I I m LAATSTE BERICHTEN. De Academie op excursie De catastrofe te Penaranda. MAANDAG 10 JULI 1939 DE HEEMRAADSSINGEL. „VEREENIGDE ZANGERS". EINDEXAMEN H. B. S. EXAMEN HANDENARBEID. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. L~ Maar er werd hard gewerkt in de vrije natuur. EEN PRACHTIG INITIATIEF. HET STEIGERPARKJE. ROTTERDAMSCH BELEGGINGS CONSORTIUM. ROTTERDAMSCHE VOETBALBOND. SERIEWEDSTRIJDEN VAN TRANSVALIA. BURGERLIJKE STAND. GEROLD. OVERSCHIE. R. K. E.H.B.O. DON BOSCO. IJSSELMONDE. DE GEVAARLIJKE OVERSTEEK. HOEK VAN HOLLAND. MAASSLUIS. Brand nog niet geblnscht, alle meel fabrieken der plaats verwoest. REEDS 80 DOODEN EN 1500 GEWONDEN Brand in autobus eischt zeven dooden. HILLEGERSBERG. HET PLASWIJCK-PARK. Monument C. N. A. Loos Sr. onthuld. ERNSTIG ONGELUK BIJ BOUW KAMPEMENT, j Tien gewonden van wie vier ernstig. 1 Buitenlandsche agenten in Mexico. Een merkwaardige verklaring van een lid der regeering aan de pers. Profielwijziging zonder voorkennis van B. en W. en den Raad. Door het raadslid den heer J. de Bruin, zijn onder dagteekening van 4 Mei jl. eenige vragen gesteld betreffende werkzaamheden aan den Heemraadssingel. Het antwoord van B. en W. hierop is thans twee maanden na dato verschenen en luidt „In het door den raad aanvaarde plan- 1938 voor de verbetering van straten in werkverschaffing was mede opgenomen een gedeelte van de Mathenesseriaan. hetwelk derhalve in dat jaar is opgehoogd en ver straat. Gelijktijdig met deze werkzaamheden moest zooals in dergelijke gevallen steeds geschiedt het onmiddellijk aansluitende gedeelte van den Heemraadssingel tot C. P. Tielestraat, .met inbegrip van het ter plaatse aanwezige plantsoen, eveneens worden op gehoogd. Afgescheiden daarvan bevond de Heemraadssingel W.z. tusschen de Mathenes seriaan en de Vierambachtsstraat zich echter in zoodanigen toestand, dat algeheele op knapping door den Technischen Dienst nood zakelijk werd geoordeeld. Dit werk is in den afgeloopen winter aangevangen en onlangs beëindigd. Daaraan is voorafgegaan het op- hoogen van de plantsoenstrooken, omdat het daarvoor meest geschikte tijdstip eerder lag. De kosten van een en ander zijn bestreden uit de begrootingsposten „Onderhoud bestra tingen" en „Onderhoud plantsoenen". Het is juist, dat daarmede een profielwijziging ge paard is gegaan, welke hierop neerkomt, dat de voetstraten aan weerszijden van het plantsoen zijn vervangen door een wandel pad, hetwelk in het plantsoen is gelegd. De directeur van den Gemeentelijken Techr.i- schen Dienst is er van uitgegaan, dat hij over een profielwijziging van zoo geringe betee- kenis niet afzonderlijk behoefde te rappor teeren, zoodat ook de betrokken raadscom missie daarover niet is geraadpleegd. Daar B. en W. deze zienswijze niet deelen, hebben zij den directeur van hun afwijkend standpunt in kennis gesteld en hem verzocht daarmede in voorkomende gevallen rekening te houden. In den Nationalen zangwedstrijd welke te Haarlem is gehouden ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan van het mannenkoor „Proza en Poëzie" te Haarlem, verwierf het mannenkoor „Verenigde Zangers" alhier in de eerste afdeeling mannenkoren een eer sten prijs met het hoogst aantal punten, nl 382. ROTTERDAM, 8 Juli. (Rotterdamsch Lyceum) Geslaagd voor het einddiploma Amej. H. J. v. Beek en de heeren J. Baljon, S. C. Bersma, A. H. B. ter Haar Romeny, H. C. van Hamersvelt, J. J. F. van Hulsteyn, G. E. Overweg, R. Voogt, M. Wyler, L. F. A. Zandvliet en J. C. N. Zpelen- berg. ROTTERDAM, 8 Juli (R.K. H.B.S.) Geëxa mineerd 25 candidaten. Geslaagd: G. A. M. v. d. Assura; A. J. W. Beek; F. J. Claveaux; A. A. Hillers; J. H.» van 't Hooft; Th. J. A. Janssen; Th. J. J. M. Lammers; M. C. Mustert; B. L. Boeren; Tj. C. Hillers; M. H. Lichtendahl; A. W. K. SarisJ. B. H. ScheffersJ. M. Schrij ver; H. C, Sno; B. C. Steens; A. M. Tordoir; L. F. A. J. Veltmeijer; Chr. J. Fokkelman; H. J. Frey; Chr. J. Op den Kelder; J. Rigter; P. C. H. M. v. Stokkum; J. J. G. Vijverberg. ROTTERDAM, (Kon. With. Kweekschool) Ge slaagd de heeren A. A. Bot, Vlaardingen; P. C. Bpthoff, Ridderkerk; G. A, den Hoed, J. van Gijzel en R. Steegen, Rotterdam. Eindexamens zijn afgeloopen. ROTTERDAM, 8 Juli (Kweekschool met den Bijbel) Geslaagd de dames J. C. Kruit, Rot terdam; M. v. d. Meer, de Lier; L. W. Stoorma- ker, Rotterdam; G. N. Wijnbergen, Rotterdam. «SS! IWI De leiders der buitenlandsche delegaties (waaronder Nederlanddie gisteren deelnamen aan het internationaal lucht feest op 't Brusselsche vliegveld worden aan koning Leopold III voorgesteld. „Wolkenland" heeft niets gemeen met een S&yscraper en toch ligt de bovenste étage, die ook de eenige is, gelijk met de Manhat- tanbuilding. De oorzaak hiervan is gauw ge noeg verklaard: het landelijk voorname bouwsel troont in de omstreken van Beek bij Didam in het grensland boven Zevenaar op een grondverhevenheid, welke we in den Harz of in de Ardennen een nauwelijks merkbare glooiing zouden noemen, doch die hier met de titulatuur „berg" boven haar stand durft te leven. „Wolkenland" is van professie het school- buitenhuis van het Amsterdamsch Lyceum, maar in zijn vrijen tijd jeugdherberg. In die laatste kwaliteit is het een week lang het home geweest van de leerlingen der Cool- singelafdeeling van de Roterdamsche Aca demie en van hun leeraren, onder toeziende voogdij van den kasteelheer, die met zoet vloeiend accent „vader" moest worden ge noemd en met culinaire koestering door „Tante Cor", wier gezin die dagen wel bovenmenschelijk groot was. Met haar ge zondheid kan men echter veel verdragen. Die dagen in Beek zijn voor de leerlingen stonden geweest van geestelijke en moreele herbewapening. De opzet was niet een uit stapje zonder meer, hier moest gewerkt worden en geploeterd, hier werden frissche ideeën opgedaan en vond de werklust aan wakkering. We overdrijven niet als we zeg gen, dat er verrijking naar geest en lichaam werd gevonden. Direct na het ontbijt trokken ze erop uit, *n veertig in getal, jongedames en jonge mannen, ieder hun eigen weg gaand, 't Leken Bohémiens in de goede beteekenis van het woord, uitgedost in de meest vreemdsoortige kleedij. Door de vensters gluurden de nieuwsgierige oogen der dorpelingen, als er zoo'n groepje passeerde, beladen met schil dersezels of teekendoozen. Maar niemand be hoefde er aanstoot aan te nemen. Meestal werd het advies der leeraren, die meetrokken om geschikte objecten uit te zoeken, gevolgd. En eigenaardig.... de grootste groep vond emplooi op het kerkhof van Beek, rondom de 600 jaar oude kerk gelegen. Silhouetten van kruisen verschenen in een minimum van tijd op lappen linnen of triplexpaneelen. De een toonde voor liefde voor vette, gewaagde klodders verf, met het mes op het doek gewreven. De andere koesterde zijn onderwerp met het penseel of gebruikte het zwarte krijt. Met toestemming van „meester" Vermeu len, die meneer Pastoor verving, posteerden zich enkelen in de kerkbanken, waar fraaie oude kruisgewelven als model dienden of een beeld van Vader Franciscus. Een oude, gril lig gekrulde koperen kroonluchter was een dankbaar object voor een der jongeren, die hierop zijn technische vaardigheid in het [teekenen botvierde. Maar ook in den wijden omtrek zag men de leerling-kunstenaars bezig: onder de 400 jaar oude linde voor Hotel de Roos, waar onder nog recht gesproken zou zijn; bij bóe ren-behuizingen of in het korenveld. En overal dwaalden de leeraars rond, om advie zen te geven. Er werd, op een enkele uit zondering na, met een geweldige animo gewerkt. Maar ook kreeg men bij de ontmoe tingen dialogen van den-volgenden aard te faooren; En, Jopie, gaat het goed? - Nee, meneer! Dan gaat het goed! Ze keken even op van het vreemdsoortige antwoord, maar het kwam voor, dat ze er door gestimuleerd werden en plotseling „er- Uit" kwamen. Of er werd gewezen op de schoonheid van een gothische deur, van de werking van het vuil op een Ijzeren kruis, op het markante perspectief in een schuurfront. Eigenlijk spelenderwijze werd er veel ge leerd, Ik vin jou een fantast! zei een jongedame, wier werk niet lukken wou en die nu eens bij een mannelijken collega ging kijken, ik vin jou een fantast, want er zit heelemaal geen paars in dien boom! Dat is eigenlijk een wetenschap! oreer de de mannelijke collega gewichtig, met paars wijkt de kleur! Het meisje trok haar schouders op, maar klampte direct een leeraar aan, om hem de vraag te stellen, hoe 't nou zat met dat paars. Natuurlijk werd ze volledig ingelicht en mo gelijk heeft ze zelf in deze dagen de toe passing gevonden. Tegen het middaguur werd op een afge sproken tijd de terugtocht naar Wolkenland aanvaard. Dan stond Tante Cor in de keu ken klaar met een kop bouillon of koffie. Enkele leerlingen hielpen mee tafel dekken. Daarna schoven allen op de houten banken, het gebed voor het eten werd niet vergeten en dan at men als wolven. Direct na den warmen maaltijd trokken allen weer naar hun werkplekje, om het eenmaal onderhanden genomen werk te vervolgen. Zoo kwamen er 's avonds een dertig- veertigtal werkstukken in verzameling bij een, geëxposeerd op de banken voor den frontgevel van „Wolkenland". Allen schaar den zich erom heen, waarna een der leeraren het werk stuk voor stuk besprak en er een oordeel over velde, dat meermallen niet malsch was, doch ook dikwijls vleiend kon zijn. Maar o die schavuiten van leerlingen., ze hadden er heimelijk een op-het-oog- aardig teekeningetje bij gedaan, waar een dorpsmeisje trotsch mee was komen aandra gen. Dan fronste des leeraars voorhoofd zich dubbel, dan keek hij eerst om zich heen of er iets op de gezichten te lezen was en juist wilde hij met de ,a,fslachting" beginnen, als een elleboogstootje, een knipoogje van een der meisjes-leerlingen en een hoogroode kleur op het gelaat van de dorpsdeerne hem de situatie deed begrijpen. En ja, men moet Herman Hana heeten, om er zich zóó uit te redden als dien keer het geval was, toen wij er getuige van waren. Er is hard en goed gewerkt in die dagen, 's Avonds was er recreatie in grootschen stijl. Dan werden er voetbalmatches gespeeld en gewonnen of werd er rechtzitting gehouden, om de strafmaat te bepalen van degeen, wiens verloren verfdoos eerlijk was terug gebracht, maar die zijn dankbaarheid niet uitte in het zingen van een lied. In eerste instantie is de uitspraak gevallen, maar de veroordeelde ging in hooger beroep. En zoo was er op een anderen avond een zitting van het Gerechtshof noodig, om in tweede instantie de zaak te beslechten. De zitting werd ingeleid door en quatremains-gespeel- de Biefstukmarsch op de piano, gepleegd door twee jonkvrouwelijke Academieleer lingen. 't Is al meer dan dertig jaren geleden, dat de voortvarende burgemeester van Rotter dam, nu wijlen dr. Zimmerman, wien het ideaal voor oogen zweefde van Rotterdam ook een aangename woonstad te maken, het moedig initiatief nam voor deze aan groen misdeelde stad een nieuw park te scheppen. Een van zijn voorgangers, burgemeester Lycklanna a Nijenholt, had reeds in deze richting een meer bescheiden poging ge waagd; aan een park dorst hij niet te den ken, maar hij toonde zich een ijverig be vorderaar om in Rotterdam's grauwe straten overal vriendelijke boomen te doen planten. Weswege de man door den dankbare burgerij de „boompjesburgemeester" werö genoemd. Heel veel pleizier heeft de man van deze onderneming niet beleefd, want amper wa ren deze boompjes eenigszins tot wasdom gekomen of het toenemend stadsverkeer en mede de wenschelijkheid van algemeene asphalteering eischten dat zij weer overal moesten worden omgehakt en gerooid. Burgemeester Zimmerman was gewoon de zaken in grootere lijn te zien. Schiep hij voor Rotterdam alreeds een wereldboulevard, waaraan zijn nieuwe raadhuis een goed effect zou maken mede droomde hij van een nieuw stadspark, dat alvorens er nog een struik of heester geplant was, alvast den idyllischen naam meekreeg van den „Kralin- ger Hout". Zonder voor een anderen nurks te willen spelen, wiens naam onsterfelijk verbonden is met den Haarlemmer Hout, zou ik toch niet durven beweren, dat deze nieuwe Kra- linger Hout bij de Rotterdammers een groote populariteit heeft verworven. Eerlijk bekend, hab ik zelf, pur-sang Rot terdammer, deze nieuwe parkschepping nog nooit met eigen oogen aanschouwd, en geloof zelfs, dat ik haar amper zou kunnen vinden. Zelfs in onzen tijd van foto- en illustratie manie heb ik er nog nooit een kiek van onder de oogen gehad. Al woonde Zimmerman er zelf ongeveer in de buurt zal hij wel nooit de illusie heb ben gekoesterd persoonlijk nog eens in de schaduwrijke dreven van zijn gedroomd park te zullen rondwandelen. Maar wel herinner ik mij, dat bij de jaarlijksche begrootingsdebatten in den raad bij herha ling iet of wat ironisch geinformeerd werd, hoe 't wel stond met de voorspoedige ontwik keling der Rotterdamsche parkboomen, die ergens in Brabant, ik geloof ongeveer in den omtrek van Haps, voor ons aan 't groeien waren. Hoe 't zij, burgemeester Zimmerman heeft als een wijs bestierder natuurlijk aan de toekomst gedacht, en daarom willen wij gaarne aannemen dat het nageslaeht nog eens over den leeftijd van den Kralinger Hout zal spreken, zooals nu de volksmond sinds jaar en dag spreekt van „zoo.oud als de weg van Kralingen". De Rotterdamsche parkboomen, althans de jonge t&ijgen, die tot boomen moesten uitgroeien, waren dan zooveel als in eon nursery ter verzorging gegeven in Brabant, mogelijk in de veronderstelling dat zij in (le grootestadslucht 'maar matig tot ontwikkeling zouden komen en kwalijk gedijen. Maar wat zien wij nu voor onze verwon derde oogen gebeuren? Rotterdam zou geen vruchtbare teelaarde zijn? Ik kan u anders vertellen. 's Ochtends op stap langs den naasten weg naar ons bureau, laten wij den verlokkenden Coolsingel-boulevard links liggen, en gaan we iederen dag getrouw den weg der groote ergernis, het Steiger op langs het roekeloos verwaarloosde Hang. Het twee jaar lang gruwelijk gemartsiie en gebombardeerde Madrid kan den wan delaar geen treuriger aanblik geven dan het eens zoo eerbiedwaardige Rotterdamsche Hang aan den waterkant. Eens door vreemdelng en toerist ge waardeerd als een pittoresk stuk van een Noordelijk Venetië. En waar nu sinds jaar en dag de huizen in puin vallen, en als ze 't niet gauw ge noeg doen, van gemeentewege nog een handje worden geholpen. Eerst waren daar nog alleen de verlaten panden van Van der Nagel, die zich langzaam vervormden tot een soort spookslot, waar dt nachtvogels een asyl zochten. Later ge volgd door de volslagen ruïne van het heel eens zoo welvarende Hang. Toen de schande van de ontluisterde Nagel-panden voor stad genoot en vreemdeling niet meer waren aan te zien, werd de moker er in gezet, en de laatste resten tegen den grond gegooid. Het schouwspel werd er niet beter op, de ruïne werd één groote vuilnisbelt, waar de buurt- genooten hun verrotte matrassen, verroeste oude ledikanten, lekke aschemmers en afge dankte vogelkooien deponeerden. Alles ter meerdere eer en glorie van wat wijlen Zimmerman zich heeft gedroomd ais Rotterdam-woonstad. Een ande.|i tot smaad en hoon geworden tentoonstelling van „Ontdek uw stad". Maar wacht, wat wij nu zien gebeuren. Waar de stadsoverheid onbekommerd doenloos toe kijkt, de handen in den schoot, komt o, wondere speling van het lot Moeder Natuur deze schandelijke verlatenheid vol erbarming te hulp en tegemoet. De adem van lente en zomer komt be vruchtend gestreken over dit rottende knekelveld en begint daar voor onze ver raste oogen een fantastisch paradijs uit den verzuurden grond te voorschijn te tooveren. Een tropische plantenwereld, al is 't ook maar allemaal onkruid, maar toch van het welig- ste, een soort van Wid-West, midden in deze tot ondergang gedoemde binnenstad. Als onder de mysterieuze gebaren van den onzichtbaren Oosterschen fakir rijzen hier de boomen uit den versmaden grond en wui ven met hun jongen verschen loover als triumfeerend in de lucht. De beurtschippers die nog door het Stei gerwater hun weg naar de sluis kiezen ver geten hun haakhouten in de stinkende rioolmonden te steken, en staren verbaasd naar deze onverwachte hangende tuinen van Semyramis. Langs de lenige groene lianen klimmen de Steigerratten met enthousiasme omhoog, als hoopten zij in dit nieuwe Rotterdamsche oerwoud nog eens tot herten en reeën uit ti groeien. Wat wij maar zeggen wilden: waar in den verren Kralinger Hout de boomen maar moeizaam groeien willen, wast hier spon taan en onverzorgd een ongetemperd na tuurpark uit den zoo smadelijk verwaarloos den en miskenden grond. Hier herhaalt zich het oude sprookje van de Asschepoester en de Prins. P. H. H. Wijzigingen in de effectenportefeuille. Aan een publicatie van het Rotterdamsch be- leggingsconsortorium ontleenen wij het vol gende: Teneinde aandeelhouders onzer Vennootschap in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van de samenstelling der effectenportefeuille en de wijzigingen die daarin sinds uit. 1938 zijn aan gebracht, benevens van de in het eerste half jaar bereikte resultaten, laten wij opgemaakt per 30 Juni 1939, de correspondeerende gegevens volgen, welke in onze jaarverslagen zijn opge nomen. Hieruit zal blijken, dat de vrije beheersvorm onzer vennootschap het mogelijk maakte enkele fondsengroepen, w.o. suiker waarden, eenigszins uit te breiden en van andere groepen het be lang te verminderen. Ons bezit aan Amerikaansche effecten hebben wij hoofdzakelijk uitgebreid met obligaties en met preferente en gewone aandeelen, die een regelmatig dividend uitkeeren. Het streven van het Bestuur blijft erop ge richt een zoodanige samenstelling der portefeuil le te handhaven, dat de waarde hiervan ook in tijden van dalende conjunctuur een zekere ma te van stabiliteit vertoont, terwijl toch voor tij den van opgaande conjunctuur een stijging der hoofdsom mogelijk blijft. Het bruto-rendement van het nominaal ge plaatste kapitaal ad 13.250.000 bedraagt thans, berekend naar de tot dusverre ontvangen inte resten en dividenden en met voorzichtige schat ting van de nog te ontvangen dividenden: ruim pet. De geregelde vraag naar onze aandeelen heeft ons aanleiding gegeven in het afgeloopen half jaar nog een bedrag van nom. 750.000 uit te geven. Op de balans per 31 Juni komen voor: als activa: Effecten volgens beurswaarde d.d. 30 Juni 1939 13.520.594; Bankiers 612.836; Inte rest 73.577. en als passiva: Aandeelenkapit. 13.250.000 Reserves 526.831; Te betalen dividend 1938 15.150; Crediteuren 52.617; Saldo winst- en verliesrekening 362.409. De winst- en verliesrekening per 30 Juni staat debet voor; Onkosten 19.703 (27.044); Verlies op gerealiseerde effecten 64.318 Saldo winst- en verliesrekening 362.409 (793.487). en credit voor: Winst Ao Po 3. 873 (3.310) Interest 442.557 (724.202). Overzicht van de beleggingen in vergelijking met 31 Dec. 1938. 1. Verdeeling naar de landen; Nederland 21.91 pet (26.92), Nederl. Oost-Indië 18.92 pet. (18.08), Ver. Staten 40.67 pet (37.09), 1 Zuid-Afrika 6.57 pet. (5,.26) Canada 5.14 pet. (4.20), Engeland 3.24 pet. (2.50), Diverse landen 3.55 pet. (0.82). 2. Verdeeling naar de groepen: Staats-, Provinciale- en Gemeenteleeningen 1.00 pet. (7.00), Bank- en Credietinstellingen 3.06 pet. (3.07); Hypotheekbanken 1.26 pet. (1.77) Industrieele ondernemingen: Automobielindus trie 3.02 pet. (2.82), Bouwindustrie 1.63 pet. (1.87), Brouwerijen en Distilleerderijen 0.83 pet (0.80), Chemische industrie 3.13 pet (3.10). Mijn bouw en metaalindustrie 10.38 pet. (12.92) Ta- bakswerkende bedrijven 3.32 pet (2.84), Vlieg tuigindustrie 3.99 pet (4.16), Diverse industrieën 10.37 pet (13.75), Openbaar Nutsondernemingen 8.99 pet (5.88), Handelsondernemingen en Wa renhuizen 7.74 pet (6.68), Goudmijnindustrie 4.44 pet (3.28), Petroleumindustrie 6.87 pet (6.75) Cuituurondernemingen 10.99 pet (9.42), Scheep vaartondernemingen 4.33 pet (4.27), Spoorweg maatschappijen 5.55 pet (6.64), Diversen 3.10 pet. (3.01). 3. Verdeeling in obligatiën en aandeelen: Obligation 9.16 pet (18.00), Preferente aandee len 6.54 pet (5.53), Aandeelen 84,30 pet. (76.47). 100 pet. (100 pet.) Algemeene jaarvergadering. Zaterdagmiddag heeft de Rotterdamsche Voet balbond in een der zalen van gebouw Odeon, zijn jaarlijksche vergadering gehouden, onder leiding van den heer A. H. W. Weekenstroo. De voorzitter herdacht in zijn openingswoord den voorspoedigen bondsarbeid. Spr. wijdde vervolgens een woord van posthume hulde aan de nagedachtenis van een tweetal ijverige me dewerkers, die door den dood aan den bond ontvielen, de heeren mr. J. H. Welcker en W. Bongers. Na eenige woorden van dank aan zijn mede bestuursleden ging spr. vervolgens over tot uit reiking van de gouden kampioensmedaille aan den vertegenwoordiger van H.O.V. Spr. memoreerde de goede resultaten, be haald door het R.V.B.-elftal en constateerde met voldoening dat de Zaterdagmiddag-afdee- ling zich steeds uitbreidt. De notulen van de vorige vergadering en de verslagen van secretaris en penningmeester werden hierna goedgekeurd. De aftredende bestuurleden, de heeren A. H. W. Weekenstroo, W. N. J. van Reijn, K. A Ebe- ling en W. M. Viergever werden bij enkelvoudige candidaatstelling herkozen. In de financieele-commissie werden herkozen de heeren C. R. J. Kieboom, C. Broere, D. A. v. Krevelen, J. Salters en ir. R. C. Senus. Tot leden van de commissie van beroep wer den, op voorstel van het bestuur, gekozen de heeren mr. R. W. Pik, dr. ir. L. G. Versteege, en L. Ververs. Het voorstel van het bestuur om als buiten gewone leden te beschouwen zij, die door het bondsbestuur met de Bonds-onderscheiding zijn begiftigd werd aangenomen. Na uitvoerige discussie werd het voorstel van de vereeniging Rockanje tot verhooging van de boe te bij het niet opkomen of gewonnen geven van wedstrijden, verworpen. Tenslotte werd het voorstel van het bestuur betreffende het geval, dat het aantal spelers van een partij gedurende den wedstrijd daalt beneden 8, in stemming gebracht en verworpen. De uitslagen van de gisteren voortgezette seriewedstrijden van Transvalia luiden als volgt: lste afdeeling: om den lsten en 2den prijs: F.S.V. PretoriaD.R.L. 11 na verlenging door D.R.L. gewonnen met strafschoppen. 3de afdeeling: om den lsten en 2den prijs: Transvalia 3Soag 21 na verlenging; om den 3den en 4den prijs: C.V.V. 4Overmaas 4 31. 4de afdeeling: om den 3en en 4en prijs: Feijenoord veteranenF.S.V. Pretoria veteranen 51. Aangiften van 8 Juli 1939. BEVALLENG./ Driessen geb. Hoogerwerf d. J. Slagboom geb. van der Vaart d. J. J. Brouwer geb. Engelberts z. G. Groenendijk geb. Wcmmers d. A. Michel geb. van Baggum 2 z. J. E. Otterspeer geb. de Winkel z. - W. M. Dankelman geb. Spijkermans z. J. BÖI'er- mann geb. Noest z. G. van Dienst geb. van der Wiel d. M. L. Geldof geb. Torreele z. van Arkel z. G. C. Troost geb. Kerpels d. B. A. van Dijk geb. van Eek z. H. Gutteling geb. M. Rockenfeller geb. Janssen d. J. C. Kretz geb. Landers z. C. H. G. A. van Winku! geb. Stulemeijer z. A. de Vries geb. van der Grient d P. H. de Jong geb. v. a. Wielen d. L. C. Jordaan geb. Commijs z. J. J. M. Knoops geba Bouts z. A. C. van der Noll gob. Gouw- loos d. G. van der Wijngaard geb. Slinger d. OVERLEDENC. J. Braama ongeh. vr. 61 j. A. A. Molenbroek vr. van J. v. d. Leer 43 j. E. J. v. Hoewijk vr. van A. Wessie 64 j. J. C. Delissen wede. van H. J. Bennis 72 J. E. D. Stockmans onger. vr. 75 j. Voorts als levenloos aangegeven kind: C. v. Essen geb. Verhulst z. C. P. Langendoen geb, Barends z. Ten nadeele van mej. W. V. uit Heerlen Is vermoedelijk in de binnenstad een portemon- naie inhoudende 32 gulden gerold. De R. K. vereeniging Eerst Hulp bij Onge lukken, afd. St. Don Bosco te Overschie, hield dezer dagen haar jaarlijkschen diploma avond, welke ditmaal een bijzonder karakter droeg. Dit jaar n.l. voor het eerst werd examen afgenomen voor het „eenheidsdiplo ma" met het volgende succes- van de 22 can didaten slaagden er 16 voor dit eenheids diploma, terwijl de overige zes een éénjarig vereenigingsdiploma behaalden. Wegens verhindering van den medicus dr. Roest Crollius werden de diploma's aan de geslaag den uitgereikt door den docent P. p. Riet bergen. De voorzitter H. Derks bracht na mens de vereeniging z'n dank uit aan dr. Roest Crollius en den heer Rietbergen, voor het vele wat zij het afgeloopen cursusjaar voor de vereeniging gedaan hadden en bood als blijk van waardeering eenige geschenken aan. Mede vertegenwoordigd waren twee bestuursleden van het „Wit Gele Kruis". De avond werd besloten met een gezellig samen zijn, hetwelk een zeer geanimeerd verloop had en waaruit bleek, dat deze vereeniging kan bogen op een buitengewone saamhoorig- heid en een goede harmonie. Bij het pompstation Shell nabij de Kreek- brug is bij het oversteken de 18-jarige wiel- rijdere T. de Baat uit Rotterdam door een vrachtauto bestuurd door den 29-jarigen L. L. uit Middelburg gegrepen. De jongeman werd tegen den grond geslin gerd en bleef liggen. Hij bleek een diepe hoofdwonde en kneuzingen aan beide armen te hebben bekomen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaats. Het slachtoffer werd naar een der Rotterdamsche ziekenhuizen overge bracht. De chauffeur verklaarde den jongen man niet te hebben gezien. BURGERLIJKE STAND Geboorten: Govert Krijn zoon van J. G. van der Peijl en E. van Hoeve; Huwelijks aangiften: A. Loeve, 28 jaar te Krimpen a. d. IJssel en A. J. Tuinenburg, 26 jaren te IJs- selmonde; M. G. Sparreboom, 25 jaren te Ridderkerk en A. de Jong, 23 jaren te IJa- selmonde; W. Hoek, 29 jaren te Schiedam en M. J. C. Schenk, 24 jaren te IJsselmonde; Huwelijken: P. Bijleveld, 26 jaren te Rot terdam en D. Oudenaarden, 27 jaren te IJs selmonde. Overlijden: P. van Lit, 79 jaar, echtgenoot van N. de Kogel. VACANTIE SCHEEPSWERVEN Op de scheeuswerven te Bolnes zal dit jaar gedurende de zomermaanden eenige dagen cacantie worden gegeven. PROCES-VERBAAL In Ridderkerk zijn door de gemeente politie tegen een groot aantal personen pro- cessemverbalen opgemaakt wegens het niet in het bezit hebben van rij wielbelastingmei - ken VEILING De eerste bollenveiling van Floralia zal plaats hebben op Donderdag 20 Juli as. GEEN KLEINIGHEID Een varken van den heer L. Dekker, Pol- derhaak bracht niet minder dan 23 biggen ter wereld waarvan thans nog 17 in leven. RIJTOER OUDEN VAN DAGEN. Het comité heeft besloten den tocht van Ouden van dagen op Dinsdag 18 Juli a.s. te doen doorgaan. Alle leveranciers in onze stad zijn opge wekt om voor zoover dit in hun vermogen ligt de Oudjes te verrassen met een ver snapering. Reeds vele firma's hebben aan deze opwekking gehoor gegeven, zoodat het een gezellige dag belooft te worden. BURGOS, 10 Juli. (UN. PRESS.) Lang zamerhand, nu alle details van de catastrofe te Penaranda bekend worden, geeft men zich rekenschap van de grootte van het ongeluk. De berichten spreken thans van 80 doo- den en 1500 gewonden, waarvan er 80 ern stig aan toe zijn, nog 80 personen worden vermist. Nog steeds zij de vlammen van den brand die het dorp Penaranda teistert, niet geheel gedoofd. Terwijl de brandweermannen de laatste vuurhaarden blusschen, wordt de bevolking van Penaranda naar Debracamonte en Sala manca geëvacueerd. Het werk van de brandweer wordt be moeilijkt daar er, ten gevolge van de hitte der laatste dagen, zeer weinig water in de rivier rond de stad staat, tervidjl de putten en plassen opgedroogd zijn. Alle meelfabrieken, dife de voornaamste in dustrie van het plaatsje, zijn verwoest. Deelen van trein no. 532, die bij de explo sie verdween, zijn meer den een K.M. ver van de stad teruggevonden. MARSEILLE, 10 Juli (HAVAS). Te Ro- quevaire aan den weg van Marseille naar Aix-en-Provence is een autobus verbrand. Er zijn zes of zeven dooden en zeven gewon den. Twaalf andere inzittenden bekwamen geen letsel. Zaterdagmiddag is in het Plaswijckpark, in tegenwoordigheid van talrijke aanwezigen, o.a. de raadsleden A. Steeman en J. S. Beemer, het monument van den heer C. N. A. Loos, den stichter van het bekende Plas wijckpark, onthuld. Dit monument is tot stand gekomen on initiatief van het stichtingsbestuur dat van oordeel is dat het vele werk van den stich ter reeds voor diens dood diende te worden geëerd. Voor het monument dat verrezen is aan het einde van den nieuwen tuin, waren stoelen geplaatst, waarop de heer en mevr. Loos, hun kinderen en kleinkinderen de eere-zetels bezetten. De waarnemend burgemeester, de heer W. L. M. Daniels, penningmeester van het stichtingsbestuur, heeft een toespraak ge houden en constateerde eenerzijds met groote voldoening de groote opkomst als gevolg van de uitnoodiging van het bestuur, doch anderzijds deed het hem leed, dat de voor zitter dier stichting die in het voorbe reidend werk daarvan zoo'n belangrijk aan deel heeft gehad door droeve familie omstandigheden afwezig moest blijven. Spr. zeide evenwel overtuigd te zijn dat burge meester van Kempen op dit oogenblik in gedachten aanwezig is bdj hot eerbetoon dat een der beste burgers van zijn gemeente ten deel valt. Wanneer ik, zoo vervolgde de heer Daniels, als w.n. voorzitter der stichting hier spreek van een der beste burgers, dan is dit niet een formaliteit, maar de vertolking van een feit, waaraan deze omgeving ons dagelijks in geur en kleur herinnert. Op de resultaten van uw cultureel werk, mijnheer Loos, is in woord en geschrift reeds meermalen de aan dacht gevestigd. Het lofwaardig streven van een voortvarend man als wijlen burgemeester Zimmerman om zijn stad in het Oostelijk gedeelte met een mooi park, te verrijken, heeft eerst na jarenlange ontginning en aan planting zijn ontplooiing gevonden in het huidige struikgewas van het Kralingerhout. Gij mijnheer Loos, verrast uwe woongemeen- te met een park in top-formaat, waarvan de eerste zorgen op het gebied van flora en fauna door u gedragen en verholpen zijn. Het bestuur van de stichting Plaswijckpark heeft dan ook gemeend daarvan zijn dank in brons te doen vastleggen. Nadat de kleine Max, een van de 21 klein kinderen van den heer Loos, de onthulling had verricht, de heer en mevr. Loos met familieleden het monument hadden bezich tigd vervolgde de heer Daniels zijn rede. De vermelding van stichter van het Plaswijck park aldus spr., op deze bronzen plaquette, onthult in haar beknoptheid het doel van dit monument, waarvan u ook nog tijdens uw leven den dank zult kunnen aflezen voor den scheppenden arbeid door u met uwe be kende voortvarendheid verricht. Wanneer het 'n ongeschreven gewoonte is, dat slechts vorsten gedurende hun leven hun beeltenis in het openbaar zien optrekken, dan heeft het bestuur der stichting in uwe vorstelijke geste een aanleiding gevonden, om uw beel tenis hier in het midden van uw eigen schep ping te doen tronen! Spr. bracht woorden van warme hulde aan het adres van den ontwerper en uitvoer der van dit monument, den heer Edema v. d. Tuijk. Met den wensch dat de heer Loos nog talrijke gezonde jaren, vele gelukkige voet stappen rond dit monument zou mogen zet ten, vertrouwde spr. het verder toe aan de goede zorgen van den parkopzichter, den heer Kuijl. Het muziekkorps „Juliana" speelde hierop het Wilhelmus en een „Lang zal hij leven In het „Amphitheater" werd de thee ge bruikt. Het monument is opgetrokken van groote blokken ruwe, onbekrapte natuursteen en heeft een hoogte van pl.m. 3 M. en een breedte van 2.50 M. Het is op een der mooiste gedeelten van het park verrezen en ziet rechtuit over den nieuwen tuin op de voorzijde van het omphitheaiter. -i i MAGELANG, 10 Juli. (ANETA.) Bij den bouw van het nieuwe kampement voor de mitrailleurscompagnie is een onge luk voorgekomen, waarbij tien personen zijn gewond. Van vier der gewonden is de toe stand zeer ernstig. Allen zijn in het hospi taal opgenomen. Een onderzoek naar de schuldvraag wordt ingesteld. MEXICO, 9 Juli. (HAVAS). In antwoord op een vraag naar aanleiding van de activi teit van buitenlandsche agenten in Mexico heeft een lid van de Mexicaansche regeering de volgende verklaring tegenover de pers afgelegd. Een menigte agenten u» Duitschland, Italië en Japan overstroomt Mexico. Dat is een gevolg van de economische politiek der Vereenigde Staten en der andere democra tieën, die Mexico in de armen der totalitaire staten drijven. Mexico moet zijn producten verkoopen om te kunnen leven. Wanneer de democratieën weigeren handel met Mexico te drijven en in het bijzonder weigeren pe troleum te koopen, dan moet het wel aan anderen verkoopen. De onlangs genomen be sluiten der Vereenigde Staten met betrek king tot den aankoop van Mexicaansch zil ver hebben dezelfde uitwerking. Hoe wilt gij, dat wij met kracht optreden tegen de agenten der totalitaire staten, als wij genoodzaakt zijn handel met hen te drij ven We doen het tegen onzen zin, doch kun nen niet anders". De minister sprak den wensch uit, dat de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2