BMP IlilKl DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1939 Ned. R. K. Middenstandsbond. Congres 1939 afgelast. KRUISVAARDERS VAN ST. JAN. Nieuwe algemeen overste. UITBREIDINGSPLAN VAN BERGEN. Bezwaren van* enkele belang hebbenden. AFSCHEID VUF MINDERBROEDERS- MISSIONARISSEN. M UITVOERING DISTRIBUTIE- WET. DIENSTWIJZIGING TEXELSCHE BOOT PROV. STATEN VAN ZUIDHOLLAND. Beenderenbeschikking 1939, No. 1. RUIT INGEGOOID BIJ DEN BURGEMEESTER. VEREEN. VAN GROOTWERKGEVERS IN HET WINKEL- EN MAGAZIJN- BEDRIJF. SCHAPENFOKKERIJ OP TEXEL. TECHNICI BIEDEN DE REGEERING HUN DIENSTEN AAN. TWEEDE-KAMERVERKIEZING. NIEUWE FINSCHE GEZANT TE DEN HAAG. WIJZIGINGEN BETREFFENDE SCHEEPVAARTWEGEN. (WORDT VERVOLGD). AGENT DOOR TWEE MANNEN AANGEVALLEN. In verband met de gewijzigde omstandig heden heeft het bestuur van den Ned. R. K. middenstandsbond gemeend het voorgenomen congres der organisatie te Arnhem voor 1939 te moeten aflasten. In verband met het aftreden van den Eerw. Broeder C. J. M. v. d. Corput als al gemeen overste, heeft onder voorzitterschap van den Z.Eerw. heer W. A. Bokeloh, gees telijk directeur der Kruisvaarders van St. Jan, een verkiezing plaats gehad en is als algemeen overste gekozen de Eerw. Broeder J. P. Essen, tot op heden overste te Curagao (N.WJ.) Deze heeft zich inmiddels inge scheept en is op weg naar Nederland. Bij besluit van 16 November 1937 heeft de gemeenteraad van Bergen (N.H.) een plan van uitbreiding voor het geheele gebied der gemeente vastgesteld, waaraan Gedep. Staten van Noordholland hun goedkeuring op 14 December 1938 hadden verleend. Een tiental belanghebbenden evenwel had hiertegen allerlei bezwaren ingediend, aan vankelijk bij gemeente- en provinciaal be stuur, thans bij de Kroon, welke bezwaren Woensdag in de vergadering van den Raad van State, afd. geschillen van bestuur, zijn behandeld. De bezwaren van een dezer reclamanten toelichtend, wees mr. "Van Löben Seis erop, dat weliswaar het algemeen belang boven privaat belang kan worden gesteld, doch dat in uitbreidingsplannen e.d. private belangen behooren te worden ontzien, wanneer het al gemeen belang niet wordt geschaad of wan neer een andere oplossing om het algemeen belang te dienen mogelijk is. Dat deze moge lijkheid bestaat, zette pleiter nader uiteen. Spr. achtte het ondoelmatig, in Bergen een sportveld van afmetingen als die van het Amsterdamsche stadion aan te leggen en daarbij een weg van 50 meter breedte van Alkmaar naar Schoorl te traceeren. Het Am sterdamsche stadion meet 'nl. 10 HA., en het ontworpen sportveld te Bergen 9% H A. Ook van andere zijden werd het Bergen- sche plan al te fantastisch geacht. Namens den heer, van Reenen, oud-bur gemeester van Bergen en een van de betref fende grondeigenaren, werd betoogd, dat in den gedachtengang van het uitbreidingsplan Bergen uitsluitend als vacantie-oord wordt beschouwd, waaraan de belangen van par ticuliere ingezetenen moeten worden opge offerd. Bergen is daarnaast echter ook woon oord, met beschikking over uitgestrekte ge bieden natuurschoon. Er zijn reeds veel te veel pensionhouders in Bergen die slechts voor een klein gedeelte des jaars een rede lijk bestaan hebben, terwijl een deel hunner gedurende de rest van het jaar op steun uit de openbare kas is aangewezen. De heer MacDonald verdedigde namens het gemeentebestuur van Bergen het onder havige plan. De Koninklijke beslissing volgt later. Woensdag had in het Missiecollege „Sint Willibrord" te Katwijk aan de Rijn een ker kelijke plechtigheid plaats, die grooten in druk maakte. Vijf paters Minderbroeders ontvingen uit de hand van den hoogeerw. pater Prudentius van Leusden, Provinciaal, het missiekruis en namen daarop in de kapel afscheid van hun medebroeders, om Vrijdag met het Deensche s.s. „Java" van Rotterdam de zeereis naar het hun aangewezen missie gebied in China te beginnen. De vijf paters zijn P. Hunger Bult O.F.M. uit Gaasterland, P. Leonorus Schoorl O.F.M. uit Disse, P. Te- rentianus Seesimk O.F.M. uit Rotterdam, P. Sanctus Molenkamp O.F.M. uit Oegstgeest en P. Matemus Dassen O.F.M. uit Maas tricht. De eerste drie paters zijn bestemd voor het Apostolisch Vicariaat van Luanfu, de laatstegenoemde twee voor de Apostolische Prefectuur van Kiangchow. Het s.s. „Mark" van de N.V. Houtvaart, dat Zaterdag j.l. nabij Denemarken op een mijn is geloopen en gezonken. HET NIEUWE RAADHUIS VAN WATERINGEN. De Kroon tegen het schenken van champagne. De gemeente Wateringen werd in 1938 ver rijkt met een nieuw raadhuis, tot den bouw waarvan het jaar tevoren was besloten wegens uitbreiding van het zielental der gemeente en wegens onhoudbaarheid van den toestand, waarbij Wateringen zich tien tallen van jaren met een zeer onaanzienlijk, oud en totaal versleten gebouw als raadhuis had moeten behelpen. Aanvankelijk was voor het nieuwe raad huis 55.000 op den kapitaaldienst uitgetrok ken en onder goedkeuring van Ged. Staten van Zuidholland was hiervoor een geldlee- nir.g aangegaan, terwijl voor meubilair en onvoorzien de gemeente 13.500 had gere serveerd, zoodat in het geheel 68.500 be schikbaar was. Doch als gevolg van noodza kelijk gebleken verzwaring der fundeering, het aanbrengen van een stalen damwand ter voorkoming van verzakking, zoomede voor tuin- en straataanleg rond het nieuwe ge bouw, stegen de stiehtingskosten tot 81.200. Om die redenen besloot op 23 Februari 1939 de Wateringsche raad het bedrag op den kapitaaldienst voor 1938 van 55.000 met ƒ26.200 te verhoogen, welk laatste bedrag dan voor ongeveer de helft nog voor het raadhuis en voor de rest op andere bestem mingen moest worden geboekt. Aan deze verhooging evenwel hebben Ged. Staten hun goedkeuring onthouden, omdat het gemeentebestuur daarmede naar hun oordeel niet tijdig bij hun college was ge komen en voorts omdat in het bedrag van 26.000 een som van 178.95 was begrepen voor de ter gelegenheid van de opening van het nieuwe raadhuis gebruikte champagne en ƒ98.voor het drukken van een boekje, waarin de totstandkoming van dit raadhuis werd beschreven, welke uitgaven naar de op vatting der Ged. Staten de grens van het be paald noodzakelijke hadden overschreden. De gemeenteraad van Wateringen ging hiertegen in beroep bij de Kroon, aanvoeren de, dat de gemeente, tellende pl.m. 5400 zie len, door haar begrenzing aan 's-Graven- hage jaarlijks aanmerkelijk in bevolking to< neemt en dat de oude toestand onhoudbaar was geworden, terwijl het nieuwe, onder architectuur van den heer Kropholler op getrokken gebouw tot sieraad van het ge heele Westland strekt en dat de raad ten aanzien van de ƒ276,95 voor de champagne en het boekje met Ged. Staten van meening verschilt. Om redenen van zuinigheid was de eerste-steenlegging reeds zonder feestelijk heid geschied, doch de officieele opening kon niet op zoodanige wijze plaats hebben, waar van zeer vele zijden, zoowel in als buiten de gemeente, blijken van belangstelling waaronder vele geschenken waren gege ven. Welnu, een tweehonderdtal personen heeft de opening bijgewoond en aan deze gasten zijn ververschingen, waaronder een glas champagne, aangeboden, hetgeen het gemeentebestuur geen overdreven uitgave kan achten, evenmin als die voor het ge denkboekje. De Kroon heeft echter het standpunt van Ged. Staten gedeeld en als haar oordeel uit gesproken, dat, toen de bouwkosten de oor spronkelijke raming aanzienlijk bleken te overtreffen, het op den weg van het ge meentebestuur had gelegen om, gelet ook op de financieele positie van de gemeente Wate ringen, bij de uitgaven, welke de totstand koming van het raadhuis voorts nog mede brachten, groote soberheid in acht te nemen. Uit dit oogpunt bezien oordeelde de Kroon de uitgaven van 178,95 voor champagne en van 98 voor het drukken van het boekje ontoelaatbaar, nog daargelaten dat het ge meentebestuur ten onrechte heeft verzuimd vóór de verhooging van de begrooting met deze en de overige uitgaven de daarvoor vereischte goedkeuring aan Ged. Staten te vragen. Het beroep van den raad werd mitsdien ongegrond verklaard. De directie van de Texelsche boot deelt mede, dat het noodzakelijk gebleken is in verband met het gevaar voor drijvende mijnen in den Texelstroom de dienstregeling te wijzigen. Daar bij duisternis het mijnen gevaar niet denkbeeldig is, zal met ingang van Vrijdag 15 September e.k. de laatste boot van den Helder niet te 17.35 doch te 16.45 uur vertrekken. n- >cb ar Tl !er I p-ll In de vacature-jhr. mr. D. J. de Geer is .door den voorzitter van het Centraal Stem bureau tot lid van de Prov. Staten van Zuidholland benoemd verklaard de heer ir. P. Boersma te Rotterdam. De minister van economische zaken heeft gelet op de artikelen 4 tot en met 6 en 8 der distributiewet 1939, alsmede op het distributieheffingsbesluit 1939 en de chemi- sche-producten-beschikking 1939, no. 1, de „beenderenbeschikking 1939, no. 1" vastge steld, waarbij beenderen worden aangewezen als distributiegoederen in den zin van arti kel 4 der wet. Er wordt een sectie beenderen van het rijksbureau voor chemische producten inge steld, welke sectie is gevestigd te 's-Graven- hage, Laan Copes van Cattenburch 16. De dagelijksche leiding van de sectie be rust bij een directeur, die bij de uitvoering van deze regeling optreedt namens den mi nister als plaatsvervanger van den algemeen directeur, bedoeld in de chemische-produc- ten-beschikking 1939, no. 1, en daarbij de door een commissie van bijstand en door den algemeen directeur namens den minis ter te geven aanwijzingen in acht neemt. Als directeur wordt ir. D. J. Akkerman aangewezen. Tot leden der commissie van bijstand worden benoemd: dr. G- L. Voer man (tevens voorzitter). Drs. C. B. J. Mül- ler, mr. K. A. van Deth en ir. J. van Stolk, ook zal een d®or den minister van defensie aan te wijzen vertegenwoordiger in de com missie zitting nemen. Tot secretaris is Th. J. D. Erlee benoemd. De algemeene directeur, bedoeld in de chemische-produeten-beschikking 1939, no. 1, heeft het recht de vergadering van de com missie van bijstand bij te wonen. Iedere onderneming, waaronder de be schikking verstaat: iedere natuurlijke of rechtspersoon, die van de be- of verwerking van beenderen zijn normaal bedrijf maakt, is verplicht aan den directeur binnen 2 x 24 uur schriftelijk het verzoek te doen haar bij de sectie in te scrijven- Het verzoek moet binnen tweemaal 24 uren na den dag van inwerkingtreding van deze beschikking worden gedaan. De directeur is bevoegd, in overleg met de commissie van bijstand aan de inschrij ving voorwaarden te verbinden. De directeur is bevoegd de ingeschreve nen te schorsen of te schrappen waartegen de betrokkenen bij den minister van econo mische zaken in beroep kunnen gaan. De directeur is bevoegd om bij de inschrij ving een inleggeld te vorderen van ten hoogste 100.- per onderneming. Dit bedrag wordt bij liquidatie van de sectie terugbetaald. De kosten, die aan de uitvoering van de regeling verbonden zijn, zullen, voor zoover zij niet worden gedekt door de consentgel- den, volgens nader door den directeur, in overleg met de commissie van bijstand, vast te stellen regelen worden omgeslagen over de bij de sectie ingeschreven ondernemin gen. Iedere onderneming, die beenderen voor handen of in voorraad heeft, is verplicht daarvan schriftelijk opgave te doen aan den directeur. De opgave moet geschieden binnen een week na den dag van inwerkingtreding dezer beschikking en vervolgens op nader door den directeur te bepalen tijdstippen. In de opgave wordt vermeld: a. de hoeveelheid beenderen in kilogram men, voorhanden of in voorraad op den dag van inwerkingtreding dezer beschikking, on derscheidenlijk op de door den directeur vast te stellen tijdstippen. b. de plaats, waar deze hoeveelheid zich alsdan bevindt. Een onderneming moet van iedere ver meerdering harer voorraden schriftelijk op gave doen aan den directeur. De opgave moet geschieden binnen twee dagen na den dag, waarop de vermeerdering plaats vond. De directeur is voorts bevoegd ook van natuurlijke- of rechtspersonen, welke niet als ondernemingen in den zin van de be schikking kunnen worden beschouwd, een zelfde opgave te verlangen als in het eerste lid bedoeld. Het is verboden beenderen te be- of ver werken, dan wel te doen bewerken of te doen verwerken, zonder een daartoe van den directeur verkregen schriftelijke vergunning. Echter is het verrichten van deze handelin gen door of ten behoeve van de militaire autoriteiten of instanties zonder vergunning geoorloofd. Van het verbod, geldt gedurende een ter mijn van acht dagen na den dag van inwer kingtreding dezer beschikking een algemeene dispensatie, voor zoover het betreft de be- of verwerking van normale hoeveelheden. De directeur is bevoegd dezen termijn te bekorten. Na afloop van den in het vorige lid be doelden termijn kan door den directeur dis pensatie uitsluitend aan ingeschrevenen, die voldoen aan de voorwaarden en verplichtin gen, bedoeld in de artikelen 4 en 5, worden verleend voor een door hem te bepalen ter mijn of tot wederopzegging toe. Aan de verleening der vergunningen, en der dispensaties, kunnen door den directeur voorwaarden en beperkingen worden ver bonden. De vergunningen kunnen door den houder niet worden overgedragen, en worden slechts verleend aan ondernemingen, die bij de sectie zijn ingeschreven. Het is aan natuurlijke of rechtspersonen, die van den handel in beenderen niet hun normaal bedrijf maken, verboden beenderen te koopen met het doel deze weder te ver- koopen, zonder een daartoe van den direc teur verkregen schriftelijke vergunning. Aan de vergunning kunnen voorwaarden en be perkingen worden verbonden. Bij de afgifte van een vergunning, wordt een door den directeur, in overleg met de commissie van bijstand, te bepalen consent- geld geheven, te berekenen naar de bruto- waarde der betrokken goederen, tot een maximum van een pet. van deze waarde en met een minimum van 0,25 per vergun ning. De directeur kan in overleg met de com missie van bijstand nadere regelen stellen ter bevordering van een goede uitvoering dezer beschikking. Voor de vereeniging van grootwerkgevers in het winkel- en magazijnbedrijf werden uitgebracht twee praeadviezen van de hand van mr. F. L. Polak over de navolgende on derwerpen: „Enquêtes vanwege buitenland- sche regeeringen aangaande het grootbedrijf in den detailhandel inzonderheid met be trekking tot het eenheidsprijzenbedrijf" en „Eenige beschouwingen over de verhouding tusschen klein- en grootwinkelbedrijven, in zonderheid met betrekking tot het eenheids prijzenbedrijf". Het bestuur besloot met het oog op de tijdsomstandigheden de behandeling van deze, inmiddels versohenen, praeadviezen voorloopig uit te stellen. In de Staatscourant van Woensdag 13 Sep tember 1939 is opgenomen een steunbeschik- king ten behoeve van de schapenfokkerij op Texel. Het algemeene bestuur van het Neder- landsch instituut van middelbare technici heeft in een schrijven aan den ministerraaad meegedeeld, dat het groote corps middel bare technici via het instituut en de aan gesloten vereenigingen gaarne bereid is de regeering in de terzake ingestelde of nog in te stellen instanties met raad en daad van advies te dienen en daarvoor de meest des kundige krachten zooveel mogelijk ter be schikking te stellen. Het instituut en daarmede het corps, dat het vertegenwoordigt, meent hiermede re geering en land van dienst te kunnenn zijn en het zijne te kunnen bijdragen om aan de ontstane moeilijkheden zoo doeltreffend en krachtig mogelijk het hoofd te bieden. Wij kunnen direct aanvallen Dat z<?u zelf moord zijn Arme jongen Cnnurtah' opera muodl Kirk klimt op het dak der hut In de nabijheid der hut De voorzitter van het centraal stembureau heeft in de vacature J. W. Albarda, tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard den heer J. G. Suurhoff te Amsterdam. Tot gezant van Finland te Brussel en den Haag is benoemd de heer M. Valvanne, thans gezant van Finland te Tokio. Hij zal op 1 October a.s. in deze functie treden. Tot attaché bij de Finsche legatie in België en in Nederland werd benoemd de heer Gunnar Palmiooth. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Algemeene Dienst bericht, dat de pontonbruggen over het Waardkanaal, t.w. de Waardbrug bij Kolhom en de Nieuwesluizerbrug bij Nieu- wesluis, tot nader bericht niet meer voor de scheepvaart geopend zijn. Bob. de Canadeesche Politieruiter. 1. Bob en Jack Kirk volgden de richting, welke Leblanc met zijn gevangenen ingeslagen had. Het .zou hun thans zeker niet moeilijk vallen 't verblijf van den bandiet op te sporen; hijzelf zou hun, als het ware, den weg daarheen wijzen. Een gemakkelijke weg was het niet, maar in Noord-Canada is een ieder een voor treffelijk bergbeklimmer en zonder veel moeite bereikten de beide mannen den Scheermesberg. Het door de sleden gemaakte spoor leidde als een smal pad door de sneeuw en na eenigen tijd voerde het Bob en Kirk tot nabij de hut. 2. „Wij moesten maar onmiddel lijk aanvallen", meende Bob, maar Jack, hoe ongeduldig ook, hield hem van de uitvoering van dit plan terug- „Dat zou gelijk staan aan zelf moord", waarschuwde hij. „Vergeet niet dat Leblanc een scherpschutter van den eersten rang is. Hij zou ons overhoop schieten". Bob kon niet ontkennen dat de jongeman gelijk had. „Ik heb een anderen inval", zeide deze. „Luister Ik zal ze uit- rooken l 'UW'I 1-30 Eenigen sluipen naar de deur. 3. Ondertusschen bleven de beide gevangenen van gedachten wisselen. „Jack", zeide Marie Wallace, „weet dus nog niets af van den dood van zijn vader. Arme jongen Leroux antwoordde niet- Zijn aan dacht scheen op iets anders geves tigd te zijn. Hij wendde, voor zoo ver hij hiertoe in staat was, het hoofd om, en keek onderzoekend om zich heen. „Ik ruik rook", zeide hij. „Er is iets aan de hand". Ga op den vloer liggen I 4. De inval van den jongen Kirk was een voor treffelijke geweest, meende B°b- HlJ had voor gesteld op bet dak te klimmen en dan te pogen Leblanc en diiens mannen r°°ken" en aldus uit de hut te verdrijven; buiten zouden zij dan opgewacht worden door B°b en diens geweer en gedwongen zijn zich over te geven. „Voel je je sterk genoeg hiertoe vroeg Bob. „Natuur lijk", antwoordde Jaök> »de slag van den kogel had mij ziek gamaakt> maar de wond is niet ernstig". „Mooi Ga danantwoordde Bob en Jack Kirk sl'oop naar de hut en klom op het dak. Werpt weg! zZCopuriqhl opera HuvVUkuUM Bob houdt de bandieten in bedwang 5. Hoe wilde Jack het aanleg gen de bandieten uit te rooken Hoe anders dan door den schoor steen af te sluiten En dit deed hij door zijn jas erover te leg gen. „Ik zal ze uitrooken als ratten", gromde hij, „en dan kan Bob ze neerschieten, als hij wil Zoo bloeddorstig was Jack Kirk anders niet, maar het is niet te verwonderen dat hij verre van zachtmoedig gestemd was (Nadruk verboden). 6. De rook, waarvan Leroux de onlieflijke geur opgesnoven had, vulde met dichte, zwarte wolken het grootste vertrek van de blokhut, waarin zich de bandieten bevonden. Als zij niet vluchtten, zouden zij binnen weinige minuten verstikken. Zoo snel vulde zich 't vertrek met den smorenden rook, dat zij naar de deur moesten kruipen, om dat zij onmogelijk adem hadden kunnen halen, indien zij rechtop waren blijven staan. Rook immers is iets lidhter dan de lucht, ofschoon het verschil gering is; bijgevolg blijft zij midden- en boven-in een vertrek hangen. 7 Ook tot het kamertje, waar Le roux en Marie gevangen waren, drong de rook langzaam door. De gevangenen hadden zich onmiddel lijk van hun stoelen laten glijden om zooveel mogelijk buiten de rook te blijven, maar Leroux, die begon te begrijpen wat er ongeveer aan de hand was, zeide tot het meisje „Ga op den vloer liggen... De kogels zullen straks wel fluiten en liggend zijn wij het veiligst". 8. De uitgerookte bandieten kwamen naar buiten, gevolgd door een rookwolk. Zij werden ontvangen door Bob, die met aangelegd geweer tegenover de deur der blokhut knielde. „Werpt uw geweren wegbevl Bob en de kerels vol deden aan dit bevel en staken de handen omhoog. Nu de deur geopend was, werd de rook in de hut minder dicht en terwijl Bob de bandieten met zijn geweer in bedwang hield, schoot Leblanc, die zich nu miet behoefde te haasten de hut te verlaten, door het venster op den politie-sergeant, maar ondanks zijn schutterstalent, trof hij niet. Verdachte tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. Men meldit ons uit Amsterdam: De politierechter veroordeelde gisteren een jongeman, die op 30 Juli Van dit jaar een ruit bad ingegooid bij den burgemeester tot een gevangenisstraf van twee maanden. Verd. was een jaar geleden uit Duitschland naar Nederland gekomen, hij had hier werk gezocht, doch dit niet kunnen vinden. Aan gezien hij niet in aanmerking kon komen voor maatschappelijken steun was verd. der mate verbolgen, dat hij een ruit ingooide van een winkelhuis in de Kalverstraat, voor welk feit hij onlangs werd veroordeeld. Nauwelijks uit zijn gevangenschap ontsla gen, gooide verd. te tweeden male een ruit in, thans bij den burgemeester van Amster dam. Ter zitting verklaarde verd. tot zijn daad te zijn overgegaan, nadat hem wederom geen steun kon worden toegewezen. De officier van justitie had een gevange nisstraf van zes maanden gerequireerd. Negen maanden tegen de verdachten geëischt. Men meldt ons uit Amsterdam: Op 17 Februari j.l. werd een agent van politie te hulp geroepen door een bewoon ster van een perceel aan den Haarlemmer dijk. Zij voelde zich door haar foenedenbu ren, een 72-jarigen oud-Indisch militair en diens 26-jaTigen zoon, bedreigd. Sedert ge- ruimen tijd maakte een burenruzie tusschen de gezinnen van een en twee hoog de stem ming in de woning er niet beter op. De agent stelde een onderdek in, doch nauwe lijks was hij bij den opgewonden militair en diens zoon binnengekomen of de scheld woorden, gericht aan het adre» van de bo venbuurvrouw, vlogen door de lucht. De agent waarschuwde en zette deze waarschu wing kracht bij, door „het notitieboekje" te trekken, gereed om verbaal op te maken. „Dat zal niet gaan", riep de vader en hij greep den agent bij de keel. De zoon sprong op diens rug. De agent trok zijn sabel, deel de er eenige tikken mee uit, maar tenslotte ontrukte de vader hem het wapen. De oud militair wist er mee om te gaan, hij viel vinnig naar den agent uit en sloeg hem op het hoofd. De agent trok zijn revolver en retireerde naar boven, maar de oude vech tersbaas liet zich niet afschrikken. Hoewel zijn zoon een hoofdwonde had opgeloopen, bestormden zij samen 'de trap. Drie maal lostte de agent een schot, hij liep een schram over den enkel op en een houw over den linkerarm. Tenslotte verschanste de agent zich in een zolderkamer. Inmiddels rukte assistentie aan en konden vader en zoon worden ingerekend. De rechtbank veroordeelde beide mannen wegens bedreiging tegen het leven tot zes maanden gevangenisstraf. Thans diende deze zaak iin hooger be roep voor het gerechtshof, gepresideerd door mr. Joh. M. Jolles. De agent vertelde, dat hij zeer kalm was opgetreden. Het tweetal viel hem aan, zoo dat hij genoodzaakt was zijn sabel te trek ken. Toen de agent de trap opliep, riep de oudste verdachte: „Kom hier, dan zal ik je afslachten; je durft toch niet raak te schie- ten". Inderdaad, 'zeide de agent, bleef ik kalm en ik loste slechts waarschuwingsschoten. Ik had ze evengoed neer kunnen schieten op dien korten afstand. De verdachten ontkenden bedreiginge® te hebben geuit. De vader dacht, dat de agent zijn zoon wilde arresteeren en pas toen Was de vader tussohenbeide gekomen. „En waarom liep u den agent achterin*? u 'was op uw eigen eerste verdieping en de agent ging naar boven. U had boven niets te maken", zeide de president tegen de ver dachten. De oudste verdachte beantwoordde deze vraag- We gingen hem achterna, omdat we bang waren, dat hij zou schieten.." pres.: En boven? Verd.: De agent was in een zolderkamer tje binnengegaan en hij had de deur op slot gedaan. Ik tikte met de sabel op de deur en vroeg of hij naar buiten wilde komen. Pres.: Ja en u bedreigde hem en schold hem uit voor lafaard. Verd.: Daar weet ik niets meer van. De agent handhaafde zijn verklaring: Het tweetal viel hem aan, de vader ontrukte hem zijn sabel, waarmede de man naar hem stak en sloeg, waardoor hij aan arm en hoofd werd gewond. De verdediger mr. Francois Pauwels, vroeg aan den agent, of hij met de blanke sabel had gevochten. Agent: Ja meneer, maar 't ding is erg bot. Verdediger: Dus u sloeg niet met de schee- de om de sabel? „Geen sprake van" antwoordde de agent. Wel waar, riep de oudste verdachte uit, we hebben den agent de sabel uit de hand ge rukt, maar de sdheede zat er nog om en daar mede heb ik hem geslagen. Het debat over de sabel met of zonder scheede leidde tot een demonstratie; beurte lings zwaaiden agent en verdediger met het wapen, al of niet door leer omhuld. „Hebt u wel eens last van zenuwachtig heid?" vroeg de verdediger den agent. „Neen meneer, antwoordde deze heel kahn. Als ik daar last van had, zouden die twee verdachten hier niet meer staan, want dan zou ik raak hebben geschoten. Nadat nog eenige getuigen verklaringen hadden afgelegd over de wijze waarop de verdachten waren opgetreden, las de presi dent de reclasseeringsrapporten voor, die niet ongunstig luidden. De procureur-generaal mr. J. Versteeg zei de in zÜn requisitoir, dat de agent zeer kalm en beheerseht is opgetreden. De feiten, door de beide verdachten gepleegd, zijn zeer ern stig. De oudste verdachte staat bekend als iemand, die „niets op zich laat zitten", hij trekt bij het minste of geringste van leer. Ook dit geval bewijst dat weer. De aanval is van deze beide verdachten uitgegaan. Uit het optreden van den agent blijkt een zekere voorzichtigheid, voorzichtigheid tot het uiter ste toe. Gezien den ernst van de feiten was spr. van oordeel, dat de straf, opgelegd door de recht bank, te laag geweest is. Spr. vorderde zoo wel tegen den zoon als tegen den vader een gevangenisstraf van negen maanden. De verdediger hield een uitvoerig betoog waarin hij aandrong op vrijspraak voor den zoon en de uiterste clementie ten aanzien van den vader inriep. Zijns inziens legde de agent te veel ijver aan den dag en is hij te genover den ouden man niet tactisch opge treden. Arrest 26 September.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 4