1 Weerverwachting. Het vertrek van de ..Statendam' TIM TYLER EN SPUD. Op mek naar de bende van Evans, ld STADSNIEUWS. ROTTERDAM. Ook al getroffen I DINSDAG 5 SEPTEMBER 1939 WETHOUDERSVERKIEZINGEN. WAARSCHUWING. SPOEDVERGADERING DE HANZE. ONGELUK BIJ HET LOSSEN VAN EEN SCHIP. HENGELAARSVEREENIGING „HET VOORNTJE" KETHEL. HET VARKENSVLEESCH WORDT DUURDER AANRIJDING. TURNCLUB „DE STUWERS". SCHEEPVAART. BURGERLIJKE STAND. DE PIET HEIJNVLOOT. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Vertrektijden van de „Soekaboemi" en de „Dempo"., meisje doet een gruwel verhaal. Bewolkt, iets ivarmer. - 1 Voor het geheele land: Zwakke -g 1 tot matigen wind uit Westelijke -g 1 richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer, |j 1 plaatselijk ochtendmist. ff Voor de wielrijders, 1 WOENSDAG. 1 Zon op 6.17, Zon onder 19.43. 1 1 Maan op 23.09, Maan onder 14 14. i - Wielrijders lichten op van 20.13 |j j 1 tot 5.48 uur. lllllllllllllllllllllllllillllüllllillllillllilllllllllllllllllll ITIUIHilllllI Oud Rotterdam. Ze was bang voor straf. Om nog passagiers uit Frankrijk mee te nemen, eerst om tien uur vertrokken. gevonden voorwerpen. Schepen worden uit de Blaak verscheept. uit België. Er werd ook veel Duitsch gesproken. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. KOE LOSGEBROKEN. PAS TOCH OP MET BENZINE. TRAMVER VOER. ONTSPORING. Al weer een gewonde onmo gelijk frfr'.-s-vi—-*"v.: CopyAi/ht opera mundi' In de hedenmiddag gehouden gemeente raadsvergadering werd o.m. overgegaan tot benoeming van vier wethouders. Van de uit gebrachte stemmen verkregen de oud-wet- houders mr. M. M. van Velzen, J. Dinkelaar, 1. Slavenburg elk 29 stemmen, ir. C. Hout man verkreeg 28 stemmen. Op mr. P. Nolet werd 1 stem uitgebracht, zoodat het college van wethouders ongewijzigd blijft- DE RADIO-CENTRALE. Programma 5, Woensdag 6 Sept. LUXEMBURG: 8.20—9.27 Eng. progr. POSTE PARIS1EN: 9,27—10.35 gev. progr. LUXEMBURG: 10.3511.05 Eng. progr. DIVERSEN: 11.05—12.20. BRUSSEL (Fr.) 12.20—12.50 gram.; 12.a0 —1.20 orkest; 1.30—1.50 orkest; 1.50—2.20 gram. LUXEMBURG: 2.35—6.05 Eng. progr. DIVERSEN: 6.05—6.50. S.R.C.: 78 uur gram. KEULEN: 88.20 concert. BRUSSEL (Ned.): 8.20—9.05 concert; 0.05 —9.20 voordracht; 9.20..10.20 concert; 10.30 11.20 gram. DIVERSEN: 11.20—12 uur. Voor de programma's 14 verwijzen wij naar onze rubriek „Uit den aether' Gebleken is dat meerdere ingezetenen de. zer gemeente, bezitters van een radiotoestel, daarmede in den naoht van Zondag 3 op Maandag 4 September 1939, de berichten welke werden uitgezonden betreffende vreemde vliegtuigen die over ons land trok-, ken, door het plaatsen van hun toestellen voor geopende vensters en deuren, hebben hoorbaar gemaakt voor het zich op dat tijd stip nog op straat bevindende publiek. Ook omwonenden werden hierdoor verontrust. Behalve het feit dat het bij Politie-Veror-, dening verboden is door middel van een electrisch of een op andere wijze mechanisch werkend instrument, waarmede muziek of menschelijke stem kan worden hoorbaar ge maakt, geluid te maken, hetzij in een ge heel of gedeeltelijk afgesloten ruimte, wan neer het geluid door open staande deuren of vensters of andere openingen de buitenlucht kan bereiken, is het zeer ongewenscht en on tactisch in deze dagen van spanning, onder het publiek een onnoodige nerveuze stemming te verwekken. De Commissaris van Politie waarschuwt een ieder tegen deze methoden. In geval van overtreding, zal op grond der Politie verordening, zonder verdere waarschuwing tot inbeslagname van radiotoestel en luid spreker (worden overgegaan onverminderd de in te stellen strafrechtelijke vervolging. Woensdag 6 September a.s. houdit de af- 'deeling Schiedam van de R K. Middenstands- vereeniging De Hanze een spoedvergadering in den R. K. Volksbond. De besprekingen vermelden o.a.: hulp-comité in mobilisatie tijd en verder wat met de tijdsomstandig heden in verband staat. Ook de besturen der aangesloten vak organisaties zijn tot deze vergadering uit- genoodigd. Gistermiddag omstreeks 12.45 uur was de 22-jarige M. de J. wonende te Rotterdam bezig, om op de Nieuwe Haven voor het pand van de „Unie" een hijschkist uit het ruim van een schip naar boven te laten, waarbij hij met zijn rechterhand bekneld raakte tusschen de kist en het touw en daardoor omhoog getr ken werd. Hij wist zich los te rukken, doc.i viel daarna 2% M. naar beneden in het ruim van het schip. Daarbij kreeg hij een vallende kist op zijn heup. Hij bezeerde zich ernstig aan heup en rechterarm, en is op advies van Dr. de Leeuw per auto naar zijn woning vervoerd. Zondag hield bovengenoemde vereeniging een geslaagd concours iin de watering Vlaardingsche vliet. De vangst was matig. De prijzen werden behaald als volgt: 1 L. v. d. Waal, 2 P. van Heiten, 3 A. Wensveen, 4 P. Elshout, 5 E. Klein, 6 B. Duschenne; lste controleursprijs werd behaald door FKae- bisch. 2e prijs A. Kooiman. Blijkens advertentie elders -in dit blad, berichten de beide slagersorganisaties dat door den sterk verhoogden inkoopprijs van de varkens, het varkensvleesch met ingang van heden met 10 ct. per k.g. verhoogd wordt. Gisternamiddag circa 7.50 uur had in de Nieuwstraat alhier een aanrijding plaats tus schen een motorrijtuig, waarvan de bestuur der nog aiet bekend is, en een rijwiel, be stuurd -door de 12-jarige L. F. wonende alhier. De jongen L. F. bekwam hierbij een scheur- wond in zijn linkerbeen. De leden, adspiranten en kleuters worden morgenavond half negen verwacht in het Graalhuis aan de Lange Haven. SCHIEDAM, 4 Sept. Aangekomen Ned. s.s. Themisto, ledig van Rotterdam, om te dok ken in de Wilhelminhaven SCHIEDAM, 4 Sept. Vertro^.r(fam- tankboot Oleum, ledig naar ,Rotte* d®™' Noorsch m.s. Leix Erickson, ledig naar i-as Predras. GEBOREN: Stephanus M., zoon van P. J- van der Raaf en F. L. Klein, Mariastraat 22 Johannes C., zoon van J. C. van dei- Velden en P. Bangma, Vlaard.dijk 149 Hendrik M., zoon van A. Adriaanse en F. van Eek, Rembrandtlaan 61 Arnoldus, zoon van H. de Jager en L. Valk, Tuinlaan a6 Reinier M.. zoon van A. A. M. van Rutten en W. Daalmeijer, Villastraat 6 Johannes A. M.. zoon vain J. M. Rost en H. C. van der Hoeven. Haven-dijk 174 Marie Th., dr. van C. T. A. Bens en M. J. van Kempen, Boer- havelaan 1 Louise N., dochter van L- C. Ruggenberg en C. Stassen, Boerhavelaan 1 Hendrina J. F., dochter van A. P. van Troost en M. A. Scholte, Dr. Noletstraat 1. OVERLEDEN: H. Sikkes 47 jaar, binnen deze gemeente A. Bubberman, 84 jaar, BuUenhavenweg 7 - J. L. Holster, 23 jaar, Nassaulaan 75 - J. de Brum 61 jaar, echtg. van J. H. Kooijman, Broersvesrt 104 P. D. G. Verhoeff 68 jaar, wed. van A. Ouwe- Rott.dük 312. In verband met den internationalen toe stand zijn de volgende maatregelen voor de eerstvolgende afvaarten van de N.V. Rot- terdamsche Lloyd getroffen. Het s.s. „Soekaboemi" zal 8 September 1939 van Rotterdam vertrekken. In verband met het feit, dat de schepen onder deze omstandigheden de volledige la dingdocumenten moeten medenemen, kan lading, welke na Vrijdagmorgen 8 Septem ber 10 uur wordt aangeleverd, niet meer voor deze afvaart worden geaccepteerd. Het m.s. „Dempo" vertrekt 13 September 1939 van Rotterdam. Om dezelfde reden kan slechts lading voor deze afvaart worden geaccepteerd, welke vóór Dinsdagmorgen 12 September 12 uur wordt aangeleverd. Het m.s. „Dempo" vaart uitsluitend van Nederland naar Nederlandsch Indië; lading voor tusschenliggende havens, zooals Tan- ger, Marseille, Port Said, Suez, Colombo en Singapore, kan dus niet voor dit schip worden geaccepteerd. 4!Ill!II!I)ailllli[llllllllllll]IIIIIIIIIIllllllOI!llllll]IIIIIIItllJ!]llll"lllll,| I I I lllllllll: Het straatje de Schoorsteenvegers- gang bij de Verlaat- straat, dat maar weinigen kennen. llUllllllllllülülllllltllllilllllltllll Joke M. uiit de Hillestraat had in het wa. ter van de Rijnhaven gelegen. Maar ze was er nog bijtijds uitgehaald, dank zij een voor bijganger, die zich tot dicht bij het water begaf en het tienjarig meisje de h-and reik te. Het druipnatte kind snikte van de door gestane emoties en toen ze eenigermate be komen was van den schrik, dischte ze een vreeselijk verhaal op, dat herinnerde aan tijden van het barzarendom. Ze liep, zoo luidde haar relaas, kalm te wandelen langs de Rijnhaven, toen ze opeens werd aange sproken door twee waggelende mannen. Die grepen haar vast en dat had niets goeds te beduiden. Daarom spartelde Joke hevig te gen, waarop de mannen zeiden: We zul len jou verdrinken! Ze sleurden het meisje naar den waterkant en slingerden haar mid den in de Rijnhaven. Het verhaal was gruwelijk genoeg, om naar -de politie te gaan. Deze hoorde het aan, schudde het wijze hoofd en ging aan 't on dervragen. Joke werd zóó aan den tand ge voeld, dat ze ten slotte onder een stroom van tranen moest erkennen, het geheele ver haal verzonnen te hebben. Tegen den wil van moeder was ze aan den waterkant aan 't spelen geweest en bij ongeluk in 't water gevallen. Het verhaal had ze verzonnen, om de straf van thuis te ontgaan. Maar die straf zal nu.wel dubbel zijn ge weest. 79 NIET ZWEMMEN IN DE POLDERVAART. Gisteravond heeft de rijkspolitie alhier proces-verbaal opgemaakt tegen een drietal jongelui welke in de poldervaart aan het zwemmen waren. OEFENING LUCHTBESCHERMINGS DIENST. Plannen bestaan dat een dezer dagen al hier een luchtbeschemingsoefenmg zal wor den gehouden. Hierbij zal gebruik gemaakt worden van de sirenes. Het publiek wordt hiermede in kennis gesteld opdat dit geen ongerustheid behoeft te wekken. Een vulpotlood, een portemonnaie met rits sluiting, inlichtingen gem.politie. Hedenmorgen is men begonnen met het verhalen van de Piet Heinvloot.uit de Blaak. Deze bezienswaardigheid voor vreemde lingen hier te laten liggen, had geen zin meer, sinds door de mobilisatie het vreem delingenverkeer in de anders nog drukke Septembermaand is verdwenen. De Rotter dammers hadden er het moois al lang van afgekeken. Alleen merkte men, dat de in de stad gelegerde militairen er nog eenige be langstelling voor hadden. Een herinnering uit onzen glorietijd, toen het kleine Holland ook in dagen van oorlog, als wij thans be leven, de driekleur trotsch en fier over de wereldzeeën liet wapperen... Of de Piet-Hein-schepen, zullen worden gesloopt staat nog niet vast, maar ze worden thans teruggebracht naar de verschillende werven, door welke ze zijn gebouwd. Slechts één schip is gisteren den geheelen dag tot twaalf u-ur toe uit Rotterdam ver trokken: n.l. het Amerikaansche s.s. „Black Turn" van de Black Diamond Line, dat gisteravond den Waterweg uitliep om langs de kust naar Antwerpen te gaan en vandaar naar Amerika over te steken. Ook de binnenkomende scheepvaart was zeer miniem: slechts drie schepen, waaron der twee kleine kustvaarders, de motorsche pen „Heemskerk" en „Houtman" van de N.V. Vermaas, geladen met graan en een Engelsche kolenboot de „Ronwyn" uit Car diff. Sinds gisteren staat de Rotterdamsche scheepvaartbeweging practisch stil. Het eenige wat gisteravond voor Rotter dam een moment van spanning bracht was het naderend vertrek van de „Statendam van de Holland-Amerika Lijn, met 50 meer passagiers aan boord, dan waarop de accomodatie is berekend. 1800 passagiers zijn heden met het schip rechtstreeks zonder eenig tusschenstation aan te doen, de spannende zeereis naar New-York begonnen. Om de 600 passagiers, welke er meer zijn dan anders, een plaats te geven is elke ruim te aan boord in beslag genomen. De meeste officiershutten zijn als passagiersverblijven in gebruik genomen. Eenige honderden pas sagiers zullen als dekpassagiers den over tocht maken. Men heeft gebedeld om pas sages en alles geboden om maar mee te kun nen gaan. Zooals bij elk vertrek van een boot van de HollandAmerika Lijn heerschte er gis teravond op de Wilhelminakade een geani meerde drukte. De verkeersagenten regelden het verkeer met de gebruikelijke kalmte. Rij aan rij stonden de auto's, luxe-wagens met chauffeurs in livrei en eenvoudige Fordjes. Eén zoo'n Fordje droeg op een groezelige voorruit een biljet, dat aantoonde, dat het den Simplonpas was overgekomen.Had het in allerijl iemand uit het hartje van Europa en langs den vuurhaard naar het veilige Nederland gebracht? Dat afgejakkerde Fordje was het eenige symptoom van de situatie, waardoor dit ove rigens op het vaarplan volkomen normaal voorkomende vertrek van de „Statendam" een ongewoon karakter had gekregen. Het schip kreeg een record aantal passa giers aan boord, meerendeels Amerikanen. Men had het zekere voor het onzekere ge nomen en enkele maatregelen vastgesteld Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 7 September in: Grand, De voortrekkers van Dodge City volw.) Luxor: Alarm (boven 18 jaar); Studio: Een vrouw kwam (volw.); Thalia: 't Zit w* de lucht; Capitol: Honoloeloe en Moderne strijd krachten in actie (volw.); City: Honoloeloe (volw.); Scala: De citadel (boven 18 jaar); Colosseum: Kameradein van de straat en Met een kwartje de wereld rond; Prinses: Alexanders ragtime band en Josette (volw.); Corso: Drie kameraden Ivolw.); Arena: Sweethearts; Ooster: De vliegende duivels en Alaska (volw.); Victoria: Maria Antoi nette en Bulldog Drummond neemt revanche (volw.); Asta: Eiland des doods en Het merk van den tijgerhaai; Harmonie: Ochtend patrouille en Drie razende jockeys (boven 18 jaar; Olympia: De krachtpatser en De strijd zonder genade (boven 18 jaar); Cen traal: Die twee van de marine en De eer van de pers (volw.); Cineac: Actualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoon stelling „RotterdamBatavia", (Schiedam- sche singel 55), dagelijks 1017 en 1922 uur, Zondags van 1217 uur Kunstzaal Gebr. Koch, werken van J. H. van Masten broek (tot 30 Sept.) Schiedam. Passage-theater: De hond van de Basker- villes en De dorpsdetective (volw.); Mono- pole: Peter de Groote en De geheimzinnige spoorwegagent (volw.) waardoor men alles met een gerust hart te gemoet kon zien. Er was bepaald, dat de pas sagiers in de groote hallen afscheid zouden nemen. Aldus vond de inscheping ten spijt van het bijzonder groote aantal heel syste matisch plaats. Eenieder wist zijn beurt en reeds in de eerste uren hadden velen het laatste vaarwel gezegd. De passagiers kwamen, gezien de auto's, uit verschillende landen. We zagen er één enkele uit de Vereenigde Staten Er heerschte een bijzonder gedisciplineerde stemming, ten spijt van de zoo uiteenloo- pende soorten mensclien, die hier afscheid namen van verwanten, vrienden en beken den. Een Scheveningsche visschersfamilie stond naast een groepje Hongaren. En Ame rikanen keken toe, met belangstelling de Scheveningsche costuums observeerend, die ze tot dusver wellicht slechts van een plaatje kenden. Zooals steeds, bood de verlichte „Staten- dam" een prachtigen aanblik. Het eenige bijzondere was de geverfde vlag in het wit dér dekken, vlak onder de middelste pijp en de reeks geweldige witte letters op het zwart van den romp „Statendam-Holland' We kregen den indruk, dat het schip zwaar geladen was. Maar verder wees letterlijk niets op het ongewone. Het bedienende per soneel ging als steeds kalm aan boord en een enkeling, die er afscheid van nam, toonde geen enkele emotie. De 7-jarige M. van Reijn, wonende in de Van Cittersstraat, is op den Beukelsweg aangereden door een vrachtauto, bestuurd door den 34-jarigen H. J. V., uit Delft. De knaap was onverwachts den weg overge stoken, zonder acht te slaan op het verkeer. Hij werd door het linker voorwiel van de vrachtauto gegrepen en tegen de straat ge- smant. Met eer, cUopo vlMachwonrlo «en het rechterbeen en eenige kneuzingen werd hij door een auto van den G-G.D. naar het zie kenhuis aan den Coolsingel vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. In de Eerste Middellandstraat is de 22- jarige mej. A. L. v. Gerdingen van het Henegouwerplein, terwijl zij op de fiets zat, aangereden door een personenauto, bestuurd door den 25-jarigen J. B. J., uit den Haag. Ze werd tegen den grond geworpen en be kwam inwendige kneuzingen. Door bemid deling van den G.G.D. is zij naar het zieken huis Coolsingel vervoerd om opgenomen te worden. In tegenstelling met de aanvankelijke ver wachting is de „Statendam" van de terrei nen van de Holland-Amerika-Lijn eerst hedenmorgen te tien uur vertrokken. Een der redenen hiervoor was de aan komst van een speciale trein uit Parijs met gestrande Amerikaansche toeristen, welke naar Amerika moesten terugkeeren. De trein, welke gisteren uit Parijs vertrok, arriveerde eerst hedenmorgen te acht uur in Rotterdam. Vooraleer deze reizigers met hun bagage aan boord van het schip waren en alle stukken in orde waren gebracht, verlie pen natuurlijk eenige uren. Ook de andere moeilijkheden o.a. die van toeslag op de gage der bemanning, het z.g. „mijngeld" schijnen intusschen geregeld te zijn. De „Statendam" zal waarschijnlijk de ge wone route volgen. Tusschenstations zullen niet worden aangedaan. Doch het is niet uit gesloten, dat het schip toch eerst naar een Engelsche haven zal gaan voor een onder zoek teneinde tijdens de reis een paspoort te hebben voor patrouilleerende Engelse e marine-strijdkrachten. Onder de honderden passagiers, die van daag met de „Statendam" naar New York vertrokken bevond zich o.m. de jeugdige Nederlandsche violist W. Noske, die een tournee door de Ver. Staten gaat maken. PDe sergeant moet den kapitein naar het kamp brengen. Spud en een van jullie gaan met mij naar de plaats De sergeant dacht aan een aanval uit een hindernis. SCHIEDAM, 5 Sept. Officieele noteering van de commissie uilt de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 40 pet. 16 per H.L. Spoeling. Spoeling 1.40—1.50 (niet officieel). Op het terrein van de Gasfabriek aan den Korte Feijenoorddijk was de 56-jarige J. den Herder, wonende op de Molenwei, bezig met het opstapelen van zakken tegen de deur van het stookhuis. Hij had daarvoor een soort stelling gemaakt, bestaande uit een plank tusschen twee ladders. Op een eeeeven oogenblik gingen de zakken glijden, met het gevolg dat de stelling omviel en den H. zoo leelijk terecht kwam, dat hij den linkerarm en het rechterbeen brak. Een ontboden auto van den G.G.D. bracht hem naar het Zuider Ziekenhuis, waar hij ter verpleging werd opgenomen- fv_ Je veemarkt was gisteren een koe los gebroken- Het dier rende den Boezemsingel JL pe 22-jarige S. v. B., wonende in de Alinondestraat, wilde het hollende beest togenhouden, maar de koe gaf hem geen kans. v. B. werd tegen den grond gestooten en liep daarbij verwondingen op aan het •linkerbeen. Aanvankelijk lieten de verwondingen zich niet ernsttig aanzien. De man werd door den G G.D- ter plaatse verbonden en kon naar kuis gaan, piaar thuisgekomen verergerde <le pijn in die mate, dat het raadzaam werd geoordeeld hem in het ziekenhuis aan den Coolsingel op te nemen. Gistermiddag tegen vier uur was in de Bothastraat no. 9 de bewoner, G. J. de Jonge, bezig een uurwerk te reinigen met benzine. Onvoorzichtig genoeg rookte hij bij die werkzaamheden een sigaret. Het vuur deelde zich mede aan de benzine, die in brand vloog. Het gevolg van zijn onvoorzich tigheid is geweest, dat de achterkamer en een keuken, alsmede een gedeelte van de warande, bijna geheel door de vlammen wer den vernield. Het vuur is gebluscht door gas ten van slw. 51, onder leiding van onder brandmeester Wouters, later van brandmees ter Van Twist. Mede aanwezig was Slw. 4U. De Rotterdamsche Electrische Tram ver voerde in Augustus 6.231.251 reizigers met een totaal opbrepgst van f 465.384.97 tegen 5.820.511 passagiers en een opbrengst van 436.404.73 in dezelfde maand van 1938. Dit beteekende een vermeerdering van 450.740 passagiers en 'n bedrag van 28.980.24 aan Inkomsten. Tot nu toe heeft de tram dit jaar ver voerd 49.302.223 reizigers met een opbrengst van 3.687.754.52, tegen 46.376.512 reizigers en een opbrengst van 3.498.425,10 in dezelf de periode van 1938. Er werden dus in totaal 2.925.711 reizigers meer vervoerd, terwijl de opbrengst ƒ189.329,42 hooger was dan van Januari tot en met Augustus 1938. Gisteravond om 9 uur kwam aan de Waalhaven O.Z. de locomotief van een con- vooitrein van de Nederlandsche spoorwegen door verkeerden wisselstand tot ontsporing. Doordat de erachter gekoppelde tankwagens opschoven, liep een drietal wagons eveneens uit de rails. Het opruimingswerk heeft vele nachtelijke uren in beslag genomen. Heden- morgen waren alle wagens weer op de rail* gebracht. De spoorlijn is over een gedeelte van ruim 20 M. vernield.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2