LAATSTE BERICHTEN. DE „ORANJE" OP OFFICIEELEN PROEFTOCHT. COLIJN'S NIEUWE OPDRACHT. hoek van holland. achthuizen. ISJ m Zs i.'-n KM En de Katholieken. OLYMPISCHE SPELEN. Het wielrennen en voetbal te Helsinski. ZEETIJDINGEN. ZATERDAG IB JULI 1939 "VLAARDINGEN. AANGEHOUDEN. JAPANSCHE BUITENLANDSCHE HANDEL. xen] o^gen N-V-V- 1 uit Noord- jaarvergadering S. N. A. ENGELSCHE ZUIVEL- IMPORT. HET SCHIP DOOR DE REEDERIJ OVER- GENOMEN. Z. K. H Prins Bernhard maakte den proeftocht mee. SCHEEPSBERICHTEN. STOOMVAARTLIJNEN. DE VEREENIGDE SCHOUWSPELERS. BINNENLANDSCHE HAVENS. NEDERLANDSCHE SCHEPEN.! BUITENLANDSCHE HAVENS. 0 GESLAAGD Voor het door de vereeniginig van leeraren gehouden examen Engelsche Handelscorres pondentie slaagde mej. N. Strek, allue Bij het te Rotterdam gehouden examen Nuttige Handwerken slaagde mej. R. van Beveren, alhier. Mej. J. Borsboom, alhier, slaagde aan de kweekschool der Eerw. Zusters van O. l. Vrouw te Amersfoort voor onderwijzeres. Tevens behaalde zij «an dezelfde kweek school de acte nuttige handwerken en han denarbeid. C. J. NUS t In den ouderdom van 71 jaar is overleden de heer C. J- NÜS' bekend haringhandelaar alhier De overledene werd twee weken ge leden'door <*m beroerte getroffen toen hij op bezoek was bij zijn zoo]1) Pater Nijs S.J. te Maastricht en is toen voorzien van de laatst» H.H. Sacramenten. GEVEILDE goederen. Ten overstaan van notaris J. Th. Rutgers werd geveild: Een beneden- en bovenwo ning aan den Binnensingel 3739, te Vlaar dingen. Geveild voor 4400. -en overstaan van notaris H. P. Dolk Werd geveild: Eij woonhuis aan de 2de van Leyden Gaelstraat 123, te Vlaardingen. Ge veild-voor 2600. Het erfpachtsrecht van een perceel grond gelegen aan de K. W. Haven, te Vlaardin gen. Geveild voor 600. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 10*2 Juli 1939. GEBOREN: Jacob, z. v. W. v. Hulst en J. Schouten, Sweelinckstraat 212 Cornells Johannes, z. v. A. Sonneveld en T. Dobbei- stein, Mr. Troelstrastraat 48 Bastiaan, z. v. J. de Jager en M. Sloof, Sweelinckstraat 238 Johanna, d. v. C. Don en L. M. v. d. Heijden, Broekweg 56 Cornells, z. v, H. v. Ark en K. A. Verheij, De Ruyterstraat 26 Teunis, z. v. T. v. d. Linden en M. Don, Maasstraat 48 Laurens, z. v. N. Poot en A. M. Smith, Diepenbrockstraat 34 Ge- rarda Johanna, d. v. J. A. Vink en M. C. Wissenburg, Thorbeckestraat 17. ONDERTROUWD: Gerrlt Jan v. d. Linden, 25 j., VI., Emmazijstraat 11 en Petronella Schruyer, 24 j., VI., Emmastraat 95 Abra ham Heijndijk, 24 j., VI., 2 Hoogsteeg 1 en Emilie Don, 24 j., VI., Vleersteeg 41 Teunis Roozeboom, 50 j., VI., Jac. v. Dijkstraat 26 en Gerritje van Eijk, 49 j., VI., Nieuwelaan 10 Franciscus Henricus- Köhnen, 24 J., VI., Binnensingel 21 en Rosalie Catharina Mar tina Maria van Geest, 24 j., VI., Boschlaan 7 Lambertus Cornelis Webers, 24 j., VI.- Ambacht, Kievitlaan 36 en Hendriks Donk, 22 j., VI., Aert van Nesstraat 23 Cornelis Johannes Zwaard, 24 j., Maassluis, Zuidvllet 15 en Sophia Cornelia Kerklaan, 22 j., VI., Stationstraat 138 Izaak van Noortwljk, 24 j., Schiedam, J. A. Aiberdinck Tymstraat 35 en Wilhelmina Bouman, 21 j„ Vl„ Zomer straat 35 Cornelis Maat, 27 j., VI., Callen- ;^lrgstraat 110 en Klaasje Jannetje de Jonge, 8 VI., Eendrachtsstraat 14. GETROUWD: Aart Anton Hofmeester, 29 en Henderina van Dam, 24 j. Jan van der Schee, 20 j. en Everdina Wichman, 18 j. Henricus Philippus van Dlggele, 28 J. en Adriaantje Visser, 23 j. OVERLEDEN: Johannes van der Lugt, 78 j., wedr. v. Moree, J. 4, Prins Hendrikstraat 5 Geertje Dijkshoorn, 80 j., wed. v, A. Dijkshoorn, Vl.-Ambacht. - ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Voor de leden van het Maatschappij- Z>iekenfonds en het Rotterdamsche Zieken fonds' zullen vanaf Zaterdagavond 7 uur tot Zondagavond 11 uur dienst doen: dr. P. C. Dwarshuis, Oosthavehkade 16b, Tel. 13; mej. dr. Annie H. Westenbrink, Binnensin gel 62, Tel. 528. Geopend is de apotheek G. A. H. v. d. c°rpm, Schied. weg 83, Tel. 224. VERKOCHTE SCHEPEN. i Ge stoomlogger Maria Josepha, VL 3, van de Vlaardingsche Stoomvisscherij, directie N.V, Warmelo en van der Drilt, is door tusschenkomst van het makelaarskantoor A. van der Vlis, te Vlaardingen, verkocht aan de N.V. Vischhandel, Reederij en Ijsfabriek v-h. Fr. Vrolijk, te Scheveniingen. Het schip zal voor de haring visscherij in gereedheid worden gebracht. Via6 stw>mlogger Adriaan VL 112, van de lauj'Jfdingeche Stoomvissoherij welke on- dei aiiT.erci verkocht aan G. Kornaat's Hfen- deeWJ:' aUlier> zal aan de haringvisscherij en Geiv|en o11 .Vfflren ouder den naam Bets wordt Aa'pS<7hiPPer op dezen stoomlogger torloeg-VT° ^'aris schipper van den mo- aangesteici j V°P de VL 89 is als schipper Zee. d. Pias, te Katwijk aan K°EIJHTJiSJNtAATjE Naar wij vernemen, flinke partijen Schotsche Kofil r d'aSen Vlaardingen verwacht, bcsw. Vismaaties ,te firma W. Kwakkelsteiin. voor de RIJWIELMERKEN. Ter behandeling van aanvragen en afgifte van kostelooze rijwielmerken zal de Rijks ontvanger te Hoek van Holland te zijnen kan tore, RietdijkstrMt no. 132 voor de Gemeen ten Hoek van Hblland en 's-Gravezande zit ting houden op de Donderdagen 13, 20 en 29 Juli en op Maandag 24 Juli, steeds van 7 tot 9 uur n.m. a uur n.m. Bovendien zal op de bovengenoemde dagen net kantoor van 3 tot 4 uur n.m. geopend zijn eveneens voor behandeling van koste- °°ze rijwielmerken. houd0?olit'e heeft een verdacht type aange- bedoelin^ie z'cb blijkbaar met minder goede wordt to?n in de duinen ophield. De man nader verhoor vastgehouden. arbeidsbeurs. Op de Gem a personen ingeSCh^^beurs alhier staan 120 DUIVenwedvlucht. De PostduivenverPBT, De uitslagen waren C. Boelen 1 en 20, P. Prins 2 en 8 H v d Ende—Admiraal 3, D. v. Oosten 4, A. Veile- *°°P 5, 11 en 12, J. V. d. Berg 6, W. de Ko ng 7, 21 en 23, H. v. Zanten 9, M. v d 10, 15 en 25, A. V. Geest 13, H. v. d! 14> N- v. d. Sar 16, J. Hoogenraad 17 L' v- d. Ende 18, N. Aalberse 19, A. J v° Z2' H' v. d. Meer 1ste overduif, d. Berg 2e overduif. Aankoms-t lste duif 12.09, laatste 12,21. Er zijn sterke aanwijzingen, dat de heer Colijn poogt zijn vijfde kabinet te versieren met enkele katholieken, die tot dusverre in de politiek geen rol speelden en zich althans niet zoo duidelijk hebben uitgesproken als Mr. Trip. Dat de kabinetsformateur beproeft ook katholieken in zijn kabinet op te nemen, zooals ook indertijd de heer de Geer dit pro beerde, is begrijpelijk. De situatie ligt echter op het oogenblik geheel anders, vermits het kabinet-de Geer optrad na een schier onop losbaar conflict tusschen Kabinet en Kamer en de heer de Geer bij zijn poging tot oplos sing ook den steun had uit vooraanstaanden katholieken kring. Het kabinet-Colijn echter dat nu optreedt zal wel 'n politiek voeren, afwijkend van die, welke de vier aftredende katholieke minis ters gesteund door de geheele katholieke fractie in de Tweede Kamer in 's lands be lang noodig achten, politiek die bovendien verbroken is in het kabinet zelf. Indien de heer Colijn meent, die politiek te kunnen voeren is dat zijn zaak, maar het is onze taak, katholieken, die de doolhoven der politiek minder goed kennen, te waarschu wen dat zij aan zulk een politiek hun mede werking niet verleenen, zonder zich te be* voegder plaatse ter dege te hebben geori ënteerd over aanleiding en oorzaak en ver loop der huidige crisis alsmede de plannen van den formateur. Het verschil dat de katholieken met den heer Colijn hebben is van zakelijken aard. Het dient zakelijk te worden besproken en zakelijk te worden beslist voor het forum van het Nederlandsche volk. De katholieken hebben den tijd. De tijd zelf zal voor hen werken, want de feiten zui den spoediger dan men denkt duidelijk spre ken. Juist daarom is noodig dat geen per soonlijke misverstanden de politieke situatie vertroebelen, en het zou daarenboven prik kelend werken, Indien katholieken, tegen eigen fractie en ministers in, met hun naam de vlag van een aanpassingspolitiek gingen dekken. Elke poging om door wie ook een bijtel in de voegen van pnze partij te doen zetten, moet onvermijdelijk worden gekeerd. Ook de heeren Colijn' en de Vos van Steenwijk zul len moeten voelen dat de eenheid van de katholieken op staatkundig gebied geen woord maar werkelijkheid is. Is die vuurproef eenmaal doorstaan, dan zal het aan ons zijn te beslissen hoe wij onze macht zullen ge bruiken. Onze positie en tactiek kunnen wij niet door buitenstaanders laten bepalen. Die bepalen wij zelf. Het is noodig, dat de verantwoordelijkheid voor de aanpassingspolitiek, die de heer Co lijn wenscht, onverdeeld dèèir komt te liggen waar ze thuis hoort. Dat is niet bij ons, want de katholieken achten die politiek verderfelijk en wenschen geen verantwoordelijkheid te dragen voor de hernieuwde aanpassingsproef, welke men het rijk hier en overzee blijkbaar weer wil doen ondergaan. Eerste halfjaar ongunstiger dan het vorige jaar. TOKIO, 14 Juli 1939. (A.N.P.). De ,izui- vere" buitenlandsdhe handel van Japan, d.i. de handel met de landen buiten het yen- blok, was jn de eerste helft van dit jaar on gunstiger dan in hetzelfde tijdperk van het vorige jaar, volgens de opgaven van het mi nisterie van financiën. De zuivere uitvoer bedroeg in de eerste helft van dit jaar 729 millioen yen, en de zuivere invoer 1122 mll- lioen yen, zoodat een ongunstig saldo ont stond van 393 millioen yen, hetgeen onge veer vier millioen ongunstiger is dan in de eerste ihelft van 1938. De oorzaak van deze ongunstigere handelsbalans is de stijging met 41 millioen yen van den invoer in de eerste helft van dit jaar, ondanks de strenge regu leering van den invoer. De export steeg ech ter met ongeveer 37 millioen yen, hoofdza kelijk van katoenen goederen en garens vari ruwe zijde, alsmede van diverse goederen, ondanks het feit, dat de prijzen, op .de werr reldmarkt over het algemeen beneden die van het vorige jaar waren, in verband hier mede wordt eraan herinnerd, dat de totale handel van Japan, inel. die met de landen van het yen-blok, in de eerste helft van dit jaar actief was met een gunstig saldo van ongeveer 40 millioen yen, tegenover een on gunstig saldo van 195 millioen yen in de zelfde periode van het vorige jaar, hetgeen erop wijst, hoe groot aandeel de handel met het yen-blok heeft in den totalen buiten- landschen handel van Japan. De Japanscihe gunstige handelsbalans met de landen van het yen-blok, toedroeg in de eerste helft van l938 196 millioen yen. Voor de eerste helft Va£J dit jaar is het 370 millioen yen. Evenwel is de Japansche invoer uit het (aa~u'lok toegenomen van 312 millioen yen. Chi?i \°?en uit Mandsjoekwo, Kwantoeng en millio in de eerste helft van 1938 tot 355 De extf ^en in dezelfde periode van dit jaar. tot 725 m;,naar het yen-bl°h steeg van 508 "uiioen yen. S. N .A. Zondag a.s. speelt s.N.A. 1 0p eigen ter- hoek (Brabant), Opgemerkt zij, dat N.V.V. speelt m de le klasse van den R.K.V.B. Bisdom Breda, zoodat verwacht mag worden dat zij een op behoorlijk peil staand par tijtje voetbal zal vertoonen. Voor de win nares van dezen wedstrijd ia een beker be schikbaar gesteld. De wedstrijd begint om 2 uur (o.t.) Donderdagavond hield S.N.A, in het^ Pa tronaat haar jaarvergadering. Na de jaar verslagen van secretaris en penningmeester welke werden goedgekeurd, was er bestuurs verkiezing. Gekozen werden de no volgende personen: Jac. Vervloet, voorzitter; F. Stoop, secretaris; E. J. v. d. Klundert, penningnri, en Joh. Moerenhout en M. Brands, comm. In de opengevallen plaats Van F. Stoop in de elftalcommissie, werd gekozen J. v. d. Swa- luw. Voorts werd medegedeeld, dat het vol gend seizoen waarschijnlijk met 2 elftallen in de competitie zal worden gespeeld. LONDEN, 14 Juli 1939. (Eigen bericht.) Blijkens de heden gepubliceerde opgave van den Engelschen buitenlandschen handel is de waarde van den invoer van zuivelproducten over de eerste helft van 1938 van 39,81 tot 38,38 mill, verminderd. De invoer uit Nederland, is echter van 4,31 tot 4,86 mill, toegenomen. De voornaamste importeurs van zuivelpro ducten waren Eerste 6 maanden 1939 1938 1937 in millioenen Nieuw Zeeland 10,74 11,63 10,66 Denemarkeh 8,06 8,54 7,63 Austrhlië 6,19 6,22 4,22 Nederland 4,86 4,31 3,46 Ierland 1,38 1,41 1,08 Polen 0.85 1,02 0.30 Als importeur van boter neemt Nederland na Nieuw-Zeeland, Denemarken en Australië de vierde plaats in, met een hoeveelheid van 472.605 cwts. ter waarde van 2.199.024, tegen in de eerste helft van 1938 365.723 cwts. ter waarde van 1.827.402 en het jaar daar voor resp. 379.474 cwts. en 1.593.973. De invoer van Nederlandsche kaas maakt slechts een bescheiden percentage uit van den totalen Engelschen kaas-invoer. Nederland leverde in de eerste 6 maanden 89.166 cwts. (v.j. 113.010 cwts.) ter waarde van 164.815 (v.j. 232.536). Van de 146.342.000 dozijn eieren, welke Engeland in de eerste 6 maanden importeerde, leverde Nederland 38.588.000 dozijn tegen het vorig jaar 25.694.000 dozijn. De waarde van dezen Nederlandschen invoer maakte 1,64 mill. (v.j. 1.12) uit. Denemarken leverde voor £2.01 (v.j. 2.09) millioen. Een belangrijk Nederlandsch import-artikel is voorts nog afgeroomde melk, waarvan voor 599.932 (v.j. 766.823) geleverd werd bij een totalen Brltschen invoer ad 754.067 (v.j. 916.148). A Vlak bij Kapyla, waar het Olympisch dorp wordt gebouwd, aan den weg naar de bekende wintersportplaats Lahti, ligt het wielerstadion, waar in den zomer van het volgend jaar de Olympische wielerwedstrijden zullen worden gehouden. Het mag misschien verbazing wekken, doch het feit is er niet minder juist om: deze wieler baan is de eerste in geheel Finland, hetgeen een bewijs is voor de stelling, dat de wieler sport in. dit land niet populair is. Met het bou wen van deze moderne 400 meterbaan hebben de organisatoren der spelen een tweeledige be doeling: allereerst zal men de olympische wed strijden op behoorlijke en doeltreffende wijze kunnen organiseeren, voorts hoopt men door het bouwen van een vaste baan de wielrensport te stimuleereii. Er was oorspronkelijk een groote strijd ontstaan over het vraagstuk of de baan van hout dan wel van cement zou moeten worden geconstrueerd. Het is tenslotte cement geworden. In September a.s. zijn ook de tribunes, welke tezamen een 8 a 8000 toeschouwers kunnen 1 vatten, gereed, zoodat de openingswedstrijd dan niet lang meer op zich zullen laten wach ten, waarmede men tevens ervaring kan opdoen, want waar het wielersport betreft, ontbreekt dit in Finland nog al eens. Op het uitgestrekte middenterrein wil men in den winter ijshockey of bandy spelen. Om trent de baan heeft men zich laten inlichten door buitenlandsche deskundigen. De bochten loopen zeer flauw uit en de rechte einden zijn dan ook zeer kort. De wegwedstrijd wordt buiten Helsinki ge houden. Het traject loopt tot Porvoo en dient twee keer gereden te worden over een totalen afstand van 188 K.M. De weg is zeer bochtig en tweemaal ligt er zelfs een onbewaakte overweg in het traject, overigens niets bijzonders in dit land, doch de organisatoren verzekerden ons, dat men op den wedstrijddag geen moeilijk heden in verband met deze overwegen zou behoeven te verwachten. Vrijwel voortdurend zijn er stijgingen en dalingen in den weg en alleen op het nieuwe gedeelte over ongeveer 40 K.M. komen behoorlijke rechte stukken voor. Het wegopperviak bestaat uit zand en grint doch men zal dit met een speciaal procédé be handelen, opdat de weg stofvrij zal zijn. De laat ste 21 K.M. zijn geasphalteerd. Primitief voetbal. Tijdens ons bezoek aan Helsinki zijn "wij ih de gelegenheid geweest in het Olympisch Stadion een voetbalwedstrijd" "bij te "wöhen""füsscKënde Helsingin Jalkapallo Klubi, de kampioen van 1938 en de Helsingin Toverit, de vereeniging met de beste kampioenskansen voor dit seizoen. Slechts 3.000 toeschouwers woonden deze ont moeting bij, zoodat daaruit wel blijkt, dat de be langstelling in Finland voor voetbal niet buitén- gewoon groot is. Nu dient direct daaraan te worden toegevoegd, dat het spel ons niet is meegevallen. Het vertegenwoordigend Finsch elf tal zal waarschijnlijk wel beter spelen, doch höoge verwachtingen behoeft men hiervan niet te koesteren, daar wij vernamen, dat verscheidene spelers van genoemde clubs ook in het natio nale team uitkwamen. De grasmat in het Olympisch Stadion is bij zonder goed. Overigens wordt ook aan de andere voetbal- velde^-waarop, het volgend jaar de wedstrijden van het Olympisch tornooi plaats vinden, vëel aandacht besteed zoodat het vertrouwen is ge wettigd dat ook. dit onderdeel uitstekend in orde zal zijn. Er wordt, naar bekend, volgens beker systeem gespeeld tijdens de Olympische Spelen. Reeds thans is het zeker, dat minstens tien landen aan het tornooi deelnemen en men kent het standpunt van den K.N.V.B. namelijk dat ook Nederland in beginsel bereid is met een ploeg uit te komen. Verschillende wedstrijden van het tornooi worden in de provincie ge speeld, o.a. te Tampere, Viipuri, Turku en Ha- heenlinna. Het wijst niet op wijs beleid als de richtingaan wijzer nog wijst hoewel er na de bocht niets meer te wijzen is. Wijst uw ver geetachtige medeauto mobilisten daar eens opl n Richtingaanwijzer is een nuttige helper, niaar GEEFT HEM RUST NA.DE BOCH" Vandaag is het mcrtormailschip „Oranje", dnt eenige weken geleden zulk een goed ge slaagden technischen proeftocht heeft ge maakt, op den officieelen proeftocht op de Noordzee door de reederij, de N.V. Stoom vaart Mij. „Nederland", van de bouwers, de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amster dam, overgenomen. De „Oranje", de trots niet alleen van de reederij, doch van het geheele land en van Amsterdam in het bijzonder, vaart thans onder de vlag van de „Nederland", welke maatschappij met het doen bouwen en in dienst stellen van dit schip, den afstand tus schen moederland en koloniën ook langs den zeeweg weer belangrijk heeft verkort. Om tien uur vanmorgen is de „Oranje" van de Javakade te Amsterdam, waar het aan de steigers van de Stoomvaart MIJ. „Nederland" gemeerd lag, voor den officieelen proeftocht die in den ochtend begunstig werd door mooi Zomerweer, vertrokken. Korten tijd voor het vertrek arriveerde Z.K.H. Prins Bernhard per auto om door deelneming aan den officieelen proeftocht blijk te geven van zijn hooge belangstelling voor het nieuwe schip. Hij was vergezeld door zijn adjudant, kapitein J. K. H. de Roo van Alderwerelt. Aan boord werd Z.K.H. door de leden van de directie van de „Nederland" welkom ge- heeten. Tot de zeer vele autoriteiten en genoodig- den, die aan dezen officieelen proeftocht deel nemen, behooren o.a. J de particulier-secreta ris van H.M, de Koningin, S. Sixma baron van Heemstra, de adjudant van H.M. de Ko ningin, kapitein W. Romswinckel, de adju dant van H.M. de Koningin, jhr. E. J. van Holthe, de eerste stalmeester van H.M. de Koningin, Jhr. Ch. E. J. M. Verheijen en de dienstdoende grootmeester van H.K.H. Prin ses Juliana, E. H. Juckema van Burmania, baron Rengers van Warmenhuizen. Voorts de minister van Staat, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State, de minister van Waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, de minister van Staat, jhr. mr. D. J. de Geer, de ministers C, M. J. F. Gosellng, mr. J. A. N. Patijn, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, mr. M. P. Steen- berghe, de oud-minister van Economische Zaken, mr. dr. T. J. Verschuur, de minister 'van Koloniën Ch. J. I. M. Weiter, de Duitsche gezant, de Zwitsersche gezant, de Amerikaan- sche gezant en de zaakgelastigde van Egypte, de commissarissen van de Koningin in de provincies Noordholland, Zuidholland en Lim burg, de burgemeesters van Amsterdam en Haarlem. Onder de vele andere deelnemers aan den proeftocht waren verder hoogleeraren, hooge ambtenaren van onderscheidene departemen ten, vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties, directeuren van be vriende stoomvaartmaatschappijen en scheeps werven, directeuren van vele Indische cul tuurondernemingen, directeuren van onder nemingen en bedrijven, die hebben medege werkt aan den bouw van de „Oranje", ver tegenwoordigers van officieele lichamen, van organisaties en vereenigingen. De overdracht van het schip. Toen het schip zich buiten de pieren in de open zee bevond, en alle genoodigden zich op de bovenste dekken hadden verzameld, werd de vlag van de Nederlandsche scheepsbouw maatschappij vervangen door die van de ree derij. Uit eenige honderden kelen steeg een hartelijk gejuich op. Na deze officieele overdracht vereenigden de gasten zich aan een weiverzorgden lunch, in de drie groote eetsalons van het majestu euze schip. Tijdens dezen maaltijd hield de directeur der Nederlandsche Scheepsbouwmaatschap pij, de heer D. Goedkoop Dzn., een rede, waarin hij allereerst uiting gaf aan zijn dank baarheid, dat Prins Bernhard dezen proef tocht heeft willen meemaken. Ook richtte spr. tot de aanwezige ministers woorden van groote waardeering. De bouw van de „Oranje" zoo ging spr. verder was iets anders dan een gewone. Van het bepalen van den prijs af tot op beden kwam werkelijk geen wanklank voor. ïn elk opzicht was de bouw, de samenwer king met de „Nederland" ideaal. In hoofd zaak werkten wij, bouwers van den romp, samen met onzen diepbetreurdeen vriend Prins en geen meeningsverschil van welken aard ook, deed zich voor. Met alle firma's, die mede aan de „Oranje" werkten, bleef een prettige verhouding be staan. Als lid der directie van een scheepswerf krijgt men zoo dikwijls complimenten over een gebouwd schip. De lof, dien de directie soms hoort, komt een groote groep mannen toe, een groep, waaronder velen behooren, die nooit naar voren komen, werkende op kantoor, teekenkamer of op de werf. Die ge heele groep mannen van de N. S. M. zou spr. gaarne den grooten dank der directie wil len brengen voor de toewijding die zij bij den bouw van de „Oranje" toonden. Spr. eindigde met uiting te geven aan den wensch dat de carrière van dit mooie schip, onder de bekwame leiding van kapitein Potjer en zijn staf, evenveel voldoening aan de „Nederland" mag geven. Rede directeur van de Nederland Vervolgens sprak de heer J. F. Hengel, directeur van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland", die eveneens woorden van grooten dank sprak voor de tegenwoordig heid van Prins Bernhard, als ook voor de belangstelling, welke de Prins de Maat schappij gedurende den bouw van het schip heeft betoond. Ook de andere gasten heette spr. hartelijk welkom. Zich richtende tot den heer Goedkoop, zeide spr. dat hij zich gaarne kwijt van de taak den bouwer van het schip en zijn naaste medewerkers in de eerste plaats ge luk te wenschen met de prestatie, welke zij met dit schip hebben geleverd, een presta tie welke voor de maatschappij „Nederland" slechts de bevestiging is van de bij haar be staande wetenschap, dat de heer Goedkoop en zijn medewerkers bewezen hebben een eereplaats in de Nederlandsche scheepsbouw- nijverheid volkomen waardig te zijn De samenwerking is wel een zeer bij zondere geweest. De „Oranje" heeft van meet af aan in een groote Ja misschien meer dan gewone belangstelling gestaan. Op den technischen proeftocht is gebleken dat de „Oranje" aan de door ons gestelde eischen volkomen beantwoord heeft en in dit verband dacht spr. voor alles met wee moed aan wijlen ir. H. N. Prins, die toch de geestelijke vader van dit ontwerp was en helaas niet heeft mogen beleven tot welk een volledig succes zijn arbeid heeft geleid. Ook tot zijn dagelijksche medewerkers wenschte spr. een woord van waardeering te uiten. Hulde bracht spr. eveneens aan ir. A. H. IJsselmuiden en aan hen, die onder zijn leiding de machine-installatie hebben ontworpen. Mede tot de redenen waarom dit schip zoo in het brandpunt van de belangstelling kwam, moge zeker wel gerekend worden het feit, dat hert den naam „Oranje" draagt en dat het H. M. de Koningin behaagde het schip op 8 September 1938 te water te laten, terwijl Hare Majesteit nog dezer dagen op 4 Juli van haar groote belangstelling deed blijken door haar bezoek aan het ge reed zijnde schip En juist tengevolge van het feit, dart wij 't schip den naam „Oranje" konden geven, konden wij ook dankbaar de geboden gelegenheid aanvaarden, in de be timmeringen van de passagiersruimten van dit schip op bescheiden wijze onze gevoelens van hulde en diepe erkentelijkheid aan den roemrijken en zegenrijken stam der Oranjes en onze vereering voor ons dierbaar Vor stenhuis tot uitdrukking te brengen. Zoo groeide het geheel tot het schip, dat naar wij hopen, een nieuwe schakel zal zijn voor de verbinding tusschen twee gebieds- deelen van ons rijk der Nederlanden. Zijn rede vervolgende gaf de heer Hengel nog eenige cijfers omtrent den invloed, wel ken de bouw van de „Oranje" voor ons land heeft gehad. Van de circa 12% millioen gulden, welke aan het schip besteed werden, werd meer dan de helft in Nederland gedurende de bouwperiode van twee jaren vertoond De „Oranje" is bestemd om het s.s. „Johan de Wltt" te vervangen. Voor de „Oranje" zal met een exploitatie- uitgave van f 3.200.000 per Jaar rekening moeten worden gehouden. Voor de „Oranje" zal van de 3.200.000 circa 1.600.000 ten bate van Nederland komen, terwijl circa 650.000 ten gunste van Ned.-Indlë zal komen. Op de „Oranje" zullen steeds 370 personen geplaatst zijn. Aan het slot van zijn rede wijdde spreker nog enkele woorden van groote waardeering en dank voor de prettige samenwerking met de gebreders Sulzer uit Winterthur, die de voortstuwingsinstallaties van de „Oranje" hebben ontworpen en gebouwd. Spreker eindigde zijn toespraak met het commando van het schip officieel in handen te geven van kapitein Potjes, daarbij herin nerend aan de spreuk: „Wie varen wil zij onvervaard, doch wake voor gevaar". Rede minister Steenberghe. Vervolgens hield de minister van Econo mische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe een korte toespraak, waarin hij wees op de beteekenis van den scheepsbouw in het al gemeen en op den bouw van een schip als de „Oranje" in het bijzonder. De minister stélde vervolgens het belang van goede verbindingen tusschen Nederland en Indië in het licht, die het hunne bijdragen tot de bevordering van de economische be trekkingen tusschen belde gebiedsdeelen. Tenslotte noemde mr. Steenberghe den relatieven goeden gang van zaken in de scheepvaart een verheugend teeken in som' bere tijden als deze e. Hagen. HAMBURG, 13 Juli. Het gisteren van hier naar Rotterdam vertrokken Duitsche s. Hagen kreeg op de Elbe, nabij Schulau, machineschade en is hier hedenmorgen teruggekeerd. NIEUWE WATERWEG aangekomen 14 Juli namiddag: 9.55 STAD MAASTRICHT, Wabana; 10.10 TURUGA MARU, Japan; 11.5 JUNIUS HUGO STINNES 27 (Duit), Norrkoping; 11.15 HER MANN ANDERSEN (Duit. t.), Hamburg n. Per nis; 11.20 VIOLA (Duit), Hamburg; 11.35 RO BERT MULLER VIII (Duit), StettinVARING (Zw.), Yxpila; 11.50 THERESIA L. M. RUSS (Duit), Grt. Yarmouth; PRINSES BEATRIX, Londen vertrokken 14 Juli namiddag: 3— PAULA, Koningsbergen; STELLING, Sun derland; 3.25 FOXEN, Karlstad; 3.40 KONSUL SCHULTE, Brahestad; 4.SUD, Helgoland; 4,55 ANNA PETERS, Ellenbogen; 6.45 THEDA FRITZEN, Wilhelmshaven. ACTINIA, King'» Lynn; SABINE HOWALÖT, Narvik; 7.25 VI- DAR, Antwerpen: CORTE F.EAL, Oporto; 7.50 VENUS (Nept.), Stettin; DWARSSEE, Peter head; 8.— SVETI DUJE, Narvik; EDWARD BLYDEN, Aarhuus; ARETE, Cardiff; SIZI- LIEN. St. John's N.F,8.10 FALK, Stettin; BATAVIER III, Londen; 8.40 BALI, Oslo; 8.10 DORINGTON COURT, Newcastle; GOTAaLS, Lissabon; ALGARVE, Portlmao; VULKAN, m., Rostock. JASON (Nept.), Danzig. 9.35 LORENZ W. HANSEN, Ruflsque; STROMBOLI, Drammen; POLLUX (Nept.), Stettin; JAUNJELGAVA, Koningsbergen; TRI- TON (Ned. m.), Harburg; 9.55 IRENE (Ned.), Lissabon. 10.— MANTO (Ned.), Pasajes. Wind 2.W., flauwe koelte, kalme zee, regen, IJMUIDEN aangekomen 14 Juli USSURI, Le ningrad voor Zaandam: NICOLAOS FILINIS» Londen; VENERSBORG, Hemosand; HOOK. WOOD,' Newcastle. Vertrokken 14 Juli: RODINA, Antwerpen; MOYLE, Newcastle; OISE, m„ Parijs- JANTI- NA, m., Boston (L.); BAARN, Chili; BOMMA, Oslo- DR. HEINRIck WIEGAND, Rotterdam; DOROS, Gdynia; RABENHAUFT, m., Barn staple; SKAGUL, Malmo. VLISSINGEN 14 Juli aangekomen; PRINSES BEATRIX, Harwich; FIVEL, m., Aberdeen; NORRUNA, Sundsvall, bunkert, bestemming Alexandria vertrokken: KONINGIN EMMA, Harwich; WALUW, m., Londen; JACOBA. m., Londen; gep. naar Antwerpen; GUNLOG, Rochester; NYROCA, Southampton; MACEIO, Bremen; GEORGE M. LIVANOS, Buenos-AyresHELM- SPEY, Rouaan eep, van Antwerpen: SUIDOLEIN'E, t., Port Arthur; ARICA. Duinkerken; PRINSES BEA TRIX, m., Rotterdam; POSEIDON, Nordenhamn; LISTRAC. Rotterdam; ERICA FRITZEN, Em- den. BIRKER FORCE. Garston; VIBEKE MAÊRSK, Rotterdam; WILLOWDALB, La Ro- chelle; JESSICA, Hamburg; LIBELLE, Leith; BERNINA, KopenhagenFLANDRIA, Gothen burg; MAkNA, Drammen; gep. naar Gent: NILS STURE, Poole; gep. van Gent: GWENTHILLS, Newport; ALOUETTE, Londen; KILREA, Goole. ZAANDAM aangekomen 13 Juli: ABEL TAS MAN, Mlstley, ledig, Wagenborg. HOLLAND—AFRIKA LIJN. MELÏSKERK (uitr.) 14 te Las Palmas. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. OBERON, Malaga n. Cadix p. 14 Gibraltar. HERMES, Challcis n, Rotterdam p. 14 Gibraltar, MEROPE 14 van Tanger n. Gibraltar. BAARN 14 van Amsterdam naar Chili. DOROS 14 van Amsterdam naar Gdynia. MEIJER CO.'s SCHEEPVAART MIJ. BENMACDHUI Japan n. Rott. 14 v. Colombo, ACHILLES Japan n. Rotterdam 14 v. Penang. AGAMEMNON, Japan n. Rett. 14 te Marseille. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. TABAKAN (kampeerreis) 15 (6 v.m.) te Velaep verwacht. Tableau de la troupe en speelplan. Medewerkenden bij „De Vereenigde Schouwspelers" (onder leiding van Pierre Mols) in het a.s. seizoen zullen zijn: De da mes En-ny Mols-de Leeuwe, Tine Medema, Minny van Ollefen, Ans Koppen, Betty Grit- Vink, Ada van Duljl, en de heeren Pierre Mols, Jan Mulder, Piet te Nupl, Tlheo Vink, Teddy Goeth, H. Bouber Jr. en A. Vis- scher J.r Vanaf 16 September tot einde October, en gedurende de maand Januari zal het ge zelschap het „Beatrix-theater" (v.h. Rika Hopper theater) bespelen, en aldaar de eer ste opvoeringen geven van „Moeder Natuur" van Andxé Birabeau, en „Vrouwenbiecht" (le duel) van Henri Lavedan (v. d. Acade mie Francaise) in nieuwe, eigen vertalingen. In de maand Januari: „on Stage" van Ben jamin M. Kaye. In de tweede helft van November zal het gezelschap Theater Carré bespelen met het befaamde stuk „het teeken der kruises" van Wilson Barrett, eveneens in een nieuwe, eigen vertaling. Van deze stukken bezit de heer Mols de alleen-opvoeringsrecbten. het oudere repertoire blijft gehand haafd: „de Rozenkrans", de „Man zonder manieren", „Optimist moet je zijn" e.a. De regie zal gevoerd worden door de hee ren Erich Schönlanlk en Pierre Mols. De ad ministratieve leiding berust bij den heer Fr. J. Wertwijn. ROTTERDAM aangekomen 14 Juli namiddag: 3.45 FRANZ JURGEN (Duit), Oxelosund, N.V. Seam, Waalhaven, F. Swarttouw, erts; 5.30 OST (Duit), Helgoland, Schulte Bruns, Waalha ven, F. Sw„ ledig; 6.15 BERNH. SCHULTE (Duit), Helgoland, Schulte Bruns, Maashaven N.z., ledig; 6.30 DIANA (Duit), Hamburg, Nü- bel Co., Waalhaven, F. Sw„ stukg.7.30 SUDSËE (Duit), Wilhelmshavn, Lehnk'ering Co., Waalhaven 43, ledig; FAGERVIK, Dor drecht, N.A.B.O., Waalhaven 72, ledig. 8. APPLEDORE (Eng.), Bahia Blanca, Wambersie Zn., Maashaven 17, graan; 8.15 SCANDIA, t., (Deen), Baytown, Am. Petr. Cy., A.P.C. Per nis, steiger 1, olie: 8.40 PAN GOTHIA, t., (Zw.), Constantza, Am. Petr. Cy., A.P.C. Pemis, stei ger 2, oliel ACTIEF, Groen, 13 van Hamburg naar Kleeft BERNINA 14 v. Antwerpen n. Kopenhagen. BBRN1SSE 14 van Rotterdam te Hamburg. GEZINA, Sap, 13 van Hamb. naar de Rijn. NEERLANDIA de Groot, 13 v. Hbg. n. Duisburg PRUDENTIA, Muller 13 v Hamb. n. Ludwigsh. SOLI DEO GLORIA 13 van Hamb n. Dortmund, AKELD 13 v. Rott. te Shields. AKERSHUS 11 v. Amsterdam te Oslo.. ARRIVAIN 14 v. Rotterdam te Lelth. BETTA 12 v. Rott. te Gdynia. BRAGE Rott. n. Stockholm 11 v. Karlshamn. BRIKA Rett. n. Savona p. 13 Ouessant. BERTHA FISSER Rottm. n. La Plata p. 18 JVlcLd eira BIENVILLE Rott. n. Georgetown 13, 40.57 N« en 14.42 W. CARL MATHIESSEN Rott. n. Westervlk 11 V, Oxelosund. CITY OF PARIS 13 v. Rott. te Kaapstad. CRISTALES 13 v Rott. te Swansea. CITY OF KARACHI Rott. n. Beira 13 V. La» Palmas. CAPE NELSON Christm. EU Vlissingen 18, 260 mijl van Lands End. CARMELFJELL Rottm. n. Chicago 13 te Toronto CYMBELINE Rottm. n. Key West 13, 70 mtjl ZZW van Lands End. DUBRAVKA 9 van Rotterdam te Triest (verb.); ERNA OLDENDORFF, Rottm. n. Algiers p. 12 Dungenéss. ERGO 13 van Rotterdam te Shields. ÉSSEN Rott. n. Macassar p. 13 Dungenes». ELGö 12 v. Amsterdam te Einden. FRIELXNGHAUS, Rottm. n. Lulea p. 14 Holten. FIANONA Rott. n. Pto. Marghera p. 12 Wight. FALCON 13 v. Harlingen te Londen. FRIEDENAU 13 van Rotterdam te Hamburg. GUËLMA Rotterdam n. Savona p. 14 Gibraltar. GLYNN, Rottm. n. Rouaan, p. 13 Dover. GNEISENAU Rott. n. Kobe 13 v. Hongkong HELIOS, Rottm. n. Lissabon p. 13 Dungenes». HERSTEIN, Rottm. n. S. Franc. p. 13 Dungenes» HANS LEONHARDT Rott. n Campbellton (N.B.) 12. 35 mfll ZO. v. Land's End. HUSIMI MARU Rott. n. Japan 12 te Singapore HENRY STANLEY Rott. n. West-Afrika 13 te Madeira. HOEGH SCOUT Rott. n. Danzlg p. 13 Holtenau, JAMES HAWSON 22 v. Rot. te Abadan verw. JOHANN WESSELS 13 V .Rott. te St. John (N.B.)' JOHANN BLUMENTHAL, Rott, n. Koningsb, p. 12 Holtenau. KARA Zaandam n. Archangel 10 v. Kopervik. KYBFELS Rott. n. Calc. 12 te Madras. KAIDA Delfzijl n. Sharpness 12 v. Zeebrugge, KALO Amsterdam n. Mombassa p. 13 Ouessant, LINDA Amstm. n. Bilbao p. 13 Dover. LARGO 13 v, Amsterdam te Shields. LOUIS DE GEER 12 v. Zaandam te Blyth. LAURBLWOOD t., 11 V. Rot.t te Curasao. MELROSE ABBEY 13 v. Rotterdam te Hull. MOUNT RHODOPE Rott. n. Para p. 13 Madeira MELITO Rot.t n. Brisol p. 13 Beachy Head. MAGDAPUR 13 v. Rotterdam te Boulogne. MEDEA (Nept.) Rott. n. Koningsbergen 13 te Kopenhagen. MOLDANGER 13 v. Rott. te Seattle. MARIE FISSER 11 v. Rott. te Koningsbergen, MONTAN Rottm. n. Kopenh. p. 13 Holtenau, MARY SLESSOR 12 van Rotterdam te Lagos, NORDLAND 11 v. Amsterdam te Gdynia NAGU 12 v. Amst. te Danzig. NORDMARK 13 van Rotterdam te Hamburg. POLLUX. Rottm. n. Trinidad p. 13 Dungeness. PROWESS 13 v. Rotterdam te Hull. PUCK 1'2 v. Rott. te Gdynia. POZZUOLI 12 v. Rotterdam te Venetië, PETRARCA 12 v. Rotterdam te Genua. PEARU Rottm. n. Tallinn 13 te Hamburg. RING 10 v Rotterdam te Söderhamn RUBICONS 9 v. Rotterdam te Ravenna. RHEIN 14 van Amsterdam te Hamburgh SPIDOLA 10 v. Amsterdam te Ventspils. SANTAREM Rot. n. Santos p. 13 Dover. STORMARN Rott. n Bilbao 12, 15 mt)l Z. v. Nltofl SCHARNHORST Rott. n, Japan p. 13 Cowes. SKOTTLAND Rot. n. Dakar 13, 30 mijl OZO. V, Niton. SHANTUNG 11 v. Rott. te Kopenhagen. SCHARNHORST Rott. n. Japan 13 v. Southptn, SUAVITY 12 v. Zwilndrecht te Liverpool. STOCK FORCE 12 v. Amst. te Londen. SAN MARCO Vliss. n. Masaowah 14 van Suez, TEDDY, Vlissing. n. Pt. Arthur p. 13 B.-Head, TYNNINGO 13 v. Rotterdam te Shields. THE DUCHESS 13 v. Rott. te Blyth. TORUN 10 v. Terneuzen te Gdynia. TUNISIA Rott. naar Savona p. 13 Dungeness, TORA 13 v. Delfzijl te Londen. TRICOLOR Rotterdam n. Japan 13 van Suez TABORFJELL Rottm. n. Chicago p. 13 F. Point. TILSIT 14 van Rotterdam te Hamburg. TROYBURG 14 van Rotterdam te Hamburg. WALLACE ROSE 13 van Rotterdam te Goole,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3