedrag van 16.198.85 en uitbetaald 11.679.86. NOG GERED. Gistermorgen geraakte een zoontje van den heer P. H. alhier in de sloot aan de Benedenstraat. Op zijn geschreeuw kwam mej. Hofman aangeloopen, die het ventje van een wisen dood redde. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Adriana, dr. van W. Smit en R. B. Roodnat Pietertje, dr. van L. Naakt geboren en L. S. van der Ven Cornelis, zoon van A. Grandia en H. Visser. ONDERTROUWD: J. de Kok, 28 jaren te IJsselmonde en L. Jongeneel, 25 jaren Rot terdam J- van der Burg, 26 jaren te Ua' selmonde en N. Harreman, 27 jaren te IJs selmonde. GETROUWD; D. Franken 26 jaren te IJs selmonde en S. A. Heiden, 24 jaren te IJs selmonde P- A. Biest, 27 jaren te IJssel monde en M .van Vark, 25 jaren, wonende te Ridderkerk. OVERLEDEN: J. C. van der Veeke, 26 jaren, ongehuwd M. van de Findert, 34 jaren, ongehuwd. MIDDENSTANDS-DIPLOMA. Bij voldoende deelneming zal door de plaatselijke middenstandsvereenigingen nog eenmaal een spoedcursus voor het midden stands-diploma worden gegeven. Gegadigden gelieven zich ten spoedigste aan te melden bij den secretaris, Markt 14. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN; J. Speyer-Sluimer d. H. Breederveld-Vermeer d N. van Gijzen- van Katwijk z. ONDERTROUWD: F. H. Otto en J. Paal vast J. Luijendijk en A. van der Kleijn. OVERLEDEN: David van der Houwen, 59 aar. ARBEIDSBEURS. Het aantal ingeschreven werkzoekenden bi] de Arbeidsbeurs bedroeg in de afgeloo- pen week 224 tegen 367 in het vorige jaar. Hieronder waren 94 fabrieks- en losse ar beiders, 10 metselaars, 6 mach. houtbewer kers, 18 textielarbeiders, 4 typografen en 1 dienstbode. GEVONDEN VOORWERPEN. In het bureau van politie, Ringdijk, zijn in de afgeloopen week de volgende gevonden voorwerpen gedeponeerd: bruin lederen da- mesportemonnaie met inhoud, gewicht van i/a kg„ misboekje, witte kellnersjas, rijwiel- belastingmerk in bruin étui. KOSTELOOZE RIJWIELMERKEN 1939-1940 Voor het aanvragen van kostelooze rij wielmerken kunnen belanghebbenden zich vervoegen ten kantore der Gemeentebedrij ven, Dorpstraat 90, alhier. De behandeling der aanvragen zal ge schieden voor hen wier namen beginnen met dc letters: A t/m L op Woensdag 12 Juli 1939 n.m van 68 uur en Zaterdag 15 Juli n.m. van 24 uur; voor de overige op Donderdag 20 Juli van 68 uur en Zaterdag 22 Juli n.m. van 24 uur. Voor een kosteloos rijwielmerk komen al leen in aanmerking hoofden van gezinnen of één lid van het gezin, daartoe door het hoofd van het gezin aangewezen (formulie ren hiervoor op aanvraag in het lokaal ver krijgbaar), die niet aangeslagen zijn of wor den in de Rijksinkomstenbelasting 193940 en het rijwiel voor hun beroep of bedrijf noodig hebben. Gedenkteeken voor den stichter. Het bestuur van de stichting „Plaswyck- park" heeft gemeend de verdiensten van den heer C. N. A. Loos Sr. als stichter van het park reeds tijdens zijn leven te moeten eeren door de oprichting van een gedenkteeken in het park. De onthulling hiervan zal geschie den op Zaterdag 8 Juli a.s. des namiddags te 4 uui. Op Donderdag 6 Juli a s. komen de artis- ten van de zomergroep der Italiaansche Opera naar Hillegersöerg tot het geven van den jaarlijkschen opera-avond in de buiten- societeit „Lommerrijk". Het zijn de sopra nen Diana Micelli, Nadia Vera Goggioli en Ma ria Meloni, de tenoren Dino Badesco en Cnsty Solari, de bariton Enrico de Fianceschi en de bas Eraldo Coda, die onder muzikale leiding van Maestro Gino Bianchi Rosa een aantal aria's zullen zingen uit La Traviata, Carmen, Tosca, Lucia di Lammermoor, Mig non, Paljas, Samson en Dalila, Gioconda, Adriana Lecouvreur, enz. Voorts staan nog op het programma het beroemde duet voor tenor en bariton uit De Farelvisschers, het duet voor sopraan en tenor uit Cavalier ia Rusticana en tot slot het kwartet van Verdi s Rigoletto. BURGERLIJKE STAND. OVERLEDEN: Ewout Hoogendoorn, 74 d., wedrn. van C. Ttenhoven. In het bureau van politie, Straatweg 168, zijn in de afgeloopen week de volgende ge vonden voorwerpen gedeponeerd: rechter gymnastiekschoen, jongensjas met portem. Bij vinders zijn te bekomen: blauw gebreide muts, Rijnsberg, Jasmijnstr. 8a; vischleefnet, W. Meijst, Willebrordusstr. 7; gouden hee- renring, Boom, W. v. Hillegaersbergstr. 10; veilingkist met 4 bosjes kroten, de Jongste, Zaagmolendrift 49; br. heerenregenjas, Rood- scheid, Ridderspoorstr. 5b; leesboek, Leyte, v. d. Veldelaan 27. Opgevangen ruwharige foxterrier, mevr. Kar, Emmalaan 12. 'n Driehoekig bord (punt naar boven) met rooden rand is de waarschu wing voor mogelijk gevaar. Rond zijn verkeers borden, die een verbod of £§n gebod inhouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2