m TM TYLER EN SPUD. Op zoek naaf de bende van Evans. 23 Weerverwacliting. j STADSNIEUWS. EUROPA IN 1939. ROTTERDAM. VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1939 S DE MIDDENSTAND WENSCHT INSTELLING VAN DISTRIBUTIERAAD. DE SCHIEDAMSCHE BURGERWACHT. MUTATIES BIJ DE POLITIE. AANRIJDING IB SIS HOLLAND - AMERIKA -LI JN. BURGERLIJKE STAND. EXCELSIOR—DONK. UITBETALING VAN MILITAIRE KOSTWINNERSVERGOEDING. HINDERWET. GEVALLEN. SCHEEPVAART. DE „NIEUW AMSTERDAM" IN AANTOCHT. Hervatting van de Java New York-Lijn. DE „MAN VAN HET LTCHT' VERTELT. HET EEUWFEEST VAN DE SPOORWEGEN. Een trein op de brugbogen. DR. D. J. A. WOLFSON. f DIEFSTALLEN. AANGEREDEN. Van den vleermuis-brand tot het zivarte licht. Een veertigjarig jubileum. L. W. Kok. Voor het geheele land: Gedeel- 1 telijk bewolkt, aanvankelijk nog Z enkele plaatselijke regenbuien, |j koude nacht, overdag weinig ver- andering in temperatuur. Zwakke tot matigen wind uit Noordelijke richtingen. ZATERDAG. Zon op 6.35. Zon onder 19.16. Maan op 10.33. Man onder 20.29. Wielrijders lichten op van 19.46 tot 6.06. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. - OM DEN „DE BRUUN-BEKER". JUBILÉ G. A. BECUDE. De Permanente Commissie uit den geor- ganiseerden middenstand heeft het volgen de schrijven aan B. en W. gezonden: Waar op het gebied van de distributie van waren van overheidswege in verband met den zeer bijzonderen toestand reeds verstrekkende maatregelen genomen zijn, mede met het oog op de voorbereiding eener algemeene distributie van levensmid delen en andere eerste levensbehoeften, heeft de Permanente Commissie uit den ge- organiiseerden middenstand zich in haar jongste vergadering beraden over haar taak als erkende vertegenwoordigster van een der belangrijkste distributie-organen, den particulieren winkelstand. De Permanente Commissie nam met bij zondere voldoening kennis van het feit, dat ook van gemeentewege reeds de mioodige maatregelen zijn getroffen. In verband met de bijzondere omstandig heden is de Permanente Commissie van meening, dat voor een gunstige ontwikke ling mede met het oog op de nog in de toekomst te treffen maatregelen een nauwe samenwerking tusschen overheid en bedrijfsleven ten zeerste bevorderlijk kan zijn. Vooral met het oog op de waarschijnlijk eerlang te verwachten algemeene distribu tie zou de Permanente Commissie het op hoogen prijs stellen, indien deze samen werking zich zou kunnen vormen tot een nauw contact van permanenten aard tus schen vertegenwoordigers van overheid of van Overheidsdiensten en vertegenwoordi gers van den georganiseerden middenstand. De Permanente Commissie stelt zich overi gens in alle zaken betreffende den midden stand geheel ter beschikking van het ge meentebestuur en verklaart zich te allen tijde bereid tot het houden van een samen spre king. De oproep om zich aan te melden als lid van de Schiedamsche Burgerwacht is niet tevergeefs geweest; een aantal jonge man nen heeft zich aangemeld om opgenomen te worden in het Mobiele Vendel. Er kunnen zich echter bij de Burger wacht nog meer flinke menschen verdienste lijk maken. Naast het Mobiele Vendel heeft de Schie damsche Burgerwacht ook een Bezettings Vendel, dat in tijd van locale spanning tot taak krijgt punten van vitaal belang te be schermen tegen aanslagen, sabotage, einz. Punten van vitaal belang zijn bjv. het post kantoor, het stadhuis, de gasfabriek en tal van andere gebouwen en terreinen. De taak van het Mobiele Vendel zal in hoofdzaak zijn het verrichten van patrouil lediensten en het optreden daar, waar ver sterking van het wettig gezag noodig is. Van de leden van het Mobiele Vendel zal dus meer worden gevraagd dan van hen, die Hot het Bezettings Vendel bc-hooren. Daarom zijn oudere burgers, die het wet tig gezag willen helpen bandhaven, meer op hun plaats in het Bezettings Vendel, dan in het Mobiele Vendel. Vooral oud-mili tairen, die nog niet een andere taak op zich hebben genomen, b.v. bij de luchtbe scherming, het Roode Kruis, enz., zijn zeer welkom ter versterking van de Burger wacht. Men melde zich aan bij den commandant der Burgerwacht. De volgende mededeeling is op 15 Sep tember aan het personeel van de politie uit gegeven: Bij besluit van den Burgemeester d.d. 31 Juli ƒ.1. zijn met ingang van 1 Augustus 1939 benoemd tot inspeoteur van politie le klasse, de heeren: W. H. Kloeseman en J. A Schotvanger. Bij besluit van den Burgemeester, d.d. 11 September 1939, zijn met ingang van 1 September 1939, bevorderd tot inspecteur van politie 2e klasse, de heeren: B. Hagen en W. A. A. M. Verhoeven; terwijl met in gang van 1 Augustus 1939, benoemd is tot dnspectrice bij de kinderpolitie mej. F. G. van Thiel; met ingang van 1 Augustus 1939 Is: a. de agent van politie G. Jonges, aange wezen voor de functie van rechercheur; b. de agent van politie B. A. van Noort, aan gewezen om dienst te doen bij de afdeeling Speciale Wetten; c. de agenten van politie J K. A. Uitdewilligen en J. Molenaar, aan gewezen bij de Motorbrigade gerekend met ingang van 30 Juli 1939. Gistermiddag omstreeks 12.45 uur, reed een bestuurder van een presonen-auto over de Gerrit Verboonstraat in de richting naar de Lange Nieuwstraat. De bestuurder P. H. uit Rotterdam, stopte ter plaatse, omdat hij niet op de hoogte bleek te zijn met de auto matische seinrichting. Een bestuurder van een rijwiel S. M. J. uit Schiedam, reed daar door aan de achterzijde tegen het motorrij tuig aan. Het motorrijtuig werd aan de ach terzijde hierdoor eenigszins beschadigd. Geen persoonlijke ongelukken. BOMMEN OP WARSCHAU. Een tweetal opnamen, welke de uitwerking toonen, van de Duitsche bomaanvallen op de Poolsche hoofdstad. GEBOREN; Greta, d. van A. J. van Gent eu A. C. Clements, Vlaard.dijk 89. An- thonie, z. v. D. J. van den Anker en L. Koorevaar, Noordvest 1. Antonius B. M., z. van M. C. G. M. Eillebrecht en J. W. Si mons, Dr. Noletstraat 1. Clasina, d. van A. Herlaar en C. van Nielen, Oosterstraat 22. Antje M„ d. van K. de Jonge en G. M. C. Vriens, Marconistraat 29. Cor nelia, d. van J. van Drunen en B. Schou ten, Boerhavelaain 1. ONDERTROUWD: G. J. Roomer 30 j. en K. C. yan Luijk 25 j. W. Verveen 35 j. en G. Hoogenboom 32 j. M. Roijers 30 j.en A. M. J. van Beurden 28 j. F. A. W. Kul- ker 27 j. en H. K. Zednik 28 j. A. I. C. van Wingerden 24 j. en C. Droog 21 j. L. P. C. Elshout 23 j. en T. Donkersloot 21 j. W. Gosens 48 j. en J. den Blaauwen 45 j. A. Sliedrecht 34 j. en J. P. Kalk man 30 j. G. Kiela 26 j. en W. van Wee- lie 22 j. A. M. Kranenburg 20 j. en E. E C. van Weezenbeek 23 j. Th. P. D. van Geerenstein 29 j. en L. Nooteboom 28 j. K. de Willigen 23 j. en W. H. A, Zij- denbos 22 j. W. G. van Laren 23 j. en M. R. Krommenhoek 26 j. P. den Dikken- boer 32 j. en M. Pinkster 28 j. D. Krom menhoek 23 j. en G. E. Meijers 24 j. G. Jongbloed 26 j. en G. M. Krijgsman 26 j. GEHUWD: G. Ruseier 24 j. en P. J. Vis 2g j_ G. van Roon 55 j. en C. Kirchner 38 j. R. Alt 28 j. en A. Hamstra 27 j. Nog niet van het leed bekomen 't Welk ons veertienachttien bracht Lijdend nog aan de gevolgen, Die het jongere geslacht Doemden om met leege handen Jaren lang het aan te zien, Dat hun energie en kunde Waard'loos bleek. Dat zij misschien Langen tijd nog moesten steunen Op de hulp van 't Rijk of Stad. En ziedaar! Dezelfde volksramp Die dat leed veroorzaakt had. Die Europa, aan 't herstellen Van 't geleden oorlogsleed. Hopen deed op beetre tijden. Volkeren, tesaam gesmeed, Zou vergeten doen het lijden En 't gemis van goed en bloed, Dreigt ons thans van vele zijden. Brengt ellende ons, en doet Elk een vreezen voor de toekomst Van 't bedreigde vaderland. 't Welk, er tusschen in gesloten, Van de landzij tot zijn strand, Alles doen moet te voorkomen; Schending van neutraliteit. Alles moest mobiliseeren, Vredelievendheid ten spijt, Om de grenzen te bewaken. In de hoop dat 't oorlogsvuur Niet naar binnen op zal laaien. Wat wij hopen, dag en uur. Moge toch een spoedig einde Komen aan verwoesting, smart, Die zoo menig vrouw en ouder Sidtd'ren doet en breekt het hart. Is de hoop en wensch van iemand, In wiens oog het lijkt fataal Dat hij, oud. een grooten oorlog Mee beleeft de derde maal Excelsior I speelt a.s. Zondag thuis een vriendschappelijken wedstrijd tegen DONK I uit Gouda. Aanvang 2 uur. Het derde elftal speelt tegen Pioniers 2 uit Rotterdam, aanvang 12 uur. De competitie (waarschijnlijk noodcompe- tie) vangt aan 24 Sept. In verband met de huidige toestand zal bij het uitschrijven van wedstrijden er zoo veel mogelijk naar worden gestreefd, dat elftallen in de meest naaste omgeving van elkaar het eerst tegen elkaar uitkomen. In dien mogelijk zullen de competitie indeelin gen gehandhaafd blijven. Voorloopig zal met 4 senioren en 5 junioren elftallen aan de competitie worden deelgenomen. De indeeling van de le klasse West is als volgt: Excelsior, Leonidas, Spartaan, D. H. L.. G. D. A., H. B. C., T. Y. B. B., S. J C Onze Gezellen en Santpoort. Men verzoekt ons aan onzelezers te wil len mededeelén, dat reeds thans een betere regeling is getroffen om bij de uitbetaling van militaire kostwinnersvergoeding het wachten tot een minimum te beperken. Een deel is opgeroepen om reeds heden middag de vergoeding in ontvangst te ne men, zoodat het aantal op Zaterdagmorgén belangrijk minder is dan de vorige week. De betrokkenen moeten zelf ook'mede werken voor een vlot verloop; dat kunnen zij door de vergoeding in ontvangst te ko men nemen tusschen vm. 8,3010 uur, in dien de geslachtsnaam van den milijair aan vangt met een der letters A tot en met L Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schie dam hebben bij hun besluit van 14 Septem ber 1939 de beslissing op het verzoek van de N.V. Maatschappij tot Vervaardiging van Naadlooze Vloeren (Dermas-vloerenfabriek) om vergunning tot oprichting van een vloe- renfabriek in het pand Overschieschestraat 58, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. SCHIEDAM, 15 September 1939. en tusschen 10 en 12 uur, indien de ge slachtsnaam aanvangt met de letter M tot en met Z. Bovendien moet men bij de uit betaling geen vragen stellen. Dit laatste moet desgewenscht geschieden op een dag, waar op niet wordt uitbetaald Gistermorgen omstreeks 8,40 uur, viiel de 12-jarige A. K. uit Schiedam, terwijl hij speelde op den Singel. De jongen bleef bui ten kennis liggen. Op advies van Dr. A. de Leeuw, is de jongen per politiie-auto naar zijn ouderlijke woning vervoerd. SCHIEDAM, 13 Sept. Aangekomen Ned. motorschoener Tyger, kapt. H. Pepping; Ned. motorschoener Jo, kapt. G. Pepping, beide ledig van Rotterdam, beide in de Nieu we Haven; Ned. motorschoener Reiger, kapt. H Blauw; Ned. motorschoener Castor, kapt. N. Mulder, Ned. motorschoener Pallas, N. Engelschman, alle ledig van Rotterdam, in de Westerhaven, om hier op te liggen. SCHIEDAM, 14 Sept. Aangekomen Zuid- Slavisch s.s. Durmitor, ledig van Duinkerken om te dokken in de Wilhelminahaven; Ned. s.s. Britsum, ledig van Huil om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 14 Sept. Vertrokken Deensch s.s, Laura, ledig naar Buenos Ayres. SCHIEDAM, 14 Sept. Aangekomen Ned. motorschoener Houtman, ledig van Esbjerg in de Voorhaven opleggen; Grieksch s.s. Parthenon, ledig; s.s. Eestirand, ledig, bei den opleggen in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 15 Sept. Verwacht die sche pen m.b. Tromp, m.b. Evertsen en m.b. Eems, alle voor Schiedam. De Holland Amerika Lijn maakt bekend, dat het s.s. „Nieuw Amsterdam" hedenavond ongeveer zeven uur voorgaats den Nieuwen Waterweg wordt verwacht en ongeveer twee uur later aan de Wilhelmina-kade te Rotter dam zal aanleggen. Tot aan de groote financieele crisis, welke de Holland-Amerika-Lijn tot een algeheeie reorganisatie noopte, behoorde tot ie gere gelde lijnen dezer scheepvaartmaatschappij ook de vaste vaart tusschen Java en New York. Slechts voor tijdelijk, met het recht deze lijn te gelegener tijd weer te hervatten, is de H. A. L. toen teruggetreden. Toen de zaken voor de maatschappij een gunstiger verloop gingen nemen, werd be sloten tot hervatting van den dienst. In Juni 1937 werd daartoe gebruik ge maakt van een gunstig aanbod van de „Odense Staalkibsvaerft" red. A. P. Möller te Odense in Denemarken voor den bouw van twee motorvrachtschepen van 10.000 ton laadvermogen. Deze "schepen, m.s. „Som- melsdijk" en m.s. „Sloterdijk", moesten wor den opgeleverd in September en December 1939, gelijk het jaarverslag der H. A. L. over 1937 vermeldde. Het eerste van de schepen is thans gereed en over eenige maanden zal ook het tweede worden opgeleverd. Indien zich geen omstandigheden voor doen, welke het dus reeds eenige jaren geleden vast gestelde plan tot hervat ting van de Java-New York 1 ij n vooralsnog zouden kunnen wijzigen, zal eerlang hiertoe worden overgegaan. Met de „Sloterdijk" zullen echter eerst eenige reizen worden gemaakt tusschen Rot terdam en New York. Ook het tweede schip dat binnenkort gereed komt, zal vooreerst op Rotterdam-Ntew York worden ingezet. Eerst daarna zal de H. A. L. de verbinding Java-New York hervatten. Van eenig verband tusschen de heropening van de lijn en den internationalen toestand is derhalve geen sprake. Eerder kan het zijn, dat de tegenwoordige omstadigheden de hervatting nog zullen vertragen. Alhoewel aanvankelijk alle versiering was afgelast vanwege de tijdsomstandigheden, zijn de Nederlandsehe Spoorwegen te elfder ure op dit besluit teruggekomen. Zoo kon men gisteren reeds zien, dat de stations werden versierd, terwijl vanmorgen vroeg een aanvang werd gemaakt met de montage van 't 1839-treintje op de spoorbrug over de Nieuwe Maas. Reeds vanmorgen vroeg arriveerde een drijvende kraan van 25 M. toplengte, van de N.V. Stuwadoor-Mij. v.h. P. van Koeveren Co. Op den bak daarvan bevond zich het treintje, dat thans boven op de brugbogen is gemonteerd. De locomotief weegt 1000 kg., de wagons zijn iets minder zwaar. Alles is vervaardigd van hout en triplex, op een onderstel van bintijzer met dwarsstukken, die door middel van bouten op den boven bouw van de brug zijn gemonteerd. Gisteravond is hier ter stede plotseling overleden, in den ouderdom van 74 jaar, de bekende geneesheer dr. D. J. A. Wolfson, een zeer gezien arts van Rotterdam-Zuid. Dr. Wolff son voltooide zijn studiën te Am sterdam. Gedurende ongeveer 8 jaar oefende hij in Brabant de praktijk uit, waarna hij zich te Rotterdam vestigde en zich spoedig in een uitgebreide praktijk mocht verheu gen. In het bijzonder maakte hij zich verdien stelijk voor de E. H. B. O., voor welker leden hij jaren lang curssussen gaf. Toen hij in 1916 zijn zilveren ambtsjubileum vierde, werd hij zoowel door zijn patiënten als door de E. H. B. O. gehuldigd. Lange jaren was de overledene aan verschillende gemeente lijke en rijksinstellingen verbonden, maar in 1930 nam hij hiervan afscheid. Dr. Wolfson heeft vooral bekendheid ver worven in de jaren, dat werkzaamheden van den geneeskundigen dienst nog niet zoo omvangrijk waren. Toen was hij honderden malen de eerstgeroepene bij hulpverleening in de havens. De overledene, die ridder was in de Orde van Oranje Nassau, was vooral geëerd om den takt, waarmede hij wist op te treden. De schipper M. B. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij op de weekmarkt aan de Spanjaardstraat een portefeuille met 19 is kwijtgeraakt. Mej. E. T. uit de Teilingerstraat kwam gisteren tot de ontdekking, dat haar in een modemagazijn in de binnenstad een porte- monnaie met f 20 was afhandig gemaakt. Aangehouden is de 34-jarige A. M. v. E. zeeman van beroep, die als ijsventer ten na- deele van de firma J. aan de Hugo de Groot straat een bedrag van 25 heeft verduisterd. De 53-jarige metaalbewerker M. van Herk, wonende in de Egstraat, is op den Eersten Barendrechtscheweg, terwijl hij op zijn fiets zat, aangereden door een luxe auto. De man liep bij zijn val een hersenschudding op, als mede eenige schaafwonden. Per auto van den G.G.D. is hij naar het Zuider Ziekenhuis ver voerd en daar ter verpleging opgenomen. In 't kort hebben we er al melding van gemaakt, dat de heer L. W. Kok, eiectro- technisch adviseur van den Grooten Schouw burg, vandaag zijn veertigjarig jubileum herdenkt. Wie 40 jaar lang het tooneel in zijn ups and downs heeft gekend en de ontwikkeling van de tooneeltechniek heeft meegemaakt, kan interessante dingen vertellen. We laten den heer Kok hier aan 't woord Waarmee ik mijn carrière aan den Grooten Schouwburg begon? Met „De reis om de wereld in 80 dagen". We schreven September 1899. Voornamelijk werd toen voor de tooneelverlichting nog gaslicht ge bruikt, alleen de speciale effecten werden door electrisch licht verkregen. Ik weet het nog goed de groote Willem van Zuylen, die plotseling ziek geworden was, werd als Passe-Partout door Henri Poolman ver vangen. Frits Tartaud vervulde toen de rol van Phileas Fogg. Nu moet u zich met die gasverlichting zoo vervolgde de heer Kok zijn relaas niet de later in gebruik gekomen verlich ting door middel van gloeikousjes voor stellen, neen, voor het gas werden m die dagen in het algemeen nog open vleermuis branders toegepast. Voor de voetlichten had men weer iets anders, n.l. de z.g. Auber- branders, eveneens open vlammen met gekleurde glazen cylinders. De effectverlichting geschiedde voorname lijk met booglampen, voorzien van ge kleurde glazen. Met het in orde brengen van een kermis- stuk als „De reis om de wereld in 80 dagen" waren we ken gamoeid. Meer malen waren we dag en nacht in touw om de décors, en wat daarbij be hoorde, in gereed heid te brengen. Meer dan 'n week lang waren er iede- ren dag ensemble- repetities, dikwijls tot des nachts een uur of drie-vier. Vier jaar later, in 1903, kwam er 'n permanente electrische installatie, bestaande uit ongeveer 2500 gloeilanmpen in vier ver schillende kleuren. Voor dit karwei was het noodig, meer dan 25 kilometer geleidingen te verleggen, voor dien tijd een heele ge beurtenis. De directie stelde mij toen aan als opziohter bij de uitvoering van deze instal laties, waarbij de betrekking van chef- electricien in het vooruitzicht werd gesteld. De heer Kok weidde vervolgens uit over de jaren 1907 tot en met 1911. Dat waren de jaren van de groote Mai-Fest-Spieie, evenals 1913, met vertooningen van „De Ring", en andere Wagner-opera's. Aan die van 1907, aldus de heer Kok, zullen alle medewerkers wel de schoonste herinnering hebben behouden. De jubilaris van vandaag werkte ook mee aan de vele grootere en kleinere voorstel lingen van 't Rotterdamsch Tooneel, onder directie van wijlen den heer P. D. van Eysden, later Rotterdamsch Hofstadtooneel, en voor vele andere directies. Vele prettige herinneringen heeft hij daaraan behouden, teveel om op te noemen. Of ik mij bijzondere vertooningen herinner Dat zal waar zijn. Ik heb er vele meegemaakt, waarbij voor de lichteffecten en wat daarmee verband houdt, tien elec- triciens noodig waren. Een van de moeilijkste voorstellingen voor de electriciens, die ik mij herinner, was die van „Droomspel" van Strindberg, opgevoerd onder leiding van Dr. Willem Royaards In het seizoen 1920. Bij de première te Rotter dam werkten wij aan één stuk door van 's middags één uur tot den daarop volgende avond, geheel zonder rust, echter met als belooning een geweldig succes. In 1914 werd de toen elf jaar oud zijnde electrische installatie weer geheel gemoder niseerd. Alle kooldraadlampen werden door metaaldraadlampen vervangen en de boog lamp-schijnwerpers door hoogkaarsige lam pen. Eveneens werden alle verduistering5" weerstanden vernieuwd. We werkten d^ar vier maanden aan en waren juist toen de oorlog van 1914 uitbrak. Sinds tijd kan wel gezegd worden, dat ooder mijn leiding jaarlijks vernieuwingen electrische installatie werden aangebracht. De heer Kok vertelt dan van Z'J" "'win ding, welke dateert van het jaar tvzi. Hier door is het mogelijk geworden, dat de spelenden op het tooneel zen at net licht in den juisten stand en kleur, door middel van één schakelaar kunnen ontsteken of dooven. Deze vinding is in Ned®rland en Duitsch- land gepatenteerd. In 1927, zoo vervolgde de jubilaris, heb ik een geheel niellWe" tooneelregulateur in den Grooten Schouwburg ingebouwd. In 1930 volgde het electrisch beweegbaar rond- horizon-doek van ruim 600 vierkanten meter en een rondhorizon-batterij van 24 lampen van 1000 watt, alsmede een wolkenapparaat van 3000 watt. De laatste belangrijke uitbreiding, die ik voor de Maatschappij „De Groote Schouw burg" mocht behandelen, was de uitbreiding met wisselstroom direct van het hoogspan- n;gsnet, waarbij het plaatsen van een om vormer van 300 Ampère begrepen was. Dit was noodig 0m een aantal booglampen te kunnen voeden, die voor het eerst bij de Bouwmeester-revue op 1 Januari van dit jaar dienst deden. Hou vast Turco! Dat was. t I een pracht- Terwijl Spud met ziin gevangene oo weq is Ik geef je goud als je me laat gaan Een goed gericht schot ver brijzelt zijn geweer. Jij bent dus één van de bendeleden. Copyright opera mundi rsee JI||IIV!1llIIIIII!lf!ll!lllllllllllll!lll!ll!ll!lll HllllllllllflIlWl Weinig verandering Voor de wielrijders, -s lllHllllillllllllllllllllllllllll* 15 Sept.; Tivoli-Schouwburg, Pukkel en Pukkel (De Rotterdammers) 8.30 uur. 16 Sep t.r Groote Schouwburg, Boefje (Ned. Tooneel), 8,15 uur. Tivoli-Schouw burg, De tante van Charley (De Rotterdam mers) 8.30 uur (volw.). 17 S e p t.: Groote Schouwburg, Het biecht geheim (Groot Ned. Volkstooneel) 8,15 uur- 18 S e p t.; Groote Schouwburg, Het biecht geheim (Groot Ned. Volkstooneel) 8,15 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 21 September in: Grand: Rue Michel no. 8 (volw.); Luxor: Een schot viel (v. volw.); Studio; Levens dans (volw.); Scala: The drum (boven 18 jaar); Colosseum; De vrouw in het rood en Het meisje met de vier vaders (volw.); Prinses: Ochtencjpatrouiile en De gevan gene van het Alcatraz-elland (boven 18 jaar); Arena: Het lied van de vrijheid (boven 18 jaar); Asta: Booloo en Cassidy de ontembare (boven 18 jaar); Cineac: Actua liteiten. Tentoonstellingen: Tentoon stelling „RotterdamBatavia", (Schiedam sche singel 55), dagelijks 1017 en 1922 uur, Zondags van 12—17 uur Kunstzaal Gebr. Koch, werken van J. H. van Masten broek (tot 30 Sept.) Schiedam. Passage: Drie handige meisjes worden groot en Geen tijd voor meisjes; Monopole: Eerlijk duurt het langst en De gemaskerde adelaar (boven 18 jaar). SCHIEDAM, 15 Sept. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 16 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,401,50 (niet officieel). Ook heb ik het voorrecht gehad, de instal laties voor andere schouwburgen te mogen behandelen, zooals voor den Tivoli Schouw burg en voorts in de schouwburgen te Arnhem, Delft, Heerlen, Hilversum, Leeu warden, Maastricht, Middelburg, Nijmegen en andere. Die van den modernen Stads schouwburg te Arnhem mag wel de belang rijkste worden genoemd. Het aantal voorstellingen, waarbij van mijn diensten gebruik werd gemaakt, be draagt ongeveer 10.000. En nu, zoo besloot de heer Kok, ga ik weer werken aan de iiZwart-licht"-installate voor de revue, die ter gelegenheid va" het 100-jarig bestaan van de Nederlandsehe Spoorwegen onder leiding van Kommer Kleijn op 20 Septem ber a.s. te Utrecht haar première hoopt te beleven. Voor den Wedstrijd om bovengenoemden be ker. won een Rott. Dam Genootschap-combi natie met 119 van het derde tiental van Con stant. De volledige uitslag was: R. D. G. Constant J. A. Lodewijkx Jr.H. M. Levie 20 2. L. HeydraA. van Duyn 0—2 3. F. BremerM. de Jong 20 4. M. GodijnJ. van Kloeten 02 5. A. CremerJ. A. Blesgraaff 20 6. B. M. SteijgerJ. Clansing 20 7. J v. d. KrukK. Geerling 11 8. D. ArdonL. Jutte 02 9. P. JongbloedJ. Blonk 02 10. J. LigtvoetA. Burg 20 Totaal 11—9 De ontmoeting tusschen de tweede tientallen van C. D. R. Z. en de Zuider Damclub eindigde in een 164 overwinning voor laatstgenoemde. De gedetailleerde uitslag volgt hieronder. C. D. R. Z- Z.D.C. 1. W. van DrielC. J. Bergeman 2. N. PoldermansA. J. v. Hertum 3. P. HoornwegJ, v Vessem 4. J. ScheltN. Quispel 5 s. den HollanderJ. Herrewijn 6. M. FeddesBarendregt 7. J. v. d. AkkerA. Ketting 8. W. KnuistJ. Verweijen 9. P. PonsenA. Trouwborst 10. J. DinserV. de Rot Totaal 4—16 18 September a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer Gradus Adrianus Becude zich vestigde in het CaféRestaurant Bel védère aan den Noordsingel No. 39. In het jaar 1914 stelde de heer Becude zijn perceel ter beschikking voor de Bel gische vluchtelingen en interesseerde zich ook in 't bijzonder tot het slagen van de indertijd jaarlijks terugkeerende festiviteiten in 't Noorden en verlichting van den Noord singel. Door zijn voortdurende aanwezigheid in zijn zaken had hij het genoegen éénmaal het leven van een vrouw en tweemaal dat van een kind te redden, die aan den Noord singel te water waren geraakt. In 1917 vond wederom uitbreiding plaats met de perceelen Noordsingel No. 4143, zoodat hij voor zijn bedrijf nu over een ge zamenlijke oppervlakte van 570 M2 kon beschikken. De algeheeie malaise in 1937 noopte den heer Becude tot inkrimping van zijn bedrijf en hij stond daarom het perceel Noordsingel No. 4143 af voor een kle dingmagazijn. Een algeheeie restauratie en inventarisatie van Belvedère volgde in December 1938.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2