„ADRESSEN" GARAGE „WALDO" Taxi's. Rijles, Auto's zonder chauffeur. Reparaties DE BEMANNING VAN DE „MARK WEER THUIS. TIM TYLER EN SPUD. Een verhaal van lijden en ontbering. van STADSNIEUWS. LUCHTBESCHERMING. TT ZATERDAG 16 SEPTEMBER 19 39 S Dringende oproep van den Burgemeester. Vrijtvilligers gevraagd. - iM -5 1 OUDE MAN GEVALLEN. AANGEREDEN. GESLAAGD. MEDISCHE ZONDAGSDIENST. SCHEEPVAART. BURGERLIJKE STAND. mmii DE MELKPRIJS VERHOOGD. ALLES OP HET GEBIED VAN GLAS N.V. Katwijk's Glashandel, Telef. 68735 Duizenden platen triplex FRANS VAN THIENEN VROEGE TRAMDIENSTEN OP LIJN 4. GEVONDEN VOORWERPEN. KETHEL. PAROCHIE VAN DEN H. JACOBUS. OP EEN MIJN GELOOPEN. Een geweldige knal, het schip richtte zich op en zakte weer neer. Hulde aan het Deensche reddingswezen. DIPLOMA KRAAMVERZORGSTER. DE „NIEUW AMSTERDAM" Bracht voor het eerst een lading graan mee. HULDIGING MARTIN VAN SCHEE. Als Burgemeester van Schiedam doet ik hiermede een dringend beroep op de mannen en vrouwen van Schiedam om zich onver wijld beschikbaar te stellen ais vrijwilliger bij den Luchtbeschermingsdinst. Reeds velen ongeveer 1500 hebben aan den in het voorjaar, en daarna nog bij herhaling, geplaatsten oproep van het hoofd van den luchtbeschermingsdienist gevolg gegeven, maar nog omstreeks 1000 plaatsen konden niet worden bezet. Dit groote aantal is noodzakelijk, daar een ploegenstelsel moet worden gevormd, aange zien het vanzelf spreekt, dat wanneer on verhoopt de luchtbeschermingsdienst zou moeten optreden niemand zonder onder breking dag en nacht dienst kan doen. Zoo heeft de vrijwillige Brandweer nog een kleine 200 man noodig, waarbij ook monteurs, chauffeurs en andere deskundi gen, die het technisch brandweermaterieel kunnen helpen bedienen. De „verbindings dienst" kan nog ettelijke honderdtallen men- schen gebruiken, zoo voor den telefoon dienst (hoofdzakelijk vrouwelijk hulpperso neel) als voor de ordonnans- en uitkijk- diensten. Voor den ontsmettingsdienist heb ben zich slechts 5 vrijwilligers aangemeld. Voor dezen dienst zijn veel meer hulp krachten noodig. Evenzoo voor den Wo- mingdienst. Kom, Vrijwilligers, meldt u aan; denkt aan onze mannen, die zich van hun mili taire taak kwijten om u, uw gezin en uw bezit te beveiligen. Ook voor u is een taak weggelegd ter bescherming van leven en goed van u zelf en van uwe medeburgers; alleen, op zich zelf, is dat niet te doen; deze bescherming moet georganiseerd worden, anders kan zij geen resultaat hebben. Geeft u dus thans nog vrijwillig op; voor bereiding en oefening zijn nu nog mogelijk; inidien ooit de noodzakelijkheid tot gedwon gen dienstverleening zich zou voordoen, zou dat zijn ten nadeele en ten koste van u zelven. Zij immers, die zich niet opgeven, kunnen alsdan gedwongen worden hun hulp te verleenen. Krachtens de wet kan iedereen, die daarvoor in aanmerking komt, verplicht worden mede te werken; dan echter staat men geheel onvoorbereid voor zijn taak, die daardoor des te gevaarlijker wordt. Meldt u dus in grooten getale onmiddellijk thans aan. Opgaven worden ingewacht van alle vrou wen, zoomede van alle mannen, die niet gewoon dienstplichtig zijn.. Ook van jongens en meisjes boven 16 jaar (minderjarigen met toestemming van hun ouders, enz.). Jonge mannen, die in 1920 of 1921 gebo ren zijn, behoeven zich niet aan te melden, in verband met eventueelen militairen dienstplicht. Hgt adres voor aanmelding is: Bureau Luchtbescherming, Nieuwstraat 26, Kamer 9 (le verd.), telefoon 69051, toe stel 004. Iedere vrage zich af, of hij (zij) verant woord is, wanneer hij (zij) aan bovenstaan- den oproep voor vrijwillige medewerking aan den luchtbeschermingsdienst geen gehoor geeft. De gemeenschap heeft u noocjig! Schiedammers, laten wij elkander bij staan, ieder naar zijn kracht en zijn ver mogen. Schiedam, 16 September 1939. VAN HAAREN. Gistermorgen omstreeks 10.15 uur, is de 84-jarige P. Z. alhier, op het Rubensplein alhier over een hoop steenen gevallen. De oude man kwam met zijn hoofd op een steen terecht waardoor hij een bloedende wonde boven zijn oogen bekwam. Door een agent vam politie en een gemeente-werk man werd de man in hotel Corner House binnen gebracht en aldaar voorloopig ver bonden. Op advies van Dr. Geerdes is de man door de politie per politie-auto naar zijn woning gebracht. Gisteravond omstreeks 10.20 uur, stak de 60-jarige G. V. alhier, in de Griffioenstraat alhier, de straat over. Hierdoor wend zij door den wielrijder M. S. H. alhier, aange reden. G. V. bekwam een vrij diepe wonde boven het linkeroog Nadat Dr. v. d. B. de vrouw had verbonden, is zij door de Poli tie per politie-auto naar haar woning ver voerd. Op het te Rotterdam gehouden examen in het modevakanderwijs slaagden als leerares de dames T. Etman met lof en J. Janse; als costumière D. Bovenlanden en L. Moo- nen. Allen leerlingen der Rottend. Mode vakschool te Schiedam, directrice A. de RooijBuursma. Morgen zullen de volgende geneesheeren voor spoedgevallen aanwezig zijn: A. H. de Bruyn, Nieuwe Haven 147; A. L. J. Kunze, Singel 70. Geopend zal zijn de apotheek van de fir ma van Westendorp, Emmastraat 1 en de Rembranidt-apotheek, Rembrandtlaan 5, die beide in de komende week tevens den nacht dienst zullen waarnemen. SCHIEDAM, 15 Sept. Aangekomen: Ned. motorschoener Evertsen, ledig van Rotter dam; Ned. motorschoener Eems, kapt. C. Bos, ledig van Utrecht beide opliggen in de .Voorhaven. SCHIEDAM, 14 Sept. Aangekomen: Ned. S.s. Japara, ledig van Rotterdam; Ned. s.s. Buitenzorg, ledig van Rotterdam, beide om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 15 Sept. Vertrokken: Ned. S.S. Buitenzorg, ledig naar Rotterdam. GEBOREN; Hendrika M., d. van J. A. G. de Heer en P. Th. M. Winkel, Aleidastraat 14. PetroneUa G. M., d. van W. Putters en C. M. Tromp, P. K. Onneslaan 162. Loui se, d van W. J. H. A. Teuwisse en G de Gorter, Boerhavelaan 1. Een als levenl. aangegeven kind van F. v. Leeuwen en M. Creteer, Stadh.laan 6. OVERLEDEN: C. Schijff, 63 j. echtg. van H. Snel, Nassaulaan 75. OP WACHT AAN NEDERLAND'S KUST. In verband met het aanspoelen van losgeraakte mijnen wordt zeer nauwkeurig langs de Ned. kust gepatrouilleerd. Een mitrailleursnest op een duintop; op den achtergrond het wrak van een Duitschen torpedojager, afkomstig uit den oorlog 1914-1918, dat zich nog voor onze kust bevindt. BIOSCOOPNIEUWS. Passage-theater. Na de journaals vertoont Passage-theater „Geen tijd voor meisjes". Het is het verhaal van een jongen boer die in New York komt met het eenigste doel te gaan varen. De zee Is alles voor hem. Helen, die hij ontmoet heeft, voelt niets voor het natte element. Toch kan zij hem er niet afhouden. Hij komt te laat voor zijn schip. Met een sleep boot volgt hij het en wordt zeeziek. Hij keert terug en het slot van de film is, dat men de twee geliefden in de huwelijksboot ziet belanden. Na de pauze draait „drie handige meisjes worden groot", met in de hoofdrol Deanne Durbin. Deanne Durbin zingt heerlijk in de ze film. Dat is dan ook al het goede wat van deze film gezegd kan worden. De in houd van de film is te leeg en te fantastisch om over te praten. Zangliefhebbers zullen zich er echter wel mee amuseeren. Monopole-theater. „Eerlijk duurt het langst" is de titel van de film die deze week in Monopole draait. Het is de geschiedenis van een Amerikaansch meisje die zal gaan trouwen met den ban kier van de stad. Haar vader die al 15 jaar aan de Rivièra woont, staat er op dat de Blijkens advertentie elders in dit blad is ook de melkprijs met Ingang van 17 Sep tember a.s. met 1 cent verhoogd. ronde stokken en latten in alle maten. Broersveld 123. Tel. 69799. ,Opslagpl. Baan 40-42 Ondern. A G. van Dorp SINGEL 41—45 TELEF. 67-57-0 bruiloft op zijn kasteel plaats zal hebben. De vader oefent daar het eerzame beroep van oplichter uit. Tot zijn schrik wordt zijn uitnoodiging aangenomen. Hij huurt een kas teel en ontvangt daar zijn familie. Zijn com pagnons, van wie de vingers jeuken om van al de kostbaarheden af te blijven, zijn zijn adellijke vrienden. Dan ontstaan tal van ver wikkelingen die allen echter in een vroo- lijk en gelukkig slot eindigen. Na de pauze draait het tweede deel, dat tevens het slot is, van de „Gemaskerde ade laar". Boven 18 jaar. In verband met de extra treinen, welke vanaf het Station Maas te Rotterdam ver trekken voor bezoek aan militairen in hun diverse standplaatsen en gamizoens, heeft de R. E. T. op de Zondagen eenige aanslui tende diensten ingelegd op lijn 4. Om 5.22 vertrekt de eerste tram, die aan sluiting geeft op de trein die 6.23 van Station Maas vertrekt. Daarna vertrekt een tram om 5.37 die aansluiting geeft op de trein van 6 28 en om 6.30 vertrekt de tram die aanslui ting geeft op de trein van 7,23. Na half zeven rijden dan nog eenige trams om het kwartier tot de gewone dienstrege ling voor den Zondag aanvangt. (Dat is 7.07). De in het tijdvak van 9 tot en met 15 September 1939 gevonden voorwerpen zijn op werkdagen terug te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie, Lange Nieuw straat 55, tusschen 1 en 2 uur: Autoslinger, bril met hoornen montuur, broche, cape (gummi), ceintuurs, dasspeld, damesschoen, handschoen, diameshandschoenen, gr. jon genspet, kam in étui, kimdercape, R. K. Kerkboek, kinderschoentje, mondharmonica, aard.schdlmesje, oorbel, pantalon (interlock), portem. inh. postzegels, pincet in étui, por- temonnaies, kostel. rijw.bel.merk, regen kapje, rekenboekje en twee schriften, Yale- sleutel, kinderschoentje, damesschoen. Bij vinders; bezem, G. Engelse, B. K.-laan 229b; bankbiljet, G. Rikkers, Lorentzplein 18; bril met nikk. montuur, A. de Reus, Oostsingel 90; doos, inh. tabak en vloeipa pier, F. Dubbelman, Fr. Haverschmidtlaan 58; handschoenen, C. de Bruin, P. Potter straat 4; pr. gr. dameshandschoenen, G. Kamphuis, Singel 56b; heerenschoen, J. Tet- telaar, Ant. Muysstraat 25; kl. zwart hondje, F. Slieker, Rozenburgerstraat 4; halssnoer; T. Himmers, Huysmanstraat 40b; leehboek, J. Boks, Sim. Stevinstraat 20a: bl. wollen kindermuts. E. Breddels, Vlaard.dijk 10: pas- sendoos „Boo", C. J. M. de Kort, Huys manstraat 10b; kinderportm. met inh. W. Schneiders, Bilderdijkstraat 25a; rijw.bel. merk, A. Leerintveld, Zw. Waalschestraat 59c; hondenriem met penn. 723, J. van Duin Nw. Maasstraat 134; rijw.bel.merk, met vei ligheidsspeld, M. v. d. Hoeven, Oostsingel 74; Rozenkrans, K. van Rij, Rijnstraat 14; ld. in étui, J. Rehermann, Pendrechtsche- straat 21b; koperen ring, J. Snijders, Anna van Buerenstraat 7; rijw.bel.merk, A. v. Wieringen, W. Frankelandschestraat 65; rood gelakt riempje, G. Snel, Edisonstraat 40; 2 sleuteltjes van rijw.slot, J. v. Meulen, Jan Vermeerstraat 22b; Lipssleutel, nr. 202, C. P. Mondhaan, Oosterstraat 103; 3 sleutels in étui, waaronder 1 Lipssleutel, no. 1550, Hoofdbureau van Politie te Vlaardingen; sporthorloge, P. Maasland, Gr. Florisstraat 9; Yale-sleutel, J. Beijer, Willemshofie 9; zwempakje en banddoek, .J. v. d. Bie, Fabri- plein 8b; gr. zadeldek je, H. J. van Laar, van 't Hoffpl. 13 a. Weekagenda. Heden de 16e Zondag na Pinksteren. De Vroegmis is te half 8 en de Hoogmis te 10.10 uur. Onder de H.H. Missen de jaarl. collecte voor de „Ver. tot bev. van Ka'uh. Bijz. On derwijs in het Bisdom Haarlem". Maandag congregatie voor de jongens en Kruisvaart. Dinsdag congregatie voor de jonge mannen en K.JJVI.V. Woensdag 20 Sept., Boeteprocessie van den L.T.B. naar Heilo, alwaar de Hoogmis te 10 uur aanvangt. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag zijn quater temperdagen, geboden vasten- en onthou- dingsdagen. Donderdag komen de kinderen biechten te 12 uur en de algemeene H. Communie der kinderen is Vrijdag onder de H. Mis van kwart voor 8. Vrijdag om 7 uur Lof ter eere van het H. Hart met Litanie en Acte van Toewijding Zaterdag gelegenheid om te biechten van 45 en van half 78 uur. N.B. Heden zal de St. Liduina-processie plaats hebben. Vertrek vanaf het dorp te 1 uur. Lof in Schiedam te 2 uur. Omdat deze beminnelijke Lijderes in onze nabijheid haai dagen doorbracht en haar moeder van Kethel afkomstig was, vertrouwen wij, dat velen hun geestelijken zullen volgen naar haar heiligdom, vooral in deze benarde dagen. Intenties der H.H. Missen. Zondag half 8 geest, en tijd. welzijn dei parochie; 10.10 uur tot intentie van de pel grims der bedevaart van Sint Liduina. Maandag 7 uur weekdienst voor Petrus van Leeuwen; 8 uur Gerardus Arn. Stolk. Dinsdlag 7 uur Petrus Joës Ham; 8 uur jrgt. Henricus Roelimg. Gisteravond tegen kwart voor tien is de uit 21 koppen be staande bemanning van het te Rotter dam thuisbehoorende stoomschip „Mark", dat bij Denemarken op een mijn liep, per trein op het Maassta tion gearriveerd. Een der opvarenden vertelde ons zijn wedervaren. 't Was langzamerhand enerveerend geworden op het vrij stille perron van Station Maas. Sommige vrouwen van leden der bemanning vertoefden er al den geheelen dag, want nie mand wist precies hoe laat de stoere Holland- sche zeelui, die zooveel ellende hadden mee gemaakt maar gelukkig allen het leven er hadden afgebracht, zouden aankomen. Iedere twee uur opnieuw keken verwachtende oogen uit naar den binnenrollenden trein. Langen tijd tevergeefs. Doch eindelijk tegen kwart voor tienVreugdetranen rolden, handen werden gegrepen, steviger dan ooithet leed was geleden. En kort daarop hoorden we een relaas, op ronde zeemanswijze verteld( sober, maar veelzeggend. We waren uit Oulu (Oleaborg) vertrokken met een lading hout aan boord en deklast. In de Oostzee bij een of ander vuurschip woesten we 's nachts orders gaan halen, want we hadden geen radio aan boord. Die orders luidden, dat we koers moesten zetten naar Trellerborg in Zweden, waar we dan ook binnenliepen. Hier was het eerste, wat de kapitein deed, een radiotoestel koopen. Dan konden we tenminste op zee berichten op vangen. Bij het verlaten van die haven ging er eerst een Zweedsche loods mee Later kwam er met een roeibootje van een mijnenlegger een Duitsche loods aan boord, om ons door 't Duitsche mijnengebied te koersen. Voorts verscheen er weer een Deensche loods, waar door we ook in het Deensche mijnengebied geen gevaar liepen. Zoodra die bij Skagen van boord ging, voeren we op eigen gezag verder. Om 12 uur Zaterdagmiddag stond de kapi tein bij de brug en zag in de verte een mijn ontploffen. Onmiddellijk gaf hij order een streek Westelijker te koersen, dus meer van de kust af. Het was tien voor een en juist wilden we nog een streek Westelijker aan houden, toen het vreeselijke gebeurde. Tegen een mijn gestooten. Niemand was er eigenlijk op bedacht Een ontzettende knal.... het schip richtte zich uit het water op, maar zonk onmiddellijk neer, machteloos, slagzij makend naar stuur boord. Dan zonk de kop al dieper en dieper. Zooals later bleek, was het schip tusschen ruim 1 en 2 geraakt. Een groote waterzuil spoot omhoog, maar tegelijk werd de eerste stuurman, J. Vink, van boord geslingerd. De kapitein werd leelijk neergpsmakt en er wa ren leden van de bemanning, die meters in de lucht werden geworpen. Het is een won der, dat er geen ernstiger ongelukken zijn gebeurd dan gekneusde ribben en minder ernstige verwondingen. Leden van de be manning, die niet aan dek vertoefden, wer den als 't ware bekogeld met stoelen en ta fels. Voor hen was het zaak zoo spoedig mo gelijk aan dek te komen. Onmiddellijk werd order gegeven de zwemvesten aan te trekken. We hoorden evenwel uit volle zee het hulpgeroep van den overboord geslingerden eersten-stuur man. Oogenblikkeljjk gingen vier leden der bemanning in een boot om hulp te bieden. Het waren de matroos Maarten de Klerk, de matroos T. Rouw, de steward Abdoel Drawi en nog de leden van de bemanning, D. van Dam en P. A. Bun. We gingen op het hulpgeroep af en slaag den erin Vink te redden, waarna naar het schip werd teruggeroeid. Beide booten werden bemand, en toen dit gebeurd was, informeerde de kapitein of al len present waren. Dit was gelukkig het ge val. De kapitein probeerde daarop nog in den salon te komen, teneinde zijn scheeps- Woensdag 7 uur tot afweer van veeziekte; 8 uur Catharina Sophia KesterGroene- wegen. Donderdag 7 uur, meest verlaten zielen; 8 uur Martinus Heinsbroek en Helena M. Fransen. Vrijdag 7 uur weekdienst Antonius Goe man; kwart voor 8 beider overl. ouders. Zaterdag 7 uur Adr. de Vette en Cath. Maria Stolk; 8 uur, meest verlaten zielen. Zondag 24 Sept., half 8 Adrianus Peters; 10.10 uur geestel. en tijd. welzijn der parochie. papieren te redden, maar een vreeselijke gas- lucht belette hem dit. In de booten gezeten, zagen we eerst welk een ravage de mijn had gemaakt. Tusschen de letters Mark en Holland was het schip als 't ware door midden gescheurd. De ijze ren schillen van de mijn staken door den scheepswand heen. Er was nog een kapitein als passagier aan boord. Deze was mede in een der sloepen genomen en tezamen met onzen „ouwe" be raadslaagden ze, waarheen we zouden roeien. Hoewel we 120 mijl uit de Deensche kust waren, werd toch het beste geoordeeld te trachten de kust van Denemarken te berei ken. He was gelukkig goed weer, al stond er een beetje deining. Ontbering in de booten. Maar 's nachts werd het koud en niemand had tijd gehad nog overkleeding te halen. Er waren er bij die op bloote voeten liepen. Later hebben we de zeilen opgezet. Zoo hebben we gezwalkt van Zaterdagmiddag 1 uur tot Maandagmorgen 8 uur, alleen le vend van zeekaak en water. Den eersten tijd bleven de sloepen, die van bakboord met 12 en die van stuurboord met 10 man bemand, elk onder bevel van een kapitein, in eikaars nabijheid, 's Nachts sein den we met vuur, om elkaar niet te verliezen. Maar in den nacht van Zondag op Maandag werd het hondenweer. De toch al uitgeputte zeelui, wier ledematen pijn deden door het vallen en stooten tijdens de ontploffing, wer den tot overmaat van ramp kletsnat. Bijna den moed verliezend, besloten de kapiteins ieder op eigen gelegenheid redding te zoe ken, die allerminst dichtbij scheen Want den eersten nacht, dat wij op weg waren, hadden wij eeq klein visschersvaartuig gezien, mak dat scheen ons niet op te merken. Voorts za gen we een schip, dat onder Deensche vlag voer, maar we hadden er een vermoeden 17 S e p t.: Groote Schouwburg, Het biecht geheim (Groot Ned. Volkstooneel) 8,15 uur. 18 Sept.; Groote Schouwburg, Het biecht geheim (Groot Ned. Volkstooneel) 8,15 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 21 September in: Grand: Rue Michel no. 8 (volw.); Luxor: Een schot viel (v. volw.); Studio; Levens dans (volw.); Scala: The drum (boven 18 jaar); Colosseum: De vrouw in het rood en Het meisje met de vier vaders (volw.); Prinses: Ochtendpatrouille en De gevan gene van het Alcatraz-eiland (boven 18 jaar); Arena: Het lied van de vrijheid (boven 18 jaar); Asta: Booloo en Cassidy de ontembare (boven 18 jaar); Corso: Ochtend- patirouille (boven 18 jaar); Capitol: De laatste vrijbuiter en Moeders jongen (volw.); City: De laatste vrijbuiter (boven 18 jaar); Olympia: Arresteert Bulldog Drummond en Arizomna-vechters (boven 18 jaar); Centraal: De terugkeer van Zorro en De heldhaftige telefoniste ('boven 18 jaar); Cineac: Actuali teiten. Tentoonstellingen: Tentoon stelling „RotterdamBatavia", (Schiedam- sche singel 55), dagelijks 10—17 en 19—22 uur, Zondags van 1217 uur Kunstzaai Gebr. Koch, werken van J. H. van Masten broek (tot 30 Sept.) Schiedam. Passage: Drie handige meisjes worden groot en Geen tijd voor meisjes; Monopole: Eerlijk duurt het langst en De gemaskerde adelaar (boven 18 jaar). Door de doctoren H. W. Elshove, W. B. Huddleston Slater en H. A. C. Schaaf werd in tegenwoordigheid van de gedelegeerde van de commissie inzake kraamhulp mej. dr. M. Th. A. Bals het examen afgenomen tot het verkrijgen van 't diploma kraamverzorgster. Alle candidaten slaagden, nl. de dames W. J. M. Nieuwdorp, I. E. Somweber uit Rot terdam, A. w. G. Bijker uit Maarssen, M. D. J. de HaasHendriksen, uit Zeist, H. M. Maas uit Hillegersberg, G. M. Samuels uit Scheveningen en G. J. M. Schothuis uit Hengelo. In het gemeente museum in Hen Haag is men druk aan het oefenen om de schilderijen en kunstvoorwerpen bij een eventueelen bomaanval ten spoedigste op te bergen. Het wegbrengen van muziekinstrumenten. van, dat het eigenlijk een verkapte Duitsche mijnenlegger was. Ook cirkelden twee vlieg tuigen eenigen tijd over ons heen. Naar we later hoorden waren ze er niet gerust op, dat onze sloepen geen gecamoufleerde onder zeeërs waren. Zondagavond om elf uur zag een stoker een lichtje ,dat even later niet meer zicht baar was door den ontzettenden regen, die er viel en die van ons drenkelingen maakte. Het was zoo verschrikkelijk, dat we niet meer verder durfden, omdat we gfen meter voor ons uit konden zien. We zijn daarop voor anker gegaan, zoo goed mogelijk dek king zoekend onder het zeil, terwijl de kap tein en de stuurman achterop zijn bl'Jv zitten. Hoe we het strand van Vörpür "-«men bereikt weten we niet. We konden acej- de pier omzeilen en vonden daaF onmiddellijk een reddingsbrigade gereed. Zoodra de lui van die reddingsbrigade hoorden, dat er nog 'n sloep °P zee was, zijn zc onmiddellijk uitgevaren met een reddings boot. Onze tweede boot hebben ze gelukkig spoedig kunnen vinden en deze 1S toen naar Linebv gebracht. We kregen onmiddellijk een opknappertje en sPoediS was er ook voor warm eten gezorgd. Zet u vooral veel woorden van lof in de krant over de Deensche visscherij", verzocht men ons, „want zoo schitterend als we daar behandeld "zijn. dat vind je niet veel". Later zijn we naar Kopenhagen gebracht in het internationaal Zeemanshuis. Anderen konden in een h°tel slapen. En eergisteren om 8 uur zijn een paar taxi's ons wezen halen, die ons naar den trein van 8-50 brachten. We hebben de reis gemaakt over Bremen en Hamburg en zoolang we op puitsch grondgebied reisden moesten we in 't pikkedonker zitten. Gistermiddag om vier uur bereikten we eindelijk Bentheim en nu zïjn We gelukkig weer thuis. Onze leider Evans is dood, maar zijn bende J bestaat nog steeds Vroeg of laat krijgen we den kapitein wel Als jullie ver- v standig waren vluchtte ik zoo spoedig moge lijk. y1 Kom vlug, daar staat een geza deld paard I De IJzeren Patrouille? Hoorde ie dat Paarden hoeven Copyright opera mundi .re 3o Naar wij vernemen bracht de „Nieuw Am sterdam" gisteren voor het eerst een lading graan mee, bestaande uit ongeveer 1100 ton tarwe. Alhoewel niet speciaal voor het vervoer van gestorte lading gebouwd, biedt toch dit schip daartoe een goed accomodatie, al vraagt de lossing bijzondere aandacht. De Graan Elevator Maatschappij had échter reeds eenige jaren geleden bij het aanschaf fen van nieuwe machines op het lossen van „hooge" booten gerekend en zonder bezwaar kon nu de ontscheping der tarwe uit de „Nieuw Amsterdam" ter hand worden geno men. Het karwei werd opgeknapt door de Elevator no. 1. Tot voorbeeld diene, dat de z.g. pijp, dat is dus de in het ruim hangende, in deelen ge koppelde zuigerleiding zegge en schrijve 22 meter lang was! Toen stuitte men eerst op de lading. Waaruit volgt dat, om gestadig dieper te gaan wat natuurlijk noodig is nog verscheiden meters moesten worden bij- gekoppeld. Later was het zaak de pijp we derom af te koppelen, de losse stukken op te draaien en de boven het schip hangende elevatormasten over de railing te brengen. Maar deze werkjes zijn aan de Elevator maatschappij wel toevertrouwd. In gebouw „Palace" aan de Ged. Boter- sloot is de humorist Martin van Schie ge huldigd bij gelegenheid van het feit, dat hij vijftien jaar geleden voor het eerst optrad. Na welkomstwoorden door den voorzitter van de huldigingscommissie, den heer J. van Leeuwen, die niet in het minst den marine mannen en den milicien golden, werd 'n va riabel programma afgewerkt. O.m. zagen we met succes optreden den chansonnier Alphons Durendeau, het danspaar The Boy's en den kunstfluiter Johnney Whistier. Ook Martin van Schie zelf trad op en hield het publiek op de van hem bekende wijze bezig. Vervolgens had de eigenlijke huldiging plaats door verschillende corporaties. De voorzitter van het huldigingscomité prees vooral het sociale werk ten behoeve van de blinden, waarna de heer Valkenburg na mens de Voetbalvereeniging A. V. S. het woord voerde. Ook voerden nog het woord de heeren de Jong, namens de schaakveree- niging „Het Westen", Peters namens Blin denzorg, Houtehamer namens de Oranjever- eeniging „Prins Frederik", Boya als woord voerder van de collega's en de predikant ds. de Kluis. Vele cadeaux en bloemstukken Werden geoffreerd. De heer van Schie heeft alle sprekers dank gezegd. D' "ia werd het programma weer ver volgd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2