TT^ÓTUKKm EEN TWEEDE VERBINDING DEN BOSCH-LIMBURG. Route langs de Zuid-Willemsvaart. GEMEENTERAAD. DONDERDAG 6 JULI 1939 Herdenking van oud-burgemeester Zimmerman. JONGENSFANTASIE OF WERKELIJKHEID Er zou een knatyi verdronken zijn. „LEONIDAS" SPARTA. JUBILEA. BURGERLIJKE STAND. TENTOONSTELLING „ROTTERDAM-BATAVIA Hoe ons koloniaal wereldrijk gevestigd werd. ERNSTIGE VERKEERS ONGEVALLEN. Vier gewonden. DE NIEUWE BOUWVERORDENING Enkele wijzigingen op gezag van Ged. Staten. YLAARDINGEN. ÜSË IJSSELMONDE. l bouwterreinbelasting. kostelooze rijwielmerken. HILLEGERSBERG. DE NIEUWE BRUG TE TERBREGGE. Na opening van de vergadering van den gemeenteraad, heeft de voorzitter, burge meester mr. P. J. Oud, terwijl alle leden zich van hun zetels verhieven, met de vol gende woorden den hedenmiddag hier op Crooswijk ter aarde bestelden oud-burge meester, dr. A. R. Zimmerman, herdacht. Wij zijn zooeven teruggekeerd van de be graafplaats, waar wij de laats-ce eer hebben bewezen aan dr. Alfred Rudolf Zimmer man, oud-bürgemeester van Rotterdam. Burgemeester en wethouders hebben reeds naar aanleiding van de tot uwe vergadering gerichte med'edeeling van het overlijden van dr. Zimmerman aan de familie de deel neming van het gemeentebestuur in het ge leden verlies betuigd. .Ik gevoel mij gedrongen om van deze plaats, vanwaar dr. Zimmerman gedurende zoo langen tijd de vergaderingen van den gemeenteraad heeft geleid, zijne verdiensten te herdenken. Op jeugdigen leeftijd in 1906 geroepen tot bekleeding van het burgemeestersambt dezer gemeente, heeft dr. Zimmerman zich van stonde af aan doen kennen als een krachtige figuur, die zich met volle over gave van zijn persoon heeft gewijd aan de behartiging van de belangen van Rotterdam. Onder zijn bewind zijn vele belangrijke wer ken, aan zijn persoonlijk initiatief ontspro ten, tot stand gekomen of ter hand genomen. Als belangrijkste moge ik daaronder memo- reeren den bosch- en parkaanleg om den Kralingschen Plas en het raadhuis. Stond onze gemeente bij de ambtsaanvaar ding van dr. Zimmerman aan het begin van een periode, welke Rotterdam tot groote welvaart bracht, de in 1914 uitgebroken wereldoorlog heeft aan dien opbloei een einde gemaakt. Ook in den tijd van tegen slag betoonde Rotterdams burgemeester, steunende op zijn rotsvast vertrouwen in de toekomst van Rotterdam, zijn doorzettings vermogen en werden, voor zoover de om standigheden dit toelieten, de onderhanden zijnde werken voortgezet. Ik mag daarbij herinneren aan het raadhuis, waarvan de bouw gedurende den oorlogstijd geen enkel oogenblik werd onderbroken. Dr. Zimmerman was een man met bree- den blik, die een eigen stempel heeft ge drukt op zijn bestuursperiode en die steeds heeft gestreefd naar de verwezenlijking van zijn ideaal, om Rotterdam te maken tot een goede werk- en woonstad. Toen dr. Zimmerman in .1923 zijn ambt van burgemeester neerlegde tot aanvaarding van de functie van Hooge Commissaris van den Volkenbond in Oostenrijk, kon hij terugzien op een periode, waarin hem, als gevolg van de tijdsomstandigheden, moei lijkheden wel niet zijn bespaard, doch waar in hij veel voor onze gemeente heeft kunnen bereiken. De tot stand gekomen werken zul len tot in een verre toekomst getuigenis af leggen van de stuwkracht en het streven van den man, die zich tot taak had gesteld Rotterdam groot te maken. De naam Zim merman zal nauw en in dankbare herinne ring aan de geschiedenis van Rotterdam verbonden blijven. Gisteravond omstreeks 6 uur rinkelde op het Politiebureau Hoflaan de telefoon. Toen he toestel van den haak was genomen, bleek aan den anderen kant van de lijn de papa te staan van den 8-jarigen Jacobus v. d. A. uit de Adamshofstraat. Een verhaal trilde in het oor van den dienstdoenden inspecteur, een verhaal, dat het knaapje thuis onder het «ten aan tafel had gedaan. Ik was aan 't visschèn op den 's Gra- venweg! had het knaapje gezegd. Er kwam een jongen bij me staan met een schepnetje. Even keek ik den anderen kant uit, maar toen ik mij weer omdraaide zag ik den jon gen in het water liggen. Hij riep: Moeder, help, ik verdrinkl Jacobus vertelde, hoe de zinkende knaap nog zijn schepnetje naar hem toestak, maar niet ver genoeg om het te kunnen grijpen. De inspecteur fronste begrijpelijkerwijze het voorhoofd en verzocht papa, om met zijn zoon zoo snel mogelijk op het bureau te komen. Dit geschiedde. En zoo trok even later een heel gezelschap, met den jongen als gids, naar de plek, waar het drama zich zou heb ben afgespeeld. Hij wees een land aan bij den spoorwegovergang. Terwijl men in de watering aan 't dreg gen ging, werd Jacobus nog eens flink aan den tand gevoeld, maar hij wist zelfs nog een behoorlijke beschrijving van het slacht offer te geven: de jongen was op klompen en had een grijzen kiel aan. Toch was er iet? in het verhaal dat niet klopte: Jacobus be weerde nl. over de Kortekade te zijn geko men, hetgeen niet mogelijk was. Daar de jongen volhield, nam men het ze kere voor het onzekere. Een overweg was er ook aan den Kralingscheweg, die wèl via de Kortekade bereikt kon worden. Ook daar werd echter tevergeefs gedregd, evenals bij de manege. Doch daar wees Jacobus op het Laantje van Nooit Gedacht en zei: dat laan tje ben ik door gegaan. Opnieuw ging het gezelschap op weg en men kwam bij een brugje langs den 's Gra- venweg. Deze plek meende Jacobus nu als de juiste te herkennen. Toen ook hier tevergeefs gedregd was, staakte de politie haar tocht. Had Jacobus gefantaseerd? Is de drenke ling er misschien toch nog in geslaagd op het droge te komen? Jacobus houdt voet bij stuk en wijst elk vermoeden als zou hij het verhaal verzon nen, hebben, verontwaardigd van de hand. Maar totnogtoe is er ook nog geen aangifte gedaan, dat er een knaap vermist wordt. Zal het geval nog opgehelderd worden? Als zevende bestuurslid van de R. V. en A. V. Sparta is nog op de algemeene vergadering gekozen de heer J- de Jong. De R. K. S. V. „Leonidas" vergadert a.s. Vrijdagavond om 8.30 uur in Centraal. Bui ten de gewone reglementaire agendapunten, zullen ook een voorstel komen tot verhooging der contributie en een voorstel tot aanvaar ding van de nieuwe terreinen aan het Toe- pad. In de daktuinzaal van Atlanta heeft he denmorgen de huldiging plaats gevonden van de heeren C. C. van der Hoeven, C. J. Schaap, Th. J. Knikkenberg, P. Vermeulen, die 25 jaar in dienst waren bij Van de Meer en Schoep en van de heeren E. van Boxen en D. Verschoor, die 25 jaar in dienst waren van Paul C. Kaiser. Aangiften van 5 Juli 1939. BEVALLEN: E. Slegtenhorst geb. v. Kessel z A. v. d. Hoeven geb. de Ruiter d. W. J. F. Sitekoorn geb. Koperberg d. M. A. G. Foile geb. Miltenburg d. P. G. J. Stip geb. v. d. Broek z. C. Gerlach geb. Verzijden d. A. Eibers geb. Bestebreurtje d. H. den Hoed geb. Lefeber z. A. Hollemans geb. ie Mahieu z. G. M. G. Gloudie geb. v. Vendeloo d A. F Leenders geb. Rommelse d. P. C. Zuurhout geb. Oostrom z. M. G. Hanssen geb. Rietdijk d. C. M. Kluwen geb. Driedijk z. W. Simons geb. Schieman d. J. v. Roon geb. Kieboom z. G. Breuningge b. Kentgens z. C. C. Verhoeven geb. v. Opstal z. W. J. A Klop geb. Swinkels z. A. W. de Geus geb. "Vonk z. C. C. Nieuwenhuis geb. Mahn z. C. H. de Visser geb. Dorsman z. H. Schotte geb. v. Dongen d. C. W. Fischer geb. Gruyters d. J. A. v. Moorsel geb. Lucas z. C. F. v. Bui tenen geb. Kelfkens z. J. M E. v Zuilen geb Brouwer d. A. Gardien geb. v. d. Veen d. GEHUWD: P. J. A, Baars jm. 26 j. en M. F. v. der Plujim jd. 26 j. J. Been jm. 25 j. en D. Kanters jd. 24 j. A. Boer jm. 27 j. en M. Tuinenburg jd. 21 j. J. Dammen jm. 27 j. en J. P. C. Blaauw jd. 19 j. W. P. J. Debets Jm 27 j. en M. H. Esveld jd. 26 j. W. Dorpmans jm. 23 j. en H. M. van Dalen jd. 18 j. N. de Jong jm. 25 j. en C. A. van der Burght Jd. 24 j. P. J. Kruidenier jm. 25 j. en M. Alblas jd. 21 j. C. van Kruining jm. 26 j. en J. M. ter Braak jd. 27 j. A. A. Kruijd jm. 27 j. en E. van der Ctaaij jd 23 j. A. W. J. Mannee jm. 28 j. en H. M. Groenenboom jd. 26 j. G. M. Marges jm. 30 j. en P. Snijders wede. 36 j. M. van der Ploeg jm. 29 j. en J. Veder jd. 20 j. D. A. Pols jm. 24 J. en P. J. M. Jongmans jd. 25 J. F. Ras jm. 25 J. en J. C. Pabbruwee jd. 18 J. L. J. Ras jm. 24 j. en J. de Vries jd. 19 J. J. W. M. van Rootje gesch. m. 37 J. en M. B. Becker gesch. vr. 38 j. G. Rujjgt gesch. m. 46 j. en L. Vermeij wede. 43 j. G. A. de Smit jm. 26 J. en A. Bom jd. 25 J. J. Steijl jm. 28 j. en A. Diepenhorst jd. 28 j. J. J. den Toom jm. 38 j. en J. E. v. der Lugt gesch. vr. 37 j. W. Ver- hoeks jm. 34 j. en W. Krab jd. 29 j. - P. Ver. hoeve jm. 21 j. en C. Dwarswaard Jd. 18 j. P. J T. Veth jm. 25 j. en G. E. S. Houthuizen jd 26 J. K. van Waart van Gulik wedr. 39 j. en M. W. van de Blankevoort wede. 39 j. J. J van der Wel jm 31 j. en A. J. Kwakernaat jd. 24 j. J. C. Willegers Jm. 24 J. en W. Kortland jd. 18 j. N. Wijntje jm. 25 j. en P. van Herk jd. 21 j. R. Zeeman gesch. m. 42 j. en A. Kuiper jd 34 j. N. ABdriaans jm. 23 j. en M. A. Dijk stra jd. 21 j. M. Brunisma jm. 25 j. en A. de Zwart jd. 21 j. J. Donker jm. 28 j. en M. G. Wagnere jd. 23 j. -H. G. Kooiman jm. -i j. en F. Verworst jd. 23 j. G. Moerer jm. 25 j. en T. van der Mooren jd. 20 j. J. H. Ruts jm. 27 I. en E. S. H. Ouwehand Jd. 26 J. R. Rijns- dorp jm. 30 j- en H. Marines jd. 28 j. -.P. W. M. Siellng jm. 21 j. en H. M de Vaal jd. 21 j. T. Steljn jm. 28 j. en M. J. van der Meij jd. 30 j. L. van Strien jm. 28 J. en H. C. Klop id 30 J. F. Venema jm 35 J en M van Wijl, jd' 36 j. W C. G. Verbeek jm. 29 J. en J. A. Gouweloos jd. 22 j. - P. Vlasblom wedr 43 j. en I. Huizer jd. 38 J. M. H. de Wachter jm. 32 j. en H. Vos jd. 27 j. J. van Boven jm. 25 ji en B. J. de Keijzer jd. 21 J. S Buquet jm. 27 J. en H. A. Hilgers jd. 25 j. E. A. Dut jm 24 j en N. C. van Genderen jd. 21 J. F. van Dijk jm. 22 j. en H. C. Kempe jd. 17 J. A. Fase jm. 27 j. en H. Blommers jd. 21 j. M. van Gelderen Jm. 27 j. en M. Verstraten jd. 22 J. C. C. Grosfeld jm. 22 J. en M. J. van Leeuwen ld 18 j. M. C. M. van Hagen jm. 26 j. en G T Haazer id. 23 j. R. L. Hakkenes ]m. 27 j. en E. Mertens jd. 24 j. JH. 1. en A. Zwart jd. 24 j. - A C. van Horik jm. 26 j. en A. M. Rmonds jd. 21 J. A. G. H. Janse jm. 28 j. en J. G. de Roos jd. 28 j. J. Kalkman jm. 29 j. en P. J. Mulder jd. 27 j. J W. M. van de Kasteelen jm. 32 J. en J. A. Disse jd. 28 1. J. Kohaut jm. 23 j. en M. F. Tebrngge jd. 22 j. J. J. A. Korzillus jm. 31 j. en W. H. Habraken jd. 21 j. L. Kroonen jm. 26 j. en A. Verhoeff jd. 25 j. J- R- van Mos_e laar jm. 25 j. en M. J. Hofstede jd. 21 j. P. C Reumer Jm 32 j. en N. Walraven jd. 19 j. -- J Pie Riviere jm. 25 j. en P. J. van Aken jd 24 1. W. L. Telder jm. 26 j. en J. Boersma jd. 22 j. J. Verkaik jm. 23 j. en P. Heus J 22 j C. P. Verkroost jm. 25 j. en J. C. H. r_' «/-v j t t x> vlocht» im 29 1. en Verkaik jm. 23 j". en P. Heus Jd. ost jm. 25 j. en J. C. H. M. Kusters jd. 20 j. - J. J. R. Viseer jm..J» y en A. Ploegstra jd 25 j. - A. A. van der Waa jm 29 j. en L. de Jonge jd 25 j. J- F. d Wilde jm. 27 j. en M. M. W. Weerink jd. 27 J. J W. van IJzerdoorn jm. 35 j. en M. O. Mu der 1d 36 J. S. Attema jm. 32 j. en N. D- van Houte jd 24 J. - J- van Berkel jm 28 j. en T Terlouw jd. 30 j. H. Bode jm. 24 j. en C. S. Kruek jd. 25 j. - C. van Dljck Jm 27 J. en J. van der Toorn .1d. 22 j. W. G. Hol jm. j- en J. A. de Ron jd. 26 J. A. Huigens jm- 23 3- en H. P. Pieterman jd. 24 j. J. Huisman jm. 31 j. en W. Cornellsse jd. 23 j. J. M/ de Jom, im. 33 j. en A. Ma de Graauw jd 23 J. C. Karsbergen Jm. 25 J. en N. M. Briel Jd. 23 J. C Liefhebber jm. 29 j. en W. H. Kruis jd. 24 j. - B L. Rutten jm. 23 j. en H. E. Kloosterman jd. 21 j. J- Visser jm. 29 j. en C. de Visser Geen der sprekers bij gelegenheid van de officieele opening van de tentoonstelling „RotterdamBatavia" heeft zoo kernachtig de waarde en het nut van deze tentoonstel ling aangegeven als onze minister van Ko loniën, zelf een oud Indischman, dit deed, toen hij tot de in de burgerzaal van het stad huis verzamelde prominente Rotterdammers deze gedenkwaardige woorden sprak: „Ons volk weet zelf niet, hoe groot het is, hoe machtig het is. Het heeft zich nog steeds niet gerealiseerd, dat het overzee een groote mogendheid is, zelfs een der grootste ter wereld." In een zeer breeden kring wil deze met steun van de Ministers van Koloniën, van Sociale Zaken en van Economische Zaken, van tal van officieele instellingen en van bijna drie duizend particulieren en zaken tot stand gekomen tentoonstelling het bewust zijn versterken van onze verbondenheid met het rijksgebied overzee. Ze wil de gedachte van de Rijkseenheid in het volk verankeren. Ze wil het besef verlevendigen, dat onze grenzen niet liggen aan onze Hollandsche duinen en dijken, doch aan de groote wereld zeeën. En ze wil ons doen inzien, hoe wij zoo'n wereldmacht geworden zijn en hoe wij het moeten blijven. In de kortgeleden hier ter stelde vertoonde film „Suez" we zagen ze nog tijdens den proeftocht van het nieuwe Indische mail schip de „Oranje" laat men den Engel- schen staatsman Disraeli zijn landgenooten opwekken om de grenzen van het Britsche Rijk toch niet te zien in die van het rustig verzekerde Europeesche eilandenrijk, doch zich bewust te worden van hun koloniale we reldmacht. Voor een groot, een zeer groot gedeelte van het Nederlandsche volk moe ten de woorden van Minister Weiter helaas nog dezelfde uitwerking krijgen. In „Rotterdam—Batavia" is die groote ge dachte in een bepaald onderdeel geconcreti seerd en verstaanbaar gemaakt voor een breede volkslaag, Zonder Indië zijn wij een buurstaat van een groot land, met en door Indië zijn wij een wereldmacht. Hoe dit alles zoo gegroeid is, dit laat ons deze zeer aanschouwelijke en sterk tot de verbeelding sprekende tentoonstelling zien door middel van kaarten en platen, door middel van modellen, maquettes en diora ma's. De commissie heeft de bedoeling de ten toonstelling mirtstens een half jaar open te houden. Een vijftiental explicateurs zijn daar toe opgeleid. Hierdoor is bereikt, dat voort durend goed-onderlegde gidsen klaar staan om de bezoekers te vergezellen en al het ge ëxposeerde te verklaren. Daarnaast is het toch zeer aan te raden om den beredeneer den catalogus aan te schaffen, waarin men een schat van gegevens behoudt over onze scheepvaartverbinding met Indië van de vroegste tijden tot op dezen dag toe. De tentoonstelling begint met ons te oriën- teeren in de oudste geschiedenis en laat een reproductie zien van dg wereldkaart van den Griek Herodotus uit de vijfde eeuw voor Christus. Ook Indië, het verre tooverland Ophir, komt daarop voor. Door de woestijnen van Arabië, Syrië en Egypte kwamen de In dische producten aan de kust van de Middel- landsche Zee. Het waren vooral de Phoeni- ciërs, die met hun scheepjes langs de kusten de aangevoerde waren verder transporteer den. Samen met deze Phoeniciërs dreef Sa lomon reeds handel op Ophir. Later werden de Grieken mededingers van de Phoeniciërs. De in de tweede eeuw na Christus in Egypte levende Griek Ptolemaeus teekende een aan tal kaarten, die langen tijd de bron waren voor alle wetenschap omtrent de verre lan den in het Oosten. Toen de Portugeezen in de 15e eeuw hun ontdekkingstochten aanvin gen, reikte hun kennis niet veel verder. Op het gebied van de moderne zeevaart zijn de Portugeezen echter de groote pioniers geweest. Op de tentoonstelling vindt men het portret van den Fortugeeschen prins Hen drik den Zeevaarder, grootmeester van de Orde van Christus, den vader van den kolo nialen ondernemingsgeest. Ook dat van den Portugeeschen ontdekkingsreiziger' Vasco da Gama, die in 1498 het eerste Voor-Indië om de Kaap heen bereikte, ontbreekt er niet. Men ziet er ook een model van de karveelen, de slechts 80 ton metende scheepjes, waar mede de Portugeezen deze wereldreizen maakten. Een groote zeer overzichtelijke wereld kaart geeft een beeld van de dan volgende reizen der Hollanders. De drie reizen in 1594, '95 en '96'97 naar het Noorden, de eerste reis naar Indië van 159597 onder C. de Houtman, de tweede reis naar Indië van 1598—1600 onder v. Neck, v. Warwijck en v. Heemskerck, de reis van Mahu en de Cordes naar Str. Magelhaens van 1598—1600 en de reis om de wereld door Olivier van Noort van 15981601. Door een druk op een contactknop krijgt de bezoeker in lichtlijnen de routes dezer reizen te zien en tevens een kalender met de voornaamste gebeurtenissen dezer reizen. - In aansluiting hierop geeft een diorama een aanschouwelijk beeld van de overwintering op Nova-Zembla, een ander van de aankomst van de vloot van Corn, de Houtman op de rede van Bantam in 1596, de eerste, weinig gelukkige ontmoeting tusschen de Hollan ders en de Javanen. Bijzondere belangstelling verdient eker een vitrine met boekwerken enz., betrekking hebbende op die eerste reizen der Hollanders. IVIen vintit er de Journaals van de Houtman en van Olivier van Noort uit particuliere verzameling. Niet minder belangrijk zijn de rijksarchiefstukken en andere documenten, betreffende de eerste periode van de Neder landsche betrekkingen met en het Neder landsche gezag in Oost-Indië. Juist deze ori- gineele archiefstukken geven de tentoonstel ling een bijzondere waarde. We leeren er uit, hoe de ondernemingen werden voorbe reid en welke moeilijkheden er aan gepaard gingen. Welke een rol de Rotterdammers in die da gen reeds gespeeld hebben in deze eerste reizen op Indië, zien wij o.a. uit de twee verzoekschriften van ten Katholiek' a Rot- terdamschen reeder Johan van der Veken, uie met Pieter van der Hagen e.a. de expe ditie van Mahu en De Cordes hebben onder nomen. Ongeveer gelijktijdig hiermede vat ten nog twee Rotterdammers, Olivier van Noort en Pieter Claesz. vein Ilpendam het \J t_ f (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) BLOEMPJESDAG VOOR LICHAMELIJK GEBREKKIGEN. Een nieuwe collecte, waarvoor wij de bij zondere belangstelling van lezers en leze ressen vragen. De opbrengst moet dienen, om on- en minvermogende gebrekkigen, die nog bij tientallen thuis een troosteloos leven slijten, en ook zoo graag de zon eens in wil len, te helpen bij het aanschaffen en onder houden van invalidenwagens, orthopaedi- sche hulpmiddelen enz. Het „Comité voor Sociale en Materieele Hulp aan Lichamelijk Gebrekkigen", secre tariaat Graaf Florisstraat 6 B, Rotterdam C, dat deze collecte organiseert, verleende ge durende de 2% jaar, dat het bestaat, reeds 75 maal dergelijke hulp, terwijl het met Kerstmis j.l. aan ongeveer 430 behoeftige invaliden vet en boter verstrekte. Wij doen een ernstig beroep tot medewer king op alle menschenvrienden, in het bij zonder op hen, die een heelen of halven dag kunnen collecteeren. 16-Jarige en oudere scholieren, die reeds vacantie hebt offert één dag op voor uw misdeelde medemenschen. De collecte wordt goed voorbereid, zoodat het succes, behalve van het weer, van het aantal collectanten af hangt. Meldt U spoedig aan bij: P. J. Sloot- mans, Carnissesingel 261; Jac. Wolf, apo theek, Breeplein 6, Tel. 11888; C. J. Verton, pinningmeester, Lange Geer 116; mej. M. B, Lutin, Boezemsingel 100a; J. Buchter, kap per, Goudsche Rijweg 41; mej. J. Vlaskamp, Schieveenstraat 36a; Sigarenmagazijn „Re- gina", Statenweg 106 B; Sigarenmagazijn Verduijn, 's Gravendijkwal 123; mej. W. E. Winters. Mathenesserdijk 354 a en aan het secretariaat. Medewerking van vereenigingen en groe pen wordt gaarne aanvaard. Laat U inschrijven als donateur of dona trice. Vacantiegangers, het gironummer van den penningmeester is 341700. Namens het Comité: P. A. VAN LUIJT, le Secretaris Graaf Florisstraat 6 B. jd. 25 J. W. van Wattum jm. 32 j. en J. J. Gaedtke jd. 29 j. W. B. Jonkman Jm. 26 j en C. Ippel jd. 23 J. OVERLEDEN: L. Suiker ongeh. m. 54 J. J. Koenderman m. van W. Heijnis 74 j. L. Kappetetjn m. van M. C. Franke 54 j. C. Mijer wede. van M. Huijser 85 j. W. A. C. Rode- meener vr. van A. P. v. Gooi 58 J. A. v. Ootj m- van J. v. Hengst. 70 j. L. Wuijstcrn wedr v. T de Knegt 89 J. J. Witkam m. van P. de Wit 63 j. G. C. v. d. Dungen m. van G. C. V. Arkel 53 j. A. Voorhagen m. van W. J. Wijntjes 64 j. J. J. Tlelemans vr. van J. C. de Wilde 77 J. J. H. Klumpes vr van J van Langen 71 j. J. C. Klaasman vr. van J. v. d. Ster 52 j. A. v. Klaveren m. van M. E. Koring 58 j. A. Z. Schock ongeh. vr. 45 j. Voorts als levenloos aangegeven kind van: H. M, Beekman geb. van Aert z. M. Dekker geb. Vos z. plan op door Straat Magelhaens naar de Mo lukken te zeilen. Het was deze stoutmoedige tocht van den Rotterdammer welke onzen naam als zeevaarders allerwegen in de schat ting der wereld deed stijgen. Te weinig weet de Rotterdammer af van zijn eigen glorierijk verleden op zee. Zeer leerzaam Is het kennis te nemen van de pamfletten over het Bestand. Een der voornaamste struikelblokken bij de onder handelingen was de vrije vaart op Indië. De tegenpartij wilde ons daarvan doen afzien. Heftig komt men daartegen in verschi.tende pamfletten op. We lezen daarin: Het is de grootste onbeschaemtheyt, die mén can bedencken", dat de Nederlanders, de beste kooplieden en kloekste zeevaarders van de geheele wereld, het grootste gedeelte van de zee en het beste gedeelte van den werelanandel zouden moeten afstaan. In de zelfde verhouding, waarin de zeevac.rt en handel zouden verminderen, zou ook de macht van het land achteruit gaan, „want onse Steden ende Ingesetenen en connen met gevoet worden, veel min connen wij eenighe publique macht hebben door de inwendighe middelen van Lant-bouwerije ende incomen van Renten, als andere groote Landen ende. Coninkrijken. 5ns landt is veel te cleen, maer dit alles moet comen uyter Zee ende Zeevaert". Is het niet of wij in deze wooTden uit 1607 ook de gedachte van onze huidige generatie geformuleerd zien staan? Omvangrijk was steeds de correspondentie die Heeren XVII met den Gouverneur Ge neraal en Raden van Indië hadden te voeren. Zij legden er den nadruk op, dat aangezien de compagnie „generael" was „ende van alle de vereenichde provinciën" haar octrooi had, Man „Nederlanders" en niet van „Hollanders" Th de contracten moest worden gesproken. Daarom kreeg Jacatra ook den naam van Batavia, als symbool van het geheele volk. Het was zeker ook een goede gedachte om op de tentoonstelling te doen uitkomen, wel ke moeilijkheden, welke offers aan men- schenlevens ze eischten. Eigenlijk zijn daar bij de offers, welke de luchtvaartverbindin gen hebben geëischt, zeer onbeduidend. Drinkwater werd in tonnen meegenomen. In de warme luchtstreken geraakten die tonnen vol ongedierte, zoodat er met een gloeiende staaf moest geroerd worden in den bezinkbak. Bij het drinken zeefden de boots lieden het water nog tusschen de tanden. Als voedsel gingen mee: scheepskaak, havergort, vleesch, spek, stokvis, erwten en boonen en kaas. De scheepsjongen, die den kok hielp, moest het pekelvleesch voor den volgenden dag een etmaal lang met zeewater verver- schen. De bootslieden verzorgden hun kazen door ze in teer te zetten. De sterftecijfers waren vaak ontstellend hoog. En al mogen er ook enkele gevallen bij zijn van dood door ongevallen of vijandelijk heden, het overgroote deel der sterfgevallen kwam toch door koortsen of scheurbuik. De Houtman voer met 249 man uit en keerde met 89 man in het vaderland terug. Olivier van Noort verloor op zijn wereldreis van 14 maanden 150 van zijn 248 man. De Rotterdamsche vloot van Mahu en de Cordes telde 200 sterfgevallen op de 500 koppen. De verovering van ons koloniaal wereld rijk heeft vele offers geëischt. In alle we reldzeeën hebben Nederlandsche zeelieden hun zeemansgraf gevonden. Gisteravond om kwart voor 9 reed de 16-jarige J. Stolk wonende aan de Putsche laan met een meisje komende van Brienen- oord op den Stadionweg. Uit de richting Rotterdam naderde een auto, bestuurd door A. Kievit hit IJsselmonde. Het meisje stak over, welke manoeuvre ook de jongen wil de volbrengen, doch hij werd gegrepen en tegen de straat geslingerd. Zwaar gewond en in bewusteloozen toestand is de jongen per auto van den G. G. D. vervoerd naar het zie^ kenhuis aan den Coolsingel, waar hij in ern- stigen toestand is opgenomen. Voor het le ven wordt gevreesd. Ongeval op den Rijksweg Om half 9 gisteravond is eveneens een ernstig verkeersongeval gebeurd op het kruispunt Rijksweg-Dorpsstraat te IJsseL monde. Ter hoogte van het pompstation Bon- gers wilde de 29-jarige wielrijder J. P. Holzke wonende alhier den Rijksweg over steken, vermoedelijk omdat hij tot de ont dekking kwam, dat hij verkeerd reed. De man werd gegrepen door een vrachtsauto, bestuurd door den 19-jarigen A. G. de Groot uit Wassenaar. Met een groote hoofdwond en inwendige kneuzingen is de man per auto van den G. G. D. vervoerd naar het zieken huis aan den Coolsingel. Tegen auto opgeloopen. Gisteravond om half elf is een bejaard echtpaar, dat in de Lusthofstraat den weg wilde oversteken pardoes tegen een auto opgeloopen. De beide oude menschen wer den in zorgwekkenden toestand per auto van den G. G. D. vervoerd naar het zieken huis aan den Coolsingel en aldaar opgeno men. De 79-jarige S. v. d. Wetering wonen de in de Rubensstraat bekwam een hersen schudding, een fractuur van beide beenen en een fractuur van beide sleutelbeenen. Zijn echtgenoote de 80-jarige E. v. d. Wetertug- Nieuwendijk kreeg een hersenschudding en brak het rechter onderbeen en den rechter bovenarm. ROUTE'S VAN ■5 HERTOGEN BOSCH NAAR LIMBURG In verband met de door het doorgaande verkeer 's-Hertogen- boschEindhovenLimburg dik wijls ondervonden oponthoud in de bebouwde kommen van Vught en Eindhoven, alsmede op enkele smalle wegvakken met veel ge mengd verkeer, zooals Eindho ven-Leende, vestigt de K.N.A.C. de aandacht op een andere route, welke inplaats van de boven genoemde kan worden gebruikt, n.l. de weg langs de Zuid-Wil lemsvaart van 's-Hertogenbosch over Helmond en Nederweert naar Keipen aan den weg Eind hovenRoermond. Deze route is slechts enkele kilometers langer dan de weg over Eindhoven, doch kan een aanzienlijke beperking in reis tijd geven in het bijzonder ge durende de tijden, dat in Eind hoven wegens het aanvangen of uitgaan van de fabrieken een druk plaatselijk verkeer kan worden verwacht. De weg langs de Zuid-Willems vaart verkeert in goeden staat. Men zij echter op zijn hoede voor de verschillende kruispunten, hoewel hovenLeende en WeertWessem nog niet deze niet groot in aantal zijn, alsmede voor tot stand zijn gebracht, verdient de route de wielrijders, aangezien geen rijwielpaden langs de Zuid Willemsvaart naar de mee- aanwezig zijn. Het rijwielverkeer langs de- ning van de K.N.A.C. voor het doorgaand zen weg is echter beperkt. verkeer van 's-HertogenbosCh naar Limburg Zoolang de omleggingen te Vught en te de voorkeur boven den officieelen weg van Eindhoven en de nieuwe wegvakken Eind-het Rijkswegenplan over Eindhoven. 5 BOSCH VUGHT BtE* helmond OEMSEL EINDHOVEN VAIKENSWAA* LEENOl WEE (?T ^OERMON Op de in September 1937 door den Raad vastgestelde „Bouwverordening" heeft het college van Ged. Staten enkele wijzigingen aangebracht, welke na overleg door het col lege van B. en W. zijn overgenomen. De voornaamste wijziging betreft wel ai- tikel 47. Ten aanzien van dat artikel, waarin de hoogte der vertrekken is geregeld, heb ben Ged. Staten verlangd, dat de maten, welke in het oorspronkelijke door den toen- maligen directeur van de Volkshuisvesting en de Bouwpolitie ingediende ontwerp voorkwamen, zouden worden hersteld. Hoe wel B. en W. aan de voorgeschreven hoogten zooals zij door den raad overeenkomstig het voorstel van B. en W. zijn vastgesteld, uit een oogpunt der volkshuisvesting de voor keur blijven geven, meenen B. en W. aan den anderen kant, dat over dit punt verdere moeilijkheden dienen te worden vermeden. Daarom zijn de maten 2.85 M., 2.60 M. en 2.50 M., genoemd in de leden 1 en 2 van dat artikel, vervangen door respectievelijk 2.70 M., 2.50 M. en 2.40 M. Een dndere wijziging van betéekenis be treft het schrappen van de artikelén 106 en 107, waardoor het maken van alcoven ook in woningen, welke overigens ten minste vijf voor bewoning bestemde vertrekken bevat ten, niet meer zal zijn toegelaten. Ook te dien aanzien heeft het college gemeend de wensehen van Ged. Staten te moeten volgen en dit hoofdzakelijk uit overweging, dat juist bij dit type woningen in de pragtijk aan een alcoof geen behoefte meer zal bestaan. VERORDENING VOOR ROLSCHAATSEN. De commissaris van politie heeft verzocht beperkende bepalingen in het leven te roe pen voor het gebruik van rolschaatsen op de openbare wegen, aangezien door het toene mend gebruik de openbare orde wordt aan getast, terwijl bovendien gevaar ontstaat vcor de openbare veiligheid Een soortgelijke bepaling wenscht hij te zien opgenomen voor z.g. „Autopeds". Inderdaad is van het gebruik van rol schaatsen veel last ondervonden door de be woners van diverse straten alsmede door het verkeer. Hoewel thans het gebruik zeer vermin derd is meent de commissie voor strafveror deningen toch, dat het wenschelijk is een bepaling in het leven te roepen, teneinde te kunnen optreden, wanneer het gebruik we derom toeneemt. Voor het gebruik van autopeds meenen zij hiertoe niet te moeten overgaan. Op grond van het bovenstaande biedt de commissie het ontwerp-besluit ter behande ling en vaststelling aan. SPELDJESDAG. De alhier gehouden speldjesdag voor „Si- mavi" heeft opgebracht 378,55. POSTDUIVENVEREEN. „KEER WEER". De postduivenivereeniging „Keer Weer" hield een wedvlucht vanuit Campiègne, af stand 319 K.M. In concours stonden 199 vo gels, waarvan de aankomst was als volgt: I 33 38 D. Steensel; 2 22 26 Gebr. Heinsius; 3 37 M. J. Heinsius; 4 J. Harloff; 5 7 11 21 25 E. Zijdenbos; 6 9 12 13 14 15 16 20 24 27 dr. C. Moerman; 8 J. Priem; 10 40 47 A. Sonneveld en Co.; 17 18 44 48 A. v. Houwe- lingen en Hollenberg; 19 31 Gebr. v. d. Meyden; 23 29 H. Barg; 28 H. Snoek; 30 A. Kuiper; 32 50 C. Letterie; 34 36 J. Mul; 35 A. J. Lodder; 39 43 45 46 A. Stigter; 41 42 Gebr. van Brandwijk; 49 A. Heindijk; le overduif A. van Es. le duif aankomst 15 u. 50 min. 52 sec.} 50e duif aankomst 16 u. 58 min. 23 sec. ERFPACHTSAANVRAGE. Bij B. en W. is ingekomen een verzoek van de N.V. Bouw- en Handelmaatschappij „Timbla" te Schiedam, om een perceel ge meentegrond in erfpacht te mogen bekomen en wel: a, een perceel aan den Insulindesin- gel W.Z., breed plm. 105 meter en diep plm. 27 M.; b. een perceel aan den Insulindesin- gel O.Z., hoek Javastraat, breed plm. 44 meter langs dien singel en diep plm. 27 me ter. SCHEEPVAARTVERKEER, Gedurende de maand Juni 1939 zijn te Vlaardingeri aangekomen 61 stoomschepen, waarvan 13 bunkerschepen, tegen in da maand" Juni van vorig jaar aangekomen 65 stoomschepen, waarvan 14 bunkerschepen. ZONNESTRAALCOLLECTE. De Zonnestraal-collecte te Vlaardingen en Vlaard. Ambacht heeft totaal opgebracht 282.05. CONSUMPTIE-USSALONS. Tot 15 September 1939 is het tijdstip, waarop de alhier gevestigde consumptie ijssalons voor het publiek gesloten moeten worden, bepaald op 11.30 uur voor den Maandag tot den Vrijdag, en op 11.45 uur voor den Zaterdag, onder voorwaarde, dat in bovengenoemde inrichtingen na des nam. 11 uur tot sluitingsuur geen dranken wor den verstrekt. G 1 DE PECHVOGEL. In den afgeloopen nacht werd de G 1, welk toestel Dinsdag j.l. op Schiphol tegen een hangar opbotste overgebracht naar de lokker- fabrieken, om gerepareerd te worden. Ook nu bleef pech 't toestel achtervolgen want onderweg gleed het van een dekschuitwaarop het werd vervoerd in de ringvaart. EEN HEELE WEG TE KOOP. Door den eigenar van de Lindelaan alhier is aan het gemeentebestuur gevraagd dezen weg over te nemen. Alleen de woningen met de bewoners zullen niet verkocht wor den. „HET ZOMERLAND". Een oude kwestie in „het Zomerlandzal worden opgelost door aankoop door de ge meente van het erfpachtsrecht van den heer W. Baars op een klein perceel op den Hoek van den Kreekweg. Dit perceel is niet groo- ter dan 226 c.A. maar lag in den weg voor den aanleg van den verbreeden Kreekweg. De gronden In het onbebouwde gedeelte van „het Zomerland" worden voor de bouw terreinbelasting momenteel geschat op 8 per M2. Dt bedrag zal gewijzigd worden in ƒ.7 terwijl het gedeelte industrieterrein wordt gebracht van 5 op 4 per M2. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de assistent der Dir. Bel, te Ridderkerk voor het aanvragen van kostelooze belastingmer- ken zitting zal houden tegenover het ge meentehuis op 13, 15 en 26 Juli van 2—4 uur en op 18, 20, 25 en 26 Juli van half zeven tot half negen. Op Zaterdag 22 Juli a.s. zal de nieuwe brug te Terbregge in gebruik worden geno men. Deze gebeurtenis zal gepaard gaan met eenige festiviteiten, waaraan medewerking wordt verleend door Terbregge's Belang en andere plaatselijke vereenigingen. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: S. Dirkzwager geb. W. J. Bou- man z. H. G. van Berk geb A. Sonijeveldt s. OVERLEDEN: A. G. A. H. van Kempen 31 J. p Crone 67 J. echtg. van J. van den Hamer J. J. Kannegleter 60 j„ echtg. van J. J. Kruijs.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2