HET ZUIDER-ZIEKENHUIS. VACANTIE 50 ets. premies 25 ets. premies Guldenspremies DE AS, GENAAMD COOLSINGEL. WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1939 GISTERMIDDAG HAD DE OFFICIEELE OPENING PLAATS. De nieuwe ziekenhuisinrichting mag niettegenstaande den beperkten opzet als een groote aan- ivinst voor Rotterdam gelden. Heel Holland houdt vacantie. En ook het Midza-Comité, dat het geheele jaar eiken Maandagavond en nog vele andere dagen druk bezig is geweest, wil met vacantie. Daarom hebben wij besloten GEDURENDE DE MAAND AUGUSTUS HOUDEN WIJ GEEN PREMIE-UITKEERINGEN. 6 September is onze eerstvolgende premie-dag. 4 weken staan de Midza-premies dus stil, maar In September geeft de Midza wekelijks 300.— aan premies inplaats van 150.—. IN VERBAND MET DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS IN HET KONINKLIJK GEZIN HEEFT DE MIDZA NOP EEN BIJZONDERE VERRASSING. LET DAAROM S.VP. OP DE MIDZA-ADVERTENTIE VAN V R IJ D A G AS 10.— 10.— f f f f f 1,— 1,— 1,— Wethouder Dijk droeg de exploitatie op aan dr. S. A. Westra. INSTITUUT VOOR SCHEEPVAART EN LUCHTVAART. rotterdamsche flitsen, R. K. VACANTIE-KIiSDERFEEST. Jubileum-tocht naar Hoek van Holland. Men schrijft ons „st. Franciscus" moesten onder leiding 'van hun voorzitter, den heer A. Wennekes, al spoedig den rugzak uitpakken. In totaal zijn een tiental patientjes geholpen, w. o. twee door den dokter, voor een verzwikten voet en het kwetsen van een knie. Om 12 uur werd door de eerste en te 1.30 uur door de tweede groep geluncht. Een attractie daarbij was, ook voor de commissie, een pakje „Jamboree"- pepermuntjes, welwillend afgestaan door de Rotterdamsche Saccharine-fabriek „Hollan- dia". Om 4.30 uur gebruikte de eerste groep en om 5.45 uur de tweede groep het middag maal, bestaande uit aardappelen, boontjes en vleesch. Toen te 6.30 uur aangetreden werd voor het vertrek waren 100 k.g. vleesch, 136 k.g. boonen, 430 k.g, aardappelen, 1950 brood jes en evenzoovele krentenbollen, 560 liter melk, koek, rookvleesch enz. door de hon- gerig-gesPee^e magen van de 830 kinderen en hun leiders(sters), in totaal ruim 900 per sonen, verdwenen. LIEVE STRAATJEUGD. Jongens gooiden ruiten in van het Gymnasium. AANKOMST VAN ZIEKEN UIT LOURDES. IN tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden is gister middag het Zuider-ziekenhuis, gelegen op het 14 H.A. groote terrein, dat begrensd wordt door den Groene Hilledijk, den Dordtsche Straatweg en den Valkeniersweg, officieel in ge bruik gesteld. Was het ontwerp oor spronkelijk veel grootscher van op zet, hetgeen men thans heeft weten te bereiken de tijdsomstandigheden noopten tot een beperking kan in ieder opzicht den toets der critiek doorstaan. Rotterdam-Zuid heeft nu een be hoorlijk modern geoutilleerd zieken huis, hetwelk 280 bedden bevat en dat met behoud van de huidige huis houdelijke exploitatie en de bestaan de technische installatie, uitstekend tot 600 bedden kan worden opgevoerd. In November van dit jaar, wij schreven dit reeds bij een voorgaande gelegenheid, zal het twintig jaar geleden zijn, dat de ge meenteraad van Rotterdam in principe be sloot om over te gaan tot den bouw van een Zuider-ziekenhuis. Al was Rotterdam-Zuid in die dagen nog niet uitgegroeid tot het be volkingscijfer van heden, toch wist men, dat het eenmaal zoover zou komen. En in die verwachting ging men ook denken aan de voorzieningen van die nieuwe stad. Zoo kwam men o.m. tot het eerste principe besluit om tot den bouw van een Zuider ziekenhuis over te gaan. Men had op het oog' de stichting van een complex, dat in zijn soort een der grootste en modernste van Europa zou worden. Het zou een millioenen- plan moeten worden. De toenmalige direc teur van „Maasoord" dr. Vos werd rp^t de voorbereiding van het plan belast. En toen deze in 1924 kwam te overlijden, nam de toenmalige directeur van het groote zieken huis, dr. Burgerhout, deze taak over. De tegenwoordige directeur van den Gem. Technischen Dienst, toenmaals nog alleen stadsarchitect, kreeg de opdracht de plan nen bouwkundig uit te werken. En zoo kwam in 1925, dus zes jaren na aanvaar ding van het principe-besluit het concrete voorstel om tot den definitieven bouw over te gaan, in den gemeenteraad, welk voorstel van B. en W., waarvan de kosten ruim elf millioen gulden zouden bedragen, werd ver dedigd door wethouder Nivard, die het groote plan had helpen voorbereiden. In totaal zou het Zuider-ziekenhuis een veertienhonderd bedden bevatten. Het plan werd aanvaard en met den bouw werd een begin gemaakt. Het duurde echter niet lang of de economische kentering begon haar invloed te doen gelden op de financiën van de openbare lichamen en ook Rotterdam werd daarvan de dupe. Hoe pijnlijk de be slissing ook was, in het najaar van 1932 moest worden besloten om van het grootsch opgezette plan af te zien en den verderen afbouw stop te zetten. Daar zat Rotterdam nu met zijn Zuider ziekenhuis, waarvan al ongeveer twee mil lioen was uitgegeven en dat nu toch binnen afzienbaren tijd niet voltooid kon worden. De vraag, welke binnenskamers natuurlijk dadelijk gesteld werd, was deze: kunnen wij het plan nu niet in beperkten omvang gaan verwezenlijken, want niet alleen dat door het stopzetten van den bouw een kapitaal van twee millioen dreigde verloren te gaan, ook de onvoltooide bouwwerken zelve zou den, werden zij in dien onafgewerkten toe stand gelaten, spoedig tot verval geraken. Wat nog in den eersten staat van afwer king was gekomen, waren het voorgebouw en het centrale behandelingsgebouw. Lang durig heeft men toen de vraag bestudeerd, wat van deze twee gebouwen nog tot één geheel te maken was, edoch men kwam tot de bevinding, dat hieruit geen organisch geheel van een ziekenhuis zou komen. Hoe het is geworden. De opzet moest beperkt worden en uit het Werkfonds zou men dan een crediet van rond een millioen ontvangen. Voor dit eene millioen van werkfonds zijn toen, volgens de plannen van den toenmaligen stadsarchi tect ir. van der Steur, het bestaande hoofd en voorgebouw voorzien van vleugels, waar door een groote binnenhof is ontstaan, waarom de verschillende afdeelingen zijn gegroepeerd. In het centrale behandelings gebouw is nu veel ruimte ingericht voor kleine ziekenkamers het principe van groote zalen heeft men losgelaten terwijl in het eene bijgebouwde paviljoen de interne en in het andere de besmettelijke zieken zullen worden ondergebracht. Tegen het voorgebouw, waarin ook het zusterhuis is ondergebracht, werden aangebouwd een vleugel voor consultatie en poliklinieken, en een, waarin de geheele economie-groep is gevestigd. Hiernevens bevinden zich het ketelhuis met drie bunkers elk van een in houd van 50 ton, een aparte vuilverbranding en een wagenruimte. Wij schreven reeds dat men het principe van groote ziekenzalen heeft losgelaten. Dit is ongetwijfeld iets nieuws in ons land; of schoon aan kleine verpleegruimten (drie a vier bedden) wel enkele bezwaren zijn ver bonden, is dr. Burgerhout de medische ad viseur bij de inrichting van dit nieuwe zie kenhuis, toch over deze bezwaren heenge stapt en heeft hij deze nieuwe indeeling aangedurfd in het vertrouwen op de Rotter- damsche patiënten. De patiënten moeten volgens hem niet dag en nacht aan een soort politioneel toezicht zijn onderworpen. Deze opvatting beteekent ongetwijfeld een stap verder in de ontwikkeling van het zieken- Iiuis-wezen. Het nieuwe ziekenhuis, zooals het in zijn beperkten opzet is geworden eerst tegen* de volgende week hoopt men de eerste pa tiënten op te nemen maakt een zeer vriendelijken indruk, is vroolijk van ka rakter en vertoont overal een bijzondere rujt. Het voldoet aan de meest moderne eischen én is met de beste instrumenten uitgerust, eerstens met betrekking tot de directe behandeling van de patiënten en tweedens in verband met het wetenschap pelijk werk. De inwendige bouw van gangen, kamers en zaalruimten maakt een voortreffelijken indruk. Het ziet er alles licht en zonnig uit. De meeste verpleegruimten zijn gelegen aan de zonzijde, terwijl de onderscheidene dienst- gelegenheden zich bevinden aan de schaduw zijde. Er is veel gewerkt met glazen schotten, zoodat men ondanks de kleine indeeling der ruimten, toch doorgaans een ruimen door kijk heeft. De afdeelingen voor besmette patiënten zijn zoodanig gelegen, dat familie leden van buitenaf hun bloedverwanten kunnen zien liggen. In het hoofdgebouw bevindt zich op den beganen grond de portiersloge met daarnaast de wachtkamer voor de bezoekers. Daar achter is een kerkzaaltje, dat 220 personen kan bevatten en dat zoowel voor den Roomsch-Katholieken als voor den Prote- stantschen eeredienst kan worden ingericht. In den noorder vleugel bevindt zich een rouwkamer, terwijl deze vleugel verder ge heel is ingericht voor besmettelijke ziekten. De eerste etage omvat de chirurgische af- deeling voor kinderen, de interne zieken- afdeeling voor personeel, laboratoriumruim te, terwijl deze afdeeling verder door bad kamers en operatiekamers wordt gecomple teerd. Op de tweede etage zijn gelegen de roent- genafdeeling en de afdeeling voor chirurgie voor mannen, met een aparte zaal voor beenbreuken. Evenals op de andere chirur gische afdeelingen zijn ook hier de ruiten der operatiekamers Voorzien Van een spé ciale glassoort, die de lichtstralen breekt, zoodat in de kamer diffuus licht komt. Op de derde etage vindt men de afdeeling physi- sche therapie. Daar bevinden zich o.m. ver trekken voor badtherapie, waar gebruik wordt gemaakt van de modernste middelen. Ook voor de electrische therapie is een groote plaats ingeruimd. Het nieuwe zieken huis heeft tenslotte een daktuin, waar de patiënten, die een openluchtkuur moeten volgen, rustig onder een afdak kunnen lig gen. Ook hier is voor iederen patiënt een radio-aansluiting, zooals dit trouwens het geval is in het geheele ziekenhuis, dank zij een damescomité, hetwelk voor deze radio aansluiting heeft zorg gedragen,. Het zou ons te ver voeren, wanneer wij een meer gedetailleerde beschrijving zouden ge ven van de diverse onderafdeelingen en wij volstaan dan ook met te constateeren dat de utiliteit alles heeft beheerscht, waar mede uiteindelijk een gunstig resultaat is verkregen. Eenige luxe is nergens te be speuren, de inwendige architectuur maakt desondanks een zeer verzorgden indruk. Niettegenstaande den beperkten omvang van het 14 H.A. groote terrein zijn slechts zes H.A. voor het ziekenhuis in gebruik, ter wijl de rest voor openbaar park is bestemd mag worden geconstateerd, dat Rotterdam op het gebied van het ziekenhuis-wezen een modern ingerichte instelling rijker is ge worden, welke inrichting in alle opzichten den toets der critiek kan doorstaan. Volledigheidshalve vermelden wij nog dat de directie voorloopig voor drie jaren is toevertrouwd aan dr. Westra, den genees heer-directeur van het groote ziekenhuis aan den Coolsingel, terwijl verder' aan de nieuwe inrichting zijn verbonden een internist, een kinderarts, een heelmeester, een adjunct directrice en wanneer het ziekenhuis in vol bedrijf is, 120 zusters. De genoodigden. De officieele openingsplechtigheid vond hedenmiddag plaats in het kerkzaaltje, waar zoowel beneden als op de balcons de vele ge noodigden zich een plaatsje hadden veroverd. Daar wareh o.m. aanwezig dr. C. v. d. Berg, directeur-generaal voor de Volksgezond heid, ir. J. Hidde Nijland van den Rijksdienst voor de werkverruiming, dr. Eykel waarn. MIDZA i V E., K.O. Laan 195, Schiedam V., St. Liduinastraat 15 v. D.. Hoogstraat 61 B., Vondellaan 30 S.. K.O. Laan 162 S.. Singel 178 H., Boterstraat 25 K., Nieuwe Haven 155 R., Schiedamsche weg 9 H., Kortlantstraat 1 B., Bilderdijkstraat 15 K., Singel 101 S., Rotterdamschedijk 18 H., Hoogstraat 168 K,. Singel 137 10.— 7.50 7,50 6.— 5.— 4.— 3,50 3.— 3.— 3.— 3.— 2.50 2.50 2.50 B., Vlaardingerdijk 337 P., v. Musschenbr.straat 13 N., Rotterdamschedijk 213 K„ Singel 109 S., Juliana v Stolberglaan 19 B., Tuinlaan 114 D., v. Leeuwenhoekstraat 33 R.. v. Smaleveltstraat 9 D., Stadhouderslaan 6 P„ K. O. Laan 195 X., Oosterstraat 30 S„ Rotterdamschedijk 22 O., Steenstraat 4 N., Th. Kempisstraat 19 K., Stadhouderslaan 107 M.. IJsselmondeschestraat 20 R„ West Polderstraat 6 2.50 2.50 2,50 2,50 2.50 2.50 2,50 2.50 2,50 2,50 2.50 2.50 2,50 2,50 2,50 2,50 2,50 B.. Boterstraat 14, Schiedam 2.50 S., K.O. laan 162 2.50 B., Zuidlandstraat 8 i, J; Anth. Muysstraat 39 S., B. K. Laan 84 T„ D. v. Wassenaerstraat 23 S., Fabriplein 24 M., Lange Achterweg 67 V., L. de Collignystraat 3 f 1.- 1,— 1.— 1,- 1.— B., Nieuwe Haven 147 i, B.. Zuidlandschestr 8, Schiedam 2,50 B., Huysmanstraat 31 1, K., Singel 109/6 i,_ S., K. O. Laan 162 O., Steenstraat 4 J. Ant. Muysstraat 39 L., Hoogstraat 133 i, L. D. v. Wassenaerstraat 23 1,— K.. Kreupelstraat 60 i(_ B„ Nieuwe Haven 147 125.— f 13.— 11,50 De nathouder van Sociale Zaken, de heer Dijk, voert het woord bij de officieele opening van het Zuider-Ziekenhuis te Rotterdam. ■h geneeskundig hoofdinspecteur voor dé Volksgezondheid, ir. van der Steur de bouw meester, dr. Burgerhout de medisch-advi- seur, de wethouders en de wnd. secretaris van de gemeente burgemeester mr. P. J. Oud en de gemeente-secretaris mr. M. Sme ding waren uitstedig de raadscommissie voor de ziekenhuizen, verschillende raadsle den, dr. van Beuningen Helsdingen wnd. dr recteur van den Gemeentelijken Geneeskun digen en Gezondheidsdienst, geneesheer directeuren van andere ziekenhuizen, prof. Remijnse namens het Klinisch Genootschap, dr. J. J. v. d. Velde namens de Mij. tot be vordering der Geneeskunde, dr. L. Leijdes- dorff als vertegenwoordiger van de vereen, ziekenhuizen in Nederland, verder afgevaar digden van de Rijksverzekeringsbank, Ar beidsinspectie en Raad van Arbeid, burge meesters van omliggende gemeenten, ver schillende architecten, ir. L. J. van Dunné adjunct-directeur van den Gem. Technischen Dienst, hoofden van verschillende gemeente diensten, mr. J. M. Koert directeur van Vreewijk, afgevaardigden van den Ned. Bond van verpleegden, verschillende dokters er. hoofdambtenaren. De operatie-zaal in het nieuwe Zuider-Ziekenhuis te Rotterdam. Volgende week komen de eerste patiënten. ZOO is dan gistermiddag door het feit, dat de wethouder voor sociale belangen, de heer R. J. Dijk aan den voorloopigen directeur-ge neesheer dr. S. A. Westra de opdracht heeft gegeven de exploitatie ter hand te nemen 't Zuider-Ziekenhuis voor ge opend véVklaard en zullen de patiën ten reeds tegen de volgende week in deze nieuwe inrichting verpleging en verzorging vinden Nu het eindelijk zoover is gekomen, aldus de wethouder in zijn openingswoord, is het mij een behoefte alle aanwezige autoriteiten hartelijk welkom te heeten. En op dit mo ment is het passend een enkelen terugblik te werpen op de lange, lange voorgeschiede nis, welke aan de tot standkoming is vooraf gegaan. Na dit chronologisch overzicht, dat wij in verband met hetgeen wij reeds hebben gepubliceerd, niet zullen herhalen, bracht spr. namens het gemeentebestuur den dank over aan allen, die niettegenstaande de vele teleurstellingen, met groote voortvarendheid en toewijding aan de voorbereiding en de af werking van dit fraaie ziekenhuis hebben ge arbeid. Spr. zeide geen namen te willen noe men, doch voor één persoon wenschte hij een uitzondering te maken n.l. voor dr. Burger hout, die zich vóór zijn directeurschap van het groote ziekenhuis aa<n den Coolsingel. met de kwestie Zuider-Ziekenhuis heeft be ziggehouden. Hij dankte den medisch-advi- seur voor zijn warmen ijver en groote toe wijding. Veel heeft dr. Burgerhout tot stand weten te brengen voor de burgerij van onze goede stad in het algemeen en voor den me- dischen stand in het bijzonder. Spr. zeide er niet aan te twijfelen, dat alle gasten, na de bezichtiging van het complex gebouwen, het met het gemeentebestuur eens zouden zijn, dat het de moete waard is dit ziekenhuis te hebben gezien. En een ieder zal dan ook de overtuging met zich dragen, dat het een goede daad is geweest dit zieken huis te bouwen. Hij dankte het bestuur van de gemeente en den gemeenteraad voor het vertrouwen, dat zij gesteld hebben in de commissie en zeide met moed en vertrouwen het Zuiderziekenhuis te schuiven in de ge meentelijke instellingen. Met deze woorden wenschte spr. tenslotte het Zuider-ziekenhuis voor geopend te ver klaren en de exploitatie over te dragen aan den geneesheer-directeur dr. Westra. Namens het personeel heeft hierna dr Westra een kort woord gesproken. Het ge meentebestuur, aldus ongeveer spr., heeft ons in handen gegeven een ziekenhuis, waar in architecten en hun medewerkers een sfeer van opgewektheid hebben weten te scheppen. Het Zuider-Ziekenhuis is een complex dat aan alle gestelde eischen kan voldoen. Wij zijn ons bewust van de belangrijke taak, welke ons op de schouders is gelegd, dit in het belang van de gemeenschap en niet min der in dat van de aanstaande patiënten. Voor Rotterdam-Zuid is de openstelling van dit ziekenhuis ongetwijfeld een belangrijke ge beurtenis. Spr. eindigde met de verwachting uit te spreken dat allen erin zullen slagen door een drachtige samenwerking de opdracht van het gemeentebestuur om het gebouw te exploi- teeren, naar behooren te vervullen. De directeur-generaal voor de volksgezond heid dr. C. v. d. Berg zeide daarop, dat niet iedere tot standkoming van een nieuw zie kenhuis een felicitatie waard is. Hier echter is een woord van gelukwensch zeker op zijn plaats. Men heeft hier immers te doen met een ziekenhuis, dat waarlijk in een behoefte voorziet en dat is gegroeid na 'n langdurige en grondigé voorbereiding. De laatste jaren is op het gebied van de volksgezondheid in Rotterdam veel tot stand gekomen. Spreker zeide daarover verheugd te zijn en in al de nieuwe gebouwen een symptoom te zien van een nieuwen groei en bloei van het hem zoo geliefde Rotterdam. Hiermede was het officieele gedeelte ge ëindigd en werden de aanwezigen in de ge legenheid gesteld in groepen het ziekenhuis te bezichtigen, waarna de thee werd geser veerd. Nieuwe aanwinsten. De verzameling van het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart, Haringvliet 68, werd gedurende de maand Juli bezocht door 2554 personen, terwijl hjt aantal bibliotheek bezoekers 1217 bedroeg. Uitgeleend werden 1225 boeken; 130 inlichtingen werden ver strekt. Ten behoeve van de verzameling werden navolgende modellen en voorwerpen ontvan gen: een Newcon-filter in doorsnede; een model van een stuk van het m.s. „Oranje", met slingerdempingsvinnen; een model van de Pander-jager PH-OST (verongelukt tij dens Melbourne-race)een wandplaat van de V.D.M. electr verstelbare luchtschroef; een model van het s.s. „Felix Henri" met ketels- aan-dek-installatie; een monster „Eveka" riekfalt voor scheepsdekken. Dit is geen politiek praatje. Maar het gaat toch wel om een as. En wel de as, genaamd Coolsingel. We zijn bezig deze as flink op te poetsen en zoo te smeren, dat ze eerlang prachtig draaien zal en voldoen aan den eisch, die haar gesteld wordt, n.l. het zich steeds uitbreidende verkeer onzer stad te steunen. De as, genaamd Coolsingel, begint zich allengs duidelijker af te teekenen, nu haar twee voornaamste steunpunten langzamer hand hun definitieven vorm beginnen aan te nemen. We kunnen te langen leste zien, wat het Hofplein wordt. Sinds korten tijd is er het traccc gelegd van den nieuwen weg. Men kan nu het plein aan twee kanten oversteken, inplaats van aan een kant, zooals lang het geval was. Op den nieuwen weg kijkt men tegen de brug op en heeft een doorkijkje naar de Schie, een voorafspiege ling van de situatie, zooals deze binnen af zienbaren tijd worden zal. De brug gaat ver dwijnen, het straatniveau ter plaatse daalt en het nieuwe Hofplein zal de oplossing vor men, waarover zooveel gepraat is. Wat het andere steunpunt betreft, het ge deelte van den'Coolsingel, dat in de wande ling Calandpleih heet,, de nieuwe flat daar en het verdwijnende Calandmomument, dat al gedeeltelijk is ingepakt, ze laten voorzien dat ook hier evenals op het Hofplein een flinke verkeersmachine kan worden aange legd. We hebben vroeger de huidige verkeersre geling op het Hofplein met een mallemolen vergeleken, vanwege de kronkelingen en af buigingen, die speciaal de voetganger daar moet maken. Het is heel goed mogelijk, dat het niet anders kon, deze tamelijk petiete rige regeling aan den smallen kant. En toch, we hebben zoo'n idee, dat de re gelende autoriteit zijn taak wat te bekrom pen ziet en vooral huiverig is, den voetgan ger de ruimte te geven, die hem ook in het moderne verkeer van motortractie toekomt. In het gebied van de as, genaamd Cool- singele vraagt de voegtanger energiek om levensruimte. Hij doet dit, door hardnekkig tegen de regeling in te gaan, legt beslag op een deel van den rijweg, omdat het troittoir ter plaatse meestal veel te veel is ingeperkt. Het idee, den voetgangersstroom in elkaar te persen, lijkt heel goed, maar in de prac- tijk blijkt uit den treure, dat de menigte zich niet persen laat en instinctmatig haar »le' vensruimte" opeischt. De voorloopige regeling op het „Caland- plein" waarover we reeds schreven, toont overduidelijk aan, hoezeer het publiek nog verre van rijp is voor een zuiver verkeers technische oplossing en niet eens slaat op groote en kleine verkeersaan wij zingen. De eenige juiste oplossing Is W®1 een zoo ruim mogelijke, waarbij de voetgangers niet gedwongen worden tot het waarlijk niet prettige bestaan van haringen in een ton. Als een voorbeeld, hoe in de naaste toe komst het voetgangersverkeer van de as, ge naamd Coolsingel moet worden geregeld, halen we aan, wat op dit gebied in het cen trum van den Haag werd gedaan. De nieuwste verkeersmachine, die men daar in werking kan zien, onderscheidt zich door een groote vrijgevigheid, wat- de ruimte betreft- De plaatsen waar de voet gangers kunnen oversteken, zijn daar heel duidelijk °P den grond aangegeven, met breede witte lijnen en soms met een heel wit pad. dat heel wat sterker spreekt dan de glimmende kinderhoofdjes en kleine kinderhoofdjes die hier ter stede worden gebruikt. Het rij verkeer ziet zich in groote letters, eveneens in de bestrating aange bracht, enkele voorschriften gegeven, En nog eens, alles ademt ruimte, hetgeen psycholo gisch gezien van bijzondere beteekenis moet Worden geacht. De vele Rotterdammers,' die in dezen va- Cantietijd een uitstapje naar het Haagje ma ken, zullen zich gemakkelijk kunnen over tuigen van de juistheid onzer beweringen. Mogelijk heeft de verkeerspolitie hier ter stede al iets dergelijks in den zin en heeft ze een flink programma opgemaakt voor het oogenblik, waarop al de voorloopige regelin gen en regelingetjes met een slag terzijde kunnen worden geschoven. Dat het verkeer in het centrum eener groote stad steeds een probleem zal blijven, bewijzen de groote Amerikaansche metropo len, waar het autoverkeer toch heel wat ouder is en tevens veel intensiever dan ten onzent. Desondanks is de voetganger er voor den verkeersregelaar nog steeds een zorgen kind. Zoo pas is New York een actie begonnen tegen de z.g. „jay walkers", lieden, die ten spijt van de slgnaalliöhten oversteken, wan neer ze tusschen passeerende auto's een kansje schoon zien, In een andere stad be paalde men zich tot het aanbrengen van een bord, waarin werd verklaard, dat het over steken van den rijweg, wanneer de lichten op onveilig staan, voor eigen rekening ge schiedde. Dit bleek eohter geen afdoende maatregel. In een moderne stad heeft ieder een nu eenmaal haast.... Waarmee we maar zeggen willen, dat we voorloopig nog geen verkeersparadijs zullen krijgen op onzen verruimden boulevard, die zich eerlang verder zal voortzetten, van de beide steunpunten van de as uit. Er moet echter zooveel mogelijk naar zulk een Paradijs gestreefd worden, want dit streven is schoon. Gisteren vond voor de 25ste maal het R. K. Vacantie-Kinderfeest te Hoek van Holland plaats. Hoewel het aanvankelijk dreigde in letterlijken zin in het water te vallen bleek Pluvius toch genade voor recht te doen gel den en plengde hij alleen maar voor het be stijgen der „extra" op het D. P. zijn voch tige gaven. Linea recta ging het naar Rotter dam aan Zee, waar de eerste 25 groepen di rect naar Hotel „Hoek van Holland" mar cheerden tot nuttiging van het ontbijt. De overige jongelui maakten eerst een wande ling en gingen daarna ontbijten. De eerste helpers, leden van de R. K. E. n. B Q ,Vp|. De ouders, die de kinderen te 7.30 uur aan D. P. kwamen afhalen, konden beluisteren, dat het ook ditmaal weer „reuze" en „dol- letjes" geweest is. Van de voor dit doel op gezette loterij kan zulks echter niet gezegd Worden. En toch is deze vrijwel de eenigsta bron van inkomsten. Subsidie wordt niet ge noten en een bloempjesdag niet georga niseerdV „IJZEREN LONG"-DEMONSTR ATÏE In het Sint Franciscus Gasthuis. Hedenmorgen is in het Sint Francicus Gast huis aan de Schiekade door de N.V. Philips te Eindhoven een demonstratie gegeven met den door haar geconstrueerden respirator (ijzeren long) in tegenwoordigheid van ver schillende medici. Mede aanwezig waren ook dr C. v. d. Berg, directeur-generaal voor da volksgezondheid en dr. Eykel, wrn. genees kundig hoofdinspecteur voor de volksgezond heid. Dr. Küthe van de N.V. Philips gaf een korte uiteenzetting. Gisteravond tusschen 7 en 8 uur werd een stelletje straatjongens, blijkbaar geïrriteerd door het feit, dat er zoo veel heele venster ruiten zaten in het gebouw van het Erasmi- aansch Gymnasium aan den Wytemaweg. Een agent van politie zag dit en mocht er in slagen een zevental knapen mee te nemen naar het bureau Oostervantstraat. Daar wer den zij flink onderhanden genomen, terwijl de ouders werden gewaarschuwd. Bij herha ling van deze euveldaden zullen strenge maatregelen niet uitblijven. De Rotterdamsche ziekenwagon van de Nationale Bedevaart naar Lourdes zal o.o.v. Donderdag 3 Augustus te 15.52 u. arriveeren en te 16.10 u. worden overgebracht naar spoor 15, alwaar de zieken, voor zoover zij niet worden weggebracht, kunnnen worden afgehaald-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2