LAATSTE BERICHTEN. „In dreigend oorlogsgevaar". „Wij bij zijn dichter het front". De nieuwe toestand in Danzig. De „Van Kinsbergen" in dienst gesteld. mmmv* HET 10.000ste SCHIP TE ROTTERDAM. iï fii f, iiff zfcrsctf DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1939 Alle records van vorige jaren geslagen. Een kleine plechtigheid aan boord van de „Vogesen". MET EEN BIERGLAS OP HET HOOFD GESLAGEN. Twist in een café. BRANDEN. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. HOEK VAN HOLLAND. VOORBURG. VIERING KONINGINNEDAG. AANRIJDING. BERKEL EN RODENRIJS. IJSSELMONDE. LONDEN, 24 Augustus (R.O.). De be noeming van Forster tot staatshoofd van Danzig beteekent, dat hij direct kan onderhandelen met de hoofden van andere staten en dat hij niet langer slechts een partij-autoriteit is, zooals tot nog toe. Forster zou bijvoorbeeld Hitier kun nen verzoeken, Danzig onder zijn pro tectoraat te nemen. In buitenlandsche kringen is men van meening, dat de nieuwe toestand ver schillende ontwikkelingen mogelijk zou kunnen maken, wat betreft den terug keer van Danzig langs constitutioneele lijnen. HILLEGERSBERG. Vervroegde plechtigheid. Chamberlain spreekt voor het lagerhuis. LONDEN, 24 Augustus. (Havas) In de zitting van het lager, huis heeft minister-president Cham berlain verklaard: „Het land bevindt zich in dreigend oorlogsgevaar en nieuwe draconische maatregelen zijn noodig, om het hoofd te bieden aaij den ernst van den toe stand"* EXTRA TREIN NAAR ROTTERDAM. BURGERLIJKE STAND. AANVARING IN DE KONINGSHAVEN Nadat de bemanning, van wie de officieren in ceremonieel tenue en de korporaals en manschappen in Zondagsche tenue, voor de boeg was aangetreden, deed dé pas benoem de commandant, de kapitein-luitenant ter zee J. L. K. Hoeke, die vandaag het commando over Hr. Ms. „Gelderland" met dat over de „Van Kinsbergen" verwisselde, wimpel, vlag en geus hijschen, ten teeken, dat aan het schip zijn bestemming als oorlógsbodem was gegeven. BEROEP VAN DALADIER OP HET FRANSCHE VOLK. INDRUKKEN UIT AMERIKA. Raad voor de oorlogsreserveb te Washington hij een. WASHINGTON, 24 Aug. (Havas). ENGELSCHEN MOETEN DUITSCH- LAND VERLATEN. Q£f< Lachend deed kapitein Alwin Grabs van het Duitsche stoomschip „Vogesen" een gezellige, gemütliche zeerob het verhaal van den loods, die hem had binnengebracht. „Dat is je geluk, papa!" had hij gekscherend gezegd, „want had ik een tikje sneller ge varen. je was de 9.999e geweest! Zoo was dan dit 4240 ton groote, 35 jaar oude schip van de reederij H. Vogemann te Hamburg de recordbreekster. Want nog nooit is zoo vroeg het 10.000e schip Rotter dam binnengekomen. Verleden jaar was de datum van 30 Augustus reeds een record, maar voor het overige heeft hoogstens eerst de maand September het bezoek van het 10.000 gekend en in 1932 waren we heel blij, dat twee dagen voor Nieuwjaar juist nog de vijf cijfers werden bereikt. Voor de Stichting „Havenbelangen" was de nieuwe recordverbetering een gereeöe aanleiding, om evenals andere jaren een kleine plechtigheid op touw te zetten. Dies begaven zich gistermiddag o.m. aan boord van de „Havendienst VI", die naar de in de Waalhaven liggende „Vogesen" zou stoo- men, de heeren mr. Jacq. Dutilh, C. J. B Doude van Troostwijk en B. P. Willebeek Le Mair, resp. voorzitter, secretaris en pen ningmeester van de Stichting „Havenbelan gen", A. Kortlandt, havenmeester, dr. H. Eedelman, vertegenwoordiger van Rotter dam's gemeentebestuur, A. Siemens, verte genwoordiger te Rotterdam van de reederij Vogemann te Hamburg, A. Egan, directeur van de N.V. Handel- en Scheepvaartmaat schappij „Wega" en de procuratiehouder dier N.V., J. H. van Rantwijk, C. Wetekam, leider van de Duitsche kolonie te Rotter dam, A. Kisteneich en dr. Speich van de Duisburger Kupferhütte, H. A. Udo de Haas en C. van Woerden, beiden adjunct-secre taris van de Stichting „Havenbelangen". Aan boord van de „Vogesen" was mede aanwezig de Duitsche consul-generaal te Rotterdam, dr. E. O. E. Pochhammer. Boven op de commandobrug van het met een lading erts van Huelva gekomen schip, sprak mr. Jacq. Dutilh den kapitein toe „Alle scheepskapiteins, zoo zeide hij, die in den loop van het jaar Rotterdam aan doen, spelen onbewust in een loterij. De hoofdprijs totnutoe ook de eenige prijs valt den gezagvoerder ten deel van het 10.000e schip en u, kapitein, bent dit jaar de gelukkige prijswinner". Spr. herinnerde eraan, dat dit jaar een recordjaar genoemd kon worden en illus treerde dit met data. En hij vervolgde: „In deze data weerspiegelt zich de intensiteit van het wereldverkeer. Al is deze intensiteit niet volkomen synoniem aan welvaart, Rot terdam, dat met zijn haven opgroeit en meeleeft, ziet toch met vreugde, dat de prijs eerder dan ooit getrokken wordt en zou gaarne zich genoopt zien een tweeden prijs beschikbaar te stellen wegens een beduiden de toename van het aantal binnenloopende schepen". Als herinnering bood spr. een zilveren cigaretten-etui met. inscriptie aan, den wensch tot uitdrukking brengend, dat de kapitein even gaarne met zijn schip te Rot terdam zou terugkomen als de haven ver heugd zal zijn hem zoo dikwijls mogelijk te ontvangen. In ronde zeemanstaal, hartelijk en goed moedig, heeft kapitein Grabs voor het ge schenk dank gebracht. „Het Rotterdamsche Havenbedrijf geeft me niet veel tijd om ibe langen tijd niet met schip en lading te bemoeien. Het gaat hier zóó snel, dat Rot terdam wel de snelste haven kan genoemd worden. Het is gebeurd, dat om half twee de lossing begon en het schip 's avonds om half elf leeg was. Spr. zegde dank voor het geschenk, dat hij gaarne aanvaardde, zooals hij telkens weer even gaarne te Rotterdam kwam". Ten slotte werden in het kapiteins-verblijf van het voor deze gelegenheid gepavoiseerde schip eenige ververschingen gebruikt, na dat de consul-generaal den kapitein nog een tjrpisch Hollandsche titulatuur, toepasselijk op deze gelegenheid, had geleerd. Herr Alwin Grabs moest hartelijk lachen, toen hem de letterlijke vertaling van „feestvar ken" werd medegedeeld. Donderdagavond vertrekt de „Vogesen" weer naar Huelva. Gisteravond omstreeks 11 uur bevonden zich in een café aan de Rechthuisstraat eenige Duitschers, o.m. de 25-jarige E. P. derde stuurman van het in dè 2e Katen- drechtschehaven liggend s.s. „Ernst Hugo Stinnes", die met enkele andere bezoekers een gesprek voerde. Het gesprek stond een anderen Duitscher, die alleen was, nl. H. J. scheepstimmerman aan boord van het s.s, Karl Leonard" dat in de Maashaven ligt, niet aan. Hij meende dat het gesprek over hem ging en zelfs dacht hij op een gegeven oogenblik te verstaan: Alleen kan nij toch niet beginnen! In woede ontstoken greep J. een bier glas en sloeg daarmee P. zoo ernstig op het hoofd dat hij een groote wonde aan den lin ker slaap opliep. Door een ijlings ontbo den auto van den G. G. D. werd P. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar opname noodzakelijk bleek. Vanmor gen was zijn toestand van dien aard, dat hij verhoord kon worden. H. J. is in bewaring gesteld. Gistermiddag brak door onbekende oor zaak brand uit op een zolderverdieping van pand 127 aan de Wijnstraat, in gebruik als toonkamer bij Zijlstra's meubelfabriek N. V. aan de Zuidblaak. Een hoeveelheid oud zeil ging verloren. De zolder brandde gedeelte lijk uit, terwijl ook een gedeelte van het dak verwoest werd. Met een straal op de waterleiding werd het vuur gebluscht door gasten van sl.w. 21, onder leiding van onderbrandmeester J. A. van Kan en later van hoofdman J. Lou- rens. Mede uitgerukt waren de slw. 22 en 27 Vanmorgen om 6 uur is brand uitge broken in een pakhuis aan de Ruilstraat no. 91/2, in gebruik bij den 37-jarigen tim merman G. van Bruggen, wonende op een woonschip in de Heyschehaven. Van B. was om half zes in het pakhuis gekomen en had om water te warmen een vergasser aangestoken. Daarna ging hij even heen om tabak te koopen in een zaak op den Nieuwe Binnenweg. Bij zijn terugkeer waarschuwde een der buren, dat er in zijn pakhuis brand was uitgebroken. Hij snelde er heen en zag het opgeslagen hout in vlam men staan. Onmiddellijk werd de brandweer gewaar schuwd. Met drie stralen werd het vuur aan getast, nl. 2 van slw. 34 en een van slw. 35, aanvankelijk onder leiding van onderbrand meester Bosman en vervolgens van hoofd man J. Hudig. Voorts waren uitgerukt de slw. 49, 36 en 33. Het pakhuis ging gedeeltelijk verloren. Van B. was verzekerd. Gistermiddag om half vier was op den Schiedamscheweg de 26-jarige mevrouw H. WerryOosterloo op een reeds in beweging zijnde tram gesprongen. Zij werd echter ge waar, dat zij de verkeerde tram genomen had en wilde ijlings van den wagen springen. Daarbij kwam zij te vallen en kneusde haar ruggewervel, Per auto van den G.G.D. werd zij naar het ziekenhuis op den Coolsingel vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Gistermorgen is de 72-jarige mej. B. Brouwer, wonèndé in de Pupillenstraat, in den kelder van haar woning gevallen. Met inwendige kneuzingen is zij in het zieken huis Coolsingel opgenomen. De 4-jarige J. Schouten uit de Marriixstr. is gisteren in die straat aangereden door een handwagen, bestuurd door den 48-jari- gen P. v. d. H. Het knaapje brak het rechter dijbeen en is door den G. G. D. naar het zie kenhuis aan den Bergweg overgebracht, waar het werd opgenomen. Doordat zij bang werd voor het achter haar komend verkeer is de 56-jarige mej. H. Manneken, wonende op de Schiekade, met haar fiets in de Beukelsdijktunnel ge vallen, waardoor een arm uit den kom schoot. Per taxi werd zij naar Eudokia 'ver voerd. In 'n winkel van Bata aan de. Korte Hoogstraat is de 19-jarige pédicure J: van Elswijk, wonende in de Adamshofstraat, door een luik gevallen en 2V4 M. lager oo den grond terecht gekomen. Zij bekwam een wonde aan Het linkerbeen en kneuzin gen aan den rug. In het ziekenhuis op den Coolsingel, waarheen een auto van den G. G. D. haar vervoerde', is zij opgenomen. zin" wordt naar het feestterrein gemar cheerd;' 2 uur. Ringrijden voor paard en til bury. Aparte prijzen voor ponny's; 3 uur: Fietsen met hindernissen voor dames en hee ren; 4 uur. Vaardigheidswedstrijd voor da mes. Oude kleeren-loopen voor heeren. uur: Hardloopen met hindernissen; 5.30 6 30 uur Concert door „Godsdienst en Kunst zin"; 79 uur. Windhonden racedoor de 's-Gravenhaagsche Windhonden-renver. De snelste uit West-Europa. 910 uur: Concert door „Godsdienst en Kunstzin". Na afloop; Groot schitterend vuurwerk be staande uit 61 nummers en eindigend in „Leve het Koninklijke Huls". Samenzang: „Wilhelmus". 11 uur. Sluiting. AUTO-ONGELUK. De heer A. W. Voorwinde alhier heeft met zijn auto een ongeluk gehad hetwelk, ge zien de omstandigheden nog wonderlijk goed is afgeloopen. Gisteren omstreeks middernacht was hij op weg van Rotterdam. Aangezien het dik mist was, was het allesbehalve gemakkelijk rijden. Nabij Maassluis kon hij niet goed den weg meer onderscheiden met het ge volg dat hij van den hoogen Maassluischen dijk reed. De auto kantelde en werd geheel vernield. Voorbijgangers vonden den heer Voorwinde langs den weg. Het bleek dat hij deerlijk met snij wonden aan armen en beenen was overdekt. Per auto heeft men hem naar huis gebracht. Aan het program van de viering van Ko ninginnedag ontleenen we het volgende: Op Koninginnedag zullen vanwege het Voorburgsche Oranje-comité op een viertal plaatsen in de gemeente kinderspelen en wedstrijden worden gehouden, waaraan de kinderen van alle Voorburgsche lagere scho len kunnen deelnemen. Het gemeentebestuur heeft voor dit doel, alsmede voor de andére feestelijkheden, een subsidie verleend van 1000. Des middags om 2 uur worden in de ge meentelijke .zweminrichting aan de Broek- sloot zwemwedstrijden gehouden en des avonds om 8 uur Vindt een feestelijke samen komst plaats in het park Vreugd en Rust De buurtvereeniging „Nut en Genoegen" en de vereeniging „Oranjekwartier" organi- seeren afzonderlijke feesten. De 69-jarige heer L. W. H. alhier, die gis teravond omstreeks 6 uur met zijn vrouw en een kind aan de Laan van Nieuw Oosteinde wandelde, is ter hoogte van de Van Leyden- straat bij het oversteken van den weg aan gereden door een auto, bestuurd door den heer Van S. De heer H. kwam te vallen en brak een been; bovendien heeft hij vermoe delijk een arm gebroken. Nadat de eerste hulp was verleend is het slachtoffer per zie kenauto naar Antoninushove overgebracht. Zijn vrouw, die eveneens tegen den grond werd geslingerd, bekwam geen verwondingen van beteekenis. VOOR DE ZWEMMERS. De temperatuur van het water in de open zwembaden bedroeg 70 graden. r BIJ HET OVERSTEKEN AANGEREDEN Bij het oversteken van den Beukelsdijk is vanmorgen de 64-jarige N. J. Tij burg, wonende in de Jan v. Avennesstraat, aan gereden door een personenauto, bestuurd door de 20-jarigen P. A. L. uit Schiedam. De man werd tegen de straat geworpen en bekwam' een schedelbreuk, terwijl het lin ker onderbeen verbrijzeld werd. Nadat de R. K. E. H. B. O. de eerste hulp verleend had, werd de ongelukkige door een auto van den G. G. D. naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Zijn toestand is zeer ernstig. DIEFSTAL. De firma D. aan den Binnenweg heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een pak met 20 zeemlappen, ter waarde van 20 gulden, van een toonbank in haar zaak. ORANJEFEESTEN. Het bestuur der Oranjevereeniging organi seert ter gelegenheid van de geboorte van H. K. H. Prinses Irene en den verjaardag van H. M. de Koningin Oranjefeesten op 30 en 31 Augustus. Aanvang 2 uur. De kinderen der diverse scholen marchee- ren met muziek vanaf het gemeentehuis naar het feestterrein. Na tractatie volgen dé spelen. Voor jongens: Cirkeltouwtrekken; paard rijden; vuurwerkrace; Romeinsche wagen rennen en tournooi-spel. Voor meisjes. Bij nacht in de haven; krab- fcenloop; aardappelgevecht; driebeenloop; springtouw-wedstrijd; naald- en draadwed strijd; vaardigheidswedstrijd. Na afloop prijs uitreiking. Van 56 uur: Concert door de Chr. IVtu- ziekver. „Vlijt en Volharding"; 78.30 uur Stoelendans. Deelname gratis; 8.309.30 uur Openlucht-Filmvoorstelling; 10 uur: Sluiting. Programma voor 31 Augustus. 10 uur. Harddraverij voor boerenpaarden voor ingezetenen; 10.30 uur. Ringrijden met tandems voor dames en heeren. Ringrijden met fietsen voor dames en heeren. 1:30 uur. Opstelling van den stoet van deelnemers aan hét ringrijden met paard en tilbury'vöó¥ het gemeentehuih. Onder geleide vah de R. K. Muziekver. „Godsdienst en Kunst- DIEFSTAL. Door de gemeente- en rijkspolitie alhier is aangehouden de 33-jarige L. R. wonende te Ridderkerk, die zich schuldig gemaakt heeft aan diefstal van eenige honderden kilo's koper van de opslagplaats van de fa. Bijker aan den Oostdijk. Het koper is bij een opkooper te Rotterdam in beslag geno men. AUTO VAN DEN DIJK. Gistermorgen is een luxe personenwagen van. den heer G. J. Jansen te R'dam alhier van den Oostdijk gevallen. De auto werd beschadigd en tevens een schuur terwijl een afschutting werd vernield. POSTDUIVEN. De postduivenvereniging De jonge sper wer, heeft deelgenomen aan een wedvlucht vanuit Ciney, afstand 187 K.M. De duiven werden te 6.15 gelost; de eerste duif arri veerde om 9.16.42 uur en de laatste om 9.56.34 uur. De prijzen waren als volgt: A. Smitshoek 1 30; J. Eeftens 2 6 17; F. van den Berg 3 20; G. Heiden4; S. Vos 5 6 18; M. van Wingerden 7 9 22 24 32; J. Heiden 10 13 38; G. v. d. Zalm 11; I. Pol 12; B. Tieleman 14; H. den Breejen 15; K. Storz 16 23 37, P. H. van Vliet 25 26 27, C. Kok 28, A. Lichaam 29, J. van den Berg 31 33, J. Salv 34, E. van Sintemaartensdijk 35, M. Punt 36. Vrijdagavond inkorven voor Arlon. ARMWEZEN In 1938 werden door het Burg. Armbestuur in deze gemeente met geld of levensbehoef ten gesteund 97 personen, 29 personen ont vingen losse giften terwijl 9 personen wer den uitbesteed en 51 personen in zieken huizen e.a. werden verpleegd. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN. J. M. A. H. A. Nieuwenhuis— van der Lugt', d. H. M. van Baardwijk— Scholte, z. W. VahrmeljerSlappende!, z. Op 24 Augustus zal door de Nederlandsche Spoorwegen naar aanleiding van de eerste der beide bijzondere Operavoorstellingen „Le Nozze di Figaro" in de Kurzaal te Sche- venlngen, een tweede extra-trein worden ingelascht en wel naar Rotterdam. De extra-trein vertrekt om 0.19 uur van het station Kurhaus, arriveert te Den Haag om 0.30 uur, alwaar de reizigers voor Delft, Schiedam en Rotterdam D.P. moeten over stappen in een trein, die om 0.36 uur in deze richting vertrekt. Van het inlasschen van een extra-trein in de richting 'Amsterdam ten behoeve van be CONFERENTIE DER OSLO-STATEN. De deelnemers aan de gisteren te Brussel aangevangen conferentie, bijeen voor het ministerie van buitenlandsche zaken. V.l.n.r.; de ministers Bech (Luxemburg), Pierlot (België), Sandler (Zweden), Koht NoorwegenMunch (Denemarken)Erkko (Finland), en Van Kleffens (Nederland). Aangiften van 23 Augustus 1939. BEVALLENF. A. AmoureusOuwerkerk z. J. A. v. d. Linden—Hoornweg z. G. C. A. „ek,,, der operavoorstelling, die «.rat tegen v. twaalven ten einde zal zijn, werd reeas i - - - - -• - melding gemaakt. KIND VERDRONKEN. Gisteravond ongeveer zes uur is het 3% jarig meisje C. H. N„ gewoond hebbende in de Atjehstraat opKatendrecht, bij het spelen in de eerste Katendrechtschehaven I Gradenwitz z. geraakt en verdronken. Een kwartier later I F- c- de Raad~ ua z is het lichaampje door een agent opgehaald. Pogingen met kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, mochten niet baten. weg—v. Gelder z. A. M. Peemanv. d. Stel z. C. A. v. d. HofFijnand z. A. v. Iersel Klinker d. C. E. C. v. DamWeijmarshausen d. J. TolhuisenRijsdijk z. J. H. de Jong de Groot d. J. P. M. ArdonMalgert d. A. C. Wernerv. Andel d. C. J. Gijzen Elderhorst d. P. Verschoor—Hoogenboom z. M. Mulderv. d. Berg z. p. A. Schipper v. Steenbergen d. C. J. v. Svaayde Koning H. Meiboomde Wit z. H. K. Hausdorff J. M. SmaalIngoid z. ONDERTROUWD T. Aardom jm. 26 j. en M H. Vellekoop jd. 25 j. W. v. Alphen jm. 25 j en M. P. Ketting jd. 22 j. A. M. v. Arent jm 30 j.' en C. M. A. Oosterwyk wed. 33 j. P. L. Beens jm. 25 j. en M. Alberts jd. 22 j. C. J. v. Brakel jm. 33 j. en G. C. E. v. d. Vegt jd. 30 j. D. M. /Se Bruyn jm. 24 j. en A. J. Roth jd. 22 j. M. J. A". de Bruyn jm. 24 J. en M. v. Vossen jd. 27 j. J. N. Burgstad jm. 26 j. en A. Duit jd. 21 j. D. T. Dedel jm. 27 J. en G. Arts jd. 22 j. H. Eerland jm. 27 J. en J. Gisteren is in de Koningshaven bij het J. Schoonens jd. 25 j. K. Hartensveld Jm. 28 doorvaren van de bruggen een botsing ont- i- en w. *-• de Weerd Jd. 21 j. - Havmga staan tusschen het kustvaartuig „Barend" ^3j^n G H Genderen jd. 23 j. H. en de sleepboot „Fadir" van de N.V. Trans- j, Hermann jm. 28 j. en B. v. Neck Jd. 22 j. port-Mii. Bij deze botsing bekwam de „Fadir" w. J. Huybers jm. 29 j. en A. M. V. Ujj jd. 26 J. deuken 1» het voereehlp Het hetend" jj A._KJ.g~kft, 31 J bekwam geen schade. Beide schepen zijn - - - J. - doorgevaren. In verband met de schade maakte de politie proces-verbaal op. jd. 31 j. J. C. W. Kerklaan jm. 26 J. en G-. E. Styien jd. 30 J. F. Kik jm. 24 j. en B. de Moor Jd. 25 J. A. L. Knor Jm. 31 J. en M. Stuy van den Herik jd. 25 j. H. P. v. d. Kuyp jm, 21 j. en S .v. Kleef jd. 19 j. B. J. Lauwers jm. 27 j. en D. Ooms jd. 21 j. P. M. A. v. Lieshout jm. 28 j. en B. G. M. Scholte jd. 29 j. J. A. Nyhof jm. 28 j. en M. G. C. Scholte jd. 26 j. B. Polack jm. 36 j. en A. C. W. Dortmond jd. 27 j. p. J. Rüter Jm. 32 j. en C. Steenbergen jd. 26 j. J. K. v. d. Sluys Jm. 29 j. en E. v. d. Poel jd. 20 j. F. J. Souwen jm. 27 J. en J. V. Vlimme- ren jd. 28 j. T. G. A. M. Speet jm. 24 j. en L. W. Snelders jd. 24 j. G. Spyk jm. 25 j. en S. P. Rey jd. 22 j. G. A. v. d. Vegt jm. 34 j. en C. C. Holla jd. 31 j. W. J. de Visser wedr. 54 j. en D. P. v. d. Burg wed. 47 j. G. J. v. Burgh jm. 28 j. en N. v. d. Berg jd. 23 j. J. L. Ehbel jm. 28 j. en C. W. Bugers jd. 33 j. J. F. Koster jm. 26 j. en C. W. M. de Jongh jd. 26 j. H. A. Mosmans jm. 29 j. en A. Bei der jd. 25 j. N. Teerds jm. 24 j. en W. Klop jd. 26 j. W. H. v. d. Toorn jm. 28 j. en J. J. M. Jansen jd. 21 j. P. Welbie jm. 23 j. en J. Dekker jd. 25 j. P. v. d. Wildt jm. 25 j. en E. de Boer jd. 22 j. P. de Hartigh jm. 24 j. en A. M. Heidl jd. 22 j. C. Barneveld jm. 27 j. en J. v. d. Spuy jd. 26 j. G. J. Becker jm. 24 j. en C. van de Groendaal jd. 22 j. L. Blankere jm. 27 j. en W. C. M. Dolk Jd. 28 j. H. Boode jm. 29 j. en R. v. Wlnssen jd. 28 J. W. v. d. Boogaard jm. 29 j. en M. C. Rikkers ges. 35 J. D. Bossers jm. 27 j. en P. J. Gaste laars jd. 31 J. J. v. d. Burgt jm. 30 j. en P. Schilder Spel jd. 21 j. P. C. W. v. Deursen Jm. 26 j, en A. C. Michielsen jd. 21 j. K. Dui zendstra jm. 24 j. en W. Brugman jd. 22 j. W. v. d. Eyk Jm. 22 j. en T. Dreacher jd. 22 j. F. de Graaf jm. 26 j. en A J. Sonders jd. 21 j. L. C. F. J. Granneman jm. 28 J. en F. v. d. Most jd. 27 j. E. H. Hartman jm. 25 J. en J. G. de Jong jd. 25 j. A. J. Heinsman jm. 27 j. en A. Bakker jd. 17 j. G. R. de Jager jm. 26 j. en C. F. de Jong jd. 22 j. J. L. Kenters jm. 21 J. en C. K. v. Sas Jd. 21 j. B. G. Kervezee Jm. 24 j. en I. Kasteelen Jd. 20 j. A. J. v. Limbeek wedr. 72 j. en J. E. Lobensteyn wed. 65 J- C. Maas Jm. 25 J- en G. Klaverdyk jd. 20 j. M. J. v. Meel jm. 21 J. en N. C. Keyzer jd. 23 j. W. Metjnders jm. 25 j. en A. Ooyman jd. 23 j. D. Noortboek jm. 25 j. en C. A. Krijgs man jd. 25 j. I. v. d. Sluys jm. 25 j. en J. F. v. d. Meulen jd. 27 j. A. J. F. Sprong jm. 23 j. en A. v. d. Wildt Jd 20 j. T. v. Tienderen jm. 33 j. en J. H. Bené Jd. 20 j. c. v. Toledo Jm. 19 J, .en C. v. Ettinger. jd. 16 j..— M. Voshol Jm. 23 J'. en F. C. Meijer Jd. 20 j. p. G. de Waart jm. 30 J. en J. P- Termaat jd. 30 J. A. W«- lemstein jm. 25 J. en C. M. Oostendorp jd. 17 J- H. J. Been jm. 21 j. en M. J. Scheffer jd- 18 A. Dubbes jm. 28 j. en IC. Leupe jd. 28 F .V C. J. v. Elk jm. 33 j. en H. A. v. d. Berg jd. 23 j. F. H. Friedrich jm. 29 j. en K. v. d. Woude jd. 29 j. A. Jansen jm. 26 j- «n p- ■v. Loon jd. 30 j. A. C. Klop jm- 24 1- e"_ w- Ruuls jd. 24 j. G. Lubking jm. 22 en M. v. Spronsen jd. 23 j. a. Mak jm. 28 J- e" W. v. Driel jd. 24 j. w. Meijer jm. 24 J- en C. J. Vink jd. 22 j. g J Stahlie jm. 25 j. en D. Kleiin jd. 21 j, c. J. Uittenbogaard jm. 30 j. ,en J. E. Wensvoort jd. 30 j. N. de Winter jm. 30 j. en S. J. van de Kasteelen jd. 26 j. W- C. de Wti jm 27 j. en S. C. Wamas jd. 24 j. J. H. v. d. Walle Jm. 23-J. E. P. Breedveld jd. 22 j. c. Brouns jm. 23 j. en M. in 't Veld Jd. 22 j. OVERLEDEN: D- Bins man v. j, Nesselaar 60 j. A. Heyndijk vrouw v. A. Lodder 54 J. P. J. Kriekaart ongeh. man 29 j. M. J. pleysier vrouw v. H. v. Zuilekom 69 j. J. Brouwer wedr. v. A. L. v. d. Heuvel 82 J. J. M. Wildenberg vrouw v. A. L. A. Verheugt 77 j. S. W. Bennis man v. A. G. Ceulemans 41 j. j. c. Kromwyk man v. M. Disselwerf 64 j. E. Vos vroüw v. D. de Reus 76 J. A. de Zeeuw wed. v. A. Bottenberg 82 J. P. J. v. Beijnen vrouw v. P. A. v. zyi 45 J. A, Strooband man v. R. v. Haut 71 j. In verband met den internationalen toestand. Vanochtend tien uur is te Nieuwediep het artillerie-instructieschip „Van Kinsbèrgen" in dienst gesteld, welke plechtigheid aan vankelijk: Maandag a.s. zou geschieden, doch •in verband met de omstandigheden is ver vroegd. Hierna hield de commandant een toespraak, waarin hij allereerst het leven schetste van J. H. van Kinsbergen, die in de tweede helft van de achttiende eeuw een belangrijke rol in 's lands zeedienst vervulde. Vervolgens wees hij op den grooten ernst van dezen tijd. „Ik ben er van overtuigd aldus spr. dat, wanneer wij geroepen mochten worden om onze beste krachten te geven aan de ver dediging van ons vaderland, op geen van u tevergeefs een beroep gedaan zal worden, maar ik wil wel zeer ernstig wijzen op de gebiedende noodzaak, zoo spoedig mogelij14 al zijn onderdeelen te leeren kennen en e behandelen. t Hoe noodig en vastberaden gij u voorneemt te zijn in de uren des ge vaars, gij hiermede niets, indien gij het aan u ^ever- trouwde onderdeel niet volkomen beheerscht. Alleen in dit geval is het mogelijk, uit dit mooie, uiterst moderne schip alles te halen, wat het vernuft van onze marme-deskundi- gen en scheepsbouwers aan gevechtswaarde er in heeft weten leggen en dat kan alleen, indien gij allen, van hoog tot laag, u inspant om in den kortst mogelijken tijd schip en alle onderdeelen, waarmede gij te maken hebt, te beheerschen. Het ligt in mijn voor nemen, zoodra de gelegenheid daartoe ge boden wordt, te oefenen, teneinde in den kortst mogelijken tijd een gevechtswaardig schip, een oorlogsbodem dus, van H. M.'s „Van Kinsbergen" te maken. Moge de man, naar wien dit schip genoemd is, allen tot voorbeeld strekken en bovenal; mogen wij allen een voorbeeld nemen aan de plichts betrachting van H»ar' die reeds zoo vele malen ons volk door wijs inzicht en beleid vol bestuur door moeilijke tijden heeft heen geholpen. Ik noodig u ujt aldus eindigde spr. onze aanhankelijkheid aan H. M. de Koningin en huis van Oranje te bezege len met een driewerf „hoezee". Nadat door de bemanning hieraan was voldaan, namen de werkzaamheden haar ge wonen gang, om het schip, waarvan de ge- heele bemanning nog niet aan boord is, zoo spoedig mogelijk in gereedheid te brengen. H. M.'s Van Kinsbergen werd gebouwd door de Rotterdamsche Droogdok Mij. te Rotterdam. De afmetingen zijn: Washington deplacement: 1760, lengte 103,2, breedte 11,60, diepgang 3.30 meter. Bewapening: 4 kanon nen van 12 c.M., 4 mitrailleurs van 40 m.M. op dubbele affuit. Snelheid 25'5, vermogen 16.000 A.P.K. De kiellegging geschiedde op 11 Septem ber 1937, terwijl de bodem op 5 Januari van dit jaar te water gelaten werd. Vorming van een ministerie van nationale unie PARIJS, 24 Augustus. (HAVAS). Men ver wacht een beroep van Daladier op de eens gezindheid van alle Franschen. Deze zou haar eerste uitdrukking vinden in de vor ming van een kabinet van nationale unie. De raad voor de oorlogsreserves is bijeengekomen, om de maatregelen te bestudeeren, in geval de Veree- nigde Staten in een oorlog zouden worden betrokken. Met name is be sproken de mobilisatie der leger- strijdkrachten en haar noodzakelijke bewapening. De eerste mobilisatiemaatregel zou zijn, het congres een wetsontwerp inzake den militairen dienst voor te leggen. Intuêschen zou de nationale garde met 400.000 man en de marine met met 130.000 man gereed zijn om ter stond in actie te komen. Le „New York Times" merkt, naar aan leiding van de sluiting van het Duitsch Russische pact op, dat dit verdrag verder gaat, dan men verwacht had. De Polen heb ben volgens het blad thans geen keus meer: zij moeten vechten, en de geallieerden hebben evenmin meer keus: zij moeten zich klaar maken, Polen te verdedigen. Indien er op aarde eenige macht is, aldus het blad, die in staat is Europa te weer houden van zijn tocht naar de vernietiging, dan heeft die macht den plicht te handelen, vóór het te laat is. „Indien elk beroep op de rede faalt en indien de oorlog komt, dan moet het iederen Amerikaan duidelijk zijn, dat met het be staan van de mogelijkheid, dat de Russen Duitschland steunen met leveringen, zooals de overeenkomst luidt, onze betrekking tot het conflict fundamenteel gewijzigd wordt, moreel en materieel. Wij zijn dichter bij het front. Niet slechts zal de druk op de Vereenigde Staten toe nemen, doch ook onze verantwoordelijkheid wordt grooter". Wanneer Roosevelt vanmiddag te Washing ton terugkeert, zal hij Huil ontmoeten, die hem een overzicht zal geven van de laatste, door het departement van staat uit Europa ontvangen rapporten. Van geloofwaardige zijde wordt gemeld, dat de strekking van het voor den presi dent voorbereide rapport is, dat er „geen uitweg is uit de huidige crisis". LONDEN, 24 Augustus. (Havas). Tal van Amerikanen, die in Europa vertoefden, keeren eerder dan in hun voornemen lag naar de Vereenigde Staten terug. Meer dan honderd hebben plaatsen geboekt voor de „Normandie". BERLIJN, 24 Augustus. (HAVAS). De Britsche consulaire ambtenaren hebben uit Londen de opdracht ontvangen, de Engel- schen, die in Duitschland wonen, te laten vertrekken. Binnen 8 meter vee straathoeken H «tll- itaan met auto's en andere voertuigen te genwoordig verbodenI i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2