EERSTE KAMER EN DEFENSIE D 1 WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1939 OVERSCHIE. CLUBHUIS „PETRUS BANDEN". 1 - »-„£3jw WÈÊÈmmM WIJZIGING DIENSTPLICHT - WET. De verhooging van begrooting-1939. de H. M. DE KONINGIN. IJSSELMONDE. RAADSVERGADERING. VLAARDINGEN binnengekomen. JAAGVERBOD. BERKEL EN RODENRIJS. Acht personen gewond,, waaronder drie ernstig. DE VIERLING TE HENGELO. Door allerlei omstandigheden was het de afdeeling Overschie van den Ned. R. K. Volksbond niet langer mogelijk haar gebouw aan den Delftweg te exploiteeren. De uitga ven waren boven de inkomsten uitgegroeid, zoodat de mogelijkheid niet langer bestond er een eigen gebouw op na te houden. Met het verdwijnen van het volksbond gebouw zou evehwel ook te niet gaan de ge legenheid voor het R.K. Vereenigingsleven van een centraal punt te bezitten, een ver- gaderloealiteit, een ontspanningsgelegenheid, wat zeer, te betreuren zou zijn. Om dit te voorkomen is een stichting in het leven geroepen genaamd clubhuis „Petrus Banden", die nu de exploitatie van het voor malige volksbondgebouw in handen heeft genomen. Allereerst is men begonnen met het geheele gebouw een grondige restauratie •te doen ondergaan, alles is geschilderd en ge repareerd, het meubilair is geheel vernieuwd, zoodat inderdaad een gezellig en aantrekke lijk interieur geschapen is. Het bestuur der stichting bestaande uit Pastoor Knots, den heer H. Bottemanne en mej. J. Findhammer, mag werkelijk trotsch zijn op het resultaat van zijn bemoeiingen, dat alleszins den toets der critiek kan door staan. Gisteravond waren de besturen der ver schillende Overschiesche R.K. vereenigingen uitgenoodigd met den nieuwen stand van zaken kennis te komen maken. Pastoor Knots heeft op die bijeenkomst allen, die aan de totstandkoming der hervor ming hebben medegewerkt, hartelijk be dankt; de plannen tot verdere exploitatie van het gebouw werden in den breede toegelicht en menige nuttige wenk werd uit de verga dering gegeven. Allen waren het er over eens, dat het gebouw niet gemist kan worden en dat het in zijn huidige gedaante aan alle redelijk te stellen eischen voldoet. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of nog meer dan vroeger zal het een centrum worden van de activiteit van het R.K. Vereenigings leven in Overschie; waardoor èn de verschil lende groepen, die hier hun trefpunt zullen vinden èn het ijverige bestuur, dat kosten noch moeite spaarde, voldoening zullen vin den voor hun streven. Een kijkje in de zaal der edelsmeedkunst op de tentoonstelling van gewijde kunst te Vitoria in Spanje. als volgt: 1 14 15, D. Butter; 2 6 7 D. van Gelder; 3 12 21 C. van Gelder; 4 16 A. van Gelder; 5 J. van Nieuwenhuizen; 8 11 Blom- mers; 9 10 13 28 en 29 P. Oudenaarden; 17 L. van Vliet; 18 en 23 P. Bakker; 19 A. Vis ser? 20 en 31 Gebr. Swank; 22, 25 en 27 Koster; 24 Broekhuizen en 30 C. Visser. CURIOSITEITEN. Bij den heer A. W. Schlink, Smeetl. dijk 28a is bij een pony een veulen geboren. Het diertej is 75 c.M. lang en 55 c.M. hoog. H. M. de Koningin is met gevolg om even over half een per auto uit Soestdijk naar den Haag vertrokken. half acht kwam de raad Dinsdagavond bijeen. Ingekomen is een schrijven van den Rijks waterstaat waarbij deze mededeelt, geen Rijkssubsidie in het uitzicht te.kunnen stel len voor vervanging van de JCreekbrug door een dam en verbreeding der Burgemeester van Slijpelaan. De voorzitter zegt, dat hier tusschen zit een kwestie met den Polder, maar dat er nog gestreefd wordt naar overeenstemming om dit subsidie alsnog te verkrijgen. Het betreft hier immers een werk van de eerste orde in den internationalen verkeersweg. De heer Luyendijk (A.R.) dringt er nog op aan het gevaarlijke kruispunt met de Duyn- straat te vervangen door een tunnel. De voorzitter zegt dat hierover onderhan deld wordt. Ingekomen is verder een schrijven van Ge deputeerde Staten waarbij zij mededeelen hunne goedkeuring te onthouden aan de wij ziging van het uitbreidingsplan Oost-IJssel monde. Het betreft hier enkele technische bijzonderheden. De voorzitter verklaarde, dat dit plan nu toch valt in het nieuw-ontworpen algemeen uitbreidingsplan voor de geheele gemeente. B. en W. worden dan gemachtigd de oude bewaarschool ondershands te verhuren. Aan de orde is vervolgens het bouwen van een nieuwe openbare school. Gedeputeerde Staten hebben aan het des betreffend raadsbesluit hun goedkeuring onthouden. Frappeerend is, dat deze onthou ding van goedkeuring, welke ingevolge art 230 der gemeentewet, binnen 5 maanden moest zijn genomen en ingezonden, te laat is ingezonden, zoodat zij dus als niet genomen zou bunnen worden beschouwd. Het is een verschil van Vz dag. Is nu deze termijn fataal? De heer Van Rij (A.R.) meent van wel en wil gaan bouwen. De heeren Sneep (S.D.A.P.) en Kooyman (Lib.) willen in beroep gaan bij de Kroon zoowel tegen de beslissing als tegen het niet irl acht nemen van den termijn. De voorzitter meent, dat ook al gaat men in beroep, later Gedeputeerde Staten bij de desbetreffende begrootingswijziglng wel eens bezwaren konden maken. Tenslotte wordt 7 tegen 3 (A.R.) stemmen besloten in beroep te gaan. Daarna komt het nieuwe uitbreidingsplan voor de gemeente in bespreking. Dit heeft in ontwerp ter visie gelegen en er zijn vele be zwaarschriften ingekomen vooral voor wat aangaat het Smeetsland waar de bouwmoge lijkheden sterk zijn Ingekrompen. Het is dan ook nog niet mogelijk reeds nu een beslissing te nemen en dit plan vast te stellen. Teneinde nu ongewenschten bouw te voor komen dienen alvast maatregelen te wor den genomen. B. en W. stellen daarom voor ten aanzien van dit geheele plan art. 36 lid 4 der Woningwet toe te passen, zoodat B. en W. elke bouwaanvrage kunnen toetsen aan het lfleuwe plan. Dit wordt goedgevonden. Bij de rondvraag vraagt de heer van Dam (S.D.A.P.) maatregelen tegen ophoopen van huisvuil In steegjes De heer Koovman breekt een lans voor de „rolschaatsenrijders" en informeert tevens naar de bouwterreinbelasting van het nieuwe uitbreidingsplan. De voorzitter zegt, dat deze blijft, zoolang er nog geen nieuw plan is, daarna zal de kring voor die belasting nader worden ge wijzigd. Hierna wordt de vergadering gesloten. AANBESTEDING. Vanwege de gemeente zullen worden af gebroken de oude Geref. Pastorie, Dorpsstr, 203 en de perceelen Dorpsstraat 209 en 215, Tot 15 Augustus kunnen de inschrijvingsbil jetten worden ingeleverd ter gemeentese cretarie. FELICITATIEREG1STER. Het felicitatieregisiter voor Prinses Irene ligt nog tot en met 12 Augustus ter ge meentesecretarie ter teekening. LUCHTBESCHERMING. Voor de afdeeling Gasdienst worden weet burgers opgeroepen voor het volgen van cursussen. Men kan zich aanmelden bij den Heer J. van der Blij, Kerkedijk 32. POSTDUIVEN. De Postduivenver. „Gevleugelde vrienden" nam gisteren deel aan een wedvlucht vanuit Bréda, afstand 42 KM. voor jonge duiven. De toelating had plaats om 10 uur voorm. De eerste duif arriveerde om 10.30.24 uur en de laatste om 10.38.55 uur. De prijzen waren POSTDUIVENVEREENIGING „DE LUCHTBODE". De postdulvenvereeniging „De Luchtbode" hield een wedvlucht van Mons, afstand 170 K M. Aantal vogels 126. Gelost te 11.30 uur. Aankomst le duif 1 uur 53 min. 37 sec. Aankomst 32 duif 2 uur 28 min. 40 sec. De uitslag is als volgt1162631 G. Verboon; 2312 I. van Keulen: 4—1920 32 M. v. d. Gaay; 5—7—21—2324—27 J. van Everdingen; 610 G. Scheffer; 813 L. Pol dervaart; 918 C. Verwey; 11 J. v. d. Zande; 141729 L. P. v. Everdingen; 15 W. Bos: 22—28—30 J. Schel; 26 J. de Ligt. NOG EEN IRENE EMMA ELISABETH. Bij het echtpaar Dullaartde Graaf Richard Holstraat 21 alhier, is Zaterdag een dochtertje geboren, dat den naam van het Prinsesje zal dragen Irene Emma Elisabeth. BENOEMD. Bij besluit van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië is benoemd tot twee de-luitenant bij het Wapen der Cavalerie van het leger in Nederlandsch-Indië de heer J D. Backer, te Vlaardingen. De beëediging zal plaats hebben te Nijmegen 10 Augustus a.s, In October zal de heer Backer zijn bestem ming naar Indië volgen. In de Vulcaanhaven Zijn binnengekomen de stoomschepen „Stad Amsterdam" met 6100 ton erts; „Stad Maastricht" met 9495 ton erts; „Vredenburg" met 11000 ton erts. ONTEIGENING. De Burgemeester van Vlaardlrtger-Am bacht; Gelet op artikel 84 der Onteigeningswet Brengt ter openbare kennis, dat het door den Raad dier gemeente in zijn vergade ring van 26 Juli 1939, genomen besluit tot onteigening ten name van de gemeente Vlaardinger-Ambacht van eenige perceelen gelegen tusschen den Kethelweg en den nieuw aan te. leggen Rijksweg no. 20, zulks teneinde uitvoering te kunnen geven aan een deel van het uitbreidinsplan, vastgestled bij zijn besluit van 14 Februari 1936, goedge keurd door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland bij besluit van 23 Februari 1937, gedurende 21 dagen, en wel van 8 Augustus 939 af, voor een ieder ter inzage zal worden neergelegd ter gemeentesecretarie. DE K.M. ZWEMWEDSTRIJD IN DE HAVEN. Vanwege de Vlaardlngsche Bad- en Zwem inrichting is in de Haven de jaarlijksche 1 K.M.-wedstrijd gehouden. De uitslag van den wedstrijd is als volgt: Dames: 1 Miep Buis 18 min. 2 sec.; 2 Riek Hodes 19 min. 45 sec.; 3 Sisca Crama 21 min. 56 sec.; 4 Cok v. d. Schouw 21 min. 5 9sec.; 5 Janny Heinsius 22 min. 3 sec.; 6 Dik Groe- neveld 22 min. 15 sec.; 7 J. Jacobs 25 min. 27 sec.; 8 Jo v. d. Ster 26 min. 23 sec. Buiten mededinging: Cor de Koning 20 min. 31 sec.; Bep Houthoff 23 min. 24 sec. Damesveteranen: 1 Mevr. PIeysier 26 min. 40 sec.; 2 Mevr. de Buck 29 min. 25 sec. Heeren: 1 S. Sprayt 17 min. 39,3 sec.; 2 Piet Geytenbeek 18 min. 10 sec.; 3 J. Vilyn 18 min. 37 sec.; 4 J. van Roon 21 min. 5 sec.; 5 C. J. Varendyck 24 min. 20 sec. Heerenveteranen: 1 D. Jansen 20 min. 47 sec.; 2 A. C. Vink 21 min. 35 sec.; 3 van Aken 23 min. 56 sec.) 4 van der Ster 24 min. 5 sec. Na afloop werden de prijzen door den se cretaris van de Vlaardlngsche Bad- en Zweminrichting uitgereikt, die tevens on der applaus de hoop uitsprak, dat in 1940 Vlaardingen in het bezit zal zijn van een modern zwembad. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Maria d. v. P. de Ligt en N. van Minnen, Mr. Troelstrastr, 2; Jan z. v. A. de Winter en M. Kortleven, Stationstr, 82;; Teunis z. v. M. Berkman en E. Nieman Binnensingel 17/2; Sophia d. v. J, Verkoutei en K. M. Menneking le Maasboschstr. 12; Marinus z. van D. A. de Ligt en J. Wierda Mr. Troelstrastr. 45; Leendcrt z. v. A. van der Valk en P. van Nes Heemraadstr. 34; Irene Emma Elisabeth d. v. J. J. Dullaart en G. de Graaf Richard Holstraat 21. OVERLEDEN: Pieter Zegers 80 j. echtg. van M. Tijl, Burg. Pruissingel 45. Dezer dagen is de afkondiging te verwach ten van een Kon. Besluit, inzake een jaag- verbod, waarbij met ingang van Woensdag 16 Aug. a.s, het z.g. „jagen" zal zijn verbo den. BINNENGESLEEPT. De motorlogger „Freya", VL. 79, schipper P. Groeneveld. van de Visscherij-Maatschap- pij „Mercurius", directeuren dè heeren J en F. Pot Fz., is met defecten motor te Vlaar dingen binnen gesleept door den motorlog ger „Zeeburg", Sch. 341, schipper T. J. Kuvt- van de firma Jacob den Duik Zonen te Scheventngen. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Gemeente-reiniging, geel hondje; Korswagen, 4e Maassteeg 13, dames- tasch; Politiebureau, kinderportemonnaie met inhoud, bankbiljet, huissleutel, koperen ringetje; Don, Broekweg 200, haarsrtrik; Hordijk, Paterstraat 14, schoentje; Doleman, Dirk Sehaferstraat 16, mes in etui; Stout, Waalstraat 56, album met portretten; Vons, Valeriusstraat 95, dameshoed; Dullaart, Cal- lenburgstraat 79, alpaca-beursje met in houd; van den Oever, Kwartellaan 26, re genjas. POSTDUIVENVEREENIGNIG „DE ADELAAR". Met 269 jonge duiven werd een wedvlucht gehouden van Neuvilles, België, afstand 159 KM. De uitslag luid tals volgt: 1 6 22 23 31 58 A. v. d. Berg; 2 54 55 67 H. Janse; 3 13 48 04 H. Priem; 4 17 18 20 44 45 W. van SLoonp 5 16 38 39 43 51 62 P. v. Roon; 7 A. Stam; 8 30 34 37 50 J. Hoogendam; 9 27 W. Bakker; 10 60 M. Boer; 11 29 59 Gebr. Kauffeld; 12 05 66 Joz. Lucieer; 14 21 35 55 57 L. Priem; 15 19 46 K. de Ligt; 24 32 T. v. d. Kuyl; 25 26 33 C. Pille; 28 36 A. de Ruiter; 41 42 P. v. d. Knaap; 40 L. Moerman; 47 G. Schenk; 49 H. Moerman; 52 53 61 C. Stolk; 63 G. van Leeuwen. Gelost te 11 u. 10 min. met Z.W. wind. Aankomst le duif 13 u. 32 min. 49 sec. Aan komst 67e duif 14 u. 8 min. 37 sec. BESCHUIT MET MUISJES. De Oranje-Vereeriiging „Vettenoord" heeft Maandagmorgen door een aantel da-u mes in Vlaardingsche kleederdracht, bij de leden beschuit met oranje-muisjes doen be zorgen. Vooraf werd echter een bezoek ge bracht aan het Stadhuis, waar aan den w.n. burgemeester eveneens beschuit mét muis jes werd aangeboden. AUTOBUS VERBRAND. Dinsdagmorgen geraakte een autobus van Gebr. Hoogervorst, alhier, nabij de garage bij het aanslaan van de motor, in brand. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was. kon niet voorkomen worden, dat de autobus vrijwel geheel uitbrandde. ZILVEREN PRIESTERFEEST. Door sommigen schijnt het slot van ons verslag van Maandagavond zoodanig opge valt, als zouden alle parochianen toegang hebben tot de feestvond vn hedenavond (Woensdag). Dit is niet zoo. Woensdagavond worden alleen verwacht de leden van het Eere-comité en van het huldigingscomité met hun dames, en de leden van het ge mengd koor, zangkoor, de ruiters en K.J C ers uit den atoet van Zaterdag, alsmede de dames, die aan de loopers gewerkt hebben Anderen kunnen beslist niet worden toege laten. Voor de overige Parochianen wordt Zondagavond een tweede uitvoering gege ven. Voor de ouders van de schoolkinderen zai Donderdagmiddag 3 uur het kinderpro gramma worden uitgevoerd. E Eerste Kamer kwam heden middag bijeen onder voorzitter schap van mr. W. L, baron de Vos van Steen wijk. Aan de orde zijn de wetsontwerpen wijziging van de dienstplichtwet en wijziging en verhooging van de defen sie-begrooting voor 1939. De heer VAN RAPPARD (lib.) had liever contingentsverhooging gezien. Spr. is van oordeel, dat een duurzame grens- en kust bewaking moet worden ingesteld. Tot dat tijdstip aanvaardt hij dit ontwerp op afbe taling. Spr. wijst er op, dat verlenging van den eerste-oefeningstijd eerder uitwerking heeft dan verhooging van het contingent. Spr. kan zich vereenigen met de verlen ging van den duur der herhalingsoefeningen. Spr. vraagt, of het de bedoeling is, dat aan deze verlenging alle oudere lichtingen deel nemen. Spr. is van oordeel, dat 't kosten-verschil tusschen aanleg van het kanaal Almen-Pan- nerden en kanalisatie van den IJssel gering is. Het defensiebelang eischt den aanleg van dit kanaal. Spr. hoopt, dat de regeering spoe dig tot inkeer mag komen. Over het antwoord van den minister ten aanzien van de maritieme verdediging van Indië is spr. niet tevreden. Hij noemt het votum van de Tweede Kamer in Juli onver antwoordelijk. De Kamer heeft een bekwa men minister van Defensie in dagen van spanning weggestuurd. Spr. noemt het vo tum ondoordacht, daar men de consequen ties ervan niet aandurft. Wie den kegel om gooit, behoort haar weder overeind te zetten. Nederland kan zijn oude positie handha ven, doch dan moeten er onverwijld slag schepen komen. De heer VAN EMBDEN (V.D.) wenscht niet te antwoorden op de opmerkingen van den vorigen spreker ten aanzien van het Kamervotum. Spr. twijfelt aan de dringendheid van de opvoering van de geoefendheid. Steeds is de verzekering gegeven, dat 5 Vz maand vol doende was. Nu heeten reeds 11 maanden onvoldoende. Tot ongerustheid leidt hetgeen is waarge nomen bij degenen, die sinds April buiten gewoon onder de wapenen zijn. Dikwijls is er sprake van demoraliseerend en doelloos luieren. Spr. citeert enkele persartikelen. Door dit wetsontwerp kan nog meer ruimte voor den oefentijd gecreëerd worden. Spr. hoopt, dat de minister niet te spoedig van de machtiging gebruik zal maken. Spr. acht het motief, dait men door dit 'tvetsóntwerp de beschikking krijgt over een grooter aantal jongelieden doorslaggevend. Dit middel acht spr. voldoende. Onze mili taire toerusting dient tot behoud van onze allerhoogste goederen. Spr. steit als voor waarde, dat de offers voor defensie redelijke grenzen niet overschrijden ten koste van an dere belangen. Spr. twijfelt aan hert nut van slagschepen of slagkruisers. De illusie van absolute doel treffendheid voert tot financieelen onder- gang. Met de jaarlijksche stijging der begrooting die het onderhavige ontwerp medebrengt, dient bezuiniging op andere defensie-uitga ven gepaard te gaan. Een beperkte toepas sing van de wet kan 'daaraan bijdragen. Sinds 1935 zijn de uitgaven voor de lands verdediging gestegen van 89 tot 240 millioen gulden voor Indië van 71 tot 165 millioen. Voor 1940 zal de stijging nog grooter zijn. Zoo kan het niet voort gaan. Een absoluut rendement der militaire middelen is uitge sloten. De heer KOLFF (C. H.) acht het een be zwaar, dat het in de gegeven situatie weinig effect zal sorteeren tegenover dezen minis ter uiting te geven aan wenschen en opmer kingen. Spr. zal aan deze voorstellen gaarne zijn stem geven. Spr. brengt den minister een woord van warme hulde voor hetgeen hij tot stand heeft weten te brengen. Aan een aan merkelijke verhooging van het jaarlijksche contingent zullen wij niet kunnen ontkomen. Spr. acht het meest doorslaande argument der regeering daartegen, dat deze mede brengt een plotselinge uitbreiding van het kader en de bewapening. In den kortsten tijd is met dit ontwerp het beste resultaat te bereiken. Algemeene dienstplicht zal 't beste zijn, doch voorloopig niet uitvoerbaar. De Nederlanders zeggen al te gauw: wij kunnen dat niet betalen. Wij mogen echter niet rekenen op de hulp van anderen. Wij moeten ons uit den vreemde niets laten voorschrijven. De persoonlijke lasten van onze defensie drukken op te weinigen. Slechts een gedeelte van de jongelieden wordt ingelijfd. Door de nieuwe voorstellen worden de nadeelen van dit systeem nog geaecentreerd. Kunnen wij inderdaad de verdergaande maatregelen r.iet betalen? Spr. meent, dat wij dit w e 1 kunnen. De defensie is een uniek en primair belang. Spr. citeert een artikel van gep. viee- admiraal jhr. Schorer, die den bouw van I wijze, waarop de troep haar dienst verricht- maatregeleii naar de omstandigheden moeten beoordeelen. Naar sprekers meening zal op 1 September een gedeelte van de opgeroepenen naar huis kunnen gaan, doch dit hangt van de omstan digheden af. Spr. is er diep van doordrongen, welk een groote sociale druk rust op degenen, die onder de wapenen zijn. Er is gewerkt moeten worden met vervanging door dienstplichtige werkloozen, in totaal 8000, en het geven van klein verlof. De luchtverdediging is geheel gemobili seerd, hiervoor moet een oplossing worden, gevonden. Men moet een weermacht lang zaam opbouwen. De gedeeltelijke mobilisaties doorkruisen dezen opbouw, Spr. brengt een woord van waardeering aan de ambtenaren, die hiervoor oplossingen moeten vinden. Wat het bezighouden van de dienstplich tigen betreft, ontevredenen zullen er altijd blijven. Spr. heeft op een inspectietocht een bevredigenden indruk gekregen, ook van de slagkruisers bepleit. Ons volk is wel dege lijk bij machte groote finaneieele offers te brengen. Als het hierop aan kom', verdwijnt het nationale gevoel al te ras. Mf deze ont werpen is spr. niet geheel voldaan, doch hij accepteert ze op afbetaling. De heer WIARDI BECKMAN (S.D.) ver klaart, dat de sociaal-democraten de oplos sing van dit wetsontwerp als het beste be groet hebben. De argumenten van den mi nister zijn zeer sterk. Een bezwaar tegen de regeling is, dat de lasten niet gelijkelijk ver te. Voor de ontwikkeling en ontspanning is reeds een zekere concentratie in het leven, geroepen. Het vraagstuk van de kostwinnersvergoe ding brengt eenige moeilijkheden mede, daar de onder de wapenen geroepenen tot ver schillende klassen behooren. De vergoeding is voor levensonderhoud bestemd. De alge meene regelen daarvoor zijn nog steeds houdbaar, slechts de toepassing ervan is twijfelachtig. Spr. verklaart, dat in overwe ging is het maximum van 2,50 te verhoo- deeld worden. De vraag is, of een betere gen jjet js de vraag, of de gemeentebesturen maatregel mogelijk is. De maatregel, in April precies weten, waarover'het gaat. Een scha- getroffen, dient een tijdelijke voorziening te deloosstelling voor bedrijfsschade zal niet blijven. De grens- en kust-beveiliging moet m0gelijk zijn. worden bereikt met anderen dan de thans aantal gevallen van verlies van be- opgeroepenen. Het voorstel is daartoe doel- trekking was vroeger niet zeer groot, doch matig. Het plan van den minister heeft het iu verband met de gedeeltelijke mobilisatie karakter van een tijdelijke voorziening. He wordt thans door een commissie een onder ontwerp heeft sprekers volledige ming. instem- zoek ingesteld. Binnenkort moet het rapport met een wetsontwerp met dwingende bepa- Zal in September de aflossing voor allen lingen verschijnen. De moeilijkheid is, dat een feit worden? Spr, is van oordeel, dat deze dwingende bepalingen eerder de zaak veel aandacht zal moeten worden besteed erger kunnen maken aan de algemeene ontwikkeling der dienst plichtigen Spr. is van oordeel, dat het Nederlandsche bedrijfsleven moet profiteeren van de defen- Spr." bepleit voorts herziening van de I sie-uitgaven. Doch de bezwaren gaan altijd tegenwoordige normen der kostwinnersver- over vliegtuigen. De Fokker-fabriek is vol- goeding. Men geve den dienstplichtigen een doende geoutilleerd om goede toestellen af gratis rijwielplaatje. te leveren, doch de vraag is, of een fabriek Er moet iets worden gedaan tegen het ge- dit op korten termijn kan doen en of een vaar, dat de dienstplichtigen hun betrekkin- fabriek op eigen risico een type wil ontwik gen verliezen. kelen. In de laatste twee jaren is voor de zuinigings-inspecteurs. Spr. bepleit voorts gebruikmaking van de j toen 2,3 millioen naar het buitenland. Nederlandsche industrie voor het defensie- Wat de zuinigheid bij de defensie-uitgaven landmacht voor 16 millioen bij de Neder- betreft, bepleit spr. de instelling van be- landsche vliegtuigindustrie betrokken, voor 23 millioen in totaal. Voor de landmacht ging en 2,3 millioen naar het buitenland. De Nederlandsche industrie kan niet met le types aan de spits staan. Ook in zicht wordt gedaan wat mogelijk is. Indische defensie. Het vraagstuk van de maritieme defensie materieel uit een oogpunt van werkverrui- alle types aan de spits staan. Ook in dit op ming. Het spijt spr., dat deze minister van de fensie vertrekt. Dit is een verlies. De heer DE RIJKE (N.S.B.,) verzoekt aan teekeningj dat de N.S.B. tegen is. _o De heer DE BR.UYN (R. K.) wijst op de I van indië gaat spr. buitengewoon ter harte, groote lasten, die de onder de wapenen ge- gen technische commissie onderzoekt thans houdenen te dragen hebben. Wanneer zijn gjje daarmede samenhangende vraagstukken voldoende jongemannen beschikbaar om ouderen met groot verlof te sturen? In het midden van deze maand kan men het rapport tegemoetzien. De finaneieele moge- De besturen van werkgeversorganisaties njkheid moet eerst worden vastgelegd, al- zijn in het algemeen van goeden wille ten vorens tot den bouw van slagkruisers over aanzien van de opgeroepenen. Doch er zijn fe gaan. werkgevers, die zich aan hun nationalen Varl bijzondere oefeningen van den vrij- plicht onttrekken. Wat doet de regeering om wiHjgen landstorm moeten wij niet te hooge te zorgen, dat de opgeroepenen hun plaats in - - - het economische leven kunnen hernemen? De desbetreffende commissie brenge spoedig haar rapport uit. Ook bepleit spr., dat de Neder landsche industrie voordeel heeft van defen- Sie-bestellingon, speciaal ten aanzien van verwachtingen hebben. Wat het kanaal Almen-Pannerden betreft, Hier heeft Het economische belang van, streek den doorslag gegeven voor dè kana lisatie van den IJssel. Spr. is ten volle overtuigd, dat zuinigheid vliegtuigen. De Nederlandsche industrie is gepoden is. Het merkwaardige is, dat de op- voldoende ontwikkeld. Wordt zij in staat merkingen alleen betrekking hebben op de gesteld aan de te stellen eischen te voldoen? kleinere feiten. Ook hierbij heeft men de Spr. vestigt de aandacht op het gebruik van vereischte zuinigheid in acht genomen. Men aluminium. heeft bezuinigingsinspecteurs, in ieder dis- De heer MAARSING (N.S.B.) merkt op, fracf }s een officier van den motordienst ge- dat de minister hem heeft beleedigd bij de plaatst om te adviseeren bij de vordering van beantwoording van vragen van. den heer allto>a neleidellik wordt het eigen autopark auto's. Geleidelijk wordt het eigen autopa van Vessem. Hij wil thans den minister daar- Uifget,reid. Sedert 1 Juni bedraagt de ge- middelde prijs van een personenauto 4,— a 5,voor groote vrachtauto's 7,50 per dag. De h£er VON B NNINGHAUSEN (N. S. B.) is van oordeel, dat de minister niet spre ken mag over gebrek aan kader, zóólang het ambtenarenverbod voor de N. S. B. bestaat. De argumenten zijn onjuist. De ontwerpen worden z.h.st. aangenomen. Om 13.45 uur wordt de vergadering een half "ur geschorst. over wat vragen De VOORZITTER merkt op, dat thans een dergelijk persoonlijk feit niet in behandeling kan komen. De heer MAARSING (N.S.B.) trekt zijn verzoek in. De Minister aan het woord. De minister van defensie, de heer VAN DIJK zegt, niet te uitvoerig te zullen zijn. Bij het opstellen van haar finaneieele pro gram heeft de regeering doen uitkomen, dat hst gaat om het zoeken van den weg, die niet leidt tot een finaneieele ruïne en toch I XRRlN OP EEN STOOTBLOK voldoende fondsen voor defensie beset"* I x baar stelt. Andere belangen zullen niet het gedrang komen. Spr. kan het standpun van den heer van Embden niet deelen' a heeft hij gunstiger klanken laten hooren c an BEKENDE SCHILDERS BIJEEN. In verband met het a.s. eeuwfeest van „Arti" werd een bestuursvergadering gehouden ter voorbereiding van een ten toonstelling. Achter de tafel van links naar rechts: Lizzy Anslngh, Jan Sluyters, Hiiib Luns, Westerman, Colnot en Garf. Voor de tafel: Sam van Beek, Bart Peizel en Bobeldijk. vroeger. Wat de verlengipg van den eerst, -oefe- ningstijd betreft, de bedoeling lervan is niet om té komen tot grootere geoetendheid, doch om versterking van de piesente mili taire krachten. Naar spr.'s °°rdeel, heeft dit voorstel vele voordeelen boven andere me thodes. De voordeelen zijn grooter dan de nadeelen, het doel wordt sneller bereikt, de maatregel is gemakkelijk op te heffen en de kosten zijn vrij gering- Wanneer men er nu nog niet komt, da" zaI Verhooging van het contingent noodzakelijk zijn. Het vraagstuk van het kader is een van de belangrijkste. De toepassing van de machtiging ig af hankelijk van de omstandigheden. De regee ring, die er in September zal zijn, zal de ■HBB Hedenochtend is de motortrein die om 10.32 van Leiden het perron te Gouda bin nenliep met hevige kracht tegen het gjoot- blok aan het einde van de spoorlijn gereden. De bestuurder had wel gerepid, doch door onbekende oorzaak is de wagen doorgegle den.. In den trein bevonden zich 14 passa giers die gereed stonden om uit te stappen. Door den hevigen schok werden allen om ver geworpen; acht personen werden ge wond van wie er 3 naar het van Iterson- Ziekenhuis moesten worden overgebracht. Hun toestand is echter niet levensgevaar lijk, Naar het ziekenhuis werden vervoord de 45-jarige J. P. v. Steijn uit Waddinxveen die een hersenschudding had bekomen, de 59-jarige mevr. Rolffs te Gpuda, die een zware hoofdwonde opliep en de 40-jarige mevrouw C. SlingelandDe I ater uit Wad dinxveen die eveneens aan het hoofd werd gewond. De verwondingen der overige pas sagiers waren van lichteren aard, zoodat zij ofwel naar huis terugkeerden of hun reis konden vervolgen. Onder leiding van den stationschef werden alle gewonden naar het personenbureau ver voerd, waar dokter Bik spoedig aanwezig was om de eerste hulp t0 ver'-enen. De materleele schade gering; alleen de bumper en het stootblok werden licht be schadigd. De commissaris van politie heeft den mo tortrein m beslag genomen ten dienste van het onderzoek. H. M. stelt een bedrag ter beschikking. De particulier secretaris van HM. de Ko ningin heeft aan den burgemeester van Hen gelo mr. J. AE. H. J. v. d. Dussen bericht, dat H. M. met belangstelling heeft kennis ge nomen van de geboorte van een vierling te Hengelo en dat zij gaarne een bedrag aan den burgemeester ter beschikking stelt om dit in het belang van de vierling aan te wenden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2