vROSSEM's KOFFIE Rumoer rond Rosalind. REISBUREAU "M.E.G.G.A." ELKEN DAG en ELKEN MIDDAG PRACHTIGE TOCHTEN door MOOI NEDERLAND 1 Weerverwachting. TIM TYT.FR EN SPUD, juwcclen van prinses Lovenie. Lucht Verdediqinqs Fonds Wij moeten handhaven! voor LAGE PRIJZEN. Vraagt ons geïllustreerd reisprogramma WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1939 Te land en ter zee, maar ook in de lucht. 'Steunt het: LONGAFEIJENOORD 1—2. Men meldt ons uit Tilburg: VOOR DE ZWEMMERS. EERSTE NED. KUNSTWEEK. Deelnemers bezoeken Museum Boymans. KAPELAAN H. WESTERKAMP. MEENT 104 ROTTERDAM TELEFOON 15080 DE ROZENKRANS IN DEN GROOTEN SCHOUWBURG. BEIAARDBESPELING. I'itiiii i i 11 inn r i i i 11 u i 11111 iiiiiiiiiiüi! Droog en warm. t Voor het geheele land: Des j| - nachts iets minder koud, plaatse- |f 1 lijk ochtendmist. Overdag licht tot 1 T half bewolkt,v droog vrij warm i - weer. Meest zwakke veranderlijke H wind. H Voor de wielrijders. üi 2 DONDERDAG. Z Zon op 5.44. Zon onder 20.25, Z Maan op 7.37. Maan onder 20.35. |j Wielrijders lichten op van 20.55 tot 5.15. 1 siimiiiimimn: n i iiiiijiiiiiiiiiiiiiiiimiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ INBRAAKJE. MUZIEK OP DEN BERGWEG. BURGERLIJKE STAND. Toen Haquin ^er" JrÉn waar zijn dronk heeft de f juweelen luitenant m'n hroer l van Prinses laten ontvluchten. Lovenie? Ik wil m'n goud terug Hogan, halt! Hier is hebben WAAROM GEEN R. K. Avondvakteekenschool te Schiedam Bestuur van de R.K. Ambachtsschool StJosephwendt zich tot de Kroon AUTOBUSVERVOER SCHIEDAM- ROTTERDAM. B. en W. tegen concentratie. Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van GEOFFREY CLAYTON. „PHILIPS INVASIE". ZESKAMP „SCHADA". Gelukkig, dat ik Er ontbreekt Postgiro 287177 Den Haag, ten name van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid In epn tropische temperatuur doch »in te genwoordigheid van enkele duizenden toe schouwers hebben Longa en Feijenoord een zeer aantrekkelijken oefenwedstrijd gespeeld, welke geëindigd is in een onverdiende over winning van Feijenoord. Onverdiend, omdat Longa, dank zij een betere tweede helft zeer zeker een gelijk spel verdiend had. In de eerste helft speelden de Rotterdam mers een klasse beter dan de gastheeren, die zich maar niet aan het vrij snelle tempo van hun tegenstanders konden aanpassen. Vrij wel voortdurend werd er daarom op de Longa-helft gespeeld en dat het aantal doel punten slechts tot twee beperkt bleef, dank ten de Tilburgers aan het onverzorgde schie ten van het Rotterdamsche binnentrio Lins- sen—»Ventede Vroet. Het eerste doelpunt kwam van den voet van Linssen na onge veer 25 min., na zeer fraai voorbereidend werk van Van Heel. Het tweede doelpunt werd door Vente gescoord. Na de rust liet Feijenoord haar tempo- spel zakken, waardoor de thuisclub veel rustiger begon te spelen en zelfs het ini tiatief in handen nam. De aanvallen op het Feijenoord-doel werden veel talrijker en gevaarlijker en waren de Tilburgers beter op schot geweest, dan was binnen een kwar tier den stand reeds gelijk geweest. Bij een botsing met Backx brak de Feijenoord-back v. d. Lely zijn neusbeentje en werd vervan gen door Scholtens. Daar Feijenoord hoe langer hoe sloomer begon te spelen, kreeg Longa langzamerhand een flink overwicht en het aantal kansen steeg onrustbarend. Backx, Simons, Broeken, Pellikaan hadden pech met hun schoten. Tenslotte slaagde Si mons erin door de verdediging heen te bre ken en de achterstand tot 12 te verkleinen. Hiermee kwam het einde. De temperatuur van het water in de open zwembaden bedroeg heden 68 graden. Op hun tocht door Nederland zijn de deel nemers aan de Eerste Nederlandsche Kunst- week gisteren in het Museum Boymans offi cieel ontvangen. Precies om 2 uur arriveer den de gasten in enkele autobussen, in de hall van het museum welkom geheeten door wethouder J. B. J. Ratté en den directeur, dr. B. Hannema. Voorts waren nog aanwezig de raadsleden J. J. Hendriks en A. Lührs. In de aula van het museum voerde aller eerst wethouder Ratté het woord, de gasten verwelkomend namens het Gemeentebestuur en er zijn spijt over uitdrukkend, dat de tijd voor bezoek aan Rotterdam te kort was, om een volledigen indruk van de stad te krij gen, welker bron van welvaart de haven is en welker moderne architectuur de kern van schoonheid in zich bevat. Speciaal op dit nieuwe museum is Rotterdam zeer trotsch. Spr. hoopte, dat dit bezoek aangename herin neringen zal achterlaten. Vervolgens gaf Dr. Hannema een histo risch overzicht van de stichting van het mu seum, zijn groei en de voornaamste kunst schatten, welke er te bewonderen zijn. Namens de deelnemers sprak Dr. Ugo Costa van het Italiaansche ministerie van nationale opvoeding allereerst in de Fransche taal woorden van dank, de verzekering gevend, dat men de beste herinneringen aan dit be zoek zal bewaren. Vervolges sprak hij in het Italiaansch na mens de Italiaansche groep, voor welke het een vreugde is aan dit bezoek te kunnen deelnemen. Men is zeer erkentelijk voor de feestelijke ontvangst in Amsterdam, Haarlem en nu ook weer hier. Uitstapjes als deze kun nen er niet genoeg georganiseerd worden, verzekerde spr. In ieder geval, zoo vervolgde hij, wacht Rome u binnen korten tijd, de stad; welke te bezoeken de wensch is van alle in- tellectueelen. Wij verwachten u in 1942 op de Olympiade van den vrede en van de bescha ving. Dan zal Italië toonen, hoezeer het ook dit vruchtbare vredeswerk weet te waardee- ren. Vervolgens maakten de gasten een rond gang door het museum. I Naar wij vernemen heeft de weleerw. heer H. Westerkamp, kapelaan in de parochie van de H. Elisabeth van Z.H.Exc. den Bisschop van Haarlem eervol ontslag gekregen als ka pelaan van het bisdom. Kapelaan Wester kamp doet Vrijdag a.s. zijn intrede in het noviciaat van de Paters Missionarissen van het H. Hart te Berg en Dal, om over één jaar naar de Missie te vertrekken. Ervaren chauffeurs. Nette bediening. Bespreekt tijdig Uw plaatsen Oók bij: Sigarenmagazijn „Olympia", Mathenesserdijk 265, Tel. 38562. Sigarenmagazijn v. d. Berg, Ben. Oostzeedijk 167, Tel. 10866. Sigarenmagazijn Vermeulen, Moerkerkenstraat 126 en Mijnsheerenplein 8 Tel. 53767. 12540V 40 Gaarne verwijzen wij onze lezers naar den in dit blad voorkomenden „reductie-bon" waarbij zij een aanzienlijke reductie genie ten op de toegangsprijzen. Een en ander betreft de vijf populaire voorstellingenvan het zeer gewaardeerde tooneelstuk „De Rozenkrans" naar het boek van Florence Barclay met Enny Mols-de Leeuwe als zuster Rosemary en Pierre Mols als den later blind geworden Gerald Dal- main. De door radio en gramofoon overbekende romance „The Rosary" (muziek van Ethel - bert) Nevin wordt gezongen door Enny Mols- de Leeuwe. De opvoeringen vinden plaats in den Grooten Schouwburg van a.s. Zaterdag 19 tot en met Woensdag 23 Augustus. Het programma voor de beiaardbespeling op den Stadhuistoren op Woensdag 10 Aug. 1939, des avonds van 910 uur door den Stadsbeiaardier Ferd. Timmermans luidt als Volgt 1. Toccata, lied en fuga, ov>er het souter- liedeke „Daer staet een clooster in Oosten- ryck" staf Nees 2. a) Hij die geen liedje zingen kan E. Hullebroek b) Marleentje, e. Hullebroek c) Het liedje van den beiaardier E. Hullebroek 3. Dorische studie Ferd. Timmermans 4. a) Soldatenliedje Henri Zagwijn b) Twee voerlui J. J. Viotta c.) 'k Heb mijn wagen volgeladen. 5. Suite voor beiaard, Ferd. Timmermans (Voorspel, Driepas, Melodie, Klaterend) 6. a) Menuet Willem Créman b) Mazurka in F, Peter Benoit 7. Postludium in g, Jef Denijn fi Vanmorgen om half 6 ontdekte een nacht waker van den Gecontr. Part. Nacbtveilig- heidsdienst dat de deur van pand 278 aan den Bergweg in welk pand gevestigd is de chocolaterie van de firma Beukers, open stond. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd. Het onderzoek wees uit, dat slechts een partij bonbons was. ontvreemd. Hedenavond zal de uitgestelde rondgang met muziek, over den Bergweg plaats heb- ben. Ook de omliggende straten zullen in' de feestvreugde worden betrokken. Eén en ander zal ongeveer acht uur vóór Café Rest. „Du Nord" Bergweg hoek Bergsingel, aan* vangen. Na den rondgang zal het muziekkorps nog verschillende nummertjes ten beste ga ven op het Willebrordusplein. Aangiften van 14 Augustus 1939. BEVALLENP. J. C. H. Veenman geb. van Diesen z. J. J. de Reus geb. Kruit z. J. E. Flaes geb. Mulder z. A. Vermeulen geb. Haak d. M. J- Lazet geb. van den Berg z. G. van Os geb. BoerSma z. J, Mulder geb. Knol z. D. P. Conrads geb. Bruggeman z. L. Dunk geb. Duivewaard z. h. M. Visser geb. Rit meester d. A. Vermeulen geb. Flohil z S. Olthoff geb. Nedervèen d. c. W. C. Rade- makers geb. Remmig d. W. F. Hameetman geb. Fischer d. J. B. van den Maagdenberg geb. Baks z. /-J N. Reehorst geb. Kluit z. Schilling geb. Re(jerman d. M. M. Keukens geb. van Schnick d. S. Demmers geb. Hooger- werf z. M. Erkelens geb. van den Heerik d. N. Niedeveld geb. Koedood z. A. Born geb. Ritmeester z. w. A. J. Bolsman geb. Fyt z. M. M. T. Thyssen geb. Peters d. H. P. F. Zinkman geb. Kolkman d. A. M. van Hoek geb. Groenevelt z. R. de Hooge geb. Kwak z. H. Schellaars geb. Hutsman d. A. J. Nysen geb. Philippa z. - N. L. van Pelt geb. Gort d. F. Knoop geb. Holman d. G. van der Slujjs geb. Niewöhner z. C. Streefland geb. Markensteijn z. J. T. Peinemann geb. Luijk d. K. Vrijhof geb. de Jong d.T. C. Mun- tinga geb. Pijnacker z. M. van Gink geb. Scheep maker z. A. M. W. Veen geb. Ravesteln d. F. Gratama geb. Loopuyt z. L. F. van Merwijk geb. van Alphen d. J. M. Scholman geb. de Haan z. C. Schoenmaker geb. van der Hoofd z. J. H. Silvius geb. Peterse d. H. van Delft get), de Goede d., .-W. J. de Blank» geb. Meijer z. P. Spek gen. Koster d. N. Vermaat geb. Bahlman.z, M. Troch geb. Dijks hoorn d. P. Donker geb. van Driel d. J. M. Overmeer geb! Moens z. E. A- Breemer geb. Kroes d. B. Beys geb. van der Ent z. H. Zeedtlk geb. van Loon z. A. Schroevers geb. Blok d. G. Jansen geb. Westphal d. W. Menses geb. Verschoor z. G. van Trierum geb. van der Byi d. M. Wols geb. Roos d. J. H. van Os geb. van der Will z. W. A. Blanker geb. van Gemert d. J. J. Rozeboom geb. Vrlesema d. A. H. Vroegindewey geb. Bogaard z. G. van der Velden geb. de Vigses Z. J. Juinelet geb. van der Male d S .M, Cvan den Berg geb. van Golde d. H. Dekker geb. Gorter d. J. G. Bok geb. van der Eyk d. OVERLEDEN: H. Walg wede. van M. H. Blok 86 j. A. C. de Frel d. 1 J. D. Schneider m. van'J. J. v. Pelt 55 j. J. M. Huyer z. 8 1. R F. L. Hilkes wedr. van R, Mensonides eo j. 'g. P. Roosendaal m. van G. J. Voogt 47 j. F. v. Toen m. van M. S. de Gier 77 j. H. Buytendijk m. van P. C. Linse 78 j. W. v. Hagen m. van C. M. Loeff 71 j. Voorts als levenloos aangegeven: C. A. Vj Dfik geb. Foist z. J. C. Zwynenburg gebi Meyer z. Aangiften van 15 Augustus. BEVALLEN: J. Struik—Baan d. H. RL HuijserVersnel d. A. P. van Vlietv. Lier z. S. O. KeyzerRademaker z. A. Lindhout van Toor d. M. A. SiebbelesKroes d. A« den Breejende Kwant z. A. Mullervan. Ispelen d. C. L. Weggeman—Brittyn d. S. SnijdersStigter d. H. G. LindsenSchopman z. A. M. HubregtseVlelvoye d. A. J. G. KerskesStokman z. J. J. Duisdeiker—van der Bunt z. M. M. den Dunnenv. d. Veen dj A. C. den Braberv. Velzen z. M. W. T« OpreiZiekman z. A. S. L. de VisserHa- gethorn z. C. Schol—de Cocq d. J. v. Beelen —Mieras z. W. J. T. Klarenv. Weiy d. OVERLEDENJ. Haringa wedr. v. M. Feen- stra 82 j. W. A. Breyden wedr. v. M. v. Pelt 80 j. S. J. Besanger wedr. v. B. C. Kuhlmann 76 j. D. RudzitB m. v. A.. Stonslavs. 57 J. E. B. de Vin m. v. M. A. de Jonge 49 j. L. v. L."euwcn mv. W. C3-. H;oop«ndyk SO .1- A» v. zydervelt m. v. G. Rffggeveen 71 j, J* Bakker m. v. L. Kievit 57 j. A. den Boor wedr. V. S. Punt 75 j. A. Bakker m. v. F. Meijer 78 j. A. E. Rademaker wed. v. J. W. v. d. Brink 74 j. J. B. Kotter ong. m. 31 1- RECTIFICATIE In den Burg. Stand van 12 dezer stond aan gegeven H. v. Oostrom Juyn d., zulks moet zijn z. Copyright opera muodl De vereeniging R.K. Ambachtsschool „St. Joseph", welke gevormd wordt door de ver tegenwoordigers van Rotterdamsche en Schiédamsche stands- en vakorganisaties, heeft zich in Augustus 1937 tot den gemeente raad van Schiedam gewend, teneinde méde werking te verzoeken voor de oprichting van een R.K. Avondvakteekenschool te Schiedam. Genoemde vereeniging ging daarbij uit van de meening, dat de groeiende vraag naar vak onderwijs en de overwegend katholieke be volking van Schiedam een dergelijke aan vraag wettigden. De verwachting was derhal ve, dat bij den Raad van Schiedam medewer king te vinden zou zijn om tot de oprichting van genoemde avondschool te kunnen ge raken. In het bijzonder de Wethouder van Onderwijs bleek echter niet overtuigd te zijn van het bestaansrecht van de aangevraagde school en eischte een proef inschrijving van leerlingen. Deze proefinschrijving, welke voldoende resultaat opleverde om een school van redelijken omvang te kunnen verwach ten, werd door denzelfden Wethouder onvol doende verklaard. Hij meende dat een R.K. Avondvakteekenschool te Schiedam niet vol doende reden van bestaan had. Hij trachtte daarom de vereeniging het aanvragende adres te doen intrekken, om deze aanvrage te herhalen wanneer de toestand zich zoodanig gewijzigd zou hebben, dat met meer zeker - Door het lid van den raad, den heer mr. P. M. J. Nolet, zijn de volgende vragen ge steld: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van het dagbladartikel ingezonden door de direc tie van de R.E.T. en geplaatst in „De Maas bode" van 31 Juli 1939, waarin de R.E.T. te kennen geeft onder meer: 1. Dat zij bezwaren heeft tegen iederen particulieren autobusdienst Rotterdam-Schie dam v.v. 2. Dat zij pogingen in het werk stelt om ook den autobusdienst van Van der Ende (z.g.n. Witte Bus) over te nemen, nadat deze pogingen ten aanzien van den dienst Munnik (z.g.n. Treindienst) inmiddels met succes zijn bekroond H. Zijn B. en W. van meening, dat con centratie van het geheele personenvervoer in Schiedam en van Schiedam op Rotterdam (met uitzondering van het vervoer per trein) bij de R.E.T. is in het belang van Schiedam en zoo neen: hoe stellen B. en W. zich voor daartegen te opponeeren III. Hebben B- en W. kennis genomen van de inmiddels plaats gehad hebbende wijzigin gen in de dienst- en standplaatsregeling van den vroegeren Treindienst en van de ter visie gelegde plannen tot verdere wijzigingen van dien dienst, waarvan het uiteindelijk gevolg zal zijn, dat de bewoners van het Gorzen- kwartier van een rechtstreeksche verbinding met Rotterdam zullen worden verstoken IV. Achten B. en W. deze plaats gehad hebbende en voorgenomen wijzigingen in het belang van Schiedam en zoo neen: op welke wijze stellen zij zich voor daartegen te op poneeren Naar aanleiding hiervan hebben B. en W. geantwoord: Ad. I. Van bedoeld ingezonden stuk van de directie der R.E.T. is door ons kennis ge nomen. Ad. II. Wij zijn van meening dat concen tratie van het geheele personenvervoer in RecL 1031 DGVS 11 25) Waarna hij, verbaasd met zijn oogen knip perend, op dit aardsche tranendal terug keerde en na zijn gezicht in koud water ge dompeld te hebben op het dorp afstevende, vastbesloten te doen wat hij van plan was. Toen hij wat later uit mr. Marthwhistle's winkel te voorschijn kwam, leek hij volmaakt tevreden over zijn eerste experiment. Een zoo kwam de avond en daarmee het diner, om gevolgd te worden door die heer lijke schemeruren van een zomeravond, waarop alles goed lijkt en de mensch gekweld wordt door romantische bevliegingen. Op nieuw vernamen Alan en Rosalind den roep van de natuur en zochten zij samen de tuinen op. Mr. Ridgeway trok zich naar zijn eigen appartementen terug en Bassett, wiens werk er weer opzat, spoedde zich met een vast beraden gezicht in de richting van de Hal verin Arms. Met de komst van den crooner ir. de radio, staakten de vogeltjes en bijen den strijd en zelfs de koeien van Miles Prat- chett verwerkten hun laatsten maaltijd in droomerige stilte. Alleen Drogo Henderson Catchpole, die rusteloos af en aan liep, ver stoorde dit beeld van rust en vrede. Want om de waarheid te zeggen probeerde Drogo de huidige verblijfplaats van miss Belle Warren te ontdekken. Kort na het diner scheen miss Warren tot zijn ontstemming even volkomen van het tooneel verdwenen te zijn, als had de grond zich onder haar heid een voldoend aantal leerlingen verwacht kon worden. De vereeniging, overtuigd van het tegendeel, was hiertoe echter niet bereid. Toen het adres na bijna twee jaren eindelijk in den raad in behandeling werd genomen, werd de gevraagde medewerking geweigerd. In de. onderhandelingen, welke in die twee jaren zijn gevoerd, is herhaaldelijk van de zijde der Schiedamsche notabelen de nadruk er op gelegd, dat hunnerzijds geen princi- pieele bezwaren maatgevend waren. Louter het behoefte-element bepaalde hun houding. Uiterst vreemd moet het in dit verband ge noemd worden, dat de eenige vakteeken- avondschool in Schiedam in de jaren 1937 1939 van pl.m. 250 leerlingen uitgebreid is tot ongeveer 600 leerlingen. Nog vreemder wordt het geval, als men weet dat het school gebouw, waar deze school gevestigd is, n.l. de Schiedamsche Ambachtsschool, een outil lage heeft waar ongeveer 250 leerlingen the oretisch avondonderricht kunnen ontvangen. (Het avondvakteekenonderwijs is tot op he den in Schiedam uitsluitend theoretisch in gesteld). Wanneer nu in zulk een gebouw 600 leerlingen ondergebracht moeten worden, be hoeft men geen deskundige te zijn om te vermoeden dat men, wat outillage betreft, zich zeer sterk moet behelpen. Ook behoeft men geen insider te zijn om vast te stellen, dat van deze 600 leerlingen een groot contin gent katholiek is. Alles bij elkaar genomen, kan men zich moeilijk van den indruk los werken, dat men in Schiedam geen R.K. Avondvakteekenschool „wil". Het „liever Turksch dan Paapsch" doet hier blijkbaar ondanks tegenovergestelde beweringen toch opgeld. Zulks is wel het minst aanvaardbaar voor de niet-katholieke voorstanders van con fessioneel onderwijs, die in Schiedam ver zuimden de aanvrage voor de R.K. school te steunen. De vereeniging zal nu trachten het goed recht van de Schiedamsche katholieken bij de Kroon te bepleiten, teneinde langs de zen weg alsnog tot de oprichting van een R.K. Avondvakteekenschool in Schiedam te kunnen komen. Schiedam en van Schiedam op Rotterdam v.v. bij de R.E-T. niet is in het belang van Schiedam. Dit standpunt hebben wij aan de betrok ken autoriteiten, in de eerste plaats aan de rijksverkeersinspectie, in het bijzonder nog in den loop van de afgeloopen maand uit voerig uiteengezet, wat aanleiding is gewor den tot besprekingen met de inspectie, welke nog loopende zijn. Wij vertrouwen, dat de steller der vragen onze meening «zal deelen, dat mededeelingen hieromtrent vóór den afloop van deze besprekingen niet kunnen worden gedaan Ad. III. Van de in vraag III bedoelde wijzigingen is door ons kennis genomen. Ad. IV. De plaats gehad hebbende en voorgenomen wijzigingen achten wij niet in het belang van onze gemeente. Wij hebben tegen de voorgenomen ter visie gelegde plannen tot verdere wijziging van den .Treindienst" geopponeerd door een desbetreffend bezwaarschrift in te dienen overeenkomstig de bepalingen van het R,A. P. 1939. - Tienduizend leden van het personeel van de N.V. Philips maakten een uitstapje. Gisteren hebben tienduizend leden van het fabriekspersoneel van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven een uit stapje gemaakt. Vijf duizend personen zijn getrokken naar de Watertentoonstelling te Luik, terwijl de andere 5000 hedenmorgen om half negen en negen uur met 6 extratrei- nen te Rotterdam aan het Beursstation arri veerden, teneinde een bezoek te brengen aan Hoek van Holland. Vijf en twintig honderd reizigers gingen te voet naar de gereserveer de booten, de andere helft ging echter per trein door naar Rotterdam aan Zee. De laat ste 2500 reizigers zullen den terugtocht per boot maken. Door den Rotterdamschen Schada Bond is uitgeschreven een wedstrijd, waaraan zes spelers zullen deelnemen die in vorige wed strijden door goed spel uitblonken. In aan sluiting hierop volgt het groote voortornooi om het persoonijk kampioenschap van Rot terdam. De deelnemers zijn M. de Jonge, kampioen 1938 en 1939 Rotterdam, A. Markus, club kampioen S. C. A., J. Korpel, clubkampioen E. R. S. C„ J. Boogerd, uitvinder Schada, J. Monnee, E. R. S. C„ E. Roodbeen, E. R. S. C. voeten geopend. Een grondig onderzoek had hem geen spoor van de dame in kwestie doen ontdekken. Een oogopslag in de garage leer de hem, dat daar geen enkel voertuig ont brak en met een somberen blik in de rich ting van de ruïne, welke eens zijn eigen wa gen was geweest, keerde Drogo naar huis terug, zich plotseling de eenige plek herinne rend, waar hij nog niet gezocht had. Tegenover de eetkamer bevond zich nog een ander groot vertrek, dat min of meer dienst deed als conversatiezaal en daarachter lag weer een kleiner vertrek, dat gereser veerd was voor diegenen, die in rust en vrede mochten willen lezen of schrijven. Vol spanning stak Drogo zijn hoofd om de deur van dit vertrek om terstond begroet te wor den door een koor van welkomskreten. Om een klein tafeltje, op het groene kleed waar van diverse pakken kaarten lagen, zaten miss Warren, mr. Trotter en mr. Swann. Ah, kom binnen, waarde vriend, ver zocht de laatste, aan een sigaar van aan zienlijke afmetingen trekkend. Juist de man, naar wien wij zochten, echode mr. Trotter. Kom hier en ga zitten. Idee om mee te doen aan een spelletje poker? Drogo aarzelde. Het idee klinkt lang niet slecht, ver klaarde hij eindelijk. Het eenige bezwaar is, dat ik op dat gebied niet zooveel presteer. Dat is prachtig, meende mr. Swann. Ik bedoel, we zijn geen van allen zoo bijzonder goed, verbeterde hij haastig, de blikken van mr. Trotter ontwijkend. Dan krijgen we vanzelf een betere ver houding, zei de laatste, in de richting van zijn collega kijkend. Drogo keek naar miss Warren, die Turk- sche tabak door haar uitgerekte sigaretten pijpje inhaleerde. Ja, speelt u mee, verzocht zij. Ik zou het ook erg prettig vinden! Dit besliste de zaak, voor zoover Drogo daarbij betrokken was. O, met genoegen! zei deze gedienstige jongeling. Hij wendde zich tot mr. Trotter. O.K. dan, het zal me een waar feest zijn, als u begrijpt wat ik bedoel. Mr. Trotter knikte kort. We spelen niet zoo grof, vertelde hij Drogo. Wat zoudt u denken van een maxi mum van een pond? Uitstekend, verklaarde Drogo. Het zal misschien een twee en een half of drie uur later zijn geweest, toen Drogo Henderson Catchpole met verwarde haren en een verwilderden blik in zijn oogen blin delings het slagveld verliet en in de richting van zijn slaapkamer wankelde. Soepel werk! meende mr. Swann. Mr. Trotter leunde tevreden achterover in de kussens van zijn stoel. In zijn hand had hij Drogo's schuldbekentenissen voor vier en vijftig pond zeventien shilling en zes pence. HOOFDSTUK XI- Het ontbijt was in 't algemeen niet bepaald een van de tours de force van Drogo Hen derson Catchpole. Maar op den ochtend na het kaartavondje, toen hij zijn verlaat entree in de eetzaal maakte, werden van alle kan ten medelijdende blikken op hem geworpen, want zonder overdrijving leek Drogo toen op een stuk kaas, waarvoor zelfs de muizen hun neus zouden hebben opgetrokken. Hij zag lichtelijk blauw en op Alan's sympathieke vragen wat er in 's hemelsnaam aan scheelde, gaf hij geen antwoord. Na een paar hapjes van een halve grape fruit naar binnen te hebben gewerkt om de vrucht dan verder te negeeren, verliet hij het gezelschap en slenterde den tuin in, om zich daar in de eenzaamheid op zijn gemak te gaan verdiepen in de finesses van- debet- saldi en chequeboekjes. En even later voeg den zich daar de twee uitmuntende finan ciers, de heeren Trotter en Swann, bij hem. Morgen, mijn jongen! riep mr. Swann welwillend uit. En hoe voelen wij ons van morgen? O, ik maak het best, antwoordde Drogo op den toon van iemand, die juist beeft ont dekt, dat hij zijn pijp heeft aangestoken met het briefje, waarop de ton gevallen is. Je ziet er anders niet zoo goed uit, meende mr. Swann. Drogo probeerde te glimlachen. Wat last van de lever, vrees ik. Ik denk, dat ik gisteravond een beetje kou heb gevat- Mr. Swan knikte. Beroerde geschiedenis, gisteravond, zei hij. Je hadt werkelijk' ongeloofelijke pech, niet waar? O, dat is all-right, mompelde Drogo, wiens gedachten zich bezighielden met schuldbekentenissen en den directeur van een bepaalde bank in Mayfair. Maar het is niet all-right, hield mr. Swann aan. Wij hadden er geen idee van, dat dat spelletje zóó zou afloopen; en feit is, dat wij er ons niet zoo gerust over ge voelen, mijn vriend en ik, niet waar, Alfred? Het is een beroerde geschiedenis, stemde mr. Trotter in. Om je de waarheid te zeggen, mr' Swann liet zijn stem tot een vertrouwelijk gefluister dalen hadden wjj, toen wij er zoo op aandrongen, dat je zou meedoen, nooit kunnen denken, dat het zoo zou afloo pen; en we voelen ons meer dan bezwaard over de heele situatie. Wel, ik voel me er natuurlijk ook niet bepaald opgewekt onder, bekende Drogo, maar er is geen sprake van rancune, was tenslotte niet verplicht om te spelen. Dat weet ik, rnr. Swan sprak ge duldig maar toch hebben wij je tamelijk geforceerd. Hij zweeg even. Alfred en ik hebben er eens over gesproken en we zouden het liefst de heele zaak ongedaan maken. Vergeet het, zei mr. Trotter kort. Laten wij er niet meer over spreken, meende mr. Swann. Natuurlijk nietriep Drogo. Daar kan geen sprake van zijn. Reuze geschikt van jullie en zoo, maar van een dergelijke oplos sing kan eenvoudig geen sprake zijn. Mr. Swann wendde zich tot zijn vriend- Alsjeblieft, verklaarde hij. Wat heb ik je gezegd Ik weet het, gaf mr. Trotter toe. Natuurlijk niet! bevestigde Drogo. Eereschuld en zoo. Mr. Trotter scheen ern»tJg over de zaak na te denken. Kijk eens hier, h1'- catchpole, zei hij, zich plotseling weer tot ®fogo wendend, wij zouden graag zien, U goed begreep, dat wij U op geen enkde manier willen belee- digen. Wij begrljPen standpunt en kunnen dat apprecieeren- Maar, wel - verdraaid, we zijn toch vrienden onder elkaar. Uit zijn zak haalde hij verschillende papiertjes te voor schijn. H*er zijn Uw schuldbekentenissen. Neem ze mee> scheur ze in stukken. Het was tenslote maar een spelletje en we zitten geen van allen om het geld verlegen. Beslist schntjde Drogo het hoofd. Dat is een van die dingen, verklaarde hij. welke men eenvoudig niet kan doen. plotseling verscheen er een blik vol hoop in zijn oogen. Ik weet er wat anders op, verklaarde njJ. Laten wij quitte of dubbel er om spelen, aan de ontvangst van zijn volgende toe- op den eerste van het nieuwe kwartaal, kon het voor hem toch niet moeilijker wor den dan het al was. Mr. Trotter schudde het hoofd. Zou je niets helpen. Je zoudt wéér ver liezen .gezien de pech, welke je op het oogen- blik schijnt te hebben, voegde hij er haastig bij. Opnieuw scheen de spreker ernstig over iets na te denken. Gedurende enkele oogen- blikken heerschte er een geladen stilte en dan keek mr. Trotter Drogo plotseling -ian met een blik, welke diverse mogelijkheden scheen te overwegen. Neen, zei hij op nieuw. Maar, indien je aan den anderen kant die schuldbekentenissen uit de wereld wilt helpen, zou ik je een zakelijke propositie kunnen maken, welke voor mij en voor jou méér waard zou zijn dan het bedrag, het welk zij vertegenwoordigen. Drogo spitste geïnteresseerd de ooren. Wij denken er niet over om dit huis te verkoopen, zei hij. En wij niet om het te koopen, ant woordde mr. Trotter droogjes. Hij wees op de ligstoelen. Ga zitten, Catchpole. Maar voor wij verder gaan eerst een vraagje hebt over deze kleine aan* gelegenheid toch zeker met niemand gespro* ken, wel Drogo schudde het hoofd. Denk je, dat ik het aan de groote klok wil hangen? informeerde hij. Man, iedereen zou direct met me willen gaan pokeren Dat is goed. Mr. Trotter scheen voldaan* Dan behoeft niemand dan wijzelf er ook iets van te vernemen. Luister nu eens goed, Catchpole je bent een man van de wereld een zakenman. O, ik weet het niet, weet je, zei Drogo bescheiden. Nu, ik geloof het in ieder geval wel. Mr. Trotter scheen er even afkéerig van argumenten aan te voeren als woorden te ver spillen. En wat ik je nu ga vertellen is ver trouwelijk. Begrepen? O, natuurlijk, zei Drogo. Heel goed. Mr. Trotter wees op den in houd van den derden stoel. Swann hier en ik hebben een belangrijke zakelijke transactie op het oog, welke wij in dit district willen afsluiten. Maar daartoe hebben wij verschil lende introducties noodig. Dat moet toch niet moeilijk zijn, mom pelde Drogo. - Misschien. Misschien niet. Maar die introducties kunnen enkel en alleen waarde voor ons hebben, indien zij op een heel na tuurlijke wijze tot stand komen, meer van vriendschappelijken dan van zakelijken aard, als je begrijpt wat ik bedoel. Drogo knikte. Ik snap het. Dat dacht ik wel, zei mr. Trotter. Hei belang van eerste indrukken en zoo. In ieder geval behoeven wij daar niet over uiS te weiden. Hoofdzaak is, dat wij slagen. Ja, ik begrijp wat je bedoelt, zei Drogo langzaam. Maar wat heb ik daarmee te ma ken, als je me kunt volgen? Mr. Trotter sprak nu neel langzaam en nadrukkelijk. Je kent miss Halverin en kolonel At- terby, is het niet? informeerde hij. O, natuurlijk! (Wordt vervolgd.)'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2