Psychiatrische inrichting „Maasoord". Een nieuw crucifix. ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1939 Bouwkosten zullen 3 2 ton bedragen. Stichting van een hlinieh ter voor onderzoek. UITBREIDING K.L.M.-GEBOUWTJE AAN DEN COOLSINGEL. SPREEKUUR WETHOUDER BRAUTIGAM. ZEILKAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM. WEL EN WEE VAN DE TUNNELTRAVERSE. Kijkers zijn nog geen koopers. Een snelweg van dalen en klimmen. SERIE-MARSCHEN. De verkoop van bouwgrond door de gemeente. Geschiedt volstrekt onpartijdig, zeggen B. en W. VLAARDINGEN. Wat Uw snelheidsmeter U niet vertelt* Een ceramisch product naar ontwerp van pater Renal d Rats O.F.M. AANKOOP VOOR DE DOORBRAAK. HOEK VAN HOLLAND. vluchtelingen GOUDA. IJSSELMONDE. DE KREEK SCHE HAVEN- waTerleiding. HERDENKING sterf WOUTER PIETERSZ. CRABETH. SCHIEBROEK. HILLEGERSBERG. DE VEE- EN ZUIVELTENTOON- STELLING. RECHTERBEEN gebroken. (Mare Aurelia) Reeds geruimen tijd doet zich te dezer stede het gemis gevoelen aan een instelling, waar personen, nopens wie het vermoeden bestaat, dat zij lijdende zijn aan eenigen vorm van zielsziekte of geestesstoornis, ter obser vatie kunnen worden opgenomen, alvorens naar een vërplegingsinrichting te worden ge bracht een psychiatrische kliniek dus, wel ke het karakter zou dragen niet van een krankzinnigengesticht, doch van een cen traal Instituut van opname en voor-onder- zoek. Gelijk bekend is, beschikt „Maasoord" over te weinig ruimte, om alle Rotterdamsche pa tiënten voor den duur van hun ziekte te kunnen huisvesten. Een aantal van hen moet dus ln gestichten elders worden verpleegd. Eenige van deze gestichten nu, die tot voor korten tijd over open plaatsen beschikten en dus patiënten uit „Maasoord" konden opne men, zijn allengs geheel bezet geraakt, ter wijl het bij een aantal andere gebruik is ge worden, geesteszieken uit „Maasoord" te weigeren met een beroep op de contractueele bepaling, dat patiënten „urt andere gestioh- ten" aldaar niet behoeven te worden toege laten. Waar nu tegen opname van patiënten uit een kliniek deze bepaling niet kan worden aangevoerd, zal door de stichting van ge noemd instituut een vlottere plaatsingsmoge lijkheid van patiënten worden bevorderd. Ook uit anderen hoofde moet, blijkens me- dedeeling van den Geneesheer-Directeur, aan de stichting van een dergelijke psychiatrische kliniek groote beteekenis worden gehecht. Zoo zal een aanzienlijk beter geoutilleerde observatie-gelegenheid worden geschapen dan waarover thans kan worden beschikt en zal de plaatsruimte een niet onbelangrijke uit breiding ondergaan; vele patiënten zullen, gelijk de practijk in dergelijke inrichtingen uitwijst, na een kortstondige verpleging in de maatschappijkunnen terugkeeren, zonder het odium, in een krankzinnigengesticht te zijn geweest; in verband hiermede zullen ook vele noodelooze transporten kunnen worden voorkomen, in het bijzonder van confessio- neele patiënten, die thans bij opname ter stond worden overgebracht naar de vaak op aanzienlijken afstand van Rotterdam gele gen gestichten hunner confessie; de familie leden zouden deze patiënten, althans den eer sten tijd na de opname, derhalve gemakkelij ker kunnen bezoeken, hetgeen van belang is, aangezien de behoefte aan een veelvuldig bezoek zich gewoonlijk den eersten tijd het meest doet gevoelen. Tegen het opnemen van patiënten in een kliniek zal voorts van de zijde der familieleden minder bezwaar wor den gemaakt, dan tegen plaatsing in een krankzinnigengesticht, zoodat de mogelijk heid van medisch ingrijpen in een zoodanig stadium, dat de psychose nog de meeste kans op genezing biedt, aanzienlijk zal worden be vorderd; bovendien vereischt plaatsing in een kliniek aanzienlijk minder administratieve maatregelen, dan in een krankzinnigenge sticht. Voorts kan bij den bouw van een nieuwe inrichting een doelmatige verpleegruimte voor een beperkt aantal rustige tuberculeuse psychiatrische patiënten worden bestemd en kan een meer geschikte gelegenheid worden gemaakt voor een gecentraliseerde toepas sing van moderne geneesmethoden. Onlangs is van particuliere zijde voor dit doel een bedrag van 100.000 fonds perdu beschikbaar gesteld en een leening van een nader overeen te komen bedrag tegen een rente van 3 voor den duur van 50 jaar aangeboden. Waar het benoodigde kapitaal op zoo gun stige voorwaarde kon worden verkregen, hebben B. en W., nadat de Commissie voor de Psychiatrische Inrichting „Maasoord" in beginsel met den bouw van een kliniek had ingestemd te dezen overleg gepleegd met den Minister van Binnenlandsche Zaken, die zich in beginsel met het plan kan vereenigen, aangezien ook naar zijn overtuiging de tegen woordige observatieruimte onvoldoende is en de practijk behoefte aan een speciaal ge bouw heeft aangetoond. Thans heeft de Geneesheer-Directeur, in overleg met den Directeur van den Techni- schen Dienst 'n voorloopig schetsproject van de op het terrein van de Inrichting te stichten kliniek ingezonden. In dit plan is er van uit gegaan, dat de kliniek ongeveer 100 bedden zal bevatten. De kosten van den bouw zullen globaal geraamd, 305.000 bedragen. Voor het meubileeren en de verdere installatie van het gebouw, alsmede voor tuinaanleg en ter reinwerkzaamheden, wordt nog een bedrag van 45.000 geraamd, zoodat de totale kosten naar schatting 350.000 zullen beloopen. B. en W. stellen voor, in beginsel goed keuring aan het plan te hechten. De schutting die bjj het kantoor van de K.L.M. op den Coolsingel is opgericht, heeft de nieuwsgierigheid van velen opgewekt. Dank zij de medewerking van diverse ge meente-instanties werd de K-L.M. toestem ming verleend de zijwand van het kantoor een 5tal meters te verplaatsen in den tuin van het ziekenhuis. De hierdoor ontstane ruimte komt voor het grootste gedeelte ten goede aan de wachtende pasagiers; verder komt er een privé-kantoor bij en een kamer voor het, sterk in aantal toenemende personeel, Het hek van het ziekenhuis zal na de ver bouwing zóó komen te loopen, dat een nieu we etalage tegen den zijwand van het kantoor gemaakt kan worden. De KXi.M. zal daardoor aan den Coolsingel een vitrine krijgen, waar in het bedrijf de zoo gewenschte publiciteit kan maken voor het uitgebreide luchtnet van Rotterdam. De verbouwing werd ontworpen door den architect den heer ir. Roosenburg. De wethouder voor den Technischen Dienst zal op Maandag 21 dezer geen spreekuur hou den. De wedstrijden om het kampioenschap van Rotterdam en omstreken voor de N.N. 16 M2 B.M. klasse waarvan de organisatie in handen js gesteld van de watersportvereenigjng V.Z.O. D., zullen inplaats van 16 en 17 Sept. in ver band met de wedstrijden van de Kon. Roei- en Zeilvereeniging De Maas, worden gehouden op Zaterdag 9 en Zondag 10 September. Op de kruising Nieuwe B innen weg- 's Gravendijkwal mag op het oogenblik met recht gesproken worden van een chaos. De tunneltraverse moge nóg zoo noodig zijn, niemand zal durven ontkennen, dat de werk zaamheden ervoor veel last en schade veroorzaken. Voor voertuigen is een normale ver binding van beide deelen van den Nieuwe Binnenweg al lang niet mogelijk meer, maar nu worden zelfs de voetgangers genoodzaakt een omweg te maken. Ze zijn daarom gauwer geneigd een sectie op de tram te nemen of direct maar een andere route in te slaan, zeer ten ongerieve van den winkelstand In de onmiddellijke nabijheid van de werk zaamheden die er door gedupeerd wordt. Zeker, de winkeliers hebben ook hun buurklanten, maar ware dit niet het geval het zou er heelemaal droevig voor hen uit zien. Hoofdwinkelstraten als de Nieuwe Binnenweg moeten het echter voor een gToot percentage mede hebben van den voorbij ganger, en deze gaat nu liever een straatje om, De eenige gaande en komende bevolking in de buurt zijn thans de kijkers. Ze zijn er in grooten getale, maar het grootste deel ervan is klant van Maatschappelijk Hulp betoon en daarom zijn die kijkers nog geen koopers. Met bezorgdheid zien vele winkeliers de maand December naderen. Er is niet de minste kans op, dat de situatie tegen St. Nicolaas weer eenigszins normaal is, doch men hoopt dat dit wel voor Kerstmis het geval zal zijn. In ieder geval gaat een belangrijk percentage van deze cadeautjes- maand verloren, een schade, welke niet zoo gemakkelijk 'ln te halen is, al overweegt men dan reeds, om zoodra de overbrugging van den 's Gravendijkwal het verkeer over den Nieuwe Binnenweg weer in zijn volle glorie is hersteld, feestelijkheden te organiseeren, ojn. bestaande in een winkelweek. Toch mag niet gezegd worden, dat de werkzaamheden aan de tunneltraverse een slakkengangetje gaan. Twee heimachines zijn al eenigen tijd druk in de weer een Ijzeren damwand te slaan, teneinde bij het utgraven werking van den grond en schade aan de huizen te voorkomen. Op de kruising van den Nieuwe Binnen weg is onophoudelijk een graafmachine bezig, die nu reeds eei\ put van bijna vier meter heeft gegraven. Dit is echter nog lang niet genoeg, maar voordat er een bepaalds hoeveelheid betonpalen geslagen zijn kan niet verder worden gegraven, omdat men nu eenmaal niet voorzichtig genoeg kan zijn met den weeken bodem, waaraan Rotterdam zoo rijk Is. Dat de betonnen palen heele „knapen" zijin, is te zien aan den kant van de Rochus- senstraat, waar ze kant en klaar worden ge maakt. Op den hoek is een open bouwterrein en daar ziet men de werklieden bezig het ijzeren vlechtwerk te verrichten. Het beton- gieten gebeurt dan op het middenterrein, waar een houten vloer is gelegd. Deze pleK heeft men bij voorkeur gekozen, omdat hier tot het laatst gewacht kan worden. Daar komt immers de auto-snelweg, welke door de tunneltraverse is gedacht, weer op ge wone straathoogte. Als men goed nagaat wordt het voor de automobilisten, die van Blijdorp af via de tunnel in Rotterdam Zuid willen komen, een kwestie van voortdurend klimmen en dalen. Eerst komt de uitholling van de Beukels- dijktunnel, daarna komt het onderduiken op den 's Gravendijkwal ln de tunneltraverse en ten slotte volgt de Maastunnel zelf, en dat over een afstand van enkele kilometers. Volmaakt is het nog niet, maar toch een oplossing, welke toejuiching verdient. Als het nu eerst maar 's 1941 is, denken de bewoners van 's Gravendijkwal, Nieuwe Binnenweg en omgeving. Op het oogenblik daveren de heimachines en hangt een gordijn van rook en roet over de omgeving welke allesbehalve aangenaam is. Gelukkig maar, dat aan alles een einde komt Op Zondag 27 Augustus a.s. organiseert G. W. C. district Rotterdam de tweede van de in 1939 te houden serie-marschen. Aan deze marschen kunnen alle R. K. dames en heeren, ook militairen, deelnemen. De start heeft plaats om 12 uur vanaf het St. Joseph's Gezellengebouw Nanningstraat 22. De in schrijving kan geschieden bij den heer J. v. d. Berg, Stationsplein 10. B. en W. hebben het navolgende geant- woord op vragen van het raadslid C. J. Lindeman, omtrent den verkoop van bouw grond door de gemeente. Sinds langs wordt het mogelijke gedaan om het verhandelen van van gemeentewege aangeboden bouwgrond zooveel doenlijk tegen te gaan. Tot dit doel wordt b.v. sedert jaren slechts een korte aanvaardingstermijn van meestal 14 dagen toegestaan, terwijl ln elke aanbieding de bepaling pleegt te worden opgenomen, dat de grond op eigen naam moet worden aanvaard en door den kooper zelf moet worden bebouwd. Gold voorheen de regel, dat degene, die het eerst een aanvrage had ingediend, ook het eerst op een aanbieding aanspraak kon maken, sinds Juli 1938 is, teneinde zelfs den schijn van willekeur te voorkomen, mede op verzoek van en ln overleg met de bouw- patroonsorganisaties in de wijze van grond- uitgifte op dit punt verandering gebracht. De nieuwe regeling komt hierop neer dat, zoodra een complex gemeentegrond voor uit gifte ln aanmerking komt, door middel van een advertentie ln de plaatselijke dagbladen wordt bekend gemaakt, dat van een zekeren datum af op het Stadstimmerhuis kaarten ter inzage zullen worden gelegd, waarop de beschikbare perceelen zijn aangegeven. Alle aanvragen voor dezen grond, die binnen een week daarna inkomen, worden geacht gelijk tijdig te zijn gedaan. Door loting wordt ver volgens beslist, aan wien de grond het eerst zal worden aangeboden, terwijl aanvragen, die na den- gestelden termijn binnen komen, achteraan op de lijst worden geplaatst. De aanvragen moeten, willen zij in behandeling kunnen worden genomen, op een nauwkeurig omschreven perceel betrekking hebben en door den gegadigde zelf zijn geteekend. De termijn, binnen welken de grond op eigen naam moet worden aanvaard, is op 14 dagen gehandhaafd. Verlenging daarvan wordt in den regel niet toegestaan, zij het ook, dat het in een enkel geval, b.v. indien een geringe afwijking van de voorgeschreven bebouwing wordt gevraagd, billijk kan zijn om eenig uitstel te verleenen. Tegen misbruik wordt echter streng gewaakt. De nieuwe regeling biedt aan alle bouwers gelijke kansen en ls derhalve volstrekt onpar tijdig. Het nadeel is echter, dat het kan voor komen, dat bepaalde bouwers, die groote werken plegen uit te voeren, zich door ongun stige loting geen grond zien toegewezen. Bij de laatste uitgifte is er naar gestreefd hier aan eenigermate tegemoet te komen door, behalve kavels van normale grootte, ook grootere perceelen in de uitgifte te betrekken. Mocht echter aan de hand van de ervaring blijken, dat nog andere wijzigingen wensche- lljk zijn, zoo zullen B. en W. niet nalaten deze in overweging te nemen. Blijkt uit het bovenstaande, dat voor de uitgifte van nieuwe complexen gemeente grond een met verschillende waarborgen om- kleede regeling is getroffen, somtijds doen er zich gevallen voor, waarin deze regeling bezwaarlijk toepassing kan vinden. Het komt nl. voor, dat een perceel gemeentegrond slechts gelijktijdig of althans in samenhang met aangrenzend particulier bezit kan wordert bebouwd, terwijl ook wel eens de gelfcgetïheid bestaat om particulieren grond, waarover de gemeente de beschikking behoeft, tegen bouwrijpen grond te ruilen. Het zou denkbaar zijn alsdan te trachten het particuliere bezit, zoo dit niet kan worden aangekocht, door middel van onteigening te verkrijgen, doch zulks is niet steeds mogelijk en immer tijd- roovend. Daarom worden in die gevallen met den eigenaar of den door dezen aangewezen bouwer onderhandelingen aangeknoopt om tot bebouwing van het geheel of tot totstand koming van de ruiling te geraken. Uiteraard kan dan niet steeds aan een korten aanvaar dingstermijn of aan den eisch van zelf-be- bouwing worden vastgehouden, doch overi gens onderscheiden zich deze transacties in niets van die, waarin de grond aan een door het lot aangewezen bouwer wordt verkocht. Als uw snelheid verdubbelt, wordt de remweg (afstand, waarbinnen u stopt) viermaal zoo groot; die wetenschap is méér waard dan het besef, dat u 60 of 70 km per uur rijdt! Denkt daar eens aan voor u den snelheidsmeter lil te hoog laat oploopen! Het is altijd onze overtuiging geweest, dat de vernieuwing van de religieuse kunst voor het huisgezin moet aanvangen met het kruis beeld. Het kruisbeeld hangt naar oude zede op een eereplaats in de woning, het is daar meer dan wat ook symbool van het christelijk gezinsleven en men mag dus verlangen, dat daaraan eischen worden gesteld en dat er ook een zeker bedrag voor wordt bestemd in overeenstemming met wat voor de inrich ting van het interieur in het algemeen is uitgegeven. Het moet niet voorkomen, dat in een ver trek met kostbare meubels en met dure schilderijen aan den wand, een kruisbeeld hangt, dat een massa-artikel is van inferieur materiaal, zooals men het overal voor enkele guldens koopen kan. En toch was dit in de salons der welgestelden langen tijd regel. Men gaf zeer veel geld uit voor tapijten en wist werken van goede meesters der schil derkunst te apprecieeren, maar men dacht er eenvoudig niet over voor het kruisbeeld de medewerking van een kunstenaar in te roepen. Daarvoor was het eerste het beste industrie-product goed genoeg. Het feit, dat de vernieuwing der religieuse huis-kunst van het kruisbeeld moet uitgaan, schiep toch groote moeilijkheden van stijl, van techniek, van materiaal, ook door de aangewezen combinatie van kruis mèt corpus. Toch zijn er lofwaardige oplossingen ver kregen en in den loop der jaren hebben wij er vele van besproken. We noemen de krui sen op hout geschilderd, de kruisen in mo zaïek, de kruisen in de techniek van het zil verglas, enz. Dat ook het ceramisch product hier goede kansen maakt behoeft geen betoog. Immers, het aardewerk is het aangewezen materiaal om op het gebied van de religieuse kunst het gips te verdringen. Hoezeer het daartoe de geschiktheid heeft blijkt weer uit een nieuw werkstuk, dat wij hier mogen aankondigen: een kruisbeeld van pater Renald Rats O.F.M., uitgevoerd in- de ateliers van Brouwer te Leiderdorp en in den handel gebracht door de firma Lenfring te Rotterdam, Oldenbarneveltstraat. We herinneren ons nog, hoe pater Rats als kunstenaar het eerst de aandacht trok met een product van volksche plastiek door het leven van St. Antonius geïnspireerd. Ook met dit kruisbeeld werkt hij in de „lijn" van zijn romantische beeldhouwkunst, die hem juist voor een opgave als deze zoo geschikt maakt. Gebleken is wel, dat voor populaire toe passingen kleuring van het aardewerk zeer aan te bevelen is. Daarmee was men. voor dit kloeke kruisbeeld, ook met behulp van glazuur, zeer gelukkig, zoodat een levendig en geschakeerd stuk plastiek ontstond, een aanwinst voor de moderne religieuse huis kunst. GELDLEENING 72.000. Zooals B, en W. reeds mededeelden in hun voorstel d.d. 28 Juni j.l. tot het aangaan van de geldleening nr. 94 was het gewenscht over te gaan tot het consolideeren van een gedeelte der vlottende schuld, waartoe zij zich wendden tot eenige instellingen. De voordeeligste aanbieding, welke zij ont vingen betreft een geldleening van ƒ72.000, aan te gaan a pari met een rentevergoeding van 3i/g pet. per jaar, provisie 2 0/00, zulks per 15 September 1939. Deze leening zal worden aangegaan voor de volgende objecten: Hoofdstuk VI Veersteiger 3000; Hoofdstuk VIII p. 7 Bijbouw Groen v. Prinsterersch. 15.000; Hoofdstuk XIII p. Grondbedrijf 54.000. De commissie voor financiën is met B. en W. van oordeel, dat deze aanbieding zeer wel aanvaardbaar is, wijl het rentetype laag en de overige voorwaarden normaal zijn. Derhalve stellen B. en W. den raad voor te besluiten tot het aangaan van deze lee- ning. AANSCHAFFING BANKEN R. K. MEISJESSCHOOL. Het Roomsch Katholiek Parochiaal kerk bestuur heeft den raad op 26 Juli j.l. ver zocht medewerking te verleenen tot het aankoopen van een viertal nieuwe banken ten behoeve van het zevende leerjaar zij ner school voor gewoon lager onderwijs aan de Hoflaan in verband met de toene ming van het aantal leerlingen. Het is den raad bekend, dat aan verzoeken als deze meermalen ls voldaan door het be schikbaar stellen, zoo noodig gerepareerd en geverfd, van banken welke bij de gemeente voorradig zijn. Aangezien echter de banken tot het aan koopen waarvan medewerking thans wordt gevraagd, bestemd zijn om te worden ge plaatst ln een lokaal, waarin krachtens raadsbesluit van 14 October 1935 nieuwe banken zijn geplaatst, stelt verzoeker het op prijs de noodige aanvulling eveneens door nieuwe banken te doen plaats hebben. In overeenstemming met het advies der commissie voor onderwijsaangelegenheden stellen B, en W. den Raad voor tot het ver leenen van de gevraagde roedewerking te be_ Sluiten. De kosten aan de uitvoering van uw besluit verbonden, zullen 72 bedragen. HAVEN E.N.C.K. In de Raadsvergadering van 19 Juli j.l. werd om advies in handen van B. en W. gesteld het verzoek van de Eerste Neder- landsche Coöperatieve Kunstmestfabriek al hier, om ontheffing van het bepaalde bij artikel 1 van de verordenjng op het aan leggen, uitbreiden, exploiteeren en voor het publiek openstellen van havens in deze ge meente voor het verlengen van de haven op haar terrein over een lengte van onge veer 60 meter. Van dit verbod kan door den raad onthef- nifg worden verleend voor havens, die uit sluitend dienen ten behoeve van een indus- triëele- of handels- of transportonderneming, visscherij of reederij. Waar het hier betreft een uitbreiding van een haven van een industriëele onderneming Stellen B. en W. den raad voor in overeen stemming met het advies der commissie voor gemeentewerken en bezittingen aan adressante de gevraagde ontheffing te verlee nen. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Wilhelmina S„ d. van R. H. Repko en E. Boersma, Binnensingel 17 kl. 2 Cornelia, d. van A. Glerum en M. Op- schoor, H5ndelstraat 13 Anna S. P., d, van M. Goedraad en A. S. P. van Es, Hofsingel 42 Maria, d. van H. Lier en M. Kok, Binnen singel 17 kl. 2. Jacob, z. van B. van Duf felen en W. J. Brinkman, Valeriusstraat 140. ONDERTROUWD; P. J. van Witzenburg 31 j. VI., Arn. Hoogvl.straat 88 en M. A. Hage, 23 j„ N. Laan 71 A. de Bruijn 38 j., VI. Spoorsingel 16 en H. J. Maan 34 j. VI. v. Schravendijkplein 18. D. Dijkman 20 j. VI. Zomerstraat 45 en J. Wollendorf 18 j. VI. Oosthavenkade 38a, A. Lievaart 23 j. VI. Rich. Holstraat 74 en G. van Toledo 20 j., VI., Markgraaflaan 153. P. J- van Beur den 26 j. Kethel en Spaland, Kerklaan 1 en J. P. de Vette 24 j. VI- 2e Maasbo-schstr. 98 W. F. J. Vermaas 22 j. VI. Afrol 15 en G. M. van Zwieten 21 j. VI. Callenburgstr. 102. J. van der Linden, 23 j., VI., Oost havenkade 76 en M. Haddeman 21 j. VI. Sweelinckstraat 252 J. Noordh-oek 27 j- VI. Vetteoordskade 167 en J. Heijblom 25 j. VI. Vetteoordkade 155. D. de Boer 25 j. VI. Pr. Hendrikstraat 88 en H. Jansen Brauckman 23 j. VI. Emmastraat 48. GEHUWD: A. P. Kauffman 19 j. en A. Smeets 18 j. J. Hofman 35 j. en M. .Tan- son 23 j. J. G. Aartsen 26 j. en A. J. Roza 25 j. G. Sloot 22 j. en J. Krommenhoek 18 i. OVERLEDEN: F. Bakker 76 j. echtgen. van M. Noordhoek, Emmazijstraat 13. ORANJE-VEREENIGING VLA'ARDINGER-AMBACHT. Bovengenoemde vereeniging heeft een uitvoerig program van feestelijkheden sa mengesteld ter gelegenheid van den a.s. ver jaardag van H. M. de Koningin, op Vrijdag 25 en Zaterdag 26 Augustus a.s. Vrijdagmorgen is er om 9.30 uur optocht met muziek der deelnemende kinderen aan de spelen, 10 uur groote kinderspelen, op geluisterd door muziek, 2.30 uur tobsteken (dol vermakelijk); 3.30 uur springconcours, uitgevoerd door de Ruitersportvereeniging De Schieruiters. Opvoering van nieuwe prestaties; 8 uur groot concert, te geven door de harmonievereeniging Kunst en Vriendschap; 10.30 uur sensatie vreugdevuur- werk (het nieuwste op het gebied van vuur werk) Op Zaterdagmiddag 2.30 uur optocht met muziek der gymnastiekver. Hollandia uit Vlaardingen; 3 uur massale turndemonstratie door bovengenoemde vereeniging, le k'aS programma, opgeluisterd door muziek; 8 uur groot concert, te geven door de 'iarrn(?",1ur vereeniging Kunst en Vriendschap; 9-3 um. padvinder-demonstratie, kampvuur; groot schitterend vuurwerk. Met den heer A. Pleijsier c.s. is overeen stemming bereikt omtrent den aan -oop van het percel Havenstraat nrs. 91-9 groot 330 M2„ welk perceel gelegen is m het door- braakplan voor het westelijk stadsdeel en wel voor den prijs van 9500, welke prijs billijk ls te noemen, onder voorwaarde van af stand van eventueel te vinden gelden enz. bij afbraak. Na gehouden overleg met de Commissie voor gemeentewerken en bezittingen enz. stellen B. en W. den Raad voor dit perceel aan te koopen voor den gevraagden prijs en onder de bedongen voorwaarde. RESTAURATIE EN UURWERK GROOTE TOREN. Van het op de begrooting 1938 toegestane crediet voor restauratie van den toren op de Markt, is in dat jaar uitgegeven een be drag van ƒ3746.01. De werkzaamheden wa ren in dat jaar nog niet beëindigd, zoodat deze in 1939 voortgezet werden en deze werkzaamheden op dien dienst zijn gefinan cierd. Het is gebleken dat de toestand waarin het bouwwerk verkeerde belangrijke her stellingen eischte en met het toegestane cre diet niet kan worden volstaan Volgens op gave van den dienst van Gemeentewerken zullen de kosten der restauratie voorzoo- ver thans is te voorzien, in totaal rond 14000 bedragen, zoodat nog een crediet is vereischt van rond 10.300. Bij het gehouden overleg omtrent deze restauratie-werkzaamheden met Uw Com missie voor Gemeentewerken en bezittin gen enz., werd het denkbeeld geopperd te vens de cijferplaten van het torenuurwerk te verlichten. Na genomen proeven is ge bleken dat een en ander mogelijk is. Wan neer dit afdoende zal worden gemaakt ver gen deze werkzaamheden een uitgaaf van ongeveer 1000. Bij deze proeven is tegelijkertijd het uur werk aan een grondig onderzoek onderwor pen. Dit blijkt in zoo'n toestand te verkee- ren dat dit binnen afzienbaren tijd kostbare reparatie of vernieuwing zal vragen. Wordt reeds thans tot aanschaffing van een nieuw uurwerk overgegaan dan zal dit, met bijko mend werk, eveneens een uitgaaf vorderen van rond 1000. Hier staat tegenover dat het nieuwe uurwerk aan onderhoud, volgens raming van den dienst van Gemeentewerken, een jaarlijksche besparing zal geven van 150 a 200. Uw Commissie voor Gemeentewerken en bezittingen enz. adviseert ons derhalve zoo wel electrische verlichting te doen aanbren gen als tot aanschaffing van een nieuw uur werk over te gaan. Wij hebben derhalve de eer U voor te stel len: a. voor den dienst 1939 een crediet voor restauratie van den toren op de Markt toe te staan van 10.300; b. tot het aanbrengen van electrische ver lichting en aanschaffing van een nieuw to ren-uurwerk over te gaan; c. voor het onder b bedoelde een crediet toe te Staan groot 2000; d. de gemeentebegrooting dienst 1939 ienovereenkomstig te wijzigen (nr. K. 14). Voorts wordt voorgesteld de aan een en ander verbonden uitgaven te dekken door bijdragen van den gewonen dienst aan den kapitaalsdienst gedurende 10 jaren (zie be grotingswijziging G 12). LOOP DER BEVOLKING. Het aantal inwoners dezer gemeente be droeg op 1 Januari van dit jaar 30695. Het vermeerderde door geboorten met 385, door vestiging met 748, totaal 1133. Het verminderde door overlijden met 145 door vertrek met 725, totaal 870. Totale vermeerdering over de eerste 8 maanden van dit jaar 263. Aantal inwoners dezer gemeente op 1 Augustus j.l. 30958. Vermeerdering in de maand Juli 64. Aantal huwelijken in Juli 18. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Politiebureau, VI. Am bacht, portemonnaie met inhoud; Sportlaan 64, enveloppe met plaatjes; Dijkshoorn, Kom. Speelmanstraat 43, rood kinderschortje en kusen van poppewagen; Huisman, Valerius straat 130, portemonnaie met inhoud; Wes terhof, Bleekstraat 11, 2 sleutels; Don, Va leriusstraat 81, boodschappentasch; D. van Wezel, Richard Holstraat 41a, verchroomd dameshorloge; Verhart, Oosterstraat 18a, ceituur; Politiebureau, portemonnaie met inhoud; Bongers, Benzo-rijwielfabriek, Hoogstraat 169, glacé handschoen; Kruger, v. d. Driftstraat 27, portemonnaie met in- houd; van der Windt, le van Leyden Gael- straat 19, armband; Borek, Trompstraat 30, rijwielplaatje. Te bevragen bij; Café Vlaandingen-Oost, stoel; van Sehayk, le van Leyden Gaelstr. 26, bankbiljet; Swaneveld, Röntgenstraat 11, hondje met halsbandje; Goudappel, Hoog straat 184, blikschaar; Ballegoyen, Swee linckstraat 66, portemonnaie met inhoud; Post, Vondelstraat 28, portemonnaie met in houd; van Kinsbergenplaats 42, metalen ket tingarmband; Politiebureau, doek met sleu tels en koker, actetasch. ERFPACHTSUITGIFTE. Zich vereenigende met het advies van de commissie voor gemeentewerken stellen B. en W. den Raad voor aan de firma L. Maat en Zonen, alhier, in eeuwigdurende erfpacht uit te geven een perceel gemeentegrond breed pl.m. 82,30 M. en diep plm 26.50 M., gelegen aan de Celebesstraat Oostzijde, ten Zuiden begrensd door den erfpachtsgrond van J. Hoogewerff e. a. De 88-jarige hertog van Connaught, oud oom van den Engelschen koning, inspec teert de manschappen tijdens een bezoek aan het militaire kamp te Aldershot Te Hoek van Holland arriveerden wederom 57 Joodsche kinderen, thans uit Weenen, die zich op het s. Prague der Harwiehline, in scheepten voor doorreis naar Engeland. LOS GESLAGEN In den Waterweg arriveerde een jachtje, hetwelk ligplaats nam aan den Harwich- steiger. De opvarenden gingen inkoopen doen, bij terugkomst was Het jachtje ver- dwenen. Het was losgeslagen en dreef in de richting van zee. Nabij de seinpost werd 't echter opgepikt door den schokker Goeree 6, die het veilig de Berghaven binnenbracht. ORANJE VEREENIGING In Hotel Amerika hield de Oranjevereni ging Hoek van Holland een buitengewone ledenvergadering in verband met de komen de feesten ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin. Nadat de voor zitter, de heer L. Heijstek, de blijde ge beurtenis had herdacht, ging men over tot bespreking der feestelijkheden. Besloten werd een groote sportmiddag te organiseeren waaraan ook de fortbezetting zal medewer ken. De feestelijkheden zullen over 2 dagen verdeeld worden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN; Maria F., dochter van J. A. van Duin en J.C. Jonkergauw. ONDERTROUWD: J. Davids 26 jaar en P. Hüogendonk 30 jaar. GEHUWD: K. I. Passmann, 25 jaar en I. R. S. Oberlander 27 jaar. nrtsl Hoewel de onderhandelingen i..t""c'h^ Rijkswaterstaat en de gemeente,*>i J «e besprekingen in de laatste raadvergadering van 8 Aug- j.l- nog niet geëindig, heeft Rijkswaterstaat zich toch 8eWn". het Waterschap West-Usselmond® 0™ le komen tot vervanging en verbreed mg van de be staande brug over de haven, de grens van Rotterdam e,n *"?selIïlonde. Ook is ter sprake gebracht deze Drug te vervan gen door een dam, zU w®, t° ,er goedkeuring van den Minister van Waterstaat. In de verordenmg op de waterleiding is bepaald, dat in w°mng een afsluitkraan aitnwezig moet zijn. Het is gebleken, dat verschillende woningen nog geen afsluitkraan bezitten, i"®' gevolg, dat gepasseerde winter verscnuiende meters bevroren. Een ieder wordt nu verplicht dezen afsluitkraan aan te brengen uiterlijk op 1 November a.s. Met nauwkeurigheid zal hierop worden toegezien- BURGERLIJKE STAND ®®Va.LLEN W. PeechTieman d. BETROUWD: P. M. Engelse 30 j. en J. Hoog- nuis 20 j. te Rotterdam. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: J. C. E. Genninga—Ket z. M. Vrintenvan Beers d. A. Dijkstra, v. d. Hucht d. J. Elzenaarvan Tol d. A. N. Louwen—Vermoen z. B. H. Volder Walt- mans z. ONDERTROUWD. D. L. v. Alphen ii j, en E. Wismeijer 20 j. P. Klapwijk 25 j. en J. Bik 24 j. J. G. M. v. d. Cammen 26 j. Rotterdam en C. M. Smit 24 j. P. A. Fransen 38 j. Rotterdam en H. A. v. d. Mark 26 j. GETROUWD: A. H. Kenters 31 j. Rotterdam en H. Slijp 23 j. A. Baren dregt 28 j. Rotterdam en B. Visser 26 j. H. 't Hoen 33 j. Rotterdam en A. Schell 30 j. J- Sevenhu(jsen 28 J. en M. de Voogt 19 j. Rotterdam A. Labi) 32 j. den Haag en L. Hagoort 24 j. H. H. Maas 24 j. Haarlem en E. Verhoeff 27 j. s. Silbenberg 27 j. Rotterdam en J. W. J. Boers 19 J. J. Uijttenbroek 25 j. en C. H. den Hartog 20 j. Rot terdam W. C. Drooglever SI j. Rotterdam en G. Buschgens 22 J. C. Slecht 26 J. en C. Klerk 24 j. Rotterdam J. de Cocq 38 j. Rotterdam en G. J. Schalk 34 j. C. N. Fles 27 j. Rotterdam en T. Korbee 22 J. Bijzondere verlichting van zijn ramen in de St. Janskerk. In de eerste week van September a.s. zal het 350 jaar geleden zijn, dat is overleden Wouter Pietersz. Crabeth, een der beide gebroeders Crabeth, die de St. Janskerk te Gouda door de ongeëvenaarde gebrand schilderde vensters tot een museum van glasschilderkunst hebben gemaakt, dat door alle tijden uit alle landen tallooze be wonderaars heeft getrokken en nog trekt. Deze sterfdag zal te Gouda op initiatief van het Fonds ..Goudsche Glazen" dat zich beijvert voor de studie dezer glazen, worden herdacht door op de avonden van Donderdag 7, Vrijdag Zaterdag 9 September op bijzondere wijze de aandacht te vestigen op de vier glazen van Wouter Crabeth, die tot de mooiste der St. Janskerk behooren. Door een verlichting van binnen uit de St. Jans kerk zal de kleurenpracht dezer glazen in baar volle glorie naar buiten stralen, waar door de wandelaars buiten de kerk van dit booit geboden schouwspel kunnen genieten. Voordat deze verlichting wordt ontstoken, zal in de St. Janskerk, waar gedurende de Septembermaand een planten versiering bij de glazen van Wouter Crabeth wordt aange bracht, een eenvoudige plechtigheid plaats hebben ter herdenking van dezen meester onder de glasschilders uiit de 16e eeuw. Op Donderdag 24 Augustus a.s. wordt op de Veemarkt te dezer stede de jaarlijksche vee- en zuiveltentoonstelling gehouden. Ook op deze vierde tentoonstelling worden be langrijke inzendingen verwacht, vooral op het gebied van groot vee en van varkens, terwijl er ook interessante stands zijn. Tevens zal aan de tentoonstelling een doorloopende filmvoorstelling verbonden zijn, terwijl ook het bedrijf van de Coöp. Producenten Handelsvereeniging te Gouda bezichtigd kan worden. 's Middags wordt op de Markt een gecos- tumeerde ringrljderij gehouden. Voor de meest origineele costumes zijn mooie prijzen beschikbaar gesteld. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Een 47-jarige inwoonster van Rotterdam, die met haar fiets op het rijwielpad reed, kwam bij het oversteken van den Nieuwen Provincialen Weg te vallen, daar zij bij het nemen van de bocht naast het rijwielpad de macht over haar stuur verloor. Zij brak haar rechterbeen en moest naar Rotterdam vervoerd worden. Geeft niet, mjinheer, ik I()m hem er wel weer aan!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2