UIT DE GEMEENTERAAD. UISHOUD-PUZZLE'S SCHOENEN J. H. KREUGER „DE LANDBOUW" GROOTE KEUS WILLEMS ERNSTING A. DAALMEYER r m TYLEM SPUD. Weerverwachting. J AAK VAN DOOREN GEZ. WILLEMS IN FLANELLEN LAKENS, EF FEN, GERUIT EN GEBLOEMD ROTTERDAM. Op zoek naar de bende van Evans. WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1939 STADSNIEUWS. S LUCHTBESCHERMING. Voor het eerst in nieuwe samenstelling bijeen. DE SCHIEDAMSCHE BURGERWACHT. SCHIEDAMSCHE SCHOOLJEUGD- MARSCHEN. „DE ..OSSEWA"-TREK UITGESTELD. BURGERLIJKE STAND. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. SCHEEPVAART DE RADIO-CENTRALE. füüiiiiiii.iiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiii::! 11 i i iijiiiftiiiiiiuiMiiiiips i 1 Voor het geheele land: Zwakke 1 Z veranderlijke wind, helder tot licht fjj of half bewolkt, droog warm weer, - plaatselijk mist in den nanacht en 1 1 morgen. IE DONDERDAG. Zon op 6.18. Zon onder 19.42. 1 Maan op 0.05. Maan onder 15.13. H Wielrijders lichten op van 20.12 tot 5.49. 1 7llii"Jifii!i li i i i i in i niiiiiiijiiiiii!i::i:i:!|"iii|j||iiiil aanrijdingen. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DE RADIO-CENTRALE. Wat Uw snelheidsmeter f U niet vertelt* OPGELOST DOOR: a SWIFT NIMCO ROBINSON Mevrouw vleesch serveert U als delicatesse, dat moet het ook zijn, het prijsverschil is miniem. VLISCO, KERCO EN FAVORIET N.V. MELKHANDELAREN-VEREENIGING WIJ BRENGEN U HOOGSTRAAT 156 Telefoon 68324 Firma J. H. v. d. WATER* DAM 52 - TELEFOON 67664 Rotterd. Dijk 233-235-237, Tel. 69676 Stookt zuinig... met brandstoffen van Nieuwe Havpn 229 - Telef. 68296 HET NIEUWE COLLEGE. Adverteert in deze rubriek Vcrdeelinfif functies en spreekuren. DE BRAND AAN DEN STATENWEG. VOOR DE ZWEMMERS. Beschikbaarstelling van zand. Door de goede zorgen van de afd. Schie dam van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming is huis aan huis verspreid een exemplaar van de „Aanwijzingen voor iederen burger". Onder het hoofd A. Voorbereiding wordt o m. aangeraden te zorgen, dat op de boven ste verdieping van het huis gereed staat een bak met droog zand. Hoewel het onbekend is in hoever de bur gerij over zand beschikt kan wel worden me. degedeeld, dat de hoeveelheid zand, welke de gemeente in voorraad heeft, meer dan voldoende is om ieder ingezetene te voor zien. Om ieder in staat,.te stellen overeen komstig het advies van de Ver. voor luchtbe. scherming het noodige zand te verkrijgen wordt van gemeentewege de volgende rege ling voorbereid. Op verschillende gemeentebureaux zullen tegen betaling van 5 cent bons worden ver strekt. Tegen inlevering van een bon zal een hoe. veelheir zand worden verstrekt gelijkstaan de met den inhoud van een flinken zak. Voor het vervoer moet men zelf zorgen. Dit behoeft geen bezwaar op te leverén, daar men het zand wanneer men een zak medebrengt reeds op den bagagedrager van een fiets kan vervoeren. Ook kon men alleen of gezamenlijk met anderen een kruiwagen of handwagen huren. In een officieele kennisgeving van het Ge meentebestuur in ons blad van morgen, zal worden bekend gemaakt aan welke gemeen tebureaux bovenbedoelde bons zullen wor. den verkocht en bovendien op welke plaats het zand verkrijgbaar zal zijn De Schiedamsche Burgerwacht heeft zich vrijwillige beschikbaar gesteld om bij bet verstrekken van zand toezicht te houden. Voor het eerst kwam gistermiddag de ge meenteraad in haar nieuwe samenstelling bijeen. Niet minder dan acht nieuwe leden telde de raad. Vooral de R.K. fractie heeft groote verandering ondergaan, doordat de heeren M. M. J. C. M. Kavelaar en J. G. van Dorp vanwege hun leeftijd niet meer voor een plaats in den raad in aanmerking kwa men en de heeren J. N. Hoek en A. W. de Leede niet meer herkozen werden. Voor hen deden gistermiddag de heeren A. J. C. van Oppen, C. Kramers, P. Scheffers en C. Meijer hun entrée in den raad. De sociaal-demo cratische fractie, die het in deze zittings periode met een man minder moet doen, toonde een nieuw gezicht, n.l. de heer .T. Hartkoorn. De verdere nieuwe leden zijn de heeren P. Mak (A.R.), lAr. F. van Bockhove (C.D.), en P. de Wagenaar (C.H.) Belangrijke punten vermeldde de agenda niet. De raad toonde ook niet veel animo, gedebatteerd werd er niet. De agendapunten waren dan ook in een half uur behandeld. Meer tijd was noodig voor de benoeming van de verschillende commissies. Ruim twee uur had het stembureau noodig om het een en ander uit te zoeken. Toen was dan ook gauw het einde van de eerste vergadering daar. het U.L.O. als bedoeld in art. 55ter der La ger Onderwijswet 1920. Z. h. s. aangenomen. Voorstel van B. en W. om gunstig te be schikken op het verzoek van de St- Willi- brorstichting om overeenkomstig art. 72 der Lager Onderwijswet 1920, de benoodigde gel den toe te staan voor de aanschaffing van leermiddelen tengevolge van dé toeneming van het aantal leerlingen van de U.L.O.- school akn de Westmolenstraat 20. Z. h. s. aangenomen. Voorstel van B. en W. om den naam van het gedeelte van de Van Swindenstraat, ge legen tusschen de Lange Singelstraat en den Snelliussingel, te wijzigen in Van Swin densingel. Z. h. s. aangenomen. Toetreding tot het Mobiele Vendel. Het instituut van de Burgerwacht heeft zijn nut -en doelmatigheid bewezen; ook hier ter stede! Naast haar preventieve wer king tegen pogingen om met geweld veran dering in ons staatsbestel te brengen, heeft zij meermalen ook nuttig werk gedaan als hulp der politie. Eenige 1 O-tallen leden van het Mobiele Vendel zijn onder de wapenen geroepen en aangezien het niet uitgesloten is, dat in de naaste toekomst nog wel meer een beroep op de hulp der Burgerwacht zal worden gedaan, is aanvulling van het Mobiele Ven del gewenscht. Flinke mannen, die in deze moeilijke tij. den de overheid willen steunen en wen- schen toe te treden tot het Mobiele Vendel van de Schiedamsche Burgerwacht, kunnen zich aanmelden bij den commandant van de Schiedamsche Burgerwacht, mr. H. A. M. Roelants, Burgemeester Knappertlaan 32. Voor een goede Burgerwachter, die deel uitmaakt van het Mobiele Vendel is noodig; trouw aan het wettig gezag, gevoel van ver antwoordelijkheid; zelfbeheersching; opoffe ringsgezindheid en bereidheid zich aam de noodige discipline te onderwerpen en bo vendien een sterk lichaam. De eischen zijn niet gering; daarom is het ook een eer deel te mogen uitmaken van het Mobiele Vendel. Voor de Schiedamsche schooljeugdmar- schen, die Zaterdag 16 September a.s. zul len gehouden worden, bestaat wederom van de zijde van de jeugd groote belangstelling. Van alle kanten komen berichten binnen, dat men wederom gaarne onder de technische leiding van de wandelsportvereeniging „De Schiedamsche Wandelaar" het mooie parcours dat uitgezet is, wil afleggen. Reeds in de vacantie heeft men flink getraind en daar om rekent men op een even groote deelna me als de vorige maal Een groot aantal leer krachten heeft zich reeds bereid verklaard met hun 1.1. deze sportieve wandeling te maken. Het Tamboers- en Pijperscorps „Harmonie" komt volledig op en zal de deelnemers aan de 18 K.M. vanaf het feestterrein tot buiten de stad vergezellen, terwijl ook het Schot- sche Vendel haar medewerking heeft toe. gezegd, om de deelnemers aan de 25 K.M. te begeleiden. De wegen, waarlangs gemarcheerd zal worden .zijn goed in orde, terwijl bij de onbewaakte overwegen en moeilijke punten, evenals de vorige maal. uitküknosten zullen staan teneinde ongelukken te voorkomen. Behalve de berinnerin gsm "'"taille, die be schikbaar wordt gesteld vmr alle deelne- mers(neemsters) die de finish bereiken, hebben B. en W, een 3-tal medailles be schikbaar gesteld voor de best marcheeren- de en voor de grootste groep, die aan de marschen deelneemt. Van de zijde van het Comité „Ossewa- Trek" wordt ons medegedeeld, dat de komst naar ons land van de Zuid-Afrikaansche os. sewagens en de feestelijke ontvangst van deze wagens en hun begeleiders, welke in de tweede helft van deze maand zou plaats hebben, in verband met de moeilijke tijds omstandigheden voorloopig is uitgesteld. GEBOREN: Clazina J., d. van A. Maasdam en J. P. van Eeden, Vellevest 14 Francina F., d. van G. H. Koning en F. F. Ooster man, Wattstraat 39. Jacobus, z. van J. F. W. Rijntalder en C. C. S. Luchtenburg. Rotterdamschedijk 26. De openbare Leeszaal en Bibliotheek heeft in Augustus jl. in totaal uitgeleend 5240 boeken, tegen 16.150 in Augustus vo rig jaar. Het Hoofdkantoor aan de Lange Haven leende 4226 boeken uit, daarvan waren 424 kinderboeken, 1397 studiewerken en 2465 romans. Het filiaal in de Gorzen leende 1014 boe ken uit, waarvan 63 kinderboeken, 517 stu. diewerken en 434 romans. Het aantal houders van leeskaarten be- öreg: 2591; het boekenbezit bedroeg 36.576 exemplaren. SCHIEDAM, 5 Sept. Vertrokken: Grieksch s.s. Memas, ledig naar St. Michael voor or ders, Ned. s.s. Themisto, ledig naar Hamp ton Roads. SCHIEDAM, 5 Sept. Aangekomen; Ned. m.b. Mary, ledig van Kiel, om olie te laden in de Wilhelminahaven. De installatie en beëediging. Allereerst had de installatie en de beëedi ging plaats van de raadsleden. Nadat alle leden de vereischte eeden hadden afgelegd, nam de voorzitter, mr. dr. F. L. J. Van Haa- ren, het woord. Nog niet lang geleden, aldus spr., mocht ik een woord van afscheid spreken tot de genen die hier niet zouden wederkeeren. Thans is het de gelegenheid u in deze nieuwe samenstelling te begroeten en te verwelko men. Gaarne doet spr. dit. Dat onze burgerij u afgevaardigd heeft, beteekent dat men op u vertrouwt, men zijn belangen bij u veilig voelt. Gij weet wat aan dit lidmaatschap ver bonden is. Het beteekent u kwijten van een taak die niet van moeilijkheid gespeend is. Het geven van uw zorg, werk en ijver, die uw tijd vaak danig in beslag neemt. Gij zult u daar echter mee verwerven het besef en de wetenschap te hebben meegewerkt aan het heil van onze goede stad. Helaas uw werk begint onder omstandigheden, die wij allen zoo heel anders zouden wenschen. Was er eënerzijds een feit van algemeene blijd schap, de geboorte van het Prinsesje, thans wordt dat vreugde- en vredelied zoo bitter verstoord door een lied van leed en ellende, het krijgsgedruisch aan onze grenzen, waar door een ieder in zorg en kommer wordt gehuld. Ook onder onze burgerij werden velen opgeroepen om elders, ver van huis en haard, voor 's lands belang te waken. Anderen werd gevraagd hun hulp hier te bieden om de veiligheid in onze stad te die nen. Wanneer in dezen geest in een vast vertrouwen op God, gezamenlijk gewerkt wordt, dan kan een ieder op de toekomst in kalmte en rust verlaten. Wij zullen eensgezind elkander bijstaan en waken voor het heil, de rust en de veiligheid van eiken medeburger. God geve dat wij daarin slagen. De wethoudersverkiezing. Hierna was de verkiezing van vier wet houders aan de orde. Uitgebracht werden 29 stemmen. Hiervan kregen mr. M. M. van Velzen 29 stemmen, T. Slavenburg 29 stemmen, J. Dinkelaar 29 stemmen, Ir. C- Houtman 28 stemmen, mr. P. M. J. Nolet 1 stem, zoodat gekozen zijn de heeren Mr. M. M. van Velzen (R.K.), Ir. CHoutman (Lib.), T. Slavenburg (C.H.), en J. Dinkelaar (S.D.A.F.). Het college ondergaat dus geen verande ring. De voorzitter heeft hierna de gekozenen gelukgewenscht met het vertrouwen, dat in hen gesteld wordt, wat uit hun herkiezing blijkt. Het algemeen belang van Schiedam ligt dagelijks in uw hand. Spr. acht het een» voorrecht met de gekozenen te mogen sa menwerken en de besluiten uit te voeren naar de geest van de raad. Moge ook op dit werk Gods zegen rusten. De agenda. Het volgende agendapunt vermeldde: Voorstel van B. en W.: a. tot het verleenen van een crediet groot f 2500 voor het aanschaffen van uitrustings stukken enz. ten behoeve van de Brand weer; en b. tot wijziging van de gemeente-begroo ting voor het loopende dienstjaar De voorzitter heeft hierbij een korte toe lichting gegeven en er op gewezen, dat een en ander is in het kader van het luchtbe schermingsplan. Z.h-s. werd dit punt aangenomen. Voorstel van B en W. tot het opnemen van tijdelijk kasgeld in het 4e kwartaal van 1939 tot een bedrag van 250.000. Z. h. s. aangenomen. Voorstel van B. en W. tot aanvaarding van het Rijk, onder de daarvoor gestelde voor waarden: a. van de bij beschikking van de Minis ters van Binnenlandsche Zaken en van Fi nanciën d.d. 10 Augustus 1939 toegestane verhooging van 103.400 tot 139-000 van het aan de gemeente toegekende voorschot voor den bouw van 47 woningen voor groote gezinnen aan de Fultonstraat N. en Z.Z. en aan de Morsestraat O.Z.; b. van de verlaging van de jaarlijksche bijdrage in het te verwachten exploitatie tekort van 1200 tot 1175. een en ander met intrekking van het raadsbesluit van 5 Mei 1939. Z.h.s. aangenomen. Voorstel van B. en W- tot voorloopige vaststelling van de werkelijke uitgaven in het jaar 1938 ten behoeve van het G.L.O. en Benoeming raadscommissiën Nadat het stembureau ruim twee uur werk had gehad werden de benoemingen in de vaste raadscommissiën bekend gemaakt. De commissie voor de Technische bedrij ven werd ajs volgt samengesteld; uitgebracht werden 30 stemmen. Benoemd werden de heeren P. A. v. Berg 29 stemmen, A. van Duinhoven 25 stem men, G. J. Smit 29 stemmen, P. Mak 19 stemmen, P. Scheffers 18 stemmen, P. de Wagenaar 17 stemmen. Commissie voor gemeentewerken. Uitge bracht werden 30 stemmen. Benoemd werden de heeren P. A. v. d. Berg, J. M. van Pelt, N. Scheurkogel en H. Weekenkamp, allen met 30 stemmen. Commissie voor den gemeentelijken wo- ningdienst. Uitgebracht werden 30 stemmen Gekozen werden mevr. H. Benthemde Wil de 30 stemmen, de heeren A. Hoek 30 stem men, C. Kramers 20 stemmen en H. v. d Kraan 30 stemmen. Commissie voor het grondbedrijf. Uitge bracht werden 30 stemmen. Gekozen werden de heeren Th. J. S. v. d. Berg 30 stemmen, A. van Duinhoven 20 stemmen, B. G. Hoo gendam 30 stemmen, A. J. C.v. Oppen 21 stemmen. Commissie voor de gemeente-reiniging. Uit gebracht 30 stemmen. Gekozen werden de heeren C. H. Etman 30 stemmen, H. Weeken kamp 30 stemmen, J. Hartkoorn 25 stemmen, C. Meyer 21 stemmen. Financieele commissie. Uitgebracht werden 30 stemmen. Gekozen werden de heeren A. Hoek 30 stemmen, A. J. van- Lith 30 stem men, mr. P. M. J. Nolet 30 stemmen, A. J. C. van Oppen 17 stemmen. Commissie voor onderwijszaken. Uitge bracht werden 30 stemmen. Gekozen werden de heeren Th. J. L. v. d. Berg 30 stemmen, A. de Bruin 30 stemmen, B. G. Hoogendam 30 stemmen, C. Kramers 18 stemmen. Commissie voor den havendienst. Uitge bracht werden 30 stemmen. Gekozen werden A. van Duinhoven 30 stemmen, C. H. Etman 30 stmemen, P. de Wagenaar 16 stemmen, C. Meyer 19 stemmen. Commissie voor de algemeene Personeels aangelegenheden. Uitgebracht werden 30 stemmen. Gekozen werden Th. J. L. v. d. Berg 30 stemmen, A. J. van Lith 23 stemmen, P. Scheffers 18 stemmen, P. Mak 16 stemmen. Commissie voor de strafvorderingen. Uit gebracht werden 30 stemmen. Gekozen wer den de heeren A. Hoek 30 stemmen, G. J Smit 29 stemmen, P. v. Bocskhove 22 stem men, mr. P. M. J. Nolet 18 stemmen. Commissie voor het onderzoeken der reke ningen. Uitgebracht werden 29 stemmen. Gekozen werden de heeren A. Hoek 29 stem men, A. de Bruin 29 stemmen, A. J. C. van Oppen 18 stemmen, P. Blazer 19 stemmen, P. de Wapenaar 18 stemmen. Commissie bedoeld bij art. 120 van de bouwverordening. Uitgebracht werden 29 stemmen. Gekozen werden de heeren mr. P. M. J. Nolet voorzitter, A. de Bruin 29 stem men, C. Kramers 17 stemmen, leden N. Scheurkogel 29 stemmen, J. M. van Pelt 29 stemmen, als plaatsvervangende leden. Benoeming van 3 leden van de Commis sie van administratie voor het Gemeente- iZekenhuis, in verband met het aftreden als raadslid van mevr. H. Benthem-de Wilde en de heeren P. A. van den Berg en N. Scheurkogel. Uitgebracht werden 30 stemmen. De zelf de leden werden met algemeene stemmen herkozen. Benoeming van een voorzitter en 2 leden van de Commissie voor het Algemeen Han dels-Entrepot, in verband met het aftreden als wethouder c.q. raadslid van de heeren ir. C. Houtman P. Bijloo en B. G. Hoogen dam. Uitgebracht werden 30 stemmen. Geko zen werden de heer ir. C. Houtman 30 stem men, P. de Wagenaar 20 stemmen, P. Mak 16 stemmen. Benoeming van 4 leden van de Commissie voor den Gemeentelijken Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon, in verband met het aftreden als raadslid van de heeren C. H. Etman, B. G. Hoogendam, H. van der Kraan en J. M. van Pelt. Uitgebracht werden 30 stemmen. Gekozen werden de heeren C. H. Etman 30 stemmen, H. v. d. Kraan 30 stemmen, J. M. v. Pelt 30 stemmen en H. Wiekenkamp 18 stemmen. Benoeming van" de leden der sportcom- missie voor de gemeente Schiedam wegens periodieke aftreding, t.w.: 4 leden te benoemen uit den Gemeente raad buiten de leden van het College van Burgemeester en Wethouders wegens perio dieke aftreding van de heeren Th. J. L. van den Berg A. van Duinhoven J. N. Hoek en B. G. Hoogendam; 4e leden te benoemen uit de leden van het bestuur van den Schiedamshen Bond voor Lichamelijke Oefening, waarvoor door genoemd bestuur worden voorgedragen: A. I. de heer A. van Schie (aftr.); 2. de hger M. Stavenga; B. 1. de heer M. Stavenga (aftr.); 2. de heer A. van Schie;; C. 1. de heer E. A. Leenderts (aftr.); 2. de heer H. J. Scheffers; D. 1. de heer H. J. Scheffers (aftr.); 2 de heer E. A. Leenderts. Voor de leden uit de gemeenteraad wer den gekozen de heeren Th. J. L. v. d. Berg 30 stemmen, A. v. Duinhoven 30 st., B. G. Hoogendam 30 st., C. Janse 21 st. Uit het bestuur der S.B.L.O. werden be noemd de hee-en M. Stavenga 30 st.„ A. van Schie. 30 st., E. A. Leenderts, 30 st., H. J. Scheffers 29 st. Benoem'g van 3 leden van de ..Advies- Comrtvts'o Kcurirgskring Schiedam", in ver band rrM het aftreden als raadslid van de heeren Th. J. L. ven den Berg, J. G. van Dorp en J. M. van Pelt. Gekozen werden de heeren J. v. d. Kraan 17 stemmer]. J. M. v. Pelt 30 st., C. Jansen 20 stemmen. Benoemirg van een gedelegeerd lid in de Vereenigin" De Ambachtsschool voor Schiedam Omstreken", in verband met het aftreden als raadslid van den heer J. Dinkelaar. De heer Dinkelaar werd met algemeene stemmen herkozen. Benoeming ven een gedelegeerd lid in de Vereeniging „Huishoud- en Industrieschool voor Schiedam en Omstreken", in verband met het aftreden als raadslid van den heer J. G. van Dorp. Gekozen werd de heer C. Kramers 20 stemmen. Benoeming van een gedelegeerd lid in d" Vereeniging „Zwakzinnigenzorg", in ver band met het aftreden als raadslid van den heer Th. J. L. van den Berg. Gekozen werd de heer P. de Wagenaar. Benoeming van een gedelegeerd lid in de Vereeniging „Schiedamsch Volksbadhuis", in verband met het aftreden van den Heer A. Hoek. De heer A. Hoek werd met algemeene stemmen herkozen. Voorstel van B. en W. om den heer J. J. Ooms definitief te benoemen tot Keurings veearts, plaatsvervangend Directeur van den Keuringsdienst van vee en vleesch. Met algemeene stemmen werd de heer J. J. Ooms benoemd. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een leeraar in de Nederlandsche taal en handelscorrespondentie en van een leeraar in de Dultsche taal en handelscorresponden tie aan de Gemeentelijke Middelbare Han dels-avondschool. Aanbevolen worden voor de benoeming van leeraar in Neder landsche taal en handelscorrespondentie 1. de heer J. Verburg, onderwijzer bij het G. L. O. te Schiedam 2. de heer M. 't Hooft, onderwijzer bij het G. L. O. te Rotterdam voor de benoeming van leeraar in de Duit- sche taal en handelscorrespondentie 1. de heer J. Hogendoorn, onderwijzer bij het U. L. O. te Rotterdam 2. de heer W. F. v. d. Drift, leeraar bij het Instituut Schoevers te 's-Gravenhage. De heeren J. Verburg en J. Hogendoorn werden met algemeene stemmen benoemd. Voorstel van B. en W. tot overplaatsing van den heer J. v. d. Berg, onderwijzer aan de le Centrale School voor het 7e leerjaar naar School K. Met algemeene stemmen aangenomen. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een Hoofd van de Gemeentelijke Bewaar school aan de Leliestraat. Aanbevolen worden 1. mej. J. Libèr te Rotterdam, hoofd eener bewaarschool te Vlaardingen 2. mej. J. Eterman te 's-Gravenhage, on derwijzeres aan een bewaarschool te Scheve- ntngen. Gekozen werd mej. J. Eterman met 17 j stemmen. Voordracht van B. en W. ter benoeming j van een onderwijzeres aan de School voor Buitengewoon Lager Onderwijs. Voorgedragen worden j 1. mej. C. G. Jagtenberg> alhier 2. mej. H. B. van den Akker, te Rotterdam; 3. mej. E. A. Wepster te Dordrecht. Benoemd werd mej. C. G. Jagtenberg met 30 stemmen. Benoeming van 4 leden van de Commissie voor den Gemeentelijken Dienst voor Maat- In de spannende dagen. Zonder raaio kan men tegenwoordig niet meer. In zoo goed als ieder huis, hoe ne derig ook, is een toestel of een aansluiting ;>p de rad.ecem.rale te vinden. Iets bijzon ders vinden wij het niet meer. Met een ze. kere nonchalance laten wij de prachtigste concerten o^er ons heengaan. Eén deel van het programma weet ons op het oogenblik nog steeds te boeien. Het is als de omroe per van het A. N. P. het woord krijgt en ons voor de zooveel duizendste keer komt vertellen, dat „publicatie in welken vorm ook verboden is". Een omroeper is deze man eigenlijk niet. Met hoeveel gevoel citeert hij de rede van Chamberlain, op welke wijze weet hij de woorden van den Bngelschen Ko ning voor te dragon. Hoe somt hij lange lijs ten artikelen op die wel en die niet uitge voerd mogen worden, zonder zelf vervelend te worden. Die man is een groot artist en zijn vak. Hoevele Nederlanders zouden er vol aandacht,naar hem luisteren? In hoeveel huiskamers verstommen alle gesprekken als deze man aan het woord komt om zijn luisteraars op de hoogte te brengen van de internationale toestand De laatste dagen doet hij zijn werk niet alleen gedurende de dagelijksche zendtijd, maar ook 's nachts is hij op zijn post om ons op de hoogte te houden en zoo noodig gedurende de nacht zijn stemgeluid de aether in te slingeren. Ook dan heeft hij nog genoeg toehoorders. De Schiedamsche Radio Centrale heeft dit ook begrepen en vestigt er per advertentie el ders in dit blad de aandacht op dat ook gedurende den nacht over programma 1 en 2 alle officieele berichten direct worden doorgezonden. Voor de plaatselijke autori teiten staat dag en nacht een microfoon beschikbaar voor het geven van eventueele berichten over programma 5. Wij voor ons hopen dat spoedig andere tijden aan zul len breken en dat het weerbericht en de koersen weer spoedig de belangrijkste be richten mogen vormen van den A. N. P. man. schappelijk Hulpbetoon, in verband met het aftreden als raadslid van de Heeren C. H. Etman, B. G. Hoogendam, H. van der Kraan. Tot voorzitter van de eerste sectie werd benoemd Ir. C. Houtman, van de tweede sectie JDinkelaar en van de derde sectie T. Slavenburg, Mr. M. M. van Velzen is dus weer vrij. H Droog en warm. Voor' de wielrijders. Gistermiddag omstreeks 3.05 uur had op het kruispunt Gerrit VerboomstraatOran jestraat een aanrijding plaats tusschen een Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 7 September in: Grand, De voortrekkers van Dodge City tvolw.); Luxor: Alarm (boven 18 jaar); Studio: Een vrouw kwam (volw.); Thalia: 't Zit in de lucht; Capitol: Honoloeloe en Moderne strijd krachten in actie (volw.); City: Honoloeloe (volw.); Scala: De citadel (boven 18 jaar); Colosseum: Kameraden van de straat en Met een kwartje de wereld rond; Prinses: Alexanders ragtime band en Josette (voiw.); Corso: Drie kameraden (volw.); Arena: Sweethearts; Ooster: De vliegende duivels en Alaska (volw.); Victoria: Maria Antoi nette en Bulldog Drummond neemt revanche (volw.); Asta: Eiland des doods en Het merk van den tijgerhaai; Harmonie: Ochtend patrouille en Drie razende jockeys (boven 18 jaar; Olympia: De krachtpatser en De strijd zonder genade (boven 18 jaar); Cen traal: Die twee van de marine en De eer van de pers (volw.); Cineac: Actualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoon stelling „RotterdamBatavia", (Schiedam sche singel 55), dagelijks 1017 en 1922 uur, Zondags van 1217 uur Kunstzaal Gebr. Koch, werken van J. H. van Masten broek (tot 30 Sept.) Schiedam. Passage-theater:, De hond van de Basker- villes en De dorpsdetective (volw.); Mono- vierwielig motorrijtuig, bestuurd door een I P0'e- Beter de Groote en De geheimzinnige chauffeur van de firma K alhier, en een j aPoorwegagent (volw.) wielrijder, genaamd D S. 61 jaar, wonende i alhier. Van het rijwiel werd het voorwiel j verbogen en de lantaarn beschadigd. Gisternamiddag circa 7 uur stak de 12- jarige M. v. R. wonende alhier spelender wijze de Vlaardingerdijk over en werd aan. gereden door den 16-jarige wielrijder C. S., wonende alhier. Het meisje kwam te vallen en brak haar linkerenkel. Zij is per politieauto naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. Gistermiddag omstreeks 6.45 uur had in de B. K.-laan alhier een aanrijding plaats tu??"Vn den wielrijder A. O., wonende te Roti "dam en den wielrijder A. R. wonende alhier. Van het rijwiel van A. O. brak het stuur af. SCHIEDAM, 6 Sept. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koon- handel. Moutwijn. Moutwijn 40 pet. 16 per H.L. Spoeling. Spoeling 1.401.50 (niet officieel). I Als uw snelheid verdubbelt, wordt de remweg (afstand, waarbinnen u stopt) viermaal zoo groot; die wetenschap is méér waard dan het besef, dat u 60 of 70 km per uur rijdt! Denkt daar eens aan voor u den snelheidsmeter 61 te hoog laat oploopen! Broersveld 116 - Telefoon 68321 Midza-bonnen VOOR OVERHEMDEN BROERSVEST 6 (naast de Hema) LAGE PRIJZENlsfe KLAS HEERENMODES Vellevest 16-18 SCHIEDAM Tel. 68239 Vraagt Uw leverancier onze gepasteu riseerde KARNEMELK in flesschen. Het INTERESSANTSTE en ACTUEELSTE op CORSET-GEBIED, DAMESKOUSEN TRICOTAGE. Programma 5, Donderdag 7 Sept. LUXEMBURG: 8.20—11.05 gev. progr. DIVERSEN: 11.05—12.20. BRUSSEL (Fr.) 122.0—12.50 gram.; 12.50 1.20 orkest; 1.301.50 orkest; 1-502.20 gram. LUXEMBURG: 2.35—4.20 gev. progr. DIVERSEN: 4.20—4.40. LUXEMBURG 4.40—6.05 gev- progr. BRUSSEL (Ned.) 6.056.50 kinderuur. S.R.C.: 78 uur gram- KEULEN: 88.20 concert. BRUSSEL (Ned.) 8.20—9.05 orkest; 9.20 1010 orkest. DIVERSEN: l0-1010-30. BRUSSEL (Fr.) 10-3011.20 gram. DIVERSEN: 11-20—12 uur. Voor de programma's 14 verwijzen wij naar onze rubriek „Uit den aéither". 1 Ik zal hem naar Ambesi brengen. Spud, Tim en ik gaan inmiddels op /y onderzoek uit. Spud en Tim, 'u gaan rechts, dan ga ik links. Over een half uur komen we hier terug. iDat moet er een"1 ■van de bende F Het half uur is om en we hebben nog f Maar waar om hebben ze hun leider gedood luister Spud II niets ontdekt. undi opera Omtrent de verdeelin-g van de functies in het nieuwe college van B en W. ontvingen wij nog de volgende officieele raededeeling: Het College van Burgemeester en Wethou ders in zijn nieuwe samenstelling heeft de verdeeling van de verschillende functies als volgt geregeld. De Burgemeester blijft belast met het be heer van het" Havenbedrijf. Wethouder L. de Groot is belast met de zaken betreffende het onderwijs en de volks ontwikkeling. Wethouder J. Brautigam blijft belast met de leiding van den Gemeentelijke Tech nisch en Dienst. Wethouder F. L. D. Nivard is belast met de volksgezondheid waaronder zijn begrepen de ontwikkeling en ontspanning van werk- loozen en de distributie, zoomede met den burgerlijken stand. Wethouder A. B de Zeeuw blijft belast met de leiding van de departement financiën en bedrijven. Wethouder J. IJ, Donner is belast met sociale belangen (maatschappelijk hulpbe toon) en de algemeene personeelszaken, waaronder ressorteeren de wachtgelden en pensioenen. Een tweede arrestatie. In verband met den brand aan den Sta- tenweg no 140, welke onder verdachte om standigheden plaats had en waarbij de politie scherven van een tijdbom meende gevon den te hebben, is behalve den 35-jarigen schilder P. B. nog aangehouden de 35 jarige mej. A. B. H. Zij is op het Hoofdbureau van Politie in arrest gesteld. De temperatuur van het water in de open zv. en-bar1-"" bed1 r h-den Si graden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2